Jopie Waalberg verbetert wereldrecord 400 meter schoolslag De organisatie van het bedrijfsleven New-Yorksche Bears Nederl. Vakvereenigingsleiders in Berlijn WOENSDAG 13 NOVEMBER 1940 Met 2,1 seconde De geschiedenis (Vervolg van pag. Ij Het Tweede Uitvoeringsbesluit luidt als volgt Leden der commissie orga nisatie bedrijfsleven Mr. H, t, Woltersom, directeur van de DE ORGANISATIES IN FRANKRIJK Alle werkgevers- en werknemers organisaties ontbonden De vrije beroepen in Frankrijk Hongaarsche afgevaardigden gearresteerd Aanslag op den bisschop Van Aveiro Bij de opening van een congres te Lissabon Moeilijkheden der Japansche scheepvaart 1 Het bezoek van Antonescoe aan Rome Boekerij van Lincoln aan college te New York geschonken De slachtoffers van Monastir Stemming onregelmatig. HET AANTAL KRIJGS GEVANGEN ENGELSCHEN Britsche s.s. Balmore in nood Vroegere Spaansche minister van Arbeid bij Göbbels Clearingkoersen Verliezen der Finsche koopvaardij Staatsinrichting M.O. Machinisten-examen Omzet 1.450.000 shares De plannen van Pétain Eerste kennismaking met het Duitsche Arbeidsfront 7 f 7 f 4 4 1 82 4 74 WISSELKOERSEN Londen t - t AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT 87 t 4 I Dee - 514 51 4 4.82 i t 461 47 f 44f 42 4 Jim 311 Academische examens R. K. Universiteit Apothekers-assistent VERKORTE BALANS Van de Ned. Bank N.V. FAILLISSEMENTEN Even opvallend als verleden week heeft onze beste schoolslagzwemster, Jopie Waal- berg, Dinsdagavond in het A.M.J.V.-bad te Amsterdam, ten getuige van eenlge bonds- officials van den N.Z.B. en verschillende belangstellende leden van de Amsterdam- sche Dames Zwemchib, waarvan Jo Waal- berg lid is, het wereldrecord 400 meter schoolslag met 2,1 seconde verbeterd. Toen zij verleden week het wereldrecord 500 meter schoolslag verbeterde, noteerde zij op de 400 meter reeds een zoo fraaien tijd, dat haar trainster, mevr. S. W. de DoodKoenen, be sloot de uitstekende conditie van haar leerlinge uit te buiten en haar voorstelde een week later een aanval te ondernemen op het 400 meter record, dat sinds 11 October 1939 op naam staat van de Braziliaansche zwemster, Maria Lenk, gevestigd te Rio de Janeiro, in 6 min. 15,6 sec. Een kleine verkoudheid van Jo Waalberg in den loop van deze week dreigde de plannen in duigen te doen vallen. Men liet zich daardoor evenwel niet afschrikken met het fraaie resul taat, dat Dinsdagavond het wereldrecord werd verbeterd en gebracht op 6 min. 13.7 sec. Daar bi] deze poging bleek, dat onze dappere recordhoudster de 200 meter aflegde in den fraaien tijd van 3 min. 2 sec. vraagt men zich af, of het niet verstandig zou zijn den uitste kenden vorm, waarover Jopie Waalberg thans blijkt te beschikken, zooveel mogelijk uit te buiten en haar nog een aanval te laten onder nemen op de 200 meter. Mevr. de Dood—Koenen liet zich in dezen geest eerder negatief dan positief uit. Zij verklaarde, dat Jo Waalberg reeds veel van haar krachten heeft gevergd en nu voorloopig eenige rust zal moeten houden. Bovendien is mevr. de Dood—Koenen Van oor deel, dat het verbeteren van het 200 meter record lang geen sinecure is, daar de tijd op dezen afstand zeer scherp is gesteld en niet ge makkelijk verbeterd zal kunnen worden. Dit record staat op naam van de thans op de 400 meter onttroonde Braziliaansche zwemster, Ma ria Lenk, op 8 November 1939 gevestigd te Rio de Janeiro in 2 min. 56 sec. Het ziet er dus naar uit, dat onze recordhoud ster zich voorloopig tevreden zal moeten stel len met haar prachtige resultaten van de af- geloopen week. Vooral ln dezen tijd kunnen dergelijke presta ties niet hoog genoeg gewaardeerd worden, zoo dat de hulde, welk na afloop aan onze record houdster gebracht werd door allen, die getuige waren geweest van haar belangrijke prestaties, meer dan verdiend genoemd kan worden. Zeif zal zij echter de meeste voldoening hebben ge smaakt van haar succesvolle poging, daar zt) hierdoor haar energiek streven om tot derge lijke excellente prestaties te komen, ten volle in vervulling heeft zien gaan. Naast het nieuwe wereldrecord heeft Jo Waal berg tevens het Nederlandsch record, dat zij reeds verleden week verbeterde en bracht op 6 min. 16,8 sec., een stuk omlaag gebracht en voorloopig voor zichzelf veilig gesteld, met den wereldrecordtijd van Dinsdagavond, nj. 6 min. 13,7 sec. De geschiedenis van dit wereldrecord luidt als volgt: 7 October 1922 te Brussel E. v. d. Bogaert (België) 7 m. 42,2 sec. 22 October 1923 te Bradford I. Gilbert (En geland) 7 m. 20 sec. 30 Augustus 1925 te Portsmouth A. Geraghty (V.S.) 7 m. 4,8 sec. 12 Augustus 1926 te Stockholm B. Hazelius (Zweden) 6 m. 55,9 sec. 20 Maart 1929 te Brussel Marie Baron (Ne- derl.) 6 m. 54,6 sec. 8 Mei 1928 te Maagdenburg Hilde Schrader (Duitschl.) 6 m. 47,1 sec. 24 November 1928 te Brussel Marie Baron (Nederl.) 6 m. 45,6 sec: 25 November 1930 te Royton C. Wolstenholme (Engel.) 6 m. 41,4 sec. 25 November 1930 te Royton C. Wolstenholme (Engel.) 6 m. 41,4 sec. 2 April 1932 te Amsterdam Jenny Kastein (Nederl.) 6 m. 38,4 sec. 17 pee. 1932 te Amsterdam Jenny Kastein (Nederl.) 6 m. 31,4 sec. 29 April 1933 te Amsterdam Jenny Kastein (Nederl.) 6 m. 29 sec. 1 Oct. 1933 te Tokio H. Mayehata (Japan) 6 m. 24,8 sec. 7 Maart 1937 te Kopenhagen Martha Engfeldt- Genenger (Duitschl.) 6 m. 19,2 sec. 18 Jan. 1939 te Kopenhagen Inge Soerensen (Denem.) 6 m. 16,2 sec. 11 Oct. 1939 te Rio de Janeiro Maria Lenk (Brazilië) 6 m. 15,8 sec. 12 Nov. 1940 te Amsterdam Jo Waalberg (Ne derl.) 6 m. 13,7 sec. De geschiedenis van het Nederlandsch record 400 meter schoolslag luidt: 20 Maart 1927 te Brussel door Marie Baron (O.D.Z.) 6 m. 54,8 sec. 25 Nov. 1928 te Brussel door Marie Baron (O.D.Z.) 6 m. 45,6 sec. 2 April 1932 te Amsterdam Jenny Kastein (H. D.Z.) 6 m. 38,4 sec. 17 Dec. 1932 te Amsterdam Jenny Kastein (H. D.Z.) 6 m. 31,4 sec. 29 April 1933 te Amsterdam Jenny Kastein (H.D.Z.) 6 m. 29 sec. 9 Mei 1937 te Rotterdam Jo Waalberg (A.D.Z.) 6 m. 24,4 sec. 10 Sept. 1937 te Kopenhagen Jo Waalberg (A.D.Z.) 6 m. 20,1 sec. 5 Nov. 1940 te Amsterdam Jo Waalberg CA. D.Z.) 6 m. 16,8 sec. 12 Nov. 1940 te Amsterdam Jo Waalberg (A. D.Z.) 6 m. 13,7 sec. Artikel 1, Het bedrijfsleven wordt naar den aard der bedrijven in door de organi satiecommissie Ingestelde en erkende be drijfsorganisaties georganiseerd. 2. De industrie (waaronder begrepen de kraebtbedrijven, het ambacht)de handel (waaronder begrepen he hotel-, café-, res taurant- en pension bedrijf), het bankwezen, het verzekeringswezen, alsmede het ver keerswezen worden elk in een afzonderlijke organisatie ondergebracht. 3. Het onderbrengen in centrale organisaties kan ook op andere wijze geschieden. Artikel 2. 1. De centrale organisaties worden onderverdeeld in hoofdgroepen en zoo noodig in vakgroepen. 2. De centrale organisaties kunnen plaatse lijke afdeelingen instellen. 3. De hoofd- en vakgroepen kunnen plaatse lijke en gewestelijke afdeelingen instellen. Artikel 3. 1. De organisatiecommissie bepaalt bij alge- meene beschikking, in overeenstemming met den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, indeeling en grenzen van het gebied van het bedrijfs leven, waarvoor de bedrijfsorganisaties bevoegd zijn. Door zoodanige beschikking worden onder nemers en ondernemingen (natuurlijke en rechtspersonen, die op het betrokken gebied van hét bedrijfsleven werkzaam zijn dan wel zoodanige werkzaamheid aanvangen) bij de be voegde centrale organisatie aangesloten. Onder ondernemingen worden ook de be drijven van publiekrechtelijke lichamen ver staan 2. De verdeeling van de leden over de lagere organisaties geschiedt door de centrale organi- aatle. Is een onderneming werkzaam op het gebied van meer dan één bedrijfsorganisatie, dan wordt zij als hoofdlid in die bedrijfsorgani satie ingedeeld, op het terrein waarvan het voornaamste deel har er werkzaamheid ligt. In andere organisaties wordt zij als vaklid of, in geval van onbelangrijke resp. slechts in hulp- bedrijf plaats vindende werkzaamheid, ais niet- betalend bijzonder lid Ingedeeld 3. Het lidmaatschap van een bedrijfsorgani satie houdt op met het blijvend stopzetten van de werkzaamheid, welke den grondslag van dat lidmaatschap vormt. Artikel 4. Dit besluit kan worden aangehaald als. „Tweede Uitvoeringsbesluit Organisatie Be drijfsleven 1940". Artikel 5. Dit besluit wordt afgekondigd in de Nederlandsche Staatscourant en treedt in werking op den dag zijner afkondiging. In d« Ned. Staatscourant is een beschikking opgenomen ven den secretaris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij wordt ingesteld de organisatie-commissie voor den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven, genoemd ln het Eerste Uitvoeringsbesluit „Organisatie bedrijfsleven 1940". Deze commissie is als volgi samengesteld: Rotterdamsche Bankvereeniging, 's-Graven- hage, voorzitter. H. C. van MAasdijk, directeur van de N.V. Nederlandsche Bankinstelling, lid te vens secretaris. Leden: P. B- J. Gips, directeur van Gips' Houthandel N.V. 's-Gravenhage. J. M. Honig, directeur van Heinekens' Bierbrouwer^ Maatschappij, Amsterdam. Dr. L. P. Krantz, directeur van de N.V. J. J. Krantz en Zn., Leiden. Mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, Rotterdam. W. H. de Monchy, directeur van de Hol- land-Amerika-Hjn, Rotterdam. Mr. B. J. M. van Spaendonck, secretaris van de Algemeene Katholieke Werkgavers- vereeniging, Tilburg. T. J. Twijnstra, directeur van U. Twijn- stra's Oliefabrieken N.V., Maarssen. niemand meer staan. Wij zijn bezig aan den opbouw van een stelsel, dat orde en gezag zal herstellen. Dit stelsel zal weldra in werking tre den. Het zal te beter en sneller werken, wan neer iedere Franschman van goeden wil Is. De tijd der persoonlijke belangen is voorbij, in het vervolg telt nog slechts het algemeen belang." GENEVE, 12 Nov. (D.N.B.). De offi- cieele Fransche staatscourant behelst van daag verscheidene decreten, waarbij bepaald wordt, dat alle werkgevers- en werknemers organisaties worden ontbonden. Hierdoor worden getroffen de „Confédération Générale des patronats francals", de marxisti sche C.G.T., de Christelijke werknemersorgani satie en de bond van Fransche beroepssyndica ten. Het vermogen der ontbonden organisaties wordt, tot er definitief over beschikt is, door den staat beheerd. De definitieve beschikking is voorbehouden aan het ministerie voor de pro ductie. Op grond van de wet van 16 Augustus mogen dokters, tandartsen en apothekers, die niet van Fransche afstamming zijn, hun beroep niet meer uitoefenen. In uitzonderingsgevallen moet de minister van Binnenlandsche Zaken zijn toe stemming geven. De prefect van het departement Seine et Oise heeft 186 buitenlanders, behoorende tot de drie beroepsgroepen in kwestie, de uitoefening van hun beroep verboden. BOEDAPEST, 12 Nov. (DN.B.) De afge vaardigden Wirth en Kovarcz, die worden be schuldigd van het organiseeren eener omwente ling en die zich, nadat Maandag hun immuni teit was opgeheven, vrijwillig aan een politie verhoor hadden onderworpen, zijn vandaag naar de gevangenis te Boedapest overgebracht. LISSABON, 12 Nov. (D.NB.) Kort voor het begin der plechtige opening van het Koloniale Congres te Lissabon heeft gisteren een Indiër een aanslag gepleegd op den Bisschop van Aveiro, mgr. De Lima Vidal, die op het punt stond tezamen met den President der Portu- geesche Republiek de feestzaal binnen te gaan. De bisschop werd door messteken zwaar ge wond. De neef van den President der Republiek, die tusschen beide wilde komen, kreeg een steek in het onderlijf en werd eveneens ernstig ge wond. Een politie-beambte en verscheidene per sonen liepen verwondingen op. De dader werd ten slotte gegrepen en gevangen genomen. Vol gens het voorloopige resultaat van het politie onderzoek zou hij geestesziek zijn. TOKIO, 12 Nov. (D.N.B.) Naar de Asahi Sjimboen meldt, treffen Japansche scheepvaart kringen thans voorbereidingen om het hoofd te bieden aan de onvriendelijke maatregelen der Britsche autoriteiten tegenover de Japansche schepen, vooral in Indische en andere onder Britsche controle staande havens, die zij moeten aandoen. De bekende scheepvaartmaatschappij N. Y. K. constateerde, dat de Engeiiche weige ring om Japanschen schepen drinkwater te ver schaffen, met een oorlogsverklaring gelijk staat. De Japansche schepen op de route naar Indië jijn bijna zonder uitzondering aan dit onmen- schelijke optreden van de Engelschen blootge steld. De Britsche autoriteiten der betrokken havens weigerden b.v. het dringende verzoek om drinkwater met de verklaring, dat de ver gunning der Britsche regeering in Londen daarvoor nog niet ontvangen was. De Japan sche schepen moeten daarom van nu af voor zien zijn van extra watertanks en levensmidde len. BOEKAREST, 12 Nov. (D.N.B.) Tijdens het cificieele bezoek van generaal Antonescoe aan Rome zal Horia Slma het minister-president schap tijdelijk leiden. De minister van Financiën zal tijdelijk de leiding op zich nemen van het ministerie van Buitenlandsche Zaken en de mi nister van Binnenlandsche Zaken zal zich be lasten met het ministerie van Defensie. STOCKHOLM, 12 Nov. (D.N.B.)„Svenska Dagbladet" meldt uit New York, dat een ver zameling van ruim 1000 boeken, die eens be hoord hebben aan den Amerikaanschen presi dent Lincoln en die een der schoonste boekerijen uit dien tijd zouden vormen, is nagelaten aan het TJpsala-college in New York. De verzame ling was tot dusverre in het bezit van een Amerikaansche van Zweedsche afkomst, Velen- tine Björkman. BELGRADO, 12 Nov. (A.N.P.) De door het bombardement op Bitolj (Monastir) veroor zaakte materieele schade is volgens een nieuwe raming tot vijf millioen Dinar gestegen. De toe stand van de gewonden is beYredigend. Uit alle Üeelen des lands worden telegrammen van deel neming ontvangen alsmede bijdragen voor de slachtoffers. De inzameling van het blad Politika heeft 100.000 Dinar opgeleverd. NEW YORK, 12 Nov. Ofschoon eenigszins onregelmatig, opende de New Yorksche effecten beurs na het lange weekeinde vandaag in vaster houding. Reeds dadelijk werd echter tot winst- nemingen overgegaan, vooral bij staalwaarden, doch na eenigen tijd kregen ook de overige af deelingen daarvan te lijden. Daarbij werd de handel tevens veel kalmer, terwijl de noteerin gen de banedenwaartsche richting insloegen en vele fondsen fractioneele verliezen 'leden. Ge durende het verdere verloop ontstond weder een herstel, dat gegrond was op overwegingen over de technische positie der markt. Voor luchtvaartaandeelen bleek eenlge vraag te bestaan en deze fondsen waren vrij vast ge stemd. Vooral het dividend der United Aircraft, dat twee dollar bedroeg tegen 1% dollar in Juni j.l., vormde voor deze afdeeling een stimulans. Spoorwegen waren eerst wat onregelmatig, doch werden later vaster. Ook staalwaarden wisten zich te herstellen van het aanvankelijk geleden verlies van omstreeks een punt en bleven-prijs houdend. Daartoe droeg de verwachting bij, dat Tijdens het laatste beursuur bleven de no teeringen bij kalmen handel neiging tot dalen vertoonen, waarbij staalwaarden het voorbeeld gaven. De beurs sloot onregelmatig. De slot- koersen weken over het algemeen een punt naar beide zijden af van die van Zaterdag. Koers verliezen waren echter in de meerderheid. Vandaag werden 876 fondsen verhandeld, waarvan er 287 een koerswinst behaalden en 394 in koers daalden. In de noteeringen der 195 overige kwam geen verandering. NEW YORK, 12 Nov. (D.N.B.) Naar Associa ted Press uit Londen meldt, heeft de minister van Oorlog, Eden, in het Lagerhuis verklaard, dat het aantal krijgsgevangen Engelschen 44.000 bedraagt. Minister-president Churchill had op 10 Octo ber in het Lagerhuis een getal van 1770 ge noemd. Van Duitsche zijde was daarop verklaard, dat alleen in Duitschland 1550 officieren en 35.500 onderofficieren en manschappen van de Britsche weermacht gevangen worden gehouden. NEW YORK, 12 Nov. (D.N.B.) Volgens hier binnenkomende berichten bevindt het Engelsche s.s. „Balmore" zich op den Atlantischen Oceaan ln zinkenden toestand. Ook Mackay—Radio meldt, dat het noodseinen van het schip heeft opgevangen. Het Japansche s.s. „Foesjima Maroe", dat op weg is van Galway naar New York, heeft even eens noodseinen opgevangen van het Britsche ss. „Balmore". 1 BERLIJN, 12 Nov. (DJ7.B.) De Duitsche rijksminister voor Volksvoorlichting en Propa ganda, dr. Göbbels, heeft vandaag den vroege- ren Spaanschen minister van Arbeid, Gonzalez- Bueno, ontvangen voor een langdurig onderhoud. Koersen voor stortingen op 13 November 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75,36. Belga's 30,1432. Zwitsersche francs 43,56. Lires 9,87. Deensche kronen 36,40. Noorsche kronen 42,80. Zweedsche kronen 44,85, Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42. Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54. Dinar (oude schulden) 3,43. Dinar (nieuwe schulden) 4,23. Turksche ponden 1,45K. HELSINKI, 12 Nov. (D.NB.). Sedert het uit breken van den Europeeschen oorlog heeft Fin land, naar de Kauppalehtl meldt, 22 schepen met een totalen Inhoud van ongeveer 50.000 ton ver loren. Eenenzeventig opvarenden zijn om het leven gekomen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren W. A. van Grootel te Eindhoven en B. Dankbaar te Onstwedde. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma motordrijver de heeren P. Hofman te Driehuis en M. G. Spaan te IJmuiden. de prijzen voor het eerste kwartaal van het volgend jaar midden November bekend gemaakt -sullen worden. Terwijl ook bij koperwaarden en automobiel fondsen in het begin vrij groote schommelingen voorkwamen, werden deze fondsen evKieens prijshoudend. De prijsverhooging van ruwe pe troleum kon op petroleumwaarden geen invloed uitoefenen. Gunstige berichten omtrent de om- zotten in den kleinhandel gedurende de laatste dagen waren oorzaak, dat ook fondsen van han delshuizen een prijshoudende stemming vertoon den. BERN, 13 Nov. (DJJB.). De Candide publi ceert een onderhoud met maarschalk Pétain, waarin deze onder meer zeide: „Het is mijn plan Frankrijk te verdeelen in twintig districten. Elk district zal worden bestuurd door een gouver neur, die onmiddellijk onder de centrale regee ring staat. De prefecten zullen nog slechts de functie van administrateur hebben. Tusschen de centrale regeering en de gouverneurs mag Een specialen verslaggever van het A.N.P. be richt: De Nederlandsche Vakvereenigingsleiders, die op uitnoodiging van het Duitsche Arbeidsfront thans in Berlijn vertoeven, hebben den dag van Maandag even nuttig als aangenaam doorge bracht. De voordrachten, welke vooraanstaande figuren uit het Duitsche Arbeidsfront des och tends voor het gezelschap hielden en de bezoe ken welke de Nederlandsche gasten in de mid daguren aan een tweetal gToote en moderne be drijven brachten, vormden een eerste kennis making met de Duitsche Arbeidersorganisatie, zooals deze na de nationaal-socialistlsche revo lutie onder de bezielende leiding van dr. Ley tot stand is gekomen en sindsdien is uitgegroeid tot een organisatie, welke 30.000.000 leden omvat. Dit eerste contact was prettig en aangenaam. Alvorens in Berlijn Tempelhof eenlge fabrieken werden bezichtigd, hield dr. Boetticher van de afdeeling buitenland van het Duitsche Arbe;ds- iront in het nieuwe en in grootschen stijl opge trokken gebouw van deze organisatie in de Pots- aamerstrasse een voordracht over het Duitsche Arbeidsfront en de nationaal-socialistische ge meenschap „Kraft durch Freude", in welke rede spr. een duidelijke uiteenzetting gaf van de wijze, waarop alle werkende Duitschers in het Arbeidsfront zijn vereenigd. Voorts stelde hij in het licht, dat het de taak van het Arbeidsfront is, het levensniveau van den Duitschen werkenden mensch te verheffen, welk sociaal opbouwwerk niet mogelijk zou zijn zonder „Kraft durch Freude". Deze gemeen schap immers bemoeit zich met de cultureele opvoeding van de natie en stelt zich tot taak den Duitschen arbeider levenskracht en levens vreugde te geven, alsmede de kracht en den moed meester te zijn over eigen zorgen. De uiteenzettingen van dr. Boetticher werden later op den dag geïllustreerd met eenige films, welke opnamen bevatten van een vacaatiéreis, Nov. 12 9 8 Allied Chemical 43} 43} 42} Air Reduction 172} 173} 1-3 American Can Co. 92 94 93 Am. c a Foundry 30} 30} 30} American Radiator 7} Am. Rolling Mills 17} 18} 17} Am. Smelt Ref. 47} 48 45} Am. Sugar Refining 16 16} 16} Am. Tel. Tel. 166} 167 166} Am. Tobacco B. 73 73} 73} Am. Waterworks 8} 8} 8} Anaconda Copper 28 28} Atchison Topeke 18} 18} 18 Baldwin Locomotive 18 18} 17} 4} 4 5 4} Baltimore Ohic Bethlehem Steel 91 92 89 Canadian Pacific 4} 3} 3} Comm. Invest. Trust 40 40} 39} J. L Case Company 59} 61 58} Ches. Ohio 42} 42} 42} Chicago Rock lsl. Chrysler Motor 82 83 5 Consolid. Edison Co. 25} 26} 25} Deleware Huds. 14} 13} 13} Detroit Edison C. 114 115 114 Dupont de Nem. 168} 170 169 Eastman Kodak 140} 141 141 General Electric 34} 34} 34} General Foods 37 37 37} General Motors 54 1 54 53 Good Year 18} 18 5 18} Hudson Motor 5} 5} 4} Intern. Harvester 56} 56} 54} Int. Merc. Marine 10} 8} 8 Intern. Nickel 27} 28 27} International Paper 16 16} 15} Intern. Tel. en Tel 2 2} 2} Kennecott Copper 36} 36} 34} Mack T rucks lncorp. 28 29 28} Montgomery Ward 40} 40} 40} National Biscuit Co. 18} 18} 18} Nat. City Bank New York Central 15} 15} 15! Norfolk Western 220} 220 218 North. Am- Aviat 18} 18} 18 Nord. Amer. n. a. 18 18} 18} Northern Pacific 7} 7} Packard 3} 3} 3} Paramount 9} 9} 9} Pennsylvania 25 24} 24} Proctor Chamble 58} 59 58} Publ. Scrv. N. J. 32} 32 32} Pullman Incorporat. 26} 26} 26} Pure Oil Company 8} 8} 8} Radio Corporation 5} 5} 5} Reading Company 14} 14} 14} Rep. Steel 23} 24} 23 i Reynolds Tobacco B. 34} 34} 34} Sears Roebuck 79} 78} 78} Shell Union Oil 10} 10} 10} Socony Vacuum 9} 9} 9! Southern Pacific 9} 91 9} Southern Railway 14} 14} 13} Standard Brands 6} 6} 6} Stand. Oil of N.-J. 36 36} '35 5 Texas Gulf Sulphur 36} 36} 36} Twcnt. C. Fox Film 6} 6} 6} Union Carb. Carb. 75} 75} 75} Union Oil of Calif. Union Pacific 84 84 83 4 United Aircraft 46 44} 43} United Corp A. 1 1 1 United Fruit Comp. 75 4 75 73 U. S. Ind. Alcohol 23 23} 22} U. S. Rubber 22} 23} 23 U. S. Stee) 75} 76} 73} U. S. Steel pref. 128} 128} 128} Western Unibn 24} 22} 21 5 Westingh. Electric 107} 108 107} Wool worth Building 35 35 35} NEW YORK, 12 Nov. Slotkoersen Nov. 12 8 7. 4.04 4.03} 4.04} Parijs Amsterdam Berlijn 40.05 40.05 40.05 Brussel Rome 5.05 5.05 5U5 Madrid 9 25 9.25 9.25 Zwitserland 2321 23.21 23.22 Weenen Stockholm 23.86, 23.86 23.86 Montreal 86.81 87.00 86.81 B. Aires Papier 29'78 23.70 29.78 B. Aires Markt 23.40 23.60 23.60 Yokohama 23.45 23.45 48 23 45 die Duitsche arbeiders met een „Kraft durch Freuda"-schip naar Italië hebben gemaakt en verder alleraardigste opnamen, waaruit bleek, dat „Kraft durch Freude" zelfs in de kleinste dorpen een avond van vreugde en ontspanning brengt. Prof. Kiesewetter zou oorspronkelijk een voor dracht houden over arbeidsrecht en loonvor ming, doch in verband met den tijd, die voor een zooveel omvattend onderwerp veel te kort was, beantwoordde prof.Kiesewetter verschil lende vragen, welke hem uit den kring der Nederlandsche gasten werden gesteld en die vooral betrekking hadden op het probleem der loonvorming, Spr. gaf verder een belangwekkende en leer zame uiteenzetting van de wijze, waarop het economisch leven in Duitschland zich na den wereldoorlog onder invloed van verschillende internationale politieke en economische om standigheden heeft ontwikkeld. Zoowel prof. Kiesewetter als de Nederlandsche gasten gaven den wensch te kennen, elkaar op een der vol gende dagen nog eens te ontmoeten en de ge- dachtenwisseling voort te zetten. Gedurende dezen dag bezocht het gezelschap de fabriek van scheermesjes en scheerappara- ten van Roth-Buechner, waar de bekende Rot- bartmesjes worden vervaardigd en circa 1000 arbeiders en arbeidsters werken, en voorts de machine- en werktuigenfabriek van Stork en Co., beide in Berlijn Tempelhof. In laatstge noemde fabriek werken ongeveer 3000 arbeiders. Uiteraard werd tijdens deze bezichtigingen bij zondere aandacht aan den dag gelegd voor het geen in deze bedrijven op sociaal gebied voor de arbeiders is gedaan en dat in deze bedrijven de grens van het volmaakte heeft bereikt. 's Avonds bezoohten de Nederlandsche gasten een volkstheater, waar dankbaar werd genoten van de „Freischütz". Een prettig slot van een welbesteden dag. Dinsdag sprak voor de Nederlanders Amts- leiter Mende over het gebruik van buitenland sche arbeidskrachten in Duitschland. Er stond o.m. verder een bezoek aan een tentoonstelling voor vakopleiding en bedrijfsleiding van het Duitsche Arbeidsfront op het programma, 12 Nov. 9 Nov Katoen Dec. 9.85 9.90 Jan. 9.76- 9.81 Mi-t. 9.869.91 Koffie (Rio - Nieuw contract) Mrt, 4,12-1- Dec. 4.12 4.20+ Sept. 4 20.4- 4.28-j- Scpt. 4 28.-f Mei - r— —i— - Juli - suiker Deo. 0.76 4 Mrt. 0.82 Mei 0.85 4 NEW YORK, 12 Nov. 12 Nov. 9 Nov. Juli Mei Oct. 9.82 9.67 9.27 9.86 87 9.70 9.31 (Santos) Sept. Dec. Mrt. Mel Juli Sept. 5.96+ 6.14+ 6.20+ 6.29+ 6,38+ 5 99 6 18 6.25-f 6.32 6.40 0.78 4 Juli 0 87 4 0.90* 0.84 Sept. 0.91 i 0.94 J 0.87 Dec. 0.96 0.98 Mrt. 1.00 1.02 Rubber Stcndaard Deo. 20.82 Jan. 2062 Mrt. 20.45 Mei 20.30 Dn Loco 50.75 56 51.00 90 aagt 20 80 Juli 20.05 20.58 Sept. 19.95 20.45 Oct. 19.90 20.33 20.10 20.05 20.00 50.50 lü'DUir 50.50 50 25 50 25 CHICAGO, 12 Nov. 12 Nov. 0 Nov. 12 Nov. 9 Nov. Tarwe Havei Dec. 88| Dec, 37} 37} Mel 86}} 87} Mel 36 36} Juli 82} 83 83 4 Juli 33 33} Mais ttogge Dee. 62} - 62} 45! - 46} Mel 63! - 63} Mei 50 •- 50} Juli 64} - 64— Juli Heuzel Deo. 4 85 Mrt. 5.05 f 5.05 Jan. 495* 4.97} Mel 5 25 5.22} 12 Nov. 9 Nov. tarwe Dec. 72 J - 72 i Mel 76 f 76 i Juli 78 4 - 77 i Rogge WINNIPEG, 12 Nov. 12 Nov. 9 Nov. Dec. 45 i Mei 50 Juli 524 tiavei 49} Dec. Mel 33| 32 f 33} 32} Uerst Dec. Mel Jull 45 5 44 41 - Lynzaaa Deo. Mel Juli 1 32} 1 34 4 133 4 136 31 GRONINGEN. Geslaagd voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde (F) de heeren J. van der Leeuw, Groningen en W. L. Wanmaker, Appingedam. Voor het candidaatsexamen in de rechtsge leerdheid mej. M. H. de Jager, Kollum. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (hoofdvak dierkunde) mej. J. M. van Roon, Den Haag. NIJMEGEN. Geslaagd voor het examen paedagogiek A: Mej. H. E. M. Jonkergouw te Sittard. AMSTERDAM. Geslaagd mej. J. J. van Maa- nen, Schiedam en de heer H. S. de Boer, Den Haag. LEIDEN. Geslaagd de dames C. Kegge, Rot terdam en H. Blom, Rotterdam. 4 Nov. '40 en A c t iv a Binnenlandsche Wis sels. Promessen, enz Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap o.h buitJ.disc Idem Eig Portet Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors.) in Reken.-Oour op Onoerpana Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl no. 401) Munt en Materiaal; Muntgoud Muntmat Goud Munt. Zilv enz. Muntmat 2ilv Totaal Belegg. v. Kap Gebouwen en Meub der Bank Div Rekeningen Staat d. Nederland (Wet v. 27 Mei '32 St.bi. No. 221) Totaal Passiva: Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserves Pensioenfonds Bankb ln omloop. Bankass in omloop Res. en Pensioen! Riek.-Cour Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div. Reken. 11 Nov. '40 161.503.969 60.469 344.750 161.909.189 300.000 300.000 149.994.616* 3.976.312 48.197.376 202.168.306 201.172J239' 996.066 202.168.306* 15.000.000 Totaal W.v a. Ned.-Ind Besch Metaaisaldc (KB. v. 26 Mrt 1940 Stbl. No. 482) Schatkistp rechtst b. d. Bank ond.gebr 1.119.878.616 14.713.854 1.134.592.470 48.615.932 4.500.000 89.209.284 i .656.295.182 20.000.000 4.454.251 13.494.513 10.920.788 1.419.425.390 299.516 181.705.108 5.995.613 1.653.295.182 57.977.150 494,062.226 155.000.000 1939: 187.503569 63.783 344.750 187.912.502 300.000 300.000 144.944.280* 3.370.556 49.679.323 197.994.169 197.018.942* 975.227 197.994.169* 7.016.587 1.116.551.882 14.714.502 1.131.266.384 48.556.634 4.500.000 91.053.804 1.668.600.084 20.000.000 4.454551 13.494.513 10.920.894 1.421.948.595 94.926 191.783.154 5.903.746 1.668.600.084 57.977.150 485.775517 181.000.000 Rentestand sedert 29 Aug Wissel-disconto Promessen-disconto Voorschotten in Rekening-Cour Beleening van Effecten Beleening van Goederen en Ceelen 3 pet 3% pet, 3% pet. 3% pet. 3* pet. OüEeseven door afd. Hatidelsinförmatiöa v? d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. Surséance van betaling: Dd. 6 November 1940 is aan Mattheus Johannes van den Wijngaard, wonende te Utrecht, Maria- plaats no. 19, surséance van betaling vcrleena voor den tijd van één Jaar en zes maanden, in gaande 23 September 1940, met benoeming van Mr. H. N. J. Blihk, advocaat en procureur to Utrecht, tot bewindvoerder. De bewindvoerder, Mr. J. P. Ber\*oets, Arnhem» Stationsplein 14 in de surséance van betaling» verleend aan Jacob Hoffmann, wonende te Arn hem', aldaar handeldrijvende onder de firma Par fumerie Apollo", brengt ter kennis van belang hebbenden, dat Jacob Hoffmann, voornoemd, ter Griffie van de Arrondissemente-Rechtbank ta Arnhem een ontwerp-akkoord heeft nedergelegd: dat voormelde Rechtbank, kamer voor burgerlijke zaken, heeft bepaald, dat de schuldvorderingen, ten aanzien van welke de surséance werkt, bij den hewindvoerder moeten worden ingediend uiter- lijk op 11 November 1940, em dat op Maandag 25 November 1940, des n.mi. te 2 uur, in raad kamer van voormelde Rechtbank de raadpleging en beslissing over het akkoord zuilen plaats heb ben Uitgesproken 11 Nov. Johannes David Schouten, winkelier in comestibles, wonende te Hilversum, Havenstraat 2 A R.c. Mr. P. F. Swagerman, curator Mr. H. J. Loman. Vijgendam 2-6. Amsterdam. Frederik Carel Misset, zonder beroep, wo nende te Amsterdam, Deurloostraat 72. R.c. Mr. G .C. B. E. Suringar, curator Mr. J. Th. Staken burg Minervaplein 5, Amsterdam. O. Hupse, den Haag, Fuitonstraat 33. R.c. Mr. G. H. B. van den Boom, curator Mr. H. G. I.Tsendijk, den Haag. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 7 Nov. Th. J. ter Horst, rijwielhandelaar, Arn hem. M. Tuyt, fabrikant in honden- en katten brood, Scheveningen. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 26 Oct. G. D. Favier, Rotterdam. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. E J. J- Giberius, Eindhoven. Idem. UltK. nihil conc. ered. 29 Oct. K. Noordnïan, Groningen. Idem. Uitk. 1 pet. Wederkeerige Verzekering Mij. „Eerste On derlinge Ziekte-rlsicobank in liq.„ gevestigd te Rotterdam. Idem, Uitk. nihil aan conc. crediteu ren. E Mourer, winkelierster, Rotterdam. Idem- Uitk. nihil aan conc. crediteuren. S Nov. P. Jeroense landbouwer, Tholen. Idem. Uitk. nihil aan cono. crediteuren. Harm Konig, de Wiip, geiw. Marum. Idem. Uitk. 2 pet. Comm. Ven. A. Meems en J. Ridder en Oo„ Groningen. Idem. Uitk. 10.27 pet. 9 Nov B. H. Meiborg, Veendam. Ideirs. Uitk- 15,1288 pet. A. H. Peetere, winkelier, Brunssum. Idem. Uitk. 30,17 pet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2