BERKENRODE 9 VE TREKJES De Duitschers in Indië OOSTWALD r Verdinaso bij N.S.B. W. HOLTHUIZEN .J Adverteert in dit blad ZONDAG 10 NOVEMBER 1940 NUTRICIA'S ROOMBOTER IN ONZE ETALAGE ENDENBURG Eere-promotie H. F. Tillema Geïnterneerde vrouwen en kinderen zijn vrijgelaten e Het ontstaan en d<£ ontwikkeling van deze heerlijkheid HAARLEM Wl LHELM I NASTRAAT 37 TELEF. 17644 DAMMEN R.K. DAMCLUB T.E.P. I>E NEDERLANDSCHE UNIE Plaatselijk comité Zwanenburg, Halfweg en omstreken SCHAKEN R. K. Schaakclub „Het Witte Paard" VOETBAL H.E\C.de Kennemers Luchtbescherming Subsidies (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) HILLEGOM Wat beslissend is. C. en A. SWAALF - Grafmonumenten KUSTVISSCHERIJ IN DE AFGELOOPEN WEEK De bestelling uit Thibet Eén verklaring van Mussert WOEDEn Verkrijgbaar r GROOTE HOUTSTR. 120 KLEINE HOUTSTR. 58 GEN. CRONJéSTRAAT 5 GEEN NIEUWE SPANNING THAILAND—INDO-CHIN A Ideeën voor woonvemieuwing GEVESTIGD TE HEEMSTEDE LE(||j|E MOLKENBOER Sportparklaan 7, Tel. 28674 STAD Tot de landgoederen, die de omgeving van Haarlem zoozeer sieren, behoort Zieker de heer- hjkheid „Berkenrode", die gelegen is aan den Heerenweg in de gemeente Heemstede. Deze heerlijkheid werd in het jaar 1284 door Hloris V, Graaf van Holland, aan heer Jan van Haarlem geschonken, die, evenals zijn nakome lingen, nu den naam van Berkenrode aannam. Onder de nakomelingen van dit geslacht, wier hamen in de geschiedenis van ons vaderland Benoemd worden, muntte uit een zekere heer Oerrit van Berkenrode. Deze had in het jaar i572 met Hans Kolterman en Pieter Kies be merkt, dat Haarlem aan de zij de van den Prins van Oranje overging en den hertog van Alva tot vÜand verklaarde. Hij is, gedurende de bélege- hng van Haarlem in 1572 en .1573 menigmaal biet levensgevaar naar den Prins getogen. Dit geslacht van Berkenrode schijnt de heer lijkheid langen tijd onafgebroken in bezit te hebben gehad. Door huwelijk van Goedela van Herkenrode met haar neef Ploris van,Alkemade ging Berkenrode eindelijk over in het geslacht v&n Alkemade, waarin het echter niet lang bleef; ^ant uit den bezwaarden boedel van hun zoon Hendrik van Alkemade werd de heerlijkheid in het jaar i691 verkocht aan den heer Benjamin Hbuille, ridder, baronet en schepen der stad Amsterdam. Deze liet, daar de heerlijkheid in het laatste Jaar van het merkwaardige beleg door Don Hrederik, zoon van den Hertog van Alva, voor het grootste gedeelte door de Spanjaarden om- ver geworpen en van de meeste harer torens beroofd was, het voorste gedeelte van het ver ballen slot afbreken, om het opnieuw in het vierkant, voorzien van een Italiaanschen gevel, te laten opbouwen. Tevens liet hij de gracht om het slot verdiepen en verbreeden en er een sier lijke en stevige brug overheen leggen. Ook werd er een fraaie voorplaats gemaakt met aan weers zijden ruime stallen, koetshuis en orangerie (een gebouw, waarin des winters de oranjèboomen bewaard worden). De tuinen werden ook zeer verfraaid, vooral door het aanleggen van vijvers, die hun water dan in de Leidschevaart konden loozen. De weduwe van Benjamin Pouille. Vrouwe Eli sabeth Hellens, liet het gebruik en den titel van Berkenrode na aan haar tweeden gemaal, den heer mr. Jan Trip, burgemeester en raad van de stad Amsterdam, doch den eigendom aan haar achterneef, den heer Mattheus Lestevenon, in het jaar 1746, die toen regeerend schepen was van de stad Amsterdam, later ambassadeur van de Staten-Generaal der Vereenigde Neder landen, aan het hof van Frankrijk. In den nacht van 4 op 5 Mei 1747, toen, we gens de verheffing van Willem IV, Prins van Oranje, tot Stadhouder van Holland, alom vreugdelichten ontstoken werden, legde de heer van Berkenrode door deze teekenen mede zijn blijdschap over die gebeurtenis aan den dag. Niet lang na het uitdoen der lichten ontstond er in een der vertrekken een hevige brand, die bij gebrek aan spoedige hulp het geheele huis in een puinhoop veranderde. Men wil echter, dat de vreugdeblijken geens zins de onmiddellijke oorzaak van dit ongeluk geweest zijn, maar dat de brand door een on voorzien toeval is pntstaan en wel door een huiskaars. Later werd het huis weer prachtig opgebouwd, maar ruim honderd jaar geleden is het tot den grond toe gesloopt. Het tegenwoordige landgoed „Berkenrode" is niet op dezelfde plaats gebouwd, waar de heer lijkheid heeft gestaan: deze laatste heeft achter het huidige landgoed gelegen. Thans wordt „Berkenrode" bewoond door mr J. B. Bomans, lid van de Gedeputeerde Staten. ACCOUNTANT - LID N.l.v.B. De eindstanden der competities voor de op stelling der tientallen zijn als volgt: mvm ■ymm (Foto Archief V.K.F.) De Gewestelijke Secretaris voor Noord-Hol- knd, mr. A. A. Aberson, heeft tot leden van bet „Voorloopig plaatselijk comité Zwanenburg- Halfweg en omstreken" benoemd de heeren: J. van As, Friedalaan 86-, Zwanenburg, ambte naar; G. C. Dijkstra, Haarlemmermeerstraat 7, Halfweg, boekhandelaar; W. P. van Epenhuy- ten, Marïalaan 41, Zwanenburg, technisch op- ter H.M.P.; P. Leuver, Marialaan 52, Zwanen burg, administrateur Z.K.Et; JE. Noorderbroek, ïepenlaan 85, Zwanenburg, fabrieksarbeider; J. Vlegels, Ringweg 10, Halfweg (IJpolder), land bouwer; C. F. van Vliet, Polanenstraat 20, Half weg, bankbediende. Eén plaats in het comité blijft nog gereser veerd voor een vrouwelijke afgevaardigde. Voor bereidingen zijn voort loopend tot aanstelling van propagandisten in de polders en buitenwij- ben. Met het secretariaat is belast de heer P. Leuver. In de samenstelling van dit comité is weer- ®piegeld de verscheidenheid van richtingen op godsdienstig, politiek enmaatschappelijk ge bied, zooals deze ook tot uiting komt in de velen, die zich reeds bij de Ned. Unie aan sloten. Deze afdeeling strekt zich uit over Ijet ge heele gebied tusschen Amsterdam en Haarlem, oostelijk begrensd door den ringspoordijk Voor bij Sloterdijk, noordelijk door het Noordzeeka- haal en omvat de buurtschap Zwanenburg tot Üen Spaarnwouderweg en de geheele gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. ben door het weer niet geregeld kunnen door- visschen. Levende garnalen deden f 8.50 tot f 12 per mand. Naar Amsterdam en elders werd 6500 kg. gekookte garnalen verzonden tegen den vastgestelden prijs. De aanvoer van versche visch uit Denemar ken stond deze week geheel stil. Of binnenkort weder nieuwe zendingen visch uit Denemarken te verwachten zijn, staat nog te bezien. Uit Zweden zijn enkele partijtjes visch, o.a. tong geïmporteerd. De aanvoer hiervan was echter zeer gering, waardoor de tong opliep tot f 3.80 per kg. Groep I: gesp. gew. rem.' verl. pnt H. Rump 4 2 2 0 6 J. Spijker 4 1 2 1 4 Joh. v, d. Kroft 4 2 0 2 4 A. van Loenen 4 1 1 2 3 J. Overtoom 4 1 1 2 3 Groep II: gesp. gew. rem. verl. pnt P. Holtenberg 4 3 0 1 6 B. v. d. Kroft 4 2 2 0 6 D. Rump 4 X 2 1 5 P.' Klaver 4 0 2 X 2 C. Koek 4 0 2 X 2 Groep III: gesp. gew. rem. verl. pnt J. Dijt 4 4 0 0 8 J. Valk 7 3 2 2 8 H. Lindeman 4 2 1 X 5 A. Boeree 4 2 0 2 4 Deze week zijn de volgende uitslagen te noteeren: Groep 1: B. Walker—G. v. d. Berg 0—1; M. v. d. BergC. v. Soest 1—0. Groep 2: G. v. d. Stoop—B. Spoor 0—1. Groep 3: G. NijssenTh. Schoorl 0—1; J. BaasJ. Liippus '01. Voor de neven-competitie:' 1. J. de LangeA. Hablous 01; J. Reeuwijk A. van Kesteren y2VI». Fijnproevers eischen Gerechtigd tot het voeren van het Rijks- botermerk. De vers'chheid wordt gega randeerd tot den datum, vermeld op ieder pakje. Verpakt in cartons van 'A en 'A k.g. Driemaal per week versche aanvoer in ons filiaal te Haarlem: Raamslngel 52. Tel. 12577 H, F. C. komt tegen de Kennemers uit: v. d. Togt. J. Berendse A. Berendse Flack Kruijer van Olphen Gentiss Drijver de Haan kammeijer Guldemond. De la Mar, die het na ruim twee maanden van gedwóngen rust weer zou probeeren, heeft de vorige week in een wedstrijd met het tweede elftal wederom verwondingen aan zijn oude enkel-blessure opgeloopen. Naar het zich laat aanzien zijn de la Mar's kansen op een volledig herstel van deze bles sure niet bijzonder groot meer. Voor H. F. C. een tegenvaller. ziet U de meest moderne •MONTUREN* Wij hebben 'n groote collectie GEDIPL. OPTICIEN RIJKSSTRAATWEG 12 b/h Soendaplein Tel. 16658 - Haarlem Zieken fondsleverancier In de begrooting voor 1941 worden de uit gaven inzake bescherming van de bevolking te gen luchtaanvallen op f25.063.04 geraamd (v.j. f 1500.van welk bedrag het grootste gedeel te (f20.563.04) van het Rijk wordt terug ont vangen. Het subsidie aan de afdeeling Beverwijk van Het Witte Kr'uis, ten behoeve van de t.b.c.-be- strijding, is op de begrooting voor 1941 uitge trokken tot 'een bedrag van f 8500. Ten behoeve van de kinderuitzending is f 800 geraamd, welk bedrag onder het Centraal Ge nootschap en de Stichting Katholieke Kinder uitzending wordt verdeeld naar verhouding tot het aantal uitzenddagen. Voor Wijkverpleging is in totaal f 4000.uit getrokken. welk bedrag zal worden verdeeld onder het Witte Kruis en het Wit-Gele Kruis. Over de vraag in welke verhouding het bedrag zal worden verdeeld, zullen B. en W. zich na- de beramen. De subsidie aa,n het Witte Kruis ten behoeve van de exploitatie van het badhuis wordt voor 1941 geraamd op f 1712.50. zijnde het bedrag aan rente en aflossing van de door de gemeente ge garandeerde leening. De vereeniging had een subsidie gevaagd van f3.036.52 d.i. het geraam de tekort op de exploitatie, na aftrek van de afschrijving op de activa, voor zoover deze de verplichte aflossing op de leening overtreft. B. en W. stellen voor. evenals in voorgaande jaren, allereerst een renteloos^ voorschot toe te staan ad f 750.zijnde het bedrag der ver plichte aflossing op de door de gemeente ge garandeerde ïeening en vervolgens een subsidie van f962.50 Krachtens de voorwaarden, waar onder het Rijk aan de gemeente onderstand verleent, mag'geen hooger bedrag worden toe gekend dan rente en aflossing van de gegaran deerde leening. De plaatselijke werkgemeenschap, welke den burgemeester zal bijstaan bij de leiding en or ganisatie der werkzaamheden, zal nader wor den samengesteld. Allen, die zich beschikbaar willen stellen als medewerker of medewerkster voor de winter hulp, dienen zich zoo spoedig mogelijk schrif telijk op te geven met vermelding van naam, geboortedatum, adres en beroep, en dienen daarbij tevéns te vermelden voor welke werk zaamheden zij zich bij voorkeur beschikbaar willen stellen, b.v. als collectrice of collectant, typist(e),. alle voorkomende werkzaamheden enz. enz. Ook vereenigingen, bonden, organisaties, stichtingen enz. kunnen hun medewerking aan bieden, hetgeen echter alsdan de medewerking der betreffende vereeniging als zoodanig be doelt, zoodat de leden, die persoonlijk werk zaam zullen zijn, zich tevens nog persoonlijk dienen aan te melden als boven werd omschre ven. Op allen wordt een dringend beroep gedaan tot het verleenen "van de meest volledige en spontane medewerking. Winterhulp Nederland De Burgemeester van Hillegom maakt bekend, dat hij de leiding van de Winterhulp als directeur in de gemeen te Hillegom heeft aanvaard. Het plaatselijk bu reau zal 'voorloopig gevestigd zijn ten Raad- huize. In overeenstemming met de desbetref fende richtlijnen, door den Directeur-Generaal der Stichting WinterhulpNederland gegeven, zal de gemeente-ontvanger de heer E. Meijer optreden als penningmeester, terwijl de heer C. H. Brants, adjunct-commies ter secretarie met de administratieve werkzaamheden is belast. In de laatste instantie beslist vakmanschap, of een grafteeken blijvende voldoening zal schenken. Mits als materiaal steeds natuursteen gebezigd wordt. Beide voorwaarden zijn in onze firma aanwezig: 34 jaar ervaring en verwerking van uitsluitend natuursteen. Toonzaal: KLEVERLAAN 58 (t.o. Stadskweektuin) Telefoonnummer 10298' Electrische Steenhouwerij: Judith Leysterstraét 192154 Te Scheveningen was Zaterdag een gedeelte Van de kustvloot aan de markt. Het waren 1 öiotorlogger, 18 kotters en 23 motorschokkers ttiet een totale besomming van f 4375. De aanvoer bestond, zooals trouwens de ge heele week, uitsluitend uit wijting en schar. Schol en andere soorten werden tot nog toe in Zeer geringe mate gevangen. De schokker no. 29 besomde f 280. Dit was de hoogste schokker besomming. De groote motorschokkers deden tveekbesommingen tot f 600 per vaartuig. Door de ongunstige weersomstandigheden hebben de kleine schepen de kustvisscherij niet in vollen omvang kunnen uitoefenen, zoodat de geheele kustvloot niet dagelijks aan de markt Was. In den loop der algeloopen week zijn weder Van elders een vijftal vaartuigen in de Sche- Veningsche haven aangekomen, terwijl nog uit Texel vier kotters en van Urk 10 schokkers ver- Wacht worden. Ook deze schepen zullen van Scheveningen uit aan de visscherij gaan deel nemen. De aanvoer van levende garnalen bedroeg de- *e week 2400 kg. Ook de garnalenvisschers heb- De heer Cornelis Meierman (firma-naam: C. Meierman's Agentuur en Commissiehandel) had zijn woeste Maandagochtend-buj.Vroeger was ie alleen maar „vervelend", Jzoo de eerste paar uur van elke nieuwe week.... Maar sinds de oorlog was 't verschrikkelijk.!.. Nu moeten we eerlijk toegeven, dat het zakendoen voor me. neer Cornelis Meierman tegenwoordig geen pretje was.... allerlei „heen en weer-gezanik" met 't Crisis-uitvoerbureau, met de Kamer van Koophandel, met de Douane.... dozijnen for mulieren die ingevuld moesten worden en om 'n abuis je van niks" werden afgekeurd't was voor 'n gewoon mensch al om wanhopig te worden. Meneer Cornelis Meierman wervelde knars- tandend en scheldend door het kantoor schopte 'n stoel twee meter verder, trapte 'n prullenmand tot vuilnis en-smeet met boeken. In bange aarzeling vroeg de typiste hem iets over 'n kleine onduidelijkheid in 'n dictée De patroon gaf 'n brul als 'n tijger, die rfiet de poot in n klem trapten vaarde uit: „Kunt u 't weer niet alléén af, juffrouw? Betaal ik u zestig gulden in de maand om u elk lettertje v.óór te moeten kauwen? Heeft u stenografie geleerd bij 'n schoorsteenveger, of gaan uw her sens ergens op visite als ik u brieven dicteer?" „Gunst, meneer, 't is maar ,,'n Kleinigheidje, nietwaar? U tergt me door loopend met kleinigheidjesZijn. die brieven nóg niet getikt? Ik had ze in die tijd zelf al in rondschrift kunnen klaar hebben! Ja, na tuurlijkgaat ze 'n deuntje zitten snotte rende gewone methode bij vrouwen Meneer Cornelis Meierman was nog lang niet klaarmaar zijn woordenstroom werd afge. broken door de komst van Henk, de jongste be diende, die de post had gehaald. „De post, meneerd'r is een heele gekke brief bijik zou zeggen: uit Thibet." „Uit wat?" rukte de patroon het bundeltje brieven uitHenk's vingers„Ja, waarachtig 'n brief uit Thibet....' en duidelijk geadres seerd.... en de afzender ishmhm.... Rhana Saga Hum.... uit eh.... Lhasa „Lhasa? Ik dacht Thibet?" „Lhasa ligt natuurlijk in Thibet, ezel! Heb jij op school zitten maffen bij de aardrijks kunde? Mooi stelletje personeel heb ik! Dat is natuurlijk 'n bestellingIk heb toch onlangs dat contract afgesloten met het Wereld-Adver tentie-Bureau,'t zou ook wel verschrikkelijk zijn ais dat nooit es 'n bestelling opleverde...." Met 'n zenuw-rukje had meneer Meierman de brief open geritstEn nu stond ie naai de letters te oog-knipperen met 'n gezicht, dat iets meer dan schaapachtig genoemd kon wor. den. „Eh.... hmzeg juffrouw.... welke vreem de talen kent u?" Fransch.... Duitschen 'n beetje En- gelsch „Anders niet? Dus geen Thibetaansch?" De typiste keek alsof haar was gevraagd of ze een tante had bij de Zoeloe's. „ThiNee, meneer „Nee meneer! Nee meneer" klonk het ha telijk na-snauwend „Daar betaal je zestig gulden in de maand voorWat heb ik aan een correspondente in de moderne talen die nog niet eens Thibetaansche kan lezen? Sta jij daar niet te grinniken, snotaap! Och, och.... t is wat moois! Komt er eindelijk weer es 'n reuze bestelling.en van 'n splinternieuwe klant.. en.. „Hoe weet u dat, meneer, van die reuze-be stelling?" vroeg Henk „Kan u 't dan wél lezen?" „Ga aan je werk, vlegel! En leer Thibetaansch in je vrije tijd.... dan doekje tenminste iets voor de zaak! Bèn je nog niet weg?" De jongen vluchtte en de heer Cornelis Meier, man liep rond als 'n brieschende leeuw „Juffrouw, bel 'n vertaalbureau op.... di rect! En vraag of ze iemand sturen om 'n Thi betaansche zakenbrief te vertalen. De juffrouw begon op te bellen en de heer Cornelis Meier man de brief opnieuw te bestudeeren. Hij zag wel zesmaal 't getal 100.000 staan, maar van de rest snapte hij geen lorhij drukte de vuisten tegen zijn ooren, om door geen enkel geluid te worden gehinderd. Hoe, bestond 't! Vermoede lijk een of andere ondernemende zakenman daar, die ineens met veel reclame wat artikelen op de markt wou gooienMaar welke artike len konden dat zenijn? D'r werd van alles ge ëxporteerd hier.... 't konden potlooden zijn van 'n paar cent, of fluitjes, of trompetjes maar evengoed portretlijsten, bloemvazen of pen dulesHij greep naar de voorraadlijsten maakte driftig rekensommetjes en schatte hoe groot de order in 't ongustngste geval kon zijn.. Bemerkte opeens, dat de juffrouw nog steeds te lefoneerde. „Nou, juffrouw? Weet u al iets?" „Nee, meneer.ik heb al vier vertaalbureaux opgebeldmaar als ik begin overThibe, taansch, dan vragen ze ongeveer of we gek zijn „Wel allemachtig! Ik betaal u 60 gulden in de maand, juffrouw, en kunt u niet eens 'n fat soenlijk vertaalbureau opduikelen? Wat heb ik aan u? Die brief moet vertaald worden! Be grijpt u dat goed, juffrouwen anders kunt u vertrekkenDie lui bestellen alles bij hon derdduizend stuks tegelijkDringt dat goed door tot uw weekê hersens, juffrouw? Huil niet, schaap, of ik doe iets ontstellends!" In'tusschen was Henk weer voorzichtig bin nengeslopen en zei: „Meneerik weet wat. me <zuster dient hier in de buurt bij 'n heele ge- j leerde perfesser die zoowat alle talen spreekt-. hij is gepensioneerd en vertaalt nog wel es boeken uit allerlei gekke landen „Goed, goed, goed.... vraag of die meneer direct wii komen voor 'n zeer belangrijke ver taling.... zeg maar, dat ie er gerust 'n be hoorlijk honorarium voor kan rekenen, maar dat 't zéér dringend is!" Henk was al weg en deed 'n kwartier later de deur wijd open om de professor aan te dienen. Dit was 'n heer met 'n huishoudzeep-kleurig gezicht, met 'n paar oogen er in als uitgeslagen rozijnen. De heer Cornelis Meierman maakte zeven buigingen, schoof drie stoelen naar den geleerden heer en toonde hem bevend van emo. tie den brief. „Kijk u es, professorik zou graag van uw hooggeleerde kennis willen gebruik ma ken.'. ..onze eerste relatie uit Thibetmaar u begrijptkunt u dien brief vertalen?" De prof zette 'n geweldige bril op zijn ge kreukelde neus, kuchte en begon te vertalen „Hoogvereerde vreemde man uit het schoone Holland. Ik dank de vreemde reiziger, die mij het adres van uw keizerlijken winkel gaf, 100.000 maal. Ik ben maar een arme man en leef met mijn vrouw en mijn acht kinderen in zeer armoedige omstandigheden, hoéwei wij de Dalai Lama 100.000 maal om rijkdom smeekten. Mijn kinderen dat 100.000 goede geesten hen steeds mogen behoeden hooren gaarne muzikaal lawaai en wij willen hen graag een groot ple zier doen. Daarom zou ik u 100.000 maal dan- den, en zegen over u afsmeeken, wanner u mij, een arme man, acht mondklank-instrumentjes ten geschenke zoudt willen geven. Een arme vader, en zwakke moeder en acht lieve kinde ren danken u nogmaals 100.000 maal en zenden u 100.000 nederige groeten De professor wilde den brief aan Cornelis Meierman teruggeven, doch deze was als 'n leege zak achter zijn bureau op den grond gegleden „Dus" krakte de stem van den prof ,,U weet het nueen arme Thibetaan vraagt u om acht mondharmonica's...." Hij legde den brief op het bureau met 'n ge baar alsof, hij 'n wereldschokkende ontdekking had gedaan in een of anderen Egyptischen grafkelder, en zei: „Het vertalen kost 25 gul den.... mijn giro.nummer is 83372.... goeden dag Toen de heer Cornelis Meierman met water, azijn en eau de cologne was bijgemaakt, nam hij als werktuigelijk de enveloppe uit Thibet in zijn handen en bekeek deze als iemand die zijn doodvonnis te lezen krijgt. De jongste bediende kwam aarzelend naar het bureau en vroeg zacht: „Meneer...." „Ja? Wat is er?" kreunde Meierman. „Meneermag ik de postzegel hebben?" Drie weken later had Henk nog 't lidtee- !-snvan den inktpot, die meneer 'm naar 't hoofd had geslingerd. G. N. Nader meldt onze Haagsche redacteur: In zijn uiteenzetting en motiveering van het besluit tot de N.S.B. toe te treden, heeft de heer Voorhoeve nog medegedeeld, dat de haat, welke in Nederland heerscht tegen de N.S3. hem niet van zijn stap heeft weerhouden. Deze haat toch komt z.i. in de eerste plaats voort uit een sterk conservatisme, dat gericht is tegen de dynamische kracht van het nationaal-socia- lisme. Deze haat keert zich in Nederland tegen de N.S.B., in het bijzonder als de draagster van de nationaal-socialistische gedachte. Doch de KS.B. houdt alle opportunisme verre en is er niet op gesteld twijfelachtigen in hun gelederen op te nemen. Haar eenige doel is een sterk, ja hard, skelet te vormen. Verdinaso en de N.S.B. hebben negen jaar lang voor hetzelfde doel gewerkt, een doel, dat men in drie punten kan samenvatten 1. De vestiging van de hiërarchie en orga nische orde in een Nederlandschen gezagsstaat. waarin persoon, beroep, gemeenschap elkander dienen, waarin de vrijheid van godsdienst en de bescherming van den christelijken godsdienst in zijn kerk door het Staatsgezag zal worden gewaarborgd, waarin het onderwijs door gemeen overleg van alle betroïften groepen zoo wordt geregeld, dat de eenheid der natie en de gods dienstige belangen der leerlingen het best wor den gediend. 2. De vereeniging van het volk der Nederlan den en van zijn grondgebied in en buiten Europa in het Rijk der Nederlanden. 3. De samenwerking van een vrij Nederland in de eerste plaats met eender gefundeerde staten, die rasverwante volkeren omsluiten. Vervolgens heeft de heer Mussert zich per soonlijk tot de vertegenwoordigers de Nedei- landsch pers gewend. Hij zeide, dat hij goed kon begrijpen, dat het voor de Nederlandsche pers op dit oogenblik niet gemakkelijk was te schrijven. Vroeger wist ieder wat hij wel en wat hij niet moest schrij ven, nu is dat niet meer zoo. maar hij hoopte, dat dit weer anders zou worden. Ten aanzien van de daad van Verdinaso verklaarde hij, dat dit een groote zelfverloochening was. Vervolgens zeide de heer Mussert, dat er voor Nedeland maar één toekomst is, althans als vrij volk. Ik zeg, aldus de heer Mussert. met opzet als vrij voik. Het is niet aan te nemen, dat Nederland een landje in Europa zal worden, waar het nationaal-socialisme niet de leiding I heeft, of Engeland wint of Duitschland. Indien Engeland wint, dan behoef ik u niet te vertel len, wat hier zal gebeuren. Maar wat op 10 Mei gebeurd is. dat zal mij niet weer overkomen. Daarom marcheert vanmiddag de W. A. ter sterkte yan 5000 man door de straten van Amsterdam. v' Maar Engeland wint niet naar mijn overtui ging, aldus spr. De N.S.B. vormt geen groote groep in Ne derland, maar dat is, volgens spr., ook niet noodig. Het is in ieder geval een groep mannen. Ik geloof niet aan den vwil van de meerderheid. In de wereld zien wij, dat de sterke minderheid juist het groote heeft bereikt tegen de meer derheid in, omdat het verstand nu eenmaal niet zoo rijk gestrooid ligt. In kan u wel zeggen, dat ik van het Nederlandsche volk veel heb onder- venden. Er zijn menschen, die denken dat wij landverraders zijn, dat is het werk van de Ne derlandsche pers, de -predikanten, de pastoors en de partijpolitici, aldus spr. Hoe eerder het volk tot een andere meening is gekomen, des te eerder zal Nederland vrij zijn, want- de Führer heeft het beste met ons volk voor, mits het Ne derlandsche volk het mogelijk maakt zelfstan dig voort te bestaan in nationaal-socialistischen geest. Mijn taak is het dit mogelijk te maken. Ik zal, ondanks alle booze gezichten, die ik op straat ontmoet, mijn best doen voor het Neder landsche volk. Het tijdstip zal eens komen, dat ILLEEH Zaterdagmiddag heeft in de senaatskamer van het universiteitsgebouw te Groningen door en ten overstaan van den senaat der Groningsche universiteit de promotie honoris causa plaats gehad van den heer.H. F. Tillema te Bloemen- öaal, waarbij dezen de graad van doctor in de geneeskunde werd toegekend. Als promotor fun geerde prof. dr. G. Kappenberg. GENèVE, 9 Nov. (D.N.B.). Volgens een be richt uit Vichy spreekt de Fransche regeering met stelligheid tegen, dat de regeering van Thailand een ultimatum aan de Indo-Chinee- sche regeerir.g zou hebben gesteld, waarin ge- biedsafstand zou zijn geëisicht. Van bevoegde zijde wordt tevens verklaard, dat geen Siameesch protest tegen beweerde gebiedsschending van Fransche zijde ontvangen isi. De toestand tus schen Thailand en Indo-China is onveranderd. het lot van Nederland zal worden uitgemaakt door den Führer en Mussolini. De democratie heeft het volk achtergelaten als een horde van groepen, die elkaar bevechten en die afwachten. Men bedenke toch niet dat het gebeurde van 1918 zich zal herhalen en dat met het schip uit Engeland het oude zal terug keeren. Das kommt nur einmal, dass kommt nie wieder. Spr. deed ten slotte een beroep op de Neder landsche pers, opdat zij mede zou werken, dat Nederland een plaats zou krijgen als vrij land in het nieuwe Europa. Medegedeeld werd ook, dat een aantal per sonen een manifest had uitgevaardigd tot aan sluiting bij de N.S.B. Van officieele Duitsche zijde vernemen wij, dat de Duitsche vrouwen en kinderen, die op 10 Mei in Nederland-Indië geïnter neerd waren, zijn vrijgelaten. Van Duitsche zijde heeft men bevolen, dat ooi? de Nederlandsche geïnterneerde vrou wen weer vrijgelaten zouden worden Het betreft hier enkele tientallen vrouwen die 10 Mei in Duitschland zelf waren geïnter neerd. Indien men in Batavia er toe kan besluiten, alsnog ook de Duitsche mannen vrij te laten, dan kan men er op rekenen, dat ook de Nederlandsche geïnterneerden wederom zich naar hun vaderland zullen kunnen begeven. .doet U op in onze toon- kamefs. Ideeën voor een vroolijk behang, voor een andere opstelling van Uw meubels in de huiskamer; voor 'h nieuw soort uiterst gemakkelijk te behandelen linoleum; voor een nieuwe lamp; voor een verbetering in de verlichting. KRUISSTRAAT 11 - TEiEF. 11491 Bekende merken en zaken verdwenen in den Wereldoorlog Heel veel producten stierven een vredigen dood in den vo- rigen krijg, heel veel namen, die in de huishoudens van 1914 alledaagsch waren, rie pen in 1919 slechts een flauw glimpje van herinnering op, alleen omdat zij gedurende den oorlog ophielden te ad- verteeren. Daartegenover staat het suc ces van vele anderen die juist in den oorlog begonnen. Adverteerders kunnen de contröle over de markt be houden, door met verstand gebruik te blijven maken van het machtige middel dat eou- rantenreclame heet. Als zij dat doen, zullen zij het hunne ertoe bijdragen om het economisch leven van hun land te stabiliseeren. VER. KATH. PERS, N.Z. Voorburgwal 65-73 Amsterdam Gediplomeerd Spraakleerares, (Vereen, v. Bpraakleeraren l Gediplomeerd Zangleerares (Kon. Ned. Toonk. Vereen.) Solo - Koor en Gregoriaansche Zang Declamatie (Leerlinge Paul Huf) Behandeling van alle spraaakgebreken en stemafwijkingen SPREEKUREN: voor Heemstede:- Maandag 11 tot 12. Sportparklaan 7, Tel. 28674 voor Haarlem: Woensdag 4 tot 5. Florapark 2. Tel. 10688 voor Amsterdam: Donderdag 2 tot 3: Reyn. Vinkeleskade 53, Tel. 25274 of volgens afspraak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3