Vredeskerk voor de gesneuvelden? Uitbreiding textiel distributie Antonescoe verlaat Rome Aanval op een convooi 700 K.M. ten Westen van Ierland Wederzijdsche actie aan het Grieksche front Mislukte aanval op Brindisi DE KRACHT VAN HET RITK GODS Spoorwegongeluk eischt twee dooden Boodschap van Hitier aan het Japansche volk Victoria-docks te Londen getroffen De Britsche aanval op Hamburg VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Plannen tot het bouwen te Heerlen Engelsche luchtaanvallen Nederlanders in Duitschland Aanvullend verdrag Londen—Ankara Het Duitsche opperbevel meldt: Communiqué van het Ital. hoofdkwartier: Van het mosterdzaadje en het zuurdeeg Joego-Slavië verbiedt de „V emieuwingsbeweging' Britsch vlooteskader trekt van Martinique terug ZONDAG 17 NOVEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27V2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22707 Weer vele nieuwe distributie artikelen slechts op „punten" Twee personen worden vermist Drie dooden en zes gewonden Nederlandsche ambtenaren vertrokken voor den verzorgingsarbeid TIP VAN Vóór zijn vertrek was hij door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen caré 'T Salazar ontvangt Britsche ambassadeurs De moeilijke oorlogvoering in Afrika Italië weert buitenlandsche geneesmiddelen Duitsche vliegers in actie Branden in de Cify van Londen Centrum van de stad Coventry vernield Ettelijke woonhuizen getroffen; verscheidene slachtoffers onder de burgers Oordeelt niet DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN POSITIE VAN KRETA IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE Argentinië heeft bezwaren Tegen vestiging van bases der VS. in Uruguay NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 eb, Ingei mededeelingen 50 cent, idem op pag eên 65 cent per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voot prijzen der «Omroepers* zie de rubriek In opdracht van den gemeenteraad van Heer len heeft de burgemeester van Heerlen in sa menwerking met den voorzitter van het R.K. kerkbestuur van de St. Pancratiuskerk en met Öen praeses der Ned. Hervormde Gemeente Plannen voorbereid voor den bouw van een ^recleskerk aan het Raadhuisplein en voor het aanbrengen van een gedenksteen in het kerk gebouw van de Ned. Hervormde kerk aan het Tempsplein. Een comité, waarvan de burgemeester, de heer M. van Grunsven, de leiding zal nemen, *il trachten deze idee te verwezenlijken. Het college van B. en W., geheel instemmend met deze plannen, heeft den gemeenteraad een voorstel doen toekomen, den benoodigden grond af te staan en een subsidie van f 10.000 in de atichtingskosten te verleenen. De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den han- del, waartoe voor de distributie van textielpro ducten door den handel, daartoe gemachtigd door den secretaris-generaal, waarnemend hoofd Van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede, dat hij de lijst van Vrijgestelde textielproducten van 31 Juli 1940 met ingang van heden als volgt heeft gewijzigd. Niet meer vrijgesteld, doch op punten gewaar deerd en alleen verkrijgbaar op de textielkaart en eventueel op speciale vergunning zijn de vol gende artikelen: 1. Geheel uit natuurzijde geweven, gebreide *h tricot stoffen, en daaruit vervaardigde arti kelen, boven- en onderkleeding, inclusief kousen eh sokken. 2. Crêpe georgette, crêpe mousseline, organdi, °Pal, glabatist, velours chiffon, brocaat- en la- méstoffen, cissele, en daaruit vervaardigde bo- Venkleeding. 3. Kleeding, luiers en benoodigdheden voor babies en kinderen, die op 5 Augustus 1940 den loef tijd van 3 jaar nog niet hebben bereikt. Deze mtikelen zullen van heden af uitsluitend op 5Peciale vergunning-en door de plaatselijke distri butiediensten alleen worden afgegeven op ver jon van de distributiestamkaart van het kind. 4. Regenjassen, regenmantels en regencapes, b't gummi of gegummeerde stoffen vervaardigd. 5. Handbreigarens, vervaardigd uit natuurzijde, kunstzijde, celwol, melkwol, enz., uitgezonderd kleine opmaak voor handwerkdoeleinden, zoo- bis strengetjes, kluwetjes en spoeltjes. De waardeering op punten van bovenstaande brtikelen en/of de verkrijgbaarstelling op spe ciale vergunning zal aan den détailhandel be kend worden gemaakt door bovengenoemd rijks bureau. Tot zoo lang is de verkoop van deze bftikelen aan het publiek verboden. Vrijdagavond kwart over zeven is nabij het station Herkenbosch een spoorwegongeluk ge beurd. Twee personen werden gedo.od, twee *°rden vermist. De gewonden zijn naar het zie kenhuis te Roermond overgebracht. Het oprui- bfingswerk is onmiddellijk begonnen. De acties van de Engelsche luchtmacht boven °hs land waren in den nacht van Vrijdag op Saterdag weder minder intensief dan Vrijdag, bericht het A.N.P. Desalniettemin zijn er onder be burgerij drie dooden en zes gewonden te be keuren. Ongeveer een dozijn huizen is bescha digd, waarvan een geheel vernield is. De meeste bommen kwamen op het open veld neer. Er valt kij veel schade aan broeikassen te vermelden. Ambtenaren van het Nederlandsche Rijks arbeidsbureau zijn naar het Duitsche rijk ge- en zullen met vertegenwoordigers van de *mitsche arbeidsbureaux en van het Duitsche Arbeidsfront de in Duitschland werkzame Ne- srlanders bezoeken en de genoemde Duitsche rrganen bij hun verzorgingsarbeid ondersteu nen. In deez' wereld zijn duizenden dingen. Die menschen tot tegen spraak dwingen. Maar de superioriteit Van de TIP-kwaliteit, Wordt erkend in alle kringen. Inz. O F. te Zandvoort ontving een flesch TIP. ROME, 16 Nov. (Stefani). De leider van den Roemeenschen staat., generaal Anto nescoe, de Roemeensehe minister van Bui- tenlandsche Zaken en het Roemeensehe ge zelschap zijn vanavond uit Rome vertrokken. Op het station, dat getooid was in de kleu ren van beide landen, nam Antonescoe af scheid van Mussolini en graaf Ciano. De trein vertrok onder het spelen van de volks liederen. Alvorens Rome te verlaten, heeft generaal An tonescoe de volgende boodschap gericht tot het agentschap Stefani: „Bij mijn vertrek uit Rome betuig ik jegens de Eeuwige Stad mijn hartelijken dank voor de warme ontvangst aan mijn land. Ik dank na mens mijn land en verzeker dat Roemenië dit nooit zal vergeten. Nu ik naar Roemenië terug keer en alles wat ik gezien heb, overdenk, her inner ik mij dat een groot denker en baan breker, Mazzini, in 1863 uitriep: Mocht er een enkele man van formaat geboren worden, en de kracht en invloed van Italië zullen geweldig wor den. Ook Cfispi smeekte de Voorzienigheid om zulk een man. Ge hebt het zeldzame geluk ge had zulk een man te krijgen. Hij is voortgeko men uit het gezondste dat een volk bezit. Hij' is voortgekomen uit uw bodem. In eerbied en bewondering buig ik mij neer voor zijn werk." Get. generaal Antonescoe. ROME, 16 Nov. (D.N.B.). Z. H. Paus Pius XII heeft Zaterdagmiddag den Roemeenschen re- geeringschef, generaal Antonescoe, die vergezeld was van den Roemeenschen gezant bij den H. Stoel, in particuliere audiëntie ontvangen. Daarna bracht Antonescoe een bezoek aan den kardinaal-staatssecretaris Maglione, die dit bezoek daarop in de Roemeensehe legatie be antwoordde. Hier hield de Roemeensehe gezant ter eere van den Roemeenschen regeeringschef een noenmaal. BERLIJN, 16 Nov. (D.N.B.) Naar aan leiding van het 2600-jarig bestaan van het Japansche Keizerlijk Huis heeft de Führer de volgende boodschap tot de Japansche natie gericht: Ik bied de bevriende Japanschenatie naar aanleiding van het 2600-jarig onafgebroken voortbestaan van haar keizerlijk huis den groet aan van Duitschland. Ik denk, met het Duit sche volk, bewonderend aan de prestatie, weike in dit lange tijdsbestek voor den bouw van het Japansche rijk volbracht werd. Met trots kan het Japansche volk zich herinneren, dat geen vijand ooit als heer' zijn eilanden heeft kunnen betreden en dat juist daardoor zijn ras duizen den jaren lang zuiver gebleven is. Met voldoening kan Japan constateeren, dat zijn invloed in de Oostaziatische ruimte en zijn prestige in de wereld gestadig toegenomen zijn en dat het thans als de leidende mogendheid van Oost-Azië er aanspraak op kan maken, te zamen met de leidende mogendheden van an dere deelen der aarde, een betere en rechtvaar diger wereld tot stand te brengen. Ik doe derhalve met oprechte vreugde het verbonden Japansche volk mijn gelukwenschen toekomen. Japan, dat met het Duitsche en het italiaansche volk een harden strijd voor zijn levensrechten voert, zal puttend uit zijn held haftige traditie het doel bereiken, waarvoor het lot het heeft voorbestemd: een gelukkigen vrede in een beveiligd levensgebied. ANKARA, 16 Nov. {Transcontinent). Het usschen Turkije en Engeland gesloten aari- - vcrri'-p.g op dc handels- en beta- iingsovereenkomst van 3 April 1940 is ter ratificatie aan de groote Nationale Verga dering voorgelegd. RUSTIG ZITJE met 'n FIJNE BORREL en goed GLAS BIER vindt U in het Koningstraat h. Paarlaarsteeg - Haarlem LISSABON, 16 Nov. (D.N.B.)De minister president van Portugal dr. Salazar heeft den Britschen ambassadeur in Spanje en den Britschen ambassadeur in Portugal ontvan gen. BERLIJN, 16 Nbv. (D. N. B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: Op 15 November en in den nacht van 15 op 16 November hebben onze gevechtsvliegers de vergeldingsaanvallen op Londen voortgezet en daarbij tal van treffers geplaatst met name op verkeersinriehtingen, in de Victoria-docks en op andere doelen van oorlogsbelang. Ook an dere plaatsen in Zuid- en Midden-Engeland zijn met bommen bestookt. Het leggen van mijnen in de Britsche havens is voortgezet. Een Duitsche. lange-afstandsbommcnwer- pcr viel 700 K.M. ten Westen van Ierland een groot convooi aan en bombardeerde niettegenstaande hevigen afweer door de begeleidende torpedobootjagers. een vracht- ERGENS IN ITALIË, 16 Nov. (Stefani). Het 162ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Aan het Tlrieksche front was gisteren aan weerszijden actie van artillerie cn in- fanteriedetachementen waar te nemen. De met onze troepen samenwerkende lucht macht bombardeerde vijandelijke troepen en concentraties, het vliegveld te Lairissa, waar twee Blenheim-toestellen op den grond wer den vernietigd en andere beschadigd, en de Grieksche vlootbasis Navarino. In Noord-Afrika heeft een onzer luchtforma- ties de militaire installaties en het vliegveld van Mersa Matroe met machinegeweervuur be stookt. Tijdens luchtgevechten werden negen vijan delijke vliegtuigen van verschillend type neer geschoten. Zij vielen brandend omlaag. Andere vliegtuigen hebben opnieuw de vloot- bases te Alexandrië, het station te Mersa Matroe, Maaten Bagoesj en een spoorweg gebombar deerd, waarbij branden uitbraken. Al onze vlieg tuigen keerden, terug. De vijandelijke luchtmacht deed aanvallen op Sidi el Barrani, Solloem en Bardia bir Sofali zonder slachtoffers te maken of schade te ver oorzaken. Onze Roode Kruisvliegtuigen, die de internationale kenteekenen droegen, werden door vijandelijke jagers aangevallen, terwijl zij ter hoogte van Sidi el Barrani hun taak vol brachten. Een er van werd tot zinken gebracht; de bemanning werd gered. Op den Atlantischen Oceaan heeft een onzer duikbooten een vijandelijken torpedoboot jager tot zinken gebracht. In Oost-Afrika heeft onze luchtmacht vijan delijke artilleriestellingen ten Westen van Gal- labat gebombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Kassala en Assab zonder resultaten te bereiken en op Diredawa en Dja- vello, waar geringe schade werd veroorzaakt en geen slachtoffers te betreuren zijn. In den afgeloopen nacht heeft de vijand met talrijke vliegtuigen een aanval op Brindisi ge daan. Door een snel en doeltreffend afweer- vuur werd verhinderd, dat bommen op de stad werden geworpen. Verscheidene bommen vielen in zee of in het open veld. Daarbij ontstonden kleine branden, die onmiddellijk werden be dwongen, terwijl een huis vernield werd. Een vijandelijk vliegtuig is waarschijnlijk neerge schoten. Twee andere werden door het afweer- vuur getroffen. Er zijn geen slachtoffers te be treuren." De Italiaansche nationale raad graaf Bar- biellinl-Amedei is in Epirus aan het hoofd van de afdeeling infanterie gesneuveld. Hij behoorde tot Ue beste kenners van het Na burige Oosten en het Middellandsche-Zeege- bied. Transcontinent Press meldt uit Rome: Met welke buitengewone moeilijkheden van klimaat en weersgesteldheid de oorlogvoering in Afrika te kampen heeft, blijkt uit een bericht van het Noord-Afrikaansche front over den ondergang van een geheele Britsche brigade in een zand storm. In de Italiaansche linies heeft men van gevangenen vernomen, dat deze gemotoriseerde Britsche brigade van Mersa Matroe naar het Zuidwesten en wel naar de oase Sjiwa gestuurd was. In de omgeving van El Quantara schijnt zij des nachts den weg te zijn kwijtgeraakt, hoewel zij met schijnwerpers reed, en den volgenden dag werd zij door een zwaren zandstorm, een z.g. ghibli, overvallen, waarin zij volkomen de richting verloor. Op haar wanhopige radiogra fische noodseinen stegen Britsche vliegtuigen op, welke echter door den aanhoudenden zand storm de brigade niet konden vinden. Nadat de zandstorm was opgehouden, werd er van de bri gade geen spoor meer gevonden. Krachtens een verordening van het Italiaan sche ministerie van Binnenlandsche Zaken is het den ziekenhuizen, klinieken en sanatoria voortaan streng verboden buitenlandsche genees middelen te gebruiken en te verstrekken. Deze verordening is overeenkomstig een sinds lang gevoerde perscampagne om buitenlandsche ge neesmiddelen te weren. De Duitsche pharmaceu- tische industrie, welker producten onder de in Italië gebruikte buitenlandsche geneesmiddelen aan de spits staan, wordt door deze verordening nauwelijks getroffen, daar zij meerendeels over dochterondernemingen in Italië beschikt. schip van 9300 b.r.t. en een koopvaardij schip van 16.000 b.r.t. in brand. De schepen bleven met slagzij liggen. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 15 op 16 November met name Hamburg aan gevallen. De aangerichte schade staat in geen verhouding tot den omvang van den aanval en kon in de meeste gevallen snel hersteld worden. Op een werf werd een directiegebouw beschadigd. Een graansilo geraakte in brand, welke brand echter onmiddellijk gebluscht kon worden, ook is weer een ziekenhuis aangeval len. Op andere plaatsen waar bommen gewor pen werden is de aangerichte materieele schade eveneens gering Er zijn eenige dooden en ge wonden te betreuren. Duitsche jagers hebben in dén loop van den dag zeven vijandelijke vliegtuigen bij luchtge vechten neergeschoten. De luchtdoslartillerie heeft in den afgeloopen nacht vijf, de artillerie der marine in den nacht van 14 op 15 Novem ber één Britsch vliegtuig neergehaald. Zes eigen toestellen worden vermist. Het jachteskader Freiherr von Richthofen behaalde onder aanvoering van majoor Wiek zijn 500ste overwinning in de lucht. Bij Lowestoft aan de oostkust van Engeland is Zaterdag een schip van 4000 tot 6000 ton, deel uitmakend van een groot krachtig beschermd convooi, in duikvlucht door Duitsche gevechts vliegtuigen hevig gebombardeerd. Vier treffers aa nden scheepswand en op het schip maakten, dat het vaartuig stopte. De Duitsche vliegers konden nog waarnemen, dat het schip steeds meer slagzij maakte, zoodat het als verloren beschouwd moet worden. Talrijke Duitsche bommenwerpers vielen Za terdagmiddag andere Engelsche scheepsdoelen met succes aan. Twee schepen van 2000 ton wer den gebombardeerd en een tankboot van 8000 ton werd in duikvlucht aangevallen. Duitsche gevechtsvliegtuigen en jagers zijn Zaterdagmiddag naar Engeland getlo- gen en hebben bommen geworpen op Lon den-Southend, Hastings en Southampton. Duitsche jagers die inmiddels teruggekeerd zjjn, rapporteerden, dat zij geen slag hebben behoeven te leveren, aangezien er geen En gelsche jagers waren opgestegen. Duitsche verkenners, die Zaterdag naar Enge land onderweg waren, konden als gevolg van de nachtelijke bombardementen boven Londen zware branden in de City en de monding van de Theems waarnemen, waar weer vitale be drijven en deelen van docks getroffen werden. Een voltreffer verwoestte, zooals duidelijk ge zien werd, het Goods-shed-station nabij Fad- dington in Londen en rukte een groot deel van de rails open. Een andere groote brand werd waargenomen in de haven van Southampton. De Stockholmsche bladen gewagen in hun eigen berichten uit Londen van de vernietigen de kracht van de Duitsche vergeldingsaaanval- len op het belangrijke centrum der Britsche oorlogsindustrie Coventry. Dagens Nyheter meldt, dat de Duitsche vlie gers iedere drie minuten kwamen opzetten om de industriestad aan te vallen. Van het cen trum der stad zijn nog slechts puinhoopen over De stad maakt den indruk, alsof er een aard beving heeft gewoed. De aanval was de hevig ste sedert den in September ondernomen aan val op de havenwerken van de Britsche hoofd stad. De aanvallen gingen gepaard met een onbeschrijflijk lawaai. Na de geweldige bran den, die overal in de stad waren uitgebroken, stegen boven de stad donkere rookwolken op. De lucht was bezaaid met vliegtuigen, die door het schijnsel der branden werden geleid. Het groote aantal slachtoffers zou hierdoor te ver klaren zijn, dat het vuur de bewoners der hui zen de straat op dreef. De Kerk is als het geestelijke Lichaam van Christus, als de verwezenlijking van het Rijk Gods op aarde, de wonderbaarlijkste verschij ning in de geschiedenis van het menschdom. Geplant op den Calvarieberg breidde het Christendom zich zoo snel uit, dat reeds in het begin van Zijn bestaan Tertulliaan aan de Ro meinen kon voorhouden: „Wij zijn nog pas van gisteren en reeds hebben wij al wat van u is doordrongen: uw steden, eilanden, forten, de magistratuur, de gerechtshoven, ja zelfs uw legerkampen, het Paleis, den Senaat en het Forum, alleen de tempels hebben wij u ge laten." Christus heeft in twee van Zijn kortste para bels de verbreiding van Zijn Kerk, het Rijk Gods, voorspeld. Terwijl Hij echter in de par a- el van het mosterdzaadje, dat van 't kleinste onder de zaden uitgroeit tot een boom, meer sprak over den uxterlijken greei van Zijn Rijk, wees Hij in de parabel van het zuurdeeg op dé innerlijke kracht van dit Rijk, die den geest van den geheelen mensch doordringt. Het zaad viel op den wereldakker en krach tens eigen levenskracht groeide het uit van een klein en nederig begin tot een boom, die alle volkeren omvat. De Kerk schoot op uit den dood van Christus. „Als de zaadkorrel niet in de aarde valt en sterft, blijft hij zonder vrucht." Christus echter is gestorven en Zijn dood werd het begin van alle leven. „Wanneer ik van de aarde omhoog ben geheven, z a i ik alles tot Mij trekken" (Jo. 12, 32). Tegenwerking noch vervolgingen hebben den groei van het Godsrijk kunnen tegengaan. Van alles gaf men den Christenen de schuld. „Als de Tiber de muren van Rome bedreigde, als de Nijl niet buiten zijn oever trad, om de akkers te bevruchten, als de hemel stilstond, als de aarde beefde, bij honger, bij overstrooming, aanstonds klonk het: „De Christenen voor de leeuwen!" schrijft reeds Tertulliaan. De rijken der geschiedenis zijn gevallen: het Rijk Gods blijft. Zijn bloed stroomt zonder op houden doch zijn levenskracht blijft onver woestbaar. Het Rijk Gods, welks geheimen aan de kleinen en aan de armen van geest werden geopenbaard, heeft de machtigen overleefd en de geleerden verbaasd doen staan. Doch niet slechts in Zijn uiterlijken bloei, maar ook in Zijn leden zelf, openbaart het Rijk Gods Zijn wonderbare innerlijke kracht De dienst van God is immers niet zoozeer ge legen in het op bepaalde tijden gaan naar een kerkgebouw, maar veel meer in de wereld, waar in men leeft en in de wijze, waarop men per sonen en zaken beziet onder het licht van God. Het zuurdeeg is het goddelijk leven in ons, dat den geheelen mensch moet doordring':', zooals de gist werkt tot het geheele deeg is ge rezen. Christus' bedoeling met de stichting van Zijn Kerk was: nieuwe menschen te vormen in een nieuwe wereld. Dezen Wil van God hebben de heiligen het beste begrepen. Zij hebben ge werkt aan zich zelf, totdat niets in hen meer aan de inwerking van net goddelijk leven in hun zielen in den weg stond Zij hebben het Rijk Gods met geheel hun hart aanvaard maar daarom juist heeft hun leven een lichtend spoor in de geschiedenis achtergelaten Hun leven was een weldaad voor de menschheid Ook bij den mensch van vandaag is het Christus' Wil, dat de goddelijke heerschappij op aarde zich een weg zal banen doorheen ons hart. Niet door schoone gedachten en woorden alleen kan de menschheid vernieuwd worden, maar slechts door de werking van het goddelijk leven in de ziel. Christus zoekt niet de abstrac te ideeën, niet het menschdom. maar oen le venden mensch, de armen en verdrukten, de zondaars, de zieken en de kinderen, de hongerenden naar de gerechtigheid, om hen te vervullen met een Godsvertrouwen, dat bergen verzet, met een liefde en een deemoed, die gaan tot het offer van het eigen leven. Dit nieuwe leven, dat de Kerk aan de wereld en de zielen komt brengen, is onverbreekbaar en onafscheidelijk verbonden met den persoon van Christus. Christus is de Kerk en de Kerk is Christus. Hij is het Hoofd van het Lichaam, dat van Zijn levengevend bloed wordt door stroomd. „Christus heeft Zijn Kerk liefgehad en Zich voor Haar overgeleverd om Haar te heiligen en te reinigen door het bad des wa ters, vergezeld van het woord des levens, om zich een heerlijke Kerk te bereiden zonder vlek of rimpel, maar dat zij heilig zij en zonder eenige smet." (Eph. 5, 2527). Het bewustzijn, ledematen te zijn van Christus' Lichaam, van Zijn Goddelijk Leven te worden doorstrooma moet ons juist in dezen tijd sterken en ons bewust doen worden van het Evangelie, dat een blijde boodschap is. Vooral moet het ons de kracht geven, om als Christenen, d.wi. als met Christus verbonden ledematen, te werken aan de verbetering van de wereld. Het zuurdeeg van ons geloof moet de maatschappij doordringen. Zoo alleen zal ook in ons bewaarheid worden, wat St. Paulus zeide van de Thessalonicensers: „Ons Evangelie is niet tot u geko men door het woord alleen, maar ook met kracht, met den H. Geest, en met groote beslistheidzoo dat gij een voorbeeld werdt voor alle geloovigen in Macedonië en Achaïa." HAMBURG, 16 Nov. (D.N.B.) Omtrent den Engelschen aanval op Hamburg wordt nog vernomen, dat, behalve verscheidene paviljoens van een ziekenhuis, nog twee lazarets, zes scholen en een kerkelijk ge bouw door bommen zijn getroffen. Verder z;jn ettelijke woonhuizen vernield en een groot aantal beschadigd. Er zijn verschei dene dooden en gewonden onder de bur gerbevolking. In een bericht uit Berlijn voegt het D.N.B. hieraan toe: Deze overval op een vreedzame, Duitsche stad zal, aldus verwacht men te Berlijn, gewroken worden, zooals de overval op München zijn ver gelding vond in den aanval op het industrie centrum Coventry. Naar het D.N.B. verder verneemt, is in den afgeloopen nacht wederom een aanval op Coven try ondernomen, zij het ook niet op zoo groote schaal als in den voorgaanden nacht. Boven dien is Londen opnieuw aangevallen. Ettelijke honderden Duitsche vliegtuigen hebben ver scheidene honderdduizenden Kg. bommen op de Britsche hoofdstad laten vallen. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten heeft de Duit sche luchtmacht gisteren en in den afgeloopen nacht zeven toestellen verloren, de Britsche veertien. BELGRADO, 16 Nov. (D. N. B.). Op last van het ministerie van Binnenlandsche Zaken is thans aan de rechtsche vernieu wingsbeweging „Zbor" van den vroegeren minister van Justitie, Ljotitsj, elke verdere politieke actie ontzegd. GENèVE, 16 Nov. (D. N. B.). Naar uit dc Fransche kolonie Martinique gemeld wordt, is het Britsche vlooteskader aldaar, dat de bij het eiland liggende Fransche oorlogsschepen bewaakte en door een sooit blokkade het eiland van de buitenwereld volkomen afsneed, teruggeroepen. Men brengt dezen maatregel van de Britsche admiraliteit in verband met het feif, dat Groot- Brittannië de aldus vrijkomende oorlogssche pen onvoorwaardelijk voor de handhaving van het noodige scheepvaartverkeer met Canada noodig heeft, dat de laatste veertien dagen door de aanvallen van Duitsche vloot- en luchtstrijdkrachten het grootste gevaar liep. Kwaadspreken is zoo gemakkelijk en zon goedkoop. Er zullen weinig menschen zijn, die van zich zelf kunnen getuigen, dat zii zulks nooit hebben gedaan. Helaas zijn er echter voorbeelden te ov.er om aan te toonen, dat door kwaadspre kerij reeds veel, ja zeer veel onheil is gesticht. Denken dergelijke menschen er echter wel eens over na. dat zij in veel gevallen de oorzaak zijn van het ongeluk van hun medemensch, dat door hun schuld iemands goede naam door het slijk wordt gehaald, dat zij soms onmiddellijk aanleiding zijn ge weest van de verwoesting van het huiselijk geluk van anderen? Jammer, dat de meesten in hun domheid de gevolgen van hun daad niet overzien; ware dit wel het geval, dan zou de wereld voor veel ellende worden ge spaard. Het is echter een feit, dat zij ook dikwijls de waarheid zeggenmaar hebben zij wel het recht om op „hun eigen manier" een oordeel te vellen over anderen? Oordeelt niet, opdat gij niet geoordeeld worde, maar trekt eerst den balk uit uw eigen oog God laat geen daad ongestraft. Oor deelt dus niet, anderen, die daartoe rechtigd zijn, zullen dat wel voor u doen. Kiest dus den werstandigen weg en praat alleen dan, indien zulks nut tig of noodzakelijk is. STOCKHOLM, 16 Nov. (D.N.B.). Volgens een bericht van den Londenschen nieuwsdienst is generaal Wavell, de bevelhebber der Britsche strijdkrachten in het Nabije Oosten, na een in spectiereis op Kreta in Cairo teruggekeerd. Hij verklaarde, dat Kreta een vesting der Britsche macht in de Middellandsche Zee moet worden. NEW YORK, 16 Nov. (Tass). Volgens een bericht van de „New York Times" uit Mon tevideo is de Argentijnsche regeering voor nemens zich tegen het oprichten van lucht en vlootbases aan de kust van Uruguay te verzetten, daar deze den toegang tot den Rio de La Plata beheerschen zouden, welke door Argentinië als een deel van de territoriale wateren beschouwd wordt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1