New-Y orksche Beurs D. W. BRAND eheimzinnige vijand I BOEDDHISME - HINDOEÏSME 1 I CONFUSIANISME - DE ISLAM 1 „GEITEN" ZONDAG 10 NOVEMBER 1940 Duitsch eerbetoon voor generaal Kleber Executies en arrestaties door regeering te Madrid Britsche schepen in nood Met auto te water gereden en verdronken Geestelijke Eendaagsche Raadsbesluit vernietigd Landesgericht en krijgsraden HET RELIGIEUSE IN DE MENSCHHEID EN HET CHRISTENDOM j „De Gemeenschap" - Bilthoven - Giro 123760 1 minminimi FA 1LL1SSEMENTEN Clearingkoersen BOEK EN BLAD Stemming vast Omzet: 1.100.000 83 I 26} 13 115 170 141 34 37 54 18} 5} 56} 8} 28 16} 2} 36} 29} 40} 18} 1 t 1 i MINDER courante en INCOURANTE FONDSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT i 301 NED. CLEARINGINSTITUUT Stand der clearing per 8 November Academische examens Wiskunde M. O. akte K 1 Wiskunde L. STRAATSBURG, 9 Nov. (D.N.B.) De stoffe lijke resten van Napoleons generaal Kleber zijn met volledige militaire eer van het Karl Roos plein te Straatsburg overgebracht naar het mi litaire kerkhof te Kronenberg, waar het temid den van Fransche soldatengraven is bijgezet. Zes paarden trokken de affuit, waarop de katafalk rustte. Onder de tonen van een marsch en het eerbewijs van de eerewacht voltrok zich deze plechtigheid. De stoet trok onder dof trommel- geroffel naar het kerkhof, waar de kist in de groeve zonk, terwijl een koraal gespeeld werd. Bij de plechtige overbrenging, die een bewijs is van de achting, welke Duitschland voor de grootheid van dezen Franschen generaal heeft, waren vertegenwoordigers van de Duitsche weer macht en andere vooraanstaande Duitsche auto riteiten aanwezig. MADRID, 9 Nov. (D.N.B.) De vroegere Spaan- sche minister van Binnenlandsche Zaken Ugaza- goitia en de schrijver Cruz Salido, die door den krijgsraad ter dood veroordeeld waren, zijn van daag gefusilleerd. Verder wordt gemeld dat de politie te Pam plona een misdadiger heeft gearresteerd, die tijdens den burgeroorlog meer dan 1000 men- schen heeft vermoord. Te Barcelona is Iemand gearresteerd die in den burgeroorlog secretaris van het zoogenaamde eerste volksgerechtshof was en meer dan 300 officieren ter dood veroor deeld heeft. - NEW YORK, 9 Nov. (Reuter). Mackay radio heeft noodseinen opgevangen van het 5595 ton metende Britsche s.s. „Dorado Empire". Het schip zonk langzaam en had hulp noodig. Alle reddingbooten waren vernield en men beschikte slechts over twee vlotten voor de redding der gewonden. Ook heeft Mackay radio een S.O.S.-bericht opgevangen van het Engelsche vrachtschip „Ridley" (4993 ton), met de mededeeling dat het schip op 340 mijl van Santa Vicente (Kaap Ver- dische eilanden) in brand staat. In den nacht is de 55-jarige gehuwde heer H. Holmans, bioscoopexploitant uit Stadskanaal, door de duisternis misleid, met zijn auto te Nieuwe Pekela in het Onstwedderdiep gereden Toegeschoten hulp gelukte het niet, den heer H. te redden. Er worden thans geestelijke eendaagsche re traites gehouden in het pensionaat van de Zus ters ürselinen te Bergen door de paters van het Retraitehuis. De eendaagsche beginnen om 10 uur en zijn om 6 uur geëindigd. Het programma luidt: 10 Nov. jongeren; 13 Nov. ongehuwde dames boven 30 jaar; 17 Nov. kerkzangers: 20 Nov. ge huwde dames; 24 Nov. mannen; 27 Nov. midden standers. Kaarten verkrijgbaar bij den heer v. d. Wei den, 'Staringstraat 21, Amsterdam. De raad der gemeente Batenburg heeft 28 Juni 1940 in. de aldaar bestaande vacature van ontvanger voorzien door benoeming van mej. H. C. M. B. Baaijens. Daar bij Koninklijk Besluit van 4 Mei 1940 de gemeenten Beuningen en Batenburg met in gang van 1 Juni 1940 zijn aangewezen als ge meenten, waar de bediening van ontvanger dooi denzelfden persoon wordt bekleed, mej. H. C M. B. Baaijens niet is ontvanger der gemeente Beuningen en de betrekking van ontvanger in die gemeente niet vaceert, was de raad der gemeente Batenburg niet bevoegd, in de vaca ture van gemeente-ontvanger door benoeming van een afzonderlijken ontvanger te voorzien. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft daarom het raadsbesluit van Batenburg van 28 Juni 1940 vernietigd, wegens strijd met de wet. Bij de beoordeeling van de zittingen van het Landesgericht is het misyerstand gerezen, dat het Landesgericht op één lijn zou staan met de Duitsche krijgsraden. Het Duitsche Landesge richt en het Obergericht (de beroepsinstantie) zijn civiele gerechten (zie verordening 52 van 1240). Beide gerechten hebben hun zetels te •s Gravenhage, Lange Vijverberg, en berechten de misdrijven en overtredingen, door Duitschers gepleegd of tegen het Duitsche rijk of tegen Duitsche officieele personen gericht. Ook plun deringen en roof-tijdens verduistering en lucht alarm worden door deze gerechten berecht. door A. Hruschka Wie dit bord voor zich ziet moet éxtr« voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) 25 Nadruk verboden XVII Toen beiden plaats hadden genomen in den auto. die op hen wachtté, ze'de Marchstatten. niet by ster welgeluimd: „Leg nu in 's hemelsnaam uit, waarom we bij die oude dame zooveel tijd moesten verliezen, 't Bleek immers onmiddellijk dat er niets te achterha'en was voor ons doel.wat me eigen lijk plezier doet! Want één ding is nu bewezen: dat mijn dochter niet hier geweest kan zijn, daar de Alwingens reeds twee maanden ge'eden de villa verlaten hebben." „Beschouwt u dat werkelijk als een bewijs?" vroeg Sl'as, terwijl hy den chauffeur het tee- ken gaf om weg te rijden. De majoor zette groote oogen op. „Ik begrijp waarlijk niet. hoe u daaraan nog leunt twijfelen, 't Is immers duidelijk „Slechts één ding is duidelijk: dat uw lochter niet bij de Alwingens geweest kan zijn, omdat die in September op reis zijn gegaan Maar zij kan toch heel goed by de Fosters zijn geweestl" pilllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll./lllllllllilllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllll^ EN VELE ANDERE GODSDIENSTEN bij de onderscheiden' -£ volkeren worden op aangrijpende, diep-menschelyke wijze en met groote theologische kennis uiteengezet door Dr. Otto Karrer in zijn boek Onbevooroordeeld en met liefde bespreekt de deskundige schrij- |j ver de waarde der verschillende godsdiensten en besluit met ©en vergelijkende studie ervan. OTTO KARRER HET RELIGIEUSE IN DE MENSCHHEID EN HET CHRISTENDOM DE PERS VAN ALLERLEI RICHTING IS OPGETOGEN OVER DIT BOEK: „Een boek, dat tot ernstig na denken stemt!" (Standaard). „Een rijk, aantrekkelijk boek- De groote gedachten boeien de aandacht zoowel uit godsdien- stig-wijsgeerig als apologetisch theologisch en missiologisch oog punt." (Egmondiana). „Een i belangwekkend boek. Een der beste symptomen van dezen verwarden tijd!" (Gulden Winckel). „Een prachtig boek, dat Ëj in onzen tijd op zijn plaats is!" (De Gewijde Rede). „Het j= Is naar mijn meening een geschenk van de goddelijke goedheid." (Dr. J. Heiier). „Het werk van een Meester." (Prof. K. Adam). De prijs van dit boek is ing. 3.25 - geb. 3.90. Verkrijgbaar bij Uw boekhandelaar en bij Opgegeven door v. d. Graaf Co., N V. (Afd. Handelsinformaties) Mutatie: 30 October 1940 is in het faillissement van H. \an Esdonk, te Eindhoven, in de plaats van mr. G. J. Jansen tot curator benoemd mr. Th, de Kroon, te Eindhoven. Failliet verklaard: 7 Nov.: D. W. ten Braak, bakker, Apeldoorn. R.c. mr. A. H. v. d. Giesen, Cur. mr. T. Vroom' Apeldoorn. J. Wunderik, schilder, Brummen. R.c. mr. H. L. Wilkens. Cur. mr. J. L. Sölner, Zutfen. W. J. C. Köhler, metaalbewerker, wonende te Amsterdam, Lanseloetstraat 33 III. R.c. mr. J. Sprey. Cur. mr. H. J. Loman, Vijgendam.' 26, Amsterdam. C. G. Roest, handelaar in lederwaren, Arn hem, Oeverstraat no. 87. R.c. mr. H. R de Zaayer Cur. mr. C. W. Dubblnk, Stationsplein 18, Arnhem. 6 Nov.: Chr. H. Konings, landbouwer. Demen, G. 34, gemeente Ravenstein. R.c. mr. A. W. Klei- nenhammans. Cur. mr. L. Rutten, te Den Bosch. Jos. Manders, behanger, Volkel, G. 107. R.c. mr. A. W. Kleinenhammans. Cur. mr. Emile van Zinnicq Bbrgmann, Den Bosch. B. W. Spijkers, schilder. Boxtel. Markt 27 a. R.c. mr. A. W. Kleinenhammans. Cur. mr. E. Sassen. Den Bcsch. W. Cox, handelende o.d. naam Vleeschwaren- fabriek „Cofra", Toihuisstraat 50, Rotterdam-. R.c. rr.T. J. Overwater. Cur. mr. H. de Bie Jr., Rotter dam. J. G. Oskamp, smid, Rotterdam, Kromme Wiekstraat 17. R.c. mr. J. Overwater. Cur. mr. D. D. van Waardhuizen, Rotterdam. M. J. Reedijk, Rotterdam', Calandstraat 2a. R.c. mr. J. Overwater. Cur. jhr. mr. W. L. Scho- rer. Rotterdam. Vernietigd door het Gerechtshof te Arnhem: E. Kaufman, Nijmegen. Vernietigd 24 Oct.; Th. Cox, transportonder nemer, Roermond. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faillis sementen, van: P. Blankert, metselaar, Haarlem mermeer; P. van Plas, schilder, IJmuiden; G. W. van Hai, wonende te Utrecht; G. J. Jeurlnk, rij wielhandelaar, Overdinkel. Gedeponeerde uitdeelingslljsten: 31 Oct.: N.V. De Wijksche Bank, gevestigd te Wijk bij Duurstede. Geëindigd door het verbin dend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 5.919 pCt. 1 Nov.: A. Cohen, voorheen te Amsterdam, thans zonder bekende verblijfplaats. Idem. Uitk. 100 pCt. 1 Nov.: C. R. Hoil. buiten 'gemeenschap van goederen gehuwde echtgenoote van H. A. Bosch, Amsterdam. Geëindigd door het verbindend wor den der uitdeelingslijst. Uitk. nihil aan conc crediteuren. 2 Nov.: N.V. Maison Jépé, Amsterdam. Geëin digd door het verbindend worden der eenige uit deelingslijst. Uitk. 9.008 pCt. De N.V. „Noordpee-Express", gevestigd te IJmuiden, gemeente Veïsen. Idem. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 3 Nov.: J. J. M. Beijnes, koopman In automo bielen. destijds wonende te Heemstede. Geëindigd door het verbindend worden der 2e, tevens slot- ultdeelingslijst. Uitk. 2.2954 pCt. J. J. M. Hammers, tandtechniker, destijds te Wormerveer. Geëindigd door het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst. Uitk. nihil aan conc. crediteurera. 4 Nov.: A. M. Theljsen, Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdee- lingsli st. Uitk.' 71.3999 pCt. j. van der Putten, aannemer, Haarlem. Idem. Uitk. 2.17 pCt. De Stichting Nederlandsche Handwerk Si garen Industrie, gevestigd te Utrecht. Idem. Uitk. 8.5 pCt. 5 Nov.: Ph. Wijngaarden, koopman in koloniale waren. Harlingen", thans te Leeuwarden. Idem. Uitk. 3.87 pCt. A. B. Maaneman, Utrecht. Geëindigd door het verbindend worden der slotuitdeelingsiijst. W. J. B. Hulshof, Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der eeltige uitdeelingslijst, I. M. H. Tcitcl. Den Haag. Geëindigd door het verbindend worden der 2e tevens slotuitdeelings- "'iri de week van 4 t.m. 9 November werden in Nederland 20 faillissementen uitgesproken. EEN NIEUWE HERMAN DE MAN Een roman van Moeder liefde en Moederleed. Ing. 13.50 Geb. f4.50 „Bij wildvreemde menschen?" „U vergeet het briefje, dat u zelf gevonden hebt. Daarin werd mevrouw Ho'zmann door een onbekenden vriend uitgenood gd om naar de villa Lotos te komen. Waarom zou die vriend niet Foster en deze de moordenaar kunnen zijn? Alles, wat wij zooeven hebben gehoord en ge zien, bevestigt dit vermoeden." De majoor keek Hempel aan als twijfelde hij aan diens verstand. Maar Silas schudde glim- 'achend het hoofd. „Neé'n, mijnheer von Marchstatten. ik ben goev bij' mijn' zinnen.Maar, zeg eens, is u zelf bij ons bezoek in de vil1 a Lotos heelemaa1 niets op gevallen?" „Mij? Neen. Wat zou mij opgevallen zijn?" !,Denk eens na: Teen we dicht bij de villa kwamen, zagen we twee vensters verlicht, flink verlicht, in weerwil van de neergelaten gordij nen." „Ja, maar is dat zoo opvallend?" „Op zich beschouwd, neen. Maar toen ik den klopper in beweging bracht, zagen wij het licht rechts van den ingang uitgaan. Later vernamen wij, dat het venster rechts tot de studeerkamer van dr. Foster behoort en men zeide ons, dat dr. Foster uren geleden was uitgegaan!" „Ja, dat is waar..'.. Nu vind ik dat. om de. waarheid te zeggen, ook wel een beetje zonder ling." „En 't andere venster, links? U hadt toch ook den indruk, dat het daaruit vallend licht-chijn- sel uit een daarachter liggende, heldef verlichte kamer moest komen?" Koersen voor stortingen op 11 November 1940 tegen verplichtingen, luidende in; Reichsmarken f 75.36; Belga's f 30.1432; Zwitsersche francs f 43.56; Lires f 9.87; Deen- sche kronen f 36.40; Noorsche kronen f 42.80; Zweedsche kronen f 44.85; Tsjechische kronen (ou'de schulden), f 6.42; Tsjechische kronen (nieuwe schulden) f 7.54; Dinar (oude schul den) f 3.43; Dinar (nieuwe schulden) f 4.23; Turksche ponden f 1.45li. DE MEMMETAEL YN IT HEITE- LAN 2 M. Apperloo en D. Runia Van Gorcum en Comp. N.V., Assen. Wij ontvingen dezer dagen het tweede deeltje van „De memmetael yn it heitelan", waarin de schrijvers volgens het „klanksysteem" de schrijf wijze van het Friesch aan Frieschsprekende kinderen onderwijzen. In dit deeltje neemt vooral het „dwaenwird", het werkwoord, een voorname plaats in. Een eenvoudig, voor Friesche scholen zeer bruikbare spraakkunst, die zeer goede diensten kan bewijzen voor het opheffen van het Friesch „analphabetisme", waardoor de liefde voor de eigen landstaal langzaam maar gestadig weg kwijnde. ZEVEN DAGEN ROTTERDAM, door ds. G. van Veldhuizen. Uitgave G. F. Callenbach N.V. Utrecht. In het boek. dat ds. Veldhuizen schreef over zijn belevenissen welke de Maasstad in en om de oorlogsdagen medemaakte, is het hoofd thema naar het tweede plan verschoven. Ds. van Veldhuizen schreef dit boek „om God te danken voor Zijn bezwaringen en vertroostingen, door ons in het Rotterdam van Mei 1940 koo rijkelijk ervaren." De schrijver voegt hieraan toe dat hij absoluut niet van plan was een ver slag te geven van de oorlogshandelingen. Hij vertelt eenvoudig van het uitoefenen zijner practijk van hulp en vertroosting in deze moei lijke dagen vanaf zijn tevergeefs voorbereide Pinksterpreek tot aan de dagen dat energieke bewoners zich weer zetten aan den weder opbouw van het vele dat verwoest was. Als zoodanig heeft dit boek recht op eenige be langstelling Het wijst niet op wij» beleid als de richtingaan wijzer nog wijst hoewel er na de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver geetachtige medeauto mobilisten daar eens opl 'n Richtingaanwijzer Is een nuttige helper, maar GEEFT HEM RUST NA DE BOCHT „O zeker! Er moeten wel veel sterke electri- sclie lampen gebrand hebben." „Dat geloof ik ook. Maar toen men ons de zelfde kamer binnen'eidde, brandde er slechts één lamp onder een zware zijden kap. Houdt u het voor mogelijk, dat het licht van die ééne gesluierde lamp tot buiten toe een zoo helder schijnsel kon werpen?" „Neen, dat Is inderdaad niet mogelijk. Men moet vóórdat wij binnentraden een aantal lam pen uitgedraaid, en over de eenige. die nog brandde, een kap aangebracht hebben." „Dat ben ik met u eens. Gewoonlijk doet men het tegenovergestelde. Men leest, schrijft of werkt, wanneer men alleen is, bij één lamp, maar draait de andere aan wanneer er bezoek komt. En in dit geval verminderde men de ver lichting vóórdat wij binnen werden gelaten „Doch waarom?" „Ik vond er maar één verklaring voor: men wilde het ons onmogelijk maken, die mevrouw Foster nauwkeurig gade te slaan, en dit brengt mij tot de logische gevolgtrekking, dat zy iets te verbergen heeft." „Dat schijnt zoo.... Doch wat? IJdelheid? De Frangaises zijn veelal met dat euvel be hept, maar deze is al oud!" „Juist dat moet ik betwijfelen, en ook, dat zij een Frangaise of AmerikaanscKe is." „U gelooft dus,, dat zij niet oud is? Hebt u haar daarom zooeel complimenten gemaakt?" „Neen. niet daarom. Maar omdat ik haar lan ger wilde hooren spreken, om haar dan te ver staan te geven, dat ik niet zoo onnoozel was als zij dacht. Maar zy is buitengewoon sluw zij NEW YORK, 9 Nov. Ofschoon de New York- sche effectenbeurs den laatsten dag der week bij opening een eenigszins onregelmatige hou ding te zien gaf, had zij toch over het algemeen een vast verloop. Het ditmaal bijzonder lange weekeinde deed weliswaar in den aanvang vooral zijn invloed gelden, zoodat de omzet slechts'beperkt bleef,'doch na eenigen tijd nam de handel een zoodanigen omvang aan, dat de ticker op een gegeven oogenblik 3 minuten achterstand had. Winstnemingen kwamen wel voor, doch konden geen invloed op de noteerin gen uitoefenen, aangezien het aangeboden ma teriaal vlot werd opgenomen. De slotkoersën, die tevens ongeveer de hoogste noteeringen van den dag waren, lagen omstreeks een tweetal punten boven die van Vrijdag, terwijl U. S. Smelting Refining and Mining Co. en Bethlehem Steel zelfs drie punten winst behaalden. Voor de voornaamste staalwaarden bleek goede belangstelling te bestaan, terwijl staal waarden in het algemeen profiteerden van de raming der bedrijvigheid in de staalindustrie, die men voor de komende week in het gebied van Pittsburgh op 96 procent der capaciteit meent te mogen stellen, terwijl men die voor de omgevfng van Youngstown op 93 procent aan neemt. De sterk toegenomen vraag naar koper kwam in de noteeringen der koperwaarden dui delijk tot uitdrukking. Luchtvaartaandeelen wis ten zich goed te handhaven, terwijl Spoorweg fondsen, chemische waarden en Public Utilities een vaste houding vertoonden. Het feit, dat de verkoopen in den kleinhandel in de op 2 Novem ber geëindigde week met 5 procent zijn gedaald tegenover die in de overeenkomstige week van het vorig jaar, kon geen invloed uitoefenen op de noteeringen der fondsen van handelshuizen. Over het algemeen werkten de verwachtingen van een gunstige ontwikkeling van het econo mische leven en van een groote credietverrui- ming stimuleerend op de markt. De beurs sloot vast. Vandaag werden 779 fondsen 'verhandeld, waarvan er 528 in koers zijn-gestegen, 103 fond sen leden een koersverlies, terwijl er in de notee ringen der 148 overige geen verandering kwam. Nov. Allied Chemical Air Reduction American Can Co. Am. c a Foundry American Radiatoi Am. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. Sugar Refining Am. TeL Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baldwin Locomotive Baltimore Ohic Bethlehem Steel Canadian Pacific Comm. Invest. Trust J. 1. Case Company Ches. Ohio Chicago Rock lsl. Chrysler Motor Consolid. Edison Co. Deleware Huds. Detroit Edison G. Dupont dp Nem. Eastman Kodak General Electric General Foods General Motors Good Year .Hudson Motor Intern. Harvester Int. Merc. Marine Intern. Nickel International Paper Intefn. Tel. en Tel Kennecott Copper Mack T rucks Incorp. Montgomery Ward National Biscuit Co. Nat. City Bank New York Central Norfolk 6? Western North. Am. Aviat Nord. Amer. n. a. Northern Pacific Packard Paramount Pennsylvania Proctor Chamble Publ. Serv. N. J. Pullman Incorporat. Pure Oil Company Radio Corporation Reading Company Rep. Steel Reynolds Tobacco B. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Texas Gulf Sulphur Twent. C. Fox Film Union Carb. &Carb. Union Oil of Calif. Union Pacific United Aircraft United Corp A. United Fruit Comp. U. S. Ind. Alcohol U. S. Rubber U. S. Steel U. S. Steel pref. Western Union Westingh. Electric Woolworth Building 9 43} 173 94 30} 71 18} 48} 16} 167 73} 8! 28} 18} 18} 4 1 92} 3 40} 61 42} 15} 220 18} 18 7} 3} 9} 24 59 32} 26} 5 J 8 14} 24} 34} 78} 10} 9} 9} 14} 6} 36} 36} 6} 75} 84 44} 1 75 23} 23} 76} 128} 22} 108} 35 8 42} 1~3 93 •30} 7} 17} 45} 16} 166} 73} 8} 18 J7 4} 89 3} 39} 58} 42} 82 25 13} 114 169 141 34} 37} 53 18} 4} 54} 8 27} 15} 2} 34 28} 40} 18} 15 2 218 18 18} 7} 3} 9} 24} 58} 32 26} 8} 5} 14} 23} 34 78} 10} 9} 9} 13} 6} 35 f 36} 6} 75} 83} 43} 73} 22} 23 73} 128} 21 I 107} 35} 7 42} 172 93} 29} 71 18} 46} 17 167 73 10 2 27} 18} 18} 4} 92} 3} 39 61 42} 80 25 14 116 168 140} 35} 37} 54 18} 4} 55} 7} 27} 15| 2} 35} 9} 40} 18 15} 220} 18 19} 7} 3} 9 24} 59} 32} 27} 8} 5} 14} 23} 34} 79 10} 8} 9} 14 6} 35} 35} 6} 76 84 44 73} 22} 23} 74} 127} 22} 108 34 viel geen oogenblik uit haar rol en moest dus wel geoefend zijn. Niettemin ben ik er volko men zeker van: oogen, bewegingen en stem zijn die van een jonge vrouw: de rest is comedie. waarvan ik het doel nog niet begrijp." „En waarom gelooft u, dat zij geen Frangaise is?" „En waarom, meent u, had ik juist den naam Glasrotter gekozen?" vroeg Silas Hempel glimlachend. „Wel?" „Raadt u het hiet? Dan zal ik iets anders vragen. Gelooft u, dat een Frangaise omiddel- lijk en zonder haperen dien naam kan nazeg gen enonthouden? Ik niet! Zij heeft hem nochtans herhaalde" ijk en met den juisten Duit- schen tongval uitgesproken. En daar zij dit zon der de minste inspanning deed en ons had laten zeggen, dat zy geen Duitsch verstond, houd ik haar juist voor een Duitsche!" „Ei} waarom niet voor een Amerikaansche?' „Dat weet ik zelf niet, maar ik voel het. Zij heeft heelemaal niet het type van een Amen- kaansche. Toch geloof ik gaarne, dat zij in Ame rika is geweest, misschien zelfs langen tijd; daarvoor pleit ook de aanwezigheid van die ne gerin." „Jammer, dat we den zoon niet te zien heb ben gekregen!" „Toen ze van hem begon te spreken, dacht ik onmiddellijk, dat hy zich in geen enkel geval zou laten zien en ernstige redenen daarvoor had. Men vestigt niet voor niets zijn keuze op een zoo afgelegen vil'a en op een doofstommen knecht. Natuurlijk zijn de wetenschappelijke stu- MAKELAARS IN EFFECTEN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 215 tEL. 42600 (4 lijnen) Speciale afdeeling voor het verhandelen van KERKELIJKE LEENINGEN Sedert de vorige -opgave werden door afc firma D. W. BRAND, Keizersgracht 215 te Amsterdam, de volgende fondsen verhandeld: OBLIGATION Frankfort a. Main 7 98 et 100 NEW YORK, 9 Nov. 9 Nov. 8 Nov. 9.86 87 9.81 9.70 9.63 9.31 9.23 24 8 Nov. 9Nov. Katoen Dec. 9.90 Jan. 9.81 Mrt. 9.91 Koffie (Rio - Nieuw contract) 9.85 86 Juli 9.75 'Mei 9 84-85 Oct. (Santos) Mrt. 4.12-J-- Dec 4.20+ Sept 4.28-4-- Sept. Mei Juli i Suiker Dec. 0.78 Mrt. 0.84 Mei 0.87 3 00- Sept. 4 12 Dec. 4 20 Mrt. 4 28.+ Mei Juli Sept. 5 99 6 18 6.25+ 6.32 6 40 5.97+ 614+ 6.22+ 6.29+ 6 37+ 0.78Juli 0.900 90 0.84} Sept. 0.94} 0.90 i 0.87} Dec. 0.98} 0 99 Mrt. 1.02} 1.03 Rubber Standaard Dec. Jan, Mrt Mei Tin 20.80 20.67 20.58 2045 20.45 20.31 20.33 20 10 Juli Sept. Oct. 20.10 20.05 20 00 2100 19.90 19.85 Loco 51.00 51.55 56 fermyn 50,50 51.21 90 dagen 50 25 50.38 CHICAGO, 9 Nov. 9Nov. 8 Not. 9 Nov. 8 Nov. Tarwe Ha vei Dec. 88 f 87} Dec. 37 36} Mei 87} ff 8 87-86} Mei 36} 35} Juli 83 f X 4. 82} 83 Juli 33} 33 Maïs Rogge Dec. 62-} - 621 63 f Dec 46} 45} - Mei 63} Mei 50 - 49r Juli 64— 63f Juli 511 50} - Reuze) Dec. 4 85t ra 00 Mrt. 5 05 5 02} Jan. 4 97 4 97 Mei 5 22 5 22 f WINNIPEG 9 Nov. 9NOV. 8 Nov. 9 Nov. 8 Nov. Farwe Gerst Dec. 72} 72} - Dec. 45 f - 45} Mei 76} 76} •- Mei 44— 44 Juli 77} 78}- - - Juli 41 - 41 Rogge uimzaao Dec 46} 47 - Dec 133} 1 31 Mei 49} 49-} -- Mei 136 1 34} Juli Juli Havei üec 33} 34 Juli 31 Mei 32} 33} Opgave laatst uitbetaalde nummers per 8 No vember 1940: Clearing met Duitschland. Laatst uitbetaalde -nummer; tegen guldens vorderingen: 898.409; tegen Reichsmarkvorde ringen; 77.840/247.272. Clearing met Chili. Laatst uitbetaald num mer: 1698. Clearing met Turkije. 'Laatst uitbetaald num mer algemeene clearingrekening: 4740; bijzon dere clearingrekening: 2431a. Clearing met Italië. Laatst uitbetaald num mer: 2386. GRONINGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten mej. E. G. van Iddekinge te Beerta. LEIDEN. Geslaagd candidaatsexamen Ro- maansche taal- en letterkunde (Fransch)mej. G. A. Besier, Leiden. Candidaatsexamen geschiedenis: mej. W. J. van der Pol, Voorburg. Doctoraal examen Indisch recht: de heer Lie Oen An, Leiden. Economisch doctoraal examen Indisch recht: de heer W. L. van der Hilst Karrewij. Den Haag. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heer G. P. Mater te Utrecht. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heer A. A. Verschoor te Oegstgeest. diën niets dan een voorwendsel zulke studiën had de man even goed, beter zelfs, in Amerika kunnen maken! Nog iets anders viel mij op, en dat was eigenlijk een domme zet van mevrouw Foster: dat zij beweerde, nooit iets van spiritis me gehoord te hebben!" „Dat kwam ook mij bijna ongeioofelijk voor. Thans, nu daarover zooveel gesproken en ge schreven wordt, kan men zich nauwelijks voor stellen, dat iémand er nooit van heeft gehoord." „O ja! Juist omdat zij beweerde, niets ervan gehoord te hebben, moet zij van de zaek best op de hoogte zijn. Daar spirit'sten zich gewoonlijk ook veel met hypnose bezighouden, hield me vrouw Foster zich zoo onwetend. En juist daar door heeft zij mij verraden, dat zij van het echte doel van ons bezoek méér begrip had, dan zij liet voorkomen De opgewondenheid van den majoor nam toe: „Mijnheer Hempel!Wilt'u misschien be weren, dat mijn arme dochter indat huis.. dat die mevrouw Fosterof haar zoon de hand in 't spel hadden, toen men Lvdia van haar wil beroofde en haar bevelen gaf?" Nauwelijks kon hij deze woorden over de lip pen brengen. Silas legde hem kalmeerend de hand op den schouder. „Wind u ni«t zoo op, mijnheer von March statten. Van „beweringen' kan hier gen sprake zijn, hoogstens van vermoedens en mogelijkheden. Daar ons bij het bezofek in de viHa Lotos ver schillende dingen verdacht voorkwamen, be schouw ik het als niet onmogelijk, dat we inder daad op het goede spoor zijn.' „Als uw veronderstellingen juisjt zijn., en Karlsruhe 8 74 76 Keulen, Cert. 7 <2, 90 Julianaschool te Amsterdam 3% 69 Necierd. Hervormd Diaconessenhuis te Arnhem 3 80 OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Hippolytus Stichting, Sint te Delft 5 99}} Kruisvinding, Par. v. d. H. te Rotterdam (volle rente) 5 60 Roomsch-Katholiek Arm- en Weesbe- stuur te Vüssingen 3)} 75 Willibrordus Vereeniging, Sint te 's-Gra- venhage (kl. cp.) 5 80 OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) Agnes Hospitaal. St. te Bocholt 8 30 27i/z 28 Alexianer Broeders te Aken 7 31 33 32 Allerheiligste Verlosser, Cpngr. te Würz- burg 7 31 32}}% Allgemeine Ortskrankenkasse te Altona 7 52% 55 56 Augustinessen, Zusters te Keulen Küp- fergasse 2% 17}}% Augustinessen, Zusters te Neuss 7 20 Barmhartige Broeders van Trier 8 25 Bisdom Ermland te Frauenburg 5 42% 42 44.% 45 Bisdom Osnabrück 7 25 30 Bisdom Wiirzburg 7 30 r/„ 38 Caritasyerband te Berlijn 8 30 Caritasverband te Trier 8 28 30 33 Christelijke Scholen te Menden 8 25 29 Deutscher Verein vom Heiligen Lande 5 32 Driekoningen Hospitaal te Keulen 7 27% <2, 21 Engelsche Zusters, Instituut der te Aschaffenburg 8 18 Franciscanessen v. d. H. Familie te Mayen 4 25 Franciscanessen Congr. Eerw. Zusters te Nonnenwerth 7 20 30 Franciscanessen, v. d. H. Georgius te Thuine 7 30 Franciscanessen van St. Maria Stern,. Zusters te Augsburg 8 30 Franciscanessen (Mariahilf) Zusters te Bad Neuenahr 7 29 Goeden Herder. Klooster v. d. te Marx- heim 8 30 <2, 33 Hart van Jezus, Priesters v. h. H. te Düs- seldorf 7 20 Hedwigs Stift. R.K. Ziekenverpleging St. te Bad-Warmbrunn 8 30 Hubertus, Par. v. xt. H. te Essen 4 22%% 25 Joannes afen Dooper, Priesters v. d. H. te Leutesdorf 7 22% 25 44 Joseph Stichting, Sint te Berlijn-Char- lottenburg 7 24 27%% Johannesbund te Leutesdorf 8 20 Joseph, Par. v. d. H. te Tutzing 7% 30 32 Keulen. Het Metro*politaan Kapittel van den Dom van 7 35 Laurentius, Par. v, d. H. te Steele 8 32 Matheus, Par. v. d'. H. te Altena 7 30 Mathias Spital te Rheine 7 13 15 Mlssionschwestern v. H. Herzen Jesu te Hiltrup 7 27% 24 27% 333}% 33 Mlssionschwestern te Schweidnitz 7 27%% Paderborner Zusters te Geseke 3% 27% 30 Pallottiner. Missiehuis der E.E. Paters te Limburg a. d. Lahn 8 20 23 30 Pank-ratius, Par. v. d. H. te Augsburg 7% 32 Petrus Paulus. Par. H.H. te Eschwei- ler 4% 27%% 30 Schifferkind'erheim te Duisburg 8 15 Schulschwestem, Instituut der te Speijer (a f 100.—) 8 10 20 12 Sebastianus, Par. v. d. H. te Eppelborn 7 25 Theresia Kinderhuis te Neuss 7 15 Vihcentius a Paulo, Sint te Freiburg 7 c„ 30 Vlncentius Weeshuis, Sint te Dortmund 7 25 PANDBRIEVEN Algemeene Maatschappij tot Beleenen en aankoopen van met vruchtgebruik en Periodieke Uitkeering belaste Waar den (kl. cp.) 4 Boeren Hypotheekbank 3}} 87%% Dordrechtsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3% 88%% Haarlemsche Hypotheekbank (kl cp.) 4 96%% Nederlandsche Bankinstelling voor Waar den enz. (kl. cp.) 4 (4% 67 68 71 Nederlandsche Bankinstelling voor Waar den enz. (kl. cp.) 4 (5 67 68 71 Residentie Hypotheekbank (kl. cp.) 3% 80 Rotterdamsche Scheepshypotheekbank (kl. cp.), 3% 76 Vereenigde -Transatlantische Hypotheek banken (kl. cp.) 3 56 58 AANDEBLEN Adm. Kantoor Gem. Fonds Mrs. van Vlerssen. Trip Feith 35 A. E. G. Genuszrecht Urkunde 70 Bogota, Handel Industrie Maatschap pij120 <f„ Drentsche Veen en Middenkanaal Maat schappij 47 Grint Maatschappij te Zwolle 100 Haagsche Buurtspoorwegen (Cert.) 55 Hollandia Plate. Nederlandsche Hotelzil ver Maatschappij 30 Kemo Corsetfabriek195 Nationale Hypotheekbank f 200.— toe Nieuwe Rotterdamsche Courant 65 Oost-Java Prauw Maatschappij 70 Vlaardingen, Visscherij Maatschappij 30 Zeeuwsclie Hypotheekbank (Volgest.) 67}}% NIET VOLGESTORTE AANDEBLEN Assurantie Maatschappij De Nederlanden van 1845 75 gestort 285 Eerste Nederlandsche Scheepsverband Maat schappij 10 gestort f 200.toe Holland, Brandverzekering Maatschappij 40 gestort 400 Nederlandsche Scheepshypotheekbank 10 ge stort f 400.toe OPRICHTERSBEWIJZEN Hollandsche Bank Unie f 20. Javasche Cultuur Maatschappij f 300.—, f 315.—, f 310.— Winstbewijzen Oost-Borneo Maatschappij A f 375. Oost-Borneo Maatschappij B. f 105.— Rongga Landbouw Maatschappij f 450.— DIVERSEN Algemeene Kunstzijde Unie (warrants) f 290.—, 280 Algemeene Kunstzijde Unie (Div. No. 14) f 18.75 Automatic Screw Works (Rest.bew.) f 11. f 22 Barisan Mijnbouw Maatschappij (Rest.-bew.) Lijm- en Gelatinefabriek Delft (Rest.bew.) f 17, 'f 20— Moormann's Cultuuröndernemingen (Bew. van Deelger.) (1 stuk) f 40.— Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrieken Rest. bew.) f 22.50. f 22.—. f 25.—f 27 50 Vereenigde Transatlantische Hypotheekbanken (Rest.bew.) 3 3% LOTEN Rotterdamsche Schouwburg f 1. Weerbaarheid' (Afgest.) f 0.55 daar twijfel ik niet meer aandan zou dus die Foster de man zijn, aan wiens wil mijn dochter werd onderworpen.de man, die Holz- mann heeft-Vermoord?" Die mogelijkheid bestaat ongetwijfeld, ja, zelfs de waarschijnlijkheid, maar de zekerheid moeten wij ons nog verschaffen. Mogelijkheden zonder bewijzen hebben geen waarde. Ik za- morgen op de eerste plaats een onderzoek in stellen aangaande de juisthelü van hetgeen me vrouw Foster ons over zichzelf en haar zoon heeft verteld Hun chauffeur remde om een wagen, die van rechts uit een zijweg kwam, te laten pas- seeren. De lantarens van hun eigen wagen wierpen gedurende eenige seconden een scherp licht op den anderen auto, zoodat men iedere bijzonderheid ervan goed kon opnemen. Bijna tegelijkertijd slaakte de majoor een kreet: „Lydia!" Toen riep hij, zonder ook maar even na te denken, door de spreekbuis den chauffeur toe „Omkeeren. Den anderen auto achterna!" Aan dat bevel werd gehoorzaamd. Ook Silas had Lydia herkend: ook hem was een kreet ontsnapt. De majoor was bleek als een doode en beefde van 't hoofd tot de voeten. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2