Antonescoe motiveert dezen stap van Boekarest Leahy ambassadeur in Frankrijk Antonescoe als gast bij Hitier Rede van den Rijkscommissaris Vleesch op bon tien NAAR BEZINNING EN INKEER Londen, Birmingham en andere steden opnieuw hevig gebombardeerd w\ Geen Bulgaarsche nota aan Athene Groeiende spanning om Iersche steunpunten Roemenië bij het Driemogendhedenüerdrag „STICHTING VAN NIEUWE WERELD DE POOL" CATHARINA VAN RENNES OVERLEDEN Tijdens een „Richtfest Maastricht De Wereld-biddag VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS te ie ZONDAG 24 NOVEMBER 1940 - OCHTENDBLAD Bur. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22719 Als opvolger van Bullitt 'n TIP VAN BOOTZ Sofia dementeert: Ook geen troepenconcentraties aan Turksche en Griek- sche grens HOTEL - CAFE - RESTAURANT rr Boodschap der legionnaire beweging voorgelezen Hitier seint aan Koning Michaël Toespraak van von Ribbentrop Washington benoemt daarom luchtattaché te Dublin Eerst over tien dagen wordt weer een bon aangewezen Duitsch weermachtsbericht DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN KOOPT DUS VROEGTIJDIG Koopt in de morgenuren, dan kunt U rustig winkelen. OPENINGS- en SLUITINGSTIJDEN week van geopend gesloten 25 Nov.-30Nov. 9.30 u. 5.30 u. 2 Dec.- 7 Dec. 9.30 u. 5.15 u. 9 Dec.-14 Dec. 9.45 u. 5.15 u. 16Dec.-21 Dec. 10.— u. 5.15 u. 23 Dec.-28 Dec. 10.—u. 5.15 u. 30 Dec.- 3 Jan. 10.—u. 5.30 u. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der .Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 23 Nov. Zooals reeds in een deel onzer vorige oplage werd gemeld, is alhier heden een protocol onderteekend over het toetreden van Roemenië tot het op 27 Sep tember j.l. tusschen Duitschland, Italië en Japan gesloten driemo- gendhedenverdrag. Hierover meldt D.N.B. verder dat de on- derteekening van dit protocol is geschied in de feestelijk versierde ambassadeurszaal der nieuwe kanselarij, waarin vertegen woordigers van Staat, partij en weermacht, Vertegenwoordigers van de diplomatieke missies der onderteekenaars van het pact Van drie, de Roemeensche gezant, leden van de legionnaire beweging en van de Roemeen sche delegatie, alsmede vele Duitsche en buitenlandsche journalisten bijeen waren gekomen. Met von Ribbentrop betraden generaal Antonescoe, de ambassadeur Buti als gevolmachtigde der Italiaansche regee ring. de Japansche ambassadeur Koeroesoe, de Hongaarsche gezant Sztojay, en de Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken prins Stoerdza, de zaal. Rijksminis ter von Ribbentrop opende de plechtigheid met een woord van begroeting tot den Roemeenschen staatsleider. Na de voor lezing van het protocol werd dit plechtig bnderteekend, waarna Antonescoe en von Ribbentrop beiden een toespraak hielden. Ne de plechtige ondcrteekening van het protocol over de toetreding van Roemenië tot het driemogendhedenverdrag heeft .de Roemeensche staatsleider, Antonescoe, de volgende verklaring afgelegd: „Ik ben mij er van bewust, dat wij heden daad hebben volbracht, die van historische beteekenis is niet alleen voor lèvén en ont wikkeling van het Roemeensche volk, maar °bk voor het Europa, dat ontstaan is uit de °ffers van dezen oorlog. Hier is geen sprake van een diplomatieke formaliteit, zooals die in laatste twintig jaar zoo vaak zijn voorge komen, maar van een fundamenteel feit; de heroriënteering van den Roemeenschen staat to van een oprechte en feitelijks bijdrage van het Roemeensche volk tot den herbouw van ®üropa en de wereld en tot de verdediging der tegenwoordige beschaving, welke verzekerd is hoor de overwinning van de staten, die in het hfiemogendhedenverdrag verbonden zijn. Öe pogingen, die gedurende de laatste twintig laar in het werk werden gesteld om een blij kenden vrede te waarborgen, zijn zonder resul- aat gebleven, doordat zij steunden op de holle ^thoriek van conferenties en ideologieën, wel ke waren onderworpen aan de verwerpelijke ^langen van vernielende invloeden, en doordat to geen rekening hielden met de politieke en Aardrijkskundige feiten, die niet zonder meer gegeerd konden worden. Het is echter nood zakelijk dat de wereld, die bevrijd is van het ^avenjuk dezer invloeden, georganiseerd wordt, peze organiseering kan alleen steunen op ideo- '°gische, politieke, ethnische, economische en Aardrijkskundige grondslagen die den waarborg ReVen, dat de volken in het levensgebied, dat hiet hun belangen overeenkomt, zich vreed zaam kunnen ontwikkelen en die het mogelijk [haken, dat groote gebieden van gemeenschap pelijk en harmonisch leven worden geschapen. Deze reorganisatie van Europa moet alle fic- to vernietigen en alle occulte krachten, waar- to de constructies van gisteren 'berustten en h'e dezen oorlog hebben ontketend. Het werk- 5me instrument voor de reorganisatie van püropa en de wereld is tot stand gekomen in hat driemogendhedenverdrag. Het nationaal-socialistische Duitschland, het •ascistische Italië en het keizerlijke Japan, een kompact en onverwoestbaar blok, dat een kwart tolliard menschen omvat, hebben elkander da 'and gereikt en zich vereenigd om een betera to rechtvaardiger wereldorde tot stand te bren- kon. Het bondgenootschap dezer drie groote ,'iken streeft vastbesloten en oprecht naar het kastel van den wereldvrede, de stichting van ®h nieuwe wereld door het verwijderen van k* krachten eener voortdurende anarchie en kaar de waarborging van de vrije en harmoni se samenwerking tusschen de volken. Bezield door den wensch, zijn eigen levens bomen geheel te bepalen, is Roemenië er vast an overtuigd, dat zijn toetreding tot het groote ^tok van den herbouw der wereld alleen het «volg is van zijn eigen wil tot vernieuwing hie de legionnaire beweging organisch en hecht jSindt met het nationaal-socialisme en het ascisme. Het nationale legionnaire regime ver- qtoiebeeldt door zijn offers en zijn zegevieren- to strijd, alsmede door de binnenlandsche om- sehteling op zichzelf al de toetreding van het fc°emeensche volk tot de reorganisatie van 1ht'opa, verwezenlijkt in het driemogendheden- h eden verdrag en wenschen wij den Roemeen schen regeeringschef, generaal Antonescoe, har telijk geluk. De beteekenis en het doel van het driemogendhedenverdrag, die ik eerst en kele dagen geleden in het kort mocht uiteen zetten bij de toetreding van Hongarije, zijn dv wereld bekend. Het is overbodig daarover nog meer te zeggen. Ik zou mij er daarom toe wil len beperken uiting te geven aan de vreugde en de voldoening der verbonden regeeringen over het feit, dat het juist twee staten uit het Zuidoosten van Europa zijn die als eersten zich vastbesloten hebben getoond tegen iedere ver dere uitbreiding van den oorlog op te treden en hun gewicht in de weegschaal te leggen voor een spoedig herstel van den vrede. Dit is een teeken, dat juist de staten van Zuidoost-Europa, dat speciaal in de laatste jaren als geen ander deel van Europa het object was van een be- langenpolitiek, die in dit gebied niets te" zoe ken had, hebben ingezien, dat de aansluiting bij deze geweldige constellatie van mogend heden ook hun belangen dient en kan leiden tot een stabilisatie van den toestand in dit deel van Europa en tot een waarborging van de rust en veiligheid, waarnaar zoo verlangd wordt. Wij zijn er van overtuigd dat vandaag op nieuw een stap op den weg naar de defini tieve overwinning van onze goeie en recht vaardige zaak gedaan is." (Zie vervolg pag. 2) HYBEPARK, 23 Nov. (D.N.B.). President Roosevelt liet door zijn secretaris bekend maken, dat hü vice-admiraal Leahy, thans gouverneur van Portorico en gewezen chef van de Admiraliteit, zal benoemen tot am bassadeur der Vereenigde stoten in Frank rijk als opvolger van Bullitt, Naar uit Vichy wordt bericht heeft de Fran- sche regeering aan de benoeming van admiraal Leahy tot ambassadeur der Vereenigde Staten haar agrement verleend. Een medisch student uit IJsselmonde Had beslist het buskruit niet uitgevonden, Maar hij promoveerde heusch Op 'n proefschrift met leus: ,,TIP" van Bootz maakt van zieken gezonden Inz. A de K. te R. ontving een flesch TIP. SOFIA, 23 Nov. (D. N. B.) Het Bulgaar sche telefraafagentschap maakt bekend: Het bericht van zekere buitenlandsche dagbladen, dat de Bulgaarsche regeering het voornemen zou hebben een zekere nota te zenden aan de Grieksche regeering, is volkomen verzonnen. Verder meldt het Bulgaarsche tclegraaf- agentschap Zekere buitenlandsche nieuwsbureaux hebben informaties uitgegeven betreffende z.gn. berich ten over Bulgaarsche troepenconcentraties aan de Turksche en Grieksche grenzen. Het Bul gaarsche telegraafagentschap is gemachtigd te verklaren, dat deze informaties volkomen ver zonnen zijn. Damrak 4348 AMSTERDAM Tel. 42657-43759 Centrale Verwarming Lift Geheel gerestaureerd KAMERS vanaf 2.75 p p. UERtildN, 23 Nov. Officieus wordt gemeld: Vanmiddag te 14 uur heeft de Führer In zijn particuliere woning in de oude Rijkskanse larij in intiemen kring een maaltijd gegeven ter eere van den Roemeenschen staatsleider, generaal Antonescoe. Eenige leden van An tonescoe's gevolg en enkele vooraanstaande Duitsche persoonlijkheden namen aan den maaltijd deel. Daarna bood de Führer in den wintertuin van zijn huis den gasten thee aan. Na den maaltijd bij den Führer verliet gene raal Antonescoe de Rijkskanselarij. Ook bij zijn vertrek werden hem de militaire eerbewijzen gebracht. Voor den maaltijd bij den Führer. heeft, naar verluidt, in opdracht van den leider der legion naire beweging, Horia Sima, de Roemeensche minister van Economische Zaken, Janscinski, een boodschap der legionnaire beweging aan den Führer voorgelezen, waarin uiting wordt gege ven aan de verbondenheid dezer beweging met het nationaal-socialistische Duitschland en aan de buitengewone vreugde over de toetreding tot het pact van drie. De Führer heeft met woorden van hartelijken dank van de boodschap kennis genomen. Zooals verder wordt bericht heeft de Führer aan Koning Michaël naar aanleiding van het opnemen van Roemenië in het driemogend- hedenpact een telegram gezonden van den vol genden inhoud: „Naar aanleiding van de verklaring betref fende het toetreden van Roemenië tot het drie- mogendhedenpact zend ik Uwe Majesteit mijn beste wenschen voor uw persoonlijk welzijn en voor de gelukkige toekomst van Roemenië. b todrag. Zoo is dan de toetreding, die vandaag ook Eerlijk en formeel geschied is, een logisch en I atuurlijk gevolg van de toetreding, die inner- Ja reeds lang tot stand gekomen was. Het yjbinkrijk Roemenië treedt derhalve plechtig 3 formeel, oprecht en vastbesloten toe tot het J* 27 September 1940 te Berlijn gesloten drie- u°gendhedenverdrag en stelt al zijn krachten jj®chikbaar voor de verwezenlijking van het dat het verdrag gesteld heeft." Nadat generaal Antonescoe zijn verklaring ^ad afgelegd, hield de Duitsche minister ton Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, ton toespraak, waarin hij zeide: ^'-K'amens de Duitsche regeering en voor de ("Beeringen van Italië en Japan, welker ver- genwPordigers mij hebben verzocht vandaag v"-1 tolk te zijn, begroeten wij het koninkrijk ^toenië als nieuw lid van het driemogend- NEW-YORK, 23 Nov. (D.N.B.). De „New York Times" meldt uit Washington, dat het Ameri- kaansche ministerie van Oorlog met het oog op de „toenemende spanning" ten aanzien van de kwestie der Iersche steunpunten voor Engeland den Amerikaanschen luchtattaché, generaal Scanion, opdracht heeft gegeven denzelfden post in Dublin op zich te nemen. De kwestie der steunpunten in Ierland heeft een zoodanig kritiek stadium bereikt, dat het ministerie van Oorlog, aldus genoemd blad, door aanstelling van een eigen waarnemer zich wil verzekeren tegen „verrassende ontwikkelingen". Naar wij vernemen is Zaterdagmiddag in ,,'t Klimophuis", Amsterdam-Zuid, waar zij de laatste jaren werd verpleegd, in den ouderdom van 83 jaar overleden mevrouw Catharina van Rennes, bekend muziek-pae- dagoge, van wie tot zeer hooggeplaatsten in den lande onderricht ontvingen, terwijl zij verder bekendheid verwierf als componiste. Verschillende liederen, door haar getoonzet, verkregen een groote populariteit. tf Tijdens het Vrijdag te Maastricht gehou den „Richtfest" ter gelegenheid van de vol tooiing van den bouw van het nieuwe dienst gebouw van zijn Gevolmachtigde voor de provincie Limburg heeft de Rijkscommissa ris een rede uitgesproken, waarin hij zich soeciaal richtte tot den heer Schmidt, an dere partijgenooten en Nederlandsche ar- beidskameraden. Hij zette allereerst de beteekenis uiteen van een „Richtfest", dat een oud gebruik is van onze voorvaderen bij het gereedkomen van een bouw werk. Geld is niet het belangrijkste begrip voor den mensch, aldus vervolgde spreker, het essentieele begrip voor den mensch is de arbeid. De arbeid is het groote „kapitaal", zooals wij het willen noemen, dat ons de natuur of de schepping of God heeft geschonken, en daarom, kameraden, zooals ik u thans allen wil noemen, moeten wij anders gaan denken, onze gedachten moeten zich van het geld afkeeren. Wij in Duitschland doen dat. Wh stellen den arbeid van den mensen en den arbeidenden mensch in het middelpunt van ons geheele leven. Wat iemand presteert moet voor de gemeen schap waardevol zijn. Dat is juiste en waarde volle arbeid. Op dezen arbeid komt het aan en eerst deze geeft den mensch de waardeering van zijn arbeid. Deze gelegenheid is een schoone om de kame raadschap in den arbeid te gevoelen. En men moet iedere gelegenheid aangrijpen, waar dit mogelijk is, opdat allen die gemeenschappelijk iets tot stand hebben gebracht, ook buiten dezen arbeid in blijde uren te zamen zijn. Het is slecht gesteld met den leider, die slechts aan een groene tafel zit. De juiste leiding moet midden in het menschelijk leven gaan staan. Zij moet het gevoel hebben: ik heb getracht te doen wat juist en werkelijk noodzakelijk was en ik zal thans in hun oogen lezen, of het mij gelukt is dan wel of ik mij nog meer moet in spannen. Ziet. gij, daaruit vloeit dan dit gemeen schapsgevoel van een volk voort. Dit is de belevenis die wij thans in Duitschland heb ben. Ik zeg dit opdat ook gij, Nederlanders, deze belevenis zult krijgen. Wij wenschen dat ook gij een zeer hecht aaneen gesmeed ge meenschapsvolk zult worden, waarbij de eer van den arbeid en ook de eer van het bloed op den voorgrond zullen staan. Ik beken volkomen openlijk, dat wat wij u vooreerst brengen, beperkingen zijn. Het is vol komen juist, dat gij vroeger vóór September 1939 en ook vóór Mei 1940 uiterlijk beter heb ge leefd. Maar gij weet ook, dat wij om ons bestaan strijden en daarom mag ons de duur van dezen strijd niet afschrikken. Wij stellen ons er daar om op In, dat deze oorlog nog jarenlang kan ouren, maar wij zullen nooit meer toegeven. Wanneer gij terugdenkt aan de jaren 1917 en 1918, zult gij constateeren, dat gij toen onder nog veel moeilijker omstandigheden hebt geleefd dan thans en toen waart gij niet betrokken in deze groote gebeurtenis. Gij hebt toen den tijd doorstaan en ik geloof, dat de nuchtere naden kende Nederlander zich in zijn houding niet door deze uiterlijkheden zal laten beïnvloeden. Gij kunt er echter verzekerd van zijn, dat gij op geen enkele wijze slechter zult leven dan het Duitsche volk, dat het op zich neemt te strijden voor een betere toekomst. Het gaat erom, of de 85 millloen Duitschers in de toekomst kunnen leven en niet afhankelijk zijn van de willekeur van anderen. Dat gij. dit lot, dat deze 85 millioen Duit sche menschen voor zich bevechten, kame raadschappelijk zult deelen, dat verklaar ik en dat is ook de opdracht, die ik van den Führer gekregen heb. Wij hebben hier uitstekende menschen gevonden, die van Germaansch bloed zijn. Zij zijn thans in hun leidende lagen voor een deel tegen ons en vóór Engeland. Dat staat hiermede in verband, dat gij een groot koloniaal rijk hebt, dat gij zelf met uw ne gen millioen niet kunt verdedigen en voor welks verdediging gij meende u te moeten verlaten op de Engelsche vloot. Maar het volk is een Germaansch volk en daarop let ten wij. Waar het gaat om de belangen van het Duit sche rjjk, moet ik hard blijven en daar moogt gij ook in de toekomst mij geen verwijt maken Wij willen de groote lotsgemeenschap der Ger- maansche volkeren opbouwen, opdat onze kin deren eenmaal gelukkig zullen kunnen leven. Het is volkomen verre van mij, politieke propaganda te maken. Welk politiek besluit gij neemt, is uw eigen aangelegenheid. Wij moe ten ons daartegenover ons stand punt voorbehouden. Toestanden, die den I Oen Mei konden doen ont staan, zullen wij niet dulden. Hoe gij overigens handelt, is uw zaak. Wat wij willen is u een levend voor beeld geven van de gemeenschap van een volk. Dat een deel van het Nederlandsche volk niet begrijpt waarom het gaat, moge de tijd goed maken. Eén ding kunnen wij echter niet vergeten en dat is, dat de Führer in uw Nederlandsche dag bladen is bespot. Dat heeft ons pijn gedaan en dat kunnen wij niet dulden, want wij staan in voor onzen Führer. De Rijkscommissaris besloot zijn rede met den wensch, dat dit huis voor hen, die de eer van den arbeid en van het bloed kennen, een gebouw zal zijn, waar zij steeds raad en hulp kunnen vinden. Op den tweeden dag van zijn bezoek aan Zuid- Limburg bezocht de Rijkscommissaris Duitsche scholen in Spekholzerheide, Heerlerheide en Hoensbroek, waar hij de klassen binnenging en zich met de kinderen onderhield. Ten slotte be zocht hij het „Deutsche Heim" in Hoensbroek. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, maakt bekend, dat in de distributie van vleesch en vleeschwaren een wijziging is gebracht. Door verschillende omstandigheden is het aanbod van slachtvee dezer dagen gering. In verband hiermede is de duur van de eerstvolgende distributieperiode gesteld op tien dagen, terwijl het rantsoen ongewijzigd is gebleven. Men dient derhalve het gebrui kelijke rantsoen over tien dagen in plaats van zooals tot dusverre het geval was over een week te verdeelen Gedurende het tijkvak van Maandag 25 t.m. Woensdag 4 December a.s. geeft elk der vier met „tien vleesch" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegre pen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „tien worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft gedurende dat tijdvak uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 4 December a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig t.m. Zondag 8 December a.s., met dien verstande, dat zij gedurende het tijdvak van 5 Decem ber a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het koopen van vleesch of vleeschwaren in hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor ge kookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongeworst en nier brood en 150 gram bloedworst. „Wij zagen uit naar vrede: en er was geen zegen; naar een tijd van genezing: en zie ontzetting." Jer. 14, 19. Het begin en het einde van het Kerkelijk jaar zijn een fijd van bezinning en inkeer, waarin de liturgie ons herinnert aan het komende wereld einde. Nu wij de verschrikking van den oorlog ook van meer dichtbij hebben meegemaakt, zullen wij dezen Zondag duidelijker de woorden van het Evangelie begrijpen, wanneer dit ons spreekt van den „gruwel der ontheili ging en een dieper inzicht krijgen in het „wee den zwangeren en den zoogenden in die dagen.y De bedoeling van de H. Kerk is het echter niet ons te vervullen met angst en beven, maar veeleer ons te doen bezinnen op de eeuwi ge en blijvende waarden. Zooals het Epistel ons leert: „dat gij, in het bezit van allerlei wijsheid en geestelijk inzicht tot de volledige ken nis van Gods Wil moogt geraken." De wereld nam toe in kennis, maar verloor hec inzicht in den Wil van God en dwaalde af van Zijn weg. Daarom baat al onze kennis ons niets. „E)en weg des Heeren kenden wij niet. Wat baatte ons daarom onze overmoed; wat hebben geld en grootdoen ons gebracht? Het ging ailes voorbij als een schaduw, voorbij als een loos gerucht." (Wijsh. 5, 79). Al het ijve ren der menschheid der laatste drie eeuwen heeft ons niet verder gebracht. De groote kwa len van onzen tijd zijn gevolgd op den op stand van een groot deel der menschheid in de zestiende eeuw tegen de autoriteit van den Christus, voortlevende in Zijn Kerk. Zij verloren eerst den waren zin van het bovennatuurlijke leven en als gevolg daar van werden zij tot onzekerheid gedreven, zelfs wat betreft het natuurlijke. Het verlies van het juiste inzicht in de eeuwige waarden werd onmiddellijk gevolgd door een verduiste ring van hun begrip omtrent de tijdelijke waarden. Ook de Katholieken zijn niet vrij gebleven van de dwalingen van hun tijd. Gelooven in Christus houdt een levensbeschouwing in en eischt van ons, dat wij ons bü iedere hande ling, ook in ons zakenleven, In ons gemeen schapsleven en trouwens bij al onze beslissin gen aangaande tijdelijke zaken, laten leiden door den Wil van God. Zelfs de gewetensvolle Katholiek heeft dik wijls geen hoogere aspiraties bij zijn handelin gen betreffende tijdelijke zaken, dan te ver mijden God te mishagen. Newman schreef het in een van zijn preeken: „Het doel van de meeste menschen, die toch ge acht worden gewetensvol en godsdienstig te zijn. is niet, hoe zij God zullen behagen, maar hoe zij zióhzelf zullen behagen zonder aan Hem te mishagenZij maken deze wereld tot het eerste doel in hun geest en gebruiken den gods dienst als een correctie, een rem tegen een al te groote gehechtheid aan het aardsche." Hoe weinig gaan ons de belangen van het Rijk Gods ter harte; hoe zelden maken wij ons bezorgd over den groei van het genadeleven in de zie len. Dat is de tol, dien ook wij brengen aan den geest van den tijd. En toch: zonder een innige geloofsbeleving en een algeheelen terug keer tot Christus zullen alle pogingen tot ver betering der wereld en tot vorming van een nieuwe orde moeten falen. Alle ijver zal zonder God niet anders blijken dan rusteloosheid, dan de nutteiooze activiteit van een koortslijder. De menschen hebben den weg verloren. Zij zijn voortdurend op reis, maar belanden aan geen enkel station, omdat zij niet weten, waar heen zij moeten gaan. „Zij zijn als schapen zon der herder" (Mc. 6, 34). De wereld heeft de stad Gods den rug toegekeerd om een stad te bouwen naar haar eigen verlangens, totdat de realiteit de bouwers wakker schudt en zij zullen ervaren dat zij dakloos zijn. „Wanneer God de stad niet behoedt, waken de wachters tever geefs" (Ps. 27 1). Toen de mensch de boven natuurlijke órde niet langer nastreefde verloor hij ook de richtlijnen voor de natuurlijke orde Het is het wonderlijke van Gods genade, dat zij voortbouwt op de natuur en deze natuur opheft en veredelt. Alleen door weer bovennatuurlijk te gaan leven, zullen wij er in slagen, ook als natuurlijke menschen te leven. In zekeren zin moet de mensch in de gegeven orde der dingen worden „vergoddelijkt", om ook weer volledig menschelijk te worden. Want de ziel van den mensch is enkelvoudig en zijn levensdoel, zoowel in de natuurlijke als in de bovennatuurlijke orde, is alleen God. Slechts op één wijze kan de ziel het geluk vin den. Dit geluk vindt hij alleen in den Hemel. En dus is er geen mogelijkheid, dit geluk te vinden op aarde, tenzij deze aarde een voor bereiding is tot den Hemel en hij op aarde de- eeuwigheidseischen volbrengt. Het is de tragedie van de wereld, steeds als zij een nieuwe orde poogde op te bouwen zon der God, dat zij steeds weer in een nieuwe wan orde en chaos belandde. Uiteindelijk is dan ook de oorzaak van dezen oorlog en de huidige noo- den der menschheid gelegen in het vergeten van en geen rekening houden met de eenJge be langrijke realiteit: God en Zijn H. Wil. In God alleen is redding mogelijk. Terecht roept dan ook de H. Vader ons allen op, om ons op dezen Zondag van inkeer en be zinning, waarop wij het wereldeinde herdenken, met Hem te vereenigen bij het H. Offer, dat Hijzelf in den Sint Pieter zal opdragen om te bidden voor den huidigen noodtoestand van het menschdom. Doen wij dat door „ons leven ernstig in over eenstemming te brengen met de wetgeving van Christus." Dan hebben wij in onszelf de eischen der Goddelijke Gerechtigheid vervuld en mogen wij met vertrouwen bidden voor de pauselijke intentie: voor de zielerust van allen, die in de zen oorlog gestorven zijn, voor de verbannenen en voor hen, die uit hun waderland zijn ge vlucht of als vreemden in een vreemd land rond dolen, voor de krijgsgevangenen en door den oorlog getroffenen. Want alleen in en door Christus zal, „n a herstel van een rechtvaardige orde en verzoening der harten in Christel ij ke liefde, een ware vrede alle volken der menschenfamilie in broederllj- ke eendracht verbinden tot nieuwe rust en nieuwe welv'aart." (Motu Pro- prio). K. BERLIJN, 23 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In den nacht van 22 op 23 November heeft de luchtmacht haar vergeldingsaanvallen op Londen voortgezet en wederom Birmingham en Coventry, alsmede Bristol en Southamp ton bestookt. Overdag werden de aanvallen op Londen, Brighton en andere voor den oorlog belangrijke doelen voortgezet. In Midden-Engeland hebben gevechtsvliegtuigen verscheidene vliegvelden gebombardeerd en brand veroorzaakt in hangars en onder komens. Aan de' zuidoostkust van Engeland en bij Lincoln zijn verkeersinstallaties hevig bestookt. Bij aanvallen op convooien werden twee vrachtschepen door bomtreffers zwaar beschadigd. In den nacht van 22 op 23 November hebben Britsche vliegtuigen in West-Frankrijk en West- Duitschland in de eerste plaats weer woonwijken aangevallen. Dakbranden konden snel gebluscht worden door het ingrijpen van veiligheids- en hulpdienst. Zeven burgers zijn om het leven ge komen, ongeveer twintig werden gewond. Een vijandelijk vliegtuig is door luchtdoelge schut neergeschoten, terwijl een Duitsch vlieg tuig wordt vermist. Over de luchtaanvallen op Londen, Bir mingham en een aantal andere steden in de Midlands in den nacht op Zaterdag ver neemt het D.N.B. verder: Het zwaartepunt der aanvallen lag te Bir mingham, dat opnieuw vreeselijke verwoes tingen moest ondergaan. Ongeveer drie honderd vliegtuigen wierpen meer dan 300.000 kg. brisantbommen en vele dui zenden brandbommen uit. De Duitsche bom men deden weer geweldige vuurhaarden ont staan, waarvan de schijn tot aan de Kanaal- kust zichtbaar was. De bemanningen der deelnemende vliegtuigen berichten over tien reusachtige branden, die zich over groote oppervlakten uitbreiden. De vuurschijn hiervan was over bijna geheel En geland zichtbaar» Behalve groote fabrieken ge raakten ook geheele straten en woningblokken in brand en werden vernield, daar zij zich voor het grootste deel vlak bij de fabrieken bevin den. De verwoesting is in enkele stadsdeelen, waar de belangrijkste industrieën gevestigd zijn. reeds even omvangrijk als te Coventry. Ook ver moedt men op grond van het optreden van ver schillende geweldige ontploffingen, dat bij de nachtelijke luchtaanvallen ook herhaaldelijk munitiefabrieken werden getroffen, waarvan voorraden in de lucht vlogen. De Londensche correspondent van het Zweed- sche dagblad „Nya Dagligt Allehanda" heeft een bezoek gebracht aan Coventry. Hij schrijft daar over: „Coventry bestaat nog slechts uit een puinhoop. Het zaken- en bedrijfsleven is geheel verlamd. De bevolking loopt werkeloos op straat rond. De gasfabrieken liggen in de asch. De voeding der bevolking is geheel afhankelijk van den arbeid der hulporganisaties. Ongekookt water en melk mogen niet gedronken worden en in de voorsteden mag zelfs geen brood worden gebak ken. Het gevaar voor besmettelijke ziekten dwingt tot de uiterste voorzichtigheid.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1