Hitier heeft een tweede bespreking met Molotof Boekarest na de aardbeving Bisschop-martelaar Mgr. F. Hamer Antonescoe blijft drie dagen in Rome Conferentie met den Keizer te Tokio Huren mogen niet worden verhoogd Accoord tusschen Indië en Japan Engelsche luchtaanval op Boulogne NOENMAAL IN DE RIJKSKANSELARIJ Engelschen erkennen groote scheepsverliezen De „Giomale d'Italia" over den oorlog Opgesloten kerkganger luidde de brandklok 22 December herdenkings bijeenkomst te Nijmegen WERKTIJDEN OVERHEIDS PERSONEEL VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 14 NOVEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvooi Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22701 Stefani over de politieke besprekingen in Europa öe aanslag op Mgr. De Lima Vidal Nieuwe wetten in Roemenië afgekondigd LAVAL TE PARIJS TATEKAWA VOERDE MAAR WEINIG BESPREKINGEN Het interview met Kennedy Saradjogloe spreekt over de Turksche politiek Belangrijke beslissingen verwacht inzake het conflict in China Definitieve regeling met terug werkende kracht op komst O VERST ROOMINGEN IN THRACIë Inzake de levering van ruwe olie en olieproducten „Italië's plaats in den strijd is op zee en vooral in de Middellandsche Zee Men heeft alle hoop, de slachtoffers nog levend te bereiken, opgegeven Londen koopt schepen in de Ver. Staten LUCHTAANVAL OP CAIRO Stoffelijk overschot van Chamberlain verascht De bemiddelende rol van Canada Het grensverkeer tusschen de V.S. en Canada Sancties tegen Fransche ambtenaren Roosevelt noodigt president van Brazilië uit Minister Seldte bij Mussolini Sonja Henie verliest een proces In de a.s. wintermaanden HEROPENING DER UNIVER- SITEITEN IN BELGIë Duitsch-Belgische professorenruil De Zaligverklaring van Paus Pius X Mijnen in de Australische wateren De Queen Elizabeth Britsch protest te Madrid Luchtdienst Las Palmas Teneriffe NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et, tngez mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der .Omroepers* zie de rubriek BERLIJN, 13 Nov. Van semi-oftficieele zijde Wordt gemeld: De Führer heeft, naar vernomen wordt, Woensdagmiddag in aansluiting op den door hem gegeven maaltijd ter eere van den voorzitter van den raad van volks commissarissen der U. S. S. R. in zijn wo ning in de nieuwe Rijkskanselarij een twee de bespreking gevoerd met Molotof. By de gedachten wisseling waren wederom de rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, en de plaatsvervangende volkscommissaris van Buitenlandsche Za ken, Dekanosof, aanwezig. De functies van tolken werden uitgeoefend door den am bassaderaad Hilger van de Duitsche am bassade in Moskou en den ambassade-se cretaris Paflof van de Sovjet-Russische ambassade in Berlijn Officieus wordt verder gemeld: „Naar men verneemt, heeft het bezoek, dat Molotof aan den Führer heeft gebracht, langer dan vier uur geduurd. Ruim drie uur daarvan waren gewüd aan de reeds gemelde besprekingen." Aan deze bespreking met Molotof ging een hoenmaal vooraf, dat in beperkten kring werd Begeven. Hiertoe waren eenige heeren uit het Bezelschap van den hoogen Russischen gast, alsmede van Duitsche zijde de rijksminister Van Buitenlandsche Zaken, de chef van het opperbevel van de weermacht en eenige leden Van den persoonlijken staf van den Führer uit- Benoodigd. Aan den maaltijd namen, behalve de voorzit ter van den raad van volkscommissarissen van Russische zijde deel: de plaatsvervangende volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken, Dekanosof, de volkscommissaris voor de Zware Industrie, Tewossjan, de plaatsvervangende volkscommissaris van Binnenlandsche Zaken, Lterkulof, de plaatsvervangende volkscommissa ris voor den Buitenlandschen Handel, Krutikof. de plaatsvervangende volkscommissarissen voor de Vliegtuigindustrie Balandin en Jakovlef. de leider der afdeeling protocol van het volks commissariaat voor Buitenlandsche Zaken, Barkof, alsmede de Sovjet-Russische ambas sadeur in Berlijn, Schkwarzef en ambassade- raad Paflof. Van Duitsche zijde waren aanwezig de rijks minister van Buitenlandsche Zaken, von Rib bentrop, de chef van het opperbevel der weer macht, generaal-veldmaarschalk Keitel, rijks minister dr. Goebhels, rijksorganisatieleider dr. Ley, rijksperschef dr. Dietrich, rijksleider Bor- mann, de chef der kanselarij van den Führer staatsminister dr. Meissner, de Duitsche am bassadeur in Moskou, von der Schulenburg, de commandant der Leibstandarte S.S. Adolf Hit ler, Obergruppenführer Sepp Dietrich, de adju danten van den Führer Gruppenführer Schaub en kolonel Schmundt, alsmede van het departe ment van Buitenlandsche Zaken de chef van bet protocol, gezant Freiherr von Doernberg en Bezant Hewel, voorts ambassadeur Hilger van be Duitsche ambassade te Moskou. De heer Molotof werd om kwart voor twee boor den chef van het protocol, gezant Freiherr von Doernberg van Schloss Bellevue afgehaald eh per auto naar de Rijkskanselarij gebracht. L*e permanente wacht van het leger en van be lijfwacht S.S. Adolf Hitler brachten den boogen Russischen gast op het voorplein van be oude Rijkskanselarij de militaire eerbewij zen. In het portaal van de woning van den Führer werd de voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen ontvangen door den chef ber Kanselarij van den Führer, staatsminister br. Meissner. De Führer verwelkomde zijn gast bi de met bloemen versierde ontvangstzaal in ZÜn woning. Nadat de Duitsche en Russische fotografen en filmoperateurs gelegenheid hadden gekre- Ben eenige opnamen te maken, namen de beeren in de eetzaal der woning van den Führer aan de ovale tafel plaats en wel rechts yan den Führer de heer Molotof, links de heer Tewossjan, tegenover den Führer Rijksminister Jon Ribbentrop, aan diens rechter- en linker band de heeren Schkwarzef en Dekanosof en Aansluitend aan beide kanten de andere hee ren van de bij elkaar 25 deelnemers aan het noenmaal. Na den maaltijd werd in den naast be eetzaal gelegen wintertuin de koffie geser- veerd. De diplomatieke redacteur van het Italiaan sche persbureau Stefani wijst er op, dat, terwijl Molotof te Berlijn besprekingen voert met Hitier ®h Von Ribbentrop, de Roemeensche minister president Antonescoe op weg is naar Rome, J'aar hij den Duce en graaf Ciano zal ontmoe ten. Deze politieke besprekingen toonen aan, dat ®uropa bezig is zich te reorganiseeren op den Brondslag van een algemeene samenwerking met bitsluiting van Engeland. Rusland, dat de Brit sche politiek, om Duitschland te omsingelen, Aan haar imperialistische doeleinden dienstbaar *ülde maken, breidt zijn politieke en economi sche betrekkingen met Duitschland steeds uit. Roemenië, dat was vastgebonden aan het Brit sche systeem van Europeesche tegenstellingen. Lissabon, 13 Nov. (D.N.B.) De aanslag, brelke eergisteren kort voor de opening van het Koloniale Congres te Lissabon door een 46- jarigen Indiër gepleegd is en waarbij de aarts bisschop van Aveiro en de kleinzoon van den President der Republiek zwaar gewond werden, beeft onder de Portugeesche bevolking gewei- big opzien gebaard. De toestand der beide slachtoffers blijft ernstig. Uit alle deelen des iands worden betuigingen van sympathie voor be beide slachtoffers ontvangen. Het politie onderzoek heeft vastgesteld dat de dader een erfelijk belast alcoholicus is, die reeds een tijd- ahg in het krankzinnigengesticht heeft door gebracht. bevindt zich thans in de sfeer van de spil. De Britsche politiek berustte op het verdeelen van het vasteland in twee kampen. De politiek van de spil is gericht op een vruchtbare samenwer king tusschen alle Europeesche volken. De uit sluiting van den Eritschen invloed was een voor waarde voor het overwinnen van de Europeesche moeilijkheden en het tot stand brengen van een nieuwe vredesorde op de puinhoopen van het verdrag van Versailles. Terwijl de Britsche re geering den oorlog heeft uitgelokt in de over tuiging, dat zij 'n groote anti-Duitsche en anti- Italiaansche coalitie zou opbouwen, is nu Enge land zelf geïsoleerd en geblokkeerd. Het Italiaan- sche volk ontvangt generaal Antonescoe, wiens verdiensten voor zijn land en .voor de samenwer king in het nieuwe Europa het hoogelijk waar deert, met groote sympathie. ROME, 13 Nov. (D. N. B.). Inzake het beaoek van den Roemeensehen staatsleider generaal Antonescoe, die Donderdag in Rome zal aankomen, wordt van welinge lichte zijde vernomen, dat de Roemeensche gasten zuilen verblijven in de Villa Madama. Op het programma staat een plechtige audiëntie bij den Koning Keizer. Des mid dags wordt generaal Antonescoe door Mus solini en graaf Ciano ontvangen. Het be zoek zal drie dagen duren. Zaterdag keeren de Roemeensche gasten terug. Alvorens naar Rome te vertrekken heeft ge neraal Antonescoe, naar het D. N. B. uit Boe karest meldt, nog twee belangrijke wetten on derteekend. Hejt eene decreet behelst straf maatregelen tegen hen, die door betoogingen of acties tegen be bestaande sociale ordening van den staat optreden. De straffen bestaan uit een dwangarbeid van vijf tot twaalf jaar, bij het gebruik van geweld zelfs van acht tot vijftien jaar. In een tweede decreet worden straffen vastgesteld tegen hen die deelnemen aan ongeoorloofde politieke betoogingen, en wel gevangenisstraffen van een tot twee jaar en geldboeten. Krachtens een nieuw decreet is de bepaling van het Wetboek van Strafrecht, waarbij het duel verboden is en bestraft wordt, voor offi cieren van het Roemeensche leger buiten wer king gesteld. Eveneens zullen allen, die een uit daging van officieren aannemen, alsmede de secondanten, van straf zijn vrijgesteld. Krachtens een andere wet is het den ambte naren van den staat, van de districten, de ge meenten en de openbare bedrijven en onder nemingen verboden met niet-Roemeensche vrouwen te trouwen. Uitzonderingen worden slechts toegelaten, in zooverre zij voorzien zijn in de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen. BERLIJN, 13 Nov. (D.NB.). Volgens be richt uit Londen maakte de Britsche admirali teit bekend, dat de meer dan 14.000 ton groote handelskruiser „Jervis Bay", door een Duitscb oorlogsschip, hetwelk niet nader kon worden geïdentificeerd, is vernietigd. Het Britsche schip, dat strijdende ten onder ging, had tot taak een convooi te beschermen. Hiervan gingen negen schepen verloren. PARIJS, 13 Nov. (D. N. B.). De plaatsver vangende Fransche premier en minister van Buitenlandsche Zaken, Laval, is vandaag te Parijs aangekomen. TOKIO, 13 Nov. (D. N. B.) De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft heden verklaard, dat de Japansche am bassadeur te Moskou, Tatekawa, sedert 31 Oc tober, toen hU den Russischen volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken Molotof had be zocht, geen onderhoud meer met de Sovjetre- geeving had gehad. Op de vraag, of een rapport van Tatekawa was ontvangen, antwoordde de woordvoerder, dat wel enkele rapporten van Tatekawa te To kio waren ingekomen, doch dat alle berichten slechts kort en onbeteekenend waren. WASHINGTON, 13 Nov. (D.N.B.) Staatssecre taris Huil heeft geweigerd een standpunt te be palen ten aanzien van het interview met Ken nedy. In Washingtonsche kringen is men ech ter overtuigd van de juistheid van diens woor den. De vrijmoedige verklaringen van den am bassadeur hebben zooveel opzien gebaard, dat ook de „Washington Post" en de „Washington Times Herald" den tekst hebben afgedrukt. ISTANBOEL, 13 Nov. (D. N. B.). De Turk sche minister van Buitenlandsche Zaken heeft gisteren voor de parlementsfractie van de volkspartij een diepgaande uiteenzetting van de situatie op het gebied van de buitenlandsche politiek gegeven. Zijn verklaringen werden een stemmig goedgekeurd. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in een verklaring voor de pers 'n reeks geruch ten weerlegd, die te Istanboel verspreid waren r>ver massa-arrestaties onder de leden van de zoogenaamde vijfde colonne. De minister ver klaarde, dat slechts twee personen onder ver denking van spionnage in hechtenis waren ge nomen. In een zitting Van de Turksche gemengde commissie ter uitvoering van de wet op de be scherming van het nationale economische leven is besloten het gebruik van vloeibare motor brandstoffen te beperken. Particuliere auto's krijgen geen benzine meer. Het overige gebruik is gerantsoeneerd. Dit besluit behoeft goedkeu ring van den ministerraad. TOKIO, 13 Nov. (D.N.B.). In het Japan sche keizerlijk paleis is vanmiddag volgens Do mei een conferentie gehouden, die twee uur duurde eri waaraan de Keizer zelf deelnam. Aanwezig waren onder meer minister-president Konoje, de chef van den marinestaf, prins Foesjimi, de chef van den generalen staf, gene raal Soegijama, de minister van Buitenland sche Zaken, Marine, Oorlog en Financiën, de voorzitter van den geheimen staatsraad en die van het bureau voor het ontwerpen van plan nen. Na de conferentie heeft de secretaris van het kabinet, Tomita, tegenover de pers een ver klaring afgelegd, waarin hij zeide, dat de con ferentie na uitvoerige beraadslagingen tot alge- heele overeenstemming was gekomen ten aan zien van alle vraagstukken, die verband houden met het conflict in China. Deze kcizerconferentie trekt in politieke kringen te Tokio zeer de aandacht. Men wijst er op, dat telkens belangrijke beslui ten van verre strekking zijn genomen in elk der keizcrconferenties, waarvan er tot dus ver acht zijn gehouden. De laatste confe rentie van 19 September bracht, naar men weet, het besluit over de onderteekening van het driemogendhedenpact van Berlijn. Onder deze omstandigheden rekent men met betrekking tot het Chineesche conflict op belangrijke beslissingen. Uit vele verzoeken aan de autoriteiten te Den Haag om inlichtingen ten aanzien van verhoo ging van huren van woningen, winkelpanden, be drijven, gebouwen e.d., blijkt, dat hieromtrent misverstand bestaat. In verband hiermede wordt er de aan dacht op gevestigd, dat krachtens de ver ordening van den Opperbevelhebber van het Duitsche bezettingsleger van 17 Mei j.l. de verhooging van alle prijzen en diensten is verboden, onder welk verbod ook deze huren vallen. Zoolang dit- verbod niet door een re geling terzake is vervangen, blijft het van kracht. Een definitieve regeling, die terugwerkende kracht zal hebben tot 9 Mei 1940, kan ech ter binnenkort te gemoet worden gezien. ISTANBOEL, 13 Nov. (D.N.B.) De rivieren Maritza en Toencisja in Tbracië zijn zeer ge zwollen. Het hooge water is tot 5 meter geste gen. Drie buitenwijken van de stad Adrianopel zijn overstroomd en moesten worden ontruimd Drie huizen zijn ingestort. AMSTERDAM, 13 NOV. (A. N. P.). Te Batavia werd heden bekend gemaakt, dat de onderhandelingen tusschen de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij en de Neder- landsche Koloniale Petroleum Maatschap pij eenerzijds en de vertegenwoordigers der Japansche oliebelangen anderzijds, geëin digd zijn met een accoord. Over dit accoord deelt een particulier com muniqué het volgende_ mede: Thans is voorzien in contracten van zes maanden tot een jaar, waarbij Nederlandsch-Indië aan Japan jaar lijks 760.000 ton ruwe olie en 650.000 ton olie producten zal leveren boven het kwantum, dat reeds jaarlijks door Nederlandsch-Indië aan Japan wordt geleverd. Met inbegrip van dit laatste zal Japan nu een jaarlijksche hoeveel heid van 1.8 millioen ton olieproducten ont vangen. ROME, 13 Nov. (Stefani). De „Giornale d'Italia" schrijft: „Zijn angst verbergend voor het kritieke uur. dat zijn land doormaakt, heeft Churchill in zijn laatste rede verklaard, dat Engeland aJ zijn krachten tegen Italië zal concentreeren Daar het niet meer in staat is op zijn eiland te reageeren, werpt het Britsche rijk zich op den Italiaanschen tegenstander, die deze ver antwoordelijke plaats in den strijd met vast beslotenheid en wilskracht aanvaardt! Italië's plaats bevindt zich vooral op zee en allereerst in de Middellandsche Zee, die, zooals de En gelschen zelf verklaren, den vitalen weg van 't Britsche rijk vormt. Op dezen weg heeft Enge land inderdaad 7 van zijn 13 slagschepen, 12 kruisers,-3 vliegtuigmoederschepen en 50 torpe- dobootjagers geconcentreerd. Thans liggen daai bovendien de Grieksche vlootstrijdkrachten, be staande uit een gepantserd schip, een kruiser. 10 torpedobootjagers waarvan er vier in Te Orthen bij Den Bosch werden in een der laatste nachten de ingezetenen plotse ling opgeschrikt uit hun nachtrust door dat uit alle macht de klok luidde. Er was evenwel nergens eenig verschijnsel van brand te bespeuren en noch de pastoor noch de koster bleken bij navraag te kun nen verklaren, waarom de klok zoo luid de. Intusschen klepelde de klok lustig voort. Het geval werd nog raadselachtiger, toen men d.e kerkdeur gesloten vond, welke toegang gaf zoowel tot de kerk als tot den toren. Men vond het ten slotte maar het beste, de kerk te ontsluiten en enkele moedige mannen begaven zich den toren in. Daar vonden zij een ouden dor peling, die uit alle macht de klok luidde Het bleek dat hij dien avond in de kerk al biddende was ingedut. Bij het sluiten van het gebouw had de koster hem over het hoofd gezien. Toen de man daarop wakker geworden was, bevond hij zich in 't stikdonkere gebouw en 't duurde even voor hij zich realiseeren kon wat er met hem gebeurd was. Maar toen had hij dan ook maar zijn toevlucht genomen tot een drastisch middel om uit de kerk te komen, waarin hij anders nolens volens den nacht had moeten doorbrengen en had de klok geluid zoolang tot hij verlost werd uit zijn gevangenis. BOEKAREST. 13 Nov. (D.N.B.) De Roemeensche hoofdstad staat nog steeds on der den alles oveiTieerschenden indruk van de groote aardbeving van Zondagochtend. Talrijke straten, vooral in het centrum der stad, zijn nog steeds in verband met in stortingsgevaar der beschadigde huizen voor het verkeer gestremd. De opruimingswerkzaamheden bij de om streeks zes meter hooge hoopen puin ter plaatse van den ingestortcn Carlton-woiken- krabber zullen waarschijnlijk nog minstens een week duren. Duitsche pioniers en soldaten van het lucht- wapen arbeiden daar dag en nacht zij aan zij met Roemeensche militairen, brandweer en vrij willige manschappen der legionnairs. Mijnwer kers uit het steenkoolgebied van Petroschen in Zevenburgen zijn bezig 'n ondergrondschen tim nel te maken naar de beide kelderruimten, van waar Zondag levensteekens van de bedelvenen waren te hooren. Ook door het aanleggen van loodrechte schachten trachtte men de overle venden te redden, doch deze pogingen heeft men o.m. op grond van ontploffingsgevaren moeten opgeven. Men neemt algemeen aan. dat de overlevenden in de kelderruimten intusschen een vreeselijken dood zijn gestorven. Door het barsten der waterleiding buizen staat de kelder tot drie meter onder water. Verder kan worden aangenomen, dat door den brand in de olieketels der centrale verwarmingsinstallatie vele bedolve- nen zijn gestikt of verbrand voor zoo ver zij niet verdronken of door de neerpersende compacte puinmassa's verpletterd zijn Bij het wegvoeren van het puin stuit men steeds weer op nieuwe lijken, die voor een deel reeds tot ontbinding overgaan. Tot vanochtend waren reeds 81 dooden geborgen, terwijl men op den eersten dag der reddingswerkzaamheden 84 gewonden kon bergen. Men neemt aan, dat nog minstens 70 lijken onder het puin begraven lig gen. Het OJM. heeft wegens dood door nalatigheid bevel gegeven tot arrestatie van de bouwonder nemers van den Carlton-wolkenkrabber. Koning Michael heeft Dinsdag twee maal een bezoek gebracht bij de reddingswerkzaamheden by den wolkenkrabber. Generaal Antonescoe ver toefde voor zijn vertrek naar Rome in het door de aardbeving bijzonder zwaar geteisterde Cam- pina, het centrum van het petroleumgebied. Hij heeft zich persoonlijk overtuigd van den stand der hulpmaatregelen. Voor zoover tot dusver vaststaat hebben de petroleumproductie en de verwerking der ruwe olie door de aardbeving niet in het minst geleden. Het ministerie van Financiën in Boekarest is door de aardbeving zoo zwaar beschadigd dat het moest worden ontruimd. De verschillende af- aeelingen van het ministerie zijn verdeeld over verscheidene openbare gebouwen der stad. Het gebouw der staatsopera in Boekarest is zoo zwaar gehavend, dat het waarschijnlijk wel niet meer zal kunnen worden hersteld. Tot na der order moest de staatsopera gesloten worden. Uit Vaslui in Moldavië wordt gemeld, dat daar de helft van alle huizen onbewoonbaar is ge worden. Het spoorwegverkeer verloopt in het geheele land weer normaal met uitzondering van een klein zijspoor in Moldavië, waar het ver keer door beschadiging van bruggen nog niet kon worden hervat. De regeering is door een wet gemachtigd be schadigde huizen, die door hun eigenaars worden verlaten, in bezit te nemen. Italië gebouwd zijn en 6 duikbooten. De actie der Italiaansche marine is niet alleen ge richt op het bezig houden dezer aanzienlijke Britsche strijdkrachten, maar ook op het af snijden van de Engelsche koopvaardij, die reeds den weg over den Atlantischen Oceaan volgt Op deze route ontwikkelen de Italiaansche duikbooten een doeltreffende vernietigingsactie in samenwerking met de Duitsche. De Duitsch- Ttaliaansche vlootstrijdkrachten opereeren ook op het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan en sluiten daar den verkeersweg naar Engeland af. De vloot wordt gesteund door de onafgebro ken activiteit van de luchtmacht, die den vijand zware verliezen toebrengt en een groote steun is voor de operaties te land en ter zee in Afrika en Griekenland." BOULOGNE, 13 Nov. (D.N.B.). Terwijl de burgerij in de kerken bijeenkwam voor een plechtige Requiem voor de gevallenen, is de stad Boulogne door Engelsche vliegers aange vallen. Militaire successen bereikten de Engel schen niet, doch onder de burgerbevolking wer den menschen gedood en gewond. De correspondent van Svenska Dagbladet meldt uit Washington, dat in de hoofdstad der Vereenigde Staten een contract is onderteekend betreffende den bouw van 120 vrachtschepen en den onmiddellijken aankoop van 63 vrachtsche pen voor rekening van Engeland. Engeland zou 'n crediet van 10 millioen pond sterling hebben verleend aan de Amerikaansche regeering voor den bouw van Oceaanschepen, die in de plaats zullen moeten komen van de schepen, die tij dens den oorlog tot zinken zijn gebracht. BERLIJN, 13 Nov (AN.P.) Een telegram uit Cairo aan Londen meldt, dat Caïro gisteren nacht den tot. dusverre grootsten luchtaanval heelt ondergaan. LONDEN, 13 Nov. (D.N.B.) Op de begraaf plaats van het Londensche district Goldersgreen is vandaag het stoffelijk overschot van Neville Chamberlain verascht. Er was geen plechtigheid Slechts twee leden van het huispersoneel van den oud-premier waren aanwezig. NEW YORK, 13 Nov. (D.N.B.). De Cana- deesche minister-president Mackenzie King heeft in een rede voor het Canadeesche parle ment gewezen op de rol van bemiddelaar, dit Canada naar zijn meening heeft te vervullen bij de ontwikkeling der betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Engeland. Het is, naar Mackenzie King zeide, steeds zijn meening ge weest, dat Canada bij de bevordering der Anglo- Amerikaansche vriendschap een bijzondere roi heeft te spelen. OTTOWA, 13 Nov. (Transocean)De confe- en tie tusschen de V.S. en Canada over de re geling van het kleine grensverkeer, die twee dagen geduurd heeft, is Dinsdagavond geëindigd met een officieel communiqué, waarin gezegd wordt, dat verscheidene plannen ter bespoedi ging en vergemakkelijking van het grensver keer zijn ingediend, welke echter een nauwkeu rige bestudeering vereischen. Er zijn overeen komsten getroffen over een verdere wederzijd- sche aanpassing van een bewaking der grens .aan beide zijden door politie. Bijzonderheden hieromtrent zijn echter nog niet gepubliceerd. GENèVE, 13 Nov. (D. N. B.). Uit Vichy wordt gemeld: De Fransche regeering heeft opnieuw een reeks sancties tegen burgemeesters en wet houders genomen, die hun ambtsplichten mis bruikt hebben. Zoo is een plaatsvervangende burgemeester eener gemeente in het departe ment Aisne wegens beleediging der politie beambten van zijn functie ontheven. Dezelfde maatregel werd genomen tegen den burgemees ter eener kleine stad in het departement Haute Savoye, omdat hij in openbare redevoeringen de regeering gecritiseerd had. Tegen twee an dere burgemeesters die in Juni hun post ver laten hadden werden dezelfde sancties genomen. Ten slotte heeft de regeering de wethouders van Noyon, Sampigny en Draveil geschorst. WASHINGTON, 13 Nov. (Transocean). Presi dent Roosevelt heeft, naar het staatsdeparte- ment Dinsdagavond heeft bekend gemaakt, den president van Brazilië, dr. Getulio Vargas, uit- genoodigd voor een officieel bezoek aan de Ver eenigde Staten. ROME, 13 Nov (D.N.B.) De Duitsche mi nister van Arbeid, Seldte, is vanmiddag door Mussolini in het Palazzo Venezia ontvangen. Het onderhoud droeg een zeer hartelijk karakter. STOCKHOLM, 13 Nov. (DNB) Sonja Henie heeft, naar „Stockholms Tidningen" meldt, het proces, dat haar manager tegen haar aanhangig had gemaakt, verloren. Zij is tot betaling van 76.000 dollar aan den manager veroordeeld. De katholieke standsorgarusaties van Nijme gen hebben besloten, Zondag 22 December as. een speciale herdenking te houden van den honderdsten geboortedag van den Nijmeegschen Bisschop-martelaar Mgr. F. Hamer. Op deze herdenkingsbijeenkomst, waartoe alle leden van de katholieke standsorganisaties toe gang zullen hebben, zal onder meer als spreker optreden de Zeereerw. Pater L. Daniels O. P., geboren Nïjmegenaar en thans leeraar aan het Dominicuscollege te Neerbosch bij Nijmegen. Ook zal een leek uit Nijmegen het woord voeren. Gelijk men weet is in den voorzomer de of- ficieele herdenking var» den honderdsten ge boortedag van Mgr. Hamer, door een uitgebreid Missiecomité georganiseerd, uitgesteld, in ver band met den in Mei uitgebroken oorlog. Toen is wel in alle kerken der stad Mgr. Hamer her dacht. In verband met de verduisteringsmaatregelen in de a.s. wintermaanden zullen de werktijden van het personeel van net departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van dat van Landbouw en Visscherij en van de onder deze departementen ressorteerende diensten en instellingen worden gewijzigd. Het personeel zal daardoor in de gelegenheid zijn. zich in de schemering van en naar huis te begeven. De kantoren zullen van 15 November af be ginnen te half 10 en van 1 December af te 10 uur. De kantoortijd eindigt dan te kwart over 5 ('s Zaterdags 1 uur). V.P.B. meldt uit Eerlijn: Op bevel van het Duitsche militaire bestuui wordt op 12 November het onderricht aan de Belgische hoogfccholen weer hervat. De hooge- scholen waren wegens talrijke uitingen van anti- Duitsche gezindheid door groepen en vereeni- gingen van studenten gesloten. Voor de univer siteit te Brussel heeft de Duitsche militaire be velhebber boven den rector en admini^rator als gevolmachtigde Duitsche commissaris den profes sor in volkerenrecht en rechtsphylosophie aan de universiteit te München, dr. Walz, benoemd. Tegelijkertijd hebben de chefs van het Duitsche militaire bestuur en de rijksminister voor op voeding een Duitsch-Belgischen professorenruil georganiseerd. Belgische geleerden uit Gent, Leuven, Luik en Antwerpen zullen als gasten tot het houden van voordrachten van Duitsche uni versiteiten, o.a. te Berlijn. Weenen, München, worden uitgencodigd. Een aantal Duitsche uni- versiteits - professoren zullen, als gasten voor de universiteiten te Brussel, Gent en Luik optreden. Door de nieuwe ordening in het Belgische hoo- geschoolwezen, wordt met de „ontpolitiseering" van de hoogeschoo! een begin gemaakt. De pro fessorenruil dient tot onderlinge uitwisseling van geestelijke goederen en zal het de Belgische universiteitsjeugd gemakkelijker maken, geest en resultaten van de Duitsche wetenschap te leeren kennen. ROME, 13 November. (Stefani). Italiaansche katholieke kringen volgen met zeer levendige belangstelling de werkzaamheden van de H. Congregatie der Riten, nopens de causa der Zaligverklaring van Z. H. Paus Pius X, voor wien het geheele volk gevoelens van bijzondere vereering koestert. BERLIJN, 13 Nov. (D.N.B.) De Britsche be richtendienst meldt, dat de wateren tusschen Tasmanië en het vasteland van Australië tot nader order voor de scheepvaart gesloten zijn wegens mijnengevaar HELSINKI, 13 Nov. (D. N. B.). Volgens Fin- sche berichten uit New-YOrk zou de Britsche oceaanreus „Queen Elizabeth", die de haven van New-York heeft verlaten, als troepen- transportschip dienst gaan doen tusschen Australië en Suez LONDEN, 13 Nov. (D.N.B.) In het Lager huis heeft de onderstaatssecretaris Butler in antwoord op een vraag medegedeeld, dat Enge land bij de Spaansche regeering heeft geprotes teerd tegen het optreden in Tanger. MADRID, 13 Nov. (D.N3.) In Las Palmas is gisteren door den militairen gouverneur op plechtige wijze het geregelde tweedaagscbe luchtverkeer tusschen Las Palmas en Teneriffe geopend. Het luchtverkeer zal worden onder houden door vliegtuigen van de Spaansche Atlantische luchtstrijdkrachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1