De A.N.V.V. bestaat 25 jaar +K TOONTJE VAN TEUTEN j^rahella s ONZE VERHOUDING TOT DUITSCHLAND Resiaurant DÜRRIUS ou - Kou - Kou de verschrikkelijke jTo"0 R BERTHA RUCK ZATERDAG 16 NOVEMBER 1940 Nationaal belang der centrale or ganisatie voor vreemdelingen verkeer Een verklaring van de Neder landsche Uhie HANDELSWETENSCHAPPEN STAATSPRAKTIJKDIPLOMA RESA ARNHEM GROOTHANDELAREN IN ZOETWAREN Nationale bond gesticht TENTOONSTELLING VAN KLEURGRAFIEK In het Stedelijk Museum de Lakenhal te Leiden De bloembollenpuzzle van Krelagehuis, Haarlem Oplossing en uitslag P.T.T.-besteller aangereden en gewond Verordeningen overtreden Herdenking gesneuvelden te Breda NIEUW MOLEST-RISICO DE TROONREDE VAN KONING FAROEK Geen geheim verdrag MexicoV.S. MARKTEN Examen Middenstandsdiploma Algemeene Handelskennis s? ECI AAL '00R DE WIJ LUISTEREN NAAR. Zondag 17 November Maandag 18 November Zondag 17 November zal het 25 jaar geleden '•jb. dat de Algemeene Nederlandsche veree- b'ging voor Vreemdelingenverkeer werd opge- icht. Dat wil niet zeggen, dat de arbeid tot tevordering van het vreemdelingenverkeer even- van dien datum dateert. Het tegendeel rWaar, want reeds lang tevoren kwam er op gebied veel belangrijks tot stand, dank zij :*€t initiatief en den arbeid van den Nationalen °bd vinr Vreemdelingenverkeer in Nederland a het Centraal Bureau voor Vreemdelingen- Prkeer. Deze beide organisaties zijn in 1915 op ebsch en met medewerking van de regeering één vereeniging ede A.N.V.V.) samenge smolten, om het groote Nederlandsche belang, _at bij een zaakkundige leiding van het vreem- e''hgenverkeer betrokken is, ten volle tot zijn e°ht te doen komen. behalve een nauw contact tusschen de ver enigingen onderling, bestond en bestaat er een innige samenwerking met de officieele Panties, de Nederlandsche Spoorwegen, de pbote verkeersondernemingen, het hotelwezen b de vele andere lichamen, die in A.N.V.V.- 5éer vereenigd zijn. hl den loop der jaren is men in ons land ^eds meer gaan inzien, welk een groot belang I6'1 goed geleid vreemdelingenverkeer voor de gemeenschap beteekent. Dat blijkt onder meer b't het feit, dat het subsidie van de regeering, ®a verschillende schommelingen, steeg van 1 15.500.— in 1924 tot 100.000.— in 1938. Behalve de economische is men ook de cul- reele en sociale beteekenis van het vreemde- 'bgenverkeer steeds hooger gaan aanslaan. En mag dan ook met recht zeggen, dat een ^°ed functionneerend apparaat tot bevordering etl organisatie van het vreemdelingenverkeer eeh nationaal belang van de eerste orde is. Aan ?at belang heeft de A.N.V.V. zich in het ver ben bij voortduring gewijd. Zij staat gereed jbt Werk ook in de volgende periode van haar ;*estaan met kracht voort te zetten en zij ,enscht niets liever dan haar arbeid in de °ekomst nog in belangrijke mate uit te brei- gedachte zal de Nederlandsche verhoudingen zoowel binnenlandsch als buitenlandsch opnieuw regelen. Omdat zij uitgaat van de idee van de volksgemeenschap zal zij alle binnenlandsche verhoudingen vaststellen vanuit het nationale gezichtspunt. Dit beteekent, dat er niet langer plaats kan zijn voor tegenstellingen, die op de volkseenheid een ontbindenden invloed doen gelden. Het beteekent ook den strijd voor een nieuwe maatschappelijke ordening, omdat de nationale waarden slechts dan kunnen opbloei en, wanneer de talrijke sociaal-economische pro blemen zijn opgelost, die behalve een probleem dikwijls ook misstanden waren. Ook op buitenlandsch gebied brengt de nieuwe gemeenschapsgedachte haar consequenties met zich. De technische en industrieele ontwikkeling der laatste eeuw heeft het onmogelijk gemaakt, dat iedere staat alleen maar voor zichzelf leeft, zonder rekening te houden met de belangen van het grootere geheel. Dat is de loop der historie, waarvan geen terugkeer mogelijk is. Zooals men in de middeleeuwen dacht in graafschappen en hertogdommen, later in staten, zoo zal men nu de verhoudingen moeten leeren zien in een nog grooter ver band. Dit beteekent niet een bedreiging van de eigen waarden en het eigen karakter van een volk. Het beteekent wel, dat in een nieuwe orde ieder volk de hem toekomende taak zal vervullen. En de grootheid van een volk zal bepaald worden door de mate, waarin het zijn dienstbaarheid bewijst aan het groote geheel. De geografische positie van ons lana brengt mee, dat het valt in het gebied, waarin aan Duitschland krachtens zijn lig- N. Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE Door hun kou, koorts en pijnuitdrijvende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. In het jongste nummer van het weekblad van P® Nederlandsche Unie komt een belangrijke ^schouwing voor over de verhouding Neder- ahd—Duitschland. waarin het volgende wordt erklaard ■•Wij staan voor het feit, dat in den vorlgen ^teldoorlog de sympathie van een groot deel ah ons volk aan de zijde van Duitschland a'ond, terwijl bij het uitbreken van dezen oor- '°6 in September van het vorige jaar dit zeker aet het geval was. Deze stemming is er met den oorlog van dit ar niet beter op geworden. Het is dwaas zich r illusies over te maken. De wijze, waarop - volk toen en later heeft gereageerd, is vol den begrijpelijk en ieder volk zou zoo gerea- ®erd hebben, dat plotseling betrokken wordt in strijd, waarvan het toch in diepsten grond ,°°pte afzijdig te kunnen blijven. De Unie staat ^hidden van het volk, dus wij kennen en be- Üpen deze gevoelens. Set is de kracht van De Nederlandsche Unie zij uit het volk is opgekomen en in het hart volks diep verankerd ligt. Uit begrip en deze liefde voor het volk kan echter niet blind maken, blind voor de •-Uwe wegen, die ons volk zal moeten gaan, het zijn rol in het nieuwe Europa blijven stvmien. De Nederlandsche Unie is geen plaats alle mogelijke sentimenten zich kunnen 'tleven maar doelbewust en met open oog voor Werkelijkheid wil zij het volk leiden naar een 'll®üwe toekomst. Ue ontwikkeling van den Europeeschen geest t ée twintigste eeuw wordt beheerscht door de 6§«hsteiling van een wegstervend individualisme een groeiend gemeenschapsbesef. In ver killende landen heeft zich dit conflict scherp j steld en is het opgelost op een wijze, die be- l'woordde aan den eigen aard van het volk. Bet conflict had zich ook in ons land reeds .^ien. geleden aan de orde gesteld; de oorlog kit het onontkoombaar gemaakt. Het zal hier J1 Nederlandsche wijze moeten worden opgelost ?a?>r opgelost moet het. Zooals in de negen- v^bde eeuw zich geen land en geen volk heeft j^hnen onttrekken aan de beginselen van de r®hsche revolutie, zoo zal zich nu geen land en jkö volk kunnen onttrekken aan het doorbre- van de nieuwe gemeenschapsgedachte, waar- 'ke wij het allen overigens hartelijk eens zijn a Waardoor op nationaal en sociaal gebied, i'bgen naar voren worden gebracht, die te voren vot niet geringe schade van het volksleven te kl op den achtergrond waren gedrongen. Bet veld winnen van de nieuwe gemeenschaps- Boekhouden en Handelscorrespondentie (Frans, Duits, Eng. en Ned.) Boekhouden M.O (BEKENDE SCHRIFTELIJKE CURSUS) ging en zijn grootte onbetwistbaar een lei dende positie toekwam en toekomt. Om deze positie te verwerven heeft Duitschland zijn lot geworpen in de waagschaal der geschie denis. Wij begrijpen zeer goed, dat het aan het Nederlandsche volk door de herinnering aan de oorlogsdagen en door vele kleine dagelijksche omstandigheden op het oogen- blik moeilijk valt om voor dit alles het juiste begrip te toonen. Het is echter noodzakelijk om deze din gen te leeren zien in ruimer verband. Ons volk zal in deze nieuwe ordening een eigen en belangrijke taak te vervullen hebben. Van ouds is ons land de poort geweest, waar door duizenden en duizenden uitgingen en zwier ven op verre zeeën, waardoor anderen terug keerden met rijkdommen uit verre gebieden. Wanneer in de toekomst de politieke en econo mische belemmeringen van het oogenblik uit den weg zijn geruimd, zal ons volk zijn histori sche roeping opnieuw kunnen vervullen. De taak van ons volk zal er dan weer een zijn van Europeesche beteekenis en het zal er trotsch op gaan de roemrijke tradities van zijn voorgeslacht voort te kunnen zetten in een nieuwen tijd. Het noodlot heeft gewild, dat temidden van deze historische ontwikkeling zich den lOen Mei heeft geplaatst tusschen ons volk en het Duit- sche. ons volk heeft dit nimmer gewild en het wil niet, dat het zich nog eenmaal iri de ge schiedenis zal herhalen. Het wil slechts werken en hard zal het staan in den strijd om zijn bestaan. Moedig en offerbereid wil het strijden voor een betere wereld, want diep in ons hart leeft de overtuiging, dat eenmaal een gelukkige toekomst dagen zal voor een nieuw Europa". nen deelnemen candidaten, die op 1 Januari, voorafgaande aan het examen, den leeftijd van 17 jaar hebben bereikt. Teneinde echter hen, die op dit oogenblik hun studie voor dit examen reeds hebben aan gevangen en niet den vereischten leeftijd heb ben, niet te dupeeren, is een overgangsmaat regel getroffen. Personen, thans in opleiding voor het examen, die op het tijdstip waarop zij vermoedelijk aan het examen zullen deelnemen niet den ver eischten leeftijd hebben, zullen toch tot het examen worden toegelaten, indien zij zich vóór 15 December a.s. schriftelijk aanmelden bij het Centraal Secretariaat voor het Middenstands examen, 2de v. d. Boschstraat 40, 's-Graven- hage. In tegenstelling met andersluidende berichten kan worden medegedeeld, dat omtrent verhoo ging van dezen leeftijdsgrens in de toekomst geenerlei beslissing genomen. De vijf bestaande bonden van grossiers in zoetwaren, t.w. de Nederl. vereeniging van grossiers in suikerwerken en aanverwante ar tikelen, de nieuwe Nederlandsche grossiers- bond, de landelijke bond van grossiers in cho colade, suikerwerken en aanverwante artike len, de nieuwe Nederlandsche grossiersbond, de Brabantsche bond van grossiers in chocolade en Guikerw'erken en de Nederlandsche combi natie van grossiers in suikerwerken en aan verwante artikelen, die reeds eerder vormden de federatie van Nederlandsche bonden van zoetwarengrossiers, hebben thans besloten tot de oprichting van één nationalen bond van groothandelaren in zoetwaren, die alle groot handelaren in zoetwaren in Nederland zal omvatten. Het bestuur bestaat uit de heeren; Th. Lee- nes, Heerenveen, voorzitter; J. W. Wibbelink, Deventer, secretaris; J. Dijk, Groningen, pen ningmeester; N. Th.' A. Claassen, Tilburg en H Kuperus, Amsterdam, leden. Het bestuur van den nationalen bond van groothandelaren in zoetwaren vormt met het bestuur der federatie van Nederlandsche zoet waterindustrieën den raad voor het zoetwa- renbearijf, f ie met als uitvoerende instantie het zoetwaienbureau thans het geheele zoet- warenbedrijf ordent. Onder auspiciën van de Leidsche Kunstver- eeniging wordt tot 8 December in de tentoonstel lingszalen van het Stedelijk Museum „de La kenhal" te Leiden een tentoonstelling gehouden van kleurgrafieken van verschillende meesters. Werken van meer dan dertig kunstenaars zijn hier bijeen gebracht. We noemen o.m.: Der Kin deren, Van Dongen, Van Konijnenburg, Voer man Jr., Gerbrands, Kruse, Laurencin, Matisse, Pollak, Redon, Roland Holst enz. De voorzitter der Leidsche Kunstvereeniging, mr. J. Slagter, heeft Vrijdagmiddag de expositie met een inleidend woord geopend. Deze kleurgrafieken van etsen, litho's, hout sneden enz. waren welwillend afgestaan door den heer J. H. de Bois uit Haarlem. De tentoonstelling bedoelt te zijn een weer gave van de kleurontwikkeling en kleurbehande- ling en als zoodanig moet de expositie als een instructieve tentoonstelling worden beschouwd. Daartoe zijn werken van bekende en minder bekende meesters in deze verzameling bijeen gebracht. Deze werken zijn evenwel niet in de eerste plaats door den bezoeker te beoordeelen zooals hij de volledige schilderij wil bekijken. Men kan evenwel een indruk krijgen van de bijzondere moeilijkheden, welke de kunstwerken moeten on dergaan voor zij geëtaleerd kunnen worden en in handen van koopers kunnen overgaan. In deze expositie vindt men inderdaad een merkwaardige collectie bijeen, welke de bezich tiging zeker ten volle waard is, al is het karakter ervan geheel anders dan van een gewone expo sitie. Wij ontvingen de oplossing en uitslag van de Bloembollenpuzzle georganiseerd door het Cen traal Bloembollen Comité Krelagehuis, Haarlem. De slagzin luidt: „Met bloeiende bollen in pet, is de wintel een genot". De invulwoor den zijn: 1. Montbretia, 2. esp, 3. Tropaeolum, 4. Butomus, 5. leiboom, 6. ons, 7. elders, 8. Ibe- ris, 9. erwten, 10. neiging, 11. den, 12. ent, 13. Bletia, 14. opruimen, 15. leeuwenbek, 16. lieve vrouwebedstroo, 17. eendracht, 18. Nigella, 19. ide,e, 20. nona, 21. Evonymus, 22. extract. Prijswinners zijn: le prijs f 100.H. G. ten Cate, Amsterdam; 2e prijs f75.— mej. M. Siem, Haarlem; 3e prijs f50.— J. Bakker Jz., Gouw- Hoogwoud; 4e prijs f25.A. de Graaf, Soest- dijk; 5e prijs f 10.— J. Helgering, Amsterdam. Pakketten bloembollen als tioostprijzen: A. Jonker, Santpoort; J. M. v. d. Houten, Rotter dam; W. de Waal, Amsterdam; S. C. H. v. d. Berg, Liebergerstr. 10, Hilversum; mej. E. Schubert, Epe; G. A. Hulshof, Santpoort-dorp; W. J. Egels, Baarn; Leni M. Kater, Enkhuizen; mej. T. Galenkamp, Baarn; mej. Ch. N. Stok, Ermelo; mevr. A. Smies—Bijhouwer, Amster dam; J. v. Zuijlen, Wassenaar; Jac. Tourney, Haarlem; J. P. Take, Holzerheide; mevr. A. Bakker—Jansen, Vorden; mej. D. Elberg, Wa- geningen; mevr. Rutgers v. d. Loeffv. Leeu wen, Blcemendaal; J. Guldemond, Hillegom; B. Lohnis, Arnhem; J. Seffinga, Aalsmeer; A. v. Teylingen, Amsterdam; J. Spiekenbrink, Haarlem; H. Bosch, Houthem-St. Gerlach; A. Aay, ScharwoudeAvenhorn; R. Koop, Over- veen; J. Zimmer, Laren, N.H.; H. Top, Delfzijl; J. Hofman Almelo; Br. Prosper, Bussum; H. C. Drayer, Heemstede; G. H. v. Dijk, Bussum; J. Prins, Amsterdam; M. Heslinga, Oosterwierum; Rie Dorresteijn, Maarssen; A. J. de Graaf, Rot terdam; B. R. Schmid, Zeist; A. Nijland, Amster dam; H. F. J. de Leur, Haarlem; P. D. Spijker, Boskoop; E. H. J. Cunaeus, Leiden; G. F. Bor des, Haarlem; P. J. J. Verheusele, Amsterdam; J. W. v. d. Mijn, Amsterdam; J. Lourens, Oos- terbeek; G. J. Huisman—v. d. Berg, Rhenen; P. Bijhouwer, Soest; M. H. Verburgh, Eek en Wiel; W. Beck, Wolfheze; W. v. d. Weij, Haar lem; Jac. de Bree, Huizum; A. G. Dekker—Vol- ten, Hoorn; R. W. v. d. Goot, Bussum; A. A. 5. HannemaBuma, Harlingen; J. A. F. Go- thier, Utrecht; E. Kruishof, Amersfoort; F. Rhebergen, Vleuten; Joh. C. v. d. Plas, Am sterdam; D. C. W. Arentz, Lisse; A. van Em merik, Haarlem; J. M. de Vries, Schiedam; Ge- rarda Armée, Amsterdam; J. Hendriks, Drach ten Fr.; W. v. Duijn, Wassenaar; N. Kroes de Kat, Doetinchem; J. D. Muller, Amstel veen. Vrijdagavond omstreeks half 12 is een 55- jarige besteller der P.T.T., die zich op zijn rij wiel huiswaarts begaf, in de Utrechtschestraat bij de Prinsengracht te Amsterdam, door een onbekend gebleven automobilist aangereden. De man bekwam hierdoor een hersenschudding en is met den G.G. en GD. naar het ziekenhuis overgebracht. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Tilburg van 12 November zijn drie personen ver oordeeld wegens het zich tusschen 12 en 4 uur h.m. op straat bevinden. Twee van hen werden veroordeeld tot boete van f 30.terwijl de derde werd veroordeeld tot een boet van f 15. Bovendien werden dien dag 10 personen ver oordeeld wegens het niet kunnen toonen van het identiteitsbewijs. De boeten varieerden van f 3.tot f 6. Ter terechtzitting van het kantongerecht te 's-Hertogenbosch van 13 November zijn 8 zaken berechtigd terzake van het zich tusschen 12 en 4 uur n.m. op straat bevinden. Deze personen werden veroordeeed tot boeten varieerend van f 15.tot f 30. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Alkmaar van 8 November zijn 13 personen ver oordeeld tot boete varieerende van f 3.— tot f 5.die eveneens het vereischte identiteits- bewüg niet konden toonen. Voor het kantongerecht te Eindhoven zijn terzake van zich tusschen 12 en 4 uur n.m. op straat bevinden, 10 personen veroordeeld tot boe ten varieerende van f 10.tot f 25. Op den algemeenen boetedag op 24 Nov. a.s. wordt in de kathedrale kerk van de H. Barbara te Breda een plechtige herdenking georgani seerd van de gesneuvelde Nederlandsche sol daten. Een der Bredasche oud-aalmoezeniers, geas sisteerd door de geestelijken, die eveneens als aalmoezenier dienst deden, zal een plechtige H Mis opdragen. Door den oud-legeraalmoeze nier, majoor b.d. W. v. d. Maden, wordt een herdenkingsrede uitgesproken. De familieleden van gesneuvelden en alle oud-soldaten, ook niet-katholieken, zijn uitgenoodigd. DE BLADEREN ZIJN GEVALLEN Nu liggen ook de huizen in landelijke om geving niet meer verborgen. Zij staan evenzeer bloot aan oorlogsschade als die in de stad. Thans klemt het dus dubbel voor opstal en'of inboedel, of voor het hypothecair belang, dat U er bij heeft, een molestverzekering te sluiten. Doe dit bij de groote landelijke onderlinge met de gunstige risicoverdeeling. Inlichtingen verstrekt het kantoor Singel 126-130 - Amsterdam (C.) - Tel. 47190 ATHENE, 15 Nov. (A.N.P.). Naar Transocean meldt, heeft koning Faroek van Egypte gisteren bij de opening van het parlement een rede ge houden, waarin nadrukkelijk werd gewezen op Egypte's vaste besluit zijn souvereiniteit te hand haven, maar waarin hij met geen woord repte van Egypte's bereidheid om tegemoet te komen aan de Engelsche wenschen, die verder gaan dan het Egyptisch-Engelsche verdrag voor schrijft. In de verklaring van den Koning, dat Egypte al zijn verdragsverplichtingen tegenover Enge land is nagekomen, zien politieke kringen in Egypte, naar uit Cairo wordt gemeld, ten volle bevestigd, dat Egypte niet bereid is, meer voor Engeland te doen dan tot dusverre en dat diens volgens alle Engelsche bemoeiingen, die laatste lijk door Eden's reis naar Cairo nog aanzienlijk versterkt werden, om Egypte tot deelneming aan den oorlog aan de zijde van Engeland te bewe gen, voor en na in Egypte op het hevigste verzet stuiten. WASHINGTON, 15 Nov. (A.N.P.). Naar Trans ocean meldt, heeft de Mexicaansche ambassa deur te Washington, Francisco Najera, in een gisteravond gepubliceerde verklaring Amerikaan- sche persberichten gedementeerd, als zou vorige week reeds de onderteekening van het Ameri- kaansch-Mexicaansche verdedigingsverdrag zijn geschied. Dit Mexicaansche démenti, waaraan een officieel Amerikaansch démenti was vooraf gegaan, naar reeds gemeld, luidt als volgt: „Geruchten uit Mexico, die in de pers van Donderdagmorgen werden gepubliceerd, als zou de Mexicaansche ambassadeur in de V.S. on langs een geheime overeenkomst met de V.S hebben onderteekend, dat aan het leger van de V.S. vrijen toegang verleent tot Mexicaansche vloot- en luchtbases, zijn volkomen onjuist. Deze geruchten zijn totaal verzonnen. De Mexicaan sche ambassadeur in de V.S. heeft een geheim noch een openbaar verdrag, dat zich met dit vraagstuk bezig houdt, met de V.S. onderteekend. Bovendien is dit gerucht door den woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Za ken te Washington reeds gedementeerd." NOORDSCHARWOUDE, 16 Nov. 66500 kg. Roo- de kool 3.50—4.80, 7200 kg. Gele kool 2.90—3.40, 12000 kg Deensche Witte kool 3.00, 24200 kg. Succes Witte kool 3.00. 1750 kg. Groene kool 2.90. 12200 kg. Uien 5.806.80, grove 5.606.50, drielingen 4.104.50, nep 1.402.60, 6500 kg. Peen: A 160—2.10, B 2.403.40, C 2.70—2.80. 18500 kg vroege Witte kool 1.802.50, 75100 struik Analivie 1.501.60, 250 kg. Ramenas 3.80. BROEK 'OP LANGENDIJK, 16 Nov. 42000 kg. Roode kool 3—5.50, 43000 kg. Gele kool 2.90— 3 60. 10.000 kg Deensche Witte kool 3.00, 21000 kg. Savoye kool 2.90—3.60. 22000 kg. Uien 5 6 50 grove 56.50, drielingen 4.404.80, nep 3 3.50. 16000 kg. Peen 23.50, 1300 kg. Bieten 1.80 2 60 450 stuks Bloemkool 13.10, 9700 kg. vroe ge Witte kool 2.50, 25000 kg. Succes Witte kool 3.00 20.000 struik Andijvie 11.50, 125 kg. Snij- boonen 30.80—35.60. LEIDEN, 15 Nov. Veemarkt. Aanvoer 380 run deren 235 kalveren, 196 schapen, 604 varkens. 98 kalf- en melkkoeien 240.00450. vlug. 242 varekoeien 170.00300. vlug. 127 glaskalveren 60.00140. tamelijk vlug. 40 pinken 120.00260. tamelijk. 108 nuchtere kalveren 12 00—28, tame lijk. 196 weideschapen 36.0044. traag. 342 mestvarkens 20.00—36. 240 biggen 6.0012 en 22 zeugen 50.0080, iets vlugger LEIDEN. 15 Nov. Kaasmarkt. 30 partijen Goud- sche kaas: I 41.50. II 40.50. 9 partijen Leidsche kaas 39.00 Per 50 ke. Handel vlug. ALKMAAR, 16 Nov. Boter- en eierenmarkt. Boterhandel groothandel 11.05 kleinhandel 1.15. Handel matig Kipeieren groothandel 1.07 per kg. Handel matig. In de voorwaarden tot deelname aan het examen voor het Middenstandsdiploma „Alge meene Handelskennis" is dezer dagen een wij ziging aangebracht. Voortaan zullen aan dit examen slechts kun- Weldra zag hij een meneer, die een zwaar houweel droeg. „Kom vlug mee", zei hij „er ligt iemand onder de sneeuw be dolven, dien moet je uitgraven." Weldra waren ze weer op de plaats, waar Toontje onder de sneeuw lag. Alleen zijn petje stak er nog boven uit. De man hief zijn zwaar houweel op. „Een, twee, huuuup" en met een forschen zwaai begroef hij het houweel in de sneeuw. Onder deze va an vaart de rookerwèl! Dan beeft hij het beste van het beste in zijn pijp! De heerlijke Speciaal-Melange „No. 33", mild, zacht en geurig als geen andereGekorven en gemêleerd volgen» het bijzondere Niemeijer NON-SHARP principe! 1 5 ce»t p*r WaW om '■WA'AV.V.VWA'.V.SW. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsen programma 8.00 NCRV, 2.007.15 VARA 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.25 Orgelmu ziek (opn.), 9.00 Christ, gemengd koor „J. S. Bach", pbilharmonische kapel „Mozart" en solist (opn), 9.20 Gramofoonmuziek, 9.50 NCRV-orkest en soliste (opn.), 12.00 Gramofoonmuziek, 12.30 Geestelijke liede ren (opn.), 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Revida-sextet (opn.), 1.25 Orgelconcert (opn.), 2.00 Gramo foonmuziek. 2.15 ..Medische sportkeuring", lezing, 2.30 Cello en piano, 3.00 Gevarieerd programma, 5.10 Sportnieuws ANP, 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling ANP, 5.30 Esmeralda en solist, 6.00 Orgelspel en zang, 6.45 Actueele reportage of gramo foonmuziek. 7.007.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 VARA, 9.30 VARA, 2.00 AVRO 5.15—7.15 AVRO 8.00 Nieuwsberichten ANP. gramofoon muziek. 9.30 Orgelspel, 10.00 Declamatie, 10.20 VARA-Strijkorkest. 11.00 VARA-kin- aerkoor „De Merels". 11.30 VARA-orkest, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 Esmaralda eti solist. 12.451.00 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.30 Gramofoonmuziek, 2.00 Orgelspei. 2.25 Cyclus „Nederlandsche dich ters en prozaschrijvers uit vroeger eeuwen en wij", 2.45 Verkorte opera „Paljas", 3.55 Gramofoonmuziek. 5.15 Wekelijksche ge dachtenwisseling ANP. 5.30 AVRO-Musette- ensemble en soliste. 6.00 Omroeporkest en soliste (opn.), 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek, 7.007.15 Nieuwsberich ten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO 7.15 Wi1 beginnen den dag. 7.45 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek, 11.45 KRO- Groot-Amusementsorkest (opn.), 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 100 Gramofoonmuziek. 1.45 Rococo-octet (opn), 2.45 KRO-Symphonie-orkest en so list, 3.30 48e Verzoëkeoncert voor de Duit- sche Weermacht. 6.00 KRO-Melodisten (opn.). 6.45 Gramofoonmuziek, 7.007.15 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma NCRV 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.35 Gramofoonmuziek, 9.20 Viool, piano en gramofoonmuziek, 10.10 Gramofoonmuziek, 11.30 Celeste-en- semble, 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP, 1.00 Gramofoonmuziek, 1.20 Celesta-enstmble, 2.35 Zang met pianobe geleiding, 2.00 Voor tuinliefhebbers, 3.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberich ten ANP. 5.35 Orgelconcert, 6.15 Concert (cpn.), 6.45 Actueele reportage of gramo foonmuziek, 7.007.15 Economische vra gen van den dag en nieuwsberichten ANP. Hiernasluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA 8.00 Nieuwsberichten ANP. gramofoon muziek, 10.35 Pianovoorciracht. 11.30 Or gelspel, 12.00 Esmeralda, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 De Ram blers, 1.30 Gramofoonmuziek, 3.00 Gra mofoonmuziek, 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting, 4.30 VARA-orkest, 5.15 Nieuws-. economische en beursberichten ANP. 5.30 VARA-orkest, 6.15 Esmeralda en solist, 6.45 Actueele reportage of gramo foonmuziek. 7.007.15 Friesch praatje en nieuwsberichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO 7.15 Wij beginnen den dag, 7.45 Gramo foonmuziek. 8.008.15 Nieuwsberichten ANP, 11.45 Musiquette, 12.00 Berichten, 12.15 Rocoeo-octet, 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten ANP, 1.00 KRO-Melo disten en solist, 2.15 Gramofoonmuziek, 2 45 KRO-Melodisten. In de pauze: Zang met pianobegeleiding. 3 45 KRO-orkest, 4.154.30 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Rococo-octet. 6.00 KRO-orkest, 6.45 Gra mofoonmuziek, 7.007.15 Friesch praatje en nieuwsberichten ANP, sluiting. Uti telkens was zijn eenige commentaar op al klachten en hatelijkheden geweest: Wel ja, *aarom niet? Het is een heel wat prettiger ge nschap, dan ik hier gewend ben aan te treffen. hoop, dat ze nog wat blijven zal!" Tusschen de ham en eieren en zijn compóte ®elde hij het gezelschap ineens mee, dat hij ^P°edig enkele extra verlofdagen kon verwach- m en van plan was om die eens heerlijk in den hiselijken kring door te brengen, v Ue huiselijke kring dat wil zeggen, zijn sfler en de meisjes, want mrs. Cattermole stond °°it voor elf uur op keek hem met zwijgende aan. vjijn vriend Billy Wynstone gichelde ineens: ^°ffer! Ik kan me voorstellen, dat jij naar die kacantie uitziet als een gevangene naar zijn Vrijding, als je ze in een zoo gezellige omge- *h: mag doorbrengen." Het knipoogje, waarvan 'e cri de coeur vergezeld ging, was een *®euw om mee te worden uitgenoodigd. ^aar hij kreeg ze niet. Peggy Delamere die achter het koffiestel zat, trok even naar boven lip tot een vreemden glimlach, toen ze dit vragen en ontwijken der twee vrienden volgde. Het was trouwens dien ochtend reeds meer dan duidelijk geworden, dat jonkheer Wynstone er alles op gezet had om hoe dan ook een nieuwe ontmoeting te hebben met het nieuwe lid van hun familiekring, dat hij voor zich zelf als de „groote attractie" had bestempeld. Hij waagde het zelfs een opmerking- van Eric te coupeeren om haar dwars over de tafel toe te roepen: „Houdt u erg veel van de stad, miss Ames?" „Dat gaat nog al," zei Arabella. „Ik verveel me eigenlijk nooit, ziet u, waar ik ook ben." De jonge Wynstone keek haar zoo aandach tig aan, dat alle meisjes eenparig wisten, wat er in zjjn hart moest omgaan. Er zijn nu een maal mannen, die nooit kunnen verbergen, dat ze het meisje van hun keuze, het liefste duifje ter wereld vinden en er zullen altijd hatelijke meisjes blijven bestaan, die dat onmiddellijk moeten bemerken. Wynstone ging inmiddels verder; „Je moest eens overkomen en dan ergens met me lunchen. Jullie allen," voegde hij er ongeluk kig genoeg juist aan toe, zoodat zijn uitnoodi- ging iets humoristisch kreeg, wat zich in Beryl's spotlach onmiddellijk liet lezen. Nee, Amber en Beryl droegen hun meest afstoote- lijke gezichten en blouses dezen morgen. Ara bella scheen dit alles niet te bemerken. Zij knikte hem allervriendelijkst toe en vond dien Billy een heel geschikten kameraad. Billy dacht iets heel onparlementairs ten opzichte van de onmogelijke zusters van zijn vriend, en be antwoordde Arabella's toestemming met een blik, die een geboren prinses niet onwelkom geweest zou zijn. Het was alsof Wynstone niet meer dan een simpele hertog was, die alles over had om de gunst van zijn prinses waardig te worden. Toch zag deze daar nauwelijks naar uit. Van de wijs gebracht door de verhalen in de Zondagsbladen en de Fransche modeplaten, meende Arabella dat een meisje uit de boogere kringen in zoo'n chique huis als „De Schuur" er niet aan zou denken om zich voor het ont bijt te kleeden en dat ze in een „gepaste négligé" moest verschijnen. Arabella had dus knippatronen laten komen en het idee van het négligé op haar eigen zeer persoonlijke en zeer radicale wijze opgelost. Het was een combinatie van mousseline met Japan- sche zijde, de noodige bonte dessins, die meer aan een behang dan aan een japon deden den ken, en verder een heele collectie versierselen en oplegsels van het meest goedkoope effect. De geheele familie Cattermole dreigde in zwijm te vallen, toen ze haar zagen binnenkomen. Alleen Eric en jonkheer William schenen voor niets anders oog te hebben dan voor het verbazend blozend gezicht van het verbazend gezonde kind, dat met een opgewekt; „Goedenmorgen samen," naast den zoon des huizes plaats nam, alsof dat nooit anders was geweest. Zij hadden blijkbaar niet eens bemerkt, dat Arabella haar interpretatie van het négligé zoo ver had door gevoerd, dat ze zich niet eens de moeite had gegeven om haar enorme vracht haar uit te bor stelen. Een schattig kanten kapje, met verbazend groote openingen, waardoor lichtroze linten waren gevlochten, hield alles een beetje bij elkaar. „Het eenige teeken van een blos, dat er aan haar te bekennen valt," zei Beryl na het ontbijt sarcastisch tegen haar vader, toen ze samen den auto nakeken. „Miss Ames had de beide jongelui zoo lang mogelijk vanuit haar slaapkamer nagewuifd alsof er heelemaal geen dienstboden bezig geweest waren haar bed op te maken." Maar het antwoord van den squire verraste zijn dochter niet weinig. „Hm. Wat voor tekortkomingen er ook ge vonden mogen worden in miss Ame's opvoeding, niemand zal kunnen zeggen dat ze jaloersch is of haatdragend," merkte hij op. „Ik heb nog nimmer een goedhartiger kind ontmoet en ik geloof, dat jullie er allemaal een voorbeeld aan mogen nemen." Beryl Cattermole keek haar zuster verbaasd aan. Zij kon op het oogenblik geen woord uit brengen. Maar toen haar vader even later het hek uitging naar den rentmeester, zei ze tegen Amber: „Amber, heb je in de gaten, wat dat buiten gewone kind heeft weten klaar te spelen? Het is niet alleen Eric of dat stomme schaap, dat natuurlijk voor elke boerenmeid in aanbidding neervalt, als ze maar roze kaken en dikke armen heeft; ze heeft ook vader om haar vingers weten te winden." „Het meisje is niets meer of minder dan een nannenverslindster," merkte miss Amber Cat- ermole uit de hoogte pp. „Mannen zijn buitengewone wezens," stelde de meesteresse des huizes vast, toen het onder werp in den loop van den morgen nog eens werd opgenomen. „Je wordt altijd opgevoed met de overtuiging, dat ze zoo vreeselijk moeilijk zijn voor de vrouwen die voor de heeren in alle opzichten onberispelijke „ladies" moeten zijn. En dan bemerkt men ineens tot zijn schrik, dat ze zich laten verblinden door vulgariteit en een aardig gezichtje. Zoowel Eric, als zijn vriend en oók je vader zijn onmiddellijk bereid om al de verschrikkelijke eigenschappen van miss Ames over het hoofd te zien, zoo ze zich maar kunnen vergapen aan haar ontzettende massa blond haar, haar mooie tanden, haar mollige wangen en dien ontzettenden luiden lach. Na dit alles kan ik niet meer aannemen, dat een man het recht heeft zich als kenner en rechter der vrouwen op te werpen. Zij hebben voorgoed bij mij afgedaan, voorgoed!" „Ik heb het nooit geloofd," merkte Amber snibbig op. „U zult geen enkele vrouw aantref fen, die ook maar één woord van lof over heeft voor dat ontzettende kind." Hierin had ze echter ongelijk. Het zou dienzelfden middag nog bewezen worden. De komst van een zekere bezoekster had reeds de geheele week over „De Schuur" gehangen als een dreigende onweerswolk boven een strand vol badgasten. De slag viel. Het onweer brak los. Hare Hoogheid de hertogin van Countshire had het in haar zeer prikkelbare en aristocratische oude hoofd gezet om dienzelfden middag een bezoek te brengen aan „De Schuur." Hare Hoogheid was een intieme kennis van dien klagenden bundel zenuwen, mrs. Catter mole en ze was de meter van Amber. Daarbij stond ze bekend als de meest onaangename vrouw van geheel Londen. Ze had wel iets weg van den ouden hertog van Wellington, met zijn eeuwig loerende en doordringende kraaloogjes. Haar peper-en-zout-grijze haren had ze vanaf haar "voorhoofd achterover gekamd met het zelfde onherroepelijke gebaar, waarmede zij een stroohalm uit haar onberispelijk geschoren grasveld zou hebben verwijderd, werden die haren achter op haar hoofd met drie spelden in een dotje bij elkaar gehouden. Zij beweerde steeds een doodgewone vrouw te zijn en dan nog wel een oude vrouw en dat het maar gek kenwerk was om anders te willen schijnen, dan je inderdaad was. „Andere vrouwen mogen het leven tot een last maken en hun kameniers de stuipen op het lijf jagen door hun geschmink en massage en een paar elastieken banden om elk been en al die dwaze dingen meer, ik zal me er niet druk om maken. Maar ik blijf er wel van overtuigd, dat meisjes, die ten minste een kans hebben om goed voor den dag te komen en er eenigszins presentabel uit te zien, voortdurend moesten worden aangemoedigd om inderdaad wat meer werk van haar toilet te maken en niet als half naakte jongens in allerlei vodden rond te 'oopen. Deze pijl was gericht op de golfschoenen en ennishemden van haar peetdochter .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5