Rijkscommissaris in Zuid-Limburg fescketdeu Haarlem, 23 Nov. ras VAN WEERT VOOR DE BABY Afstempeling aandeelen Koninklijke NUTTIGE st m STOFZUIGERS LEERZAAM SPEELGOED KERKLIJSTEN NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ, ü.v. i ZATERDAG 23 NOVEMBER 1940 WINTERHULP NEDERLAND Afd. Haarlem „KOP OP" Snip en Snap-Revue in het Rembrandt-theater Burgerlijke stand DE FELIVé-SHOW Door den burgemeester geopend „DAVOKA" Comité van Katholieke Actie te Haarlem Wij bewaren Uw waarde papieren, goud en zilver in onze safe-loketten, ook voor korten tijd ST. JOSEPHS GEZELLEN VEREENIGING Haarlem I Frans Halsplein 7 ZWEMMEN Het school-zwemfeest van de zwemclub „Haarlem" Eerste wedstrijd H.R.C. Excelsior Zaandam 't Kalf-Zaandam Te Heerlen werd de Huskens- kolonie bezocht Taschmoffen Shawls Vossen Bontmantels Barteljorisstraat 26-28 UIT DE HOOFDSTAD FAMILIEFEEST Een allergenoeglijkste voorstelling van „Het Masker" Tooneel en Muziek Clavecimbelconcert De Stofzuiger Centrale Hageman Ged. Oude Gracht 52 Telef. 12762 Haarlem AGENDA Bioscopen 24 November Bioscopen 25 November Bioscopen Apotheekdiensten ZILK STAD Reeds vroeger berichtten wij, dat de eerste collecte voor Winterhulp Nederland afd. Haar lem zal plaats hebben op Zaterdag 30 Novem ber a s. De bedoeling is, om, zooals in Haar lem gewoonlijk geschiedt met openbare inza melingen, op dien dag een huis- en straatcol lecte-te houden. Voor dit doel hebben zich uit alle kringen van de bevolking collectanten mannelijke en vrouwelijke opgegeven. De Commissie voor de collecte uit het Co mité van Advies en Bijstand, hetwelk de bur gemeester van Haarlem als directeur van Win terhulp afd. Haarlem heeft samengesteld, is thans druk bezig met het organiseeren van de collecte. De bedoeling is, dat de gemeente in Wijken wordt verdeeld met op verschillende plaatsen een wijkhoofd. Directeur en bureauchefs van Rijks-, pro vinciale en gemeentebedrijven of kantoren, win keliers, bedrijfsleiders van fabrieken en in het algemeen hoofden van ondernemingen, worden door den directeur uitgenoodigd hun volledige medewerking te willen verleenen, opdat de col lectanten dien dag in hun onderneming of kan toor kunnen inzamelen. Vóór den dag van de collecte zal nog een bespreking plaats hebben met de wijkhoofden om den gang van zaken te regelen en opdat deze de gelegenheid zullen hebben de collec tanten te instrueeren. Ook op andere wijze kan men ziin bedrage geyen en wel door overschrijving op de girore kening van den penningmeester Winterhulp Nederland, afd. Haarlem, no. 395300. De burgemeester van Haarlem doet in zijn hoedanigheid van directeur der Haarlemsche af titeling van Winterhulp Nederland een drin gend beroep op alle ingezetenen der gemeente, zich als collectant (e) beschikbaar te stellen voor de groote collecte van Winterhulp Neder land op 30 November as.. De minimum-leeftijd is gesteld op 16 jaar. Schoolgaande collectan ten zullen dien dag vrij hebben. Draagt allen ook op deze wijze bij voor dit grootsche werk „Door het volk voor het volk" Opgaven liefst schriftelijk aan het secretariaat Ged. Oudegracht 47, onder vermelding van naam, voorletter, leeftijd, geslacht en adres, uiterlijk Dinsdag 26 November a.s. Een goeie en trouwe kennis, die altijd opwek kende verhalen en grappen heeft, is een kost baar bezit, stellig in dezen tijd, een bezit dat wij nog hooger waardeeren, als de goeie kennis steeds nieuwe grappen en verhalen vertelt en de kunst verstaat, zich in zijn genre te vernieu wen. Willy Walden met zijn partner Piet Muy- selaar is zoo'n goeie bekende op wien het bo venstaande ten volle toepasselijk Is, en dat geldt zoowel voor zijn optreden m „burger", als voor zijn part van het doorluchte duo Snip en Snap. Het wordt weer bewezen in de revue „Kop op", welke deze week de Haarlemsche drommen naar het Rembrandt Theater zal trekken. De faam van Snip en Snap is wel zoo hecht en verdiend, dat men het paar steeds gaarne terugziet, en de hernieuwde kennismaking wordt een verrassing, wanneer het repertoire blijkt uitgebreid te zijn met gelukkige en komische vondsten. Zoo'n vondst was het merkwaardige mengellmoes van film en tooneel, waarin juffr. Snip-op-de-film stond te kwebbelen tegen juf frouw Snip-op-het-tooneel. en de laatste op het tooneel netjes neerzeeg, toen zij door een der filmspelers werd doodgeschoten. Het werkte onweerstaanbaar komisch en bracht wilde vreugde in de zaal. De onuitputtelijke Jacq. van Tol, schrijver van de revue, heeft ook In „Kop op" weer enkele schetsen geleverd, die tot de voornaamste be- standdeelen van de revue behooren en een klin kend succes hebben. Berry Kievits, Gerard Walden, Muyselaar en anderen spelen ze vlot en met animo, en Willy Walden met z'n ple zierige hooge geluid is er weer het petieterige mannetje in, dat met zijn rare grimassen en zotte invallen telkens dolle lachbuien opwekt. Hij vooral maakt ons duidelijk, dat wij die schetsen met het sterk aangedikte, kluchtige spel en de malle situaties toch eigenlijk niet wil len missen. Siem Jongsma met zijn vol, klankrijk geluid neemt enkele goede nummers der revue voor zijn rekening, en de andere zanger, Jean du Bela, weet als van ouds het publiek onmiddel lijk te pakken. Het ballet, dat onder leiding van Muriloff staat, trippelt en stept zijn beste beenje, pittig, frisch en geroutineerd en Birdie Dean, een nieuwe figuur (omwille van de cos- tuums: voor volwassenen) demonstreert, wat men eigenlijk onder lenigheid moet verstaan. In de décors (Joop Geesink) was een prettige ver betering te constateeren, en de man met het dirigeerstokje, Pim de la Fuente, bracht met zijn orkest gezellige stemming, welke wij voor de revue noodig hebben. Het Rembrandt Theater was tijdens de eerste voorstelling van Vrijdagavond vol; het zal de geheele week wel zoo blijven. Geboren 22 Nov.: d. van T. F. Benneker— Hofman; d. van W. C. C. Zeeman—Schol ten; z. van M. Stroomanvan den Hoom; 23 Nov.: d. van P. C. Offermanvan Koningsbruggen Overleden 21 Nov.: R. A. J. van Gaaien, 71 Jaar, Twijnderslaan; P. G. Zweers, 25 jaar. Kleine Houtstraat; 22 Nov.: Chr. L. A. Ott, 90 jaar. Floraplein; H. Steenken—van Nieuwen- huizen, 76 jaar, Assendelftstraat. Gisterenavond werd in Gebouw St. Bavo de najaarshow van Felivé officieel geopend. De voorzitter van de Federatie van Liefheb- berij-vereenigingen, Dr. G. F. M. Schutte, heet te alle aanwezigen hartelijk welkom, speciaal den burgemeester, Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, die zich bereid had verklaard de show te openen, den Commissaris van Poli tie, den heer E. H. Tenckinck. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den burgemeester. Heel graag, aldus Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, nam ik de uitnoodiging"van Felivé. om haar najaarsshow te openen, aan. omdat deze show zooveel interessants en leerrijks biedt, daar bijna tien verschillende liefhebbe rijen hier vertegenwoordigd zijn. De liefde tot de natuur en in het bijzonder tot de levende natuur, is een van de beste eigenschappen, dje den niensch kunnen sieren. Het doel van den Schepper was de dieren economisch dienstbaar te maken voor de men- schen, daarnaast een hechten band van gene genheid te vormen tusschen de menschen en de dieren. Het houden van dieren is naast een bron van ontspanning een bron van ontwikkeling. Im mers het doel van deze liefhebberij is, na goede bestudeering van het dier en zijn levenswijze, de teelt hooger op te voeren en te vervolmaken. Er wordt wel eens laag neergezien op ama teurs, maar hier is geen reden toe. Eerder moet men bewondering voor den amateur hebben, omdat hij naast zijn gewone werk nog zooveel aandacht besteedt aan zijn liefhebberij. De burgemeester sprak den wensch uit, dat deze eerste schreden van Felivé op 't tentoon stellingspad den weg naar het succes mochten openen voor alle aangesloten liefhebberijen. Met deze woorden verklaarde Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk de najaarsshow geopend. We hebben reeds gisteren in ons avondblad de tentoonstelling uitvoerig besproken. Het is een alleszins geslaagde show! Vandaag. Zaterdag, en morgen. Zondag zal de tentoonstelling geopend zijn en wel van 10 8 uur. Verzuimt u dus niet deze show te bezoeken. Indien u de verschillende stands in oogen- schouw genomen hebt, zult u meer dan voldaan zijn. „Davoka" heeft voor Zondag 1 December in samenwerking met „De Kliek" een revue ge organiseerd, onder den titel „Amusement zon der end". Dit feest van vreugde, van balletten, sket ches en show zal des avonds aanvangen om 7 uur in den Stadsschouwburg. Het ensemble Jan Nibbering zal zijn medewerking hieraan ver leenen. R. K. Centraal Pensionbureau Parklaan 59 Inlichtingen dagelijks Dinsdag 10.30 tot 12 uur spreekuur R. K. Re- classeeringsvereeniging in het gebouw ^Bakenes sergracht 26. 2.30 uur; vergadering van de Martha-vereeni ging in het Tehuis, Koninginneweg 8. 8 uur: repetitie „St. Caecilia'' in gebouw St. Bavo. Donderdag 10.30 tot 12 uur en van 8 tot 9 uur spreekuur R. K. Reclasseeringsvereeniging in het gebouw Bakenessergracht 26. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen wordt allen R. K. vereenigingen verzocht, bij het uitschrijven van een vergadering vooraf overleg te plegen met het algemeen secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverlaan 194. tele*. 23608 en bij vaststelling hiervan tijdig mede- deeling te doen. De Burgemeester van Haarlem, dr. J. E. Baron de Vos van Steenivijk, opende gisterenavond de najaarsshow van Feli vé. De Burgemeester met een pracht exemplaar van de vereeniging „Hei Raskonijn" (Foto Stevens) Agentschap HAARLEM Groote Houtstr./Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) Bijkantoor Haarlem-NOORD Rijksstraatweg 43 Tel. 20321 Zondag 24 November: Predikatie met collecte in de St. Liduina-parocfiie. 's Avonds 8 uur Aspirantencursus. Half 9: Driekamp, met muzikale begeleiding. Maandag 25 November: Damclub TEP. Dinsdag 26 Nocember: 8 uur Scola Cantorum. Woensdag 27 November: half 9 verplichte avond. Inleider de weled. heer Paulides, leeraar Triniteits-lyceum. Onderwerp: Echnaton. Vrijdag 29 Nov.: Rederijkerskamer St. Gene- sius. Zaterdag 30 Nov.: half "5 repetitie van de band. 7 uur Tafeltennisclub. Zondag 1 Dec.; Groote propaganda-middag in St. Bavo. Half 4 opvoering van „Oogst". G. de Beer, pr., Praeses. Woensdagavond werd officieel de inschrijving voor het School-Zwemfeest gesloten, doch de stroom van inschrijvingen hield nog steeds aan. Toen dan toch eindelijk Donderdagavond geen inschrijvingen meer werden aangenomen, bleek 't aantal -ongeveer 300 te bedragen. Onge veer 50 scholen, dus de helft van het totale aan tal, hebben op een of andere wijze haar belang stelling getoond, door enkele leerlingen aan dit groote school-zwemfeest te laten deelnemen. 30 estafetteploegen zullen elkaar krachtig partij geven, teneinde de eer van hun school hoog te houden. Op ieder van de nummers: 25 m. schoolslag jongens en 25 m. schoolslag meisjes komen on geveer 60 deelnemers uit. Op de andere nummers is het aantal deel nemers gemiddeld ongeveer 20. Daar er in Stoop's Bad 5 banen zijn, is een snelle afwer king van het programma verzekerd. De prijsuitreiking vindt na afloop van de wedstrijden plaats in de gymnastiekzaal van Stoop's Bad. Tusschen de nummers in wordt een demon stratie schoonspringen gegeven door den heer N. A. v. d. Voort en een adspirant van de Z.C. „Haarlem", die ondanks zijn jeugdigen leeftijd salto's draait of het zijn dagelijksche bezig heid is. De H.R.C. „Excelsior" hield Woensdagayono haar eersten wedstrijd op den home-trainer voor haar leden en donateurs. Er werden re cordverbeteringen gereden over 1000, 750 en 500 M. De verschillende gemaakte tijden wer den als volgt: Ch. Schelfout 1000 M. 391/5 sec.; H. Aarts 750 M. 312/5 sec.; W. v. Es 750 M. 33 1/5 sec. Toeristen 500 M.: Walgien 34 2/5 sec.; Pennis 34 2/5 sec.; West 29 2/5 sec.; v. Roode 36 sec.; de Boer 33 sec.; C. Walgien 34 sec. Nooitgedaeht- en Steiff-artikelen ANEGANG 46 PAROCHIE VAN DEN H. BONIFATIUS Tel. 4807 Giro 58001 Spreekuur aan de pastorie liefst 's morgens van 9 tot 10 uur en 's avonds van half 8 tot 8 uur. ZONDAG 28ste en laatste Zondag na Pink steren. 4e Zondag van de maand. Algemeene Wereldbiddag in oorlogstijd. De stille H.H. Missen om 6 uur ook in de kerk en om 7 uur; half 9 de Hoogmis; 10 uur de Kindermis, uitsluitend voor kinderen toe gankelijk; de laatste H. Mis om 11 uur. Onder de H. Missen schaalcollecte voor onze eigen kerk, die op dezen biddag heel bijzonder wordt aanbevolen. Heden Euch. Zondag, om 2 uur wordt het H. Sacrament ter aanbidding uitgesteld tot het Lof. Half 3 geamenlijke aanbidding voor de vrou welijke jeugd. 4 uur plechtig Boetelof met predikatie door den weleerw. heer H. A. Kat uit Rotterdam. Om 6 uur g'ez. aanbidding voor dé mannedjke jeugd. WOENSDAG geen H. Mis om 9.30 uur, maar om 10 uur gelezen Huwelijksmis. DONDERDAG om 12 en 4 uur gelegenheid om te biechten voor de kinderen van de huo- gere klassen van de meisjesschool. Om 4.15 uur Lof met rozenhoedje en gebeden ter eere van onzen kerkpatroon St. Bonifatius voor de bekeering van ons vaderland. VRIJDAG-middag 4.15 Kruiswegoefening voor de overledenen. ZATERDAG, feestdag van den H. Apostel Andreas. 's Morgens onder de H. Mis van 8.30 uur al gemeene H. Communie voor de kinderen; des namiddags van 3 uur tot 7.30 gelegenheid om te biechten; 's namiddags 4.15 uur Lof ter eere van de H. Maagd Maria voor de bekeering van de zondaars. A.s. ZONDAG 1ste Zondag van de maand, viering van het 12% -jarig priesterfeest van den weleerw. heer kap. J. van Ettinger. Om 11 uur de plechtige H. Mis. Collecte voor den jubilaris. ZONDAG: 9 uur tot intentie van de Hee- ren Koorzangers; 11.30 tot intentie van Z. H. den Paus, dat wil zeggen: tot zielerust van hen, die tengevolge van den oorlog gestorven zijn, vervolgens tot troost van diegenen, die uit hun vaderland verbannen of gevlucht zijn, of als vreemden in een vreemd land ronddolen of in gevangenschap geraakt zijn of ook op andere wijze door het lijden en den nood van den thans woedenden oorlog getroffen zijn. MAANDAG: Voor Maria Bloetjes en over leden fam. DINSDAG; Henricus Reinders en Margaretha Sombroek. WOENSDAG: Pastoor Mars en overleden fam. DONDERDAG: voor de overleden armen van de parochie. VRIJDAG: Overleden ouders. ZATERDAG: Pastoor Tieleman en overleden familie. ZONDAG: 9 uur voor Eva Spillekom—Som broek; 11.30 voor de parochie. HEDEN: Laatste Zondag na Pinksteren, te vens Bid- en Boetedag ter verkrijging van een spcedigen en rechtvaardigen wereldvrede. De H.H. Missen zijn om 9 uur en om 11.30, waar van die te 9 uur gezongen is. De parochianen worden dringend uitgenoodigd vandaag te na deren tot de H. Tafel volgens intentie van Z.H. den Paus. Het H. Sacrament wordt uitgesteld na de laatste H. Mis tot 4.30 uur. Om 3.30 oefening van het H. Uur tot intentie van Z. H. den Paus. Van half drie tot drie uur oefening van Aan bidding voor de leden van de meisjes- en jon genscongregatie. Om 3 uur vergadering van de Zelatricen van het Apostolaat des Gebeds aan de pastorie. Na het H. Uur vergadering van het Bestuur van de Derde Orde aan de pastorie. MAANDAG: Feestdag van de H. Catharina, Maagd en Martelares. DINSDAG-middag: 4.15 Lof ter eere van de H. Theresia. 's Avonds half acht vergadering van de Kath. Actie. DONDERDAG-middag: Biechthooren voor de tweede en derde klas van de meisjesschool. VRIJDAG: Algemeene H. Communie voor de schoolkinderen. ZATERDAG: Feestdag van den H. Apostel Andreas. Biechthooren van 3 tot 6 en vanaf 7 uur, zoolang ér achtereenvolgens biechtélingen zullen zijn. Het A. N. P. bericht.- De rijkscommissaris, rijksminister Sèyss Inquart heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan Zuid-Limburg, begeleid door de commis sarissen-generaal, S.S.-Brigadeführer Rau- ter en dr. Wimmer en Oberregierungsrat Hushahn. In Weert, aan de grens van de provincie Lim burg, werd de Rijkscommissaris welkom geheeten door' zijn gevolmachtigde voor die provincie. Kreisléiter Schmidt en door den plaatsvervan- genden commissaris der provincie Limburg, den heer Jos. Maanen, die zich bij het gezelschap voegden. In Heerlen werd de Rijkscommissaris ont vangen in het gebouw van de Ortsgruppe der N.S.D.A.P. door den Ortsgruppenleiter Maintz, waarbij de burgemeester van Heerlen, de heer M. F. G. M. Grunsven, de beheerder der Oranje- Nassaumijnen, dr. Bruck, en de directeur dier mijnen, de heer Haex, aanwezig waren. Na een kort oponthoud begaf de Rijkscom missaris zich naar de Husken-kolonie, een com plex tnijnwerkerswoningen, waar hij een aan vang maakte met de verspreiding van de brochure „Wilt u de waarheid weten?", een brochure die Hitier laat zien, zooals men hem oen Nederlanders getoond heeft en daartegen over, zooals hij in werkelijkheid is. De Rijkscommissaris ging te voet door eer groot deel der kolonie, links en rechts de bro chure uitreikende, vergezeld van een groote schare bewoners der kolonie, onder wie zich vele Duitschers bevinden, die hem hartelijk toejuich ten. Aan het einde van de wandeling sprak de N.S.V. Kreiswalter Schillings enkele woorden tot den Rijkscommissaris, waarbij hij o.m. zeide, dat de Rijkscommissaris er bij zijn vorig bezoek op gewezen had, dat er voor gezorgd moest worden cat de kinderen van de Huskens-kolonie een speelplaats kregen. Dit is thans geschied en Kreiswalter Schillings bracht hiervoor den dank over van alle moeders en kinderen. De Rijkscommissaris beantwoordde hierop deze toespraak: Hij wees erop, hoe hier in de Hus kens-kolonie Nederlandsche en Duitsche arbei ders gemeenschappelijk en eendrachtig samen werken. Het verheugde hem, dat de kinderspeel plaats reeds zoo spoedig gereed was gekomen Ik geloof, zoo zeide hij, dat gij allen het wel met mij eens zult zijn, dat al hetgeen wij op net oogenblik doen voor de toekomst van onze kin deren is. Voor de kinderen moeten wij ohs al len inzetten. Wij maken op het oogenblik een moeilijken tijd door, doch ik ben ervan over tuigd, dat wij hem goed zullen doorstaan en dat onze kinderen een gelukkige toekomst zul len hebben. Hij sprak hierna over het groote geloof, dat de Führer in deze toekomst heeft. Er bestaat, zoo zeide hij, tusschen ons, Duitschers en Neder landers een ruim begrip, daar wij weten, dat wij elkaar zullen vinden. Voor vele dingen heb ben wij geduld en begrip; op één punt echter hebben wij geen begrip en wel als het om den persoon van den Führer gaat, die dikwijls wordt bespot, niet zoo zeer door het volk als wel door personen achter de schermen. Daarom, aldus dr. Seyss Inquart, ben ik hier gekomen, niet als rijkscommissaris, niet als mi nister, doch slechts als Duitscher, want wanneei het om den Führer gaat dan zijn wij allen gelijk. Wij willen u toonen, hoe de Führer werkelijk is en daarom hebben wij dit boekje verspreid. Wij zullen hier weinig aan toevoegen. Men be hoeft de foto's slechts te aanschouwen cm een waarachtig beeld van hem te krijgen. De Rijkscommissaris verzocht hierop dit boekje met aandacht door te lezen. „Wij willen u slechts de oogen openen voor den grooter. niensch, die thans in ons midden leeft". Tot besluit van den tocht door de. Huskens- kolonie bezichtigde de Rijkscommissaris het speelterrein, dat op zijn order is aangelegd. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan Maastricht, waar de Rijkscommissaris de overdracht bijwoonde van het nieuwe dienst gebouw. Onder de aanwezigen bevond zich o.m. generaal Schuman, chef van de Ordnungspolizei, dr. Har ster, chef van de Sicherheitspolizei en de bur gemeester van Maastricht, jhr. mr. W.- Michiels van Kessehich. Namens den rijksgebouwen dienst sprak de architect Boosten enkele woor den. In zijn antwoord bracht de gevolmachtigde, Kreisleiter Schmidt, in het bijzonder dank aan de arbeiders, die aan het gebouw gewerkt had den en bij deze overdracht aanwezig waren. Nadat de Duitsche vlag was geheschen onder het spelen van de nationale liederen door het muziekkorps van de Ordnungspolizei uit Den Haag bezichtigde de Rijkscommissaris het ge bouw. Naar aanleiding van de beëindiging van de zen bouw werd des avonds in den schouwburg een zgn. „Richtfest" gegeven, een feestmaal, waarbij allen, die aan den bouw hebben mede gewerkt, aanzaten. Bij den aanvang van dezen maaltijd heette Kreisleiter Schmidt de aanwezigen welkom, in het bijzonder den Rijkscommissaris. In de Nederlandsche staatscourant van Vrijdagavond komt een bekendmaking voor van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Nederlandsch-Indië, waarin o.m. het volgen de wordt medegedeeld; De commissaris-generaal voor Financiën en Economische Zaken heeft op grond van de Ver ordening betreffende bijzondere maatregelen op economisch gebied van 28/8/1940 (Verorde ningenblad voor het bezette Nederlandsche ge bied, stuk 23) bepaald, dat de aandeelen der bovengenoemde Naamlooze Vennootschap ter afstempeling moeten worden aangeboden. Tot afstempeling zijn de volgende personen verplicht: 1. De eigenaren (rechthebbenden) der waar depapieren; 2. zij, die de bedoelde aandeelen beheeren of bezitten, in bewaring hebben, controleeren of bewaken, onder opgave van de eigenaren 3. met betrekking tot aandeelen, welke in pand zijn gegeven, de laatste pandnemer, on der uitdrukkelijke vermeldihg van zijn hoe danigheid van pandnemer Itleitó &ÏH. - BotUwedtets Wat is een familie? Een „dear octopus" ant woord Dodie Smith, de auteur van het genoeg lijke stuk, dat de tooneelgroep „Het Masker" sinds Vrijdagavond in het Centraal Theater op voert. Een beminnelijke octopus, die de leden met zijn grijparmen gevangen houdt, al willen zij zich soms gaarne aan den greep onttrek ken. De eenige zoon van een famüie, Nicholas Randolph, die ter gelegenheid van de gouden bruiloft der ouders een tafelspeech houdt in het laatste bedrijf en, der traditie getrouw, op de familie drinkt, spreekt over die grijparmen, waaraan de kinderen en kleinkinderen niet kunnen en eigenlijk ook niet willen ontkomen. We hebben allemaal critiek op onze familie, zoo zegt hij, maar op gestelde tijden komen we zoo gaarne naar huis. De gouden bruiloft van den ouden Randolph brengt jong en oud op hun villa te zamen. Zij komen er met hun verlangens, illusies, teleur stellingen, met hun verleden en hun herinne ringen en met de hebbelijkheden, die ze van elkaar kennen. Een van de dochters had een ongelukkige liefde in Parijs; een van de klein kinderen verloor haar moeder; de zoon maakt werk van de jonge huishoudster der famüie en deze dreigt door het gestook van een aange trouwd familielid haar liefde te verloochenen; een jeugdig paar loopt zorgeloos in de zon; een vrijgevochten dochter gaat haar eigen gang en haar zuster plaatst haar gemoedelijke en nuchtere pointes als het noodig is en pas geeft. En te midden van dit gezelschap reddert de oude mevrouw Randolph met de energie en de aandacht van een jonge vrouw, die niet oud kan worden en onder haar bedrijvige besognes door hartelijke wijsheden zegt tot ieder lid van de familie, dat er behoefte, aan heeft. Vöor zoover er in dit stuk problemen aan de orde komen, worden zij bondig en simpel afge daan; zij gelden slechts die eenvoudige vraag stukken des levens, die een mensch gelukkig of ongelukkig kunnen maken en volgens den ouden heer Randolph zijn dat de belangrijke zaken, die het dagelijksch familieleven betref fen, dat begint in de kinderkamer, waar de groote en getrouwde kinderen zoomaar de kleine verdringen. En dit is eigenlijk de inhoud van het stuk, als men de eenige intrige, die den zoon en de jonge huishoudster tot elkaar brengt, niet afzonderlijk wil vermelden. Onder regie van Ko Arnoldi hebben de leden van het gezelschap „Familiefeest" voortreffelijk gespeeld. Het werd een allergenoeglijkste opvoe ring, waarin nauwelijks iemand achterbleef, al is men geneigd mevrouw Royaards een dank baar compliment te maken voor haar charmante vertolking van oma Randolph en Heieen Pimen- tel voor haar gevoelige uitbeelding van het moe- derlooze kleinkind, een staaltje tooneelspel, waarvoor men respect mag hebben. Nelly Errst en John Gobau als de huishoudster en de zoon verrichten uitstekend werk en met hen allen wenkten de overige krachten eensgezind en vlot hun rollen af: Ko Arnoldi, Hetty Beck, Tine Medema, Georgette Reyewsky, Jan Retèl, 'Rini Otte, Nina Bergsma, Sophie de Vries, Jetty van Dijck-Riecker, Lies de Wind, Adolf Rijkers en Lize Servaes. De soepele vertaling van het stuk is van dr. J. B. van Amerongen en het décor-ontwerp van Lucas Wensing. „Familiefeest", het zij herhaald, is een zeer genoeglijk stuk, dat levendig en boeiend wordt vertolkt en in waarheid een familiefeest kan genoemd worden. De belangstelling was groot en men was kwistig met welverdiende bloemen. Dbg. Irene Getrey geeft in het Muzieklyceum Woensdag 27 November om twee uur, met be geleiding van A. Prins, een dansmatinée Zij zal o. a. de volgende dansen uitvoeren: Ré vérence, Beethoven; De dans met de trom, J. Turina; Nadiuka, Bartök; Droomdans, Gries; Hofdans, ^M. Ravel en Heimkehr, M, Tausman. In verband met verbintenissen elders zal Charlotte Kohier Zondag 24 November in de kleine zaai van het Concertgebouw voor de laatste maal de gedichtenreeks „Het Onvergan kelijke" ten gehoore brengen. Deze matinée be gint om drie uur. Op het volksconcert van Zondagavond 24 No vember a.s. om 7.15 uur zal onder leiding van Eduard van Beinum het volgende programma worden ten gehoore gebracht: Brahms, Varia ties op een thema van Haydn; Mozart, Viool concert G gr. t. (K. V. 216)Beethoven, Vijfde Symphonie. Solist is Hendrik Rijnbergen. Voor het Clavecimbelconcert Zondagmiddag drie uur in het oude schuilkerkje Ons' Lieve Heer op Solder, Museum Amstelkring, O. Z. Voorburgwal 40, zijn vanaf 1 uur dien dag nog enkele toegangskaarten te bekomen. 45 bekende merken Ook in huurkoop Gebouw St. Bavo: Najaarsshow van Félivé. 10 8 uur; Verbond van Speeltuinvereenigingen, 3.30 uur; Geel Wit, 6.30 uur; Gewone zittin gen, 46 uur. Openbare Leeszaal: „De schatten van de Stadsbibliotheek", 23.30 uur, door den heer P V. de Wit. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling moderne grafische kunst, 104 uur. De Bois, Kruisweg: Tentoonstelling van re producties naar werken van Vincent van Gog-h, 10—5 uur. Huis van Looy: Kleine Houtweg 108: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 1° tot 12 uur en van 2.30 tot 5 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a; Ge opend van 10 tot 5 uur Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102; Na jaarstentoonstelling van schilderijen en teeke ningen, 10 tot 5 uur. Rembrandt: „Snip en Snap Revue", 2.30, 6,30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Alarm" 2 uur, 6.30 en 8.45 uur, volwassenen. Luxor: „Singende Jugend", 2.30, 6.30 en 8.45 uur, eiken leeftijd. Frans Hals: „De verboden vrucht", volwas senen, 2.30, 6.30 en 8,45 uur. Spaarne: „Liebe auf den ersten Ton", Woensdag 2.30, Zaterdag 2.30 uur, iederen avond, 7.30 uur. Gebouw St. Bavo: R.K. Oratoriumvereéni- ging, 12 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling modem® grafische kunst, 103 uur. Kunsthandel Leffelaar: Najaarstentoonstei- ling van schilderijen en teekeningen, 24 uur Rembrandt: „Snip en Snap Revue", 2, 4.30 en 7.30 uur. Cinema Palace: „Alarm", volwassenen, 11.30 I.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Singende Jugend", eiken leeftijd. II.30, 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Dé verboden vrucht", volwas senen, 2, 4.15, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „Liebe auf den ersten Ton", 1.30 3.30 en 6.30 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling modem® grafische kunst, 104 uur. De Bois, Kruisweg: Tentoonstelling van re producties naar werken van Vincent van Gogh, 10 tot 5< uur Huis van Looy, Kleine Houtweg 108: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 1° tot 12 uur en van 2.30 tot 5 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117 a: Ge opend van 10 tot 5 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Na jaarstentoonstelling van schilderijen en teeke ningen, 10 tot 5 uur. Rembrandt: „Snip en Snap Revue", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Alarm", 2 uur, 6,30 en 8.45 uur, volwassenen. Luxor: „Singende Jugend", 2.30, 6.30 en 8.45 uur, eiken leeftijd. Frans Hals: „De verboden vrucht", volwas* senen, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „Liebe auf den ersten Ton"' Woensdag 2,30, Zaterdag 2.30 uur, iedere11 avond 7.30 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; H. Remmers en Zn„ Kruisstraat 6' tel. 10354; Noorder-apotheek, Jan Gijzenkar-f 18^ tel. 23821; C. Schotsman, Binnenweg 20»- Heemstede, tel. 28320. Radiotalen, dampen, Fazantenjacht. Op de laatst gêhoudên f® zantenjacht op hét Sexveld in de duinen alh' werden geschoten 78 fazanten, 17 konijnen, hazen en enkele houtsnippen. Bakfiets te water. Een met hout gelad®^ bakfiets, welke voor de spoorboomen stond wachten, met W. als bestuurder, reed achtm1' van de hoogte de Beek in en dook geheel on1d De bestuurder W. wist nog tijdig het veege te redden. Been gebroken. Mej. S. alhier kwam bij afloopén van een trap zoo érnstig te vallen, zij op twee plaatsen haar bêen brak. Óp doktei advies is zij onmiddellijk in het ziekenhuis

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2