Helpen is plicht Generaal Antonescoe te Berlijn aangekomen 28 Nederlanders te Berlijn omgekomen Voor onbezorgd I Verduistering Von Papen via Sofia naar Ankara Hartelijk welkom in de Duitsche pers Vergeldingsaanvallen voortgezet Italiaansche dekkings troepen trekken terug Willem Stuvé's NIEUWE BONS I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS TAPVERBOD VOOR NOORD-BRABANT Commentaar op Troonrede van Koning George Engelsche bommenwerper stortte op een barak neer Duitsch weermachtsbericht GEEN SCHAARSCHTE AAN ZOUT I VRIJDAG 22 NOVEMBER 1940 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESl AD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22716 Na 's avonds zeven uur f Groote feestelijkheden in de Sovjet-Unie Ter herinnering aan Tolstoi PER ZEILSCHIP OVER DEN OCEAAN ANTONESCOE OVER HET NIEUWE ROEMENIë Horia Sima schrijft in „Wille zur Macht" over IJzeren Garde De gevangenneming van vice-maarschalk Boyd Hij zou plannen bij zich hebben voor de oorlogvoering in Egypte LONDEN WIL CONFEREN TIE BELEGGEN Van alle in Engeland vertoevende buitenlandsche regeeringen Overstrooming in Joego slavië breidt zich uit Grandi in München Ital. weermachtsbericht De wederzijdsche verliezen in hardnekkige gevechten aanzienlijk ORKAAN TEISTERDE JAMAICA Geheel dorp verdwenen; meer dan honderd personen gedood maar goed ver zorgd logeeren: HILVERSUM, TEL. 7941 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Voor brood, kaas en ei Kaas Ei Vleesch en vleeschwaren Rotterdam krijgt nieuwe arbeiderswoningen Ir. J. Govers directeur der beroepsbrandweer I HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 6E cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Vooi prijzen der „Omroepers" zie de rubriek V> De oorlog en de daaruit onvermij delijk voortvloeiende omstandig heden, die zich reeds in de zomer maanden deden gevoelen, drukken thans in den wintertijd nog zwaarder. Te zwaarder naarmate men minder stoffelijk en geestelijk weerstandsver mogen heeft. De wintertijd is onder normale omstandigheden altijd voor talloozen in ons volk een harde tijd en nu meer dan ooit, nu jaren van crisis en nood resulteerden in een oorlogsramp met haar gevolgen. De Rijkscommissaris persoonlijk heeft daarom het initiatief genomen tot het organiseeren van 'n ge weldige nationale hulpactie door en voor Nederlanders en dat hij daarbij gedacht heeft aan het voorbeeld van de „Winter- hilfe", die in het Groote Rijk, dat hij hier te lande vertegenwoordigt, reeds ja ren zegenrijk werkzaam is, spreekt wel Van zelf. Vandaar dat de opgerichte en in gang gezette organisatie en actie den naam „Winterhulp" draagt. Men zou sommige psychologische bezwaren, die blijkbaar tegen dezen naam in bepaalde kringen van ons volk worden gekoesterd, hebben kunnen voorkomen, indien men een anderen naam aan dit menschlie- Vende nationale werk zou hebben gege ven, maar „What is in a name?". Be halve degenen, die niet te overtuigen zijn, omdat zij niet overtuigd willen worden, zullen alle goedwillenden moe ten erkennen, dat er bijzondere en groote nooden in ons volk te lenigen vallen en dat dat gedaan moet worden door *,llen te zamen en door ieder afzonderlijk naar draagkracht en vermogen en dat dat het best en het meest doelmatig kan ge schieden door een groote gecentraliseer de nationale organisatie. Men kan, ge lijk hier en daar schijnt te geschieden, de thans opgerichte organisatie trachten te saboteeren door boosaardige en onver antwoordelijke, niet te bewijzen ver dachtmakingen, door het afscheuren der gele aanplakbiljetten (waarom werd voor deze het Nederlandsche volk in zijn geheel oproepende manifesten niet de boven alle partij- en meeningsver- schillen hoog uitwaaiende Nederlandsche driekleur gebruikt?), maar die zóó han delen, handelen in strijd met het meest elementaire belang van het Nederland sche volk in het algemeen en met dat van de noodlijdende Nederlandsche volksgroepen in het bijzonder. Van hun geheim en dus laf geknoei zullen niet zij zei ven, maar hun noodlijdende en hulp behoevende medeburgers eventueel de dupe worden. Toen het gevleugelde woord „Draagt elkanders lasten" werd gesproken, heeft het warmen en vruchtbaren weerklank gevonden in het om zijn nulp- vaardigheid en menschlievendheid be faamde hart van het Nederlandsche volk. En thans bij het grootsch opge zette Winterhulpwerk gaat het weer om elkanders nog verzwaarde lasten te dra gen. Terecht heeft de Nederlandsche Unie dan ook onmiddellijk het juiste voorbeeld gegeven door haar volledige medewerking aan deze door Nederlan ders geleide en uitgevoerde Nederland sche organisatie ten behoeve, van het Nederlandsche volk toe te zeggen. Zij heeft haar leger van colporteurs opge roepen om zich tijdelijk tot collectanten te transformeeren en haar politieke ac tie op de collecte-dagen stopgezet. Op die dagen dient alle politiek te zwijgen en mag slechts het vaderlandsche, van christelijke naastenliefde en mensch- lievende hulpvaardigheid warm klop pende Nederlandsche hart spreken. En hoe luider en overtuigender en eensge zinder het zal spreken, hoe beter het zal zijn voor de milde gevers en de ont vangers. Aan deze collecte offeren is niet Zoozeer het beoefenen van liefdadigheid als wel het vervullen van een nationalen plicht ten behoeve van onze medebur gers, die als zoodanig recht hebben op hulp en steun onzerzijds. Wij vertrouwen dan ook, dat de lichtgevende molentjes (een goedgekozen Nederlandsch sym bool) den 29sten en 30sten November op geen enkele oprecht vaderlandsche'Dorst zullen ontbreken, opdat zooveel moge lijk licht verspreid worde in dezen voor Velen zoo duisteren tijd. Het woord is aan het hart van Neder land. Toont, dat het op de rechte plaats Zit! De Commissaris der Provincie Noord-Brabant heeft naar de Telegraaf meldt beslist, dat In de Brabantsehe café's na 7 uur 's avonds geen Sterke drank meer mag worden getapt. De Commissaris heeft den burgemeesters in de provincie verzocht onverwijld een daartoe Strekkend verbod uit te vaardigen en op nauw keurige naleving van dit verbod toe te zien. De bevoegde autoriteiten der bezettende fciacht stemmen met dezen maatregel in. Zonsondergang 22 Nov. 17.40 Zonsopgang 23 Nov. 9.14 Maanopkomst 1.17 ondergang 14.17 (Foto Archief VICP.) Naar volgens een bericht van United Press aan haar bladen van de zijde van het Duit- sche gezantschap bekend gemaakt wordt, is de Duitsche ambassadeur in Turkije, von Papen, Donderdag per extra-vliegtuig te Sofia aangekomen. Hij zal zijn reis naar Ankara heden voortzetten. Ter zelfder tijd werd verklaard, dat hierin niets bijzonders was gelegen, daar von Papen steeds zijn vriend von Richthofen, den buiten gewonen gezant van Duitschland te Sofia-, be zoekt, wanneer hij op de doorreis naar Ankara is. Von Papen zal geen conferenties hebben met Bulgaarsche politieke persoonlijkheden. Naar verluidt heeft von Papen echter gister avond tijdens een diner in het Duitsche gezant schap een bespreking gevoerd met den Bul- gaarschen minister-president en den minister van Buitenlandsche Zaken. De kranten in de Sovjet-Unie wijdden op 20 November, den da-g waarop het dertig jaar ge leden was, dat Tolstoi overleed, een groot deel van hun kolommen aan, het aandenken van den genialen Russischen schrijver. Tienduizenden arbeiders bezocht de meetings en concerten, die bij deze gelegenheid georganiseerd waren en bezochten de tentoonstellingen, die geopend waren in Kolkor en de andere steden, waar de schrijver gewoond heeft. Een groot aantal in woners van Moskou en Leningrad en andere plaatsen heeft zich begeven naar Iasnai a Po- lonia. Excursies waren georganiseerd voor een bezoek aan het letterkundig museum van Tol stoi's voormalige landgoed. Te Moskou werd het staatsmuseum Tolstoi, dat gerestaureerd is heropend; in dit museum bewaart men Tolstoi's gehecle literaire nalatenschap. Ook was een groote tentoonstelling ingericht in het staats museum Lenine. Te Moskou zullen op 24 en 26 November wetenschappelijke sessies worden ge houden in het Internationale Letterkundig in stituut van de Academie van Wetenschappen en in het Huis der Geleerden. LA CORUNA, 22 Nov. (D.NJB.) Na een tocht van 54 dagen over den Atlantischen Oceaan is het Duitsche zeilschip Bugong al hier aangekomen. Aan boord bevond zich een ingenieur uit Hamburg met zijn vrouw, die den overtocht van Noord-Amerika naar Europa met het scheepje ondernomen hadden. De Bu gong was reeds Woensdag uit de haven Corne naar El Ferrol vertrokken, doch geraakte in een storm onklaar en moest naar La Coruna gesleept worden. BERLIJN, 22 Nov. (D.N.B.). Vanoch tend te kwart over tien zijn de Roemeen- sche minister-president, generaal Antones coe, en de minister van Buitenlandsche Zaken, Sturdza, die door de Duitsche re geering tot een bezoek waren uitgenoodigd, te Berlijn aangekomen. Met de heeren van hun gevolg werden zij op het station ver welkomd door den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop. Verder waren talrijke vertegenwoordigers van staat, party cn weel-macht, onder wie ge neraal-veld maarschalk Keitel, aanwezig. De gasten hebben hun intrek genomen In het slot Bellevue. In het gevolg van Antonescoe bevonden zich de Roemeensche gezant te Berlijn, Grecianoe, die de gasten tot aan de grens tegemoet gegaan was, de minister van Economische Zaken, Can- cicor, de minister van Arbeid, Janscinski, de staatssecretaris van Propaganda, Papanace, de rector van de universiteit te Boekarest, prof. Panaitescoe, de secretaris-generaal van het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken, Biris. de directeur van de nersafdeeling Medrea, de chef van de legionnaire pers, Randa, de chef van het kabinet kolonel Diaconescoe en de adjudant van Antonescoe, majoor Marin. Ter verwelkoming waren nog aanwezig de rijksorganisatieleider, dr. Ley, de rijksperschef, ar. Dietrich, de generaal der politie, Daluege, de commandant van Berlijn, luitenant-generaal Seifert, het hoofd der Berlijnsche politie, graaf Helldorf, de staatssecretarissen von Weizsacker, Bohle en Kenpler, de onderstaatssecretarissen Wörmann en Gaus, verder de Roemeensche ge zant Valer Pop, die zich met een bijzondere op dracht in Duitschland bevindt, leden van het Roemeensche gezantschap en de Italiaansche zaakgelastigde. Antonescoe en Von Ribbentrop schreden langs de voor het station aangetreden eere compagnie, waarna Von Ribbentrop den Roe- meenschen staatsleider vergezelde naar het slot Bellevue, waar deze werd ontvangen door staatsminister dr. Meissner. De Duitsche ochtendbladen verwelkomen den Roemeenschen staatsleider, generaal Antonescoe. als een persoon, die zich baseert op het nieuwe, door de asmogendheden gekenmerkte Europa. Zij betoogen, dat met het overnemen van de macht door Antonescoe een nieuwe phase be gonnen is in de geschiedenis van Roemenië. De Lokal Anzeiger schrijft, dat het Duitsche volk in Antonescoe den man verwelkomt, die met sterke hand zijn land van den afgrond heeft weerhouden en het uit de omsingeling der Brit- sche democratie bevrijd 'heeft. Het Zwölf Uhr Blatt wijst er op, dat Anto nescoe oog had voor de nieuwe ordening in Europa en voor de positie welke aan Roemenië in dit nieuwe Europa toekomt. Het Duitsche volk weet, dat deze staatsman en zijn volk be reid zijn elke bijdrage tot den opbouw van een vreedzaam Europa te leveren. De Völkischer Beobachter betoogt, dat Roe menië onder Antonescoe's leiding doordrongen wordt van den geest, welke een nieuwe wereld gaat vormen. Roemenië draagt zijn Europeesche verantwoording en volgt daarom het beginsel waarop de nieuwe ordening der oude wereld zich voltrekt. Het weet, dat het slechte aldus den vrede gewaarborgd krijgt, welke de voornaamste voorwaarde voor het slagen van zijn opbouwend werk in eigen land blijft. Daartoe naar beste vermogen bij te dragen. Is de beteekenis van het bezoek van Antonescoe aan Duitschland. WEENEN, 21 Nov (D.N.B.) De Roemeensche staatsleider en ministerpresident generaal An tonescoe, schrijft in het door rijksleider Baldur von Schirach uitgegeven orgaan der jeugd „Wille zur Macht" over het nieuwe Roemenië: „De nationaal-legionnaire staat ontleent zijn kracht en dynamiek aan de duizendjarige le vensvatbaarheid van de Roemeensche natie, daar de legionnaire beweging zelf de actiefste en hartstochtelijkste uiting van de Roemeensche volkskracht is. Het nationaal-legionnaire regime grondt zijn macht op de rijkdommen van den Roemeenschen bodem, op de handhaving van den onafgebroken en georganiseerden arbeid van ons volk. De wereld van morgen zal haar indeeling en structuur niet baseeren op de spits vondige inrichtingen van eenige verdragen, die meer afbreken dan opbouwen. De wereld van morgen zal geen vertrouwen stellen in politieke inrichtingen, die lederen natuurlijken ecönomi- schen grondslag ontberen. Onze inschakeling in BERLIJN, 22 Nov. (D.N.B.)De Koning van Engeland heeft bij de opening van het parlement In Londen, zoo schrijft de Deutsche diplomatisch- politische Korrespondenz, hoewel het sinds lang ook door Engelsche getuigenissen bewezen is, dat Engeland te München tijd wilde winnen om na een grondige bewapening en bij een gunstige politieke constellatie Duitschland aan te vallen onbekommerd weer gesproken, van den strijd tegen de aanvallende landen. Juist de Britsche Koning wil den oorlog voortzetten'z.g. in het be lang van die gebieden, die grootendeels door het geraffineerde spel van Engeland bij dezen strijd betrokken zijn geraakt. Er is hem veel aan ge legen, dat in dezen Engelschen oorlog zooveel mogelijk krachten aan menschen en materiaal Engeland ter zijde zullen staan. In al zijn oor logen heeft Engeland het, naar bekend is, aan derde machten overgelaten voor Groot-Brittannië de kastanjes uit het vuur te halen. Nu zijn arglistige plannen jammerlijk mislukt zijn, voelt Engeland thans grondig aan eigen lijf den strijd, dien het tegen het Duitsche rijk en zijn Italiaan- schen. bondgenoot had denken te voeren. Daarom kijkt Londen thans krampachtig uit naar moge lijkheden om de verderf brengende aanvallen op Engelsche militaire doelen naar andere streken, het liefst eerst naar Ierland, over te brengen. Voorts zou men, naar de minister voor Indië verried, in Indië de arsenalen willen openstellen om daarmede later bondgenooten en bevrijde volkeren te bewapenen, teneinde in de eerste linie voor Engeland te strijden. Gebruik van vreemde volkeren voor handhaving van de Brit sche hegemonie en tot voortzetting van den Britschen hongeroorlog, dat zijn en blijven dus de doelstellingen van de Britsche vrijheid, de „fundamenteele idealen" van Engeland. Geen wonder, dat Churchill zich wel wacht, verklarin gen af te leggen over de Engelsche oorlogsdoel einden. In tegenstelling daartoe, beschouwen de volkeren van het driemogendhedenpact het als een voorwaarde voor een bUjvenden vrede, dat elk land ter wereld de hem toekomende ruimte verkrijgt. Zij zijn besloten een nieuwe ordening te vestigen en te handhaven, welke den bloei en welvaart van deze ruimten kan bevorderen. Tegen deze idealen- zal Engeland met zijn tradi tie welke in strijd is met elke ware volkeren gemeenschap, het moeten afleggen. de as is de aansluiting bij de nieuwe wereld, de stap, waarmede het Roemeensche volk den weg der toekomst betreden heeft. Van dezen weg zullen wij niet afwijken." De commandant van de legionnaire beweging, Horia Sima, schrijft in hetzelfde nummer van „Wille zur macht"; „De IJzeren Garde bewondert in den Führer van het Duitsche volk de enorme krachtsont plooiing der ziel, die de eene overwinning na de andere bevocht en het Duitsche volk het ge loof in zijn lotsbestemming weergegeven heeft. De legionnaire beweging voelt zich gelukkig te staan naast degenen, die de Arische cultuur ver tegenwoordigen en daarmede het ideaal te kun nen vervullen, waarvoor de kapitein van de IJzeren Garde, Coriranoe, gevallen is." Het A. N. P. meldt uit Berlijn: Eenige dagen geleden Is tijdens een luchtalarm te Berlijn een Engelsche bom menwerper neergeschoten, die, nadat hij zich van zyn bom men last had bevrijd, is neergestort op een barak, waarin zich een groot aantal arbeiders, onder wie vele Ne derlanders, bevonden. Deze arbeiders wa ren uit vermoeidheid ondanks het lucht alarm te bed gebleven. De zwaar met ben zine beladen bommenwerper veroorzaakte een ontzettenden brand in de barak, waar- bij 28 Nederlandsche arbeiders het leven hebben gelaten. Van bevoegde Duitsche zijde heeft men ons verklaard het voorgevallene oprecht te betreu ren. Het Is bijzonder tragisch, dat zooveel Ne derlandsche arbeiders van dit ongeval het slachtoffer zijn geworden. Men merkt echter op, dat een dergelijk voorval tot de hooge uitzonderingen behoort, waarbij nog komt, dat de slachtoffers geen gebruik hebben gemaakt van de wel aanwezige schuilgelegenheden. De lijken der slachtoffers, wier namen wij later hopen te kunnen melden, zijn Donder dag begraven. STOCKHOLM, 22 Nov. (D.N.B.). De nieuwe plaatsvervangende opperbevelhebber van de Britsche luchtstrijdkrachten in het Nabije Oos ten, vice-luchtmaarschalk Boyd, die door de Ita lianen in Sicilië tot landen werd gedwongen en gevangen genomen is, had, naar uit Londen wordt gemeidt, zeer belangrijke papieren bij zich, die den Italianen thans in handen gevallen zijn. Men wijst er te Londen op, dat Boyd zich op weg naar Egypte bevond en dat de documen ten, die hij bij zich had, van de grootste mili taire beteekenis waren. Het zouden strategische plannen zijn voor de Britsche oorlogvoering in het Nabije Oosten, vooral in Egypte. ROME, 22 Nov. (Stefani) De Engelschen hebben besloten ook van hun kant over te gaan tot een groot diplomatiek offensief als tegen hanger tot de bedrijvigheid voor opbouw en wederopbouw van Europa, zooals ondernomen <ioor de asmogendheden. Volgens een bericht uit Londen aan de New York Times zou Engeland n.l. willen beginnen met een conferentie van alle in Engeland ver toevende buitenlandsche regeeringen, waarin de middelen besproken zouden moeten worden om den oorlog te winnen. Alle bondgenooten van Groot-Brittannië zouden, zoo verklaart men, moeten deelnemen aan de vredesconfe rentie. De Popoio di Roma, die bovenstaand bericst Weergeeft, voegt hieraan toe, dat Engeland hiermede dus een Congres van ,,dooden" zou beleggen, teneinde de .levensruimte vast te stel len van hen die niet meer in leven zijn BELGRADO, 22 Nov. (D.N.B.). De overstroo ming van de Save en haar zijrivieren neemt steeds grootere vormen aan. De stand van de Save is nog slechte enkele centimeters beneden dien van 1933, toen 5.000 hectare vruchtbaar land werden overstroomd. Ook de rivieren en beken in Bosnië en Hcrzegowina wassen. MÜNCHEN, 22 Nov. (D.N.B.). De Italiaansche minister van Justitie, Grandi, is in München aangekomen om deel te nemen aan de jaarlijk- sche vergadering van de academie voor Duitsch recht. Grandi heeft een bezoek gebracht aan rijksminister frank. In aansluiting hierop be gaven rijksminister Frank en de Italiaansche minister van Justitie, Grandi, zich naar den plaatsvervanger van den Führer, Rudolf Hess. BERLIJN, 22 Nov. (D.N.B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het luchtwapen ondernam ook in den nacht van 20 op 21 November succesvolle vergeldings aanvallen op Londen, Birmingham en andere wapenfabrieken in Midden-Engeland, alsmede op havencomplexen en bedrijven in Zuid- Engeland. Op 21 November werden in het kader van de bewapende verkenning Londen en voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Zuid- en Zuidoost-Engeland met bom men bestookt. Spoorlijnen en fabriekscomplexer, ontvingen treffers. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen voor Britsche havens. In den nacht van 21 op 22 November vlogen geen vijan delijke vliegtuigen het gebied van het Duitsche Rijk binnen. Twee eigen toestellen worden ver mist. ERGENS IN ITALIë, 22 Nov. (Stefani). In zijn communiqué no. 168 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Onze dekkingstroepen, bestaande uit twee divisies, die by het begin der vijandelijk heden in defensieve positie waren opgesteld langs de grens tusschen Griekenland en Albanië, hebben zich na elf dagen strijd teruggetrokken tot een lijn ten Westen van de stad Koritza, welke ontruimd is. In dit tijdvak hebben zich hardnekkige gevechten afgespeeld. Onze verliezen zyn aanzienlijk, doch die van den vijand even eens en wellicht in erger mate. Onze verster kingen concentreeren zich op een nieuwe linie. Ondanks de zeer slechte weersgesteld heid, werkte onze luchtmacht samen met de troepen en bombardeerde eenige vijandelijke doelen. In Noord-Afrika hebben onze luchtformaties spoorwegwerken en andere vijandelijke installa ties te Mersa Matroe gebombardeerd. Volgens later ontvangen inlichtingen blijkt, dat tijdens het gevecht dart zich op 19 November heeft af gespeeld, een tiental vijandelijke pantserwagens vernield zijn, waarvan vier van gemiddeld type, en dat een twintigtal auto's beschadigd zijn. De aan den vijand toegebrachte verliezen aan men- schenlevens waren aanzienlijk. De vijand heeft luchtaanvallen ondernomen op Solloem, Bardia, Tobroek en Benghazi. De aangerichte materieele schade is onbeteekenend. Vijandelijke schepen bombardeeren de zofle ten Oosten van Sidi el Barrani, alsmede onze stel lingen te Ouadi Maktila. Er vielen geen slacht offers en er werd geen schade aangericht. In de Egeïsche Zee wierpen vijandelijke vliegtuigen op goed geluk bommen op het eiland Leros. Het grotoste deel daarvan viel in zee. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade berokkend. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen het vliegveld Roseires gebombardeerd en een brand veroorzaakt. Tijdens den door onze luchtmacht ondernomen aanval op de haven van Aden, waarvan melding gemaakt is in het communiqué van gisteren, blijken een schip en installaties van het vliegveld getroffen te zijn. Vijandelijke toestellen hebben Assab gebombardeerd, zonder slachtoffers te maken. Er werd ernstige schade toegebracht aan het inlandsche dorp. Te Mas- saoea, Decamere, Ahmara werd geen schade aangericht. Evenmin vielen er slachtoffers. Te Hargeisa werd een persoon gedood en werden vijf menschen gewond. Te Asosa, ten Zuid-Oos ten van Koermoek, werden acht personen ge wond. KINGSTON, 21 Nov. Naar het Zwit- sersche persbureau S.P.T. aan haar bladen meldt, is het eiland Jamaica Woensdag door een geweldigen orkaan geteisterd, welke volgens de tot nu toe ontvangen be richten ver over de honderd dooden heeft geëischt. De orkaan was van een kracht, zooals men die de laatste negentien jaar niet heeft mee gemaakt. Gemeld wordt, dat het dorp Ewarton in het Diablogebergte, grootendeels is wegge vaagd. Honderden houten huisjes zijn door de kracht van den storm in een ravijn geslingerd, waarbij tientallen personen, die door de Wmd- stooten waren verrast, mee in de diepte ver dwenen. De spoorwegverbinding tusschen Kingston en net binnenland is verbroken. Halverwegen Spanishtown en het plaatsje Linstead hebber, de slagregens, die onmiddellijk op den orkaan volgden, den spoordijk over enkele meters weg gespoeld. Ooggetuigen hebben verklaard, dat de iuotot plotseling verduisterde, waarna een zoo hevige windstoot volgde, dat de menschen tegen den grond werden geslagen. In de buurt van Locky Valley zijn twee auto's in een riviertje gewaaid.' De inzittenden verdronken. Tusschen Kingston en Middlesex bestaat ook geen telefonische ver binding meer, daar op verschillende plaatsen telefoonpalen zijn afgeknapt. In de suikerplan tages zijn groote verwoestingen aangericht. De autoriteiten hebben in allerijl reddingsexpedi ties naar de getroffen dorpen gezonden. i J.u TiH «JLIiUU Chocolade letters, gevuld met zachte nougat in carton verp. 1 GULDENM en W Gld. 1.25; onze bekende gelukshoeven en harten. 7 GROOTE HOUTSTRAAT 7 tegenover Paarlaarsteeg De secretaris-generaal, waarnemend hcofd van het departement van Landbouw en Vis- scherü, maakt het navolgende bekend: Elk der met „16" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 25 November tot en met Zondag 1 December recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Voorts geeft elke der met „16" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voo» de hiema genoemde bakkerij- producten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, speculaas 140 gram. andere koekjes 200 gram, koek 160 gram. cake 300 gram, gevuld klein kerstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. biscuit en wafels 90 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet ge noemd zjjn. geldt, dat een rantsoen een hoe veelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 1 December nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 2 tot en met 8 December, met dien ver stande. dat zii gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, res taurants e.d. Gedurende het tijdvak van Maandag 25 No vember tot en met Zondag 1 December ceeft de met ..24" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke op 1 December nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 8 December. De bonnen mogen gedurende de week van 2 tot en met 8 December niet gebruikt worden in hotels, restaurants e.d. In verband met bovenstaande bonaanwijzing voor kaas wordt er nogmaals de aandacht cp gevestigd, dat de met ..1" tot en met .,13" ge nummerde bonnen van het algemeen distri butiebonboekje niet aangewezen zullen worden en dus vernietigd kunnen worden. Gedurende het tijdvak van Maandag 25 No vember tot en met Zondag 1 December geeft de met „37" genummerde bon van het aleemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 1 December nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 8 December, met dien verstande dat ook zij gedurende de week van 2 tot en met 8 De cember niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. De bannen voor vleesch en vleeschwaren wor den afzonderlijk bekend gemaakt. In de Donderdagmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Rotterdam heeft wethouder Donner meegedeeld, dat B. en W. zich informatief hebben gewend tot den se cretaris-generaal wnd. hoofd van het departe ment van Binnenlandsche Zaken met het ver zoek. of wijziging van de loon- en salarisrege- ling van het gemeentepersoneel op bezwaren zou stuiten. Het antwoord heeft B. en W. nog niet bereikt. De raad bekrachtigde de benoeming van den heer ir. J. Govers, voordien majoor bij den ge- neralen staf van het Nederlandsche leger, tot directeur van de op te richten beroepsbrand weer, welke voor Rotterdam uit 300 man zal bestaan, voorloopig met een kern van 120 man personeel. Er werd f 20.000 beschikbaar gesteld voor ontwikkelingscursussen voor wachtgelders on der het kantoorpersoneel, welke cursussen uit gaan van de Scheepvaartvereeniging Zuid. Tenslotte verleende de raad medewerking aan een plan van de Mij. Volkshuisvesting Vreewijk voor den bouw van 579 arbeiderswoningen op den linker Maasoever. Van bevoegde zijde verzoekt men ons mede te deelen, dat de van tijd tot tijd opduikende geruchten over schaarschte aan zout in strijd zijn met de feiten en iederen grond missen. De zoutrijkdom van eigen bodem en de on gestoorde aanvoer van buitenlandsch ruw zout als grondstof voor de zoutziederijen, zoomede de productiecapaciteit der Nederlandsche zout fabrieken, waarborgen de voorziening van elke Nederlandsche behoefte aan zout. Van dit artikel kunnen bovendien nog zelfs aanzienlijke hoeveelheden uit ons land naar andère landen worden uitgevoerd, zooals reeds sedert jaren het geval is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1