Laatste Nieuws DE PROVINCIALE BEGROOTING Weinig bedrijvigheid aan het Grieksche front Convooi uiteengedreven 3 dooden en 8 gewonden bij luchtaanvallen Molotofs besprekingen te Berlijn VELSEN STAAT GEEN GEBIED AF DINSDAG 19 NOVEMBER 1940 Decreet over woningbouw in Duitschland na den oorlog Wang Tsjing Wei over het Pact van Drie Vijf ton in het Wegenfonds, waar' door belastingverhooging DISTRIBUTIEBESCHEIDEN Vooral niet verliezen! AANBESTEDING Woonwagenkamp Waarderpolder Ruitersportcommissie Haarlem en omstreken HET SPORTTERREIN AAN HET ZUIDERBUITEN. SPAARNE „DAVOKA" HEEFT HET GOED UITGEKIEND Geslaagd Heemsteders, opgepast! BEVERWIJK Kapelaan P. de Jong VELSEN Inzameling van afval Eerder het omgekeerde Raadsvergadering BLOEMENDAAL HILLEGOM ZWEMMEN Zwemcompetitie Kring Haarlem IJMUIDEN Gesneuvelde landgenooten herdacht Werkloozen bij particulieren ondergebracht „St. Paulus" herdacht 25-jarig bestaan Ital. weermachtsbericht Vlootbases van Soeda en Alexandria gebombardeerd Duitsch weermachtsbericht Een dozijn huizen zoo goed als geheel vernield Een Turksche persstem STAD Verschenen is het algemeen verslag der afdeelingen van de Provinciale Staten van Noord-Holland, betreffende de begrooting 1941. Vele leden stelden met voldoening vast, dat ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden het provinciaal bestuur zijn werkzaamheen onver minderd heeft kunnen voortzetten en dit jaar krachtig is opgekomen voor de sociale belangen van de bevolking der provincie. Hulde werd gebracht aan Gedeputeerde Staten voor het door haar gevoerde beleid. Verschei dene leden konden zich echter niet vereenigen met het denkbeeld dit jaar de gebruikelijke kor ting ln het Wegenfonds achterwege te laten en waren van oordeel, dat zulks niet in het belang is te achten van de toekomstige financieele po sitie der provincie. Een versterking van hst Wegenfonds uit de gewone middelen is thans des te meer noodzakelijk te achten nu het bedrag waarop door de provincie als haar aandeel in de opbrengst van de motorrijtuigenbelasting en rijwielbelasting kan worden gerekend, belangrijk lager zal zijn dan het bedrag, ln voorgaande ja- len ontvangen. Ook diende men rekening te houden met het feit, dat in de toekomst de lasten voor het We genfonds door stijging van materiaalprijzen niet onbelangrijk zullen worden verzwaard. Deze leden wilden alsnog de f 500.000 storten en de provinciale opcenten van 18 op 20 bren gen, zooals vroeger ook het geval was. Andere leden meenden juist tevreden ts kunnen zijn over het feit, dat de begrooting zonder belasting verhooging is ingediend. Gesproken werd over een herstel van sommige subsidies en over het verleenen van nieuwe sub sidies, o.a. aan de Nederlandsche Operastichting en het Instituut voor Volkshuisvesting en Ste denbouw. Verschillende leden wezen op de belan gen van de arbeiders in de "werkverschaffing. Gevraagd werd aandacht te besteden aan de vakopleiding en de scholing van arbeidskrach ten. De voorgestelde storting van f 50.000 in het ontginningsfonds vond bij velen instemming. Het werk in Landsmeer moet nu echter spoedig worden aangepakt, met medewerking van hoo- gere autoriteiten. Gevraagd werd of Ged. Staten met de plan nen van Geest naar Ambacht voort zullen gaan. Ook werd gevraagd in hoeverre de voorgeno men samenvoeging van gemeenten d e werk zaamheden van de vaste commissies voor de streekplannen beïnvloedt. Verscheidene leden meenden, dat het Econo misch Ethnologisch Instituut niet aan het doel beantwoordt. Andêrert toééftden. dat dit instituut juist moet blijven bestaan. Het zou goed zijn indien beken werd of de indertijd aan den tuinbouw verstrekte credieten kwijt gescholden kunnen worden. Gevraagd werd of Ged. Staten maatregelen kullen nemen als blijkt, dat de voedingstoestand van bepaalde groepen deze maatregelen noodig maken. o.a. om het subsidiecijfer niet te doen verhoogen. De leider van den Distributiedienst vestigt er de aandacht op. dat men toch vooral secuur dient te zijn, met; de verschillende distributie bescheiden als texielkaarten, broodkaarten, vleeschkaarten enz. enz. Over het algemeen denkt het publiek er al te gemakkelijk over. dat men bij het verloren of zoekraken van kaarten wel nieuwe kan halen. Dit is geens zins het geval. Wees dus zorgzaam op Uw distributiebe scheiden! Voorzie Uw kaarten van naam en adres. Ten eerste kan de eerlijke vinder de kaarten hij U terugbezorgen en ten tweede zal een oneerlijke vinder niet zoo gemakkelijk van Uw kaarten profiteeren. Reeds zijn verzoeken om nieuwe kaarten, doordien elke aanwijzing omtrent de vermis sing ontbrak, door het C. D. K. te Den Haag afgewezen. Hedenmorgen werd door den directeur van Openbare Werken te Haarlem aanbesteed het maken van een woonwagenkamp met speelter rein en bijkomende werken op een terrein in den Waarderpolder. Ingeschreven werd onder twee voorwaarden, namelijk al het zand halen van een bepaalde plaats nabij den Mooien Hel; b. het beschikbaar stellen van zand aan den wal. De volgende tien inschrijvingen waren binnen gekomen M. Ebbing te Haarlem: a. f29.900. Gebr. Adr. en J. A. Schous te Leiderdorp, a. f29.600, b. f27.250. C. Godschalk te Leiden, a. f25.800; b. f23.500. H. Bunschoten en Zn. en Co. te Santpoort, a. f-28.740, b. f24.440. H C. Heemskerk te Leiden, a. f25.700, b. f 23.400. G. Hulsebosch te Bloemendaal, a. f 37.600; b. f32.600. Pa. Schoorl te Haarlem, a. f29.544, b. f24.960. Van der Sande's Bouwbedrijf te Utrecht, a. f57.000; b. f53.000. Fa. Tanis en V an Maas te Haarlem, a. f 28.618, b. f 27.262. Gebr. De Kok te Giesendam, b. f23.260. Op Zaterdagmiddag 16 November hield de ruitersportcommissie Haarlem en Omstreken voor het eerst na de belemmeringen in dit jaar een pittig spring-concours op het terrein van de Haariemsche rij- en jachtvereeniging, op Zater dagmiddag 16 November. De drie in Haarlem en Omstreken bestaande ruitenvereenigingen werk ten daarbij samen. Het spring-concours was ver deeld in een lichte en een zware klasse, de lichte hindemissen bereikten 85 a 90 c.M., de zware 110 c.M. De jury bestond uit den majoor Rooden- burg en kaptein Kwantes, terwijl de heer Erens voor het uitzetten van het parcours had zorg gedragen, De uitslag van het lichte spring-concours was; 1. Charl Huisman op Katinka, foutloos rondge komen; 2. van Hees op Hirtenknabe, met 12 fou ten; 3. Ab. Huisman op Ada; 4. Brugsma op Bob. Het zware spring-concours gaf als uitslag: 1. V. Klep op Pitchou Rikian met 0 fouten; 2. Wes- terwoudt op Caresse met 8 fouten; 3. mej. van Marken op Arabeska met 12 fouten; 4. C. op de Coul op Rytho met 12 fouten. Mej. Bard verwierf een eervolle vermelding wegens het keurig berijden van een zeer moei lijk paard. De heer Klep, de voorzitter van de Ruitersport commissie, werd winnaar van een fraaien beker, die hij sportief ter beschikking stelde van de commissie, om als wisselbeker te dienen. Bij de deelnemers bevonden zich meerendeels jongere ruiters, waarvan de meesten voor de eerste maal aan een springconcours deelnamen. Op 27 Juni 1938 verleende de Raad een cre- diet van f 60.400.— voor het in werkverschaffing doen uitvoeren van den aanleg van een sport en speelterrein, alsmede een sporthaven met betonbrug op den Schalkwijkerweg bij de Bui- tenrustbrug. Bij openbare aanbesteding was de laagste inschrijving veel hooger dan de raming. Getracht werd toen orr. van den Rijksdienst voor de werkverruiming gedaan te krijgen dit werk in eigen beheer te mogen uitvoeren. Eerst op 10 Juni 1940 werd machtiging ontvangen en kon het werk beginnen. Door de langdurige on derhandelingen zijn de kosten veel hooger ge worden, o.a. door het zandvervoer en den prijs van het zand. Ook ijzer en hout werden veel duurder. Als gevolg van een en ander moet het crediet verhoogd worden tot f98.300. Het dansverbod is voor een vereeniging als „Davoka" niet een van de pleizierigste nieuwtjes, maar het bestuur toonde al aan stonds een groote dosis optimisme, waarmede nieuwe plannen op stapel werden gezet. De eerste hiervan, een kienavond, werd in de muziekzaal van restaurant Brinkmann wer kelijkheid. Dank zij de goed gemutste leden van de kiencommissie, die op vroolijke en soms origi- neele wijze dezen avond wisten, te leiden, ge noot iedereen van het amusante kienspel. Po pulaire jazzmuziek het niet mogen dansen werd nu dubbel gevoeld en fraaie prijzen verhoogden de animo. Davoka", nu een gezel lige en veel leden tellende amusementsveree- niging, zal dezen winter nog veel van zich laten hooren. Wij vernamen, dat o.a. binnen korten tfjd een groote revue in den Stads schouwburg gdgeven wordt. Alles wijst er op, dat „Davoka", ook al is er een dansverbod, haar leden dit seizoen vele groote verrassingen zal bezorgen. Op de Zaterdag ji. te leiden gehouden examens van den Nederlandschen Bond van „Groote"-schrijvers, „St. Genesius", zijn ge slaagd voor kantoortypiste de dames: Ad. Rejjnen en Riet Bakker, beiden uit Haarlem. Zij genoten haar opleiding in „St. Veronica", Spaame 89, Haarlem. Van de zijde der Heemsteedsche politie wordt medegedeeld, dat thans met veel grootere ge strengheid dan tot nu toe het geval was zal worden opgetreden tegen nalatigen inzake de verduisteringsvoorschriften. Eenige veelvuldig voorkomende fouten worden hierbij nog eens genoemd: 1. Het des avonds op verkeerde wijze verduis teren (veelal ziet men dat eerst het licht ont stoken wordt en pas daarna tot verduistering wordt overgegaan. 2e. Het nalaten om in de vroege ochtenduren te verduisteren (herhaaldelijk kan des morgens wanneer het nog donker is geconstateerd wor den, dat vele bewoners hun licht niet afge schermd hebben). 3e. Uitstralend licht van etalages. (Deze ver lichting moet uitgeschakeld worden en mag niet meer branden). 4. Winkeliers die wel verduisterd hebben, doch waar geregeld door het openen van de winkel deur het licht volop naar buiten straalt. De be trokken winkeliers zullen dit door middel van zg. lichtsluizen moeten verhelpen. 5e. Onvoldoende auto- en rijwielverlichting (automobilisten vergeten nog steeds, dat in de bebouwde kom slechts met stadverlichting ge reden mag worden, d.w.z. met kleinste verlich ting ingeschakeld. Ook is van vele lampen de verflaag, waarmede afgeschermd wordt, afge brokkeld. Vele wielrijders rijden met veel te scherpe verlichting, hetgeen zelfs verblinden van tegenliggers tot gevolg heeft. Van hen die in overtreding zijn zullen behalve een proces-ver- baal, de voertuigen in beslag genomen worden. De weleerw. heer kapelaan P. de Jong, van de St. Agatha-parochie, hoopt op 9 December a.s. het Sanatorium Dekkerswald, waar hij ge- ruimen tijd heeft doorgebracht, genezen te ver laten. Zijn koperen priesterfeest, op 2 Decem ber as., zal hij dus niet in zijn parochie kun nen vieren, maar het lijdt geen twijfel, of Vele parochianen zullen hem gaame willen geluk- wenschen, niet alleen met zijn priesterfeest, maar ook met zijn herstel. Een bijdrage voor een passende feestgave wordt ook door de ka pelaans van de St. Agatha-parochie gaame in ontvangst genomen. B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een verordening betreffende het bewaren en ter beschikking stellen van afvallen van levens middelen en het ter beschikking stellen van dierlijke afvallen en van cadavers van honden en katten. Er waren twee mogelijkheden, nj. de ge meente neemt de inzameling zelf ter hand; of zij geschiedt door personen of lichamen, in het bezit van een voor dat doel door B. en W. af te geven vergunning (ophaalvergunning)waar aan de noodige voorwaarden zijn te verbinden om een doeltreffende inzameling te waarborgen. Zonder een dergelijke vergunning is de inza meling nadrukkelijk verboden. Daar in deze gemeente zich tot dusver meer dere z.g. schillenboeren en kleine veehouders met de inzameling van keükenafvalstoffen heb ben bezig gehouden, past naar de meening van B. en W. de laatstgenoemde methode, in het bijzonder ten aanzien van de afvallen van le vensmiddelen, zich het beste aan bij de plaat selijke omstandigheden. Blijkens de circulaire vaal den Secretaris-Generaal van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken wordt zijner zijds aan dit systeem de voorkeur gegeven. In de ontworpen regelen is met één en ander dan ook rekening gehouden. Indien de raad zich hiermede kan vereenigen zal 't gemeenteterrein aan den Velsrduinweg te IJmuiden door B. en W. worden aangewezen als centrale verzamelplaats voor cadavers van hon den en katten en van vleeschafvallen. Voor ber ging hiervan zal evenwel een betonnen put, be staande uit drie afdeelingen, moeten worden ge maakt, waarvan de kosten worden begroot op rond f 1500. B. en W. stellen daarom voor, de verorde ning vast te stellen, alsmede een crediet van f 1500.te verleenen voor het doen maken van de vorenbedoelde bergruimte. Het plan tot samenvoeging van de gemeen ten Heemskerk en Castricum heeft B. en W. van Beverwijk aanleiding gegeven zich in deze aangelegenheid te mengen en den raad voor te stellen aan Ged. Staten te adviseeren de ge meente Heemskerk te voegen bij de gemeente Beverwijk. Bij de behandeling van dit voorstel is door meerdere Beverwijksche raadsleden bepleit deze gelegenheid te benutten en het gedeelte van de gemeente Velsen ten Noorden van het Noord- zeekanaal (Velsen—Noord) bij Beverwijk te voegen. Zooals te begrijpen is, hebben deze Beverwijksche wenschen in Velsen geen weer klank gevonden. Integendeel, zooals men ons van bevoegde zijde verzekerde is Velsen geens zins genemen om eenig deel af te staan. Deze raadsleden van Beverwijk koesteren blijkbaar de gedachte „als we toch gaan samen voegen, laten we dan meteen VelsenNoord er bij nemen". De Beverwijksche vroede vaderen dibomen van een „Groot Beverwijk", de daar toe noodige ruimte ontbreekt; wat is nu ge makkelijker dan van de omliggende gemeenten te eischen die ruimte te leveren, zonder zich de vraag te stellen of hiermede het gemeen schapsbelang is gediend. Het Is mogelijk dat de belangen van Bever wijk en Heemskerk er mede gediend zijn beid» gemeenten samen te voegen. Wij zullen ons niet aanmatigen, aldus merkte men op, daarover een oordeel te vellen. Maar zeer zeker vorderen de belangen van Velsen niet een samenvoeging van Velsen-Noord met Beverwijk. Ook de be langen van Velsen-Nbord zelve vorderen dit in «een enkel opzicht. Er is in den Raad van Beverwijk naar voren gebracht, dat Velsen-Noord met Beverwijk een economisch, geografisch, harmonisch geheel zou vormen. Ieder die ter plaatse bekend is, weet, dat van een sociale én economische eenheid geen sprake is. Een belangrijk deel van Velsen's in dustrie is te Velsen-Noord gevestigd. Men vindt er groot-industrie (Hoogovens met nevenbe- drijven, van Leer's Walswerken en Papier fabriek) en belangrijke andere industrieën (o.a koelcellen- en deurenfabriek en' plaatwellerij). Deze industrieën zijn aldaar niet gevestigd om dat zij aangewezen zijn op Beverwijk, doch om dat zij zijn aangewezen op groot vaarwater „het Noordzeekanaal". En dit groot vaarwater vin den zij in Velsen. Velsen-NOord heeft een eigen spoorweghalte, haar eigen vereenigingsleven en vereenigingsgebouwen, haar eigen R.K. Kerk en Geref. Kerk, De Ned. Hervormden vi Velsen- Noord vormen met de Ned. Hervormden in Velsen (ten Zuiden van het kanaal) een kerke lijke gemeente. De bebouwing van Velsen-Noord en Bever wijk is op belangrijken afstand gescheiden door den spoorweg, een weiland en een groote bui tenplaats, zij loopt niet ineen, zoodat men niet kan spreken van een doorloopend geheel. Dit deel van de gemeente is in geen enkel opzicht aangewezen op Beverwijk. De winkelstand is in de laatste jaren voort durend in belangrijkheid toegenomen en breidt zich nog steeds uit. Dat het door een breed vaar water van het overig deel van de gemeente is gescheiden, kan men toch moeilijk aanvoeren als argument, dat het daardoor geografisch bij Beverwijk behoort. Een uitgestrekt gedeelte van Amsterdam ligt aan den overkant var» het IJ en een zeer groot gedeelte van Rotterdam aan den linkerkant van de Maas. Ook in verschillende groote buiten- landsche steden treft men dergelijke toestanden aan. Men kan toch niet volhouden, zoo rede neert men in Velsen, dat juist daarom die dee- len gevoegd moeten worden bij de aansluitende randgemeenten, omdat dan in wijden omtrek een geografisch en harmonisch geheel zou kunnen worden gevormd. De monding van het Noordzeekanaal en daar bij behoorende havens liggen in de gemeente Velsen. De Rijksbelangen vorderen dat beide oevers onder één gemeente blijven. Dit belang springt zeer sterk naar voren bij den voorgeno men tunnelbouw onder het Noordzeekanaal en wordt nog in sterke mate vergroot indien, zoo als de bedoeling is de spoorlijn naar het Noorden van Noordholland door dezen tunnel zal worden geleid. De aanwezigheid van het Noordzeekanaal met de daarbij behoorende havens bieden de ge meente Velsen kansen de bestaansmogelijk heid van de gemeente en harer inwoners, zoodra de tijden daartoe maar ecnigszins gunstig zijn, in belangrijke mate op te voeren. De grootere en krachtiger gemeente Velsen kan deze kansen eerder en beter benutten dan de kleinere en zwakkere gemeente Beverwijk. Dat de groot-industrieën reeds zoodanig zijn uitgedijd, dat zij met haar werken de grenzen van Beverwijk naderen en in die gemeente een terrein voor die industrieën is gereserveerd, is allerminst een reden daar uit te concludeeren, zoo verzekert men ons, dat het noodzakelijk is Velsen-Noord bij Beverwijk te voegen. Omgekeerd is er eerder reden voor om Beverwijk bij Velsen te voe gen. Als reden om Velsen-Noord bij Beverwijk te voegen is ook genoemd, dat dit een financieele stimulans zou zijn voor de samen te voegen noodlijdende gemeenten Heemskerk en Bever wijk. Wij willen hierover geen oordeel uitspre ken. Bovendien is dat niet noodig, want volgens in bepaalde kringen gehuldigde opvattingen is de situatie zoodanig, dat Beverwijk van Velsen- Noord de vruchten plukt en Velsen slechts op komt voor de lasten. Welnu, wat wil men nog meer. Laat Bever wijk rustig voortgaan de lusten te plukken en late men aan Velsen de lasten. Velsen staat tegenover een samenvoeging ab soluut afwijzend. Het uur van aanvang der heden te houden raadsvergadering is in plaats van op des n.m. 3)4 uur nader bepaald op des namiddags 7 uur. Winterhulp Nederland. De technische lei ders van de plaatselijke afdeeling Winterhulp Nederland maken namens den burgemeester van Bloemendaal het volgende bekend: Nogmaals wordt een beroep gedaan op allen die in aanmerking zouden kunnen komen voor collectant of collectrice voor de op 29 en 30 Nov. a.s. te houden Winterhulpcollecte. Naast de reeds bekendgemaakte adressen wordt er de voorkeur aan gegeven, indien collectanten en collectrices, die reeds eerder hun medewerking aan een collecte hebben gegeven, zich opgeven bij: A. E. H. bar.esse van Dedem-Zubli, Boeken- rodeweg 7 voor Aerdenhout; bij mevr. A. M. Bührman, Terhofsteedeweg 9 voor Overveen en bij mevr. Veltman-Nienhuis, Midden Duin en Daalscheweg 12 voor Bloemendaal. R. K. Postpersoneel. Dezer dagen hield de afdaeling Hillegom en Omstreken van den Ned. R. K. Bond van P. T. T.-Personeel „St. Petrus" een ledenvergadering in hotel „Flora". De op komst was groot. Er stond slechts 1 punt op de agenda nl. afscheid van den penningmeester den heer H. J. van Bemmel. Voorzitter J. Heemskerk deelde in zijn bpe ning mede dat de heer van Bemmel gedurende 24 jaar postalen art>eid te Hillegom heeft ver richt en deze thans zal gaan voortzetten te Delft. Vanaf het bestaan van de afdeeling is de heer van Bemmel lid van het bestuur ge weest en heeft de laatste 16 jaar de functfe van penningmeester tot aller tevredenheid ver vuld. Tenslotte bood spr. namens de afdeeling den scheidenden penningmeester een stoffelijk blijk van waardeering aan n.l. een zilveren vierkleu ren-potlood. Hierna werd nog het woord gevoerd door den secretaris den heer van Lierop, die woorden van dank sprak voor de prettige samenwerking gedurende 21 jaar. Van den heer Beijersbergen die door dienst verhinderd was, was een schrijven binnenge komen, hetwelk door den secretaris werd voor gelezen en waarin speciaal waardeerende woor den aan het adres van den penningmeester werden geuit. Concordia—Damiaten In een vluggen wed strijd schakelde Concordia Damiaten uit vooi den St E.-beker. Concordia, dat met een twee tal invallers uitkwam, heeft even tijd noodig om er in te komen, doch na een kwartier be nut Peters een voorzet van links (10). Wel doet Damiaten dan hardnekkige pogingen, doch hierbij blijft het. Hierna is ook Damiaten weer eenigen tijd in den aanval, doch succes komt aan den anderen kant als Owe er na een goede combinatie 20 van maakt. Doch nu heeft ook Damiaten succes als de Concordia-keeper er te gemakkelijk over denkt en de D.m.v. hem te vlug af is. In het laatste half uur worden de doelpunten goedkoop, zoodat Concordia met 'n 52-overwinning de volgende ronde ingaat. HillegomR.V.C. 2—3 Vanaf het begin kenmerkte deze wedstrijd zich door een snel tempo met gelijk opgaand spel. De aanvallen van Hillegom waren talrijker doch die van de Hagenaars gevaarlijker. Na een kwartier spelen gaf Winkelaar aan en v. d. Aar scoorde op schitterende wijze vanaf de outlijn. Met 10 werd gedraafd. Daarna kwam R.V.C. flink opzetten met goed open spel. Van Osch is nog altijd even bijdehand, maar hij kreeg weinig kans en al spoedig nam de thuis club de leiding over, waardoor R.V.C. het hard te verantwoorden kreeg. De midvoor van de gasten maakte de stand gelijk 11. Voor Hillegom was dit een flinke Zondagmiddag werd te Zaandam de tweede ontmoeting van de kringzwemcompetitie van kring Haarlem en Nereus verzwommen. Het eerste nummer, de 100 meter rugslag heeren nieuwelingen, waarop een dertigtal zwemmers uitkwam, werd een overwinning voor den jeugdigen D.WR.-man L. ten Berge, in den tijd van 1 min. 24,2 sec. De H.P.C.-er J. Siegmund, die er 0,4 sec. langer over deed. werd tweede, terwijl de derde plaats bezet werd door P. Gottmer van V.Z.V. in 1 min. 26,8. De zwemclub Haarlem had in Jan van Hems- bergen en G. van Goor goede vertegenwoor digers, terwijl D. Nieuwer.hoff en K. Sanger zich voor HVGB onder de beste zwemmers plaatsten. Het damesnummer, de 100 meter schoolslag, bracht vele spannende series. Reeds in de vier de serie maakte de Nereus-zwemster mej. Van Loenen een goeden tijd, welke in de laatste serie door mej. C. Kraft van Haarlem in den tijd van 1 min. 33,2 sec. werd geëvenaard .Mej. C. Koster, die favoriet voor dit nummer was, had schijnbaar haar dag niet en werd derde den tijd van 1 min. 36 sec. Deze drie dames Waren verreweg de besten, wantgeen van de overige zwemsters wist onder de 1 min. 40 sec. komen. De meeste deelnemers startten op de 50 me- borstcrawl heeren nieuwelingen. Vele in te ter zwemmers hadden hier last; van het slechte starten van den starter, waardoor de tijden van de meeste zwemmers ver beneden de ver wachtingen bleven. Vooral in de beste serie met Stammes (H.P.C.), Nieuwenhoff (HVGB) en Lohuizen (D.W.R.) vielen de tijden gewel dig tegen. Alle drie de zwemmers, die anders onder de 30 seconden zwemmen, noteerden nu tijden van 32 sec. H.P.C. kwam op dit nummer het best voor den dag, daar van de vier eer ste plaatsen er drie door H.P.C.-ers bezet wer den. P. Kramer zegevierde in den tijd van 30,2 sec., G. Koonings van Haarlem werd tweede in 30,6 sec. en de H.P.C.-ers W. van Groningen (31 sec.) en D. Philippo 31,2 sec. werden resp. derde en vierde. Haarlem zegevierde met de dames M. Jan sen, C. Kraft en P. van Daatselaar 'op het estafettenummer 3 maal 50 meter wisselslag estafette in 1 min. 59 sec. De ploegen van H.P.C. en D.W.R. leverden een buitengewoon spannenden strijd om de tweede en derde plaats. Deze race werd ten slotte met gering verschil in het voordeel van de Heemsteedsche dames beslist. H.P.C. 2 min. 0,8 sec., D.W.R. 2 min. 1,1 sec. Ook de ploegen van Nereus en VZ.V. kwamen goed voor den dag met tijden van 2 min. 3,6 sec. en 2 min. 2,9 sec. Het schoonspringen, dat op het programma stond, kon niet doorgaan, daar de springjury verstek had laten gaan. De polowedstrijd, die tat slot van dezen middag gespeeld werd tus- schen Nereus 1 en H.P.C. 2, werd weer een groote overwinning voor H.P.C. Braam nam weer zes doelpunten voor zijn rekening, terwijl de verige twee doelpunten door Siegmund en de Bruin werden gemaakt. Doelman Bley werd slechts eenmaal gepasseerd, zoodat H.P. C. 2 met 8—1 de overwinning behaalde. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BERLIJN, 18 Nov. (D.N.B.) De Führer heeft op 15 November een decreet uitgevaardigd be treffende de voorbereiding van den woningbouw in Duitschland na den oorlog. Daarin wordt gezegd Het succesvolle einde van den oorlog zal het Duitsche rijk stellen voor taken, die net slecnts ten uitvoer kan leggen, door een opvoeren van zijn bevolkingsaantal. Het is. daarom noodzake lijk dat door toenemnig van het aantal geboor ten de lacunes worden opgevuld, die de oorlog in het volkslichaam heeft geslagen. Daarom moet de nieuwe Duitsche woningbouw in de toekomst in overeenstemming Zijn met de voor waarden voor een gezond leven van kinderrijke gezinnen. Om het onmiddellijk aanvangen van een woningbouwprogram in overeenstemming met deze beginselen na den oorlog te waarbor gen, moeten reeds thans voorbereidende maat regelen daartoe genomen worden. In dertien uitvoerige paragraphen worden verder de uitvoeringsbepalingen en het ontwerp van het program gegeven. Voor het eerste jaar na den oorlog moet de bouw van in totaal 300.000 woningen worden voorbereid. SJANGHAI, 18 Nov. (D.N.B.)Het hoofd der regeering te Nanking, Wang Tsjing Wei, heeft in een personderhoud verklaard, dat China en de landen van het Pact van Drie moeten sa menwerken voor het tot stand brengen van een nieuwe orde. De politiek van verzet der regee ring te Tsjoengking is door het driemogend- hedenverdrag moeilijker geworden. Het ver trouwen van Tsjoengking op het Engelsch- Amerikaansche front is een illusie, daar de hulp van dat front beperkt blijft tot ijdele beloften. Het Pact van Drie heldert den internationalen toestand op in den geest van versterking der Chineesch-Japansche vredesbeweging. Het ver drag tusschen Nanking en Tokio is een middel tot regeling van het Chineesche conflict. Beide partijen moeten het eerlijk nakomen om een blijvenden vrede en de welvaart van het Verre Oosten te waarborgen. Tenslotte verklaarde Wang Tsjing Wei dat een verbetering der Chineesch-Amerikaansche betrekkingen zeer goed mogelijk is, en dat een oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Japan niet noodig is. aansporing en het was v. d. Aar, die een voor zet van links met succes benutte. Wegens on geoorloofd aanvallen kreeg R.V.C. een penalty te nemen, welke v. d. Loo recht op doel schiet. Dit was het begin van de overwinning voor de gasten. Door sterk spel overrompelden zij de Hillegommers. Uit eenige corners schoot de midhalf keurig in. Kort daarop passeerde de linksbinnen v. Dijk en met een verdiende overwinning gingen de gasten huiswaarts. Uitslagen: Hillegom II—R.C.H. 6 Bl.dajfl 4Hillegom 3 T.H.B. jun.—Hill. jun. D.O.A. adsp.Hill. adsp. 3—2 4—1 0—7 2—4 Het Nederlandsch Comité voor de versiering der graven van gesneuvelde landgenooten heeft het gemeentebestuur vtm Velsen verzocht de graven te willen beplanten met tulpenbollen, welke werden toegezonden. Op het R.K. Kerk hof werd het graf van wijlen den matroos Smulders uit Den Helder beplant en ook de zes graven op de Algemeene Begraafplaats wer den. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal heden een eerste proef worden genomen om arbeiders uit de gemeente Velsen, die elders in werkverschaffing arbeiden, bij particulieren onder te brengen. Reeds eerder zijn soortgelijke proeven genomen met Rotterdamsche arbeiders, waarbij de resultaten Van dien aard waren.dat men besloten heeft dit systeem verder door te voeren. Vandaag zullen 134 abeiders uit onze ge meente in Beekbergen op deze wijze bij parti culieren worden ondergebracht. Ook zal nog een groep van 16 arbeiders naar Heumen ver trekken. De RJK. Bond van Overheidspersoneel, af deeling Velsen, herdacht gisteren het heuglijk feit, dat zij 25 jaar geleden een zelfstandige afdeeling stichtte. In de kapel van het St. Anthonius Zieken huis werd een plechtige H. Mis opgedragen. Na de H. Mis kwamen de leden voor een ge meenschappelijk ontbijt in het St. Fidellsge- bouw bijeen, alwaar de v'ice-voorzitter, de heer Neve, allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder den heer Van Seggelen, de oprichter dezer afdeeling alsmede de drie jubilarissen die hem hebben bijgestaan en het werk verder hebben voortgezet, n.l. de heeren P. Binkhorst, Th. Wijker en J. H. Stals. Namens den R.K. Volksbond afd. Velsen feliciteerde de heer P. de Jong het jubileerend bestuur en liet zijn wenschen van een fraai bloemstuk vergezeld gaan. Namens den Kath. Volksbond, Kring IJmuiden-Oost sprak de heer J. Mulders, die eveneens een bloemstuk over handigde. De heer Van Seggelen reikte namens het hoofdbestuur de diploma's uit en huldigde het vele goede werk dei- jubilarissen. De geestelijke adviseur complimenteerde het bestuur met haar zilveren bstaan. Namens de leden vertolkte de heer F. Strij- bosch de warme gevoelens en uitte zijn er kentelijkheid voor alles wat het bestuur in die jaren voor de afdeeling heeft verricht. Nadat alle sprekers waren bedankt voor hun wen schen en blijken van belangstelling werd een woord Van dank gericht tot den heer Span jaard, die 10 jaar lang op waardige wijze het penningmeesterschap heeft vervuld. Tot slot hield de heer Van Seggelen, districtshoofdbestuurdcr van „St. Paulus" een kernachtige rede, waarin hij aantoonde de nauwe verbondenheid tusschen Kerk en de Arbeidersbeweging. (Bericht reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag ERGENS IN ITALIë, 18 Nov. (S'tefani) In zijn weermachtsbericht no. 164 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende be kend: Aan het Grieksche front was de bedrijvig heid gisteren niet bijzonder groot. In de zone van Konlca werd een geheele vijandelijke af deeling cavalerie vernietigd. In nauwe samen werking met de troepen ontwikkelde onze lucht macht een intensieve bombardementsactie inde zones van Kalibaki en Koritza, waarbij brug gen en wégen onbruikbaar werden gemaakt. Voorts troffen zij verdedigingswerken en ba rakken, waarbij hevige branden en ontploffin gen ontstonden Vijandelijke pantserwagens, troepen en lucht doelstellingen werden met machinegeweren be stookt. Andere vliegtuigen bombardeerden de basis op Korfoe. Twee van onze toestellen zijn niet teruggekeerd. Een vliegtuig van het type Blackburn-Shark werd nabij Sicilië neerge haald De uit een officier en een onderofficier bestaande bemanning werd krijgsgevangen ge maakt. Onze vliegtuigen bombardeerden de vlootbases van Soeda en Alexandrië, waarbij in laatstgenoemde haven een voor anker liggend schip getroffen -werd. Een kruiser van het type Leander werd bij het vertrek uit de haven van Alexandrië door torpedo's van een onzer vlieg tuigen getroffen. In Noord-Afrika bombardeerden onze vlieg tuigen de spoorlijn van Poeka el Daba en de spoorlijn van Mersa Matroe. Vijandelijke vlieg tuigen lieten bommen vallen op de stad Ben ghazi, waarbij een vrouw en een olifant gedood werden. Zes personen werden .gewond, onder wie twee vrouwen en een kind. Woonhuizen leden schade. Op Bardia werden bommen ge worpen, welke geen schade aanrichtten. In Oost-Afrika trachtte een vijandelijke kruiser de haven van Mogadiscio te bombar deeren. Het vaartuig werd getroffen door het vuur van onze kustbatterijen en verwijderde zich onder bescherming van een rookgordijn. Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden Agor- dat zonder slachtoffers te maken. Er ontstond lichte schade. Een vijandelijke machine werd in de omgeving van het Rudolfmeer neerge haald. BERLIJN, 18 Nov. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen viel in den nacht van 16 op 17 November en op 17 November Londen en voor den oorlog belangrijke doelen in het Zui den van het Britsche Eiland, alsmede bewa peningsdoelen in Midden-Engeland met succes aan. In het zeegebied voor de Engelsche Oost kust gelukte het een koopvaardijschip en een mijnenlegger tot zinken te brengen en een ander koopvaardijschip zwaar te treffen. Ver dragende batterijen van het leger en de marine namen een vijandelijk convooi onder vuur, dat onder de bescherming van de duisternis dicht onder de Engelsche kust het Kanaal trachtte te passeeren. Het convooi werd uit elkaar ge dreven. De schepen vluchtten verschillende Engelsche havens binnen. In den nacht van 17 op 18 November wier pen 3ritsche vliegtuigen in West-Duitschland op verscheidene plaatsen bommen neer. De in een ijzerfabriek en in een pannenfabriek ont stane branden konden door het krachtige op treden van de fabrieksbrandweer onmiddellijk gebluscht worden. Verder waren twee begraaf plaatsen en opnieuw woonwijken het doel van de Britsche bomaanvallen. Hierbij werden eenige huizen beschadigd en een gering aan tal personen gewond. Bij de luchtgevechten boven het Kanaal werden gisteren drie Britsche vliegtuigen neer geschoten. Zeven Duitsche vliegtuigen worden vermist. Een jachteskader onder bevel van majoor Von Maltzahn behaalde op 15 November zijn 501ste overwinning in de lucht. Omtrent de aanvallen van Engelsche vliegers op ons land in de nachten van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag zijn aan het A.N.P. de volgende bijzonderheden medegedeeld: De Engelsche aanvallen hebben een hcele serie Nederlandsche plaatsen ten doel gehad. D? meeste bommen zijn op het vrije veld of in water terecht gekomen, hetgeen aan het hooge vliegeP der Engelschen te danken moet zijn. Een aantal Engelsche bommen echter is op woonhuizen te recht gekomen. Ongeveer een dozijn woonhui zen is geheel of zoo goed als geheel vernield- Eenige andere huizen leden schade door lucht" druk en bomscherven. Ook is er veel schade aah broeikassen. In een kustplaats werd van groot? hoogte mitrailleurvuur afgegeven. In totaal zijn er drie personen gedood en acht gewond, van wie drie zwaar. Een Engelsch vliegtuig is door het afweer- vuur neergeschoten. ISTANBOUL, 18 Nov. (D.N.B.) Naar aah" leiding van de door Molotof te Berlijn gevoerd besprekingen, spreekt het blad „Tas PiriefkiaT van een „kwellende onzekerheid in afwacht»1» van de gevolgen van de Berlijnsche besluiten- Het communiqué, dat naar aanleiding van a besprekingen is uitgegeven, is weliswaar „klein loos" doch mag niet leiden tot de valsche co clusie, dat er geen belangrijke besluiten zjJ genomen en tastbare resultaten zijn bereid Een „kalmeerend optimisme" zou niet op Z'J aan bij de Unie, niet van de Ned. Unie afkomt waren. Zij waren blijkbaar als een grap bedoe

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4