UIT DEN OMTREK Gemeentebegrooting voor 1941 tKdwéad mn TOONTJE VAN TEUTEN Beursoverzicht •fJrabeUa dITor bertha ruck ZATERDAG 9 NOVEMBER 1940 Ongedekt te kort van ruim drie ton MARKTEN de verschrikkelijke BEVERWIJK GEMEENTERAAD Wat de armenzorg kost Huwelijkstoelagen gemeente- personeel Kweeken zonder grond VELSEN BEKENDMAKING Kerkweg gedeeltelijk gesloten Winst op het gasbedrijf Uitbreiding politiecorps Burgerlijke Stand V erkeersongeval HAARLEMMERMEER Aanvankelijk lagere markt, maar later weer in gedeel telijk herstel Verder verloop De gemeentebegrooting voor 1941, die zoo Juist is verschenen, gaat vergezeld van een nota van B. en W., waarin o.m. wordt medegedeeld, dat het er allen schyn van heeft, dat de gun stige wending, welke gedurende de laatste ja ren in den financieelen toestand der gemeente viel waar te nemen en vooral in de uitkomsten van den dienst 1939 zoo duidelijk tot uitdruk king komt. door de huidige buitengewone om standigheden weer in een tegenovergestelde be weging is omgeslagen. De uitkomsten van het dienstjaar 1939 waren van dien aard. dat Rijksonderstand praktisch niet noodig is geweest en dat met de extra- bijdrage en de belastingbijdrage uit het werk- locsheidssubsidiefonds, tezamen f 136.932 be dragende had kunnen worden volstaan. Ten aanzien van den dienst 1940 brengen B. en W in herinnering, dat deze begrooting ic evenwicht werd gebracht met een raming aan bijzondere rijksuitkeeringen ad f284.000 Bij de samenstelling van deze begrooting moest voor het eerst rekening worden gehouden met de derving van de winsten uit het electriciteits- bedrijf. welke over '39 nog tot 'n bedrag van f 66.000 zijn genoten, terwijl voor 1940 slechts een bedrag van f 16.000 kon worden geraamd als opbrengst van de vrijgekomen kapitalen. Wat nu het dienstjaar 1941 aangaat, de be grooting. welke B. en W, daarvoor hebben sa mengesteld, zal met de noodige reserve moeten worden aanvaard. Thans een begrooting. dl. 't plan voor het in de komende periode te voeren beleid en de berekening van de financieele ge volgen daarvan, te ontwerpen is een welhaast onmogelijke taak. Ten aanzien van menig on derdeel van de begrooting valt het moeilijk de raming gelijken tred te doen houden met de bij na voortdurend zich wijzigende aspecten. Toch zou het niet van Juist inzicht getuigen en zou het voor de toekomst ncodlottig worden, wan neer daarin niet een aansporing werd gevonden tot doortastend handelen, de werkelijkheid rus tig onder de oogen ziende. B en W hebben daarom de volgende gedragslijn gevolgd De be grooting is in den loop van de maand Septem ber en in het begin van October samengesteld aan de hand van de toen bekende feiten en omstandigheden De ontwikkeling der verhou dingen zal nauwlettend worden gevolgd en kort voordat de begrooting door den Raad in be handeling zal worden genomen zullen die cn- derdeelen van de begrooting. die het sterkst den Invloed der tijden ondergaan, opnieuw door B en W in overweging worden genomen. Naar aanleiding daarvan zal een nota van wijzigingen worden aangeboden, welke door den Raad tege lijk met de begrooting kan worden behandeld en waarbij tevens in de begrooting worden ver werkt de ingrijpende gevolgen van een dezer dagen ontvangen rondschrijven van Ged. Sta ten. In dit rondschrijven deelen Ged Staten me de. dat op een wijziging van de financieele ver houding tusschen het Rijk en de gemeente voor 1941 niet moet worden gerekend. Vervolgens deelen Ged. Staten mede dat voor het komen de jaar op een aanzienlijke verlaging van de uitkeering uit het gemeentefonds moet worden gerekend. Dit als gevolg van de lager geraamde opbrengst van de geméentefondsbelasting. Deze tegenvaller is in de thans aangeboden begroo ting nog niet verwerkt. Tenslotte worden B. en W. in genoemd rond schrijven in kennis gesteld van het standpunt van het waarnemend hoofd van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken, dat, wanneer de begrooting 1941 niet met de gewone inkom sten der gemeente sluitend kan worden ge maakt, geen posten voor bijzondere bijdragen Uit 's Rijks kas of steun in de kosten der ge meen tehuishouding kunnen worden geraamd. Wel moeten gemeenten, welke een tekort op haar begrooting moeten ramen, onverminderd eventueel nader te stellen eischen, bij bet sa menstellen harer begrooting de regelen en nor men in acht nemen, welke thans gelden voor financieel van het Rijk afhankelijke gemeen ten! Het gevolg van een en ander is, dat de geraamde ontvangsten uit 's Rijks kas tot een gezamenlijk bedrag van f317.770.34 af gevoerd zullen moeten worden, zoodat tot dit bedrag een ongedekt tekort op de be grooting ontstaat Op welke wijze hiervoor dekking zal moeten worden gevonden, en welke maatregelen dienaangaande door de hoogere instantie worden overwogen is B. en W. geheel onbekend Dit is evenwel zeker, dat de gemeente eigener beweging en met eigen krachten al 't mogelijke zal heb ben te doen, om dit tekort zooveel mogelijk te beperken. B. en W. houden zich ervan overtuigd, dat daarbij, zoo noodig. niet te vergeefs een beroep op de medewerking van den Raad zal worden gedaan. Wat de grondoorzaken betreft, die het finan cieele beeld onzer gemeente zulk een somber aanzien hebben gegeven daarover Is in 't ver leden reeds voldoende gezegd, zoodat het over bodig is, aldus B. en W.. thans daarop nader in te gaan. Wat daarvan evenwel ook zij, dig oor zaken zijn niet van plaatselijken aard, zoodat zij ook niet plaatselijk kenden worden bestre den. De gevolgen echter zullen ten deele. plaat selijk moeten worden gedragen en dit stelt zwa re eischen. Dinsdagavond komt de gemeenteraad in open- care vergadering tijeen ter behandeling van de navolgende agendapunten 1 Voorstel tot aangaan van een rekening courant-overeenkomst, met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten en tot het aan gaan van kasgeldleeningen. 2 Wijziging van het raadsbesluit betreffende een aanvulling van de politieverordening 3 Voorstel met betrekking tot een even'ueele samenvoeging der gemeenten Beverwijk en Heemskerk. 4. Vaststelling van een verordening regelende de wijze, waarop de afvallen moeten worden bewaard en ter beschikking gesteld. 5 Wijziging, ambtenarensalarisregeling, alge- meene loonverordenmg gemeentewerklieden en verordening gemeentepolitie. 6. Mededeelingen en ingekomen stukken. Op de begrooting v<oor 1941 voor ondersteu ning aan armlastigen wordt geraamd 'n bedrag van 155.500 (v. j. 174.500). Geraamd wordt voor ondersteuning in geld 130.000, voor brand stoffen 8500, voor hulp in de huishouding 8500, voor eetwaren 8000, voor kleeding- en iiggingsstukken en schoeisel 3000 en in anderen vorm 1500. Voor ondersteuning aan behoeftige tuinders wordt 6000 geraamd. Voorts is 16.1',0 uitgetrokken voor tewerk stelling van armlastigen op grond van de Ar menwet. Verpleging en uitbesteding van arm lastigen vraagt 45.500 en geneeskundige bij stand, enz. 3100. B. en W. hebben overwogen in hoeverre eenige verbetering kan worden gebracht in de maatschappelijke positie van de laagst bezol digde gemeenteambtenaren en -werkieden, in zonderheid van de gehuwden. Het college acht het gewenscht dat in het Rijksbezoldigingsbesluit voorkomende bepaling, waarbij aan gehuwde ambtenaren, die minder verdienen dan een bepaald bedrag, een zekere huwelijkstoelage wordt toegekend, over te nemen in de ambtenarensalarisregeling en in de salarisregeling der politieambtenaren. Daarnaast zijn B. en W. van meening, dat zoodanige toelage, in den vorm van drie extra periodieke verhoogingen, ook behoort te wor den toegekend aan de werklieden, die minder dan een zeker bedrag verdienen. zy stellen den raad voor daartoe te beslui ten. Voor de leden van de Tuinbouwstudieclub zal ir. H. G. Kronenberg Dinsdagavond in het veilinggebouw 't Centrum een lezing houden over de moderne wijze van kweeken zonder rond, de z.g. watercultures. Behalve de uitbreidingen, waarvoor op de be grooting 1940 de noodige gelden zijn toege staan, is de burgemeester van meening, dat alsnog een uitbreiding noodig is met 1 adjunct inspecteur. 1 brigadier (in verband waarmede het aantal agenten le klasse met één kan ver minderd worden) en 8 agenten. Op grond hiervan wordt de post jaarwedden welke voor 1940 op f 39.377 was geraamd, voor 1941 op f 54.000 begroot. Van den Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Binnenland sche Zaken, werd bericht ontvangen, dat de Reicharbeitsdienst, voor zoover deze niet bij de organisatie van den Opbouwdienst is betrokken, by de „Luftwaffe" is ingedeeld en mitsdien tot de Duitsche weermacht kan gerekend worden te behooren. Leveringen of verrichtingen ten behoeve van dezen Reichsarbeitsdienst zullen worden vergoed op den voet van de Verordening van den Rijks commissaris no. 49/1940 (R-verrichtingen). Aangezien de termijnen, genoemd in 3 van deze verordening, in veel gevallen reeds ver streken zullen zyn, moeten ten aanzien van alle R-verrichtingeh, die tot en met 31 October 1940 ten behoeve van dezen dienst zijn geschied, de verzoeken om vergoeding in den tijd van 1 tot en met 30 November 1940 worden ingediend. Op later ingediende verzoeken wordt geen acht geslagen. Ten aanzien van R-verrichtingen, die na 31 October 1940 zyn geschied, moet het verzoek om vergoeding ingediend worden op de wijze, zooals in 3, vierde lid der Verordening is bepaald. Voorts wordt er nogmaals op gewezen, dat correspondentie met den Hoofdintendant, toe gevoegd aan den weermachlsbevelhebbar in Nederland, over diens beslissingen, alsmede ove die van de Nederlandsche instanties, betreffen de vergoedingen wegens R-verrichtingen, ach terwege dienen te worden gelaten. Op deze beslissingen, die bindend zijn, wordt in geen geval teruggekomen. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat zij voornemens zijn den gemeenteraad een voorstel te doen om een gedeelte van den Kerkweg, naby ien Stationsweg te Velsen, aan het openbaar verkeer te ontrekken. Belanghebbenden worden van 7 November af gedurende tien dagen in de gelegenheid gesteld ter gemeentesecretarie (4e afdeeling) van het voorstel kennis te nemen en hun bezwaren aan den gemeenteraad in te dienen. Biykens de begrooting voor 1941 wordt de winst over 1941 van het gemeentelijk gasbedrijt geraamd op f 22.000. (Over 1939 bedroeg de netto winst ruim f 25.000). Blijkens de memorie van toelichting, op da gemeentebegrooting voor 1941 is de burge meester voornemens, voorstellen te doen tot wyziging van de verordening betreffende de samenstelling van het politiecorps. Geboren: d. van G. Kuiper-van Pel; z. van W. M. van Ladestijn-Middelkoop; z. van J. van Wonderen-van Dok. Overleden: M. Oosterom, 77 j., wed. v. W. Wamsteker, Kweekerslaan 28, Santpoort; G. J. Klepper, 3 m., z. v. A. J. Klepper, Plancius- straat 30, IJmuiden; A. van Batenburg, 23 j., ongehuwd, Brederoodscheweg 10 b, Santpoort; D. Zeegers, 64 j., wed. van J. C. Porck, Zeeweg 6, IJmuiden. Tengevolge der duisternis werden in de Jan Kostelyklaan een dame en heer door een fietser aangereden. De fietser gaf zyn misnoegen te kennen, dat de beide personen zich op den ryweg bevonden en niet op het trottoir, waar door hy deze buiteling maakte. Het dreigde nog op een vechtpartij uit te loopen, doch nu ver zocht het meisje niet tot handtastelijkheden te willen overgaan, aan welk verzoek de beide heeren tenslotte gevolg gaven, hetgeen eigen- l«k ook wel de beste oplossing was. Vorderingen van de Duitsche Weermacht. Zij, die iets te vorderen hebben van de Duit sche weermacht, zenden dikwyis hun rekening te laat in, hetgeen wel eens het gevolg heeft, dat betaling niet meer kan plaats vinden. Daarom is het goed nog eens te herhalen, dat alle rekeningen voor de Duitsche weermacht steeds zoo spoedig mogeiyk, uiterlijk evenwel voor den 15en van elke maand, waarin een ver richting heeft plaats gevonden, ingeleverd moeten worden bij het bureau voor Duitsche za ken, gevestigd in het kantoorgebouw van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst te Hoofddorp (naast het politiebureau). In geval van inkwartiering ten behoeve van de Duitsche weermacht moet steeds aan het be voegde plaatselijke commando of wanneer zoo'n instantie ontbreekt aan den comman dant van het desbetreffende legeronderdeel een inkwartieringsbiljet gevraagd worden. Indien verzuimd wordt dit bewijsstuk aan te vragen, kan dit tot gevolg hebben, dat de ver goeding voor verleend kwartier later niet wordt uitbetaald. Personalia. De heer W. Slob te Hoofd dorp, die vanaf 6 December 1936 als hoofd van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst in Haarlemmermeer is belast geweest met de orga nisatie en dageiyksche leiding van dezen dienst, heeft op zijn verzoek op 15 October 1940 van den burgemeester eervol ontslag verkregen. De heer W G. Walpot, ontvanger van 's Rijks directe belastingen, eveneens wonende te Hoofd dorp, die gedurende dezen tijd als vakleider van 't vak Hoofddorp in geregelde samenwerking met het hoofd van de luchtbescherming zijn vrijen tijd voor deze bij uitstek nationale zaak heeft gegeven, heeft zich op daartoe door den burge meester gedaan verzoek bereid verklaard be houdens hoogere goedkeuring het werk van den heer Slob tijdelijk waar te nemen. Burgerlijke Stand. Geboren: Bastiaan, z. van G. van Stam en G. Klaassen; Gerrit Dirk Johann, z. van J. C. B. Harms en J. van Lente; levenlooze zoon van P. C. Beerendonk en C. M. Vervaart. Ondertrouwd: J. H. Kramer, 22 j. en A. Ch. van Leemput, 20 j.; G. A. Roosen, 33 j. en S. van Roode, 23 j.; A. Bras, 24 j. en T. Joustra, 20 j.; E. Meeuwig, 26 j. en C. C. van Son, 30 j.; M. H. Vastenhout, 39 j. en A. Kortekaas, 30 j. Getrouwd: J. Jongkind, 26 j. en G. van Doom, 28 j. Overleden: M. C. van Wageningen, 49 j., geh. met G. van Doorn; M. Bruggelman, 76 j., wed. van C. F. C. Knaup. ALKMAAR, 9 Nov. Boter- en elerenmarkt. Bo ter, groothandel 1.02%1.05, kleinhandel 1.15. Handel matig. Eieren groothandel 5.507. Han del matig. NOORDSCHARWOUDE, 9 Nov. 58600 kg. Roode kool 3.30—5.20, 13000 kg. Gele kool 2.90—3.50, 56600 kg. Deensehe Witte kool 1.603, 750 kg. Groene kool 3.00, 15600 g. Uien 6.10—6.70, grove Uien 5.706 50, drielingen 4.304.40. nep 4.00, 9500 kg. Peen: A 1.70—2, B 2.20—3.50, C 2.60— 2.80, 42200 kg. vroege Witte kool 1.502.50, 10000 kg, Succes Witte kool 300, 27200 struik Andijvie 1—1.60. HOOFDDORP, 7 Nov. Granen en Zaden. (Boe- rennoteeringen). B Witte Tarwe 1175, Rogge 10.75, Chevalier Gerst 10.65—11.15, Brouw Wlntergerst 10.25, Haver 8.75, Duivenboonen 14.25. Paardenboonen 12.50, Bruine Boonen 22.75, Groene Erwten 12.75. Schokkers 15.25, vale Erwten 19.25, Wijker 15.25, Gele Mosterd 18.25, Kanarie zaad 12.25, Karwijzaad 31.25, Blauwmaanzaad 20.50, Koolzaad 16.75, alles zonder baal. Per 100 kg. LEIDEN, 8 Nov. Veemarkt. Aanvoer 458 run deren, 294 kalveren, 1954 schapen, 530 varkens. 'i stieTen. 116 kalf- en melkkoeien 260.00450 r> stuk, vlug. 340 varekoeien 170.00280, tamelijk vlug. 190 graskalveren 6000120, vlug. 5 vette kalveren 5.00, 99 nuchtere kalveren, 20 vette schapen 50.080 per stuk, 90125 cent per kg. schoon gewicht, vlug 800 vette lammeren 30.00 44 per stuk, 80120 cent per, kg. schoon gew., vlug. 187 mestvarkens 18.0036, 323 biggen 7.00 10 sn 20 zeugen 50.0075, iets vlugger. LEIDEN, 8 Nov. Kaasmarkt. 49 partijen Goud- sche kaas: I 40.5041.50, II 40.00, 17 partijen Leldsche kaas: I 38.00—39. Per 50 kg. Handel vlug. BOVENKARSPEL, 8 Nov. „De Tuinbouw" 35 baal aardappelen: Eigenheimers 1.75, kleine 1.65 per baal. 175500 stuks Bloemkool: I 12 12.30, II 99.60, III 5.50 per 100 stuks. 9000 kg. Stektaoonen 3.00, 16500 kg. Bieten: middel 1.60 2.10. kleine 2.60—3.30. modjo 1.20, 9700 kg. Roo de kool 3.10—4.90, 38000 kg. Gele kool 2.90—3, 30.000 kg Witte kool 1.50—2.50 per 100 kg. 10.000 kg Breekpeen: A 2—2.40, B 2.60—3.10, C 2.40 per 100 kg. 14500 kg. Uien: grof 4.10—4.50, groo ts 4.304.80, drielingen 44.20, nep 4.00 per 100 kg. Vlug stond Toontje op en ging naar buiten om te zoeken naar die taartjes. Hy lag haast met zyn neus op den grond en een meneer, die hem zoodoende zag, begon hem achterna te loopen en ook te zoeken, hoewel hy niet wist waar Toontje naar zocht. Al zoekende was Toontje in een bosch terecht gekomen. Hy zag een man staan, die zoo hevig schrok by de verschyning van Toontje, dat hy boos werd en een groot stuk steen greep om het hem naar zyn hoofd te gooien. Ze was maar een arm, tobberig menschje, de oude Geertje van daarachter in de Paarde- bloemsteeg. Haar woning was, sinds heugenis van allen die daar leefden, het kleine, lage, oude huisje van nummer twaalf, eenigszins weg gezakt en voorovergebogen tusschen de iets grootere huizen die eromheen stonden. Niemand wipt hoe oud ze eigeniyk was. Maar het moest wel heel oud zijn. Want ze wist zich van ieder, wie ook, uit het steegje nog te herin neren hoe hy of zij als klein kind voor de deur gespeeld had, naar school gegaan was, getrouwd en weggetrokken was naar florissanter stads- deelen, waar de sfeer niet zoo oud en zoo som ber en de atmosfeer niet zoo muf en benauwd was als in de Paardebloemsteeg. Aan dat ver vallen buurtje was zij trouw gebleven. Zij woon de, tezamen met enkele anderen, die door ar moede daarheen gedreven waren, nog steeds te midden van schamele kinderen en wankele wo ninkjes. Maar wie by haar binnenkwam, zag er de ouderwetsche properheid: het glimmend ge poetste' koperwerk, de vloer die zoo keurig was geveegd en de kleedjes op de bloementafeltjes, helder gewasschen en gesteven. Op haar ouden dag en in haar armoe kon ze alles altijd nog netjes houden. De vrouwen in de buurt wisten elkander te vertellen dat Geer tje leefde van een pensioentje dat haar werd uitgekeerd sinds den dood van i' haar man, die al t/- wel vyfentwintig I Ogeten jaar geleden ge- storven was. Veel, KCUJLTS berekenden zy 1 kon dat nooit zyn. want haar man had het niet verder gebracht dan tot gemeentelyk lampopsteker. Drie, vier gulden in de week, meer niet. Familie scheen ze niet te hebben, of als zy deze al had, was men haar toch blykbaar ver geten. Er kwamen immers geen kinderen, geen kleinkinderen, geen neven en nichten. Het huis je in de Paardebloemsteeg werd nooit vervuld van kinderstemmen. Het eenige geluid dat er klonk was dat van haar oude, schorre stem, als zij in zichzelf praatte of een kort, oud aan doend liedje probeerde te neuriën. De buren laehten dan en zeiden tegen elkaar: „Hoor Geertje eens vroolijk zyn! Jammer dat ze niet zoo goed meer by stem is!" En dan glimlach ten ze opnieuw, half medelydend half spottend, om het kleine vrouwtje uit het lage huisje in die schamele steeg. Toen de pastoor, in de steeg op huisbezoek, by een van die vrouwen was binnengegaan, was het gesprek ongemerkt op Geertje gekomen en hy had gezegd: „Och, een oud, vergeten stomp je kaars, dat bijna opgebrand is. Eerstdaags komt er iemand, die de kaars ziet en haar uit dooft omdat het eindje zoo klein is." Toen was er overheen gepraat. Maar nadat pastoor was weggegaan, nadden de steegvrouwen tezamen over dat gewyde beeld gesproken: een oud eindje kaars, dat men ver geten had uit te blazen. Het zag al geel van de jaren en er hepen rimpels door, zooals bij een kaars het afgedropen vet rimpels schijnt te ma ken. Het stond daar maar heel rustig, heel al leen, in zijn ouden, armzaligen kandelaar, die er toch volkomen by paste: het huisje van Paarde bloemsteeg nummer twaalf. Ondanks haar leeftijd ging zy des morgens nog dikwijls ter kerke, meest naar een van de vroege Missen. Men kon dan haar gebogen ge stalte zien neerknielen naast de pilaar, voor aan, vlak by het altaar. Dezen morgen regende het. Een zacht, aan houdend motregentje. Het mlezerde overal, over al neer en maakte dé straten glad en glanzend. Het licht was vandaag op alle plaatsen gelijk verdeeld: geen scherpe schaduw of een felle lichtplek; overal egaal, zonder verschillen. Dit leek haar vredig. Langzaam, met kleine, moede pasjes, liep zij over de natte steenen den bekenden, vaak-geganen weg naar de kerk. In het portaal sloeg zij met haar dorre panden de druppels van haar mantel af, ging dan naar binnen, naar voren, naar haar plaats. Daar volgde zij de heilige geheimen die de priester vóór haar vierde. Na de Mis bleef zij knielen Dat deed zy an ders niet. Maax nu was er iets, dat haar vast hield, dat haar dwong te blijven, dat haar zei, niet weg te gaan. En zy bleef. Tot na de laatste Mis. Ze had allang het kerkboek terzij gelegd. Haar vingers hielden een rozenkrans en haar witte lippen prevelden weesgegroeten, het een na het ander, met de onzevaders en de schietgebeden daartusschen. Ze bad nóg, toen de menschen reeds waren weggetrokken. De koster ging met den domper door de kerk, om de kaarsen te dooven. En of het toeval was, wie zou het zeggen? Hy vergat één kaars. Daar keek zij naar. Ze zag hoe langzaam de was opbrandde. Een kleine, magere, bleeke vlam, geluidloos boven de blanke kaars. De koster scheen het niet te zien, deed stil zyn werk en ging toen heen. Alleen zy bleef, met die opbrandende, vergeten kaars. Pas toen de koster dien dag de kerkdeuren sluiten moest, vond hy haar. De pastoor werd erbij gehaald. „Och, het is oude Geertje uit de Paardebloemsteeg!" zei hy getroffen. Er geurde walm door de kerk van een kaars die zoojuist was uitgegaan op het metaal van den kandelaar. En door de ruimten geurde walm van een ziel, die men vergeten scheen te heb ben en die ook was uitgegaan. „Oude Geertje!" zei de pastoor tot den koster, die naast hem stond, „Ze was ais een afgebrand stompje kaars, dat de koster vergeten scheen te hebben. Nu is ze vanzelf uitgegaan." (Nadruk verboden) AMSTERDAM, 9 November 1940 Het was wel als vry zeker te verwachten, dat ter New-Yorksche beurze gisteren, na de bijzonder krachtige koersstijging van eergis teren, een reactie zóu intreden. Evenals ten onzent bij verder verloop het geval is geweest, kon winstaanbod niet uitblijven, maar was het ter markt komende materiaal niet overstel pend, omdat men de krachtige positie van de industrieele bedrijvigheid voor langen tijd niet uit het oog verloor en men er zich van overtuigde, dat de invloed hiervan op de beurs niet achterwege kon blijven. Men zal echiter met eventueele maatregelen ook wel rekening houden. Minister Morgenthau raamde de uit gaven voor de bewapening op 15 a 20 milliard en een stijging van de Amerikaansche Staatsschuld tot 60 a 65 milliard, in ver band waarmede hy hoogere belastingen aan kondigde, aangezien hij de opbrengst der hui dige belastingen, ondanks de bewapeningscon junctuur, onvoldoende achtte. Deze verklarin gen gaven aanleiding tot aanbod ter beurze en tevens ook het feit, dat strengere controle op de prijsbeweging zal worden uitgeoefend, ten einde inflatie te voorkomen. In navolging van Wallstreet opende heden onze beurs vandaag in een gedrukte stemming. Er kwamen winstaanbod orders aan de markt, waarom bij eerste transacties een groot ge deelte van het gisteren behaalde avans moest worden prijsgegeven. Toen het aanbod was op genomen, ontwikkelde zich op het verlaagde peil weer vraag en trad een -bescheiden her stel in. Zoo o.a. openden op de Amerikaansche afdee ling Steels 5% dollar lager op 76 waarna weer vry spoedig een verbetering intrad tot 78 <4. Bethl. Steel zette 5 dollar lager in op 89% en herstelde tot 90%. Republic Steel verloor 11/8 om weer een gedeelte te herwinnen. Ana conda Copper moest aanvankelijk 2 dollar prijs geven, maar trok weer gedeeltelijk in koers aan. Kennecoth verloor ook circa 2 punten. Vlieg- tuigaandeelen ais North American Aviation en Douglas Aircraft waren ook zwakker van toon, maar veel aanbod was niet waar te nemen. Carfoundry en General Motors hadden bij ope ning zich een verlies te getroosten van 1% A 3% dollar. Utilities lagen ook zwakker, terwijl Spoorwegshares zich eveneens op lager peil be wogen. By de locale markt bleken eveneens reacties niet uitgesloten te zijn, maar bleek slechts be trekkelijk gering aanbod hiertoe voldoende te zyn. Ook hier trad kort na opening weer ge deeltelijk herstel in. Op de Petroleumfondsen opende Koninklijke Olie met een daling van 17 pet. op 312, maar toen het aanbod was opgenomen trad weer ver beuring in tot 314—317. Shell Union en Tide water werden a lager verhandeld. In den Suikerhoek was aanvankeiyk ook winstaanbod overwegend. H. V. A. moest daar om 22 pet. prijsgeven, waama echter weer eett licht herstel intrad van 469 tot 470. Vorsten landen Cultuur gaf 3)4 A 3prijs, terwijl Ja- vasche Cultuur en Nisu 5 a lo pet. lager werden geadviseerd. De Rubbermarkt kon zich aan de algemeen® marktstemming niet onttrekken, hoewel ook hier het ter markt komend materiaal niet zeer groot was. Dit bleek echter voldoende voor een koers val van A'dam Rubber van 7 a 9 pet. Tabaksaandeelen hadden op hun beurt aan bod te verwerken, waardoor een groot deel van het gisteren behaalde avans werd prijsgegeven. Oude Deli boekte een reactie van 15 pet., De" Batavia verloor 13 pet. en Senembah gaf onge veer 20 pet. prys. Scheepvaartaandeelen waren eveneens ge drukt. Scheepvaart Unie had zich onder kalmen handel een verlies te getroosten van 47 pCt., Kon. Boot verloor 4—6, Holl. Amerika Lyn 5—8 en Japanlij n circa 5 pCt. In den hoek der binnenlandsche industrieelen was eveneens vooreerst vraag uitgesloten en licht aanbod overwegend. Dientengevolge boekte Unilever een reactie van 78 en gaf Aku 4 pCt. prys. Philipslampen werden 56 pCt. lager ver handeld. Op de beleggingsmarkt kwamen Nederlandsche Staatsfondsen op verhaal. Voor de 33pCt. 1938 trad herstel in van 1 pCt., terwijl de Vieren 1940 II z.b. y, Verbeterde. De Youngleening was weer zeer flauw en moest 56 prysgeven. Bij verder verloop was op de meeste punten vraag overwegend, waardoor zich een vaste stemming ontwikkelde. Steels bereikten de 80 en liepen dus 1% dollar op. Bethl. Steel hei won 2 a 3 dollar. Republic Steel A Anaconda 'Aal. Carfoundry 2 en General Motors 1 a 1%. Over de geheele linie vielen verbeteringen waar te nemen. Koninklyke Olie kon 2 a 4 monteeren. H.V.A. liep 5 punten op. Oude Deli 3 a 4 en Senembah 5%. Banda Rubber noteerde 8% en Deli-Batavia 10 a 15% lager. Van schepen trokken Booten, Vaarten en Ja- p&nlyn iets in koers aan. Unilever kon weer 1 a 2% hoogeren prijs bedingen. Aku liep een kleinigheid op en Philipslampen verbeterden 2 a 3%. Van beleggingen liepen 3—3% Nederl. 1938 en de Vieren weer iets terug. De Youngleening herstelde ca. 2%. Geld op prolongatie gold 2X HOOFDSTUK IH ARABELLA WORDT VERWACHT Veertien dagen later was de geheele familie Cattermole in den prachtigen salon van „De Schuur" byeen om de komst van hun onge- wenschte gast af te wachten. Men, zat, wat je neemt op eieren. Mrs. Cattermole lag op de sofa onder een Gainsborough-portret van haar eigen bet overgrootmoeder, een lady Sybil Zoo en Zoo, wier snibbige en uiterst delicate trekken in volkomen overeenstemming waren met het sig nalement van haar vertoornde achter-klein dochter. Mrs. Cattermole had haar slank om niet te zeggen hoekig gezicht omwikkeld met een sjaal van lady Sybil'sdoor elke gast ge roemde Limerick-kant, waaruit drie groteske, verbazend nydige kopjes te voorschyn kwamen, te weten de kopjes van de eveneens door iedere gast geroemde en in stilte vervloekte schoothondjes van lady Sybil Cattermole, die sy haar „honneponnige babies" noemde. Zy scheen heel wat meer notitie te nemen van deze drie mormels, dan ze ooit aandacht had geschonken aan haar eigen babies, die dan ook waren opgegroeid tot wat ze nu waren. Drie van hen de meisjes die allemaal wat van haar moeder weg hadden, en gekleed waren, alsof het er niets op aankwam wat een miss Cattermole zich verwaardigde aan te trek ken, zaten op de sofa. Beryl Cattermole, groot, mager en met een modernen bril op haar spitsen neus, was de verstandigste van de familie. Wat zy niet wist over oude Fransche literatuur was dan ook niet noemenswaardig. Natuurlyk zou Amber, de tweede, je onmiddeliyk verteld hebben, dat heel die beweging geen knip voor je néus waard was, maar dat kwam wellicht omdat Amber alleen maar om sport gaf. Al de takken van sport, die zy beoefende, hadden haar huid ruw gemaakt, haar handen en voeten buitenmate ontwikkeld, haar stem een hard en ruw timbre gegeven en haar kleeren ten nadeele beïnvloed. Ze mochten dan al practisch zyn, Amber had nooit het vraagstuk bestudeerd en weten op te lossen om tegeiykertyd sportief en gracieus te zyn, wat heel wat meisjes uit haar stand zoo prachtig weten te harmonieeren. Ik kan u werkeiyk met geen mogelykheid duidelijk maken hoe plomp en massaal haar schoenen wel leken en wat voor verschrikkelijk effect haar dikke enkels in haar ruwe wollen kousen altyd hadden en toch, on danks dit alles, maakte ze op iedereen den in druk van wat ze inderdaad was; een lady.... Het zou nog drie jaren duren voordat Amber Cattermole dienst zou nemen in het leger, om daar geheel gevormd te worden tot „een vrouw," een stevige, goedhartige en uiterst practische en nuttige vrouw, dat kan ik u wei verzekeren. Momenteel was ze echter even weinig aantrekkelyk als Beryl. Beide meisjes hadden slechts dit gemeen, dat ze Londen langs alle kanten haatten. Men had ze werkelijk moe ten dwingen om naar de stad te gaan, teneinde ta worden „voorgesteld" aan het hof. Ze hadden zich van de eene vervelend» party naar de andere laten sleuren, ze waren op diners en bals geweest en hadden hun intrede gedaan in de vermaarde „society" van Henley en Ascot. Ze hadden niet het minst succes gehad en ze wis ten het maar al te goed. Het derde juweel der Cattermole's was vyftien en droeg nog een viechtje. Pearl .was eigeniyk de eenige die nog iets goeds beloofde. Ze zat nog op de schoolbanken en nam van beide oudere zusters de slechte kwaliteiten over. Met het hooghartig gebaar van Beryl zei ze altijd „dat het er niets op aan kwams hoe een bak- visch er uitzag, als ze maar kans zag om pret te hebben." Met dit inderdaad nog erg onschul dig excuus veroorloofde ze zich dezelfde „spor tieve" gewoonten van Amber. Het was een „enfant terrible." Ze was dol op ruzie en herrie maken en zat zich gewoon te verkneukelen In het vooruitzicht op de tallooze scènes, die „dat jong van den kruidenier" zou verwekken. Ze zat op 'n tabouretje met haar lange beenen voor zich uitgestrekt. In deze eenigszins uit dagende houding wachtte ze op de dingen, die komen zouden. „Zeg, jongens," riep ze ineens tot eeuwige ontsteltenis van haar adellijke mama, „weten jullie dat het „enfant terrible" binnen tien minuten haar luidruchtige entrée zal maken? Ik kan het nooit gelooven, voordat ik het met myn eigen oogen gezien zal hebben. Moeder! Heb je werkelijk eenig idee, wat er allemaal gebeuren gaat, terwijl zy by ons is. Ik zie haar direct al binnenstormen. En wat zullen onze kennissen er wel van zeggen? Een van de twee. Ze blyven voorgoed weg, of ze komen met duizenden tege- ïyk om dit natuurwonder te bezichtigen. Wat denk jij er van moeder!" „Ik denk niets en wil ook niet denken. Het kan me allemaal niets schelen," zei lady Sybil, terwijl ze met een loom gebaar een kanten zak doekje naar haar keurige wenkbrauwen bracht, dat heel even geparfumeerd was met O.d Cot tage, den eenigen parfum dien mrs. Cattermole in haar gedistingeerde omgeving duldde. Op denzelfden geïrriteerden toon ging ze verder. „Wat er ook gebeuren moge, terwijl dit onmo gelijk creatuur in myn woning verbiyft, gaat my niets aan. Dat is je vader's afdeeling. Hij heeft ons er toe gedwongen en indien ik een zenuwaanval kryg en de dokter me een lang durige en kostbare rustkuur voorschryft ergens in een c'.ure badplaats „O, moessie, dat zou werkeiyk een laagheid zyn, om er zoo lafhartig tusschen uit te trekken en ons met dat schepsel alleen op te knappen," zei Amber. „Je bent tegenover ons wel degeiyk verplicht om het spel tot het einde toe door te zetten. Ik stel voor, dat je zoo spoedig mogelijk probeert om dat kind op de een of andere wyze aan. den man te helpen, zelfs al zou Je er iemand voor moeten chloroformeeren. Daarna sluit je hem op in de slaapkamer van den butler, waar je hem zoo lang op water en brood zet, tot hij al zijn veerkracht heeft verloren en zich ten slotte gewonnen geeft en haar neemt zooals ze is. Want, naar wat vader heeft verteld, zullen we dat jong niet eerder kwijt raken, voordat die onmogelijkheid heeft plaats gevon den." „Dan zullen we haar nooit kwijt raken," zei Beryl Cattermole beslist, terwyi ze heel tragisch haar oogen ten hemel sloeg. „Ik vraag je, wie van de jongelui, die wij kennen, en die gewoon zijn onzen salon te bezoeken, zou het niet als een onvergeeflijke beleediging beschouwen, in dien wij hem langer dan tien minuten alleen lieten met Arabella Ames?" „Ben je wijs! Niet zoo somber, alsjeblief," kwam Amber er kordaat weer tusschen. „Dat zal ze vlug genoeg in de smiezen hebben." „Amber, je vocabulaire riekt weer ontzettend laar voetbalmatches," klaagde lady Sybil. „Als ze na drie weken in de gaten heeft, dat iedere jonge man, met een verpletterend dédain op haar neer ziet, zal ze de set spoedig genoeg -'wonnen geven „De wat, Amber?" vroeg lady Sybil. „O, ma, ze heeft het voetbalveld voor de ten nisbaan verwisselt om u een genoegen te doen," flapte Pearl er uit. „En dan zien we haar met haar staart tus- rchen haar beenen...." „A-m-b-e-r!" smeekte lady Sybil. „naar haar onuitstaanbaren vader terugkee- ren. Maar tusschen. twee haakjes, weet Eric eigeniyk wel iets vaai die ellendige overeen komst af?" „Ik heb hem verteld, dat we een onmogeiyk kind in huis zouden moeten opnemen, dat zich de brutalitet had veroorloofd om zich in onze kringen te dringen, als een soort afbetaling van een eereschuld, die je vader had weten aan te gaan, maar...." „Ik ben er zeker van, dat hy zich geen voor stelling kan maken, wat het werkeiyk voor ons beteekent," stelde Beryl wederom dramatisch vast. „Vindt u niet dat wij hem maar ineens alles moeten schrijven en hem tevens moeten waarschuwen buiten schot te blyven? U weet hoe vreeselyk moeilijk Eric altijd is voor onze vrouweiyke kennissen. U heeft laatst zelf nog ondervonden, hoe ellendig kieskeurig Eric den laatsten tijd is geworden en hoe hij het durft te bestaan om met den volgenden trein weer naar zijn regiment te keeren, indien de be wuste jongedame met in alle opzichten aan zyn precieuze eischen voldoet. Zoo gedistingeerd of aardig kunnen ze niet zyn, of onze „arbiter elegantiae" heeft er iets op aan te merken. Als een ander jongmensch een meisje al verbazend leuk vindt, is Eric nog van oordeel, dat ze toch niet geheel voldoet aan zijn exquisen smaak. Ik heb nog nooit iemand gezien, die zoo diffi cile was. Het is werkeiyk absurd. Ik weet toe vallig, dat hy spoedig over komt, om vader te polsen over een verhooging van zyn toelage. Stel je voor hoe woedend hij zou zyn, indien wy hem ook maar één avond het gezelschap van het „enfant terrible" opdrongen." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6