De Duce spreekt Nederlandsche vakvereenigingsleiders in Duitschland New-Y orksche Beurs Bezoek clclti Siemensstad Chineesch démenti over bezoek van Catroux Muziek in een ivoren toren DINSDAG 19 NOVEMBER 1940 (Vervolg van vagina 1) Wat te Tarente gebeurde De strijd in Griekenland Amerik. communisten los van de Internationale Amerik. bommenwerpers naar Panama Na prijshoudende opening volgde eenige reactie; slot onregelmatig Clearingkoersen Academische examens Apothekers-assistent Aardrijkskunde M. O. Machinisten-examen Wetenschappelijk archief ambtenaar Examen Ziekenverpleging FA1LL1SSEMENTÈN VELE OVERSTROOMINGEN IN NOORD-ITALIë Omzet: 570.000 WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT In dit verband wil ik eraan herinneren, dat tn het Lagerhuis kreten van vreugde zijn op gegaan. toen Churchill eindelijk een goede tijding ken brengen. Het bericht over de actie der Brit- sche torpedovliegtuigen in de haven van Ta rente. Er zijn inderdaad drie schepen getroffen, doch geen enkel is tot «zinken gebracht en aan slechts één schip is, zooals in het weermachts- bericht gemeld, schade toegebracht, die Herstel werkzaamheden van vry langen duur vergt. Volgens de eenstemmige meening der technici zullen de beide andere weldra weer voor hun oorspronkelijke bestemming dienst doen. Het is onjuist dat twee andere oorlogsschepen en twee hulpschepen tot zinken gebracht of getroffen of zelfs maar licht beschadigd zouden zijn. Het is een bewijs van kwade trouw indien men een •ucces, dat door ons het eerst erkend werd, ver groot en met zes vermenigvuldigt. Om het beeld volledig te maken zou Churchill eenige mede- deelingen hebben kunnen doen over het lot van Liverpool en Kent en het lot van de zéér groote schepen, die onlangs in het centrum van de Middellandsche Zee of in de haven van Alexan- drië zijn getorpedeerd door duikbooten of tor pedovliegtuigen van de Italiaansche weermacht. Onze deelneming aan den oorlog heeft aan getoond, dat de spil geen ijdel woo:d was of is. Vanaf Juni tot heden is onze samenwerking met Duitschland waarlijk een kameraadschap pelijke en totalitaire. Wij rukken schouder aan schouder op. Deze alliantie tusschen de beide volken wordt steeds nauwer en breidt zich tot steeds meer terreinen van militaire, econo mische, politieke en geestelijke werkzaamheid uit. Ten aanzien van het heden en de toekomst ls de eenheid van inzicht volkomen. Mijn ont moetingen met den Pührer zijn sights de be krachtiging van deze volledige eenheid van op vatting. Wanneer ik den Pührer ontmoet, zie ik in hem niet alleen het hoofd en den schepper van het groote Duitschland, den oppersten bevelhebber van de legers, die in hun over winningen de bevestiging hebben gezien van zijn geniale strategische plannen, welke vaak meer dan stoutmoedig, namelijk vermetel zijn genoemd, maar ik zie in hem vooral den bezieler van de nationaal-sociaiistische bewe ging, den revolutionnair, die het Duitsche volk heeft wakker gemaakt en het heeft gemaakt tot den voorvechter van een nieu we wereldopvatting, die onbeperkt gelijk is aan de opvatting van het Italiaansche fas cisme. De gelijkheid van inzicht is het resultaat van deze revolutionnaire stelling, zij is de vrucht der ontmoeting van twee revoluties, welke, zoowel op internationaal als op maatschappelijk gebied, nauwelijks begonnen zijn. Alles wat betrekking heeft op de ontwikkelingen van het driemogend- hedenpact in het Westen, of in het Donau- bekken, is in gemeenschappelijk overleg gebeurd. Dit geldt o m. ook voor hetgeen de toekomstige positie van Frankrijk betreft Reeds thans is het duidelijk, dat de spil geen represaille- of rancunevrede wil vestigen. Het ligt echter voor de hand dat aan zekere eischen moet worden voldaan. Deze meer dan wettige eischen konden het voorwerp vormen van be sprekingen, zelfs vóór den oorlog, wanneer men ons niet gesteld had tegenover een ewen bela chelijk als tragisch „nooit". Toen men toespe lingen maakte op een opheffing van dit ..nooit", was het reeds te laat. Italië had reeds in Mei 1939 zijn weg gekozen. De teerling was geworpen. Maar juist op grond van hun wet tigen aard zullen onze eischen zonder com promis of tijdelijke oplossingen moeten worden ontvangen, want wij verwerpen die reeds thans op kategorische wijze. Na deze algeheele opheldering zal het echter mogelijk binnen het kader van het nieuwe Europa, in het leven ge roepen door de spil, een nieuw hoofdstuk te openen in de geschiedenis der betrek kingen tusschen Italië en Frankrijk, welke geschiedenis zoo bewogen is geweest. Het is overbodig ie bevestigen dat de vrede, evenals de wapenstilstand, gemeenschappe lijk zal zijn voor de spil. Om de broederschap der Duitsch-Italiaansche wapenen te bekrachtigen, heb ik den Führer verlof gevraagd tot een rechtstreeksche deel neming van onze vliegtuigen en duikbooten aan den slag tegen Grcot-Brittannië en daarin is toegestemd. Ik voeg hieraan onmiddellijk toe dat Duitschland onze medewerking niet noodig had. De moed van zijn strijders te land, ter zee en in de lucht, zijn industrieel vermogen, zijn organisatorische en technische bekwaamheid, het rendement van zijn arbeid, zijn welbekende feiten. De cijfers der door Duitschland bereikte prbGuctie van vliegtuigen en duikbooten zijn uitzonderlijk en stijgen nog steeds. Intusschen ben ik den Führer dankbaar dat hij mijn aan bod heeft aanvaard; niets maakt meer dan het gemeenschappelijk vergoten bloed cf het te zamen gebracht offer de banden tusschen vol keren hecht en duurzaam, wanneer zij worden bezield door een volstrekte trouw en door ge lijkheid van belangen en idealen. Ik ben er zeker van dat onze vliegers en duikbootbeman- mngen onze vlag eer zullen bewijzen Na langen tijd geduld te hebben geoefend heb- by wij het masker afgerukt van een land, dat gewaarborgd werd door Groot Brittannië, een geniepigen vijand: Griekenland. Bat is een re kening die er op wachtte vereffend te worden. Een ding, dat zonder twijfel sommige Italiaan sche k.'assicisten, die bij hun tijd ten achter zijn, zal verbazen, moet worden gezegd. De Grieken haten Italië als geer. ander volk; het is een haat die op het eerste oog onverklaarbaar lijkt, maar hij is algemeen, diep en ongeneeslijk in alle klassen. In de steden en dorpen, hoog en laag, even). Is het njisschien omdat Santo Rosa uit het geboorteland Piemont heldhaftig te Sfacteria f ing sterven vodr Griekenland? Misschien omdat dc Garibaldiaan Antonio Fratti ditzelfde gebaar van sublieme naïviteit zeventig jaar later her haalde door te sneuvelen bij Domokos? Het is een mysterie, maar het feit bestaat. Op dezen haat, die men grotesk kan noemen, is de Grieksche politiek van deze laatste jaren ge grondvest geweest. Een politick van volstrekte medeplichtigheid met Groot Brittannië. Dit kon niet anders zijn, gezien het feit, dat de koning een Engelschman is, de politieke klasse Engelsch en de beurs in letterleken en figuurlijken zin Engelsch is. De medeplichtigheid, welke aan den dag werd gelegd op verscheidene manieren, waarvan t.z.t. documenten zullen worden gepu bliceerd, welke onweerlegbaar zyn, vormde een daad van voortdurende vijandigheid tegen Italië. Uit de documenten, die door den Duitschen ge- neraien staf ir. Frankrijk te Vitry la Charité zijn gevonden, blijkt dat Griekenland sedert Mei al zfjn lucht- en vlootbases aan de Franschen en Engelschen had zangeboden. Aan dezen toe stand moest een einde worden gemaakt. Dit is gebeurd op 28 October, toen onze troe pen de Grieksch-Albaansche grens zijn overge trokken. De steile bergen van Epirus en hun modderige dalen leenen zich niet tot een blik- semoorlog, zooals zij die onverbeterlijk trouw zijn aan de strategie, die vlaggetjes op kaarten prikt, zouden beweren. Geen enkele daad, geen enkel woord van mijzelven of van de regeering en van geen enkel verantwoordelijk element had een bliksemoorlog laten verwachten. Ik geloof niet dat het de moeite waar dis alle berichten tegen te spreken die in omloop gebracht zijn door de Grieksche propaganda of door haar Engelsche luidsprekers. De befaamde divisie Al penjagers „Julia" zou enorme verliezen hebben geleden, zou gevlucht zijn en zou in de pan zijn gehakt door de Grieken. Maar deze divisie heeft een bezoek gehad van generaal Soddu, die mij na zijn bezoek op 12 November een telegram van den volgenden inhoud heeft gezonden: „Ik heb vanmorgen de divisie Alpenjagers „Julia" be zocht. Ik moet u, Duce, melding maken van den schitterenden indruk, dien ik heb gekregen van deze prachtige, trotsche eenheid, die hechter is dan ooit in de gelederen der granieten Alpen jagers." Is er onder u, kameraden, iemand, die zich de niet gepubliceerde redevoering her innert. die ik heb uitgesproken in Juli 1935 tz Eboli, vóór den aanvang van den Abes- sijnschen oorlog? Ik zeide, dat wij den Negus de lendenen zouden breken. Thans met de zelfde volstrekte zekerheid, ik herhaal, vol strekte zekerheid, zeg ik u dat wij Grieken land de lendenen zullen breken. In twee of in twaalf maanden, dat is van weinig be lang. De oorlog begint nog pas, wij hebben vol doende mannen en middelen om iederen Griek- schen weerstand te vernietigen. De Engelsche hulp zal niet kunnen verhinderen, dat dit vast beraden besluit ten uitvoer wordt gelegd en zal den Hellenen de ramp niet kunnen besparen, die zij hebben gewild en die zij bewezen hebben te verdienen. Iets anders denken of twijfelen be- teekent mij niet kennen. Eenmaal begonnen houd ik vast tot aan het einde. Ik heb het reeds bewezen en wat er ook gebeuren zal, wat er ook gebeuren kan, ik zal het nogmaals be wijzen. De 372 dooden, de 1081 gewonden, de 650 vermisten der eerste tien dagen strijd aan het front van Epirus zullen gewroken worden. Kameraden, op dit historische, waarlijk plech tige oogenblik dat de vastelanden tegenover el kaar plaatst of naast elkander stelt, móet de partij die revolutie verdedigt en voortzet alle vormen van haar activiteit tot het hoogste peil opvoeren. In he begin van den oorlog stond een zekere vertraging der activiteit der partij in verband met het vertrek van alle chefs. Nu zal het niet meer noodig zijn. Er is geen algemeene mobilisatie en die zal niet komen. Er zijn slechts twee lichtingen onder de wapenen geroepen en er zijn er nog een dertig beschikbaar. Wij heb ben een millioen mannen onder de wapenen. Zoo noodig kunnen wij nog acht millioen mannen oproepen. Onder deze omstandigheden moet de partij haar functie met ongewijzigde en toene mende kracht hervatten door moedig haar strijd aan het binnenlandsche front aan te binden, op politiek, economisch en geestelijk terrein en op het terrein van den stijl. De partij moet zichzelf en de natie bevrijden van wat nog klein-burger- lijke ballast kan blijven in de uitgebreidste be- teekenis, die wij aan dit woord kunnen geven. De partij moet het klimaat der harde tijden handhaven en accentueeren. Wederom, nog meer en beter dan tevoren tot het volk gaan om zijn moreele gezondheid en materieale bestaan te be schermen. Een zeker pacifisme dat een pseudo- verstandelijk en pseudo-universeel karakter aan neemt, moet aandachtig bewaakt en bestreden worden. Daar is het geen tijd voor, tenminste voor zoover dit tijdvak van ijzer en kanonnen betreft. Niets bestaat en niets anders mag bestaan dan het hoogste doel waarvoor wij de wapens hebben opgenomen. Duitschers en Italianen tezamen vormen een blok van 150 millioen vastberaden en eensgezinde menschen, die stevig voet aan den grond hebben, vanaf Noorwegen tot Libye. Dit blok heeft de over winning reeds in handen. Een speciale verslaggever van het ANP. be richt lüt Nümberg d.d. 15 Nov.: De Nederlandsche vakvereenigingsleiders, die op uitnoodiging van het Duitsche arbeidsfront een studiereis door Duitschland maken om een indruk te krijgen van de wijze, waarop in het Derde ryk de scheppende mensch is georgani seerd, alsmede om zich op de hoogte te stellen van de sociale maatregelen, welke vooral de laatste jaren onder het nationaal-socialistisch regiem zijn tot stand gekomen, verlieten heden ochtend de rijkshoofdstad en arriveerden in den laten namiddag in Nürnberg, de stad, waar jaar lijks de partijdag van de N.SD.AP. wordt ge houden. De laatste twee dagen van het verblijf in Berlijn werd den Nederlandschen gasten niet veel rust gegund. De excursies intusschen waren buitengewoon interessant, hetgeen in het bijzon der gezegd kan worden van het bezoek dat het gezelschap Woensdag aan Siemensstad bracht en dat duurde van den vroegen ochtend tot den laten middag. Acht uren lang werd dit geweldig groote industrie-centrum doorkruist, een ver' moeiende, doch ontegenzeggelijk hoogst belang wekkende bezigheid, welke des te prettiger was door de bijzondere hartelijkheid, waarmede de Nederlandsche gasten op de Siemenswerke wer den ontvangen en rondgeleid. Uiteraard toonden de Nederlandsche gasten de grootste belangstelling voor de sociale voor zieningen, welke de Siemenswerke voor haar arbeiders en arbeidsters in den loop der jaren heeft getroffen, welke voorzieningen vooral den laatsten tijd zijn uitgebreid en vervolmaakt Wanneer men zich voor oogen stelt, dat in de fabrieken van de Siemenswerke in Berlijn bijna 100.000 arbeiders en arbeidsters werken en hier van rond 20.000 in de omgeving van de fabrie ken wonen, dan is daarmede reeds aanstonds de beteekenis 'van op uitgebreide schaal getroffen sociale voorzieningen geschetst. Als gevolg van den oorlogstoestand werken er op de Siemens werke op het oogenblik vele gehuwde vrouwen en daarnevens vele duizenden buitenlandsche arbeidskrachten. Tot deze laatsten behooren o.m verscheidene vrouwen uit de Oekraine, die in smaakvol ingerichte barakken in de omgeving van de fabriek zijn ondergebracht en aan wier verzorging, ook op cultureel gebied, groote aan dacht wordt besteed. Een dezer barakken werd tijdens den rondgang bezichtigd, waarna het gezelschap eenigen tijd vertoefde in het z.g. kinderheim, waar jonge kinderen worden onder gebracht en verzorgd tijdens de uren, dat de moeder in de fabriek weriszaam is. De moeder brengt het kind 's morgens mee naar de fabriek, onverschillig of het een baby, een nog niet leer plichtig of iets ouder kind is. In het Kinderheim ontvangt het kind 'n liefdevolle verzorging onder medisch toezicht en 's avonds na afloop van den arbeid, neemt de moeder haar kind weer mee naar huis. Natuurlijk is hier geen sprake van een normalen toestand en wordt hij in het Derde Rijk allerminst als ideaal beschouwd, maar het gebrek aan arbeidskrachten als gevolg van den oorlog maakt het nu eenmaal nood zakelijk. Den abnormalen toestand in aanmer king genomen, wordt op dit terrein in Duitsch land gedaan wat maar eenigszins gedaan kan worden. De moeders kunnen er van overtuigd zij, dat zij in de gegeven omstandigheden voor hun kinderen geen betere verzorging zouden kun nen wenschen. Op het oogenblik zijn ongeveer 200 kinderen in het Kinderheim van Siemens werke ondergebracht. Zooals in Duitschland algemeen de gewoonte is en wat vooral onder invloed van het Duitsche arbeidsfront een hoogen trap van ontwikkeling heeft bereikt, nj. de vakopleiding in de fabriek zelve, zorgt ook de firma Siemens voor de op leiding van haar eigen personeel. De leerlingen worden onmiddellijk na het verlaten van de la gere school in de fabriek geplaatst, aanvanke lijk zuiver als leerling, welke periode ongeveer een half jaar duurt, daarna weliswaar gedu rende eenige jaren nog als leerling, maar hun krachten worden reeds aangewend voor net ver vaardigen van onderdeelen voor het product, dat de fabriek tezijnertijd zal verlaten. Het spreekt vanzelf, dat de Nederlandsche gasten voor deze werkinrichtingen groote belangstelling aan den dag legden. Interessant was ook het bezoek aan e biblio theek van de firma Siemens. Vijftig procent van het gezamenlijke personeel der Siemenswerke maakt van deze bibliothek, die 50.000 boeken bevat, gebruik en jaarlijks worden rond 500.000 boeken uitgeleend. Dit zijn de cijfers, die boek- deelen spreken, vooral wanneer men bedenkt, dat de staatsbibliotheek in Berlijn het jaarlijks brengt tot het uitleenen van rond 600.000 boe ken. Over de hygiënische verzorging van het per soneel werd het gezelschap uitvoerig door den bedrijfsarts ingelicht. Ook op dit terrein heeft de Siemenswerke heel veel bereikt, hetgeen niet alleen den arbeider, maar heel het bedrijf ten goede zal komen. Hetzelfde kan trouwens ge zegd worden van de wijze, waarop de duizenden arbeiders en arbeidsters in de gelegenheid wor den gesteld voor een zeer gering bedrag in het kasino van de fabiek een warme lunch te ge bruiken. Ook de Nederlandsche gasten verza melden in een der kasino's nieuwe krachten om de belangwekkende bezichtigingen van datgene, wat hier op sociaal gebied voor de arbeids krachten wordt gedaan, voort te zetten. Woensdagavond werd in „Plaza". een theater van „Kraft durch Freude" een variétévoor stelling bijgewoond. De laatste dag, dat de Nederlandsche vak vereenigingsleiders in Berlijn verblijf hielden, werd benut voor een bezoek aan een kamp, waar buitenlandsche arbeidskrachten zijn ondergebracht. Dit kamp bevindt zich in de Berlijnsche voorstad Spandau en de meeste arbeiders, die hier zijn ondergebracht, zijn werkzaam in de bouwbedrijven. De verzorging, die deze arbeiders in dit „Lager" ontvangen, voldoet ten volle aan alle eischen, welke daaraan redelijkerwijze te stellen zijn De woonbarakken, beter gezegd slaapbarakken, ma ken een weiverzorgden indruk en hetzelfde kan gezegd worden van de groote barak, waarin ge geten wordt en waarin de kampbewoners 's avonds hun vrijen tijd kunnen doororengen. In deze ruime zaal organiseert „Kraft durch Freude" zeer dikwijls cultureele bijeenkomsten, zooals muziekuitvoeringen, filmvoorstellingen enz. Tot de kampbewoners, die tezamen 11 natio naliteiten vertegenwoordigen, behooren ook 60 Nederlanders. Enkelen van hen, die op een bouwwerk in de omgeving van de stad werkzaam zijn, werden opgezocht en geruimen tijd onder hielden de vakvereenigingsleiders zich met deze, zoo ver van hun vaderland werkende landge- nooten. Dit onverwacht bezoek deed hun zichtbaar genoegen. Allen waren over de behandeling, welke zij in het kamp en op het werk ontvan gen, zeer tevreden. In Nederland waren zij werkloos. Daar wij liever ver van huis werkten dan in het eigen land rond te loopen en niets be doen, trokken zij in den vreemde. Dit was, in het kort samengevat, het verhaal, dat eenige nog jeugdige landgenooten, wier ouders het in Nederland goed hebben en die om financieele redenen niet in den vreemde behoefden te gaan, deden. Klachten hadden deze arbeiders niet en wanneer deze hier en daar toch bestaan zoo zeiden zij dan wordt alles gedaan om een bevredigende oplossing te krijgen. Na dit bezoek aan het arbeidskamp woonden de Nederlandsche gasten een voorstelling bij van de film „Jud Suess". 's Middags werd het gezelschap in Berlljn-Dahlem ontvangen in het gastenhuis van de rijksvrouwenleiding, waar de Nederlanders werden ingelicht omtrent de orga nisatie der Duitsche vrouwen, 's Avonds waren zij in het NS-Gemeinschaftshaus de gasten van het Duitsche arbeidsfront. Namens dr. Ley werd het gezelschap begroet door den heer Marren- bach. Vele Duitsche autoriteiten woonden deze ontvangst bij, waarna allen zich aan een ge- meenschappelijken maaltijd vereenigden. Zooals gemeld vertrokken de Nederlandsche gasten vanmorgen uit Berlijn om laat in den middag in Nürnberg aan te komen. Morgen wordt doorgereisd naar München. TSJOENGKING, 18 NOv. (DNB). Berichten over een bezoek van den vroegeren gouverneur van Indo-China, Catroux, aan Tsjoengking wor den d,oor officieele kringen alhier tegenge sproken. NEW-YORK, 18 Nov. De Amerikaansche com munistische partij heeft op voorstel van haar voorzitter, Browder, tijdens een speciale bijeen komst, besloten haar betrekkingen met de inter nationale communistische party te verbreken, aldus meldt United Press aan haar bladen. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Browder verklaarde, dat deze maatregel noodig is, omdat ten gevolge van de voorgeschreven registratie van alle uit het buitenland geleide organisaties, „de communistische partij, als le gale openlijke politieke party der Amerikaan sche arbeiders" zou worden vernietigd. De com munistische partij in Amerika heeft zich op het standpunt gesteld der principes van het prole tarisch internationalisme. NEW YORK, 18 Nov. (D.N.B.). Van het New- Yorksche militaire vliegveld Mitchell Field zyn 21 tweemotorige bommenwerpers opgestegen voor een vlucht naar Panama, ter versterking van de aldaar geétationneerde luchtstrijdkrach ten. NEW-YORK, 18 Nov. De New-Yorksche ef fectenbeurs begon de nieuwe week pryshoudend. By levendigen handel zette een groot aantal fondsen hooger in, waarbü staalwaarden het voorbeeld gaven. Politieke berichten van buiten het Westeiyk halfrond en de onzekerheid om trent de vooruitzichten voor het bedrijfsleven in de Vereenigde Staten, welke laatste ter beurze 'n onderwerp van bespreking uitmaakten, waren voor de handelaren een reden tot groote terug houdendheid. Niet alleen dat hierdoor weinig vraag aanwezig was, er kwamen bovendien winstnemingen voor, die oorzaak waren, dat de reeds behaalde koersvoordeelen tot fracties wer den teruggebracht. Ook tydens het verdere ver loop bleef de handel van. beperkten omvang. Slechts kleine koersverbeteringen konden wor den geforceerd en indien dan ook de koers winsten tenslotte in de meerderheid waren, zoo kwamen er in de verschillende afdeelingen toch diverse kleine koersverliezen voor. Hier en daar openbaarde zich nog eenige kooplust op grond vap de meening, dat in verband met de flauwere stemming der laatste dagen, de technische po sitie der markt beter zou worden, doch deze konden geen invloed uitoefenen. Staalwaarden waren vast gestemd, waarbij de raming van het ijzer- en staalinstituut der bedrijvigheid in de staalindustrie, een steun voor deze fondsengroep vormde. Ten opzichte van de vorige week is dit cijfer met een half procent gestegen tot 96.6. Automobielwaaxden, luehtvaartaandeelen, ko perwaarden en spoorwegfondsen ondergingen kleine schommelingen naar beide richtingen, terwyi Public Utilities fractioneele koersstijgin gen aanwezen. Bij chemische waarden, petro- leumwaarden en fondsen van handelshuizen kwamen slechts minieme veranderingen voor, al waren laatstgenoemde fondsen eenigszins ge drukt, in verband met de vermindering van de winst van Montgomery Ward over de eerste drie kwartalen van 1940 in vergelijking met dezelfde periode van verleden jaar. Per aandeel bedroeg deze dit jaar n.l. 2.61 dollar tegen 3.29 dollar verleden jaar. Koersen voor stortingen op 19 November 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75.36; Belga's 30.1432; Zwitser- sche francs 43.56; Lires 9.87; Deensche kronen 36.40; Noorsche kronen 42.80; Zweedsche kronen 44.85; Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54; Di nar (oude schulden) 3.43; Dinar (nieuwe schul den) 423; Turksche ponden 1.45 K. UTRECHT. Geslaagd voor het doctoraal exa- m'en pharmacie: W. H. v. d. Kamp. AMSTERDAM. Geslaagd de heeren J. Dogger en L G. Adelsheimer te Amsterdam. 's-GRAVENHAGE Geslaagd mej. H. E. Koster te Voorschoten en de heer J. G. M. v d. Hagen te St. Qedenrode. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor diploma A: de heeren: F. W. Oosterman te Den Haag en G. Gul te Egmond aan Zee. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor hst di ploma wetenschappelijk archief ambtenaar der 2e klasse, jkvr. H. M. R. Schoor te Utrecht en den heer W. H. Keikes te Leeuwarden. Voor het diploma B (verpleging van zenuw en zielszieken) slaagden in de Psychiatrische Inrichting „Voorburg" te Vught de zusters: P. L. Couwenberg, M. G. Fennis, A. Hendriks, J. C. M. van Megen, ïv A. C. van Schayk (Zr. Vitalia), G. M. J. Verkooyen, A. Verstappen en W. Th. van der Wurff (Zr. Salesia), alsook de broeders J. Lommers, J. P. L. van Nisselrooy, L. Nysen (Br. Clinius M.), A. J. Verhoeven (Br. Frederik M.), G. M. H. Verhoven (Br. Nivardus M), en L. van Vught (Br. Maximus M.) de laat ste twee« broeders uit het gesticht „Reinier van Arkel" te 's Hertogenbosch. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 15 Nov.: Nalatenschap A. Kloek, Rotterdam, Noorderhavenkadë 133. R.c. mr. J. Overwater. Cur. A. Schadée, Rotterdam. N.V. Technisch Vloerenbedrijf, Rotterdam, Raampoortstraat 55. R.c. mr. J. Overwater. Cur. mr. F. B. Bakeïs, te Rotterdam'. MILAAN, 18 Nov. (D.NJ3.). De zware regenval van de laatste dagen heeft in Noord-Italië in verschillende gebieden vernielende overstroomin gen veroorzaakt. Zoo is de Isonzo hier en daar buiten haar oevers getreden. Vrij gToote schade is aangericht in de vlakte van Gradisca, waar pakhuizen en kelders onderliepen. Een gezin moest door de brandweer uit zijn volkomen door de golven omsloten huis gered worden. In Farra werden meer dan twintig huizen door de wilde wateren overstroomd. Ook aan de Rdviera hebben wolkbreuken aan de Via Aurelia, den grooten hoofdverkeersader langs de Ligurische kust, en aan de spoorlijn schade aangericht. Bij Finale Ligure werd de spooriyn op twee plaatsen verbroken, zoodat een pendeldienst moest worden ingesteld. Men hoopt dat de lijn Dinsdagavond weer vrij zal komen. Groote vernielingen heeft het noodweer ook in de velden van Albenga veroorzaakt. Bij Alessan dria zijn in het boven-Borberadal drie bogen van een viaduct ingestort. De weg werd over langen afstand onbruikbaar. Ook uit de streek van Bologna en Sarzana komen berichten over groote verwoestingen. Soldaten brachten de in gevaar gekomen menschen en het vee uit over stroomde hofsteden in veiligheid, Tijdens het laatste beursuur vonden meeren- deels verkoopen plaats, waardoor niet alleen staalwaarden, doch ook andere fondsen, die aanvankeiyk een vaste stemming hadden ver toond, werden getroffen. De beurs sloot onregel matig, met over het algemeen fractioneele af wijkingen naar beide richtingen. Vandaag werden 757 fondsen verhandeld. Daaryan stegen 297 in koers, en leden 265 een koersverlies. In de noteeringen der 195 overige kwam geen verandering Nov. 18 16 15 Allied Chemical 41 41 41 i Air Reduction 168 168 170 American Can Co. 90 90 91 Am. c a Foundry 90* 29* 29* American Radiatoi 7! 3 "8 7* Am. Rolling Mills 16 f 16 5 16* Am. Smelt Ref. 45* 45* .46* Am. Sugar Refining 15* 15 15* Am. Tel. Tel. 166 166* 166 Am. Tobacco B. 71 71 i 8* 71 Am. Waterworks 8* 8* Anaconda Copper 28 28* 28* Atchison Topeke 16* 17* 17 Baldwin Locomotive 17 17* 17* Baltimore Ohic 4* 4 4* Bethlehem Steel 87* 87* 88* Canadian Pacific 4* 4 4* Comm. Invest. Trust 39* 39 40 J. I. Case Company 61 61 62* Ches. Ohio 43 42 J 42* Chicago Rock Isl. 48 Chrysler Motor 79 79* 81 Consolid. Edison Co. 24* 23* 23* Deleware Huds. 13| 13* 13 Detroit Edison C. 1 114 112* 114* Dupont de Nem. 164 165 164* Eastman Kodak 143 143 141 f General Electric 35 34* 34* General Foods 36 36* 37* General Motors 50* 50* 51 Good Year 18* 18* 19 Hudson Motor 45 4* 4* Intern. Harvester 55* 55 54 Int. Merc. Marine 9 5 9 5 10* Intern. Nickel 28 28 28* International Paper 16 16* 16 Intern. Tel. en Tel 2 2 2 Kennecott Copper 36 36 36* Mack T rucks 1 ncorp. 28 28* 28 Montgomery Ward 38 39* 39 National Biscuit Co. 18* 18 18 Nat. City Bank r. New York Central 14* 15 15* Norfolk Western 217 217 220* North. Am. Aviat 18 18* 17* Nord. Amer. n. a. 17* 17* Northern Pacific 7* 7* 7.* Packard 3* 3 5 31 Paramount 8* 8* 8* Pennsylvania 25 25 25 Proctor Chamble 58* 58 59 Publ. Serv. N. J. 30* 30* 30 Pullman Incorporat. 26* 26* 26* Pure Oil Company 8* 8* 8* Radio Corporation 5* 5* 51 Reading Company 14* 14* 14-5 Rep. Steel 22* 22 l 22* Reynolds Tobacco B. 34* 34* 34* Sears Roebuck 77* 78 78* Shell Union Oil 10* 10 10* Socony Vacuum 9* 9* 9 5 Southern Pacific 8* 8* 9* Southern Railway 13* 13* 13 1 Standard Brands 6* 6 5 6 5 Stand. Oil of N.-J. 35* 35* 36* Texas Gulf Sulphur 36* 35* 36 Twent. C. Fox Film 5 I 51 5* Union Carb. Carb. 73 73* 72* Union Oil of Calif. Union Pacific 82* 83 83 United Aircraft 46 45* 46* United Corp A. 15 1 i 1 1 United Fruit Comp. 72 72 72* U. S. Ind. Alcohol 22* 22* 22* U. S. Rubber 24 24 25* U. S. Steel 71 71 72* U. S. Steel pref. 129 128 129 Western Union 23* 23* Westingh. Electric 103* 104 105* Wool worth Building 34 1 34 35 NEW YORK, 18 Nov. Slotkoersen Nov. 18 16 15 Londen 4.03 4.04* 4.04 Parijs Amsterdam t Berlijn 40.05 40.05 40.05 Brussel - t t Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.25 9.25 9.25 Zwitserland 23.22 23.22 23.21 Weenen - Stockholm 23^86 23.86 23.86 Montreal 87.00 87.125 86.81 B. Aires Papier 23.78 29.78 2978 B.Aires Markt 23.55 23.70 23.65 Yokohama 23.45 23.45 23.45 -9.99 9.84 85 9.45 NEW YORK, 18 Nov. 18 Nov. 16NOV. 18 Nov1. 16 Nov. Katoen Dec. 10.13 10.03 4 Juli 10.09 Jan. 10.05 9.95- Mei 9.93 Mrt. 10.14 10.04- Oct. 9.56 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Mrt. 4.08+ Dec. 4.18+- 4.10 Sept. 4.27+- 4.20. Sept. 4 29 Mei - Juli ——I— Ruiker Dec. 0,76 0.75 Mrt. 0.81 0.79 Mei 0.84 0.82 Sept. Dec. 5 69+ 6.01+ Mrt. 6 09+ 6.13+ Mel 6,15+ 6.19+ Juli 6.23+ 6.27+ Sept. 6.32+ 6.36+ Juli 0.86* 0 84* Sept. 0.91 0.89 Rubber Standaard +Dec. 0.95+ 0.93+ Mrt. 0.98 0.96+- Dec. Jan. Mrt. Mei lln Loco 20.76 20,61 20.35 20.17 20.80 Juli 20.65 Sept. 20.40 Oct. 20.20 50.50 50.50 90 dagen 19.99 2 0.02 19.84 19.87 19.79 19.82 50.40 18 Nov. Tarwe Dec. 88 - 89 Mei 88 88+9. Juli 84 i 85 i Mais Dec. 641 Mei 65 Juli 64 cteuzei Dec. Jan. JTermun 50.37 50.12 50 15 CHICAGO, 18 Nov. 16Nov. 18 Nov. 16 Nov. Havel Dec. 38 38 Mei 36 37 Juli 33 i 34 Rogge 64 Dec. 46 47 65 ■- Mei 50 •- 51 65 Juli 51 J -- 52* 4 82 J 4.97 4.82 i t 4.97* 18 Nov. 16NOV. farwe Dec. 72 72* •- Dec. Mei 761 76* -- Mei Juli 78 78* .- Juli Rogge Dec. 47 48 -- Dec. Mei 50 51 Mei Juli Juli Ravei Dec 34 34 Juli Mei 33 32* Mrt. 5.12* 5.15 Mei 5.32 5.35* WINNIPEG, 18 Nov. 18 NOV. 16 Nov. Gerst 46 46 44 - 45 42 J 43 Liunzaac 131 135. 31, 13i 1.35* 31* Paul F. Sanders heeft gereageerd op Henk Badings' artikel over „De' ivoren toren van den componist", verschenen in het October-nummer van „De wereld der muziek". De nieuwste afle vering van het tijdschrift opent met Sanders' opmerkingen, waaronder Badings direct een na schrift plaatste, tot dusver nog altijd het eenige verweer, dat hij gaf tegen de critiek, die hij on dervond. Paul Sanders verwyt Badings allereerst, dat hij de lang niet nieuwe kwestie thans aan de orde stelt, omdat hij daarmee den indruk wekt, dat de verschijnselen, waartegen Badings zich keert, vermeden hadden kunnen worden, indien de leiding-gevende persoonlijkheden in het tyd- perk, dat vlak achter ons ligt. maar tijdig tot andere inzichten gekomen waren. Verder zegt Sanders o.m. het volgende: Wanneer de heer Badings echter erkent dat de snelle verwijding van de kloof tus schen componist en publiek mede een gevolg is van de versnelde uitbreiding der techni sche mogelijkheden in het begin dezer eeuw, dan verwondert het mij dat hij de oorzaken van die uitbreiding der technische middelen geheel buiten beschouwing laat. Men kan toch bezwaarlijk den hedendaagschen com ponist verantwoordelijk stellen voor de con sequenties van een ontwikkelingsgang, die eenige generaties vroeger inzette? Men zal toch moeten inzien dat de harmo nie, waarvan Badings spreekt, niet verwe zenlijkt kan worden, zoolang aan de techniek nog zulke uitzonderlijke hooge waarden worden toegekend. Door zich als componist geweld aan te doen, wordt het evenwicht tusschen stof en geest toch maar niet zonder meer hersteld. Dat zal pas geschieden, wan neer de componist weer leeft in een ge meenschap, waarmede hem een onaantast baar geloof in hetzelfde levensdoel bindt. Dë ideale verhouding tusschen scheppende kunstenaar en publiek, waarvan Badings en met hem vele anderen droomen, kan pas tot stand komen onder de goede verhoudingen van een gezond muziekleven, waaruit alle verbijzondering van orkestwezen hier, koor- wezen daar, concertleven voor de elite ginds, volksmuziekbeoefening weer in een ander hokje, voorgoed verbannen is. Om tot zulk een harmonieus muziekleven te komen, is het noödzakelijk dat de muziek als van ouds weer deel uitmaakt van het le ven van het geheele volk. Dat kan niet op kunstmatige wijze bereikt worden door het volk op eenigerlei wijze in te schakelen in het muziekleven, maar alleen door de mu ziek de haar toekomende plaats te hergeven in het geheele leven in het onderwijs, den arbeid, het spel en de hoogtijdagen zoodat de maatschappelijke rijpwording samengaat met een innerlijke rijping voor de toon kunst." In zijn antwoord verduidelijkt Badings aller eerst de reden, waarom hij de zaak thans aan de orde stelde, zich daarbij beroepende op een in terview met Prof. Vening Meifiesz, den voorzittef van de pas- opgerichte wetenschappelijke werk gemeenschap, waarbij deze ook het beeld van den ivoren toren gebruikte en verder als zijn meening te kennen gaf, dat de gedachte aan verbreking van het isolement weliswaar reeds een jaar of tien in de lucht hing, „maar eerst nu ontstond, mede door den schok der gebeurtenis sen, de geëigende atmosfeer, die de zucht naar te sterk doorgevoerde afzondering deed omslaan if een streven naar nauwere aaneensluiting." Verder gaande betoogt hij, dat hü' nergens de leiding-gevende persoonlijkheden in het achter ons liggende tijdvak verweten heeft, dat zij niet tijdig tot andere inzichten zyn gekomen, doch dit veeleer als een historische noodzakelijkheid eenigszins gechargeerd heeft voorgesteld. Tenslotte zegt hij: „In hoeverre een componist voor zijn in vallen bepaalde vormen kan kiezen en in hoeverre hij zijn kunstenaarsschap geweld aan zou moeten doen, kan ik toevallig vrij goed beoordeelen, aangezien ik namelijk zelf componist ben in hart en nieren. Ik kan daarom ook vaststellen, dat het woord „ge weld" hier ten eenen male onjuist is: het is een kwestie van kundigheid. Het is een klein kunstje om met een schreeuwerig notenge- daas den grooten componist uit te hangen, maar in een binnen beperkte grenzen gehou den, eenvoudig liedvormig Adagio onder scheidt de ware componist zich onmiddellijk van den charlatan. Wanneer de heer S. opmerkt, dat „de mu ziek als van ouds weer deel" zal moeten uitmaken „van het leven van het geheele volk", dan zal er voor dat „geheele volk" bruikbare muziek oude en nieuwe moe ten zyn, hetgeen dus een bevestiging is van mijn stelling, dat de componist een levende litteratuur moet scheppen voor de bestaande vormen van musiceeren in het volk. Natuurlijk ben ik het met den heer S. eens, dat de overbrugging van de kloof tusschen componist1 en gemeenschap van twee zijden uit zal moeten geschieden. Ik heb den steil- wand (als ik dezen geologischen term mag ge bruiken) aan de componistenzijde in oogen- schouw genomen. Maar zelfs wanneer men van de overzijde begint, zullen de componis ten vroeg of laat uit hun ivoren toren naar buiten moeten treden om de grondslagen voor de aansluiting te leggen en ook dan zullen zij stooten op die potentieele vijanden onder beoordeelaars en bemiddelaars, die hun met welke goed-bedoelde overwegingen dan ook een kluizenaarsbestaan trachten op te dringen." Ons wil het voorkomen, dat dit debat de kern van de zaak nog niet bijster raakt. Dat Sander? vreest voor het „geweld", dat de componist zicl1 zou moeten aandoen, handelde hy naar Ba' dings' simplistischen gedachtengang, kunnen w overigens met hem meevoelen. In zyn antwoord echter stelt Badings de zaak wederom te simpl>s' tisch. Als het een kwestie van kundigheid allecf was, dan was zij met een handomdraaien op8e' lost. Trouwens de argumentatie, waarmee Ba dings deze bewering tracht te staven, bewij5 zelf al, dat hij twee dingen met elkaar verwart- Hy heeft volkomen gelijk, als hij zegt, dat d ware componist zich onmiddellijk onderschei" van den charlatan in een eenvoudig liedvorm1» Adagio. Maar daar gaat het hier niet om. W*11 het is best mogelyk, dat een prachtig en eenvou dig Adagio muziek uit een ivoren toren is, 0lj het beeld nu maar aan te houden. Badings' eig® werk is daar om dit te bewijzen. Maar daar ga® het hier niet om. Het feit, dat men met S°e muziek te doen heeft, zegt nog niets over de gemeene verstaanbaarheid van die muziek. H' ziet men dus, dat Badings' spontane, natuurlijk opvatting beter is dan zijn theorie, die hy goed doordacht heeft. En daarom is het ook niet bijster wijs, dat B® dings, zoodra hij menschen ontmoet, die een va de zyne afwijkende meening zijn toegedaan, reet alweer gaat spreken over „vijanden", onve schillig of hij hen nu als potentieele dan wel effectieve vyanden beschouwt. Hy begrijpt 11 verkeerd, wanneer hij van zijn opponenten aa neemt, dat zij den componist een kluizenaar bestaan trachten op te dringen. Dat trachten niet, zy erkennen het probleem ten volle, ma zy zijn ervan overtuigd, dat het niet oplosba is door het uitspreken van enkele machtswo" den, maar dat daaraan een heele evolutie het geesteiyke en maatschappelijke leven voor dient te gaan, een evolutie, waaraan ook de c ponist zal moeten deelnemen, maar waarbij zelf toch niet meer is dan een van de vele fac ren. waarin een verandering zal plaats grijP En dit zal slechts geleidelyk gaan en nooit, de manier van een geforceerde populariseer!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2