Willkie wenscht Roosevelt geluk met herkiezing Berlijn en Rome niet verrast Italië's gekleurde hulptroepen Strijd in Epirus en het Pindusgebergte a Democratische partij hoekt een uitgesproken overwinning Zwitserland voortaan verduisterd Britsch voorschot aan Griekenland Bommen op Amsterdam en Haarlem De relaties van ons Indië met Japan EEN DER FRATELLINI OVERLEDEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Opgeleid Voor verdediging Van eigen grondgebied Britsche luchtaanval op Napels afgeslagen ITALIAANSCH PLAN VOOR GROOTSTE STERRENWACHT Besprekingen te Tokio over Chineesche kwestie DONDERDAG 7 NOVEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTiE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22689 Zakelijk oordeel te Berlijn Neutraal standpunt te Rome Tokio verwacht geen ontspan ning in relaties niet VS. It al. weermachtsbericht Hernieuwd protest te Londen tegen schending luchtruim Lager- en Hoogerhuis hielden geheime zitting Op Monte Porzio Catone in Albaansche bergen FRANSCHE VLOOT HIELD MANOEUVRES Kwaadwillige geruchten tasten de Duitsche eer aan Vallend blad Batavia wil niet betrokken worden in Aziatisch blok NIEUWE HAARLE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; Wem op pag. één 65 cem per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der .Omroepers" zie de rubriek NEW YORK, 6 Nov. (DNB) Nu de verkiezing van Roosevelt voor den derden ambtstermijn als presi dent practisch is verzekerd, heeft de republikeinsche candidaat Willkie hem het volgende telegram gezon den: „Hartelijke gelukwenschen bij uw herkiezing als president der Ver- eenigde Staten. Ik weet dat wij er beiden dankbaar voor zijn, dat zoo vele Amerikaansche burgers aan de stemming hebben deelgenomen. Ik wensch u persoonlijk in ieder opzicht het beste." Naar Woensdagavond werd ge meld, waren tot dusverre voor Roosevelt geteld 21.302.601 stem men en voor Willkie 17.766.716. Op grond van de Woensdag avond binnengekomen uitslagen hebben de democraten in den Se naat zoowei als in het Huis van Af gevaardigden reeds de meerder heid verworven. Volgens de offi- cieele berekeningen van 8.10 uur plaatselijken tijd hebben de demo craten 222 en de republikeinen 107 zetels behaald, terwijl voor de meerderheid in het Huis 2 1 8 zetels voldoende zijn. Het is niet uitge sloten, dat de democraten, die te voren 258 zetels in het Huis had den, versterkt terugkeeren. In den Senaat zijn reeds minstens 15 van de 25 democraten herkozen. Volgens een tusschentijdsche telling te 8 uur heeft Roose velt in 37 staten de leiding met 437 kies mannen en Willkie in 11 staten met 94 kiesmannen. Na de telling der laatste stemmen is ge bleken, dat in den staat New Jersey de vroe gere minister van Marine Edison toch nog tot gouverneur is gekozen. Terwijl eerst was bericht, dat de republikeinen hadden over wonnen, brachten de laatste stemmen den democraat nog een aanzienlijken voorsprong. De staat New Jersey is dus door de demo craten „heroverd". Volgens een later bericht uit New York dankte Willkie voor de radio allen die voor zijn keuze hadden geijverd en allen, die hem ondersteunden. Hij verklaarde den uitslag der stemming bereidwillig te aanvaarden. De verkiezingen hadden de aanhankelijk heid van het Amerikaansche volk aan het tweepartijenstelsel opniruw bewezen. De New-Yorksche ochtendbladen beschouw den in hun late edities de overwinning van Roosevelt reeds als een voldongen feit. Een deel der bladen bracht het standpunt naar voren, dat then thans, zelfs wanneer men het niet eens be hoeft te zijn met den uitslag, de gelederen aan een moet sluiten tegenover de Amerika van bui ten bedreigende gevaren. Andere bladen waren Sceptischer en vroegen hoe 't land de verbreking van een oude traditie, volgens welke geen pre- ®ident voor de derde maal mag worden gekozen, th laatste instantie zal opnemen. Tegelijkertijd t^erd hier en daar uitdrukking gegeven aan on gerustheid over de concentratie van de volledige hiacht op een „onvervangbaren man". Overwe gend komt echter ook in leidende republikein sche organen de gedachte tot uitdrukking, dat *1® verkiezing fair verloopen is en dat het resul taat daarom geëerbiedigd moef worden als uit drukking van den volkswil. Uit Berlijn wordt semi-officieel gemeld: Het resultaat der Amerikaansche presidents verkiezingen wordt in politieke kringen alhier Volkomen zakelijk en koel beoordeeld. Men her- hhiert er aan, dat er reeds de nadruk op ge legd is, dat de regeeringsvorm, de aard der re geering en ook de verkiezing van een president der Vereenigde Staten een zuiver Amerikaan sche aangelegenheid is. De groote deelneming aan de verkiezingen beschouwt men in de Wii- helrnstrasse als een bewijs voor het feit, dat Tiet Amerikaansche publiek sterk onder den in druk is van de vraag of al of niet aan den oorlog zal worden deelgenomen. Evenals steeds, Zoo verklaart men hier verder, beschouwt duitschland de gebeurtenissen, die met de pre sidentsverkiezingen in verband staan, als aan gelegenheden, die in hoofdzaak van binnen- iaridsche beteekenis zijn en die voor de politieke houding van het Duitsche Rijk geen bijzonder belang hebben. De Duitsche bladen leveren eveneens korte commentaren op de herkiezing van Roose velt. Zij stellen op den voorgrond, dat de Verkiezing een binnenlandsche aangelegen heid is en dat Duitschland zonder bijzondere Verrassing van den uitslag heeft kennis ge nomen, daar deze in hoofdzaak beantwoordt aan de voorspellingen. Zooals „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft is het een belangrijk argument tegen Willkie geweest, dat men het lot der Vereenigde Sta ten in een zoo belangrijken tijd niet wilde toe vertrouwen aan een „nieuweling". Volgens an dere bladen moet men bij de beoordeeling van oen uitslag in aanmerking nemen, dat Roose velt beschikte over de reusachtige propaganda- mcgelijkheden van regeering en autoriteiten, die democratisch zijn. De „Börsenzeilung" geeft te kennen, dat alle kringen, die profiteeren van de groote regee- ringsorders en vooral van de wapeningsopdrach ten, hun stem op Roosevelt hebben uitgebracht. Het mag zeker geacht worden, aldus het „Ham burger Fremdenbiatt". dat de conservatieve ele menten in groote meerderheid Willkie heb ben gesteund op constitutioneele en economische gronden. In het algemeen verklaren de bladen dat Duitschland geen reden heeft, op het gebied der buitenlandsche politiek bijzondere beteekenis aan den uitslag toe te kennen. Zij herinneren er aan, dat de beide candidaten niet verschilden in hun houding tegenover den oorlog en de oor logvoerende partijen. Beiden hebben zich uit gesproken voor steun aan Engeland, maar ook tegen deelneming aan den oorlog. Zij hebben daarmede, zooals de „Börsenzeitung" schrijft, bij de verkiezingsactie rekening gehouden met de vredelievendheid van het Amerikaansche volk, dat thans verwacht, dat de overwinnaar zijn belofte houdt. Naar Stefani bericht, heeft de herkiezing van Roosevelt geen verrassing gewekt in Romeinsche kringen, die dit resultaat had den verwacht. Italië behoudt een objectieve houding en zijn neutraliteit ten aanzien van het besluit der Amerikaansche kiezers. Men merkt echter op, dat, wanneer Roosevelt een meerderheid verwierf, hij heeft moeten ver klaren evenals zijn mededinger dat Amerika zou voortgaan Engeland te heipen, maar zijn neutraliteit zou handhaven. Aan gezien deze verklaringen zijn afgelegd om redenen van verkiezingspropaganda, ont hullen zij de werkelijke gevoelens van de groote massa der Amerikanen De buitenlandsche politiek van Japan zal niet beïnvloed worden door de herkiezing van Roosevelt, aldus wordt, volgens Domei, in politieke kringen van Tokio opgemerkt. In deze kringen verwacht men geen verandering in de tegenwoordige houding der Vereenigde Staten. Hierdoor blijven, zoo wordt verklaard, de han delsbetrekkingen vütn Japan met de Veree nigde Staten ook in de toekomst gespannen. Japan zal hiermede rekening houden, zooals reeds blijkt uit het opstellen van een tienjaren plan voor de samenwerking van hef Japansche, Chineesche en Mandsjoerijsche economische leven. TRIPOLIS, 6 Nov. Agenzia Giornalistica Italiana deelt belangwekkende bijzonder heden mee over de gekleurde troepen van Italië. Sinds meer dan vijftig jaar stelt Italië uit de kleurlingen zijner koloniën militaire formaties samen en gebruikt het de instinctieve oorlogsneigingen der bevol king voor den dienst jegens het vaderland. In één opzicht onderscheiden deze for maties zich echter sterk van die van andere koloniale volkeren, vooral van die Var. Frankrijk en Engeland: Italië heeft zijn ge kleurde troepen nooit op Europeeschen bo dem gebruikt en streefde er integendeel steeds naar, hen methodisch op te leiden tot den strijd ter verdediging van eigen grondgebied. De inlander heeft aldus het voordeel in een land te strijden, dat hij liefheeft en dat flij grondig kent. Dienovereenkomstig bestaat er ook onderscheid in de kleeding der gekleurde troepen van Italië en die van Engeland en Frankrijk. In tegenstelling tot dezen dragen de gekleurde troepen van Italië niet de uniform der soldaten van het moederland. mag,r be waren zij in de verschillende formaties de eigen traditie door een bonte mengeling van uiterst schilderachtige drachten. De gekleurde troepen hebben onderofficieren uit eigen gelederen, doch staan steeds onder rechtstreeksch bevel van een blanken officier. Deze officieren krijgen een speciale opleiding in de behandeling der inlandsche soldaten en in ERGENS IN ITALIë, 6 Nov. (Stefanf). In communiqué nr. 152 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Krijgsverrichtingen zijn gaande in den sector van Epirus en in het Pindusgebergte. Vijande lijke aanvalspogingen ten Noorden van den pas Kapestica en tusschen de Zuidelijke vertakkin gen van het meer van Prespa werden verijdeld met medewerking van de luchtmacht, die'in een krachtig optreden de vijandelijke wegen en co- ionnes bombardeerde. De brug op de landengte van het meer van Prespa werd vernield. Vijan delijke auto's werden oeschoten en vernield. TroepenafdeeÜngen werden verspreid. Onze luchtformaties bombardeerden bovendien knoop punten van wegen in het gebied van Janina en Metziovo, het spoorwegstation van Fiorina, de vlootbasis van Navarino, de Piraeus, Argostol en de militaire doelen op Korfoe. Een vijandelijke duikboot probeerde een van onze convooien in het centrale deel van de Mid- dellandsche Zee aan te vailen. Een torpedoja ger, die tot het escorte van het convooi behoor de, viel de duikboot met een snélle beweging aan en bracht haar tot zinken. In Noord-Afrika achtervolgden onze snelle colonnes den vijand tot ruim vijftig kilometer ten Zuid-Oosten van Sidi el Barrani. Vijandelijke vliegtuigen lieten bommen vallen op het fort van Maddalena welke zonder uit werking bleven en op Garnulgrein, waarbij drie personen gewond werden. In Oost-Afrika stieten vijandelijke pantser auto's op onze strijdkrachten in het gebied van Sciusceib en weken terug, met achterlating van een dooden officier. Wij maakten eenige Hindoes gevangen. Een jachtvliegtuig van het type Gloster werd door onze jagers nabij Metemma neergehaald. Een van onze vliegtuigen bombardeerde drie ge- escorteerde schepen in de Roode Zee. De vijandelijke luchtaanvallen op Keren ver oorzaakten een doode en twee gewonden. De aanvallen op Kisimaio en Gherille veroorzaak ten geen slachtoffers en geen materieele schade. Vijandelijke vliegtuigen probeerden vannacht Napels te bereiken, maar werden door het onverwijlde optreden van ons afweergeschut weerhouden. Eenige bommen vielen op een plaats in de provincie Lecce, waarbij twee hui zen verwoest werden. Zes personen werden ge dood en vier gewond. Andere bommen kwamen terecht te San Vito dei Normanni, waarbij acht personen werden gedood en zes gewond. opnieuw herkozen president der Vereenigde Staten, Franklin D. Roosevelt, in den huiselijken kring (Foto V.K.P.) de wijze waarop zij zich jegens hen moeten ge dragen. Vooral de militaire deugden boezemen dezen soldaten geboren krijgers achting en liefde voor hun officieren in. Meer dan in eer.ig ander leger moet hier de officier het voorbeeld geven. Hij mag met de inlanders geen al te vertrouwden omgang hebben en moet tevens soepel de begrippen van militaire tucht bij brengen. Men mag n.l. niet vergeten dat de sol daten vaak nauwelijks den halfwilden toestand ontgroeid zijn. Aangezien zij aan ongebonden vrijheid gewend zijn, kan een star reglement moeilijk gehandhaafd worden. De inlanders ge voelen de meesleepende kracht van moed kracht, edele gezindheid en rechtvaardigheid. Vooral met htm uiterst ontwikkeld gevoel vbor rechtvaardigheid moet de Italiaansche officier rekening houden. Heeft hij de achting van zijn troep gewonnen, dan kan hij volkomen op hem rekenen. De vorming der gekleurde troepen geschiedt door vrijwillige aanmelding van de inlanders, De diensttijd is verschillend van duur en kan steeds vernieuwd worden, zoolang de arts zijn goedkeuring geeft. De gewone soldaat kan het brengen tot een rang die overeenkomt met een Italiaanschen onderofficier. De oudste gekleurde troep is samengesteld uit de „Ascari" van Erythrea, die in 1889 door den beroemden ge neraal Baldissera gevormd werd, gerecruteerd uit de bewoners van Erythrea èn aangrenzende gebieden, ook aan de overzijde van de Roodc Zee, t.w. Yemen en Hedsjas. Dan volgen de „Ascari" van Somaliland en andere volksstam men der kust van Oost-Afrika De grootste vor deringen hebben de Libysche troepen gemaakt; uit hen konden manschappen gekozen worden voor de valschermtroepen, die voor deze nieuw ste specialiteit volkomen opgeleid zijn. Ten slotte zijn er nog troepen, die uit de verschillende vol keren van Italiaansch Oost-Afrika gerecruteerd zijn en zich bij de verovering van Britsch So maliland sterk onderscheiden hebben. Een bij zondere formatie wordt gevormd door de z.g. Zaptié, een keurcorps voor den politiedienst in het binnenland, als hulptroep van de koninklijke carabinieri. De Zaptié bewaakt de wegen, spoor lijnen en havens en oefent controle aan de grens. Andere speciale afdeelingen zijn de Sa- haratroepen, de Savari en de Dubat. De Dubat zijn gevormd uit de gewapende groe pen, die de Italiaansche regeering oprichtte om met eigen middelen het gebied van So maliland tegen de invallen van naburige stammen te verdedigen, een soort nationale garde dus of burgerwacht. De recruteering van de Dubat geschiedt thans in het ge- heele koloniale rijk en is opgedragen aan de stamhoofden. Hun kleeding wordt geken merkt door den witten (at) tulband (dub) vandaar Dubat. In den Abessijnschen oorlog hebben zij voor treffelijke diensten bewezen en ook thans zijn deze speciale afdeelingen met het oog op de moeilijkheden van een oorlog in Afrika. van groot belang. Tezamen met de Dubat spe len alle gekleurde troepen vém Italië in den oorlog aan de talrijke fronten van Noord- en Oost-Afrika een belangrijke rol door hun aan passing aan het terrein, hun spreekwoordelijk uithoudingsvermogen en hun militaire capaci teiten, die door een zorgvuldige opleiding ge durende vele jaren tot het uiterste ontwikkeld zijn. BERN, 6 Nov. (D.N.B.) Het Zwitsersche legercommando deelt mede: De generaal heeft in overeenstemming met den Bonds raad bevel gegeven tot algemeene verduiste ring, te beginnen morgenavond 7 November 1940 voor het geheele gebied van Zwitser land. De verduistering zal tot nader order iede- ren avond volgens voorschrift vanaf 22 uur worden uitgevoerd en zal duren tot de och tendschemering. In verband hiermede wordt door den staf van het leger de volgende verklaring gegeven: „Tot dusverre werd de normale verlichting gehand haafd om het Zwitsersche gebied des nachts te kenmerken en op die wijze er toe bij te dragen, dat ons luchtruim gerespecteerd werd door de vliegers der oorlogvoerende landen. De normale verlichting dient echter eveneens ter oriëntee ring van de piloten, wanneer deze besloten heb ben zich niet te bekommeren om de Zwitsersche neutraliteit. De schendingen van ons luchtruim, die zoojuist zijn voorgekomen en met gelijk blijvende weersomstandigheden ook herhaald kunnen worden, doen het daarom geboden lijken een andere methode toe te passen. Het lijkt der halve noodig de verduistering te bevelen tot nader order. Zwitserland neemt dezen maat regel en de daaruit voortvloeiende risico's op zich, omdat het de vergemakkelijking van oor logshandelingen van welken aard ook wil ver hinderen. Verder wordt bericht, dat de Zwitsersche legatie in Londen opnieuw opdracht heeft gekregen een energiek protest in te dienen tegen de schending van het Zwitsersche luchtruim, die door Britsche vliegtuigen is gepleegd in den nacht van 5 op 6 November, ondanks de belofte van Groot-Brittannië om de Zwitsersche neutraliteit te eerbiedigen. LONDEN, 6 Nov. (D.N.B.) Hier wordt of ficieel medegedeeld: „Vijf millioen pond sterling zijn door de Britsche regeering als voorschot op financieele hulp ter beschik king van de Grieksche regeering gesteld." Naar Reuter meldt, hebben het Lager- en het Hoogerhuisvandaag in geheime zitting verga derd. Churchill hield een rede voor het Lager huis. Verwacht wordt, dat dit nog korten tijd in openbare zitting bijeen zal zijn. ROME, 6 Nov. (D.N.B.) Bij de oostelijk van Frascati in de Albaansche bergen gelegen Monte Porbio Catone zal op initiatief van Mussolini de grootste sterrenwacht der wereld worden in gericht. De sterrenwacht zal tegelijkertijd een internationaal verzamelpunt vormen voor het astronomische onderzoek en in verband daar mede voorzien worden van conferentiezalen, een omvangrijke bibliotheek en een speciaal hotel voor ongeveer zestig geleerden. GENÈVE, 6 Nov. (D.N.B.) Schepen van het Fransche Middellandsche Zee-eskader hebben volgens een bericht uit Vichy manoeuvres ge- nouden aan de kust van Zuid-Frankrijk. Admi raal Darlan toonde zich zeer voldaan over het verloop. (Van onzen Haagschen redacteur) Er circuleeren in de hoofdstad en ook in Haarlem geruchten, die betrekking hebber, op de bombardementen welke den laatsten tijd zijn geschied. In Amsterdam gaat van mond tot mond de bewering, dat in het Wilhelmina-gast- huis hooge Duitsche officieren een onderkomen hadden gevonden en zich daar temidden van zieken en hulpbehoevenden dekten tegen den vijand. In Haarlem, zoo vertelde nen, waren onlangs Duitsche vliegtuigen de ware daders van den bommenregen, waarvan zooveel perso nen het slachtoffer zijn geworden. Wij geven hier slechts de kern weer van deze verhalen, die overigens in verschillende va riaties voorkomen, meestal sterker gekleurd en met z.g. waarschijnlijkheid-wekkende details omschreven. Zoo wordt over den luchtaanviop Haarlem nog verteld, dat het Duitse.ie vliegtui gen waren, die als Engelsche waren gecamou fleerd. Omtrent Amsterdam vertelt men ook nog. dat de Duitsche militairen bij voorkeur hun munitie in ziekenhuizen opslaan enz. Men heeft van bevoegde Duitsche zijde aeze geruchten openlijk gesignaleerd en erop gewe zen, dat zij niet alleen bij den man-van-de-straat maar ook in kringen van meer ontwikkeld-s opgeld doen. Bovendien heeft men gewezen op het onlogische van deze geruchten en op de kwaadaardigheid van die kringen, welke leze beweringen uitvinden en de wereld in sturen. Wat de bomaanvallen op het Wilhehnina- gasthuis in Amsterdam betreft merkt men op, dat zulke beweringen de Duitsche militairen in hun eer en goeden naam aantasten. N >-.it im mers hebben de officieren getracht zien achter de burgerbevolking te verschuilen, integendeel, in den oorlog zijn het juist zij, die hun man schappen voorgaan. En wat het opslaan van munitie betreft, het is toch al te duidelijk dat uit militair oogpunt gezien het verstoppen van munitie onder den grond een veel grooter mate van veiligheid biedt dan het opslaan ervan in gebouwen, ja zelfs ziekenhuizen. Onder den grond is de munitie tenminste veilig tegen aan vallen uit de lucht. En wat de bommen op Haarlem betreft. Men moet inzien, dat het toch onmogelijk is dat Duitsche piloten met Engelsche vliegtuigen wer ken. Immers hoe zouden als vijandelijk geca moufleerde vliegtuigen door de eigen manschap pen kunnen worden herkend? Hoe zouden zij op de eigen vliegvelden kunnen landen? Hoe zouden zij aan het gevaar ontsnappen door eigen luchtdoelbatterijen te worden beschoten? Wie even nadenkt over de gedane beweringen, komt al dra tot de conclusie, dat ze dolzinnig zijn. Er is nog meer. Indien Haarlem door de Duit sche luchtmacht zou zijn gebombardeerd, dan zouden allicht ook Duitsche soldaten zijn ge troffen. Enfin, men zou gemakkelijk zoo door kunnen gaan en nog veel meer gevolgtrekkingen kunnen maken, die op het onlogische van der gelijke beweringen wijzen. Maar er is iets anders, iets gewichtigers. Dergelijke beleedigingen kunnen de Duit- schers zoo verzekerde men ons van be voegde Duitsche zijde niet toelaten. In dien men blijft doorgaan met het versprei den van dergelijke geruchten, dan zal er eens heel anders worden ingegrepen. Dan zullen niet alleen de kwaadwillige elemen ten in Amsterdam het slachtoffer worden van harde maatregelen, maar ook de on schuldige burgerbevolking zal ervan te lijden krijgen. De gemeenheid en laagheid, waarmede men van zekere zijde propaganda tegen ons voert, aldus onze zegsman, gaat zelfs zoo ver, dat zij zich tegen het eigen Nederlandsche volk keert. Want niet alleen verspreidt men zulke geruchten hier, maar men schijnt ook nog deze dingen door te geven naar Engeland. Zonder dat men direct behoeft te spreken over spionnage en verbindingen met de Secret Service, is het toch duidelijk, dat men reeds hierdoor zijn eigen landgenooten in de waagschaal stelt. Want in Amsterdam zijn toch na het laatste bombar dement toch ook nog vier burgers gedood. Het heeft een halt jaar geleefd. Ik heb het daar, vlak voor de oor log begon, om den noek van het raamkozijn zien verschijnen als een klein groen spruitje, zóó teer en schuchter en liefelijk, dat het mij deed denken aan de zachte huid van een kinderwang. Toen de vliegmachi nes kwamen heb ik er een paar dagen niet op gelet. Er was zóóveel te doen, in de wereld en in den aetherWie keek er naar het voorjaarsgroen? Maar toen de menschen in hun ver slagenheid weer aan wat anders pro beerden te denken, ben ik ook maar teruggekeerd tot de eenvoudige din gen die altijd beschikbaar zijn en ik zag dat het kleine spruitje was uit gegroeid tot een verrukkelijk slank blad, dat wiegelde in den wind en een zeer fijn, dun schermpje ophield tegen de zon. Daarna is het gegroeid en ge groeid, tot het een flink, vol zomer- blad werd. En ik heb het verlaten, om te liggen tusschen de naaldboomen van de Veluwe. Toen ik terugkwam was het zoo mooi niet meer. Het begon te géien en te verschrompelen, alsof het alleen-zijn verdriet had gebaard. Tenminste, dat verbeeldde ik mij, en het was natuurlijk dom. Want de na tuur leeft door, zonder den mensch, en leeft zelfjs beter wanneer zij met rust wordt gelaten dan wanneer de mensch zich ermee bemoeit. Vannacht, denkelijk in dien gieren den storm, is het blad afgevallen. Toen ik mijn verduisteringscarton wegnam, zag ik dat het was verdwenen. Ik ben gaan zoeken, maar het was een onbe gonnen werk, daar tusschen die hoo- pen van afgerukt loover. Naamloos en zonder onderscheid is het onderge gaan; het maakt den grond vrucht baar voor het volgend jaar. Het heeft maar een half jaar geleefd. En plotseling weet men het weer. hoe kort is de tijd! Een blad leeft 'n half jaar. En een mensch? Wat wij „tijd" noemen is maar een wimperslag der Eeuwigheid. Zoodat wij gerust mogen zeggen, dat wij éven snel verdwijnen als 't afvallende blad TOKIO, 6 Nov. (DUB.). Op een vraag uit aen Nederlandsch-Indischen Volksraad omtrent de betrekkingen met Japan, aldus de „Tokio Asahi Sjimboen", heeft de woordvoerder der regeering verklaard, dat Nederlandsch-Indië niet betrokken wenscht se worden in het Azia tische blok, ten minste niet in de oorlogstijden van het oogenblik. Ook wenscht Nederlandsch- Indië zijn handelsbetrekkingen met alle landen voort te zetten. TOKIO, 6 Nov. (D.N.B.). De chefs der poli tieke bureaux van het leger, de marine en het Chineesche bureau, benevens de kabinetschef Tomi a zijn vandaag voor een bespreking van de Chineesche kwestie, welke verscheidene uren duurde, bijeengekomen. De kabinetschef bracht na de bespreking aan minister-president Konoje rapport uit over de resultaten dei conferentie. In Japansche politieke kringen wordt groot belang gehecht aan deze conferentie. Men wijst hier in dit verband op de bijzonder levendige activiteit der laatste dagen van de bevoegde Japansche instanties ten aanzien van het Chi neesche vraagstuk. In het bijzonder herinnert men aan de besprekingen van den uit China voor het uitbrengen van rapport teruggekeerden specialen ambassadeur Abe met minister-presi dent Konoje, voorts aan de inspectie van de Chineesche frontlinies door den chef van den generalen staf, Soegijama, aan diens ontmoe ting met Wang Tsjing Wei, en vooral aan het eergisteren afgekondigde tienjarenplan voor economische samenwerking tusschen Japan en China. Volgens een bericht in de „Matin" is een van ie drie wereldberoemde clowns, de Fratellini, Paul Fratelline, over leden (Foto V.K.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1