Debborah Bouwman LEOPOLD'S ENCYCLOPAEDIE Stroomvoorziening van Zuid-Holland Uit metaal- en bouw- industrie Fusie in de athletiek- wereld Nat. Herstel wil opheffing van alle partijen Ï-MIN-Z BON BRANDKAST GEPLUNDERD Kerkelijk leven Luchtalarm bij nacht Rijksautobevrachtingsdienst wordt ingesteld in de BODEMCOMMISSIE IN NOORD-BRABANT VOOR SLECHTSf 2.50 10111 Aug ZONDAG 17 NOVEMBER 1940 VAN WEEK TOT WEEK „Scherpe tegenstellingen van goedwillenden zullen dan verdwijnen" SMuBisea ÜB'aiif «sa Collectieve opwekking willen Ged. Staten helpen verwezenlijken Den Haag of Rotterdam plaats van vestiging? Overdracht van orders van Duitschland naar Neder land besproken Eenige duizenden guldens te Budel buitgemaakt Uitvaart pastoor Ribbergh t Vele vrienden waren rond de groeve bijeen De Lauden werden gezongen door den deken Ingaande 1 December opheffing der vervoercentrales De vervoercentrales BIJOUTERIEëN GESTOLEN In principe besloten tot stichting der Ned. At hie tick Unie Voorstel tot het instellen daarvan ingediend NIEUWE TELEFOON- A UTOMA TISEERING UIT DE STAATSCOURANT Burgemeester Iedere tijd heeft zijn eigen stijl eh dit be rekent, dat iedere tijd ook zijn eigen manier heeft om bepaalde mededeelingen te kleuren v°lgens de gevoelens. Wanneer wij oude mar- riaarsacten lezen, worden wij altijd opmerk zaam gemaakt op een schrille tegenstelling tusschen de razende wreedheid van de rech ters en de geduldige kalmte van de martela ren. Die tegenstelling zal zich herhaaldelijk hebben voorgedaan, daar twijfelen wij geen °°genblik aan, doch in den stijl der marte laarsverhalen krijgt ze bijzonderen nadruk aoodat het ons na lange lectuur wel eens toe- Echijnt, dat de heiligen beter gedaan zouder hebben door ook eens krachtig uit te vallen, hiplaats van altijd dezelfde treiterachtige be daardheid te vertoonen bij het betoog, dat de Afgoden der heidenen hun afschuw opwekten. Soo is er bij de woestijnvaders een hypertro phic van de nederigheid. Ze kan niet onopge merkt blijven. In iedere biografie staan staaltjes van deemoed, soms zijn het heele kunststukjes, ten laatste lijken ze wel eens op goocheltoeren. In den stijl van de twaalfde eeuw worden wederzijdsche genegenheden zóó v,aim uitgedrukt, dat men op den duur deze betuigingen, een beetje gaat wantrouwen. leder en droeg al zijn bekenden gedurig in zijn hart en wekte den indruk, dat hij niets anders deed Gan voor hen bidden. In de verhalen van de testiende eeuw munten weer alle vrome men schen uit door een wilskracht, die ónophoude- hjk gespannen is, zoodat hun trekken voor ons Waarnemingsvermogen wat krampachtig wor sen. De Vorige eeuw overlaadt haar heiligen- %uren met teedere gevoelens en zelfs man- heh, die de kerkelijke kunst ons afbeeldt als hoornen van kerels, hebben voortdurend tranen hi de oogen, en deze tranen Wassen telkens ®an tot neele stroomen, ja, tot een vloed. Zulke stijleigenaardigheden doen natuurlijk Weinig af aan de historische beteekenis der documenten. Ze kunnen veeleer strekken om °hs de authenticiteit te bewijzen, en voor kftiand, die smaak heeft in het lezen, worden de vaste overdrijvingen van een bepaald tijd perk allengs een passende begeleiding- van de v°orstellingswijze; een soort tijdsmuziek, die Dm de eeuwige waarheid heenruischt en er bepaalde accenten aan geeft. Ook onze tijd heeft zoo zijn eigen hyper bolen: de vrome mensch wordt voorgesteld als tettiand, aan wien niets menschelijks vreemd en men vindt er behagen in, hierover uit Weiden. Vervolgens wordt er veel aandacht besteed aan het maatschappelijk milieu van den heilige, die bij voorkeur ook zelf beschouwd Wordt als een sociaal werker. De bewustheids- 'hhoud van de heiligen wordt met aandacht Geanalyseerd. Dit alles brengt er ons toe, be hagen te scheppen in het zoogenaamde psy chologische portret, waarbij dan de stichtelijke Gevolgtrekkingen soms een beetje te veel ach teraf komen. Een nieuwste tijdsaccent wordt gaarne ge- 'egd op de verhouding van den heilige tot het volk. De vrome mensch Wordt beurtelings tus schen en tegenover de massa geplaatst. De bitwerking zijner aanwezigheid wordt ervaren G's een belang voor het collectieve bestaan ^it hangt natuurlijk samen met de moderne bewondering voor het massale, een verschijn- 5ei. dat zich laat verklaren uit de snelle ver betering van de vervoermiddelen. Er worden ^Ikens massa's op de been gebracht door het shelvervoer, de mensch voelt zich dan opgeno men als onderdeel in de soort en hieruit heeft bet hedendaagsche bewustzijn allerhande in- v'oeden ondergaan, die weer tot uitdrukking b°hien in den hedendaagschen stijl. Nlen verneemt er iets van uit den titel van be brochure, die een Vrouwe van Nazareth Wijdde aan de nagedachtenis van een vroom eh moedig Nederlandsen meisje, dat apostolisch Werk verricht heeft in Australië. Deze titel 'bidt namelijk: „Geef mij 10.000 zielen". Op de baft staat niet eens, dat zich achter zulk een Wtel een levensschets verbergt. Het groote, baamlooze getal, in cijfers gedrukt, wordt ver ondersteld, meer aandacht te trekken dan de Weinig bekende naam van Debborah Bouwman, teoals het moedige Nederlandsche meisje boette. Ziedaar de romantische suggestie van bet massale, waar moderne menschen bijzon- bor gevoelig voor zijn. E>e brochure zelf is een uitgave van het tPoert Groote Genootschap (Verzendhuis Ma- t'enburg, Den Bosch) en verscheen in |ie be- bende reeks van dit Genootschap als nummer 599. Ze kan ook in andere opzichten dienst doen °'h aan te toonen, dat de stijl van de vroom- boid aan het veranderen is. Debborah Bouw man wordt voorgesteld als een modern meisje, "at ook in de uitverkiezing haar moderniteit biet verloochent. Geboren te Amsterdam, uit 6eh Protestantsch gezin, wordt Nelly Bouw- bian zooals ze eigenlijk heette te Nijme- Gen opgevoed, ze solliciteert in 1917 met suc- Ces naar een betrekking op het postkantoor te CUyk aan de Maas, en volgt dan een cursus b* opleiding tot adjunct-commies bij de Poste ren. Ze slaagt, en Wordt overgeplaatst naar bhlsterdam. Hier komt se in een katholiek milieu terecht, doch het zal nog duren .tot 6 mpauari 1930, eer ze wordt opgenomen in de katholieke Kerk. Ze maakt daarna eén retrai- 'e door te Bilthoven, onder leiding van pro- 'essor van Ginneken, en treedt in bij de Vrou wen van Nazareth, waar ze haar voornaam eUy verandert in het Oud-Testamentische ebborah. Set ideaal der Vrouwen van Nazareth is bbostolisch. Het iaat zich samenvatten in het bevies: „de wereld terug aan Christus". De 6cbïijfster van de brochure zegt hieromtrent; '•Als het voor Gods eer nuttig is, maken zij Gebruik van de modernste middelen; als dat m'ter is, zijn ze met het minste tevreden. Zij niet alles zelf doen, maar eerder een eWeging losslaan, overal waar ze komen. Zij mjn «er, bereid, overal heen te gaan, ook naar an- e werelddeelen, en zich geheel aan te pas- 7"°' als het maar dienen kan om haar doel 6 bereiken.... bi ebborah kan dit ideaal met volle besef overnemen, want het klopt precies met haar eigen inzichten, zooals die uit haar brieven blijken. Het eenige, wat ons in deze brieven weer treft ais een typisch tijdselement, is de ietwat onpersoonlijke, massaal-aanwendbare vroolijkheid van den toon. Sommige uitlatin gen klinken wat geforceerd-optimistisch. Wij kunnen dit. met alle waardeering, het duide lijkst aanduiden als den „Allelujah-toon van de Graal", dan weet ieder hedendaagsch katholiek lezer wat wij zoo ongeveer bedoelen. Zulk massa-optimisme behoort bij den stijl van den nieuwen tijd en wie daartegenover een zekere koelte bewaart, geldt vandaag al gauw voor een verstokt individualist. Het gaat hier over „de enorme drukte van de voorbereiding voor het Stadionspel", over „de geestdrift door het Kruiskoor gewekt, die expansie zocht op het platteland", over den „grootschen veroveringstocht om in een zeven tigtal doipen een Graalwacht op te richten" en wij hooren daarin precies hetzelfde massa- enthousiasme als in den stijl van allerhande profane bewegingen onzer dagen, die op de selfde wijze verslag uitbrengen: „In het begin van het dorp stelde de groep zich op en met pittigen pas, haar frissche liedjes zingend, togen ze naar het vereenigingsgebouw...." Oprichten, organiseeren, propaganda maken, een staf van helpsters benoemen, een blad voor „leidsters" uitgeven, het platteland ver overen, kernen vormen, takken van dienst vestigen, eentra van actie kiezen, gewestelijke landdagen houden, het zijn bezigheden, waar over men meer gewoon is te vernemen uit na tionale partijbladen dan uit heiligenlevens, maar dat zijn dan de „meest moderne midde len" in den „veldtocht voor God", en van die middelen wordt veel verwacht. Ze komen over een met de verlangens van den tyd. Uit het verhaal blijkt, dat de middelen er minder toe doen dan de persoonlijkheid, die deze middelen gebruikt, en als Debborah Bouw man in 1936, op 15 Augustus, naar Australië vertrekt, volgt de lezer haar met belangstelling, want het is hem duidelijk geworden, dat dit Nederlandsche meisje een bijzondere vrouw was. „Te Melbourne is er de pers"vervolgt de brochure, maar ach, te Burgos, waar de heilige Teresia van Avila op haar ezeltje aankwam, den strooien zonnehoed diep over de oogen, was er de burgemeester. Het relaas der Austra- lië-reis is iets anders dan het „Boek der Kloos terstichtingen", maar wat ons het meest boeit is datgene, wat er niet anders in is. Een eigen huis, daarna een centrum voor de beweging, dan een Hoofdkwartier voor de Graal, en een cursushuis voor leidstersis het wonder, dat men op den duur een beetje wordt ingenomen tegen den Allelujah-stijl, wanneer men temid den dezer successen tevergeefs het meisje zoekt, waar het boek orver gaat? Debborah komt aan het hoofd van de Australische Graalbewe ging en wint er onze bewondering. Doch plot seling breekt haar geschiedenis. Een auto-onge val maakte op 4 April 1940 een eind aan haar leven. De geschiedenis, die het boekje vertelt, is dus nog versch. Men zou moeilijk een .moder ner" episode kunnen verlangen. In 1930 katho liek geworden, is Debborah in 1940 gestorven; ze was geheel en al onze tijdgenoote, en wij kunnen haar het best begrijpen van onzen tijd uit. Hiertoe biedt de stijl van haar levensbe schrijfster beslist alle kans en al is onze be wondering voor dien stijl niet onverdeeld, wij kunnen de voorstellingswijze toch wel genieten met dezelfde critische aandacht, waarmede wij de hyperbolische zegswijzen uit vroegere levens verhalen van vrome en heilige menschen be kijken. A. v. D. Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft een open brief gericht tot het Nederlandsche volk en in het bijzonder tot de drie grootste bewegingen in Nederland: Nationaal Front, de bewegingen in Nederland: de Nederlandsche Dnie, Nationaal Front en de N. S. B., waarin het pleit voor het staken van den onderlingen strijd en opheffing van alle partijen en groe pen, Nationaal Herstel inbegrepen. „Terwijl de overgroote meerderheid van ons volk zich nog steeds afzijdig houdt van deelne ming aan de politieke stroomingen van het oogenblik en terwijl de drie voornaamste groe pen in hardnekkigen wedijver den grootsten massalen aanhang trachten te verkrijgen, is in den laatsten tijd een zichtbare verscherping in de bestrijdingsmethoden aan den dag getreden Hier tegenover post ons een ernstig waarschu wend woord te laten hooren, zegt het Verbond en vervolgt; „Op de drie groepen: Nationaal Front, Ne derlandsche Unie en N. S. B. rust de verant woordelijkheid bij het jonge en komende ge slacht de leer der nieuwe orde ingang te doen vinden. Deze niet gemakkelijke taak dienen ge noemde bewegingen zich steeds weer opnieuw voor oogen te stellen, ondanks tegenslagen, on danks onderlinge bestrijding, ook ondanks „ne derlagen". Het verbond meent, dat het „leiderschap" van groote waarde kan zijn voor een volk in tijden van rampspoed en algemeenen neergang, maar het vraagt in Nederland van de verschil lende leiders bereidwilligheid tot het offer en het besluit. Het is allereerst noodig, dat het Nederlandsche volk zich in den nationalen staat, in tegenstelling met den partijenstaat, hervinde. Als principieele grondslag ls daarom vol gens Nat. Herstel opheffing van alle partijen en groepen op korten termijn gebiedend nood zakelijk, zoodat bestaande scherpe tegenstel lingen van goedwillenden verdwijnen. Op deze wijze zal de rijkseenheid, d.wz;. een zelfstandig Nederland, verbonden met zijn overzeesche ge bieden, bewaard kunnen blijven en aal het voeren van een Europeesch gerichte politiek mogelijk zijn. Als allervoornaamste voorwaarde ter vervul ling van onze taak en roeping in het wereld bestel zal de innerlijke rust van Nederland moeten wederkeeren". Het Verbond voor Nationaal Herstel verklaart zich bereid, de steeds verder van elkaar zich verwijderende volksgroepen tot elkaar te bren gen ter verkrijging van een harmonisch samen gestelde volksgemeenschap, zonder opoffering yan geestelijke en cultureele waarden. PitrvTi Goed Betrouwbaar Volledig ZOO JUIST GEREED GEKOMEN Voor Katholieken nagezien door PASTOOR NOLET 5400 KOLOMMEN GEÏLL. MET HONDERDEN PLATEN GEKLEURD EN ONGEKLEURD. Groote encyclopaedieën zijn voor de meeste men schen te omvangrijk en te duur. En toch kan niemand erbuiten, die wil weten, wat hij hoort, leest en ziet. Het is ons daarom een genoegen U nevenstaande 3-deelige encyclopaedic te kunnen aanbieden, waarin door een beknopte, zakelyke en heldere formuleering juist dat wordt gezegd, wat voor «een raadpleger interessant is te weten. De prijs van deze encyclo paedic is zoo laag mogelijk gehouden en bedraagt 10.per zwaar gebonden deel in blauw kunst- lederen prachtband met goudopdruk. Wij leveren U deze uitgave Indien de Encyclopaedic niet volkomen aan de ver wachting beantwoordt, verleenen w|j het recht /-e. mits ongeschonden en franco, binnen 3 dagen aan ons te retourneeren. Zend nog heden onderstaanden bon rechtstreeks aan N.V. Boek- en Kunsthandel H. NELISSEN. Prinsen gracht 627, Amsterdam. Giro 60092, Tel. 31791. en de Ene. wordt TJ onmiddellijk compleet en franco toege zonden. Ondergeteekende wenscht franco te ontvangen LEOPOLD'S ENC. in 3 dln. Het verschul digde bedrag ad ƒ30./de le maandel. termijn van 0 is door mij verzonden/wordt met 10 cent extra voor remb.. by ontvangst zend. door mij betaald.® Doorslaan, wat niet wordt verlangd) OF MEER PER MAAND NAAM EN BEROEP: ADRES: 71 Na ontvangst van het rapport van de inge stelde commissie-Van Karnebeek, welke com missie opdracht had te onderzoeken of inder daad aan een stelsel van collectieve stroomop wekking economische voordeelen zijn verbonden, deelen Ged. Staten van Zuid-Holland thans aan de Prov. Staten mede, dat de commissie van oordeel is, dat een stelsel van collectieve stroomopwekking belangrijke economische voor deelen biedt boven de tegenwoordige productie wijze, Voor de verwezenlijking van dat stelsel adviseert de commissie tot oprichting van een naamlooze vennootschap door de pro vincie en de zes thans st^jomproduceerende gemeenten, welke vennootschap de koppel- lijnen zal bezitten en de leiding zal hebben bij de exploitatie der gemeentelijke fabrie ken. Ged. Staten merken op, dat genoemd verslag aan het college de overtuiging heeft geschonken, dat de daarin ontworpen regeling hoe eerder hoe beter dient te worden verwezenlijkt. De medewerking der provincie denken Ged. Staten zich met de commissie als volgt: In de eerste plaats zal de provincie een gedeelte van het maatschappelijk kapitaal der Vennootschap verschaffen door daarin deel te nemen voor ruim van het aantal aandeelen. Dit maat schappelijk kapitaal toch is gesteld op 430.000, verdeeld in 43 aandeelen, elk groot 10.000, waarvan de provincie 11, Botterdam 10, Den Haag 8, Dordrecht 5, Leiden 4, Delft 3 en Gou da 2 aandeelen zal nemen. Het op de aandeelen uit te keeren dividend wordt in de statuten beperkt tot ten hoogste 6 pet. per jaar. Voorts zal de provincie zich met de zes deel nemende gemeenten garant stellen voor even tueel door de Vennootschap te sluiten geldlee- ningen en wel op deze wijze, dat de provincie 1/3 gedeelte van het bedrag dezer leeningen zal garandeeren, de zes gemeenten het resteerend gedeelte, elk in verhouding tot de bevolkings cijfers van haar verzorgingsgebied, naar bene den afgerond tot een veelvoud van tienduizend. De commissie stelt voor, dat de provincie het benoodigde kasgeld tot een totaal van ten hoog ste 13 millioen gulden zal verstrekken op de zelfde voorwaarden als waarvoor deze zelve het geld zal kunnen opnemen. Naar de meening van Ged. Staten komt Den Haag meer in aanmerking als plaats van vesti ging der vennootschap dan Rotterdam. Wilde de bouw der belangrijkste en meest urgente koppellijnen, die tusschen Dordrecht en Rotterdam en die van 's-Gravenhage naar Leiden, binnen afzienbaren tijd nog mogelijk zijn, dan moesten onverwijld de nog beschikbare materialen voor dat doel worden aangekocht. De secretaris-generaal van het departement van Financiën heeft zich daarop bereid verklaard, voor rekening van het Rijk de noodige materialen te koo- pen tot een bedrag van ten hoogste 2 mil lioen. Als voorwaarde werd hierbij gesteld, dat Ged. Staten zich verbonden, de door het Rijk aan gekochte materialen door de provincies te doen overnemen voor een koopsom, gelijk aan het totaalbedrag, dat door den Staat voor dit doel zou worden uitgegeven, verhoogd met een rente van vier ten honderd tot den dag van terugbe taling door de provincie. Ook de gemeentebesturen van Dordrecht en Leiden waren genegen tot volledige medewer king en tot het voorschieten van verder benoo digde gelden. Na overleg met deze besturen werd besloten tot oprichting van een Provinciaal Bouwbureau, dat de voorbereiding en de uit voering der beide voornaamste koppelverbin dingen onverwijld ter hand zou nemen. Aan dit bureau is de vorm gegeven eener Stichting, ge naamd „Stichting koppeling electriciteitsfabrie- ken Zuid-Holland". De Stichting heeft aanstonds den bouw der koppellijnen met kracht ter hand genomen, zoo dat de verwachting bestaat, dat behoudens on voorziene tegenspoeden de beide belangrijkste koppellijnen vóór den winter 1941/42 voltooid zullen zijn. Op grond van het voorgaande stellen Ged. Staten aan Prov. Staten voor te bekrachtigen hetgeen in dezen is gedaan. Ged. Staten verwachten, dat ook de raden der zes belanghebbende gemeenten spoedig zul len besluiten tot het verleenen hunner mede werking. Gelijk gemeld, zijn vertegenwoordigers van de twaalf bedrijfsgroepen der metaalindustrie en van de bedrijfsgroep der bouwindustrie uit het Duitsche rijk in Den Haag aangekomen om in contact te treden met toonaangevende ver tegenwoordigers van het Nederlandsche be drijfsleven. Reeds op den eersten dag waren er ontmoe tingen, waarbij men in diepgaande discussie trad. In het bijzonder kwam de kwestie ter sprake van de overdracht van orders van Duitschland naar de bezette Nederlandsche gebieden. De onderhandelingen hadden ten doel, ter opheffing van de Nederlandsche werkloos heid tot nu toe nog niet gebruikte moge lijkheden der Nederlandsche industrie zoo uitgebreid mogelijk te gebruiken. Op de eerste plaats stond mede het thema van de grondstoffenlevering. Gelukkig bleek aan beide zijden de grootste bereidwilligheid tot samenwerking te bestaan. Binnen de overeenkomstige groepen zal het contact, in overeenstemming met de reeds tot stand gekomen overeenkomsten, in den ver volge blijven bestaan en worden uitgebreid. Op uitnbodiging van den Rijkscommissaris kwamen des avonds de Duitsche en Nederland sche deelnemers in een gezellig samenzijn bij een. In den nacht' van Vrijdag op Zaterdag heb ben dieven hun slag geslagen in de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek te Budel. Zij zijn er in ge slaagd, de brandkast te forceeren en te ledigen. Omtrent het ontvreemde bedrag zijn de juiste cijfers nog niet bekend, doch naar schatting beloopt het enkele duizenden guldens. De politie stelt een onderzoek in. De uitvaart voor wijlen pastoor E. Ribbergh te Houthem Sint Gerlach hebben talloozen bij gewoond. Ondanks de slechte verbindingen kwamen vrienden uit Noord-Limburg, uit Noord-Brabant en de Hollandsche provincies. Vrijdagmorgen om half elf werd het stoffe lijk overschot uit de pastorie gedragen naar de kerk. Dragers waren oud-kapelaans, kapelaans die uit de parochie waren voortgekomen en le den van het kerkbestuur. Alle geestelijke en jeugdvereenigingen, heel de parochie liep mee in den stoet. De fanfare speelde treurmuziek, terwijl de schoolkinderen en studenten van het missiehuis der Paters Oblaten op het kerkhof aan de kerkdeur stonden opgesteld. Meer dan zeventig geestelijken uit en van buiten het bis dom vergezelden de lijkbaar, o.m. Mgr. Van den Venne, oud-directeur van Rolduc, Mgr. dr Van Gils, de hoogeerw. heer deken van Meers- sen. Asten, oud-klasgenooten en medeleeraren; verder het gemeentebestuur van Valkenburg, de directeur van de JZourdesbedevaart J. Maasen uit Maastricht, oud-studenten van Rolduc. Terwijl de lijkbaar onder treurmuziek de kerk werd binnen gedragen bad aan den voet van het altaar Z. H. Exc. Mgr. dr. Lemmens voor zijn overleden vriend. Kryn van Meerssen, geassisteerd door de pas toors Welters, van Valkenburg, en Janssen, van Broekhem. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door deken Kryn; diaken was pastoor Berne- góuw van Munstergeleen; subdiaken pastoor Janssen; presbyter-assistens was dr. Verhagen, oud-leeraar van Rolduc. Het zangkoor zong de meerstemmige requiemmis van Zoller. De absoute en zegening aan het graf werden verricht door Mgr. dr. J. H. G. Lemmens. Na de H. Mis hield Mgr. Van de Venne de lijkrede. Hij wees daarin op de werkkracht en op het vele dat pastoor Ribbergh tijdens zijn leven tot stand had gebracht; stichting van bewaarschool, bijzonder lager onderwijs, ver fraaiing van het kerkgebouw, leiderschap van de Limburgsche bedevaart naar Lourdes, ver eering van St. Gerlachus. Verder belangstelling voor sociale werken. Velen zulien zeggen, dat een priester, die zijn ambt veertig jaar stipt vervuld heeft, geen gebed meer noodig heeft Tóch is een priester ook mensch, en mensch met onvolmaaktheden. Daarom is het eenige dat pastoor Ribbergh vraagt van uit zijn graf een gebed van zijn parochianen. Een priester heeft een zware verantwoording, en daarom wilde Mgr. Van de Venne, diep ontroerd, slui ten met een gebed. Aan weerszijden van het graf stonden de rouwomfloerste vaandels der meisjes-jeugdver - eeniglngen. Mgr. Lemmens zegende het graf en besloot met een gebed tot O. L. V. van Lourdes, Bemadette en St. Gerlach voor de zielerust van zijn vriend. De fanfare en de zangvereeniging Orphee brachten de laatste eer op kunstzinnige wijze. Kapelaan Vliegen dankte in naam der fa milie. Bijna iederen dag kom ik ze tegen. Het is 'n aardig stelletje ern te zien. Zij altijd leuk gekleed, een liet, knap en onweerstaanbaar kopje met goud blond haar boven een sportief slank figuurtje.' Hij, een flinke jongeman, stapt naast haar, zijn arm stevig door den haren gestoken en zich wel bewust gevoelend in zijn gelukkig be zit. Als „pet feet lover" incasseert hij, met een eenigszins naar haar toege bogen en kennelijk blij gezicht, de geestigheden en kwinkslagendie zij debiteert. Kortom een stelletje om jaloersch op te worden. In een der afgeloopen nachten ech ter het was eigenlijk al vroeg in den morgen toen een langgerekt signaal mij verkondigde, dat ik niet meer bang behoefde te zijn voor bom men of granaatscherven en ik na een langdurig verblijf in een soviberen kelder mijn weg naar huis kon ver volgen door de door het maanlicht sprookjesachtig verlichte straten, zag ik in de verte een tweetal mij welbe kende figuren opdoemen, los van el kander loopend en druk gesticulee- rend; even later klonk een minder aangenaam duet mij in de ooren. Hoe dichter wij elkander naderden, des te meer kon ik verstaan. Blondje ver keerde in duizend angsten over de ontvangst, die haar straks thuis te beurt zou vallen. De „schuldige" jon geman voelde er blijkbaar weinig voor om als zondebok te fungeeren, want, zoo zei hij, niet.hij was het die lucht alarm had gemaakt. De vele misplaat ste en onverkwikkelijke, wederkeerige opmerkingen, die mij steeds duidelij ker in de ooren klonken, zal ik u maar besparen. Het maantje verschuilde zich wijselijk achter het wolkendek. Wij passeeren elkaar, dat ivil zeggen twee kaarsrecht in de lucht gestoken spinnijdige hoofden zweven langs het mijne. Ik kon niet nalaten in het passeeren naar blondje te blikken. Het was echter voor mij een fataal oogen blik in een fractie van een seconde werd er iets in mij stukgeslagen. Blondje was niet meer het blondje van vroeger. Zij bleek nog meer dan „lief" te kunnen zijn. De onregelmatige stappen en de boo ze geluiden achter mij losten zich geleidelijk aan op in den overigens zoo mooien nacht Onder voorzitterschap van ir. A. F. J. Beu kers vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant te Breda. De Kamer kende aan een aantal instellingen subsidie toe voor 1941 tot een totaal bedrag van f 2675.08. De leden en plaatsvervangende leden van de Bevrachtingscommissie L werden voor het jaar 1941 opnieuw benoemd. De Kamer keurde de eindafrekening van de sociaal-economisch-geografische beschrijving van Westelijk Noord-Brabant goed. De totale uitga ven 'bedragen 3125.94, waarvan 1670.81 ten laste van de Kamer komt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tiel heeft aan den directeur-generaal der P.T.T verzocht, de verhooging van de telefoontarieven van 50 pet. terug te brengen op 25 pet., aan welk verzoek de Kamer besloot adhaesie te betuigen. Tevens nam de Kamer het besluit aan den directeur-generaal der P.T.T. te verzoeken, een betere regeling van het binnenlandsch telefoon verkeer te bevorderen. De heer J. J. Hentenaar en de secretaris brachten verslag uit van de vergaderingen van 25 October en 6 November 1940 met den Rijksinspecteur voor het Verkeer be treffende de vervoercentrales. Besloten is thans, dat de vervoercentrales 1 December 1940 opgeheven zullen worden en dat alsdan wordt ingesteld een Rijksautobevrachtings dienst als onderdeel van de Rijksverkeers inspectie. Naar aanleiding van een verzoek der Kamer heeft de handelsagent der Nederlandsche Spoor wegen medegedeeld, dat onder bepaalde voor waarden bloemen en planten, verpakt in kisten of manden en geschikt voor alle bij- of opla ding, door de spoorwegen ten vervoer worden aangenomen. Ten nadeele van den koopman J. H. van W.. wonende aan het Burgemeester Hofmanplein te Rotterdam, zijn twee cartonnen doozen, in houdende diverse bijouterieën, zooals halsket- tinkles, broches, ringen en hangertjes, meeren- deels van zilver, gestolen. De waarde van het gestolene bedraagt ongeveer f 250. De politie stelt een ondersoek in. Den levenden en waarachii- gen God dienen en uil den Hemel Zijn Zoon verwachten, dien Hij van de dooden heefi opgewekt: Jezus, die ons ver lost van de komende toorn. Epistel Na eenige voorloopige besprekingen met den heer Lotsy, den regeeringsadviseur inzake sport- kwesties, zijn Zaterdagmiddag te Amsterdam de vertegenwoordigers van de KN.A.U., den Ned. Arbeiderssportbond, de Federatie van Diocesane Bonden, den Twentschen Athletiekbond en den Onderlingen Athletiekbond uit het Noorden ln vergadering bijeen geweest. De bijeenkomst stond onder leiding van den voorzitter der K N A.U., den heer G. E. van der Werff Jr. In principe werd men het er over eens, om alle leden van de verschillende bonden in één bond samen te brengen onder den nieuwen naam van Nederlandsche Athletick Unie, NA.Ü. De reglementen van de oude K.NA.U. zullen als leidraad dienen bij de nieuwe organisatie. De N.A.U. zal in de toekomst het geheele wedstrijd- wezen in handen nemen, hetgeen van groot belang voor de athletiek zal zijn. De Twentsche en de Onderlinge Athletiek bond zullen onderafdeelingen van de N-A.U. werden Uit de vergadering werd naar voren gebracht, dat de nieuwe bond zich niet alleen met het organsieeren van wedstrijden van de beste athleten zal moeten bezig houden, maar dat de athletiek onder alle lagen van de bevolking ocpulair gemaakt dient te worden, hetgeen o.a kan gebeuren door de contributie zoo laag mo gelijk te stellen. Enkele interne kwesties konden nog niet de finitief afgehandeld worden en zullen door den voorzitter aan den heer Lotsy voorgelegd wor den. Ook over de verdere technische regeling, oa, het kiezen van het bestuur, zal nog nader in een buitengewone vergadering beslist worden. Het lid der Provinciale Staten van Noord- Brabant, de heer P. Jansen, burgemeester van Hoeven en Standdaarbuiten, heeft bij Provin ciale Staten een voorstel ingediend tot het in stellen van een bijzondere commissie uit hun midden tot het inwinnen der noodige inlich tingen t.a.v. de waterschapsorganisatie en tot het ontwerpen van eventueele wijzigingen t.a.v. provinciale reglementen en verordeningen, vol gens de artikelen 138 en 140 van de Provinciale Wet door de Staten vast te stellen, voor zoover van belang; zoo noodig voorstellen, nieuwe re glementen en verordeningen, alsmede adressen aan de bevoegde overheid, beoogende wat haar op haar gebied wenscheiijk voorkomt. In de toelichting tot zijn voorstel zegt bur gemeester P. Jansen, dat het reeds bekend is, dat in Noord-Brabant een winst aan cultuur grond van meer dan 100.000 H.A. en een verhoo ging van het bruto-volksinkomen van 30.000.000 's jaars, het bestaan verzekerend van 150.000 medemenschen, Brabanders, Nederlanders, mo gelijk is. Eveneens is wel duidelijk geworden, dat een betere indeeling, een reorganisatie van ons waterschapswezen, zoowel tot de ontwikke ling daarvan als van den landbouw en veeteelt, dus van onze voedselvoorziening, noodzakelijk ts. Dat een dergelijke reorganisatie ook een einde zal maken aan de werkloosheid ten platte- lande en de welvaart ln de industrie-centra zal stimuleeren, is eveneens bekend. Voor uitvoe rige toelichting verwijst hij naar het eerder ge schrevene en gesprokene. Als voorbeeld van een „overliggend waterschap" moge worden verwe zen naar het reeds eerder toegezonden voorstel inzake Mark en Dintel en naar publicaties in Waterschspsbelangen", ..De Tijd", het ..Week blad van den N.C.B.", alsmede andere dagbladen en tijdschriften. Ongevraagd ontving adressant vele blijken van instemming van verscheidene deskundigen, o.m. ir. J. Th. Westhoff en jhr. ir. C. E. W. van Panhuys. Dinsdag 19 November te 13 uur zullen de automatische telefooncentralen in Culerr.borg, Beusichem, Deil, Geldermalsen. Meteren (Gld.), Rijswijk (Gld.) en Schalkwijk in dienst worden gesteld. Tegelijkertijd zal het net E st worden opge heven. De aangeslotenen hierop zullen worden overgebracht naar de centrale Meteren (Gld.). Voorts zullen 26 November, eveneens te 13 uur, in dienst worden gesteld de automatische telefooncentralen te Borculo, Eibergen, Geeste ren (Gld.), Haarlo, Neede. Rekken en Rietmo len, met gelijktijdige opheffing van de netten Gelselaar en Noorddijk. De aangeslotenen op deze netten zullen worden overgebracht resp. naar de netten Geesteren en Neede. Tevens zal het locaal verband tusschen Neede en Rietmolen aldaar worden opgeheven, het geen wil zeggen, dat voor een gesprek van Neede met Rietmolen v.v. niet langer het locale gesprektarief zal gelden, maar het interlocale. J. de Jong Saakes is op zijn verzoek met ln- ;png van 15 November 1940 lut den dienst als burgemeester van de gemeente Harderwijk eer vol ontslagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5