Britsche convooien lijden weer ernstige verliezen Vlaamsche en Waalsche cultuurraden te Brussel geïnstalleerd Parade van het Roode Leger te Moskou Aanvallen opschepen bij New Foundland Luchtraids op Londen voortgezet Megerle over Londen en Moskou Willkie in het kabinet der Ver. Staten? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Twee Clippers naar New York Dr. Reeder over cultuur en bedrijfsleven in België en Noord-Frankrijk MAANDAG BOODSCHAP VAN ROOSEVELT Op den 23en verjaardag der bolsjewistische revolutie VRIJDAG 8 NOVEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27% ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22691 De actie tegen het Britsche eiland Sovjet-politiek negeert Britsche verlangens ENCYCLOPEDIE VOOR MISSIONARISSEN Japansch verzoek aan Indo-China Pétain weer in Vichy terug Minister Ickes biedt ontslag aan LAVAL NAAR PARIJS Minister Berthelot inspecteert herstelwerken Duitsche geneesmiddelen te Madrid aangekomen Botsingen tusschen Joden en Arabieren te Marrakesj HOOG WATER OOK IN BELGIë De ministerswisseling te Belgrado Past in kader der aspolitiek Nieuwe wetten in Bulgarije Tot bescherming van den staat Doodelijk mijnongeluk in Noord-Frankrijk Yorkshire Post over houding van Britsch-Indië NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO CL, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent pet- regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der .Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 7 Nov. (D.N.B.) Ten Noord- Oosten van Norwich is vandaag een Britsch convooi, dat dicht onder de kust voer, door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Zes schepen liepen schade op. Een daarvan kreeg midscheeps een treffer van zwaar ka liber en geraakte in brand; ook een tweede schip vatte vuur en stond in korten tjjd in lichterlaaie. Verder heeft een alleen-vliegend Duitsch gevechtstoestel vanmiddag, naar het D.N.B. verneemt, ter hoogte van Harwich een con vooi aangevallen en een stoomschip van 5000 ton met twee zware bommen getroffen. Het schip verloor onmiddellijk snelheid en bleef tenslotte met zware slagzij liggen. Ten Zuiden van Eastbourne, dicht onder de kust, is een vrachtschip, dat onder be scherming van den mist voer, gebombar deerd. Ook dit schip bleef liggen. Inzake den in het weermachtsbericht van heden vermelden aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen op een groot Britsch convooi nabij tie Orkaden, verneemt het D.N.B. nog, dat dit tioor verscheidene torpedojagers en andere pa trouillevaartuigen beschermd was. Ondanks hevig afweergeschut ondernamen de Duitsche toestellen verscheidene succesvolle aanvallen. Bij tien eersten aanval kreeg het grootste schip, een Vaartuig van 8.000 ton, drie zware treffers, die een ketelontploffing en een brand ten gevolge hadden. Bij den tweeden aanval kreeg een schip Van 6.000 ton eveneens drie zware treffers; na een hevige ontploffing stond het geheele schip terstond in brand. Beide schepen bleven bran- tiend liggen; nog op veertig K.M. afstand waren hun zwarte rookwolken te onderscheiden. Volgens een bericht van 't station Mackay Radio is het Er.gelsche vrachtschip „Rangi- tiki" (16.698 ton) van de New Zealand Ship ping Cy. te Plymouth door een vijandelijk oorlogsschip in de Noord-Atlantische wate ren op ongeveer 100 mijl ten Oosten van New Foundland bescheten. Volgens dezelfde bron is ook het s.s. „Cornish City" (4.952 ton) van de Leeds Shipping Cy. te Bide- ford beschoten. Beide schepen zouden zwaar beschadigd zijn en in nood verkeeren. Naar het Noorsche telegraafageotschap meldt, is het 1800 ton metende Noorsche s.s. „Marste nen", dat onder Britsche controle voer,-benoorden Schotland vergaan. De bemanning is gered. Verder bericht Associated Press uit Londen, dat 631 overlevenden van de onlangs getorpe deerde hulpkruisers „Laurentie" en „Patrocius" in een haven zijn aangekomen. Onder hen be vonden zich 52 officieren en 316 matrozen van de „Laurentie" en 33 officieren en 230 matrozen van de „Patrocius". De Duitsche aanvallen op Londen zijn ook vandaag voortgezét, in weerwil van het aan houdende slechte weer. Bij verscheidene aanvallen, zijn voor den oorlog belangrijke doelen gebombardeerd. Er deden zich kleine luchtgevechten voor, waarbij drie vijandelijke jagers werden neergeschoten. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Naar uit Londen wordt gemeld heeft het En gelsche koningspaar Woensdag in steden aan de Mersey de omvangrijke schade bezichtigd, die tioor Duitsche bommenwerpers in deze streek is aangericht. Uit de berichten, die de Britsche nieuwsdienst omtrent de inspectiereis publi ceert, blijkt ondubbelzinnig, dat de spoorweg trajecten door de Duitsche bomaanvallen zwaar Betroffen, resp. vernield zijn. Er werd n.l. uit drukkelijk op gewezen, dat het Koningspaar het herstel van seininstallaties der spoorwegen en Van rails had bezichtigd. Een verder bericht van „Göteborgs Handels och Sjöfartstidningen" meldt, dat de verbreking Van het spoorwegverkeer in het district van Lon den dusdanige storingen bij de postbestelling heeft doen ontstaan, dat de postautoriteiten gedwongen waren het aantal autos in Londen te verdubbelen. Uit Stockholm meldt het D.N.B.: In den hacht van Woensdag op Donderdag begon het eerste luchtalarm te Londen weer zoo vroeg, dat de meeste menschen niet meer naar hun Woningen konden terugreizen, maar in de stad hioesten blijven. In den afgeloopen nacht wer den volgens de tot dusver ontvangen Engelsche berichtenvoornamelijk Londen en omgeving, Zuidwest-Engeland, Zuid-Wales, de Midlands en Westelijk Schotland aangevallen. Een geweldige hoeveelheid brisant- en brandbommen werd Uitgeworpen op Londen en de industrieele voor steden. De aanvallen van gisteravond en van nacht hebben ruim dertien uur geduurd. Nieu we verwoestingen werden aangericht en nieuwe branden ontstonden, die slechts voor een deel tioor de onvermoeide brandweerlieden gebluscht konden worden. Huizen en gebouwen zijn ver nield, deelde radio Londen Donderdagmorgen ®iede, zonder verdere bijzonderheden bekend te naaken. Een bijzonder hevige en succesvolle aanval is vannacht ondernomen op een stad in West-Schotland, naar alle waarschijnlijkheid Glasgow. Een Duitsche speciale correspondent, die meegevlogen heeft bij een bomaanval op installaties der zware industrie de Birming ham, meldt het D.N.B. over zjjn ervaringen het volgende: „Toen wij over de Engelsche kust gevlogen Waren, wezen ons de branden rechts en links van °hze route den weg. Portsmouth, Southampton en Londen zijn levendig verlicht. Spoedig zijn Wij vol spanning over den komenden aanval. Slechts enkele woorden worden gewisseld. De Waarnemer en de boordmechanicien zijn op hun plaats voor een nauwkeurig richten en voor het waarnemen van de inslaande bommen. Nog ligt voor ons doel een afweerversperring. Wij weten reeds, waarom de Tommy juist het industriege bied van Birmingham zoo krachtig beschermt en verdedigt. Hier staan, voor zoover het Duit sche luchtwapen ze tot dusver nog niet kapot geslagen heeft, belangrijke ijzergieterijen en walsfabrieken. Er door heen en er op af. De koers wordt gehouden, uitwijken bestaat niet. In deze beslissende seconden laten wij ons door niets van onzen weg afbrengen. Een schijnwer per glijdt over het linker draagvlak, maar on danks de vele ontploffende granaten om ons heen antwoorden wij met bommen, die op keu rige afstanden neerkomen. Eerst merken wij in het vliegtuig slechts het neerdalen der zware bommen. Maar dan slaan zij beneden in. Een geweldige ontplof fing en bliksemsnel laaien twee geweldige branden op in het nachtelijk duister van Birmingham. De berichten van den waarnemer worden met vreugde ontvangen. Niemand let meer op het afweervuur. Onze commandant en vliegtuigbe stuurder vliegt met ons een eererondje over de flakkerende branden. Een huiveringwekkend schoon schouwspel. Heele stadswijken zijn rond om de beide laaiende vierkanten te zien. Met één klap staan de beide witte vlakken aan den rand van ons doel in vlammen; hier moeten springstoffen of lichtontvlambaar materiaal in brand zijn geraakt. Onze bommen hebben be langrijke installaties en opslagplaatsen getrof fen. In ieder geval was de slag raak. De „Vi- kingers" waren weer eens boven het hart van de Britsche zware industrie". BERLIJN, 7 Nov. (D.N.B.). In een interes sante kantteekening wijst de diplomatieke redacteur van de „Berliner Börsenzeitung", dr. Karl Megerle, op de verwikkelingen in de huidige betrekkingen tusschen Engeland en Sovjet-Rusland. De bekende publicist herinnert aan de on langs afgelegde verklaring van den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken dat de En gelsche ambassadeur te Moskou ook verder ac tief blijft en dat hij er hopelijk in zal slagen alle oorzaken, die in de toekomst tot misverstan den zouden kunnen leiden, weg te nemen. Dezs oorzaken, zoo meent Megerle, zijn gelegen in het nog steeds niet opgegeven voornemen der En gelsehen om de Sovjet-Unie toch nog op een of andere manier in hun oorlog te betrekken Voorts liggen zij op principieel terrein Want Engeland heeft zich met. de Vereenigde Staten verbonden geen wijziging in den territorialem status quo te erkennen, die naar hun meening door geweld of bedreiging met geweld tot stand gekomen is. Engeland weigert dus principieel erkenning van de gebiedswinsten, die de Sovjet- Unie in Finland, het Oostzeegebied, Polen en Roemenië verkregen heeft. Ofwel Engeland handhaaft zijn standpunt van de principieele niet-erkenning der territo riale wijzigingen, zoo vervolgt Megerle, of het geeft dit standpunt prijs en verliest daarmede tegelijkertijd den zedelijken en juridischen titel om zich elders tegen dezelfde ontwikkelingen te verzetten. Weliswaar ligt het zeker wel in de lijn van de Engelsche politiek een fraaie for mule te zoeken, die haar veroorlooft zich tus schen deze beide principieele beslissingen door te kronkelen, maar daarmede is het wantrouwen te Moskou niet uit de wereld. Daar houdt men van zuivere verhoudingen en ontzegt Engeland het recht, naar de afwijzing van het Britsche protest inzake de Donaucommissie toont, zich te bemoeien met vraagstukken en streken, die Engeland niets aangaan. Mén zal er zich te Londen dus voortaan in moeten schikken, dat het met de Sovjet-Unie niet naar Engelands wensch gaat, doch integen deel in een richting, die men in het geheel niet waardeert. LISSABON, 7 Nov. (D.N.B.). Vandaag zijn twee Clippers met 22 passagiers en zeer veel post naar de Vereenigde Staten vertrokken. VATICAANSTAD, 7 Nov. (Stefani). Kardinaal Fumasoni Biondi, prefect van de Congregatie tot Voortplanting des Geloofs, heeft mgr. Franco Carminati belast met de opstelling van een En cyclopedie voor Missionarissen. TOKIO, 7 Nov. (D.N.B.) De leider van de Japansche commissie van onderzoek in Fransch Indo-China heeft, volgens Domei, een bezoek gebracht aan den gouverneur-generaal Decoux en hem uitgenoodigd tot een nauwere samenwer king in het bestrijden van de voor Tsjang Kai Sjek aan den dag gelegde actie, welke afkomstig is van de anti-Japansch gezinde Chineesche, Engelsch-Amerikaansche en Joodsche kringen, die sinds het oprukken der Japansche troepen hun arbeidsveld naar het gebied van Saigoen verplaatst hebben. Decoux heeft hierop nog niet rechtstreeks geantwoord, doch verklaard, dat de autoriteiten van Fransch Indo-China alles in het werk zullen stellen om de ten gunste van Tsjang Kai Sjek aan den dag getreden actie tegen te gaan. Men .kan aannemen, zoo besluit Domei, dat de Japanners op hun eischen zullen staan De lichtgevende speldjes in den vorm van een molen, welke op 29 en 30 Nov. a.s. bij de openbare collecte ten bate van de stichting „Winterhulp Nederland" verkocht zullen worden BRUSSEL, 7 Nov. (DN.B.) De chef van het militaire bestuur voor België en Noord- Frankrijk, regeeringspresident Reeder, heeft vandaag de kortelings ingestelde Vlaamsche en Waalsche cultuurraden, die in het ver volg tot taak zullen hebben het cultureele leven in het Vlaamsche en het Waalsche gebied te controleeren en te verzorgen, ge ïnstalleerd. In een toespraak wees dr. Reeder op de hooge taak, die den leden der cultuurraden binnen het kader van de nieuwe orde van het Vlaamsche en Waalsche cultureele leven is gesteld. Aan de tot dusverre bestaan hebbende, -door de partijpolitiek bepaalde tegenstellingen op het gebied der cul tuur, zoo zeide hij, moet een einde worden ge maakt. In plaats van de oude partijgebonden heid van hoogescholen. moet een eenheid vor mend, tot het geheele volk sprekend hooge- schoolwezen komen. Een verdere belangrijke taak van de cultuurraden bestaat in de verzor ging van een vruchtbare samenwerking met Duitschland. In hun antwoorden zeiden de voorzitter van den Vlaamschen cultuurraad, de dichter Ver- schaeve, en de voorzitter van den Waalschen cultuurraad, Fourenarier, dank voor de kracht dadige Duitsche hulp ter bevordering van de Vlaamsche en Waalsche cultuur en legden zij den nadruk op den wil tot samenwerking met Duitschland. Uit een onderhoud, dat dr. Reeder aan de „Nationalzeitung" uit Essen heeft toege staan, blijkt welke vorderingen de laatste maanden onder het Duitsche militaire be stuur in België en Noord-Frankrijk zijn ge maakt op het gebied van bedrijfsleven, ver keer en cultuur. Het militaire bestuur, aldus Reeder, streeft er in de eerste plaats naar, het Belgische bestuur zoo zelfstandig mogelijk te laten werken in het belang van het land. Dit wordt reeds bevestigd door het feit, dat in het geheele gebied slechts een vijfhonderdtal Duitsche ambtenaren in hoo- gere en middelbare functies werkzaam zijn. Bij den herbouw wordt een der meest dringende taken gezien in de voedselvoorziening van het volk en het herstel en de regeling van het ver keer. In de Meidagen hebben de troepen der Westelijke mogendheden 300 spoorbruggen en 800 andere bruggen in de lucht laten vlieger,. Een groot deel daarvan is reeds hersteld en aan de rest wordt gewerkt, zoodat het spoorwegnet en het straten- en xanalenstelsel op alle belangrijke trajecten weer gebruikt kunnen worden. Reeder verklaarde verder, dat België vroeger reeds de helft van zijn levensmiddelen moest invoeren. Tengevolge van de verliezen tijdens den oorlog, de vernietiging of het weghalen van voor raden en het gebrek aan landarbeiders moesten de belangrijkste levensmiddelen gerantsoeneerd worden in het belang van de bevolking. Wij zijn er van overtuigd, aldus Reeder, dat wij er in weerwil van alle moeilijkheden in zullen slageii de goederen, die voorradig zijn of worden aan gevoerd, op rechtvaardige wijze en in voldoende hoeveelheid te verdeelen. Zooals bekend is heb ben bij het binnenrukken der Duitsche troepen ongeveer twee millioen Belgen, gedeeltelijk op Fransch en Engesch beve, hun huizen verlaten. Slechts door het op groote schaal beschikbaar stellen van vracht- en andere wagens kon de terugkeer dezer Belgen zich op ordelijke wijze voltrekken. Alle vluchtelingen zijn thans terug gekeerd. Ook bij het herstel van het Belgische be drijfsleven zijn verheugende vorderingen ge maakt. Voor de steenkolen- en ijzerproductie is de ontwikkeling bevredigend; dank zij den maatregelen van het militaire bestuur is de GENEVE, 7 November (D.N.B.) Naar uit Vichy gemeld wordt, is maarschalk Pétain he denochtend van zijn inspectiereis naar Toulou se en Montauban teruggekeerd. Aan het sta tion werd de maarschalk door de leden der re geering en de burgerlijke en militaire autoritei ten ontvangen. Voor zijn vertrek uit Toulouse heeft de maarschalk gisteren een ontvangst bij gewoond van de Académie Fransaise, waarbij hij een korte toespraak heeft gehouden en daarin heeft medegedeeld, dat eerlang za] wor den overgegaan tot het instellen van Fransche provincies ter vervanging van het oude stelsel der indeeling in departementen. In dit verband verklaarde hij, dat hij gelijk met de oude pro vincies haar eeuwenlange tradities weer wil la ten herleven. productie van voor den oorlog weer geheel bereikt. De Vlaamsche linnenindustrie be schikt over zeer veel werk door den aanvoer van Fransch en Nederlandsch vlas. Op cultureel gebied heeft men zich niet be perkt tot de heropening van scholen en univer siteiten en de waarborging van het voortduren van het artistieke leven, maar tevens weer orde in het verbrokkelde kunstleven gebracht. Men heeft een Vlaamschen en een Waalschen cul tuurraad ingesteld, waarbij men heeft aangeslo ten bestaande instellingen en beproefde ver tegenwoordigers van het cultureele leven. Deze raad is belast met de reorganisatie van het vrije cultuurleven en met het onderhouden van de betrekkingen met Duitschland. WASHINGTON, 7 Nov. (D.N3.), Op het Witte Huis wordt verklaard, dat president Roosevelt Maandag te 11 uur een boodschap tot het Amerikaansche volk zal richten ter gelegenheid van Wapenstilstandsdag. Verder wordt bericht dat de minister van Binnenlandsche Zaken, Harold Ickes, Roo sevelt zijn ontslag heeft aangeboden. Op de persconferentie verklaarde Ickes, dat hij zijn ontslag heeft aangeboden om Roosevelt de gelegenheid te geven, zijn ka binet te reorganiseeren. Na ontvangst der laatste verkiezingsuitslagen wordt gemeld dat in 119.174 van de 127.245 districten Roosevelt 25.957.977 stemmen heeft verworven en Willkie 21.592.173. Roosevelt be schikt over 468 kiesmannen, Willkie over 63. Leidende New Yorksche ochtendbladen be spreken In hun hoofdartikelen de kwestie der nieuwe taken van den herkozen presi dent. De „New York Times" zegt o.m. dat men de verkiezingen kan beschouwen als een goedkeuring van de buitenlandsche politiek der regeering van Roosevelt. Door den moed en de voorzichtigheid Tan Willkie is de kwestie van een verdere hulp voor Engeland buiten den verkiezingsstrijd gehouden. Roosevelt heeft 'een duidelijk votum van ver trouwen voor de voornaamste punten van zijn buitenlandsche politiek gekregen. „New York Herald Tribune" schrijft o.m., dat Roosevelt over voldoende macht beschikt oen ofwel de centraliseering en concentratie der regeeringsmacht, de socialiseering der industrie en controle op den arbeid vast te leggen, dan wel zijn persoonlijke eerzucht af te zweren en te trachten van Amerika weer een werkelijke democratie te maken. De correspondent van de ..New York Herald Tribune" te Washington schrijft, dat, gezien den steun dien Roosevelts buitenlandsche politiek bij de verkiezingen heeft gevonden, de hulp voor Engeland en China wel spoe dig versterkt zal worden. Aangenomen mag worden, dat Amerika jegens Japan een kractiiger politiek zal voeren en dat het land zich zal concentreeren op de bewape ning. MOSKOU, 7 Nov. (D.N.B.)Op het Roode Plein in Moskou is vanochtend ter gelegen heid van den 23en verjaardag der bolsje wistische revolutie in aanwezigiheid van alle toonaangevende Sovjet-Russische staatslie den, met Stalin en Molotof aan het hoofd, benevens de leden der regeering, de hoogste vertegenwoordigers der generaliteit etc. de traditioneele groote troepenparade gehou den. Voor de eerste maal werd de NoVemberparade, die onder bevel stond van den bevelhebber van het Moskousche militaire district, legergeneraal Tjoelenef, gehouden voor den commissaris van oorlog Timosjenko. De commissaris opende de parade met een korte toespraak in den geest van de uitgevaardigde legerorder. Na de toespraak van Timosjenko begon de parade, waaraan werd deelgenomen door formaties van alle soorten troepen. Voor de eerste maal zag men de nieuwe, prachtige uniformen der Sovjetgeneraals en de eveneens nieuwe bontmutsen bij de troepen. De parade werd geopend door afdeelingen van de Moskousche krijgsscholen en academies, bene vens troepen van de grensbescherming, de bin nenlandsche beveiliging en de marine. Daarop volgden formaties der z.g. eerste Moskousche proletarische divisie in veldtenue, afdeelingen cavalerie en gemotoriseerde infanterie op motor rijwielen en in pantserauto's. Bij de parade van dit jaar was echter de na druk gelegd op de demonstratie van de zware en zwaarste gemotoriseerde wapens. Zoo zag men schijnwerpers, luchtafweergeschut van alle kali bers, pantserafweergeschut en mijnenwerpers, evenals lichte, zware en zeer zware veldartillerie. Voor de eerste maal merkte men verder op vér- dragend geschut en mortieren van het modern ste type. Daarop volgden ongeveer 250 tanks van alle groepen, o.m. tien van het zwaarste type. De parade werd besloten met eenige honderden bommenwerpers en jachttoestellen van verschil lende types, die over het Roode Plein vlogen. Op de militaire parade volgde een massa- betooging, in den loop waarvan verscheidene honderdduizenden personen met vlaggen, transparanten, leuzen en portretten van Sovjet-staatslieden over het Roode Plein trokken, terwijl Stalin en zijn omgeving op de trappen van het mausoleum van Lenin voor het Kremlin staande hun hulde in ont vangst namen. MOSKOU, 7 Nov. (D.N.B.) De Russische pers staat vandaag geheel in het teeken van tien 23en verjaardag der bolsjewistische revo lutie, welke jaarlijks wordt gevierd als de grootste staatsplechtigheid der Sovjet-Unie. Be halve de redevoering die gisteren door Kalinin is uitgesproken bij de officieele plechtigheid in de groote opera te Moskou, publiceeren de bladen talrijke artikelen en beschouwingen van bekende vertegenwoordigers van het Sovjet- Russische openbare leven, van kunsten en we tenschappen, waarbij de tot Stalin persoonlijk gerichte huldebetuigingen een prominente plaats innemen. Evenals ieder jaar wordt naar aanleiding van den feestdag vandaag een legerorder van den commissaris van Oorlog, ditmaal voor het eerst door maarschalk Timosjenko onderteekend, uit gegeven. Daarin worden de dringendste taken van het Roode Leger in den huidigen toestand der wereld behandeld. Het 23e jubileum van de bolsjewistische revolutie, zoo wordt daarin o.m. gezegd, valt samen met een buitengewoon gespannen internationalen toestand. De tweede Imperialistische oorlog neemt steeds grooterer. omvang aan en tast steeds nieuwe gebieden en volkeren aan. De rol der Sovjet-Unie bij de be slissing der internationale problemen is on metelijk toegenomen. Voortgaande spreekt de legerorder van Ti mosjenko over de aansluiting in het afgeloopen Jaar van de nieuwe gebieden aan de Sovjet- Unie. De Sovjet-Unie heeft thans vasten voet gekregen aan de Finsche Golf, benevens aan de Oostzee en aan den Donau. Het Roode Leger mag zich echter niet tevreden stellen met wat reeds bereikt is. Integendeel, het gaat er om de „grootste waakzaamheid aan den dag te leg gen en in voortdurende gereedheid tot mobi lisatie te blijven". Om opgewassen te blijven tegen de taken, moet men echter onafgebroken leeren de krijgskunde te bestudeeren, de disci pline en het gezag der bevelvoerders in het roode leger te vergrooten. Een tweede dagorder van gelijken inhoud heeft de commissaris van Marine, Kusnezow, tot de Russische marine gericht. GENèVE, 7 Nov. (D.N.B.). Pierre Laval is vanmorgen, naar uit Vichy gemeld wordt, in gezelschap van ambassadeur de Brinon en zijn medewerker Luquet naar Parijs vertrok ken. Voor zijn vertrek had Laval nog een kort onderhoud met maarschalk Pétain. Verder wordt bericht dat de Fransche minis ter van Verkeer, Berthelot. dezer dagen een in spectiereis door de departementen Aisne en Marne heeft gemaakt, om het herstel van de tijdens den oorlog vernielde verkeerswerken in oogenschouw te nemen. Naar uit een officieele mededeeling over zijn reis blijkt mag verwacht worden, dat aan he't einde van het jaar de be langrijke wegen, bruggen en spoorwegen voor- loopig of definitief hersteld zullen zijn. De minister heeft tevens een onderzoek in gesteld naar de mogelijkheid van een snellen opruimingsarbeid aan de vernielde gebouwen en van reparatie der beschadigde huizen. Te Cha lons en te Vitry le Franqois, waar talrijke ge bouwen verwoest zijn, heeft Berthelot plannen bestudeerd voor een nieuwen straataanleg. welke tn deze belangrijke knooppunten aanzienlijke verbetering moet brengen. MADRID, 7 Nov. (D.N.B.). Vandaag is hier een wagon met Duitsche geneesmiddelen, die als geschenk van de Duitsche regeering bestemd zijn voor den Spaanschen maatschappelijken steun, aangekomen. Na het einde van den Spaanschen burgeroorlog begon Duitschland deze hulpactie met talrijke zendingen levens middelen voor de noodlijdende streken in Spanje. Bij het uitbreken van den Europeeschen oorlog moest deze actie gestaakt worden. In verband met de transportmoeilijkheden kon zij pas hervat worden na het herstel der verbin dingen over land. TANGER, 7 Nov. (D.N.B.). In Marrakesj is het. tot verscheidene botsingen gekomen tus schen Joden en Arabieren, waarbij politie en militairen moesten ingrijpen. Er zijn talrijke slachtoffers te betreuren. Omtrent hun aantal is echter nog niets bekend. NEW YORK, 7 Nov. (D.NJ3.). De correspon dent te Washington van de „New York Herald Tribune" meent, dat de verkiezingen waar schijnlijk ook tot het opnemen van verschei dene republikeinen in het kabinet en de over heidslichamen zullen leiden Ook de naam van Willkie wordt genoemd. NAMEN, 6 Nov. (Belgapress) Maandag werd 'n plotselinge stuwing van ds Maas geconstateerd. Dinsdagmorgen meldde men reeds dat het wa ter te Plante de jaagpaden had over stroomd. Bij de brug van Jambes bedekte het water de kaai; aan den overkant was het reeds op talrijke plaatsen over de kaaien geloopen. Ook de Sambre is op onrustbarende wijze ge stegen en op verscheidene plaatsen buiten haar oevers getreden. Op beide wateren is de stroom zeer sterk. De oeverbewoners zijn zeer ongerust. Zij vreezen immers een herhaling van den toe stand van 1926, toen er in deze streken zooveel schade door het water werd aangericht. Naar verder uit Aarlen wordt bericht zijn sedert twee dagen ware stortregens op de streek neergekomen. De beken, welke in de Semois uit monden, kunnen best met watervallen worden vergeleken. De Semois is buiten haar oevers getreden en sleept bjj haar doortocht boom stronken mede. De brug van Lingle, weute in Mei jJ. opgeblazen werd en alleen gebruikt kon worden door de voetgangers, staat volledig onder water. ROME, 7 Nov. (DUF.) De benoeming van een anderen Joego-Slav:schen minister van Oorlog wordt in Italiaansche kringen met be langstelling gezien en aangeduid als een stap naar opheldering der Joego-Slavische politiek, resp een stabilisatie van den toestand op den Balkan. Men herinnert hier aan de nauwe be trekkingen, welke generaal Neditsj, die tot dus verre minister van Oorlog was, met Engeland onderhield en wijst er tegelijkertijd op. dat de nieuwe minister, generaal Pesjistj. reeds jaren geleden ook dezelfde functie heeft bekleed in het kabinet-Pasitsj, dat streefde naar eer) poli tiek van overeenstemming met Italië. De cor respondent van de „Popoio di Roma" te Bel grado ziet in deze mutatie een der belangrijk ste politieke gebeurtenissen van den laatsten tijd in de Joego-Slavische hoofdstad. SOFIA, 7 Nov. (D.N.B.). De Bulgaarsche minister van Binnenlandsche Zaken heeft Woensdagmiddag aan de Sobranje (parlement) de wet voorgelegd tot bescherming van den staat. De wet bestaat uit drie hoofdpunten: 1. Het verbod der bestaande geheime bon den vrijmetselarij, rotary e.a. en het verbod tot het oprichten van nieuwe geheime organisa ties. Het in beslag genomen vermogen der ont bonden organisaties komt het algemeen ten goede. 2. De Jodenwet. 3. Het verbod van vreemde voor den staat schadelijke propaganda. Volgens fle Jodenwet geldt hij als Jood. wiens beide ouders of de vader Jood zijn, of wie tot 1 September 1940 tot het Joodsche geloof be hoorde. De Joden moeten van staatsbetrekkin gen en militairen dienst worden uitgesloten. Zij mogen geen gemengd huwelijk met Bulgaar sche burgers aangaan en kunnen geen deel uit maken van cultureele organisaties (theater, film, pers. e.a.), ook niet als eigenaar of aan deelhouder. Bulgaarsche scholen blijven voor Joden gesloten. .Vrije beroepen mogen zij alleen bekleeden volgens het overeenkomstige percen tage van hun aantal. Landbezit en overdracht van kapitaal en eigendom is aan Joden verbo den. Joden mogen zich niet meer in de hoofd stad des lands vestigen. Krachtens het verbod op voor den staat schadelijke propaganda zal o a. het houden van internationale congressen in Bulgarije en de deelneming van Bulgarije aan internationale congressen in het buitenland slechts kunnen geschieden met toestemming van de regeering. BRUSSEL, 7 Nov. (D.NB.) In het Noord- Fransche industriegebied van Dourges, in de nabijheid van RijsseL is een ernstig mijnongeluk gebeurd, doordat 45 mijnwerkers door mijngas werden vergiftigd. Twee kwamen om het leven. STOCKHOLM, 7 Nov. (D.NB.)In een artikel over den moeilijken toestand in Britsch-Indië constateert de „Yorkshire Post", dat de Britsche regeering een groote fout begaan heeft toen zij verklaarde dat Indië in oorlog was. zonder te voren de vooraanstaande kringen in Indië ge raadpleegd te hebben. Het invloedrijke Noord-Engelsche blad be toogt, dat Engeland in dezen oorlog Indië on voorwaardelijk als bondgenoot noodig heeft. Indië zal zich natuurlijk niet tevreden stellen met de belofte van den onderkoning, dat het na den oorlog vrij zal worden binnen het Britsche Rijk. De houding van Indië is thans voor Enge land van groote beteekenis en daarom moet Londen een nieuw aanbod doen. zelfs al zouden daarbij groote moeilijkheden overwonnen moeten worden. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1