Centrale keuken te Rotterdam in gebruik genomen De reis van vakvereenigingsleiders in Duitschland ««r Gestegen veilingomzet eheimzinnige vijand F Een uiteenzetting over haar werkwijze DE K0LENV00RZIENING Groenteman was „bij de pinken" Gasolie voor dieselmotoren en ovens Kerkdijk leven DONDERDAG 14 NOVEMBER 1940 Handel niet uitgeschakeld Bereiding der spijzen Ook elders Harde offers van de mijnwerkers Statistiek der grondbedrijven 1938 „Ik ga niet weg voor dat er bloed gevloeid is" Wethoudersverkiezing te Nijmegen Telefoonverkeer met den Elzas en Lotharingen <8 Alleen hoogst vitale bedrijven krijgen haar toegewezen Bijna f 700.000 meer aan de Langendijker veiling ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE BARNEVELD Rede over den inzet van buiten landsche arbeidskrachten in het Derde Rijk PASTOOR E. RIBBERGH f Herder van Houthem-St. Gerlach PASTOOR H. DRENTH P.T.T.-BESCHEIDEN Nabootsing verboden 200 goudstukken uit 1576 gevonden Aan schotwond overleden UIT DE STAATSCOURANT Burgemeesters Onderwijs ielastingen xx. In tegenwoordigheid van o.a. den burgemees ter van Rotterdam, mr, P. J. Oud, den wethou der van Sociale Zaken, den heer P. L. D. Ni- Vard, ir. S. L. Louwes, directeur-generaal voor de Voedselvoorziening, dr. C. J. van den Berg, directeur-generaal voor de Volksgezondheid, prof. M. F. Visser, hoogleeraar aan de Land- bouwhoogeschool te Wageningen, directeur van het Instituut van landwerktuigen en gebouwen, en den- luitenant-kol. der intendance J. B. de Jongh van de Directie der Voedselvoorziening, is op het Groote Visscherij plein te Rotterdam de eerste centrale keuken officieel in gebruik genomen. De keuken had toen echter reeds bijna een week gewerkt; zij is n.l. een proefkeu- ken, ten einde ervaring op te doen voor de vijftig a zestig keukens, welke over zes weken in verscheidene gemeenten van ons land maal tijden zullen verstrekken De heer Louwes hield bij de opening een toe spraak, waarin hij o.a. zeide: „Het zal u bekend zijn, dat deze keuken als eerste van een aantal keukens, welke in verscheidene gemeenten zul len worden opgericht, bedoeld is om te be vorderen, dat de beschikbare grond- en bedrijfs- stoffen zoo goed en zoo zuinig mogelijk zullen Worden gebruikt, om de bevolking en inzon derheid dat gedeelte er van, dat daaraan het meeste behoefte heeft, dagelijks een voedzamen Warmen maaltijd te verstrekken. Hierbij zal bovenal rekening worden gehouden met de eischen, welke de moderne voedingsleer aan den maaltijd stelt. Daartoe heeft de hiervoor aan gewezen commissie uit den Voedingsraad de hoodige menu's ontworpen, terwijl ook bij het koken zelf die maatregelen kunnen worden ge nomen, die het verlies van voedende bestand- üeelen tot een minimum beperken." De heer Nivard, die reeds gedurende een half jaar de voedselvoorziening van de getroffen be woners der Maasstad regelt, verklaarde, ver heugd te zijn, nu de centrale voedselvoorziening Van Rotterdam in rijkshanden zal overgaan; hoe goed zij van gemeentewege ook gefunction- heerd heeft. Naar aanleiding van de opening van deze Centrale keuken heeft overste De Jongh, gedu rende de mobilisatie leider van de intendance, aan het A.N.P. een en ander verteld. Zooals de heer Louwes heeft gezegd, aldus de heer De Jongh, heeft de ver doorgevoerde centralisatie de grootst mogelijke zuinigheid tot gevolg. Het ligt echter niet in de bedoeling, hier door den handel uit te schakelen. De keukens zullen door de gemeenten zelf ge bouwd worden en de plaatselijke aannemers Zullen dan ingeschakeld worden. Bovendien zul len de groenten, aardappelen en het vleesch, welke in de keukens verwerkt worden, voor zóóver mogelijk ter plaatse worden ingekocht. Het eten wordt bereid in groote ketels, vol gens een nieuw systeem, naar aanwijzingen van Prof. Visser. In hoofdzaak zal stamppot worden verstrekt. Deze wordt bereid op de volgende Wijze: de groenten en aardappelen gaan, na resp. machinaal gewasschen en geborsteld, dus niet geschild te zijn, droog in lagen in de potten, öeze worden dan gesloten en nu wordt er ge durende een tijd van tien a twaalf minuten stoom door geblazen. De eerste stoom zal, door- üat alles nog koud is, direct condenseeren. Dit Vocht wordt opgevangen en bewaard, om later, Wanneer het eten gaar is, er door te worden êemengd. De opgeloste zouten en vitaminen Saan dus niet verloren. Alles, wat oorspronke lijk in de pan gegaan is, komt er ook weer uit. Verlies van voedingsstoffen en vitaminen is dus Uitgesloten. Nadat het voedsel gaargestoomd is, gaat het in andere pannen, een soort hooikis- ten, waar het gestampt wordt en door blijft koken. Het vleesch wordt in aparte pannen be- teid. Ten behoeve van de hygiëne geschiedt het koken op gas en niet op kolen. Het groote sociale belang van de keukens blaakt, dat de prijzen zoo laag mogelijk wor den gehouden. Een eventueel verlies op de ex ploitatie zal het rijk dragen. De warme maaltijden worden des middags omstreeks 12 uur verstrekt en de distributie is "ióó geregeld, dat men snel wordt geholpen. Iedere keuken verzorgt 4000 a 6000 porties, Welke ter plaatse of in distributielokalen worden Uitgereikt tegen inlevering van een kaartje. Men Zal dus niet aan de keuken vleesch- of andere bonnen behoeven af te geven. Dit gebeurt bij het afhalen van de kaartjes. Een definitieve re- Beling is nog niet getroffen en zal afhangen van de resultaten der proefregelingen bij dez» ïlotterdamsche keuken. Voor zoover thans vaststaat zullen in Amsterdam vijf, in Den Haag drie, in Rot terdam twee, in Maastricht één, in Den Hel der één, in Middelburg één, in Eindhoven drie, in Utrecht drie, in Groningen één en in Leeuwarden één keuken worden in gericht. De overige zullen in andere groote gemeenten komen. Bovendien zullen twee rijdende keukencolon- nes worden geformeerd. Deze hebben ieder een capaciteit van 4000 porties en zullen klaar staan, om op ieder gewenscht oogenblik naar iedere gewenschte plaats te vertrekken en daar de voedselvoorziening te verzorgen. Bijv. bij wa tersnood kan een dergelijke colonne, die ver voerd wordt door auto's met houtgasgenerato ren, zeer goede diensten bewijzen. Thans bestaan in ons land talrijke orga nisaties, die zich reeds met de uitdeeling van voedsel bezig houden. Deze zullen ver dwijnen met uitzondering van „Kindervoe ding", welke echter, naar ik mij voorstel aldus overste De Jongh op den duur eenvoudiger het voedsel bij ons kan betrek ken, dan 7elf de bereiding te verzorgen. De porties zijn zeer ruim, ni. 1.2 liter. Het feit, dat de Voedingsraad het toezicht op de menu's heeft en een wetenschappelijk ver antwoorde samenstelling is gegarandeerd, maakt volgens den heer De Jongh dat bijvoeding van vitaminehoudende spijzen niet noodzake lijk is. Zooals eenigen tijd geleden werd medegedeeld, hebben de mijndirecties besloten, dat er ook Zaterdags in het vervolg acht uur in plaats van zes uur zou worden gewerkt, zulks ten behoeve van de kolenvoorziening van Nederland. Deze maatregel heeft bij de mijnwerkers wei nig bijval gevonden en dat is te begrijpen, als men weet, dat het hier om meer gaat, dan alleen om twee uur meer werk op Zaterdag. De ondergronders, die nachtdienst hebben op Za terdag, komen niet eerder dan Zondagsmorgens cai zes uur of half zeven boven en het duurt soms nog wel meer dan een uur, voordat zij thuis zijn. Dat de Zondagsheiliging dan in het gedrang komt, maar ook dat het huiselijk leven van den mijnwerker, die dan praetisch den heelen Zondag moet slapen, een leelijken deuk krijgt, is duidelijk. En de vergoeding van 100 pet. voor die twee uur extra is maar een scha mele pleister op de wonde. Het offer wordt evenwel gebracht, al is het dan niet met een blij hart, in het belang van het geheele Nederlandse he volk. „De Mijnwerker", het orgaan van den R. K. Mijnwerkersbond, schrijft naar aanleiding van dezen maatregel: „De maatregel is nu getroffen. Wij zouden aan de mijnwerkers willen zeggen: laten we, al is het met droefheid in ons hart, den ge geven toestand loyaal aanvaarden. We hebben onze bezwaren, dat is zeker. De verlenging van den arbeidstijd zal moeilijkheden van verschil lenden aard meebrengen. Wij hebben nu echter meer dan ooit de belangen van ons volk als geheel te zien. Het is hier geen kwestie van willekeur; het is niet zoo, dat de directies van de omstandig heden gebruik willen maken om den arbeiders iets te ontnemen, waarnaar zij lang en vurig hebben gestreefd. Het tegendeel is waar. Ook de directies zouden niet tot dezen maatregel zijn gekomen, als niet harde noodzaak daartoe dwong." Intusschen zijn er nog andere maatregelen genomen ten behoeve van de kolenvoorziening in Nederland. Oa. is men overgegaan tot het schutten der kolenschepen in het Julianakanaal gedurende de nachtelijke uren, waardoor het wachten der schepen aanmerkelijk is bekort.. De moeilijkheden zijn ontegenzeglijk onge meen groot geworden, maar van den kant van de producenten doet men in ieder geval alles, om den aanvoer naar het Noorden zoo goed mogelijk te doen functionneeren. Voor de eerste maal heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek een statistiek bewerkt betreffende de onroerende goederen, welke aan de gemeenten in eigendom toebehooren, voor zoover deze in grondbedrijven zijn ingebracht. Op 1 Januari 1938 bestonden er 115 grondbe drijven met een totale oppervlakte van 15.732 hectaren. De boekwaarde der in deze bedrijven ingebrachte gronden beliep 482 millioen, ter wijl hiervoor 353 millioen door de gemeenten werd geleend. Laatstgenoemd bedrag vormt 13 pet. van de totale schuld van alle gemeenten. De oppervlakte der in de grootste 3 bedrij ven ingebrachte gronden vormt te zamen 43 pet. van de totale oppervlakte van alle inge brachte gronden. Daartegenover staan 87 bedrij ven, die elk een kleiner oppervlakte hebben dan 100 hectaren. Voor de 115 bedrijven te zamen blijkt 89 pet. van de oppervlakte van alle gronden nog niet verkocht of in huur, erfpacht of opstal te zijn uitgegeven. Bij 95 bedrijven geschiedt meer of minder regelmatig taxatie van de waarde der nog niet uitgegeven gronden. Op 1 Januari bleek de ta xatiewaarde bij 29 bedrijven in totaal 5 mil lioen hooger en bij 49 bedrijven in totaal 35 millioen lager te zijn dan de boekwaarde, ter wijl bij 17 bedrijven beide waarden aan elkaar gelijk waren. De leeningsschuld van 59 bedrijven kan ge acht worden volledig geldelijk rendabel te zijn, terwijl zij van 6 bedrijven onrendabel moet wor den geacht. Voor verdere bijzonderheden, onder meer be treffende de exploitatie-lasten en -baten, den verkoop en de uitgifte van gronden, de inbreng- waarde van alle gronden, de kosten van bouw- rijpmaking en de rentebijschrijvingen, moge naar de statistiek zelve verwezen worden. Op 24 Mei j.l. gaf een groentekoopman te Wassenaar zijn jeugdigen assistent een standje over het breken van een karretje. Een derde bemoeide zich met het geval, met het gevolg dat laatstgenoemde met den koopman aan het vechten geraakte. De groenteman was op een zeker moment de Onderliggende partij. De lin- kerpink van den tegenstander kwam tusschen de kaken van den ander, met het resultaat, dat enkele seconden daarna de helft van dien vin ger afzonderlijk op straat bleef liggen. De ge- betene moest zich uiteraard onder medische behandeling stellen. Het tweede tafereel speelde op het politie bureau en het derde voor de rechtbank de Haagsche die den groenteman tot een maand gevangenisstraf veroordeelde. Bovendien werd den groenteman de rekening van den dokter ten bedrage van f 74 aangeboden. De veroordeelde kwam bij het Haagsche ge rechtshof in beroep, omdat hij zich niet aan mishandeling schuldig achtte. Hij beriep rich er op dat hij zich had moeten verdedigen te gen den ander, die gezegd zou hebben, niet te zullen ophouden eer hij bloed had gezien. Nu, dat had inderdaad gevloeid, zij het ook uit den eigen voorraad van den bloeddorstige. Eenige kinderen, die van het gebeurde ge tuigen waren geweest, bevestigden de verkla ring van den groenteman. De tegenpartij was niet voor het gerechtshof verschenen. De advocaat-generaal meende geen aanlei ding tot vrijspraak Of strafverlichting aanwezig te zien en eischte bevestiging van het vonnis Mi-. J. Kist, die als raadsman voor verdachte optrad, zeide de straf niet te zwaar te achten, indien z»u vaststaan, dat zijn cliënt met opzet zou hebben gehandeld. Doch voor zulk Opzet is, aldus pleiter, geen enkel bewijs aanwezig. Den eersten klap moet de man hebben gege ven, die zich met de woordenwisseling tusschen den groenteman en diens knechtje bemoeide en die niet wilde weggaan, voordat hij bloed had gezien. Trien bij de worsteling, die daarop volg de, de groenteman kwam onder te liggen, wa ren diens spieren gespannen om weer boven te komen. Wanneer in zulk een periode van spanning een pink in den mond van den tegen stander komt, dan moet men zich niet ver wonderen, indien de gevolgen zijn, zooals zij in de onderhavige omstandigheden rijn ge weest. Het bewijs van opzet was hier, volgens pleiter, absoluut niet geleverd. Om dezelfde re denen zou ook de financieele vrirdering van den gebetene komen te vervallen. Het gerechtshof zal 27 November uitspraak doen. Woensdagmiddag kwam de raad der gemeente Nijmegen bijeen, o.a. ter benoeming van een opvolger van een wethouder, wijlen den heer G. A. Corduwener, vroeger S.D.A.P., later toe getreden tot de Nederlandsche Socialistische Werkgemeenschap. Uitgebracht werden op den heer W. Beukema (S.D.A.P.) 29 stemmen, op den heer N. J. de Kok (N.S.W.G.) 4 stemmen en 2 stemmen blanco, zoodat de heer Beukema gekozen was. De heer Peeters (N.S.W.G.) verklaarde on aangenaam getroffen te zijn, dat in den Nij- meegschen gemeenteraad voor de tweede maal aan de georganiseerde socialistische arbeiders een klap in het gezicht is gegeven. Spr. had in dezen tijd anders verwacht en had gehoopt, dat de overgroote meerderheid van den raad de georganiseerde socialistische arbeidersklasse de voorkeur zou hebben gegeven boven een an dere partij. De heer Corduwener was ver voor deze verkiezing lid van de N.S.W.G. geworden, welke ook spreker voorstaat. De raad had z.i. daaruit rijn consequenties moeten trekken. Wanneer de dood van den heer Corduwener er niet tusschen was gekomen, was de georgani seerde socialistische arbeiderspartij hier verte genwoordigd. Nu is zij er buiten gezet. De heer Beukema verklaarde de benoeming te aanvaarden, mits hij toestemming zou krij gen van de autoriteiten bij de Posterijen om rijn tegenwoordige ambtelijke functie te kun nen neerleggen. De voorzitter liet geen verder debat toe.* Als nieuw raadslid, als opvolger van den heer G. A. Corduwener, werd geïnstalleerd de heer J. Oldenburger. De raad besloot twee onderhandsche geldlee- ningen aan te gaan, groot 380.000 en 560.000, rentende 4y„ en 4 3/8 pet. De leeningen hebben respectievelijk 'n looptijd van 38 jaar en 31 jaar. Naar wij vernemen, is met ingang, van heden het telefoonverkeer tusschen Nederland en den Elzas en Lotharingen weder mogelijk. fyir .Hartelijk dank jTy'^ .»uit naam van alt* M „leden der groote „hondenfamilie „voor het trapje op „uw voetrem, zoodat „het leven van eén „mijner, soms erg „roekelooze, neven „niet voortijdig „wordt afgesneden." <ü>- De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, deelt mede: Reeds herhaaldelijk heeft het Rijksbureau voor Aardolieproducten door middel van circulaires, correspondentie, enz., er de aandacht van be langhebbenden op gevestigd, dat de beschikbare voorraad gasolie zoo gering is, dat met uitzonde ring van enkele hoogst vitale bedrijven (polder gemalen, landbouw, transport van kolen, voedsel, e.d.) in de nabije toekomst praetisch niet meer op toewijzingen van gasolie kan worden gere kend. Daarom wordt er nogmaals de nadruk op ge legd, dat het dringend noodzakelijk is, diesel- kracht te vervangen door electriciteit of stoom kracht dan wel door gasgeneratoren. Ovens moe ten op gas, electriciteit, kolen, cokes, turf of hout worden omgebouwd. Molenaars en houtzagerijen moeten, waar mo gelijk, windkracht gebruiken. In de Woensdag gehouden vergadering van het bestuur der Langendijker Groenten Centrale werd medegedeeld, dat de veilingomzet van i Januari tot en met 31 October van dit jaar f 2.117.658.82 heeft bedragen. Verleden jaar werd over de eerste tien maanden een omzet van 1.444.384.83 bereikt. Het jaar 1940 laat over deze periode dus een stijging van 673.273.89 zien. Een onbeteekenende aanrijding in de Wilhel- minastraat te Barneveld tusschen twee wielrij ders is Woensdag aanleiding geweest, dat de bestuurders in ernstigen twist met elkaar ge raakten. Een der wielrijders, p. uit Voorthui zen, wond zich zoo op, dat hij een mes te voor schijn haalde en er den 18-jarigen C. uit Bar neveld een steek mee gaf, die onder het schou derblad doel trof. Het slachtoffer werd bij dok ter Korthuis binnengedragen, die de eerste hulp verleende. De dader sloeg op de vlucht. De po litie stelt een onderzoek in. Een speciale verslaggever van het A.N.P. meldt uit Berlijn Het programma, dat de Nederlandsche vak vereenigingsleiders op den vierden dag van hun bezoek aan Duitschland hadden af te werken, was gelukkig niet zoo zwaar als dat van den vorigen dag, toen het gezelschap van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat Berlijn doorkruiste en van een adempauze geen sprake kon zijn. Doch ook dezen Dinsdag werden vele interessante dingen aanschouwd en werd met veel aandacht geluisterd naar een voordracht, welke de heer Mende van het Duitsche Arbeidsfront hield over een onderwerp, dat juist de Nederlanders sterk interesseerde, n.l. den inzet van buitenlandsche arbeidskrachten in Duitschland, Spr. begon zijn voordracht met te herinneren aan het millioenenleger van werkloozen, dat in Duitschland aanwezig was, toen Adolf Hitler in 1933 aan de macht kwam. Het tot dat tijdstip geldende liberale stelsel stond den arbeider toe, het werk te zoeken, dat hem het beste leek, vooral in financieel opricht. Door het op groote schaal uitvoeren van openbare werken zette het nationaal-socialisme het millioenenleger werkloozen weer aan den arbeid. Geleidelijk werd er meer systeem ingebracht en werd zoo veel mogelijk getracht, iedereen te werk te stel len op de plaats, welke men voor zich het liefste wenschte. Spr. zette voorts de beteekenis uit een van de invoering van het arbeidsboekje, aan de hand waarvan bij de diverse arbeids- bureaux een kaartsysteem werd opgebouwd, waardoor het mogelijk werd, een duidelijk over zicht te krijgen van de in Duitschland beschik bare arbeidskrachten. Het vierjarenplan was er op berekend, Duitschland ten aanzien van de grondstoffenvoorziening onafhankelijk te maken van het buitenland. In verband met den korten termijn, waarin een en ander moest geschieden, Was het niet mogelijk, den arbeider vrije ar- beidskeuze te laten, zooals het liberale stelsel dat kende. In dit verband wees spr. op den bouw van de Hermann-Goering-Werke, waar in een zeer dun bevolkte streek 10.000 arbeiders moes ten worden ondergebracht en te werk gesteld en verder op den bou^ van den Westwall, waar- aan honderdduizenden arbeiders hebben mede gewerkt. Zij werden uit alle deelen van het rijk derwaarts gezonden en het geschiedde op den grondslag van vrijwilligheid. Om te voor komen, dat door schaarschte aan arbeidskrach ten een onbeteugelde loonopdrijving zou plaats vinden, welke het bedrijfsleven zou kunnen be- nadeelen, werd verdere loonsverhooging verbo den, behalve in het geval van buitengewone prestaties. Een groot werk als de Westwall, dat naast de weermacht en den arbeidsdienst nog 400.000 man vorderde, eischte verplichte tewerk stelling. Zij gold aanvankelijk voor bepaalde be drijven, maar sedert den oorlog geldt zij overal De verplichte dienstneming wordt door hef Duitsche volk aanvaard als een onderdeel van den totalen oorlog. De verplichte tewerkstelling gebeurt alleen dan, wanneer het vaststaat dat Zij onvoorwaardelijk noodzakelijk is. Zij blijft slechts zoolang bestaan als de dwangtoestand, waarin de industrie zich bevindt, dit verlangt. De inzet van buitenlandsche arbeids krachten in Duitschland zoo ging spr. verder moet worden opgevat als 'n weder- zijdsch hulpbetoon. De buitenlandsche ar beidskrachten worden als welkome helpers en vrienden beschouwd. Het Duitsche Ar beidsfront l«gt een bijzonderen nadruk op Met pastoor Ribbergh is een der bekendste figuren uit de geestelijke wereld van Limburg heengegaan. Hij was een aristocraat naar den geest en bezat de verfijning van Fransche be schaving. Pastoor Ribbergh zaliger werd geboren te Well (L.) op 18 Dec. 1873. In 1885 kwam hij te Rolduc, waar hi) zijn gymnasiale en philosophische stu dies voltooide. Op 3 April 1897 ontving hij het H. Priesterschap uit handen van Mgr. Boermans, Enkele dagen later ontving hij zijn benoeming tot leeraar te Rolduc. Hij studeerde Middelbaar Fransch aan de Universiteiten van Utrecht en Groningen. Zijn leeraarsperiode was een glans- tijd voor Rolduc. Naast zijn studie wijdde hij zijn aandacht aan het tooneel. Onder zijn regie kwamen klassieke opvoeringen tot stand, o.m. van Vondels Lucifer en de tooneelspelen van Gheon. Te Rolduc bleef hij leeraar tot Sept. 1926. In 1926 werd hij benoemd tot pastoor van Houthem-St. Gerlach, en bleef dit tot aan zijn overlijden. Tijdens zijn pastoraat nam hij zitting in verschillende examencommissies voor Fransch, o.m. Staatsexamen, L.O. en M.O. Sterk op den voorgrond trad hij als geestelijk leider van de Limburgsche bedevaart, aan wiens dlrganisatietalent het groote succes van deze bedevaart te danken was. In 1937 vierde hij onder groote belangstelling zijn veertigjarig priesterschap, bij welke gelegen heid pastoor Ribbergh door de K.R.O. gehuldigd werd. Pastoor Ribbergh was het die de aloude devotie voor St. Gerlach, den patroon van de kerk en der boeren, in eere herstelde. De gemeente en parochie Houthem hebben dezen eminenten pastoor veel te danken wegens zijn ijveren voor het tot stand komen van de Bewaarschool. R.K. Bijzondere School en Parochiehuls. Door zijn toedoen werden de muurschilderingen in de barokkerk, verhalend het leven van St. Gerlach; gerestaureerd, terwijl ook het uitwendige van de kerk een grondig herstel onderging. Pastoor Ribbergh was eerevoorzitter van den R.K. Werknemenden Middenstand St. Gerlach van het Geuldal. De goede werken, die hij in stilte verrichtte, zijn ontelbaar en slechts by God en de ontvangers bekend. Een kortstondige ziekte heeft hem Maandag avond uit 't leven weggenomen. Voor zijn herstel trokken de parochianen dagelijks.naar den put van St. Gerlach. Het was met het water uit dezen put, dat St. Gerlachus in zijn stervensuur op wonderbare wijze gesterkt werd. De plechtige uitvaart en begrafenis zal plaats hebben a a. Vrijdag te Houthem-St. Gerlach. De zeereerw. heer H. Drenth, pastoor van de parochie van den H. Willibrordus (Beukelsdijk) te Rotterdam, is in het Sint Franciscus Gast huis aldaar opgenomen voor het ondergaan van een maagoperatie. het menschelijk element bij deze tewerk stelling. De buitenlanders ontvangen een even goede behandeling als- de Duitsche volksgenooten. Spr. herinnerde in dit verband aan het ge neeskundig onderzoek, dat aan de tewerk stelling voorafgaat, verder aan de gemeen schappelijke kampen, aan de eigen cultureele verzorging, voorzoover Kr aft dureb Freude* hierin niet voorziet, en voorts aan de eigen va- trouwensmannen, die rij mogen kiezen en aan wie zij hun klachten kunnen msdedeelen. Thans werken er 70.900 Nederlandsche arbeiders in Duitschland en het ligt in de bedoeling, voor het naleven van de arbeids voorwaarden een Nederlander aan te stellen. Waren er aanvankelijk overgangsmoeilijk- bieden, thans kan een vakarbeider, die het voornemen heeft, in Duitschland te gaan werken, er verzekerd van zijn, in zijn be roep werkzaam te worden gesteld. Na de voordracht, welke in het gebouw var het Duitsche Arbeidsfront werd gehouden, volg de een geanimeerde gedachtenwisseling, die in verband met den beschikbaren tijd helaas kort moest zijn. In het gebouw, waar de opperste leiding van de Hi tier jeugdorganisatie zetelt, werden de Ne derlandsche gasten vervolgens uitvoerig inge licht omtrent de wijze, waarop de jeugd in het Derde Rijk is veneenigd. wordt opgevoed en op geleid, enz. Aan het slot van den middag volgde nog een bezichtiging van de tentoonstelling van het bureau voor vakopleiding en bedrijfsleiding. De dag werd besloten «net een bezoek aan eén theater van Kraft durch Freude" waar een uitvoering werd bijgewoond van de operette „Ober alles siegt die Liebe". Dit theater, dat 3000 personen kan bevatten, was bijna geheel gevuld. Het nabootsen van drukwerken, formulieren enz. in gebruik bij den postdienst, den pakket postdienst en den postchèque- en girodienst is voortaan verboden, tenzij dit met nadrukkelijke toestemming van den directeur-generaal der P.T.T. geschiedt. Eveneens is verboden het bezigen van zegel- afdrukken, stempelafdrukken af andere aan duidingen, zoodanig, dat de indruk gewekt wordt, aat de stukken waarop deze aanduidingen voor komen met de post verzonden of van het staats bedrijf der P.T.T. afkomstig zijn. Overtreding van dit verbod heeft ten gevolge, dat de desbetreffende stukken niet ter verzen ding met de post worden toegelaten, terwijl bo vendien boete van ten hoogste 100 gulden «u verbeurdverklaring der betrokken stukken kun nen volgen. Bij herhaalde overtreding kan hechtenis wor den opgelegd. Een landbouwer te Epse, gemeente Gorssel heeft in zijn land een steenen pot gevonden, welke 200 goudstukken uit het jaar 1576 bevatte, meldt de N. R. Crt. In een ziekenhuis te Rotterdam is overleden de 37-jarige H. A. v. d. L., die vorige week zich verzette bij arrestatie in verband met een diefstal van vaten boter en toen door een revol verschot werd getroffen R. Sterk is, gerekend van 18 Aug. 1940 af, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Nieuwe-Tonge benoemd. L. Ch. Kolff is, gerekend van 10 Juli 1940 af, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Wieringen benoemd. J. A. M. van de Mortel is, met 19 Nov. 1940, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Cuyk benoemd. A. Smit is, gerekend van 1 Nov. 1940 af, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Sprang-Capelle benoemd. Voor het tijdvak van 1 October 1940 tot 1 Oc tober 1941 is weder benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rjjkstuinbouwwinterschooi te Hoorn, W Nijboer, aldaar. De inspecteur der directe belastingen enz. H. J. van der Linde, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Tilburg is verplaatst naar Haarlem en toe gevoegd aan het hoofd van de inspectie der in voerrechten en accijnzen aldaar. door A. Hruschka 28 (Nadruk verboden) „Ja, dat zei ik. Maar 't was een kort bezoek ik vermeed natuurlijk ieder woord, dat aan öen moord kon herinneren. Hartwig's naam Werd niet uitgesproken. Maar nu ben ik vast overtuigd, dat Hartwig zich niet vergistte toen hij meende, dat de arme Lydia aan waanvoor stellingen leed.1 Alleen déaraan zijn haar ver klaringen, voor den rechter van instructie afge legd. toe te schrijven. U kunt er zeker van zijn, a.t ook de justitie dit spoedig zal inzien." „Nu, tot dusverre is de justitie vast van de Juistheid van Lydia's verklaringen overtuigd. t>e rechter van instructie, die 't mij verteld heeft, zei mij uitdrukkelijk, dat hij verbaasd had gestaan over de kalmte, waarmede mevrouw ïïolzmann haar verklaringen had afgelegd. Zeer hositief en zeer duidelijk, zei hy" Serena haalde de schouders op. ,,'t Is best mogelijk," zei ze, „dat menschen biet zulke hersen hun waanvoorstellingen tast bare vormen zien aannemen en dat daarom hun verklaringen den indruk maken, dat zij met de "•oni-HaJri overeenstemmen. Ik kan dat niet be- oordeelen. Doch men heeft toch zeker ook des kundigen geraadpleegd?' De rechter van instructie zei mij, dat dr. Schwarz den heer von M5archstatten heeft aan geraden zijn dochter, wier zenuwen zwaar ge schokt zijn, te laten onderzoeken door professor Köningshofen, den bekenden specialist. Von Marchstatten zal dat zeker doen, ware 't slechts om wille van Lydia, wier toerekenbaarheid waar schijnlijk door de verdediging zal worden be twist Ik wed, dat Henter's advocaat tot dat middel zijn toevlucht zal nemen. Dat systeem is trouwens heel modem en iets anders zal hem wel niet overblijven „En de advocaat zou eenvoudig de waarheid naar voren brengen, papa!" „Je bent verblind, beste Serena, anders zou je de waarheid elders zien. 't Is toch zoo dui delijk. Toen Henter bemerkte, dat hij al te zeer in het gedrang kwam, schreef hij je over Lydia's gestoorde geestvermogens. Hij wilde daar- door vooruit haar verklaring ontzenuwen; want hij moest er rekening mee houden, dat zij vroeg of laat de waarheid zou zeggen. Nu. ging Trau- metz met verbittering voort, „heeft hij zijn doel ook bereikt. Nu mevrouw Holzmann haar ver klaring heeft afgelegd, gelooft iedereen vaster dan ooit aan zijn schuld; alleen jij, Serena, gelooft er niet aan, Omdat jij dwaas genoeg bent aan zijn praatjes over gestoorde geestver mogens geloof te hechten!" „Niet daarom, papa, maar omdat ik Hartwig beter ken dan wie ook en omdat ik weet, dat hij tot zooiets niet in staat is." „Laten we daarover niet langer redetwisten; ik zie wel, dat alleen de tijd je wijzer kan maken.... Intusschen moet je mij tenminste beloven, dat je met het oog op den huidigen staat van zaken, alles zult vermijden, wat in deze leelijke zaak je naam in opspraak zou kunnen brengen." „Wat bedoelt u daarmee, papa?" „Op de eerste plaats, dat je je er van zult onthouden, partij te kiezen. Sommigen weten, dat je Henter kent en bevriend waart met Lydia, maar ik hoop, dat Je verder geen rucht baarheid daaraan zult gevenJe weet van de heele zaak niets af en daarom zul je er ook met niemand over spreken; anders zou 't kunnen gebeuren, dat men je als getuige dag vaardde. En dat, Serena, zou ik toch niet gaarne beleven!" „De terughoudendheid, die u eischt, kan ik u niet onvoorwaardelijk beloven, papa. Heel ze ker zal ik tegenover onze gewone kennissen het strengste stilzwijgen bewaren; maar als Ik Hart wig of de arme Lydia op de een of andere ma nier kon helpen, zou ik het onmiddellijk doen, zonder mij te bedenken en met blijdschap. Daar kunt u po rekenen, papa!" „Maak tenminste voorgoed een eind aan Je omgang met mevrouw Holzmann „Onmogelijk! Juist Lydia kan in den eersten tijd dringend behoefte hebben aan een trouwe vriendin. Ik weet niet, wat er zal gebeuren maar ik «kan geen belofte doen, die ik onder bepaalde omstandigheden niet zou kunnen houden." „Vernietig den brief van Henter, In geval je dat nog niet hebt gedaan.... „Ook dat mag ik niet doen. De brief bevat een korte, maar duidelijke beschrijving van de ontmoeting tusschen Hartwig en Lydia, welke Hartwig de overtuiging gaf, dat Lydia voor het öogenblik niet in het volle bezit van haar ver standelijke vermogens is. De brief kan bij het onderzoek zijn waarde hebben en daarom za) ik mij wachten, hem te vernietigen." „Dus, Serena, alles voor hem en niets voor m{j! Heeft die man mij jou reeds heelemaal doen verliezen?" Dat klonk als een smartkreet. Ook Serena was diep en pijnlijk getroffen. Zij sloeg haar armen om den hals van haar vader, keek hem in de oogen en zei met beven de stem: „Spreek niet zóó, papa! Nooit kan een vader zijn kind verliezen; nooit kan een dochter ver geten, dat het hart van haar vader het eerste was, dat op deze wereld voor haar klopte. Och, wat nu als een muur tusschen ontstaat, is slechts dit, dat u mij niét wilt begrijpenmisschien niet kunt begrijpen. Dat u mij een geluk wilt opdringen, dat voor mij in geenendeele een geluk is en dat u mij tegenwerkt, waar het om mijn echt geluk gaat. Gelooft u niet, dat ik even zwaar als u onder deze oneenigheid lijd? Gelooft u niet, dat ik .het leed van deze zware dagen duizendmaal gemakkelijker zou dragen, als u aan mijn zijde stond, met mij voelde, leed en hoopte? Als ik mij zelf kon zeggen: Zoodra Hartwig's onschuld bewezen is, wacht mij het geluk: vredig te kunnen leven tusschen de twee menschen. die mij op aarde het dierbaarst zijn! Maar zóó.... hoe donker ligt de toekomst vóór mij!! Hartwig's vrijheid kan mij slechts een half geluk brengen, zoolang het moet worden gekocht met uw verdriet, zoo lang de strijd tusschen geluk en plicht mij ver scheurt. 't Is zoo hard, zoo bitter, tegenover al die verschrikkelijke dingen alléén te staan en iederen dag zich zelf te moeten afvragen .Koe lang nog zul je het kunnen dragen?" Tranen verstikten haar stem. 't Was voor de eerste maal, dat zij op deze manier haar vader het leed van haar hart liet peilen en Traumetz was diep ontroerd. Want ieder woord zeide hem, hoe innig Sere na haar vader liefhad en hoe ontzettend zij leed. En voor de eerste maal kwam bij hem deze gedachte op: Kan een man. die door een zoo edel rein, hoogstaand wezen als Serena met een zoo 'onwankelbare en offervaardige liefde wordt bemind, een slecht mensch zijn? Was het echte vaderliefde, een dierbaar kind aan hartzeer en wanhoop ten prooi te laten, enkel omdat men haar gevoelens voor een an der niet begrijpt? Was het niet een plicht, een heilige, dure plicht, al het mogelijke te doen om tot dat be grip te komen? „Je spreekt als was ik je vijand," zei hij ein delijk met weeke stem: „O, mijn kind. zóó mag je niet over Je vader denken! Je moet integen deel steeds bij jezelf zeggen: Hij is mijn besté, trouwste vriend, die mij wil begrijpen, al vindt hij niet altijd onmiddellijk den goeden weg daar voor. Serena, wil je dit;,in je geheugen en in je hart prenten?" „Ja, papa...** Silas Hempel was dien dag van Pontius naar Pilatus geloopen om iets naders aangaande de nieuwe bewoners der villa Lotos te weten te komen. De zaak met de Alwingens b eek in orde te zijn. Na de voorgeschreven formaliteiten te heb ben vervuld, waren rij tegen het einde van Sep tember uit Gnaar Parijs vertrokken Silas sprak met een paar menschen, die de Alwingens kenden en ook wisten, dat rij. alvorens hun in Frankrijk wonende familie te gaan opzoeken, aan buitenlanders hun villa hadden verhuurd. Zij hadden hun personeel ontslagen, maar den concierge en zijn vrouw, die reeds lang bij hen in dienst waren, gedurende hun afwezigheid met het toezicht op de villa willen belasten. Maar dit leverde onoverkomelijk bezwaar op want de Amerikaan, die bereid was, een flinke huur te betaten. verklaarde de villa slechts dan te wil len nemen, als rij geheel leeg stond. d.WA: a s er niemand meer woonde. Op dat punt gaf hij niet toe. Ten eerste huur de hij de villa met geen ander doel. dan om volslagen rust voor zijn studiën te vinden; ten tweede was zijn moeder ziekelijk en had even eens behoefte aan volkomen rust. Eindelijk vreesde hij, dat er tusschen den concierge en diens vrouw gekibbel met zijn eigen personee zou ontstaan. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3