O Jiand Uit andere bladen Pensionaten, Pensions De rol van Alexis Léger PENSION-RUSTH. ST. JOZEF DE SONNAVILLE RUSTHUIS METALEN ENTRALE VERWARMING VRIJDAG 8 NOVEMBER 1940 Benzine MARKTEN Beschuldigingen in het Fransche blad „Interfrance" Een hulp op het slechte pad Vrouw kreeg gevangenisstraf WIJ LUISTEREN NAAR. Zaterdag 9 November Mevrouw deelde in den buit Een Verdi-centrum Michaël J. Bedaux f -,- i èMm - émJÊÊÊ mmm Luchtalarm in den Schouwburg „Daphne" van Jacopo Peri Opgravingen te Rome Niets verontrustends? Nog een mogelijkheid.... AAN LAGER WAL t« HEES bij Nijmegen PENSIONAAT SINT URSULA DELFT GENèVE, 8 Nov. (D. N. B.) De „Inter france", zoo wordt uit Vichy gemeld, wijdt een belangwekkend artikel aan de voor Frankrijk noodlottige rol, die de onlangs van de Fran sche nationaliteit vervallen verklaarde gewezen secretaris-generaal aan den Quai d'Orsav Alexis Léger, heeft gespeeld. Léger wordt in het artikel als middelmatig, dwaas en vooringenomen gekarakteriseerd, als een man, die geen tegenspraak duldde en niet eens nauwkeurig ingelicht wilde zijn. Van de Fransche vertegenwoordigers in het buitenland verlangde hij, dat zij zich uitten in den zin zooals hij dat wenschte. Dank zij deze methode en dank zij dezen man, zoo schrijft Interfrance, heeft de Fransche diplomatie voortdurend op het verkeerde paard gereden, in Spanje zoowel als in Abessinië, in Midden- zoowel als in Oost-Europa. Léger had de gewoonte, zijn verantwoorde lijkheid achter die van de ministers van Bui tenlandsche Zaken schuil te laten gaan. Als „leenman van Groot-Brittannië" schakelde hij Uit het ministerie van Buitenlandsche Zaken de politici uit, welke zich niet bij voorbaat ver plichtten tot gehoorzaamheid ten aanzien van de politiek van Londen. Wanneer de ministers, bijvoorbeeld Pierre Laval of George Bonnet, blijk gaven, van Londen onafhankelijk te wil len zijn, verried Léger hen terstond. Zoo be vorderde hij de voortijdige publicatie van het plan Hoare-Laval te Genève in 1935 door be middeling van een zijner journalistieke tra wanten, Pertinax, hetgeen de verslechtering der betrekkingen van Frankrijk met Italië in leidde. George Bonnet, zoo vervolgt Interfrance, werd destijds, toen hij als minister van Buiten landsche Zaken aan den Quai d'Orsay zetel de, door zijn secretaris-generaal gedwarsboomd. Dagelijks bracht Josef Elie Bois, toentertlid hoofdredacteur van het grootste Parijsche blad Petit Parisien, bezoeken aan Léger, terwijl hij zorgvuldig ieder contact met het ministerie van Buitenlandsche Zaken zelf vermeed. Bois begaf zich daarna naar Daladier. Daar ook Da ladier dagelijks en menigen dag zelfs tweemaal Léger ontmoette, werd hij eveneens volkomen door dezen beheerscht. Rond de ministers, die vijandig tegenover zijn politiek stonden, orga niseerde Léger een net van intriges. Op een door hem zelf bepaald oogenblik ontketende hij in de pers felle of ondergrondsche acties, ge camoufleerde campagnes, of gaf den stoot tot publicaties, die voor zijn plannen gunstig wa ren. Hiervoor stonden hem Pertinax, madame Tabouis en Buré ter beschikking. Léger moest him inlichtingen of persoonlijke vingerwijzin gen geven, die aan hetgeen zij schreven een opzienbarend karakter konden verleenen en hen in staat stelden, hun invloed in het land uit te breiden. In de laatste vredesdagen, begin September 1939, zoo deelt Interfrance verder mede, liet George Bonnet Léger bij zich komen, om hem te verzoeken, zich niet te mengen in de pogin gen, die hij bij Daladier wilde ondernemen om het voorstel van Mussolini tot het houden van een conferentie te doen aannemen. Daarop be gaf Bonnet zich naar Daladier en verkreeg van dezen werkelijk de toezegging in den volgenden ministerraad door hem te zullen worden ge steund. Deze belofte werd niet nagekomen, want in den tusschentjjd waren bij Daladier dringende stappen ondernomen door den Poolschen am bassadeur en den vertegenwoordiger van een groote neutrale mogendheid (Bullitt), die tot dit doel door Léger op de hoogte waren ge bracht. Bovendien vertelde men den nog aar zelenden Franschen regeeringschef, dat hij bij een oorlog niets riskeerde, want het nationaal- socialistische regime was niet in staat, daad werkelijken tegenstand te bieden. Interfrance herinnert er tenslotte aan, dat ambassadeur de Brinon onlangs in een verklaring voor de pers gewezen heeft op de onjuiste inlichtingen en slechte adviezen die Daladier en de Fransche regeering vooral ontvingen uit het milieu, dat door namen als Bullitt en Lucaszewics geken merkt wordt. In dit milieu heeft naar uit de voorgaande onthullingen blijkt, Alexis Léger eveneens een fatale rol gespeeld. Kinderen opvoeden is een gewichtig werk sn kinderen opvoeden is ook een moeilijk werk, een werk, dat van de ouders den uitersten tact en veel kunde vereischt. Het is daarom juist dat cïe Staat den ouders in de gewichtige en ware taak van kinderopvoeden tegemoet wu komen en om. het ouderlijk gezag volkomen erkent en schraagt. Eenieder dus, die het recht en den plicht der ouders aantast en 't hun on mogelijk tracht te maken de opvoeding der kin deren te bewerkstelligen, trekt de straffende hand der overheid over zich, al zouden wij soms gaarne willen zien, dat deze straffende hand harder sloeg dan ze slaat. Iemand, die het er op toelegt de opvoeding, vooral van de grootere kinderen, onmogelijk te maken en die het ontloopen aan het ouderlijk gezag in de hand werkt, kan slechts door harde klappen leer en, dat zulks ontoelaatbaar is. Voor den Zutfenschen politierechter stond Woensdag zoo iemand terecht. I was een nog jonge vrouw uit Deventer, de K-jarige Geer- truida Willemina K„ echtgenoote van J. V. Ze was niet verschenen maar wel stond er de vader van het kind, dat door toedoen van de verd. ongeveer drie dagen zoek was geweest, als een scherpe aanklacht tegen deze sabotage 'van de ouderlijke rechten en verplichtingen. Haar misdrijf bestond in het verborgen hou den van het kind, een 16-jarig meisje, dat den ouders veel last veroorzaakte om haar slecht gedrag en dat, omdat vader de roede hanteerde, zy het dan figuurlijk, uit de ouderlijke woning was weggeloopen. Het meisje bevestigde dat buurvrouw haar een schuilplaats had verleend en toen de poli tierechter, mr. Sluijterman, den vader vroeg hoe het tegenwoordig met zijn dochter ging, moest de man antwoorden, dat het meisje nog steeds slecht naar ouderlijke vermaningen en bevelen luisterde. De rechter, die de misdadige buurvrouw niet kon bekapittelen omdat ze niet verschenen was, nam de Jongedame eens flink onder handen. Het gaat met jou den verkeerden kant uit en het is hier genoteerd. Als je niet wilt doen wat je ouders zeggen, dan gaat het ver keerd met je en kom je in een inrichting, waar het heel anders toegaat dan je verwacht. Ik heb niet heel veel fiducie in je. Ik hoop, dat het nu beter gaat, zegt de vader hoopvol, maar de buurvrouw hielp haar stiekem en ze deed verkeerde dingen. Deven ter is de verleiding voor het kind, ik heb al tegen mijn vrouw gezegd, dat we eigenlijk weg moesten gaan. De officier van justitie, mr. des Tombe, was zeer verontwaardigd over verd.'s lage handel wijze. De vader, aldus de officier, wil zijn doch ter op het goede pad houden, maar een buur vrouw doet al het mogelijke om het kind er af te brengen. Spr. eischte een gevangenisstraf van een week, een straf, waarmee de rechter volkomen accoord ging, doch die naar onze meening voor een daad als deae zeer licht ge noemd moet worden. JAARSVELD, 414.4 M. VARA-Uitzending 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoon muziek 12.00 Gramofoonmuziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Esmeralda en soliste en gramofoon muziek, 2.15 VARA-orkest. 3.00 Tuinbouw- halfuurtje. 3.30 VARA-orkest, 4.30 De Ramblers. 5.00 Orgelspel en gramofoonmu- muziek, 5.15 Vragen van den dag en beursberichten ANP. 5.30 Esmeralda, 6.00 VARA-orkest. 6.45 Actueele reportage of gramofodnmuzlek 7.007.15 Nieuwsbe richten ANP. sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-Uitzanding 7.15 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsbe richten ANP. 8.25 Gewijde muziek (gr.- pl.), 9.15 Viool, piano en gramofoonmu ziek. 9.55 Gramofoonmuziek, 10.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmu ziek, 11.45 Cymbaaisextet. 12.15 Cymbaal- sextet, 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP, 1.00 Cymbaalsextet, 2.15 Gra mofoonmuziek, 2.45 Gramofoonmuziek, 3.45 Gramofoonmuziek, 4.15 Spaarne-sex- tet en gramofoonmuziek. 5.15 Vragen van den dag en beursberichten ANP, 5.30 Spaame-sextet en gramofoonmuziek, 6.15 Gramofoonmuziek 6.45 Gramofoonmuziek, 7.007.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Over de plunderingen en diefstallen te Nij- kerk in de eerste oorlogsdagen, is reeds zoo veel geschreven, dat we bekend mogen veron derstellen, wat zich ter plaatse heeft afgespeeld. In een vervolgzaak welke gisteren door de Zwolsche rechtbank werd behandeld, deed zich het pijnlijke geval voor, dat een jonge dokters vrouw moest terecht staan, omdat zij, toevallig terecht gekomen tusschen de plunderaars van Nijkerk, heeft medegedeeld in den buit be staande uit wat bonbons en chocolade. Het was zeer toevallig, dat zij daar was ge komen, want zij was als zoovele Nijkerkers ge- evacueerd naar Harderwijk, waar zij in een doktersgezin werd ondergebracht. Haar man was sedert de mobilisatie in dienst. Toen na het uitbreken van den oorlog de dokter te Harderwijk vreesde niet voldoende geneesmid delen te zullen hebben, bood zij aan, die te halen uit Nijkerk. Den tweeden Pinksterdag ging zij er met den auto van den dokter op uit,'doch de wagen werd onderweg door Ned. militairen in beslag genomen. Den volgenden dag pro beerde zij den tocht opnieuw, nu met den wa gen van haar man. Zij kwam in Nijkerk, waar medicamenten en instrumenten werden inge laden, doch toen de wagen op zeker punt moest keeren, aanschouwde zij de plunderingen. Al dan niet op verzoek van haar, ging de chauf feur den wagen uit, nam uit verschillende étalages chocoladereepen, bonbons en een paar schoenen en keerde naar den auto terug. Op de thuisreis werd de chocolade verdeeld. De chauffeur, die wegens diefstal terecht stond, verklaarde de goederen genomen te heb ben omdat mevrouw te kennen had gegeven ook wel wat van die bonbons te willen hebben. „Eigenlijk heb ik het uit goedheid gedaan" De schoenen heb ik gepakt, omdat ik geen kleerer. bezat. Het pak dat ik toen aan had, had me vrouw me gegeven. De officier van justitie eischte 3 mnd. gev. Hierna moest het jonge mevrouwtje op de verdachtenbank plaats nemen. Haar was heling ten laste gelegd. Zij doet een omstandig ver haal van den tocht. Beslist ontkende zij den chauffeur opgedragen te hebben chocolade te halen. Toen later de bonbons werden verdeeld, heb ik er niet bij gedacht, dat ik daarmede verkeerd deed. De chauffeur als getuige gehoord, blijft er bij, dat hij de chocolade heeft genomen op verzoek van verdachte. Pres..tot verd.: U hebt vroeger ook al eens iets gêhad? Verd.: Vijf jaar geleden heb ik uit een krui denierswinkel een reepje chocolade gestolen, doch den volgenden dag heb Ik die vijf cent betaald. Niemand hoefde daarvan iets te weten, doch achteraf blijkt, dat daarover een rapport is uitgebracht. De officier van justitie achtte het misdrijf van heling bewezen. De staat van inlichtingen pleit zoowel pro als contra deze vera. Het feit is bijzonder ernstig. Derhalve eischte spr. 2 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Staring noemde dit een pijnlijke zaak, dubbel pijnlijk omdat in Nijkerk hardnekkig het praatje liep, zoodat zelfs de politie onder suggestie kwam, dat verd. een soort kleptomane was. Allemaal boosaardige praat, roept pl. uit. Nooit is eenige klacht bti de politie binnengekomen, nooit is iemand daarover bij den man van verd. geweest. Aan dat geklets in Nijkerk moet een einde komen. Overigens voert spr. aan, dat in de oorlogsdagen menig winkelier zijn goederen heeft geschon ken aan vrienden en bekenden Het is dus niet denkbeeldig, dat de afwezige winkeliers het zelfde zouden hebben gedaan indien zij aan wezig waren geweest. Ais de rechtbank niet wil aanvaarden een zekere vooronderstelde toe stemming van den afwezigen eigenaar op het oogenblik van de situatie, verzoekt spr. drin gend verd. niet tot een vrijheidsstraf te ver- oordeelen. Uitspraak in beide zaken over 14 dagen. plaatselijke commissie voor het bouwbedrijf, lid van den gemeenteraad enz. Hij was ook kerkmeester van de parochie Broeckhoven I. De organisatie verliest in den heer Bedaux een voortvarend werker, het groote huisgezin een voorbeeldig vader. Het gemeentebestuur van de Italiaansche stad Parma wil ter nagedachtenis van Verdi, die in Roneole bij Busseto in de provincie Parma is geboren, een Italiaansch Bayreuth stichten. Ieder jaar zouden in drie weken van Septembei en October modelopvoeringen van Verdi's ope ra's gegeven worden, liefst van de weinig be kende. Dit zou geschieden in het Kon. theater dat een oude traditie bezit. Verder zouden elk jaar prijzen voor zangwedstrijden, muzikale werken en historisch critische werken, welke Verdi en zijn werk tot onderwerp hebben, ver leend worden en een Verdi-bibliotheek zal wor den gesticht. Ook wordt gedacht aan vereeni- ging van de musea van Sant' Agata en Busse to, welke uit de route van de gewone touristen liggen. Als dit plan verwezenlijkt wordt, zou Italië, dat al Verona, Venetië, Florence, Perugia- Assisi en Siena heeft, zijn zesde permanente muziekfeest krijgen. Te T.lburg is in het St. Elisabeth-Ziekenhuis, waar hij sedert eenige dagen werd verpleegd, op 60-jarigen leeftijd overleden de heer Michael J. Bedaux, bekend aannemer en R. K. organisatie man. De heer Bedaux was als bestuurder van een groot aannemersbedrijf in zakenkringen zeer gezien om zijn vakkennis en helder inzicht. In het organisatieleven werd hij in Tilburg dd In het organisatieleven werd hij, die zich nim mer op den voorgrond drong, op de voornaamste plaatsen gebracht. Hij was voorzitter van de afdeeling Tilburg van den R. K. Bond van Bouwpatroons, voorzit ter van de afdeeling Tilburg van den R. K. Mid denstandsbond en bestuurslid van den Dioce- sanen Middenstandsbond, voorzitter van de ft t-'f Éi W f HÉËfinl u,W: iilSiiUSi v De heer Loosman, de oude vuur torenwachter van Vrk, die zijn functie gaat neerleggen, aan den arbeid. Boven hem de misthoorji, die den vissch&rs van zooveel nut was. In den Kon. Ned. Schouwburg te Antwerpen is. zoo schrijft een der bladen van deze stad, tijdens de vertooning van Parkstraat 13, de première gegaan vanLuchtalarm. Laten wij onmiddellijk zeggen, dat de acteurs, publiek en gezelschap, schitterend hun rol gespeeld hebben In de grootste kalmte kwamen alle aanwezigen bijeen in de gelagzaal en het werd een gemoe delijk onderonsje. De toeschouwers, die de laat ste akte misten, Waren het allen eens om een volgende vertooning weer te keeren. Voor een volgende maal zal er nog beter gedaan worden: het publiek zal op aangename wijze door speel sters en spelers beziggehouden worden. Vele bezoekers verklaarden zelfs, dat zij het prettiger vonden dan thuis in zulke omstandigheden. Het is dus een geruststelling voor een volgen de maal. Het is meer dan een halve eeuw geleden, dat de Deensche musicologe Hortense Panum in de bibliotheek van het Brusselsche conservatorium twee fragmenten van Jacopo Peri's Daphne ontdekte, een zang van Apollo en het slotkoor. Dat zijn fragmenten van de eerste opera, welke in het paleis van den Florentijnschen edelman Jacopo Corsi is opgevoerd en die sindsdien als verdwenen werd beschouwd. Ze heeft deze frag menten in 1888 gepubliceerd in het Leipziger Musikalische Woehenblatt. Thans heeft de Italiaansche musicoloog F. Ghisi in de Florentijnsche nationale biblio theek ook twee fragmenten van de opera ge vonden, een gezongen proloog van Ovidius er een brokstuk van het tweede tooneel, een dia loog tusschen Venus, Amor en Apollo. Hij heeft deze fragmenten met andere zangmuziek, welke voor de geschiedenis der Monodie, den ouden operastijl, van beteekenis is, in een werk Alle Fonti della Monodia samengebracht. Onlangs is in de buurt van de Consolazione te Rome een ontdekking gedaan, die van groote beteekenis mag heeten voor de reconstructie van de verbinding van het Forum Romanum met het Capitool. Bij werkzaamheden in den grond voor het wegruimen van de Zuidelijke helling van den heuvel van het Capitool, waar de huizen van Montecaprino staan, is een brdkstuk van de Capitoolsche straat aan het licht gekomen, die als de voortzetting van de beroemde Via Sacra wordt beschouwd, welke het eigenlijke terrein van het Forum Romanum van de Basilica Giu- lia afscheidt. Het vrijgelegde deel is een voort zetting van de straat, die in bochten van de rostra af tusschen de Saturnus- en Vespasia- nus-tempels voerde en dan langs de gebouwen van het Tabularium het Capitool bereikte. Dit straatgedeelte is goed bewaard gebleven, de be ven de strating is noch beschadigd noch opgebroken. Tot heden zijn 50 meter straat blootgelegd, maar men hoopt bij voortzetting van het graaf werk het geheele bovenste deel terug te vin den, dat met het terrein van den Jupitertem- pel in verbinding stond. Daarom worden de werkzaamheden voortgezet. Ook zijn studies over deze belangrijke archaeologische opgraving aan den gang. Dat ons land op het oogenblik met een ver voersprobleem te kampen heeft, zal nauwe lijks voor iemand 'n geheim zijn. De schaarschte aan benzine heeft het verkeer en vervoer langs den weg dermate ingeperkt, dat het zoeken van andere transportmethoden dringend gebo den werd. Het natuurlijke gevolg is geweest, dat de vraag naar railverkeer en -vervoer zeer sterk is toegenomen. Doch ook de Spoorwegen hebben hun eigen moeilijkheden, zoodat zij niet in staat zijn deze toename, zoowel van het personen- als van het vrachtvervoer, naar behooren te verwerken. We zien dan ook, dat de Spoor wegen, om het verhoogde goederenvervoer zoo goed mogelijk tot stand te brengen, maatrege len hebben genomen cm door het uitoefenen van 'n zekeren druk den personencomponent, het reizigersverkeer, ten bate van den vracht component, het goederenvervoer, te beperken Het lijdt dus geen twijfel, dat het voor de Spoorwegen onder de huidige omstandigheden zeer moeilijk zal zijn hun vervoerscapaciteiten in zoodanige mate op te voeren, dat dit meer dere op hen overgehevelde vrachtverkeer vol ledig verwerkt kan worden. Het vraagstuk, hoe het autoverkeer onaf hankelijk te maken van onze zoo zorglijke benzinepositie en van het zooveel mogelijk her stellen van dezen, in de laatste jaren voor ons economisch leven van zulk een groote beteeke nis geworden tak van vervoer, is er dus een van eminent belang. Een overzicht van de pogingen die daartoe aangewend en van de mogelijkheden, die in dezen geschapen zijn, opent een uitzicht op de kansen, welke ons ter oplossing van dit pro bleem geboden worden. En al moge dit uitzicht dan niet zonder meer optimistisch stemmen, het openbaart ons, dat vele landen ieder op hun manier en met eigen middelen getracht hebben voor dezelfde moei lijkheid een oplossing te vinden en dat aan ons nu de taak is te trachten datzelfde te doen met behulp van de producten, welke onze bo dem wél levert. Het „help u zelf" is nog steeds een uiting Van levenskracht en zoo wordt de vrachtauto voorzien van het z.g. „kacheltje" den hout gasgenerator een steeds meer populaire ver schijning op den weg. De eerste oplossing, welke in ons land op een eenigszins ruimere schaal ingang schijnt te gaan vinden, is het systeem om in een specialen generator op den wagen zelf gas te produceeren, dat als motorbrandstof dienst doet. Men bereidt dit gas uit een of ander koolstofrijk materiaal op de eerste plaats hout, doch ook steenkool, bruinkool en cokes komen hiervoor in aanmerking door dit met een ondermaat van lucht te verbranden. Hierbij ontstaat koolmonoxyde, dat als energiebron voor den motor dient Wanneer hout gebruikt wordt, geschiedt dit in den vorm van kleine blokken, waarmede men den generator vult. Onder in dezen bevindt zich een rooster en hierop brengt men een laag houtskool, voor het aanmaken. Er is dus een slechts betrekkelijk korte verbrandingszone. In de aanwarmzone ondergaat het hout ten deele een droge distillatie. Behalve dat er koolmo noxyde en houtgas ontstaat, ontwijken ook pro ducten als waterdamp, teer, zuur en vliegstof, welke met behulp van vliegaschafscheider, luchtkoeler en filter verwijderd moeten worden Een blower zuigt deze gassen en de buitenlucht aan en dit explosieve mengsel wordt in den motor gestuurd. Het gebruikte hout mag niet te versch zijn, want dan is het te vochtig. Daarom gebruikt men in het algemeen berken-, beuken- of eikenhout, dat een half tot ander half jaar in de lucht is gedroogd en een vocht- percentage van ongeveer 20 pet. bezit. Wat de capaciteit aangaat: de medegevoer de hoeveelheid hout bedraagt voor personen wagens 150 a 200 K.G., voor groote vracht wagens wel 800 K.G. De generatoren leveren tilt 150 K.G. hout eenzelfde hoeveelheid energie als 50 a 60 liter benzine. De bezwaren van dit systeem zijn, naast den vrij hoogen prijs der houtgeneratoren, gelegen in het feit, dat de wagen eerst ongeveer 10 mi nuten na het aansteken „startklaar" is en dat de generator om de 500 a 1000 k.m. schoonge maakt moet worden. Om de 2000 k.m. eischt ze zelfs een volledige reiniging. Frankrijk stond aldus de Chem. Courant waaraan deze gegevens ontleend zijn met ongeveer 5000 houtgasauto's boven aan de lijst van de verbruikers, maar ook in Duitschland en Italië heeft men van deze energiebronnen voordeel getrokken. De vraag naar de mogelijkheden, die dit systeem voor ons land biedt, is terug te brengen tot die naar onzen houtvoorraad. Het ontbreken van uitgestrekte boschgebieden in ons vaderland werkt uiteraard zeer remmend op de expansie mogelijkheden. Dezer dagen verklaarde ir. J. van de Meene van de Ned. Spoorwegen in een inleiding voor de Ned. Vereeniging voor Tramweg- en auto transportdiensten, dat, zonder schade aan de Nederlandsche bosschen toe te brengen, zeker 1500 en ten hoogste 5000 auto's per jaar in ons land met hout bediend kunnen worden. Ten opzichte- van de totale behoefte is dat aantal gering te noemen. Ons land verkeert in dit op zicht dus in een ongunstige positie. Men is bij deze generatoren echter niet uit sluitend op hout als brandstof aangewezen. Ook andere stoffen kunnen daartoe gebruikt wor den. Op d« eerste plaats steenkool (anthraciet- nootjes) en cokes. Deze stoffen hebben een na deel en een voordeel. Een nadeel: zij eischen een hoogere ontstekingstemperatuur dan hout. Het voordeel echter is, dat zij een rijker gas leveren. Ook schijnen de brandstofkosten ten slotte be duidend lager te liggen, dan bij houtvergassing. En hoe staat het met onze oud-vaderland- sche brandstof, de turf? Ook turf is bruikbaar. Het geproduceerde gas is echter van lage calo rische waarde en bevat groote hoeveelheden water. Bezwaarlijk echter is, dat het lage s.g. van deze brandstof zeer groote afmetingen van den generator noodig maakt, om een voldoend grooten afstand op één vulling' te kunnen af leggen. Wat de kosten betreft, is het gebruik bevredigend. In Duitschland heeft men met goede resul taten ook turfcokes als brandstof voor zuiggas- generatoren gebruikt. In een volgend artikel stellen wij ons voor andere systemen in oogenschouw te nemen. „De Maasbode" wenscht optimistisch te blij ven ten aanzien van de naaste toekomst van Nederlandsch Indië en schrijft o.m.: „Politieke gevaren schijnen voor Indië niet rechtstreeks te dreigen. Zij zouden echter langs den omweg van den handel dit gebied kunnen binnendringen. Op zich is het niets meer dan zeer logisch, dat het aan natuurlijke rijkdommen zeer arme Japan met het nabij gelegen, zeer overvloedig met natuurlijke rijkdommen begiftigde Indië handel, en een zeer ruimen handel wil drijven. Het spreekt ook van zelf, dat het die producten, welke het onder de huidige omstandigheden dringend noodig heeft en welke in Indië in groote mate aanwezig zijn, vandaar wil betrekken. Dat is het meest normale ruilverkeer, dat men zich kan in denken. Indië is echter aan twee feiten gebonden. Ten eerste heeft het bepaalde verplichtin gen, ook tegenover andere landen, welke na gekomen moeten worden; en ten tweede moet het vanzelf wenscheh, dat de werk gelegenheid, welke het met zooveel zorg op gebouwd heeft, voor de eigen bevolking niet afgebroken wordt. Dit heeft ten gevolge, dat het de te leveren hoeveelheden tegen elkaar moet afwegen; en vervolgens dat het liever veredelde dan ruwe producten uit voert. Dat zijn nu eenmaal aangelegenhe den, waarmede elke regeering terdege reke ning moet houden, ter wille van het ge meenschapsbelang. Intusschen zijn er tee kenen te over, dat Japan deze omstandig heden niet voorbijziet, al oefent het onge twijfeld een sterken druk uit óm voor zich zooveel mogelijk voordeelen uit de loopen- de onderhandelingen te verwerven. Uiter lijk ontstaat zoo de schijn van groote moei lijkheden, in werkelijkheid echter staat men voor de normale methoden van handels besprekingen, van loven en bieden om in een zoo gunstig mogelijke positie te komen. Op zich is er niets verontrustends in deze wijze van doen." De voorziening in de leemte, welke er bestaat tusschen het Nederlandsche volk en de bezet tingsoverheid, wordt geopperd doör gen.-majoor b. d. van het Kon. Ned.-Ind. leger Ch. Kiès in een vraaggesprek met een medewerker van het Vaderland". Generaal Kiès meent, dat met vrijwel 100 procent zekerheid te voorspellen Is: 1. dat het nieuwe Rijk der Nederlanden deel zal uitmaken van een Europeesoh-eco- nomisch blok; 2. dat zijn inwendige verhoudingen on der sterke leiding socialistisch zullen zijn. Hij vervolgt: Er wordt thans in die richting reeds veel en grondig gereorganiseerd onder Duitsche aanwijzing. En hierin nu zóu ik liefst zoo spoedig mogelijk verandering willen zien en wel in dien zin, dat terzake een Nederlan der de leiding in handen kreeg. Dit zou b.v kunnen geschieden dooir, laten we zeggen, een „Regent", die dan de rol zou moeten ver vullen van tusschenpersoon tusschen de be zettingsoverheid en het Nederlandsche volk. Die Regent zou zeker voorshands nog niet meer dan uitvoerder van Duitsche aanwijzingen kunnen zijn. Maar is hij een man, die den nieuwen tijd weet aan te voelen en die door prin cipes wordt geleid, wélke aanvaardbaar zijn voor de constructie van het nieuwe Europa, dan zal hem geleidelijk aan veel kunnen worden overgelaten, vooral als hij een per soonlijkheid is, die weet en van wien de Duitsche overheid weet dat hij het vertrouwen heeft van het grootste deel van het Nederlandsche volk. Een belangrijk deel van zijn taak'zou dan dadelijk liggen in het bepleiten, zoo niet verdedigen van de be hoeften van het Nederlandsche volk bij de bezettende overheid. Wat dit laatste be treft, is het maar al te zeer waar, dat hieraan een groote behoefte bestaat. Die overheid immers staat tegenover de onbegrepen geestesgesteldheid van een reeds lang tot natie gegroeid volk. En van den anderen kant heeft dit volk nog steeds geen behoorlijk begrip van de positie, waarin het met zijn lands- en maatschappelijke belangen ten gevolge van den oorlog gekomen is. Ik zeg: „tengevolge van den oorlog", maar het zou juister uitgedrukt zijn: „tengevolge van de wereldrevolutie." De aanwijzing van een Regent dat is dus het aanvullen van een hier te lande be staand politiek vacuum is het eerst noodi- ge. Ik heb met opzet den titel van „Regent" gekozen, omdat het hier om iets tijdelijks gaat, namelijk in afwachting van wat later de Regeering over het Rijk der Nederlanden zal worden, iets waaromtrent nu uiteraard nog niets positiefs te zeggen valt." Hoewel gedetineerd, droeg hij nog de soldaten uniform; doch het grauwe grijs vermocht niet de goede afkomst van dezen jongeman te verber gen. Hij kwam uit een beschaafd milieu, hij had een goede opvoeding gehad, doch met dezen fantast was niets te beginnen geweest. Toen het verkeerd dreigde te gaan, heeft hij de kans van z'n leven gehad, doch hij verspeelde die kans en geraakte op drift toen zijn familie de helpende hand niet langer kon bieden. Hij raakte aan net zwerven, deed dingen die hem bij de politie te recht deden komen en toen ook daar de maat vol was, werd hij opgeborgen. Gisteren verscheen hij voor de Zwolsche recht bank. Hem was slechts ten laste gelegd het ver- koopen van een geleende fiets aan M. B. te Zwolle op 25 Juli. Verd. bekende. De officier van Justitie wees op zijn slecht gedrag. Het was zoo erg met hem ge steld, dat zelfs het Leger des Heils hem niet wil de reclasseeren. Hij is volkomen afgezakt en mag niet terstond op de gemeenschap worden losge laten. Derhalve eischte spr. zes maanden gevan genisstraf. De verdediger mr. Hogerzeil was van oordeel dat het rapport over verd. nog al eenzijdig was. Spr. kan zich niet indenken dat er hopelooze gevallen bestaan. In ieder geval vraagt pl. aftrak der preventieve hechtenis. ALKMAAR, 8 Nov. Kaasmarkt. Aanvoer 43000 kg. 18 fabr. kl. 35.25, 6 boeren kl. 34.75. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Nov. 17400 kg. Roode kool 3.104.70, 10600 kg. Gele kool 2.90 3.10, 44400 kg. Deensche Witte kool 2.503.10, 3200 kg. Savoye kool 2.903, 2000 kg. Uien 5.90 —6.10, drielingen 44.40, nep 4.00, 14000 kg. Peen 23.20, 52600 kg. vroege Witte kool 2.50, 37000 struik Andijvie 11.60, 70 kg. Snijboonen 29.30—31.90. 's-HERTOGENBOSCH, 7 Nov. Paardenmarkt. Op de markt van heden waren aangevoerd 755 stuks: 609 paarden en 146 veulens. Deze Bossche November-paardenmarkt werd' gekenmerkt door een zeer grooten aanvoer. Vooral van 1%-jarigen met stuggen handel, maar hooge prijzen. Er was bijzonder veel pu bliek. 1 li-jarige ruins van 475.00 tot 700.00. Merries van 550.00 tot 800.00. Twee-jarige ruins van 500.00 tot 750.00. Merries van 500.00 tot 850.00. Werkpaarden matige aanvoer, prjjzen van 400.00 tot 600.00. De beste gingen tot 800.00 Hengstveulens van 250.00 tot 350.00. Merrie-veu lens van 325.00 tot 500.00. Ponnies handel ge woon, prijzen van 200.00 tot 500.00. De volgende Bossche Paardenmarkt 5 Decem ber. HOORN, 7 Nov. Kaasmarkt. Aanvoer 2 stapels kleine boerenkaas, zijnde 670 kg. f 35.25. Han del vlug. NOORDSCHARWOUDE, 8 Nov. 10500 kg. Roo de kool 3.50—5, 8100 kg. Gele kool 2.90—3.40, 44500 kg. Deensche- Witte kool 1.503.10, 6000 kg. Uien 6.206.30. grove 5.80, drielingen 4.20, nep 4.00, 5800 kg. Peen: A 1.60—1.70, B 2.70— 3.50, C 2.702.80. 69400 kg. vroege Witte kool 1.502.50, 14600 kg. Succes Witte kool 4.00, 11700 struik Andijvie 1.50. SCHAGEN, 7 Nov. 30 paarden 300.001000, 81 magere geldekoeien 150.00260, 190 vette gel- dekoeien, 45 kalfkoeien 180.00280, 22 vaarzen 220.00290, 31 graskalveren 80.00120, 120 vette schapen 50.0069, 196 overhouders 20.0042, 6 bokkén en geiten 8.0025, 10 magere varkens 18.00—24, 22 biggen 10.00—13, 31 konijnen 0.75 3, 110 kippen 0.50—1.25. LEEUWARDEN, 8 Nov. Eierhandel. 1800 kg. kipeieren 57.4 cent per stuk. 50 kg. eendeieren 56 cent per stuk. Pluimvee. 60 slachthanen 100. 50 slachtkippen 1.10, 60 jonge hanen 1.20, 20 Jonge duiven. 70 konijnen. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen. Edam mer kaas 20 plus 44.00, idem 40 plus 67.50, Goudsche kaas 20 plus 44.00, idem 40 plus 67.50, Broodkaas 40 plus 67.50. Per 100 kg. Aardappelenregeeringsprijzen. LEEUWARDEN, 8 Ijov. 20 Enterstieren, 430 vette koeien 1264 melk- en kalfkoeien 145.00 330, 352 pinken 85.00215, 678 graskalveren 55.00 58, 406 nuchtere kalveren, 565 vette schapen 45.0090, 185 weideschapen 20,0055, 626 lam meren 15.0050, 36 vette varkens, 45 magere varkens 35.00—55, 113 kleine biggen 5.0010, 39 bokken en geiten, 48 paarden. Totaal-aanvoer 4807 stuks. Ovei\icht. Stieren en vette koeien geen notee ring. Melk- en kalfkoeien aanvoer ruim, handel vlug, prijzen duur. Pinken aanvoer ruim, han del Ylug. prijzen duur. Graskalveren aanvoer min der, handel vlug, prijzen duur. Vette kalveren, nuchtere kalveren en varkens geen noteering. Biggen aanvoer minder, handel vlug, prijzen duur. Wolvee aanvoer ruimer, handel vlug, prij zen duur. Voor de Nederlandsche Veehouderij Centrale werden aangekocht 1200 koelen, geen graskalveren en 300 nuchtere kalveren. De N. V. C. nam 223 varkens over. De volgende week, 15 November, wordt de veemarkt om negen uur geopend. ZWOLLE, 8 Nov. Boter. Aanvoer 20 kilo, waarvan 40 stukken van een half kilo. Prijs f 2.20. Handel kalm. 20.000 kipeieren f 57 per 100 stuks. Huiden: koehuiden 18ct.; pinkenvellen 19 ct., stierenvellen 23 ct., vette vellen 22 ct., grasvel- len 20 ct., alles per half kilo, paardenhuiden f 8.50 per stuk. handel zeer kalm. Veemarkt. Aangevoerd 2928 stuks, als: runde ren 2549, graskalveren 377. nuchtere kalveren 298, schapen 133, geiten 5, schrammen 201, var kens 33, biggen 337. Men besteedde v. neurende en versch gekalfde koeien f 240—375, dito vaar zen en schotten f 200275, gustekoeien voor de vetweide of stal f 150225, dito vaarzen f 140 200, voorjaarskalvende koeien f 185—250, 114- jarige pinken f 140200, jonge fokkalveren f 70 100, vette schapen f 4065, lammeren f 35 45, 6-weeksche biggen f 4—6, 14-weeksche big gen f 68, drachtige varkens f 5080, magere varkens f 4570 per stuk, vette varkens 69—70 cent. Overzicht: Gebruiksvee duur, handel niet vlot. Voorjaarskalvende en guste koeien prijzen stationnair. Schapen en lammeren duur. Fok kalveren duur en veel vraag. Biggen, loopers, drachtige, magere en vette varkens slecht. I Katholieke Instellingen v. Onderwijs, Opvoeding, Verpleging en goede Verzorging 'T JONGENSPENSIONAAT „ST. ANTONIUS" TE TEGELEN BIJ VENLO onder leiding: van de Zusters van O. Ij Vrouw, biedt aan kinderen van 414 jaar 'n PRETTIG, GEZELLIG THUIS, schoolonderwijs, dat voorbereidt op H.B.S. en Gymnasium, Inlichtingen bQ de Eerw, Overste VELP BIJ ARNHEM Rosendaalschelaan 61 Telefoon 3111 Temidden van prachtig natuurschoon ls ons modern en comfortabel ingericht huis gelegen Kapel aanwezigi Uitstek verbind, m Arnhem rnl. gaarne gratis bij Eerw Zuster Overste der Zrs. Franciscanessen v d H Familie voor onderwijzeressen, verpleegsters, dames en meisjes. Prima gelegenheid voor rustkuren onder leeken directie en medische Leiding. Billijke condities - Vraagt inlichtingen aldaar Ondgr Bestuur der Ursulinen van de Romeinsehe Unie VOOGDIJSTRAAT 10 - ROERMOND EXTERNAAT INTERNAAT Erkende Middelbare Meisjesschool. HOOGERE BURGERSCHOOL 5-JARIGE CURSUS. Op leiding M.U.L.O A en B. Muziek. Handels- Jcenms^JHtendriscorresgondentiejJSteno^JTjjjen^ BRAAT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6