De Führer ontvangt Teleki, Csaky en Ciano Britsche Zuidoostkust wederom onder - Duitsch geschutvuur Twee kinderen door trein gegrepen „Nog andere landen zullen toetreden" Bfe i Grieksch kruitmagazijn in de lucht gevlogen Radio-uitzendingen in vreemde talen Ankara en Istanboel verduisterd Pétain weer te Vichy m DE REVOLVERAANSLAG TE LEIDSCHENDAM ipp VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Birmingham na luchtraid een groote vlammenzee Bewijs der vriendschap van Sofia voor Ankara TERBOVEN OVER TOEKOMST VAN NOORWEGEN Gibraltar door een brug met vasteland verbonden ANTONESCOE GAAT NAAR BERLIJN De Valera over Ierlands houding in het conflict DONDERDAG 21 NOVEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 25 cent per week; per ktoartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27Y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22713 DE GEBEURTENISSEN TE WEENEN Een der beide broertjes was op slag dood, het andere werd zwaar gewond Dader gearresteerd DE BID- EN BOETEDAG OP ZONDAG A.S. Pauselijke toespraak onder Hoog mis in St. Pieter Y p - Stefani bericht over toenemende wanorde in Griekenland „Birmingham een tweede Coventry" Ontmoetingen met den Führer en andere leidende figuren ONTSTELTENIS ONDER BERMUDA-BEVOLKING Portoricanen in verzet tegen A merikaanschen dienstplicht Fantasten Beperking van het Turksche spoorwegverkeer Nieuwe gouverneur van Fran- schen Soedan benoemd CANADA GAAT ZIJN VLOOT VERSTERKEN NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen; Per tossen regel 50 ct, Ingez. mededeeiingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per reget. BI] contract sterk verlaagde prfjzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek WEENEN, 20 Nov. Officieus Wordt gemeld: De Führer heeft vanmiddag om half vier in hotel Imperial den Hon- gaarschen premier, graaf Teleki, en den minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky, voor een uit voerig onderhoud ontvangen. Deze bespreking duurde, naar vernomen wordt, omstreeks twee uur. Bij hun vertrek werden de Hongaarsche ministers hartelijk toegejuicht door de menigte, die bij duizenden voor het hotel samengekomen was. Daarna ontving de Führer, naar voorts bekend wordt, den Italiaan- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Ciano, voor een bespreking Verder heeft de Führer vanmiddag in het kasteel Belvedère, naar aanleiding van het op- hemen van Hongarije in het Driemogend hedenpact, een receptie gegeven, waaraan werd deelgenomen door den Hongaarschen minister- President, graaf Teleki, den Italiaanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, den Hongaarschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky, den Japanschen ambassa deur te Berlijn, Koeroesoe, en den rijksminis ter van Buitenlandsche Zaken, von Ribben trop. VOorts waren aanwezig de chef van het opperbevel der weermacht, generaal-veldmaar- schalk Keitel, rijksperschef dr. Dietrich, rijks leider Bormann en rijksstadhouder Baldur von Schirach, de prominente leden der delegatie der betrokken mogendheden, voorts de gezant Sztojay, ambassadeur von Mackenzen en ge kant von Erdmannsdorf. Van Italiaansche zijde waren verder aan wezig de leider van de politieke afdeeling in "et departement van Buitenlandsche Zaken, smbassadeur Buti, en de chef van het protocol, Geiser Celesia, de Hongaarsche chef van het Protocol, gezant von Ghyczy, en van Duitsche de generaal der infanterie, Streccius, de generaal der vliegers, Löhr, de chef-adjudant der weermacht bij den Führer, kol. Schmundt de chef van het protocol, gezant von Dürnberg. Verder wijst DNB op het feit, dat ook von Papen, de Duitsche ambassadeur te Ankara, thans te Weenen vertoeft. De toetreding van Hongarije tot het driemo gendhedenpact is, naar D.N.B. bericht, voltrok ken in het kader van een plechtige, officieele ceremonie. Voor het kasteel van prins Eugenius, dat de laatste jaren reeds vaker de plaats is ge feest van belangrijke gebeurtenissen voor Zuid- Oost-Europa, was een eerecompagnie opgesteld. Om 12 uur 15 arriveerde de rijksminister van Buitenlandsche Zaken en kort daarop versche den de Italiaansche minister van Buitenlandsche 2aken en de Japansche ambassadeur. Koeroesoe. Op de groote buitentrap begroetten zij de ver tegenwoordigers van Hongarije, die om 12 uur 30 arriveerden. Rijksminister van Ribbentrop be geleidde de vertegenwoordigers der verbonden Mogendheden naar de Gele Zaal ter voltrekking (van de officieele ceremonie. Daar waren reeds talrijke vertegenwoordigers van de Duitsche en he buitenlandsche pers, vooral de Italiaansche, he Japansche en de Hongaarsche pers, benevens hie der overige Zuid-Oostelijke staten, ver sliepen. Bij den aanvang van de plechtige officieele Sremonie deelde von Ribbentrop mede, dat de hongaarsche regeering den wensch te kennen heeft gegeven, opgenomen te worden in het drie mogendhedenpact en dat de regeeringen der in het driemogendhedenpact vereenigde staten vol- haan hebben aan dezen wensch van de Hon gaarsche regeering. Na het voorlezen van het Protocol betreffende het toetreden van Honga rije tot het pact werd de onderteekening vol trokken. Vervolgens las de Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky, in het Hon- gaarsch en het Duitsch de Hongaarsche re geringsverklaring betreffende het toetreden tot het driemogendhedenpact voor. In aansluiting hierop begroette de rijksminis ter von Ribbentrop Hongarije als nieuw lid van het driemogendhedenpact. In zijn slotwoord wees de rijksminister op de heteekenis van dit pact, dat een oorlogsverkla- •hng vormt aan de oorlogshitsers, gericht is te- gen iedere poging, den oorlog uit te breiden, een aaneensluiting ten doel heeft ten be hoeve van een spoedig herstel van den wereld lede en de instelling van een rechtvaardiger ^ereldorde. De rijksminister wees er ook op, dat hongarije de eerste mogendheid is, die zich so- hdair verklaart met deze doelstellingen en dat hij het bijzonder verwelkomt, ook uit naam van hen Italiaanschen en den Japanschen vertegen woordiger, dat de sinds lang bevriende Hon gaarsche natie als eerste is toegetreden tot het driemogendhedenpact. De rijksminister van Buitenlandsche Zaken constateerde, dat nog andere mogendheden •net hun toetreden zullen volgen en dat het het onveranderlijke besluit is van de m dit Pact vereenigde mogendheden, een we reldomvattende aaneensluiting tot stand te hrengen van alle werkelijk tot opbouw be reide, voor een rechtvaardigen vrede arbei dende jonge volken. Met de hartelijkste begroeting der Hongaar- 'che vertegenwoordigers door den rijksminister, ?eh Italiaanschen minister van Buitenlandsche 7®-ken en den vertegenwoordiger van Japan, was plechtige officieele ceremonie geëindigd. Politieke kringen te Rome merken vol gens Stefani op, dat de diplomatieke bespre kingen en bijeenkomsten der laatste dagen en de bijeenkomst van vandaag te Weenen slechts schakels vormen in één enkelen ke ten, die zijn oorsprong vindt in de ontmoe ting op den Brenner tusschen den Duce en den Führer. Op den Brenner werd een schets opgesteld van de plannen voor de politieke, militaire en diplomatieke oorlog voering. Van een zekeren afstand gezien zijn de voor naamste uitingen van deze politieke phase van de spil drie in getal: le. Het driemogendhedenpact tusschen Italië, Duitschland en Japan van 27 September. 2e. De rede van den Führer te München. 3e. De rede van den Duce van eergisteren, waarvan de weerklank in de wereld nog groot is. Ook is er reden de belangrijke politieke be sprekingen op te merken, die tusschentijds zijn gevoerd en waarvan men het resultaat als volgt kan samenvatten. le. Het besluit den oorlog tegen Engeland tot het uiterste door te zetten. 2e. Het besluit reeds thans, voor zoover dat mogelijk is in verband met de voortzetting van den oorlog, de organisatie ter hand te ne men van de nieuwe orde, die ten grondslag ligt aan het driemogendhedenpact. 3e. De solidariteit van de drie mogendheden op militair en politiek gebied voor het oogen- blik en voor de toekomst, d.w.z. de gelijkheid van opvattingen omtrent de oorlogvoering tegen Engeland en over de toekomstige organisatie van de uitgestrekte continentale zone's, die ge legen zijn in het gebied van respectieve belan gen. 4e. De uitnoodiging gericht tot alle naties, die bereid zijn mede te werken volgens de richtlijnen van de spil aan de verwezenlijking van een duurzamen wereldvrede, om deel te ne men aan dit wederopbouwwerk. De Duce heeft in zijn rede eergisteren op deze richtlijnen de aandacht gevestigd, zeggende, dat „alle ontwikkelingen van het driemogendheden pact in het Westen of in het Donaubekken in gemeenschappelijk overleg geschieden." De toe treding van Hongarije tot het driemogendheden pact is dus in het kader van de huidige activi teit der' spildiplomatie. die er naar streeft door concrete feiten de rol te bevestigen, die door de spilmogendheden aanvaard is bij den weder opbouw van Europa, Het startsein is gegeven en de manschappen van een der Italiaansche vliegtuig bases gaan in de booten, om naar de machines te varen, welke op eenigen ai- stand verankerd liggen. (Foto Weltbild) BERLIJN, 20 Nov. (D.N.B.) Verdragend Duitsch geschut heeft vanochtend opnieuw met succes de zuidoostkust van Engeland be schoten. Omtrent de Duitsche luchtaanvallen van den afgeloopen nacht wordt uit Londen ge meld, dat in groote gebieden van de Mid lands omvangrijke schade aangericht is. Deze schade is zoo groot, dat men nog niet over nauwkeurige bijzonderheden beschikt. Naar het D.N.B. ter aanvulling van het weer- machtbericht. van vandaag verneemt over den grooten aanval van Duitsche luchtstrijdkrach ten op Birmingham, wordt eensgezind door alle bemanningen der vliegtuigen, die hebben deel genomen aan den aanval, gerapporteerd, dat het effect nog grooter en treffender was dan in Coventry. Reeds nadat de eerste golven vlieg tuigen haar bommen hadden uitgeworpen was de stad als bij daglicht door de vlammen van reus- Woensdagmiddag keerden de beide broer tjes Ten Wolde, resp. zeven en acht jaar, uit de school te Sint Pancras terug. Om den weg naar het ouderlijk huis, dat aan de Ringvaart staat, te bekorten, zijn zij langs den spoordijk gegaan, die tusschen Alkmaar en Broek op Langendijk ligt. Door den zwa- ren storm hoorden zij niet. dat een trein naderde en zij kwamen beiden eronder. Het oudste kind was op slag dood, ter vrij 1 het jongste zwaar gewond werd opgenomen. Naar het A.N.P. van de zijde van de Haag- sche politie verneemt, heeft men den dader van den aanslag op het huis van burgemees ter Banning van Leidschendam gearresteerd. Men schrijft uit Rome aan de Maasbode over den algemeenen bid- en boetedag op Zondag a.s. Z. H. Paus Pius XII zal de in het Motu Proprio van 27 October jJ. aangekondigde Pontificale Hoogmis in de basiliek van Sint Pieter opdragen voor allen, die in den oorlog gesneuveld zijn, of op andere wijze tengevolge van den oorlog het leven hebben verloren, voorts voor allen, die tengevolge van den oorlog lijden, hun land moesten verlaten of anderszins door den oorlog getroffen zijn, en tenslotte tot deze intentie, dat de christelijke naastenliefde weder moge heer- schen onder alle zich thans in oorlog bevin dende volkeren. De Pontificale Hoogmis in de Vaticaan- sche basiliek zal den 24sten November a.s. des morgens om tien uur aanvangen. Na het Evangelie zal Zijne Heiligheid in het Itali- aansch een toespraak houden. Ingevolge een pauselijken oproep aan het Co mité voor de Eucharistische Congressen in Italië dat gepresidieerd wordt door den bisschop van Civitavecchia en Tarquinia, mgr. Drago, zal de 24ste November in Italië vooral het stempel dragen van een Eucharistischen Boetedag. In dezen geest bereidt het Comité voor de Eucha ristische Congressen in Italië thans nyzondere plechtigheden voor. v V •;v,, «x Parade van de Japansche luchtmacht tijdens de feesten te Yokohama ter ge legenheid van het 2600-jarig bestaan van het Japansche Keizerrijk (Foto Weltbild) BELGRADO, 20 Nov. (D.N.B.). Naar „Politika" uit Saloniki verneemt, is Maandag in Noord-Griekenland een groot kruitmaga zijn in de lucht gevlogen. De ontploffing was zoo hevig dat in vele deelen van Noord- Griekenland en in Saloniki een trilling als van een aardbeving werd gevoeld. Naar Stefani van de Grieksch-Joego-Slavische grens meldt deelen reizigers uit Griekenland mede, dat de levensmiddelen steeds schaarscher worden. De Italiaansche luchtmacht desorgani seert de ravitailleering van het land volkomen, niet slechts door het bombardeeren van levens middelendepots, maar ook door verlamming van de verbindingen over den weg en per rail. In Griekenland heerscht volslagen wanorde en de leugens, die door de Britsch-Grieksche propa ganda uitgevonden worden om het moreel op peil te houden, bereiken hun doel niet. Demo raliseering maakt zich van de Grieksche troepen meester en de officieren zijn gedwongen strenge disciplinaire maatregelen toe te passen om deser tie te vermijden. Een Grieksche deserteur, die in Joego-Slavië aangekomen is, verklaarde gevlucht te zijn om zich te onttrekken aan de dracht stokslagen, die als dwangmiddel bijna dagelijks toegepast wordt. achtige branden verlicht. De volgende toestellen konden spoedig vanaf het Kanaal van iedere richtingpeiling afzien, aangezien de vuurgloed tot hoog in den hemel straalde en zoo de een voudigste wegwijzer werd. De Duitsche gevechtseskaders startten nog tijdens de avondschemering bij volkomen be dekten hemel. Het was echter bekend, dat het weer zou veranderen. Tegen middernacht was de wolkenlaag ook bijna geheel weg, zoodat de Duitsche aanvallen bij buitengewoon goed zicht uitgevoerd konden worden. Veel meer dan 500 vliegtuigen zijn naar Birmingham gevlogen en hebben bommen van alle soorten en kalibers uit geworpen. In grooten omvang werd gebruik ge maakt van de zwaarste bommen, die zoowel door haar brandstichtende uitwerking als door haar splinters en den luchtdruk buitengewone schade aanrichtten. In totaal werden ruim 500.000 kg. bommen neergeworpen. Tegelijkertijd vielen duizenden en duizenden brandbommen op de stad, zoodat bij de vernielende explosies ook nog de alles verwoestende uitwerking van het vuur kwam. Sommige branden waren reusachtig, aan gezien spoedig de eene brandhaard zich aansloot by de andere. Tusschen deze groote branden, die heele fabrieksterreinen, blokken huizen en tenslotte heele straten aantastten, ontstonden ontelbare kleinere en heel kleine branden, die voor een groot deel ook weer om zich heen grepen en zich aaneensloten tot groote branden. De Brit sche afweer van geschut en schijnwerpers was krachtig en aanhoudend, maar had geen succes De Duitsche aanvalstactiek slaagde erin den afweer volkomen in ver warring te brengen en zonder effect te doen zijn. De moed der Duitsche vliegers brak door ieder spervuur heen en negeerde ieder gevaar. De aanvallen werden ingeleid door afzonder lijk vliegende toestellen, waarop verscheidene malen een massaal bommenwerpen door aan eengesloten formaties volgde, terwijl in de pau zes tusschen deze groote aanvallen weer af zonderlijk vliegende toestellen aanvielen. Af zonderlijk vliegende toestejlen beëindigden den strijd in de eerste uren van den ochtend. De aard van den aanval was dusdanig, dat van iedere technische mogelijkheid gebruik ge maakt kon worden. De afzonderlijke toe stellen en de formaties deden hun aanvallen in gewone, horizontale vlucht, andere naderden in geruischlooze glijvlucht en weer andere stortten zich met een plotselinge duikvlucht op hun doelen en stieten zoo door het versperringsvuur heen. Nu eens vielen afzonderlijk vliegende toe stellen van alle kanten aan, dan weer atta queerden gesloten formaties een beperkt gebied door den ring van spervuur heen. Ds verliezen zijn zeer gering. Bij een optreden van ruim 500 vliegtuigen werden slechts vijf toestellen vermist. BERLIJN, 20 Nov. (D.N.B.). Birmingham, de op een na grootste stad van Engeland, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag, naar het D.N. B. verneemt, in een aanval, welke tien uren ge duurd heeft, in een tweede .Coventry veranderd. Het betrof hier een vergeldingsaanval van het Duitsche luchtwapen voor de Engelsche aanval len op woonwijken in Hamburg, Bremen en Kiel. Birmingham is het centrum van de staalwa- renindustrie, bovendien is Birmingham een sta pelplaats voor importgoederen. Vooral bevinden zich hier opslagplaatsen voor ruwe wol uit Australië, Afrika en Zuid-Amerika. Hier liggen ook fabrieken, zooals de firma's Joseph Gillot and Sons, Elkington and Company, het „proofhouse", waarin geweerloopen worden onderzocht en de „Birmingham Small Arms Factory". Bovendien heeft Birmingham munitie- en autobandenfa brieken, ook ligt er een groot muntbedrijf, waar eén aanzienlijk deel van de bronzen en koperen munten van Engeland geslagen worden. Al deze ondernemingen zijn reusachtige bedrijven van massieven omvang. Voorts zijn er in Birming ham ruim 800,0 kleine en zeer kleine fabrieksbe- drijven geregistreerd, die over de geheele stad verspreid liggen en het stempelen tot één groote fabriek. De aanvallende Duitsche vliegtuigen werden door goed weer begunstigd en konden hun bom men met groote trefkans op de massale fabrieks complexen werpen. SOFIA, 20 Nov. (Reuter) Twee Turksche sol daten, die aan de Turksch-Bulgaarsche grens waren verdwaald en op Bulgaarsch gebied gevan gen waren genomen, zijn thans uitgeleverd aan de Turksche autoriteiten. De Bulgaarsche minister van Oorlog heeft in verband hiermede verklaard, dat de soldaten zijn uitgeleverd als bewijs van de vriendschap pelijke gezindheid van Bulgarije jegens Turkije. Eenige dagen geleden meldden wij, dat de niéuwe zender Hilversum I (Lopik) voor uit zendingen in vreemde talen zou worden ge bruikt. Dit is niet geheel juist, slechts Koot wijk zendt berichten in vreemde talen uit, Hilversum I en II brengen uitsluitend Ne- derlandsche programma's. OSLO, 20 Nov. (D.N.B.). Voor vertegenwoor digers van het Duitsche en Noorsche economi sche leven heeft rijkscommissaris Terboven ge sproken over de beteekenis van de zoo juist op gerichte Duitsche Kamer van Koophandel te Oslo. Hfj zeide oen. over de economische toe komst van Noorwegen in het geheel Europeesche economische gebied, dat deze buitengewoon gunstig zal zijn. Als voornaamsten factor hier voor noemde de rijkscommissaris de ontsluiting van het land. Op dit gebied zijn reeds groote successen behaald. Hij zelf had zoo juist in een auto gereden over den nieuwen weg van Narvik naar Kirkenes. Half December zal ook de weg van Drontheim naar Narvik voltooid zijn. De ontsluiting van de rijkdommen van het land begint bij den we genaanleg die in het voorjaar nog uitgebreid zal worden. Verder wees de rijkscommissaris op de geweldige mogelijkheden voor den opbouw als gevolg van de stroomvoorziening en legde hij den nadruk op de mogelijkheden in boschbouw en visscherij. Tenslotte sprak rijkscommissaris Terboven de hoop uit, dat de Duitsche Kamer van Koophandel in Noorwegen tot welzijn van het economische leven van Duitschland en Noorwegen zou mogen werken. Deze vergadering werd bijgewoond door de kolonels-generaal van Falkenhorst en Stumpff. den rijkscommissaris voor de prijsvorming, gouw leider Wagner, verscheidene gecommitteerde staatsraden en talrijke vooraanstaande verte genwoordigers uit het economische leven van beide landen. ALGECIRAS, 20 Nov. (D.N.B.). Uit Gibral tar wordt gemeld, dat de Engelsche autoriteiten van plan zijn een hangbrug te bouwen over het kanaal, dat Gibraltar van het vasteland scheidt. Deze brug zal de eenige verbinding vormen tusschen Spanje en het eiland Gi braltar. De op het oogenblik in Gibraltar gelegerde Engelsche troepen zullen, naar van hier wordt gemeld, thans door nieuwe eenheden worden afgelost, die een dezer dagen in de vesting zullen aankomen. Over de plaats van bestem ming van deze afgeloste troep^i is niets be kend. Naar uit Gibraltar wordt gemeld, zou aan het einde van deze week of in het begin der volgende week een groot krachtig beschermd convooi, bestaande uit vijftig vrachtschepen, de haven van Gibraltar verlaten. Het convooi zal een dezer dagen worden samengesteld. BOEKAREST, 20 Nov. (D. N. B.) Officieel wordt medegedeeld, dat generaal Antonescoe dezer dagen gevolg zal geven aan een uitnoo diging van de Rijksregeering voor een bezoek aan Berlijn. Hij zal bij ditofficieele bezoek verge zeld worden door den minister van Buitenland sche Zaken, Stoerdza. den minister van Arbeid. Jaszinschi, den minister van Economische Zaken, Cancico, den onderstaatssecretaris Constant en den onderstaatssecretaris van het ministerie van Financiën Papanace, benevens door eenige journalisten. De Roemeensche leider van den staat zal in Berlijn belangrijke ontmoe tingen hebben met den Führer en met leidende persoonlijkheden van het Duitsche rijk. (Reeds in een deel onzer vorige oplage konden wij over dit bezoek een en ander berichten. Red.). NEW-YORK, 20 Nov. (D.N.B.) De „New- York Times" meldt uit Hamilton (Bermu da's), dat de bevolking verrast is door den waarschijnlijken omvang der aan de Ver eenigde Staten afgestane vloot- en lucht- bases. Het door de Amerikaansche com missie uitgezochte gebied omvat in de eer ste plaats drietiende van de geheele kolonie en verdeelt haar in twee deelen. Hiertegen heeft de commissie ter vertegenwoordiging van de belangen der Bermuda's scherp ge protesteerd. De commissie staat thans op het standpunt, dat aanneming van het oor spronkelijk voorstel voor de Bermuda's een ramp tengevolge zal hebben en tot kata- strophale economische resultaten moes lei den. De commissie der Bermuda's betwijfelt volgens genoemd Amerikaansch blad ook, of de aanhankelijkheid der bevolking jegens de Britsche Kroon dezen slag zal overleven. Verder meldt de „New York Times" uit San Juan de Portorico, dat de partij der nationa listen opgewekt heeft tot verzet tegen den Arr.e- rikaanschen dienstplicht en wel met de moti veering, dat de Portoricanen niet als verdedi gers der democratie gebruikt mogen worden, zoolang hun het democratische recht van na tionale souvereiniteit onthouden wordt. Volgens de nieuwe Amerikaansche diensplicht- wet zyn 210.000 Portoricanen dienstplichtig. U kent ze wel die typen, u ontmoet ze iederen dag, hetzij in uw werkkring hetzij op straat, of waar dan ook. Het zijn „uiterst gewichtige" persoonlijk heden, die een air aannemen om van te duizelen. Van een doodonnoozele gebeurtenis maken zij een evenement van je welste. Het zijn van die men- schen, die nu eenmaal alles schijnen mee te maken en er dan verhalen van weten op te disschen, die druipen van fantasie. In het vuur van hun gesprek bemerken zij niet eens, dat zij er tusschen worden genomen. Het klinkt ongelooflijk en dwaas, maar het is een feit, dat er menschen zijn. die zoo geweldig kunnen fantaseer en, dat zij de waarheid niet meer van nur. fan tasie kunnen onderscheiden. Hebt u al eens de moeite genomen, een of ander fraai relaas tot zijn ware pro porties terug te brengen? Zoo niet, probeert u het eens, u zult versteld staan van den uitslag en er van ge nieten. Gisteravond kwam ik een ken nis tegen, zijn rechterarm m het ver band. Volgens 't ooggetuigenverslag u weet wel van wien.was hij 's mid dags doodgereden. ISTANBOEL, 20 Nov. (D.N.B.) Ankara en Istanboel zijn reeds gisteravond begonnen met het verduisteren der straten. Behalve cp enkele hoofdverkeerswegen, stations en na- veninstallaties bianden de straatlantaarns niet. Aangekondigd is, dat deze regeling voor Istanboel principieel gehandhaafd zal blij ven, hetgeen beteekent, dat de straatverlich ting in bijna alle wijken der stad niet zal worden ontstoken. Verder wordt officieel medegedeeld, dat met het oog op den tegenwoordigen toestand vanaf 23 November het spoorwegverkeer zal worden beperkt. Op de lijn IstanboelAnkara zal in beide richtingen een dagtrein, alsmede op vier dagen per week een nachttrein uit den dienst worden genomen. Op de lijn AnkaraAdana zal op drie dagen per week een trein uit den dienst worden genomen. Op de lijn BandirmaSmyrna wordt eveneens de dagtreinverbinding opgehe ven. Op een vergadering der parlementsfractie van de Volkspartij neeft de ministerpresident een verandering van de wet ter bescherming van het nationale economische leven aangekondigd, waardoor het economische leven beter aan den tegenwoordigen politieken en economischen toe stand kan worden aangepast. GENÈVE, 20 Nov. (D. N. B.) Uit Vichy wordt gemeld, dat maarschalk Pétain Dins dagavond van zijn tweedaagsche inspectie reis aldaar is teruggekeerd. Volgens een ander bericht uit Vichy is tot nieuwen gouverneur van den Franschen Soe dan benoemd Desantil in plaats van Rapenne. Naar eveneens uit Vichy wordt gemeld, zijn 221 ambtenaren van Toulouse wegens schen ding van hun dienstplichten en als gevolg van hun politieke activiteit gedwongen met pen sioen gezonden. Om dezelfde redenen zyn nog 59 ambtenaren van hun functies ontheven. De kwestie van 77 employé's, die niet van Fransche ouders afstammen, wordt nog onderzocht. NEW-YORK, 20 Nov. tD.N.B.). De Canadee- sche minister van Marine. Macdonald, heeft in het Lagerhuis aangekondigd, dat Canada krach tens het gemeenschappelijk pact van verdedi ging met de Vereenigde Staten een marine opleidingsschool zal oprichten en op de Cana- deesche werven torpedojagers en wellicht krui sers zal gaan bouwen. De minister gaf als reden voor de uitbreiding der vloot op, dat Canada eenerzijds zijn verplichtingen moet nakomen, welke uit het pact met de Vereenigde Staten voortvloeien en anderzijds, dat Canada niet lan ger van Engeland alleen de bescherming der Canadeesche handelswegen mag verwachten. NEW YORK. 20 Nov. (D. N. B.) Volgens een United Press-berieht heeft de Iersche mi nister-president, De Valera, ten aanzien van de kwestie van afstand van Iersche vlootbases aan Engeland verklaard, dat deze rechtstreeks Ierlands nationale integriteit raakt. Ingeval Eize zijn havens aan Engeland uitlevert, zal het zelf direct bij den oorlog worden betrokken. Ten aanzien van het voorstel Iersche havens en luchtbases aan Canada te verpachten wees De Valera er op. dat Canada evenals Engeland oorlogvoerend is. Op de vraag, of Ierland zijn neutraliteit zou opgeven in ruil voor terugga re van Noord-Ierland, heeft volgens het genoemde agentschap de Iersche premier geantwoord, dat deze vraag er op neerkwam, of men het recht op vrijheid wilde opofferen voor het recht op een heid. De Iersche natie heeft recht op beide.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1