1 Zwerversleven op het teekenbord t)e 44e Nederlandsche Jaarbeurs Voor een vredeskapel te Heerlen OORLOGSSCHADE Geen lekke banden meer! Alleszins gunstige vooruitzichten Restaurant DORRIÜS ONDERLINGE f550.000.000. f110.000.000. „MIJNHARDTJES Von Falkenhorst over de positie van Noorwegen ALS HET BUITEN STORMT NIEUW MOLEST-RISICO Kerkelijk leüen ZATERDAG 23 NOVEMBER 1940 Stormschade in Openlucht theater DRAMA TE EMMER- COMPASGUUM WINTERHULP TE MIDDELBURG Bedoeld als monument voor de gesneuvelden Ver. van Ned. Vischconserven- fabrikanten De heer Van Rossem over zijn taak Hij is Vlaming en den nationaal' socialistischen beginselen toegedaan VERZEKERING MAATSCHAPPIJ HALFJAARLEJKSCHE SCHADE-U ITKEEB ING! De ontwikkeling van de Rotterdamsche haven Een prijsvraag voor de Econo mische Hoogeschool Geen korte cursussen in E.H.B.O. meer PROTESTVERGADERING TE DUBLIN Iersche nationalisten eischen vereeniging met Ulster Duitscher vindt een nieuwen massieven band uit en alle andere pijnen WIJ LUISTEREN NAAR Zondag 24 November Maandag 25 November Stuurlieden-examens Staatsinrichting M. O. Machinisten-examen Handelsverdrag Ankara- Boekarest H.H. WIJDINGEN IN BISDOM 'S-BOSCH Audiëntie Prachtkerels zijn die zwervers! Ze zwalken Jarigs velden en wegen, door straten en stegen donder rusten slenteren ze naar stad en dorp, wijde wereld door. Geen sterveling spreekt "°n aan- Maar dat deert deze reizigers in de Ctirneteli.ike woestijn zonder grenzen niet. Ze plukken den dag zooals hij is en ma ken zich geen zorgen waar ze 's avonds het moede hoofd neer zullen leggen. Zij genie ten van de zon en de eindelooze luchten, altijd blauw of somber rijs en lachen stil letjes in hun baard om die voortjakkeren de menschen, die ze voorbij zien gaan. In het bosch of in een koeienstal doen ze kun tukje en eten hun boterham uit den geruiten doek aan den rand van der weg °f op een hooiwagen, ergens in het land. Het is hun allemaal gelijk ,wat ze doen en ^aar ze terecht komen, die buitenbeentjes van gemeenschap, die met eigen verlangens het tven zien zóoals het in ai zijn nuchterheid is In het gezellig rommelige atelier van de kaarlemsche teekenclub „De Acht" met zijn klassieke koppen en nog onvoltooide aquarellen schetsen, ontmoette ik op een avond een Van die oude „zandhazen", die een beetje on wennig nog in zijn leunstoel draaide, maar zich vee! "e met ai deze k Niet alle discipelen van „Die Acht" verstaan kunst om feilloos hun model te schetsen Q,aar daarvoor hebben de zwakke broeders dan ®°k de hulp van den artistieken adviseur, den kiiiis'. .;c-h 1c Kees Verwey, die hun de helpet, hand reikt. Het moest natuurlijk juist in dit kleine, kteeclsche straatje zijn, dat ik een van die Pervers tegen het lijf liep, die voor het kunst- hnnig gezelschap zijii leven illustreerde met ^erke verhalen over zijn zwerftochten door het •ana. Maar die vertelsels liepen allemaal andefls '"it dan die van den krantenjongen, die na vijf laar millionnair werd. He gewone mensch alsof de zwerver, dat liet -..ft altijd het zwak om net lev°r. van dezen vrijbuiter te versieren met een ver dichtsel van romantische en avontuurlijke ver balen. Maar we kunnen geen beter bewijs vin den om te zeggen, dat hij net zoovéél én net z°o gewoon mensch is als wij, door u te ver ijlen, d^t ook hij aan het euvel mank gaat om zÜn levenshistorie te verfraaien met een fan- •asie-Meurtje, dat ors vele: t ook ee-s den baard te laten staan en met stok en rugzak er Uif ie at -;n, al zingend d.e were, tor De werkstukken van „De Acht" zeggen ons échter voldoende, dat de teekenaars zich door dpn vn-j., fi niets cp de nieuw ife'-toen late» gelden, maar met het scherpe oog van den kunstenaar het leven van dezen zwerver onge kunsteld en raak hebben geschetst. Zijn houding, de expressie van zijn oogen, dc rimpels in het voorhoofd en de groeven in z'jn gelaat kunnen niets verborgen houden aan bet oog dat scherp ziet en de hand, die vast zuiver de lijnen trekt van zijn levensloop, al heeft hij zijn baard beter in zijn fatsoen Mten dan van den zomer, toen hij in de pol ders aan het visschen was. De vooruitzichten der deelneming voor de Jan. xi20 Maart 1941 te houden voorjaars- b^ürs te Utrecht blijken alleszins gunstig te Ziin. Immers niet alleen komen van de zijde bar gebruikelijke deelnemers op verheugende J'ijze de aanvragen binnen, doch ook wenschen van nieuwe deelnemers beslag te leggen op biimten in de Jaarbeursgebouwen. Niet alleen zullen de gebruikelijke groepen vertegenwoordigd zijn, waaronder de groep ®°Uwmaterialen en Wegenbouw voor de voor- parsbeurs steeds een vooraanstaande plaats neemt, doch bovendien heeft ingevolge ge keken wenschen van het bedrijfsleven het jaar- eUrsbestuur de vorming van nieuwe groepen b de uitbreiding van bestaande ter hand ge- °dien. Hieronder mogen genoemd worden de groe- 5en Schoenindustrie, Voedings- en Gênotmid- J^len, Textiel en Confectie, inzonderheid t.a.v. Verwerking van kunstzijde, celwol e.d., Che- sche- en Pharmaceutische Nijverheid, Speel- *°0edindustrie, Toerisme en Sportartikelen. Dok zullen ditmaal weder enkele buitenland se secties aanwezig zijn, terwijl met andere Ver deelneming nog wordt onderhandeld. He belangstelling, welke aldus voor de a.s. Si'jaarsbeurs blijkt, toont aan, dat het be- .''jfsleven ook ditmaal weder er in hooge ate prijs op stelt de bemiddeling van het Ne- v6flandscheJaarbeursinstituut aan te grijpen het in stand houden en de uitbreiding der °bomische activiteit. He storm, die de vorige week ons land geteis- vfb heeft, bracht, zooals gemeld, ook zware Saöe toe aan de gebouwen van het Passiespel Tegelen. In het Openlucht-theater „De dolhof" was het een ware ruïne, Het dak van De leden van de Haarlemsche teeken club „De Acht" teekenen hun zwerver (Foto V.K.F.) den tempel werd geheel weggeslagen, terwijl ook de andere gebouwen veel geleden hebben. Eveneens werd de beplanting beschadigd, en werden verschillende groote boomen door den storm geveld. Hoewel deze schadepost vanzelfsprekend een echte tegenslag is, stelt het energieke bestuur, naar men ons mededeelt, reeds weer alles in het werk, om de gebouwen er zoo spoedig mo gelijk in hun vorige gedaante uit te doen zien. De rechtbank te Assen heeft behandeld de zaak tegen Harm M. uit Emmer-Compascuum, thans gedetineerd, die 15 October zekeren Jacob Turksma aldaar zoo ernstig met een mes mis handeld heeft, dat de man kort daarop aan de gevolgen is overleden. Verdachte staat ongunstig bekend; hij is al 14 maal veroordeeld. De officier van justitie achtte de mishandeling, zwaar lichamelijk let sel tengevolge hebbend, bewezen. Noodweer of noodweer-exces achtte hij hiér niet aanwezig. Rekening houdende met de 14 veroordeelingen, die verdachte al achter den rug heeft, eischte hij de maximumstraf, n.l. vier jaren gevangenis straf. Uitspraak 7 December. Bij de installatie van de Middelburgsche werkgemeenschap voor de Winterhulp Neder land heeft de burgemeester, mr. dr. J. van Wal ree de Bordes, o.a. medegedeeld, dat de direc teur-generaal van de Winterhulp, de heer Piek, heeft besloten, dat gezien den bijzonderen noodtoestand, waarin Middelburg door den oor log verkeert, alle giften, die in Middelburg bij eengebracht zullen worden, ook in deze ge meente zullen mogen worden besteed. Boven dien heeft hij toegezegd, dat Middelburg nog hulp zou krijgen uit de bijdragen van elders. In de vergadering van den gemeenteraad van Heerlen, welke Donderdagmiddag gehouden werd, zijn na eenige discussie een bedrag van f 10.000 en een gedeelte van den grond van het Raadhuisplein ter beschikking gesteld van eer. commissie onder voorzitterschap van den bur gemeester, den heer M. v. Grunsven, voor den bouw van een vredeskapel, welke bedoeld is als monument voor de gesneuvelden. De kapel zal -den vorm van een koepel krijgen. Aan de bui tenzijde zal een waardig gedenkteeken de na men van de gevallenen vereeuwigen. Naar werd medegedeeld, heeft het kerkbestuur van St. Pancratuis toegezegd, de zorg voor een en ander op zich te willen nemen. De heer Kramer, die mede namens twee zij ner fraetiegenooten van de voormalige S. D. A. P., de heeren Willemse en Spanjaard, verklaard had, te zijn toegetreden tot de N. S. W. G., kor. zich met dit voorstel niet vereenigen, aangezien hij een katholiek kerkgebouw niet representa tief vond voor alle denkrichtingen. De drie raadsleden stemden dan ook tegen het voorstel. Pen voorstel van B. en W. om aan dit college de bevoegdheid te geven tot het benamen van r'euwe straten, werd z.h.st. aangenomen. Een vleugel van de Openbare Lagere School te Heer- lerheide werd ter beschikking gesteid voor de inr;chting van een Duitsche school, terwijl ten slotte B. en W. machtiging kregen om in ver hand met de grondnrijsmoeiiijkheden kleine bouwterreinen buiten den Raad om te verkoo- pen. In antwoord op een desbetreffende vraag deelde de voorzitter mede. dat men reeds bezig is met een algemeene herziening van de waar den der verschillende gronden, aangezien deze deels te duur, deels te goedkoop zijn. Dezer dagen is te 's-Gravenhage de tweede algemeene ledenvergadering van de onlangs op gerichte vereeniging van Nederlandsche Visch- conservenfabrikanten gehouden. Op deze vergadering werd besloten over te gaan tot collectieven inkoop van schroefdoppen, schroef randen, sluitdeksels enz. Èen viertal commissies werd ingesteld, die advies zullen uitbrengen over de voorgenomen normalisatie van de verpakkingsmiddelen. Tevens werd besloten, van vischconserven- fabrikanten, die zich voor het lidmaatschap aanmelden, na 1 Januari 1941, een entréegeld te heffen van f 25. Het bestuur werd met één lid uitgebreid; ge kozen werd de heer F. R. Ommering te Scheve- ningen. Het secretariaat van de vereeniging berust bij mr. C. H. Meyer, Dr. Kuyperstraat 3 te 's- Gravenhage. N. Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE Italiaansch marinebe- zoek aan Brest. Ad miraal Maraghin be stijgt de cockpit van een Fransche vliegboot (Foto Weltbild) Zooals reeds gemeld, heeft de Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandscho gebied, Rijksminister Seyss Inquart, den heer P. A. van Rossem opdracht gegeven en machtiging ver leend die maatregelen te nemen en voor te be reiden, om in alle openbare en bijzondere scho len, uitgezonderd hoogescholen, rust en orde te verzekeren. Iir verband hiermede heeft het Handelsblad met drs. Van Rossem, die leeraar aan het Chr. Lyceum te Zwolle is, een onderhoud gehad. We ontleenen er het volgende aan: De heer Van Rossem zeide, dat hij nog weinig- kon mededeelen, omdat hij de uitgestrektheid en vooral de grenzen van zijn bevoegdheden nog niet kende. In wezen komt zijn toekomstige taak er intusschen wel op neer om te zorgen, dat iedere leeraar en ieder kind ongehinderd kan werken. Mijn taak, zoo zeide de heer Van Rosem met nadruk, beteekent geen beknotting van de vrij heid, maar een garandeeren der vrijheid. Het schoolleven moet in de toekomst ongestoord zijn gang kunnen gaan. De politieke overtuiging van een leeraar of van de ouders van leerlingen mag niet tot onaangename gebeurtenissen lei den. Ik zelf, aldus spr., ben den nationaal-socialis- tischen beginselen toegedaan; maar op school heb ik mij nooit direct of indirect met politiek be moeid. Nooit heeft een leerling mij op school over politiek hooren spreken. In antwoord op een vraag, zei de heer Van Rossem, dat er zich op verschillende scholen, doordat de politiek in het geding werd ge bracht, onprettige dingen hebben voorgedaan. Dit mag niet meer voorkomen. Hoe denkt u uitvoering aan de verleende op dracht te geven? zoo vroeg de verslaggever aan den heer Van Rossem. Ook dit kan ik op het oogenblik nog niet in zijn geheel overzien. Ik weet wel, dat ik zalpro- beèren om moeilijkheden op de meest prettige wijze op te lossen, althans waar ze op prattige manier zijn op te lossen. Ik vind dit een mooie taak en ik meen, dat men mij deze opdracht heeft verstrekt, omdat ik ruim principieel en ook menschelijk genoeg van opvattingen hen om succes te hebben. Laat men toch vooral niet denken, aldus zeide spr. voorts, dat er een propagandistische kant aan mijn toekomstig' werk zit. Het gaat er alleen maar om, dat er rust en vrede is op school. De vrijheid van het kind moet worden gerespecteerd. Plagerijen, waarvan leeraren of kinderen, ongeacht van welke politieke richting of, voor wat het kind betreft, uit welk politiek milieu afkomstig, het slachtoffer zouden 'cunnen worden, mogen niet meer voorkomen. Is het de bedoeling, dat u deze taak alleen vervult? Neen, aldus de heer Van Rossem, ik meen, dat het in de bedoeling ligt, dat ik medewer kers krijg, die bepaalde onderdeelen te behan delen krijgen. Wat mijzelf betreft stel ik mij voor, veel directeuren en hoofden van scholen te bezoeken. Ik hoop op een prettige medewer king. Ik hoop ook, dat het weinig en, als het kan, nergens zal noodig blijken te zijn, dat tot ontslag zal moeten worden overgegaan. Vermeld zij nog, dat drs. P. A. van Rossem, die Vlaming is, leider der Vlaamsch Sociale Beweging is. Hij is geboren in Eemsche in Vlaanderen. Zijn opleiding genoot hij aan de universiteiten -te Gent, Biittingen en Amster dam. Hij was leeraar aan de H.B.S. te Alk maar, aan de gouvernements-H.B.S.-en te Soerabaja en Malang. Sedert tien jaar is hij leeraar aan het Chr. Lyceum te Zwolle. Hij is bestuurslid van het Algemeen Nederlandsch Verbond geweest en heeft ook actief deelgeno men aan het werk van het Nationaal Jongeren Verbond. GEVESTIGD TE 'S-GRAVENHAGE AM. A. Woningen, inboedels, enz. tot 50.000. Reeds verzekerd 55.000 objecten tot een totaal van AM. B. Grootere Risico's tot 1.000.000, Reeds verzekerd 1800 objecten tot een totaal van Kortelings in werking getreden af deelingen: Kortelings in werking getreden de afdeelingen: D. GEVAARLIJKE RISICO'S TOT 100.000.— E. HUURDERVING EN BEDRIJFSSCHADE. VRAAGT INLICHTINGEN BIJ UW ASSURANTIE-BEZORGER. 'S VALE VLEKKERIGE HUID en de vorming van vet wormpjes en puistjes is een bewijs van verstopte poriën. Zoo'n huid kwijnt, 'n Radox- zuurstof-behandeiing, dagelijks toegepast, doet wonderen. Bovendien spaart het zeep, ais ge wat Radox in Uw waschwater doet. Bjj apoth. en drog. 41 ct. en 15 ct. incl. verh.O.B. Vrijdagmiddag heeft de directeur van het havenbedrijf der gemeente Rotterdam, ir. N. Th. Koomans, in de groote collegezaal van de Nederlandsche Economische Hoogeschool voor een groot aantal studenten een lezing gehoaden over het onderwerp: „Dé haven van Rotterdam als verkeert instrument, technisch en economisch bezien". Tevens werd bekend gemaakt, dat de stichting „Havenbelangen" in samenwerking' met de ver eeniging' voor studiebelangen aan de Nederland sche Economische Hoogeschool een prijsvraag voor studenten heeft uitgeschreven, waarin een beredeneerd antwoord wordt gevraagd op de wijze van ontwikkeling van de haven van Rot terdam van het begin der 20ste eeuw af, en v/elke de voornaamste factoren waren, die deze ontwikkeling bepaalden. Ir. Koomans heeft aangetoond, hoe het wis- elende verkeer en de ontwikkeling der ver keersmiddelen te Rotterdam steeds nieuwe op gaven stelden aan de haven en haar verbindings wegen. Met lichtbeelden, ontleend aan publi caties van den Duitschen prof. Pirath, lichtte spr. de relatieve beteekenis van de verkeers- scroomingen op den Rijn en op de Duitsche kanalen en rivieren toe. Hierna gaf spr. een beschouwing over het aan deel, dat Rotterdam heeft in het nationale ver keer, n.l. 55 pCt., en in het transito-verkeer (85 pCt.). Weliswaar is het aandeel van het stukgoed in het Rotterdamsche verkeer procen tueel gering', maar in absolute cijfers gaat dit in feite belangrijk uit boven het stukgoederen- verkeer in havens als Amsterdam en Bremen. Het bedraagt ca. twee derden van dat in Ant werpen en de helft van dat in Hamburg. Ten slotte sprak spr. over den concurrentie strijd met Antwerpen en de gunstige ontwik keling daarvan sinds de bekende overeenkomst van 1939 met België en Frankrijk. Wanneer deze Waalhavens straks worden ge- ropen om hun functie in het groote West-Euro- peesche verkeer te hernemen, aldus besloot spr. zijn belangwekkend betoog, dan is het van be lang, dat een basis van overleg met Antwerpen is gelegd, ook wanneer in de toekomst dat overleg niet tot de havens aan de Rijnmondingen be perkt zou blijven. Hierna sprak de heer H. I'. Kersten, onder voorzitter van de stichting „Havenbelangen", tevens ondervoorzitter van de Kamer van Koop handel te Rotterdam, over de prijsvraag, die alleen bestemd is voor studenten aan de Neder landsche Economische Hoogeschool te Rotter dam. In de jaarvergadering van de Ned. Vereeni ging van docenten in E.H.B.O., is nogmaals be sproken of het gewenscht is, naast de cursus sen, welke opleiden voor het eenheidsdiploma, korte cursussen toe te laten. De vergadering was unaniem van oordeel, dat korte cursussen moesten worden verworpen. Slechts cursisten, die het eenheidsdiploma hebben verkregen, kunnen in staat geacht wor den, eerste hulp bij ongelukken te verleenen. De geldigheidsduur van het diploma is bepaalo op twee jaren, zoodat men zekerheid heeft, dat deze eerste helpers zonder schade voor de getroffenen aan dezen eerste hulp kunnen verleenen. DUBLIN, 22 Nov. (D.N.B.) Dinsdagavond is in het Mansion-house alhier een massa vergadering gehouden, waarop verscheidene Iersche politieke leiders het woord gevoerd hebben over het probleem der verdeeling van Eire. Het parlementslid voor de stad Derry, Maxwell, stelde voor, dat men de oude termi nologie van de zes graafschappen voor Noord- Ierland zou laten vallen en in plaats daarvan van het bezette Ierland spreken. Uit naam van de geheele natie eischte hij de onmiddel lijke bevrijding van het bezette Ulster. Eamon Donelly, een Noord-Iersche politicus, eischte, dat men van de pro-Britsche unionistenmin- derheid een verklaring zou verlangen, of zij Ierscli of Britsch willen zijn. Wanneer zij Britsch wenschten te zijn, zag' hij de eenige oplossing daarin, dat men hun weer in Enge land of Schotland een woonplaats zou moeten aanwijzen. Hij vermaande zijn toehoorders, wegens het thans actueele vraagstuk der Ier sche havens, niet het probleem der verdeeling van Ierland te vergeten. De republikein Roger Machigh bestempelde de verdeeling van Ier land slechts als een zijde van het groote vraag stuk der vestiging van een onafhankelijke vrije Iersche republiek. Poblacht Dowling, lid van de Iersche Republikeinsche Unie, verklaarde het verleden te willen vergeten en zich voor de toekomst voor te bereiden. Terwijl de vergadering aan den gang was kwam het bericht binnen over den dood van een der nationalistische gevangenen op het Noord-Iersche gevangenisschip in Strangford Lough. Daarop eischten de aanwezigen de vrij lating van de door de Engelschen gevangen gehouden Iersche nationalistische republikei nen. Aan het slot der vergadering zong de 'me nigte het volkslied. De arm van aar, fietser Isgeentoo- verstaf: vóór hei veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden I BERLIJN, 23 Nov. (V. P.B.) Toen de Iersche dokter Dunlop den luchtband had uitgevonden en daarmede een einde maakte aan het be staan van den band, die geheel uit gummi be stond, namen zoowel de ontwikkeling van het rijwiel als van den auto een hooge vlucht. Thans zou men evenwel kunnen zeggen, dat de band een kringloop heeft volbracht, wanneer men hoort, dat een Duitsche uitvinder een band heeft geconstrueerd voor een auto, welke tegen hooge snelheden bestand is en in vak kringen groot opzien heeft gewekt. Bij zijn vele goede eigenschappen heeft de moderne luchtband het nadeel dat hij, ondanks de verbeteringen, die hij in den loop der jaren heeft ondergaan, nog' steeds door niet altijd op geloste oorzaken de lucht laat ontsnappen en daardoor gevaar kan opleveren voor den wa gen en voor de inzittenden. Geheel uit rubber bestaande banden, welke dit nadeel niet ver- toonen, kunnen den luchtband niet vervangen omdat, nog afgezien van de mindere elastici teit, deze band niet is opgewassen tegen hoo ge snelheden, ten gevolge van den hoogen ver warmingsgraad, die dan in het inwendige op treedt. Hierop is de uitvinding van den Duitscher Alfred Spencker gebaseerd. De door hem uit gevonden band is voorzien van een systeem van afkoelirgskanalen, die dwars door den band loopen, naar de velg. Hier worden zij door spaken naar- de naaf geleid. Door een bijzon dere inrichting wordt ervoor gezorgd, dat van hieruit een stroom versche lucht in de kanalen dringt, die er voortdurend doorheen spoelt. De druk van deze lucht is zoo groot, dat daardoor onreinheden, welke het kanaal dreigen te ver stoppen, worden weggeblazen. In een onderzoekingsinstituut te Stuttgart heeft men dezen band op duurzaamheid be proefd en daarbij is gebleken, dat bij een snel heid van 100 K.M. en een belasting van 600 K.G. binnen in den band een temperatuur van 72 graden heerschte en aan den buitenkant 63,5 graden. Bij 120 K.G. daalde de inwendige temperatuur zelfs tot 70 graden. Door toepassing van zachte rubber en door het stelsel der koelkanalen benadert de elas ticiteit van Spencker's band die van den lucht band dicht. In vergelijking met dezen brengt de massieve band ook een niet onbelangrijke materiaalbesparing mee. Voor een vrachtauto van 2J4 ton bedraagt deze 10 a 15 K.G., het geen den band lichter en goedkooper maakt. verdrijft U wonder snel met Koker 12 stuks 50 ct. Proef doosje 2 stuks 70 ct. OSLO, 23 Nov. (D.N.B.) „Het is nooit Duitsch- lands bedoeling geweest om Noorwegen, dat mooie, vreedzame en stamverwante land bij het groote conflict van het Duitsche Rijk met de westelijke mogendheden te betrekken", consta teert de leider van het Duitsche militame be stuur in Noorwegen, kolonel-generaal Von Fal kenhorst in een interessant artikel in het nieuwe tijdschrift „Deutsche Monatshefte in Norwegen". In den aan Duitschland opgedrongen strijd om het bestaan, schrijft Von Falkenhorst o. a., heeft Duitschland evenwel alle maatregelen moeten nemen die noodig waren om zich tegen een verdere bedreiging van zijn toestand te ween Daarom heeft de op 9 April 1940 ondernomen militaire actie iu Noorwegen van het begin af aan gestaan in het teeken van den afweer en niet in het teeken van den aanval. Wat wij toen reeds vermoedden, is thans rnt de documenten gebleken. Engeland en Frankrijk stonden op het punt begin April Noorwegen te bezetten. De Duitsche weermacht is hun daarbij echter voor geweest. De Duitsche weermac it is gekomen ter bescherming der neutraliteit van Noorwegen. Na de Duitsche overwinning in Noor wegen kon het vreedzame werk vaii den op bouw worden uitgevoerd. De Duitsche weer macht gevoelt zich thans in Noorwegen niet ais veroveraar, maar als beschermer van den vrede. Aan de kust houdt zij scherp de wacht op En geland. In Noorwegen zelf heeft zij reeds door tal van hulpverleeningen haar hulpvaardigheid en vreedzaam optreden bewezen. Zij hoopt, dat het Noorsche volk meer en meer de grootheid van het historisch uur en het aanbreken van een nieuwen tijd zal inzien en begrijpen. HILVERSUM i! 415 M. Nederlandsch programma 8.00 KRO. 1.00—7.15 AVRO 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij be ginnen den dag, 8.30 Gramofconmuzieü, 12.00 Declamatie, 12.15 De Meesterzangers, 10.00 Hoogmis, 11.30 Gramofoohmuziek. 12.30 Causerie ..Alles sal reg kem! De jonge boeren en de sport", 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Ama- bile-sextet en soliste, 1.45 Schilderij-be spreking, 2.00 Omroeporkest, 2.40 Radio- tooneel. 3.20 Het kooi van de Nederland sche Bachvereeniging, het Omroeporkest en solisten, 4.00 Cyclus „Onze volksdich ters". 4.20 Het AVRO-Amusementsorkest, de Song Singers en solist, 5.10 Sportnieuws ANP, 5.15 Weke ijksche gea'achtenwisse- ling ANP. 5.30 AVRO-Musette-ensemble, 6.00 Het Nieuw-Hollandsch strijkkwartet, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmu- ziek, 7.007.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 NCRV, 2.00 VARA, 5.157.15 VARA 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.10 Gramo- foonmuziek, 9.30 Gewijde muziek (opn.), 9.50 Gramofoonmuziek. 10.25 Orgelconcert (opn.), 11.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Re portage, 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP, 1.00 NCRV-orkest en solisten (opn.), 2.00 Gramofoonmuziek, 2.15 Re sidentie-orkest en solist, 3.00 Radiotooneel met muziek, 3.30 Esmeralda en 6olist, 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling ANP, 6.00 Bravour en Charme. 6.30 Vroolijke voordracht 1.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Nieuwsbe richten ANP, sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. AVRO 7.15 Gramofoonmuziek, 7.45 Gramo foonmuziek, 8-00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Concertge bouworkest en solist, 11.45 Gramofoonmu ziek, 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP, 1.00 Amabile-sextet en solis te, 1.45 Gramofoonmuziek, 2.15 Gramo foonmuziek, 2.45 Hawaiian Serenaders en orgelspel. 3.30 Uit Berlijn: 49e Verzoek- concert voor de Duitsche Weermacht, 6.00 Gramofoonmuziek, 6.45 Gramofoonmu ziek. 7.007.15 Nieuwsberichten ANP. sluiting. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma VARA 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoon- 1 muziek. 8.30 Orgelspel, 9.00 Gramofoon muziek, 10.20 Declamatie, 10.40 VARA- orkest. 11.15 Declamatie. 11.30 VARA-or- kest. 12.00 Esmeralda. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 De Ram blers, 1.30 Gramofoonmuziek, 3.00 Orgel spel, 3.30 Zang, piano en gramofoonmu ziek, 4.00 Gramofoonmuziek met toelich ting, 4.30 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5-30 Esmeralda, 6.15 Sylvia-Amusementsorkest en solist. 6.45 Actueele reportage of ver volg concert. 7.007.15 Economische vra gen van den dag en nieuwsberichten ANP, sluiting HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gewijde muziek (opn.), 8.35 Gramofoonmuziek, 9.30 Piano-vooraf-acht en gramofoonmuziek, 10.10 Orgelconcert (opn.), 11.00 Gramo foonmuziek, 11.15 Celesta-ensemble en gramofoonmuziek, 12.15 Reportage, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1 00 Celesta-ensemble en gramofoonmu ziek, 1.45 Gramofoonmuziek. 2.35 Kwar tet- en trioconcert en gramofoonmuziek, 4.15 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, eco nomische en beursberichten ANP. 5.35 Christ. Dubbelmannenkwartet „De Wes terzangers", 6.0G Gramofoonmuziek. 6.15 NCRV-Harmonie-orkest (opn.). 6.45 Ac tueel e reportage of gramofoonmuziek. 7.00 7.15 Friesch praatje en nieuwsberichten ANP, sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. AVRO 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Gramo foonmuziek, 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 8.40 Orgelspel. 9.15 Gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmu ziek, 11.45 Gramofoonmuziek. 12.15 Gra mofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en econo mische berichten ANP, 1.00 AVRO-Amuse mentsorkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.45 Concertgebouw-, orkest en solisten (opn.), 3.45 AVRO- Amusementsorkest en gramofoonmuziek, 5.15 Omroeporkest en soliste, 6.45 Gramo foonmuziek, 7.007.15 Friesch praatje en nieuwsberichten ANP, sluiting. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor eersten stuurman groote handelsvaart: G. W. Hakkaart, voor tweeden stuurman groote handelsvaart: H. J. Osinga, J. W. van der Sluys, M. H. van Tuinen en J. J. Visser: voor derden stuurman groote handelsvaart: T. Harmsen van Vliet, J. Schaar, C. van Vliet, W. N. Broekhuijsen en M. J. Teunissen. 's-GRAVENHAGE. Geëxamineerd en afgewe zen 2 candidaten. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma B de heer F. J. L. de Geus te Den Haag. is het een behaaglijk gevoel warm beschut binnen te zitten. Datzelfde gevoel zult U hebben als U Uw bedrijfspand, Uw huis, Uw inboedel op de best denkbare wijze beschut tegen de oor logsstormen door verzekering bij Volledige inlichtingen en uitvoerig prospec tus verstrekt het kantoor Singel 126-130 - Amsterdam (C.) - Tel. 4719C ANKARA, 23 Nov. (D.N.B.) De Turkscht Nationale Vergadering heeft Vrijdag het nieu we Turksch-Roemeensche handelsverdrag ge ratificeerd. Om tegemoet te komen aan de moeilijkheden, welke de verduisteringsplicht en het reizen met zich brengen, zal Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, in de maand December op de navolgende dagen de H.H. Wijdingen toedienen aan in totaal 127 Wijdelin gen: 21 December (Quatertemper-Zaterdag) in de kapel van de Bisschoppelijke Kweekschool te 's-Hertogenbosch, 's morgens 10 uur, H. Pries terschap en H. Diakongat; Zondag 22 December in de kapel der Paters Assumptionisten te Boxtel, 's morgens 10 uur, Tonsuur, Mindere Orden, H. Subdiakonaat en H. Diakonaat; Zondag 29 December in de kapel van het Al- bertinum te Nijmegen op nader aan te geven uur, Tonsuur, Mindere Orden en H. Diakonaat. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal Dinsdag der volgende week geen audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5