New-Y orksche Beurs Eden weer in Engeland Ophitsing tegen het Duitsche Rijk Voor den politierechter te Almelo HOE DE ENGELSCHEN IJSLAND BEZETTEN SPANNENDE TOCHT VAN REDDINGBOOT „Kapiteins moeten zuinig zijn op hun schepen" ZATERDAG 9 NOVEMBER 1940 Morgtinbladidgaf nog denzelf den dag een uitvoerig verslag Holsti zou niet naar Finland terugkeeren DE ELECTRIFICATIE VAN HET GOOI Verkoop van motorrijtuigen Vergunning noodig van Rijksrubberbureau Stranding m„s. „Zwaluw" voor Raad voor de Scheepvaart CLANDESTIEN BOTER VERHANDELD Stopzetting van het bedrijf als strafmaatregel Leeuwarder Noodbeurs Jongen vermist Vonnissen van het Duitsche Landsgerecht in Arnhem Kath. Stud. Ver. „Veritas" Diamanten kloosterfeest Frauduleus geslacht varken in beslag genomen ZWEMMEN Recordpogingen van Het IJ Na eenigszins onregelmatig verloop liepen de meeste koersen terug AUTO-VERKOOP ZONDER VERGUNNING VERBODEN Vrachtwagens niet langer dan vijf dagen buiten de standplaats Gouden kloosterfeest Omzet: 1.750.000 a* WISSELKOERSEN AMERIKAAN SCHE GOEDERENMARKT 72 76*-- 77*- „Dorus Rijkers" in gevaarlijke positie DISTRIBUTIE BAKKERIJ PRODUCTEN Clearingkoersen Boerderijen afgebrand Apothekers- assistent Academische examens De Stockholmscne correspondent van de N. R. Ct. geeft een interessant verslag over de bezetting van IJsland door de Britsche troepen. Hierover schrijft hij: Dezer dagen zijn hier, voor de eerste maal sedert ongeveer een half jaar, weer IJslar.dsche kranten ontvangen. Daarbij bevindt zich een exemplaar van „Morgunbladid" van 10 Mei, den dag, dat Engelsche strijdkrachten Reykjavik, en mét de hoofdstad feitelijk het geheele, volkomen ongewapende, land, bezetten. Er is geen schot gelost en na een halven dag ging het Reykjavik- sche leven weer zijn gewone Reykjaviksche gan getje, maar in alle geval verscheen ..Morgun bladid", dat de grootste krant van IJsland en bovendien, zooals de naam aangeeft, een och tendblad is, dien dag zoo laat, dat het een ge detailleerd relaas van de bezetting kon publi- ceeren. Daarin wordt o.a. verteld, dat de menschen in de hoofdstad 's nachts omstreeks drie uur wak ker werden van het motorgeronk van een water vliegtuig, dat laag boven de huizen cirkelde. Een uur later liepen vijf Britsche oorlogsschepen, twee kruisers en drie jagers, de baat van Reyk javik binnen en tegen vijven legde een van de jagers bij de kade aan, waar de Britsche consul al een uur liep te wachten, en begonnen soldaten zich te ontschepen. Een redacteur van .Morgun bladid" vroeg den consul, wat er aan de hand was. „Behalve wat U zelf kunt zien, kan ik U niets mededeelen," verklaarde de Engelschman. In korten tijd ontscheepten zich ten paar honderd soldaten, die zich op de kade opstelden om daarna de stad in te marcheeren, waar zij het telegraafstation, den radiodienst, het hotel en het Duitsche consulaat bezetten. Het regee- ringsgebouw werd daarentegen niet door de En- gelschen bezet. Vrij spoedig werd er op tal van plaatsen een proclamatie van den Engelschen commandant opgehangen, waarin werd meege deeld dat Engeland zich genoodzaakt had gezien, IJsland te bezetten en dat het verboden was. radiozenders te gebruiken, telegrammen te ver zenden, te telefoneeren of de stad te verlaten. Dit laatste verbod zou echter ?op spoedig moge lijk, als het kon reeds na eenige uren, opgeheven worden. De proclamatie eindigde met een ver ontschuldiging voor den last, dien men de be volking moest bezorgen. Om tien uur kwam de regeering bijeen. Howard Smith, die to de bezetting van Denemarken ge zant te Kopenhagen was geweest en nu met de Engelsche oorlogsschepen naar IJsland gekomen was, overhandigde den eersten minister, Jonas- son, zijn geloofsbrieven als buitengewoon gezant te Reykjavik en zette daarna voor de regeering de motieven van Engeland voor de bezetting van IJsland uiteen, waarbij hij met nadruk verze kerde, dat de Engelschen zich niet in de aan gelegenheden van de IJslandsche regeering zou den mengen en dat de bezettingstroepen terug geroepen zouden worden, zoo spoedig als de oor logstoestand dit toeliet. De IJslandsche regeering protesteerde tegen de krenking van de IJslandsche souvereiniteit en herhaalde dit protest op den dag in een nota aan Howard Smith, waarin o.a. gewezen werd op het afwijzende standpunt, dat de regeering eenige weken eerder ingenomen had tegenover een voorstel van de Britsche regeering om IJs land militaire bescherming te bieden. In een radiorede, welke minister-president Jonasson dien dag tot de bevolking van IJsland richtte, gaf hij een overzicht van de gebeurte nissen. Hij deelde o.a. mede, dat dezen dag ook Nederland en België in den oorlog waren betrok ken en dat men donkere tijden tegemoet moest zien, al hoopte hij, dat men, door geduld te be trachten, alle moeilijkheden zou kunnen over winnen. Ten slotte maande hij de bevolking aan, zich co-rect tegenover de Engelsche militairen te gedragen. In den avond verlieten de Engelsche oorlogsschepen de baai van Reykjavik. ..Morgunbladid" schrijft nog, dat de bezetting, voor zoover men na kon gaan, zonder inciden ten verloopen was. Zoowel de Engelsche soldaten als de bevolking van de hoofdstad gedroegen zich volkomen correct. Het eenige intermezzo, dat het blad verhalen'kan, is dat van een klein Jongetje, dat uit pure nieuwsgierigheid zijn wijs vinger in den loop van het geweer van een En gelschen soldaat stak. De soldaat merkte dat er Iemand aan zijn geweer zat en wilde het naar zich toe trekken. Hij schrok nogal toen er een Jongetje aan vast bleek te zitten. Het IJsland sche jongetje kon zijn vinger niet meer uit den Engelschen geweerloop krijgen. Beiden, de sol daat en het jongetje, kwamen er echter, aldus verzekert het IJslandsche blad, met den schrik af. LONDEN, S Nov. (DUS.). Naar Reuter bericht U Anthony Eden, de Britsche minis ter van Oorlog, weer van zijn reis naar het Nabije Oosten in Engeland teruggekeerd. HELSINKI, 8 Nov. (DS.B.). Naar verluidt, is de vroegere Finsche minister van Buiten- landsche Zaken Holsti voornemens, van zijn te- genwoordigen post als gezant te Bern en bij den Volkenbond niet naar Finland terug te keeren. Hij zou het plan hebben naar de Vereenigde Staten te gaan om daar sociologische lezingen te houden. Eenige dagen hebben wij gemeld, dat in aanbouw zijnd electrisch materieel zal wor den gebruikt op het nieuw te electrlficeeren traject in het Gooi. Hierbij dient echter te worden opgemerkt, aldus deelt de persdienst der Nederl. Spoorwe gen ons mede, dat het nieuwe materiaal geens zins alleen in het Gooi zal worden ingezet, maar ook voor een niet onbelangrijk deel op het oud ste geëlectrificeerde baanvak Amsterdam Dordrecht zal komen te rijden. Zooals bekend zal zijn moesten kort geleden alle houders van banden zoowel van wagens, als van in gebruik zijnde of opgelegde motor rijtuigen, dan wel van losse banden opgave daarvan verstrekken aan het Rijksbureau voor rubber. In de desbetreffende verordening werd bepaald, dat het verboden is zonder de vergun ning van den directeur van het Rijksbureau voor rubber feitelijke of rechtshandelingen ten aanzien van deze banden te verrichten. De KN.A.C. wijst er op, dat onder een zoodanige handeling ook wordt verstaan de verkoop van oe banden mét het motorrijtuig. Indien men dus een bijv. opgelegd motorrij tuig met de daarop gemonteerde banden wenscht te verkoopen, dient men daartoe eerst vergunning aan te vragen bij den Directeur van het Rijksbureau voor rubber, Heerengracht 182, Amsterdam. Indien het motorrijtuig wordt verkocht aan de Duitsche Overheid kan de verkooper er mee volstaan, zoo spoedig mogelijk na den verkoop het Rijksbureau daarvan in kennis te stellen, onder vermelding van de gegevens van het mo torrijtuig en de daarbij behoorende banden. Tenslotte adviseert de K.N.A.C. hun, die door een of andere oorzaak nog geen opgave verstrekten van de in hun bezit zijnde banden, zulks alsnog terstond te doen. De daarvoor noodige formulieren zijn bij het secretariaat, de bijkantoren en de agentschappen van de K.N.A.C. verkrijgbaar. De Raad voor de Scheepvaart heeft een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van de stran ding van het motorschip „De Zwaluw" op 11 October j.l. op de Oostkust van öland. De kapitein van dit 178 bruto registerton me tende kustvaartuig, dat bemand was met vier koppen, werd op schuldvraag gehoord. Het schip was op 8 October met een lading hout van Svartvik naar Delfzijl vertrokken. Den volgenden avond passeerde het schip de licht boei van Svenski Björn aan bakboord. Het was mistig weer, zoodat de boei zelf niet gezien werd. Gedurende den geheelen daarop volgenden dag was het zeil geheschen. Men passeerde verschei dene schepen. Om half zeven 's morgens van den elfden October, toen het schip naar gissing ongeveer 15 mijl ten Oosten van öland was, stootte het eenige malen en liep het vast. Men bleek nabij Sandby te zijn. Nadat een gedeelte van den deklast overboord gezet was, kwam het schip weer vlot. De kapitein is eerst naar Kal- mar gevaren en heeft daarna zijn reis naar Delf zijl voortgezet. De kompassen waren op 21 September in Kiel en later in Delfzijl gecontroleerd en goed be vonden. De kapitein had tijdens den tocht vol komen op zijn gegist bestek vertrouwd en na gelaten te looden. Hij dacht een ruime vaart te sturen en zoodoende in diep water te blijven. De mogelijkheid op stroom achtte hij op grond van gewonnen inlichtingen vrijwel uitgesloten. Het was voortdurend dik van mist geweest. Het log werkte goed. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart, die, nadat de raad in gesloten zitting de schuld van den kapitein in het gebeurde had vastge steld, het woord nam, achtte het feit, dat de kapitein niet gelood had, de oorzaak van de stranding. Indien hij een keer van zijn lood, dat klaar lag, gebruik had gemaakt, zou dit voorkomen zijn. In dezen tijd moeten de kapi teins zuinig zijn op hun schepen en mogen dergelijke fouten niet worden gemaakt. Boven dien had de kapitein er voor moeten zorgen, dat hij in het bezit was van een deugdelijken zee mansgids, dus geen verouderden. Dan had hij kunnen weten, dat ter plaatse stroom staat en dat magnetische storingen voorkomen. De uiter ste voorzichtigheid heeft ontbroken, maar om dat de inspecteur-generaal overtuigd was, dat in dit geval noch van gemakzucht noch van on wil sprake is, achtte hij eenige clementie op zijn plaats. De raad zal later uitspraak doen. Het Rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd deelt het volgende mede: In verband met de distributiemaatregelen is het noodzakelijk, dat de overheid een overzicht heeft van de voorraden, die in het land aan wezig zijn. Ten dien einde is ten aanzien van verschillende producten bepaald, dat degenen, die meer dan een bepaalde hoeveelheid in voorraad hadden op een bepaalden datum, daarvan opgave moesten doen aan een daar voor aangewezen orgaan. Dit is ook geschied met betrekking tot boter. Dezer dagen is aan het licht gekomen, dat een handelaar in boter een deel van zijn voorraad had verzwegen en had afge leverd buiten de distrlbutieregeling om. Als gevolg daarvan is de betrokken handelaar door het dagelijksch bestuur van de afdee- ling zuivel van de Nederlandsche Zuivel- centrale als georganiseerde geschorst in afwachting van dé uitspraak van de com missie voor de crisis-tuchtrechtspraak. Niet alleen is het den handelaar thans niet meer mogelijk zijn boterhandel uit te oefenen, maar ook andere bevoegdheden, die hij als ge organiseerde bij genoemde centrale had, zyn hem ontnomen. Zoo kan hy thans niet langer boter ompakken, is het hem verboden kaas te wegen voor kaasproducenten als waaghoiider en zyn vergunning als kaashandelaar vervallen, hetgeen beteekent stopzetting van zyn kaas handel. Het bovenstaande moge voor ieder, wien dit aangaat een waarschuwing zyn, dat de over heid tegen hen, die de regelingen op het gebied der voedselvoorziening moedwillig overtreden, zeer streng zal optreden. De Vierde Leeuwarder Noodbeurs is onder groote belangstelling gehouden. Evenals de vorige malen werd deze beurs ge houden in zalen Schaaf, waar geen plaatsje onbezet was gebleven. Nagenoeg iedere branche was vertegenwoordigd, zoodat de koopers een zeer goede keur konden doen in de vele arti kelen. De voorzitter, de heer K. van Oostrum, deelde mede, dat, nu het instituut der nbodbeurzen meer en meer blijkt te voorzien in een behoef te, het comité besloten heeft, de vyfde L.E.N. O.B. te houden op 23 en 24 Januari a.s. en ver volgens geregeld om de zes weken. Namens de moeder van Johannes Jacobus Hendrikus van der Heijden, geboren te Strijp by Eindhoven 9 Augustus 1922, kantoorbediende, wonende Jagthuisstraat 27a te Rotterdam, ver zoekt de commissaris van politie der afdeeling kinderpolitie de opsporing, aanhouding en te rugbrenging van dezen jongen. Hy heeft Zater dagavond 2 November jJ. de woning verlaten en is niet teruggekeerd. Een ongeluk wordt niet uitgesloten geacht. 2Jijn signalement luidt: lang 1.76 M., flink postuur, bleek gezicht, gitzwart haar, iets golvend; donkerbruine oogen; gekleed in blauw colbertcostuum, grijze overjas, bloots hoofds, blauw overhemd, en lage bruine schoenen, Dezer dagen heeft het Duitsche Landsgerecht uit Den Haag een zitting in Arnhem gehouden, waarbij de volgende uitspraken werden gegeven: 1. In de strafzaak tegen den bode Johann J„ uit Arnhem, wegens Duitschvyandige uitlatingen 4 maanden gevangenisstraf (de eisch was 5 maanden). J. heeft in het midden van Juli in Arnhem een blufferige smaadrede tegen het Duitsche volk gehouden en in het byzonder de Duitsche soldaten beleedigd. Hij heeft bekend en zyn daad ernstig betreurd en heeft voor de ge uite beleediging verontschuldiging aangeboden. Met het oog hierop is hem een milde straf op gelegd. 2. In de strafzaak tegen den opperman N. uit Nijmegen 10 maanden gevangenisstraf (de eisch was I jaar en 6 maanden). N. is reeds verschil lende keeren eerder veroordeeld. Hij was in Duitschland te werk gesteld, heeft daar, zooals hij mededeelde, goed verdiend, doch heeft zyn arbeid gestaakt. Op grond hiervan heeft hy van de Nederlandsche instanties geen ondersteuning ontvangen. Uit ergemis daarover heeft hij op 1 October j.l. in Nymegen in,de Korte Burcht straat een ophitsende rede tégen het Duitsche Rijk gehouden. Voor een plakkaat, waarby tot arbeid in Duitschland opgeroepen werd, stonden ongeveer 20 personen.- N. verkondigde aan hen de onjuiste bewering, dat dc arbeiders in Duitschland slecht behandeld werden en trachtte ook op andere wijze stemming tegen het Ryk te maken. De beklaagde gaf d'it toe,«doch probeerde zich er mee te verontschuldigen, dat hy zich naar aanleiding van de weigering van ondersteu ning geërgerd en opgewonden had. De Duitsche Generalstaatsanwalt vorderde een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden, ter motiveering van welken eisch hy aanvoerde: „Het gaat hier om een zeer onbeschaamde op hitsing tegen het Rijk, waartoe de beklaagde niet de geringste aanleiding heeft gehad. Der gelijke aanvallen tegen Duitschland moeten streng gestraft worden, vooral wanneer zy in het openbaar geschieden." Het gerecht liet uit overweging, dat N. zes kinderen heeft en zyn vrouw een zevende ver wacht, een vergaande mildheid gelden en stelde op de in verhouding ernstige daad slechts een gevangenisstraf van 10 maanden, waarvan ook nog het ondergane voorarrest in mindering komt. 3. In de strafzaak tegen den politie-beambte Mattys J. uit Nymegen wegens Duitschvyandige uitingen 6 maanden gevangenisstraf (eisch acht maanden). J. heeft midden Juni in een gesprek met verschillende buren het Duitsche volk op minderwaardige wijze beschimpt en in het by zonder de vijandige uitlating gebruikt: „De En gelschen moesten ixiet eenige duizenden vliegtui gen naar Duitschland vliegen en daar alles doo- den, van de pasgeboren kinderen tot de grijs aards." Te zijnen nadeele moest in aanmerking worden genomen, dat hij zijn plicht, welke hem als politie-beambte in het bijzonder was opge legd, op grove wijze heeft verzaakt. In zijn voor deel werd echter aangemerkt, dat zijn daad slechts eenige weken na den intocht van het Duitsche leger in Nederland werd gepleegd. Daarom werd hij niettegenstaande de buitenge wone yijandigheid van zijn aanval tegen Duitsch land tot een gevangenisstraf van slechts 6 maan den veroordeeld, waarvan bovendien 3 maanden voorarrest in mindering komen. 4. In de strafzaak tegen den schipper Dirk van T. wegens overtreding van de radio-verordening 4 maanden gevangenisstraf, 100 gulden boete en inbeslagneming. Van T. heeft herhaaldelijk naar verboden zenders geluisterd. Daar hij bekend heeft en het ging om een lichte overtreding van het verbod, kwam hij er af met de genoemde straf, waarby hy zich direct heeft neergelegd. He jstuur der Katholieke Studenten-veree- nigin^" „Veritas'' is voor het vereenigingsjaar 1940-1941 als volgt samengesteld: L. M. Stallaert, Praeses; A. J. J. M. Leyten, Ab-Actis I; J. A. Goorhuis, Fiscus; mej. C. J. M. Gribling, Ab- Actis Ila; C. L. Bronkhorst, Vicarius. In het Moederhuis der Eerw. Charitas-zus- ters te Roosendaal hoopt de Eerw. Zuster Ce- lestine (in de wereld mej. Adr. Oomens, gebo ren te Oosterhout) op Woensdag 13 November den dag te herdenken, waarop zij 60 jaren ge leden tot de H. Professie werd toegelaten. Van die jaren is de a.s. jubilaresse ruim 41 jaren in het St. Jozefgesticht te Oud-Gastel werkzaam geweest en vervolgens nog meerdere jaren te Dordrecht en Oosterhout. Thans verblijft zy al eenige jaren in het Moederhuis „Charitas" te Roosendaal, waar zij van een welverdiende rust geniet Zooals bekend, houden controleurs van den Centralen Crisis Controledienst, afdeeling al- gemeene controle, streng toezicht op het vervoer van aardappelen. Tydens deze controle worden vaak andere overtredingen ontdekt. Zoo ach terhaalden controleurs van genoemden dienst een frauduleus geslacht en niet gekeurd varken, dat, verborgen onder gordijnen, groentenafval en planken, per bakfiets in Wateringen werd vervoerd. Het varken werd in beslag genomen. Tegen de overtreders werd proces-verbaal op gemaakt. Zooals bekend, zal de zwemvereeniging Het IJ in het Sportfondsenbad Oost te Amsterdam Zondagmiddag om twee uur een poging' onder nemen ter verbetering van een tweetal Neder landsche records. Voor de poging om het record op de 3 x 50 meter estafette wisselslag te verbeteren, zullen starten: J. P. Metman (kampioen van Neder land), rugslag, C. G. van Aelst, schoolslag en H, Maier, borstcrawl. Als reserves zijn aangewezen: J. Leenheer en J. van Heteren. Voor de poging om het record op de 10 x 100 meter te verbeteren zullen starten: H. Maier, W. Geerling, S. Moolenaar, C. G. van Aelst, J. van Heeteren, H. van Rootselaar, J. Schopman, J. Claassen, W. Vink en I. Hündling. Als reser ves zijn aangewezen J. P. Metman en K. Koster. Ten aanzien van de 3 x 50 meter is men er algemeen van overtuigd dat deze poging met succes zal worden bekroond, daar by de'training reeds een tijd werd genoteerd, welke een seconde lager was dan de hudige recordtijd. Voor wat betreft de andere recordpoging kan nog worden opgemerkt, dat te veel factoren deze poging ten nadeele kunnen beïnvloeden, o.a. een niet-fit zijn van een der tien zwemmers, een ongeiyke start of onjuiste aflossing. Individueel waren de tijden van de tien deelnemers evenwel dusdanig, dat men een gegronde hoop mag koesteren, dat men ook in deze poging zal slagen. NEW YORK, 8 Nov. De New Yorksche effec tenbeurs opende vandaag opnieuw in vaste stemming, waarbij zich wederom een levendige handel ontwikkelde. Vooral de gunstige vooruit zichten voor het bedrijfsleven vormden ook he den den voornaamsten stimulans voor de markt en reeds vrij spoedig had een groot aantal fondsen koerswinsten van omstreeks een punt weten te behalen. Deze hoogere noteeringen ech ter waren aanleiding dat op vrij groote schaal tot winstnemingen werd overgegaan, waarvan eerst met name staalwaarden te lijden hadden, doch die later zich ook bij andere fondsengroe- pen openbaarden. Met het oog op het deze week byzonder lange weekeinde (Maandag blijft de beurs wegens wapenstilstandsdag gesloten) we^d later de handel veel kalmer. Na een eenigszins onregelmatig verloop, begonnen de noteeringen zich vervolgens in hoofdzaak in benedenwaart- sche richting te bewegen, zoodat er zelfs ver liezen van omstreeks twee punten voorkwamen. Vooral staalwaarden en luchtvaartaandeelen vertoonden een gedrukte houding, doch ook bij koperwaarden en spoorwegfondsen kwamen koersverliezen voor. .Chemische fondsen daaren tegen bleken goed weerstand te kunnen bieden, terWijl ook automobielfondsen prijshoudend ble ken te zyn. In Public Utilities was de handel vrij kalm. Fondsen van handelshuizen ondergin gen slechts weinig verandering. De verkoopen in den kleinhandel hebben na de verkiezingen zich gunstig ontwikkeld. Tydens het laatste beursuur was de handel verder kalm. De no teeringen konden zich daarby echter toch nog vrij veel boven het laagste koerspeil van den dag verheffen, zoodat de beurs in gedrukte Ten H. uit Hengelo (O.), moet terechtstaan voor diefstal. Verdachte, die niet verschenen is,, heeft te genover de politie blijkens overgelegd proces verbaal, toegegeven, dat hij in een dancing te Hengelo een gulden heeft genomen uit een da- mestaschje, dat daar even onbeheerd op een tafeitje lag. Mej. A. H., de eigenaresse van het taschje komt vertellen, dat zij onder 't dansen door een Duitschen soldaat gewaarschuwd werd, dat een onbevoegde bij haar taschje morrelde; zij ging kijken en bevond, dat een gulden uit haar beurs verdwenen was. In verband met het feit, dat verdachte reeds meermalen voor dergelijke feiten is veroordeeld, eischt de officier 6 weken onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. De politierechter maakt er veertien dagen van. De Hengelosche fabrieksarbeidster M.a. B.a. G. wordt ten laste gelegd, dat zy ten nadeele van haar kostbaas Spit te Hengelo een bedrag van f 25 heeft ontvreemd. Uit het inleidend verhoor van verdachte, die ruiterlijk den diefstal toegeeft, volgt, dat haar kostbaas een portefeuille met geld versopt had onder den divan in dehuiskamer. Op een morgen, dat verdachte het eerst van allen uit bed was heeft zij.een briefje van f 25 uit den portefeuille gehaald, doch daar zij deze niet op zijn oorspronkelijke plaats teruglegde, kwam de diefstal al heel spoedig aan het licht. „Hoe kwam u toch daartoe" wil de pol. rech ter weten. „Ik weet het niet", zegt verdachte, „ik was heelemaal de kluts kwijt". De officier vraagt 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en voorts f 15 boete subsidiair 15 dagen hechte nis. Vonnis conform. J. M. F. G. mecanicien, vroeger wonende te Hengelo (O.), thans te 's-Gravenhage, wordt beschuldigd van diefstal van een fiets. Bij zijn verhoor geeft verdachte toe, dat hij op een Zondagavond met een vriend naar En schede is getrokken, om daar eenig vertier te zoeken. Het werd zoo laat, dat de laatste trein en bus reeds lang vertrokken waren, toen zij naar Hengelo terug wilden. Daarom namen zij ieder een onbeheerd staande fiets en peddelden daarop naar huis. Pol. rechter Het plan om een fiets te steleu had u echter al voordien. Verdachte ontkent dit. Pol. rechter Maar dat hebt u toch wel tegen over de politie verklaard. Hiervan weet verdachte niets en deelt desge vraagd aan den rechter mede, dat hij door dien diefstal bij zyn baas te Hengelo gedaan kreeg, en dat hij met veel moeite de Den Haag weer werk heeft gekregen. De officier vraag 14 dagen gevangenisstraf. Verd. Als ik de gevangenis in moet ben ik weer mijn werk kwijt. Pol. rechter: Rijwieldiefstal Is een heel ern stig feit en maakt er 6 weken gevangenisstraf van. By besluit van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat van 5 Augustus 1940 weru verboden, vrachtwagens met een grooter laadvermogen dan één ton, welke aan natuurlijke en rechtspersonen van Nederland sche nationaliteit toebehooren, zonder vergun ning van den bevoegden ryksverkeersinspecteur langer dan vijf dagen buiten de tot het normals bedrijf behoorende standplaats te doen ver blijven. In den laatsten tijd werd herhaaldelijk ge constateerd, dat in strijd met deze ver ordening gehandeld wordt en zelfs getracht wordt, bemiddeling te verleenen by het ver huren of verkoopen van vrachtwagens naar België of Frankrijk zonder bovengenoemde vergunning. De bepalingen van bovengenoemde verorde ning worden nogmaals uitdrukkelijk een ieder in herinnering gebracht. Personen, die bij dergelijke verboden trans acties hun bemiddeling verleenen, worden, even als de houders der vrachtwagens, die aan der gelijke aanbiedingen gevolg geven, onverbidde lijk vervolgd, terwijl de betrokken vracht wagens in beslag worden genomen. Zaterdag 23 November hoopt de Eerw. Mère Thomasia, Alg. Overste der Congregatie van de Zusters van Oudenbosch, den dag te herdenken, waarop zy een halve eeuw geleden de heilige Kloostergeloften heeft afgelegd. In verband met de huidige tydsomstandlgheden zal dit gouden kloosterfeest alleen kerkelijk in den intiemen kring van het Moederhuis te Oudenbosch wor den gevierd. stemming sloot, doch met koersverliezen, die in de meeste gevallen een punt niet te boven gin gen. Vandaag werden -926 fondsen verhandeld, waarvan er 349 in koers zijn gestegen en 393 een koersverlies leden. De noteeringen der 184 ove rige bleven onveranderd. Nov. 8 7 6 Allied Chemical 42* 42* Air Reduction 1"3 172 166* American Can Co. 93 93 93* Am. c a Foundry 30* 29f 28* American - Radiatoi 7 a 7 5 Am. Rolling Mills 17 5 18* 15 Am. Smelt Ref. 45 46* 41 Am. Sugar Refining 16* 17 Am. Tel. Tel. 166* 167 163 f Am. Tobacco B. 73 |- 73 75 Am. Waterworks 8 1 10 5 Anaconda Copper 27 5 23 f Atchison Topeke 18 18* 16* Baldwin Locomotive' J7J 18* Baltimore Ohic 4* 4* 41 Bethlehem Steel 89 92* 86* Canadian Pacific 3 3 5 3* Comm. Invest. Trust 39 39* 371 J. I. Case Company 58} 61 52* Ches. Ohio 42* 42* 41 Chicago Rock Isl. i i JL_ 16 Chrysler Motor 82 80* 79* Consolid. Edison Co. 25* 25 25 Deleware Huds. 13* 14 12* Detroit Edison G. 114 116 Dupont de Nem. 169 168* 162* Eastman Kodak 141 140* 137 General Electric 34* 35 34 General Foods 37* 37| 36 Genera] Motors 53 54 50* Good Year 18* 18* 16* Hudson Motor 4* 4* 4* Intern. Harvester 54* 55* 52* Int. Merc. Marine 8 7* 7 Intern. Nickel 27* 27* 26* International Paper 15 5 15 5 Intern. Tel. en Tel 2* 2 Kennecott Copper 34 35* 32 Mack Trucks Incorp. 28 5 9* Montgomery Ward 40* 40 38 National Biscuit Co. 18* 18* Nat City Bank New York Central 15* 15* 14 Norfolk Western 218 220* North. Am. Aviat 18 18 17* Nord. Amer, n. a. 18* 19* 18| Northern Pacific 7* 7 5 Packard 3* 35 3* Paramount 9* 9 8 5 Pennsylvania 24* 24* 23 1 Proctor Chamble 58* 59* Publ. Scrv. N. J. 32 32 32* Pullman Incorporat. 26* 27* Pure Oil Company 8* 8* Radio Corporation 5* 5* 5 Reading Company 14* 14* Rep. SteeJ *23 23* 20* Reynolds Tobacco B. 34 34 35 Sears Roebuck 78* 79 79 Shell Union Oil 10* 10* 9! Socony Vacuum 9* 8* 8* Southern Pacific 9* 9* Southern Railway 13* 14 Standard Brands 6 f 6* Stand. Oil of N.-J. 35| 35* 33 Texas Gulf Sulphur 36* 35* Twent. C. Fox Film 6* 6* c a 3" Union Garb. Carb. 75* 76 73 Union Oil of Calif. Union Pacific 83* 84 82* United Aircraft 43* 44 40 f United Corp A. 1 t 1 i i United Fruit Comp. 73* 73* U. S. IncL Alcohol 22* 22* 19* U. S. Rubber 23 23* 20* U. S. SteeJ 73 74* 67* J. S. Steel pref. 128 127* 123* Western Union 21 I 22* 20* Westingh. Electric 107 108 103 Woolworth Building 35* 34 J§ 35 5 NEW YORK, 8 Nov. Slotkoersen Nov. 8 7 6 Londen 4.03 4.04 4.04 Parijs Amsterdam t Berlijn 40.05 4o!o5 40 05 Brussel t Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.25 9.25 9 25 Zwitserland 23.21 23.22 23 21 Weenen Stockholm 23.86 23*86 23^86 Montreal 87.00 86.81 86.81 B. Aires Papier 23.70 29.78 29'78 B.Aires Markt 23.60 23.60 23.40 Yokohama 23.45 48 23 45 23.45 8 Nov. 7 Nov. Katoen Dec. 9.85 86 Jan. 9.75- Mrt. 9 84-85 Koffie iRio - 'Nieuw 9.82 Juli 9.72 Mei 9.92 93 Oct. contract) NEW YORK, 8 Nov. 8 Nov. 7 Nov. 9.81 9.76 9.63 9.56 9.23 24 9.16 (Santos) Mrt. 3.00 - 4.07+ Sept. Dec. 4.12- 4.13+-Dec. Sept. 4.20.4.19+-Mrt. Sept. 4 28.+ Mei Mei - i—Juli Juli Sept. Suiker Dec. 0.78 f 0.79 Mrt. 0 84 0.84* Mei 0 87 0.88 5.97+ 6.14+ 6.22+ 6,29+ 628+ 598+ 614 6.23 6.30+ 6.38 Juli 0 90 0.90 Sept. 0.90 0.95+ Dec. 0.90 0.99 Mrt. 1.03 1.03 Rubber Standaard Dec. 20.67 20.62 Juli 20.00 19.90 Jan. 2045 20.40 Sept. 19.90 19.75 Mrt. 20.31 20.22 Oct. 19.85 19.70 Mel 20.10 20.00 Tin Loco 51.00 51.55 56 - s nip 50.50 51.21 90 dager 50 52 50.38* 8 Nov. 7 Nov. Tarwe Dec. Mel Juli Mais Dec. Mei Juli CHICAGO, 8 Nov. 8 Nov. 7 Nov. Havei 87 87-86* 82 82 62 f -63 63 Reuzei Dec. 4 82 4.97* Jan. 87 861 81 62 -- 63* 63 J - 4 85 5.00 Dec. 36 f Mei 35 Juli 33 35* 35* 32 Dec. Mei Juli Rogge 45* ■- 46 49* 50 50 - - 51 8 Nov. 7 Nov. Mrt. 5.02 5,02 Mel 5 22 f 5.22 WINNIPEG, 8 Nov. 8 Nov. 7 Nov. Tarwe Gerst Dec. 721 - - Mei 76*-- Juli 78 - Dec. Mei Juli 45 44 - 44 43 - 41} 41 - rtogge Lynzaad Dec 47 Mei 49 - Juli 46} 49* Dec. Mei Juli 1 31 130 1 34 134 riavei 'Jee 32 Mei 32 34 33} Juli 3i 30* „De motorreddingboot „Dorus Rijkrs" heeft onlangs een tocht gemaakt, die de uit drie koppen bestaande bemanning lang. zal heugen. Zij voer om twee uur 's middags op een dag in het begin van de vorige maand het havenhoofd uit en moest met sterken tegenwind een flink eind de golven doorklieven. Tegen negen uur in den zeer donkeren avond was de „Dorus Ry- kers" het doel van haar reis: een schfp, dat in nood verkeerde, vrijwel genaderd. Doch toen ronkte plotseling uit het grauwe wolkendek een vliegtuig naar_beneden. Het vloog over de ver lichte reddingboot heen en de vlieger begon hevig uit zijn mitrailleur te schieen opde be manning, die aan dek stond. Zoo vertelt naar aanleiding van het maandoverzicht der N.Z.H. Redóingmaatschappy over October de Helder - sche Courant van 7 November. „Schipper Coen Bot, zyn zoon Piet en de motordrijver Eelman zochten dekking in de stuurhut. Een geluk was het, dat het vliegtuig op den kop van de boot invloog, waardoor men beschutting kon zoeken achter de stalen stuur hut. Maar ook daar was het nog benauwd, want de vlieger keerde terug en begon opnieuw te schieten. De schipper had intusschen alle lich ten laten dooven en zwarte dekkleeden naar boven laten brengen en daarmee de redding boot zooveel mogelijk onzichtbaar gemaakt^ De motor was afgezet om eventueel het hulpgeroep van de menschen in nood te kunnen opvangen en die te kunnen helpen, maar dat was niet mogelijk, want de vlieger zocht telkens opnieuw naar de reddingboot, zoodat Bot met zyn man nen voor eigen levensbehoud moest probeeren, den wal in te loopen. Maar die was ver en nau welijks was men van richting veranderd of reeds hing een lichtkogel boven 't water. Men koerste naar het Noorden, in tegenovergestelde richting van het vliegtuig. Na korten tijd ontgloeide weel een lichtkogel in het Noorden, men wendde zijn rcer naar het Zuiden. Het werd een angstige en spannende jacht: de „Dorus", die trachtte te ontkomen aan de waanzinnige achtervolging van een dwazen vliegenier. Het duurde eenige uren. Men kon zyn vaar- richting niet bepalen, omdat zelfs het compas- licht niet ontstoken kon worden. „Wij dachten niet aan de mijnen", aldus schipperBot, „we probeerden alleen maar aan de bommen van den vliegenier te ontkomen. Om drie uur dachten we inderdaad, dat het met ons gedaan was. Vlak boven de „Dorus Ry- kers" ontgloeide een lichtkogel. De reddingboot lag in het licht, maar als een bestiering van Boven doofde het licht direct uit en wy kon den opnieuw ontkomen. Om 5 uur 's morgens za ten we tegen land. Het vliegtuig is ons kwijt geraakt en toen het begon te dagen, ontdekten we, dat wij bij Kamperduin lagen. We voeren toen terug naar Nieuwediep, waar we tegen elf uur binnenliepen. We hadden er genoeg van, we wilden graag wat op verhaal komen, maar daar was geen tijd voor, want een nieuwe opdracht lag klaar en om half twaalf voer de „Dorus Rijkers" weer'uit en eerst om acht uur's avonds keerde de reddingboot terug." De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis- schery, deelt mede, dat elke 'der met „14" ge nummerde bonnen van het broodbonboekje gedurende het tijdvak van Maandag II tot en met .Zondag 17 November a.s. recht geeft op het koopen van een rantsoen gebak. Dit rant soen bedraagt voor de verschillende hieronder genoemde soorten gebak ten minste het telkens daarachter genoemde gewicht: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 9Q gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korst gebak (b.v. boterletters) 500 gram, taart en ge bakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken artikelen, welke hierboven niet zyn genoemd, geldt, dat een rantsoen omvat een hoeveelheid, waarin 70 gram 'meel of bloem is verwerkt. De bonnen, welke op 17 November niet ge bruikt zyn, biy'ven voorts nog geldig tot en met Zondag 24 November a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 18 tot en met 24 November a.s. niet gebruikt mogdn worden in hotels, restaurants e.d. Koersen voor stortingen op 9 November 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75.36, Belga's 30.1432, Zwitser- sche francs 43.56, Lires 9.87, Deensche kronen 36.40, Noorsche kronen 42.80, Zweedsche kronen 44.85, Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42, Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54, Dinar (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schulden) 4.23, Turksche ponden 1.45+ Donderdagmiddag is' de boerderij van den landbouwer J. H. Mepscher te Slagharen geheel afgebrand. Met het huis ging de geheele in boedel verloren. Het vee kon gered worden. Een der kleine kinderen had zich tijdens den brand onder een bedstee verstopt, doch werd gelukkig opgemerkt en kon in veiligheid worden ge bracht. Men qnderzoekt, of kinderspel met vuur de oorzaak van den brand is. De schade wordt door verzekering gedekt. AMSTERDAM, Geslaagd mevr. M. J. E. Cre- mersEngelen te Heerlen en de heer H. J. Tap te Apeldoorn. GRONINGEN. Geslaagd de dames M. F. C. Kalvei'kamp te Assen, A. Greveling te Dwingelo en A. Kruyer te Sappemeer en de heer J. Vis- scher te Haren (Gr.). NUMEGEN. Geslaagd voor het candidaats- examen klassieke taal- en letterkunde de Wcl- eerw. Pater L. H. Muskens S.J. uit Nymegen. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde: de heeren D. v. d. Mey, Leiden: H. Bakema, Leiden en C. J. M. Jansen, Den Haag. Artsexamen le gedeelte: mej. S. E. Timmers, Rotterdam en de heeren G. Chapchal, Den Haag, H. A. deLange, Rotterdam, C. Zunder, Rotterdam en H. van Riemsdijk, Den Haag. Bevorderd tot arts: mej. L. G. Wijmans, Den Haag en de heeren B. M. M. Delemarre, Den Haag, A. A; P. M. van de Sande, Tilburg, en H. Flu, Leiden. Doctoraal examen rechten: de heer G. F- Brantsma, Overveen. Taalkundig candidaatsexameil Indologie: 6e heer C. R. Bagchus, Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2