WAAR DE FILMBAND ROLT Laatste Nieuws Bommen op Coventry en felle luchtgevechten Actie van patrouilles in Griekenland Isjizawa naar Batavia ZATERDAG 16 NOVEMBER 1940 „DE KRIBBEBIJTER" Een succesvolle Hollandsche film in Rembrandt STJENKA RASIN Een film van de Wolga in Frans Hals SPAARNE-THEATER „De onbekende gast" LIEFHEBBERIJEN Inheemsche tentoonstelling in gebouw St. Bavo Rector Heskes Voorzitter van Schoolbestuur EEN SPAARZAME DIEF Tentoonstelling van „Voor de Kunst" Recollectieclub Haarlem en omstreken UIT HET HAARLEM- SGHE VOETBALKAMP Bekerprogramma vraagt de aandacht De competitie BEVERWIJK VEILINGPROVISIE VERLAAGD BLOEMEND AAL HILLEGOM VELSEN Verkoop van gemeentegrond R.K. Kerkhof Geslaagd VELSEN-NOORD R. K. Sportvereeniging I.E.V. Gezellen vieren het tweede lustrum IJMUIDEN VOLKSGEZONDHEID 45 jaar getrouwd GENERAAL WEYGAND IN ORAN CANADEESGHE GEZANTEN NAAR ZUID-AMERIKA Rector der universiteit van Parijs afgezet De evacuatie van Fransch sprekende Lotharingers Ook zware stormschade in Noord-Frankrijk Britsch-Turksche besprekingen nog zonder succes Engelsche kabelballons boven Zweden Duitsche gift voor slachtoffers van aardbeving in Roemenië Duitsch weermachtsbericht Weer Britsche schepen vernietigd Ital. weermachtsbericht Luchtmacht bestookte talrijke doelen O STAD Zooals men weet, werd deze film gemaakt naar het bekende gelijknamige tooneelstuk, dat indertijd een éclatant succes had. En al zijn we er over het algemeen geen bewonderaars van, dat men tooneelstukken gaat verfilmen, toch meenen we, dat men in dezen goed heeft gedaan het oog op dit tooneelstuk te laten vallen, en als hoofdvertolkers voor de film Cor Ruys en Louis de Bree te nemen, die allebei volkomen met het gegeven en de handeling vertrouwd waren. Wie „De Kribbebijter" is en wat hij doet, is betrekkelijk gauw verteld. Hij is een baron en hij doet niet anders dan zich opwinden en druppels slikken om de gevolgen van die opwinding te elimineeren. Den geheelen dag door nijdast hij door het huis en accepteert telkens dankbaar den lepel druppeltjes, hem door zijn broer, oom Moeki, voorgehouden. Als zijn zoon met een „tip-top-juffrouw" trouwt, gooit hij hem 't huis uit en weigert zelfs met het meisje, dat heusch geen onwaardige typiste was, kennis te maken. „De Kribbebijter" werd indertijd in verschil lende theaters ettelijke weken geprolongeerö. Het lijdt dus geen twijfel of ook thans nog zullen velen aan deze film veel vroolijkeid beleven Toelaatbaar boven 18 jaar. We hebben door de radio al vaak het be roemde Donkozakkenkoor een lied op Stjenka Rasin en zijn Wolga-sleepers hooren aanhef fen, maar het fijne van dit gezang is nooit tot ons doorgedrongen, totdat we Stjenka op het witte doek hadden gezien. Het bleek echter, dat er een Wolga-sage bestaat, waarin Stjenka Rasin de rol van vrijheidsheld der kozakken speelt. Dit Russische volksdeel werd in den jare 1667 onderdrukt door een van de barbaarsche vorsten van de Bojaren, die in het toenmalige Rusland heerschten. De vorst, waar het hier om gaat, hield de kozakken in slavernij en liet hen als dagelijk- sche bezigheid sleepdienst langs de Wolga- oevers verrichten. Stjenka treffen wij in den aanvang van hei verhaal aan te Moskou, waar hij de belangen van de Kozakken bij den Ozaar met succes be hartigt. Van dezen grooten heerscher krijgt hij opdracht de dochter van den Bojaren vorst naar haar vader te begeleiden, omdat deze lieftallige uitgehuwelijkt zou moeten worden aan den VOrst van Astrakan. Onderweg zien we dat het escorte overvallen wordt door een troep Tartaren. Stjenka slaagt er niettemin in de dochter aan haar tyrannieken papa af te leveren, doch instede van zijn verdienste te beloonen veroor deelt hij Rasin tot Wolga-sleeper. Zoover komt het niet daar de prinses iets voor Stjenka is gaan voelen, waaraan hij zijn vrijspraak te danken heeft. Eenigen tijd later gaat de vorstelijke Bojaar met zijn dochter scheep naar Astrakan. Het schip wordt door de Kozakken over meesterd, waardoor Rasin gelegenheid krijgt de onafhankelijkheid der Kozakken te bedingen Nu gebeuren er vele verrassende dingen, die Wera Engels en Hans Adalbert von Schlettow in de film Stjenka Rasin" het verhaal spannend, doch zeer dramatisch maken. Want aan het slot staat Rasin met de prin ses, die thans dood is, in zijn armen op een brandend schip, dat zoojuist door een krijgs bende van den vorst van Astrakan is betreden. De minnaar overleeft zijn gestorven geliefde niet lang, daar de schuit met de opvarenden door een ontploffing in de lucht vliegt. Hoe de vorst van Astrakan aan boord komt en op welke wijze Rasin met een vrouwenlak in de armen sterft, is de moeite waard om te gaan zien. Leopold Gruber woont te Neustadt. Zijn trots is zijn eenige dochter, die zoogenaamd rijk ge trouwd is met een zekeren Mtiller en te Berlijn woont. Mijnheer Gruber kent zijn schoonzoon nog niet. Hij verlangt erg naar zijn dochter en besluit haar in Berlijn op te zoeken. Hij komt in de straat waar ze woont, vindt haar huis, heel deftig, met den naam Müller er op. Hij maakt zich bekend als de vader van mevrouw. Natuurlijk ontvangt het personeel hem heel eer biedig. Een bediende zegt hem dat mevrouw en mijnheer niet thuis zijn. Mijnheer Gruber is verrukt, als hij het huis van binnen ziet, zoo iets heeft hij in zijn stoutste droomen niet kun nen voorstellen. Helaas is er een kleine vergissing in het spel. Zijn dochter is namelijk niet met den huis heer, directeur Müller, getrouwd, maar met diens chauffeur: Fritz Müller. Dit alles veroor zaakt bij de thuiskomst van mijnheer en me vrouw de vroolijkste situaties. Maar alles wordt tot aller tevredenheid opgelost. Door een combinatie van vereenigingen, welke zich onder den naam Felivé in federatief ver band hebben vereenigd, wordt 23 en 24 No vember een najaarsshow georganiseerd in het gebouw St. Bavo. Deze show zal een unicum zijn door de groote verscheidenheid der aange sloten vereenigingen. Wat zal er dan op die da gen in gebouw St. Bavo te vinden zijn? U zult daar vinden aquariumliefhebbers, die U zullen laten zien hoe een aquarium moet zijn om er het voile genot van te hebben. Ze zullen met trots Uw aandacht vestigen op hun vereeniging, omdat door gezamenlijk en vereenigingsverband te werken en wederkeerig van gedachten te wisselen, het peil der liefhebberij hoog opge voerd is kunnen worden en daardoor voor ieder individueel tot een waar natuurgenot. En zoo is het ook met de andere vereenigingen die daar aanwezig zijn. Ze willen U even laten mede- genieten van hun liefhebberij, daar ze over tuigd zijn, dat het groote publiek gaarne eens kennis wil maken met hetgeen door de diverse Haarlemsche vereenigingen ieder op eigen ter rein wordt gepresteerd. Tevens hopen ze bij velen het verlangen wakker te maken deze of gene liefhebberij ter hand te nemen. De keus is groot, want behalve deze aquariumliefhebbers vindt U er ook nog enthousiaste vogelliefheb bers, die U laten zien, hoe U vogels moet hou den om dit tot een waar genot te maken, zoowel voor den vogel, die onder de meest gunstige om standigheden leeft, als voor den vogelvriend, die nooit tevreden is, daar hij steeds meer wenscht te weten van het schoone vogelleven. Hij zal trachten dit wondere leven iets beter te leeren kennen. Voorts volhardende pluimveehouders en konijnenfokkers, die niet versagen maar steeds probeeren het mooiste te fokken, dat met menschelijke inspanning is te bereiken. Daar naast de zwoegende volkstuinder, die U de re sultaten zal laten zien, welke bereikt worden na hard werken en geduldig afwachten. Hij zal U echter niet alleen op de zichtbare resul taten van zijn arbeid wijzen, maar bovenal Uw aandacht vestigen op het volle natuurgenot, dat men bovendien voor niets krijgt. Voor hem is het belangrijkste het bezig zijn in de vrije na tuur evenals het samenwerken met anderen en de behulpzame hand te bieden waar dit noodig is, opdat ook anderen goede resultaten zullen bereiken. Verder brengen we U bij den post- duivenvereerder, die als het ware de lange reizen medemaakt van zijn gevederde vrienden, over bergen en dalen en geen rust zal hebben alvorens ze weer in het postduivenhuis terugge keerd kunnen zijn. Helaas kan hij door de tijds omstandigheden zijn duiven vermoedelijk niet medenemen, doch hij zal er dan zeker voor zorgen U op andere wijze tevreden te stellen. Laten we tot slot niet vergeten de koelbloe dige bijenliefhebber, die over die steeklustige beesten zal spreken alsof het zijn vrienden zijn en die U zal overtuigen, dat ze heusch niet zoo steeklustig zijn als U misschien dacht. Hij zal zich bovendien nog ontpoppen als een goede plantenkenner en met bloeiwijze en -tijd van ettelijke planten pp de hoogte zijn, omdat zijn bijtjes op die planten zijn aangewezen, niet al leen door de kostelijke nectar, die zij uit de duizenden bloempjes halen, doch ook om het kostbare stuifmeel, dat ze daarop verzamelen en dat voor het groote brjenhuisgezin zulk een on misbaar bestanddeel is. U merkt, dat het een verzameling is, welke de moeite van een bezoek zeer zeker waard is. Verzuim dus niet deze najaarsshow te bezoe ken. U gaat er heen met de vraag: „Wat zal het zijn?" Bij het huiswaarts keeren zal Uw eenige antwoord zijn, dat ge meer dan voldaan zijt. Een en ander zal tevens nog worden toegelicht in een smakelijk verzorgd boekje, dat zeer zeker de moeite van bewaren waard zal zijn, daar het U o.a. de adressen der verschillende vereenigingen verstrekt. Naar wij vernemen heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem den sinds eenigen tijd in functie getreden nieuwen rector der St. Mariastichting, den zeereerw. heer prof. P. J. M. Heskes, benoemd tot voorzitter van het bestuur der R.K. School voor buiten gewoon lager onderwijs aan de Nico van der Laanstraat, alhier. In een gisteren gehouden bijeenkomst is rector Heskes als voorzitter geïnstalleerd. De recherche te Haarlem heeft aangehouden een 19-jarigen loopjongen, die ten nadeele van zijn oud-patroon f 130.had ontvreemd. De dader heeft bekend. Hij had een groot ge deelte van het geld op zijn spaarbankboekje gezet. Eertijds was hij door zijn patroon wegens on eerlijkheid ontslagen. De situatie in het huis van zijn baas was hem volkomen bekend en hiervan heeft hij gebruik gemaakt. Uit een schrijftafel heeft hij tc-ei? het bedrag ontvreemd. De jongen is in verzekerde bewaring gesteld. Op Zondag 17 November te 3 uur wordt in de groote zaal van het Frans Halsmuseum een keuze-tentoonstelling geopend van moderne grafische kunst in Nederland, georganiseerd door de vereeniging „Voor de Kunst". Hieraran is tevens verbonden en afdeeling „Het schoone Boek". De tentoonstelling is vanaf Zondag dagelijks geopend van 10—4 uur. Tot en met 8 December zat ze te bezichtigen zijn, Het bestuur van de Recollectieclub deelt hier bij aan de leden mede, dat de a.s. recollecties niet op den derderi Zondag, maar op den vier den Zondag, 24 November, zullen worden ge houden in de kapel van de Eerw. Broeders van St. Joannes de Deo in de Maerten van Heems kerkstraat, om 3 uur en om 4 uur. Wij verwachten dat u op een der conferenties zult tegenwoordig zijn. Namens het bestuur, H. H. H. M. VERBEEK, secr. Het 'programma in het Haarlemsche voet balkamp van twee weken geleden, da^ toen wegens de weersomstandigheden werd uitge steld. is voor Zondag a.s. opnieuw vastgesteld. Het bevat hoofdzakelijk wedstrijden om den Stads Editie-Beker, waarover we reeds het een en ander hebben geschreven. Zooals bekend komen voor de eerste maal elftallen uit den vroegeren D.H.V.B. en H-V.B. tegen elkaar in het strijdperk. En wat we toen schreven over deze wedstrijden geldt ook nu nog. We verwij zen dan ook naar het volledige programma. Ook het programma voor de competitie is vrijwel hetzelfde gebleven en uit den aard der zaak niet groot. De wedstrijd N.A.S.Van Nispen heeft in middels groote beteekenis gekregen in de tweede klasse C, omdat de bovenste plaats de onmid dellijke inzet vormt. De club uit De Zilk is den laatsten tijd zoo goed op dreef en speelt met zoo veel vertrouwen, dat we haar in Half weg zeker niet kansloos mogen achten. Mis schien draait het op een gelijk spel uit, waar van dan T.Y.B.B. 3, de derde candidaat. aller eerst kan profiteeren. Daarvoor is noodig dat de Yellows bij I.E.V. 2 winnen, hetgeen na de noodige inspanning wel zal gelukken. Voor de overige wedstrijden leze men het programma: Stads Editie Beker Sport VereentTZB, Concordia—Damiaten, DOA-WE 2, Droste—Geel Wit, Hoofdd. Boys Waterloo, SpaarnestadOIV, DEKVSV 3, OG 2SV '34, AllianceBeverwijk 2, VI. Vo gels 2—BSM 2, DEM 2—Zeemeeuwen 3, TYBB 2—WB 2. Competitie 2C: NAS—Van Nispen, IEV 2—TYBB 3. 3C: DSS 2—DEM 4, Geel Wit 2—VCV. 3G: DEM 3—TZB 2, Santpoort 4—IEV 3, TYBB 5—NAS 2. 4B: HBC 5—DEM 5, Hoofdd. Boys 2—Van Nispen 2, TYBB 6—OG 4, HBC 4DEK 3, Vo gelenzang 2Geel Wit 2. Junioren Afd. C: OG a—Alliance, DSS a—DEK, Con cordia—HBC ft, TYBB a—HBC b. Afd. G: OG b—TYBB b, IEV a—OIV a, DEM a—DEM b, WE—Santpoort a. Afd. H: NAS—HBC c, Van Nispen—Hoofdd Boys. Afd. I: Santpoort b—DEM d, IEV b—TYBB c. met het feit, dat wij thans half November schrijven. Weinig Narcissen komen meer aan die vrij van wortel zijn en alleen goede partijen King Alfred, van Waveren Giant, #Pride of Hillegom, Bicolors enz., vinden nog steeds afnemers. Cro- cussen worden nog steeds veel gevraagd, maar niet veel aangevoerd, aangezien we wel mogen aannemen, dat alle crocussen geplant zijn. Naar plantgoed blijft nog steeds veel vraag, evenals naar zlO van Darwin en late tulpen. Gladiolen blijven gevraagd, terwijl naar lelies en ander na- jaarsgoed steeds meer vraag komt. De oogst van de straat. Aanwezig op het politie-brueau en aldaar te bevragen alle werk dagen tusschen 7 en 8 uur n.m. de navolgende als gevonden aangegeven voorwerpen. Een goede damesceintuur, idem grijs-blauw, een dames- en een heerenrijwiel, grijzen heeren- hoed, groen kinderwantje, bl. dameshand schoen, sleuteltje, tabakspijp enbr. portemon- naie. Te bevragen aan onderstaande adressen: J. C. Kat, Hoofdstraat 47, Hillegom: Textielkaart; D. Asper, Hofstraat 28, Hillegom: dames-armband- horloge; Warmendam, Meerstraat 22. Hillegom: Br. parapluie en 2 sleutels; R. Schnieawind, Sta tionsweg 39, Hillegom: Gekleurde haarstrik; Kroon, Meerstraat, 184, Hillegom: Kosteloos rijw.bel.merk; G. Koppers, Meerstraat 24, Hille gom: Rijw.bel.merk in étui; J. v. Kesteren, 2e Loosterweg 133a, Hillegom: Grijze poes; Nijssen, Weeresteinstraat 88, Hillegom: Bruine porte- monnaie; Franzen, le Amerikastraat 27, Hille- goih: Rol balatum; van Veen, Vossedwarsstr. 13, Hillegom: 2 sleutels. St. Josephs-Gezellen. Agenda week van 16 tot 23 November. Hedenavond vrije bijeenkomst tot 10 uur. Morgen na de Hoogmis tot des avonds 10 uur vrije bijeenkomst. Onder het Lof is de zaal gesloten. Maandagavond 7.30 uur Jonge- mannencongregatie in Huize St. Joseph. Gezel len toont U trouwe leden van de Mariacongrega- tie en zorgt dus Maandagavond op tijd aanwezig te zijn. Na de Congregatie onderlinge competitie biljartclub. Dinsdagavond onderlinge competitie damclub O.D.I. Donderdagavond 8 uur precies 1 verplichte vergadering. Derde lezing van Kap. van der Heijden met als onderwerp; Het verloop 1 van de verkeering en de gevaren die daaraan verbonden zijn. Gezellen komt ook dezen keer weer allen luisteren opdat gij van deze lezingen iets mee kunt nemen voor uw latere leven. Za terdagavond vrije bijeenkomst. De Veilüigcommissie der Vereenigde Veilin gen heeft besloten dat de veilingprovisie tot 4 pet. plus eventueel >/2 procent voor het Cen traal Bureau wordt verlaagd voor die produc ten, die kennelijk voor drogerijen of fabrieken op den tuin zijn gekocht, b.v. waschpeen, grove peen, bladselderij, schorseneeren, ongewasschen prei etc., op voorwaarde dat deze producten aan de door de veiling of de Ned. Groenten- en Fruitcentrale gestelde eischen voldoen en voor zoover zü niet administratief of op monster mo gen worden geveild. Bladgroen als spinazie, sla, andijvie zijn daar van uitgesloten, behalve wanneer deze producten op contract zijn geteeld. Burgerlijke Stand. Geboren: J. Heule—Wij- nands, d.; E. M. Beliënvan Bakel, z. Ondertrouwd: J. H. Muller en G. J. M. Kohier, Getrouwd: J. H. Hoogendijk en R. Vettewinkel; K. Kupers en A. M. Jöhr. Overleden: E. van der Valk, 86 j., overleden te Haarlem; R. J. Arens, 67 j„ overleden te Haar lem; M. Kabel, wed. van J. Sernee, 74 j„ wonen de te Haarlemmermeer. Tuinbouw en Plantkunde In hotel „Rust hoek" hield de afdeeling Bloemendaal en om streken van de Kon. Nederl. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde een druk bezochte bijeen komst. Nadat de voorzitter. Mr. E. W. J. Top, de aan wezigen had verwelkomd, hield de heer W. Beunder een korte causerie ter inleiding van een door hem te vertoonen film over het buiten „de Kortekamp" te Epe. De tweedeelige film, in kleuren opgenomen, gaf een bijzonder kijkje op de kleurrijke aan plantingen die hun aparte schoonheid demon streerden in alle jaargetijden. Mr. Top deelde nog mede, dat in de eerstvol gende vergadering een vastomlijnd plan bekend gemaakt wordt van den cursus in groententeelt. waarvoor voldoende animo bestaat om den cur sus voortgang te doen vinden. Voor het puntenstelsel waren verschillende in zendingen binnengekomen, die als volgt werden bekroond 1. Barqueria Skinnerü, inz. J. G. Mul der, 8 punten; 2. Acineta Humboltü, inz. J. G. Mulder, 10 punten; 3. Groep B, inz. J. G. Mul der, 10 punten met lof, le prijs; 4. Groep B. inz. A. Jager, 8 punten, 2e prijs; 5. Cyclamen persi- cum odorata, inz. A. Jager. 9 punten; 6. Primu la obconica coerulea, inz. A. Jager, 9 punten. Inlevering vuurwapenen De commissaris van politie te Bloemendaal verziekt aan de voormalige officieren van de Land- en Zee macht, die nog vuurwapenen in hun bezit heb ben, deze uiterlijk Maandag 18 November a.s. bij hem in te leveren. Coöp. Veilingsvereen. „Hillegom". In de week van 6 tot en met 13 November werden nog heel wat Hyacinten verkocht, hoewel men niet meer van groote kwantums kan spreken. Toch zoekt men nog veel naar groote maten, vooral in donkerblauw en rood. Zoowel uit den z.g.n. „Op slag" als wei uit den „Vrijen Aanvoer" werden regelmatig noch wel Hyacinten verkocht, toch begint het vergevorderde seizoen hier een rol te spelen. In tulpen is meer handel. Vroege tul pen Worden in veel verscheidenheid nog graag gekocht en aangezien zift 12 en 11 van de mees te vroege tulpensoorten zoo langzamerhand uit verkocht raken, begint men thans nog groote kwantums zift 10 af te nemen. Goede partijen Bartigon en Copland vinden nog graag afnemers. De vraag naar narcissen wordt minder hetgeen wel in verband zal staan B. en W. stellen der Raad voor te verkoopen aan het R. K. Kerkbestuur van de Parochie van O. L. Vr. van Altijddurenden Bijstand te Santpoort tegen den prijs van 4.— per m2 een gedeelte ter grootte van ongeveer 816 m2 van het der gemeente in eigendom toebehoorende perceel kadastraal bekend gemeente Velsen sec-1 tie F. No. 4773, liggende nabij de R.K. Kerk aan de Frans Netscherlaan. Het R.K. Kerkhof van de Parochie van de H. Engelmundus aan den Driehuizer Kerkweg is voortaan opengesteld des Zondags van 911 uur en en 3—4 uur. Degenen, die echter op andere dagen het kerkhof wenschen te bezoeken, kunnen zich wenden tot de R. K. Pastorie of tot den heer Rosmalen. Voor het diploma motordrijver slaagden de heeren M. G. Spaan en P. Hofman. In verband met het vijfjarig bestaan van de R.K. Sportvereeniging I. E. V., hadden de ad- spirantleden reeds eerder een vroolijken mid dag medegemaakt en Donderdagavond waren de junioren in het R.K. Vereenigingsgebouw bijeen, om met een vermakelijken en tevens leerzamen avond het eerste lustrum te herden ken. Voor de senioren zal de herdenkingsavond te gelegener tijd worden bekend gemaakt. Zondag a.s. zijn de grooten weder vrij, ter wijl I. E. V. 2 T. Y. B. B. 3 op „Rooswijck" ontvangt. Dat kan een pittig partijtje worden. Het derde gaat Santpoort 4 bekampen en.... zal wel weer verliezen? Junioren A en B spelen thuis, respectieve lijk tegen O. I. V. a en T. Y. B. B. c. Zondag a.s. vieren de St. Jozefsgezellen in onze parochie hun tienjarig bestaan. Het programma vermeldt om 9 uur 'n plech tig gezongen H. Mis met algemeene H. Com munie voor alle leden, raad van bestuur, ouders en weldoeners. In het R. K. Vereenigingsgebouw heeft daar na een gezamenlijk ontbijt plaats, gevolgd door ontspanning. 's Avonds om 7 uur feestelijke bijeenkomst in het R. K. Vereenigingsgebouw, waarna de in stallatie van de nieuwe leden door den centraal praeses, rector Drost, die tevens de feestrede zal houden. Vervolgens wacht den genoodigden een too- neelspel in twee bedrijven „Een eeuw achter", van Godfried Bomans. Een herdenking dus een tienjarig bestaan waardig Uit het jaarverslag van den Gem. Genees kundigen Dienst lezen wij o.m„ dat op verzoek van den directeur der Arbeidsbeurs zoo noodig controle werd uitgeoefend op de juistheid van óe bezwaren, welke werden ingebracht tegen uitzending naar de werkverschaffing. Voorts vonden controles plaats ten behoeve van Maatschappelijk Hulpbetoon in verband met verzoeken om opname in ziekenhuizen en rusthuizen, om versterkende middelen, appara ten, kunstgebitten, hulp in de huishouding we gens ziekte, verhuizing om gezondheidsredenen, medische hulp bij bevallingen, specialistische behandeling enz. Het aantal dezer verzoeken neemt steeds toe en het controleeren daarvan vormt een steeds grooter deel van het werk. Het echtpaar D. C. H. de Ruyter—Te Pas hoopt Donderdag 28 November den dag te her denken,, dat het 45 jaar in den echt is ver bonden. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) KOBE, 15 Nov. (Domei) Joetaka Isjizawa, de nieuwe Japanscne consul-generaal te Bata via, is vanochtend uit Kobe vertrokken naar zijn standplaats, in gezelschap van zijn gezin en van Tanoen Kotani, den Japanschen consul te Ba tavia. GENEVE, 15 Nov. (D.N.B.) Generaal Wey- gand, de algemeene gedelegeerde van de Fran- sche regeering voor Fransch Afrika, is gisteren uit Algiers in Oran aangekomen, zoo wordt uit Vichy gemeld. De bevolking bereidde hem een hartelijke ontvangst. Hij begaf zich eerst naar het militaire gedenkteeken om daar bloemen neer te leggen. Daarna bezocht bij Mers-el- Kebir en legde daar op de graven van de bij den Engelschen overval op Oran omgekomen matrozen eveneens bloemen neer. Vandaar begaf hij zich aan boord van het oorlogsschip „Dun- querque" naar de plek waar de Brétagne tot zin ken is gebracht. NEW-YORK, 15 Nov. (D.N.B.) De Canadee- sche minister-president, Mackenzie King, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Canada gezan ten zou zenden naar Argentinië en Brazilië, zoo dra de formeele goedkeuring van den Engelschen koning zou zijn ontvangen. Argentinië en Bra zilië hebben eveneens den wensch tot uitdruk king gebracht gezanten naar Canada te bren gen. PARIJS, 15 Nov. (D. N. B.). Bij beschik king van den Franschen minister van On derwijs zijn de rector van de Parijsche uni versiteit, Roussi, en de secretaris-generaal van de Academie, Guyot, van hun functie ontheven. Roussi was een vooraanstaand lid der rijmetselarij. Hij wordt opgevolgd door Jeroma Carcopino, tot dusverre rector van de technische hoogcschooi Uit Vichy wordt gemeld: Krachtens de zui veringsactie in de gemeentebesturen zijn zeven tig ambtenaren van Nimes en Ales uit hun ambt gezet. Het zijn in hoofdzaak Jöodsche ambtenaren en personen, die de Fransche na tionaliteit door naturalisatie verkregen hebben. Ook elders zijn wethouders en ambtenaren ont slagen. BERLIJN, 15 Nov. Officieus wordt gemeld: Inzake de in Lotharingen begonnen evacuatie van Fransch sprekende deelen der bevolking wijst men in Berlijnsche politieke kringen op andere gebeurtenissen van dit soort, zooals b.v. de evacuatie van de Volksduitschers uit de Baltische landen, uit Bessarabië en Wolhynie. Men herinnert in dit verband vooral ook aan Zuid-Tirol, waar het onder vrienden en bond- genooten doelmatig werd geacht, een duidelijke en zuivere grens van volksaard te trekken. In al deze gevallen, zoo betoogt men, is van Duit- sche zijde niet geaarzeld, offers te brengen. Het is daarom volkomen begrijpelijk, dat dit beginsel ook in andere gevallen, zooals thans in Lotharingen, wordt toegepast. Duitsehland vergt daarbij van niemand dingen, die het zichzelf ook niet zou willen opleggen. Men voegt in deze politieke kringen hieraan nog toe, dat de naar Frankrijk emigreerende bevolkingsdeelen van Lotharingen tot aan de demarcatielijn door Duitsche hulpdiensten als het Roode Kruis wor den verzorgd en op Fransch gebied vermoede lijk rich daar kunnen vestigen, waar zooals bekend honderden plaatsen leeg stonden. Bij zonderheden hierover zijn nog niet bekend. PARIJS, 15 Nov. (D.N.B.). In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft ook in Noord- Frankrijk, naar de Paris Soir uit Rijssel meldt, een hevige cycloon veel schade aangericht. De storm duurde vijf uur. Te Rijssel werden vele daken beschadigd. Twee kerktorens zijn neer gestort, honderden boomen ontworteld Het mooiste ontspanningsoord van Rijssel is geheel verwoest. In Vlaanderen is de schade even groot. Ge- heele boerderijen zijn door den storm vernield. Veel vee is omgekomen.-Over het aantal slacht offers is nog niets bekend. De schade wordt op 20 tot 30 mïïlioen frank geschat. ISTANBOEL, 15 Nov. (D. N. B.). De han delsbesprekingen van Turksche instanties met een Britsche delegatie, die reeds sinds Augus tus gaande zijn, hebben, naar de bladen mel den, nog steeds geen resultaat opgeleverd. STOCKHOLM, 15 Nov. (D.N.B.). Het aantal naar Zweden afgedreven Britsche versperrings ballons is gisteren en vandaag weer aanzienlijk geweest. Een ballon bleef bij Kristianstad in Zuid Zweden aan een leidingdraad hangen. Uit verschillende plaatsen in Zuid-Zweden komen verder berichten over schade aan electrische leidingen. In de buurt van Gotenburg heeft een troep kleine jongens in triomf een van de bal lons weten te grijpen en in te leveren. (Bericht reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag BOEKAREST, 15 Nov. (D.N.B.). De Duit sche gezant dr. Fabricius heeft den plaatsver- vangenden minister-president Horia Sima en den plaatsvervangenden minister va n Buiten - landsche Zaken Michaëi Antonescoe medege deeld, dat de Duitsche regeering een bedrag van 100.000 rijksmark beschikbaar heeft gesteld voor steunverleening aan de slachtoffers van dc aardbeving. BERLIJN, 15 Nov. (D. N. B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Ondanks sterke belemmering door hevige stormen ondernam het luchtwapen ook op 14 November zijn stelselmatige verkennings- en aanvalsvluchten. Op 500 kilometer ten westen, van Ierland vernietigde een zwaar gevechts vliegtuig een Britsch koopvaardijschip van 5000 b. r. ton door twee bommen, die midscheeps en op het achterschip troffen. Het schip ge raakte in brand en bleef met slagzij liggen. Langs de Schotsche kust werden twee sche pen van 2000 en 7000 b. r. ton aangevallen. Het grootste schip zonk ha een ontploffing, terwijl het andere in nood geraakte. Door vol treffers werd voorts in het noordelijke deel van de Noordzee een schip van 5000 b. r. ton tot zinken gebracht. Ter hoogte van Great-Yar mouth kreeg een Britsche torpedojager een zwaren bomtreffer midscheeps. Duikbommenwerpers deden verder aanvallen op het radiostation van Dover, dat drie vol treffers van zwaar kaliber kreeg. In den loop van den dag ontstonden er on danks de ongunstige weersgesteldheid boven het Kanaal en Zuid-Engeland een reeks zware luchtgevechten, die voor onze jagers een suc cesvol verloop hadden. Toen het weer beter was geworden, kon het luchtwapen in den nacht van Donderdag op Vrijdag als vergelding voor de Britsche aanvallen op München, den vijand door een grooten aanval op belangrijke bewapeningscentra in Midden-Engeland een buitengewoon zwaren slag toebrengen. Bijzonder hevig en succesvol was daarbij de onafgebroken aanval van sterke formaties gevechtsvliegtuigen van de geiieraal-veld- maarschalken Kesselring en Sperrle op Co ventry, waar talrijke motorenfabrieken en groote inrichtingen der industrie van vlieg- tuigonderdeelen, alsmede andere voor de oorlogvoering belangrijke inrichtingen met bommen van zwaar en het zwaarste kaliber bestookt werden, die geweldige verwoestin gen aanrichtten. Enorme brandhaarden, die door groote voorraden grondstoffen gevoed werden en tot de kust van het Kanaal zicht baar waren, voltooiden het vernietigings werk. Behalve wapenbedrijven werden in de Mid lands nog een groot aanvullingskamp van het Britsche luchtwapen en een gasfabriek met merkbare uitwerking aangevallen. In denzelf- deh nacht werd de vergeldingsaanval op Lon den stelselmatig voortgezet. Andere aanvalsdoe- ler waren belangrijke militaire objecten in Zuid- en Midden-Engeland. De vijand probeerde in den nacht van 14 op 15 November de Rijkshoofdstad met sterke krachten aan te vallen. De voorgenomen groote aanval mislukte evenwel door T doortastende op treden van de luchtdoelartillerie. Slechts twaalf Engelsche vliegtuigen slaagden erin dientenge volge in Berlijn te bereiken. Daarvan werden er drie boven de stad zelf, en drie andere aan den rand van de stad door luchtdoelartillerie neer geschoten. Zes Britsche bombardementsvliegtui gen waren reeds in het westen kort nadat zij over de kust waren gevlogen door luchtdoel artillerie neergehaald: De vijandelijke bommen richtten slechts geringe persoonlijke en en eeni ge materieele schade aan. Op Hamburg en Bre men alsmede op twee andere plaatsen in Noord- Duitschland werden eenige bommen geworpen- De vijand verloor op 14 November en in den nacht van 14 op 15 November twintig vliegtuigen, waarvan zeven in luchtgevech ten, twaalf door luchtdoelartillerie en een door marine-artillerie. Vijf eigen toestellen zijn niet teruggekeerd. ERGENS IN ITALIË, 15 Nov. (Stefani) I11 zijn weermachtsbericht no. 161 maakt het Ita- liaansche hoofdkwartier het volgende bekend: In Epirus (Griekenland) normale activiteit van patrouilles en artillerie. Onze luchtmacht ondernam tal van herhaalde bombardementen op de militaire doelen van Korfoe, Larisa Argostoli, op de brug der landengte van he« Prespa-meer, welke onbegaanbaar werd ge' maakt, op artillerie-stellingen, op het vliegveld Fiorina, waar vijf vliegtuigen op den begane0 grond vernield of ernstig beschadigd werden, op de zone Janina-Kalibaki-Metzoyo, den sec tor van Korcha en de baai van Soeda (eiland Kreta). Tijdens luchtgevechten werden dertie° vijandelijke vliegtuigen van verschillende type® Blenheim en Potez neergehaald. Twe® andere toestellen werden waarschijnlijk neer gehaald. Vier van onze toestellen, die tijdens d« gevechten getroffen werden, konden op hu° vliegvelden landen. Eén van onze toestelle0 wordt vermist. In den nacht van 9 op 10 November heeft d« duikboot „Caponi" zooals reeds gemeld met drie torpedo's een slagschip van het tyP^ Ramillies getroffen, dat met twee andere vaari tuigen het vliegtuigmoedexschip „Illustrious escorteerde in het Kanaal van Sicilië. De korvettenkapitein Romeo Romei, coi°' mandant van de duikboot, heeft waargeno men, hoe drie torpedo's het vijandelijke sclw in de romp raakten. In Noord-Afrfka werden vijandelijke pant^ serauto's door het vuur van onze snelle co lonnes op de vlucht gedreven. Onze luchtfor- maties bombardeerden verscheidene malen vlootbasis van Alexandrië, de spoorlijn Mersa- Matroe, het vliegveld Birama Smeit, waarbu p den beganen grond eenige vliegtuigen va het type Blenheim getroffen werden. Be' ijandelijke luchtaanval op El Maktila maakt geen slachtoffers en veroorzaakte geen schade- In Oost-Afrika veroorzaakten vijandelijk luchtaanvallen op Keren, Agordat, Goera, D1' redaoea, Asmara, Assab en het eiland Difne° weinig schade en lichte verliezen onder 0 inlanders. Volgens later ontvangen gegeven^ blijkt, dat tijdens onze luchtactie tegen P Soedan, waarvan melding is gemaakt in h weermachtsbericht nr. 141, een vijande-U schip tot zinken is gebracht. g Een vijandelijke luchtaanval in de omgevm» van Monopoli (provincie Bari) maakte ge slachtoffers en veroorzaakte geen schade. e tweede aanval op Bari veroorzaakte eenis schade van weinig beteekenis. Er valt één d de te betreuren en één persoon werd gewo°

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4