Verstopping Laatste Nieuws Haarlem, 7 Nov. Italianen overschrijden de Kalamas VOLGT DE VERKEERS- BEPALINGEN OP! hilLegom DONDERDAG 7 NOVEMBER 1940 PLEIDOOI VOOR EEN ZELF- STAN DIG BENNEBROEK WINKELIER VERDUIS TERDE NIET Politie verbrijzelde daarop een ruit H.O.V. Brahms-concert POGING TOT HOUT. DIEFSTAL Haarlemsche Rechtbank Van meineed vrijgesproken ONVERANTWOORDELIJKE BOEREN Zij spanden prikkeldraad over een weg HULDIGING JOPIE WAALBERG Subsidie „Haarlems Bloei" Vincent van Goch 1940 Première „Peter en Pauwels" De besloten opvoering Zondag middag in den Stadsschouw burg te Amsterdam Ongeoorloofde ruil Kooplieden en distributie Overtreding Geldschieterswei De centen van den baas Radio-centrale Toeg.-prijzen Peter en Pauwels Ongeval bij stoeien Prijsopdrijving Minderjarige aangehouden Begin van brand Voor „Kareol"-bewoners Zwemclub „Haarlem" Samenvoeging der Zaan- gemeenten Ook B. en TV. van Assendelft hebben bezwaren Aambeien? Huiduitslag? Overtollig vet? Pr. Schieffer's Stofwisselingszout PECH VAN EEN ZWIJNTJES JAGER „De man die van niets wist" BEVERWIJK Kasgeldvoorzieningen POLITIE-VOETBAL Haarlem winnaar in het Stedentournooi Sluiting van automaten WIJZIGING LESUREN KATH. SCHOLEN Schoolvoeding begint Schillenboeren moeten zich melden ZAANDAM BURGERLIJKE STAND Bioscopen 8 November Bioscopen Apotheekdiensten UIT DEN OMTREK AERDENHOUT BLOEMENDAAL Zeer streng optreden tegen overtreders Verduistering STAD Wie van uit het Zuiden langs den Rijks straatweg Bennebroek binnen komt aldus schrijft een voorstander van „Bennebroek-zelf- standïg" in het „Handelsblad" wordt ge troffen door verschillende dingen. De klinker bestrating gaat over in een asfaltweg. De lastige trambaan is niet langer een gevaar voor voetganger, wielrijder of autobestuurder. Maar bovenal valt hem de natuur op. Tus- schen het mooie geboomte zijn villa's gebouwd. Voortgaande langs den Rijksstraatweg ontdekt de bezoeker in een geheel andere streek te zijn gekomen. Bennebroek is een luxe dorp. Al moet erkend worden, dat het niet zoo groot is als Bloemendaal of Heemstede. Maar het heeft daartegenover zijn eigen karakter behouden. Veel herinneringen aan het oude Bennebroek vindt men nog in de omgeving van de N.H. kerk, een juweel van zeventiende eeuwschen kerkbouw, 's Zomers gaat de kerk verscholen achter het loof van eeuwenoude linden. Naast de kerk vindt men het monument van den staatsman Talma, die te Bennebroek als pre dikant de gemeente diende. Dan zijn er de RIC. kerk, de Geref. kerk, die onlangs werd voltooid, en een kerkgebouwtje behoorende tot de Stichting „Vogelenzang." Bennebroek telt vier scholen, waar leerlingen uit alle aan grenzende gemeenten onderwijs genieten. De zuidgrens der gemeente is tevens de grens van de provincies Noord- en Zuidholland.. De noordgrens, de grens die opgeheven zou moe ten worden, valt samen met de groote buitens van Heemstede, die met hun bosschen een duidelijke afscheiding tusschen beide gemeen ten vormen. Zoo behield Ftymebroek door de eeuwen heen zijn eigen karakter. Door de opheffing als zelfstandige gemeente zal daaraan onher stelbare schade worden toegebracht. Veel kan men in cijfers waardeeren. Tot nu toe zijn het vooral de materieele voor- en na- deelen die breed uitgemeten worden; maar men kan ook nog oog hebben voor het ideëele. Dinsdagavond om 11 hur ontdekte een agent van politie, dat in een schoenenwinkel aan de Generaal Cronjéstraat twee electrische lampen brandden, terwijl de ramen aan de straat niet afgeschermd waren. Daar de eigenaar in Heemstede woont, moest de agent zich door ver breking van een ruit toegang tot den winkel verschaffen. De eigenaar wacht wel een proces verbaal. falling ip love with someone, James Melton; 7. Frag nicht, Joseph Schmidt; Vioolmuziek: 8. Rondo v. Mozart, Tossy Spiwakowsky; 9. Wals v. Brahms, Vasa Prihoda; 10. Sarabande et Tambourin v. de Sarasate, Yehudi Menuhin; 11. Cavatina v. Raff, Peul Godwin. Zang: 12. Ay Ay Ay, Luigi Fort; 13. Zar und Zimmer- mann, K. Schmidt Walter; 14. Vergiss mein nicht, B. Gigli; 15. Vilja Liel, Richard Tauber; 16. On sweet mystery of life, Jatnes Melton; 17. Ein Lied geht um die Welt, Joseph Schmidt. Op het derde leden-concert, dat op Zon dagmiddag te 2.30 uur onder leiding van Toon Verhey wordt uitgevoerd, zal een Brahms- programma worden gespeeld. Voor de pauze gaat de Symphonie no. 3 in F gr. terts Op. 90. Na de pauze zullen de solisten Joachim Röntgen, viool, en Carei van Leeuwen Boom kamp. violoncel, het dubbel-concert voor viool en violoncel met orkest spelen. Een inwoner van de gemeente Bloemendaal bemerkte in de omgeving van zijn woning een tweetal personen, die uit een in het Park staande, onbeheerd zijnde schuur een partij nieuw hout haalden. Zij brachten het hout over naar een afgelegen terrein. De toeschouwer vond het geval een weinig verdacht en waarschuwde de politie. Onmid dellijk toog een agent op onderzoek uit, maar bij diens komst waren de heeren gevlogen. De recherche bemoeide zich met het geval en slaagde er ini twee Haarlemsche ingezetenen aan te houden, nJ. den 18-jarigen M. G. en den 17-jarigen L. T. G. S., die na verhoor be kenden, dat zij pogingen in het werk gesteld hadden, zich het hout wederrechtelijk toe te eigenen. Een van hen werd voor den officier van justitie geleid, de ander is na verhoor op vrije voeten gesteld. De partij hout bleek nog in haar geheel aanwezig te zijn. Veertien dagen geleden stond voor de Haar- «msche Rechtbank terecht een 42-jarige auto handelaar te Haarlem, verdacht van memeed. Het ging hier om een kleine oorzaak met pen groot gevolg. Om een gat in een jas en een klap! Het groote gevolg is echter nogal meegeval len, want de rechtbank sprak verdachte vrij, hoewel het O.M. 6 maanden gevangenisstraf had geeischt. Voor den Haa,rlemschen kantonrechter stonden vanmorgen twee landbouwers vader en zoon uit Haarlemmerliede terecht, om dat zij een zeer onverantwoordelijke daad had den gepleegd. Dicht bij hun boerderij is een weg, dien zij particulier bezit noemden, maar die* in werkelijkheid van defensie was. Er was niet veel verkeer, maar de paarden uit de om liggende weilanden wandelden er nogal veel. Dat begon den boeren te vervelen en op een kwaden middag spandeh zij op dien weg een staaldraad en prikkeldraad, ruim 1 meter hoog Dienzelfden avond, toen het reeds schemerde, reed een veehouder uit Velsen tegen de ob stakels op. De man. viel van zijn fiets en be zeerde zich, de banden van het rijwiel werden lek geprikt. Natuurlijk kwam de politie er bij te pas, zoodat vader en zoon zich voor den rechter moesten verdedigen. Zij waren gedag vaard wegens het spannen van een draad p den openbaren weg en dan ng wel zonder er een roode lamp bij te plaatsen. De kantonrechter onderhield verdachten zeer streng. „Er zouden ernstige ongevallen heb ben kunnen gebeuren" zei hij. De ambtenaar van het O. M. eischte tegen ieder tweemaal 25,boete, de kantonrech ter maakte er, gezien de wroeging van de boe ren tweemaal 7,50 van, zoodat de onbezonnen daad op 30,komt. van „Katholiek Amsterdam" hierbij is aan vaard. Trouwens, de opvoering zelf, de première door het Nederlandsch Tooneel met een uitstekende bezetting der rollen, is een vol len schouwburg meer dan waard. Men voor zie zich daarom tijdig van toegangsbewij zen, waartoe dagelijks van tien tot drie ge legenheid is aan de loketten van den Stadsschouwburg en bovendien nog mor gen, Vrijdag, den geheelen dag, aan ons kantoor Nassaulaan 51. Voor de prijzen der plaatsen verwijzen wij naar de hierbij af gedrukte advertentie. Daar Jopie Waalberg, alsmede haar train ster, mevrouw S. D. de Dood—Koeman, ook deel uitmaken van het trainers corps, dat ge regeld de leden van de Z. C. „Haarlem" traint, heeft het bestuur besloten om op Vrijdag 8 Nov. as. om 4.15 in Stoops bad, de zwemster en haar trainster in intiemen kring een kleine hulde te brengen. Gedeputeerde Staten hebben aan B. en W. van Haarlem bericht, dat er geen bezwaar be staat tegen verhooging van de subsidie aan „Haarlem's Bloei" voor 1940 van f 2500.— op f 4000.—. In den kunsthandel De Bois, Kruisstraat 68, wordt gedurende deze maand een tentoonstel ling gehouden van facsimile reproducties naar werken van Vincent van Goch, die 50 jaar ge leden oiterleed. Het organiseeren der besloten opvoering vooi Katholieken van Vondels „Peter en Pauwels" (première van het Nederlandsch Tooneel) öp Zondagmiddag a.s. te twee uur in den Stads schouwburg te Amsterdam is een prachtig initiatief geweest. Want juist in deze zorgvolle tijden mocht men bij de katholieken de be hoefte veronderstellen aan een massaal samen zijn als dit, waarbij de opvoering van( Vondels bekeeringsstuk niet slechts een ontspanning maar vooral ook een verrijking van den geest beteekent. Het initiatief moge dan ook gehonoreerd worden door een groote belangstelling van de zijde der katholieken voor wie deze besloten voorstelling is gearrangeerd. Dit is trouwens ook noodzakelijk, gezien het groote financieele risico, dat door het bestuur der cultureele groep Een bakker uit Santpoort stond terecht om dat hij de distributie-wet had overtreden, door ruil van tarwebloem met brood. De straf werd conform den eisch vastgesteld op f 20.— of 10 dagen. Vier handelaars in dameskousen uit Amster dam overtraden ook de distributiewet, omdat zij goederen verkochten zonder de stamkaart indertijd te vragen. De eisch was tegen ieder f 73.boete, waarvan de rechtbank vanmorgen t 4o— of 24 dagen hechtenis maakte. Een man en een vrouw uit Haarlem over traden de geldschieterswet, en leenden geld zonder vergunning tegen rente tusschen 5 en 10 pet. D officier van Justitie eischte tegen ieder f 200.— boete of 60 dagen hechtenis. De rechtbank veroordeelde het echtpaar tot een geldboete van f 150.of 50 dagen hechte nis voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Een 20-jarige los werkman uit Haarlem stond wegens verduistering terecht. Hij moest voor zijn baas f 235.op de girorekening storten, maar ging er met het geld van door en zette in België de bloemetjes buiten. De officier van justitie eischte 8 maanden gevangenisstraf. De rechtbank maakte er vier maanden van Het programma van de Haarlemsche Radio Centrale hedenavond van 78 uur luidt: Eigen gramofoonplatenconcert. Beroemde zan gers. Intermezzo: Vioolmuziek. 1. Der Evange- limann v. Kienzl, H. E. Groh; 2. Si vous l'aviez eompris, Luigi Fort; 3. Margaretha, K. Schmidt Walter: 4. Wiegenlied, B. Gigli; 5. Schlösser die im IMonde liegen, Richard Tauber; lm Stalles 2.50; Benedenloge 2.50; Fauteuil da Balcon 2.50; Bovenloge midden 2.50; Boven Zijloge 2.— Parket 2.50; Parterre 1.50; Eerste Amph. 1.50; Eerste Gaanderij 1.25; Tweede Amph. 0.75; Tweede Gaanderij 0.40 (alles inbegr.) Twee knaapjes van dertien jaar waren gis teren op een speelveld aan de Jan Gijzenvaart aan 't stoeien. Een hunner werd achterover op de grond gedrukt en tot grooten schrik van zij makker kon hij daarna niet meer loopen. Per ziekenauto werd hij naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd, daar hij ver moedelijk een niet ernstige beschadiging van den rugwervel heeft opgedaan. Hij blijft in het zie kenhuis ter observatie. Een winkelier in Haarlem-Noord werd be trapt op overtreding van de wet op de prijs opdrijving. Gevolg; 5000 knotten wol werden in bezit genomen en een proces-verbaal werd op gemaakt. Een 15-jarige knaap uit Nieuwer Amstel, die de ouderlijke woning was ontvlucht, werd in Bloemendaal aangetroffen en door de politie aan zijn ouders teruggegeven. Gisteravond werd de Bloemendaalsche brand weer gealarmeerd voor een begin van brand in een perceel in Kweekduin. Bij onderzoek bleek de schoorsteenbetimmering te schroeien. Nadat eenige planken gesloopt waren( kon de vuurhaard gebluscht worden. De schade is gering. A Onder auspiciën van het comité O. en O. wordt voor de bezetting van huize „Kareol", te Aerdenhout, op Maandag 11 November a.s. te zeven uur in de groote zaal van hotel Vreeburg een tooneelavond gegeven door de tooneelver- eeniging „Jac. van Lennep" te Haarlem. Opge voerd wordt „De andere vrouw", toonefclspel in drie bedrijven van Fr. Morris en W. Wijats. Behalve voor de „Kareol"-patiënten, zal deze uitvoering ook voor het publiek toegankelijk zijn. Het bestuur van bovengenoemde vereeniging maakt bekend, dat op Zondag 10 November 1940 aanvang 15 uur in café restaurant „Bolwerk", een filmmiddag zal worden gehouden voor leden en genoodigden. Naast diverse sportfilms, zullen o.a. worden vertoond een film betrekking heb bende op het 1.1. georganiseerde zwemfeest van de Z.C. „Haarlem" ten bate van Rotterdam, ter wijl verder het verblijf van onze Nederlandsche zwemploeg op de Olympiade te Berlijn op het doek zal worden gebracht. B. en W. van de gemeente Assendelft hebben den raad voorgesteld naar aanleiding van den brief van Ged. Staten inzake de samenvoeging van gemeenten aan genoemd college o.m. te schrijven: De raad heeft in zijn vergadering van 6 No vember 1940 j.l. besloten uwe medewerking in te roepen om te voorkomen, dat tot samenvoe ging van de gemeenten Westzaan, Krommenie en Assendelft wordt overgegaan. De oppervlakte van de gemeente Assendelft, die 3259 H.A. bedraagt (en dus pl.m. 700 H.A. meer bedraagt dan de oppervlakte van de ge meenten Krommenie, Westzaan, Wormerveer, Koog aan de Zaan en Zaandijk te zamen) en de natuurlijke scheiding door de Nauernasche Vaart tusschen Assendelft en de Zaangemeen- ten, maken de voorgestelde combinatie, van stedebouwkundig standpunt bezien, onmogelijk. Indien wij b.v. nagaan, dat de afstand van den Zuidwijkermeerpolder tot aan Krommenie- dijk ruim 15 1/2 K M. bedraagt en dus ongeveer gelijk is aan den afstand HilversumDiemen, dan zal uw college het met ons eens zijn, dat de voorgestelde combinatie voor de inwoners der gemeenten, bij bezoek aan het gemeente huis en andere gemeentelijke instellingen, groot ongerief veroorzaakt. De natuurlijke begrenzing van Noordzeeka naal en Nauernasche Vaart lichten de gemeen te Assendelft op een zóó in het oogspringende wijze uit het conglomeraat van industrieën langs de Zaan, dat dit' feit reeds een combinatie, zeer bezwaarlijk maakt. Ook genealogische bezwaren worden aangevoerd. Het ontwerp-ruilverkavelingsplan voor den polder Assendelft, dat van de Cultuurtechni sche Commissie voorloopig goedkeuring ont ving, gaat er van uit, dat de nieuwe boerderijen in verband met de bodemgesteldheid (hoogste gedeelte) gevestigd zullen worden ten westen van de Dorpsstraat en dus niet in de richting van de Zaanstreek. De bestaansmogelijkheden voor de landbou wende bevolking, die in onze gemeente een be langrijke plaats inneemt, is door intensiveering van de cultuur belangrijk toegenomen. Voor de veehouderijbedrijven uit de naaste omgeving is de gemeente Assendelft het cen trale punt. Immers in deze gemeente is de groote Coöperatieve Assendelftsche Zuivel- en Melkinrichting gevestigd, waar de melk ver werkt wordt uit het geheele weidegebied van Beverwijk tot Uitgeest en van Krommenie tot Westzaan. De propaganda voor intensieve cultuur te za men met de eventueele herverkaveling zal de mogelijkheid voor vele jonge landbouwers ope nen, om binnen de gemeente een zelfstandig bestaan te vinden. Dat het bevolkingscijfer van deze gemeente gestadig toeneemt, moge blijken uit onder staande gegevens: bedroeg het aantal inwoners in 1840 2400, dit werd in 1865 3100, in 1890 3500. in 1915 4000, in 1928 4900, terwijl het thans 5875 bedraagt. De groei onzer gemeente maak te het dan ook herhaaldelijk noodig nieuwe partieele uitbreidingsplannen vast te stellen. De schuldenlast der gemeente bedraagt pl.m f 246.5Ó0. of f 42 per inwoner. Jaarlijks heemt de schuld met f 15.500 af, zoodat deze binnen korten tijd geheel zal zijn afgelost. De finan cieele toestand onzer gemeente baart dus geen zorg. Naar onze meening kan door de voorgestelde combinatie geen1 bezuiniging worden verkregen daar ons gebleken is, dat voor de meeste takken van dienst in de andere gemeenten meer wordt uitgegeven dan in de gemeente Assendelft. Wij vertrouwen dan ook, dat het ons gegeven zal zijn het bestemmingsplan voor de geheele gemeente, dat sinds eenige jaren bij het archi tectenbureau Grandpré Molière, Verhagen en Kok te Rotterdam in voorbereiding is, te za men met het ruilverkavelingsplan van den pol der Assendelft tot uitvoer te kunnen brengen opdat een groote en groeiende gemeente As sendelft zal ontstaan, zonder dat andere ge meenten hieraan worden toegevoegd. Mocht onverhoopt toch tot de voorgenomen samenvoeging worden besloten, dan zal deze gemeente als de centrumgemeente behoorèn te worden aangemerkt, daar zjj het aardrijkskun -dig middelpunt vormt van de drie gemeenten hetgeen uw college uit de hierbij gevoegde kaart moge blijken. De naam van de nieuwe gemeente zou dan naar onze meening moeten worden: Assen- diellfc. DAN Men voelt zich vrijer en gezonder. Flacon f 1.05. Oubbele flacon f1.75 bij apothekers en vakdrogisten. A. NATTERMANN CIE. KÖLN-BRAUNSFELD Voor de Haarlemsche Rechtbank stond van morgen terecht een 45-jarige cementwerker uit Amsterdam, die op 5 Augustus een uit stapje naar Haarlem maakte en zich dien morgen in de nabijheid van de Kathedraal aan de Leidschevaart opriield. Volgens de dagvaar ding, die de officier van justitie voorlas, zou de'man een zeer behoorlijk Gazelle-rijwiel, dat tegen een der muren van de kerk op slot ge plaatst was, gestolen hebben. Hij forceerde het stevige slot en karde in de richting van' de stad. Bij de Raaks betrapte een agent van politie hem op het verkeerd nemen van een bocht. De man stopte niet op sommatie, maar zette eec spurt in. De agent was onmiddellijk op zijn uivive en volgde hem op den trapper. In den Vijfhoek viel de overtreder en gaf zich gewonnen. Heel rustig wandelde het tweetal naar het bureau in het Proveniershuis. Daar was juist iets aan de hand een werklooze wilde rui ten ingooien en van de korte verwarring maakte de Amsterdammer gebruik om de bee- nen te nemen. De agent was zijn prooi kwijt en maakte rapport op. Groot was zijn verbazing toén hij des mid dags zijn man tóch in een cel op het hoofd bureau zag zitten. Éen collega betrapte den voortvluchtige toen hij weer een „eigenaardige houding" rondom een fiets aan nam. De rechters moesten lange en verwarde ver halen aanhooren, want de man ontkende en had de eene fiets van een ander gekregen en de andere was Van hem zelf, hoewel hij van de herkomst niets afwist. De officier van jusitie eischte 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Junge, zocht kracht in tijdsverschillen en mogelijkheden in verband met de verhalen van zijn cliënt. Over 14 dagen zal de rechtbank vonnis wijzen. Ondertrouwd; A. P. Prenen en H. G. Koek. Getrouwd: G. J. Beelen en D. M. A. Stee vers. Overleden: F. J. Goedkoop 76 j; T. Spruijt 37 j. Ingevolge raadsbesluit d.d. 21 November 1939 heeft de gemeente met de N.V. Bank /oor Ne derlandsche gemeenteh te 's-Gravenhage een overeenkomst aangegaan, krachtens welke ter voorziening in de kasbehoeften een bedrag van 637.500.in rekening-courant kan worden opgenomen. Bij besluit van gelijken datum en goedkeuring werden B. en W. gemachtigd, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld, één of meer kas- geldleeningen aan te gaan tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste 800.000. Deze besluiten waren naast elkaar noodig om r.aar gelang van de omstandigheden op zoo voordeelig mogelijke wijze in de kasbehoeften te kunnen voorzien. Aangezien deze voorzieningen alleen den dienst 1940 betreffen, .zullen voor 1941 gelijke maatregelen moeten worden genomen. 3. en W. stellen den raad voor, daartoe te oesluiten. Aangezien de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten bereid is, het crediet in rekening courant voor 1941 te bepalen op 750.000. ware dit bedrag in het besluit over te nemen. Het voetbalstedentournooi van de Haarlem sche politie is ondanks de buitengewoon slechte weersomstandigheden een groot succes voor de Haarlemsche politiesportvereeniging geworden. Voor Haarlem werd daarbij de kroon op het goede werk gezet door een verdiende zege in de finale tegen Zaandam, waardoor Haarlem In het bezit kwam van de door den burgemeester van Haarlem beschikbaar gestelden beker. De eerste twee wedstrijden, die gespeeld wer den, hadden beide een vlot verloop. Geen van beide partijen zag kans een doelpunt te maken, totdat in beide gevallen in de laatste oogen- blikken een strafschop wegens hands den strijd besliste. Op deze wijze won Haarlem van Zand- voort, doordat Eggink den strafschop benutte en zegevierde Zaandam, dat op het laatste oogen- blik in de plaats van A'kmaar was gekomen, over Velsen. Zandvoort en Velsen speelden daarna om de derde en vierde p'aats. In dezen wedstrijd lieten de Velsenaren zien behoorlijk met den bal over weg te kunnen. Voor de rust scoorden Kanimer- beek en de Leur te zamen viermaal en ook in de tweede helft bleven de Velsensche politie mannen de sterksten, waardoor Bakker den stand op 5—0 kon brengen. Meer strijd was er om de eerste en tweede plaats tusschen Haarlem en Zaandam, Eerst na men de Zaandammers door een hard schot van den middenvoor de leiding.' Deze voorsprong was echter van korten duur, want spoedig wist Braaf- hart door te breken en stonden de ploegen weer op gelijken voet. Van der Meij, de Haarlemsche linksback, veroorzaakte het tweede Zaansche doelpunt, doordat hij niet doorspeelde na een vermeend buitenspel geval, waarvoor de scheids rechter niet floot. In de tweede helft pakten de Haarlemmers direct flink aan en reeds na een minuut had Braafhart weer succes. Geregeld waren de Haar lemmers nu in den aanval maar de goede Zaan sche doelman Noordman, w:st op prachtige wijze zijn doel schoon tè houden, totdat hij een schot van Zwart niet goed vast had, waarvan wederom Braafhart profiteerde. Met een 32-overwin- ning voor Haarlem kwam het einde. Na afloop van de wedstrijden reikte de heer J. Hofland, voorzitter van de Haarlemsche po litiesportvereeniging, de prijzen uit. In zijn kort woord memoreerde de voorzitter de aanwezig heid van den Veisenschen commissaris en de medewerkin van den Haarlemschen commissaris voor deze wedstrijden. De Haarlemsche aanvoer der Braafhart mocht voor de eerste en de laat ste maal den prijs in ontvangst nemen. De goal- getter gaat het Haarlemsche po'itiecorps verla ten, hetgeen zeker een verlies voor de Haarlem sche politie beteekent. Zaandam kwam in het bezit van deri tweeden prijs, een beker, die door den commissaris E. H. Tenckinck beschikbaar was gesteld. Velsen won den beker, beschikbaar gesteld- door restaurant Lido en Zandvoort kwam in het bezit van den beker van den heer M. Paardebek. Krachtens artikel 131a van de politieverorde ning, vastgesteld in de raadsvergadering van 15 October j.l., kunnen de houders van automaten met vergunning van den burgemeester in de ge legenheid worden gesteld hun zaken ook gedu rende de speruren geopend te houden. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie wordt het evenwel juister geoordeeld om deze vergunningsbevoegdheid toe te kennen aan het college van B. en W. en wordt in overweging gegeven bedoelde verordening met wijziging van dit punt opnieuw ter vaststelling aan te bieden. In verband hiermede stellen B. en W. den raad voor deze verordening, met inachtneming van genoemde wijziging, opnieuw vast te stellen. In verband met de omstandigheden is er wij ziging gebracht in de lesuren der katholieke scholen. De lessen zullen voortaan duren van half 10 tot 12 uur.en van 2 tot 4 uur; ook des Woensdagsmiddags. Zaterdags zullen de kinde ren $an den geheelen dag vrij hebben. A.s. Maandag zal een begin worden gemaakt met de schoolvoeding, waaraan 200 kinderen zul len deelnemen, die teeken des tijds! hun vleeschbonnen zullen moeten meebrengen. De maaltijden worden ook nu weer bereid door de Beverwijksche Conservenfabriek. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat zij, die zich tot dusverre in deze gemeente hebben bezig gehouden met het inzamelen van afvallen van levensmiddelen (aardappelschillen, groentenafvallen, waaronder begrepen groenten, welke op de veilingerrde vastgestelde minimum prijzen niet hebben opgebracht, fruitafvallen, vleesch-, visch- en broodresten en alle etens resten, beenderen daaronder begrepen) alsmede zij, die tot dusverre in deze gemeente dierlijke afvallen (vleesch, vleeschafvallen, afvallen van wild en gevogelte, vischafval'en. beenderen, on- deugdehjke vleeschwaren en "doodgeboren dieren) hebben ingezameld en in aanmerking wenschen te komen om dit te mogen b'ijven doen, zich vóór 15 November a.s. ten raadhuize (le afdee- ling) dienen aan te melden, alwaar aanvraag- farmulieren voor het eventueel bekomen eener vergunning verkrijgbaar zijn. Mutatie. De agent van politie, De Ruiter, is met ingang van 11 November benoemd bij het corps der marechaussee, met standplaats Voorschoten; met 1 Januari volgt zijn benoe ming tot wachtmeester bij genoemd corps. Benoemd. Tot onderwijzer dan de R.K. M.U.L.O.-school werd benoemd de heer J. M. Rijnders, die inmiddels zijn functie heeft aan vaard. s Een halve eeuw bij Verkade. De heer H. Mars Pzn., 2de machinist bij de firma Verkade, herdenkt één dezer dagen het feit, dat "hij voor 50 jaren in betrekking trad bij genoemde firma. Het zal den jubilaris, die als 14-jarige jon gen zijn intrede bij Verkade's Fabrieken deed, niet aan belangstelling ontbreken. Geboren: 5 Nov. H. V. Tikvan der Woude d. 6' Nov. M. van ZalenBroers z. 7 Nov. C. Schot vangerMars z. 6 Nov. A. van den Hoek—Hop man z. 7 Nov. A. E. Meerveld—Kleinhout z. Overleden: 6 Nov. H. C. Bouwman, 49 j., Kam perlaan. 6 Nov. L. StraathofWijsman. 69 j., Kamperlaan. Ondertrouwd: 6 Nov. F. L. Valbracht en J. C. Hoogendoorn. Gehuwd: 7 Nov. S. Sneeboer en M. G. Veen. B. van 't Hul en W. E. M. Hout. G. Keetlaer en M. P. Schrama. (Gedeeltelijk qecorngeerd) Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Na jaarstentoonstelling van schilderijen en teeke- ningen, 105 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling van Stu dies en Schetsen van het genootschap „Kunst zij ons Doel", 104 uur. Beskamp, Overveen: Tentoonstelling Glas- en Weefwerk, 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 108: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en 2.305 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117 a: Ge opend van 105 uur. Rembrandt; „Amor doet in kousen", voor volwassenen, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „De avonturier van Parijs", 14 jaar, 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxer; „Op een avond in Mei", alle leeftij den, 2.30, 6.30, en 8.45. Frans Hals: „Het mysterie van Kamer 12", voor volwassenen, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaame: „Vadertje Langbeen", Woensdag 2.30 uur, Zaterdag 2.30 uur, Zondag 2 en 4 uur, iederen avond van 7—11 uur doorloopend. Gebouw St. Bavo: Best. Spoorwegpersoneel 7.30 uur; Haarl. Gemengd Koor, 7.30 uur. Gem. Concertzaal: Revue „Peter Pech", 730 uur. Rembrandt; Tusschen rooien en geluk (alle leeftijden), 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „De- model-echtgenoot" met Heinz Rühmann (volwassenen), 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Onder gele vlag", met Hans Albers (volwassenen), 2.30, 6.30, en 8.45 uur. Frans Hals: „Port Athur" met Adolf Wohl- brück (boven 18 jaar). Spaarne: „Onstuimig bloed". Woensdag 2.30 uur, Zaterdag 2.30 uur. Zondag 2 en 4 uur, iederen avond van 711 uur doorloopend. f De Zondag, en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels en van Hees, Lange Veerstraat 19, teh 11000; Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180; G. Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede, tel. 28320. Dr. Van Schelven spreekt. Voor de Buurt- vereeniging „Aerdenhout-Bentveld" houdt prof. dr. A. A. van Schelven op Maandag 11 Novem ber a.s. een lezing over „Marnix van St. Alde- gonde en zijn tijd". De lezing vindt plaats in restaurant Boekenrode. Burgerlijke Stand —Zwart z. Geboren: J. van Galen ERGENS IN ITALIË. 7 Nov. (Stefani) In zijn communiqué no. 153 maakt het Italiaan- sche hoofdkwartier het volgende bekend: Onze divisies hebben de rivier Kalamas in Griekenland overschreden. Onxe lucht macht heeft deelgenomen aan de operaties te land met behulp van machinegeweervuur en bommen en daarbij vijandelijke installa ties langs den weg van Janma naac Kali- haki getroffen, alsmede in de zone van Fio rina en nabij het meer van Prespa. Onze luchtformaties bombardeerden bovendien de havenwerken van Volos en Patras, het vliegveld en het station van Lairissa, mili taire doelen te Missolonghi. Zakinthos en Methone, alsmede het station van Fiorina, waar groote branden werden veroorzaakt. Aj onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Een vijandelijk toestel werd neergehaald. Een an dere vijandelijke machine is waarschijnlijk neergehaald. Tijdens een viiandelijken aanval op het vliegveld van Valona, werd een vijande lijk toestel door onze jagers brandend neerge haald en een ander toestel door de luchtdoel batterijen der marine. Een vijandelijk viermotorig toestel van het type Sunderland, welke e Malta gemeerd lag, werd door onze Jagers met machinegeweren be schoten en liep merkbare schade op. In Oost-Afrika leed de vijand groote verlie zen en herhaalde hij geleidelijk zijn aanvallen. De actie is nog gaande. Onze luchtmacht werk te met de troepen samen ip herhaalde aanval len, gedurende welke onze jagers zes vijande lijke vliegtuigen van het type Gloster neer schoten. De commiasaris-generaal voor openbare veiligheid, de hoogere S.S.- en politieleider bij dén Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied acht zich verpiicht in het bijzonder de automobilisten en de wielrijders nogmaals met óe meeste klem de noodzakelijkheid van naleving van de uitgevaardigde verkeers- en verduisterings bepalingen onder het oog te brengen. Zoowel de autorijder als de wielrijder moet zich, evenals iecière deelnemer aan het openbare wegverkeer, zoo gedragen, dat het verkeer niet in gevaar kan worden gebracht. Zij moeten zich zoo gedragen, dat niemand anders schade lijdt of meer hin der of overlast ondervindt, dan de omstan digheden vereischen. Wielrijders moetên steeds de uiterste rechter zijde van den rijweg houden. Zij mogen slechts ten hoogste met tweeën naast elkaar rijden. Maar hét inhalen is slechts aan één wielrijder tegelijk geoorloofd. Voortdurend naast een an der voertuig te rijden, in het bijzonder nasat een tram, en ook het hangen aan voeruigen is ver boden Fietsers, de van richting willen verande ren of hun richting willen houden, moeten dit den anderen weggebruikers tijdig en duidelijk doen blijken. Doch het uitsteken van de hand ontheft den wielrijderniet van den plicht tot voorzichtigheid. Ten slotte moeten fietsers voor handen en in behoorlijken staat verkeerende fietspaden ook werkelijk gebruiken. Den autorijder zijn bij de verordening nr. 73 (vobl. pag. 236) de toegelaten maximumsnel heden nauwkeurig voorgeschreven. Zij bedragen binnen de bebouwde kommen voor alle soorten uto's 40 k.m. per uur. Buiten de bebouwde kommen alsmede op speciale autowegen is de maximumsnelheid voor personenauto's, die met inbegrip van den chauffeur ten hoogste acht personen mogen vervoeren en voor motorrijwie len met of zonder zijspan 80 k.m. per uur, ter wijl andere auto's slechts een snelheid van 60 k.m. per uur mogen hebben. Ondanks deze duidelijke bepalingen moet men steeds nog opmerken, dat veel autorijders zich aan een waanzinnig voortrazen schuldig maken. Daartegen zal in de toekomst met de scherpste straffen en politiemaatregelen wor den opgetreden. Ook de verduistering van auto's en rijwielen, waaromtrent in de verordening nr. 34 (vobl. pag. 131) nauwkeurige bepalingen zijn uitge vaardigd, Iaat veelal nog te wenschen over. Naast het onvoldoende verduisteren van voer tuigen is het natuurlijk ook verboden voertuigen en rijwielen geheel zonder verlichting aan het verkeer te doen deelnemen of op den rijweg oi op net trottoir te parkeeren. Al deze bepalingen hebben natuurlijk een zekeren tijd noodig gehad om in te burge ren. Daar werd tot nu toe ook door de politie rekening mede gehouden. Van nu af echter moeten deze voorschriften aan een ieder -bekend zijn en door ieder nauwgezet in acht worden genomen. De politieele en justitieele autoriteiten hebben dan ook instructie ontvangen van nu af aan met de strengste straffen en de scherpse politiemaatregelen tegen een ieder op te treden, die me^nt deze voorschriften te kunnen veronachtzamen. In de toekomst kan daarom degene, die de uitgevaardigde ver keers- en verduisteringsvoorschriften niet of niet voldoende in acht neemt, noch op tegemoetkoming noch op genade van de zijde der justitie en politie rekenen. Moge iedere autorijder en wielrijder deze laatste aanmaning ter harte nemen!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2