Storm gierde door den nacht P Japanners ontruimen Zuidwest-Kwantoeng en een deel van Kwangsi Egypte's premier plotseling overleden Schade in hetgeheele land Duitsche aanval op een munitieschip Tijdens het Voorlezen Van de Troonrede De marineluchtbases der V.S. in Uruguay Generaal Antonescoe bij Mussolini Algemeene demobilisatie in Roemenië Oproep tot de soldaten van De Gaulle Het vertrek van Molotof uit Berlijn VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Man door vallenden boomtak gedood Storm in België veroorzaakt een spoorwegongeluk Engeland breidt blokkade uit Troepen naar anderen sector overgebracht Bullitt vraagt ontslag VRIJDAG 15 NOVEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 1 3.25. Bij onze Agenten IJV2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22703 In de Betuwe Op slag gedood Molen zwaar beschadigd Molen in brand Duizenden boomen ontworteld Ook andere schepen uit een Britsch convooi getroffen Het frontbericht S Aanslag op Japanners te Sjanghai Feesten in Japan af geloopen Tot dusverre slechts „polsende besprekingen" Hoog water in Bulgarije Hongarije en Roemenië Vichy is bereid hen met open armen te ontvangen Fransche ministerraad bijeen Maar de dag is onbekend! Russisch commentaar op de besprekingen Kennedy tegen deelneming der VS. aan den oorlog De explosies in kruit' fabrieken liet NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Pet lossen regel 50 ct.. Ingex. mededeelingen 50 cent. Idem op pag een 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Ook in de IJselstreek en den Gelderschen Achterhoek heeft de storm huis gehouden. Tallooze boomen werden ontworteld en op ver scheidene plaatsen werd aan huizen en schuren schade aangericht. In Zutfen werden drie huizen onder vallende boomen verpletterd, terwijl een 8root kippenhok van een pluimveehouder werd 'ngedrukt. Hierbij kwamen ongeveer tweehonderd wPpen om. Te Vorden ging een fabrieksschoorsteen tegen oen grond en werd het hotel Jansen aan de Achterzijde ernstig beschadigd. Ook aan boer derijen werd veel schade aangericht. In de Betuwe zijn tal van daken van boerde rijen en hooibergen vernield. De Ned. Herv. kerk k Deil heeft honderden pannen en haar schoor steen verloren. Vele gezinnen zijn geruimen tijd v&n electrischen stroom verstoken geweest. In Oen Voetakker tusschen Deil en Geldermaken S'Jn vele boomen ontworteld en op den weg ge worpen. Ook uit Rumpt, Beesd, Enspijk en Gellicum Wordt schade gemeld. Een hondenhok woei met den hond in een boom. Het dier dat aan den ketting lag, kon zich niet bevrijden, maar gelukkig was de ketting lang genoeg, zoodat de hond niet stikte, doch half op den grond staande, half hangend zijn bevrijding moest afwachten. Een wielrijder, die op weg was naar Leerdam, Werd met fiets en al opgenomen en in een sloot Seslingerd. Hij kwam er met een nat pak af. Voorts zijn vele vruchtboomen ontworteld. Tijdens den storm fietste de 40-jarige chauf feur J. Peters uit Millingen te Nijmegen in de St. Jacobslaan, waar hij door een zwaren neer vallenden tak aan het hoofd werd getroffen en neergeslagen. De gemeente-arts, dokter Van Ewijk, die onmiddellijk gewaarschuwd was, kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot werd naar het Canisiusziekenhuis overgebracht. Het slachtoffer was vader van een groot gezin. Tijdens den storm werd op den weg Nijmegen- Mill de z.g. Torensche molen, dateerende uit de 17e eeuw, door den storm zwaar beschadigd. De molen hangt voorover en men kan door de wan den heen zien. Men vreest, dat deze oude molen zal moeten worden afgebroken. Op Alverna te Wychen bij Nijmegen is een korenmolen, toebehoorende aan den heer J. Ko ning, door brand vernield. Door den storm was de molen uit de rem geslagen en gaan draaien. Hierdoor was de as warm geloopen en brand ontstaan. Veel graan en meel is vefloren gegaan. Te Breda is vooral het Liesbosch zwaar geteis terd. Geheele complexen dennenbosch liggen tegen den grond en op sommige deelen is geen boom blijven staan. Tientallen zware eiken zijn gebroken of ontworteld. In de Ulvenhoutsche bosschen is de 32 M. hooge brandtoren met donderend geraas naar beneden gekomen en vrijwel geheel versplinterd. Ook een eeuwenoude den, bekend als de Een zame Reus, is door den storm geveld. In de Sterstraat te Ulvenhout zijn dertien langs den weg staande zware eiken door den storm ontworteld en op den weg gevallen. Volgens mededeeling van den houtvester van het Mastbosch zijn meer dan tweeduizend zware dennen geknakt of ontworteld, terwijl er hon derden scheef in het bosch hangen. De wegen door de bosschen zijn vrijwel alle versperd. BERLIJN, 14 Nov. (D.N.B.). Inzake den aan- van Duitsche vliegtuigen op een door ver- ^heidene kruisers beschermd groot Engelsch Convooi aan de Oostkust van Schotland ver leemt het D.N.B. nog, dat het koopvaardijschip Van 8.000 ton een voltreffer kreeg en na een A^are ontploffing reeds binnen twee minuten ^hk. De ontploffing was zoo hevig, dat er op het schip een waar vuurwerk ontstond en de seheepsromp in duizend stukken barstte, die Onderden meters hoog in de lucht schoten. Men kan aannemen, dat het hier een schip betrof, dat met sterk ontplofbare munitie ge iden was. Met stelligheid kan voorts worden aangenomen, dat ook het schip van 5.000 ton, dat midscheeps getroffen werd en onder zware r°okontwikkeling bleef liggen, gezonken is. Het Schip van 6.000 ton kreeg twee zware treffers, a aarvan een op den boeg en een in de machine kamer, zoodat het vaartuig terstond zonk. Een ahder vrachtschip kreeg een bom op den boeg, 2°odat de wand werd opengereten en het schip kinnen twintig minuten zonk. Mackay Radio heeft een tweede S.O.S.-sein °Pgevangen van het Britsche vrachtschip Em pire Wind, volgens hetwelk het schip na een aanval van een Duitsch vliegtuig in zinkenden ^tand verkeert. Aangezien het schip niet v°orkomt in Lloyds register neemt men aan, at het een opgekocht neutraal schip is. Bet frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Ook de bouw en de indeeling van het Weer- ]j achtsbericht van heden bevestigen de vervul de van de beide destijds genoemde voornaamste oarachten voor den strijd, n.l. verwoesting van °r den oorlog belangrijke doelen in Engeland Srh tot zinken brengen van vijandelijke heepsruimte. Deze beide opgaven dienen het- We doel, te weten het stelselmatig murw ma- eh van de defensieve kracht, die den tegen- lander nog rest. .Bet opperbevel van de weermacht plaatst het zinken brengen van vijf gewapende koop- Vaardf den ers aan de spits van de berichten van he- - over behaalde successen. Uit den mond van h leider der Britsche regeering, Churchill, heeft en vernomen, dat de scheepsverliezen, die de tct, weken sterk toegenomen zijn, den Engel- j, oen groote zorgen bereiden en de op zichzelf taeds uiterst moeilijke positie van Groot Brit- ahnië ontzaglijk verzwaren. De afhankelijkheid o het eiland van overzeeschen aanvoer is na et verlies van alle posities op het vasteland eeas onmiskenbaarder geworden en wel wat de °ortzetting der bewapening zoowel als ook wat t e ravitailleering van dit uitgesproken indus- legebied betreft. Engelsche marinekringen heb- ep beweerd, dat het bezit van de Kanaal- en jtlantische kust met haar talrijke steunpunten v ^emmerend moest werken op de paraatheid de Duitsche marine. De Duitsche duikbootep ebben intusschen metterdaad het tegenbewijs k Wra deze onzinnige redeneering geleverd en b]6Tezen' dat de aieuwe uitloophavens de tegen- °kkade aanzienlijk vergemakkelijken en mede ^■hsprakelijk zijn voor de snelle stijging van de s zinken gebrachte scheepsruimte. .Met de gisteren door Duitsche gevechtsvlieg- lgen vernietigde vijandelijke scheepsruimte to? 20 0°0 brt. stijgt het heden gemelde Britsche ^taalverlies met 48.840 brt., 'n cijfer, dat zich tvel toe leent de Engelsche leiding van den r'og ter zee een nieuwen schrik np het lijf te JaSen en de oude zorgen te vergrooten. BRUSSEL, 14 Nov. (D.N.B.). De orkaan achtige storm, die vanochtend in de vroegte boven geheel België gewoed heeft, heeft een ernstig spoorwegongeluk veroorzaakt. Om 7.35 uur reed een personentrein uit Thienen op het station Dieghem bij Brussel op een stilstaan- den trein. De botsing was zoo hevig, dat ver scheidene wagens van den personentrein totaal vernield werden. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn 21 reizigers, allen Belgen, gedood, en dertig zwaar- en vijftig lichtgewond. NEW YORK, 14 Nov. (D.N.B.). Naar de New York Journal American uit Londen meldt, heeft de Britsche minister voor de Blokkade bekend gemaakt, dat Engeland de blokkade nu ook heeft uitgebreid tot Syrië, Fransch West-Afrika, Liberië, Portugeesch-Guinea, Madagaskar en het eiland Reunion. Uit een eigen bericht van Svenska Dagbladet uit Londen blijkt de fantastische stijging van de Engelsche staatsuitgaven. De laatste twee weken zijn de uitgaven tot het ongehoorde be drag van 192 millioen pond gestegen, hetgeen overeenkomt met een jaarlijksche uitgave van ongeveer vijf milliard of het geheele Engelsche nationale inkomen van voor den oorlog. BW De opmarsch der Italianen in Griekenland stuit in het "bergachtig gebied op vele moeilijkheden (Foto stapt) TOKIO, 14 Nov. (Domei). Het Japan- sche leger heeft de evacuatie van het Zuid westen der provincie Kwantoeng en het deel der provincie Kwangsi, dat het had bezet na zijn landing bij Fakhoi aan de Golf van Tonking op 15 November 1939, voltooid, zoo deelt het keizerlijke hoofdkwartier mede. Op 13 November ontruimden de Japansche troepen Jamtsjau, in het Zuidwesten van de provincie Kwangtoeng, „zonder eenig verlies", aldus deelde de legerafdeeling van het keizer lijk hoofdkwartier vanmiddag om 5 uur mede. Het communiqué herinnerter aan, dat de Japansche troepen op 28 October begonnen te rug te trekken uit Nanning, de vroegere hoofd stad van de provincie Kwangsi in het achter land van Jamtsjau. Hieraan voegt het commu niqué toe: „Deze strijdkrachten zullen in een anderen sector worden gebruikt." Het communiqué luidt: „Een deel van onze troepen is, na hun bezetting van Jamtsjau en de omgeving van Nanning half November van het vorige jaar, bezig geweest met het afsnij den van 't verkeer uit Fransch Indo-China naar Tsjoengking. Aangezien hun missie een einde heeft genomen door het binnenrukken van onze troepen in Fransch Indo-China, zijn zij op 23 October begonnen uit Nanning terug te trek ken. Op 13 November hebben zij Jamtsjau ont ruimd. Deze strijdkrachten zullen in een an deren sector worden gebruikt. Onze strijdkrach ten hebben geen enkel verlies geleden." De woordvoerder van het departement van oorlog heeft verklaard: De Chineesche propa ganda, die beweert, dat de Japansche evacua tie van Nanning en Jamtsjau het voorspel vormt van een algeheel terugtrekken der Japanners uit Zuid-China, is geenerlei aandacht waard. De Japansche troepen zijn volkomen bereid, aldus ging de woordvoerder verder, de operaties gaande te houden door den druk te versterken op het anti-Japansche regime in China, tenzij en totdat dit zijn politiek drastisch herziet of ineenstort. Er op wijzende, dat de Japansche blokkade van Zuid-China is voltooid met het binnen rukken van Japansche strijdkrachten in Fransch LONDEN, 14 Nov. (D.N.B.) Naar Renter meldt, is Donderdag de ministerpresident van Egypte, Hassan Sabri Pasja, overleden. In de openingszitting van het Egyptische parlement is Donderdagmorgen, naar uit daïro wordt gemeld, fte plotselinge dood van den premier, Hassan Sabri Pasja, be kend gemaakt. Deze heeft in Egypt en de Arabische landen ontzaglijk opzien gewekt, daar men groote be teekenis voor de toe komst van Egypte toekent aan de parle- mentszitting, die Donderdag zou beginnen. Men verwacht daarvan een nieuwe poging van de Anglophiele Sadistenpartij onder lei ding van Ali Maher om Egypte aan de zijde van Engeland in den oorlog te brengen. Hassan Sabri Pasja, die zich bij de aanvaar ding van het bewind op 27 Juni jj. solidair ver klaarde met de door zijn voorganger, Ali Maher Pasja, gevoerde politiek van niet-oorlogvoering, heeft' het verstaan, ondanks sterken Engelschen druk dezen koers te handhaven. Nog kort ge leden poogde de Engelsche minister van Oorlog, Eden, tijdens zijn verblijf te Cairo door nieuwe dreigementen en beloften wijziging in de Egyp tische politiek te brengen. Ook deze poging strandde op de houding van den koning en zijn minister-president. In de parlements-bijeenkomst van heden Don derdag zou de plotseling overleden premier een groote rede houden, waarvan men in politieke kringen algemeen een weigering verwachtte aan het adres van de Engelschen en hun vrienden in het Egyptische parlement om deel te nemen aan den oorlog. Het tijdstip van overlijden van Hassan Sabri Pasja, die zich gisteravond nog in de beste gezondheid verheugde, heeft groote verontrusting in de Arabische wereld teweeg ge bracht. Deze plotselinge dood herinnert, zoo ver klaart men, aan overeenkomstige geheimzin nige sterfgevallen in het nabije Oosten, die reeds toegeschreven konden worden aan gekonkel van de Intelligence Service. Deze pleegden zich steeds voor te doen, als deze persoonlijkheden stonden voor belangrijke beslissingen, die En- gclands belangen raakten. Volgens berichten uit Cairo heerscht er in de Egyptische hoofdstad tusschen de politieke par tijen aan den vooravond der opening van het parlement eert sterke spanning. Onder den zwa ren Engelschen druk heeft Ali Maher de laatste dagen verscheidene betoogingen op touw gezet om den Egyptischen politici en de regeering, die zich tegen de Britsche eischen verzetten, moei lijkheden te bereiden. De Engelsche autoriteiten hebben talrijke arrestaties verricht. Ook afge vaardigden zijn in hechtenis genomen om, naar men te Cairo constateert, op deze wijze een meerderheid ten gunste van de oppositie te ver hinderen. In tegenstelling tot de eerste Britsche berichten, die zeiden dat de Egyptische mi nister-president, Sabri Pasja, was overleden, kort voor hij zich naar het parlement zou begeven, melden Engelsche bronnen thans, dat de dood intrad, nadat Sabri was be gonnen met de voorlezing der Troonrede. Plotseling zakte hij voor de voeten van ko ning Faroek ineen. De troonrede werd later verder voorgelezen door den voorzitter van den Senaat. Zij zegt dat Egypte het En- gelsch-Egyptische verdrag op dezelfde wijze wil blijven nakomen, hetgeen zou beteekenen dat de regeering haar politiek handhaaft en het Egyptische volk buiten den oorlog tusschen Italië en Engeland wil houden. Indo-China, verklaarde de woordvoerder, dat Nanning, de vroegere hoofdstad van de provin cie Kwangsi, waaraan tot dusverre "belang was gehecht als sleutel van de aanvoersroute voor het regiem van Tsjoengking, zijn strategische waarde heeft verloren. Vandaar de ontruiming van Nanning door de Japanners volgens de mededeeling van 28 October en van Jamtsjau op 13 November. De woordvoerder zeide: „De ontruiming van dezen sector is vrijwillig ten uitvoer gelegd door de Japansche troepen om strategische redenen en de troepen, die uit dezen sector zijn terug getrokken, worden in een anderen sector ge bruikt." Een zuiver verzinsel noemde de woordvoerder de Chineesche bewering, dat Chineesche legers Nanning hadden veroverd na feilen strijd. Hij wees er daarbij op, dat de Chineesche troepen er niet in waren geslaagd, aan de Japansche evacuatie ernstige belemmeringen in den weg te leggen, ondanks het feit, dat Tsjang Kai Sjek persoonlijk het bevel op zich had geno men over die troepen te Lioetsjau in de pro vincie Kwangsi sedert 6 November, zoodat de Japansche troepen de evacuatie voltooid heb ben zonder eenig verlies te lijden. De Japansche troepen, die uit Nanning zijn teruggetrokken, werden in Jamtsjau geconcen» treerd alvorens dit te evacueeren, maar al dus de woordvoerder de Chineesche legers slaagden er niet in zelfs deze Japansche concen tratiebeweging te belemmeren. Na het verlies van Itsjang, de belangrijke rivierhaven aan den Jangtse, die den sleutel vormt van den aanvoerweg voor het regiem van Tsjoengking, zoo zeide de woordvoerder verder, ziet dit regiem zijn aanvoer via Fransch Indo- China afgesneden door de Japansche strijd krachten, terwijl de Birmaweg is verbroken door de Japansche luchtstrijdkrachten, die de sta len bruggen over de Mekong en de Salween on middellijk na de heropening van den weg ver nielden. De blokkade, zoo besloot de woordvoerder, is op deze wijze door de Japansche strijdkrachten verscherpt, hetgeen een beslissende uitwerking moet hebben op het regiem van Tsjoengking. De Japansche kapitein Isjibasji is te Sjanghai in de stadswijk Hongkau door een onbekend ge bleven Chinees met twee schoten in den schou der gewond. Isjibasji is de zevende Japanner, die den laatsten tijd in Sjanghai het slacht offer van een aanslag geworden is. De feesten ter gelegenheid van het 2600-jarig bestaan van het Japansche keizen-ijk, die Zon dag voor het Keizerlijke Paleis in tegenwoor digheid van den keizer en de keizerin geopend zijn, zijn heden gesloten. De vroegere commandant van de Japansche vloot in de Zuid-Chineesche wateren, vice-admi- raal Takasoe, die onlangs naar Tokio is terug gekeerd, is door den Keizer in audiëntie ont vangen. Hij bracht verslag uit over de actie der vloot in Zuid-China. Na de audiëntie verklaar de Takasoe, dat de aankomst van een Japansche marineafdeeling en een legergroep in Fransch Indo-China zonder twijfel een zware slag voor het regime te Tsjoengking geweest is. Japan zal de blokkade om de Chineesche kust steeds nau wer maken. BUENOS AIRES, 14 Nov. (D.N.B.) De ambas sadeur van Uruguay heeft een bespreking ge voerd met den Argentijnschen minister van uui- tenlandsche Zaken, Rocca, waar de onderhan delingen van Uruguay met de VS. over de ves tiging van marineluchtbases werden behandeld. Volgens persberichten verklaarde de ambassa deur, dat tot dusver slechts „polsende bespre kingen" tusschen Washington en Montevideo gevoerd zijn en verzekerde, dat Uruguay omtrent deze problemen met de naburige regeeringen overleg zal plegen alvorens zij concreten vorm aannemen. BELGRADO, 14 Nov. (D.N.BDe Save is in den benedenloop in de streek van Obrenovac, over groote afstanden buiten de oevers getre den. Een gebied van omstreeks 5000 H.A. vrucht baar akkerland is overstroomd. ROME, 14 Nov. (D.N.B.). De Duce heeft vanmiddag den Roemeenschen minis ter-president, generaal Antonescoe, ontvan gen in tegenwoordigheid van den Roemeen schen minister van Buitenlandsche Zaken, Sturdza, en diens Italiaanschen ambtsge noot, graaf Ciano. Generaal Antonescoe en de Roemeensche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Sturdza, wa ren tevoren in het Palazzo Chigi door graaf Ciano ontvangen. De Italiaansche gezant te Boekarest en de Roemeensche gezant te Rome waren daarbij tegenwoordig. Wat later verge zelde Ciano zijn gasten naar het Palazzo Ve- nezia, waar zij door den Duce werden ontvan gen. Het onderhoud begon te 17 uur en duurde tot 18.30 uur. Het werd bezield door den geest van wederzijdsch begrip, die thans de betrek kingen tusschen beide landen kenmerkt. De :gasten keerden daarna terug naar de Villa Madama. Langs den weg werden zij door de bevolking toegejuicht. ROME, 14 Nov. (D.N.B.). Betreffende het be zoek van den Roemeenschen regeeringschef, generaal Antonescoe, wordt in Italiaansche po litieke kringen verklaard, dat dit bezoek niet alleen van formeele beteekenis is. Na de door de spilmogendheden gegeven garantie voor de territoriale onaantastbaarheid van Roemenië en na het herstel van normale betrekkingen met Rusland, kan het nieuwe Roemenië beschouwd worden als definitief te behooren bij de mo gendheden, die haar politiek ontwikkelen in overeenstemming met de beginselen der spil- politiek. Het bezoek van den Roemeenschen re geeringschef heeft reeds daarom een positieven inhoud van aanzienlijke beteekenis. Alle pro blemen, die Roemenië en Italië, resp. de samen werking van Roemenië met de spilmogendheden in het Donaubekken betreffen, zullen bij de be sprekingen in Rome aandachtig worden bestu deerd, met inbegrip van de economische pro blemen. Het is in Rome niet gebruikelijk, zoo wordt verder verklaard, preciseeringen te geven omtrent den inhoud van die besprekingen. Het is echter duidelijk, dat bij de gedachten wisse lingen alle argumenten in den geest van we derzijdsch begrip en wederzijdsche vriendschap en in het kader van de nieuwe politieke en de •steeds nauwere economische betrekkingen, wel ke bestaan tusschen Roemenië en de spilmo gendheden, worden behandeld. BOEKAREST, 14 Nov. (D.N.B.) Krachtens een door generaal Antonescoe nog voor zijn vertrek naar Rome onderteekende en thans gepubliceerde wet wordt de geheele Roe meensche weermacht te land, te water en in de lucht gedemobiliseerd. De demobilisatie begint op* 15 November 1940, des middags om 2 uur. Het ministerie van Landsverdediging heeft echter de bevoegdheid om zoo noodig reservis ten op te roepen en tot opvorderingen over te gaan. Tot de mobilis&tie van het Roemeensche leger wefd, zooals bekend, overgegaan ter gelegen heid van het afstaan van Bessarabië en de Noordelijke Boekowina aan de Sovjetunie, einde Juni van dit jaar. In zijn reeds vermelde rede voor het Hongaar- sche Huis van Afgevaardigden wees de minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky, er op, dat het Berlijnsche driemogendhedenpact even als in Hongarije ook in Roemenië met voldoe ning is ontvangen. Dit schijnt de veronderstel ling te wettigen, dat Roemenië van zijn streven naar revisie heeft afgezien. Het verzoek van Roemenië aan Duitschland, opleidingstroepen te sturen, is een veilig onderpand, dat Roemenië een steunpunt der orde in Zuidoost-Europa wil worden. GENEVE, 14 Nov. (D.N.B.) De Fransche re geering heeft een oproep gericht tot de solda ten, die zich in goed vertrouwen bij de bewe ging van De Gaulle hebben aangesloten en na inzicht van hun dwaling den wensch geuit heb ben naar Frankrijk terug te keeren. Deze op een dwaalspoor geleide jongelieden, zoo luidt de oproep, hebben thans begrepen, in welk een jammerlijk avontuur zij met geweld of list be trokken zijn. Angstig vragen zij zich thans af, hoe hun vaderland hen zal opnemen, wanneer het hun gelukt zich te bevrijden. Een propaganda, die er naar streeft hen te compromitteeren, om hen tegen te houden, ver zekert hun, dat zij na hun terugkeer in Frank rijk aan een collectieve straf en militaire de gradatie blootgesteld zijn. Daar deze jonge sol daten begrepen hebben, dat de geheele natie een ondeelbaar blok om den roemvollen leider maarschalk Pétain vormt, is het vaderland oe- reid hen met open armen te ontvangen en hun dezelfde plaats als vroeger in te ruimen. De regeering moet er echter opmerkzaam op ma ken. dat deze oproep in geen geval kan worden uitgebreid tot de onwaardige leiders der op standige beweging, die hun plicht als soldaten en burgers verzuimd hebben op een oogenblik dat het gewonde vaderland zich weer opricht. De Fransche ministerraad is Donderdagmor gen onder voorzitterschap van maarschalk Pétain opnieuw bijeengekomen Ook Pierre Laval nam aan de beraadslagingen deel. Hij was daar toe hedenochtend uit Parijs naar Vichy terug gekeerd. Een nieuwe dag is aangebroken, een nieuwe periode tusschen opstaan en slapen gaan neemt een aanvang. Wij vinden het zoo gewoon, zoo natuur lijk, wij zouden haast zeggen ,ZOO da gelijks". Wij beginnen met onze dag taak, zooals wij dat zoovele dagen ge daan hébben. Den eenen dag wat meer zorg, den anderen dag wat meer vreugd, de normale afwisseling; zoo af en toe worden wij even wakker ge schud door een of andere bijzondere gebeurtenis en dan herneemt het le ven weer zijn bekende sleur. 's Avonds lezen wij ons krantje, wij spelen een partijtje kaart of siudeeren wat, tot het tijd wordi om naar bed te gaan en krachten te vergaren voor den volgenden dag. Géven wij ons er echter altijd wel voldoende rekenschap van, dat er eens een dag zal komen, waarop wij niet meer zullen ontwaken en dat die dag wel eens de dag van morgen zou kunnen zijn? Verliest dat nooit uit het oog, weest daarop te allen tijde voorbereid en leeft dan maar gerust door in uw da- gelijksche sleur, want dan behoeft gij niet bang te zijn na „uw laatste ont waken." BERLIJN, 14 Nov. (D.N.B.) Na twee drukke dagen is Donderdagmorgen, zooais reeds kort gemeld, de voorzitter van den raad van Volks commissarissen der Sovjetunie en volkscom missaris voor Buitenlandsche Zaken, Molotof, uit de Rijkshoofdstad vertrokken. Tegen 11 uur haalde de rijksminister van Buitenlandsche Za ken, von Ribbentrop, president Molotof van het gastenhuis der rijksregeering, kasteel Bellevue, af. om hem te vergezellen naar het station An- halt. Voor het station stond een eerecompagnie der weermacht opgesteld. Zij bewees den Sovjet- Russischen regeeringsleider de militaire eerbe wijzen. De voorzitter van den raad van volks commissarissen schreed met den rijksminister van Buitenlandsche Zaken langs het front van de eerecompagnie. Daarop begaf hij zich naar het feestelijk versierde perron. Naast vooraan staande mannen van staat, party en weermacht bevonden zich hier ook de leden van de Sovjet- Russische ambassade in Berlijn en de zaakge lastigde der Italiaansche ambassade. President Molotof gaf den leden van de Sovjet-Russische ambassade de hand. Vervolgens bleef hij eenige minuten lang in druk gesprek met de vooraan staande mannen van den nationaal-socialisti- schen staat, die te zijner begroeting aanwezig waren. Van elk afzonderlijk nam hij met har telijke woorden afscheid. Precies II uur stapte Molotof in den trein, vergezeld van den ambas sadeur der Sovjetunie in Berlijn, Schkwarzef. Door het open raam van zijn coupé wisselde pre sident Molotof woorden van afscheid met mi nister von Ribbentrop. Toen de trein zich in beweging zette, hieven de achtergeblevenen de hand ten groet omhoog. Twee dagen vol be langrijke besprekingen waren daarmede ge ëindigd. Het legerblad Krassnaja Swjesda noemt in een uitvoerig buitenlandsch politiek overzicht de reis van Molotof naar Berlijn de belangrijkste ge beurtenis der laatste dagen. Het is aan geen twijfel onderhevig, zoo merkt het blad op, dat de vernieuwing van het persoonlijk contact en van de vriendschappelijke gedachtenwisseling met de leiders der Duitsche politiek de verdere versterking en ontwikkeling der Duitsch-Russi- sche betrekkingen in het belang van beide lan den zal bevorderen. NEW-YORK, 14 Nov. CD.N.B.). De New- York Times meldt uit Washington, dat de ambassadeur der Vereenigde Staten in Frankrijk, Bullitt, zijn ontslag uit die func tie heeft aangevraagd en dat Roosevelt dit zal aanvaarden. De Amerikaansche ambassadeur te Londen, Kennedy, heeft bij zijn aankomst te Los An geles verklaard, dat er voor de Vereenigde Sta ten niet de geringste noodzaak aanwezig is aan den Europeeschen oorlog deel te nemen. In dezen crisistijd, zoo zeide Kennedy, is het een onvermijdelijke nationale plicht, Amerika buiten de overzeesche oorlogen te houden. Ken nedy betoogde verder, alles in het werk te zullen stellen om de Vereenigde Staten buiten den oorlog te houden. Hij wees er op, dat de hulp aan Engeland niet de Amerikaansche bewape ning mag belemmeren. Inzake zijn terugkeer naar Londen zeide de ambassadeur, dat hi) nog geen plannen gemaakt had. Een ambtenaar van den federalen geheimen dienst heeft in verband met de laatste explosies in Amerikaansche kruitfabrieken en andere bedrijven verklaard, dat het voor de hand ligt, dat tengevolge van de recente invoe ring van het versnelde arbeidstempo in de Amerikaansche wapenfabrieken de tot dusverre gebruikelijke voorzichtigheid der arbeiders bij de behandeling van de springstoffen heeft te lijden. Dit heeft tengevolge, dat het aantal ongelukken toeneemt. Vierduizend arbeiders der Crucible staalfabrie ken in Pennsylvanië zijn in staking gegaan om een verhooging van hun loonen af te dwingen. De Crucible Company behoort tot grootste bewapeningsbedrijven der Ver. Staten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1