De beteekenis van Molotofs bezoek aan Berlijn De Britsche aanval op München Weer vreemde vliegtuigen boven Joego-Slavië W apenstilstandsdag in Frankrijk Honderden vliegtuigen boven Engeland Hoe de aardbeving in Rusland werd gevoeld De positie van Rusland Duitsche en Italiaansche commentaren De H. Vader betuigt Zijn medegevoel aan Roemenië Het geweigerde vrijgeleide voor Amerikaansche schepen NEW-YORKSCHE BEURS Kettinghandel in zeep ontdekt VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 12 NOVEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTiE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten ITVz ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22697 Bismarcks politiek voortgezet Oordeel der Japansche pers Slechts woonwijken, geen mili taire doelen getroffen Oostenrijksch oud-minister staat terecht Thanksgiving Day met een week vervroegd Antonescoe's aanstaand bezoek aan Rome Universiteit van Belgrado weer heropend Toespraak van Roosevelt Zonder officieele plechtigheden verloopen HET 26e EEUWFEEST VAN JAPAN De moeilijkheden voor de Britsche vloot Britsch vrachtschip aangevallen Grammens op de Brusselsche beurs Estlanders naar Zweedsche kustdistricten Twintig jaar na de nederlaag van W ran gel Italië's standpunt ENGELAND EN EIRE Atnerikaansche Ieren pleiten voor behoud der Iersche neutraliteit Londen teleurgesteld over houding van Eire Geduld Twee Noorsche schepen verloren geacht Dr. Martens opnieuw hoog leeraar te Gent Drie dooden bij vliegongeluk in Amerika Vijfde verjaardag der sanpties herdacht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct. Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterlc verlaagde prijzen Vo«rt prijzen der „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, ll Nov. (D.N.B.) Van officieuze Sijde wordt medegedeeld: In politieke kringen te Berlijn verklaart aien ten aanzien van de beteekenis van het bezoek van den Sovjet-Russischen volks commissaris van Buitenlandsche Zaken, Molotof, aan Berlijn, dat deze gelegen is zoo- Wel in het feit zelf alsook in de begeleidende omstandigheden van het oogenblik. Zoowel de Duitsche als de Sovjet-Russi sche politiek, zoo verklaart men verder, stre ven er op grond van historische ervaringen naar de wederzij dsche betrekkingen op een goede en veilige basis te plaatsen. Dat is de grondslag welke voorhanden was bij het slui ten van het niet-aanvalspact van verleden jaar en die door het bezoek van Molotof aan Duitschland, in strijd met andersluidende doorzichtige geruchten der Engelsche propa ganda, voor de openbare meening der geheele wereld wordt bevestigd. Het feit, dat de Sovjet-Russische minister van Buitenlandsche Zaken vergezeld wordt door een groot aantal prominente mannen Uit het politiek en economisch opzicht van de Sovjet-Unie, doet de conclusie aan de hand, dat de besprekingen zich zullen uit strekken tot de meest verschillende gebieden der Duitsch-Sovjet-Russische betrekkingen. Molotofs bezoek wordt in Italiaansche poli tieke kringen als een gebeurtenis van buiten gewone beteekenis beschouwd. Dit blijkt reeds daaruit, zoo verklaart men te Rome, dat Molo tof voor het eerst naar het buitenland gaat om een officieel bezoek af te leggen. Men herinnert ih dit verband in deze Italiaansche kringen er- san, dat met de onderteekening van het ÖuitschRussische niet-aanvalspact en de la ter in overleg mee Duitschland door de Sovjets ondernomen bezetting van een deel van Polen, Moskou duidelijk getoond heeft, dat het zijn po litieke belangen ziet aan de zijde van Duitsch- iand en niet aan de zijde van Engeland en Frankrijk. De reis van Molotof naar Berlijn Wordt hier als een nieuwe ontgoocheling voor Engeland en als een nieuw fiasco voor de Lon- densche pogingen ten aanzien van Moskou be schouwd, waarbij men vooral herinnert aan het jongste 'streven van den Engelschen ambassa deur in Moskou. Alle politieke en militaire ge beurtenissen, zoo verklaart men verder, nebben er de laatste maanden toe bijgedragen om den Weg voor deze Dui.tsch-Russische ontmoeting te effenen. Bovendien valt de ontmoeting te Ber- 'ijn op een tijdstip, waarin ook de Japansch- itussische en de ItaliaanschRussische betrek kingen een verbetering vertoonen. Ten slotte öiag niet over liet hoofd gezien worden, dat het bezoek van Molotof aan Berlijn geschiedt na öe besprekingen tusschen den Duce en den Eührer aan den Brenner en te Florence en na de belangrijke rede van Hitier te München, Waaruit de duidelijke en vastberaden wil blijkt, den oorlog tot de overwinning definitief voort te zetten. Het tijdschrift „Berlin-Rom-Tokio" dat nauw contact onderhoudt met de Wilhelmstrasse, Wijdt een uitvoerig hoofdartikel aan de Euitsch-Russische verhouding en begint met te berinneren aan de nieuwe uitgave van Bis marcks „Gedachten en herinneringen", welke zoo juist te Moskou in de Russische taal ver schenen is. Het blad vergelijkt de politiek van Bis marck met die huidige polf-iek en ver klaart vervolgens: wanneer men thans in Moskon aan het tijdperk van Bismarck herinnert, dan vloeit daaruit een verge lijking met het huidige tijdperk voort. Het politieke beeld der wereld is sindsdien sterk gewijzigd, maar de constellatie van de groote mogendheden is weer dezelfde. De Oostqnrijksch-Hongaarsche monarchie bestaat evenwel niet meer, en daarmede is de Duitsch-Russische verhouding gemakkelijker fieworden. Evenals toen berust de Duitsch-Rus- sische verhouding op de behoefte aan weder kerige aanvulling, of juister gezegd op een elementaire noodzakelijkheid der beide volke ten. Ook de positie van het Britsche rijk jegens Rusland is essentieel gelijk. Van beslissende beteekenis evenwel voor de verhouding der bei de mogendheden onder elkaar is daarbij hun verhouding tot Duitschland. Rusland immers is in al zijn uitgebreide machtsgebieden alleen dan door Engeland als wereldmacht erkend en gerespecteerd, wanneer het den ruggesteun bad van de Duitsche vriendschap. Verviel deze tUggesteun, en het blad herinnert hierbij aan de opzegging van het door Bismarck aan gegane verdrag, aan Ruslands nederlaag in 1905 tegen Japan e.a. dan kreeg Engeland ih zijn streven om de Russische wereldpolitiek ie verzwakken, vrij spel. De Duitsch-Russische tegenstelling was daarbij voor de Britsche po litiek eenvoudig niet te missen. Met de reis van den Duitschen rijksminister Van Buitenlandsche Zaken naar Moskou, een jaar geleden, met de handelsbesprekingen en hfet het Duitsch-Russische verdrag van vriend schap, is in het westen een wereld van illusies ineengestort. Men sprak van „schijnvriend- schap" of „gemeenschap uit nood" en onder ham tenslotte aanhoudende pogingen om deze vriendschap te verstoren, verdacht te maken en te ondermijnen. Zou de op 26 Augustus 1939 Vernieuwde vriendschap tusschen beide staten th het verloop der laatste maanden inderdaad aan proefnemingen om haar uiteen te scheu ken zijn blootgesteld, dan constateert heT. blad zou zij die glansrijk hebben overwon- hen. Waar de belangen der beide rijken elkaar kaakten, zijn zij zuiver afgebakend en erkend geworden. Bij het beeld past ook het betrekken van het Duitsch-Russische verdrag van vriend schap bij het onlangs gesloten pact van drie thsschen Duitschland, Italië en Japan. Nbg Voor dat de bepalingen hiervan bekend waren, bieenden degenen die voordeel denken te halen uit alle tegenstellingen in de wereldpolitiek te kunnen verklaren, dat het tegen Rusland ge richt was. Toen een later communiqué hun meedeelde, dat Rusland van de onderhandelin gen op de hoogte was gesteld, was het met hun politiek voorstellingsvermogen afgeloopen. Het Duitsch-Russische verdrag van vriend schap en het drielandenpact heffen elkaar niet op, betoogt het blad, veeieer grijpen zij in el kaar om als een haak groote deelen der Eura- sische landen tegen vreemden druk te beveili gen. Een vergelijk tusschen Rusland en Japan is even tegengesteld aan de Britsche belangen als de Duitsch-Russische vriendschap. Beide mogendheden zijn in Azië de natuurlijke te genstanders van Engeland, die slechts versla gen zouden kunnen worden, wanneer zij ge scheiden werden. Ook de japansche pers wijdt veel aandacht aan de reis van Molotof naar Berlijn. Onder het opschrift „De betrekkingen van de Sov- jet-Unié met Duitschland en Italië worden nauwer" schrijft de Kokoemin Sjimboen, dat men kan spreken van een succes der Duitsche diplomatie. De laatste twintig jaar der Russi sche buitenlandsche politiek hebben aange toond, dat de Sovjet-Unie niets onderneemt zonder grondige voorbereiding en zonder ver trouwen in succes. Het bezoek van Molotof aan Berlijn moet dan ook uit dit oogpunt worden bezien. Ook de Mijako Sjimboen en andere bladen wijzen in dit verband op de goede betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland. BERLIJN, 11 Nov. (D.N.B.). De Engelsche beweringen over de zoogenaamde successen van de Royal Air Force bij haar aanval op München worden in welingelichte Duitsche kringen ge karakteriseerd als in ieder opzicht onjuist en in tegenspraak met de feiten. Men wijst er te Berlijn op, dat volgens de bewering zwaar getroffen spoorweginstallaties van München in het geheel geen sporen van vernieling vertoonen. De Britsche beweringen over bomtreffers op den Bürgerbraukeller mis sen eveneens iederen grond. Deze inrichting is volkomen onverlet. Slechts arbeiderswijken te München zijn door den bomaanval getroffen. Ook de Engelsche bewering, dat de Britsche vliegers reeds tijdens de rede van Adolf Hitler boven München verschenen zijn, wordt hier gedementeerd. De rede van den Führer en de reünie van de-oude garde der nationaalsocialis- tische beweging waren reeds lang voorbij toen de Engelsche toestellen boven de stad versche nen. WEENEN, 11 Nov. (D.N.B.)Voor het landsgerecht is Maandag het proces begonnen tegen den vroegeren Oostenrijkschen minister Ludwig en vijf andere beklaagden, die in ver band met verduisteringen, ambtsmisbruik en medeplichtigheid aan frauduleuze handelingen terecht moeten staan. WASHINGTON, 11 Nov. (Reuter). President Roosevelt heeft „Thanksgiving Day" (21 No vember) met een week vervroegd. Wij moeten er dankbaar vbor zijn, zoo zeide' hij, dat wij in dezen noodlottigen tijd gespaard zijn geble ven voor de ellende, welke de rest der wereld te verduren heeft. Dit is de tweede maal, dat Roosevelt dezen grooten nationalen feestdag een week eerder laat vieren. In verscheidene staten, die de verschuiving van het feest niet willen erkennen, zal hij tweemaal gevierd worden. BOEKAREST, II Nov. (Stefani). De Roe- meensche minister-president, Antonescoe, zal in gezelschap van den minister van Buitenland sche Zaken op 14 November aankomen te Rome. waar hij den Duce en graaf Ciano zal ont moeten. BELGRADO, 11 Nov. (Transcontinent Press). De Senaat der universiteit te Belgrado heeft bij de hervatting der colleges een oproep gericht tot de studenten waarin zij worden aangemaand zich bezonnen te gedragen, opdat gebeurtenis sen als de relletjes van 22 en 23 October, op grond waarvan de universiteit tijdelijk gesloten werd, niet worden herhaald. Mochten zich toch weer relletjes voordoen, dan zal de universiteit geheel gesloten worden. WASHINGTON, 11 Nov. (D.N.B.). Van den nationalen doodenakker te Arlington uit heeft president Roosevelt ter gelegenheid van den wapenstilstandsdag een toespraak gehouden, waarin hij de opvatting verdedigde, dat de de mocratie zal blijven bestaan. Verder gaf hij uiting aan de hoop, dat de volken zich zullen keeren tegen de niet-democratische regimes, die hij in overeenstemming met zijn bekende opvat ting „moderne oligarchieën" en „modernen vorm der antieke slavernij" noemde. ROME, 11 Nov. (D.N.B.) Naar aan leiding van de aardbevingsramp in Roe menië heeft Z. H. Paus XII den Koning van Roemenië en de Roemeensche regee ring zijn medegevoel betuigd. BELGRADO, 11 Nov. (Stefani). Maan dagochtend hebben opnieuw vreemde vlieg tuigen boven Joegoslavisch gebied gevlogen. De nationaliteit was niet te herkennen, doch aan de richting, waaruit de toestellen kwa men, kon men gemakkelijk zien, dat het Grieksche of Engelsche vliegtuigen waren. Te Monastir en te Veles werd alarm ge maakt. De toestellen vlogen op groote hoog te, zij kwamen van Saloniki en zetten koers naar Albanië. Het afweergeschut bleef zwij gen. GENËVE, 11 Nov. (D.N.B.). De herden kingsdag van den wapenstilstand na den We reldoorlog is dit jaar in Frankrijk zonder offi cieele plechtigheden verloopen, zoo wordt uit Vichy gemeld. Maarschalk Pétain woonde slechts een H. Mis van Requiem bij voor de gesneuvelden in den Wereldoorlog in de kathedraal van Clermont Ferrand. Hij was daartoe door den bisschop uitgenoodigd. In aansluiting op deze kerkelijke ceremonie legde de maarschalk een krans bij het monument voor de gevallenen der stad. Vele Fransche bladen vinden in den wapen stilstandsdag aanleiding, om op scherpe wijze af te rekenen met degenen, die schuldig zijn aan den tegenwoordigen oorlog en met hen, die tot den oorlog ophitsten. De ïfoniteur schrijft: „Als de Franschen geen moed en vertrouwen bezitten, kunnen zij zich op dezen dag overge ven aan treurige en wanhopige gedachten. Men kan het ook doen voorkomen, alsof men zich niet wil herinneren, wat deze dag voor Frank rijk beteekent. De eene noch de andere houding is den Franschen waardig. Welke Franschman heeft niet nagedacht over de twintig jaar tus schen beide oorlogen. Geen andere dag dan deze kan beter voedsel geven aan de gerechtvaardig de wrok tegen degenen, die door hun misda dige en onzinnige politiek verraad hebben ge pleegd aan den wensch der dooden." TOKIO, 11 Nov. (D.N.B.)De plechtigheden naar aanleiding van het 2600-jarig bestaan van het Japansche keizerrijk hebben vandaag haar hoogtepunt bereikt met een feestelijkheid voor het keizerlijk paleis. 50.000 Japanners uit het moederland en uit het buitenland namen deel aan de indrukwekkende ceremonie. Voor alle genoodigde gasten werd in aanwezigheid van het keizerlijk paar en de leden van het keizerlijk huis een reusachtig banket aangericht, waaraan werd deelgenomen door de leden der regeering, talrijke hoogwaardigheidsbekleeders en het corps diplomatique. De Amerikaansche ambassadeur, Grew, sprak als doyen van het corps diploma tique de gelukwenschen van de vreemde mo gendheden uit, welke door den keizer in dank werden aanvaard. Uitvoeringen van oud-Japan- sche dansen en muziek verlevendigden den feest maaltijd. BERLIJN, 11 Nov. (D.N.B.). In den nacht van Zondag op Maandag bevonden zich, naar het D.N.B. verneemt, wederom verscheidene honderden Duitsche vliegtuigen boven Lon den, Birmingham, Liverpool, Portsmouth en andere Engelsche steden. Alleen op Londen werden daarbij meer dan 200.000 K.G. bom men geworpen. In Londen is Maandagochtend vroeg, naai Associated Press meldt, het eerste luchtalarm van den dag gemaakt. Naar Associated Press meldt, werd Maandag middag te Londen het vijfde luchtalarm van den dag gemaakt. Gedurende dit alarm werden zwaar afweervuur en hevige bomontploffingen gehoord. Uit Milaan meldt het D.N.B.: De Engelsche verliezen aan vliegtuigen, door de Italiaansche wapens toegebracht, bedroegen in de eerste 5 maanden na het deelnemen van Italië aan den oorlog, naar van bevoegde Italiaansche zijde wordt medegedeeld, 554 machines. Van dit aantal zijn 39 toestellen waarschijnlijk neergeschoten De Italiaansche verhezen aan toestellen be droegen in denzelfden tijd 84 machines. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: De vloot- expert van de Manchester Guardian schrijft, dat de Britsche marine zich geen illusies meer maakt over haar toestand. Weliswaar is ze met de tan den op elkaar het tweede oorlogsjaar ingegaan, doch het is geen geheim meer, dat zij nog slechts half zooveel torpedojagers bezit als aan het ein de van den wereldoorlog. Zooals Lord Jellicoe zelf heeft onthuld, had de vloot reeds toen te kampen met een ernstig tekort aan schepen, zoodat convooien en troepentransporten niet meer behoorlijk konden worden beschermd. Toen had men nog de beschikking over Fransche, Japansche, Italiaansche en Amerikaansche oor logsschepen. Thans moet de Engelsche vloot al les alleen doen met de schepen der Dominions. Vooral gedurende de laatste weken is de positie der Britsche vloot snel en voortdurend slechter geworden. Dit geldt in het bijzonder voor de koopvaardijvloot. Ten aanzien van den toestand in de Middel- landsche Zee schrijft deze expert: „Wij spreken van de moeilijkheden, die Italië heeft bij het voorzien van zijn bases in Noord-Afrika en in de Dodecanesos. Wij moeten echter beter be grijpen, dat wij onze problemen met Cyprus, Malta en Haifa hebben. De Italiaansche vraag stukken zijn eenvoudiger dan de onze. Terwijl een blokkade der Italiaansche havens in Noord- Afrika even moeilijk is als b.v. een blokkade van de Bocht van Helgoland, heeft de Italiaansche luchtmacht alleep al door haar bestaan Malta als vlootbasis geneutraliseerd." Op den Atlantischen Oceaan, 450 km ten Westen van Ierland, Is Maandag, naar het D.N.B. verneemt, een Britsch stoomschip van ongeveer 2500 ton door een Duitsch gevechts vliegtuig aangevallen en zwaar getroffen. :|tet schip bleef na de bomontploffing liggen en be gon te zinken. In de straat van Gibraltar zijn een Engelsche torpedobootjgger en een Engelsche duikboot met elkaar in aanvaring geweest. Beide schepen moesten met zware averij de haven van Gibral tar worden binnengesleept. BRUSSEL, 11 Nov. (A.N.P.) Vorige week heeft Florimond Grammens een inspectiebe zoek gebracht aan de beurs van Brussel. Over de geheele linie constateerde hij overtredingen van de taalwet. Al de publicaties, uitgaande van het beursbestuur waren eentalig Fransch. Voorts constateerde hij, dat de briefwisseling voor het Vlaamsche taalgebied niet altijd in het Neder- landsch was. De aanvragen om toegang te krij gen tot het examen voor wisselagent, alsmede de aanvragen voor gedelegeerden en ander per soneel bleken evenmin te bestaan op formulieren in de taal van vijf millioen Vlaamsch-spreken- den. Het blad Volk en Staat meldt, dat de ont vangst door den voorzitter correct was en het zegt er niet aan te twijfelen, dat al de diensten MOSKOU, 11 Nov. (Tass). Nikifhrov, cor- respondeerend lid van de Russische Academie van Wetenschappen, directeur van het seis mologisch instituut, schrijft; De aardbeving, die zich om 4 uur 42 Mos- kouschen tijd op 10 November heeft voorge daan, is overal in Moskou en de buitenwijken gevoeld in veel grooter sterkte dan die van 22 October. De schokken wekten vele men- schen, schilderijen begonnen te slingeren huisraad verschoof Man zijn plaats. In vele woningen scheurden muren. De aardbeving van 10 November was een echo van de geweldige aardbevingscatastrophe, die om 4 uur 31 minuten en 7 seconden in de Karpathen was ontstaan. Het epicentrum was ongeveer op 150 km. ten Noorden van Boeka rest gelegen en op 200 km. ten Zuidwesten van Kisjinef. In Moskou werd de beving 2 minuten 52 se conden na den aanvang in het epicentrum ge registreerd. Seismische golven passeerden Mos kou gedurende ruim 2 uur. In Kisjinef bereik ten de schokken een sterkte van 8 tot 9 pun ten, aan den rechteroever van de Dnjepr een sterkte van 6 tot 7 punten. De radius van de aardbeving strekt zich uit over een afstand van bij benadering 1800 tot 2000 km. Het gebied der Karpathische bergen vormt een natuurlijk laboratorium vOor aardbevingen op een groote diepte. In dit gebied hebben zich in de afgeloopen acht maanden zes aard bevingen voorgedaan. Daarom heeft het be sluit van de SOvjetregeering om een netwerk van seismologische stations op te richten in de Karpathen een buitengewoon groote be teekenis. Dit is de krachtigste aardbeving geweest die men sinds mensehenheugenis te Moskou heeft gevoeld. Vele inwoners van Moskou zijn door de aardschokken uit den slaap gewekt. In den loop van den Zondag zijn bij het instituut honderden mededeelingen binnengekomen over waarnemin gen tijdens de aardschokken. De directeur verklaarde verder, dat de haard van de aardbeving zeer diep, ongeveer 100 K.M. onder het aardoppervlak, moet hebben gelegen. Intusschen zijn uit nog meer steden in de Sovjet-Unie berichten binnengekomen over de waarnemingen tijdens de aardbeving, zooals Odessa, Poltawa', Dnepropetrowsk, Akkerman en andere steden. Te Kisjinew werden verscheidene woonhuizen en openbare gebouwen aanzienlijk beschadigd. De Raad van Volkscommissarissen der Mol- ciausche Sovjetrepubliek heeft ten behoeve van de door de aardbeving getroffen personen een commissie tot hulpverleening ingesteld. Te Odessa, waar eveneens enkele gebouwen zijn be schadigd, renden talrijke inwoners uit angst de straat op, alsook te Dnepropetrowsk. STOCKHOLM, 11 Nov. (A.NP.) Honderd Zweedsch-sprekende personen van het Estland- sche eiland Rago, dat thans bij de Sovjetunie is ingelijfd, zijn te Stockholm aangekomen. Zij vormen het eerste contingent nakomelingen van de Zweedsche kolonisten in Estland, die thans naar Zweden willen emigreeren. Deze groep personen, die Estland met toestemming van de Sovjet-autoriteiten verlaten hebben, be staan hoofdzakelijk uit visschers en boeren. Waarschijnlijk zal hun \vo :en toegestaan zien zooveel mogelijk te vestigen in Zweedsche kust districten, waar zij hun oude beroep kunnen hervatten. en het opschrift op het beursgebouw voor het nieuwe jaar volledig tweetalig zullen zijn. Vol gens de wet maakt Grammens een rapport op van de overtredingen en stuurt dit naar het ministerie, dat aan de bevoegde beurscommissie en het stadsbestuur een maand tijd geeft om alles in orde te brengen. MOSKOU, 11 Nov. (Tass). De Prawda schrijft: Twintig jaar zijn verstreken, sedert de fortificaties van Wrangel op de landengte van Ferekop vielen voor den feilen aanval van het heldhaftige roode leger. De laatste hoop der Engelsche en Fransche interventionisten was gesteld op baron Wrangel. Britsche en Fransche ingenieurs hadden op het schier eiland van de Krim moderne versterkingen aangelegd, die inneembaar werden geacht. De Fransche vloot bewaakte de toegangen. De in terventionisten bezaten een goede uitrusting, militaire ervaring en oefening. Niettemin ver pleterden de arbeiders en boeren der unie de Russische Witte Garde evenals de Engelsch- Fransch kapitalisten. De periode van interven tie eindigde met de nederlaag van Wrangel, maar de geest van strijdlust leeft nog steeds in het roode leger. Van de vernietiging van de linie van baron Wrangel tot de vernieling van de linie van Baron Mannerheim zoo loopt» de weg, die is afgelegd door het roode 'eger. Thans beschikt het roode leger over een moe dige, geharde, volmaakt uitgeruste infanterie, een geweldige hoeveelheid gemechaniseerde wapens, een ontzaglijke artillerie, tanks, pant serwagens en een machtig luchtwapen. Thans, evenals twintig jaar geleden, leeft het land in één gemeenschappelijken wensch, één gemeenschappelijken wil de vijanden te ver nietigen, die het zouden wagen den vreedza- men socialistischen arbeid te onderbreken. Twintig jaren na de gebeurtenissen van Pere- kop is de Sovjet-Unie in feite de eenige groote staat, die buiten den oorlog blijft, welke prac- tisch de geheele wereld heeft omvat, en die in staat is zijn neutraliteit te handhaven in ver trouwen op zijn eigen krachten. ROME, 11 Nov. (D.N.B.). Nopens de Duitsche weigering van het verzoek der V.S. om vrijge leide voor een Amerikaansch schip, waarmee een groot aantal Amerikaamsche burgers uit Engeland via Ierland wilde terugkeeren, bepa len bevoegde Romeinsche kringen nog eenmaal duidelijk hun standpunt met de volgende ver klaring: Naar men weet, heeft Berlijn zich niet in staat geacht het verzoek in te willigen, terwijl het antwoord van Rome toestemmend is uitgevallen. Daarover is in de Amerikaansche en Engelsche pers een tendentieuze polemiek ontstaan. Daar omtrent valt op te merken, dat het om twee totaal gescheiden en volkomen verschillende ge vallen gaat. Het Amerikaansche verzoek te Berlijn betrof een schip, dat uit een Iersche haven zou ver trekken, dat te Rome een schip, dat de reis van een Italiaansche haven uit zou beginnen. Daar de Engelsche wateren, die als gevolg van de mij nen, door Duitsche duikbooten en door het Duitsche luchtwapen dagelijks gelegd, volslagen onbevaarbaar zijn geworden, is het mogelijk noch toelaatbaar de beide antwoorden tegenover el kaar te stellen, geheel afgezien nog van het anti- Duitsche gestook, dat ontketend zou worden, indien het Amerikaansche schip op een mijn zou loopen. NEW YORK, 11 Nov. (D. N. B.) De voor malige federale procureur-generaal, Conboy, bepleitte in een rede voor den New Yorkschen bond van Ieren volledige neutraliteit van Ier land. Ierlands besluit tot neutraliteit is lang ge leden genomen en door Engeland erkend. De verantwoordelijkheid voor Ierlands havens is Ierlands zaak. Zoo lang het land neutraal is, mogen de havens door geen der oorlogvoeren de partijen gebruikt worden. De gewelddadige bezetting er van zou tot reacties in het Ame rikaansche volk leiden, aldus spreker. De correspondent van de „New York Post", Kirck Patrick, meldt uit Londen, dat de hou ding van Eire in de aangelegenheid der vloot- steunpunten, diepe teleurstelling teweeg ge bracht heeft. Voor het oogenblik wordt welis waar het denkbeeld van gewélddadige inbezit neming nog niet ernstig te berde gebracht. Het is echter mogelijk, dat Engeland gedwongen wordt druk op Eire te oefenen. De politieke correspondent van de „Sunday Times" meldt uit Stockholm, dat afgevaardig den van alle partijen de kwestie van de bezet ting van Iersche havens levendig bespreken. Een recht tot bezetting, zoo wordt naar voren ge bracht, is niet alleen in het belang van Groot- Brittannië, maar ook van Eire. De Britsche posten in Eire zijn in 1938 weggetrokken. Men zal thans trachten den status van voor 1938 weer in te voeren. De Engelsche voorbereidingen voor een aan val op en de bezetting van Ierland zijn voltooid, zoo meldt het invloedrijke Amerikaansche Zon dagsblad New York Enquirer op grond van in lichtingen van personen, die in diplomatieke kringen verkeeren. Engeland is volgens het blad voornemens te gelijkertijd te land en in de lucht een aanval te ondernemen. Dublin alsmede de versterkin- en van Cork en Lough Swilly zullen door oor- c~sschepen worden beschoten. Tegelijkertijd zullen honderdduizend man van Noord-Ierland j 1 uit Eire binnenrukken. 1 Een schoone eigenschap is het ge duld. Er zijn menschen, die ieder oogen blik spontane invallen krijgen en dan direct aan 't werk tijgen om hun idee te verwezenlijken. Zij doen dat met groot élan. want zij beschikken over een levendige verbeelding en wat zij gedroomd hebben willen zij ook aan stonds voor zich zien. Maar het leven biedt nu eenmaal vele weerstanden. En zoo geschiedt het ook dikwijls, dat het zoo prachtig begonnen élan ver slapt. Het werk blijft half-afgedaan liggen. Een volgende idee verdringt de eerste. De mensch kan leeren van den wa terdroppel die den steen uitholt. Dat geschiedt heel, heel langzaam. Met geduld wordt meer bereikt dan met een stormachtig élan. Geduld is de poort der vreugde en aan het geduld kent men den man. Wegens de herdenking van den Wapen stilstandsdag 1918 bleef de beurs te New- York Maandag gesloten. De afdeeling Handelsrecherche van het Hoofdbureau van Politie te Amsterdam heeft in de afgeloopen dagen de hand we ten te leggen op een partij van ongeveer 6000 dubbele stukken huishoudzeep ter waarde van ongeveer 1000. Het was deze afdeeling ter oore gekomen, dat aan een pakhuis in de Amsterdamsche binnen stad door een vrachtauto een partij zeep was afgeleverd. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat men hier te doen had met een ket tinghandel in zeep. In het pakhuis werden twee personen aangetroffen, afkomstig uit de Zaan streek. Deze bleken de partij zeep gekocht te hebben van twee Amsterdammers, doch haar reeds te hebben doorverkocht aan een man in Hilversum. Niet alleen werden door de Amsterdamsche politie de Zaankanters en de Amsterdammers gearresteerd, doch ook de Hilversumer werd in arrest gesteld. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat deze man een nog grootere partij zeep had willen koopen en dat hij daartoe reeds een bedrag van 5000.ter beschikking van een der Zaankanters had gesteld. Deze had toe gezegd de zeep bijeen te krijgen en haar in het pakhuis in de Amsterdamsche binnenstad te zullen opslaan. Het onderzoek, dat door den brigadier rechercheur Doll en de rechercheurs van Schaik, Eecen en Regtien ingesteld was, werd voortgezet. Hierbij bleek, dat een deel der partij afkomstig was uit de buurt van Hoorn. Twee rechercheurs gingen naar Noord-Holland en arresteerden daar den man, die de zeer naar Amsterdam vervoerd heeft, terwijl men in den loop van Maan dag tevens een bezoek zal brengen aan den grossier in zeepartikelen, die de waar gele verd heeft. Vandaag zullen de twee Zaankanters, de bel de Amsterdammers en de Hilversumer voor den Officier van Justitie geleid worden. De ver voerder en de grossier uit West-Friesland zul len voor het verdere onderzoek naar Amster dam op transport worden gesteld. Het is niet uitgesloten, dat nog andere arres taties zullen volgen. OSLO, 11 Nov. (D.N.B.). Volgens de Noorweeg - sche Handels og Sjoefahrtstidende moet worden angenomen, dat opnieuw twee Noorsche schepen, die onder Britsche controle voeren, verloren zijn gegaan en wel de 4600 ton metende Brandanger en de Da vanger (7100 ton). BRUSSEL, 11 Nov. (A.N.P.) Het Belgische staatsblad vermeldt de herbenoeming van dr. Aüriaan Martens tot hoogleeraar aan de Univer siteit van Gent. Hiermede, zoo schrijft Volk en Staat, is opnieuw een daad van rechtsherstel gepleegd, welke in ruimen kring met groote vol doening zal ontvangen worden. Dr. Martens zai prof. De Stella opvolgen als gewoon hoogleeraar en is belast met de colleges in de kliniek der inwendige ziekten. NEW YORK, 11 N.v. (D.N.B.) In den staat Alabama is tijdens een hevigen storm zoo wordt uit Centerville gemeld een Ameri kaansch legervliegtuig 'neergestort. Drie inzit tenden kwamen om het leven. ROME, 11 Nov. (Stefani). De achttiende No vember, de vijfde verjaardag der sanctffes. zal in geheel Italië worden herdacht. De duce zal des ochtends de directoria ontvangen der strija- fasces. Des middags zal hij het interminisie- rieele comité voor de autarkie presideeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1