Staat van beleg in Turkije Nieuwe aanvallen op Birmingham Treinbotsing nabij Amsterdam Vordering van bankpapier Himmler bij Mussolini en Ciano Waarnemers der V.S. op Britsche vloot Duitsch geschutvuur op Zuid-Oost Engeland Verduistering „N00RD-BRABAND" KEIP SPelikan Dampo Bonbons 1 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De receptie ter eere van Antonescoe Wagon met stroo in brand geraakt ZATERDAG 23 NOVEMBER 1940 - AVONDBLAD LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESl AD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22718 Von Papen in Turkije terug Koningin-moeder Helena uit Belgrado vertrokken Onverwachte dood van Sidorovici FRANSCH PROTEST TE WASHINGTON Tegen de financieele blokkeering van Martinique In de stad woeden groote branden Roosevelt over Amerika's hulp aan Engeland Uitbreiding niet waarschijnlijk De oorlogsindustrie der V. S. Treinverkeer weer normaal DE STEUNPUNTEN IN ZUID-AMERIKA Mislukte ontvluchting van Garolisten te Boekarest De Britsche propaganda in Amerika Suner brengt rapport uit aan Franco VAKUNIE IN BELGIë Nieuwe arrestaties in Indië #- nut duutle Een fprtil van UW CADEAU *12.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN DollarsZwitsersche francs en Zweedsche kronen moeten worden ingeleverd KOSTBARE REPARATIE De strijd in Italiaansch Oost-AJrika Duitsche vrijwilligers aan een bron, tijdens hun opmarsch van Astara_r-:r l (Foto Weltbitd) HERSTEL VAN SPORTIEVE BETREKKINGEN? Pogingen tot internationaal contact GROOTE PRIJS VAN PARIJS De overstroomingen in Joego-Slavië NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Vooi prijzen der „Omroepers" zie de rubriek ANKARA, 23 Nov. (Stefani) De Turksche ministerraad heeft den staat van beleg uitgevaardigd voor den duur van een maand in de dis tricten Istanboel, Cirklareli, Edirne, 9ekirdag, Canakkale en Kokaeli. De commandant der gendarmerie te Istanboel is benoemd tot plaat selijk commandant gedurende den staat van beleg. Voorts wijst men erop, dat deze maatregel, evenals die der verduistering, een onderdeel vormt van de voorzorgsmaatregelen, welk genomen worden in verband met den internationalen toestand. Vandaag zullen nieuwe beperkingen van kracht worden. Het zal b.v. niet meer mogelijk zijn benzine te ver krijgen, uitgezonderd voor de am bassades en de consulaten. De taxi's zullen tot de helft beperkt worden. De Duitsche ambassadeur Von Papen is per Vliegtuig uit Berlijn teruggekeerd. Op de vraag °f hij voorstellen van zijn regeering meebracht voor de Turksche regeering, antwoordde Von Papen, dat elke diplomaat, die uit zijn land terugkeert, altijd mededeelingen te doen heeft. ROME, 23 Nov. (D.N.B.). Rijksminister rijksleider der SB. Himmler, die ter gelegen heid van de begrafenis van senator Bocchini in Rome vertoefde, is Vrijdag door Musso lini ontvangen en heeft met den Duce een hartelijk onderhoud gehad. Vrijdagavond is Himmler weer uit Rome vertrokken. Ook heeft hij nog graaf Ciano en andere hooge Itaiiaahsche personen ontmoet. WASHINGTON, 23 Not. (D.N.B.) Het Amerikaansche ministerie van Marine heeft gisteren verklaard, dat de vloot van de Ver- eenigde Staten waarnemers op de Britsche vloot heeft. Gegevens over aantal of soort' Van deze waarnemers wenscht het ministe rie niet te verstrekken. BERLIJN, 22 Nov. (DNB) Verdragend Duitsch legergeschut heeft vanmiddag voor de oorlogvoering belangrijke installaties ten Zuid-Oosten van Londen met goed gevolg onder vuur genomen. Belgrado, 23 Nov. <d.n.b.) De Konin- 8in-moeder van Roemenië, Helena, is Vrijdag avond weer uit Belgrado vertrokken. Ten af scheid waren op het station aanwezig de prins- tegent Paul, prinses Olga en haar zoon prins Alexander. Boekarest, 29 nov. cd. n. bi De vroe- ^re commandant van de Roemeensche staats- Jeügd ten tijde van het regime-Carol, de zooge naamde „landswacht", Sidorovici, heeeft zich Vrijdagmiddag door en kogel van het leven be- tQofd Eenigen tijd geleden was Sidorovici huis vest. opgelegd. .Washington, 23 Nov. (d.n.b.) De ftatische regeering heeft, naar de Associated ftess uit Fort de France (Martinique) meldt, tijdag bij het Amerikaansche departement Buitenlandsche Zaken geprotesteerd tegen financieele blokkeering van Martinique door Vereenigde Staten. In dit protest zou van regeering te Washington geëischt worden, zij zich duidelijk uitspreekt ten aanzien ah de handelsbetrekkingen tusschen de Ver- r^higde Staten en Martinique. De Amerikaan- jthe financieele blokkade, zoo wordt in dit ver- 8bd verder gezegd, is vooral gericht tegen de ?%erplanters op Martinique. Amerikaansche ^ttia's weigeren verder, om vleesch, leder, ?eel en textielgoederen naar Martinique te t-Wen, zoodat aldaar reeds een merkbaar te- °rt aan deze goederen is ontstaan. Rijkscommissaris rijksminister Seyss Inqu art heeft te Heerlen de Huskens-kolonie, een complex mijnwerkerswoningen, bezoc hi. Dc Rijkscommissaris ging te voet door een groot deel der kolonie. (Foto Stapf) BERLIJN, 23 Nov. (D.N.B.)Sinds de eerste uren van Vrijdagavond hebben sterke Duitsche luchtstrijdkrachten opnieuw aan vallen op Birmingham ondernomen. De eer ste vliegtuigen keerden nog voor midder nacht terug. De bemanningen rapporteerden een nieuw groot succes der aanvallen. In Birmingham woeden reusachtige branden, die zich over groote gebouwencomplexen uit strekken, terwijl overal afzonderlijke kleine branden uitbreken. De in duikvlucht aan vallende bommenwerpers hebben talrijke lichtfakkels uitgeworpen, waardoor zij nieu we bijzonderheden verkregen over den toe stand yan de stad. Zij zagen bevestigd, dat heele straten, treinen en fabriekscomplexen verwoest en uitgebrand zijn. De aanvallen in den afgeloopen nacht wa ren hoofdzakelijk gericht op de wapenfabrieken die tot dusver voor de Duitsche bommen nog gespaard gebleven waren. Dank zij het gunstige weer konden de aanvallen vannacht op elke mogelijke wijze ondernomen worden. Afzonder lijke vluchten wisselden af met aanvallen van strijdkrachten in massa. De voortdurende wis selende gevechtstactiek maakt het den luchtaf weer onmogelijk doeltreffend op te treden. Voor het eerst werden in grooten getale op Birming ham aanvallen in duikvlucht ondernomen. Zü waren gericht op bepaalde zeer belangrijke be drijven der Engelsche vliegtuigindustrie. Van brandbommen tot de zwaarste brisantbommen werden gebruikt. De uitwerking was zoo ontzet tend, dat de af -en aanvliegende Duitsche piloten uithun vliegtuigen den vuurgloed der enorme branden konden zien. Dit bewijst, dat niet slechts huizen in brand stonden, doch dat reus achtige voorraden grondstoffen te Birmingham als ruwe wol en ruwe katoen door de Duitsche aanvallen in brand moeten zijn geraakt. Uit New York meldt het D.N.B.: Gebruikma kend van het gunstig weer zijn Duitsche vlieg tuigen naar Associated Press uit Londen meldt, Vrijdagavond na het invallen van de duisternis weer over het Kanaal gevlogen. Hun aanvallen waren gericht op Kent, Londen, Li verpool en de Midlands. Boven een industrie stad in de West-Midlands wierpen Duitsche bombardementseskaders lichtfakkels, brand- en brisantbommen. Een niet genoemd aantal hui zen werd vernield. NEW YORK, 22 Nov. (D.N.B.) President Roosevelt heeft vandaag op de persconferentie verklaard, dat de hulp der Vereenigde Staten aan Engeland onder de tegenwoordige omstan digheden haar hoogtepunt bijna heeft» bereikt, .Alles wat maar eenigszins mogelijk is" wordt op het oogenblik gedaan. Men mag het, aldus Roosevelt, niet voor zeker achten, dat uitbrei ding der Amerikaansche hulp aan Engeland overwogen wordt. Roosevelt verklaarde voorts, dat de regeering intrekking van de Johnson Act (verbod tot het verstrekken van leeningen aan oorlogsdebiteuren der V.S.) en de mogelijk heid van Amerikaansche escortes voor eigen koopvaardijschepen op den Atlantischen Oceaan niet in behandeling heeft. De democratische afgevaardigde Cox heeft in het Huis van Afgevaardigden voorgesteld een wet uit te vaardigen, waarbij stakingen in de bewapeningsindustrie als „hoogverraad tegen de regeering" beschouwd worden. Zonsondergang 23 Nov. 17.39 Zonsopgang 24 Nov. 9.15 23 Nov. Maanopkomst 1.40 ondergang 14.45 Zonsondergang 24 Nov. 17.38 Zonsopgang 25 Nov. 9.17 24 Nov. Maanopkomst 2.33 ondergang 15.13 BERLIJN, 22 Nov. (D.N.B.) Ter eere van den Roemeenschen staatsleider generaal Antonescoe en den Roemeenschen minister van Buitenland sche Zaken Prins Stoerdza heeft de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken Vrijdag avond in het hotel Adlon een receptie gegeven, waarbp ook de overige leden van de Roemeensche delegatie, de Roemeensche gezant te Berlijn Greciani mei de leden van het gezantschap, staatssecretaris Dimitrioe en de gezant Valer Pop, die beiden met een bijzondere missie te Berlijn vertoeven, aanwezig waren. Ook de Japansche ambassadeur te Berlijn, Koeroesoe, de Italiaansch ambassadeur Buti, die op het oogenblik te Berlijn vertoeft en de Hongaarsche gezant waren tegenwoordig. Van Duitsche zijde waren aanwezig: generaal-veldmaarschalk Kei tel, rijksorganisatieleider dr. Ley, rijksperschef dr. Dietrich en andere vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht. Vrijdagavond even voor half twaalf is op de spoorlijn AmsterdamHaarlem een ernstige botsing ontstaan, waardoor het treinver keer. vertraging heeft ondervonden. Geluk kig heeft het ongeluk geen slachtoffers geëischt. Omstreeks kwart over elf was uit Haarlem een uit vier rijtuigen bestaande personentrein vertrokken, waarin behalve het personeel ver moedelijk drie passagiers zaten. Vóór dezen trein reed een lange goederentrein. Ter hoogte van de gasfabriek in Amsterdam West is de personentrein, dcor een gemaakte fout, met een harden klap op den goederentrein ingereden. De gevolgen waren zeer ernstig De laatste wagen van den goederentrein werd opzij ge worpen en kwam op het linkerspoor terecht. De motorwagen van den personentrein ontspoorde, echter niet alvorens gedeeltelijk op den tweeden wagon van den goederentrein geschoven te zijn. Deze wagen was geladen met balen stroo. Een brandende kachel, welke in den bagagewagen van den goederentrein stond, werd door den kopwand geslagen en door vonken uit deze kachel vatte het stroo vlam. Binnen enkele oogenblikken laaiden de vlammen hoog op, waardoor de omgeving hel verlicht werd. Wij spraken den bewaker van het terrein van de gasfabriek, die juist zijn ronde deed. „Het was een harde klap", aldus onze zegsman, „en toen de vlammen zoo hocg oplaaiden, dacht ik aan vankelijk dat de gashouder vlam had gevat". De man waarschuwde onmiddellijk de brand weer, politie en geneeskundigen dienst. Ook van de zijde van het Centraal Station waren deze reeds spoedig gealarmeerd. Met haar bekende snelheid was de brandweer op het terrein van het ongeluk aanwezig. Zij was uitgerukt met twee motors pui ten van de kazernes Rozengracht en Prinsengracht, een gereedschapswagen van de Achtergracht en twee spuiten van de lucht - bescherm.ingsbrandweer van de kazerne Brou wersgracht. Ondanks de moeilijke terreinsom standigheden wisten de brandwachts, welke on der commando stonden van den commandant, den heer Gordijn Jr., en hoofdbrandmeester W. de Boer, snel water te geven en den brand energiek aan te pakken. Zij waren het vuur dam ook spoedig meester, al kostte het na- blusschen van het brandende stroo nog geruimen tijd. De G. G. en G. D. die eveneens gealarmeerd was, kon reeds spoedig gewaarschuwd worden, dat zijn assistentie niet noodig was, aangezien gebleken was, dat persoonlijke ongelukken ge lukkig uitgebleven waren. Op het terrein van het ongeluk waren tevens aanwezig de hoofdinspecteur van polütie J. v. d. Berg, chef van het bureau Spaamdammer- straat, en de heer Jongstra, chef van het. Cen traal Station. Beide, heeren leidden het onder zoek. De juiste toedracht en oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. Een nader on derzoek wordt ingesteld. Uiteraard is groote materieele schade aange richt. De brokstukken van de spoorwagons lig gen verspreid over de posorbaan, evenals het stroo, dat door de brandweer uitgehaald was ter voorkoming van derder ongelukken. De drie passagiers begaven zich te voet naar Sloterdijk, vanwaar zij de thuisreis op eigen gelegenheid voortzetten. Het treinverkeer ondervond ernstige stagna tie, doch was Zaterdagbmorgen om. 1 uur weer normaal. werd, dat drie leden der legionnaire politie hierbij betrokken waren. Een slaagde er in te I ontvluchten. De tweede wierp zich uit een bo venverdieping van de politieprefectuur op de binnenplaats en was terstond dood. De derde werd gearresteerd en op de binnen plaats van het bureau van politie openlijk in ketenen aan de kaak gesteld. 'BUENOS AIRES, 23 Nov. (D.Sj.B.) Het Argentijnsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft Vrijdagavond het volgende com muniqué uitgegeven: Naar aanleiding van kwesties welke met het oprichten van pan-Amerikaansche vloot- en luchtbases samenhangen, hebben de departe menten van Buitenlandsche Zaken van Argen tinië en Uruguay destijds een gedachtenwisse - iing geopend over dit vraagstuk en andere pro blemen, welke voor beide landen van belang zijn. Deze besprekingen worden in den geest der nauwe en oprechte samenwerking voort gezet, overeenkomstig dé betrekkingen tus schen beide landen. De vraagstukken van de Rio de la Plata, welke met de belangen var. Argentinië en Uruguay ondeelbaar verbonden zijn, moeten uiteraard gezien worden in het licht der plannen voor een continentale verde diging en in den geest der solidariteit, welke de besluiten der jongste pan-Amerikaansche con ferentie bezield heeft. Uit Washington meldt het D.N.B.: De Se naat der Ver. Staten heeft Vrijdag na een langdurige bijeenkomst besloten nooit be slissingen over steunpunten te nemen, welke voor Uruguay het verlies van rechtsgebied ten gevolge kunnen hebben. BOEKAREST, 22 Nov. (D. N. B.) Enkele aanhangers van het regiem van Carol, die be trokken waren bij den moord van Codreanoe en in de militaire gevangenis Jilava bij Boeka rest ondergebracht waren, waaronder zich ook de voormalige politieperfect, generaal Marines- coe, bevond, hebben een poging gedaan om de wacht, die daar door de legionnairsbeweging ge plaatst was, om te koopen ten einde te kunnen ontvluchten. Dit werd ontdekt. Geconstateerd WASHINGTON, 23 Nov. (D.N.B.) De de mocratische senator Holt heeft Vrijdag aan de commissie van onderzoek naar on-Amerikaan- sche agitatie verzocht, zich terstond bezig te houden met dë Engelsche propaganda in de Vereenigde Staten. De commissie^ dient vooral haar aandacht te besteden aan stéunverleening van Britsche zijde aan bepaalde Amerikaansche bladen. De commissie White, zoo zeide Holt, is niets anders van pian, dan de Vereenigde Sta ten in den oorlog te storten. Het Congres on derneemt echter niets tegen de commissie- White welke zich bezig houdt met de hulp verleening aan Engeland omdat zij officieel gesteund wordt. De actie van deze commissie wordt niet onderzocht, omdat daarachter hooge regeeringsambtenaren staan, die een krachti- gen druk op het Congres zouden kunnen uit oefenen. MADRID, 23 Nov. (D.N.B.) De minister van Buitenlandsche Zaken, Serrano Suner. heeft, naar de persafdeeling van het Departe ment mededeelt. Donderdagmiddag, na zijn terugkeer uit Duitschland, een langdurige be spreking gehad met generaal Franco, wien hij verslag uitbracht over het resultaat van zijn onderhandelingen in Bérchtesgaden. Op dc. thuisreis was Suner te Parijs door Pierre Lava! ontvangen. BRUSSEL, 22 Nov. (DNB) Voor de volledige reorganisatie van het vakverenigingsleven in het Vlaamsche en Waalsche gebied hebben de leidende vakverenigingen vandaag besloten een van alle partijpolitiek bevrijde eenheids organisatie op te richten. Dit nieuwe lichaam draagt den naam „Unie der hand- en geestes- arbeiders" (Union des travailleurs manüel et intellectuels)en heeft haar zetel te Brussel. SJANGHAI, 23 Nov. (D.N.B.) De Engel- schen hebben, volgens een bericht uit Bombay, vijf vroegere Indische ministers gearresteerd, onder wie eenige vroegere minister-presidenten. - V <•- Y GR. HOUTSTRAAT naasi Luxor De Nederlandsche Bank maakt bekend dat zij besloten heeft tot vordering van het aange boden bankpapier, luidende in dollars, Zwitser sche francs en Zweedsche kronen, over te gaan. Te dien einde roept zij de ingezetenen, voor zoover zij bedoeld bankpapier nog in eigendom hebben of daarover het beschikkingsrecht heb ben als bedoeld in artikel 9, vijfde lid der Deviezenverordening, op dit bankpapier voor 10 December 1940 aan DeS-Nederlandache Bank te verkoopen en over te dragen. Inlevering van het bankpapier in kwestie kan niet bij De Nederlandsche Bank geschieden, doch uitsluitend bij de deviezenbanken. Deze zijn gerechtigd voor hunne bemiddeling- een provisie van met een minimum van f 0.25, vermeerderd met de eventueele porti- en assuran- tiekosten, in rekening te brengen. Desgewenscht kan de inlevering bij de deviezenbanken ook plaatsvinden door bemiddeling van niet- deviezenbanken of commissionnairs, die hiervoor dezelfde provisie, vermeerderd met de even tueele porti- en assurantiekosten, in rekening brengen. Ontheffing van de verplichting tot verkoop kan niet worden verleend. Door de Bloemendaalsche recherche werd een 29-jarige man aangehouden, een zekere S„ verblijf houdende te Amsterdam. Deze man be zocht verschillende families in deze gemeente, waarbij hij voorgaf in Haarlem te wonen en kleermaker van beroep te zijn. Hij bewoog zijn cliënten tot afgifte van diverse kleedingstuk- ken, die hij gerepareerd zou terugbrengen. De families bleven echter als de kleeding- stukken eenmaal afgegeven waren zonder eenig bericht. De man, die van verduistering ver dacht wordt, is in het politiebureau te Over- veen in verzekerde bewaring gesteld. De commissaris van politie te Bloemendaal verzoekt eventueele gedupeerden, die nog geen aangifte deden, zich zoo spoedig mogelijk bij de recherche te melden. Hoewel nooit bekend gemaakt is, dat Duitsch land met de landen, waarmede het in oorlog was, de betrekkingen op sportgebied verbroken had, was het logisch, dat er van eenigerlei contact op dat gebied geen sprake was. Nu de situatie zich in zooverre gewijzigd heeft, dat verschillende landen ofwel gecapituleerd hebben ofweleen wapenstilstand met Duitschland ge sloten hebben, komt langzamerhand de wensch in deze landen naar voren om de sportieve be trekkingen weer te herstellen. In v'erband hiermede bestaat er kans, dat rijkssportleidr von Tschammer und Osten bin nen afzienbaren tijd het verbod om in andere landen uit te komen zal opheffen, waardoor t internationale contact in de verschillende spor- t enweer opnieuw tot stand zal kunnen komen. De Fransche wielerbond hééft vergunning ge kregen de wedstrijden om den Grooten Prijs van Parijs doorgang te laten vinden. Op 29 Juni, 5 en 6 Juli van het volgende jaar zullen deze traditioneele wedstrijden op de wielerbaan van Vincennes plaats vinden. BELGRADO, 23 Nov. (D.N.B.) De waters nood in het stroomgebied van de Save neemt eerder toe dan af. Bij Bremska-Mitrowitza heeft de rivier den maximumstand van 1932 met drie centimeter overschreden. Als gevolg van de uitgebreide voorzorgsmaatregelen valt er dit maal echter niet, zooals toen, een nieuwe ramp te vreezen. Daarentegen heeft de Save bij Boe- nisj-Schamac de dijken doorbroken en deze stad .alsmede acht omliggende dorpen over stroomd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1