Opsporing van delfstoffen AKKERTJES De voedselvoorziening in dezen tijd Twee leiders staan voor de vuurproef BOSCH Brood Fosforietlagen in onzen bodem Een vademecum voor medici is op komst éS Kou Koorts Griep FIETSLICHT VRIJDAG 15 NOVEMBER 1940 Detachement Van den Opbouwdienst in Twente aan den arbeid De Neder/andsche Pijnstiller Oorlogsbrood is voedzamer! In deze tijden van stroombesparing: PHILIPS „BI-ARUTA" LAMPEN. De beste en zuinigste lamp ooit door Philips vervaardigd Bezoekt onze toonkaniers kinderwagens De voetbalcompetitie N.E.C. ontvangt Heracles, D.H.C. naar D.W.S; Kerkelijk leven Perspectief voor toonen den arbeid Terug naar een ver verleden Onderzoek van weten schappelijk belang WÏEGEN BABY-COMMODES LEDIKANTJES DE RIDDER ailÜA HARTENSTRAAT Voldoende vitaminen Tot het publiek I WIJ LUISTEREN NAAR Zaterdag 16 November CiCtAA De wijkverpleegsters Academische examens Apothekers-assistent MEDISCHE KRON1r1 Audiëntie Frater Nazarius f (Van onzen redacteur) In den vorigen oorlog heeft zich in Twen te een bedrijf ontwikkeld, dat na de herope ning der grenzen weer even snel is ver dwenen als het waè opgekomen. Bij het graven van het spoorlijntje van Oldenkaal naar Denekamp werden n.l. een kwarteeuw geleden in den bodem fosforietlagen ont dekt, welke men al spoedig ging exploitee- ren. De z.g. fosforietknollen werden gerei nigd en gedroogd en vervolgens tot een heel fijn meel vermalen, dat als fosforzuurhou- dende meststof werd verkocht. In Ootmar- sum op den Kuipersberg en ook in de nabij gelegen buurtschap Rossum werden opgra vingen verricht en het was ook in Ootmar- Sum, dat de eerste fabriek ter bereiding van fosforietmeel werd opgericht. De Coöp. Lonneker Landbouwbank en Handelsvereni ging heeft omstreeks 1928 een dergelijk be drijf in werking gesteld. Thans worden in Twente deze terreinen opnieuw verkend, om te onderzoeken, welke delfstoffen de bodem herbergt, welke van hen in voldoende hoeveelheid aanwezig zijn om een ontginning economisch loonend te maken en welke misschien nuttig kunnen worden gebruikt, wanneer ze door technische en scheikundige middelen worden veran derd en verbeterd. Behalve in Twente strekt zich dit onderzoek ook uit over de Veluwe, terwijl binnenkort met dit exploratiewerk ook in Limburg een aan lang zal worden gemaakt. Dit werk geschiedt door een detachement van den Opbouwdienst, dat in Twente onder leiding staat van luite- hant Ir. Tj. de Vries, die dezer dagen de ver tegenwoordigers van de pers in de gelegenheid Stelde om een en ander van de verrichte werk zaamheden te zien en er verder heel wat van te vernemen. Uit de voorloopige resultaten in de beide ver- kenningsvelden bij Ootmarsum en Rossum kon V'orden opgemaakt, aldus deelde lult. de Vries ons mede, dat de hoeveelheid fosforiet vrij ge ring is en dat de lagen zoodanig verspreid en Verschoven liggen, dat een durende exploitatie Wel niet mogelijk zal zijn. De gemakkelijkst bereikbare en meest produc tieve lagen zijn al in den wereldoorlog ontgon nen, toen er, evenals nu, gebrek dreigde aan fósforbemesting onzer landerijen. In samenwerking met de Staatsmijnen wil men nu trachten de pl.m. 25% fosforiet, welke de knollen bevatten, te ontdoen van de bij mengsels, om haar daarna aan andere plan- tenvoedende stoffen te binden, om ze als een nieuw soort super-fosfaat in den handel te kunnen brengen. Wetenschappelijk is zulk een procédé be kend; het is nu zaak het meer in het groot te beproeven. Zijn de Twentsche fosforietvelden uitgeput of is het ontgraven niet meer verantwoord, omdat inusschen de omstandigheden zich zoodanig hebben gewijzigd, dat exploitatie niet meer verantwoord is, dan zal toch deze technisch- scheikundige arbeid niet vergeefsch zijn, om dat de Staatsmijnen dan voor de nieuwe mest stof buitenlandsche rijkere fosfaten aan hun eigen grondstof kunnen toevoegen. In de Twentsche fosforietlagen zit voor de hiannen van den Opbouwdienst geen vaste toe komstige werkgelegenheid. Ook niet in de dia- tomeeënlagen, het diatomiet van de Veluwe. Men kan dit gebruiken voor regeneratie van oliën, als bleekaarde, enz. Doch ook daarvan is de hoeveelheid beperkt en de exploitatiemogelijk heid eng begrensd. De bruinkool ligt in Lim burg. klaar voor ontginning, doch deze wordt belemmerd door de moeilijkheden van het ver keer. Toch is er voor de werkers van den Opbouw dienst perspectief voor loonenden en vasten ar beid. Deze mogelijkheid is gelegen in de zanden en kleien, welke zoowel in Twente, als op de Veluwe en in Limburg worden gevonden. Reeds eeuwen zijn de klei-soorten gebruikt Voor de steen- en pannenbakkerij, zijn de zan den bekend als bouwmaterialen. Doch er zit meer in! Tot nu worden groote massa's vormzand en Vormklei uit het buitenland aangevoerd, terwijl Wij binnen onze landspalen enorme hoeveel heid zand en klei hebben. Het gaat er nu slechts om, hier het ideale materiaal voor de vor men van de metaalindustrie te vinden en we hebben nieuw en blijvend werk. De voorloopige onderzoekingen geven aanwijzing, dat we met de zanden en keien volledig succes zullen hebben. Prettig is, dat bij het zoeken hiernaar de Twentsche metaalindustrie volledige mede- Werking verleent. Inzonderheid het laboratorium der firma Dikkers te Hengelo, dat voor eigen bedrijf reeds de zanden en kleien moet onder- Zoeken voor de vormen van diverse metalen en legeeringen. Verder wordt gezocht naar zand geschikt voor de glasindustrieën, de chamotrefabrieken naar klei voor verschillende technische en chemische Producten en ook in dit opzicht belooft het on derzoek effectvol te zijn. Regen en wind en een paar schoenen, die spoedig den vorm van een paar kleiklompen had den aangenomen, trotseerend, hebben we on der leiding van luit. de Vries, bij wien zich te kens kapitein J. D. S. Paters van den Generalen Staf, chéf van de hoofdafdeeling IV, had aan gesloten, een tocht gemaakt in de omgeving van Ootmarsum en Rossum. Men vindt daar op ver schillende punten in het open veld boorstellln- gen opgericht, waar met een soort grooten kur- ketrekker of een „puls" gaten in den grond ge boord worden tot op een meter of tien diepte. t>eze boringen dienen voor het onderzoek van den grond en vooral de puls maakt dat onder- Zoek zeer goed mogelijk. Ze voert n.l. in haar holle binnenste telkens wanneer ze opgehaald Wordt grond alsmede steentjes -mee naar bo- ven. Dit materiaal wordt In monsterbakken ver zameld en op die wijze krijgt men een inzicht !h de lagen, welke zich onder het maaiveld be binden. Hier en daar zagen we de mannen van den Opbouwdienst ook bezig sleuven te graven en daarin hebben we kunnen zien. dat er zich Soms groote hoeveelheden forforietknollen be tonden, in vrij dikke lagen. Deze lagen liggen Piet horizontaal, doch hellen naar één kant af, <fcder dikke zand- of leembedekkingen. Het lijkt nogal chaotisch deze sleuvengraverij en boerderij, doch er zit systeem in. Om dit te kunnen verklaren, moeten we terug naar een tijdstip, dat tusschen de 150.000 en 200.000 jaren achter ons ligt. Er was op dat tijdstip in Oost-Twente, waar nu de gronden liggen tot op 70 meter boven A.P. en hooger, een diepe zee, waarin alleen dieren leefden met skeletten van fosforzure kalk en koolzure kalk. Die dieren deden tenslotte wat alle dieren nu nog doen, ze stierven en hun skelet zonk naar den bodem der zee. Dat ging jaar in jaar uit zoo door. Die skelet ten vormden op het laatst een heel dikke laag Met die vracht beladen ging de zeebodem wat omhoog. Er hadden veranderingen plaats op aarde en in onze zee bezonken nu dikke klei lagen. Deze drukten de skelettenlaag vast. De zeebodem daalde weer en door druk werd het water uit de skelettenlaag geperst. Bovendien onderging de laag veranderingen onder den in vloed der warmte welke steeds in de diepte op treedt. Kalk en fosfor werd gescheiden en waar tusschen de kalkskeletten nog zulke uit kiezelzuur op den zeebodem waren terecht gekemen, daar werd ook de kiezelzure diatomeeën-aarde af zonderlijk gelegd door die druk- en warmte- invlceden. Op een gegeven oogenblik lagen dus op den ouden zeebodem fosforiet, kalk en kie zelzuur netjes gescheiden. Een bewijs, dat zelfs de volgens velen als een domme kracht werken de natuur van ordening houdt. Het zou ons te ver voeren het verdere ontwik kelingsproces op den voet te volgen. Uit hunne schooljarern herinneren velen zich misschien nog, dat de gletschers, die in den Ijstijd over ons land schoven, heel het oostelijk deel, tot aan de lijn MontferlandAmersfoort tot op twintig meter dikte hebben omgeploegd en om gewoeld, zoodat vrijwel alles verschoven is en vaak boven ligt wat onder behoorde te liggen. Dit teruggrijpen in het ver verleden was noo- dig om aan te toonen, dat het niet zulk een een voudig kunstje is, in Twente thans een deel van die oude fosforietenlaag te zoeken. Aan een ding heeft men bij dit onderzoek houvast ni. aan de kennis uit welke richting het in landijs kwam, welken kant het zijn druk uitoefende; we weten dus, dat we wat verdwe nen is moeten zoeken tegengesteld aan de rich ting van den druk. Het ijs kwam uit het Noord-Oosten en daar om heeft luit. Ir. de Vries in de terreinen bij Ootmarsum en Rossum een lijn uitgestippeld in de richting Noord-Oost-Zuid-West. Hij nam bij Ootmarsum als uitgangspunt de kleigroeve van Scholten en bij Rossum een plek bij de oude tramhalte, omdat daar in den wereld-oorlog veel fosforieten gevonden waren. Van die punten trok hij dus een lijn zoowel naar het Noord-Oosten als naar het Zuid- Westen en noemde deze lijnen zijn „nullijnen". Op die lijnen liet of laat hij om de 300 meter een put boren, maar parallel met deze nul lijnen trekt hij op een afstand van 100 meter verdere lijnen, waarop ook van afstand tot af stand geboord wordt. Het is een uitgebreide arbeid, maar men krijgt er e eninzicht door in den geologischen toestand van het onderzochte gebied, dat op geen andere wijze te bereiken is en dat behalve van economische en sociale waarde, door wat men denkt te bereiken, zonder acht te geven op de resultaten, al van enorm wetenschappelijk belang is. Uiteindelijk is het doel van dezen arbeid ech ter te onderzoeken of onze bodem beter kan worden geëxploiteerd en ons land daardoor minder afhankelijk zal worden van aanvoeren van buiten. En wïe weet of hierin niet de kiem ligt voor de exploitatie van nieuwe bedrijven, die veler hand geregeld werk kunnen verschaf fen. In de vergadering van den Gelderschen Bond van „Het Wit-Gele Kruis" op Woensdag te Arn hem gehouden in restaurant National, heeft de geneeskundige hoofdinspecteur van Volksgezond heid, dr. E. Banning, een rede uitgesproken over de voedselvoorziening in dezen tijd. De bijeen komst werd gepresideerd door den voorzitter van den Bond, dr. A.' J. J. Wubbe, den bekenden voorvechter voor de vrije ziekenhuiskeuze en vrije artsenkeuze. Dr. Banning zeide niet op distributie-moeilijk heden en mogelijkheden te willen ingaan. Spreker wilde alleen wijzen op al datgene wat geschiedt voor de voedselvoorziening. De voedingswetenschap, dateerend uit pl.m. 1880, heeft 'n geweldige vlucht genomen. Wij we ten zoo onderhand, welke bestanddeelen er -in onze voeding aanwezig zijn. Doel is allereerst het groote belang van eiwitten. De uitschakeling van eiwit is niet mogelijk; de allino-zuren zijn niet te vervangen. Er valt geen surrogaat te fa- briceeren, in geen enkel opzicht. Voedingsonder zoekingen wijzen op alle plaatsen in de wereld op een persoonlijk eiwit-gebruik van 90 gram. Dit persoonlijk gebruik werd geconstateerd in alle mogelijke soorten voeding, die op de wereld genuttigd worden. Proeven met een geringer quotum eiwit liepen verkeèrd. Dierlijke eiwitten hebben veel grooter waarde dan de plantaardige. Proeven brachten uit dat deze eiwitten ook kost baarder zijn en dus zich in het verbruik naar een financieele draagkracht richten. Proeven met vetten en koolhydraten wezen uit dat deze bestanddeelen met elkaar verwisseld kunnen worden. De armere voeding zal rijker aan koolhydraten en armer aan vetten zijn, ook alweer om rede der beursgrootte der verbruikes. Sprekend over de mineralen zeide spreker dat er enkele soorten zijn, die onmisbaar zijn. Ijzer is noodzakelijk. Wij behoeven voor een gemis daaraan niet te vreezen. Groenten b.v. bevatten groote hoeveelheden ijzer. De onontbeerbaarheid van'kalk trok spreker in twijfel. Door het drin ken van liter melk of karnemelk per dag hef- b/d Dam Wanneer de voorteekenen niet bedriegen en de weersomstandigheden, die op het oogenblik niet zoo fraai zijn, er het hunne toe bijdragen, belooft de komende voet balzondag weer enkele ontmoetingen van groot kaliber te brengen. Wij wijzen in dit verband alleen maar op de wedstrijden, wel ke in West I en Oost tusschen de twee hoogstgeplaatste clubs zullen worden ge speeld. In het Westen treden D.H.C. en D. W.S. te Amsterdam tegen elkaar aan en te Nijmegen ontvangt het leidende N.E.C. zijn felsten belager Heracles. Nu gaat het er dus voor D.H.C. om, of het werkelijk zwaar genoeg zal worden bevonden als leider van de eerste Westelijke afdeeling. D.W.S. immers, dat mét A.D.O. den Delftenaren in het vaarwater zit, zal er wel degelijk van overtuigd zijn, dat het nu geen nederlaag mag lijden, wil het ook dit seizoen een rol aan den kop zijner afdeeling blijven spelen. Voor de goede prestaties van de jeugdige D.H.C.-ers in dit seizoen hebben we niets dan lof, maar wij willen het toch niet onder stoelen of banken steken, dat het ons ten zeerste zou verwonderen, wanneer zü erin zouden slagen het sterke en geroutineerde D.W.S. aan den Spaarndammer- dijk een poets te bakken. A.D.O. heeft het bij Sparta ook nog niet zoo gemakkelijk, daar de Rotterdammers thans een betere opstelling blij ken te hebben gevonden, maar wanneer de Haagsche club haar woordje wil blijven meespre ken, moet ze nu met een zege uit de bus ko men. Stormvogels gaat naar Hermes-D.V.S. We zijn benieuwd of de IJmuidenaren er ook nu ir. zullen slagen een zege te boeken, maar gelooven toch eerder dat de punten ditmaal in Schiedam zullen blijven. Feijenoord zal het ook niet ge makkelijk hebben bij D.F.C. Eerlijk gezegd za! het ons meevallen als de geblokten er een suc cesje kunnen boeken. Van R.F.C. kunnen we niet veel meer zeggen, dan dat we het bij 't Gooi weer een kleine nederlaag tegemoet zien gaan. In de tweede afdeeling ligt er voor het lei dende V.S.V. een nieuwe zege in het verschiet. Tenzij men wil aannemen, dat D.O.S. in Velseu voor een verrassing gaat zorgen. Haarlem be hoort eveneens in eigen omgeving goed aan te pakken tegen Xerxes, maar g^ien de fraaie verrichtingen van de laatste weken, hou den we het ook hier op een overwinning van de gastheeren. Ajax heeft bij H.B.S. opnieuw een karweitje op te knappen dat lang niet ge makkelijk is. Waarschijnlijk zullen de Amster dammers niet veel hoop hebben dat zij van hun bezoek aan H.B.S. met beide punten naar huls terugkeeren. Blauw Wit schijnt weer wat beter op dreef te zijn en kan zulks Zondag bewijzen door in Amsterdam van V.U.f. te winnen. C.V.V. verlaat de laatste plaats, wanneer het op eigen bodem van R.F.C. wint. Dat is een goede kans voor de club uit Charlois. A In het Oosten dus de big-match N.E.C.—He- fen wij een eventueel noodzakelijk kalkgebruik totaal op. Het optreden van krop wijst op een tekort aan kalk. Toevoeging van zout of jodium aan het drinkwater zal daarin veel goed doen. Over het gebruik van vitaminen maakte spre ker zich bij onze gemengde voeding geen zorg. D.w.z. als men zich voedt met verstand! Ten aanzien van vitaminen D was dr. Banning min of meer pessimistisch. In de huidige omstandigheden moet „geroeid worden met de riemen die er zijn". Wij moeten er op uit zijn de ons toebedeelde voedingsmid delen met oveleg te besteden. Regeerings-instan- ties maken zich daar zorg over en doen centraal al het mogelijke. Er is een voedingsraad inge steld, die uit bekwame voedingsdeskundigen is gevormd. Zijn taak is de zorg voor de noodza kelijke voedingswaarden voor iederen Nederlan der. Vervolgens zal de voedingsraad moeten voorlichten inzake het verbruik der voedings middelen. Ten derde heeft deze raad het toe zicht op de deugdelijkheid der voeding. Als num mer vier heeft de raad tot taak op de hoogte te blijven van de mogelijkheden en ten slotte moet hij weten hoe de toestand op verschillende plaatsen in het land is, zoodat indien noodig. aan de regeering advies over verbetering kan worden gegeven. De voedingsraad heeft de onderzoekingen in de verschillende laboratoria gecentraliseerd, voor zoover dit zijn werkzaamheid betreft. Een on derzoek naar den voedingstoestand in den lande wordt dezer dagen begonnen. Hierbij zullen wor den betrokken ongeveer 50.000 kinderen op de scholen; 20.000 kostschoolkinderen en 1200 ge zinnen. Dit-onderzoek heeft een wetenschappe- lijken achtergrond, maar heeft ook dit doel; de pols a. h. w. te kunnen houden aan den toestand der voeding in Nederland. Uiteraard zal het wetenschappelijke resultaat enkele jaren op zich laten wachten, maar het practische doel zal be trekkelijk spoedig bereikt zijn. In 1918 bestond er een chaos op het gebied der zieken-voedselvoorziening. Thans zal de toe stand moeilijker worden. Daarom is de zorg dit maal grooter. Deze zorg mag echter niet te ver gaan; ieder ons vet aan een zieke gegeven zon der dat dit strikt noodzakelijk is, wordt aan de bevolking ontnomen. Advies-geverij in den wil de weg kan niet worden toegestaan. De suiker distributie toonde aan dat er ingegrepen moest worden. (Spreker gaf een voorbeeld van een advies dat vroeg om 4 K.G. suiker per week voor een kind van een half jaar!) Daarom werd er een richtlijn opgesteld. Het land werd ver deeld in districten van 20.000 menschen. In deze districten werden vertrouwensartsen aangesteld, die de zaak zoo regelden dat nergens boven het maximum werd uitgegaan. Daarnaast hebben de medische provinciale raden hun arbeid in dit opzicht gedaan. Voor de medici verschijnt dezer dagen een soort vademecum, waarin voor de medici op duidelijke wijze wordt uiteengezet hoever zij met de zieken-voedselvoorziening kunnen gaan en op welke wijze zij deze voorziening het meest doel treffend kunnen regelen. Spreker zeide dat de zaak zóó geregeld is dat geen enkele zieke iets te kort zal komen, al zal niet iedere patiënt kun nen krijgen wat zijn hart begeert. Dr. Banning richtte zich tot het publiek met een groot verzoek om de artsen te sparen. Ook zij kunnen niet doen wat zij misschien graag zouden willen doen. De noodzaak bestaat dat bij het voorschrijven van speciale artikelen voor zieken, andere verboden waren worden ingetrok ken. (De suiker b.v. van iemand die diabeticus is!) De klachten b.v. over het oorlogsbrood zijn meestal ongemotiveerd en bezorgen den artsen meestal veel zorg. De voorlichting van den voedingsraad is in vol len gang door middel van pers, radio en film. Er komt 'n sport-bureau voor deze voorlichting, dat racles, Ook hier is het voor de tweede club op de ranglijst zaak haar leider te slaan. In tegen stelling echter met de iets betere kansen van D.W.S. in het Westen, zien we het ervan komen dat N.E.C. den Almeloërs een nederlaag toe brengt en daarmede zijn voorsprong aanmerke lijk vergroot. Het zou er nog rooskleuriger voor de Nijmegenaren gaan uitzien, wanneer Tuban- tia eens een puntje bij Hengelo zou verspelen. En al willen we nu niet direct zeggen, dat het daarop wel zal uitdraaien, de mogelijkheid hier toe uitschakelen willen we toch geenszins. En schede zou daarvan weer eens kunnen profitec- ren, want Go-Ahead is o.i. niet sterk genoeg, om de Sportclub in eigen huis een hak te zet ten. Wageningen kan zich ook herstellen. Het zal oppassen zijn tegen Quick, maar uiteindelijk zullen de gastheeren hun meerderheid toch wel in een klein succesje gaan uitdrukken. A.G.O. V.V. ontvangt Enschedesche Boys. Zullen de Apeldoorners nog meer successen boeken nu het eerste schaapje over den dam is? De wedstrijd van Zondag biedt in ieder geval redelijke kan sen. In het Zuiden wacht Eindhoven van de beide leiders de moeilijkste opdracht. Deze ploeg gaat visite afsteken bij Noad, waar de ontvangst doorgaans zeer warm is en het steeds veel moei te kost den buit te bemachtigen. Of het Eind- hoven ditmaal zal gelukken? In ieder geval heeft P.S.V. het wel een tikje eenvoudiger. De PJiilipsploeg zal thuis wel van Roermond win nen. Voor Juliana is het gevaar op verlies ook niet zoo groot. De thuiswedstrijd tegen Helmond zal de club van Vroomen wel beide punten op leveren. Voor Willem II voorzien we een zwaren dobber, inclusief een kleine nederlaag bij M.V.V. Longa 'wint thuis wel van Limburgia, maar of B.V.V. in Den Bosch over N.A.C. zal zegevieren, is nog de vraag. In het Noorden kunnen de leiders hun positie weer verstevigen. Be Quick doet dit zeker door thuis van W.V.V. te winnen, maar Velocitus zal, eveneens in Groningen, een harden dobber hebben aan H.S.C. Overigens achten we de gast heeren wel in staat beide punten te bemachti gen. Leèuwarden laat zich niet verder afzak ken en blijft door een overwinning op Heeren veen ongetwijfeld in de running. Sneek wint naar wij meenen, thuis wel van Veendam, en Achilles kan door een zege op Veendam. de laat ste plaats ten koste van deze ploeg verlaten. HILVERSUM I, 4X5 M. VARA-Uitzending 8.00 Nieuwsberichten ANP, Gramofoon- muziek, 12.00 VARA-orkest, 12.451.00 Nieuws- en economische berichten ANP, I.001.15 Gramofoonmuziek. 2.00 Vragen- beantwoording over Beeldende Kunsten, 2.15 Esmeralda en soliste. 3.00 Tuinbouw- praatje. 3.30 Bravour en Charme, 4D0 Gra mofoonmuziek, 4.30 „Wat, hoe, waar is onze aarde?", lezing. 4.45 Orgelspel en zang, 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 VARA-orkest, 6.006.15 „Van Staat en Maatschappij", causerie. 6.45 Actucele reportage of gramo foonmuziek, 7.007.15 Vragen van den dag en nieuwsberiehen ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-U itzendng 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij be ginnen den dag, 8.30 Gramofoonmuziek, II.30 Godsdienstige causerie, 12.00 Gramo foonmuziek. 12.15 Musiquette. 12.45 Nieuws- en economische berichen ANP, 1.00 Rococo-octet, 120 KRO-Orkest, 2.00 Voor dc jeugd, 3.00 Onze Zaterdagmiddag. 5.15 Nieuws-, economische- en beursbe richten ANP. 5.30 Actueeie aetherflitsen, 600 Gramofoonmuziek, 6.30 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 6.45 Gramofoon muziek, 7.007.15 Groningsch praatje en nieuwsberichten ANP en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzendlng 7.15 Gramofoonmuziek, 8.008.15 Nieuwsberichten ANP, 10.15 Gramofoon muziek, 10.30 AVRO-Amusementsorkest en solist, 11.45 Gramofoonmuziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Orgelspel, 1.45 Gramofoonmuziek, 3.05 Cyclus „Leeven en daden onser Doorluch- tigste zeehelden", 3.45 „Mijnwerkersleven en mijnwerkersliederen", causerie met koorzang, 4.15 Concertgebouw-orkest en solist (opn), 5.15 Nieuws- economische- ;n beursberichten ANP, 5.30 Omroepor kest en soliste, 6.45 Gramofoonmuziek, 7.07.15 Groningsch praatje en nieuws berichten ANP en sJ uiting. LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. onder leiding komt van een uiterst deskundigen arts. Deae instelling houdt zich thans reeds bezig met de eventueele inrichting van gaar keukens. Immers de mogelijkheid bestaat dat ook den beter-gesitueerde hulp zal moeten wor den geboden. Reeds 23 menu's werden samen gesteld en zijn goed, niet alleen van smaak, maar ook van ingrediënten. Overigens behoeven wij ons nog niet direct zorgen te maken. Wij hebben immers nog ons vleesch, onze kaas, onze visch en melk. Ook al zal het vetgehalte van de melk teruggebracht worden; de waarde als eiwitdrager blijft. (Ook van z.g. taptemelk!) Het eiwit-gehalte van de aardappelen is groot en zelfs bijna even groot als dat van vleesch. De koolhydraten en vet-voedingen kunnen tegen elkaar uitgewisseld worden. Er zullen minder vetten en meer koolhydraten gebruikt moeten worden. Dit gaat echter niet ten koste van het individu. Onze hoolhydraat-leveranciers zijn suiker, brood enz. Moeten wij ons echter het hoofd bre ken over een vitaminen-tekort? Als er verstan dig met de voedingsmiddelen wordt omgegaan is daar geen reden voor. De B-vitaminen vinden wij rijker in het „oorlogsbrood" dan in ons vroe gere wittebrood. Het bereiken van een hoogeren uitmalingsgraad van de tarwe doet ons thans genieten van de B-vitaminen die rondom de zemelen zitten. Het is te verklaren dat wij van „oorlogsbrood" honger krijgen. De B-vitaminen prikkelen de maag-zenuwen en verwekken zoo doende geen honger, maar wel een honger-ge- voel! Dr. Banning wees op het koken van aardappe len in den schil. Denkt aan de C-vitaminen. Fruit eten is uiterst aangeraden. Sinaasappelen gebruikten de Nederlanders tot een quantum van 90.000.000 K.G. per jaar. Deze vruchten zul len niet verkrijgbaar zijn, dus moet er elders naar C-vitaminen gezocht worden. Voorts groenten en wel speciaal versche groenten leveren vitaminen. Melk is een van onze beste voedingsmiddelen en is op dit oogen blik winst! Menschen die voor kaas hun neus optrekken, voor kaas en het eene eitje, moeten hun zienswijze wijzigen! Wij kunnen deze le vensmiddelen niet meer missen. Verder zijn er de mosselen, een typisch Neder- landsch product, die wij zullen moeten leeren eten. Een tekort aan A-vitaminen zal als eerste ge volg hebben de z.g. „nachtblindheid''. Als wij echter ons voeden met boter, kaas en eieren, zullen wij deze klip omzeilen. Valt er voor de wijkverpleegsters iets te doen? Ja. Zjj moeten zorgen dat zij eerst aan den lijve gaan ondervinden welke groote voordeelen de practische wenken hebben. Daarnaast en ook daarna zullen zij met enthousiasme de menschen kunnen adviseeren. Spreker vroeg dan ook met klem te wijzen op de voorlichtingsinsti tuten, die op vele plaatsen reeds bestaan. Zoo zal het voordeel van den voedingsraad eerst tot recht komen! Dr. Wubbe dankte den spreker en sloot de bij eenkomst. LEIDEN. Geslaagd candidaatsexamen rechten de heer F. H. Ferguson, Scheveningen. UTRECHT. Geslaagd doctoraal examen In disch recht C. J. Boegheim. AMSTERDAM. Geslaagd de dames N H. r-' -ên te Leiden, H. M. J. Oosthoek te Bos- koop. E. C. Hamburger te Boskoop en G. M jSprakel te Enschede. Wittebrood en bruin brood worden beiden uit tarwe gemaakt; het wittebrood uit tarwebloem, het bruinbrood uit tarwemeel. De bruine kleur komt van een bepaald gedeelte van de tarwe korrel, dat in het tarwemeel wel, in de tarwe bloem niet aanwezig is. De tarwekorrel bestaat nj. uit verschillende lagen. Het binnenste ge deelte heet endosperm of kiemwit en omvat 72 procent van het gewicht van de geheele korrel. Het bestaat vrijwel geheel uit zetmeel, maar het omhulsel bestaat uit een eiwit, gluten geheeten. Dat gluten is van groot belang voor het bakken; in de eerste plaats voor het maken van het deeg; het vormt ni. een taaie, rekbare massa, waardoor ook het deeg taai en rekbaar wordt. Nu is er in rogge ook wel gluten, maar dit vormt niet zulk een massa, en vandaar dat rogge niet op dezelfde wijze gebakken kan wor den als tarwe. De tweede laag van binnen uit is de aleuron- laag, bestaande uit eiwit en vooral uit vet. t Is gekleurd. Ook de zaadhuid, di$ daaromheen ligt, is gekleurd en wel bruin; ten slotte vindt men aan den buitenkant den vruehtwand. Bo vendien vindt men aan *t uiteinde de eigenlijke kiem, waaruit de nieuwe plant kan ontgroeien. Nu hebben al deze lagen een verschillende samenstelling, die alle belangrijke factoren vormen voor het malen en het bakken Om met de kiem te beginnen: deze bevat een vet, dat spoedig ranzig wordt en daardoor de geheele korrel kan bederven. De kiem wordt dus bij het malen meestal verwijderd. Er zijn twee soorten van malen: de hoog- maalderij en de vlakmaalderij. De uitdrukkin gen zijn ontleend aan het malen met molen- steenen. Bij de hoogmaalderij ligt de bovenste steen hoog boven den tweeden; bij de vlakmaal derij liggen ze dicht op elkaar. Het is duidelijk, dat bij deze laatste* bewerking de korrel in zijn geheel verpletterd wordt, en dat in het bijzon der de zemelen, dat zijn de buitenste lagen, ook fijn gemaakt worden. Het gevolg is dan, dat de fijngedrukte zemelen niet zoo gemakkelijk kun nen gescheiden worden van het binnenste ge deelte. Dat scheiden geschiedt, doordat het maalproduct door buidels gezeefd wordt. Zoo krijgt men dus gebuild meel Bjj de hoogmaaldereij echter zijn de steenen en in de moderne meelfabrieken de walsen verder van elkaar verwijderd. De korrel wordt dus niet zoo verpletterd, maar slechts even gekraakt, zoodat de buitenste lagen meer in hun geheel blijven en nu gemakkelijk van de binnenste laag, het endosperm, kunnen ge scheiden worden. De gekleurde lagen verdwij nen dus, en het meel, dat men overhoudt, is min of meer wit. Maar ook het binnenste blijft op die wijze in zijn geheel; men behoudt dus de witte binnenste korrels, en omdat deze dan nog vrij stevig in elkaar zitten, kunnen ze, zoo als het heet, gepoetst worden, dus van de aan klevende zemelen bevrijd. Dit poetsen geschiedt op een zeer aardige machinale wijze, die ik nu ter zijde laat. De meelkorrel, die zoo gewonnen wordt, heet gries, en men onderscheidt naar de grootte vijf verschillende soorten. Het gevolg van een zoodanige meelwinning is, dat daardoor een voor het bakken zeer geschikt product te voorschijn komt. Er komen nog andere factoren bij, die deze ingewikkelde methoden bevorderen. Het fijne witte meel is n.l. zeer goed houdbaar, beter dan het meel, dat met zemelen en vooral met de kiemen gemengd is. Voor de groote kapita listische ondernemingen, die geweldige voor raden aanleggen, is dit dus een zeer gewenschte werkmethode; het product is gemakkelijk te bakken, ziet er smakelijk uit en is' licht ver teerbaar. En toch hebben de hygiënisten belangrijke bezwaren tegen het wittebrood. Het binnenste van de korrel bevat, zooals gezegd, veel zet meel en ook eiwit, maar weinig vitaminen, zouten en ruwe celstof (oeUulose); de aleuron- laag bevat wel veel vitaminen en zouten. De buitenste laag, de zemelen, bevatten veel cellu lose, dat door den mensch niet verteerd kan worden. Hoe meer de geheele korrel wordt uit- gemalen, hoe meer hij alle bestanddeelen bevat, en hoe donkerder hij is, daar immers de kleur stoffen in de buitenste lagen zitten. Welnu, het gewone wittebrood was, zooals dat heet, voor 70 pet. uitgemalen, en bevatte dus alleen het middenste gedeelte, het endosperm. Bruinbrood werd gemaakt van meel, dat tot 80 procent en hooger was uitge malen; dit bevatte dus juist de waardevolle zouten en vitaminen; bovendien is het gehalte aan zemelen, volgens de heerschende meening. bevorderlijk voor den stoelgang. Later hoop ik nog eens over vitaminen te schrijven, en dan zal ik nauwkeuriger op het belang van vitamine-rijk brood ingaan. Nu slechts enkele opmerkingen. Ik heb in dit blad jaren geleden al eens verder verteld, dat de Fransche Académie le Médicine een drin gend verzoek gericht heeft tot de Fransche regeering, om wettelijke maatregelen te treffen, ten einde het gebruik van wittebrood te beper ken en dat van bruinbrood te bevorderen, resp. te bevelen. Dat was in vollen vredestijd. In Nederland zijn zeer belangwekkende onder- zoekingen gedaan door de heeren Westenbrink en Goudsmit en later door Van Coevorden, die naar het oordeel van menschen met de gave des onderscheids afdoende hebben bewezen, dat de meeste klachten van zwangere vrouwen voor komen uit gebrek aan ftitamine BI. thans aneurine genoemd; en dat dit gebrek, en daar mee de klachten, door het gebruik van bruin brood zijn op te heffen. Wat de overige be standdeelen betreft: van de zouten komt een belangrijk deel van de benoodigde phosphaten en ijzer tot ons, dit ijzer nu is eveneens in veel grooter gehalte in bruinbrood dan in wittebrood aanwezig. Het is dus niet te ontkennen, dat de gedwon gen invoering van het bruinbrood belangrijke voordeelen oplevert, Rogge wordt bewerkt met vlakmaalderij en het roggebrood wordt dan ook uit de geheele korrel bereid. Het laat zich niet zoo gemakke lijk. bakken en ligt daarom lang jn den oven. Het bevat uiteraard alle bestanddeelen en is als zoodanig zeer waardevol, maar wordt niet zoo licht verteerd als tarwebrood, zoodat weinig menschen uitsluitend roggebrood eten. Dr. TH. H. SCHLICHTING Z.H.Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag en Donder dag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Woens dag, Vrijdag en Zaterdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal as. Dinsdag geen audiëntie verleenèn. Frater Nazaxius van het blindeninstituut voor mannen ..St. Henricus" te Grave is bijna 70 jaren oud overleden. De overledene die reeds vier en dertig jaar aan het instituut werkzaam was, stond aan het hoofd van de afdeeling „groote blinden".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5