BOSCH NeemnAKKEtiTJE Indië kennen is Indië liefhebben de» stroom1 hesp" ring'- FIETSLICHT Suner vertrokken uit Berchtesgaden des® .IIUIT1' „Mynhardtjes" Reuze Kou- en Pijnverdrijvers S'ÏS; fLcJtae# .Valencia, ia nov. (d.n.b.>. op vijftien rmvember zijn ,te Valencia 21 doodvonnissen en T uitspraken van dertig jaar gevangenisstraf ®lk geveld tegen vroegere leden van de spion- Kerkelijk Leven DINSDAG 19 NOVEMBER 1940 De beste en zuinigste lampen ooit door PHILIPS vervaardigd ONLUSTEN IN BOMBAY Maatregelen in Britsch-Indië DE STEUNPUNTEN IN ZUID-AMERJKA Bezorgdheid in Urugueensche en Argentijnsche kringen o PéTAIN TE LYON LEWIS TREEDT AF ALS CIO-V OORZITTER Verscheidene arrestaties in Roemenië 21 doodvonnissen in Spanje Spit in den rug Pijnstiller Rheumatïek Lendenpijn SCHERPSCHUTTER IN ACTIE Drie kinderen gewond De geheimzinnige schoten in Leidschendam Dies Natal is Kath. Economische Hoogeschool Regeling in zake eikenschors BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM ORANJEBOOM VERNIELD Drie maanden gevangenisstraf voor den dader COLLECTE VAN WINTER. HULP FEDERATIE VAN ILK. GEMEENTERAADSLEDEN WIJ LUISTEREN NAAR Woensdag 20 November ITALIë KOOPT SCHEPEN IN ROEMENIë Voor het vervoer van petroleum Albaneesch minister door Grieksehe bom gedood Het noodweer in Frankrijk Koning Boris bij Hitier Vreemde vliegtuigen boven Joego-Slavië INBREKERS GESTRAFT Kofferdiefstal opgehelderd A.N.W.B. IS ACTIEF W. P. J. Bertels t Bekend onderwijsman overleden Wegverbetering te Groningen Plan ingediend, dat f 122J000 vordert Federatie van Nederlandsche schoenfabrikanten l'flH t Elke Javaan is een heer LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. SALZBURG, 19 Nov. (D.N.B.) De Spaan- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Serra no Suner, heeft hedenochtend Berchtesgaden verlaten om naar Spanje teiug te keeren. Rijks minister van Buitenlandsche Zaken, von Rib- bentrop was op het station verschenen om af scheid van Suner te nemen. Ook de Spaansche ambassadeur te Berlijn, generaal Espinosa de los Monteros, alsmede vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht waren op het sta tion aanwezig. TOKIO, 19 Nov. (D.N3.), Domei meldt nit Bombay, dat daar als gevolg van de ar restatie van vooraanstaande personen nit het Indische Nationale Congres door de Britsche overheid, groote onlusten zijn uit gebroken. Fabrieken, winkels en markten hebben uit protest de zaken gesloten. Uit Moskou meldt het D.N.B.: Volgefts een eigen bericht van Tass uit Kaboel, meldt de in Britsch-Indië verschijnende „Civil and Mili tary Gazette", dat de gouverneur van de pro vincie Pendsjaab de invoering eener controle op den koop en verkoop van landbouwproduc ten, tarwe, rijst, gerst, suikerriet, katoen, enz. heeft gelast. Volgens een tnder bericht van het genoemde Indische blad heeft de gouver neur van de provincie Madras in een vergade ring van den oorlogsraad der provincie mede gedeeld, dat thans „overal in de steden en dor pen van Indië een onafgebroken anti-oorlogs- propaganda gevoerd wordt". Tenslotte meldt de „Civil and Military Gazette", dat de regeering Van Britsch-Indië maatregelen ter bescherming der voornaamste gebouwen in geval van lucht aanvallen overweegt. Naar Engelsch voorbeeld is men voornemens de hoofdgebouwen door zak ken zand te beschermen. MONTEVIDEO, 18 NPv. (ANP) Uruguay on derneemt niets, dat zijn souvereiniteit zou kunnen bedreigen, zoo verklaarde de president, van de republiek gisteren ter gelegenheid van een bezoek aan de provinciestad San jcse Naar Transocean meldt haalde hi,i in het ver dere verloop van zijn rede de woorden van Roosevelt aan, dat Amerika niet strijdt voor een nieuwe orde, doch het bestaande regime Wil verbeteren. De opwinding over den beweerden af stand van steunpunten op Urugueesch grondgebied aan de Vereenigde Staten heeft thans geleid tot bijeenroeping van een ge heime zitting van den Senaat. Verschil lende senatoren willen trachten een ver klaring van de regeering te verkrijgen, waarin opnieuw met nadruk op de neutra liteit van het land gewezen wordt en daar mee een afwijzing wordt gegeven van alle wenschen uit Washington, die zich op steunpunten richten. „Ons land zal geen enkel volk het recht ge- Ven vloot- of luchtbases te vestigen of te pach ten," aoo schrijft hét Argentijnsche blad „El Pueblo", naar Transocean uit Buenos Aires meldt. Het blad wijst er verder op dat derge lijke onderhandelingen gaande zijn tusschen tlruguay en 'de Vereenigde Staten zonder me deweten van Argentinië, Bolivia, en Paraguay, Wier natuurlijke verkeersweg evenzeer als voor Tlruguay de La Plata is. Argentinië heeft alle leden zich energiek tegen de inrichting- van dergelijke steunpunten te verzetten. GENÈVE, 19 Nov. (D.N.B.). In het verdere Verloop van zijn bezoek aan Lyon heeft maar schalk Pétain volgens berichten uit Vichy een receptie op het stadhuis bijgewoond. Tevoren had hij de leden van de Lyonneesche afdeeling Van het pasgevormde frontstrijderslegioen, die Zich voor het stadhuis verzameld hadden, den eed van trouw afgenomen. Vervolgens legde hij een krans bij het gedenkteeken voor de gevalle den van 1870'71. 's Middags werd een troepenparade gehouden °p de Place Bellecourt. Op de eeretribüne be vonden zich behalve de maarschalk de ministers generaal Huntziger en Baudoin. De maarschalk begaf zich daarop naar een plechtigheid, waar de eerste steen voör een nieuwe brug over de Rhone gelegd werd, die zijn naam zal dragen. Morgen, de tweede dag van het bezoek, zal een hieuwe reeks bezichtigingen brengen. NEW YORK, 18 Nov. (D.N.B.) Lewis, de Voorzitter van de CIO-vakbonden, heeft op de conferentie van gedelegeerden der vakvereeni- Singen te Atlantic City verklaard, dat hij het Voorzitterschap van het vakverbond zal neer leggen. Hij had, naar hij zeide, zijn werk gedaan eh zou een dezer dagen zijn functie neerleggen. Lewis heeft, naar men weet, in den verkie zingsstrijd de partij van Willkie gekozen en ver gaard, dat hij zijn ambt zou neerleggen als Roosevelt zou worden herkozen. BOEKAREST, 19 Nov. (D.N.B.) De com missie, die is belast met een onderzoek naar de °hder het regime van Carol gepleegde politieke delicten, heeft bevel gegeven tot de arrestatie van den vroegeren premier en minister van ^orlog, Argesianoe, den procureur-generaal Rascoe en den vroegeren commandant van de militaire gevangenis te Jilava, kolonel Gheno- Vici. Deze menschen worden er van beschuldigd öeel te hebben gehad in delicten tegen legion airs en onwettige bevelen te hebben opgevolgd. Tevens is bepaald, dat het proces wegens mster, dat professor Jorga indertijd tegen Co- breanoe aanhangig had gemaakt, herzien zal V'orden. Codreanoe was -toen tot zes maanden Gevangenisstraf veroordeeld. bageorganisatie Siepp. Dit vonnis is thans be- Vestigd en men houdt rekening met spoedige *°ltrekking. De agenten van de Siepp werkten Hidens den burgeroorlog tegen Franco. De Neder, fandsche Een Hilversumsche jongen van 22 jaar, die in dienst geweest is, voelde opnieuw scherp- schuttersneigirxeen. Hij was in het bezit van een windbuks en verschillende looden kogeltjes, waarmee hü aan genoemde neigingen wilde te gemoet treden. Zijn „militair" object vormde een drietal spe lende kinderen te Bussum, waarop hij zijn buks richtte. Alle drie de kinderen werden gewond; één kreeg een kogeltje onder den arm, de ander een door een been en de derde door een knie. De jongeman, die in Hilversum woont, maar in Bussum werkt, en voor het huis van zijn baas deze ergerlijke baldadigheid pleegde, werd in arrest gesteld. Den geheelen dag is Maandag het onderzoek inzake de aanslagen op de woningen van bur gemeester Banning en den gemeente-architect, den heer De Regt, te Leidschendam, met kracht voortgezet, echter zonder eenig tastbaar re sultaat. Ook is een bezoek gebracht aan eenige schuit jes, welke aan de overzijde van de burgemees terswoning lagen gemeerd en niet mochten ver trekken, doch ook hier leverde het onderzoek geen resultaat op. Een gedeelte van den Oost- vliet heeft gemeente-personeel afgèdregd, doen het wapen, waarmede de schoten Zaterdag nacht- zijn gelost, is nog niet gevonden. Bü gelegenheid van de herdenking van den 13den Dies Natalis der Katholieke Economi sche Hoogeschool te Tilburg, za) 21 November, des morgens om 10.30, een plechtige H. Mis wor den opgedragen in de St. Josephkerk door den Curator dr. Th. v. d. Bom en zal des namid dags 3 uur de rector-magnificus in een open bare senaatszitting een rede uitspreken in het Auditorium van het Conservatorium Bossche- weg 438. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat het voorschrift d.d. *7 Juni 1940, waarbij is bepaald, dat alle eikenhout ter plaatse van den kap van de schors moet worden ontdaan, en dat het ver voer van ongeschild eikenhout zonder vergun ning verboden is, wordt ingetrokken. Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbis schop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Ouden-Rijn den weleerwaarden heer H. P. van Schaick (NeomJ. over de Joegoslavische grens gevlogen. De toe stellen, die waarschijnlijk van Grieksch-Engel- sche nationaliteit waren, cirkelden eenige ma len boven Joegoslavisch gebied en bogen toen weer in Zuidelijke richting af. Van welingelichte zijde wordt verklaard, dat de Joegoslavische grens in den loop van het ItaliaanschGrieksehe conflict tot dusver te gen de zestig maal door buitenlandsche vlieg tuigen geschonden is. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft ar rest gewezen in de strafzaak tegen den metse laar B. H.f te Geleen, dien de rechtbank te Roermond had veroordeeld tot een gevangenis straf van drie maanden omdat hü 3 Juli j.l. met een ander opzettelijk een Oranjeboom, eigen dom van de gremeente Geleen, had vernield en beschadigd, door de takken van dien boom af te branden en te verwüderen. Verdachte was kringleider van de N. S. B., toen dit misdrijf gebeurde.. Bij verstek was tegen hem bevesti ging van het vonnis geëischt. Het gerechts hof heeft thans conform den eisch vonnis ge wezen. Het A.NP. bericht; De grootscheepsche hulpactie van de Winter hulp Nederland tnag van alle zijden spontane medewerking en steun ondervinden. Zoo heeft büv. de directie van het Amsterdamsche City- Theater het gebouw 23 November kosteloos ter beschikking gesteld voor de ontvangst der col lectanten. Deze zullen daar worden toegespro ken, terwijl zij verder een film te zien zullen krügen; de bekende organist Cor Steys zegde zün beiangelooze muzikale medewerking toe. Te vens heeft de directie 600 a 700 toegangskaart jes gratis beschikbaar gesteld voor de vrijwil lige medewerkers (sters) van de Winterhulp Ne derland, om op een nader te bepalen averd na ae groote collecte van 29 en 30 November een filmvoorstelling bü te wonen. Ook van de züde der café- en restaurantbe- drüven wordt medewerking ondervonden. Zoo heeft büv. het Haagsche café en restaurant „Riche" op het Buitenhof aangeboden, den col lectanten 29 en 30 November eenige aangename oogenblikken te bezorgen. Niet alleen in Amsterdam en Den Haag zün het enthousiasme en de medewerking groot. Ook andere plaatsen laten zich niet onbetuigd. Zoo .heeft b.v. ook Nijmegen in verband met de actie Winterhulp Nederland en de aanstaande collecte groote plannen, waarover nog nadere berichten zullen volgen. De Federatie van Vereenigingen van R. K. Gemeenteraadsleden in Nederland heeft haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering in het Jaarbeursgebouw te Utrecht gehouden, onder voorzitterschap van deri heer J. J. J. IJssel- muiden. Een voorstel om het hoofdbestuur met vier leden uit te breiden, werd met algemeene stem men aangenomen. Als nieuwe bestuursleden zün aangewezen: mr. dr. Larnb. Janssens te Eindhoven, voorzit ter der Vereeniging Eindhoven; S. Kooyman te Breda, secretaris der Vereeniging Breda; Chx. G. Matser te Arnhem, voorzitter der Vereeni-, ging Arnhem en J. Elders te Bovenkarspel, se cretaris der Vereeniging Hoorn. In de vacature, ontstaan door het overlijden van het hoofdbestuurslid, den heer C. Stokman, werd benoemd mr. Roeffen te Aalsmeer. De heer Y. Keestra, burgemeester van Cu- lembong, hield een inleiding over; „Bevordering van den woningbouw voor de minst draag- krachtigen" en de secretaris der Federatie, mr. dr. C. Ch. A. van Haren, sprak over het on derwerp: „De gemeente onder de nieuwe ver houdingen." HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma VARA 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoon muziek. 10.20 Voor arbeiders in de conti nubedrijven. 11.30 Orgelspel en zang. 12.00 GramofoonmuzieK, 12.15 De Ramblers, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 VARA-orkest, 5.00 Gramofoon- muziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Orgelspel, 6.00 „Beter en meer gras", samenspraak. 6.15 VARA-Harmonle-orkest, 6.45 Actueele re portage of gramofoonmuzlek. 7.007.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II, NCRV 301.5 M. 8 00 Nieuwsberichten ANP, 8.25 Gewijde muziek - (gr.pl.), 8.35 Gramofoonmuziek, 9.35 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Gramofoonmuziek, 11.05 Stichtsch Strijkkwartet en gramofoonmuziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Orgelspel. 1.45 De „Consonanten" en gramofoonmuziek. 3.15 NCRV-Harmonie- orkest (opn.). 3.30 Christ, liederen (gr> pi 4.15 Gramofoom ruziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.35 Kinderzangklasse en gramofoonmuziek, 6.00 Christ. polltle-muziekvereeniging „Crescendo" en gramofoonmuziek, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Brabantsch praatje en nieuws berichten ANP, 6lulting. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO 7.15 Gramofoonmuziek, 7.45 Gramofoon muziek. om 8.00 Nieuwsberichten ANP, 9.15 AVRO-Aeolian-orkest (opn.). 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Orgelconcert en zang, 11.45 Gramofoonmuziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Puszta-orkest, 1.45 Gramofoonmuziek, 2.45 AVRO-Amusements-orkest, 3.45 Om roeporkest en gramofoonmuziek 515 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheep vaart: Technische causerie. 6.00 ..De Speellieden" en een klein koor. 6.45 Gra mofoonmuziek. 7.007.15 Brabantsch praatje en nieuwsberichten ANP, sluiting. WEENEN, 19 Nov. (Transcontinent Press) De in Rome opgerichte maatschappü voor de Donauscheepvaart heeft, eenigen tijd geleden het Roemeensche Donautankschip „Beatrice" gekocht en den naam veranderd in „Principessa Anna". Thans is het Roemeensche sleepschip „Telemacu Nou", dat speciaal voor hét vervoer van petroleum is gebouwd, aangekocht. Dit schip is geschikt voor het vervoer over het moeilijke stuk langs de IJzeren Poort. De Ita- liaansche maatschappij wil met deze beide tankschepen en nog andere schepen, die zü van plan is te koopen, resp. te huren, het petroleum- vervoer stroomopwaarts tot aan de monding van de Save en op de Save tot aan Vinkovtsje ter hand nemen. In Vinkoytsje zal de petroleum in tankwa gens worden overgeladen en per trein naar Italië worden vervoerd. TIRANA, 18 Nov. (Stefani) De Albaneesche minister van Justitie, Gjafer Ipy, die zien ter vervulling van zün ambtsbezigheden naar het terrein van den strüd begeven had, is door een vijandelüke bom gedood. Gjafer Ipy was voor zitter van de cónstitueerende vergadering, die besloot tot hechting van Albanië aan de Itali- aansche kroon. GENèVE, 18 Nov. (D.N.B.). Met betrekking tot de door (den storm veroorzaakte schade aan de Fransche Middellandsche-Zeekust wordt nog vernomen, dat de springvloed te Marseille een aantal havenwerken heeft vernield. De Rhone wast nog voortdurend. BERLIJN, 19 Nov. (D.N.B.). Ter gelegenheid van een particulier verblüf in Duitschland heeft Koning Boris van Bulgarüe een bezoek gebracht aan den Führer. Het bezoek, dat Koning Boris aan den Füh rer heeft gebracht, heeft te Sofia de grootste verrassing en tevredenheid gewekt. In het ge- heele Bulgaarsche openbare leden wordt dit feit beschouwd als een bewüs van de beproefde vriendschap tusschen de beide volken. Ook wordt erop gewezen, dat dit bezoek in den te- genwoordigen politieken toestand de werkelüke stemming onder, het volk tot uitdrukking brengt en den nadruk legt op de positie van het land op het gebied van de buitenlandsche politiek. BELGRADO, 18 Nov. (D.N.B.),. Bü Bitolj (Manostir) zijn Maandagmiddag drie jachtvlieg tuigen, die uit -Lerin kwamen en wier onder scheidingsteekenen overgeverfd waren, opnieuw De Rotterdamsche rechtbank heeft den 28- jarigen reiziger M. J. P., te Hillegersberg, wegens diefstal met braak, vijfmaal gepleegd, veroor deeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar, met aftrek van de preventieve hechtenis. Tot dezelfde straf werd veroordeeld de 29- jarige monteur A. M., te Rotterdam, die de inbraken in samenwerking met den vorigen ver dachte heeft gepleegd. Het tweetal had bü een poging tot inbraak in den nacht van 23 op 24 Juli te Schiedam eèn complete inbrekersinstal latie. w.o. eén snijbrander, op een carrier ach tergelaten in een distalleerderij. Eenigen tüd geleden werden te Venlo van twee personen, die op weg waren naar Duitsch land, twee koffers met kleeding ontvreemd. De beide gedupeerde mannen brachten den nacht door in een jeugdhuis en kwamen 's morgens tot de ontdekking, dat hun koffers verdwenen waren. Het onderzoek van de politie leverde destüds geen resultaat op. Thans heeft de recherche zekeren A. A. M. aangehouden, afkomstig uit Rotterdam Deze had aan het station te Venlo een fiets gehuurd en niet teruggebracht. Toen de politie een on derzoek instelde op de kamers die M. bewoon de, ontdekte zü de beide ontvreemde koffers. Het bleek voorts dat de Rotterdammer dezelfde persoon was, die indertüd, toen de koffers ge stolen waren, ook aangifte gedaan had van dief stal van een eigen koffer. Deze aangifte bleek thans valsch te zün geweest. Het verdwenen rü- wiel kon nog niet worden opgespoord. M. is op transport gesteld naar Roermond. De afdeeling Noordholland van den A.N.W.B. heeft te Amsterdam de jaarvergadering gehou den onder presidium van den heer H. de Bordes. Deze hield een rede, waarin hij uitvoerig de vele moeilükheden schetste, waarmede de Toe ristenbond in den oorlog te kampen heeft ge had. De A.N.W.B. heeft zich thans met alle kracht op het binnenlandsch toerisme geworpen en is er in geslaagd, na den oorlog wederom veel tot stand te brengen. Tüdens de vergadering werd aan de heeren H. A. Bultman, ir. W. K. van Erven Dorens, W. J. Wesseling, L. J. M. Bouvy, W. P. Notten. J. van Hulst en J. Wijsman, die vüftig jaar lid van den bond waren, het bekende schildje uit gereikt, terwijl een achttal chauffeurs, die 12 y, jaar bij denzelfden patroon In dienst waren, in het bezit van een insigne werd gesteld. Maandagmorgen is plotseling overleden het hoofd der R.K. Parochieschool te Buitenveldert, de heer W. P. J. Bertels. Gedurende zün 32- jarigen arbeid als hoofdonderwijzer heeft deze nobele man zich een opvoeder in den waren zin des woords, een echt Christen en een trouwen zoon der Kerk getoond. Veelzijdig en vol ver diensten is dit leven geweest. Jarenlang w.xs hij dirigent van het zangkoor in de parochie Bui tenveldert. Naast de vele functies, die hij in het organisatieleven van de parochie bekleedde, was hü ook voorzitter van de Vereeniging van Hoofden van R.K. Scholen in het Bisdom Haar lem en lid van de commissie tot reorganisatie van den katechismus. Z. H. de Paus beloonde zün verdiensten door hem te begiftigen met het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" terwül Z. H. Exc. ae Bisschop van Haarlem hem missio canonica honoris causa verleende. Verschenen is een voordracht van B. en W. van Groningen betreffende verbetering van den Bloemsingel, aldaar. Het betreft hier o. a. den rüweg langs Ihet nieuwe parkeerterrein voor bodewagens. Het tramspoor, dat hief ligt ten dienste van gas- en electriciteitsbedrüf en het Academisch Ziekenhuis, zal moeten worden^ ge handhaafd. De kosten van een en ander zün geraamd op ƒ122.000. De Federatie van Nederlandsche schoenfabri kanten heeft in een 11 November gehouden al gemeene ledenvergadering besloten tot een wij ziging der statuten met het doel, de werkwijze dezer organisatie aan te passen aan de eischen des tijds en haar geschikt te maken, de alles omvattende organisatie te worden in de schoen- Industrie, zoodat de bestuursinstanties der fede ratie tegenover de overheidsinstanties kunnen optreden als de vertegenwoordigende organen van de geheele Nederlandsche schoenindustrie In dezelfde vergadering heeft de federatie een aantal ingrijpende besluiten genomen ter be vordering van het tot stand brengen van rege lingen tot het scheppen van geordende verhou dingen en gezonde toestanden in dezen bedrüfs- tak. Als het feest in aantocht is. Groot helpt klein bij het bewonderen van de heer lijkheden, welke de étalages tot festijnen voor het kinderoog maken (Foto Pax-Holland) Op tal van plaatsen op Java treft men een groote vierkante grasvlakte aan, waarop de ma/- jestueuze waringins, de heilige boomen, staan. Die vlakte heet „aloenaloen". Ze is vergelijk baar met de Drentsche brinken. Aan dat plein staat de woning van den hoogen Javaanschen ambtenaar, den Regent. Hij is belast met de onmiddellijke leiding der inheemsche bevolking, een taa.k, even omvangrijk als belangrijk en schoon! Een Regent heeft het recht een zon nescherm te voeren, dat door zijn kleuren en cirkels diens hoogen stand in de maatschappij aangeeft (zie foto). Een Regent is gewoonlijk een Javaan van hoogen adel, evenals zün echt- genoote. Erfelijkheid spreekt bij de benoeming een voorname rol. Bij, een benoeming wordt hij door den hoog- sten Europeeschen bestuursambtenaar geïnstal leerd. Dat is voor een Regentschapshoofdplaats de dag der dagen. Van heinde en verre komen autoriteiten, collega's en belangstellenden. De wegen zijn vol. De landman heeft zün werk op den akker laten rusten. Het is een feestdag. In dichte drommen trekt de bevolking op naar de aloen-aloen. Stampvol zijn de wegen: Java is uiterst dicht bevolkt. Het terrein is met vlag getjes en wimpels versierd. Nooit klinkt er uit die dichte menschenmassa één wanklank op! Van gedrang of drukte geen sprake. Dit is een gevolg van de groote innerlijke beschaving van den Javaan van den laagsten tot den hoogsten. Elke Javaan is een heer! In de groote Regents woning wachten de bespelers der gamelan en de vele gasten. Het voor de Installatie vastge stelde tijdstip nadert. Een groote auto, om zwermd door een menigte lagere Javaansche ambtenaren te paard, nadert, stopt voor de wo ning. De hoogste bestuursambtenaar der provin cie stapt uit. (Een opmerking: één Javaansche provincie telt meer bewoners dan ons heele goede Nederland!) De gamelan klinkt. De of- flcieele plechtigheid begint. De gouverneur wüst den pas benoemde op het schoone van zün taak, de Vader te zijn van honderdduizenden land1 genooten. Op de foto ziet u den pas benoemden Regent van Kendal (bij Semarang) met zün echtgenoote en beide dochtertjes te midden der vele manden met bloemen; de Raden-ajoe (zoo is de titel der echtgenoote) in de fraaie, ge distingeerde Javaansche kleeding, de Regent in ambtscostuum, de dochtertjes in Europeesche kleeren. Na afloop der plechtigheid is er feest. Tot slot een geschiedenis uit de oude doos. Op het zgn. Javaansch-Nieuwjaar is het de ge woonte, dat de Resident den Regent komt ge- lukwenschen. Dit geschiedt te Semarang ook; De Ècsident was een man van de klok, steeds op tüd aanwezig, op de minuut af. Maar de beste breister laat wel eens een steek vallen. En nu was de Resident eens niet op tüd! De Regent geeft order de klok stil te zetten. Ein delijk na lang wachten draalt een groot rijtuig met den gouden pajong (zonnescherm) op den bok de aloen-aloen in, rijdt het erf van den Regent op. De Resident stapt zichtbaar ge agiteerd uit den wagen. Daar klinken negen zware klokslagen door de pendoppo (voorgalerij). Het gezicht van den hoogsten ambtenaar in het gewest is plotseling opgeklaard: de Resi dent was tóch op tüd! Dit is een staaltje van Javaansche hoffelijk heid 1 H. F. THJ-iEMA. (Foto archief-Tillema)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5