Antonescoe treft maatregelen tegen individueele acties De hulp der V.S. voor Engeland Uit Vaticaanstad New-Yorksche Beurs VRIJDAG 29 NOVEMBER -1940 Gebeente van Codreanoe opgegraven Ook prof. Jorgs vermoord Nieuwe strafwet ingevoerd De moeilijkheden, waarmede de Britten te kampen hebben De Engelsche censuur DE STORM IN DE STRAAT VAN GIBRALTAR Verscheidene huizen in Ceuta ingestort DU IT SC H OORLOGSSCHIP OP INDISCH EN OCEAAN De ondergang van de Port Brisbane De krijgsverrichtingen in China Hongarije en de driehoek Voorbereiding envoor het proces van Zaligverklaring van Paus Pius X POGING TOT ZWARE MISHANDELING Rotterdamsche kinderen in Drenthe Ned. Kath. Vereeniging voor Slechthoorenden Door drijfriem gegrepen Op slag gedood Stemming onregelmatig. Gevaarlijke heler voor de rechtbank Vier jaar gevangenisstraf tegen hem gevorderd 600 PAAR KOUSEN GESTOLEN BEROOVING TE BAKEL Clearingkoersen Academische examens Apothekers-assistent OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART. Omzet 470.000 shares WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT UIT DE STAATSCOURANT Directariaat Onderwijs Belastingen Departement van Financiën P.T.T. Bedrijf svereeni ging A rbeidsinspectie FA ILLISSEMENTËN BOEKAREST, 28 Nov. (D.N.B.) In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft generaal Antonescoe militaire voorzorgs maatregelen getroffen. Gedurende den ge- heelen nacht hadden in de stad sterke troe penbewegingen plaats. De belangrijkste ge bouwen zooals de postkantoren en het ge bouw der telefoonmaatschappij werden door soldaten bezet. Na middernacht werd het geheele telefoonverkeer verbroken. Tot van ochtend 10 uur konden geen gesprekken met het buitenland gevoerd worden. De legionnaire beweging heeft haar afdeelin- gen geconcentreerd en houdt ze gereed. Er heerscht een zekere zenuwachtigheid in de stad, waarbij nauwelijks nog wordt gespreken over de executie der moordenaars van Codreanoe, om dat deze daad door het volk algemeen wordt goedgekeurd. Men heeft veeleer het oog op de mogelijkheid, dat door enkelingen acties wor den ondernomen, die volgens den tekst van de vanochtend in de bladen gepubliceerde regee- ringsoproepen ook door de leiding der legion naire beweging beslist worden afgewezen. De afzonderlijke actie van gisteren, welker omvang nog niet bekend is, is dan ook niet ondernomen door de legionnaire politie, maar door een groep van legionnairs, die zich heb ben vereenigd in het z.g. ..corps der verstrooi den", dat indertijd ook Calinescoe heeft docd- geschoten. Dit corps had zich toegang verschaft tot de militaire gevangenis Jilava en daar het vonnis aan de moordenaars van Codreanoe vol trokken. De individueele daders zijn niet be kend. Met dit corps stond het hoofd der politie te Bcekarest, kolonel Zavianoe, in relatie, waar om hij werd afgezet. In zijn plaats is, naar ver luidt, prof. Palangeanoe benoemd. Deze is een der onderwijzers van koning Michael geweest en werd uit die functie ontzet, omdat hij zich bij de legionnaire beweging aansloot. Een deel der bijzonder gehate politici van het vroegere regime bevindt zich nog steeds in arrest. Het valt niet met zekerheid vast te1 stellen, wie gearresteerd en wie op vrije voeten j is. Van de laatste gebeurtenissen zijn geen ver- dere politieke gevolgen te verwachten, daar er volledige overeenstemming bestaat tusschen generaal Antonescoe en Horia Sima. Naar verluidt, bevindt zich onder de staats lieden van het Carol-regime, die ten 'offer zijn gevallen aan de legionnairs, ook professor Jorga. Deze vertoefde de laatste weken in Sinaja, waar hij in den loop van Woensdag door verscheidene legionnairs uit zijn woning werd gehaald. Don derdagochtend vond men hem dood in de na bijheid van Ploesti aan den landweg liggen, doorboord door verscheidene revolverschoten. Prof. Jorga, die onder Koning Carol in 1931 en 1932 minister-president was, werd van legion naire zijde beschouwd als de auctor intellectual's der veroordeeling van Codreanoe. Hij had in het voorjaar van 1938 een aanklacht ingediend tegen Codreanoe, daar hij zich als officieele per soonlijkheid door een brief van Codreanoe be- leedigd gevoelde. Codreanoe werd toen wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De opgravingswerkzaamheden aan het graf van Codreanoe in de gevangenis van Jilava bij Boekarest zijn gisteren voltooid. De lijken konden betrekkelijk gemakkelijk werden geïdentificeerd. Nadat het opgra- vingswerk was afgelocpen, werden de been deren der dertien legionnairs in groene kis ten gelegd die bedekt waren met de natio nale vlag. Het gebeente van Codreanoe werd echter in een bronskleurige kist gelegd. Bij het licht van fakkels werden daarop Woensdagavond alle veertien kisten naar de legionnairskerk te Boekarest gebracht en daar voor het altaar opgehaard. De kist van Co dreanoe rust op een hooge katafalk. Legion nairs houden dag en nacht de eerewacht bij de kisten. Zaterdagmorgen zal de plechtige bij zetting plaats vinden. Op dien dag zullen in heel Roemenië feestelijkheden en voorstellingen van alle soorten verboden zijn. Verder meldt het D.N.B. uit Bcekarest, dat de legionnaire beweging in Braila eenige tot dusver met Joodsch kapitaal werkende onder nemingen, zooals de groote maalderij ,.Heran", de houtopslagplaats Forestiera en de bioscoop Triancn, benevens de badinrichting van de Joodsche gemeente heeft overgenomen. Naar verder wordt bericht is heden in het Roemeensche Staatsblad, als gevolg van de ge beurtenissen die gisteren plaatsvonden, een wet gepubliceerd die zware straffen tegenover allerlei ordeverstoringen bevat. Daarin wordt bepaald dat iedere aanslag op de vrijheid of huisvredebreuk wordt gestraft met dwangarbeid van vijf tot twintig jaar, terwijl elk geweldda dig zich toeëigenen van bezittingen met dwang arbeid van vijf tot tien jaar, en iedere moord met voorbedachte rade met den dood wordt be straft. Verduistering van vermogens bot een millioen lei wordt volgens de nieuwe wet met tuchthuis gestraft, terwijl voor verduistering van grootere bedragen de doodstraf wordt inge voerd. WASHINGTON, 28 Nov. (D. N. B.). De Amerikaansche Senaatscommissie voor Buitenlandsche Zaken heeft mei algemeene stemmen besloten de debatten over de fi- nancieele hulp voor Engeland tot de bij eenkomst van het Congres in Januari as. te verdagen. De aanvaarding van dit besluit geschiedde op voorstel van den democratischen senator Clark, nadat de democratische senator King tevergeefs had aangedrongen op een spoedig houden van de debatten over de wijziging van de neutraliteitswet en de Johnsonact. Arthur Purvis, de leider van de Britsehe in- koopcommissie in de V. S„ is naar de Daily Telegraph meldt, in Engeland aangekomen. Hij zal de volgende maand naar de V. S. terug- keeren. Uit New York meldt het D. N. B.; In zijn antwoord op de critiek van den vroegeren mi nister van Oorlog, Hore Belisha, en den Labcur- afgevaardigde shinwell in het Engelsche La gerhuis, heeft minister Greenwood Woensdag om. nog verklaard, dat wanneer de admirali teit er geen zorg voor draagt, dat de Britsehe scheepvaart een zekere mate van veiligheid behoudt, de toestand „zeer ernstig" zal wor den. Men moet toegeven, dat het tempo der Britsehe bewapeningsindustrie door de Duit- sche luchtaanvallen langzamer wordt, zoo zei- de Greenwood verder. Engeland is nog niet aan het einde van de moeilijkheden, die in tegendeel nog zullen toenemen. De minister van Arbeid heeft in het Lager huis aangekondigd, dat in de eerstvolgende zes maanden opnieuw een groot aantal mannen "voor den militairen dienst zal worden opge roepen. In een bericht over den Argentijnschen tarwe oogst zegt Reuter, naar uit Londen wordt ge meld, dat de vraag van Engeland naar Ar- gentijnsche tarwe afhangt van de mogelijkheid, over scheepsruimte en financiën te beschikken. De Engelsche graanhandel, aldus het bericht, verwacht evenwel niet, dat groote hoeveelhe den zullen worden afgenomen vooral niet in verhand met de Canadeesche leveringsmogelijk heden. Uit Stockholm meldt het D. N. B.: De Lon- densche correspondent van Dagens Nyheter meldt, dat de buitenlandsche correspondenten in Engeland met ongeloofelijke moeilijkheden hebben te kampen als gevolg van de Engelsche censuur. Het geven van berichten over aanzien lijke schade, veroorzaakt door de Duitsche luchtaanvallen, evenmin als over de gevolgen hiervan voor de oorlogsproductie, is toegestaan. Men heeft wel, aldus schrijft Dagens Nyheter verder, goedgevonden, dat de aanvalsdoelen als Birmingham worden bezichtigd. Het is echter verboden, aldus schrijft de Zweedsche journa list letterlijk, ,,ook maar één enkel woord over dezen nacht te schrijven." Voor deze houding van de censuur is niet alleen het ministerie van Voorlichting verantwoordelijk te stellen, doch ook andere officieele instanties, zooals het ministerie van Oorlog, de admiraliteit en het ministerie van Luchtvaart. Zelfs de Engelsche pers lijdt onder de verwarring oer censuur be palingen. Vooral valt het op, dat de Ameri kaansche correspondenten een voorkeursbehan deling bij de Engelsche censuur genieten, zoo dat men den indruk niet van zich af kan zet ten, dat Engeland, ondanks alle beweringen van het tegendeel, geen bijzonderen prijs meer schijnt te stellen op propaganda in neutrale landen. TANGER, 28 Nov. (D. N. B.). Tengevolge van den hevigen storm, die in de Straat van Gibraltar woedt, is in Ceuta en om geving groote schade aangericht. De kracht van den storm was zoo hevig, dat verschei dene huizen instortten, waardoor vierhon derd personen dakloos werden. Ook op het veld werden groote verwoestingen aange richt. Geheele plantages werden vernield, boomen ontworteld en veel vee, voorna melijk varkens en schapen, gedood. In de omgeving van Ceuta werd de grocn- tenoogst volkomen vernield. De watertoevoer en het electrische net van de stad zijn ge stoord. Tot dusverre is nog niet bekend of er personen om het leven gekomen zijn. De auto riteiten van Ceuta hebben een groote actie voor hulpverleening aan de menschen, die door de catastrophe getroffen zijn, ingesteld. NEW-YORK, 28 Nov. (D.N.B.). De bemanning van het s.s. Exchange, welk schip behoort aan de American Export Line en dat Woensdag uit Indië te Boston is aangekomen, heeft verklaard, dat een Duitsch oorlogsschip in September en October in den Indischen Oceaan minstens vijf Britsehe schepen tot zinken heeft gebracht en nog steeds in die wateren opereert. De kapitein van de Exchange is voor zijn vertrek uit Indië daarop opmerkzaam gemaakt. De reis van de Exchange is echter zonder incidenten verloo- pen. STOCKHOLM, 28 Nov. (D.N.B.) Naar Reuter betreffende het in den grond boren van het Britsehe s.s-. Port Brisbane, groot 10.612 b.r.t., in den Indischen Oceaan nader meldt, geschiedde de aanval des nachts. Het Duitsche schip ver nielde met zijn vuur het eerst de draadlooze in stallatie en de commandobrug, terwijl de stuur inrichting onklaar raakte. Daarom werd de Port Brisbane verlaten. Alle aanboord aanwezige per sonen namen plaats in de reddingbooten. De inzittenden van twee reddingbooten werden door het Duitsche schip aan boord genomen, de op varenden van de derde boot werden later door een Australisch oorlogsschip gered. Toen het Australische oorlogsschip zocht naar verdere overlevenden van de Port Brisbane, vondt het een reddingboot van den Britschen koopvaarder Maimoa (8011 b.r.t.). Reuter gelooft, dat de Maimoe eveneens door het Duitsche schip tot zinken is gebracht en dat de opvarenden gevan gen zijn genomen. TOKIO, 28 Nov. (D.N.B.).' Japansche leger vliegtuigen hebben vanochtend de stellingen ge bombardeerd van de 33e Chineesche legergroep bij Siangjang in het Noordwesten van de pro vincie Hoepei. De tegenstander zou zware ver liezen hebben geleden. driemogendhedenpact te Weenen de eeuwige vriendschap van Hongarije met de mogendheden van den driehoek, die de wereldpolitiek omvat, is bezegeld. Hongarije heeft uit dit pact alle consequenties voor zich zelf getrokken. Het zal alles doen om zijnerzijds een nuttig lid van het nieuwe Europa en van de nieuwe wereld te wor den, welker oprichting het voornaamste doel is van Duitschland, Italië en Japan. BOEDAPEST, 28 Nov. (D.N.B.). De perschef van het Hongaarsche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft ter gelegenheid van de toetreding van Hongarije tot het driemogend hedenpact een maaltijd voor de hier geaccredi teerde vertegenwoordigers der Duitsche, Italiaan- sche en Japansche pers aangericht. In een rede betoogde hij, dat met de onderteekening van het Men schrijft uit Rome aan de Msb; Den 12en November j.l. heeft ten Vaticane een gewone bijeenkomst plaats gehad van de H. Congregatie der Riten, waarop de daartoe bevoegde kardinalen en prelaten beraadslaagd hebben over de door de volgende Dienaren Gods nagelaten geschriften: PAUS PIUS X; Pierre Olivaint, priester van de Sociëteit van Jezus, omwille van het geloof vermoord bij den Parijschen opstand der Commune in 1870; Dominicus van de Moeder Gods, priester van de Ongeschoeide Clerici van het H. Kruis en van de Passie, beter bekend onder den naam van Passionisten. Deze priester, die Italiaan van geboorte was. ging als apostel naar Engeland en voerde daar kardinaal Newman en gezellen in den schoot der Katholieke Kerk terug; Pius Bruno Lanteri, van de Oblaten der Moe der Gods; Augustus Czartoryski van de orde der Sale- sianen, een Pool; Josef Freinademetz, priester van het Gezel schap van het Goddelijk Woord, een Duitscher; Stephanus de Adoain, priester van de orde der Capucijnen; Fratel Policarpo, eerste superior van het In stituut der Broeders van het H. Hart van Jesus; Maria Magdalena Bentivoglio, zuster van de orde van den H. Franeiscus; Benedetta Frassinello Cambiaglio, stichteres van de Zusters van O. L. Vrouw der Voorzie nigheid; Maria Caterina van Santa Rosa Troiani, stichteres van de Missiezusters van Egypte; Camilla van het Kindje Jezus, zuster van de orde der Ongeschoeide Carmelitessen; Emilia Schneider van de Congregatie van de Dochters van het H. Kruis; Maria Theresa Ledochowska, stichteres van het Genootschap van St. Petrus Claver, een Poolsche van geboorte en bot dezelfde adellijke familie behoorend als wijlen kardinaal Ledo- chowski en de tegenwoordige generaal der Jezuïeten; Emanuel Mauritius d'Alzon, stichter van de Augustijnen van de Assumptie. Naar aanleiding van deze bijeenkomst van de H. Congregatie der Riten merkt de „Osservatore Romano" op, dat het de eerste maal is, dat ook de naam van Paus Pius X in een zitting van genoemde Congregatie officieel genoemd wordt, en dat het onder zoek van zijn geschriften een belangrijke stap verder beteekent naar de door de ge heele Katholieke wereld verlangde zalig- en heiligverklaring van den grooten Paus. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch behan- délde in hooger beroep de strafzaak tegen J. van E., J. M. S. en A. A. S., gedomicilieerd te Uden, aan wie was ten laste gelegd, dat zij op 31 Mei j.l. te Gemert P. Xhofleer met een zeis en hakmes op hoofd, armen en rug hadden geslagen om hem zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, waarbij genoemde X. pijnlijk aan gedaan en bloedend verwond werd. Zij warn door de Rechtbank te Roermond deswege veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden. Tegen hen werd bevestiging van dit vonnis geëischt. Uitspraak over veer tien dagen. De commissaris der provincie Drenthe maakt bekend dat de 31 Rotterdamsche kinderen, die naar Drenthe zijn gekomen, in goeden welstand bij de pleegouders zijn gearriveerd. Het hoofdbestuur van de Ned. Kath. Vereeni ging voor Slechthoorenden „St. Liduina" is ge ïnstalleerd. Tot voorzitter is gekozen de heer Harry Terlingen, Lange Nieuwstraat 22, Utrecht, tot secretaresse mevrouw Mies C. Zwierzina, Theresiastraat 263, Den Haag, en tot penning meester de heer Max Quadekker, De Moucheron- straat 109, Den Haag. Tevens is de heer Ter lingen benoemd tot hoofdredacteur van „Een nieuw geluid", het maandblad der vereeniging. Toen de 18-jarige W. Slob, werkzaam op de Coöperatieve Graanmaalderij te Giessen-Nieuw- kerk een as wilde beetpakken, werd hij gegre pen door een drijfriem. De jongeman werd te pletter geslagen. Donderdagavond half 8 werd de 35-jarige ge huwde fabrieksarbeider F. Martens te Princen- hage door een autobus aangereden. De man was op slag dood. Het lijk is naar de woning vervoerd. NEW YORK, 28 Nov. Op de New Yorksche effectenbeurs was de stemming bij de opening iets flauwer. Er bestond slechts weinig kooplust en in de verschillende afdeelingen deed zich sterk een aanhoudende verkoopdruk voelen, die een gevolg was van de meening, dat binnenkort Britsehe verkoopen van groote posten Ameri kaansche fondsen los zouden komen. Aangezien later de vraag weder wat toenam, ontstond hier en daar weder een herstel van de fractioneele koersverliezen, die waren geleden. Gedurende eenigen tijd bleef het koersbeeld echter nog ver deeld, daar de vrees voor belastingverhoogingen en voor een sterkere regeerings-contröle op de zware industrie haar invloed deed gelden. Hoe wel de handel over het algemeen wat kalmer was geworden, wisten staalwaarden, waarvoor zich wat meer vraag begon te openbaren, tot onge veer een punt te stijgen. Dit oefende ook op andere afdeelingen een gunstigen invloed uit en zoo noteerden de meeste fondsen daarna vrij spoedig fractioneel hooger. Ook voor luchtvaart- aandeelen, automobielfondsen en koperwaarden ontstond kooplust en in deze afdeelingen wer den hier en daar eveneens koerswinsten van een punt behaald. Chemische waarden en fond sen van handelshuizen waren verdeeld. Spoor- wegfpndsen waren prijshoudend, aangezien het Voor de Rotterdamsche rechtbank hebben Don derdag een groot aantal puinruimers en eenige helers terecht gestaan, welke laatsten door de puinruimers gestolen voorwerpen en metalen kochten. De voornaamste was de koopman A. de V. Deze had eenige mannen in dienst, die er met een bakfiets op uittrokken, wanneer er van een groep puinruimers bericht was geko men, dat er ergens een hoeveelheid goederen gereed lag. De goederen werden dan naar De B. gebracht, die het geld er voor aan zijn loopers gaf. Deze zorgden er op hun beurt weer voor, dat de puinruimers in het bezit van het geld kwamen. Verdachte was reeds eens tot een jaar gevan genisstraf wegens heling veroordeeld. De offi cier, mr. Heischke, vond dat het hier een zeer ernstig geval betrof. Zestien menschen, die nog nooit met de politie in aanraking zijn geweest, zijn door verdachte aangezet tot het stelen van waardevolle voorwerpen en metalen. Een van de slachtoffers is, toen hij, terwijl hij naar het huis van bewaring werd overgebracht, trachtte te ontvluchten, doodgeschoten, en ook de dood van dezen jongeman, dien verd. eveneens tot zijn verkeerde daden had aangezet, moet op zijn rekening worden geschoven. Spr. eischte tegen dezen verdachte de hoogste straf, namelijk vier jaar gevangenisstraf. Bij den manufacturier G„ wonende aan den Ouden Langendijk te Delft, hebben inbrekers 600 paar kousen van de beste soort buitge maakt. De politie heeft een onderzoek inge steld. Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch werd in hooger beroep behandeld de strafzaak te gen J. W., steenhouwer te Helmond, die dooi de rechtbank te Roermond was veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, omdat hij te Bakel op 1 Mei j.l. Th. van Sta veren door bedreiging met geweld, n.l. door hem een geladen revolver op de borst te hou den onder het uiten der woorden: „Je geld of je leven" had gedwongen tot afgifte van 2,50. Tegen hem werd wederom anderhalf jaar gevan genisstraf geëischt maar met aftrek van voor arrest. Vonnis over twee weken. Koersen voor stortingen op 29 November 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75,36. Belga's 30,1432. Zwitsersche francs 43,56. Lires 9,87. Deensche kronen 36,40. Noorsche kronen 42,80. Zweedsche kronen 44,85. Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42. Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54. Dinar (oude schulden) 3,43. Dinar (nieuwe schulden) 4,23. Turksche ponden 1,4534- Lewa 9,30. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Moeder- schapszorg in het Markiezaat van Bergen op Zoom" de heer H. J. Ensink, geb. te Antwerpen. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer K. J. Denijs. GRONINGEN. Geslaagd voor het arts-exa men eerste deel de heeren P. Koster, Delfzijl en A. Kortweg Groningen. Bevorderd tot arts mej. doctor J. H. Bijtel, Groningen en de heer J. Schrage, Kielwinde- weer gem. Hoogezand. AMSTERDAM. Geslaagd mej. W. P. van Bockel, Rotterdam. GRONINGEN. Geslaagd de dames F. M. de Haan, Joure en A. Westra, Zuidlaren en de heer J. Asser, Meppel. Oude materialen en afvalstoffen. Ingevolge de oude materialen- en afvalstoffenbeschikking no 2/40 is iedere onderneming in den zin dezer beschikking verplicht aan den direc teur van het Rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen schrifte lijk het verzoek te doen haar bij het Rijksbureau te doen inschrijven. Hoewel de termijn voor de inschrijving reeds is verstreken, is een groot aantal ondernemingen in gebreke gebleven het verzoek om inschrijving te doen. De termijn is derhalve verlengd tot 4 December a.s. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat vergunningen voor den handel in oude, materialen en afvalstoffen alleen kunnen worden uitgereikt aan ingeschreven ondernemingen, zoodat die ondernemingen, welke niet voor 4 December a.s een verzoek om inschrijving hebben ingediend, van dezen handel zullen worden uitgesloten. Onderneming in den zin der genoemde beschikking is iedere natuur lijke-of rechtspersoon, die van den handel in of van dg bewerking (sor- teeren, reinigen, persen, snijden e.d.) of het sloopen van oude materialen en afvalstoffen zijn normaal bedrijf maakt, alsmede iedere instelling, die, zonder daarvan haar bedrijf te maken, oude materialen en afvalstoffen pleegt in te zamelen (liefdadige instellingen). De aandacht wordt er op gevestigd, dat de, inzamelaar van oude ma terialen en afvalstoffen, de zoogenaamde leurder, ook als onderneming wordt aangemerkt en dus eveneens een verzoek om inschrijving moet indienen. Ten slotte wordt nog opgemerkt, dat degenen, die een enquête-formu lier hebben ingevuld of reeds op eenigerlei wijze met het Rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen contact hebben gehad, terzake van de indeeling van hun bedrijf, dan wel door genoemd bureau voorloopig in een groep van handelaren werden ingedeeld, toch nog verplicht zijn een verzoek pm inschrijving in te dienen. cijfer der wagonladingen (733.500) weliswaar ten opzichte van de vorige week is gedaald, doch de vermindering niet zoo groot was, als men op grond van den tijd van het jaar wel had aan genomen. Voor Public Utilities bestond slechts weinig belangstelling. Tijdens het laatste beursuur had een poging tot verder herstel geen succes. De behaalde kcersvoordeelen bleven echter behouden en de meeste fondsen sloten fracties hooger dan Woensdag. Staalwaarden eindigden omstreeks een punt hooger. Vandaag werden 698 fondsen verhandeld: daarvan behaalden 287 een koerswinst, 206 daalden in koers. In de noteeringen der 205 overige ontstond geen verandering. Nov. 28 27 26 Air Reduction z Allied Chemical 166 i 166 168 American Can Co. 87 86! 88 Am. c a Founürv 27 J ,8! 29! American Radiatoi Am. Rollins Mills 15 i 15! 15! Am. Smelt Ref. 44| 43! 44 i Am. Sugar Refining Am. Tel. Tel. 165 165 166 i Am. Tobacco B. 69| 69! 70 Am. Waterworks Anaconda Copper 26 f 26! 27! Atchison Topeke 18 17J 18! Baldwin Locomotive Baltimore Ohic 4 4 4 Bethlehem Steel 85 i 84! 86 I Canadian Pacific 3! 3| 3! Comm. Invest. Trust 38 38| 39 J. I. Case Company 59 59! 60 Ches. Ohio 41 41 42 Chicago Rock Isl. "Ar -Ar "iV Chrysler Motor 75 i 75 77 Consolid. Edison Co. 22|- 22! 23! Deleware Huds. 12 12! 12 f Detroit Edison C. Dupont de Nem. 154 154! 155! Eastman Kodak 140! 140 141 General Electric 32 5 32! 33! General Foods 34! 34! 34! General Motors 49 49! 49! Good Year 17! 17! 18! Hudson Motor 4 5 4! 4! Intern. Harvester 54! 54! 54! Int. Merc. Marine 9! 9! 9! Intern. Nickel 25 25 26! International Paper Intern. Tel. en Tel 2 2 2 Kennecott Copper 34 i§ 35 35f M ack T rucks lncorp. Montgomery Ward 38 37 38 National Biscuit Co. Nat. City Bank New York Central 13 f 13! 14! Norfolk Western North. Am. Aviat 17! 17 17! Nord. Amer. n. a. 16! 16! 16| Northern Pacific Packard 31 3! 3 5 Paramount 9! 9! 9 5 Pennsylvania 22 21 22! Proctor Chamble Publ. Serv. N. J. 29 30 301 Pullman lncorporat. Pure Oil Company Radio Corporation 4 4! 5 Reading Company Rep. Steel 21 21 22! Reynolds T obacco P-. 32! 32 5 33! Sears Roebuck 74! 74! 75! Shell Union Oil 10 9! 9! Socony Vacuum 8! 8 8! Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. 34! 34! 34 Texas Gulf Sulphur Twent. C. Fox Film 5f 5! 5! Union Carb. Carb. 71 70 71 5 Union Oil of Calif. Union Pacific 78 80! 80! United Aircraft 45! 45 45 5 United Corp A. 1 1 i 1 United Fruit Comp. U. S. Ind. Alcohol 21 21 i 22! U. S. Rubber 23! 23! 24 i U. S. Steel 67 66! 69 U. S. Steel pref. 127! 127! 128! Western Union 20! 20 20 Westingh. Electric 103 103 105! Woolwortb Buildins 32! 32! 33! NEW YORK, 28 Nov. Slotkoersen Nov. 28 27 26 Londen 4.03 f 4.03! 4.04 Parijs Amsterdam Berlijn 40.05 40.05 40.05 Brussel - Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.25 9 25 9.25 Zwitserland 23.21 23.21 23.21 Weenen Stockholm 23.85 23^86 23.86 Montreal 87.00 87.06 87.06 B. Aires Papier 29.78 29.78 23.78 B. Aires Markt 23.45 23.50 23.55 Yokohama 23 45 23.45 23.45 NEW YORK, 28 Nov. 28 Nov. 27 Nov. 28 Nov. 27 Nov. Katoen Dec. 10.06 10.10 Juli 9.99 10.02 03 Jan. 9.98 10.04 Mei 9.81 9.85 Mrt. 10.09 10 14- Oct. 9.31 9.27 Koffie (Rio - Nieuw contraet) (Santos) Mrt. 4.05+- 4.05 Sept. 4 Dec. 4.22+. 4.22.+ Dec. 6 18+ 6.13 Sept. 4.31 4 31 Mrt. 6 36 6.30 Sept. 4 38+ 4.38 Mei 6.45 6.40+ Mei - Juli 6.54+ 6.49 Juli - Sept 66! 6 57+ Suiker Dec. 0.74+ 0.74 Juli 0 83! 0 83 Mrt. 0.77 0.77 i Sept. 0.87 0.87+ Mei 0.80 0.80! Dec. 0.90!+ 0.90! Mrt. 0.93 i 0.93 Dec. 20.45 20.40 Juli 19.70 1970 Jan. 20.38 20.32 Sept. 19.55 19.55 Mrt. 20.10 20.12 Oct. 19.50 19.50 Mei ,9.90 19.90 Tin UUCC 50.30 50.30 ituniin 50.25 50.25 t)0 Jager 50.15 50 15 CHICAGO, 28 Nov. 28 Nov. 27 Nov. 28 Nov. 27 Nov. Tarwe Haver Dec. 89 i f 88.87! Dec. 39! 38 Mei 87-87! 86! Mei 37 36 5 Juli 83- 82 5 i Juli 33 32! Maïs Rogge Dec 63! - 63! - Dec 44 - 40! Mei 62! - 62! - - Mei 48! 48f - Juli 62! - 62 i Juli 50 49! - Reuzel Dec. 4 57 i 4.62 Mrt. 4.95* 5.00 Jan. 4.75* 4.77!* Mei 5 17 i t 5.20 WINNIPEG, 28 Nov. 28 Nov. 27 Nov. 28 Nov. 27 Nov. Tarwe Gerst Dec. 72 5 - 721 - Dec. 44 5 44 5 Mei 76! - 76f •- Mei 44-! - - 44 Juli 78| 78| .- Juli 42 42f Rogge Lijnzaad Dec. 46f 46! - Dec. 131 f, 1 31 Mei 50 49! - Mei 135! 1 36 Juli Juli 137 1 37| Haver üec 33! 33 i Juli 31! 31! Mei 33 32! Benoemd lot directeur van het Rijksmuseum Kröller-Müller de heer S. van Deventer. Aan de Rijks H. B. S. te Venlo zijn tijdelijk I benoemd tot leerares: Mej. A. M. Tordoir, en mej. W. N. Vest, beiden wonende te Rotterdam. Aan de Rijks H. B. S. tf Velsen zijn benoemd tot leeraar in vasten dienst J. Duinker, thans tijdelijk leeraar, zijn weder tijdelijk benoemd tot leeraar dr. A. J. C. Rüter en dr. J. H. Chr. Merckel, en zijn tijdelijk benoemd tot leerares mej. H. C. Nienhuis, wonende te Bussum, en tot leeraar J. Hoekstra, wonende te Velsen. Aan de Rijks H. B. S. te Gouda zijn benoemd tot leeraar in vasten dienst dr. P. van den Berg, thans tijdelijk leraar en zijn weder tijdelijk be noemd tot leeraar C. H. van Maanen, H. Fre- drikze en W. J. C. van Paassen. Aan de Rijks H. B. S. te Oostburg zijn weder tijdelijk benoemd tot leeraar W. A. de Ruyg, en P. A. Erades, en zijn tijdelijk benoemd tot leeraar C. W. Verplanke wonende te Oostburg, en W. P. Jacobs, wonende te Breskens. Benoemd zijn: Aan de R. H. B. S. te Steenwijk tot direc teur van en leeraar in vasten dienst R. de Vries; weder tijdelijk tot leeraar H. Herenius en P. de Leur en tijdelijk tot leeraar F. de Boer, en tot leerares mej. H. A. J. Griep, bei den te Steenwijk. Aan de R. H. B. S. te Heeren veen tijdelijk tot leeraar; dr. L. Bijkerk, wonende aldaar, en weder tijdelijk tot leeraar; mr. dr. J. Hoogland en A. de Jong en tot leerares mej. A. G Spiele. Aan de R. H. B. S. te Utrecht in vasten dienst tot leeraar dr. C. J. van Gruting, weder tijdelijk tot leeraar K. Sneyders de Vogel, W. H. A. Koenraads, A. M. van Dommelen, en tij delijk tot leeraar W. F. Beetz, wonende te Bus sum. Aan de R. H. B. S. te Appingedam weder tij delijk tot leerares mej. A. M. Abbring Hingst en tot leeraar I. Oudeman, en tijdelijk tot leeraar C. M. Donck en J. H. Willemssen, bei den te Appingedam. Aan de R. H. B. S. te Warffum weder tij delijk tot leeraar: H. Molenaar en dr. M. H. Braaksma en tot leerares: mej. J. J. Glaudé. Aan de R. H. B. S. te Winterswijk weder tijdelijk tot leerares mej. G. K. J. Vergeer, en mej. H. C. Nienhuis, en tot leeraar J. Floor en F. W. H. J. Slijpen; tot leeraar in vasten dienst Th. A. J. de Wit, thans tijdelijk. Aan de R. H. B. S. te Oud-Beijerland weder tijdelijk tot leeraar J. Kruit. De volgende ontvangers der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen zijn verplaatst: G. Zoetekouw van het kantoor Terschelling naar de inspectie der invoerrechten en accijn zen te 's-Gravenhage, F. Zuidijk van het kan toor Anna Paulowna naar de inspectie der in voerrechten en accijnzen te Arnhem, P. En- singh van het kantoor Lemmer naar de in spectie der registratie en domeinen te Hilver sum, P. van Bijsterveld van het kantoor der invoerrechten en accijnzen te Tegelen naar de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Amersfoort, H. Springer van het kantoor Koudum naar de inspectie der invoerrechten en accijnzen te "s-Gravenhage, E. Dijkstra van het kantoor Beek (Ubb.) naar de inspectie der directe belastingen te Nijmegen en G. A. Schot van het kantoor Oudewater naar de inspectie der invoerrechten en accijnzen te 's-Graven hage. P. C. W. Wolfs van het kantoor Oisterwijk naar de inspectie der invoerrechten en accijn zen te Tilburg; L. H. H. B. Lieve van het kan toor Wolvega naar de inspectie eer directe be lastingen te Heeren veen; A. P Rijniers van bet kantoor Grave naar de inspectie der in voerrechten en accijnzen te Nijmegen; G. Schutter van het kantoor Leens naar de in spectie der invoerrechten en accijnzen te Gro ningen; K. den Boer van het kantoor Hilva- renbeek naar de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Tilburg; A. L. Lievense van het kantoor Texel naar de inspectie der registratie en domeinen te Leiden. De ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen K. H. Over is verplaatst van het kantoor der directe belastingen en ac cijnzen te Oud-Beijerlancj naar het kantoor dier middelen te Ijsselmonde en de ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Boxmeer naar het kantoor der in voerrechten en accijnzen te 's Hertogenbosch. Met ingang van 1 December 1940 is bevor derd tot adjunct-commies bij het agentschap van het ministerie van Financiën en de direc tie van de Grootboeken der Nationale Schuld H. Ch. Geardes, thans klerk. Met ingang van 1 Februari 1941 is aange wezen als beheerder van het bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Amsterdam-Borgerstraat de commies bij den PTTjjdienst J. H. Heespe- link, te Amsterdam. Erkend is als bedrijfsvereeniging in den zin van artikel 89, eerste lid, der Ziektewet de Be drijfsvereeniging voor ziekengeldverzekering en kinderbijslagverzekering voor de Nederland- sche klei-industrie en aanverwante vakken, ge vestigd te Amsterdam. Te rekenen van 1 September 1940 is aan dr. W. van Gulden op zijn verzoek eervol ontslag verleend als geneeskundige bij de Arbeidsin spectie; met ingang van 1 December 1940 is als zoodanig benoemd de heer W. J. Scheffe- laar. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. Uitgesproken: 26 Nov. J. A. Putman Sr., reiziger, Aerdenhout, gemeente B'loemendaal. R.c. mr. ,E. J. W. Top, curator mr. H. O. Driisma, Haarlem. A. J. de Koning, sigarenwinkelier, Zeist, Oud- Arnhemscheweg no. 299. R.c. Mr. A. D. Van Reg- teren Altena, curator mr. F. D. van Batenburg. Zeist Vernietigd na gedaan verzet: 15 Nov. W. L. van Ettekoren, wonende te Bun- nik. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 20 Nov. P. J. Vermast, landbouwer, Philippine- 25 Nov. F. C. Misset, Amsterdam. Geëindigd door homologatie van het akkodrdi J. Wisman, h.o. den tïaam' Firma H. Wisman. Utrecht Gedeponeerde uitdeelingsïijsten: 9 Nov. G. A. van Charante, Amsterdam. Geëin digd door het verbindend warden der eanige uit- deelingslijst. Uitk. nihil (4 pref. f 260,05). 13 Nov. H. Wiefkers, Amsterdam. Idem. Uitk" nihil (2 pref. 100 pet.; 3 pref. 29.50 pet). 20 Nov. C. J. W. van der Schoot, Hillegom. Idem1 Uitk. 0,58 pet. 22 Nov. N.V. Oostzaansche Wildhandeï v.h. de Graaf Wzn., OostzaanIdem. Uitk. 2,65 pot- 23 Nov. J. Jut, grcfentenhandelaar, Zaandan> Idem. Uitk. 0,25 pet. J. W. Raatgever, pensionhouder, Haarlem- Idem, Uitk. nihil aan conc. crediteuren. N.V. Holl. Alg. Mode Ind. ,,Hami". den Ha»»' Idem. H. v. d. Dussen, den Haag. Idem. Wijlen Jhr. mr. G. C. von Weffer, den Ha»»j Geëindigd door het verbindend worden der eem- ultdeelingslijst na gedaan verzet gewijzigde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2