De Heemskerker duinen in vroeger eeuwen Het jachtrecht en de wildplaag mmPI Laatste Nieuws Korfoe door marine gebombardeerd Vleeschdistributie ZOEKT GE heenk OMROEPERS hEbï U Noq VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DE COUPONBELASTING VRIJDAG 29 NOVEMBER 1940 qEEN AchTERLickT? Benzine ELF GEWONDEN BIJ BOMAANVALLEN De boeren zijn in gebreke! een pension een club OMROEPEN! CONCENTREER DIVERSEN Men mocht jagen van St. Jan tot Vasten A vont toe" Verpachting Ingrijpende veranderingen De duinen in verval ZANDVOORT ra Ernstige schade aan woningen in een plaats in Zuid-Holland Ital. weermachtshericht Aan Grieksch front tegen aanvallen en luchtactie Wat onder „effecten verstaan wordt Officieele publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Distributie van kaas een huis dienstpersoneel lessen een werkkring? LAAT UW WENSCH Een Ikotn cadean cadeaul BETREKKINGEN (AANGEBODEN) COLPOREURS GEVRAAGD HULP IN DE HUISHOUDING FLINK DAGMEISJE GEVRAAGD TE KOOP TE KOOP „Monarch" Tafelbiljart BETREKKINGEN Voer- en Vaartuigen) WIJ KUNNEN U TE KOOP AANBIEDEN Tevens vragen wij te koop: ESPERANTO ESPERANTO Vraag en Aanbod van Huizen en Zaken WOONHUIS N TROUWE KLANT DEGELIJK WOONHUIS Lessen Gevraagd en AangebodeïTj ALGEMENE ONTWIKKELING A. S. S. 0. ii. Het was in de zeventiende eeuw, toen een groot gedeelte der duinen toebéhoorende aan het huis Marquette, wegens den slechten -finan- cieelen toestand der toenmalige bewoners, in eigendom van anderen overging Nog in 1632 behoorden de duinen, gelegen tusschen Wijk aan Duin en E-mond. aan Mar quette. Onder Vrouwe Leonora de Bossu. we duwe van jhr. Daniël de Hertaing. vrouwe van Marquette, werden voor het eerst duinen ver vreemd en wel voor een groot deel aan den heer Dirkse van der Nath, ambachtsheer van 's-Gra- venmoer. Omstreeks 1650 behoorden twee derde gedeelten van de duinen aan den heer Jan Bi cker. burgemeester van Amsterdam, en aan Cornells Bicker, heer van Swieten De duinen onder Castricum behoorden in 16,59 aan jhr. Hendrik der Renesse van Assuroburg tevens ambachtsheer van Castricum In 1664 waren de duinen in hun geheel in zes percee- len verdeeld en behoorden toe aan vrouwe Pe- tronella, baronesse van Wassenaar, vrouwe van Marquette en de heeren Cornel is Geelvinck, Jacobus Trip en Gerard Bicker allen aanzien lijke Amsterdammers. Reeds in Januari 1663 waren de drie laatstgenoemden overeengekomen, dab ieder op zijn bekomen perceel den vollen eigendom zou hebben, dat de vrije jacht in alle duinen zou mogen worden uitgeoefend, zoolang die in hun bezit of dat hunner nakomelingen zou blijven, terwijl voorts bij loting zou worden uitgemaakt, welke perceelen ieder zou worden toebedeeld. Zeer lang bleef een gedeelte der duinen in eigendom toebehooren aan de bekende Amster- damsche familie Bicker, o.a. aan Mr. Gerard Bicker, heer van Swieten en later aan mr. Pie- ter de Graaff heer van Zuid-Polsbroek. Op een oude kaart wordt het bekende Castricumer voetpad onder Noorddorp „Bickersvoetpad" ge- heeten. De heer van Zuid-Polsbroek was burge meester der stad Amsterdam en bewindvoerder der Oost-Indische Compagnie. Hij was gehuwd met een dochter van dr. Jan Bicker en was dus een zwager van den raadspensionaris mr. Jan de Wit In 1672 was hij bezitter van het beken de ..Duinwijk" onder Wijk aan Duin gelegen waar hij menigen zomer vertoefde. Mr. Gerard Bicker begon in 1685 ziin duinen te verpachten en wel onder de navolgende voor waarden: 1. de pachter moest borgen stellen, terwijl alle belastingen voor zijn rekening kwa men; 2. bij het einde van de pacht moesten de duinen „met konijnen gepeupleert" worden op geleverd; 3. de eigenaar hield zich het recht voor o.a. van ..delvinge van turff" en er moch ten geen koeien, paarden of ander vee in de wildernis gejaagd worden, alvorens deze eerst naar ouder gewoonte te doen inschrijven om alle ongeregeldheden te voorkomen; 4. de ver pachter had het recht om te jagen vanaf St. Jan 24 Juni tot „Vasten Avont toe". De duinen werden door de pachters o.a. benut voor het weiden van koeien, paarden en ander vee. Natuurlijk hadden deze beesten daarin niet de algeheele vrijheid. Die buiten de perken gingen werden geschut. Het weiden van koebeesten in de duinen was blijkbaar nogal van belang, zoo dat daarvan door de duinheeren zelfs registers werden aangelegd wegens de vergoedingen, die daarvoor werden betaald. Zelfs de fiscus bleef niet niet op een afstand. Bovendien werden ook vele duingronden los verpacht. Vele „Huerceele van de duijnen die los gepacht hebbe" werden door notaris Bonckenburg voor de vrouwe van Marquette omstreeks 1672 geschreven. Ook werden in dien tijd in de duinen eenden- of vogelkooien gehouden, waarbij een waterkom of „waterstal" behoorde. Volgens een oude kaart, in de raadzaal te Heemskerk waren een wa terstal alsmede nog een „klein waterstal" bijeen gelegen ten Noordwesten van de hofstede „De Vlotter". Die waterstallen waren reeds van ouds bekend. Behalve de beken die het duinwater naar elders voerden, werden ook vele openingen door de duinmeiers aangebracht „om haer ko nijnenvelden van 't water te lossen". Vóór de 17e eeuw werd dit water ook geloosd „op de waterstallen en waterpetten in de Duijnen". In den loop der 18e eeuw ging een en ander echter zeer achteruit. Reeds omstreeks 1750 wa ren inschrijvingen van beesten en naar de wa terstal en vogelarij doode posten En in 1778 waren die inschrijvingen sedert menschenheu- genis vervallen. Evenals in de 17e eeuw veranderden de dui nen ook in de 18e eeuw nog als eens van eige naar Den 4en Juli 1695 verkocht de bejaarde vrouwe van Marquette, vrouwe Petronella van den Mijle baronesse van Wassenaar, aan den nieuwen heer van Assumburg, Jean Deutz. voor rekening van diens moeder, vrouwe Geer- truid Bicker ..twee distincte perceelen duijnen te Leen gehouden werdende van de Graefflijck- heit van Hollandt", voor de som van 32.750 Ca- roligulden, waarmede deze duinen alzoo in eigendom overgingen aan de nieuwe bewoners van het slot Assumburg, de familie Deutz van Assendelft. In 1766 kocht mr. Gabriel Bour- courd, advocaat bij het Hof van Holland. ..een duijn met konijnen wei gepopuleerd" rpefc des- zelfs kroften en houtakkers voor de som van f 7875. Dit duin, het tegenwoordige Heemsker kerduin, was voorheen bezit van wijlen Mr. Ge rard Bicker en van Jean Baptiste de Hoche- pied. Lang behield de heer Bourcourd deze goe deren niet, want reeds 4 September 1770 ver kocht hij ze voor f 8100 aan mr. Jean Deutz, heer van Assumburg en commissaris der stad Amsterdam. Inmiddels waren in de 18e eeuw de toestan den op economisch gebied zeer verslechterd en de ingezetenen van Heemskerk leden daar niet weinig onder. Hun konijnenheining verkeerde reeds lang in groot verval en de meesten waren niet in staat om in de kosten van herstel bij te dragen Ook de heining onder Castricum ver keerde in zulk een desolaten toestand en was bovendien door het duinzand zoo ondergestoven „dat de weg welke de postwagens tusschen de steeden Haarlem en Alkmaar rijden, ten eene- maal onder raakten". Voor de Castricumers kwam er evenwel verbetering toen zij den 8sten Junj 1747 van de Staten octrooi ontvingen om een nieuwe konijnenheining te plaatsen Tevens werd daarmede getracht de jacht zooveel moge lijk te behouden want den 15en April 1749 werd het gerecht van Castricum aangeschreven ten spoedigste „quartiere voor twee man, een uij' de garde en een van de Switserse garde" te be zorgen en wel cp last van den Prins van Oranje „tot conservatie van de Jagt". Ook Bak- kum kreeg later weer een nieuwe heining. De Heemskerkers waren echter zoo gelukkig niet Hoofdzakelijk ook door armoede waren zij niet in staat ook hunne heining weer in goeden rtaat te brengen, zoodat deze tegen het einde van de 18e eeuw zoo goed als geheel was ver vallen, om tenelotte door sloopershand geheel te verdwijnen. Op staatkundig en politiek gebied vol trokken zich intusschen ingrijpende veran deringen. Geheel nieuwe ideeën niet weinig gevoed door de alom heerschende malaise onder het grootste deel der bevolking, wer den overal verspreid. Reeds lang was een geest voor gelijkheid en vrijheid ontstaan en ook ten aanzien van de uitoefening der jacht ontstonden andere en meer vrije opvattingen. Niettegenstaande dat bleven de jachteigenaren. meestal Amsterdam- sche regenten, al te zeer het voetspoor volgen van den ouden adel waardoor ten laatste con flicten niet konden uitblijven. De onbeperkte jacbtvrijheid, alleen den heeren toegekend werd oorzaak van veel wrevel onder de land lieden. die in hun toch al zoo droevig bestaan bovendien zooveel te lijden hadden van de scha de, door het wild aan de gewassen toegebracht. Geen wonder voor dien tijd. dat zich langza merhand, zoowel hier als elders een strooming deed gelden, die tot de vrije jacht wilde terug- keeren. ni. het recht voor elkeen om op zijn eigen land te mogen jagen Ja. men ging in de tweede helft der 18e eeuw nog verder en ma tigde zich het recht aan om te jagen in de duinen, die open en voor een ieder toegankelijk waren. Wat de reden daarvan was staat niet vermeld, maar het gebeurde in 1777, dat zekere heer Beeldensnijder uit Amsterdam te Heems kerk oneenigheid kreeg over jagen De twist liep zoo hoo" dat genoemd heer zijn geweer af- HAARLEM VS schoot op een jager van den heer Rendorp en op den koetsie van den heer van Reede. Volgens gerucht maakte de schuldige zich van het geval af door het storten van een som gelds aan den hoofdofficier der stad Amsterdam, alsmede aan den baljuw van Kennemerland. Care] van Dijk. tevens bur gemeester van Haarlem. Een en ander gaf in 1777 aan den toen- maligen heer van Marquette, mr. Joachim Ren dorp, aanleiding tot het schrijven van ziin „Ver handeling over het Recht van de Jagt". waar mede hij een pleidooi wilde leveren voor den eigendom van het jachtrecht van kasteelheeren in hun duinen en bosschen. die behoorden tot de „particuliere duinen". „Eenieder" zoo schrijft mr. Rendorp „denkt zich gerechtigd te zijn het wild te mogen opzoeken en te doo- den, wijl alle plaatsen voor hen wildernissen zijn. zoo zijn niet zijn afgesloten maar waar is zulks geboden? Gij jager, zeg ik, hebt recht om op dien grond te komen, ja dan neen? Hebt gij dat recht, zoo mag ik het niet verkorten door eenige afsluiting. Hebt gij 't niet zoo is 't even veel. of zij niet of al afgesloten zii. Ik wil 'er Uw niet op hebben dat is genoeg, gij moet 'er af blijven." Doch in verband met den geest van dien tijd was de stem van den heer Rendorp die eens roependen in de woestijn. De tuinen geraakten overal meer en meer in vervaL Waarschijnlijk om de onder Heemskerk gele gen duinen daarvoor nog zooveel mogelijk te behoeden, richtte jhr. Cornelis Deutz van As sendelft, heer van Assumburg en eigenaar van de duinen onder Heemskerk en Castricum. zich omstreeks 1778 tot de Staten met de mededee- ling. dat hij als „eijgenaar van twee perceelen duijnen, groot circa 800 morgen, langs Castri cum gelegen, en welke duijnen de Suppleant wel geneegen zoude zijn te depopuleeren (van het wild te ontdoen) en zooveel mogelijk te be bouwen en met rundvee of ander vee na ge- legentheijd te beweijden" Deze aanbieding deed hij onder voorwaare. dat hem vrijdom van alle lasten werd verleend die op de duinen waren gelegen en dat zoolang zich geen konijnen meer in die duinen zouden bevinden. Boven dien verzocht hij „vrijdom van het Jagt- recht te dien effecte. dat het iedereen zoude weezen gepermitteert. om in de duijnen zonder be/aling te mogen jaagen.'" Dit verzoek ging vergezeld van een ander verzoek van de „eijgenaren der landerijen en Aangelanden van voornoemde twee perceelen Konijn Duijnen" (meest allen Castricumers) om een gunstige beschikking op dat van den heer van Assum burg, daar „het depopuleeren en konijnenloos houden" dier duinen het grootste middel zou zijn om de supplianten voor een .absolute en totale ruïne hunner voornoemde landerijen te bevrijden". Het verzoek wer"d in zóóverre toegestaan, dat de duinen slechts zouden worden aangeslagen op denzelfden voet als met de hooge geestgron den geschiedde en o.m. onder voorwaarde dat de duinen van het wild ontdaan zouden worden. Dit laatste moest door schout en schepenen van Heemskerk worden vastgesteld. Zulks geschiedde in een officieele verklaring van 26 Februari 1779, die was geteetoend door A. Coevenhoven, schout en de schepenen Jan de Wit. Jan van der Lin de. Pieter Schipper en Louris Hendericks. De duinen onder Castricum waren hiermede voor den landbouw beschikbaar en elkeen kon daar naar hartelust jagen, wijl de duinen „ten eeuwigen dage" van konijnen bevrijd moesten blijven. De duinen onder Heemskerk bleven echter voor jachtterrein bestemd. Heemskerk VAN BENTHEM Kinderzegels Wederom zullen van 2 De cember tot 6 Januari kinderzegels en prent briefkaarten verkocht worden. De opbrengst zal zijn, zooals bekend is, voor alle Nederlandsche instellingen, die zich belasten met de verzor ging van zieke, zwakke, doove, gebrekkige, ach terlijke en verwaarloosde kinderen van alle gezindten. Onnoodig te zeggen, dat deze instel lingen met ongekende zorgen te kampen heb ben en dat zij meer dan ooit gebaat zullen zijn bij een groote opbrengst. In aansluiting aan de thans geldende tarie ven verschijnen vijf zegels, nj.: 1 y2 ct. (prijs 3 ct.), 2<i ct. (prijs 5 ct.), 4 ct. (prijs 7 ct.), 5 ct. (prijs 8 ct.) en 7 ct. (prijs 11 ct.). De 12'i ct. zegel blijft dit jaar achterwege; de complete serie kost dus 34 ct. De zegels blij ven vijf jaar geldig. Het ontwerp is tlan D. v. Gelder te Veere. Tegelijk met de zegels worden de volgende kaarten verkocht een serie kaarten vijf stuks „Ons Land", van Eduard Koning, prijs 35 ct.; twee losse kaarten door Anton Pieck, prijs 7 ct. Hiernaast worden sorteerin gen oude kaarten verkocht. De kaarten en zegels zijn verkrijgbaar bij de boekhandelaren Bakels, Lorenz. Verloop, Van Petegem. sigarenmagazijn Corona (74o*t'-oat *n firma Steetskamp (Zandv. laan). Mag ik dezen verkoop nog eens speciaal bi' u aanbevelen? W. L. VAN ALPHEN—V. d. Valk „Morgen ga lk ervoor zorgen T „O, ja, da'* waar ook..." „Ik heb nog geen tijd gehad". Al die „argumenten" tezamen helpen tegen bekeuringen ,enbotsingen I) veel - minder goed dan 'n fietsachtet licht op z'n eentje! Hebben wij tot nu toe voornamelijk de me thoden beschouwd, volgens welke de indivi- dueele verbruikers hun benzine konden ver vangen door andere motorbrandstoffen, wij willen nu onze aandacht wijden aan de syste men, waarbij benzine vervangen wordt door benzine! Wij hebben hier op het oog de vervaardiging van de z.g. synthetische benzine of. om een vrij geliefden term te gebruiken, waaraan een zekere romantiek niet vreemd is, het „vloei baar maken van steenkool." Juister ware het misschien hoewel ongetwijfeld minder sterk tot de verbeelding van het groote publiek sprekend te spreken van het verede len" van steenkool. Het procédé toch verhoogt in sterke mate de nuttige waarde van de ko len, welke in onveredelden vorm in ovens of ketels gestookt, wel 85 pet. van hun energie onverbruikt door de schoorsteenen laten ont snappen. Slechts 15 procent dus is nuttig tot het beoogde doel, terwijl nu 90 procent der aanwezige energie nuttig besteed wordt. Hier uit blijkt wel onmiddellijk, dat ook uit 't oog punt van een beleidvol besteden van de energie, aanwezig in de hoewel zeer groote, toch lang niet onuitputtelijke aardsche steen- kolenvoorraden. deze kolenhydreeringsmethoden ten volle onze aandacht verdienen. Inmiddels zijn deze voorraden toch weer zoo groot, dat men ze aangewezen acht in het geval dat de veel meer dreigende uitputting onzer aardsche aardolievoorraden eens reali teit zou worden, als brandstofreserve te dienen. Onverbeterlijke pessimisten toch achten de geschatte olievoorraden slechts in staat om in de behoeften van 10 a 12 jaar te voorzien Moge dit wat al te zwartgallig zijn. het zou toch een lichtzinnigheid zijn. met een uitgeput raken der voorraden binnen afzienbaren tijd geen rekening te houden. De steenkolen- wereldvoorraad wordt echter geschat op 4.5 billioen ton; die van bruinkool op 2.9 bil- lioen ton. Op basis van de huidige jaarproduc ties zouden de West-Europeesche steenkooi- voorraden toereikend zijn voor 1500 jaar, de bruinkoolvoorraad voor 400 jaar. Het lijdt dus geen twijfel, dat de steenkool- veredelingsmethoden een groote toekomst te gemoet gaan. Deze methoden, waarbij het dus de bedoeling is, langs kunstmatigen, en wel chemischen weg waterstofarme koolstofver bindingen als steenkool, bruinkool enz. rijker aan waterstof te maken en zoo koolwaterstof fen te verkrijgen, welke in hun eigenschappen die van de natuurlijke olie en benzine zooveel mogelijk nabij komen, zijn drie in getal. Zij hebben alle drie, naast dit gemeenschappe lijke doel, ook een gemeenschappelijk uit gangspunt. De grondstof voor deze procédé's is steeds kolen, hetzij steenkool, hetzij bruin kool. Deze processen tot het vloeibaar maken van kool zijn vooral in Duitschland tot ontwikke ling gekomen en op groote schaal in toepas sing gebracht. Dit behoeft ons geenszins te verwonderen. Duitschland beschikt als compensatie voor zijn armoede aan minerale olie over enorme voorraden steenkool en bruinkool. Men vindt den Duitschen steenkool- voorraad geraamd op ruim 61 milliard ton, den bruinkoolvoorraad op 30 milliard ton. Bij het oudste proces, de methode volgens Bergius, wordt de kool langs directen weg ge- hydreerd tot benzine. Volgens het tweede pro ces, de synthese van Fischer en Tropsch, ge schiedt dit langs indirecten weg en wordt de kool eerst in koolmonoxyde omgezet, dat daar na met waterstof over een katalysator wordt geleid. Het was reeds vóór den wereldoorlog, dat den lateren Nobelprijsdrager, dr. Friedrich Bergius, in zijn laboratorium te Hannover, de hydree- ring van kolen gelukte. In het jaar 1914 ver kreeg hij op zijn werkwijzen patenten. Het was slechts een laboratorium-proefneming, dit hy- dreeren van kolen, waarbij aan de koolstof on der druk en met behulp van katalysatoren wa terstof toegevoegd werd, en een molecule werd opgebouwd, die met die van benzine groote overeenkomst vertoonde. Eerst na den oorlog van 19141918, toen Duitschland de waarde van de benzine had leeren kennen, werd dit laborato rium-experiment stap voor stap, ten koste van vele millioenen, tot technisch-industrieele me thoden ontwikkeld. Zoo groeiden de geweldige installaties, zooals de Leuna-Werke bij Merse- burg, midden in het bruinkolendistrict, in 1926 opgericht. De fijngemalen kool wordt met zware olie om de substantie verpompbaar te maken en met een katalysatorvloeistof tot een pasta ver werkt, welke met groote overmaat van water stof. verhit, onder een druk van 200 atmosferen in een groote katalyseruimte wordt geperst en omgezet tot nog hoogkokende koolwaterstoffen. Na afscheiding van een geringe hoeveelheid ben zinekoolwaterstoffen, wordt andermaal gehy- dreerd. Hierbij ontstaat ólie met een kookpunt van 200 tot 300 gTaden Celsius. Bij de laatste, derde, reactietrap wordt de olie tot benzine „ge kraakt". Ruw berekend wordt uit 1 ton steen kool 600 K.G. benzine verkregen. Per ton ben zine heeft men dus ruim 1% ton steenkool noo- dig. Hierbij dient nog de hoeveelheid kolen ge rekend te worden, welke de in de installatie be noodigde energie levert. Deze is te stellen op 3 y, ton per ton motorbrandstof. Voor 1 ton benzine is dus zoowat 5 ton kolen noodig. Het proces kan dan ook alleen als aantrekkelijk ge stempeld worden, wanneer men het beziet van uit het oogpunt van een dwingende noodzaak tot zelfvoorziening. En hoe belangrijk dit gezichts punt voor de moderne staatshuishoudingen is, moge blijken uit het feit, dat nagenoeg alle pe- troleumarme landen kolenhydreeringsinstalla- ies oprichtten Wij vinden er in Frankrijk; En geland bouwde in 1935 zijn eerste fabriek te "illingham. Ook in Italië werd het Bergius-pro- "édé toegepast door de „Azienda Nationale Idro- genazione Combustibile" Een tweede methode tot het verkrijgen van benzine uit kolen is het Fischer-Tropsch-pro cédé, voortgekomen uit de onderzoekingen van Prof. Franz Fischer. Deze synthese is, zooals boven reeds is gezegd, een indirecte. De grond slag van dit proces werd in het jaar 1925 door de onderzoekers gelegd met de waarneming, dat bepaalde katalysatoren, zooals ijzer en cobalt met koper en zinkoxyde, in staat waren een mengsel van koolmonoxyd en waterstof het zgn. watergas bij 180 200 gr. C. en onder atmosferischen of iets verhoogden druk om te zetten tot aardolie-koolwaterstoffen. Aldus om schrijft de Chem. Crt., waaraan wij onder meer gegevens ontleenen, het beginsel Hieruit blijkt reeds direct een voordeel van het Fischer- Tropsch-proces boven het berginiseeren en wel, dat het eerste minder eischen stelt aan de grondstof, omdat het uitgaan kan van elk kool stofrijk materiaal, waarop de watergasreactie kan worden toegepast. Het ruwe product be staat uit den aard der zaak uit een zeer Se" compliceerd mengsel van allerlei stoffen en moet evenals ruwe aardolie door een ver door gevoerd destillatie- en rectificatieproces ge splitst worden De benzines zijn als motorbrand stof inferieur ten opzichte van de hydreer- benzines, ze bestaan hoofdzakelijk uit paraffi- nen, dus koolwaterstoffen met een open Keien Dientengevolge bezitten ze een geringere klop vastheid, een lager octaangetal. De paraffinen- structuur is daarentegen een voordeel voor de verkregen Dieselolie, daar deze gemakkelijk ontsteken. Bovendien kunnen in tegenstelling met het Bergiusproces de hoogkokende frac ties tot uitstekende smeermiddelen verwerkt worden. Ook is het Fischer-Tropsch-proces reeds bij een beduidend lagere productiecapaci teit dan het Bergius-proces economisch uitvoer baar. Ten slotte, als derde methode het procédé volgens Pott en Broche, dat de ontwerpers „Drukextractie" noemen. Deze synthese heelt steenkool tot uitgangsmateriaal De grondstof wordt onder hoogen druk bij 400 gr C met hoogkokende oplosmiddelen zooals tetraline en ohenolen geëxtraheerd. Hierbij wordt 80 tot 90 procent van de kool in bitumeuze stoffen om gezet, stoffen, welke men zonder meer in die selmachines kan verstoken of wel kan hydreeren tot benzine. Stellen wij nu de vraag, welke de beteekenis is. die deze synthesen hebben voor de onmiddel lijke voorziening in de nooden vaD ons wegver keer, dan moet het antwoord natuurlijk luiden: geene Het is zonder meer duidelijk, dat het in het leven roepen van installaties tot het ver edelen van kolen een arbeid is. die. zelfs indien men daarbij zou kunnen orofiteeren van de er varing die men in het buitenland te dien aan zien heeft opgedaan, toch nog geruimen rijd doet vragen en waarmede bovendien enorme kapitalen gemoeid zouden zijn Staatsbemoei ing in eenigerlei vorm zal wel de aangewezen weg in dezen zijn. wanneer men in de toekomst ook ons land onafhankelijk zou w'illen maken van de „natuurlijke monopolies" dus van den invoer van natuurlijke benzine. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Het A.N.P. bericht, dat in den nacht van Don derdag op Vrijdag in eenige plaatsen van ons land luchtalarm is gegeven, meestendeels ge lukkig onnoodig. Een aantal bommen kwam neer op het platte land, waar zij bijna geen schade aanrichtten. Een boerderij is afgebrand, elders is een woon huis zwaar beschadigd. Grooter was de schade in een plaats in Zuid- Holland, waar acht woonhuizen min of meer zwaar zijn beschadigd en talrijke huizen glas schade kregen. Helaas zijn ook onder de bur gerbevolking slachtoffers te betreuren, namelijk elf gewonden, oqder wie twee zwaar gewonde kinderen. ERGENS IN ITALIa, 29 Nov. (Stefani). In zijn weermachtshericht no. 175 maakt ret Italiaansche hoofdkwartier het volgende be kend: Aan het Grieksche front hebben gisteren de divisies Ferrara, Siena en Centauro van het elfde leger tegenaanvallen ondernomen en elke aanvalspoging van den vijand ver ijdeld. Aan het front van het negende leger valt niets bijzonders te vermelden. Ongeveer 300 vliegtuigen van onze luchtformaties bombar deerden centra en wegen, waarbij zij hun doelen herhaalde malen raakten, vooral in de zones van Erseke en Sopiki. Er ontstnden ontploffin gen en branden. Te Erseke is een benzine-opslagplaats met machinegeweervuur beschoten en geraakte in brand. Tijdens luchtgevechten werden vier vij andelijke jachttoestellen neergehaald. Twee van onze machines zijn niet teruggekeerd. Aan het front van het negende leger haalde onze lucht doelartillerie twee vliegtuigen brandend om laag. Een ander bombardementsvliegtuig deed een landing in de bedding van de rivier Devoli. De uit een officier en twee onderofficieren bestaande bemanning werd gevangen genomen. Andere luchtformaties bombardeerden doelen op Korfoe. Op den ochtend van 28 November hebben onze vlooteenheden de militaire werken van de basis Korfoe aan een langdurig bom bardement van korten afstand onderworpen. Met duidelijk vernietigend resultaat werden getroffen: de batterijen van San Salvotora, San Etefano, Cultura en Roda, de verdedi gingswerken en de kazerne van Sidari, het radiostation van Tignola en de ligplaats van patrouilleschepen. De reactie van den vijand was wanordelijk en zonder effect. Onze een heden leden in het geheel geen schade. In de omgeving van Malta deden onze lucht formaties den aanval op een vijandelijke vloot- formatie. Een groot oorlogsschip werd mid scheeps getroffen door een bom van zwaar ka liber. Er ontstonden hevige gevechten tusschen onze bommenwerpers, vergezeld door jagers, en de vijandelijke jachttoestellen. Vijf vijandelijke machines werden neergeschoten en vier anderen zwaar beschadigd. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. Des nachts bombardeerden onze vliegtuigen de haven La Vallatta (Malta). In Oost-Afrika deed de vijand luchtaanvallen op Tessenei, doch zonder eenig gevolg, alsmede op El Oeak, waarbij twee personen gewond wer den en op Comar (Metmma) waarbij twee in landers gewond werden en een kind den dood vond. Een van onze duikbooten, „Marconi", bracht in den Atlantischen Oceaan een Engelsch schip met een ladig van 10.000 ton tot zinken. Vijandelijke vliegtuigen probereden de steden Brindisi en Tarente te bereiken. Ontvangen door een hevig spervuur van het luchtdoelgeschut wierpen zij brand- en brisantbommen alleen in ae omgeving van Brindisi, welke terecht kwamen in het open veld of in zee. (Van onzen Haagschen redacteur). In antwoord op een vraag heeft men van bevoegde Duitsche zijde verklaard, dat de vleeschdistributie in Nederland niet naar wensch wordt afgewikkeld. Dat de Duitsche autoriteiten daaraan eenige schuld hebben, zooals natuurlijk weer in geruchten wordt beweerd, ontkende de spreker ten stelligste. In hoofdzaak ligt de schuld bij de organisaties, die geen maat regelen hebben getroffen om den aanvoer van vee regelmatig te doen functioneeren. Per week toch worden gewoonlijk 16.000 stuks aan de markten in Nederland aange voerd, doch dit getal is thans tot ongeveer 1600 teruggeloopen. Ook de centrale leiding kan zich niet ge heel aan de verantwoordelijkheid van het slecht functioneeren der distributie ont trekken. Indien niet spoedig verbetering in den toestand intreedt, moet men rekening hou den met een ingrijpen van Duitsche zijde. De Couponbelasting heft, zoo als bekend mag worden verondersteld, een belasting ten bedrage van 2 pet. op de opbrengst van effecten. Minder bekend is wat onder „effecten" wordt verstaan. De bedoeling van deze mededeeling is niet dit begrip in den breede uit te werken, doch in het bijzonder de aandacht te vestigen op de wijziging welke de wet met ingang van 27 Juli 1940 heeft ondergaan. Door die wijziging vallen in het algemeen ook onder het begrip „effecten" alle vorderingen ten laste van publiekrechterlijke of privaatrechte lijke rechtspersonen, indien deze vorderingen het gevolg zijn van leeningen, die, bestemd tot voorziening in de kapitaalbehoefte dier rechts personen, in wezen dezelfde strekking hebben als obligatieleeningen. Een leening ter voorziening in de kapitaal behoefte van genoemde rechtspersonen b.v., ook indien de som door één enkel persoon of lichaam is verstrekt, zal, in het algemeen, onder de wer king van de Couponbelasting vallen. Obligatieleeningen en andere leeningen in evenredige deelen, vielen te voren reeds onder de Couponbelasting. Aangezien bij de Couponbelastingwet aan de schuldenaren van de opbrengst van een leening de verplichting is opgelegd tot het doen van aangifte en het bijhouden van een register van leeningen, meenen wij goed te doen, een en ander onder de aandacht van de besturen van kerkgenootschappen, scholen, waterschappen, polders, bouwvereenigingen, naamlooze ven nootschappen en andere rechtspersonen te brengen. Inlichtingen te dezer zake kunnen worden verkregen bij de Inspecties der directe belastin gen. De Secretaris-Generaal, waarne mend hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt in verband met de wijziging, welke is gebracht, in de distributie van kaas, bekend, dat de detaillisten, die niet over voldoenden voorraad kaas beschikken, zich ter verkrijging van een voorschot kunnen wenden tot de Nederlandsche Zuivelcentrale, afdeeling Zuivel, Laan van Meerder- voort 84. 'e-Gravenhage. TE KOOP 2 Olieverfschilderijen met zwaar vergulde lijst en Salonpathe- foon. Oranjeplein 19, Haarlem. 90.000 gezinnen luisteren avond aan avond naar den Omroeper van de De „Omroepers" (kleine annonces) van de V.K P verschijnen in hare TIEN dagbladen DE TIJD DE NIEUWE DAC HET CENTRUM DAGBLAD V TWENTE DAGBLAD V. ARNHEM NIEUWE HAARL. CRT. OVERIJSELSCH DACBL NOORDHOLL. DACBL DE NOORDERPOST COOISCHE COURANT inlichtingen ten kantors van dü blad. ts 1Ö0 Met,, té luxe", ]Vie<„ té prozaïsch", Echt pcactisrh Provisiekast met met 12 glazen laden 13.50 Isoleerkan voor warme melk, enz., tientallen mo dellen en leuke mod. kleuren, reeds vknaf 1.85 Houder met rol van 150 papieren hand doekjes 0.90 Huishoudcassa 1.50 Keukenklok vanaf 1.95 Zwevend dienblad 1.75 Eierwekker tevens telefoonklokje 2.25 Aardappelschilmach. 2.15 Raspbakje, glas met 4 versch. raspen 2.15 Suikerspaarder1.95 „Koksmaat" vanaf 6.75 Gasfornuis „Homann" 3-vlams, alles emaille met prima oven „77. Groote Houtstraat Haarlem. „Doet 's morgens Uw inkoopen" Wij geven MIDZA-BONS op het krachtigste reclame-middel COURANTEN RECLAME Deze rubriek verschijnt in 10 Dagbladen. Prijs 50 cent per regel. (Rubriek Gevraagde Betrekkingen 10 cent per regel) v. Transparanten: „GEOPEND" Mon sters 20 ct. postz. SCHEULDERMAN, Nieuwstraat 41, Apeldoorn. 1—B 76798 Gevr. te Heemstede in Jong gezin met 4 kinderen een R.K. v.g.g.v. en goed k. k., leeft. ca. 22 J„ dagmeisje vcor wasch enz. aanwezig. Br. otid. lett. 1B 76807, bur. v. d. bï. v.g.g.v.. leeftijd 25 a 30 j. Aanm. Sar- phatlpark 134 hs., tusschen 102' uur. 1B 76806 (AANGEBODEN) eenige wagons prima Pr. gele en blauwkop consumptie koolrapen en resp. a f24.en f21.per 1000 K.G. op wagon station van afzen ding, H. J. Ernens, Fourages, Kloos terburen, Tel. 3. 1E 76799 VOL VERLANGEN KLOPT ONS HART NAAR 'N Fa. J. ELSENBURG N.Z. VOORBURGWAL 371—288, AMSTERDAM C. TELEF. 37689. 1—E 76821 (GEVRAAGD) JONGEN oud 16 jaar, in 't bezat van Mulo Diploma A-B zag zich gaarne ge plaatst in een of ander bedrijf, ook als volontair. Brieven onder ietter 9A 76773, bureau van dit blad. Mahoniehouten 12-vts. jol; Pr. Boeierjacht 6 x 25, Sharpie, Motor kruiser biank eiken 8x2. Olympiajol, Vrijbuiter en enige B.M.- Jaehtjes, Aanb. Centraal Bureau voor verkoop van 2de hands Jachten. Scheepswerf „Het Anker", Oud-Loos- drecht. 1G 76770 Gazelle Bakfiets m. nieuwe open laadb. f 70.Onderstel, goed onder houden f 45Gazelle zware bak fiets. nieuwe bak, f95.Nog enkele nieuwe onderstellen leverbaar. Fa. Rustinan, Lange Hecrenvest 134. Tel. 14383, Haarlem. 3G 76822 'n mooie taal! voor allemaal: 6—V 76744 te Amsterdam op eigen grond TE KOOP GEVRAAGD. Opgave met bij zonderheden aan Makelaarskantoor •I. BANEKE Gzn„ Administratie en Verhuur van Gebouwen, Keizers gracht 502 (b.d. Leidsehestraat). Telef. 31410. 1Z 76812 .lotwaar, bent 'n trouw lezer van >dze rubriek „Omroepers". U moogt v graag eens in grasduinen. De zakenman weet van Uw speurlust ts orofiteeren, hi) plaatst Zaken-Om roepers, die onze rubriek Juist zoo veelzijdig; doen zijn en die Uwe regel matige belangstelling Inderdaad mo- tlveerBn. IE KOOP GEVRAAGD (2 of 3 geen bezwaar) te Hilversum. Opgaaf van billijke koopprijs, van huren en lasten en waar gelegen and. lett. 9Z 76800, bur. van dit blad. Houdt het oog op CJw toekomst gericht I Volg onze goedkope schrlfteUJ*6 cursus voor hen, die de lagere school oezochten Les in Ned. taal. schrijven van ■rleven en sollicitaties, rekenen aardrijkskunde, geschiedenis, staats- irichtlng en goede omgangsvormen Desgewenst in een Of meer deze» °rvakken Boeken gTatis. Vraag zonder verplichtingen inlichtingen bi) dir. J. VAN DER BIJ, hoofdonderwijzer, Nieuwe Plein 31, Arnnem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 10