ECONOMISCHE PROBLEMEN IN NEDERLAND AKKERTJES Jam, Kiespijn BOSCH Be Quick-Velocitas heeft zijn ouden luister weergekregen P' Moeilijke beurt voor D. W.S. Dr. Fischböck bespreekt eenige actueele vraagstukken GEEN DEVALUATIE VAN DEN GULDEN De Nederlandsche Pijnstiller 0 Zenuwpijn FIETSLICHT De voetbalcompetitie WESTERW0UDT HÖFTE Kerkdijk Leücn VRIJDAG 8 NOVEMBER 1940 Het betalingsverkeer Onze scheepvaart De handelsbeweging Wageningen naar Heracles Interessante ontmoeting in Breda ADVIEZEN VOOR BELEGGINGEN Tweeduizend Rijksmark gestólen In hooger beroep acht maanden hechtenis geëischt KON. VER. TAPIJTFABRIE- KEN NAAR MOORDRECHT Handelskennis en vestigings- eischen Steen naar appeldieven geworpen Lijk van een Engelschen vlieger beroofd Schuldigen voor de Groninger rechtbank Onder auto gedood Verdronken Voorbereidend onderwijs DAT IS HEERLIJK! Benoemingen in het bisdom Breda Audiëntie BEGRAFENIS BROEDER LUCIUS Dr. H. Fischböck (Foto-Archief) Naar aanleiding van zijn lezing op 29 October 1.1. over „economische vraagstukken in het nieuwe Europa" heeft dr. Hans Fischboeck, commissaris-generaal van Financiën en Eco nomische Zaken, eenige genoodigden in staat gesteld van gedachten te wisselen in verband met eenige vragen, die naar aanleiding van voornoemd onderwerp vooral ten aanzien van de economische positie van Nederland, waren gerezen. Aan de uitvoerige en interessante beschou wingen, die deels een gevolg waren van ge stelde vragen, van Dr. Fischboeck ontleenen Wij het volgende: Vooreerst werd de vraag gesteld welke po sitie Nederland in de toekomst als agrarische er. landbouwstaat zal kunnen innemen. .Dr. Fischboeck is van meening, dat ten aan zien van den Nederlandschen landbouw tal van mogelijkheden in de naaste toekomst aanwe zig zijn. Vele takken van den Nederlandschen landbouw immers nemen een vooraanstaande Positie in Europa in. Nederland echter is voor zijn productie voor een belangrijk deel afhanke lijk van den invoer van Amerikaansche voeder- Producten. Op dit oogenblik kan nog niet met zekerheid worden gezegd in welke mate dit ook straks weer mogelijk zal zijn. In ieder geval zullen de moeilijkheden die aan den export haar Duitschland thans nog in den weg staan, Worden opgeheven. Er zal naar gestreefd worden het peil te bereiken waarop de Duitsche prijzen voor land bouwproducten zich bewegen. Dit is geen ontwikkeling die zich in korten tijd zal afspelen. Vervolgens werd de vraag gesteld in welke mate een aanpassing kan worden verkregen aan tie prijzen in Duitschland. De ontwikkeling van het prijsniveau, aldus tic minister, zal geschieden in een vorm, die geen stormachtig karakter zal dragen. Als prin- cipieele eisch dient een prijsstop gewaarborgd te worden. De verkoopsprijzen der producten Zullen vastgesteld worden op basis van den pro ductieprijs. Waar voor tal van producten in Nederland een lagere prijs dan in Duitschland bestaat zal op den duur een aanpassing moeten Worden verkregen, zoowel ten aanzien van in- tiustrieele- als ook van landbouwproducten. Bij de bespreking van dit probleem kwam de omrekeningskoers ter sprake. Uitvoerig bleef Dr. Fischboeck stilstaan bij de positie van de Nederlandsche valuta. Nadrukkelijk wees hij op het feit, dat een devaluatie in geen geval in aanmerking komt. Er zal geen „Abwertung" van den Nederlandschen gulden plaats hebben. De koopkracht van onze valuta zal zich niet wijzigen. Vervolgens ontspon zich een interessant de bat over economische vraagstukken. De Neder landsche belangen, aldus minister Fischboeck, staan ten opzichte van de Duitsche interessen geheel en al op een basis van rechtsgelijkheid. geen geval zal er sprake zijn van verhan delingen in een sfeer van dictatorschap. Dr. Fischboeck zegde zijn volledige steun en mede- Werking toe bij de handhaving en de vertegen woordiging van de Nederlandsche belangen in Duitschland. Hij maakte gewag van de binnen kort te houden onderhandelingen tusschen Ne derlandsche en Duitsche industriëelen. Men dient echter, zoo deelde de minister mede, bij oen zuivere beoordeeling van deze materie re kening te houden met den eenigen uitzonderings- factor, n.l.: de eischen en de belangen van de Duitsche oorlogseconomie. Door een der aanwezigen werd de vraag ge steld hoe het toekomstige betalingsverkeer zich zal ontwikkelen, en ïn welke mate dit gecen traliseerd zal worden. Dit is in de eerste plaats, zoo verklaarde Dr. Fischboeck, een zuiver technische kwestie, die hauw verband houdt met de overeenstemming tier belangen. Geregeld immers, wordt in de terste plaats, de beweging van goederen. Daar bij moet men niet uit het oog verliezen dat Duitschland nauwkeurig zal waken tegen een blinder juist geacht verstrekken van opdrach ten in landen, die daartoe niet in aanmerking zouden kunnen komen. Zoo zal, om een voor beeld te noemen, geen goedrenexport van België haar Noorwegen plaats hebben indien dit niet in het economisch belang van Duitschland zou Zijn. Daarna kwam de verhouding tusschen debi teur en crediteur ter sprake. Minister Fisch boeck achtte de oplossing van deze verhouding Van niet ai te groote beteekenis, aangezien dit eigenlijk een vanzelf sprekende factor is. Ten banzien van de verhoudingen tusschen Neder land en Duitschland mag men aannemen, dat een interne vereffening zal plaats vinden. De toekomstige verhoudingen van Nederland ten aanzien van andere landen en continenten Zijn op dit oogenblik nog niet te definieeren en vragen, hiermede verband houdende, niet te beantwoorden. Het staat vast dat Nederland crediteur is vooral in de Vereenigde Staten en Nederlandsch Indië. Voor Duitschland is het allergrootste belang dat de Nederlandsche saldi ih deze landen intact blijven. Men zal echter ha den oorlog moeten zien, wat met deze in- Vesteeringen kan geschieden. Volgens minister Fischboeck bedroeg het Nederlandsch tegoed, geïnvestëerd in Amerika, anderhalf milliard gulden. In Nederlandsch Indië vier milliard gulden en in Duitschland anderhalf milliard gulden. Dit laatste bedrag, aldus de minister, is in ieder geval volkomen intact en kan voor de volle nominale waarde borden opgenomen. Vervolgens werd het voor Nederland zoo be langrijke probleem ter sprake gebracht ten aanzien van de verhoudingen in onze nationale Scheepvaart. Een basis waarop kan worden onderhandeld is hp dit oogenblik, zoo zette de minister uiteen, biet te geven. Dit kan pas na de beëindiging van tien oorlog plaats hebben. Immers de gevolgen vooral voor de Nederlandsche schepen zijn in tiit stadium van den oorlog niet te overzien. De verliezen immers ten gevolge van de vijandelijk heden, zijn niet bekend. Binnen het kader van problemen, die tie Nederlandsche scheepvaart op dit oogenblik bezig houden, werd de positie van onze natio- hale binnenscheepvaart besproken. Ministet Fischboeck wees op het feit, dat voor de naaste 1 bekomst tal van gunstige mogelijkheden aan wezig zijn, zulks te meer waar Nederland in dit tipzicht als voorbeeld kan gelden. Hoe langer hoe meer wordt het ideaal van een Rijn-Main- Donau kanaal in de praktijk verwezenlijkt. In tiit verband memoreerde de minister den bouw van Donausehepen in Nederland die over land Werden vervoerd. Indien tal van thans nog be staande technische moeilijkheden uit den weg zullen zijn geruimd, dan is een verbinding van den Rijn naar de Zwarte Zee mogelijk. In hoeverre Nederland na de beëindiging van den huidigen oorlog haar oude positie op de wereldzeeën weer kan innemen, is op dit oogenblik moeilijk aan te geven. Met nadruk wees dr. Fischboeck evenwel op de groote wenschelijkheid dat Nederland aan de wereldscheepvaart blijft deelnemen, zulks te meer waar tal van technische eischen door ons land worden vervuld. In dit verband kwam de vraag ter sprake, in hoeverre de Nederlandsche reeders reeds nu opdrachten voor den bouw van nieuwe schepen kunnen plaatsen. Deze vraag is, aldus de minis ter, niet gemakkelijk te beantwoorden. Vast staat echter dat binnen korten tijd in Nederland alle werven zullen zijn bezet, waarmede een belang rijke bijdrage in de werkverschaffing in Neder land wordt geleverd. Men mag echter ten aan zien van dit probleem het feit niet uit het oog verliezen, dat de levering van grondstoffen uit Duitschland geheel en al afhankelijk is van de behoeften en eischen der Duitsche marine. De minister gaf echter de verzekering dat Nederland een zeer belangrijk aandeel zal krij gen in de Europeesche tonnage. Hiervoor zal Duitschland zich borg stellen. Vooral in den laatsten tijd, zoo verklaarde mi nister Fischboeck, wordt het handelsverkeer van Nederland in menig opzicht onjuist beoordeeld. Dit is niet alleen een gevolg van een onjuist in zicht, maar tevens te wijten aan het feit dat de laatste maanden omtrent de handelsbeweging geen gegevens waren gepubliceerd. Het handelsverkeer met Duitschland is als volgt: De uitvoer naar Nederland had gedurende 1938 een maandelijksch gemiddelde van 25 millioen, in 1939 van 30 maillioen. Het verloop in dit jaar geeft het volgende beeld te aanschouwen: in Januari bedroeg de invoer uit Duitschland 28 mill., in Febr. 21 mill., n Maart 27 mill., in April 26 mill., in Mei 10 mill., in Juni 5 millioen, in Juli 19 millioen, in Augustus 29 millioen en in September 31 millioen, waar mede het maandelijksche gemiddelde van 1938 en 1939 werd overschreden. In dit verband wees spreker nog op het feit dat het hier om het ge- heele handelsverkeer over de grens gaat. De uitvoer van Nederland naar Duitschland vertoont het volgende beeld: Het maandelijksche gemiddelde in 1938 be droeg 13 millioen, in 1939 11 millioen. Deze gegevens zijn voor de maanden van dit jaar als volgt: Januari 8 millioen, Februari 9 milli oen, Maart 14 millioen, April 15 millioen, Mei 9 millioen, Juni 25 millioen, Juli 25 millioen, Augustus 38 millioen en September 39 millioen. Wat de uitvoer betreft, zoo wees dr. Fischboeck met klem de geruchten van de hand dat de uitvoer niet zou worden betaald. Het tegendeel hiervan is waar! Wat het totale handelsverkeer van Nederland betreft, zoo gaf de minister hieromtrent de vol gende gegevens: De invoer bedroeg in 1938 gemiddeld 118 millioen per maand, in 1939 126 millioen per maand. Gedurende de eerste vier maanden van dit jaar bedroeg de gemiddelde waarde 50 tot 60 millioen per maand. In Mei bedroeg de waarde van den import 60 millioen, in Juni 60 millioen, in Juli 41 millioen, in Augustus 53 millioen en in September 50 millioen. Wat den totalen uitvoer van Nederland aangaat, zoo bedroeg het maandelijksch gemiddelde in 1938 86 millioen, in 1939 gemiddeld 80 mil lioen. Voor de eerste vier maanden van het loo- pende jaar week het gemiddelde niet af van het percentage over 1939. In Mei bedroeg de waarde van den export 44 millioen, in Juni 26 milli oen. in Juli 29 millioen, in Augustus 44 mil lioen en in September 46 millioen. Naar aanleiding van het vraagstuk omtrent de Nederlandsche handelsbeweging werd de vraag gesteld, in welke mate Nederland recht streeks met het buitenland kan onderhandelen. Minister Fischboeck gaf hierop ten antwoord, dat de Nederlandsche handel in principe vrij is en een onbeperkt terrein kan bestrijken. Hij wees op het feit dat gunstige toekomstmogelijkheden blijven bestaan. Naar aanleiding van een gestelde vraag om trent de positie van het Nederlandsche bouw bedrijf verklaarde minister Fischboeck, dat er op het oogenblik in ons land 190.000 werkloo- zen aanwezig zijn, tegen 320.000 in Juni. De werkloosheid in het bouwvak bedroeg in de gunstigste maand van 1939 f43.000; de on gunstigste maand van dit jaar. Januari, gaf 'n percentage van 88.000. Dit cijfer is geleidelijk gedaald tot 32.000 in Augustus j.l. Wat het bouwen in Nederland aangaat, al dus dr. Fischboeck, zoo is het particuliere ini tiatief tot een zeer laag peil gedaald. In vele gevallen is zelfs sprake van een volkomen stil liggen. Natuurlijk heerscht er tot op zekere hoogte een schaarschte aan bouwmaterialen. De eersten echter die met het bouwen beginnen zullen in ieder geval voldoende materialen ter beschikking hebben. Wat de afzonderlijke bouwmaterialen aan gaat, zoo verklaarde de minister, dat hout en ijzer voldoende in Europa beschikbaar zijn. Er bestaat geen tekort. Er bestaan slechts zeer groote transportmoeilijkheden die echter bin nen afzienbaren tijd overwonnen zullen wor den, Hierna kwam minister Fischboeck naar aan leiding va,n een gestelde vraag op een uiterst netelig vraagstuk te speken: het benzinevraag- stuk. In principe, zoo zette de Minister uiteen, be staat een basis van rechtsgelijkheid tusschen de Nederlandsche staatshuishoudkunde en de verhoudingen i,n Duitschland. Dat daarbii ter dege met Nederlands speciale belangen rekening wordt gehouden, moge blijken uit het feit dat voor bouwdoeleinden in Duitschland geen ben zine beschikbaar wordt gesteld. Wat het aantal in Nederland beschikbare vrachtauto's aangaat, de verzorging met de noodige benzine is ge waarborgd Gedurende de afgeloopen maand heeft een aanzienlijke import van benzine uit Duitschland plaats gehad. Ook in de naaste toekomst mag men den benzine-invoer uit Duitschland ver wachten. De autoriteiten streven naar een handhaving van de thans beschikbare voorra den in ons land. Een hoogtepunt van de bijeenkomst, vormde de gedachtenwisseling over het vraagstuk in zake de oorlogsschadevergoedingen. De minis ter deelde mede dat het ontwerp gereed is en dat de publicatie binnen enkele weken kan wor den tegemoet gezien. Op het oogenblik wacht men nog slechts op de totale cijfers alsmede van de wijze van uitvoering der betaling. Deze verordening gaat principieel uit van een volledige schadevergoeding door den staat. Echter wordt ten aanzien van groo te particuliere vermogens een voorbehoud gemaakt dat een reductie in de te betalen schade kan worden toegepast. De te betalen uitkeeringen moeten echter geheel en al in dienst van den wederop bouw worden gesteld! Zoo lang nog niet met den nieuwbouw wordt begonnen zal geen uitkeering plaats hebben, maar het bedrag ter beschikking blijven staan, zulks met rentevergoeding. Met den bouw zal echter t.z.t. moeten begonnen worden, welk principe men ook in de brandverzekering toepast. Vervolgens werd een vraag gesteld van den volgenden aard: Het koersverloop ter beurze toont gedurende de laatste dagen aan, dat men zich in Nederland veel zorgen maakt over de snelle vermeerdering van de zich in omloop bevindende bankbiljetten, hetgeen door som mige kringen als een begin van inflatie zou worden beschouwd, speciaal omdat die vermeer dering vooral de laatste week een gevolg was van het plaatsen van schatkistpapier bij de banken. In Welk opzicht kan hiervoor een verklaring worden gegeven, die de onjuiste opvattingen toi normale proporties zou kunnen terugbrengen? Mirjister Fischboeck gaf hierop een zeer uit voerige uiteenzetting. Er is geen sprake van een neiging tot inflatie in Nederland aanwezig. Inflatie immers is een spiraalbeweging tusschen loonen en prijzen. Ongemotiveerde prijsstijgin gen, aldus dr. Fischboeck, zijn binnen het ka de r der bestaande verordeningen niet geoor loofd. Hiertegen zal dan ook scherp worden ge waakt. De prijzen in Nederland zullen in geen geval boven het Duitsche prijsniveau stijgen. Ongetwijfeld bestaat er op dit oogenblik aan den eenen kant een teveel aan betalingsmiddelen et. daarnaast een gebrek aan consumptiegoede ren. De autoriteiten zullen er in Nederland naar streven dat de opgepotte koopkracht niet tot stoornissen in het Nederlandsche economische leven zal leiden. Een vermeer dering van de in omloop zijnde bankbil jetten behoeft geen zorgen te baren, zoo lang het de koopkracht verhinderd wordt prijsstijgingen in het leven te roepen. De prijzen in Nederland zullen niet boven het Duitsche prijsniveau stijgen. Van devaluatie of andere maatregelen ten opzichte van de Nederlandsche valuta is geen sprake. De Duitsche Rijksbank zal haar volle medewerking verleenen bij de hand having van de positie van de Nederlandsche valuta, aldus riep de minister uit. Ten slotte werd nog de vraag gesteld in hoe verre de belangrijke stijging van de grondprijzen in Nederland de aandacht Van de autoriteiten hebben. Van Nederlandsche zijde, aldus de mi nister, is nog geen drang uitgeoefend tot in grijpen. Hij persoonlijk is van meening, dat al te hooge prijzen ongewenscht zijn. Een .Flucht in die Sachwerte" is ongemotiveerd. In Duitsch land bijv. zijn geen kapitalistische grondaan- koopen en speculaties mogelijk. In verband met deze kwestie werd nog de vraag gesteld, in welke mate door de Duitsche instanties en kringen in Nederland aandeelen worden gekocht. De minister gaf hierop ten antwoord dat Duitsche beleggers op de Nederlandsche aandee- lenmarkt niet tot aankoop overgaan. Immers, de rentabiliteit van aandeelen van de Nederland sche ondernemingen is op het oogenblik niet van dien aard dat dit aantrekkelijk wordt geacht. Men moet in hooge mate rekening houden bij een beoordeeling van den tegenwoordigen koersstand op de Amsterdamsche effecten beurs, dat komende belastingen een aan zienlijk deel van de behaalde winsten zullen omvatten. Koopers van aandeelen moeten rekening iet no lict kacdi^ dnmnvM LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. En na een, ook wat de eerste klasse be treft, half verregenden voetbaldag, gaan we dus nu weer met frisschen moed en evenveel enthousiasme onze belangstelling geven aan het programma vjn Zondag a.s waaraan de voetballiefhebbers zich na het half-mislukte festijn van den jongsten wedstrijddag, extra te goed hopen te doen. Als altijd zijn er ook thans weer enkele ontmoetingen van zwaar kaliber, met als hoogtepunt in 't Noorden den wedstrijd Be Quick—Velocitas, welke door de uitstekende prestaties van deze aloude tegenstanders zijn vroegeren glans weer geheel heeft te rug gewonnen. Maar ook elders staan er belangrijke dingen te gebeuren. In afdeeling I bijvoorbeeld trekt D. W. S. naar Stormvogels. Nu wil het geval, dat deze Stormvogels juist naam hebben ge maakt. door de vrij overtuigende manier, waar op het Feyenoord zijn derde nederlaag bezorg de. De Amsterdammers zullen dus min of meer met een benauwd hart naar IJmuiden trekken, waar zij inderdaad blij mogen zijn met één der beide punten. Dat zou dan weer een mee vallertje zijn voor de concurrenten. Op de eer ste plaats voor D. H. C., dat het echter in Delft tegen Sparta vast niet zoo gemakkelijk heeft als het verschil tusschen beide clubs op de ranglijst zou doen vermoeden. A.D.O. zal in ieder geval uit een eventueelen misstap van een der leiders garen spinnen en ook zonder dat, door een overwinning op het Gooi zijn kansen verbeteren. Feyenoord speelt thuis te gen Hermes D. V. S. en kan zich in dezen wedstrijd van zijn beide nederlagen der laat ste weken herstellen. Maar dat het gemakkelijk zal gaan behoeven de rood-witten waarlijk niet te denken. K. F. C. ontvangt D. F. C. Zouden de Koogers er nu eindelijk eens in slagen hun eerste puntje te veroveren? In afdeeling II een interessante ontmoeting te Amsterdam, waar de strijd gaat tusschen Ajax en Haarlem, beide gegadigden voor de eerste plaats. Het betreft hier twee gelijkwaar dige tegenstanders, die elkaar het leven zwaar genoeg zullen maken. Wie winnen zal is voor- loopig nog een open vraag. V. S. V. trekt naar Den Haag, waar V. U. C. als gastheer fungeert. Gezien het verleden van beide clubs althans voor zoover we in dit seizoen van een verleden kunnen spreken meenen we dat de Velsena- ren de beste kansen hebben op beide punten en op' de handhaving van hun fraaie ongesla gen record. Xerxes hoort ook altijd nog zoo'n beetje bij de leiders. We zijn nu werkelijk be nieuwd of Blauw Wit er te Rotterdam in zal slagen zijn gastheeren diets te maken dat zij daar boven hun stand leven. H. B. S., dat de laatste weken een paar kolossale overwinningen wist te behalen, trekt naar R. F. C., dat er juist den laatsten tijd weer een beetje uit is. We vermoeden wel dat het op een nieuw Haagsch succes zal uitdraaien. D. O. S. speelt in de Domstad tegen C. V. V. De mannen van Dumortier zullen er nu wel weer eens voor zor gen, dat de winst in Utrechtsche handen komt. Het wil ons voorkomen, dat over het alge meen de leiders in het Oosten hun positie wel kunnen verdedigen. Natuurlijk zal dit niet gaan dan met inspanning van alle krachten en zoo dient bijvoorbeeld N. E. C. de Enschedesche Boys in eigen huis geenszins te onderschatten, wil het niet op een teleurstelling voor de Nij- megenaren uitdraaien. Maar pakken de Nijme- genaren de zaken flink aan, dan kunnen ze deze ontmoeting toch winnen. Hetzelfde is het geval met Tubantia, want we nemen niet aan, dat A. G. O. V. V. na zijn eerste zege plotse ling zoo sterk is geworden, dat het nu num mer twee in Hengelo een kopje kleiner gaat maken. En ook Enschede kan op dezelfde voor waarden als N. E. C. in Nijmegen een kleine overwinning behalen op Quick. Maar wat zal Heracles doen? Zoo op het eerste gezicht gaan de Almeloërs thuis winnen van Wageningen, maar als men beter kijkt, ziet men dat het verschil tusschen beide ploegen niet zoo heel groot is. Temeer omdat Wageningen in deze ontmoeting practisch voor zijn laatste kansje speelt, zullen de gastheeren alles op alles moe ten zetten om een kleine overwinning te kun nen boeken. Go Ahead ontvangt Hengelo. Dat kan den Deventenaren wel weer eens een over winning opleveren. t De interessantste ontmoeting in het Zuiden wordt ditmaal gespeeld te Breda. N. A. C. heeft dit seizoen nogal met wisselend succes ge speeld, maar staat er om bekend, dat het tegen de sterkste clubs steeds zijn beste spel ontwik kelt. We zijn er dan ook niet bang voor of ook P. S. V. zal aan den lijve moeten ondervinden, dat de Bredanaars in eigen huis vast niet voor de poes zijn. Het zou ons niet verwonderen als deze wedstrijd den Philipsmenschen een puntje kostte. Zulks zou dan weer ten goede komen aan Eindhoven, dat in eigen huis zeker van Roermond zal winnen. Juliana is altijd nog nummer drie en het zou ons beslist tegenvallen van Vroomen en de zijnen, wanneer zij nu in Tilburg een veer moesten laten tegen Willem II, dat tot nu toe nog maar zeer weinig in de melk te brokkelen heeft gehad. Maar er zijn nog meer clubs die van zich doen spreken. Daar is op de eerste plaats het goede bekende Noad, dat het ook ditmaal wel tot een over winning zal weten te brengen in zijn uitwed strijd tegen Limburgia. B. V. V. staat er ook best voor, maar dat de Bosschenaren in Hel mond de club van dien naam zullen verslaan, staat voor ons nog niet vast. Longa kan thuis van M. V. V. winnen. In het hooge Noorden is, gelijk gezegd, de ontmoeting Be QuickVelocitas de wedstrijd van den dag. De laatste jaren was het meestal zoo, dat of de eene of de andere club het erg slecht maakte, maar thans bezetten ze weer de eerste en tweede plaats, zoodat de ontmoe ting van Zondag haar oude glorie heeft terug gekregen. Uiteraard is het resultaat van dezen plaatselijken wedstrijd, meer dan ooit 'n groot vraagteeken. De andere Groningsche ploeg gaat naar H. S. C., dat er alles op zal zetten om zijn derde plaats te verdedigen. Hetgeen o.i. ook wel lukken zal. Heerenveen kan thuis van Achilles en W V. V. onder dezelfde omstan digheden van Sneek winnen. Leeuwarden is momenteel geducht aan het afzakken. We mee nen dat de uitwedstrijd tegen Veendam voor de Friezen een nieuwe mijlpaal beteekent op den weg naar omlaag. houden met de winstbelasting waarvan een verhooging voor de deur staat. Weliswaar zijn de komende dividenduitkeeringen niet ongunstig te beoordeelen, maar aan den an deren kant zal toch een aanzienlijk deel der winsten door den fiscus worden getroffen. Ten aanzien van de bestaande belastingen, zoo beëindigde dr. Fischboeck het onderhoud, kan worden gezegd dat een verhooging van de winst belasting in het leven zal worden geroepen. Een oorlogsbelasting werd niet waarschijnlijk geacht In Duitschland kent men dit instituut niet, aan gezien een juiste afbakening van oorlogswinst zeer moeilijk te bepalen is. De gemaakte win sten aldaar worden echter n dienst van het al- gemeene nut gesteld. Over het invoeren van nieuwe belastingen in Nederland kon minister Fischboeck nog niets mededeelen. Wel wees hij op de dringende nood zakelijkheid dat de staatsinkomsten aanzienlijk moeten worden verhoogd. Nieuwe bronnen zullen derhalve vermoedelijk worden aangeboord. COMMISSIONNAIRS IN EFFECTEN N. Z. Voorburgwal 158 Amsterdam Telef. 40634 Beurs Telef. 49834 41634 na zes u. 80025 De rechtbank te Zutphen heeft den 57-jari- gen garagehouder G. J. S. uit Winterswijk in de maand Juni bij verstek veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf op grond van verduiste ring. Volgens de dagvaarding werd verdachte ten laste gelegd dat hij in 1938 of 1939 een be drag van 2000 R.M., welk bedrag hij over de Nederlandsch-Duitsche grens moest brengen, zich heeft toegeëigend. Dit bedrag behoorde toe aan J. W. Verdachte S. kwam tegen het vonnis van het Zutphensche college in hooger beroep en zoo werd de zaak Donderdag voor het Gerechtshof te Arnhem behandeld. Verdachte bekende reeds voor den rechter commissaris en bevestigde thans deze beken tenis. Hij wist niet wie hem het geld overhan digd had en gebruikte het geld in zijn zaak, die op het punt van faillissement stond. Het strafregister van verdachte was niet blanco; er stonden reeds drie veroordeelingen in Duitschland op. Ook bleek ter terechtzitting, dat verdachte reeds meerdere malen geld en juweelen over de grens had gesmokkeld. Verdachte beloofde, indien mogelijk, alles weer te vergoeden. President: „Wat zal er van die vergoeding terecht komen?" Verdachte: „De omstandigheden zijn zoo be roerd dat er tot op heden nog niets van ge komen is." De procureur-generaal mr. Hermans qualifi- ceerde het feit als zeer onsympathiek. Toch achtte spr. het Zutphensche vonnis te hoog. Spr. vroeg acht maanden gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. De Kon. Ver. Tapijtfabrieken, wier gebouw aan den Oostzeedijk te Rotterdam werd ver woest, zal het fabriekscomplex te .Moordrecht met een nieuw gebouw uitbreiden en daarheen het bedrijf overbrengen. In aansluiting op een vroeger bericht dien aangaande, deelen wij mede, dat de secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, heeft be paald, dat het einddiploma van een handels avondschool met 5-jarigen cursus, uitgereikt op grond van het met gunstig gevolg afgelegd eindexamen, hetwelk is afgenomen volgens he: reglement op het eindexamen aan handels avondscholen met 5-jarigen cursus, behoorend bij de beschikking van den wnd. secr.-generaal van het departement van Onderwijs van 23 October, als bewijs geldt dat men aan de eischen van handelskennis voldoet ten aanzien van de volgende vestigingsbesluiten: slagersbedrijf broodbedrijf, kantoormachinehandel, kappers- bedrijf, automobiel- en garagebedrijf, poeliers- bedrijf, bloemenverkoopbedrijf, kantoorboekhan del, orthopaedisch-schoenamkers-, schoenenver- koopers- en maatschoenmakersbedrijf, kruide- niersbedrijf, schildersbedrijf, ,rijwielbedrijf en brands toffenhandel. Voor de rechtbank te Groningen stond Don derdag terecht de arbeider B. G. R. uit Wil- dervank, beschuldigd van mishandeling, den dood tengevolge hebbende, althans van het veroorzaken van dood door schuld. Op een avond in het laatst van Augustus heeft hij een halven baksteen geworpen naar een vijftal jongens, die appels uit zijn tuin wegnamen. Ongelukkigerwijze trof hij daarbij den 17-jarigen Jacob de J. zoo ernstig aan het achterhoofd, dat de jongen een week later aan de gevolgen is overleden. Weliswaar lieten de gevolgen zich aanvanke lijk niet zoo ernstig aanzien, maar na eenige dagen trad hersenvliesontsteking op, welke den dood veroorzaakte. De Officier van Justitie, mr. Zijlstra, uitte in zijn requisitoir een woord van medeleven zoo wel met de familie van het slachtoffer als met den verdachte, die de ernstige gevolgen zeker niet heeft gewild. Niettemin zal hij daarvoor, naar de meening van den officier, die de mis handeling, den dood tengevolge hebbende, be wezen achtte, aansprakelijk nioeten worden ge steld. Mede in verband met een gunstig reclassee- ringsrapport wilde mr. Zijlstra volstaan met 't vragen van een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met daarnaast een geldboete van f 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Van der Laan, pleitte vrij spraak, subsidiair ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 21 November. Voor de Groninger rechtbank hebben Don derdag terecht gestaan de 53-jarige landbou wer J. S. B. te Uithuizen en de 18-jarige, thans gedetineerde, borstelmaker J. W., eveneens al daar, beschuldigd van diefstal respectievelijk van een armbandhorloge en van een gouden ring, toebehoorende aan een Engelschen vlie ger, wiens lijk in de tweede helft van Augus tus in den kwelder onder Uithuizen is aange spoeld. De eerste verdachte ontkende het horloge van net lijk te hebben genomen. Hij zou het gevon den hebben op een meter afstand daarvan en het zonder er verder by te denken in zijn zak hebben gestoken. Hij heeft er inmiddels geen geheim van gemaakt en er direct met ver schillende menschen over gesproken. Het O.M.. waargenomen door mr. Zyistra, wees erop, dat lijkberooving een buitengewoon ernstig feit is, waartegen met kracht dient te worden opgetreden. Intusschen wilde spr. de juistheid van verdachte's verklaring aannemen, ook al omdat er een zeer gunstig rapport over hem is uitgebracht. Dit neemt echter niet weg, dat verdachte, daar hij .het horloge niet heeft afgegeven, zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal, althans aan verduistering. De Officier eischte ten slotte een gevange nisstraf van 3 maanden voorwaardehjk, met een proeftijd van 3 jaren en een geldboete van 50 subs. 25 dagen hechtenis tegen dezen verdachte Verdachte's raadsman, mr. Hesse, meende, dat hier hoogstens van nalatigheid of slordig- neid, wat betreft het niet doen van aangifte van het vinden van het horloge, kan worden gesproken, maar dat er niets is gebleken van het oogmerk van wederrechtelijke toeëigenin?. Hij meende dan ook, dat vrijspraak zou moeten volgen. De tweede verdachte erkende den ring van een vinger van het lijk te hebben afgetrokken, zonder echter den emst van zijn daad te be seffen. Later heeft hij den ring in een enve loppe in de bus by den postkantoorhouder ge gooid. De Officier zeide niet te kunnen gelooven, dat verdachte niets van het verschrikkelijke van zijn daad zou hebben begrepen. Dat hy den ring weer kwijt wilde, kwam minder uit be rouw, maar uit angst, omdat de zaak aan het rollen was gekomen. Noch in verdachte's jeugd noch in het gun stige reclasseeringsrapport kon mr. Zijlstra hiei aanleiding vinden voor een voorwaardelijke straf. Daarvoor achtte hij het feit te ernstig. De eisch luidde 6 maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De verdediger, mr. Polak, van Winschoten, pleitte vrijspraak, terwyi hij subsidiair aan drong op oplegging tan een voorwaardelijke straf. Voorts vroeg hy de onmiddeliyke invrij heidstelling van den verdachte. De rechtbank wees, na raadkamer, dit laat ste verzoek af en bepaalde de uitspraak in bei de zaken op 21 dezer. Te Maastricht is de 8-jarige J. H. onder een auto geraakt en daarby op slag overleden. Te Tegelen is bij duisternis de 22-jarige H. Arts in de Zuid-Willemsvaart geioopen en ver dronken. De drie bonden van onderwijzeressen by het voorbereidend onderwys, de R. K„ de Christe lijke en de Openbare, hebben besloten een federatie te vormen tot samenwerking op het gebied van dit onderwijs. K.G.. DRUIVEN (ook goedkope zure druiven), liter water, langzaam 20 mi nuten koken, daarna van het vuur af nemen en verzoeten met 6 a 7 Hollandia- ruitjes of Sucristoltabletten. Warm of koud, een waar genotmiddel! Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot kapelaan te Stuivezand den Weleerw. heer J. Klep, priester van het Seminarie. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alléén Woensdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Woensdag en Vrijdag a.s. geen audiëntie ver leenen. Onder groote belangstelling heeft in de kapei van het R.K. Jongensweeshuis aan de Kan toorgracht te Delft Deken J. P. J. Kok een H. Requiemmis opgedragen voor de zielerust van den Eerw. Broeder Lucius, die tengevolge van de duisternis te water is geraakt en vei- dronken. De Eerw. Broeders uit de verschillende hui zen, voerden de Requiem-Mis van Perosi uit. De Provinciale Overste. Broeder Rochus, de oversten uit Rotterdam en Den Haag, dr. Van Iersel, rector der bykerk aan de Brasserkade en de heeren Vos, Hoppe en Bertels namens het R.K. Armbestuur, woonden de plechtig heid by. In den loop van den morgen werd het stoffe- iyk overschot overgebracht naar Dongen. Op het kerkhof aldaar verrichtte de Zeereew. Rector Osta. van het Provinciaal Huis te Don gen, de absoute.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5