Slechts één raadslid te Heemstede voor fusie met Bennebroek STADMBJWS VE Uit andere bladen Convooien aangevallen Japan kan thans niet meer van vrede droomen Jordaansche trok de honderdduizend VRIJDAG 8 NOVEMBER 1940 Annexeer nooit en zorg dat je nooit geannexeerd wordt" MELKVERSTREKKING OP SCHOOL Een voorstander DIEFSTAL VAN BENZINE Zware eischen van den officier WAT DE RADIOCENTRALE HEDEN GEEFT Harald Kreutzberg Distributienieuws Duitsch weermachtsbericht Japansche commentaren op de verkiezing van Roosevelt OORLOGSDOODEN HERDACHT UIT DE HOOFDSTAD Studenten zeggen de rei van gekerstende soldaten Bij de première van „Peter en Pauwels" Aan wie behoort de straat? Wie zal dezen, strijd bestaan? De onzelf - Een vergelijking, die mank gaat Nu de WA. marcheert Vraag en antwoord Hervatting op 18 November Tuschinski-theater in andere handen V er anderd in Tivoli Theater Weer een slachtoffer der duisternis Actieve luchtbeschermer greep een dief Inlichtingen omtrent aanrijdingen gevraagd Rijwieldief aangehouden Zaakwaarnemer verduisterde het geld Dr. Charles Boissevain overleden Actief figuur op velerlei gebied Sanctus Thomas Aquinas Sluitingsuur markten De gemeenteraad van Heemstede kwam gister middag in een speciale zitting bijeen ter bespre king van den brief van Ged. Staten, waarin vóór 15 November advies gevraagd wordt over een samenvoeging van Heemstede en Bennebroek, conform het verlangen van den secretaris-gene raal van Binnenlandsche Zaken. De VOORZITTER, Jhr. A. v. d. POLL, stelde vast, dat deze bijeenkomst uiterst belangrijk is en wees op de besprekingen die in de betrokken commissies gehouden zijn en op het prae-advies van B. en W., dat afwijzend is. De heer BAKHUIJZEN v. d. BRINK (V.D.) had bezwaren van algemeenen principieelen aard. Staatsrechtelijk is deze zaak niet in orde. Een grondige voorbehandeling is voorgeschre ven, juist omdat de burgerij van eenige gemeente ten nauwste bij samenvoeging is betrokken. De secretaris-generaal is van den wijzen weg afge weken, hoewel hij daar volgens spr. niet toe ge dwongen is, omdat de bezettingsautoriteiten her haaldelijk te kennen hebben gegeven, dat zij de structuur der Nederlandsche maatschappij on gerept willen laten. Heemstede en Bennebroek zijn geen van bei de noodlijdend, zoodat om deze reden de sa menvoeging niet geboden is. Er zullen jaren ver strijken vooraleer er een tastbaar resultaat te verkrijgen is. De secretarissen-generaal hebben daden van beheer te stellen, maar geen daden van beschik king en daarom is het onderhavige voorstel staatsrechtelijk onjuist. Dan is er nog het sociaal-economische bezwaar in verband met de werkloosheidspolitiek. De sa menvoeging zou een besparing brengen, maar de werkgelegenheid neemt weer belangrijk af, zoo dat het nadeel erger is dan het voordeel. De poli tiek van den secr.-gen. is dan ook verderfelijk. In feite is het voorstel een doodgewone an nexatie, het ontnemen van de zelfstandigheid eener gemeente, hoewel dit niet noodzakelijk ls en de historie geweld wordt aangedaan. De heer KAMERBEEK (RK.) ontpopte zich als een voorstander van de fusie. Samenvoeging moet vroeg of laat een machtiger eenheid geven en nieuw leven geven aan de betrokkenen, aldus spr. Zelfgenoegzaamheid en zelfverheerlijking kunnen een gemeente tegenhouden goede samen werking met anderen te zoeken. De samensmel ting zal offers vragen, maar de een heeft den ander noodig om tot 'n sterke eenheid te komen. Dat besparing op het bestuursapparaat moge lijk is, staat bij spr. vast. De begrooting van groot-Heemstede moet minstens over 5 a 10 jaar loopen en moet men niet eng voor één jaar be kijken. Bij een fusie gaat de cost de baet voor uit; sociaal-economische baten zijn te voorzien. De pleidooien van de colleges van B. en W. in Heemstede en Bennebroek geven een duidelijk beeld van den geest van eigenbelang, die nog rondwaart. De corporatieve gedachte is vol komen verbannen. Spr. voelt niets voor ge meentelijk egoisme, maar staat het streek-soli- darisme ten volle voor. Gemeente-beheer is voor spr. geen kwestie van traditie, maar van aan passen aan de omstandigheden. De Bennebroekers hebben geen te hooge eischen aan hun gemeente gesteld, maar zouden ze dan nu plotseling provoceerend worden' Waarom zooveel boemannen ten tooneele ge bracht? Een weigering van Heemstede en Bennebroek om tot fusie over te gaan, zou wel eens gevolgen kunnen hebben, die voor beide partijen onaange naam zijn. Als twee honden vechten om een been.... De heer v. MEYENFELDT (A.R.) woog de twee meeningen tegenover elkaar af en ver klaarde zich voor het prae-advies. De heer RIJKES (Lib.) achtte den tijd voor een grondige studie te kort. Er moet echter een beslissing vallen. Zoowel Heemstede als Benne broek heeft veel gepensionneerden onder de burgerij; het karakter van beide gemeenten is volkomen gelijk, zoodat er zeker niets kunst matigs geschiedt door een fusie. Spr. kon niet begrijpen, waar Bennebroek een samenvoeging volgens de nota van B. en W. in de toe komst diep zal moeten betreuren. De financieele beschouwingen laten vele open plekken en er is veel tegen in te brengen. De belastingen in Bennebroek zijn hooger, maar de huishuren lager. Zoo zijn er meer zaken, die elkander opheffen. Afgezien van dit alles meent spr., dat beide ge meenten zelfstandig kunnen blijven bestaan, maar dat de samenwerking veel steviger moet worden. Spr. besloot met den wensch: Heem stede annexeer nooit en zorg, dat je nooit ge annexeerd wordt. De heer VOORS (C.H.) verklaarde zich in zijn betoog tegen de opvattingen van den heer Ka merbeek. Opheffen van grenzen heft verschillen tusschen bevolkingen niet op en daarom moeten er heel ernstige redenen zijn, wanneer men de grenzen wil laten vervallen. Spr. achtte de samenvoeging niet noodig en wees op de annexatie-weeën van 1927. De heer DISSELKOEN (S.D.) zeide, dat de motiveeringen van den secr.-gen. noch voor Heemstede, noch voor Bennebroek van toepas sing zijn. Spr. is voorstander van levenskrachtige eenheden op gemeentelijk gebied tr.en paste daartoe al middelen toe, tientallen jaren voor de corporatieve gedachte werd „uitgevonden aldus spr. maar was zeer bang voor een fout, wanneer men grootere levenskracht in het on derhavige geval zou veronderstellen. De midden- standsvereenigingen, V.V.V. e.a. konden geen ad vies uitbrengen, omdat er zoon haast achter de zaak zit. Waarom toch zeer veel geld zal noodig zijn als Bennebroek gelijk aan Heemstede moet worden (rioleering, plantsoenen etc.'. Denkt men er anders over, dan dreigt het spook der ani mositeit. Te voorzien is, dat de Bennebroekers bij fusie zullen moeten betalen „tot ze blauw zien." De kleine man zal de hardste slagen krijgen. Komt de annexatie toch, dan is het lichtpunt te vinden in de exploitatie van de terreinen in Bennebroek. Vastgesteld zij echter, dat Benne broek niet bü Heemstede wil komen. De heer v. d. ERF (RK.) wees er op, dat het geluid van den heer Kamerbeek niet dat van de fractie is. Spr. schaarde zich achter de raadsleden, die tegen zijn, omdat besparing in den beginne niet te verwachten is, de werk loosheid vergroot zal worden en het streekbe- lang niet gediend wordt. De heer Kamerbeek was een pleitbezorger voor de annexatie van HaarlemHeemstede. De heer STOMPS (V.D.) schaarde zich volko men achter de tegenkanters. De heer MULDER (Vrijz.) ging liever met de realisten dan met de utopisten mee. Hoe zal de levenskrachtige eenheid, die de heer Kamerbeek veronderstelt, zich demonstreeren? De VOORZITTER zeide, dat B. en W. in het; prae-advies alles gezegd hebben, wat zij wen- schelijk achtten. Er is niets aan toe te voegen. Ontbreekt er wat aan, dan komt dat door den korten tijd. De raad schaarde zich daarna op den heer Kamerbeek na, die aanteekening wenschte, dat hij tegen was achter het afwijzend prae- advies van B, en W. De voorzitter sprak de hoop uit, dat een an dere zienswijze niet opgelegd zou worden. Moge Heemstede, zoo besloot hij zijn slotwoord, be houden blijven zooals het nu is, moge het van elke grenswijziging gespaard blijven. Voor de Haarlemsche Rechtbank stonden gis terenmiddag terecht twee Haarlemmers en een Amsterdammer, die zich zouden hebben schul dig gemaakt aan diefstal van benzine uit de Ripperda-kazerne. Een 31-jarige lasscher uit Amsterdam had daar werkzaamheden te verrichten en daar hij zelf een motorrijwiel bezat en een geringe toe wijzing van benzine kreeg, vulde hij het tekort op een minder eerlijke manier aan. Hij overreik te n.l. aan een rijwielhersteller, wiens tuin grensde aan den muur om de kazerne, zoo nu en dan een bus benzine en vulde dan 's avonds zijn tank. De officier van justitie gewaagde van een zeer ernstig feit en eischte een gevangenisstraf van 6 maanden. De verdediger, mr. L. G. van Dam, vond dezen eisch veel te zwaar, omdat verdachte zich geens zins wilde verrijken en bovendien al 1% maand in Schutzhaft zit, hetgeen niet meevalt. Den rijwielhersteller was heling ten laste ge legd, omdat hij nu en dan wat benzine mocht behouden. Hij meende, dat het om afval-ben- zine ging en had niet begrepen, dat de zaak niet in den haak was. Hij hoorde 5 maanden ge vangenisstraf tegen zich eischen. De verdediger, mr. van Leyenhorst vroeg op juridische gronden vrijspraak. Tenslotte stond nog terecht een 30-jarige chauffeur-monteur, die op den motor van den Amsterdammer wilde rijden en bij die gelegen heid zelf voor benzine moest zorgen. Hij vulde ook zijn tank met benzine uit een hem niet toe- behoorend blik. De man ontkende, maar de of ficier eischte, misschien juist daarom, 8 maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. Felhoen Kraal was zeer verbaasd over de dagvaarding en het vage sa menraapsel van bewijzen. Hij concludeerde dan ook tot vrijspraak. Het programma van het gramofoonplaten- concert der Haarlemsche Radio Centrale, 7—S uur, Op Vrijdag 8 November luidt: 1. Zij zong zoo mooi de tweede stem, M. Thie- lemans-W. Poppink; 2. Penny Serenade, Johnny and Jones; 3. Tomi Tomi, Kanui en Lula; 4. A fine romance, B. Crosby en D. Lee; 5. Alpklattravalsen, Duo Ja; 6. Throw another log on the fire, Layton and Johnstone; 7. Fare well to dreams, J. MacDonald en N. Eddy; 8. I Pescatori de Perle, van Bizet, L. Fort en L. Piccioli; 9. Potp. uit Die Geisha, H. E. Groh-M. Hesters; 10 Two sleepy people, V. Lynn en D. Dennis; 11. Hawaiian Moon, Q. en D. Kaili; 12. The way you look tonight, B. Crosby-D. Lee; 13. Swing your song Violetta, Johnny and Jones; 14. One minute to ons Layton and Johnstone. .De tournée van den wereldvermaarden danser Harald Kreutzberg, die onder auspiciën van Impresario Ernst Krauss een reeks dansavon den in ons land zal geven, is aldus geregeld, dat de uitvoering te Haarlem zal plaats hebben op Woensdag 20 Nov. in den Stadsschouwburg. De componist-pianist Friedrich Wilckens zal medewerken. Zooals men reeds zal bemerkt hebben, is gis teren in ons avondblad een klein foutje ge slopen, wat betreft de aangifte van rubber banden. Iedere houder van auto-, motor-, tractor- en vliegtuigbanden had deze reeds voor 19 October moeten opgeven; dus rijwiel banden behoeven niet te worden aangegeven. (Berichten reeds, geplaatst iti een deel van onze vorige oplaag) BERLIJN, 7 Nov. (D. N. B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend; Formaties gevechtsvliegtuigen hebben de ver- geldingsaanvallen op Londen overdag en voor al des nachts met sterke krachten voortgezet en ook andere voor de oorlogvoering belang rijke doelen op succesvolle wijze met bommen bestookt. Li de dokken en pakhuizen van Southampton en andere plaatsen m Zuid-Enge. land braken branden uit. Nachtelijke aanvallen waren voorts gericht op Coventry, Birmingham en Liverpool. Hangars en schuilplaatsen der vliegvelden van Great-Driffield, Leemrng en Rum werden in brand gezet. Luchtdoelbatterijen werden door machinegeweervuur tot zwijgen gebracht. Aan de kust van net Kanaal schoten jacht- vliegers weer negen Bntsche jagers omlaag. Verdragende batterijen van het leger beschoten oe haven van Dover alsmede eenige vijandelijke schepen Zuidoostwaarts van Dover Een dezei sc hepen werd zoo zwaar getroffen, dat het zijn reis niet kon voortzetten. In den Atlantischen Oceaan 500 K.M. ten Westen van Ierland, deden Duitsche gevechtsvliegtuigen een aanval op een convooi en troffen drie vrachtschepen van elk 6.000 brt. zoo zwaar, dat zij als verlo ren beschouwd moeten worden. Ten Zuiden van de Orkaden werd een koopvaardijschip van 8.000 brt. midscheeps getroffen en tot zinken gebracht. Een tweede schip werd beschadigd Een tierde vrachtschip werd aan de Britscne oostkust met bommen bestookt. Bij de aanval len op de haven Kinioch-Castie aan de W«gt- kust van Schotland, kreeg een groot Koopvaar dijschip twee zware treffers. Pakhuizen werden in brand geschoten. Ook gisteren werden mij nen gelegd voor Britsche havens. Tijdens nachtelijke vluchten van den vijand boven Duitsch rijksgebied vielen de Dommen in hoofdzaak in het open veld en veroorzaakten slechts schade aan de landerijen. Slechts in aanvallen op fabriekscomplexen. Zij beschadig den daarbij niet aanzienlijk een ketelhuis en een laadbrug. Bij andere aanvallen op woonwijken zijn verscheidene personen gedood en gewond. In West-Duitschland werd een aanval onder nomen op een ziekenhuis, dat duidelijk van net Roode Kruisteeken was voorzien. De verliezen van den vijand bedroegen gis teren bij elkaar negen vliegtuigen. Drie eigen toestellen worden vermist. TOKIO, 7 Nov. (D.Ni.). De Japansche bladen constateeren, dat de herkiezing van president Roosevelt niet als een verrassing komt, en dat Japan thans de politiek der Vereenigde Staten met nog grootere aandacht en vastbe radenheid moet volgen. De Somioeri Sjimboen schrijft, dat de herkiezing van Roosevelt een opheldering van de Japansch-Amerikaansche betrekkingen bemoeilijkt, ja zelfs onmogelijk maakt, en dat een verscherpte anti-Japansche politiek van de Vereenigde Staten te verwach ten is. Japan moet dus bij het voeren van ziir ingeslagen politiek een nog grootere vastbera denheid toonen. De Japansche politiek, zoc schrijft de Asahi Sjimboen is vastgelegd in he; drielandenpact en kan ook door de herkiezing van Roosevelt niet beïnvloed worden. Wel kan verder een druk en inmenging van de Vereenig de Staten verwacht worden, maar Japan zal des te intensiever voortgaan met zijn opbouwende politiek in het Verre Oosten, daar de politiek van Roosevelt tot dusver niet tot aen vrede dei- wereld heeft bijgedragen. De onrust in de wereld is door de herkie zing van Roosevelt nog vergroot, schrift de Nitsji Nitsji. Roosevelt heeft tevoren wel verklaard, de Vereenigde Staten buiten den oorlog te willen houden, doch ook Wil son heeft Amerika, ondanks verzekeringen van het tegendeel, in den Wereldoorlog ge stort. De Kokoemin Sjimboen meent, dat men thans niet meer van vrede in den Stillen Oceaan kan droomen. Voor de Japansche diplomatie zijn ware tijden te verwachten. Zelfs wanneer de Vereenigde Staten zich tot een economischen druk op Japan zou beperken, zou eens het tijd stip moeten komen, waarop dergelijke vijandige en eenzijdige acties in een staat van oorlog moeten uitipopen. Tot dusver hebben de Ver eenigde Staten voortdurend Japan bedreigd terwijl Japan een niet-agressieve houding heeft gehandhaafd. Thans is voor een dergelijke houding geen aanleiding meer aanwezig. Woensdagmorgen was te 's-Hertogenbosch in de Redemptoristenkerk een indrukwekkende plechtigheid ter herdenking van de stadgenoo- ten die in de dagen van 10 tot 15 Mei j.l. vielen voor het vaderland. Aanwezig waren o.m. het comité van oud-strijders en burgemeester van Lanschot. De kerk was geheel met geloovigen gevuld. Aan het in diepen rouw gestoken altaar droeg Pater rector A. Strijbos om 9 uur een plechtige Requiemmis op, geassisteerd door Pater J. Dankelman als diaken en Pater B Smithuis ais subdiaken. Na het Evangelie werden de namen der ge sneuvelde stadgenooten voorgelezen. Op de ka tafalk werden de Nederlandsche vlag en 'n sol- catenhelm neergelegd. Tevens werd er een fraaie krans namens de oud-strijders gelegd. Na de H. Mis werd de absoute verricht. Zooals wij reeds mededeelden, zijn de rollen bij de besloten voorstelling voor katholieken van „Peter en Pauwels", Zondagmiddag as. twee uur in den Stadsschouwburg uitstekend bezet. Simon, de toovenaar wordt gespeeld door Frits van Dijk; Elymas, geest door Han Bentz v. d. Berg; Petronel, leerlinge der Apostelen: De „Deutsche Zeitung in den Niederlanden", die, voor zoover wij weten, niet als een officieele stem beschouwd mag worden, maar wier publi caties niettemin vaak de beteekenis van waar devolle aanwijzingen hebben, schrijft o.m. het volgende: „De politieke strijd om geheel het volk is niet in de villabuurten van forensen plaatsen, clubs of op politieke thee-partijtjes beslist geworden. Hij werd in zijn breede werkingssfeer gevoerd door de naamlooze mannen der S.A. Iedere straat, elk huis, elke woning moest worden bewerkt. Mil- lioenen vensters kijken naar de straten dei- stad. Daarachter kloppen millioenen harten, werken hersenen, ontladen zich tempera menten. Op straat marcheerde de S.A., die den strijd tegen een gemeenschappelijken tegenstander droeg. Hij werd gedrongen uit iedere stelling, uit straat, huis en woning. De strijd bediende zich van veelvuldige mid delen, van den vijand zelf, zooals list, en hardheid tegen hardheid. Aan het einde stond de gemeenschappelijke wil van hel geheele volk. Aanvankelijk niets anders dan deze. Daaruit -groeide het bewustzijn op van de kracht, die thans haar zichtbare uitdruk king vormde. De weg naar de volledige macht was betreden. Iedere storing op dezen weg veroorzaakte ongekende en onvermoede krachtconcentraties. De moeilijkheden vorm den het criterium voor de praestatie en de echtheid. Het verlies van menig gemak van het particuliere burgerlijke bestaan was het gaarne gebrachte offer voor de opkomst van de gemeenschap van alle vo ksgenooten. Op de straten van de Nederlandsche ste den kan men in deze dagen vaak de belee- digde blikken der burgers waarnemen, die bij het zien van een groep zwarthemden reeds de orde, waaraan zij gewend zijn, in gevaar zien. Zij voelen met een mengeling van schuwheid en afweer de geladen at mosfeer, die aan een uiting van meenings- verschil op straat pleegt vooraf te gaan. Hun evenwichtige kinderkamer verzet zich tegen elk exces van dien aard. Neen, nog meer, zij is bang voor het ingrijpen in de rust van den particulieren mensch. De tijd kan hiermede bezwaarlijk rekening hou den. Ook in Nederland moet de marsch be gonnen worden. Een marsch tegen het com promis, de lauwheid en de tactische uit vluchten. Ook hier moeten strijdliederen weerklinken en door de ramen dringen in elke straat, in elk huis, in elke woning en daar eischen stelling te nemen. zuchtigste, de offervaardigste, de onverbid- delijkste? Deze strijd kan om te beginnen steeds alleen door een minderheid worden begonnen, omdat de nood er nog niet was en de betrekkelijkheid (Fragwürdigkeit) der zatte begrippen onthuld heeft. Naar deze minderheid zal echter de jeugd haar weg zoeken. Zij kijkt niet om. Haar mogelijkheid ligt uitsluitend in het toekomstige. Voor haar zijn er slechts kansen en daarom zal zij zich daarheen getrokken gevoelen, waar de meeste activiteit heerscht. Aan de marcheerende jeugd zal daarom de straat behooren. Als einddoel van haar marsch moet staan het einde der zelfzuch- tigheidjes van ongetelde partijen, de ver eenigde kracht van het volk, ook van het Nederlandsche." Naar aanleiding van het hierboven geoiteer- de uit de „Deutsche Zeitung in den Nierder- landen" schrijft de „Nieuwe Dag" onder meer: „De vergelijking van Duitschland met ons land gaat mank. De opkomst van het nationaal-socialisme en zijn overwinning in Duitschland dateeren niet onmiddellijk van 1918, maar van den tijd, toen de we reldoorlog eenige jaren was verstreken er. Adolf Hitler zich op de oorzaken van Duitschlands ellende bezon. De huidige oorlog is nog niet ten einde en ons land en volk moeten onder een bezetting leven Het Nederlandsche volk is niet zoo weinig intelligent, dat het de illusie zou koeste ren, dat de politieke klok zou kunnen cn mogenworden achteruitgezet. Het wil met zjjn geprezen werkelijkheidszin zijn taak en roeping vrijwillig aanvaarden. Maar die zelfde werkelijkheidszin kan niet loochenen, dat zijn vrijheid op het oogenblik beperkt is en beperkt zal blijven, zoolang de wape nen in Europa niet rusten. Manke vergelij kingen kunnen gemakkelijk leiden tot man ke conclusie? en met manke conclusies loopt men grooter kans de zaken scheef dan recht te trekken De „Volkskrant" schrijft: „Hu de Nederlandsche straten voor de W. A. der N. S. B. zijn vrijgegeven, lezer, wij van N. S. B.-zijde, dat „over deze stra ten de weg moet gaan tot het hart en de toekomst van het Nederlandsche volk." Men wil derhalve met de marschen en optochten der W. A. het Nederlandsche volk winnen. Dit zal dan, zooals de commandant dei W. A., mr. Zondervan, in zijn dagorder duidelijk heeft te verstaan gegeven, moeten geschieden „door het tem toon spreiden van de in de organisatie gebruikelijke tucht, orde en discipline." Aan een dergelijk propaganda-midle! zijn we in Nederland tot dusver niet ge wend geweest, maar nu de W. A. van hoo ger hand het recht heeft ontvangen over de Nederlandsche straten te trekken (wat iets te vrij wordt vertaald door de leus: „de straat aan de W. A.", alsof de millioe nen andere Nederlanders van de straat hebben weg te blij ven j, moet men de W. A. rustig en ongehinderd haar propagandis tisch werk laten verrichten. Indien het nog noodig is moeten wij Nederlanders, over en weer, leeren, elkaar te verdragen, beter nog; elkaar te verstaan. Het kan er toch niet om te doen zijn, elkander vijandige kampen te vormen, die geen beter werk te verrichten vinden dan elkaar het leven zuur te maken niet al leen, maar zelfs elkander naar het leven te staan. Wij zijn allen Nederlanders, die het beste met ons land en ons volk willen en voor hebben Wij wenschen tot een eensgezind, sterk volk te komen, maar dan moeten de mid delen daartoe ook daarop berekend zijn. Met de vuist en met wapens wordt geen eenheid en geen eensgezindheid gesmeed. Langs dien weg komt men tot verdeeld heid en wordt de verdeeldheid slechts groo ter. Of men N. S. B.-er of Nationaal Fronter of iets anders is, allen zijn het er over eens, dat de geestelijke strijd niet met de vuist wordt beslecht." Aan de vraag- en antwoord-rubriek van het ..Vaderland" ontleenen wij: „Mevrouw B. schrijft ons: Wat is dat nu voor een manier om over de bommen nota- bene in onze eigen stad niet meer te geven dan dat onnoozele berichtje. Nee, dan de zoo en zoo krant. Bent u ingeslapen of heeft u er geen zin meer in? Ik bedank voor zoo'n krant, waarin ik geenszins kan lezen of er misschien ook familie of ken nissen van me bij betrokken zijn? ANTWOORD. Dank ja heusch vrien delijk dank voor uw openhartigheid. Die is ons veel liever dan gemopper thuis of bij kennissen; en verder onze waardeering voor het feit dat u voluit onderteekend. Veel kunnen wij niet zeggen, maar als u Duitsche kranten leest zult u zien,, dat die op de zelfde wijze over bominslagen berichten als alle Nederlandsche kranten thans doen, geen enkele uitgezonderd, zelfs niet de krant die u noemt. Wij zijn klaar wakker en stralen van arbeidsvreugd. Weet u waar om? Omdat het zoo moeilijk is geworden. Begrfjpt u dat?" Ank van der Moer; Plantil, idem: Corrie Kore- vaar; Peter: Louis Saalborn; Pauwels: Henri Eerens; Cornelia, moeder der nonnen van Veste: Magda Janssens; Aartsofferwichelaar: Eduard Palmers; Nero: Louis van Gasteren; Agrippa. zijn overste: Johan Schmitz; Proces: Han König; Martiniaan: Herman Frentzen; Limus. Sint Peters nazaat: Hans van Meerten. Verder: Rei van Gekerstende soldaten. Dui vels, Vestaalsche maagden. Christenen. De décors zijn ontworpen door Jacques Snoek De costumes zijn van A. Serné en Zn., het kap- werk wordt verzorgd door D. H. Michels. De rei van Gekerstende soldaten zal worden gezegd door leden van de R. K. Studenten Ver- eeniging „Sanctas Thomas Aquinas" en wel de zang door zes personen, de tegenzang door zes personen en de toezang door twaalf personen. Wij herinneren onze lezers er aan. dat dage lijks van tien tot drie uur aan den Stadsschouw burg gelegenheid is om plaatsen te bespreken. Na het overwinnen van vele moeilijkhe den zal op 18 November e.k. door het Plaat selijk Schoolmelkcomité de melkverstrekking op de scholen, welke vóór den oorlog melk ontvingen, kunnen worden hervat. Dank zij de van verschillende autoriteiten en van de leveranciers ondervonden medewerking ont vangen circa 18.000 kinderen binnenkort weer op vier dagen per week Liter melk. De ouders kunnen tegen betaling naar gelang van het schoolgeld van 5 cent, 10 cent of 15 cent per week hun kinderen aan de melkverstrekking laten deelnemen. De betalingsregeling zal geheel over de school loopen. Tengevolge van de verduisterings moeilijkheden kan van de medewerking van de oudercommissies geen gebruik meer ge maakt worden. Naar wij vernemen heeft het Tusehinski Concern zijn theaters verpacht aan de Inter nationale Tobis Cinema N.V. te Amsterdam, die deze theaters verder zal exploiteeren. Het Tuschinski-theater in de Reguliersbree- straat te Amsterdam, dat voortaan den naam van „Tivoli-Theater" zal dragen, wordt op 15 November a.s. heropend met de film: „De trouwelooze Eckehart". Sedert eenige dagen reeds werd een bewoner van den Adelaarsweg, 41 jaar oud, van huis vermist en de vrees bestond, dat hem in de duisternis een ongeluk overkomen was. Hedenochtend is het levenlooze lichaam van het slachtoffer bij de Willemsluizen opgehaald. Door de stroomingen was het lijk in de rich ting van de sluizen gédreven en daar vastge raakt. In den nacht van 13 op 14 September was er ingebroken in een café onder Sloten. Het was hondenweer en stikdonker. De marechaussee had helpers noodig om de landwegen af te zet ten, zoodat de daders in de fuik konden loopen. De luchtbeschermers te Badhoevedorp, die het zich in hun wachtlokaal behaoglijk hadden ge maakt, werden te hulp geroepen. Een der helpers, die er met een marechaussee op uit was getrokken ontdekte twee mannen, die met fietsen aan den kant van den weg stonden. Toen zij zich ontdekt zagen, vluchtten zij. Een van de twee mannen verborg zich aan aen berm van den weg, waar hij zich in weerwil van den stroomenden regen plat op den grond had neergelegd. De luchtbeschermer, die dank zij de vele oefeningen goed in het donker zag, ontdekte den man, die zich slapen de hield, maar een half uurtje later bevond hij zich op het politiebureau. Zijn collega was ech ter nergens te vinden; zijn fiets, die evenals die van den arrestant gestolen bleek te zijn, had hij achtergelaten. Op het rijwiel van laatst genoemde vond de marechaussee nog een groot pakket levensmiddelen, ook al gestolen waar. De jongeman stond terecht wegens diefstal. Zijn „maat" is nooit gevonden en van deze ge legenheid maakte de verdachte een dankbaar gebruik. „Ik weet nergens van, die andere man heeft zoowel de fietsen als de levensmiddelen gestolen." Deze ontkentenis maakte een uit voerig en langdurig getuigenverhoor noodzake lijk en op grond hiervan achtte de officier van justitie zoowel het wettig als overtuigend be wijs geleverd. Eisch: een jaar gevangenisstraf. Vonnis 20 November. Op Maandag 4 November j.l. werd op de Ro. zengracht hoek le Bloemdwarsstraat een wiel rijder aangereden door een anderen, onbekend gebleven, wielrijder. Laatstgenoemden wielrijder en hun, die om trent deze aanrijding inlichtingen kunnen ver schaffen, wordt verzocht zich te vervoegen aan het politiebureau Marnixstraat 148, alhier. Op Dinsdag 5 November j.l.. te pl.m. 7.30 uur v.m. werd op de Keizersgracht, ter hoogte van perceel 86, een wielrijder aangereden door een anderen, onbekend gebleven, wielrijder. Laatstgenoemden wielrijder en hun, die om trent deze aanrijding inlichtingen kunnen ver schaffen, wordt verzocht zich te vervoegen aan het Politiebureau Marnixstraat 148, alhier. Op Dinsdag 5 November j.l.. te pl.m. 9.15 uur v.m., werd op de Rozengracht ter hoogte van perceel 103 een wielrijder aangereden door een bestelauto, waarvan de bestuurder onbe kend gebleven is. Dp Dinsdag 5 November j.l.. te pl.m. 8.35 uur n.m., werd op de Rozengracht bij de Akoleien- straat een wielrijder aangereden door een vrachtauto (tractor), waarvan de bestuurder onbekend gebleven is. Den onbekend gebleven bestuurders wordt verzocht zich tot het geven van inlichtingen te vervoegen aan het Politiebureau Marnixstraat 148, alhier. In Zaandam is een twintigjarige Amsterdam mer aangehouden, die verdacht wordt van ver duistering van een transportrijwiel. Ongeveer drie weken geleden had deze jongeman dit rij wiel in de hoofdstad gehuurd, doch sedert dien was niets meer van hem vernomen,. Evenmin was het rijwiel teruggebracht. Een bejaard vrouwtje uit de Jordaan leefde in betrekkelijk behoeftige omstandigheden. Maatschappelijke Steun gaf haar wekelijks een bedrag van f 4 bijsteun, zelf had zij een inko- mentje van f 5.50 per week. Met veel moeite kon zij zich redden, maar toch wist zij iedere week nog een kwartje voor de loterij weg te leggen. En het geluk was met haar. Op 18 October 1938 viel de honderdduizend op haar lot. Zij had een twintigje met iemand samen en kreeg ruim f 2000 in handen. Een schat voor ae oude vrouw! Onmiddellijk toog zij naar Maatschap- pelijken steun om te zeggen, dat zij geen bijsteun meer behoefde en dat zij zich door het lot zelfstandig had gemaakt. Een belangrijk deel van het geld besteedde zij, om zich eens keurig in de spullen te zetten. Een nieuwe inboedel, beddegoed en kleeren werden aangeschaft. Maar er kwam een leelijke tegenslag. Maat schappelijke Steun vorderde den vérstrekten steun ad f 450 terug. Daar had de oude Jordaansche, blij, dat ze eindelijk eens over wat contanten beschikte, weinig lust in. Maatschappelijke Steun maakte de zaak bij den kantonrechter aanhan gig en aeze gaf een beschikking van terugbe taling af. Nog hield „Tante Griet", zooals zij in de Jordaan heet, de koorden van de beurs toegeknoopt. Zij toog naar een zaakwaarnemer om raad. Deze wist er wel wat op: „Wij maken van het geld een gefingeerde lijfrente. Je krijgt dan tijdelijk iedere week f 4.50 en later kan je eventueel je geld voor het grootste deei weer terugkrijgen, als eei'st de beschikking van den kantonrechter maar is ingetrokken." De vrouw voelde er wel wat voor en zij stortte f 500, voor welk bedrag de juridische adviseur iemand zou vinden om de lijfrente op zich te nemen. Zelf rekende hij f 50 om de verzetpro- cedure voor den kantonrechter te voeren. Later moest er voor een week of zes, zooals de vrouw dacht weer f 500 worden gestort om de lijfrente eindelijk in orde te krijgen. Weer betaalde zij, maar van een lijfrente kwam niets. In Januari 1939 kon het vrouwtje een winkel koopen voor f 300. Zij toog naar haar adviseur, om daar wat contanten terug te krijgen, omdat zij zelf niets meer in huis had. Na lang aan dringen kreeg zij de f 300 terug. De rest liet echter op zich wachten, na iedere aanmaning werd zij met een kluitje in het riet gestuurd. Tenslotte werd een klacht ingediend en dB zaakwaarnemer stond voor de rechtbank te recht, verdacht van verduistering. De verdachte gaf toe, dat hij het geld niet tijdig had kunnen terugbetalen. Zelf had hij gerekend op betalingen, die waren uitgebleven. Thans betaalt hij reeds 15 weken regelmatig f 4.50 aan de vrouw. De officier van justitie, mr. Bosch, achtte de verduistering een ernstig geval en hij requireer- de een gevangenisstraf van acht maanden. In zijn woning te Blaricum is in den afge- loopen nacht Dr. Ch. E. H. Boissevain op 72- jarigen leeftijd overleden Dr. Boissevain, de oudste zoon van elf kin deren van wijlen Charles Boissevain, werd 9 Mei 1868 te Amsterdam geboren. Na de openbare handelsschool doorloopen te hebben, leerde hij de practijk van den handel op verschillende kantoren in het binnen- en buitenland. In 1905 werd hij door de Vrijzinnig Democra ten in den Amsterdamschen gemeenteraad ge kozen; hij had er zitting in van 1905 tot 1907 en daarna van 1909 tot 1919. Ook maakte hu eenige jaren deel uit van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Verscheidene jaren stond hij aan het hoofd van het departement Amster dam van de Mij. voor Nijverheid en Handel, in welker hoofdbestuur hij daarna zitting kreeg. Van 1922 tot 1937 was hij lid van de Amster- damsche Kamer van Koophandel waar hij zit ting had in onderscheidene commissies. Toen hi) in 1919 Amsterdam verliet bedankte hij ais raadslid. Na de verbouwing van de raadzaal gaf hij een bewijs van burgerzin door een schen king van 45 zetels aan de stad. Maar behalve op politiek en handelsgebied heeft hij op het terrein van het onderwijs en de kunst een groote rol gespeeld. Dertig jaar is hij bestuurslid geweest van de „Nationale veree- niging van voortgezet handelsonderwijs" Later werd hij eere-voorzitter. Als president der internationale vereenig mg presideerde hij tal van congressen in het bui tenland en organiseerde hij de internationals cursussen in verscheidene Europeesche hoofd steden. Na den leergang te Kopenhagen in 1930 ont ving hij het commandeurskruis tweede klasse deraDanebrogorde. De Goethe-Universiteit te Frankfort a.d. Main maakte hem eeredoctor in de handelswetenschappen. En na het congres ln Juli 1933 te Rome kreeg hij het Comman deurskruis der Italiaansche Kroonorde. Dr. Bois sevain was ridder in het Legioen van Eer. of ficier in de Orde van Oranje-Nassau en ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw in het muziekleven der hoofdstad heeft hij een eerste plaats ingenomen. Met tal van mu sici van Europeesche vermaardheid onderhield hij vriendschappelijke betrekkingen en oij hun bezoeken aan Amsterdam waren zij zijn gast. De Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst ondervond in ruime mate zijn steun, even als de Nederlandsche Koorvereeniging. Tijden^ het internationale muziekfeest in 1933 ontving dr. Boissevain de medewerkenden op zijn land goed ,,'t Witzand" te Blaricum. Hij is ook lid geweest van het bestuur van het Concertge bouw. Hij beschikte zelf over een fraaie bariton en zong vele jaren mee in het koor van Toon kunst en van de Wagnervereeniging. In 1912 organiseerde Toonkunst onder zjjn bestuur het Nederlandsche Muziekfeest,waarbij uitsluitend werk van Nederlandsche componisten ten ge- hoore werd gebracht. Aan de organisatie van de allereerste reizen van het Concertgebouw orkest naar Brussel en Parijs nam hij een werk zaam aandeel. Een groot Amsterdammer is met hem heen gegaan. Het bestuur der R K. Studentenvereeniging „Sanctus Thomas Aquinas" is voor het jaaf 19401941 als volgt samengesteld: L J. M. van Uden. praeses; J. A. M. Smit, vice-praeses; J- Th. H. Hölscher, Ab-Actis I; Mej. C C. van der Toom, Ab-Actis Ila; R. J. C. Kleipool» Quaestor; P. A. H. Smeets. Assessor. De markten in de week van 11 tot en met November a.s. moeten te 17.15 uur zjjn ont ruimd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4