BON 88.... HERFST Een stamppot Oorlogskapsel ONZE MEUBELEN voor den LEKO STOFZUIGERS Voor wie heeft REESINK G. SCHOORL Kapsel in oorlogstijd ZATERDAG 16 NOVEMBER 1940 INKOOP OUD ZILVER tegen de hoogste waarde Gort of gortmout of grutten Gortmout in melk Gortmout in karnemelk Gortmout met rozijnen Gortmout met appelmoes Gortmoutkoek jes TUPP flP 1 i" de kop SEGER Co. Dames en Meisjes, maakt nu zelf Uw kleeding! Dit is een uitstekend receptje voor Uw man tegen zijn rheumatiek In een paar minuten zelf gemaakt. MET DIT MERK - MINDER WERK Oud-Hollandsche meubelen SANITAIR of uit de zeventiende eeuw vraagt UW WINKELIER OF DROGIST 11 CT. P. ZAKJE, G&IJK AAN 1 POND SUIKER ZUTPHEN - ROTTERDAM AMSTERDAM d BergS C.;»Metaalhand.(\ 1Prins Hendrikkade 162 AMSTERDAM OPGERICHT ROKIN 42 1868 VOORHEEN KALVERSTRAAT 51 Als een kapper naar de film gaat zoekt hij waarschijnlijk een avond ont spanning. Als hij echter een goeden kapper is, is hij ook haar-artist, die getroffen wordt door een aardig kapseltje, dat een van de speelsters op het witte doek draagt. Hij zal het probeeren na te maken en vindt hij de finesses van coupe en bewerking, dan gaat hij het toepassen. Dat er op het hooge kapsel allerlei variaties bestaan, waarbij zachtere lijnen zijn gevonden hoewel het effect van voren gezien ongeveer hetzelfde is, bewijzen de foto's, die een kapsel laten zien, dat in Hollywood wordt gedragen, in Parijs is gecreëerd en dat nagevolgd kan worden door elke vrouw, wier wensch het hooge kapsel is maar die bezwaar heeft tegen het hoogopge- kamde achterhaar. Voor dit kapsel wordt het haar, nadat het in den vorm geknipt is en gepermanent, aan den zijkant gescheiden van voorhoofd tot nek, zoodat het in tweeën is verdeeld. Beide helften worden dan, zooals de foto laat zien, omgeslagen; aan de zijde van de grootste hoeveelheid haar komen enkele open krullen (Foto's Maas) Een goed samen gestelde maaltijd is de beste bond genoot bij het voorkomen en be strijden van ziek ten zegt de Voedingsraad. Nu na een langen zomerachtigen herfst de omslag in de weersgesteldheid is gekomen, gaan de gedachten zich meer bezig houden met den komenden win ter. De rantsoenee ring van verschillen de levensmiddelen Samen met de ingetreden prijsstijgingen, s'ellen menige huisvrouw voor het pro bleem hoe met de beschikbare hoeveelheden *n soorten zoodanig uit te komen, dat de ge- Sinsleden een zoo volwaardig mogelijke voeding brijgen en toch aan het gezinsbudget geen al k buitensporige eischen worden gesteld, ^ank zij verschillende van Overheidswege ge loften maatregelen is dit vraagstuk gelukkig biet onoplosbaar. Wel echter zal het in voort- burend toenemende mate een zorgvuldig overleg e'Schen, wil men althans zooveel mogelijk waar v°°r zijn geld verkrijgen. Een overleg dat zich biet zal mogen bepalen tot de vraag wat op een Begeven oogenblik het goedkoopst is, maar dat ie\'en£ rekening zal moeten houden met de ge- *ondheidseischen van de leden van het huis- Bezin. De aaneenkoppeling van deze beide eischen bal, met name voor de huisgezinnen der minst braagkrachtigen, veel gemakkelijker gezegd dan Bedaan lijken. Toch mag men zich hierbij niet boor den schijn laten verleiden. Want ook wie slechts geringe middelen beschikbaar kan stel len voor zijn dagelijksch levensonderhoud, heeft sitijd nog, zij het binnen bepaalde beperkingen, ®en zekere keuze tusschen een betere en minder Boede voeding. En het behoeft wel niet te wor sen gezegd, dat het juist dan van het grootste belang is om een zoo goed mogelijke keuze te boen. Dit verlangt inderdaad van de huisvrouw een andere instelling en ook meer overdenking dan bij wellicht gewend is aan deze onderwerpen te besteden. Zij zal zich deze moeite echter gaarne êetroosten in de wetenschap, daarmede een krachtige bijdrage te leveren tot de bevordering en instandhouding van een goede gezondheid bij Jhan en kinderen. Een goed samengestelde maal tijd is de beste bondgenoot bij het vooraomen en bestrijden van ziekten. Onder het begrip „goed Samengesteld" verstaan wij in dit verband niet in de eerste plaats een rijkelijken maaltijd, die trouwens heel licht slecht van samenstelling kan bijn door eenzijdigheid en het bijgevolg ontbre ken van bepaalde onmisbare voedingsstoffen. ameublement moeten maken, bijvoorbeeld door het Oud-Hollandsch zoodanig te wijzigen, dat het passend werd voor onze veelal kleine, lichte, lage kamers. Dit zou door meerdere ar- tisten of andere deskundigen in overleg moe ten worden gedaan. Er leven op het oogenblik in ons land groote kunstenaars, die zéér mooie meubelen hebben gemaakt, maar gewoonlijk volgens opdracht voor een bepaalde omgeving en gelegenheid. Daardoor moesten ze meestal kostbaar worden en zijn ze voor gewoon algemeen dagelijksch gebruik niet geschikt. Dat zou waarschijnlijk ook niet de bedoeling en de wensch van den opdrachtgever zijn. Om voor veel huis-, eet-, slaapkamers, ser res, enz. geschikt te wezen moeten meubelen eenvoudig, stevig en betrekkelijk goedkoop zijn. Door ze in verschillend hout uit te voeren en van meer of minder kostbare kussens te voor zien, is nog veel verschil aan te brengen, vol doende voor onze zoo sterk individueele nei gingen. Op deze wijze zou de Nederlander dan weer in een Nederlandsche omgeving kunnen wonen, de Nederlandsche jeugd weer kunnen zitten op een Nederlandschen stoel. En wan neer men bedenkt in hoeveel huizen de „boe rensteel" (zie teekening) eenige tientallen jaren geleden is doorgedrongen, dan kan men aan nemen, dat ook een geschikte nieuwe Neder landsche stoel dit nu zal doen; en men zou dezen dan waarschijnlijk kunnen begroeten als de eerste van onze nieuwe Nederlandsche meubelen. E M. V.-C. Een van de redenen, waarom de distributie autoriteiten een extra bon uitsluitend voor het verkrijgbaar stellen van gort of navermout of grutten aangewezen hebben terwijl wij nu met eer. rantsoen havermout tot zegge 27 Decem ber toe moeten komen, zal wel gelegen zijn in het feit, dat er weinig vraag naar bovenge noemde grutterswaren was, ten deele ook omdat havermout op het oogenblik favoriet is, terwijl gerechten gemaakt van gortmout, gort en grut ten grootendeels onbekend zijn. Gort vraagt een langen kooktijd van zeker twee tot drie uur. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen werd gortmout gefabriceerd met een kooktijd van ca. tien minuten. Een groote brand, stofbesparing dus, terwijl het gerecht aan sma kelijkheid wint. In het algemeen kunnen wij wel zeggen, dat gortmout zich ongeveer als havermout laat be handelen. De kooktijd .an vlugkrkende havermout is ca. tien minuten, in vergelijking met havermout moeten wij er zuiniger mee werken omdat de vlokjes veel water tot zich kunnen trekken en dus de pap sterker zal bin. en. In het volgende willen wij onze aandacht ge heel aan de gortmout besteden om later enkele smakelijke gort- en gruttengerechten te publi- ceeren. (Recept voor een liter pap; ca. 4 personen). Een liter melk of taptemelk of een halve liter melk, water 75 gram gortmout (ca. 1K kopje) iets zout, suiker of stroop. De melk of het water en de melk met iets zout aan de kook laten komen. De vlugkoken- de gortmout er in strooien, de pap ongeveer tien minuten zachtjes door laten koken tot ze gebonden en de gortmout gaar is. Op smaak afmaken met de suiker, liever nog stroop. (Recept voor een liter pap; ca. 4 personen). Een liter karnemelk, 75 grar, gortmout (ca. IH kopje) iets zout, suiker of stroop. Om het schiften van de karnemelk eenigs- zins tegen te gaan, verdient het aanbeveling de gortmout tegelijk met de koude karnemelk en iets zout aan de kook te laten komen en de pap daarna onder af en toe roeren nog onge veer tien minuten zachtjes door te laten koken. Meestal is het noodzakelijk bij gebruik van een gasstel een asbestplaat op den brander te leg gen. De pap op smaak afmaken met suiker of stroop. (Recept voor ca. 4 personen). Een halve liter water, zout, 75 gram gortmout (l'A kopje), 50 gram'rozijnen, suiker of stroop). De gortmout, de gewassen rozijnen in het ko kende water met iets zout gedurende tien mi- in jurkjes, pakjes, manteltjes, pullovers, rokjes, brookjes „Gebreide Babykleertjes", bevattend een completen uitzet voor de baby. Het breiwerk is zeer eenvoudig gehouden, zoodat ook beginne lingen zich hieraan kunnen wagen. „Onze kleintjes in wol", modellen gevoerd van warm ondergoed. „Wolallerlei voor Dames en Heeren". „Nieuwe gehaakte kleedjes". Uit het vierde genoemde boekje nemen wij ter kennismaking een paar gebreide wanten met borduurwerk over voor den leeftijd van ongeveer twaalf jaar. Benoodigd materiaal: 65 gram jaegerwol en voor het borduren wat roode, groene, blauwe en gele wol. Stalen breinaalden nr. 10/0. Men zet 48 steken op, verdeelt deze over vier naalden en breit voor het boordje drie maal afwisselend: een toer rechts, een toer averechts en daarna 18 toeren rechts. In den laatsten rechter teer iederen vierden steek met den vijfden samenbreien, zoodat nog 36 s. overblij ven, waarmee men 9 t. 2 s. r„ 2 s. aver, breit Nu volgt de hand, die steeds r. gebreid wordt. Voor den duim in den 5en t. van de hand voor den len en na den 2en s. 1 s. r. verdr. uit den verbindingsdraad breien en dit meerderen in iederen 3en t. herhalen. De meerdering komt steeds vóór en na de voorgaande meerdering. In den 7en t. van de hand de s. voor den duim ongebreid op een vei ligheidsspeld brengen en hier vlak achter 8 s. voor de hand er bij opzetten. Nu gewoon in het rond verder breien en in den 29en, 31en en 33en t. de beide eerste en laatste s. van de 8 er bij opgezette s. samenbreien. Men heeft dan 36 s. waarmee 53 t. gebreid worden. Hiema voor den top in eiken t. de 2 eerste s. van de le en 3e naald en de beide laatste s. van de 2e en 4e naald samenbreien, tot nog 12 s. over zijn. Nu het werk binnenste buiten keeren, de s. over 2 naalden verdeelen, de naalden plat tegen elkaar leggen, de s. 2 aan 2 tezamen breien en tegelijk afkanten. De duim volgt nu: men neemt de 16 s. van de veiligheidsspeld op de naalden over, haalt bovendien uit den opzetrand van de 8 s., welke men voor de hand er bij opgezet heeft, even eens 8 s. Het duimpje in de rondte recht breien, waar bij men in iedere 2e t. de beide eerste en laat ste s. van den opgehaalden s. samenbreit, tot alle 8 s. verbruikt zijn Met de overgebleven 16 s. 13 t. breien en dan den top op dezelfde manier als bij de hand beschreven. Het motiefje borduurt men op den rug van de hand. Men werkt met den maassteek. Ieder ruitje van het telpatroontje stelt 1 breisteek voor. DE VROUW EN HAAR TIJD Nu de peulvruchten vrij komen, willen wij de huisvrouw, die moeite heeft om met haar rantsoen uit te komen, er nogmaals op wijzen, dat in erwtensoep, bij tekort aan erwten, deze gedeeltelijk vervan gen kunnen worden door rijst, rauwe aardappelen of havermout mee te laten koken. Erwtensoep kan men aanmaken met bloem, die tevoren met melk is aangelengd. Van groene erwten (die een nacht geweekt moeten worden om er een groenteschotel van te be reiden) is een smakelijke stamppot klaar te maken met rijst en worst. nuten zachtjes door laten koken tot de gortmout gaar is. Op smaak met suiker of stroop. Een halve hter water, iets zout, 75 gram gort. mout (ca. 1)4 kopje), rest appelmoes, suiker, kaneel, paneermeel, een weinig boter. Een dikke pap van gortmout in water koken en door deze brei een hoeveelheid appelmoes mengen. De massa op smaak afmaken met sui ker en een weinig kaneel of indien uitvoerbaar de gortmout met appelmoes overdoen in een vuurvasten schotel, den bovenkant dun be strooien met een mengsel van paneermeel, ka neel en suiker, hier en daar met een klontje bo ter beleggen en er in den oven met veel oven- warmte vlug een goudbruine korst op laten komen. Een kopje gortmout, een kopje (een dl) melk of water, twee a drie eetlepels bloem met bakpoeder of zelfrijzend bakmeel, suiker, ka neel of citroenolie, zout, olie, vet of boter. De gortmout ongeveer een uur in de melk of het water weeken. Hierdoorheen de bloem met het bakpoeder of het zelfrijzend bakmeel, iets zout, suiker, kaneel of citroenolie mengen tot dat men een luchtig gelijkmatig beslag verkre gen heeft. Olie, vet of boter in de koekenpan heet of bruin laten worden, hierin drie lepels van het beslag gieten, de havermoutkoekjes langzaam aan beide kanten lichtbruin en gaar bekken. De koekjes dakpansgewijs opstapelen en met suiker bestrooien. I I1LL Ul V GEEN VERSCHIL i MET DE BESTE THEE. Waar niet verkrijgbaar, vrage men: N.Z. VOORBURGWAL 276 TEL. 31494-35160-36198 Zendt bon en 25 cent aan postzegels bü voorkeur van 3 cent en U ontvangt een mooi boek met ruim -00 maten en modellen en tevens een gratis apparaat om U te laten zien Hoe gemakke lijk onze methode is om THUIS alle klee ding te' leeren maken en vermaken ROM aan INSTITUUT E.N.S.A.1.D, Tolsteegsingel 54 Utrecht Naam: Adres: Wanneer U of Uw man al lang last heeft van rheumatiek, neem dan eens een proef met dit recept om de pijn te verdrijven Haal bij Uw apotheker of drogist 85 gram terpentijn en 15 gram Rheumagic-olie (geconcentreerd). Een 15 grams-fleschje Rheumagic-olie kost maar 66 cent, dus met de terpentijn bent U voor on geveer drie kwartjes klaar. Schud deze twee bestanddeelen in een schoone flesch goed door elkaar, maar zorg ervoor dat U het niet in Uw oogen krijgt. Uw rheumatiek-olie is nu gereed. Bevochtig de pijnlijke plaatsen ermede, zonder te wrijven of te masseeren en de pijn ver dwijnt direct. U zult blij zijn dit receptje gevonden te heb ben, want het is werkelijk uit stekend. Loop even langs Uw apotheker of drogist en haal het vandaag nog in huis. Indien de benoodigde terpentijn niet ver krijgbaar is, kunt U een zelfde hoeveelheid brandspiritus gebruiken. Vaa de oudste en meest bekende fabriek in Nederland Prima fabrikaat voor elke beurs VRAAGT UWEN WINKELIER VOOR ALLE Een goed samengestelde maaltijd zal den eter I® de eerste plaats natuurlijk de stoffen toe- Voeren, die hij noodig heeft om de verbruikte lichaamskracht aan te vullen, maar bovendien °ok alles bevatten wat verder nog noodig is om liet lichaam in een zoo fiksch mogelijken staat te houden. Dit laatste is nauwelijks van minder heiang dan het eerste. De voortdurende aandrang °m de aardappelen toch vooral in de schil te •token, berust dan ook grootendeels op de over weging, dat anders voedingsstoffen verloren Baan, die van het grootste belang zijn om een *oo gaaf mogelijken gezondheidstoestand teweeg te brengen. Evenzoo is het gesteld met de raad- Beving versche groenten zooveel mogelijk en hefst in stevige porties in de dagelijksche maal tijden te verwerken. Op het oogenblik hebben wij Wat dit betreft in de andijvie een alleszins voor treffelijk gereoht. Wil men hierbij op de aan te koopen hoeveelheid sparen, dan kan men bijvoor beeld een stamppot met rauwe andijvie be reiden, in welk geval wegens niet slinken der groente en het volledig behoud der voe dingswaarde met ongeveer de helft van de gebruikelijke portie kan worden volstaan. Wie hiermede een proef wil nemen, kan als Volgt te werk gaan. De schoongeborstelde aardappelen worcen in een bodempje water in een half uur gaar en droog gekookt. Dan gieten wij er wat melk bij of wat aange maakte melkpoeaer. De melk wordt aan de kook gebracht, de aardappelen fijn gestampt, waarna de fijn gesneden andijvie er door heen wordt geroerd, tegelijk met de beschik bare hoeveelheid vet of uitgebraden spek. Nadat alles nog even door en door heet is geworden, maken wij het gerecht met wat zout af, waarbij men bedenke, dat deze niet afgekookte aardappelen en groente maar heel weinig zout vergen. Wat indertijd precies werd bedoeld met oor logskapsel? De een noemde het die coiffure, waarbij het vrij kortgeknipte haar over het geheele hoofd tot een kroezige massa was gepermanent, zoo dat het onderhoud nauwelijks tijd vroeg omdat een paar streken met kam en t>orstel voor het in orde brengen voldoende waren. Men maak te bij nacht en ontij, in weer en wind, kortom in elke situatie, waarbij het haar 't uiterlijk on gesoigneerd pleegt te maken, dan toch een ver zorgden indruk. Anderen noemden oorlogskapsel, de haar dracht waarbij het achterhaar onder tegen het achterhoofd plat over elkaar werd gelegd om den helm die bij het uniform behoort van de vrijwilligsters in verschillende landen ge makkelijk te kunnen dragen. Noch het eene noch het andere kapsel is hier populair geworden; de haardracht is op nor male wijze geëvolueerd zonder dat er een be paalde verandering in verband met de omstan digheden is aan te wijzen. Hoogstens zou men kunnen zeggen dat de haarmode met de ver schillende stijlen die zij het laatste jaar ver toonde min of meer is blijven staan sinds de buitenlandsche toonaangevende tijdschriften op het gebied van de coiffure achterwege zijn ge bleven. Maar we zouden bijna willen zeggen: dat doet er niet toe, want de groote variatie van haardrachten, den laatsten tijd gelanceerd, biedt elkeen de gelegenheid een kapsel naar haar persoonlijkheid te kiezen en nu voor het kleed geld toch maar een deel der gewenschte klee- dingstukken kan gekocht worden behoeft er niet bezuinigd te worden op den kapper, die het gekozen kapsel in goede orde houdt. De ver standige immers is er van overtuigd, dat haar coiffure de topvlag is van haar verschijning en dat op het oogenblik haar uiterlijk ondanks de kleeren-rantsoeneering niet achteruit behoeft te gaan, mik ze aan heur haar de noodige zorg blijft besteden. Het is niet zoo gemakkelijk een goed kapsel te kiezen of liever gezegd, er zeker van te zijn, dat het kapsel, zooals men liet draagt, het meest harmonieerend is met onze persoonlijk heid. Want, het is al honderd keer gezegd, maar desalniettemin kan het nooit genoeg herhaald, het is meer waard, het haar zóó te dragen, dat het 't gezicht flatteert da:, een bepaald kapsel te kiezen omdat het mode is. Het kapsel van den tijd biedt, wat het „in de mode zijn" be treft, breede aspecten, men kan het haar hoog dragen of laag, mèt en zonder krullen, kortge knipt of in een rol, mits voorhoofd en slapen vrij zijn, is aan een der belangrijkste voorwaar den voldaan. De wijze, waarop het haar thans gedragen wcrdt is bijna voor iedereen flatteus, omdat de natuurlijke haargroei, de wüze, waarop bet haar is ingeplant, zichtbaar is, wat vooral aan een jeugdig gezichtje veel grooter charme geeft dan de „Jokken" die we vroeger over voorhoofd en slapen lieten vallen. Natuurlijk is de per manent daarbij een onmisbaar iets geworden om de krullerigheid, die de natuur niet gaf, er tóch in te leggen. Hoe een nieuw kapsel ons land binnenkomt? Op heel verschillende manieren, het kan zijn door een film, door een tijdschrift van de „haute coiffure", door de mannequins van de toonaangevende buitenlandsche huizen. Het hooggedragen haar kwam er hier „in", nadat er een modeshow was geweest van een voor aanstaand Fransch huis waarbij de meeste mannequins hoog gekapt waren. Toch is het hooge kapsel hier niet populair <Poto Archief V.K.P.) geworden en waarschijnlijk zal het hier nooit populair worden. Niet iedereen bezit een fraaien nek, een geschikten haargroei en den tijd om een zoo veeleischende coiffure te on derhouden. Onze eischen aan het kapsel ge steld zijn, behalve door de aesthetica ook inge geven door den degelijkheidszin: het haar mag niet al te veel tijd vragen Zeker niet, wanneer we als „werkende" vrouw door het leven gaan. Hoe minder ingewikkeld dan de wijze is, waarop wij het haar dragen, hoe zekerder wij er van zijn, dat het altijd in de plooi zit, ook wanneer veelmalen per dag de hoed op- en afgezet wordt en men niet al tijd maar in de gelegenheid is, voor den spie gel aan een algeheele revisie te beginnen. Kor te krullen moeten dan zoo zijn, dat ze door een klein gebaar in den goeden vorm hersteld kunnen worden; slordige krulletjes is veel min der fraai dan heelemaal geen krullen! Een prettig kapsel en tevens een fraai kap sel, dat gemakkelijk te onderhouden is, geven de hier afgebeelde foto's. Het toont de evolu tie, die het haar alweer van hoog naar laag san het doormaken is. A. Bgl. Onze oud-Hollandsche meubelen, dat zijn de fraaie meubelen, die in de zeventiende eeuw, den bloeitijd van ons vaderland, ge maakt werden; die toen in de woningen van onze voorouders stonden en waartusschen dezen leefden en werkten. Ze zijn van een - eenvoudigen, frisschen stijl en hebben een zuiver vaderlandsch karakter, zonder vreem de, buitenlandsche invloeden. In musea kunnen we ze thans nog zien en bewonde ren. Tegenwoordig hebben wij geen Nederland schen stijl. Nu vullen wij onze huizen op de meest uiteenloopende wijzen met de meest ver schillende meubelen. Ieder gaat hierbij volko men individueel te werk en houdt alleen reke ning met zijn eigen smaak. Men ziet allerlei: soms in een oud heeren huis burgerlijk-banale stoelen en tafels, soms in een moderne lage kamer de mooiste voort brengselen uit den vreemde, die misschien eens de zalen Van een kasteel sierden en waarin een gastvrouw in crinoline thuis hoordeEr zijn broodmagere metalen meubelen en ook zulke dikke, dat men betwijfelt of ze wel een ge raamte hebben; soms zoo log en zwaar, dat ze in een kleine kamer onwillekeurig doen den ken aan olifantjes in een hok. Men moet sleu ren en sjorren aan deze onwillige gevaarten, wil men ze eens een eindje verplaatsen. Som mige zijn daarbij zoo laag, dat men er zoo diep inzakt, dat beide handen noodig zijn, om het lichaam weer omhoog te hijschen; ze houden het midden tusschen een stoel en een bed. Maar wellicht omringen de meeste menschen zich met een allegaartje van oud en nieuw, groot en klein, mooi en leelijk. Ze zoeken deze zaken vaak met veel geduld, moeite en kosten bijeen, natuurlijk Volgens persoonlijken smaak. In de woninginrichting van onze dagen is geen eenheid van stijl te vinden. Er is veel dat niet past, noch bij den tijd van nu, noch bij den mensch van heden. Behalve dit gebrek aan eenheid is ook op vallend het groot aantal „gemakkelijke" stoe len, fauteuils, divans, enz. die men ziet. Een halve eeuw geleden zag men vaak in een kamer slechts één gemakkelijken hal- stoel (en dan voor ons begrip nog maar een béétje gemakkelijk) voor den heer des huizes; een enkele maal een kleineren er bij voor de gastvrouw. De overige stoelen waren verre van inviteerend: Van eenigen steun tegen de schou derbladen was geen sprake dikwijls. Maar dat hinderde niet: men leunde toch niet, ieder zat rechtop als een kaars. Zou dit zoo vermoeiend geweest zijn, dat het nageslacht daardoor nu nog ineenzakt? In elk geval is de mode in deze laatste halve eeuw wèl van het eene uiterste in het andere overgesla|en, en niet alleen wat meubelen en hun gebruik be treft. Men kan natuurlijk niet op elk willekeurig oogenblik zoo maar een nieuwen stijl uit den grond stampen. Maar wel kan men streven naar meer eenheid en zoeken naar een meer Nederlandsche inrichting van onze woningen. Waarom zouden in onze huizen geen namaak - Oud-Hollandsche stoelen staan inplaats van al de nagemaakte buitenlandsche stijlmeubelen? Te meer, daar deze nagemaakte buitenlandsche stijlen vaak alles behalve nauwkeurig zijn na gemaakt. De Oud-Hollandsche meubelen pas sen toch in elk geval ook beter bij ons volks karakter, want dit is in den loop der tijden niet zoo heel veel veranderd. Wij mogen dan al wat minder stijf of deftig zijn, dan onze voorouders, wij bleven eenvoudig en degelijk. In de toekomst zal er in Nederland wel weer een nieuwe meubelstijl groeien, wanneer de daarvoor vereischte maatschappelijke orde en eenheid groot genoeg zullen zijn geworden. In afwachting daarvan zou men er zich al vast op in kunnen stellen, door al het onge- wenschte en on-Nederlandsche, dat er staat, op te ruimen. Daar er toch steeds nieuwe meu belen noodig zullen zijn, zou men dan ter ver vanging een voorloopig Nederlandsch kamer - WOL De wolschaarschte is geen beletsel om te breien, dat constateert men allerwegen. Bo vendien zijn er distributievrije garens waarvan allerlei gebreid kan worden. Voor de virtuozen met de breinaalden ma ken wij hier dan ook melding van de juist ver schenen nieuwe serie Nederlandsche hand werkboekjes (uitgave Beyer), waarin zij een rijke keuze modellen vinden. De serie bestaat uit zes geïllustreerde boekjes, welke, wat den prijs betreft, voor iedereen be reikbaar zijn. „Onze baby", met gehaakte en gebreide modelletjes voor het wiegekind. „Onze kinderen van twee tot tien jaar", waar-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9