Hitier ontvangt Molotof Chili staat geen steun punten af Italianen bombardeeren Grieksche troepenconc entraties Corporatieve organisatie van het bedrijfsleven De gevolgen van de aardbeving Conferentie van twee en een half uur op de nieuwe Rijkskanselarij Een vier-mogendheden- conferentie? Verbinding met Port Gentil verbroken DE CA VALERIE OP VERKENNING Luchtaanval op een Britsch eskader Laval v/eer naar Parijs Nieuwe explosies in de Ver. Staten Haven van Folkestone aangevallen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS 1 HEERKENS THUSSEN Co. I I Brand- en Bedrijfsverzekering Chamberlain herdacht in het Britsche parlement Afzonderlijke organisaties voor industrie, handel, bankwezen, verzekeringswezen en verkeerswezen WOENSDAG 13 NOVEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 25 cent per week; per kwartaal t 3.25, Bij onze Agenten 27y2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22699 Het zou zich evenals Libreville in handen der Engelschen bevinden Ital. weermachtsbericht U itvoeringsbesluiten Bevoegdheid organisatie commissie Geheimhouding verplicht Waarom juist ik. Officieel Roemeensch communiqué geeft bijzonderheden Koning Michael bezoekt geteisterde gebieden De geruchten over Halifax' aftreden Largo Caballero voor het gerecht HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et* Inger mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der «Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 12 Nov. (D. N. B.) Rijks kanselier Hitier heeft Dinsdag in de nieu we rijkskanselarij den voorzitter van den raad van volkscommissarissen der U.S.S.R. en volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, W. M. Molotof, ontvangen in tegen woordigheid van den rijksminister van Bui tenlandsche Zaken, Von Ribbentrop. Molotof was vergezeld van den plaatsvervangenden volkscommissaris voor Buitenlandsche Za ken, Dckanossof. Van semi-officieele zijde wordt medegedeeld: Naar wij ten aanzien van de ontvangst van heden van den voorzitter van den raad van Volkscommissarissen der U.S.S.R., Molotof, door tien Führer nog vernemen, werd Molotof door tien chef van het protocol per auto afgehaald bit het huis der gasten van den Führer. Op het eereplein van de nieuwe rijkskanselarij had een kroep der S. S.-Leibstandarte Adolf Hitler zich opgesteld, welke Molotof bij zijn aankomst de ftlilitaire eerbewijzen bracht. Bij het portaal V'erd de Russische gast door den chef van de T*rasidialkanzlei, staatsminister dr. Meissner, en tien persoonlijken militairen adjudant van den ^ührer ontvangen en vervolgens door de mo- s&ïekzaal en de groote galerij naar den Führer begeleid. Officieus wordt gemeld Naar men verneemt was het bezoek van Molotof aan den Führer te 18.15 uur ge ëindigd. De besprekingen hebben dus twee en een half uur geduurd. In verband met het bezoek van Molotof aan Berlijn spreekt men volgens een bericht van United Press aan haar bladen in politieke kringen te Rome over de mogelijkheid van een viermogendheden-front tusschen Duitschland, Italië, Japan en Rus land. Dit front zou zich dan in alle deelen van tie wereld tegen de Engelsche belangen keeren Verder neemt men hier aan, dat het olie- Vraagstuk een der voornaamste punten van de berlijnsche besprekingen zal vormen en ooit bij een toekomstige overeenkomst een rol zal sPelen. Ook wordt rekening gehouden met de moge lijkheid, dat de verhouding van Rusland tot de staten van het drie-mogendheden-pact verder *al worden geregeld. In elk geval verwacht men. dat Rusland in de toekomst een actiever rol ih de wereldpolitiek zal spelen dan tot dusver. De commentaren van 'de Italiaansche Pers zijn tot dusver in elk geval algemeen gehouden. In diplomatieke kringen helt öien echter over tot de meening, dat de Berlijnsche besprekingen mogelijk het voor spel zullen vormen van een viermogendhe- den-conferentie Duitschland, Italië, Japan en Rusland. Men gelooft dat deze conferentie, indien het biertoe zou komen, in Berlijn zou plaats vin- SANTIAGO, 12 Nov. (D.N.B.). De Chi- Jeensche minister van Defensie, Hernandez, beeft in een interview verklaard, dat iedere dis cussie over den afstand van steunpunten in Chili voor de verdediging van het continent te °hpas zou zijn. „Wij zijn volwassen naties", zoo Zeide hij. Chili is bereid de hem toekomende rol in de verdediging van het halfrond op zich nemen volgens den geest van de Havana- oonferentie. Het woord „samenwerking" moet echter in de volle beteekenis verwezenlijkt wor- tien. De verdediging is thans meer dan een zui- ver militaire actie. Zij moet gesteund worden tioor een sterke economie. Daarom kan een af stand van steunpunten voor het heden en ook v°or de toekomst niet besproken worden. Een tifstand van steunpunten zou zoo iets als een Elitaire kolonisatie beteekenen. Een ontmoeting die geschiedenis zal ma ken: Molotof en Von Ribbentrop ont moeten elkander te Berlijn. Dit is de eerste keer, dat Molotof in de Duitsche hoofdstad vertoeft om. de politieke var houdingen te bespreken tusschen Duitschland en Rusland (Telefoto Stapf) den, doch dat daaraan mogelijk besprekingen te Moskou zouden voorafgaan tusschen Stalin en Duitsche alsmede Italiaansche staatslieden. Daar het olievraagstuk nog steeds op den voorgrond staat, neemt men verder aan, dat bij de Berlijnsche besprekingen in de volgende dagen zou kunnen worden gesproken over de verdere ontwikkeling in het Naburige en het Verre Oosten. Ook de Japansch-Russische be trekkingen en het Verre Oosten in het alge meen, alsmede een verdere afbakening van de verschillende afzonderlijke sferen zullen bij deze besprekingen, naar men verwacht, een rol spelen. 2iiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiifiiiMiiimiiiiiiiiiiiiiiiii| ASSURANTIEBEZORGERS 1 VAN INDUSTRIEELE RISICO'S 1 DAMRAK 60 AMSTERDAM C. I Telef. 45014 45016 aiuiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiMiMif; GENèVE, 12 Nov. (D.N.B.) Het Fransche mi nisterie van Koloniën heeft tot dusverre niet bevestigd, dat Libreville door de opstandige strijdkrachten van De Gaulle is ingenomen Sedert 48 uur ontbreken uit Libreville alle be richten, zoodat men, naar uit Vichy gemeld wordt, het in kringen aldaar als waarschijnlijk beschouwt, dat de stad zich inderdaad in han den bevindt van de Engelschen en De Gaulle. Naar het Fransche ministerie van Kolo niën mededeelt, zijn thans Ook de verbin dingen met Port Gentil, de op één na groot ste haven van Gabon, verbroken. Men con cludeert hieruit, dat het den opstandigen strijdkrachten van De GauMe is gelukt, zich ook van deze stad met geweld meester te maken, die even geïsoleerd en onverdedigd is als Libreville. De Fransche onderzeeër „Poncelet" is, naar uit Vichy gemeld wordt, bij operaties tot het afwenden van een landingspoging van de strijd krachten van De Gaulle in de bocht van Libre ville tot zinken gebracht. De bemanning is ge red. BERLIJN, 12 Nov. (D.N.p.) Naar uit Lon den wordt gemeld, hebben Lord Halifax, Chur chill en verschillende afgevaardigden vandaag het woord gevoerd bij de herdenking van Neville Chamberlain in het Lagerhuis. Het debat over de oorlogsbijdragen van Britsch-Indië, Birma en de Koloniën werd uitgesteld. TIRANA, 12 Nov. (Stefani). De oorlogscor respondent van het agentschap Stefani meldt, dat aan de geheele linie der operaties in Epirus, evenals op 't Albaneesche gebied, het fascistische leger den verjaardag' van den Koning-Keizer heeft gevierd. De luchtmacht, die gebruik maakt van de verbetering in de weersomstandigheden, heeft op de verkenningsacties van de beide laatste dagen machtige golven van tactische en stra tegische bombardementen doen volgen. In Epi rus is de luchtafweer zwak gebleken, daaren tegen is het versperringsvuur bij de sterkten belangrijker of zeer sterk. De Italiaansche vlieg tuigen drongen echter overal door en daalden zeer laag, waarbij zij bommen van zwaar en middelzwaar kaliber wierpen op opslagplaatsen en militaire installaties. De fascistische lucht macht beheerscht het Helleensche luchtruim volkomen en haar optreden wordt steeds stren ger. Troepencolonnes, die op marsch waren in Macedonië en Thessalië, zagen Italiaansche vliegtuigen naar zich neerdalen en zij on dergingen bombardementen en mitrailleur- vuur. Dit luchtoffensief brengt den vijand enorme verliezen toe en de Grieksche sol daten toonen het steeds meer te vreezen. zoozeer zelfs, dat er ware wanorde ontstaat. De luchtmacht strijdt ook in nauwe samen werking met het landleger door groepen te ver plaatsen, ze tusschen de bergen door te leiden in Epirus, door de artillerie bij te staan en met zijn verkenningen behulpzaam te zijn bij om singeling van stellingen. Een speciale correspondent van het agent schap Stefani meldt uit „een plaatsje in het veroverde gebied," aan het Grieksche front, dat de verkenningen der cavalerie tot aan de oevers van de rivier Vuvos, waarvan een Italiaansch communiqué melding heeft gemaakt, de troe pen in staat hebben gesteld tot nadere tacti sche verkenningen, zoozeer, dat de cavaleristen doordrongen tot Paramissa, voorbij de grenzen van Tsjamoerie. Bij deze koene acties kwam de cavalerie tot Stanati, aan de lijn van Splanca, die tot Kanalak leidt, vanwaar een weg naar Arta loopt. Een blik op de kaart is voldoende om een denkbeeld te geven van het tactische belang dezer verkenningen. De escadrons slaag den er in een belangrijken buit te maken aan wapens, en geschutmateriaal, dat zij niet kon den meenemen, te vernielen. De aanwezigheid der Italiaansche regimenten cavalerie in het hart der vijandelijke linies vormt een voort durend gevaar voor de Grieken, die er voortdu rend door worden aangetast en die onverwacht de charges der escadrons op zich zien losbreken, waardoor hun plannen worden gedesorganiseerd en hun inrichtingen worden vernield. ERGENS IN ITALIë, 12 Nov. (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 158 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het vol gende bekend: In den nacht van 9 op 10 November heeft een van onze duikbooten in het cen trale bekken van de Middellandsche Zee een belangrijke Engelsche vlootmacht aan gevallen en een groot schip stellig met tvtee, maar misschien met drie torpedo's getroffen. Het verlies van deze vijandelijke eenheid, die zeer ernstig gehavend werd, kan als waar schijnlijk worden aangenomen. Een nieuw suc ces werd den volgenden nacht behaald door enze duikbooten, die twee schepen met tor pedo's tot zinken brachten, welke deel uit maakten van een convooi, dat zich van het cen trale bekken der Middellandsche Zee naar het Oosten begaf. In de eerste nachtelijke uren van 11 op 12 November deden vijandelijke vliegtuigen aan vallen op de vlootbasis van Tarente. Het lucht doelgeschut en de gemeerd liggende schepen weerden zich krachtig. Slechts één schip werd ernstig getroffen; er vielen geen slachtoffers. Zes vijandelijke vliegtuigen werden neerge haald en een gedeelte van de bemanningen werd gevangen genomen. Drie andere vliegtui gen werden waarschijnlijk neergehaald. In Epirus (Griekenland) werden de aan- valspogingen van den vijand op Kalibaki verijdeld. Onze luchtmacht ondernam hevige en herhaalde bombardementen op militaire doelen van Janina, Metzovo, Kastoria, Kor- foe, Larissa en op de landengte van het Prespa-meer. Al onze vliegtuigen keerden terug. In Noord-Afrika werden de vijandelijke ge mechaniseerde strijdmiddelen door onze snelle colonnes in het gebied van Adam el Hatsci (ten Zuidoosten van Sidi el Barrani) op de vlucht gejaagd. Onze vliegtuigformaties bombardeer den met succes het vliegveld en het spoorweg station van Burg el Arab (ten zuidwesten van AJexandrië), het vliegveld Ma atenBagush, evenals barakken en vijandelijke inrichtingen te Mersa-Matroe. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op Derna, waarbij woonhui zij werden getroffen terwijl twee dooden vielen en tien gewonden, vooral onder Mohammedaan- schc kinderen. Voorts op Benghazi, waar een verbeteringsgesticht werd getroffen en onder de Mohammedanen drie dooden en tien gewonden vielen. Verder op het gebied van Bardia en Sidi el Barrani, waar geen schade werd aangericht. In Oost-Afrika werden herhaaldelijke vijande lijke aanvallen op Galabat krachtig afgeslagen. GENEVE, 12 Nov. (D.NJ3.) De Fransche vice-president en minister van Buitenlandsche Zaken, Laval, is volgens berichten uit Vichy Dinsdagmiddag met zijn medewerker Luquet naar Parijs vertrokken voor besprekingen met Duitsche instanties. Voor zijn vertrek ontving Laval den minister van Binnenlandsche Zaken. Peyrouton en den resident-generaal van Ma rokko, generaal Nogues, Het Verordeningenblad van 12 November bevat zooals wij in een deel onzer vorige oplage reeds meldden een besluit van den se- cretaris-gerneraal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende den op bouw van een zelfstandige organi satie ter ontwikkeling van het be drijfsleven. Artikel 1 van dit besluit bepaalt, dat de se cretaris-generaal van het genoemde departe ment de voorschriften uitvaardigt en de maat regelen treft, welke voor den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven noodig zijn. Voor zoover tot dit doel bedrijfsorganisaties worden opgericht, erkend, ontbonden of vereenigd en het daarbij organisaties van ondernemingen betreft, waarvoor het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart niet of niet uitslui tend bevoegd is, neemt de secretaris-generaal van het departement '♦n Handel, Nijverheid en Scheepvaart zijn maatregelen in overeenstem ming met den secretaris-generaal van het be voegde departement. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart kan zijn uit lid 1 voortvloeiende bevoegdheden overdra gen. Artikel 2 luidt: Veranderingen in de rechtsverhoudingen,» welke als uitvloeisel van dit besluit en de ter uitvoering daarvan uitgevaardigde voor schriften en beschikkingen ontstaan, geven geen aanspraak op schadevergoeding. Voorts bevat het besluit regelen omtrent straf fen op overtredingen. Het besluit treedt in werking op den dag zij ner afkondiging. Bij dit besluit behooren twèe uitvoeringsbeslui ten van den secretaris-generaal van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, welke in de Ned. Staats courant van 12 November zijn opgenomen. Het Eerste Uitvoeringsbesluit bepaalt: Artikel 1. 1. Voor den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven wordt een organisatiecom missie ingesteld. 2. De leden eli de voorzitter worden door den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart uit de kringen van het bedrijfsleven benoemd en door hem ontslagen. Zij genieten geen bezoldiging. Zij oefenen hun taak uit met inachtneming van de belangen van het ge heele economische leven. 3. Het bureau der organisatiecommissie is ge vestigd te 's-Gravenhage. De organisatiecommis sie kan bedrijfsorganisaties en andere organisa ties van het bedrijfsleven doen bijdragen in de kosten van het bureau. Artikel 2. 1. De organisatie-commissie heeft tot taak, alle voorbereidende maatregelen te treffen, geschikt en noodig om een zelfstandige organisatie van het bedrijfsleven op te bouwen Zij is met name bevoegd: a. bedrijfsorganisaties in te stellen, als uit sluitende vertegenwoordiging van de betrokken takken van bedrijf te erkennen, en te bepalen, voor welk gebied van het bedrijfsleven zij be voegd zijn; b. bedrijfsorganisaties ie ontbinden, te ver eenigen en voorschriften omtrent het beheer en het gebruik van haar vermogen te geven; c. het statuut van bedrijfsorganisaties te wijzigen en aan te vullen; d. voorzitters en directeuren alsmede andere functionarissen van bedrijfsorganisaties aan te stellen en te ontslaan; e. voor ondernemers en ondernemingen het lidmaatschap van een bedrijfsorganisatie ver plicht te stellen; f. overeenkomstige maatregelen voor andere organisaties van het bedrijfsleven te treffen. 2. Bedrijfsorganisaties zijn die organisaties en vereenigingen van organisaties, welke de be hartiging van de bedrijfsbelangen van onder nemers en ondernemingen tot taak hebben. In geval van twijfel beslist ce organisatiecommis sie of van een bedrijfsorganisatie sprake is. 3. De organisatiecommissie treft de in lid 1, onder b en f bedoelde maatregelen in overeen stemming met den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart. Artikel 3. Ter uitvoering van haar taak kan de organisatiecommissie, in het bijzonder in verband met de in het eerste lid van artikel 2, onder a tot en met f genoemde maatregelen: a. commissies voor afzonderlijke takken van bedrijf of vakken alsmede voor andere organi saties van het bedrijfsleven instellen en haar taak en bevoegdheden bepalen, voorzoover deze niet vallen onder de in artikel 2 aan de orga nisatiecommissie voorbehouden bevoegdheden; b. aan bedrijfsorganisaties en andere or ganisaties van het bedrijfsleven opdrachten en instructies geven, met bindende kracht ook voor haar leden. De hieruit voort vloeiende kosten komen ten laste van de v bedrijfsorganisaties én de andere organisa ties van het bedrijfsleven. Artikel 4. De organisatiecommissie kondigt beschikkingen van algemeenen aard in overeen stemming met den secretaris-generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheep vaart in de Nederlandsche Staatscourant af. Artikel 5. De bedrijfsorganisaties en an dere organisaties ran het bedrijfsleven, als mede ondernemers en ondernemingen zijn verplicht,de organisatiecommissie, zooveel in hun vermogen ligt, te steunen, gevraagde inlichtingen te verstrekken en de voorge schreven aangiften te doen. Artikel 6. De leden der organisatiecommissie evenals alle andere personen, die door haar bij de uitoefening van haar taak worden betrok ken, zijn verplicht tot geheimhouding van alle zaken- en bedrijfsgeheimen, waarvan zij bij de uitoefening van hun functie kennis krijgen. De plicht tot geheimhouding blijft ook na beëin diging van de uitoefening der functie bestaan. Artikel 7. Dit besluit kan worden aangehaald als: „Eerste Uitvoeringsbesluit Organisatie Be drijfsleven 1940". Artikel 8. Dit besluit wordt afgekondigd in de Nederlandsche Staatscourant en treedt in werking op den dag zijner afkondiging. (Zie vervolg elders in dit blad) Alles is vergankelijk hier op aarde. Wij weten het en ondervinden het da gelijks, vreugde en verdriet wisselen elkander regelmatig af. Ook weten wij, dat de onvergankelijke goederen des Hemels binnen ons bereik liggen en tochwij kunnen zoo dikwijls onze eigen houding niet begrijpen en vooral niet in tijden, zooals wij thans beleven. Wij laten ons zoo dikwijls door moei lijkheden en tegenslagen uit het veld slaan, ofschoon wij toch heel goed we ten, dat deze slechts ons levenspad kruisen om overwonnen te worden en slechts fungeeren als prikkel om ons te sterken in onzen aardschen strijd. Bij verdriet en leed stellen wij ons maar al te dikwijls de dwaze vraag „Waarom juist ik? Waarom moet ik altijd zorgen hebben, waarom moet juist mij altijd alles tegenloopen, waarom Wij zouden deze onzinnige vragen lijst oneindig lang kunnen maken. Een mcnsch beklaagt zich nu eenmaal graag. Het is zoo gemakkelijk zonder zorg te leven. Typeerend is het echter, dat de menschen, die alles als het ware in den schoot krijgen geworpen zich niet altijd echt gelukkig gevoelen, en waarom? Omdat zij er geen moeite voor hebben behoeven te doen. En hoe staat het mef degenen, wien altijd al les is tegengeloopen en die na moei- zamen. eerlijken strijd zich een betere toekomst hebben weten te veroveren? In de meeste gevallen zullen zij zich werkelijk gelukkig gevoelen en zulks ook weten te waardeeren. Gij weet echter ook heel goed, dat het eeuwig geluk u zoo maar niet wordt toegeworpen, maar dat daar voor gestreden moet worden, uw ge heele leven lang. Stelt u derhalve niet telkens dtie dwaze vraag van „waarom juist ik?", maar weest blij, dat gij juist de kans krijgt uw strijd en daarmede uw eeuwig geluk zoo groot mogelijk te doen zijn. „Waarom juist ik?" Gelukkig dege nen, die zich ileze vraag kunnen stel len, maar dezelve begrijpen en het antwoord daadwerkelijk geven. BOEKAREST, 12 Nov. (D.N.B.). Naar uit de Roemeensche hoofdstad officieel wordt medegedeeld, is op 11 November onder voor zitterschap van minister-president generaal Antonescoe een ministerraad bijeengekomen, waarin de minister van Binnenlandsche Za ken, generaal Petrovicescoe, rapport uit bracht over de gevolgen van de aardbeving in den nacht van 9 op 10 November en over de omvangrijke maatregelen tot het verlee- nen van steun en hulp, die reeds getroffen zijn. In een officieel communiqué worden verder bijzonderheden medegedeeld over de gevolgen van de aardbeving. Te Galatz heeft men tot dusverre 34 dooden en veertig gewonden geteld. Onder de puinhoopen liggen waarschijnlijk nog meer slachtoffers. Het raadhuis, de prefectuur, het bisschoppelijke paleis en verschillende scho len zijn onbruikbaar geworden, de treinenloop naar Galatz is verbroken, doordat bruggen be schadigd zijn. De Duitschers hebben krachtigen steun verleend bij de hulpactie en het oprui- mingswerk. Tweeduizend bedden uit het repa- trieeringskamp der Volksduitschers zijn ter be schikking van de dakloozen gesteld. Buitengewoon groot is de schade ook te Tar- govista, waar alle huizen min of meer hebben geleden. De bekende kathedraal van Alexandria is ingestort. 'Ernstige schade is aangericht te Gampina, waar de gebouwen in het centrum en aan den rand der stad geheel ingestort en vrijwel alle huizen zwaar beschadigd zijn. Ook te Mizil, Jassy en Foksjan is de schade aanzienlijk. In al deze plaatsen zijn menschen gedood en ge wond, zoo zijn er te Foksjan twaalf dooden en meer dan twintig gewonden. Koning Michael heeft vandaag de voor naamste verwoestingen bezocht, die door de aardbeving te Boekarest aangericht zijn, vooral het tooneel van de ramp bij het Carlton-gebouw. De Duitsche rijkskanselier Hitier heeft den Koning van Roemenië zijn deelneming betuigd naar aanleiding van de aardbeving, die het land heeft getroffen. Uit Kisjinef meldt het D.N.B.: Ilinski, de vice-president van den raad van volkscommis sarissen der Moldavische republiek, is benoemd tot voorzitter van de commissie tot bestrijding van de gevolgen der aardbeving. Tegenover ver tegenwoordigers van de pers verklaarde hij: De aardbeving heeft voornamelijk de woon- centra in Noord-Bessarabië geteisterd en veel minde" het Zuiden van Bessarabië. Kisjinef heeft zwaar geleden. Terstond na de aardbeving is medische hulp georganiseerd. De dakloos gewor den bevolking is in nieuwe behuizingen onder gebracht. Vierhonderd gezinnen zijn reeds ver huisd, nog 5b of 60 zullen spoedig gehuisvest worden. De slagerijen en restaurants beginnen weer normaal te functionneeren. De electrische centrale functionneert goed. De waterleidingen zijn zoo goed als intact. De tramdienst wordt hersteld. De P.T.T. heeft het werk hervat bijna terstond na de aardbeving. Talrijke fabrieken en werkplaatsen zijn weer geopend. Somm ge fa brieken vereischen echter langdurige herstel lingswerkzaamheden, alvorens zjj weer in ge bruik kunnen worden genomen. NEW YORK, 12 Nov. (D.N.B.) Een zware ontploffing, die men mijlen ver kon hooren en waardoor de huizen in verren omtrek trilden, heeft zich vandaag voorgedaan in de fabrieksinstailatie van de United Railway Signal Corporation in New Jersey. Men spreekt van minstens twintig dooden. Het aantal gekwetsten is tot dusver nog niet be kend, evenmin als de oorzaak van de ont ploffing. De fabriek vervaardigt explosieve stoffen voor spoorwegdoeleinden. NEW YORK, 12 Nov. (D.N.B.). Bij de ont ploffing te Woodbridge in New Yersey zijn vol gens de laatste berichten veertien gebouwen verwoest en vijf menschen om het leven geko men. Verder hebben zich ontploffingen voorgedaan in de kruitfabriek te Allentown in Pennsylva nia, waarbij drie mannen gedood zijn, en In de kruitfabriek te Edinburg in denzelfden staat, waar eveneens drie slachtoffers te betreuren zijn. 'In het tuighuis te Atlanta heeft een brand gewoed, welke een schade van 15.000 tot 20.000 dollar aanrichtte. De oorzaak is onbekend. BERLIJN, 12 Nov. (D.N.B.). De havenwerken van Folkestone zijn Maandag, naar het D.N.B. verneemt, door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Er werden groote vernielingen aangericht. O.m. sloegen bommen in op de over het havenbassin leidende spoorbrug en den spoordijk. De activiteit der Duitsche en ook der Itali aansche luchtmacht was zoowel Maandag als in den nacht van Maandag op Dinsdag, ondanks het slechte weer. zeer levendig. Om. werden wederom aanvallen ondernomen op convooien. Daarbij werd in de nabijheid van de Schotsche kust een stoomschip van 6000 b.r.t door in slaande bommen tot zinken gebracht. Een twee de stoomschip van 9000 ton werd zwaar bescha digd. Uit Algeciras meldt Transcontinent Press, dat in Gibraltar een schip met schipbreukelingen van den Engelschen hulpkruiser Rinston Saphir is aangekomen, welke door een Duitsche duik boot bij Huelva tot zinken is gebracht. 13 leden der bemanning zijn omgekomen. NEW YORK, 12 Nov. (D.N.B.). Het bericht van de News Chronicle, dat de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Halifax waarschijn lijk zou aftreden en worden vervangen door Eden, is van den kant van het ministerie voor de Inlichtingen ongegrond genoemd, zoo melden hier ontvangen berichten van nieuwsagentschap pen. Ondanks deze tegenspraak, zoo wordt ver der gemeld, gelooft men in Engelsche parle- mentskringen nog steeds, dat binnen de eerst volgende weken een mutatie zal geschieden op den post van minister van Buitenlandsche Za ken. MADRID, 12 Nov. (D. N. B.) De vroegere rsnublikeinsche minister-president. Largo Ca- bnllero, zal in de eerstvolgende dagen voor een Madrileenschen krijgsraad verschijnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1