De Mohammedaansche wereld en de oorlog Aanval door stuka's op Britsch convooi DINSDAG 12 NOVEMBER 1940 Wat gebeurt er met Syrië? Sportstiippers Minister Seldte naar Rome De kustverdediging van Noorwegen Loges in Fr ankrijks koloniën ontbonden Aanvaring in New-Foundland eischt 26 dooden De Duitsche successen ter zee De Valera neemt een troepenrevue af Explosie Amerikaansche fabriek Adrianopel door hoog water bedreigd Treinverkeer Joego-Slavië Griekenland hersteld Charles Dony in de Bossche Leeszaal Nieuw noodorgel te Apeldoorn Doodelijke val GOOISCHE EN AMSTER- DAMSCHE TRAMWAGENS Dooi* de N.Z.H.T.M. aangekocht Spoorboomen ontijdig geopend Drie maanden gevangenisstraf geëischt tegen wegwerker Jongen bij aanrijding ernstig gewond ZOOGDIEREN IN DE BOSSCHEN Wigman levert aantrekkelijk deeltje in Spectrum-serie MONTAIGNE EN RAYMOND SEBOND Nederlandsche Akademie van Wetenschappen TENTOONSTELLING JAPANSCHE LAKKUNST In het Rijksmuseum voor Volkenkunde De reorganisatie in de Fransche wielersport Bijna 43 K.M. in het uur RIJKSBUREAU VOOR PAPIER Tandartsenfront opgericht Glearingkoersen Academische examens Apothekers-assistent Wiskunde L.O. Wiskunde M.O. akte K1 Aardrijkskunde M.O. BOEK EN BLAD Dezer dagen heeft een Stefani-bericht uit Albanië de ronde in de pers gedaan over „De Mohammedaansche wereld en Italië". Er werd medegedeeld, dat in Tirana de leider der Alba- neesche Mohammedanen, die de meerderheid van de bevolking uitmaken over den Aibanee- schen radiozender de plechtige verzekering heeft gegeven, dat „in dit groote uur van de geschiedenis des lands het geheele Albaneesche volk nauw verbonden staat naast het Italiaan- sche." En de spreker voegde eraan toe, dat in dezen oorlog, dien de Spil-mogendheden tegen Groot-Brittannië voeren, „de Islamietische vol ken thans in beginsel hun hoop vestigen op een vreedzame, rechtvaardige toekomst." Verschei dene vormen van Britsche onderdrukking jegens de Mohammedaansche gemeenschap over héél hun wereld in herinnering brengende zoo vervolgt Stefani deed spreker daartegenover uitkomen, dat „in de landen van het Italiaan- sche Rijk in Albanië de Mohammedaansche godsdienst met eerbied behandeld wordt en door de wet met volkomen erkenning en ge lijkheid van rechten is beschermd De wenschen van de geheele Islamietische wereld vergezellen daarom Italië en Duitschland in htm strijd tegen Engeland, voor de vestiging van een nieuwe orde, voor vrede en gerechtigheid Deze Mohammedaansche radiostem, op den Albaneeschen achtergrond van het groote oor logsgebeuren in de Oostelijke helft van de Mid- dellandsche Zee, herinnert eiken lezer onmid dellijk aan den „specialenArabischen berich tendienst uit Bari, bedoeld voor de Moslems in Egypte en het Nabije Oosten; welke dienst, als zijnde fel anti-Britsch, twee jaar geleden een uiterst gevoelige doom in het vleesch der Brit sche nationale zelfbewustheid was. Het bleek toen reeds, dat er van een in politieke zaken gelijkgezinde Mohammedaansche wereld voor alsnog geen sprake was. Thans houden zich in het Nabije Oosten drie, om den voorrang con- curreerende staten met Moslembevolking neu traal. Allereerst is daar het eeuwenoude Syrië, met Damascus éls de heilige stad veler Bedoeinen- stammen; hetwelk nog altijd een mandaatland is onder Fransch bewind en waar nog steeds een aanzienlijk leger van Fransche koloniale troe pen gebivakkeerd ligt. Van Palestina, dat aan Syrië grenst, herinnert de lezer zich de bloe dige tegenstelling tusschen Zionisten en Ara bische inboorlingen. Tenslotte is er dan dat vaag-begrensde gebied, waar hier en daar de rechten of de machtspositie der plaatselijke overheid al geslachten lang betwist wordt en waar die raadselachtige, onberekenbare gebie der, Ibn Saoed, een nieuw Arabierenrijk aan het vestigen is. Behalve over de heilige steden Mekka en Medina, heerscht deze nu over de Hedzjas en Nedzjd (tot aan de Perzische Golf), met erkenning door den sultan van Jemen en dien van het achterland van Aden, en door de stamhoofden in de geheele Hadramaut, de lange kuststreek van Zuid-Arabië. Onlangs heeft hij rechten doen gelden op de sultanaten in El Haza, aan de Perzische Golf, waar van één hun ner de Engelschen de olie-eilanden El Bahrein gepacht hebben. Ibn Saoed kan dus, inderdaad, een machtig bondgenoot worden voor wien hem weet te winnen. Hij is tevens een figuur van uitzonderlijk godsdienstige beteekenis in die Arabische wereld. Ook wordt er van hem ver teld. dat hij niet tevreden zal zijn, alvorens het „heilige"' Damascus tot hoeksteen van het door hem nagestreefde Arabische koninkrijk te heb ben gemaakt. Dan zou zijn nieuw rijk zich uit strekken: van de Middeilandsche Zee (mét of zonder Palestina?en de Roode Zee, tot aan de olievelden van Irak en Perzië en aan de Perzische Golf, Italië is al jarenlang met Ibn Saoed aan het onderhandelen, o.a. over economische concessies, maar Engeland en de Ver Staten hadden tot nog toe méér succes. Arabische vorsten zijn ech ter nogal wispelturig. In 19161918 had die wonderlijke Engelsche oriëntalist en archaeo- loog, Lawrence-of-Arabia (T. E. Lawrence), die verscheidene Arabische dialecten kende en de eigenaardigheden dier stammen met sympathie wist te bejegenen, den ouden emir Hoessein, ge bieder der heilige plaatsen Mekka en Medina, voor de Engelsche plannen weten te winnen. Door de Arabieren tegen de Turken in opstand te brengen, onder belofte: „Jullie krijgt een onafhankelijk Arabië!" heeft Lawrence den En gelschen en Franschen bondgenooten in de tweede helft van den wereldoorlog zeer belang rijke diensten bewezen. Maar hoe heeft hij ze, slechts enkele jaren daarna, bitter berouwd, toen hij, teruggekomen in Engeland, moest con- stateeren, hoe zijn regeering al zijn aan de Arabieren gedane beloften stuk voor stuk schond Want reeds in 1915 hadden de Engelschen met de Franschen de geheime overeenkomst Sykes-Picot gesloten, die in Mei 1916 door briefwisseling tusschen de ministers Grey eu Cambon uitdrukkelijk werd bevestigd, waarvan de inhoud hierop neerkomt: Irak met de ha venplaats Basra (in de Roode Zee) en Bagdad, voor Brittannië Syrië en Akko, met Alexan- drette. voor Frankrijk Palestina voor Joden en inheemsche Arabieren, onder Britsch toe zicht, En op 2 Nov. 1917 had Balfour toen aan lord Rotschild het handvest voor de slichting van een Joodsch Nationaal Tehuis overhan digd. Ondertusschen wist Lawrence in Arabië klaar te spelen, dat de stammen van Hedzjas en Nedzjd daar de Turken verjoegen en, in t gezicht van de Palestjjnsche Turksche 'legers, onder Duitseh bevel, de stad Damascus ver overden, dochaan de Franschen w;er ca deau moesten doen! Men leze er de „Seven Pil lars of Wisdom" van Lawrence maar eens op na, om de geweldige teleurstelling der stam men te kunnen begrijpen en véél van de Ara bische onlusten der laatste 20 jaar te verstaan. Niemand minder dan Ramsay MacDonald. de Britsche leider der Labours, schreef over „deze soort politiek" in 1922, djv. z. op een tijdstip, toen hij er nog niet aan kón denken, minister president van het eerste Britsche Labour-ka- binet te worden: „Wij moedigen een opstand der Arabieren tegen Turkije aan, door de be lofte van een Arabisch "koninkrijk, met inbegrip van Palestina, te zullen stichten. Tegelijkertijd moedigden wij de Zionisten-Joden aan, ons metterdaad te helpen, door hen te beloven. Pa lestina aan hen af te staan voor zelfbesrurende kolonisatie; maar terzelfder tijd hadden wij reeds de Sykes-Picot-overeenkomst met Frank rijk gesloten, die hetzelfde gebied al verdeen had, dat op ons bevel de Britsche Hooge Com missaris in Egypte aan de Arabieren weer be loofde Hier hebben wij zóóvele malen dubuei spel gespeeld, dat wij nauwelijks moger nopei., de onvermijdelijke onaangename gevolgen dasr- van te kunnen ontgaan." Die woorden van 1922 zijn een profetie ge bleken. Bovendien is het nu wel zeker, dat Lawrence's keuze Hoessein, van Mekka alléén maar voor den duur van den toenmaligen oorlog mocht gelden. Ibn Saoed, dien Lawrence im mers óók bezocht, was 25 jaar geleden heele- maal nog die schitterende woestijn-avonturier niet, de overwinnaar in vele Arabische oorlo gen, heerscher over een jaarlijks zich uitbrei dend rijk. Zóó kon het gebeuren, na den wereldoorlog, dat Emir Feisal, Hoessein's zoon, zich te Da mascus tot koning van een Arabierenrijk liet kronen in overeenstemming met de beloften der Engelschen om kort daarop door de Franschen met een leger weer uit Damascus verdreven te worden ditmaal in overeenstem ming met de bepalingen van het Sykes-Picot- verdrag. Wat over deze hooge politiek" der toenmalige Geallieerden sindsdien in de Mo hammedaansche wereld zooal werd rondverteld en dat was niet malsch! wist de Arabi sche Bari-radiozender dagelijks in het Nabije Oosten wereldkundig te maken. Dit, tot groote ergernis van de Engelschen, terwijl de Egypte- naren meesmuilende toehoorders waren.... Indien Turkije neutraal blijft, zal het te be zien staan, wat er dan met de aanzienlijke Fransche koloniale troepenmacht in Syrië gaat gebeuren. Voor een goed deel zal, na de ont moeting tusschen den Führer en maarschalk Pétain, de nieuwe houding van tegemoetkoming aan Duitsche plannen, zooals die door de regee- ring-Laval wordt aangenomen, ook in Syrië, waar o.a. groote olievoorraden moeten liggen, weldra merkbaar worden. Welke houding Ibn Saoed te dien opzichte eventueel aanneemt het zal aan de uitvoering der genoemde plan nen vermoedelijk weinig kunnen afdoen. De Syriërs zelf hebben ook al meermalen verklaard, onafhankelijk te willen worden en niet tot Ibn Saoed's rijk te willen behooren hetgeen van de Syriërs, uit cultureel oogpunt bezien, heel begrijpelijk is. De houding van Irak en Trans- jordanië, hoewel niet meer van groot belang, 'hangt geheel af van het verloop van den oorlog voor de Britten, veronderstellen wij. Een voor de Italianen gunstige afloop van den oorlog in Griekenland zal de wederzij dsche machtsverhouding van de Britsche tot de Itali- aansche vloot in de Ionische en Egeïsche Zeeën misschien ten gunste van deze laatste kunnen wijzigen. Dt kan dan een evenredige machts verschuiving in de oostelijke helft der Middei landsche Zee met zich meebrengen. En zou ten slotte het beslissend machtsduel om Egypte tusschen de As-mogendheden en Groot-Brittan nië toch nog in de Oude Wereldzee moeten uitgestreden worden dan zal de Mohammedaan sche wereld (buiten Turkije en Egypte, wel te verstaan) daarbij géén rol te spelen krijgen, tenzij er onverhoeds een nieuwe Lawrence zou opduikenW. BERLIJN, 11 NPV. (D. N. B.). Ten Zuid oosten van Harwich hebben vandaag formaties Duitsche stuka's een krachtig beveiligd con vooi verrast en het in duikvlucht aangevallen, Ondanks het hevige vuur van de luchtdoel artillerie en afweer van jagers van den tegen stander slaagde men er in 37.000 brt. vijande lijke scheepsruimte in totaal tot zinken te brengen. Zondagmiddag is een Duitsche blokkadebre ker in het westelijke deel van de Noordzee door twee Engelsche vliegtuigen met lucht- torpedö's aangevallen. Het goedgerichte vuur van het luchtafweergeschut van het Duitsche oorlogsvaartuig belette de Britsche vliegtuigen juist te mikken. De Duitsche blokkadebreker kon door handig manoeuvreeren de afgescho ten torpedo's ontwijken en keerde onverlet op zijn steunpunt terug. Naar Associated Press meldt, had Londen Maandagavond sedert het vallen der duisternis luchtalarm. BERLIJN, 11 Nov. (D.N.B.). Rijksminister van Arbeid, Seldte, zal zich naar Rome bege ven om de reeds eenigen tijd geleden begonnen besprekingen van soeiaal-politieken aard met den minister voor de Corporaties en den minister voor Openbare Werken, alsmede met andere in stanties voort te zetten. Behalve de besprekingen staat een bezichti ging van woningbouw en industrieën in Mid den- en Noord-Italië op het programma. Minister Seldte zal waarschijnlijk ongeveer tien dagen in Italië blijven. BERLIJN, 11 Nov. (D.N.B.) De kustverdedi ging van Noorwegen is, naar het D.N.B. ver neemt, tijdens de zomermaanden aanzienlijk uitgebreid en versterkt. Zooals bekend is ge tracht het voor de verdediging van de Noorscne kust opgestelde geschut te vernielen. Afgezien van de nieuw opgestelde Duitsche luchtdoel- en kustbatterijen alsmede de torpedo-batterijen zijn thans alle Noorsche kust- en torpedo-batterijen weer gevechtsklaar. GENèVE, 11 Nov. (D. N. B.). De vrijmetse laarsloges op Madagascar en op Martinique bij elkaar vier geheime genootschappen zijn, naar uit Vichy gemeld wordt, ontbonden. Het vermogen dezer organisaties is in beslag ge nomen. NEW YORK, 11 Nov. (D.N3.) Uit St. Johns (New Foundland) wordt gemeld, dat bij een 30tsing tusschen twee motorbooten in de baai van Concepcion 26 personen verdronken zijn. BERLIJN, 11 Nov. (DN.B.). Over het tot zinken brengen van 37.000 brt. vijandelijke han- delsscheepsruimte door afdeelingen Duitsche duikbommenwerpers in her, zeegebied ten zuid oosten van Harwich, verneemt het D.N.B. nog. dat zich bij de tot zinken gebrachte schepen een vrachtschip van 10.000 brt., twee vrachtsche pen van elk 8000 brt., een schip van 6000 brt. en een schip van 5000 brt. bevonden. Drie an dere schepen werden zoo zwaar beschadigd, dat zij waarschijnlijk geheel of gedeeltelijk verloren zijn gegaan. Tijdens dezen aanval ontstonden hevige luchtgevechten, in het verloop waarvan Duitsche jagers zeven vijandelijke vliegtuigen van het type Spitfire en Hurricane neerschoten. Vier eigen vliegtuigen gingen verloren. LONDEN, 11 Nov. (Reuter). De Valera heeft bij een troepenrevue zesduizend leden van de plaatselijke Burgerwacht te Castlebar, in het graafschap Mayo, geïnspecteerd. Hierbij ver klaarde De Valera dat de tijd gekomen is, waar op alle mannen tusschen 25 en 30 jaar zich bij deze burgerwacht moeten aanmelden. Hij ver maande de recruten niet langer te wachten met het voltooien van hun opleiding. De Valera zei- de dat het niet noodzakelijk was de bewoners van Ierland opmerkzaam te maken op de ge varen die hen omringen, doch wanneer de be proeving mocht komen zullen zij de vrijheid, die zij herkregen hebben, verdedigen. NEW-YORK, 11 Nov. (A.N.P.). Een ontplof fing in de fabriek Somerville in den staat New- York, welke fabriek deel uitmaakt van het Amerikaansche Cyanamid-concern, heeft een fabrieksgebouw van drie verdiepingen van bin nen verwoest. Een chemicus werd gedood en drie andere gewond. Het bedrijf vervaardigde chemische producten voor munitiefabriek en had groote opdrachten binnen het kader van de Amerikaansche bewapening gekregen, zoodat er ook Zondags werdgewerkt. ISTAMBOEL, 11 Nov. (D.N.B.)Als gevolg van den zwaren regenval der laatste dagen is het water van de rivieren Maritza en Toendsja il/2 meter gestegen. Indien het water nog ver der stijgt, bestaat er gevaar dat de lager ge legen wijken van Adrianopel onder water ko men te staan. De autoriteiten hebben voor zorgsmaatregelen genomen. Het Turksch-Griek- sche grensgebied langs de Maritza is reeds overstroomd. BELGRADO, 11 Nov. (D.N.B.). De directie van de Joego-Slavische spoorwegen deelt mede, dat met ingang van 12 November het spoorweg verkeer tusschen Joego-Slavië en Griekenland weer zal worden onderhouden. Voorloopig ech ter rijdt in beide richtingen per dag slechts één trein. Zondagmiddag werd te "s-Hertogenbosch een tentoonstelling van schilderijen van Charles Dony in de Openbare Leeszaal aan de Choor- straat geopend, onder groote belangstelling. De tentoonstelling zal te bezichtigen zijn tot 1 De cember as. De aanwezigen werden namens het Leeszaalbestuur verwelkomd door den heer Wijffels, voorzitter, die er aan herinnerde dat 27 November a.s. de Leeszaal 25 jaar bestaat. Daarop werd het woord gevoerd door burge meester Mr. F. J. van Lanschot, die den levensloop van den schilder, wiens oom hij is, schetste en o.m. erop wees dat het den Bos schenaar zoo kenmerkt, dat hij in den vreemde steeds Bosschenaar blijft. Zoo Dony, die vele landen bezocht én vooral door de Spaansche schilderkunst beïnvloed en gestimuleerd werd: den Bosschenaar en den Brabander blijft men steeds herkennen in dit werk. Spreker besloot met den schilder veel succes met deze tentoon stelling toe te wenschen. Charles Dony sprak een woord van dank. In het bijzijn van een aantal genoodigden en bewoners van de St. Sint Josephstichting aan den Deventerweg te Apeldoorn is Zondag het nieuwe nood-orgel in de kapel van deze stich ting plechtig ingezegend door rector B. M. Paan akker, waarna een lof gehouden is. De heer Hub. Houët, organist te Aarle-Rixtel (N.B.), gaf vervolgens een concert op het nieuwe orgel. Hij voerde een negental num mers uit, die het vermogen van het orgel goed demonstreerden. O.a. speelde hij op verdienste lijke wijze twee improvisaties op Gregoriaan- sche thema's, te weten Introduction, op Gau- deamus, en Fugetta, op Laetare, welke hij beide zelf gecomponeerd had. Het orgel is gebouwd door de firma L. Ver- schueren, te Heijthuijsen (L.), volgens het electrische kegellade-systeem. Maandagmiddag is de 64-jarige winkelbe diende J. de Graaf uit de Zoutziederstraat te Rotterdam bij het oversteken van de Haven straat over een uitstekenden steen gestruikeld. De man kwam te vallen en strompelde naar de Voetstraat, waar hij bleef liggen. Toen genees kundige hulp aanwezig was, bleek de bejaarde man reeds te zijn overleden. Waarschijnlijk had hii bij den val een schedelbasisfractuur opge- loopen. Het stoffelijk overschot werd door den G.G.D. naar het ziekenhuis Bergweg overge bracht. Het Maandblad voor het personeel der N. Z. H. T. M. deelt het volgende mede: In het begin van dit jaar werden van de Gooische Tramweg Maatschappij een zestal aanhangrijtuigen, welke door opheffing van haar tramwegdienst waren vrijgekomen, over genomen. Deze rijtuigen zijn eerst in onze werk- nlaats Rijnsburg' zoodanig gewijzigd, dat ze op onze lijnen dienst konden doen. Zoo werd er een electrische verlichting in aangebracht, een passend remsysteem gemonteerd, het remwerk verbeterd. Uiterlijk dus weinig veranderd, werden de rij tuigen in dienst gesteld als aanhangrijtuigen van de A 600 treinen en zoo heeft men ze bij drukte dezen zomer op de baan kunnen aantreffen. Rustig loopende lange rijtuigen met langsban- ken, groote ramen, groote open eindbalcons en bruin'van kleur. Deze kleur, hoewel lang niet onaardig, stak wel erg af bij onze andere rij tuigen. Het is echter maar vöor tijdelijk, want ze gaan stuk voor stuk weer naar de werk plaats terug voor het ondergaan van een belang rijke verbouwing. Dat dit niet onmiddellijk is ge schied, is een gevolg van het feit, dat de verbou wing vrij veel tijd vergt en de capaciteit van onze werkplaats niet zoodanig is, dat aan alle rijtuigen gelijktijdig kan worden gewerkt, ten gevolge waarvan ueze rijtuigen niet voor dezen Zomerdienst voor gebruik ter beschikking waren geweest. Inmiddels werd echter aan één rijtuig voort- gewerkt en dit rijtuig is thans gereed gekomen en in dienst gesteld. Degenen, die het rij tuig reeds hebben gezien, zullen toegeven, dat het een aanwinst voor onze Maatschappij is. Het inwendige onderging de grootste wijziging. De langsbanken hebben plaats gemaakt voor dwars- banken uit Java teak met zittingen, voorzien van trijpbekleeding, zooals dat de laatste jaren meer en meer geschiedt. Het tusschenschot werd voorzien van een glazen wand, waardoor men het geheele rijtuig kan doorzien. Ve.der werden de balcons geheel afgesloten en uitge rust met schuifdeuren. Uitwendig werd een plaatijzeren bekleeding aangebracht en werden de „lijnen" iets gemoderniseerd. Zoodra de benoodigde materialen zijn aange komen, wordt met de volgende rijtuigen een be gin gemaakt. Van de rijtuigen zullen de balcons echter blijven, zooals ze zijn. Ten gevolge van de aanschaffing van deze rij tuigen worden zes oude volgrijtuigen buiten dienst gesteld. Verder werden eenigen tijd geleden zes volg rijtuigen van aanmerkelijk kleiner formaat van de Gemeente Tram te Amsterdam overgenomen. Deze zullen eerst wijzigingen moeten ondergaan aan de wielen, het onderstel, het remwerk en de electrische uitrusting en daarna worden in dienst gesteld op de stadslijn te Haarlem onder gelijktijdige buitendienststelling van de oude Gooische- en S.S.-rijtuigen. De rijtuigen zijn voorzien van langsbanken en bezitten groote ge sloten eindbalcons, Voor de Rotterdamsche rechtbank stond Maandag de 46-jarige wegwerker P. van B. te Gouda terecht, verdacht van het. veroorzaken van dood door schuld. De man deed ook dienst als plaatsvervangend seinhuiswachter en als zoodanig had hij op den avond van 23 Augustus j.l. omstreeks tien uur de boomen geopend van den bewaakten overweg tusschen Alphen aan den Rijn en Gouda, toen een voorbijganger aan kwam. B meende, dat de voorbijganger zijn aflosser was en omdat juist de boomen waren neerge- laten voor een trein, die ïn aankomst was, gaf hij den man gelegenheid den overweg te pas- seeren, door de boomen even op te heffen. Juist toen de voorbijganger, die een rijwiel bij zich had, zich op den overweg bevond, na derde de trein. De man kon zich niet meer in veiligheid stellen. Hij werd door de locomotief gegrepen en vrijwel op slag gedood. Van B. zeide, dat hij zoodra hij zag, dat de voorbijganger niet zijn aflosser was, den boom weer geopend had om den man gelegenheid te geven aan dezelfde zijde den overweg weel te verlaten. Deze was evenwel doorgeloopen, met het voormelde gevolg. De seinwachter Noorlan- der, als getuige gehoord, verklaarde, dat het op 'den bewusten avond erg donker en regen achtig was geweest, zoodat een vergissing als door verd. gemaakt, zeer wel mogelijk was. Voorts bleek, dat verd. reeds eenmaal disci plinair is gestraft. De officier van justitie, mr. Baron Van Deden, zeide, dat het verd's plicht was geweest zich eerst er van te vergewissen, of de voorbijganger wel inderdaad zijn aflosser was. De spoorwegdirectie acht den man schul dig, maar hij is volgens spr. wel heel licht ge straft. Daarom eischte spr. een gevangenisstraf van drie maanden. Mr. J. D. L. de Vries uit Utrecht, wees er op, dat verd. in den zeer korten tijd, dat de boo men opengingen, en de trein arriveerde, niet heeft kunnen waarschuwen. PI. meende, dat verd. moet worden vrijgesproken, subs, een voor waardelijke straf zou moeten worden opgelegd. Uitspraak 21 November a.s. Maandagmiddag om kwart over vier is de 7-jarige A. van der B. te Zandvoort, die uit school kwam, op de Groote Krocht aangereden mm De serie „Wat leeft en groeit", waarin de uitgeverij „Het Spectrum" ons de inlandsche planten en dieren voor oogen voert, werd on langs weer verrijkt door het verschijnen van A. B. Wigman's „Zoogdieren in de Bossen" Dit is een bijzonder aantrekkelijk boekje, waar van de lezing bij eiken natuurvriend het hart zal doen opengaan. Zoo goed slaagde de schrij ver er in, het leven van onze inheemsche zoog dieren in hun omgeving uit te beelden, dat men inderdaad met hem geniet van den geur der wijde Veluwevlakten, en in roerlooze spanning achter een heuveltop met het laveien der herten medeleeft. Wigman toont zich hier opnieuw de kenner bij uitstek van het zoo bijzondere en nog zoo ongerepte natuurschoon der Veluwsche bos- schen en heidevlakten. Bovendien schrijft hij daarover in een verzorgden stijl, terwijl door de welgekozen woorden heen de diepe ontroe ring trilt, welke innig contact met deze heer lijke natuur kan opwekken. Men leze bijvoor beeld zijn schildering van grazende edelherten in den herfstmorgen: „Een grote voldoening schonk het, uit de dekking met de scherpe kijker de dieren aan te spreken en op te merken, hoe het halshaar van de trotse, fiere herten tot zwartbruine bronstmanen werd verlengd en hoe de indrukwekkende geweien als luchters uit oud eikenhout tegen de blauw-door- aderde herfsthemel afsteken. En hoe uiter mate bekorend is het niet, als men in de vroege Octoberochtend, wanneer de hei wit- verstard staat van de nachtelijke rijp, bij het opgaan van de rode zon, de als uit erts gegoten herten langzaam ziet opdoe men op het veld, groter en majestueuzer nog in de zwakke, optrekkende nevels dan overdag in het volle, scherpe licht." Zoo zijn er vele passages in dit boekje, welke men zou willen citeeren, zooals over de „immer sierlijke ongedwongenheid van den nobeien ree bok", over het sierlijke spel dezer inlandsche gazellen in den bronsttijd. Een karakteristieke kleur krijgen de beschi-ijvingen door net ge bruik van velerlei jachttermen, en het heeft zeker ook zijn taalkundige waarde, dat daarop in een boekje, hetwelk ruime verspreiding zal vinden, nader de aandacht werd gevestigd. Wigman's werkje bezit dus in meerdere op zichten groote waarde voor de opvoeding van ons volk tot greoter waardeering van het na tuurleven. Temeer daar de zoogdieren onzer bosschen vrij volledig worden behandeld, zoo dat zelfs vossen, dassen en verschillende muis soorten niet vergeten zijn. Alleen misten wij enkele bladzijden over den egel, dien nog lang niet zeldzamen, zoo belangwekkenden en sym pathieken insecteneter onzer velden en bos schen. De foto's van Jb. van de Peppel zijn eveneens bijzonder mooi. De Spectrum-serie moge nog vele deeltjes van dit gehalte doen verschenen! door een auto. De jongen wilde nog voor den snel rijdenden wagen de straat oversteken, doch hij werd gegrepen en een eind meegesleurd. Hij bekwam een gapende hoofdwonde en een her senschudding en brak beide beenen. Per auto is hij naar een ziekenhuis te Haar lem vervoerd. De afdeeling voor geschied- en letterkundige wetenschappen van de Nederlandsche Akademie van Wetenschappen heeft Maandag in het Trippenhuis te Amsterdam haar gewone ver gadering gehouden. Op deze bijeenkomst sprak prof. dr. C. de Boer over „Montaigne als apologeet van Ray mond Sebond: een moreel probleem" Wanneer Sainte-Beuve en velen na hem Montaigne van verraad beschuldigen tegenover Raymond Sebond, wiens „Theologia naturalis" hij voorgeeft te verdedigen in zijn „Apologie de Raymond Sebond", dan meent spr. dat deze beschuldiging valsch is. Hoogstens kan Mon taigne hier van „nonchalance" beschuldigd worden. Om tot dit inzicht te komen, moet men, onder meer, zich rekenschap geven van Montaigne's aard en van den tijd, waarin hfj schreef. Belangrijk is het ook in dezen in te zien, dat de apologie uit twee deelen bestaat, een prac- tisch en een bespiegelend betoog en dat Mon taigne alleen dat tweede gedeelte Sebond afvalt en dan nog slechts gedeeltelijk: Sebond behoort niet tot die „hoogmoedigen", welke Montaigne zoo fel bestrijdt: Sebond's mensch is alleen hoogmoedig als schepsel Gods, vanwege de verheven plaats, welke de Schepper hem in de wereldorde, volgens Sebond, heeft aangewezen. Zoowel Montaigne als Sebond vertegenwoordi gen „la raison soumise" en vooral: men moet om Montaigne in dezen billijk te beoordeelen, ook de theologiia naturalis" gelezen hebben, wat ook de „Theologia naturalis" gelezen hebben, Dezer dagen is in het Rijksmuseum voor vol kenkunde te Leiden een interessante expositie in Japansche lakkunst geopend. Onder leiding van dr. C. C. Krieger, conser vator van het museum voor de afdeeling Japan en vasteland van Azië, is hier veel merkwaardigs op dit gebied bijeengebracht. De tentoongestelde lakvborwerpen zijn voor het grootste gedeelte afkomstig van de verza melingen, welke door Von Siebold en Gok Blom- hoff in Japan werden bijeengebracht. Deze collectie is aangevuld met stukken uit particu lier voornamelijk museumbezit en de geheele verzameling kunstvoorwerpen uit de 16e tot de 19e eeuw, kan als de meest uitgebreide en kostbare verzameling van Europa beschouwd worden. Eenige zeer belangrijke stukken van Chinee- sche lakkunst uit de SOeng- en Min-periode zijn ter vergelijking in de tentoonstelling opge nomen. De voornaamste verdienste der lakkunst in het algemeen ligt in het zuiver decoratieve en de kunstzinnig industrieele kwaliteiten. De combinatie daarvan bracht iets wat de westerling niet bezit en zelfs heel moeilijk be grijpen kan, doch de Japanner heeft daarmee het ideaal van een zuivere volkskunst verwe zenlijkt. Het voornaamste kenmerk van de lakkunst is vorm en lijnverdeeling, terwijl de ornamen tiek een zeer groote plaats inneemt en meestal terug is te brengen tot de natuur, waarvan de Japanner een groot bewonderaar is. In tal van vitrines zijn de voorwerpen, w.b. zeer kostbare, tentoongesteld. We zien er van effen rood lak met goud bewerkt, zwart lak met parelmoer en dat alles voor allerlei gebruiks voorwerpen, waarvan we de meeste wel kennen: brievendoozen, schrijfdoozen, poeder- en toilet- doozen, kabinetjes, wijnschaaltjes, soepkom men, enz. Een zeer groote plaats wOrdt ingenomen door de Inro, een medicijndoosje, dat de Japanner bij zich draagt en waarin de eerste geneesmid delen, die noodig kunnen zijn, worden geborgen. Het geheel, een zeer merkwaardige collectie, heeft een achtergrond van Kesa's, behborende tot de kleederdrachten der Boeddhistische priesters. In een aparte afdeeling van twee tentoon stellingszalen zijn opgesteld de Ryobu's, Japan sche kamerschermen, waaronder de bekende vechtende paarden volgens den stijl van Kanc een belangrijke plaats innemen. Een gedeelte van deze schermen is afkomstig uit het Kabinet van Zeldzaamheden. 2ij werden door de Japansche regeering ten geschenke ge geven aan Koning Willem I. We zien hier o.a. een scherm, waarin een allegorische voorstelling wordt gegeven omtrent de Boeddhistische begrippen over de hel. Verder zijn er geëxposeerd teekeningen van de bekende kraanvogels, pijn- en vijgeboomen enz. Vermeldenswaard zijn vborts de teekeningen zonder perspectief. „Ik zei haar, als ze mij de bons zou geven, dan maak ik een eind aan mijn leven 1" „En wat heeft ze daarop geantwoord?" „Ze vroeg of haar broer dan mjjn be trekking zou kunnen krijgen 1" Naar wij vernemen zal Jo Waalberg Dinsdag avond in het A.M.V.J.-bad te Amsterdam een aanval doen op het wereldrecord 400 M. vrije slag. Octave Dayen, een bekend koppelcourser en de even befaamde Tour de France-rijder Roger Lapébie zullen, naar wij uit Parijs vernemen, de wielersport vaarwel zeggen. Na hun tournée door Japan beëindigd te heb ben zijn de Duitsche tennisspelers Henkei en Giess hun terugreis begonnen. Op deze reis zullen zij ook nog enkele wedstrijden te Peking en Tientsin spelen. In een Zondagmiddag te Amsterdam gehou den buitengewone vergadering is met alge- meene stemmen besloten tot fusie van den Ned. Boksbond en de Nederlandsche Boksunie. De pogingen van Het IJ om de records op de 10 x 100 M. borstcrawl en de 3 x 50 M. wissel slag te verbeteren, zijn beide mislukt. Binnen kort zal een nieuwe poging ondernomen wor den. Zooals wij reeds hebben gemeld, heeft de sportcommissie van den Franschen Wielren- bond onlangs het verbod uitgevaardigd ten aan zien van het organiseeren van zesdaagsche wed strijden. Thans vernemen wij bovendien nog, dat .dezelfde sportcommissie nog enkele andere in grijpende maatregelen heeft genomen. De voor naamste zijn o.a.: met ingang van 1 Januari 1940 zullen er nog slechts twee categorieën van ren ners bestaan: amateurs en beroepsrenners. Hier door zullen de onafhankelijken worden uitge schakeld en verdwijnen. Geen enkele renner beneden 20 jaar zal een vergunning kunnen krijgen als beroepsrenner. Het aantal beroepsrenners zal beperkt blijven tot het getal 350. Het is den Franschen wegrenner Robert Tan- neveau een dezer dagen op de Parijsche Wincer- baan gelukt in een uur tijd den afstand af te leggen van 42.794 K.M. Hij verbeterde hiermede de prestatie van Coudrain, die in denzelfden tijd 41.940 K.M. aflegde en verkreeg hierdoor de door het blad „Paris Soir" uitgeloofde premie, het werelduurrecord staat op naam van den Fran schen renner Archambaud, gevestigd op de Vigorellibaan op 3 November 1937, waarbij een afstand werd afgelegd van 45.840 K.M. Volgens mededeeling in de Ned. Staatscou rant is benoemd tot lid en voorzitter van het bestuur voor het Rijksbureau voor Papier te Haarlem prof. ir. E. L. Selleger, terwijl tot leden van dat bestuur zijn benoemd N. F. Allan, P. Dekker Jzn. en D. G. Landweer. De persdienst van do N. S. B. meldt, dat op Zaterdag 9 November j.l. in hotel (Pays Bas" te Utrecht in een vergadering van tandartsen door den leider van het medische front het tandartsenfront is opgericht. Koersen voor stortingen op 12 November 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75.36, Belga's 30,1432; Zwitser- sche francs 43.56, Lires 9.87, Deensche kronen 36.40; Noorsche kronen 42.80, Zweedsche kronen 44.85, Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42, Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54; Di nar (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schul den) 4.23, Turksche ponden 1.45 54. UTRECHT Geslaagd voor het doctoraal examen chemie; M. C. van Duin. Voor het candidaatsexamen wis- en natuur kunde F; W. J. C. Viveen. Voor het candidaatsexamen wis- en natuur kunde A: A. Pels. AMSTERDAM. Geslaagdde heer A. Dek ker, Amsterdam en mej. G. Westerbaan, Den Helder. 's-GRAVENHAGE Geslaagd de heer J. H. Koster te Groningen. 's-GRAVENHAGE Geslaagd de heer Ph. V. Soldt te 's-Gravenhage. 's-GRAVENHAGE Geslaagd de heer Th. L. van Haastrecht te Utrecht. ARNO. EEN HONDENLEVEN door Tony de Ridder. Uitgeverij Ploegsma Zeist. 1940. Honden zijn belangwekkende dieren, en Duit sche herders behooren zeker tot een bijzonder intelligent ras. Bovendien heeft vrijwel iedere hondeneigenaar oe overtuiging, dat zijn hond wel een héél buitengewoon dier is en niet geheel ten onrechte, want ook de dieren, en hun soms uitgesproken individualiteit, bevatten een mysterie. Maar men moet over dergelijke dingen niet te veel praten, en er zeker geen sentimen teel boek over schrijven. Mogelijk dat Tony de Bidder zelf de tranen in de oogen krijgt als ze nog eens haar eigen beschrijving leest, de meeste lezers zullen even moeten lachen, en niet ten onrechte! De bedoeling is intusschen goed, en dit boekje zal nog wel lezers onder hondenvrienden kunnen vinden. Overigens zijn kinderen uit woonwagen kampen, die heel wat minder goed verzorgd, worden, véél interessanter, zelfs al zouden zij, in tegenstelling tot den idealen, ridderlijken Arno, „snuffelen aan vuilnisbakken...."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2