Stichting „Oorlogsschade" opgericht Samenvoeging tusschen Beverwijk en Heemskerk Laatste Nieuws m De stilstand aan het Grieksche front Nieuwe bomaanvallen bij slecht weer K HUNT Ook aansluiting van Velsen-Noord bepleit Behartiging van de belangen der getroffenen STEUNVERLEENING AAN PLUIMVEEHOUDERS WOENSDAG 13 NOVEMBER 1940 ANK VAN DER MOER Komt te Haarlem zelf geschreven schetsen spelen JEUGDKALENDER STEUNFRAUDE FAILLISSEMENTEN De Haarlemsche Orkest ver eeniging Concerteert voor de abonne s van de Haarlemsche dagbladen Jubileum bij Wasscherij „Zoorein" Gevonden voorwerpen BENNEBROEK HEEMSTEDE ZANDVOORT Nieuwe Italiaansche operaties binnenkort te wachten? De ontploffing in New-Yersey Opstandige legionnairs in Roemenië Duitsch weermachtsbericht Vele vliegtuigen bij lucht gevechten neergehaald Autobestuurder gered £j&- lil \mmêt,ruh STAD Op Zaterdag, 16 November a.s. (half drie) zal Ank Van der Moer in den Stadsschouwburg te Haarlem de première in Nederland geven van „Oud en Nieuw", een serie door haar zelf ge schreven schetsen, die zij solo-spelen zal, iedere schets in afzonderlijk costuum. Bij deze schëtsen wordt uitgegaan van de gedachte, dat de tooneelspeler, en dus ook de toeschouwer, de denkbeeldige tegen-spelers, tot wie gesproken wordt, duidelijk voor zich ziet. Deze „omgeving" wordt duidelijk gemaakt door tallooze details en kleine trekjes, die in den tekst van haar, die ze speelt, voorkomen. Geopend wordt met een schets, getiteld „Mor gen is vader jarig", de feestelijke voorbereiding door een moeder met haar kinderen voor dezen blijden dag. Dan volgt „Zonder Elericht", de waardig-ge- dragen spanning eener vrouw, wier geliefde tijdens den oorlog buitenslands is, met aan het einde de jubelende bekroning, als deze onge deerd terugkeert. Derde is „De Dansles", waarin de naïeve, soms ook coquette gevoelens worden weergege ven van een bakvisch tijdens een dansavond van heel jonge menschen. Een streng-geschreven scène, bewerkt naar een Italiaansche novelle van Marino Moretti, beeldt hierna de hoop en de spanningen uit, waartusschen een reeds wat oudere Vrouw ge slingerd wordt betreffende haar zoon, die een misdaad heeft gepleegd, een feit, dat het moe derhart maar niet begrijpen en aanvaarden kan, totdat de werkelijkheid spreekt, ook voor haar. Het programma wordt voor de pauze beslo ten met „Tusschen de eerste en de derde Akte", waarin de stemming van een actrice, die haar verloving heeft afgemaakt, plotseling weer op licht, doordat zij in haar werk erkenning vindt. Na de pauze gaat dan het titelstuk „Oud en Nieuw", een soort „Mijlpalen", waarin men een en dezelfde vrouw tijdens verschillende phasen van haar leven ziet uitgebeeld op Oudejaars avond. De coöperatieve verbruiksvereeniging „De Eendracht" U.A. te Haarlem biedt haar leden een jeugdkaJender aan, naar ontwerp van mej. Nettie van Wijland te Amsterdam en uigege ven door de Coop. Groothandelsvereeniging „De Handelskamer Haka" Rotterdam. In frissche kleuren zijn de aardigste tafreelen uit sprookjes tot uitdrukking gebracht terwijl zoo goed als geen reclame het geheel verstoort. De kalender wordt ook verspreid op de Haar lemsche kleuterscholen. toelichtingen zullen zoo gehouden worden, dat men niet alleen de uit te voeren werken zal gaan begrijpen, doch alle composities, die in ver schillende perioden geschreven zijn. In geen ge val zullen deze concerten droge lezingen wor den; het ten gehoore brengen van de muziek zal hoofdzaak zijn. Bijzonderheden over de stichting „Het Volks concert" zullen op het eerste concert worden bekend gemaakt. Het programma van de uit te voeren werken zal een dezer dagen in de bladen worden gean nonceerd. Voor het Amsterdamsche Gerechtshof stond een werklooze Haarlemmer terecht, die zich te gen het vonnis van de rechtbank te Haarlem verzet had. Deze man, een steuntrekker, had zich bezig gehouden met oen verkoop van loten in de Staatsloterij. Gp een der verkochte twin- tigjes was de honderdduizend gevallen. De ge lukkige winnaar was zoo gelukkig met dezen onverwachten geldregen, dat hij den verkoo- per een fooi van honderd gulden en den be middelaar, die thans voor het Hof moest ver schijnen, een van vijftig gulden. Verd. had deze inkomst niet bij den steun aangegeven. Hij verklaarde dit geld als fooi te beschouwen. Hem was bovendien ter oore ge komen, dat de verkooper inzake de ontvangst van de 100, welke deze evenmin had aange geven, door den Haarlemschen politierechter was vrijgesproken, terwijl hij twee weken gevange nisstraf tegen zich hoorde eischen. Voor een nader onderzoek is de zaak ten slotte aangehouden tot 10 December e.k. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 12 November geen faillissemen ten uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van; M. van den Doil. bakker, wonende te Haar lem Hagestraat 45. Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. ScheltemaConradi te Haarlem. De N.V. Christiaan's Goederenhandel, geves tigd te Haarlem, van der Vinnestraat 5. Cura tor Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys te Haarlem. Door het verbindend worden der eenige uit- deelingsjijst is geëindigd het faillissement van wijlen Mevr. E. S. Bakker geb. Oostheim, ge woond hebbende te Amsterdam. Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema—Conradi te Haar lem. Op zijn verzoek is Mr. J. G. Escher te Haar lem op heden geroyeerd als advocaat en procu reur bij bovengenoemde Rechtbank In dit winterseizoen zal de H. O. V. een aan tal paedagogische concerten geven voor de abonné's van de drie Haarlemsche dagbladen. Het doel daarvan is een groot aantal menschen in de gelegenheid te stellen kennis te maken, met de H.O.V. voor zoover dit nog noodig is. De initiatiefnemers hiervan willen op deze manier komen tot het oprichten van een stich ting „Het Volksconcert'", waarvan men lid kan worden tegen een zeer gering bedrag, waarvoor men een aantal paedagogische concerten zal kunnen bijwonen. De directies van de bladen hebben voor dit doel spontaan haar volle medewerking toege zegd. Hoewel de H.O.V. in de laatste jaren een toenemend aantal belangstellenden heeft ge kregen, is dit voor een stad met 140.000 inwo ners, plus een groot aantal omliggende ge meenten, te weinig. Velen vinden de muziek, die in de Concertzalen ten gehoore wordt ge bracht, te zwaar en te onbegrijpelijk. De ondervinding heeft geleerd, dat dit be zwaar absoluut opgeheven wordt, als men de moeite neemt, vrij geregeld goede muziek te beluisteren. Van nature is de Nederlander niet onmuzi kaal, doch, door een tekort aan muzikaal onder wijs op de scholen is het gevoel voor goede muziek niet vldoende ontwikkeld. Er zijn men schen, die zullen beweren, dat het onmogelijk is. dat, wat jaren lang op de scholen verzuimd is, met het geven van enkele Concerten te her stellen. Zeker zal dit mogelijk zijn als iedereen daar aan wil medewerken. De paedagogische concerten, die H.O.V. hoopt te geven, zullen worden toegelicht. De toelich ting zal op een populaire manier gegeven wor den, rekening houdend met 'n publiek dat wei nig of nooit in de concertzaal komt. Het resul taat kan niet anders zijn, dan dat velen iets in hun leven zullen krijgen wat zij jaren lang gemist hebben. Het spreekwoord „Onbekend maakt onbe mind", kan men ook op muziek toepassen. Op het eerste concert, dat gegeven zal worden Dinsdag 19 November as. om 7 uur, zullen de concertbezoekers kerfnis maken, niet alleen met het orkest in zijn geheel, doch ook met de ver schillende instrumenten en instrumentengroe pen afzonderlijk. Uit verschillende tijdperken en van verschil lende componisten zullen werken uitgevoerd worden, waarbij de rol, die verschillende instru menten daarin spelen, zal worden besproken. De Dezer dagen was het 12V4 jaar geleden, dat de heer P. A. v. d. Graft in dienst trad bij de wasscherij „Zoorein" aan de Brouwersvaart als chauffeur. Daarvóór was de jubilaris reeds 13 jaar werkzaam bij de wasscherij ,,'t Spaarne" (eigenaar A. Vasen, vader van den tegenwoor dige firmanten van de wasscherij „Zoorein"'' zoodat de heer van de Graft nu reeds meer dan 25 jaar bij de familie Vasen in dienst is. De heer v. d. Graft werd ter gelegenheid van dit jubileum ten huize van een der firmanten, den heer A. H. Vasen, ontvangen, waar het geheele personeel bijeen was. De jubilaris werd hartelijk toegesproken. Als geschenk werd hem een pendule aangeboden met een diploma van den bond van R.K. Waschindustrieelen. Namens het personeel ontving de heer v. d. Graft een schemerlamp. De jubilaris bedankte voor de geschenken en het gesprokene. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sm edestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, Herwaarde, K. Houtstraat 66 rd Armband, Ceret, KI. Houtweg 97. Beursje, Bureau van Politie, Smedestraat. Kerkboekje, Bureau van Politie, Smedestraat Zonnebril Bant, J. Nieuwenhuyzenstraat 6. Pleschje, Deen, Da Costastraat 50. Handschoenen, Bakker v. Nesstraat 20. Damesarmbandhorloge, Hensen, Oostvest 4 rd Dameshandschoenen, Bureau van Politie Smedestraat. Hond, Moerkerk, Pres. Steynstraat 60. Handbeschermer, Defile, Jan Luykenstr. 44 Legitimatiebewijs v. d. Opbouwdienst, Bureau van Politie, Smedestraat. Zakmes, Lugtmeier, Vinkenstraat 48. Muts, Bijster Jan Steenstraat 38. Portemonnaie m. i„ Bersee, Verlengde Koepel laan 6, Bloemendaal. Parapluie, Strengers, Garenkokerskade 9 Rijwielplaatje, Stiekel, Houtmankade 1. Rijwielplaatje v. d. Brink, Aalbertsbergstr. 86 Rijwielplaatje, Hildebrand, v. Zeggelenstr. 156 Rijwielplaatje, Inpijn, Rozenstraat 7 rd. Ring, Loor, Krelagestraat 30 rd. Dasspeld, Cramer, Parkstraat 8 rd. Schoen, Verweij, Karei v. Manderstraat 107. Kindertaschje, Posthumus, Julianapark 6. Damestasch, Bureau van Politie, Smedestraat. Rijwieltaschje m.i., Raap, Voortingstraat 14. Actetasch, Timmerman, Lange Poellaan 11 Kinderwagen, Adrichem, Klarenbeekstr. 53 zw Wandelstok, Bureau van Politie, Smedestraat. Zweep, Welkes, Busken Huetstraat 37. Zak aardappelen, Koster, Zomerkade 241, na 19 uur. Gemeenteraad. Het verzoek van Ged. Sta ten inzake samenvoeging met de gemeente Heemstede is met drie stemmen vóór en vier stemmen tegen verworpen. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: Volkers, Heerenweg 152, broodzak met veld- flesch; Bosrr.an, Heemsteedschedreef 134, broche, zilveren; de Honds, Meer en Boschlaan 45, groene damesceintuur; Meyer Raadhuis straat 7, stoffen ceintuur; Bogaard, Linschoten- straat 61, kleine, zwarte en witte, hond; Oosten rijk, B. Toussaintlaan 54, bruine dameshoed; Heiligenberg, Voorweg 2, zwarte portemonnaie met inhoud; Bureau van Politie, blauw regen kapje; Koelemey, Zandvoortschelaan 159, re genkapje; Zwaansdijk, Eschdoornlaan 11, 2 mud cokes; De Jong, Azalealaan 6, rijwielmerk aan speld; Bureau van Politie, kosteloos rijwielbe- lastingmerk in étui; Nagelhout, Iepenlaan 7, zilveren ringetje; Dam, Boogstraat 30 Haarlem, rijwielbelastingmerk in étui; Sinjé, N. Beets- plein 7, blauw regenkapje; Hageman, Iepen laan 30, wandelstok; Groot, Peperkornstraat 4, blauwe gebreide want; Brugman, Rembrandt- laan 32, een paar wtite wanten. Jaarvergadering dam- en schaakclub .„St. Bavo". In zijn openingswoord schetste de voorzitter, den heer J. Warmerdam, de vele moeilijkheden, die dit jaar overwonnen moesj ten worden; dank zij de medewerking van be stuur en leden is de vereeniging echter nog kerngezond. Uit het uitvoerige jaarverslag van den secre taris bleek, dat het ledental van de afd. dam men vrijwel stationnair is gebleven, terwijl dit ir. de af deeling schaken iets teruggeloopen, doch nu door de gevoerde propaganda reeds weer verbeterde. B. H. Stevens behaalde dit jaar het kampi oenschap le kl. Haarl. R. K. Dambond, bene vens het persoonlijke kampioenschap. Het per soonlijk kampioenschap schaken veroverde A. de Jong. De penningmeester moest dit jaar met een belangrijk nadeelig saldo de boeken afsluiten. De technische commissie werd door 2 leden aangevuld, en bestaat thans uit de heeren B. H. Stevens, G. Zonneveld, J. v. d. Zwan, H. Rump en A. de Jong. Acht nieuwe leden werden geïnstalleerd. Ver volgens werden de dam-tientallen vastgesteld, terwijl de bespreking over de onderl .competi tie tot gevolg hadden dat in 3 klassen zal wor den gespeeld, n.l. Hoofd-, le en 2e klasse. Top- scoreprijzen werden uitgereikt aan de heeren B. H. Stevens en J. Draijer. Als bestuursleden werden herkozen J. J. War merdam, voorzitter, F. Broekman, penning meester, P. v. d. Vorst, commissaris. 9 Zandvoortsche Handelsvereeniging. De Zandvoortsche Handelsvereeniging houdt Don derdag 14 Nov. een algemeene vergadering in Eodega „Mustert", Strandweg, aanvang 7.30 uur De winkelsluiting zal dien avond opnieuw be- proken worden. De agenda vermeldt tevens als belangrijk punt een uiteenzetting over Molest- verzekering. Spreker de heer Kroon, chef van de Assurantieafdeeling Twentsche Bank N.V. Verloting Vereen, voor Vreemdelingenverkeer „Zandvoort". Betreffende deze verloting, waarvan de trekking tot op heden is uitgesteld geworden, kunnen we thans mededeelen, dat het in de bedoeling ligt haar in het nieuwe sei zoen af te wikkelen. Dit als antwoord op de in ons dorp gerezen vraag, of het nut heeft, de V.V.V.-loten te be waren. Natuurlijk bewaren we de loten en daarmee de kans om in een tijd, die mogelijk ook weer de gelegenheid geeft er mee te kunnen rijden, ae auto of het motorrijwiel te winnen. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) „Waarom sloeg je dien kerel, toen hy je zijn rug toekeerde „Ik dacht, dat het de beste gelegen heid was", De gemeenteraad van Beverwijk heeft in zijn gisteravond gehouden vergadering het denkbeeld besproken van een eventueele samenvoeging der gemeenten Beverwijk en Heemskerk. Zulks naar aanleiding van de uitspraak van den raad van Heemskerk, die de voorgestelde samenvoeging met Castri- cum verwerpelijk achtte, doch die daarbij tevens te kennen gaf dat een samenvoeging met Beverwijk wenschelijk zou zijn, wanneer aan het zelfstandig voortbestaan van Heems kerk als gemeente onverhoopt een einde zou moeten komen De argumenten, welke voor een samenvoeging tusschen Beverwijk en Heemskerk pleitten, had den B. en W. in een uitvoerige raadsvoordracht neergelegd. Zij stelden voor deze ter kennis van Ged. Staten te brengen De heer RIJKENS (Neutr.) bracht een woord van hulde aan het college, voor zijn paraatheid. Deze fusie is eigenlijk vanzelfsprekend. Er zou een groot levenskrachtig geheel ontstaan. Als Wijk aan Zeeër had spr. van dichtbij de moei lijkheden gezien, welke de tegenwoordige grens bij cle strandexploitatie en andere gelegenheden veroorzaakt. Als voorbeeld noemde spr. ook het sanatorium Helio-Mare, dat op de grens van beide gemeenten ligt. Over'de stichting van een school bij dit sanatorium is een kwestie ont staan, cindat men niet wist tot welke gemeente ae school zou behooren. Spr. vond het een ge lukkig teeken, dat gemeenten als Heemskerk en Assendelft samenvoeging met Beverwijk ver langen. Maar ook Velsen-Noord behoort bij Be verwijk en spr. vroeg hierop bij de betrokken instanties de aandacht te vestigen. De heer PASSCHIER (A.R.) voelde persoon lek wel mee met die raadsleden van Heemskerk, die voor de zelfstandigheid van hun gemeente pleitten. Heemskerk heeft een geschiedenis, die even ver reikt als die van Beverwijk. Het is eeD gemeente met een uitgesproken eigen karakter ook ten aanzien vaD het geestelijk leven. Uit dien hoofde was spr. er dus eigenlijk niet voor. Doch het gaat thans om de vraag met welke ge meente Heemskerk eventueel zou moeten wor den samengevoegd. En dan verklaarde spr.. da» zelfs diegenen, die minder goed on -ie noogte zijn, zullen aanvoelen, dat Heemskerk meer op Beverwijk is aangewezen dan op Castricum. Maar wanneer het met Beverwijk zou worden samengevoegd, dan zou dat een eenzijdige uit breiding beteekenen, waarvoor spr. niet veel gevoelde. Want er zou dan geen centrum meer zijn; Beverwijk kwam dan te liggen aan den uitersten Zuidelijken rand. Wanneer er toch samengevoegd wordt, dan behoort ook Vel sen-Noord bij onze gemeente te worden ge voegd. Dan wordt een geheel verkregen, dat in de toekomst zeker vruchten zal afwer pen. Men moet deze zaak in groote lijn zien. De voorzitter, burgemeester SCHOLTENS, merkte op, dat alleen de samenvoeging met Heemskerk aan de orde is. Aan de gemeente besturen is nadrukkelijk te kennen gegeven, dat ook grenswijzigingen moeten plaats vinden, maar dat deze pas aan de orde komen na de samenvoegingen. Het college heeft zich hieraan gehouden. De heer VAN DOORN (R.K.) vond de wijze, waarop de samenvoegingen aan de orde worden gesteld, niet sympathiek. Maar het feit ligt er nu eenmaal. De voorgestelde samenvoeging met Castricum achtte spr. verkeerd gezien. Daar mede zou het algemeen belang in het geheel niet gediend zijn, daarentegen wel, wanneer Heemskerk bij Beverwijk wordt gevoegd. Spr. bracht hulde aan B. en W. voor hun gedegen bewijsvoering. Vooral voor Wijk aan Zee is de samenvoeging noodig, in verband met het ma ken van een goed uitbreidingsplan. Nadat nog enkele leden zich vóór het voorstel van B. en W. hadden uitgesproken, wees wet houder VAN DOK er op. dat uitbreiding, ook naar het Zuiden, van het grootste belang is voor een harmonisch geheel. Zonder Velsen- Noord is dat niet mogelijk. Samenvoeging alleen n«?t Heemskerk zou tot moeilijkheden leiden. Weliswaar zou de spreidingsmogelijkheid voor de bevolking een voordeel zijn, maar niet uit het oog verloren moet worden, dat dit ten goede komt aan Velsen-Noord en zijn indus trieën, die thans reeds voor een deel op Bever- wijksch grondgebied zijn aangewezen. Onlangs nog is 45 H.A. van ons gebied vrijgegeven aan de Hoogovens, ten behoeve van uitbreiding in de toekomst. Maar niet alleen de industrieën bewegen zich in onze richting,' ook de arbeiders zijn op Beverwijk aangewezen en dit brengt voor Beverwijk consequenties mee op het ge bied van onderwijs, sociale zorg, woningbouw enz. Misschien vindt men het minder gepast, dat wij onze oogen vestigen op het gebied van een aangrenzende bevriende gemeente, maar men moet de omstandigheden waaronder zulks ge schiedt in aanmerking nemen. Er moet ge streefd worden naar evenwicht en dat ver- eischt, dat de grenzen ook in het Zuiden wor den verlegd. De bedoeling van spreker was slechts hierop de aandacht te vestigen. Reeds vroeger heeft deze zaak de gemoederen bezig gehouden, maar thans is voor de verwezenlijking van de ge dachte tneer aanleiding dan destijds. Voorop moet staan, dat een eventueele grenswijziging het evenwicht in de gemeente Velsen niet zal verbreken. De heer VINK (R.K.) achtte het minder ge- wenscht, op dit oogenblik over Velsen-Noord te spreken. Dat kan gebeuren, wanneer de grens wijzigingen door de autoriteiten aan de orde worden gesteld. Voor Velsen is deze kwestie van zeer groot belang en er moet in dezen een oplossing worden gezocht, die het algemeen be lang dient en niet uitsluitend het gemeentebe lang. Daarom wilde spreker in deze richting nog geen stappen doen. Het belang van een samenvoeging tusschen Beverwijk en Heemskerk spreekt zóó voor zich, dat spreker daarover niet behoefde uit te wei óen De voorzitter merkte op, dat deze zaak niet wordt bezien uit een oogpunt van egoïsme, maar van algemeen belang. Heemskerk heeft inderdaad een eigen karak ter. Het is een uitgesproken landelijke gemeente en dit karakter zal moeten blijven geëerbiedigd worden, anders zou de nieuwe gemeente haar taak ten opzichte van Heemskerk niet verstaan. Het optrekken van Heemskerk naar het stede lijk peil van Beverwijk tnag niet voorop staan Dat Assendelft aansluiting bij Beverwijk zou wenschen is onjuist. Er is slechts gezegd, dat die gemeente meer op Beverwijk is ingesteld dan op de Zaanstreek. Een samenvoeging met Velsen-Noord ver- eischt een studie op zich zelf. B. en W. zullen deze kwestie overwegen. Het kan zijn dat, wan neer deze zaak aan de orde komt, men daarbij zal moeten uitgaan van een onpartijdig, sociaal, geografisch advies, waarvoor de moderne weten schap de mogelijkheid opent. Intusschen moet de raad de moeilijkheden niet -onderschatten, welke een samenvoeging met Heemskerk zal opleveren. De raad moet zich bij voorbaat beperken ten aanzien van wen schen, die niet zoo maar te verwezenlijken zijn. Men kan Heemskerk niet vergelijken met een stedelijk centrum als Beverwijk. Het heeft ook een ander levenspeil. Na repliek werd de voordracht van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Op voorstel van mevr. Kemp-Haan werd besloten, in den geleidebrief het betoog van wethouder Van Dok ten aanzien van Velsen-Noord op te nemen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) ROME, 12 Nov. (A. N. P.). Naar Trans- ocean meldt, heeft men den indruk, dat de betrekkelijke stilstand, die aan het Grieksche front heerscht, binnen zeer kor ten tijd tot het verleden zal behooren. Deze indruk wordt nog versterkt door de nieuwe benoemingen bij het opperbevel der Ita liaansche troepen in Albanië en door de aankondiging van het desbetreffende com muniqué, waarin gesproken wórdt over het zenden van nieuwe Italiaansche divisies naar Albanië. In Italiaansche kringen wijst men er op, dat Italië van het begin af geen oorlog tegen Griekenland wenschte en slechts de noodige troepen had om 'n vreedzame bezetting van Griekenland te bewerkstelligen, zooals stond ver meld in het Italiaansche ultimatum aan Grie kenland. Over de daarna te verwachten ontwikkeling aan het Grieksche front kan niets wórden ver nomen. Zij wordt echter zeer optimistisch be oordeeld. NEW YORK, 12 Nov. (D. N. B.). Volgens de tot dusverre bekende resultaten van het on- derzioek zijn de ontploffingen te Woodbridge en Allentown niet door sabotage veroorzaakt. BOEKAREST, 12 Nov. (DN.B.) Twee opstan dige leiders der legionnairs zijn vandaag t« Boekarest gearresteerd. Aanleiding was de de monstratie van een kleine groep ontevreden legionnairs voor den bestuurszetel van de be weging in het centrum van de stad, waardoor een schietpartij ontstond. In den loop daarvan werd een lid van de legionnaire politie gedood en een ander zwaar gewond, Men deelt ons mede, dat „de Nederlandsche stichting tot behartiging van de belangen der getroffenen door oorlogsschade" tot stand is ge komen. Zij is gevestigd te Den Haag en draagt den verkorten naam van Stichting „Oorlogsschade' Volgens artikel drie der statuten heeft de stichting ten doel de behartiging van de stoffe lijke belangen van haar leden in verband met door hen geleden oorlogsschade, zulks met in achtneming van het algemeen welzijn. Zij wil daartoe bevorderen het tot stand komen en toe passen van zoodanige regelingen van overheid of derden, welke leiden tot spoedige vaststelling der oorlogsschade en tot spoedig werkende rede lijke voorzieningen ter zake van de geleden schade, waaronder mede te begrijpen voorschot- of credietverleening, op billijke voorwaarden en/of tiulpverleening in anderen vorm. De stichting wil voor zoover mogelijk eenheid brengen in het streven naar voorzieningen ter zake van geleden oorlogsschade en haar arbeid verrichten in het bijzonder in overleg en samen werking met de Nederlandsche autoriteiten en instellingen. Voor het welslagen is dit laatste een onaf wijsbare eisch. De stichting is dan ook eerst in het leven ge roepen, nadat uit de met de Nederlandsche in stanties gevoerde besprekingen was gebleken, dat op de medewerking van die instanties mocht worden gerekend. Evenzeer is voor dat welslagen noodig, dat de door oorlogsschade getroffenen zooveel mogelijk als leden tot de stichting toetreden om de in richting van een goed geoutilleerd bureau moge lijk tfe maken en voorts om de gegevens te ver strekken, waardoor het mogelijk zal zijn de vraagstukken, die een oplossing behoeven, bij het overleg met de bevoegde instanties met ken nis van zaken te kunnen behandelen. Het ligt voorts in het voornemen aan de leden van tijd tot tijd berichten te zenden, die voor hen van belang kunnen zijn. Leden kunnen zijn natuurlijke personen en vennootschappen, d.e oorlogsschade hebben ge leden. Aanmeldingen voor net lidmaatschap kunnen worden gezonden aan het voorloopig secreta riaat: mr. J. S. Hoek, West-Zeedijk 122 te Rot terdam (W.), of aan een der oprichters. Oprichters van de stichting zijn: G. H. Buhr- mann's papiergroothandel N.V. te Amsterdam; Van den Burg's borstelfabrieken N.V. te Rotter dam; N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schel de" te Vlissingen; N.V. Polytechnisch bureau „Nederland" v.h. E. J. Rothuizen en F. Wind te Arnhem; J. P. Meurs te Alkmaar; N.V. Gebrs. Zomer en Keuning's drukkerij Vada, binderij en uitgeversmij. te Wageningen; N.V. Gebrs. van Scnuppen's Ritmeester-sigarenfabrieken te Vee- nendaal; G. Sluis, notaris, te Wageningen; Fir ma Gebrs. W. A. en H. van Hoogdalem te Rhe- nen; H. Veenman en Zonen, te Wageningen; Firma Geurts en van Schuppen, Schimmelpen- ninck sigarenfabriek te Wageningen; N.V. Inter nationale crediet- en handelsvereeniging „Rot terdam" te Rotterdam; N.V. Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam; Firma Pakhuismeesteren te Rotterdam; De erven de Wed. J. van Nelle N.V. te Rotterdam; N.V. Brouwerij d'Oranjeboom te Rotterdam; Firma Cantzlaar en Schalkwijk te Rotterdam; Nijgh en van Ditmar N.V. te Rot terdam; N. C. Schrok te 's Gravenhage; Firma H. Both te Rotterdam; N.V. Westlandsche Hy potheekbank te 's Gravenhage; N.V. Zuider Hy potheekbank te 's Gravenhage; N.V. Zuid-Hol- landsche Hypotheekbank te Rotterdam; Firma Weidema en van der Feltz te Rotterdam en Firma van Ravesteijn en Zoon te Rotterdam. Het bestuur is als volgt samengesteld; dr. J. J. C. van Dijk, Willem de Zwijgerlaan 21, 's Gra venhage, voorzitter; J. G. Both, Mathenesserlaan 197, Rotterdam; mr. K. van Houten, Rijksstraat 43, Wageningen; J. A. de Monchy, Hoflaan 40, Rotterdam; mr. C. H. Muntz, Mecklenburglaan 14, Rotterdam; W. Ruys Bzn., Koningin Emma- plein 6, Rotterdam, en ir. H. C. Wesseling, Bou levard Evertsen 26, Vlissingen. Aangezien de toestemming van den procureur- generaal in Den Haag is verkregen, kon de stich ting haar werkzaamheden aanstonds aanvangen. BERLIJN, 12 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De gisteren bekend gemaakte vergeldings- aanvallen van Duitsche gevechtsformaties op Londen in den nacht van 10 op 11 November hebben in de verkeerswerken ten Noorden van Warmwood, Scruss en in het stadgebied van Willesden, Harlesden en South-Clacton zware branden veroorzaakt. Een groote gasfabriek kreeg verscheidene zware treffers. In het stads gedeelte Leyton alsmede in Bermondsey ont stonden nieuwe groote branden. In een fabriek der vliegtuigindustrie bij Birmingham wei-den hooge steekvlammen waargenomen. Ook in den loop van 11 November deden gevechtsvliegtuigen ondanks de zeer moei lijke weersgesteldheid aanvallen op Lon den en op talrijke militaire bedrijven in Zuid- en Midden-Engeland. Daarbij geluk te het bij -Blough een motorenfabriek, bij Birmingham een gasfabriek en fabrieks complexen, bij Oxford een wapenfabriek en in Folkestone een brug zwaar te treffen. Duikbommenwerpers deden, zooals reeds ge meld, in het zeegebied ben Zuid-Oosten van Harwich aanvallen op een krachtig beschermd Britsch konvooi. Ondanks het zeer hevige af weergeschut en het optreden van jagers ge lukte het zeven koopvaardijschepen met onge veer 44.000 b.r.ton tot zinken te brengen en vijf andere vaartuigen zwaar te beschadigen. Een verkenningsvliegtuig bracht in den Atlan- tïschen Oceaan een vrachtschip van 2500 b.r.ton tot zinken. Zeevliegtuigen plaatsten treffers op twee Britsche koopvaardijschepen met tezamen 14.000 b.r.ton. Overdag ontstonden hevige luchtgevech ten, waarbij veertien vijandelijke vliegtui gen werden neergeschoten. De vijand on dernam in den nacht van 11 op 12 Novem ber geen vluchten naar het Duitsche rijks gebied. Bij de gevechtshandelingen op 11 November onderscheidden zich formaties van het Ita liaansche vliegercorps door een succesvollen aanval op een haven aan de Engelsche Oost kust. Daarbij ontstonden hevige luchtgevech ten, in welker verloop de Italiaansche jagers zeven Britsche jachtvliegtuigen neerschoten. De totale verliezen van den vijand bedroegen gis teren 22 vliegtuigen, waarvan een door lucht doelartillerie. Zeven Duitsche en zes Italiaan sche toestellen worden vermist. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherjj, heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat, zooals bekend zal zijn aan gemelde colleges, door gemeldcn secretaris-generaal maatregelen zijn genomen tot inkrimping van den plüim- veestapel. In verband met deze maatregelen kunnen op pluimveehouders, die door de geno men maatregelen in nood zijn geraakt, de vol gende vergoedingsmaatregelen worden toegepast- Pluimveehouders, die overeenkomstig de opgave van de September-inventarisatie 1939. 300 of meer kippen en/Of eenden hadden, zijn pluimveehouders in den zin van deze regeling. De berekening van de theoretische be- drijfsinkomsten geschiedt overeenkomstig de thans geldende bepalingen van de zooge naamde kleine boerenregeling door een ge meentelijke commissie, met dien verstande, dat voor pluimveehouders 414 cent per kip of eend per week moet worden vastgesteld van het werkelijke aantal kippen of een den, dat een pluimveehouder volgens de in krimpingsmaatregelen is toegewezen. Van deze norm mag door den directeur van den dienst voor de kleine boerenbedrij ven op voorstel van genoemde gemeentelijke commissie in speciale gevallen worden af geweken. Een speciaal geval is eerst dan aanwezig, indien de feitelijke vergoeding minder zou bedragen dan het verschil tusschen de op brengst van het oorspronkelijke aantal kip pen tegen 1H cent en de opbrengst van het toegewezen aantal kippen tegen 4 cent. De feitelijke vergoeding mag in dat geval echter nooit meer bedragen dan genoemd verschil. De aanvragen om normverlaging moeten den directeur van den dienst der kleine boeren bedrijven, Bezuidenhoutscheweg 83 te 's-Graven- hage, worden toegezonden en vergezeld zijn van de desbetreffende formulieren. Bedoelde gemeentelijke commissie is op de zelfde wijze samengesteld als de gemeentelijke commissie, noodig voor de uitvoering van de zoogenaamde kleine boerenregeling, met dien verstande le. Dat in de plaats van den districtsleider van den rijkscontróledienst voor de steunverle ning van het departement van Sociale Zaken een vertegenwoordiger van den rijkspluimvee- teeltconsulent treedt. 2e. Dat de commissie zoo noodig met een plaatselijken deskundige kan worden uit gebreid. De feitelijke vergoeding wordt verkregen door het theoretisch bedrijfsinkomen van het basis bedrag, berekend volgens de bepalingen van de zoogenaamde kleine boerenregeling, af te trekken. De vaststelling van de vergoeding moet ge durende de maanden October. November en December 1940 geschieden. De daartoe benoo- digde formulieren zijn dezelfde als noodig voor de kleine boerenregeling en bij den dienst voor de kleine boerenbedrijven verkrijgbaar. De ingevulde formulieren moeten zoo spoe dig mogelijk naar den dienst voor de kleine boerenbedrijven worden opgezonden. De uitkeering van de aldus vastgestelde ver goeding geschiedt maandelijks door den dienst voor de kleine boerenbedrijven. De eerste uit keering zal plaats hebben op 1 December 1940 voor de maand November 1940.' Het rijkstoeizcht op de uitvoering van deze maatregelen geschied door den dienst voor de kleine boerenbedrijven uitgeoefend. De administratieve afwikkeling van deze maatregelen geschiert door den dienst voor de kleine boerenbedrijven. De ten behoeve van deze maatregelen ge- maaktekosten worden door het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd ge dragen. Niemand kan op deze bepalingen eenig recht op vergoeding ontleenen. De gemeentelijke com missies zullen in eerste instantie moeten uit maken, of de betrokken pluimveehouder ten gevolge van de inkrimpingsmaatregelen in nood is komen te verkeeren. In laatste instantie beslist de secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van Landbouw en Visscherij. In den nacht van 8 op 9 November geraakte de auto van den heer Holmans uit Stadskanaal te Nieuwe Pekela in het Onstwedderdiep. De lieer Holmans kon worden gered. Abusievelijk is echter gemeld, dat de heer Holmans was ver dronken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4