Fruitteeltschool te Houten geopend New-Y orksche Beurs Rede van den Directeur- Generaal van den Landbouw De ravitailleering van Martinique uit Amerika VRIJDAG 15 NOVEMBER 1940 De officieele opening Groote gouddiefstal op Fransch schip Konoje geen Japansche „Führer" Vertrek van Amerikanen uit China Luchtverbinding Londen Lissabon Joego-Slavische bakkers in arrest Boterschaarschte in Zweden Ex-koning Carol „Witte" petroleum ontdekt Hitier ontvangt arbeiders in de wapenindustrie De Fransche regeeringsvorm Het effectenbezit van ex-koning Carol Oppositie in parlement te Boedapest BOEK EN BLAD OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART. Oude materialen en afvalstoffen. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART. Enquete Electrotechnische Industrie. ro WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT 50.50 1 Inbrekers op heeterdaad betrapt Jonge tuinders in eigen bedrijf Clearingkoersen Machinisten-examen Academische examens Apothekers-assistent Wiskunde L.O. Wiskunde M.O. FAILLISSEMENTEN In het land van het oude Sticht, in de gemeente Houten, ligt te midden der vette weilanden, waarin hooge peppels en berken den stormwind trotseeren, het landgoed Wickenburg t Goy (Houten). In de voormalige boerderij van dit land goed is de tiende fruitteeltschool hier te lande gevestigd, waarvan de'opening door den directeur-generaal van den Landbouw, ir. A. Roebroek. Donderdagmiddag plaats vond. i De boerderij, die tot dit doel geheel is geres taureerd en opgeknapt, maakte met haar nieuw bepleisterde muren en frisch schilderwerk een welvarenden indruk, terwijl ook het interieur aich aan dezen frlsschen en keurigen stijl aan past. Vele genoodigden en belangstellenden wa xen Donderdagmiddag in de boerderij ter ge legenheid van de offlcieele opening aanwezig. Allereerst sprak de voorzitter van de Ned. Pomologische vereeniging, jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord, een redevoering uit, waar aan wU het volgende ontleenen: Voor de Ned. Pomologische Vereeniging, hoofdafd. Fruitteelt der Ned. Heidemaatschap pij, is het heden een dag, welke tot vreugde stemt, nu in vervulling komt de opening van de fruitteeltschool voor de provincie Utrecht, met daaraan verbonden belangrijke oppervlakte voor een fruitteelt-proefbedrijf. Toen ten departemente van Economische Za ken de gedachte naar voren kwam, dat ter ge stadige verbetering van de kennis van de fruit teelt de oprichting van fruitteeltscholen en daaraan verbonden demonstratieterreinen wen- schelljk zou zijn, was de Ned. Pomologische Ver eeniging vanzelfsprekend terstond bereid haar volle medewerking te verleenen. Zoo is dan en kele jaren geleden door de N.P.V. een fruitteelt school gesticht te Terwolde. De oprichting van enkele scholen is daarna nog gevolgd, waartoe onze vereeniging, en meer malen haar afdeellngen, ook Immer volledige medewerking hebben geschonken. En thans staan wij hier voor de in gebruik neming van de tweede school, welke door de N.P.V. zelve is gesticht. Reeds enkele jaren was reikhalzend uitgezien naar een terrein, ge legen in het hartje van de provincie Utrecht, waar "n school met bedrijf ken worden gesticht. En toen van het landgoed Wickenburg een gedeelte werd geveild, bleek by onderzoek van den grond, dat deze voor het doel uitnemend geschikt was, terwijl de ligging geheel beant woordde aan de wenscben, die ten dezen op zichte golden. Er was echter veel geld voor noodig en bij een veiling weet men nooit te voren hoe het loopen zal. De middelen er voor had de Ned. Pomologische Vereeniging zelve niet, maar. gelijk het kind dankbaar moet zijn aan de ouders voor hetgeen voor hem wordt gedaan, zoo past hier zeer zeker een woord van groote dankbaarheid en tevens van groote hulde voor het juiste inzicht aan de moeder-maat schappij, de Ned. Heidemaatschappij voor de royale hulp, welke spontaan door haar werd ge schonken. Ik wil dan daarnaast tevens het groote ver trouwen van onze vereeniging uitsDreken, dat de groote opzet van deze mooie school en dit belangrijke bedrijf, ook meer en meer den steun zal verkrijgen van allen, die hierby belang heb ben en hierin belang stellen. Hoezeer de centrale ligging van deze school en dit bedryf van beteekenis is voor deze pro vincie, biykt al uit de vele aanmeldingen uit diverse gemeenten, zelfs van verafgelegene, zoo dat de Rykstuinbouwconsulent, die met de di rectie van dit instituut is belast, daaruit een keuze heeft moeten doen. Münheer de directeur der school, ik wensch u en den heeren leearen, aan deze school verbonden, veel succes toe met uw stellig streven om deze school tot grooten bloei te brengen. Een mooie taak is voor u weggelegd, welke, ik twijfel er niet aan, door u allen met volle liefde zal worden ter hand genomen. Ten slotte sprak de voorzitter de verwachting uit, dat de samenwerking met alle Instanties en met alle vereenigingen niet beschaamd zal wor den en dat deze school en deze tuin samen een schoone parel zullen worden aan het belangryke snoer van instellingen van dien aard, welke in den lande tot heil en zegen van onze Neder- landsche fruitteelt zijn. Vervolgens nam de Directeur-Generaal van den Landbouw, ir. A. Roebroek, het woord. Hoe wel ook deze lage landen, aldus spr., gewikkeld zyn In den geWeldigen wereldstryd, die is ont brand, gaan wy, Nederlanders, met onze beken de nuchterheid voort met de werken van den vrede. Dit is de tiende fruitteeltschool, die in ons land is gesticht. Dit feit stemt tot dank baarheid. Het fruit toch neemt In de voeding van den' mensch een groote plaats In en deze plaats wordt steeds belangrijker. De gevoerde propaganda voor een betere voeding is daaraan zeker niet vreemd. Het is het welbegrepen eigenbelang vaagden fruitteler, dat hy streeft naar verbetering en verhooging van de opbrengst. Worden toewijding en liefde voor den arbeid geleid door een ver hoogde deskundigheid, dan is het resultaat groo- ter. De gestichte scholen zyn de centra, waaruit aan deze beweging leiding en richting gegeven worden. Het is sprekers vaste overtuiging, dat ook van deze school een goede invloed zal uitgaan. Jarenlang heeft de Rijkstuinbouwcomsulent, de heer Leendertz. den bodem voorbewerkt. Vergelijken we dit gebied met het totale Ne- derlandsehe fruitteeltgebied, dan bedraagt dit ruim 9 pet. We treffen er vier veilingen aan: Utrecht, Houten, Bunnik en Wyk bij Duurstede. Maar niet alleen economische belangen beheer- schen onzen arbeid, er zijn ook sociale belangen te dienen. Wordt de fruitteelt intensief bedreven een wordt alles aan de betere verzorging der boom gaarden ten koste gelegd, dan zal er ook arbeid zijn Voor velen. Na te hebben uitgeweid over de organisatie van de fruitteelt, zeide spr., dat het byzonder verheugend was, dat de fruitteeltbelanghebben den hier als een groote eenheid optraden. Tenslotte deelde ir. Roebroek mede, dat de school den naam zal dragen van den voorzitter der Pomologische Vereeniging, tevens voorzitter van den Raad van Beheer, Jhr. G. P. van Tet» van Goidschalxoord. In de hoop, dat deze Fruitteeltschool dit land van het Oude Sticht zoowel ln economisch als in sociaal opzicht tot zegen moge zyn en met de bede, dat God haar arbeid moge zegenen, verklaarde spr. haar geopend. Jhr. W. H. de Beaufort en de burgemeester van Houten, de heer V. R. Los, wenschten ver volgens de Ned. Pomologische Vereeniging ge luk met de aanwinst, die haar dezen dag te beurt was gevallen. De heer R. Lijsten gaf een verklaring van het geteekende plan van de school, waarna aan de aanwezigen gelegenheid werd gegeven het fraaie interieur en de by de school behoorende gron den in oogenschouw te nemen. TANGER, 14 Nov. (D.N.B.). De politie van Casablanca (Fransch Marokko) heeft een groo ten gouddiefstal opgehelderd, gepleegd ten na- deele van den Franschen staat of wel van de Banque de France. Bij den opmarsch van de Duitsehe troepen uit Parys werden de laatste goudvoorraden van de Banque de France naar Brest overgebracht, om verscheept te worden naar een Fransche kolonie op grooten afstand van het strijdtooneel. Te Brest werd dit goud aan boord van de Ville d'Alger gebracht, die onder een hagel van Duit sehe Stukabommen uitliep. Eerst in volle zee werd de bemanning er van verwittigd, dat de reis naar Casablanca en Dakar ging. Na aankomst te Casablanca werd bij controle der lading geconstateerd, dat een buidel met 10.000 gemunte goudstukken van tien en twin tig goudfranc, ter waarde van millioenen ont brak. De politie werd hiervan in kennis ge steld. De verdenking viel op drie matrozen van het schip, die plotseling op grooten voet leefden en overal vertelden dat zy ln de lotery gewon nen hadden. Na hun arrestatie bekenden zy dat zy onderweg door een indiscretie bekend ge raakt waren met den aard der lading en be sloten hadden een buidel te ontvreemden, die «y in de kiel van het «chip verstopten. Een zak haver hadden zij er voor in de plaats ge legd. Andere matrozen hadden hen evenwel ver rast en een deel van den buit als zwyggeld geëischt. Te Casablanca waren allen toen vap boord gegaan, om de goudstukken te" wisselen. De po litie heeft nog zes matrozen gearresteerd, die medeplichtig waren. TOKIO, 14 Nov. (Domei). De directeur van het landdagbureau van het genootschap voor dienst aan de natie, Majeda, heeft gisteren ver klaard, dat Konoje als premier en ambtshalve voorzitter van het genootschap niet de attri buten zal bezitten van een Japanschen „Führer". Majeda wees er op, dat de voorzitter van het genootschap van dienst aan de natie het Ja-" pansche volk niet direct zou leiden of presidee- ren. Hy wees op artikel 6 van de statuten van het genootschap, waarin wordt gezegd, dat de voorzitter niet de natie zou leiden, maar alleen de zaken van het genootschap zou presideeren. Voorts ontkende Majeda, dat het genootschap zou dienen als afdeeling der regeering; tevens echter gaf hy toe, dat het genootschap niet als „oppositieparty" zou optreden. PEIPING, 14 Nov. (D.N.B.). Een tweede groep van honderd Amerikaansche burgers is vandaag van Peiping naar Tientsin vertrokken, om zich met 150 andere geëvacueerde Amerika nen aan/boord van het Amerikaansche s.s. Ma riposa te begeven. Dit schip, dat reeds honderd Amerikanen uit Sjanghai aan boord heeft, zal van Tsjlnwangtau vla Japan naar de Vereenig- de Staten varen. LISSABON. 14 NPv. (D. N. B.). Naar de Diario di Noticias meldt, zullen tusschen Lon den en Lissabon geen landvllegtuigen meer vl.egen. De dienst zal worden onderhouden door watervliegtuigen van de 'British Overseas Airways. BELGRADO, 14 Nov. (D.N.B.) In de Mid- den-Kroatische stad Petrinja zijn alle bakkers wegens prysopdryving en gewichtsvermindering van het brood geairesteerd en tot 10 dagen ge vangenisstraf veroordeeld. Zij moeten om beur ten hun straf uitzitten, aangezien de plaatse- lyke gevangenis te klein is en bovendien omdat de bevolking anders zonder brood zou zitten. STOCKHOLM, 14 Nov. (D.N.B.) De door het hamsteren van boter in Zweden ontstane toestand heeft zulke vormen aangenomen, dat sinds ongeveer twee weken geen boter voer par ticuliere huishoudens meer beschikbaar is. Vooral doordat Zweden tot dusver groote hoe veelheden boter exporteerde, heeft dit feit tot scherpe aanvallen in de pers geleid. In Stock holm worden z.g. boterdagen ingevoerd, waarop de verkoop van boter vrij is. Men hoopt aldus een meer billyke verdeeling van den botervoor- raad te verkrijgen. ROME, 14 Nov. (Transcontinent Press). Naar uit Madrid wordt gemeld, stemt het bericht van de arrestatie van den vroegeren Roemeenschen hofmaarschalk Oerdarinoe niet overeen met de feiten. Daarna werd gemeld, dat Oerdarianoe op een verzoek tot uitlevering van de Roemeen- sche regeering door de Spaansche autoriteiten ln Seviila gearresteerd en naar Madrid over gebracht zou zyn. Ex-koning Carol, die zich nog steeds met mevrouw Loepescoe in Seviila bevindt, heeft aan de pers aldaar verklaard, dat hij niet met mevrouw Loepecoe getrouwd is. Deze verklaring was klaarbiykelyk een gevolg van de berichten uit Madrid van twee Londensche dagbladen, die beweerd hadden dat het huwelijk van den ex-koning met de gescheiden Jodin Loepescoe reeds jaren geleden was gesloten. MOSKOU, 14 Nov. (D-N.B.)Bij boringen naar aardgas ln het dal van de rivier de Samoera, in de autonome Kaukasische Sovjet-Republiek Dagestan, is men tusschen de 600 en 700 meter diepte naar "de Izwestja meldt op ..witte" petroleum gestuit. Dit soort, dat evenals water kleurloos is, treft men in de natuur slechts zeer zelden aan. Wie dit bord voor zich ziet moet 4 x t r voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- ra ngsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) WASHINGTON, Id Nov. (D.N.B.) Om de ravitailleering der Fransche kolonie Martinique uit Amerika mogelijk te maken, zyn de in de Vereenigde Staten bevroren Fransche saldi, naar de Associated Press uit toonaangevende bron verneemt, voor een deel „ontdooid". Verder wordt gemeld, dat de onderhandelingen tusschen de autoriteiten van Martinique en den consul der Vereenigde Staten geëindigd zijn, zoodat thans een oplossing van alle bestaande proble men mogelyk is. De onderhandelingen zyn ge voerd door den Amerikaanschen admiraal Greenslade, die in begin November per vlieg tuig naar Martinique is gegaan. BERLIJN, 14 Nov. (D.N.B.) In tegenwoordig heid van dr. Ley, minister dr, Todt en rijks perschef dr. Dietrich heeft de Führer in de Rijkskanselary 85 arbeiders van het front en de wapenindustrie, die met het kruis van oorlogs verdiensten onderscheiden zijn, en 40 arbeidsters uit de wapenindustrie ontvangen. De Führer zette zijn gasten uiteen, waarom het plutocra tische, kapitalistische Engeland op grond van zijn anti-sociale opvatting den Duitschen socia len staat den oorlog heeft verklaard. Deze stryd wordt niet alleen gevoerd, aldus Hitler, door den Duitschen soldaat, die de beste in de wereld is, even beslissend is het reusachtige millioenen- leger, dat in de Duitsehe fabrieken en de wa penindustrie werkt. De tegenwoordige Duitsehe staat is gegrondvest op het krachtigste funda ment, dat men zich denken kan op de breede massa van het werkende volk. Met dit aaneen gesloten front van den arbeid zal Duitschland den oorlog doorstaan en na de overwinning den socialen staSt tot den voortreffelyksten ter we reld maken. Het groote aandeel, dat de arbei ders in den stryd hebben, is tevens een voor bereidend werk voor den geweldigen vredes- arbeid, .die na de overwinning de grootste-taak van Duitschland zal zyn. GENèVE, 14 Nov. (D.N.B.). Naar uit Vichy wordt gemeld, is de formule, die gebruikt werd bij de uitreiking van onderscheidingen, dooi den minister van justitie gewijzigd. Tot dusverre begon deze formule met de woorden „In naam van den president der republiek." Deze woorden zijn veranderd in „In naam van het staats hoofd." BOEKAREST, 14 Nov. (D.NB.) De Roe- meensche minister van Justitie heeft gelast, dat alle aandeelen, obligaties en andere effecten, die eigendom zijn van ex-konlng Carol, door de hui dige bezitters of beheerders by de Roemeensche Credietbank moeten worden gedeponeerd. Tot beheerder van dit vermogen is de hofmaarschalk kolonel Romniceanoe benoemd. BOEDAPEST, 14 Nov. (D.N.B.) De begroo ting van het ministerie van Buitenlandsche Za ken is door het Huis van Afgevaardigden, met de stemmen der Pijlkmisers en de Imredygroep te- ge^ aangenomen. De voornaamste sprekers de zer beide rechtsche oppositioneele groepen ver klaarden, dat zij weliswaar accoord gingen met de lijn, waarlangs de Hongaarsche buitenland sche politiek gevoerd wordt, maar dat zij tegen de begrooting van Buitenlandsche Zaken stem den om uitdrukking te geven aan hun zeer sterke wantrouwen in de regeering. 2x2 5. MERKWAARDIGE UITKOMSTEN VAN CIJFER EN GET ALLENCOMBINATIES door A. P. van Leeuwen. Uitg. H. J. W. Becht, Amsterdam. De titel verklapt vrijwel, wat de samenstel ler' hier zyn lezers gaat presenteeren. Dit boekje geeft zegt hij dan ook in zijn Voor woord „een greep uit de vele en riike ver zamelingen, in den loop der eeuwen ontstaan verzamelingen van ontspannende opgaven, merkwaardige cijfer- en getallencombinaties, wiskundige verpoozingen, enz. vernuftige vindingen van groote wiskunstenaars van aller lei nationaliteit. In de achtereenvolgende hoofdstukken: cy- fer-merkwaardigheden, allerhande raadsels, meetkunde als amusement, spelen met cijfers, sophismen, paradoxen en vraagstukken met verborgen fouten, treffen we vele nummertjes aan, waarop men in de prijsvraagrubrieken van blad en periodiek van tijd tot tyd de lief hebbers vergastte en weer vergast, maar ook meerdere, die men als nieuwe of althans min der algemeen bekende mag begroeten. Zoo doende kan dit werkje aardig wat verpoozing brengen in de eerstvolgende lange winteravon den. waarin men grootendeels verplicht zal zijn ontspanning en vertier in den huiselijken kring te zoeken. Dat alle nummers „begrijpelijk zijn voor lezers, die belang stellen in de wiskunde, zonder zich daarin gespecialiseerd te hebben", kunnen we niet^ beamen: er zitten meerdere op gaven tusschen, welke men zonder wat meer dan oppervlakkige wiskunde-kennis niet zal vermogen op te lossen, en waarvan men ook de verklaringen niet zal snappen. Er blyft echter nog genoeg voorraad over, om zichzelf en an deren flink wat ontspanning en amusement te verschaffen. C. M. Kuypers. GEDACHTEN OVER DIERENBESCHERMING. Obreen en Co., Dordrecht. 1940. De redacteur van het maandblad „Dierenbe scherming" bundelde zijn artikelen over dit on derwerp samen metf eenige „poëzie". Ook wij zijn van oordeel, dat dieren geen noodeloos leed moet worden aangedaan, maar baseeren ons daarby liever niet op eeü oncontroleerbaar „ge voel", dat byvoorbeeld evengoed zou kun nen getuigen van felle pijn bij een appel, die wij opeten. Als men zich op zulk een basis stelt, en bovendien nog beweert, dat het heil der we- reid voor een groot deel van dierenbescherming afhangt, wordt dit streven inderdaad tot een „casus perducus" (zie de inleiding). Zoodat wy, alleen al om wille van het welzijn der dieren, aan dit boekje géén ruime verspreiding toewen- schen. Over den litterairen kant van het geval zullen we verder liever zwijgen.... HERDRUKKEN In de reeks Encyclopaedic in monografieën verscheen bij de N.V. Wereldbibliotheek te Am sterdam de vyfde druk van „Algemeene geologie" door prof. dr. B. G. Escher. De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, brengt het volgende onder de aandacht van belanghebbenden In de Nederlandsche Staatscourant van 15 November 1940 is een beschikking opgenomen („Oude materialen- en afvalstoffenbeschikking no 2/40"), waarbij oude materialen en afvalstoffenworden aangewezen als distributiegoederen in den zin van art. 4 van de Distributiewet 1939 In de beschikking wordt een nadere omschrijving gegeven van het! geen onder „oude materialen en afvalstoffen" is te verstaan. De dagelijksche leiding bij de uitvoering van de in deze beschikking vervatte distributieregeling b.erust bij den directeur van het Rijksbureau voor Oude materialen en afvalstoffen, Paleisstraat 7, 's-Gravenhage. Alle ondernemingen, die onder de bemoeiingen van het Rijksbureau zullen vallen, zijn verplicht, binnen vijf dagen na den dag van afkondiging der beschikking in de Staatscourant tot den directeur schriftelijk het ver- zogk te richten, haar bij het Rijksbureau in te schrijven. Na ontvangst Van dit verzoek zendt de directeur aan de betreffende onderneming een aanvraagformulier, hetwelk men verplicht is, binnen een week na ontvangst, volledig ingevuld en onderteekend aan den direc teur terug te zenden. Nadrukkelijk wordt er op gewezen dat aan de inschrijving geenerlei rechten ontleend kunnen worden. Zij heeft voornamelijk ten doel, het Rijksbureau een volledig overzicht te verschaffen van alle in ons land aanwezige ondernemingen in den zin van deze beschikking. Als zoodanig zijn te beschouwen Allen, die van den handel in of van dg bewerking (sorteeren. reini gen, persen, snijden e.d.) of het «loopen van oude materialen en afval stoffen hun normale bedrijf maken, alsmede zij, die. zondor daarvan hun bedrijf te maken, oude materialen en afvalstoffen plegen in te zamelen (instellingen van liefdadigheid e.d.). Voorts is iedere onderneming verplicht, aan den directeur op diens verzoek bepaalde opgaven te verstrekken, nadere voorschriften hieromtrent zullen afzonderlijk worden bekendgemaakt. Aan allen, die niet onderneming zijn in den bovenomschreven zin, is het handeldrijven in oude materialen en afvalstoffen verboden. Ondernemingen hebben voor het koopen, voorhanden of in voorraad hebben, bewerken, verwerken, doen bewerken of verwerken, te koop aan bieden, verkoopen of afleveren van oude materialen en afvalstoffen een schriftelijke vergunning van den directeur noodig Een zoodanige vergun ning kan slechts worden verleend aan ondernemingen, die bij het Rijks bureau zijn ingeschreven. Bovendien legt de beschikking aan ondernemingen de verplichting op tot het sorteeren, verkoopen en afleveren van oude materialen en af valstoffen overeenkomstig de door den directeur te geven aanwijzingen. Ten slotte is het verboden, bij den verkoop van oude materialen en afvalstoffen nader vast te stellen maximumprijzen te overschrijden. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de Staatscourant Blijkens beschikking van den Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, ge publiceerd ln de Nederlandsche Staatscourant van 14 dezer zijn alle per sonen en lichamen, die zich als hoofd- of nevenbedrijf bezighouden niet de vervaardiging of samenstelling van eiectrotochnische artikelen (uitge zonderd geleidingsdraad en -kabel, alsmede artikelen, dienende voor radio-, telefoon-, telegraaf- en signaalwezen),, resp. beschikken over een eigen reparatiewerkplaats voor electrotechnische artikelen, waarin min stens 5 personen zich regelmatig bezighouden met de reparatie van deze artikelen, verplicht, aan de Sectie Electrotechnische Industrie van het Rijksbureau voor Verwerkende Industrieën, gevestigd Bezuidenhoutsche- weg 78b te 's-Gravenhage, opgave te verstrekken van le de op 31 October 1940 by hen voorradige hoeveelheden grondstoffen en halffabrikaten de hoeveelheden grondstoffen en halffabrikaten, door hen gedurende het jaar 1939 en gedurendg de eerste 10 maanden van het jaar 1940 verbruikt de op 31 December 1938, 31 December 1939 en 31 October 1940 by hen voorradige hoeveelheden electrotechnische artikelen de hoeveelheden electrotechnische artikelen, door hen gedurende het jaar 1939 en gedurende het jaar 1940 vervaardigd, samengesteld of afgeleverd. Voorts zijn alle personen en lichamen, die zich als hoofd- of neven- bedrijf bezighouden met het verhandelen, invoeren of uitvoeren van de in de eerste alinea bedoelde electrotechnische artikelen, met uitzondering van detailhandelaren, installateurs en zelf-installeerende bedrijven, verplicht, aan bovengenoemde Sectie opgave te verstrekken van: le de op 31 December 1938, 31 December 1939 en 31 October 1940 bU hen voorradige hoeveelheden electrotechnische artikelen; de hoeveelheden electrotechnische artikelen, door hen gedurende het jaar 1939 en gedurende de eerste 10 maanden van h®t jaar 1940 f «kocht, verkocht, Ingevoerd of uitgevoerd, an bovenbedoelde verplichtingen moet worden voldaan door Indie ning van naar waarheid, volledig en zonder eenig voorbehoud, ingevulde formulieren, welke, voorzoover zij niet reeds door bovengenoemde Sectie aan de betrokkenen zijn toegezonden, vóér 22 November a.s bij deze Sec tie dienen te worden aangevraagd. De indiening der formulieren, houdende opgave betreffende de elec trotechnische artikelen, moet binnen 3 weken, die der formulieren, hou dende opgave betreffende grondstoffen on halffabrikaten, binnen 2 weken na den datum, waarop de„ formulieren werden ontvangen, geschieden. 2e 3e 4e 2e Nov. 14 13 12 Allied Chemical 43 4 Air Reduction 171 4 172 f American Can Co. 92 5 92 4 92 Am. c a Foundry 30 30 4 30J American Radiatoi 7 4 Am. Rolling Mills 17 1 17f 17 4 Ara. Smelt Rel. 47 46 4 47 4 Am. Sugar Refining 16 Am. Tel. Tel. 166 4 166 4 166 4 Am- Tobacco B. 72 f 72 4 73 Am. Waterworks 8 4 Anaconda Copper 29? 28 4 28? Atchison Topeke 18 4 18 4 18 4 Baldwin Locomotive 18 Baltimore Ohic 4 4 44 44 Bethlehem Steel 89 I 89 4 91 Canadian Pacific 44 4 4 4 8 Comm. Invest. Trust 40 4 40 40 J. 1. Case Company 59 59 4 59 4 Ches. Ohio 43| 42 4 Chicago Rock 111. 4 5 Chrysler Motor 82? 81 4 82 Consolid. Edison Co. 24 4 25 25 4 Deleware a Huds. 14 4 14 5 Detroit Edison G. 114 Dupont de Nem. 168 4 168 4 168 4 Eastman Kodak 141 140 4 140 4 General Electric 34 4 34 5 34 4 Genera) Foods 37 4 37 4 37 General Motors 52? 53 54? Good Year 19 4 18? 18 4 Hudson Motor 44 4? 5 4 Intern. Harvester 54 4 55 4 56 4 Int. Merc. Marine 10 4 9? 10 5 Intern. Nickel 28 4 27 4 27 4 international Paper 16 Intern. Tel. en Tel 2 2 4 2 Kennecott Copper 37 4 36 36 4 Mack Trucks Incorp. 28 4 Montgomery Ward 40 4 40 4 40 4 National Biscuit Co. 18 4 Nat. City Bank New York Central 15 4 15? Norfolk Western 220 4 North. Am. Aviat 18 4 18 4 18| Nord. Amer. n. a. 17 f 18 18 4 Northern Pacific 74 Packard 3 4 3 5 3 4 Paramount 94 9 9 4 Pennsylvania 25 25 Proctor a Chamble 58 4 Publ. Serv. N. J. 30 314 32 4 Pullman Incorporat. 26 4 Pure Oil Company 8 4 Radio Corporation 5 4 5 4 54 Reading Company 14 4 Rep. Steel 23 4 23 4 23? Reynolds T obacco P-. 34 4 34 4 34 4 Sears Roebuck 79 4 79 4 79 I Shell Union Oil 101 10? 10 4 Socony Vacuum 91 94 9 4 Southern Pacliic '9 4 Southern Railway 14 4 Standard Brands 6 4 Stand. Oil ot N.-J. 37 364 36 Texas Gull Sulphur 36? TwenL C. Fox Film 6 J 6 4 6? Union Carb. a Carb. 74 4 74 4 75 4 Union Oil of Calif. Union Pacific 82 4 84 United Aircraft 46 4 46 5- 46 United Corp A. 1 4 1 14 United Fruit Comp. 75 4 U. S. Ind. Alcohol 22 4 23 23 4 U. S. Rubber 25 4 22 4 22? U. S. Steel 74 74 75 5- U. S. Steel pref. 130 4 128? 128 4 Western Union 23| 23 4 24 4 Westingh. Electric 106 106 107 4 Wooiworth Building 34 4 34 4 35 NEW YORK, 14 Nov. Slotkoersen Nov. 14 13 12 Londen 4.03f 4.04 4 4.04 Parijs Amsterdam Berlijn 40.05 40.05 40.05 Brussel - - Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.25 9.25 9.25 Zwitserland 23.21 23.22 23.21 Weenen Stockholm 23^86 23.86 23.86 Montreal 87.00 86.81 86.81 B. Aires Papier 23.70 29.78 29-78 B. Alses Markt 23 60 23.65 23.40 Yokohama 23.45 48 23 45 23.45 NEW YORK, 14 Nov. 14 Nov. 13 Nov. 14 Nov. 13 Nov. Katoen Deo. 9.95 9.86 Juli 9.90 9.81 Jan. 9.88- 9.77 Mei 9.77 9.66 Mrt. 9.96 9.87—88 Oct. 9.37 39 9.28 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Mrt. 4.12+- Dec. 410 4.20+- Sept 4.20.4.28+- Sept. 4 29 Mei - Juli - Suiker Dec. 0.75 0.74 4 Mrt. 0.80 0.79 Mei 0.83 0.82 Sept. Dec. 6.01+ 6 02 Mrt. 6.15+ 6 17+ Mei 6.22+ 6.23+ Juli 6,29+ 6.31+ Sept. 6,38+ 6.39+ Juli 0 85 4 0.85 Sept. Dec. Mrt. Rubber Stcndaard Dec. 21.05 Jan. 20.90 Mrt. 20.65 Mei 20.35 Tin Loco 50.75 0.89 i 0.88 5 0,93 0.92 0.96 5 0.95 4 21.04 Juli 20.90 Sept. 20.65 Oct. 20.56 20.25 20.20 20.15 20.33 20:20 20.20 50.75 00 dagen fertnyn 50.50 50.25 50.25 CHICAGO, 14 Nov. 14 Nov. 13 Nov. Tarwe 14 Nov. 13 Nov. Haver Dec. 89 f Mei 88 4 9 4 Juli 84 4 I 87 4 87 4 83 4 7 f f f i 4 Dec Mei Juli 39 37f 34? 38 36 4 33 4 Mais ttogge Dec 63 4 Mel 64 4 - Juli 65 63 64? 64? - Dec Mel Juli 47? - 51 4 52 4 - 45 f 46 50? - 51 - Reuzei Dec. 4.87 4 Jan. 5.02 i 4 87 4 5.02 4 Mrt. Mel 5.20t 5 40* 5.17? 53744 WINNIPEG, 14 Nov. 14 Nov. 13 Nov. Tarwe 14 Nov. Gerst 13 Nov. Dec. 73 4 Mel 77 4 Juli 79 4 - 73 - - 77 4 - 78i. Dec- Mel Juli 48 46 4 44? 47| 46 434 - Rogge bynzaao Dec. 48 Mêi 5l 4 Juli Dee. Mel Juli 1 32? 1 36 132 4 134 4 tiavei Dec 34 4 Mei 33 34 4 32 J Juli 32 4 31 i Donderdagnacht omstreeks half één bemeik- ten twee agenten van politie, die surveilleerden in den omstrek van de noodwinkels aan den Statenweg te Rotterdam, onraad in het gebouw van de Galeries Modernes aldaar. Zy posteer den zich aan de achterzyde en spoedig daarop werd een deur geopend en verschenen twee mannen, waarvan de eèn beladen was met een gonjezak, die, zooals later bleek, levensmidde len bevatte. Bij het zien van de agenten wierp de cian den zak neer en zette het, evenals zijn maat, op een loopen. Nadat de agenten hen hadden gesommeerd te blijven staan, werd een schot gelost in de lucht, waarop Beide mannen de wijste partij kozen en zich overgaven. Het bleken te zyn de gebroeders De G., resp. 25 en 30 jaar oud. Zij hadden zich door ver breking van een deur toegang verschaft, in het magazijn hadden zij drie gonjezakken klaar gezet, die met zyden dameskousen gevuld wa ren. De waarde van deze buit bedroeg ruim tweeduizend gulden. Beide mannen zijn in arrest gesteld en zullen naar het huis van be waring worden overgebracht. Als een gevolg van de beperkingen welke de laatste jaren in de tuinbouwbedryveh werden IP" gevoerd, was het voor vele jonge tuinders moei lijk een eigen bedryf te beginnen. Uiteraard be hoorden zij in het bezit te zyn van een teeltver gunning door de Ned. Groenten- en Fruitcen- trale af te geven. De leeftijd, waarop een der gelijke vergunning werd verstrekt, was op 26 jaar gesteld. Nu de mogelijkheden geopend zijn tot eenige uitbreiding in den tuinbouw, is ook besproken om voor de jonge tuinders meer kansen te ver schaffen. De wensch is thans kenbaar gemaakt, om den leeftijdsgrens voor het bekomen van een tuin- bouw-teeltvergunning te verlagen tot 25 jaar. Hieromtrent zal door de betrokken instanties nog nader beslist worden. Koersen voor stortingen op 15 November 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75.36. Belga's 30.1432. Zwitsersche Francs 43.56 Lires 9.87. Deensche Kronen 36.40. Noorsche Kronen 42.80. Zweedsche Kronen 44.85. Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.43. Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7,54. Dinar (oude schulden) 3.43. Dinar (nieuwe schulden) 4.23. Turksche Ponden 1-45%. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor het voor- loopig diploma de heeren: A. Beije, Middelburg, H. N. Zonneveld, Beverwyk en K. Wagner, Vlaardinger-Ambacht. GRONINGEN. Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte mej. M. Oldenbanning te de Wijlt en de heer G. J. Timmers te Groningen. Bevorderd tot arts de heer J. Terpstra te Groningen. Geslaagd voor\Jiet doctoraal examen rechts geleerdheid: de heer J. G. Th. M. Slinger te Groningen. AMSTERDAM. Geslaagd voor het candidaats- examen economie de heeren J. Bons en A. A> J. van Horn. GRONINGEN. Geslaagd de heeren H. A' Stol te Baflo, G. J. Meyer te Groningen, B. Meek te Groningen en J. P. Jager te Winscho ten. 'S-GRAVENHAGE Geslaagd de heer J- Volhand te Ten Post. 's-GRAVENHAGE Geslaagd de heeren Raimond te Gouda en E. A. van Selms te Gouda. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. Surséance van betaling: De bewindvoerder, Mr. F. Heemskerk, Keizers gracht 702, Amsterdam in de surséance van be taling, verleend aan den heer E. G. van der SnU'j bouwondernemer, wonende te Hilversum1, Sophia- iaan 3, maakt bekend: 1. dat ter Griffie van de Ari'ondissements- Reclitbank te Amsterdam op 1 November 19'" door den heer E. G. van der Smit een ontwerp van akkoord is gedeponeerd. 2. dat bij beschikking van de Arrondissemen-s- Rechtbank te Amsterdam, derde kamer, van November 1940 is bepaald: a. Schuldvorderingen, ten aanzien waarvan surséance werkt, moeten uiterlijk op 20 Novembc 1940 bij den bewindvoerder worden ingediend. b'. Verhoor op 5 December 1940, des middags 12 uur ln raadkamer. Uitgesproken: 13 Nov, Arnold van Emden, fabrikant van apparaten, wonende te Amsterdam, Govert Flinc* straat 229. R.c. Mr. W. M. A. Weitjens, cnrate» Mr. II. J. Hellema, Keizersgracht 588, Amsterdam; W L. van Ettekoven, koopman, wonende Amersfoortsche Groentenhai. R.c. Mr. T. J. DorhO" Mees. curator Mr. C. L. Wieringa, Utrecht. te J. Ruileman. groentenhandelaar, wonende Amersfoort. Breestraat 00a en te Amersfoort de Langegracht no. 3, handelende onder den na*b AmersfoortscheGroentenhal. R.c. Mr. T. J. Dorhd" Mees, curator Mr. H. E. Beunke, Amersfoort. Vernietigd op grond van verzet: 2 Nov. Th. Cox, transportondernemer, Roernv°n<*' Maastrlchterweg 29. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 8 Nov. W. Lauer, Hilversum- 12 Nov. N.V. Christiaans' Goederenhandel, 6e vestigd te Haarlem. 12 Nov. M. van den Dool, bakker. Haarlem- Gedeponeerde ultdeelingsüjsten SS Oct. Th. Verberne, koopman in manufaotd' ren, wonende te Maastricht. Geëindigd door verbindend worden der eenige uitdeelingsh)s Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 9 Nov. T. Zegers, bakkersknecht, Renkum. Idem Uitk. nihil aan conc. crediteuren. r J. E. Braams, manufacturerOdoorn. Jdcn Uitk. u,4 pet. aan conc. crediteuren. m. M. Doorenbos. pensionhouder. Assen. W Uitk. 100 pet. aan pref. en 11,8355 pot. aan c° crediteuren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2