Opnieuw felle aanvallen op Britsche steden en schepen Bruggehoofden over Kalamas versterkt LAAT BEIDE OPGROEIEN...." Duitsche pers over Hitiers rede „Een minuut zwijgen in Engeland Batavia beperkt export van tin en rubber Zal Londen de Grieken nog krachtig steunen? Geen Amer. schip naar Ierland? Ernstig vliegongeluk bij Rio de Janeiro VEREENIGDE katholieke pers Duitsch weermachtsbericht Naar een Arabische unie) ROOSEVELT VERRAST DOOR ZIJN- OVERWINNING v Zondag Van het onkruid op den akker Strijd wordt zonder com promis voortgezet" „DE POOL" ÏKSSWfeS ZONDAG 10 NOVEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)vooi Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week. oer kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22695 Scherpe taal in Japansche bladen tegen Ned.-Indië De luchtaanval op Münehen Britsche scheepsverliezen Ital. weermachtsbericht Britsche luchtaanvallen op Italië Decreet van Grieksch ministerie van Oorlog 'n TIP VAN BOOTZ Turksch en Italiaansch oordeel over situatie op den Balkan Zal Kennedy naar Londen terugkeeren? DE VALERA ONDERSTREEPT IERSCHE NEUTRALITEIT Japanners blijven te Hongkong Weer Britsche vliegtuigen boven Zwitserland De Diplo over de Duitsche weigering Hindoe in Britsch-Indië gearresteerd 17 passagiers van verkeers vliegtuig omgekomen ANT0NESC0E DONDERDAG TE ROME Duitsch commissaris aan universiteit te Brussel Humeur DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN HOTEL - CAFE - RESTAURANT Fransch vliegtuig naar Madagascar Internationale politie van Tanger ontbonden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Pei lossen regel 50 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der .Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 9 Nov. (D.N.B.). Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Formaties van Duitsche gevechtsvliegtui gen hebben de vergeldjngsvluchten naar Londen overdag en des nachts met succes voortgezet en plaatsten tal van treffers in bedrijven en havencompTcxen. De aanvallen strekten zich ook uit tot havens aan dc oostkust van Engeland,, waarbij vooral Great Yarmouth verscheide ne zware treffers kreeg, alsmede tot vlieg velden in de graafschappen Norfolk en Yorkshire. Hier gelukte het hangars en schuilplaatsen in brand te schieten. Des nachts werden fabrieken in Birmingham en Coventry, alsmede havencomplexen in Li verpool met bommen bestookt. Men vernam talrijke ontploffingen. Formaties duikbommenwerpers van den ge- heraal-veldmaarschalk Kasselring deden weer kanvallen op schepen en convooien in het zee- Eebied voor de oostkust van het Britsche eiland en brachten den vijand zwa're verliezen toe. baarbij werden, zooals reeds gemeld, en naar biet stelligheid kon worden geconstateerd, zes koopvaardijschepen van bij elkaar 34.000 b.r. ton tot zinken gebracht en twee andere schepen van tezamen 7000 ton, naar met groote waar schijnlijkheid kan worden aangenomen, vernie tigd. Een kruiser van 10.000 ton werd door 2 bommen zoo zwaar getroffen, dat hij als ver toren moet worden beschouwd. Vijf koopvaar dijschepen kregen zware treffers, waarna bran den en ontploffingen ontstonden. Een andere kruiser van 10.000 ton en,vier koopvaardijsche pen werden beschadigd. In den Atlantischen Oceaan, ten westen van Ierland, brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen twee koopvaardijschepen van tezamen 9000 ton tot zinken. Aan de monding van de Theems vielen torpedo-vliegtuigen de haven met kanon nen en machinegeweren aan. Voortgegaan werd ttet het leggen van mijnen voor Britsche ha vens. De vijand vloog in den nacht van 8 op 9 November naar het gebied van het Duitsche Rijk en wierp een aantal borrfmen uit. Eenige treffers werden geplaatst in Mün- chen, Stuttgart en eenige kleinere plaatsen van WUrttemberg. De aangerichte schade is gering. Bij de aanvallen op woonwijken werden huizen door dakbranden beschadigd en werden twee personen gewond. Bij de luchtgevechten van gisteren ver loor de vijand zeventien vliegtuigen. Een an der toestel werd des nachts door luchtdoel- artillerie neergeschoten. Vier Duitsche toe stellen worden vermist. Volgens bericht uit Stockholm vermeldt het officieele communiqué van het Engelsche mi nisterie van Luchtvaart en het ministerie voor de Binnenlandsche Veiligheid van Zaterdag morgen, dat het Duitsche luchtwapen in den hacht van Vrijdag op Zaterdag weer felle aan vallen op Londen en omgeving heeft onder nomen. Er zijn menschen gedood of gewond en een aantal gebouwen is beschadigd. De schade en het aantal slachtoffers zijn échter minder groot dan in den voorafgaanden nacht. Ook op bepaalde andere Engelsche gebieden zijn gedu rende den nacht aanvallen ondernomen. De „New York Tiipes" spreekt in een bericht hit Londen over een „zeer zwaren aanval' op de Engelsche hoofdstad tijdens de avonduren van Vrijdag. Om de paar minuten, aldus de bericht gever, vielen er trossen bommen. De luchtbe schermingscentrale is getroffen, waarbij ver scheidene personen gedood zijn. „Göteborgs Posten" meldt uit Londen, dat met ingang van morgen iederen dag in En geland een minuut van zwijgen in acht ge nomen zal worden. Elke arbeid zal dan rus ten. De radio-omroep zal één minuut voor TOKIO, 9 Nov. (DNB) De autoriteiten van Nederlandsch-Indië hebben, naar het blad „Tokio Asahi Sjimboen" uit Batavia meldt, besloten tot een beperking ifl den uitvoer van tin en rubber. Deze maatregel wordt daarmede verklaard, dat de uitvoer van beide grondstoffen naar Japan, Mand- sjoekwo en China den laatsten tijd sterk was toegenomen. In verband met de handelsbesprekingen tus- schen Japan en Nederlandsch-Indië verwijt de „Asahi Sjimboen" aan de autoriteiten te Ba tavia. dat zij een tactiek volgen van op de lange baan schuiven. Sinds een half iaat' en pas dezer dagen nog hebben de autoriteiten van Ned. Indië verzekerd de onderhandelingen met Japan te willen voortzetten. Deze verkla ringen zijn in strijd met de feiten. Japan moet daarom drastische maatregelen nemen. De „Tokio Nitsji-Nitsji" schrijft, dat Japan genoodzaakt zal zijn de wapens te laten spreken, wanneer Ned.-Indië aan zijn pro- Engelsche en pro-Amerikaansche houding blijft vasthouden en met Japan een koe handel probeert te drijven om de onder handelingen te rekken. De Japansche regee ring, zoo meent het blad, moet zoo noodig niet aarzelen tot den aanval over te gaan. 22 uur het begin van deze minuut aankon digen. In den nacht van 8 op 9 November heeft de Britsche luchtmacht, zooals ook 't Zaterdag uit gegeven weermachtsbericht meldt, aanvallen op Münehen gedaan. Ofschoon belangrijk meer vliegtuigen deelnamen aan deze aanvallen dan aan de vroegere vluchten naar Berlijn had ook deze actie geen groot succes. Er is slechts een onbeteekenende schade aangericht. Militaire ge volgen had de aanval in het geheel niet. Men kan het daarop ook niet gemunt hebben, want de Britsche luchtmacht had klaarblijkelijk alleen het doel, de feestelijke uren van het Duitsche volk in de hoofdstad der nationaal-socialistische beweging te verstoren. Dat plan is overigens volkomen mislukt. Zooals de „New York Herald Tribune" meldt zijn reeds zes van de vijftig door de V. S. aan Engeland afgestane torpedojagers tot zinken ge bracht, en wel twee door Duitsche vliegers en de vier andere bij aanvallen op convooien. De eerste groep dezer naar Engeland gegane tor pedojagers is op den dag voor de aankomst ter nauwernood aan een Duitschen duikbootaanval ontkomen. ERGENS IN ITALIË, 9 Nov. (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 155 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende be kend: In Epirus (Griekenland) versterken onze eenheden de bruggehoofden over de rivier Kalamas. Tijdens verkenningsvluchten in het cen trale deel van de Middellandsche Zee zijn onze vliegtuigen in gevecht geraakt met vijandelijke jagers en hebben zij een vijan delijk toestel brandend neergehaald, terwijl twee andere machines ernstig beschadigd werden. In Noord-Afrika werden gemechani seerde vijandelijke eenheden door onze voor uitgeschoven elementen op de vlucht ge dreven. De vijandelijke luchtmacht bombardeerde To- broek, waarbij een persoon gewond werd en lichte schade werd aangericht. Voorts werden woningen te Derna gebombardeerd," waar negen dooden te betreuren vallen. Bovendien werden 26 personen gewond en werd er eenige mate- rieele schade veroorzaakt. In Oost-Afrika werd een aanval van vijandelijke 'jachtvliegtuigen af geslagen en werd een Engelsch toestel neerge haald. Gedurende een vijandelijken aanval op Turijn vielen bommen nabij een kraam inrichting, het sanatorium St. Louis, het militaire ziekenhuis en een kazerne, waarbij eenige schade werd aangericht. Een persoon werd gedood, zeven personen werden gewond. Een bom viel op een huis tusschen Morica- lieri en Cambiano. Er vallen negen dooden te betreuren en verscheidene personen werden gewond. Kleine branden konden snel ge- bluscht worden. Een vijandelijke luchtaanval op Cagliari veroorzaakte geen slachtoffers efl geen schade. Volgens D.N.B. hebben de nachtelijke aan vallen van Engelsche vliegers op de bevolking van Apulië en Piemont in geheel Italië de groot ste verontwaardiging gewekt. De pers kondigt zeer scherpe vergeldingsmaatregelen aan. De Romeinsche bladen publiceeren een lijst met de slachtoffers van de luchtaanvallen, die Engelsche vliegers in den afgeloopen nacht op Turijn en Moncalieri gedaan hebben. Tot de tien dooden behooren twee oude lieden, een kind van zes jaar en drie vrouwen. Volgens bericht uit Athene publiceert het Grieksche ministerie van Oorlog een decreet, waarbij het bespreken van militaire vraagstuk ken en van den toestand aan het front verboden wordt. Personen, die deze verordening overtre den, zullen voor een militaire rechtbank moeten verschijnen. CAIRO, 9 Nov. (Reuter). Volgens het blad Alahram wordt in Arabische kringen een plan besproken om alle Arabisch-sprekende landen te vereenigen, zoodat men den tegenwoordigen •gebeurtenissen beter het hoofd zou kunnen bie den. Het blad meent te weten, dat de Egyp tische regeering tot deelneming zal worden uit- genoodigd, zoodra de voorbereidende bespre kingen gevoerd zijn. Syrië, Palestina, Irak, Arabië, Saoedisch Arabië en mogelijk ook Af ghanistan zouden deel van de nieuwe unie uit maken. Ook menschen van tegen de tachtig Houden van TIP, ja waarachtig! Want Bootz' TIP is goed Voor 't stroomen van 't bloed, Maakt oudjes weer fit en veerkrachtig! Inz. R. V te Eindhoven ontving een flesch TIP. ISTANBOEL, 9 Nov. (D.N.B.) In het blad „Tasviri Efkiar" schrijft de Turksche generaal Sabisj:" „Wanneer Griekenland met succes tegenstand zou bieden, is een Engel sche hulpverleening op groote schaal van essentieel belang. Dat moet dan zelfs snel gebeuren. De hulp mag ook niet tot het water of de lucht beperkt blijven. Het geval Griekenland vormt de beste gelegenheid om de waarde van een Engelsche garantie te be wijzen. De Engelschen moeten onvoorwaar delijk tanks en afweergeschut leveren en een gemeenschappelijk front met de Grieken in Saloniki vormen. Het Italiaansche weekblad „Relazioni Inter- nazionali" schrijft over de situatie op den Bal kan: „Van alle stelsels van bondgenootschap pen op den Balkan blijft slechts de Grieksch- Turksche bijstand over. Dit stelsel heeft echter tot dusver niet gewerkt en de jongste rede van den president der .Turksche republiek doet dui delijk zien, dat het ook niet zal werken. Het ligt trouwens voor de hand dat, als Turkije zou trachten zijn verplichtingen jegens Engeland na te komen, het zeer ernstige risico's zou loopen, die tot een ramp zouden kunnen leiden. Het ligt eveneens voor de hand, dat de houding van Turkije verband houdt met die van Bulgarije, dat zich wijselijk en met veel zin voor de wer kelijkheid alleen met de belangen van het eigen land bezig houdt. Wat Joego-Slavië betreft, het heeft nogmaals de verzekering gegeven van zijn neutraliteit op den grondslag van zijn nieuwe buitenlandsche politiek. In den Middellandsche Zee-sector heeft Egypte op zijn beurt nogmaals zijn afwachtende houding bevestigd en de re- geering'te Londen is er nog niet in geslaagd een inmenging in den oorlog te bewerkstelligen. De aldus gekenmerkte internationale-toestand bewijst het totale isolement van Griekenland. „Relazioni Internazionali" verklaart tenslotte, dat Italië in zijn actie tot het einde zal gaan en dat Metaxas bezig is zich eenzelfde lot te scheppen als Tafari, Benesj en andere vrienden van Engeland. Het vraagt zich af, of er nog iemand in Europa gevonden zal worden, die zich b\j de lijst wil voegen. WASHINGTON, 9 Nov. (D.N.B.) President Roosevelt heeft in de eerste persconferentie na zijn herkiezing verklaard, dat hij door de grootte van zijn overwinning was verrast, want hij had slechts gerekend cp de stemmen van 340 kies mannen en zich dus 110 stemmen vergist. Roosevelt sprak daarop de geruchten tegen, volgens welke eenigerlei wijziging in zijn kabi net zou zijn overwogen. Ten aanzien van een bericht uit Londen, dat tusschen Engeland, Australië en de Vereenigde Staten een accoord was gesloten betreffende gemeenschappelijke verdediging en gebruik van steunpunten, of dit elk oogenblik te verwachten was, verklaarde Roosevelt, dat dit bericht zeker niet uit offici- eele bronnen kwam De Amerikaanse!) e ambassadeur te Londen Kennedy zou, naar Roosevelt tenslotte meedeel de voorloopig te Washington blijven om in ver band met de ontwikkeling in de komende dagen zijn deskundig advies te geven. Over de vraag of Kennedy daarna naar Londen zou terugkee ren, wilde Roosevelt zich niet uitlaten. NEW YORK, 9 NOV. (DNB) De Iersche minister-president De Valera heeft heden in een telegram aan den voorzitter van de Ameri- kaansche organisatie voor de erkenning der Iersche republiek vastgesteld, dat Ierland het recht heeft buiten den oorlog te blijven. Eire behoort aan het Iersche volk en Iersch gebied kan aan niemand voor oorlogsdoeleinden wor den overgelaten, zonder dat daardoor het land in oorlog verwikkeld wordt.' Ierland zal zijn voornemen om neutraal te blijven tot het uiterste verdedigen. HONGKONG, 9 Nov, (Domei). De steeds te- rugkeerende geruchten, volgens Velke de Japan sche burgerbevolking te Hongkong deze stad zoo snel mogelijk wenscht 'te verlaten, worden vol komen ongegrond genoemd. Officieel wordt tegengesproken, dat men den Japanschen bur gers het bevel of zelfs maar den raad zou heb ben gegeven uit Hongkong te vertrekken. BERN, 9 Nov. (D.N.B.) De staf van het Zwit- sersche leger deelt mede: In den nacht van 8 op 9 November is het Zwitsersche souvereine gebied meermalen door Engelsche vliegtuigen geschonden. Gevlogen werd over de Juragrens in Zuidoostelijke rich ting. Het Zwitsersche afweergeschut heeft op verscheidene plaatsen het vuur op deze vlieg tuigen geopend. WASHINGTON, 9 Nov. Naar verluidt is het plan om een schip naar Ierland te zenden dat 1200 Amerikanen naar de Vereenigde Staten zou moeten brengen, voorloopig opgegeven, daar Duitschland heeft geweigerd een vrijgeleide voor het schip te geven. Aldus meldt United Press aan haar bladen. BERLIJN, 9 Nov. (D.N.B.) Inzake het antwoord van de rijksregeering op het verzoek van de regeering te Washington om het ver- leenen van een vrijgeleide voor een Ameri- kaansch evacuatieschip, dat van Ierland naar de Vereenigde Staten wil varen, merkt de Deutsche diplomatisch-politische Korrespon- denz op: De regeering der Vereenigde Staten bad on langs, evenals in vorige gevallen, aan de re geeringen der asmogendheden verzocht aan een Amerikaansch schip, dat tot het afhalen van Amerikaansche burgers naar dé Westkust van Ierland zou varen, vrijgeleide te geven. De Italiaansche regeering, voor wie, zooals bekend, het zwaartepunt van de gevechtshandelingen niet in den Atlantischen Oceaan ligt, antwoord de dat zoover het haar strijdkrachten betrof, zij de Italiaansche militaire instanties zou ver wittigen, opdat een vrije doorvaart zou kunnen plaats hebben. Van Duitsche zijde werd geant woord, dat de rijksregeering, op grond van de vroegere verklaring, volgens welke de gebieden om Engeland militair terrein zijn, niet in staat was eenige toezegging te aoen. In tegenstelling tot vroegere transporten van Amerikaansche burgers, zou de betrokken reis gaan door zones, welke inmiddels van Duitsche zijde nadrukkelijk tot oorlogsgebied verklaard waren en waarin de oorlogshandelingen zich inderdaad hoe lan ger hoe meer hebben uitgebreid Het verkeer in het oorlogsgebied om Engeland, waarvan om geografische redenen de wateren om Ierland jammerlijk niet konden worden uitgesloten, is dus in alle omstandigheden een levensgevaar lijke onderneming, waarvoor de rijksregeering in geen geval de verantwoording kan aan vaarden. Zuiver materieel zou de rijksregeering al niet in staat zijn eenige waarborgen voor de veiligheid der reis te verleenen. Maar zij kan het ook daarom r.iet, omdat in dit gebied oor logsmaatregelen van den vijand verwacht kun nen worden, die dan, volgens bekende voorbeel den, zonder mankeeren de Duitsche oorlogslei ding in de schoenen gesc"hoven worden met de bedoeling propaganda te slaan tegen het Duit sche rijk uit de beraamde benadeeling van neutrale burgers. Bovendien mag in dit verband nog op vroegere ervaringen gewezen worden, die aantoonen, dat Amerikaansche schepen niet onvoorwaardelijk den waarborg bieden, dat zij, ter vermijding van de gevaarlijke zones, zich aan de hun voorgeschreven route houden. Overigens kan vastgesteld worden, dat, zooals de zaken thans staan, het verblijf van Amerikaansche burgers in het vrije Ierland, voor zoover het Duitschland betreft, in geen enkel opzicht ge vaarlijk is. Gevaar zou pas dan ontstaan, wan neer van de zijde van den vijand gepoogd zou worden Eire moedwillig tot tooneel van oor logshandelingen te maken. „Laat beide opgroeien tot den oogst". Dit standpunt van den grondeigenaar van de parabel, op wiens akker een vijandig mensch dolik of dolle tarwe had gezaaid, her innert ons aan dat andere woord over den Hemelschen Vader, die Zijn zon doet opgaan over goeden en slechten en het laat regenen over rechtvaardigen en onrechtvaardigen. Wanneer wij de moreele ellende zien, waarin deze wereld is gedompeld, en den haat en de liefdeloosheid, waarmede de volkeren elkander uitroeien en vernietigen, dan kan het ook bij ons opkomen aan God te vragen: „Hebt gij geen goed zaad o p uw akker gezaaid. Vanwaar dan het onkruid?" Maar dan zal ook Zijn antwoord aan ons zijn: „E e n vijandig mensch heeft dit gedaan" God heeft deze wereld goed geschapen en aan den met een vrijen wil begiftigden mensch zijn wetten gegeven, die het geluk en den voorspoed van het mensehdom Waarborgen. Wanneer de mensch zich van de door God gestelde orde afwendt, keert ce chaos terug. Onze dagen zien de vruchten groeien van wat voorgaande generaties en gedeeltelijk ook wij zelf gezaaid hebben. De wereld heeft de techniek, de machine, die tot een hulpmiddel moest zijn, tot een afgod gemaakt en deze afgod heeft zich tegen haar gekeerd, de steden in puin gelegd en over de vruchtbare akkers de vernieling gebracht var. tanks en kanonnen. In zijn jacht naar gele neeft men de liefde en rechtvaardigheid ver geten en het grenzenloos egoïsme en den Mammon een troon gebouwd. Men vergat, dai een gezonde gemeenschap, waarin geluk en voorspoed heerscht, slechts kan worden opge bouwd op de liefde van ieder voor allen. Terwijl wij slechts dachten aan vermeerdering van be zit, verarmden wij zoozeer, dat wij op deze aarde, waar God ons alles in overvloed schonk zelfs den afval moesten bewaren, opdat er niets verloren ga. Men beschouwde het bevel: „zoekt eerst het Rijk Gods en de rest zal u worden toegeworpen", als alleen geldend voor een uurtje des Zondags, maar niet als het leidende beginsel, dat het leven der volkeren moet door dringen, Dit Evangeliewoord paste niet in het zakenleven en de economie en de banken gaver: er geen crediet op. Zoo Wast het onkruid op den wereldakker er, slingert de dolle tarwe haar wortels door de wortels der goede tarwe. Wie het zou willen uitroeien loopt groot gevaar met het onkruid ook het goede graan uit, te rukken. ,,Laat beide opgroeien tot den o o g s t". Zoo luidt het groote princiep der goddelijke werelóregeering. God heeft den tijd Als Hij thans het onkruid niet wil uitroeien, dan is het omdat voor Hem, den eenig-Recht- vaardige, de dag van afrekening, waarop het geschonden recht zal worden hersteld, toch zal komen. Wij kennen dien dag niet. Wij weten slechts, dat Zijn rechtvaardigheid er het zekere onderpand voor vormt, dat het goede beloond, het kwade gestraft zal worden en dat het doel, hetwelk Hij zich stelde bij de schepping der wereld, onfeilbaar zeker zal worden bereikt, ook al kunnen wij krachtens onzen vrijen wil tegen de door Hem gestelde orde ingaan. Hij gaf Zijn wet van orde aan de Wereld en nie mand kan ongestraft die wereldorde verbre ken. Wanneer de zonde de ordening Gods verstoort, brengt zij uiteindelijk fiasco en neder laag en onder angsten en barensweeën zal de natuur zich moeten terugbuigen naar de door God gestelde orde, alvorens wij de geboorte mogen begroeten van een nieuwen tijd. Eens zal de geschiedenis over ons het oor deel vellen, of wij de les van onzen tijd nebben begrepen; of de huidige nooden ons tot bezin ning en dichter bij God hebben gebracht. Ieder draagt thans reeds zijn aandeel in de verant woordelijkheid voor hoe de toekomst zal wor den. Wij kunnen ons er niet van afmaken met te zeggen: Wat kan ik als enkeling aan de wereld veranderen. De enkelingen vormen de gemeenschap. En tot den enkeling zal in den huidigen materieelen nood, dien ieder aan den lijve ondervindt, het besef moeten doordringen van den veel grooteren geestelijken nood, van ons gebrek aan bezinning, van de hardheid en onbarmhartigheid, van de koele zakelijkheid en de kille heerschappij der autonome rede in onze dagen, willen wij tot een betere wereld komen, waarin de menschen niet langer verstandig, maar wijs zijn met die wijsheid, die haar be ginsel vindt in de vreeze des Heeren. Indien iets dezen tijd kenmerkt is het wel zijn gemis aan mildheid, zijn hardheid, wat zich uit in een bewondering voor alles Wat krachtig en sterk, moedig en heroïek is, gepaard aan eer. opvallende blindheid voor het heroïsme, dat er ligt in de naastenliefde en in die deugden, die wij, misschien eenigszins misleidend, de pas sieve deugden noemen. Als een- kleed zouden wij ons juist met goedheid moeten omgeven vermaant ons St. Paulus in het Epistel: „Be kleedt umet innige barmhartig heid, met goedheid, ootmoed, zacht heid en lankmoedigheid. Weest ver draagzaam jegens elkander en vergeeft elkander als ge over eikaar hebt te klagen. Zooals de Heer heeft vergeven, zoo moet ook gij het doen. Trekt over dit alles de 1 efde aan, die de band is der voimaakt- h e i d." Wij, Christenen, moeten zijn de goede tarwe Gods en door een vurige geloofsb e 1 e v i n g de wereld trekken naar den Christus, die alleen de wereld redden kan. De wereld bewaart diep verborgen toch altijd nog een heimwee naa. God. „Ook in den diepst gezonken mensch ligt als een vonk onder de asch verborgen, eer drang naar God" IQuadragesimo Anno). De generaties voor ons hebben, tengevolge vai hun gebrek aan bezinning, ons als een droeve erfenis dezen geestelijken en materieelen nood en een ontredderde wereld nagelaten. Dat wv- onze taak tegenover onze kinderen beter mogen begrijpen en dat, ieder op de plaats, waar hi; staat, zich moge wijden aan de verbetering de) wereld. Mogelijk zullen wij zelf de volledige vervulling van dien wensch niet meer zien, noch er zeil vruchten van plukken. Dit mag ons er ech ter niet van weerhouden in diepen levensernst en onbaatzuchtigheid te arbeiden aan dezen hoogen plicht, dien wy hebben tegenover de toekomst van ons volk en van de Wereld, zooal- een dichter dit schrijft: Ik zal de halmen niet meer zien, noch binden ooit de volle schoven maar doe mij in den oogst gelooven waarvoor ik dien K. WARDHA, 9 Nov. (Reuter). De Hindoe Brah- mapoet Rainirmal is gearresteerd en tot 6 maan den gevangenisstraf veroordeeld, daar hij pro paganda maakte tegen den oorlog. Hij is de derde, die gearresteerd is sedert het begin van de campagne der burgerlijke ongehoorzaamheid. BERLIJN, 9 Nov. (D.N.B.) De bladen van vandaag staan in het teeken van de rede, die Hitier gisteravond te Müachen heeft uit gesproken. De kern van deze rede zien zij in de verklaring, dat de strijd zonder compro mis zal worden voortgezet tot de volledige nederlaag van Engeland. Zij leggen er den nadruk op, dat de rede van den Führer voor zichzelf spreekt en geen uitvoerigen com mentaar noodig heeft. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat de verklaringen van den Führer grondig hebben afgerekend met de Britsche fantasieën over den oorlogstoestand. Ook de „Börsenzei- tung" noemt de rede een lezing voor Churchill. Het blad beveelt Churchill en zijn collega's aan de rede nauwkeurig te bestudeeren, omdat die een onbarmhartig helder licht werpt op den weg, dien Engeland zal hebben te volgen. Deze rede zal, aldus vervolgt het blad, de bezorgd heid, welke Churchill en de lords der admirali teit sedert eenige weken in toenemende mate koesteren met het oog op de Duitsche successen ter zee, nog belangrijk vergrooten. De Engel schen weten dat aankondigingen, waarmede Hitier, zooals bekend, spaarzaam is, volledig be-x waarheid worden. Zij kunnen er dus op vertrou wen, dat de toespeling op de groeiende kracht der Duitsche duikbootvloot, de practische gevol gen zal hebben, die de Führer formuleerde in den zin: „Er zal een dag komen, dat er geen Churchill meer is, maar Duitsche duikbooten en nog eens Duitsche duikbooten." Noch over den koers van den weg, noch over het lot, dat de Britsche plutocratie aan het einde van dezen weg wacht, kan Churchill na deze rede in het onzekere zijn. Nog na de over winning in Vlaanderen en de ineenstorting van Frankrijk was Duitschland bereid tot overeen stemming. In antwoord daarop begonnen de nachtelijke Engelsche aanvallen op de Duitsche burgerbevolking. Hitier heeft gisteren duidelijk het besluit medegedeeld, dat hij den oorlog tot een ondubbelzinnige beslissing zal voortzetten. Engeland zelf heeft gekozen, het heeft zijn lot aan zichzelf te danken. In zijn strijdersleven heeft de Führer zijn wil nog altijd doorgezet. Achter zijn wil tot overwinnen staat thans, na reusachtige oor logssuccessen, een eendrachtig volk van 90 millioen zielen met de sterkste weermacht ter wereld en onuitputtelijke militaire en materieele reserves. Ook de Italiaansche pers wijdt veel aandacht aan de rede van Hitier. Zoo schrijft de „Lavoro Fascista", dat de rede van Hitier op de meest duidelijke manier de stemming der beide volken in dit stadium van den oorlog vertolkt. De oorlog is een totale oorlog van twee revoluties voor een Reorganisatie van Europa en derhalve moet hij met volkomen onbuigzaamheid gevoerd worden. De persagentschappen der democratische landen zullen thans wellicht eindelijk ophouden met het verbreiden van geruchten over een Duitsch vredesoffensief. Italië en Duitschland zullen den oorlog voortzetten tot een vrede bereikt is, die het hun mogelijk maakt Europa een definitieve orde en een definitief evenwicht te verschaffen RIO DE JANEIRO, 9 Nov. (D.N.B.) Gisteren heeft zich een zeer ernstig vliegongeluk voor gedaan boven de baai van Rio de Janeiro bij het stadsdeel Botafogo, waai een verkeersvlieg tuig van de Braziliaansche luchtvaartmaat schappij Vasp, dat juist met 17 passagiers aan boord naar Sao Paulo was opgestegen, in de lucht in botsing kwam met een particulier vlieg tuig. Daarbij stortten beide toestellen in het water. Alle passagiers van het vliegtuig van de Vasp vonden den dood Tot nu werden zeven lijken geborgen, waaronder de Cubaansche ge zant in Brazilië, Hernandez Cata, en de onder zoeker op het gebied van tropenziekten, dr. Evandro Chags uit Rio de Janeiro. ROME, 9 Nov. (DNB) Generaal Antonescoe, de leider der Roemeensche regeering, zal, naar van welingelichte Italiaansche zijde wordt me degedeeld, in gezelschap van den Roemeenschen minister van Buitenlandsche 2aken as. Don derdag te Rome aankomen om besprekingen te voeren met Mussolini en den Italiaanscher. minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano. BRUSSEL, 9 Nov. Naar Belgapress meldt heeft de leider van het militaire bestuur m Bel gië, Dr. Reeder, besloten een gevolmachtigd Duitsch commissaris aan de universiteit te Brus sel aan te stellen. Deze, Hauptmann dr. G A Walz, heeft ♦ot taak de den Duitschers vijan dige gezindheid, die herhaaldelijk aan de uni versiteit tot uiting is gekomen, togen te gaan. In dezen tijd heeft het zin over ons humeur na te denken. Het is waar, dat men zijn humeur niet dwingen kan. Dit hangt te veel af van de om standigheden en de omstandigheden kunnen ons tegenwoordig leelijk dwars zitten. Maar bedenken we, dat van ons humeur zeer veel kan afhangen: ja, ons huiselijk geluk is er ten nauwste mee verbonden. Een zuur gezicht schept een onbehaaglijke sfeer in huis; een opgewekt gelaat moedigt anderen aan eveneens opgewekt te zijn. Een goed humeur neemt de din gen des levens met een tikje ironie en laat zich niet van de wijs brengen. Hoe het ook gaat, er zijn altijd rijk dommen in ons gemoed, die niet ver moord kunnen word&n. Houd er den moed dus in en tracht bij allen ernst den zin voor humor te bewaren. Tel. 42657-42759 Centrale Verwarming Lift. Geheel gerestaureerd KAMERS vanaf f2.75 D p. GENèVE, 9 Nov. (D.N.B.) Het groote Fran- sche watervliegtuig „La Ville de St. Pierre" is, naar uit Vichy gémeld wordt, in Marseille op gestegen om naar Madagascar te vliegen, ten einde de bevolking aldaar, die wegens de En gelsche blokkade van elk contact met het moe derland is verstoken, post en verbandmiddelen te brengen. Tevens brengt het vliegtuig een boodschap van maarschalk Pétain om de bevol king te bedanken voor haar loyale houding en haar vertrouwen in de toekomst van Frankrijk. TANGER, 9 Nov. (D.N.B.) De gouverneur van Tanger en gevolmachtigde van den hoogen com missaris in Marokko, kolonel Yuste, beeft de in ternationale politie van Tanger ontbonden. Tevens heeft hy een inheemsch corps gevormd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1