De Duce bespreekt het verloop van dezen oorlog De Führer ontvangt Suner en Ciano op den Berghof Dr. Göbbels spreekt te Neurenberg De opening van het Britsche parlement Verantwoordelijkheid alléén bij Engeland Vrede gemeenschappelijk voor spilmogendheden Ook don Ribberttrop en Keitel aanwezig Hevige bomaanval op Southampton Noodweer in Spanje nog heviger Lothian bij Salazar iNederlandsche driekleur geen partijvlag Rantsoeneering in Vaticaanstad 00K PORT GENT1L IN DE GAULLE'S HANDEN De Japansche ambassadeur te Washington Rede Dan den Koning en Van Churchill verwacht VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 19 NOVEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten ITVz ct pe' week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANC No. 22709 Sidi el Barrani slechts een begin ITALIë HERDACHT DE SANCTIES Huldebetoogingen voor Mussolini Romeinsche pers over rede van Mussolini Galland boekt 54e overwinning in de lucht O.m. over verbitterden Britschen tegenstand Ook zware stormen op Fransche Middellandsche Zeekust PéTAIN TE LYON Schrille contrasten te Londen Uitstel ANTONESGOE WEER TE BOEKAREST Belangrijke fusies in olie-industrie te verwachten NORMALE RELATIES VAN BERLIJN MET ANKARA NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op peg. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Vooi prijzen der .Omroepers" zie de rubriek ROME, 18 Nov. (Stefanij. Ter gelegen heid van den vijfden verjaardag der Vol kenbondssancties tegen Italië heeft Mus solini de directoriën van de. provinciale federaties der fascistische partij in het Palazzo Venezia bijeengeroepen. 0e leden *an den Grooten Fascistischen Raad, de regeering en het directorium der partij waren aanwezig. De Duce, die met groote geestdrift verwelkomd werd, hield een rede, waarin hij zeide- i,Kameraden, gij zult begrijpen, dat ik dezen öag niet willekeurig heb gekozen voor het bij eenroepen van de provinciale hiërarchie der partijDit is de dag van de overwinning voor net fascistische Italië, van de nederlaag voor •je Volkenbondscolatie der 52 belegerende staten pe 18e November 1935 is een beslissende datum •n de geschiedenis van Europa. Het is de eerste Inging tot het ondernemen van een aanval op ShDote schaal door de oude wereld, die in haar ^°est egoïsme en haar verouderde ideologieën ^erd vertegenwoordigd door den Volkenbond, ?p de jonge, revolutionnaire krachten van ®uropa, vertegenwoordigd door Italië en duitschland. Op dien dag beginnen de schei ding, de antithese en de strijd, die nadat de democratieën het compromis van München hadden aanvaard alleen om tijd te winnen, •hoesten eindigen in den oorlog, welken Franks «tik en Engeland Duitschland verklaard hebben. Men mag nooit vergeten, dat het initiatief tot den oorlog is uitgegaan van Londen en eenige uren later is gevolgd door dat van Parijs. Ik verklaar plechtig en zonder vrees ooit gedementeerd te worden, dat de verantwoordelijkheid voor den oorlog uit sluitend op Engeland rust. Men had den vrede kunnen handhaven als hiet Engeland, met de volledige toestemming Van Frankrijk, in plaats van de verdragen op constructieve wijze te herzien, was begonnen •het zijn omsingelingspolitiek, welke niet ten h°el had de Polen in het bezit van het vol umen Duitsche Danzig te laten, maar de her rijzende politieke en militaire macht van duitschland neer te slaan. Men had den vrede ^Unnen redden, als Engeland niet alle toena deringspogingen had afgewezen, toenaderings hogingen, gedaan door Duitschland, dat zelfs een vlootverdrag had geteekend waar-door het "b dit gebied duidelijk en blijvend in de min derheid was gebracht. Men had den vrede hunnen redden, zelfs nog gedurende de laatste "ren van de Augustusmaand 1939, indien niet ingeland, onder pressie van den Poolschen Ambassadeur, die zich op 1 September te 23 •jUr naar het Foreign Office begaf, voor zijn "celneming aan de door Italië voorgestelde Conferentie een voorwaarde had gesteld, die volkomen onaanvaardbaar was, omdat zij ver nederend was, en inhield, dat de Duitsche •roepen die reeds opmarcheerden, niet alleen hiet verder zouden oprukken, maar zich zelfs de uitgangsstellingen zouden terugtrekken. .Wat er gedurende de volgende maanden ge beurde, hebben wij allen meegemaakt en daar- an behoef ik niet te herinneren. In de ge schiedenis der menschheid heeft men nog nooit f00 een reusachtige golf van mystificaties en eUgens gezien als die, welke door de regee- hhgsorganen en de couranten van Engeland tjjerd ontketend gedurende de veldtochten in •jplen, Noorwegen, België en Nederland, die ein digden met de nederlaag van het Engelsche Fransche leger. Deze nederlaag heeft haars hciijke niet wegens haar enorme afmetingen haar bijna onbegrijpelijk snel tempo. Indien d® leugenpractijk het geschiktste stelsel is om den geest van een volk af te stompen en te erharden kan men rustig beweren, dat het ~ngelsche volk onbetwistbaar de primeur op gebied heeft beleefd. Frankrijk wankelde, maar het lag nog lang •iet op de knieën en niemand kon voorzien, dat -et leger, dat als het sterkste van Europa be kend stond, als sneeuw voor de zon zou weg pleiten, toen op 10 Juni Italië in den oorlog rhg om letter en geest van het bondgenoot schapsverdrag na te komen en de tralies van gevangenis in de Middellandsche Zee voor deed te verbreken. Na twee weken werd de wapenstilstand geslo- en Frankrijk staakte den strijd, welken het Jjh tijd tot tijd heeft hervat, doch uitsluitend "Ui zich te verdedigen tegen de verraderlijke ativallen van zijn vroegeren bondgenoot, zoojils Uie werden ondernomen bij Oran en Dakar. Se- ert io Juni zijn meer dan vijf oorlogsmaanden oorbygegaan, maanden van oorlog, die werd ingevochten op verre en vele gronden, te land. zee en in de lucht, in Europa en in Afrika, iaat mij toe uiting te geven aan mijn bewon- Aring voor de Italianen, die thans het voor jokt hebben te strijden. Aan het Alpenfront en ,et Afrikaansche front heeft het leger ge- ,°ond, dat zijn moreel zoo goed is als wij maar hhnen wenschen. Üe Engelsche nederlaag in Britsch Somaliland as volkomen. Evenals te Duinkerken zijn de ^Ugelschen uit Berbera gevlucht en zij hebben J/ch gewroken door ons te verwijten, dat wij een hherstelbare strategische fout hebben begaan u°r hen te verslaan. De strijdkrachten in ons ^•rikaansch imperium, dat volgens de verwach- 'Ug van den vijand ineen had moeten storten, airien overal het initiatief terwijl de Engelsche Ugingen tot het uitlokken van binnenlandsche Standen jammerlijk mislukten. Ijj.^uk in Libye hebben wij aangevallen en de 'hsemsnelle bezetting van Sidi el Barrani moet j>~t als het eind maar als het begin worden echouwd. Het volk kan terecht trotsch zijn op heidendaden van Italiaansche officieren en j^Uschappen op het landfront. De marine doet stilte en vaak op heldhaftige wijze haar plicht op verscheidene zeeën en oceanen, vanaf den Indischen tot den Atlantischen Oceaan. Zij ge hoorzaamt aan een streng consigne en heeft de vijandelijke vloot zeer zware slagen toege bracht. De marine beschermt onze verbindings wegen in Middellandsche en Adriatische Zee op zoo doeltreffende wijze, dat de vijandelijke vloot er niet in geslaagd is, deze lijnen te verbreken of zelfs te storen. De Italiaansche luchtmacht weet steeds wat haar te doen staat. Zij heeft het lucht ruim beheerscht en beheerscht 't thans nog. Haar bommenwerpers bereiken de meest ver wijderde doelen, haar jagers maken den vijandelijken jagers het leven zeer moeilijk. Dit zijn waarlijk mannen van onzen tijd. On verschrokkenheid is hun overheerschende karak tertrek. En wat het materiaal betreft, iedere maand komen uit onze fabrieken vijfmaal zoo veel machines ais voor den oorlog. Binnenkort zullen wij, dank zij den massalen aanbouw van nieuwe types, misschien aan de spits staan en zeker de modernste machines van de andere landen evenaren. Vergunt mij ook hulde te brengen aan de discipline, het plichtsbesef en de onwankelbare flinkheid van het Italiaansche volk. Dit aan vaardt rustig de beperkingen, die uit den oor logstoestand voortvloeien en die nog te dragen zijn, maar die ernstiger kunnen worden. En, ge leid door zijn duizendjarige politieke intuïtie, begrijpt het, dat dit een beslissende oorlog is, een oorlog als de derde Punische oorlog, die moet eindigen en zal eindigen met de vernietiging van het moderne Carthago: Engeland; Een sterk volk als het Italiaansche vreest de waarheid niet maar eischt haar. Dat is de reden, waarom onze weermachtsberichten een weergave van de waarheid zijn. Wij vermelden de slagen die wij toebrengen en die wij ontvangen, de vliegtuigen die wij neerschieten en welke de vijand neer haalt, de dagen die gunstig zijn en die, welke dat weinig of niet zijn. Wij publiceeren iedere maand de verliezen aan menschen en materiaal. Ik zou mij voor het volk en voor mijzelf kleiner voelen als ik een andere methode zou toepassen met het doel, de goéde of slechte werkelijkheid te verbloemen of te verzachten. Dat zou gelijk staan met het volk aan het kwade te wennen en het te vernederen. Ik zal dat nooit doen. Ik heb den militairen commandanten aan het front en den burgerlijken autoriteiten reeds een strenge order gegeven, geen berichten naar Rome te zenden, die niet nauwkeurig en persoonlijk gecontroleerd zijn. (Zie vervolg pag. 2) ROME, 18 Nov. (Stefani) Geheel Italië heeft vandaag, zooals reeds eerder kort werd gemeld, plechtig den vijfden verjaardag van de afkondiging der Geneefsche sancties her dacht. Overal wappert de Italiaansche drie kleur, als op den 18en November 1935, den dag die het begin beteekende van het verzet van het Italiaansche volk tegen de Britsch- Fransche hegemonie. In alle steden en dor pen stroomde de menigte op pleinen en in de straten samen om de door de radio uit gezonden rede van den Duce aan te hooren. Te Rome heeft de voor het Palazzo Venezia samengestroomde menigte hulde betuigd aan den grondlegger van het imperium, die ver scheidene malen op het balcon moest ver schijnen, De groote redevoering van Mussolini be heerscht volkomen het beeld van de Romeinsche avondbladen. In het bijzonder wordt de nadruk gelegd op de onvoorwaardelijke zekerheid der overwinning, die Mussolini tot uitdrukking heeft gebracht. De Duce heeft, aldus de directeur, van de „Tribuna", de plichten van alle Italianen in de harde atmosfeer van den oorlog, die over het lot van Europa voor eeuwen zal beslissen, duide lijk laten zien. Zijn woorden kunnen worden samengevat in de onvoorwaardelijks afwijzing van een compromisvrede door de spil. De direc teur van „Giomale d'Italia" stelt in het licht, dat de zekerheid der overwinning vooral berust op de solidariteit en de strijdkracht der spil mogendheden. BERCHTESGADEN, 18 Nov. Van semi- officieele zijde wordt gemeld: Naar men verneemt waren de Italiaansche minister van Bnitenlandschc Zaken, graaf Ciano, en de Spaansche minister van Bui tenlandsche Zaken, Serrano Suner, heden middag de gasten van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, op zjjn buitenverblijf in Fuschl bij Salzburg. Eenigen tijd later werd de Spaansche mi nister door den chef van het protocol, Von Dörnberg, per auto van zijn hotel, het „Berchtesgadener Hof" afgehaald en naar den Berghof bij Bercht'esgaden gebracht, waar hjj met den Führer in diens werkver trek een bespreking had. Bfj den ingang van den Berghof ontving de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken zijn Spaanschen collega. Een dubbele post en de schildwachten der S.S. brachten de militaire eerbewijzen. Bij het begin der be sprekingen werd Serrano Suner zeer harte lijk door den Führer verwelkomd. Bij de be spreking was ook rijksminister Von Ribben trop tegenwoordig. Later werd van\ semi-officieele zijde gemeld: Tegen 1 7 uur is vandaag ook de Italiaansche minister van Buiten landsche Zaken, graaf Ciano, die zich in gezelschap bevond van den Duitschen ambassadeur, von Mackensen, op den Berghof aange komen. Tezamen met den Spaan schen minister van Buitenlandsche Zaken, Serrano Suner, was hij gast van den Führer aan een tea, die gebruikt werd in de hall van den Berghof. Ook de rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribben trop, en de chef van het opperbevel der weermacht, generaal veldmaar schalk Keitel, waren aanwezig. In aansluiting hierop werd een bespre king gehouden tusschen den Führer en graaf Ciano in tegenwoordigheid van rijksminister von Ribbentrop. Tenslotte wordt van semi-officieele zijde te Berchtesgaden gemeld: De Italiaansche minister graaf Ciano is na zijn bespreking van twee uur met den Führer weer van den Berghof vertrokken. Rijksminister vt>n Ribbentrop, in wiens tegenwoordigheid de besprekingen werden gevoerd, vergezelde den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken naar zijn auto. Bij zijn vertrek werden graaf Ciano door dubbele posten en door de SS-wacht de militaire eerbewijzen gebracht. In Valicaansiad is, naar D. N. B. verneemt, gisieren de ranisoeneering van brood en vermicelli inge voerd. Iedere inwoner der Pauselijke siad krijgt per dag 300 gram brood en per maand 2 kg. vermicelli. BERLIJN, 18 Nov. Naar het D.N.B. verneemt, hebben Duitsche luchtstrijdkrachten gisteren een grooten aanval gedaan op Southampton, waarbij vooral de marine-installaties aldaar met bom men werden bestookt. In den nacht van Zondag op Maandag werden aanvallen gedaan op Lon den en Liverpool. Tijdens den aanval op South ampton ontstonden luchtgevechten, In het ver loop waarvan luitenant-kolonel Galland opnieuw twee vijandelijke vliegtuigen kon neerschieten. In verband hiermee wordt nog gemeld, dat luitenant-kolonel Galland Zondag boven Enge land zijn 53ste en 54ste overwinning in de lucht heeft behaald. GENèVE, 18 Nov. (D.NB.). Naar uit Vichy wordt gemeld is thans ook Port Gentil in handen van De Gaulle gevallen, nadat reeds sedert vele dagen de verbindingen met deze havenstad verbroken waren. Hierdoor is ge heel Fransch Gabon, dat militair zwak be veiligd was, onder de controle van De Gaulle gekomen. TOKIO, 18 Nov. (D.N.B.)In goed ingelichte kringen acht men het zeker, dat admiraal Kits- jisaboero tot ambassadeur te Washington be noemd zal worden. Washington zou reeds het agreement verleend hebben. NEURENBERG, 18 Nov. (D.N.B.). Rijks minister dr. Göbbels heeft hedenavond voor partijfunctionarissen in het Neurenberger Uferpalast een groote rede gehouden over de politieke en militaire successen, die Duitschland dit jaar heeft behaald. Hij gaf eerst een overzicht van het verloop van den veldtocht in het Oosten en Westen. Daarbij wees hij op de schitterende samenwer king van luchtwapen, marine en leger, die een uitnemend meesterstuk vormt. Ten aanzien van Zuid-Oost Europa wees dr. Göbbels erop dat daar de oude grensonrechtvaardigheden door middel van arbitrage weggenomen zijn. De trotsche overwinningen van de weermacht, zeide de minister verder, hebben het Duitsche volk het bewijs geleverd, dat het Duitsche volks leger van thans het beste militaire instrument ter wereld is. Dat geldt in het bijzonder voor de militaire leiding van het Duitsche rijk, die den tegenstanders het initiatief ontnomen heeft. Duitschland, zoo vervolgde de minister, heeft in dit jaar van de grootste militaire successen ge leerd, te wachten op den dag, waarop na uiterst grondige voorbereiding de vernietigende slagen op den tegenstander neerkomen. De Führei handelt volgens het grondbeginsel: lange voor bereidingen korte offensieven. Het Duitsche volk weet uit de geschiedenis, dat verbitterde tegenstanders zich niet na 'den eersten slag ge wonnen geven. Ook de strijd om de definitieve vrijheid van het Duitsche rijk en de bevrijding van Europa van de Engelsche voogdij eischt van t Duitsche volk de uiterste inspanning. Een wereldrijk verlaat het tooneel der geschie denis niet zonder verbitterden tegenstand. Het is voor de geheele wereld duidelijk, dat de nachtelijke vluchten van Britsche bommen werpers boven Duitsch rijksgebied geen militair nut hebben. Zij hebben slechts ten doel den dakloozen in Londen de althans voor een oogen- blik geruststellende, doch bedrieglijke overtui ging te schenken, dat Berlijn evenzeer te lijden heeft als Londen. Dit is ronduit een absurditeit. Berlijn heeft nauwelijks een paar schrammen, doch Londen bloedt reeds uit geopende polsaders. Het is een treurige waarheid, dat de Britsche soldaat zich in dienst van de Churchilliaansche bluf-propaganda heeft moeten stellen om de wereld een volkomen onjuist beeld van den fei- telijken toestand te geven. Met den leugen van den onbeslisten luchtoorlog tracht Churchill den massa's te Londen ten aanzien van de bittere werkelijkheid zand in de oogen te strooien. Deze groteske propagandaleugen Is op klassieke wijze aan den vooravond van den 9en November ont zenuwd. Volgens een Reuterbericht heeft de Royal Air- force te München de traditioneele verzamelplaats van de oude garde tot puin gebombardeerd. In werkelijkheid is, toen de Führer zijn rede hield, geen Britsch vliegtuig boven München geweest. De groote aanval van de Duitsche luchtmacht op Coventry daaren tegen heeft den Londenschen oorlogsstokers terdege geleerd, hoe gevaarlijk het is het Duitsche rijk te provoceeren. Op alle on machtige leugens van de Londensche pluto cratie, zoo besloot dr. Göbbels, zal ook voortaan de Duitsche luchtmacht antwoord geven. VIGO, 18 Nov. (D.N.B.). Het noodweer aan de Oceaankust is in de laatste 24 uur nog in hevigheid toegenomen. Verscheidene kustvaartuigen moesten de haven van Vigo binnenvluchten. De telefoon- en telegraaf verbindingen tusschen Vigo en Portugal en Vigo-Madrid zijn verbroken. Ook uit Merida wordt gemeld dat in de provincie een zwaar noodweer heeft gewoed. Door de geweldige hoeveelheden regenwater en den storm zijn verscheidene huizen ingestort. In Algeciras en omgeving was het gisteren eveneens noodweer. Tengevolge van den zwaren regenval kwamen de lager gelegen wijken der «tad onder water té staan. Een muur stortte in, waarbij drie menschen om het leven kwamen en zeven ernstig werden gewond. De hevige storm ontwortelde talrijke boomen en lichtmasten werden omver gewor- Den. De schade is aanzienlijk. Ook aan de Fransche Middellandsche Zee kust hebben dezer dagen, naar uit Vichy wordt gemeld, zware stormen gewoed Uit Marseille wordt gemeld, dat aan de geheele kust groote schade is aangericht. Naar uit Nizza wordt vernomen is de stad en de om geving gelijktijdig door een orkaanachtigen storm en een wolkbreukachtigen regen ge- teisterd. De hoofdstraten van Nizza gelijken op snel- stroomende rivieren, die zeer groote hoeveel heden aarde en puin met zich voeren. De be roemde Promenade des Anglais is beschadigd. In een voorstadje was een woonwijk door de watermassa's eenige uren lang geïsoleerd en eerst na langdurige pogingen slaagde de brand weer er in de bewoners in veiligheid te bren gen. Op een spoorlijn moest het verkeer worden stilgelegd. GENèVE, 18 Nov. (D.N.B.). Maarschalk Pétain is, komende uit Vichy, voor zijn aangekondigd bezoek in Lyon aangekomen. STOCKHOLM, 18 Nov. (DNB) Naar de Londensche correspondent van „Nya Dag- ligt Allehanda" meldt, zal de nieuwe zitting van het Britsche parlement met een geheim debat over de oorlogvoering worden begon nen. De zitting van dit jaar zal geopend worden zonder de traditioneele plechtig heden. De Koning zal waarschijnlijk een belangrijke troonrede uitspreken. Verder wordt een groote openbare rede van Churchill verwacht. Een ander bericht uit Londen in de „Nya Dagligt Allehanda" maakt melding van arbei dersstakingen in het Engelsche transportwezen. Nadat eenigen tijd geleden int Londen reeds berichten waren ontvangen over loonstakingen in de metaalindustrie, is het thans volgens het blad lot verdere meeningsverschillen gekomen tusschen de door den minister van Arbeid, Bevin, aangewezen scheidsrechters en de be voegde vakbonden, welke in alle Amerikaan- sche in Engeland werkende ondernemingen tot stakingen hebben geleid. Deze stakingen zijn wettig verklaard door den bevoegden Engel- schen vakbond. Het scheidsgerecht, waarop men een beroep had gedaan, heeft de staking echter ongegrond verklaard. Aangezien Bevin de scheidsgerechten heeft aangesteld als verplichte instanties, en aan den anderen kant de vakbonden onder hem staan, aangezien hij de leider is der vakvereenigingen, vloeien hieruit ontstemmingen voort in de Britsche vakvereenigingsorganisatie. In strijd met de algemeene aankondigingen in de Brit sche pers heeft Bevin geen algemeen stakings verbod voor den oorlogstijd uitgevaardigd, maar alleon voorgeschreven dat het verplicht is een beroep te doen op een scheidsgerecht. Thans is hij, naar in Londensche kringen wordt ver klaard, niet in staat tegenover zijn eigen vak organisatie de uitspraak van den scheidsrechter te doen gelden. Het Fransche weekblad „Alerte" publiceert onder het opschrift „Ik kom uit Londen" het verslag van een Franschman, wien het onlangs gelukt is Engeland te verlaten. Het grootste deel van dit verslag is gewijd aan den toestand in Londen. De vernieling der docks en het in brand steken van de voornaamste opslagplaatsen voor levens middelen is voor de voorziening van levensmid delen katastrophaai geworden, aldus wordt in dit verslag gezegd. Des avonds dolen duizenden bezitloozen rond en zoeken met slaperige oogen en door den honger geplaagde magen een schuil plaats, terwijl er daarvan niet voldoende zijn. lederen avond, aldus deze ooggetuige, wordt door deze beklagenswaardige ongelukkigen een formeele wedloop gehouden, om ergens in de ruïnes een gat, een of ander beschermend uit steeksel of een schacht te vinden, waar het mo gelijk is in het gewirwar, dat men zich gemak kelijk kan voorstellen, de beenen uit te strekken en een beetje uit te rusten. De hagel van ijzer en vuur, die nu al sedert twee maanden op Lon- den neerdaalt, heeft de kloof onthuld, die tus schen de klassen gaapt. De ooggetuige stelt tegenover de ellende der massa het doen en laten in de plutocratisch? luxueuze kelders. In het Ritz- en Dorchester- hotel, zoo schrijft hij, wordt door een geperfec- tionneerd systeem vermeden, dat de klanten het lawaai van het bombardement hooren. De kin deren met hun bakers en gouvernantes zijn toch ai naar de Vereenigde Staten of naar Canada vertrokken. Voor de volwassenen is. waimeei hun vermogen deze luxe veroorlooft, reeds een plaats op een schip gereserveerd voor net geval dat een evacuatie wordt gelast. Er zijn reeos, zoo wordt tenslotte in dit verslag gezegd, inci denten "voorgevallen. Een door een paniek be vangen menigte ongelukkigen is het gaiukt in zekere schuilkelders in het Westend binnen te dringen, waar zij om eten smeekten en om be scherming vroegen. De politie heeft deze inci denten snel onderdrukt, doch er zijn pamfletten in omloop, waarin een meer actieve verzorging wordt geëischt en zelfs „om politieke verande ringen" wordt gevraagd. LISSABON, 18 Nov. (D.N.B.) Minister-presi dent Salazar heeft gisteren den Britschen am bassadeur in de Vereenigde Staten, lord Lothian, ontvangen. Lothian zal Dinsdag met een Clippertoestel naar New York doorreizen. Van uitstel komt afstel. En: stel niet tot morgen uit, wat gij vandaag doen kunt! Er zijn menschen die, uit luiheid, uit onverschilligheid, uit laat-maar- waaien-mentaliteit, oj eenvoudig we gens een algemeene zenuwachtigheid, de gewoonte hebben om veel wat zij doen moeten uit te stellen. Op hun lippen hgt bestorven het gezegde: „Dat zal ik morgen wel doen." Maar morgen komt er wéér niets van en zij zeggen wederom: „Morgen." En over morgen is het weer „morgen" en aldus ad infinitum. Het is gewoonlijk een ongeneeslijke ziekte. Niet dat deze lieden kwaad sappig zijn of het zelf plezierig vinden dat zij zoo uitstellerig van aard zijn Zij hebben echter ongemerkt een ge woonte aangenomen, die tot een tweede natuur is geworden en vinden de tooverspreuk niet, die hen kan ge nezen. Zij stellen uit, stellen uit, stel len uit en als zij eindelijk het plan hebben opgevat te doen, wat zij al zóó lang moesten doen, danvalt er een bom en zij kunnen niet meer uitstellen. Uitstel heeft een gevaarlijk einde, wist reeds Shakespeare. En Cervantes zei het nog duidelijker: Langs de straat van „straks" komt men aan het huis van „nooit". Ter aanvulling van het bericht betreffende het gebruik van de Nederlandsche vlag als partij- vlag, volgt hieronder de volledige tekst van het schrijven van den SS-brigadeführer Rauter aan den secretaris-generaal van het departement van Justitie. Dit schrijven luidt als volgt: „Ik heb geconstateerd, dat de Nederlandsch- nationale vlag door de „Nederlandsche Unie"' als partijvlag gevoerd en in haar samenstel van kleuren voor propaganda-doeleinden gebruikt wordt. De Nederlandsch-nationale vlag is eenter symbool van het Nederlandsche volk in zijn ge heel en staat buiten den strijd der politieke par tijen. Ik verzoek u daarom, den Nederlandschen partijen het voeren van de nationale vlag en net gebruik daarvan voor partij-politieke doeleinden, in het bijzonder net hijschen op partijgebouwen, bureaux, enz. te verbieden. Overtredingen worden door de „Sicherheitspolizei" gestraft. Ik verzoek u de procureurs-generaal en de onder hen ressorteerende politie-autoriteiten daarvan in kennis te stellen." BOEKAREST, 18 Nov. (DUB.). Generaal Antonescoe en de minister van Buitenland sche Zaken, Stoerdza, zijn bij hun terug keer uit Italië op het station Baneasa bij Boekarest op feestelijke wijze verwelkomd door de regeering en de legionnaire beweging. In den specialen trein, waarmede zij ge komen waren, reisde cok de Italiaansche gezant, Chigi. Ter begroeting waren voorts aanwezig de Italiaansche zaakgelastigde, de Duitsche gezant, de leider van de missie dep Duitsche weermacht, generaal Hansen, de pauselijke nuntius en de diplomatieke vertegenwoordigers van Japan, Spanje, Joego-Slavië en Turkije. Antonescoe werd welkom geheeten door Horia Sima, plaatsvervangend minister president en commandant der legionnairs. Vervolgens schreed hij langs de eere-com pagnie en de eere-delegatie van het legioen. De bevolking van Boekarest bereidde den minister-president een hartelijke ontvangst. Naar Transcontinent Press uit Boekarest meldt zijn binnenkort groote fusies in ce Roe- meensche petroleumindustrie te verwachten De fusie van de Astra Roma na met de Steaua Ro- mana zal waarschijnlijk een begin zijn van de te verwachten samensmeltingen. De Astra Ro- mana is, wat productie en kapitaal betreft, verreweg de belangrijkste onderneming van de Roemeensche petroleumindustrie. Zij werd in 1910 opgericht en bezit thans een aandeeien- kapitaal van 2034 milüoen lei. Het grootste ge deelte van dit kapitaal oevond zich tot dusver in het bezit van de Bataafsche Petroleum- maatschappij, een dochtermaatschappij van het Nederlandsch-Engelsche Shell-concern. Van de totale Roemeensche petroleumproductie, zijnde 4.52 millioen ton, produceerde de Astra Romana alleen al 933.000 ton. De maatschappij bezit in Ploesti een van de grootste raffinaderijen van het land. waarin per jaar ongeveer 2 millioen ton ruwe olie verwerkt kunnen worden De in 1895 opgerichte Steaua Romana bezit op het oogenblik een aandeelenkapitaal van een mil liard lei, dat voor 51 procent in Roemeensche handen is. ISTANBOEL, 18 Nov. De Turksche ambas sadeur te Berlijn, Gerede, heeft zich voor de eerste maal officieel uitgelaten over het be zoek, dat de Russische Volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken, Molotof, aan Berlijn heeft gebracht. Gerede was, volgens een be richt van United Press aan haar bladen, van meening, dat Turkije in de naaste toekomst nauwelijks een verandering in den huidigen toestand behoefde te vreezen. De ambassadeur verklaarde voorts: „Ik ben er van overtuigd, dat de Duitsch-Turksche be trekkingen, die als normaal beschouwd kunnen worden, geen wijziging zullen ondergaan." Men verwacht te Berlijn, dat Gerede van daag zal beginnen met zijn rapport aan de Turksche regeering over het bezoek van Molotof.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1