VE UIT AMSTERDAM „Peter en Pauwels" Laatste Nieuws V isscherijcontracten niet opgezegd Twee patrouilleschepen tot zinken gebracht Bierbereiding uit wei De verkiezingsuitslag in Amerika Samenvoeging Zaangemeenten Nalatige moeder krijgt twee jaar gevangenisstraf Nieuwe directeur M.S. DONDERDAG 7 NOVEMBER 1940 ONZE MAALTIJDEN IN OORLOGSTIJD »De vrouw ging maatschappelijk dienen", aldus presidente K. V. V. Inlevering legerpaarden Voor-onderzoek in uitzicht gesteld DE HEER H. BELGRAVER GEHULDIGD Aanbesteding uitgesteld HILLEGOM IJMUIDEN Het onderwijs in de R. K. scholen Aanbesteed DEFRESNE OVER ZIJN REGIE Initiatief, dat gewaardeerd moge worden TERAARDEBESTELLING R. P. VAN ROYEN Oud-directeur Waterleiding Amsterdam Duitsch weermachtsbericht Zij had haar kind verwaarloosd, zoodat het van uitputting stierf Referendaris van Dam benoemd Afhalen prijzen loterij „Licht en Lucht" Onder tram geraakt en gedood Kerk te Buiksloot in verval Ook andere wijze van wei verwerking mogelijk WEER LUCHTALARM TE MONASTIR Pauselijke Universiteit te Salamanca geopend Smuts over de ontmoeting met Eden STAD Onder auspiciën van de Ned. Zuivelcentrale kwamen gisterenmiddag in de gemeentelijke concertzaal leden van de Vrouwenorganisaties in Haarlem bijeen, om te luisteren naar een voordracht van mevrouw C. J. Ooms-Vinckers over „Onze maaltijden in oorlogstijd". Het openingswoord werd uitgesproken door mevrouw van NispenWely, presidente van het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers. Zij heette de vele aanwezigen welkom en wees er op, dat de voeding van het gezin thans veel zorgen baart. Dezen middag zal over materieele zorgen ge sproken worden, maar spr. wilde toch eerst een en ander zeggen over de geestelijke zorgen, die het K. V. V. in oorlogstijd op zich heeft geno men. Z« schetste het disciplinaire werk der ver schillende takken van dienst. Tucht, nog zoo weinig begrepen door vrouwen die samenwerken, is als eerste vereischte gesteld. De schoone vruchten heeft men in Haarlem kunnen plukken o.a. in de oorlogsdagen en na de bombardementen. De vrouw ging maatschappelijk dienen, zij werd haarzelfs bewust. Het vrijwillige werk geschiedt ech ter nog door te weinig vrouwen, weshalve de presidente een oproep deed tot grootere me dewerking. De eerste plicht der vrouw ligt in het huisgezin. Daarnaast heeft zij echter den plicht om een gedeelte van haar vrijen tijd aan de gemeenschap te geven. Het K.V. V. met zijn 1300 leden heeft nog plaats voor velen Mevrouw Ooms-Vinckers hekelde op geestige wijze de huismoeders, die meenen, dat het eten wat zij opdienen, volmaakt is en 100 pet. Kleine ziekten in het gezin kunnen hun oorzaak in ae voeding vinden; een slecht gebit is meestal 'een gevolg van ontbroken bouwstoffen in den noofdmaaitijd etc. Nu er toch een nieuwe orde ning in de voeding moet komen, kunnen we prachtig alle fouten uit het verleden ongedaan maken. Een goede voeding is te kennen aan een groote verscheidenheid in de voedingsstofien. Alle voedingsmiddelen vinden we op onzen eigen bodem, hetgeen spr. uitvoerie aantoonde. Men moet bepaalde soorten groenten eten in den tijd dat er een overvloed van is, wanneer ze dus goedkoop zijn. Bij een goede samenstelling van het menue is ooft niet bepaald nocdig, volgens spr. Er wordt in de gezinnen veel te weinig rogge- en bruinbrocd gegeten. Waarom toch niet meer afwisseling, als de gezondheid er mee ge baat is? Thee en koffie zijn genotmiddelen, geen voedingsmiddelen. Spr. ging de verschillen de gebruikelijke maaltijden na en gaf aan. wat eventueel achterwege gelaten of vervangen kan worden. Verzuim geen enkelen dag aardappelen en groenten te eten. Over het algemeen eten we veel te veel witmeel-maaltijden (macaroni, pannekoek, vermicelli etc.). Spr. beval speciaal kwark aan, dat voor zeer vele spijzen gebruikt kon worden en boter vervangt. Ook verschil lende andere vervangingsartikelen passeerden de revue. De aanwezigen ontvingen als handlei ding een boekje, dat door inleidster geschreven is. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen. De burgemeester der gemeente Velsen brengt het volgende ter openbare kennis: Het opperbevel der Duitsche Weermacht be veelt aan alle personen der gemeente Velsen de ki hun bezit zijnde Duitsche of Hollandsche legerpaarden in te leveren te Leiden (Doelen- In de tweede helft van October kort nadat de plannen van den secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken om trent samenvoeging van Zaangemeenten bekend waren geworden heeft de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Zaanland een adres tot het Departement gericht om, voor een beslissing wordt genomen, een gedegen voor-onderzoek in te stellen. De Kamer heeft hierbij, indien dit gewenscht wordt, aangeboden voor dit onderzoek haar bemiddeling aan te bieden. De Kamer tselde zich op het standpunt, dat snel werkjjn en snelle resultaten zeer toe te jui chen zijn, wanneer het werken en het resultaat goed gericht zijn. Dit is met de samenvoegings plannen niet het geval; willekeurige hergroepee ring heeft een hoofdrol gespeeld. De wetenschap is sedert de tijdstippen, dat de gemeentelijke grenzen zich vormden, sterk vooruit gegaan. Waarom wordt, vraagt de Kamer, van de nieuwe werkmethode, die de wetenschap heeft gekregen, geen gebruik gemaakt? Op dit schrijven heeft de Kamer van den secretaris-generaal het antwoord ontvangen, dat voor ongerustheid, dat belangrijke, samen voegingen van gemeenten zullen plaats vinden, zonder dat vooraf een onderzoek zal zijn inge steld, geen grond bestaat. Verder wordt in dit antwoord medegedeeld, dat van het aanbod tot bemiddeling goede nota is genomen en hierop tevens de aandacht is ge vestigd van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. Naar aanleiding van dit schrijven heeft er Woensdagmiddag een buitengewone vergadering van de Kamer plaats gehad. In deze bijeenkomst heeft de voorzitter, de heer J. A. E. Verkade, een rede gehouden, waarin hij. na een uitvoerige uit eenzetting van de beteekenis der aanhangige plannen, zijn ingenomenheid heeft uitgedrukt, dat geen overhaaste dingen zullen geschieden en dat de aan te brengen veranderingen welover wogen zullen zijn. Na eenige discussie, waarin aan het bureau der Kamer hulde werd gebracht voor het initia tief, heeft de Kamer met algemeene stemmen besloten aan Gedeputeerde Staten de bedoelin gen van de Kamer nader uiteen te zetten. Tot deze bedoelingen behoort o.m., dat onder leiding van b.v.b. de professoren Bouman. Van Vusen en ter Veen en een hoogleeraar of lector in de bestuurswetenschap een algemeen plan van nieuwe gemeentelijke indeeling der gemeenten zal worden gemaakt, kazerne) en wel op Zaterdag 9 November 1940, des v.m. 11 uur. Met bijzonderen nadruk wordt er op gewe zen, dat een ieder die hiervoor in aanmerking komt aan dit bevel moet voldoen, daar deze aangelegenheid anders aan het Duitsche „Kriegsgericht" zal worden overgegeven. Onder groote belangstelling heeft de heer H. H. Belgraver, commies bij de Ned. Spoor wegen te Velsen, zijn 40-jarig dienst jubileum gevierd. Het wachtlokaal was versierd en toen de heer H. de Noo, stationschef van Velsen, zich in hartelijke woorden tot den jubilaris richtte, was bijna het geheele lokaal met fami lieleden en belangstellenden gevuld. De heer A. de la Porte sprak dan namens de Maatschappij voor Handel en Nijverheid en overhandigde hem een getuigschrift met een gouden draagmedaille. De heer De Noo memoreerde het zeldzaam feit dat de jubilaris niet minder dan 32 jaar op dit station heeft gestaan en zich ook zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor diverse groo te bedrijven in onze gemeente, alsook voor de forensen. Namens deze groepen bood hij den jubilaris een gouden horloge met ketting aan. Vervolgens werd de heer Belgraver nog toege sproken door afgevaardigden van diverse ver- eenigingen, waaraan hij verbonden is. In zijn dankwoord zeide de heer Belgraver door deze onverwachte en spontane huldiging ten zeerste te zijn getroffen. B. en W. van Velsen maken bekend, dat de aanbesteding voor de levering van drukwerken voor de gemeente voor het iaar 1941, welke zou plaats vinden op 7 November a.s., tot nader order is uitgesteld. R.K. Schaakclub „Hillegom". De uitslagen van de competitiewedstrijden zijn: Groep I: M. v. d. Pol—S. Lieverse afgebr.; J. J. BalmL. Koeken 10; P. v. d. MeyG. Mooyekind afgebr. Groep II: J. SchramaJ. v. d. Zwet 10; Th. WarmerdamJ. Berkhout 01; P. Schra maA. Heerman 01; F NijssenJ. Lar.ge- veld afgebr. Al is het, dat de visscherijcontracten. thans niet zooveel beteekenis hebben, het is toch wel moeilijk, ons opnieuw voor een jaar te binden, aldus schrijft „Toenadering", een periodiek voor haven- en transportarbeiders. De contracten, afgesloten met de reedersver- eeniging te IJmuiden, zoowel voor de zeevis- scherij als voor de havenarbeiders, moeten voor 1 November 1940 worden opgezegd, tenzij par tijen de overeenkomsten met een jaar onge wijzigd willen verlengen. Momenteel nemen er van IJmuiden uit geen schepen aan de visscherij deel, behoudens dan de kleine kustvisschers. In verband hiermede hebben de samenwerkende organisaties in een bespreking met het bestuur van de Reedersver- eeniging de positie nader bepaald. Algemeen was men van oordeel, dat de bestaande con tracten niet moesten worden opgezegd, terwijl anderzijds ruimte moest worden gelaten, bij eventueel wijzigingen in den toestand gelegen heid te hebben, vrije besprekingen te kunnen voeren. Als resultaat van deze besprekingen is de volgende brief aan de Reedersvereeniging verzonden: „Wij bevestigen hiermede de bespreking tus- schen de besturen van de samenwerkende orga nisaties en het bestuur van de Reedersvereeni ging op Maandag 21 October 1940, inzake den opzegtermijn van de loopende collectieve con tracten. Partijen kwamen overeen, dat de con tracten voor: de loon- en arbeidsvoorwaarden der schepelingen ter trawlvisscherij, met uit zondering van die der verre Noord- en IJsland- visscherij. met aanhangsel, afgesloten 1 Maart 1940; de loon- en arbeidsvoorwaarden voor het vischlossen van Noordzeetrawlers etc. afgesloten 22 April 1940; de loon- en arbeidsvoorwaarden voor het vischlossen van verre Noord-, IJsland en trawlharingvangsten met aanhangsel, afge sloten 22 April 1940; de laon- en arbeidsvoor waarden voor het lossen van lever en kuit voor stoom- en motortrawlers, afgesloten 22 April 1940. voor onbepaalden tijd worden verlengd. Evenwel onder uitdrukkelijk beding, dat, in geval de uitoefening van de IJmuider trawl-- visscherij in 1941 door het eindigen van den oorlogstoestand of door welke andere omstan digheden ook wederom van IJmuiden of een andere Nederlandsche haven uit, dan wel op een andere wijze onder beheer van uw reede- rijen mogelijk wordt, partijen bij de collectieve arbeidsovereenkomst gerechtigd zijn, eventueele wijzigingen in de genoemde overeenkomsten voor te stellen en in bespreking te brengen en dat, wanneer geen overeenstemming wordt be reikt beide partijen het recht hebben, met in gang van den datum, waarop partijen niet tot overeenstemming kunnen geraken, gerechtigd zijn de collectieve contracten, genoemd in dezen brief, op te zeggen." De leerlingen van de R. K. Jongensschool worden voorloopig ondergebracht in de R. K. Zusterschool aan de Kerkstraat. Met het oog op de kolenschaarschte werden onderstaande veranderingen ingesteld: des Zaterdags zal geen les worden gegeven omdat men dan, evenals Zondags, niet behoeft te stoken; de vrije Woens dagmiddag zal hierdoor voor de leerlingen ver vallen én op dezen middag zal gewoon les wor den gegeven. De lessen zullen des morgens eerst om half tien beginnen tot half een en voorts van 2 uur tot kwart over 4. Het verbouwen van een tweetal kleedkamers achter het tooneel in het R. K. Vcreenigings- gebouw werd gegund aan den heer B. van Gel dorp alhier, die de laagste inschrijver was voor deze verbouwing, N Ter gelegenheid van de op handen zijnde première van VondePs „Peter en Pauwels" hebben wij den regisseur, A. Defresne, ge vraagd naar zijn opvatting van het stuk, over welks waarde de meeningen nogal uit- eenloopen. De heer Defresne bleek te be- hooren tot de bewonderaars van „Peter en Pauwels", dat hij, naar hij ons verklaarde, ziet als een onderdeel van de reeks van groote treurspelen, die Vondel geschreven heeft. Ter nadere verklaring hield Defresne ons deze overweging voor: De ondergang van den tra- gischen held voltrekt zich bij Vondel zelden in een persoon, doch meestal in een collectiviteit, waarvan dan wel een persoon het symbool is. Zoo ziet men in den Gijsbrecht hoe de stad Amsterdam ten onder gaat, in Lucifer wordt een halve hemel verdoemd, in Faëton is het de ondergang van een wereld, in Adam in Fal- ingschap de val van het menschdom. Zoo vol trekt zich in „Peter en Pauwels" de ondergang van het heidensche Rome. Defresne onderscheidt in het stuk twee dra matische elementen: het heidensche Rome on der leiding van Nero, en het jonge christen dom, waarvan Peter en Pauweis de protagonisten zijn. Deze beide elementen komen echter niet met elkaar in botsing, maar ze schuren, als het ware, langs elkander heen. Het dramatisch ver band tusschen beide is hierin gelegen, dat de opkomst van het christendom de vernietiging van het heidendom beteekent Het gaat dus ook in „Peter en Pauwels" niet zoozeer om de per sonen, als wel om de opkomst van een nieuwe geestesgesteldheid, een opkomst, die te danken is aan de leiding der Voorzienigheid. Zoo gezien, aldus Defresne, moet men „Peter en Pauwels" als een van Vondel's grootste stukken beschou wen, ongeacht het feit, dat de groots conflict scène erin ontbreekt. De heer Defresne onderscheidt den stijl van „Peter en Pauwels" scherp van dien der klas sieke tragedie. In dezen laatste immers wordt de deernis van den toeschouwer altijd opge wekt met het ondergaande element. In „Peter en Pauwels" gebeurt dit niet. Petrus en Paulus gaan trouwens ook niet ten onder, doch in hen triomfeert het christendom door hun martel dood. Defresne kan dan ook de meening van Te Winkel niet deelen, als zou men den mar teldood der beide apostelen moeten uitleggen als een boetedoening voor de verloochening van Christus, die de eene beging, voor de kerkver volging, waaraan de ander zich eens had over gegeven. Defresne's intentie is het uit de voor stelling zeer sterk te laten blijken, dat „Peter en Pauweis" den triomf laat zien van 'n nieuwe geestesgesteldheid over een vermolmde heiden sche wereld en dat het stuk dus eigenlijk een goddelijke handeling uitbeeldt. Sterke scènische effecten ontbreken daarbij, maar ze zijn bij Vondels opzet ook feitelijk niet noodig. Voor de opvoering maakt de regisseur gebruik van een vasten tooneelbouw, die in fragmenten van 't Forum en 't Coliseum het oude Rome suggereert en waarin kléine zetstukken de verschillende plaatsen aan duiden. Speelkansen in den theater-techni- schen zin van het woord geeft het stuk be trekkelijk weinig. Het gaat er hier slechts om te toonen, dat het christendom in Rome voortwoekert en er tenslotte bovenuit groeit. Daarom moet men het stuk zoo sober mo gelijk spelen en de verzen zoo goed moge lijk laten zeggen. Het komt hier immers meer dan ooit aan op de uitbeelding van Vondels vers. Van het ontwerpen van „show", van kijkscènes, waartoe het stuk geen aanleiding geeft, heeft de regisseur afgezien. Alleen aan het slot zal een zeker effect worden toegepast doordat het „Gloria in excelsis" gezongen zal worden door een vrouwenkoor. De reien vormen ook hier weer een moeilijk probleem. Defresne herinnerde aan zijn poging om, teneinde het vers geheel te kunnen red den, in de Gijsbrecht de reien finaal buiten het drama te plaatsen door ze in het donker door één stem te laten zeggen. Hij heeft echter zeer wel ingezien, dat dit toch geen afdoende oplossing bood. De reien vertegenwoordigen een collectief begrip en zeker in Peter en Pauwels, waarin ze bovendien in den meervoudsvorm zijn geschreven. Hier kan men ze dus ook niet door één stem laten zeggen. Zoo heeft Defresne hier dus tot twaalf menschen zijn toevlucht genomen, zes leden van den eigen troep en zes studenten. Zes stemmen zijn voor den zang, zes voor den tegenzang, twaalf stemmen spreken den slotzang. Een soort spreekkoor dus, maar geen bewegingskoor. De reien zijn niet emo tioneel, doch zuiver objectief beschrijvend. Er is dus aan beweging geen behoefte. Alleen zal in de opstelling wel eenige variatie gebracht worden. Overigens wilde Defresne volstrekt niet bewe ren, dat hij met deze behandeling de oplossing gevonden heeft. Men zal uit de practijk moeten leeren of deze manier voldoet. Het bestuur der cultureele groep van Katholiek Amsterdam heeft met het orga- niseeren der besloten opvoering van Von dels „Peter en Pauwels" (première van het Nederlandsch Tooneel) op Zondagmid dag a.s. te twee uur in den Stadsschouw burg een prachtig initiatief genomen. Want juist in deze zorgvolle tijden mocht men bij de katholieken de behoefte veronderstellen aan een massaal samenzijn als dit, waarbij de opvoering van Vondels bekeeringsstuk niet slechts een ontspanning maar vooral ook een verrijking van den geest beteekent. Het initiatief van katholiek Amsterdam moge dan ook gehonoreerd worden door een groote belangstelling van de zijde onzer katholieke stadgenooten, voor wie deze besloten voorstel ling is gearrangeerd. Dit is trouwens ook nood zakelijk, gezien het groote financieele risico, dat het bestuur der cultureele groep hierbij heeft aanvaard. Trouwens, de opvoering zelf, de première door het Nederlandsch Tooneel met een uistekende bezetting der rollen, is 'n vollen schouwburg meer dan waard. Men voorzie zich daarom tijdig van toegangsbewijzen, waartoe dagelijks van tien tot drie gelegen heid is aan de loketten van den Stads schouwburg. Op de Neder-Duitsche Hervormde Begraaf plaats te Wassenaar is onder groote belangstel ling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer R. P. van Royen, oud-directeur van de Gemeente-waterleiding te Amsterdam. Onder hen die den overledene de laatste eer kwamen bewijzen bevonden zich o.a. de heeren dr. ir. L. R. Wentholt, directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, dr. E. Heldring, president van de Nederlandsche Handel Mij., mr. Reitsma, directeur van de Haagsche Hypotheekbank, ir. F. Donker Duyvis, lid van den Octrooiraad in Den Haag, ir. J. v. d. Waerden, wnd. president van het instituut van Ingenieurs te Amsterdam, F. A. Warners, directeur Mij. tot expl. van étage woningen te Amsterdam, C. J. P. Zaalberg, oud directeur-generaal van den Arbeid en voorzitter van de hoofdcommissie voor de normalisatie, ir. F. v. d. Steen van Ommeren, voorzitter van den Technischen Raad voor de normalisatie, ir. J. E. Waterman, namens de Benico, K. J. Goedewaa- gen, directeur Incassobank te Amsterdam, ir. J. A. Wijnmalen, directeur Prov. Electr. Bedrijf in Noord-Holland, dr. J. E. Carriere, secretaris Centr. Commissie voor de Drinkwatervoorzie ning in Den Haag, ir. J. Poelgeest, directeur N.V. Waterleiding Mij. voor Zuid-Beveland, A. H. van Leeuwen, namens de Nederlandsche Padvinders, J. Hidde Nijland, directeur Rijksdienst voor Werkverruiming. Voorts de heeren mr. A. Bruch en K. ter Laan, resp. voorzitter en lid van den Raad van Toe zicht voor de Prov. bedrijven in Noord-Holland, Jhr. Quarles van Ufford, gedel. lid van dezen Raad, ir. A. J. Gurck, adj.-directeur Haagsche Waterleiding, ir. Wouter Cool, lid Raad van Be stuur van het Instituut van Ingenieurs, Kolonel P. W. Scharroo, hoofd van den Geniedienst met zijn adjudant, Kapitein Nauta Lemke, en vele (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) BERLIJN, 6 Nov. (D.N.B.). Het opperbevel Van de Duitsche Weermacht maakt bekend: Formaties gevechtsvliegers hebben op 5 No vember en in den nacht van 5 op 6 November haar vergeldingsaanvallen op Londen voortge zet en op vele plaatsen nieuwe branden en ont ploffingen veroorzaakt. Talrijke luchtaanvallen werden bovendien ondernomen op havens, fa brieken en verkeerswerken in Zuid- en Oost- Engeland, waarbij vooral in Great-Yarmouth hevige ontploffingen vielen waar te nemen. In den loop van den dag ontstonden er verschei dene voor de Duitsche vliegers succesvolle luchtgevechten. Duitsche jagers schoten alleen voor Portland negen vijandelijke toestellen zon der eigen verliezen neer. Bij nachtelijke aan vallen op Schotsche havens en fabrieken kon den in Dundee bijzonder zware branden ge constateerd worden. In de Pentland-Firth kregen twee vijande lijke patrouillevaartuigen zoo zware treffers, dat zij als zeker verloren beschouwd kunnen worden. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen voor Britschc havens. Eritsche vliegtuigen vlogen des nachts naar Nederland en het gebied van het Duitsche Rijk en wierpen op verscheidene plaatsen bommen. Slechts op een plek gelukte het hun een fabriek te treffen en daarbij in een spinnerij een bij gebouw in brand te krijgen. Het vuur kon ech ter weldra gebluscht worden. De overige bom men vielen weer ofwel in het open land of in woonwijken waar eenige huizen beschadigd, twee burgers gedood en verscheidenen gewond werden. De vijand heeft gisteren 23 vliegtuigen ver loren, waarvan 21 in luchtgevechten, een door luchtdoelartillerie en een door marine-artille rie. Zes Duitsche vliegtuigen worden vermist. Bjj het leggen van mijnen voor Britsche ha vens heeft zich bijzonder onderscheiden het ge vechtseskader general Wever, door onafgebro ken bezigheid onder ongunstige weersomstan digheden. De marine heeft in de beide vorige maanden den handelsoorlog tegen Engeland met toene mend succes gevoerd. Ook het luchtwapen heeft naast zijn voornaamste taak t.w. de aan vallen op het Britsche eiland, de beide laatste maanden ook aanvallen gedaan op talrijke schepen en convooien. In de maanden Septem ber en October werd aan vijandelijke scheeps- ruimte of aan scheepsruimte die door den vijand gebruikt wordt tot zinken gebracht: 1.308.600 b.r.t„ waarvan door duikbooten alleen 946.000 b.r.t. Daarmede zijn sinds het begin van den oorlog in totaal 7.162.200 b.r.t vijan delijke of den vijand nuttige scheepsruimte ver nietigd. Hieraan hebben deelgenomen: strijd krachten boven water met 1.810.000 bj.t., duik booten met 3.714.000 b.r.t, formaties van het luchtwapen met 1.638.200 b.r.t. Niet berekend in deze cijfers zijn de verliezen aan vijande lijke oorlogsschepen en oorlogsvaartuigen, alsmede de verliezen der vijandelijke en voor Engeland nuttige neutrale koop vaardijschepen als gevolg van mijnen of van het luchtwapen of van beschieting door kustbatterijen. De totale verliezen van den vijand sinds het begin van den oorlog zijn dus nog aanzienlijk grooter, temeer daar de zwaar beschadigde schepen het luchtwapen alleen heeft sinds het begin van den oorlog koopvaar dijschepen met meer dan drie millioen b.r.t grootendeels ernstig getroffen niet in deze getallen vervat zijn. Met zekerheid kan echter worden aangenomen, dat een deel van deze ge havende schepen de thuishavens niet meei heeft bereikt of niet meer hersteld kan wor den. De rechtbank te Leeuwarden deed Woensdag uitspraak in de zaak tegen de 28-jarige vrouw J. de V.B. te Zwaagwesteinde, die haar zoon tje in een zoodanigen hulpeloozen toestand zou hebben gebracht en gelaten, dat het Kind op 4 Augustus overleed. De vrouw werd overeenkomstig den eiseh veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. anderen. Verder was er een delegatie van het Gemeentelijk Waterleidingbedrijf te Amsterdam onder leiding van den directeur Ir. C. Biemond In de kerk op de begraafplaats, waar de orga nist het Andante Cantabile van Tschaikowsky ten gehoore bracht, hebben verschillende spre kers het woord gevoerd. Na een zwager van den overledene sprak mr. A. Bruch namens den Raad van Toezicht voor de Prov. bedrijven in Noord- Holland een woord van dank voor den 20-jarigen arbeid van den heer van Royen als lid van dezen Raad. Hierna sprak nog Ir. C. Biemond, direc teur van de Gem. Waterleiding in Amsterdam. Namens het gemeentebestuur van Amsterdam bracht hij hulde aan den overledene voor al hetgeen deze voor de belangen van Amsterdam heeft verricht. Spr. ging na de moeilijkheden welke de heer van Royen had moeten overwin nen en de eereplaats tot welke hij het Amster- damsche Waterleidingbedrijf onder de andere bedrijven had gebracht. Spr. gaf de verzekering het werk van den overledene in denzelfden geest te zullen voortzetten. Voorts hebben nog gesproken de heer W. F. J. M. Krul. directeur Rijksbureau voor Drink watervoorziening, namens de Centrale Commissie voor de Drinkwatervoorziening, de heer C. J. P. Zaalberg, namens de hoofdcommissie voor de normalisatie en anderen, o.w. een broeder van den overledene. Onder het spelen van het Largo van Handel werd de kist uitgedragen. Een familielid heeft voor de belangstelling gedankt. De gemeenteraad heeft, als opvolger van den heèr Keulemans, tot directeur van Maatschap pelijke Steun benoemd den heer J. C. van Dam, referendaris ter gemeente-secretarie. De nieuwe directeur voor Maatschappelijken Steun, die op 1 Januari a.s. in functie treedt, is 48 jaar oud. Op de gemeente-secretarie afd. Arbeidszaken, was hij als referendaris in het bijzonder belast met de leiding van de werkloos heidsverzekering, de wachtgeldregelingen voor particuliere bedrijven en de verdere takken van sociale verzekering, waarbij de gemeente als werkgeefster is betrokken. De heer van Dam vervulde verder het voor zitterschap in de Commissie van scheidslieden voor de land- en tuinbouw-ongevallenverzeke- ring, van secretaris van de Commissie inzake administratief beroep voor de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente en secretaris van het scheidsgerecht voor ambtenaren in strafzaken; ook is hij bestuurslid van de Ver- eeniging van directeuren van arbeidsbeurzen en van de stichting „Voorzieningsfonds voor kun stenaars". Van zijn hand verschenen in de verschillende vaktijdschriften tal van bijdragen op het gebied van werkloosheid en sociale verzekering. Verschillende prijzen van de op 7 October j.l. gehouden loterij zijn nog niet afgehaald. Trek- kingslijsten zijn, onder bijvoeging vap een post zegel van 5 ets., te verkrijgen bij den heer C. Vendrik, Egelantiersgracht 73, bov. Tel. 40173. Spoedige afwikkeling is zeer gewenscht. Woensdagavond is op de Noorder Amstellaan een 56-jarige vrouw van een in beweging zijnde tram gestapt. Z-ij kwam te vallen en kwam hierdoor in aanraking met een bijwagen. Met een hersenschudding en wonden is zij door den G.G.D. naar het N.I.Z. gebracht, waar zij latei- is overleden. Het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeen te te Buiksloot in Amsterdam-Noord vertoont reeds eenigen tijd ouderdomsgebreken. Tenein de den omvang van het verval nauwkeurig vast te stellen, is een onderzoek opgedragen aan den architect Jan de Meyer te Amsterdam. Het Algemeen Zuivel- en Melkhygiënisch Weekblad bevatte dezer dagen een interessante beschouwing over de mogelijkheid van het ge bruiken van wei bij de bereiding van aier. Dit artikel, waarvan de gegevens ontleend waren aan de Deutsche Mölkerei-Zeitung, laten we hieronder volgen: Reeds lang is een ieder, die met de zuivel bereiding bekend is, ervan op de hoogte, dat bij de kaasfabricage slechts een gedeelte van de in de melk aanwezige voedingsstoffen wordt verbruikt, een belangrijk percentage blijft in de wei achter. Men stond, en staat vaak nog, op het standpunt dat de caseïne en het vet de meest waardevolle bestanddeelen waren en dat de wei slechts een afvalproduct was, dat men ten hoogste nog als veevoer kon gebruiken en slechts in zeer enkele gevallen in de industrie bruikbaar was. Voor zoover het zure wei betreft is deze opvatting inderdaad juist, het voor naamste bestanddeel van de wei, de melksui ker of lactose, is hier in melkzuur omgezet. In lebwei is echter nog ongeveer 5 pet. melksuiker aanwezig. Maar de winning van deze stof uit de wei is een kostbare geschiedenis, groote hoeveelheden water moeten door verdampen worden verwijderd, hetgeen een kostbaar en omslachtig proces is. Bovendien is een zuivering van het ruwe product noodzakelijk, waardoor de geheele bewerking nog weer duurder wordt. Daarbij komt dat de zuivere melksuiker slechts in zeer beperkte mate voor de menschelijke voeding kan worden gebruikt, zoetheid en smaak staan namelijk ver achter bij die van anders suikers. Dit wil nog niet zeggen, dat deze stof geen voedingswaarde bezit. Integendeel, de lactose wordt door artsen vaak aanbevolen voor kindervoeding of als toevoeging aap diëeten. Zij is daarom zoo waardevol, omdat zij, evenals glucose, niet in den darm wordt vergist, maar snel door den darmwand wordt opgenomen, en dus bijzonder geschikt is voor gevallen, waarin een snelle aanvulling van gebruikte energie noodig is. Niet alleen de melksuiker, maar ook de in de wei aanwezige zouten bezitten voedingswaarde. In dit verband is het van belang erop te wij zen dat dieren, welke geregeld met wei werden gevoerd, een sterker ontwikkeld beenderstelsel vertoonden, dan de dieren, die geen wei als voedsel kregen. Hoe zijn nu deze nuttige eigenschappen van de wei aan de voeding, in het bijzonder aan de menschelijke voeding dienstbaar te maken? De wei zelf is voor directe consumptie onge schikt, reuk en smaak ervan zijn daarvoor te (Gedeeltelijk gecorrigeerd) WASHINGTON, 6 Nov. (D.N.B.) Op grond van de uitslagen van 11.40 uur (plaatselijken tijd) heeft Roosevelt in 39 staten met 468 kiesmannen en Willkie in 9 staten met 63 kiesmannen de leiding. In 99.473 kiesdistricten met in totaal 4C.649 938 kiezers waren op dit oogenblik 22.198.790 stemmen op Roosevelt en 18.451.480 stemmen op Willkie uitgebracht. In het Huis van Afgevaardigden werden tot dusverre 239 democraten, 118 republikeinen en 1 afgevaardigde van de Amerikaansche arbei derspartij gekozen. In den Senaat zijn 18 democraten en 8 repu blikeinen gekozen Verder wordt uit Reno (Nevada) bericht, dat senator Key Pittman, de democratische voor zitter van de commissie voor de buitenlandsche politiek van den Senaat, is herkozen. BELGRADO, 6 Nov. (D.N.B.)Hedenochtend werd in de Zuid-Slavische stad Bitolj (Monastir) tweemaal luchtalarm gegeven, daar vreemde vliegtuigen de grens naderden. SALAMANCA, 6 Nov. (D.N.B.). Te Salamanca is vandaag dé Pauselijke universiteit in tegen woordigheid van den Spaanschen minister van Onderwijs en verscheidene aartsbisschoppen en bisschoppen ingewijd PRETORIA, 6 Nov. (A.N.P.). Na zijn terug keer uit Oost-Afrika heeft minister-president Smuts een verklaring afgelegd over zijn ont moeting met Eden en den Britschen opperbevel hebber in het Midden-Oosten. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat de precaire Britsche machtspositie de eigenlijke aanleiding tot deze Oost-Afrikaansche confe renties was. Uit den mond van Eden, wiens in spectiereis tot dusverre weinig succesvol ver- loopen is, heeft Smuts waarschijnlijk "de op dracht vernomen de hulpverleening van de Zuid- Afrikaansche Unie aan het Midden-Oosten aan zienlijk en in versneld tempo te versterken. Zijn uitlating over de macht van Groot-Brittannië, de groeiende intensiteit van de Engelsche oor logvoering en den aanvalsgeest van de Britsche strategie zullen wellicht in de Zuid-Afrikaan- sche reservaten voor inheemschen nog goedge- ioovige hoorders vinden, maar in de rest van de wereld zal men ze wel van de hand wijzen. Smuts besluit zijn verklaring met de woorden, dat het geheim van het menschelijk lot niet in het heerschen, doch in het dienen, niet in de dictatuur, doch in de vrijheid gelegen is. onaangenaam; de opheffing van deze bezwaren door verschillende toevoegingen is tot nu toe nooit op bevredigende wijze gelukt. Dr. R. Roeder heeft nu een proces uitge werkt, dat de minder gewenschte eigenschap pen van de wei doet verdwijnen. De als drank onbruikbare vloeistof wordt door een reeks be werkingen omgezet in bier. De wei wordt om te beginnen zoodanig ver warmd, dat eenige caramelvorming plaats heeft (vgl. het eesten van het mout in de bierbrou werij), daarna wordt hop toegevoegd, op de al dus verkregen „bittere wort" kan dan de gist inwerken. Door de gewone biergist wordt de melksuiker niet aangetast, zij blijft in het bier in oplossing en geeft een aangenamen, vollen smaak aan den drank. De onaangename smaak van de wei is volledig verdwenen, terwijl een zóó typische biersmaak is verkregen, dat de roeesten geen verschil proeven met gewoon bier. Voor infectie met melkzuurbacteriën, de groo te zorg van iederen bierbrouwer, behoeft men niet te vreezen, het aantal bacteriën in de wei is daarvoor te gering. Bovendien zijn de in de bierbrouwerij zoo gevreesde melkzuurbacteriën van een geheel andere soort. Wel moet natuur lijk de wei zindelijk worden gewonnen, vervoerd en bewaard. De zoo juist beschreven nieuwe drank hoeft niet alleen als „Ersatz" in oorlogstijd te wor den beschouwd, ook in vredestijd kan hij van beteekenis zijn. Immers, de bierbrouwerijen heb ben nu een zeer goedkoope grondstof tot hun beschikking en wat het voornaamste is, een verspilling van waardevolle voedingsstoffen op groote schaal wordt voorkomen. Hetzelfde Nederlandsche vakblad wijst ook r.og op andere mogelijkheden van de verwer king van wei en wel in den vorm van migetti: In Duitschland hebben in den laatsten tijd vooral de directeur en de scheikundige van de Bayerische Milchversorgung te Neurenberg, Pickel en Dr. Schulz, zich zeer veel moeite ge geven om met behulp van wei tot een voor menschelijk gebruik geschikt voedingsmiddel te geraken. Zij zijn hier gekomen tot een zetmeelrijk voedingsmiddel, dat uit in Duitschland rijke lijk voorhanden aardappel- en roggemeel en wei wordt vervaardigd. Het product, dat er ongeveer uitziet als goed gekleurde rijst, wordt onder den naam van Migetti in den handel ge bracht. Migetti laat zich overal voor gebrui ken, waarvoor men vroeger rijst moest nemen. Een belangrijk verschil is echter, dat de kooktijd bij Migetti veel en veel korter is dan bij rijst. Het kan in soepen en als toespijs worden ge bruikt. Volgens de bereiders is Migetti niet tot de „Ersatz" voedingsmiddelen te rekenen, maar moet men het als een nieuw, biologisch vol waardig voedsel beschouwen. De calorische waarde is hoog, het product bevat B-vitaminen en een behoorlijke hoeveel heid calcium. De autoriteiten in Duitschland hebben spoe dig de waarde van dit nieuwe voedingsmiddel ingezien. Hierdoor werden in een korte spanne tijds fabrieken voor Migettibereiding gebouwd, waardoor uit belangrijke hoeveelheden wei eo meel een uitmuntend voedsel kan worden be reid. Een nauwkeurige beschrijving der bereiding troffen wij nog niet aan. Vermeld wordt slechts, dat de kaaswei zoo spoedig mogelijk moet wor den ingedikt. De geconcentreerde wei wordt vervolgens met rogge- en aardappelmeel ge mengd en gekneed: Het deeg wordt hierna in een deegpers gebracht, waar het in een dunne streng wordt geperst. Door messen wordt het dan in kleine stukjes, zoo groot als rijstkorrels, gesneden. Om een houdbaar product te verkrij gen, worden de korrels door een transportband naar droogtrommels gevoerd. Na afkoelen is dan de Migetti voor verzending gereed. Als Migetti droog wordt opgeslagen is het zeef lang houdbaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4