Verdrag Nanking-Tokio heden plechtig onderteekend V erkeersongevallen Nauwe economische samenwerking Von Papen bij Inonoe Verduistering Rustige stemming in Roemenië Nieuwe bomaanvallen op Engeland $&0 Japan krijgt recht in China marine te stationneeren J Svlikan VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 30 NOVEMBER 1940 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVtN DOOR DE N.V. DRUKKtkU DE SPAAKNtbi AD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22730 Wl5YP.0S,c' &YM1 TiLo:A, E GEÏ5CW E. \z.EE sabi y 4 0 (4084) De meening van buiten landers te Sjanghai Buitenlandsch minister van Paraguay afgetreden Baldur von Schirach woont bij zetting van Codreanoe bij Chautemps te New York Strenger distributie verwacht ROOSEVELT GAAT OP REIS Britsch tegoed in Amerika nog volstrekt niet uitgeput TUKA OVER HET NIEUWE SLOWAKIJE MAXIMUMPRIJZEN VOOR TURF VOLKSVOORLICHTING EN KUNSTEN NED. OPERA-STICHTING Roemeensche handelsmissie te Moskou DRUK DIPLOMATIEK VERKEER TE MADRID Leger en kabinet in Japan Burgemeesters van Stad- en Ambt-Hardenberg ontslagen UW CADEAU 112.50 Yc&efar fa City Hotel Café Roma DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN In de eerste helft van dit jaar aanzienlijk lager dan in 1939 Badoglio aan Grieksche front aangekomen Pil I &LGEMEENE FKEESCKE LEVEfJS VERZEKERING-MIJ. Leeuwarden Burmaniahuis GROOT-NCDORDHOLLANDSCHE VAN 1845 Amsterdam Van Brienenhuis Beider garantie voor alle verzekerden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Vooi prijzen der «Omroepers" zie de rubriek NANKING, 30 Nov. (Domei). Generaal Nobcejocki Abe, de buitengewoon ambas sadeur en gevolmachtigd gezant van Japan en Wang Tsjing Wei, de president der na tionale regeering van China, hebben Zater dagmorgen formeel hun handteekening geplaatst onder bet verdrag, dat de grond slagen vastlegt voor de betrekkingen tus- schen beide landen. Hierdoor worden de normale betrekkingen hersteld, die verbro ken werden op 7 Juli 1937, toen het eerste schot weerklonk op de Marco Polo-brug nabij Peking, dat het begin beteekende van de vijandelijkheden tusschcn Japan en China. De historische plechtigheid van de onder- teekening der stukken had plaats in de hoofdzaal van het regeeringsgebouw te Nanking, in de schaduw van den Purperen Berg, waar het gedenkteeken voor Soen Jat San, den stichter van de Chineesche republiek, hoog oprees tegen den onbe- wolkten blauwen hemel. Precies om 10 uur traden beide delega- ties de zaal binnen, begroetten elkaar en namen haar plaatsen in. Abe en Wang Tsjing Wei plaatsten him handteekening onder het verdrag en voltooiden daarmede de onderhandelingen, die vijf maanden geduurd hebben. Het heden ondpvteekende verdrag bestaat naar uit perskringen verluidt uit een inlei ding en negen korte paragrafen, terwijl de bij het verdrag behoorende twee aanvullende over eenkomsten elk vüf artikelen beslaan. Overeenkomstig de verklaring van prins Ko- noje over het gemeenschappelijke doel van een nieuwe ordening in Ocst-Azië, spreken beide mogendheden in de inleiding den wensch uit naar vrede in Oost-Azië en daarmede tevens naar den wereldvrede. In de volgende artike len beloven de beide verdragsluitende mogend heden elkaar wederkeerig respect voor de sou- vereinitelt en onschendbaarheid van gebied, alsmede verdieping der vriendschap en der cultureele betrekkingen en beloven zij de daartoe noodige maatregelen te nemen. Zij willen elkaar wederkeerig bij de bestrijding van communistische actie van eiken aard steunen. Daartoe zullen Japansche troepen ge legerd worden in Binnen-Mongolië en op be paalde punten van Noord-China. Tijdens den duur der bezetting zal worden samengewerkt om rust en orde te handhaven. Chint. zegt Japan het recht toe, deelen van de vloot te stationneeren in bepaalde Chineesche havens met het oog op den tegenwoordigen toestand. Een ander artikel betreft de nauwe eco nomische samenwerking volgens de begin- selen der gelijkgerechtigdheid en weder- zijdsch nut, alsmede de nauwste Japan sche medewerking bij het ontsluiten van do bodemschatten, vooral in Noord-China en Mongolië, voorts bij de ontwikkeling van den handel in het benedendal van den Jang'tse. Japan belooft verder, na de versterking der wederzijdsche betrekkingen, de af schaffing der exterritorialiteit en het te ruggeven der nederzettingen in overwe ging te nemen, waartegenover China vrij heid van vestiging en vrije handelsmoge lijkheden aan de Japanners in China toe zegt. De aanvullende overeenkomsten betreffen den toestand, welke een gevolg is van de nog bestaande vijandelijkheden, waarbij de Chi neesche regeering zich door dienovereenkom stige maatregelen zal aanpassen. Zij behelzen de toezegging, dat de Japansche troepen zich DE STCATEGISCUe BETEEKEVJtS V. a DO DE KAWE5Q5 Smyrua ~~<-J TUE2WS CUE C-UlOSj v-x- (öhiekscmI SAMOS VVt ^Köes-Adasi k'APIA 0 ^GAlDAciej t? 'J K PATMÓS$,«a LlJPSOSn /LebosW LCVITA^ P IIALymmos, W"OS r!s-~yi ASTCOPaLiA Si O Sybiua ALimwia CUAEkf* k-ABPATO'S kAS05'£P |E>40005 KSETA VEQ&TeCJBTC CIIAUDCU iüTAUAAVISOIBtZIT De aan Italië toebehoorende eilanden der Dodekanesos-groep, gelegen tus- schen Griekenland en Turkije in de Egeïsche Zee, zijn van groot strategisch belang. Zij werden dan ook door de Ita lianen zwaar versterkt. Reeds poogden de Grieken tevergeefs het eiland Gai- daro (zie pijltje) te overmeesteren. Britsche aanvallen op Leros en Astro- palia (Stampalia) werden eveneens af geslagen. De afstand tusschen Kreta en Kasos bedraagt 50 K.M. (Kaart van Pelt). Wang Tsjing Wei, het hoofd der Nangking-regeering (Foto Archief V.K.P.) binnen twee jaar na herstel van den vrede in heel China zullen terugtrekken, alsmede de Chineesche verplichting schadevergoeding aan Japansche burgers uit te keeren. Voorts is er nog een overeenkomst, waarbij aan China het recht van belastingheffing en de controle op den buitenlandschen handel wordt teruggege ven in het kader van de Chineesch-Japansche samenwerking en waai bij voorts de onvoor waardelijke terugkeer van de Chineesche fa briekscomplexen en mijnen alsmede een nieu we ordening van het verkeerswezen in uit zicht wordt gesteld. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de in boven staand verdrag principieel vastgelegde belofte der regeering van Nanking om den Japanners voortaan vrije keuze van woonplaats en vrije handelsmogelijkheden in China te verleenen, sterk de aandacht van buitenlandsche kringen te Sjanghai heeft getrokken, omdat tot dusver het verblijf en de mogelijkheden om handel te drijven in China voor buitenlanders rechtens tot bepaalde gebieden en verdragshavens be perkt was. Dit gold tot dusver ook voor burgers van die landen, die van hun exterritorialiteits- rechten hadden afgezien. In Angelsaksische kringen vreest men, dat voor hen bij 't drijven van handel voor 't eerst nadeelen uit de exterri torialiteit zulle,n ontstaan en dat de vermelde verdragsclausule het uitgangspunt zal zijn van een actiieve politiek der regeering van Nan king in den zin der afschaffing van de ex territorialiteit. Het Japansche blad „Tsjoegi Sjogyo Sjim- po" schrijft in een hoofdartikel, zoo meldt Do mei uit Tokio, dat de regeering van Tsjoeng- king thans voor de vraag gesteld wordt den strijd tegen Japan voort te zetten of vrede te sluiten. Tsjang Kai Sjek is echter volkomen af hankelijk van de verdere hup van de Vereenig- de Staten, Groot Brittannië en Sovjet-Rusland. De Japansche regeering volgt de ontwikkeling der internationale gebeurtenissen nauwlettend, met het oog op de regeling van de geheele Chi neesche kwestie. ANKARA, 30 Nov. (D. N. B.) De president der Turksche republiek, Ismet Inonoe, heeft Vrijdagmiddag den Duitschen Ambassadeur Von Papen ontvangen. De Turksche minister van Buitenlandsche Zaken. Saradjogloe, was bij het onderhoud, dat meer dan een uur duurde, tegenwoordig. ASUNCION, 30 Nov. (D. N. B.) De minister van Buitenlandsche Zaken van Paraguay, Sa- lomoni, is Vrijdag om onbekende redenen afge treden. Tot zijn opvolger is benoemd Luis Ar- ganja. Deze, die als hoogleeraar in de rechten werkzaam was aan de universiteit van Asun cion, bekleedde onder de regeering van den vroegeren president Estigarribia het ambt van minister van Justitie en Onderwijs. Hij is reeds verscheidene malen minister van Buitenland sche Zaken a. i. geweest. Zonsondergang 30 Nov. 17.32 Zonsopgang 1 Dec. 9.26 30 Nov. Maanopkomst 10.11 ondergang 19.06 Zonsondergang 1 Dec. 17.31 Zonsopgang 2 Dec. 9,27 1 Dec. Maanopkomst 11.08 ondergang 20.06 BOEKAREST, 30 Nov. (D.NE). In tegen stelling tot de geruchten, die op geen enkel feit berusten en door de buitenlandsche pers verspreid zijn, heerscht er in Roemenië vol komen orde en rust. De legionnairsbeweging blijft in het kader van de wettelijke orde een strikte discipline handhaven. Welinge lichte kringen spreken nadrukkelijk de ge fantaseerde berichten tegen omtrent een verhooging van het aantal der in Roemenië gelegerde Duitsche troepen, die van gelijke sterkte blijven als noodig is om hun taak van opleiding te vervullen. Zooals verder wordt bericht heeft de deel name van rijksleider Baldur von Schirach en gouwleider Bohle aan de bijzettingsplechtigheid voor Codreanoe en de andere 13 martelaren van ben 30en November 1938 in Roemeensche poli tieke kringen diepen indruk gemaakt. De Duitsche delegatie zal hedenochtend om'! half negen rn de kerk, waarin het gebeente van Codreanoe en zijn 13 medestrijders is op gebaard, de kransen leggen van den Führer en van den plaatsvervanger van den Führer. Op dezelfde wijze zal de militaire missie de nage dachtenis van den grooten en soldatesken op voeder van de Roemeensche jeugd eeren De Italiaansche gezant zal een krans van Mussolini leggen en de vertegenwoordigers der fasces een krans der Italiaansche zwartheuiden. Na de godsdienstoefening, waaraan ook generaal Antonescce, een vertegenwoordiger van den Koning, de leiders der legionnaire beweging en de Roemeensche regeering tezamen met de ver wanten der dooden zullen deelnemen, zal de rouwstoet midden door de stad over twee boule vards naar het „Groene Huis" trekken. De eerste groote straatcollecte van de stichting „Winterhulp Nederlandv is van daag gehouden. De Amsierdamsche Stedelijke Maagd met haar gevolgbestaande uit 24 meisjes in nationale kleederdracht, passeert het Leidscheplein op weg naar haar standplaats op den Dam. (Foto Pax-Hollanrt) NEW YORK, 30 Nov. (D.N.B.) De vroegere Fransche minister-president Chautemps is Vrij dag uit Lissabon te New York aangekomen. Hij zeide, dat de Engelschen op de Bermuda-eilan den zijn bagage doorzocht en copieën van ver scheidene stukken en documenten gemaakt hadden. STOCKHOLM, 30 Nov. (D.N.B.) Naar Reuter toegeeft, heeft Londen in den afge- loopen nacht een luchtaanval beleefd, die naar Reuter zelf constateert een dei- zwaarste was, die sedert eenigen tijd op de Engeische hoofdstad is gericht Het minis terie van Luchtvaart en het ministerie vcor de Binnenlandsche Veiligheid melden van ochtend, dat talrijke branden zijn ontstaan. Verder wordt gemeld, dat ook bommen op eenige plaatsen in Zuid-, Zuidoost- en Oo t- Engeland, benevens op een plaats in hst Zuidwesten zijn geworpen, waar eveneens branden zijn ontstaan en schade is aange richt. Göteborgs Handelsoch Sjöfartstidning meldt uit Londen, dat de Engeische regeering zich tengevolge van de groote tonnageverliezen ge dwongen ziet om de mogelijkheid te onderzoe ken vaii een uitgebreide rantsoeneering van tot nu toe niet in de distributie opgenomen levensmiddelen. Drastische beperkingen in de productie en verdeeling van minder belangrijke levensmiddelen zijn aangekondigd. De regeering bereidt een levensmiddelenprogram voor, dat neerkomt op de invoering van een standaard- dieet. Bommen op Londen Ruïnes in een der industriewijken van de Engeische hoofdstad, welke zwaar te lijden heeft van de aanvallen door het Duitsche 'luchtwapen. (Foto Weltbïld) WASHINGTON, 30 Nov. (D.N.B.)Presi dent Roosevelt heeft gisteren in de pers conferentie verklaard, dat hij een lange reis denkt te gaan maken. Hij wil echter aan den regel vasthouden zich niet verder dan 12 uur reizen van Washington te verwijde ren. Wanneer hij evenwel de volgende week op reis gaat, bereidt hij zich ditmaal voor op een terugreis per vliegtuig inplaats van per trein, zoodat hij ook indien hij zich ver verwijdert, desnoods terstond naar Washington kan terug- keeren. De president wenschte niet mede te deelen wat het doei van zijn reis is. 'In Washing ton neemt men echter aan, dat hij op een Amerikaansch oorlogsschip naar West-Indië wil gaan. Roosevelt heeft sinds 1932, toen hij vóór ce aanvaarding van zijncandidatuur voor het presidentschap per vliegtuig naar den partijdag in Chicago ging, niet meer door de lucht ge reisd. Betreffende het bewapeningsprogram zeide de president, dat de vooruitgang over het algemeen bevredigend is, doch dat er op bepaalde punten moeilijkheden bestaan, die men thans wil weg nemen. Zoo is er een gebrek aan werktuigma chines bij den bouw van torpedojagers. De vraag of dit wellicht iets te maken had met den even- tueelen afstand van nog meer torpedojagers aan Engeland beantwoordde Roosevelt ontkennend. Hfj zeide alleen, dat de sinds 1939 in opdracht gegeven torpedojagers veel te lange levertijden hadden, en dat men die thans wilde verminde- In Amerikaansche economische kringen, die nauwe betrekkingen met het Witte Huis onderhouden, werd volgens een bericht van United Press aan haar bladen verklaard, dat de Johnson Act pas zal worden gewij zigd, wanneer de Britsche hulpbronnen door den aankoop van oorlogsmaterieel ge heel zullen zijn opgedroogd, al voegde men hieraan toe, dat nien het niet eens was met het voorstel van senator Nye, die eischte, dat de waarde van het Engeische tegoed op het geheele westelijke haifrond zal worden bepaald. In de bedoelde kringen wees men er verder op, dat van het Engeische tegoed in de Ver- eenigde Staten ter waarde van 3 milliard tot dusver pas 2.3 milliard voor bewapenings doeleinden is uitgegeven. Bovendien bezit Engeland in de Vereenigde Staten nog grond ter waarde van 1.6 milliard, terwijl het Engeische tegoed in Canada ongeveer 2.75 milliard en in Zuid-Amerika, voornamelijk in Argentinië, 5 milliard bedraagt. Het totale bezit op het westelijk halfrond bedraagt dus ongeveer 10 milliard. BERLIJN, 29 Nov. (D.N.B.)De Slowaaksche minister-president en minister van Buitenland sche Zaken, dr. Tuka, heeft een interview ver leend aan een vertegenwoordiger van de Bör- senzeitung, waarin hij verklaringen aflegde over de actueeie problemen van zijn land. Allereerst legde hij den nadruk er op, dat hij er van overtuigd is dat uit dezen oorlog een stabielere orde zal voortkomen dan uit Versail les en dat de Europeesche economie en cultuur een unieken bloei beloven tegemoet te gaan. Dr. Tuka verklaarde dat het er voor Slowakije niet eenvoudig om gaat rijksduitsche voorbeel den te copieeren, maar om de ontwikkeling van de nationaal-socialistische fundamenteele denk beelden op den grondslag van de Slowaaksche sociale en cultureele omstandigheden. De minister-president wees er vervolgens op dat aan de spits van de nieuwe orde van den Slowaakschen staat het recht staat van ieder burger op arbeid en een behoorlijk loon. Bijzon dere bescherming zullen de arme volkslagen en de kinderrijke gezinnen genieten. Dr. Tuka stelde het feit in het licht, dat er in Slowakije geen werkloozen meer zijn en sprak de meening uit, dat men van Slowaaksche zijde wellicht reeds het volgend jaar een gebrek aan arbeiders zal hebben, wanneer de groote plannen voor openbare werken, speciale inrichtingen en nieuwe particuliere ondernemingen volkomen op gang zullen zijn gekomen. Over de oplossing van het Joodsche vraagstuk in Slowakije verklaarde de minister-president dat men op dit gebied zonder overijldheid, maar systematisch optreedt. Hij is er van overtuigd dat het in afzienbaren tijd zal gelukken het Joodsche element volko men uit te schakelen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat bij de „Prij- zenbeschikking turf no. 1", welke 29 dezer in werking is getreden, maximum-prijzen voor turf zijn vastgesteld. De maximum-prijzen bij verkoop door verve- ners aan handelaren bedragen, variëerend naar ae verschillende productiegebieden in Neder land, met uitzondering van de Peel, en onder scheiden naar de soorten, van 4 gld. tot 5.50 gld. per duizend stuks. Voor turf, geproduceerd in de Peel. zijn de prijzen vastgesteld op een basis van ongeveer 9 gld. per duizend stuks. Voor de gedétailleerde prijzen wordt verwezen naar de Nederlandsche Staatscourant en naar ae publicatie no. 3 voor verveners en voor den handel in turf, van het verkoopkantoor fabrieks- turf N.V. te Assen, waarin de bovenvermelde beschikking is opgenomen. Bij verkoop aan ver bruikers bedragen de maximum-prijzen af veen derij, hierboven bedoeld, vermeerderd met de gebruikelijke vracht kosten en een winst op slag van in totaal ten hoogste 50 pet. In de vrachtkosten mogen de gebruikelijke bezorg kosten van den détailhandel niet worden be grepen. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten is van- Maandag 2 December af tijdelijk gevestigd in het gebouw Oostduinlaan 2 te 's Gravenhage, telef. 116300. Gedeputeerde Staten stellen voor afwijzend tf beschikken op het adres van het Bestuur van de Nederlandsche Opera-Stichting te Am sterdam, waarbij voor het boekjaar, loopende van 1 September 1939 tot en met 31 Augustus 1940, een subsidie uit de provinciale kas, ten bedrage van 2500.is gevraagd. MOSKOU, 30 Nov. (D.N.B.) Vrijdagavond is een Roemeensche economische delegatie onder leiding van den Roemeenschen onderstaats secretaris van Landbouw, Nemöianoe, te Mos kou aangekomen voor het voeren van bespre kingen over het Russisch-Roemeensche handels verkeer. Aan het station waren de Roemeen sche gezant Gafencoe en vertegenwoordigers van het volkscommissariaat van Buitenland schen Handel aanwezig. MADRID, 30 Nov. (DNB) Minister van Bui tenlandsche Zaken, Serrano Suner, ontving Vrijdag den apostolischen nuntius, Mgr. Cicog- nani, die kort geleden van het Vaticaan terug keerde, voor een langdurig onderhoud. Verder ontving hij de ambassadeurs van Engeland en Brazilië, evenals de gezanten van Zweden, Denemarken en Guatemala. Generaal Franco ontving Vrijdag den am bassadeur der Vereenigde Staten. TOKIO, 29 Nov. (D.N.B.) „De wapens zijn voornemens van ganscher harte het kabinet— Konoje te steunen en er mede samen te wer ken", zoo verklaarde de minister van Marine admiraal Oikawa ten overstaan van het kabinet De minister van Oorlog, luitenant-generaa: Tojo, sloot zich bij deze opvatting aan Oikawa verklaarde, dat de wenschen van de drie wapens waren: 1. Gezondheid en ontwikkeling van de natio nale beweging. 2. Versterking van de verschillende maatrege len tot spoedige beëindiging van de Chineesche affaire. Tijdens de Donderdag gehouden raadsverga deringen van Stad- en Ambt-Hardenberg, welke werden voorgezeten door de oudste wethouders, werd medegedeeld, dat den burgemeesters, den heeren chr. F. Bramer en G. Oprei, ontslag was aangezegd. Kamers met prima ontbijt v.a. ƒ2.50 p. p. Bezoekt tevens het gezellige CAFé ROMA Rembrandtplein 46 hoek Utrechtschestraat Tel. 33772—44064 Blijkens mededeeling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek was het aantal ernstige verkeersongevallen iri de eerste twee kwartalen van 1940 aanzienlijk lager dan in 1939 m het eerste kwartaal moet deze daling toegeschreven worden aan de langdurige vorstperiode, welke gepaard ging met overvloedigen sneeuwval. Hierdoor waren de wegen gedurende geruitnen tijd slecht begaanbaar, zoodat de verkeersfre- quentie lager was dan normaal. Vooral op het platteland deed deze factor zijn invloed gelden; in overeenstemming hiermede is dan ook bij de gemeenten met minder dan 100.000 inwoners het aantal ongevallen in sterkere mate gedaald dan in de groote steden. In het tweede kwartaal was de afneming van het aantal verkeersongevallen eveneens een ge volg van minder druk verkeer. Tijdens de oor logshandelingen binnen onze grenzen in ae maand Mei kon van normaal verkeei in net geheel geen sprake zijn, terwijl in de daarop volgende periode het gemotoriseerde wegver keer door het heerschende gebrek aan benzine een aanzienlijke beperking onderging, rrein en schip namen grootendeels het lange-afstands- verkeer over, terwijl daarentegen het verkeer over korte afstanden binnen de bebouwde kom men zich naar verhouding beter kon handha- ven. Hierdoor is ook in het tweede kwartaal de daling in het aantal verkeersongevallen net grootste by de gemeenten met minder dan 100.000 inwoners. Het totaal aantal ernstige ongelukken ir het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg 848 tegen 1076 in het overeenkomstige tijd vak van 1939. Voor het tweede kwartaal be draden deze getallen respectievelijk 876 en 1462. Wat de gevolgen betreft, blijkt, dat on danks de vermindering van het totaal aantal verkeersongevallen t.o.v. 1939 het aantal onge vallen, tengevolge waarvan personen zijn over leden, in ahsoluten zin geen noemenswaardige verandering heeft ondergaan, doch relatief be schouwd aanzienlijk is gestegen. Immers in de eerste zes maanden van 1939 kwam er op iedere 226 verkeersongevallen één voor met doodelijken afloop, terwijl in het eerste halfjaar van 1940 reeds op iedere 150 één doodeïijk ongeval werd geregistreerd. Ernstig gewond waren in het eerste en twee de kwartaal van dit jaar resp. 786 en 799 per sonen (in 1939 1001 en 1365)gedood werden in het eerste kwartaal 1940 106 (v. j. 131) en in het tweede kwartaal 147 (v.j. 200) personen. Opmerkelijk is nog, dat het aantal gedooce personen in de groote gemeenten in het tweede kwartaal gelijk gebleven is, terwijl het aantal ernstig gewonden sterk afnam, vergeleken bij het overeenkomstige tijdvak van 1939. OCHRIDA, 30 Nov. Van de Joegoslavisch- Albaansche grens wordt gemeld, dat de op perbevelhebber van het Italiaansche leger, maarschalk Badoglio, in_ den Noordelijken frontsector bij Ochrida ts" aangekomen, aldus meldt S. P. T. aan haar bladen. Zwaar beladen schepen en wagens zorgen in deze dagen van benzineschaarschte .voor het noodzakelijk vervoer en zoo ziet het oude „Bassin te Maastrichthet eindpunt van de Zuid-Willemsvaart, met zijn ondergrondsche opslagkelders, zich weer teruggeplaatst in de vorige eeuw. (Foto Het Zuiden)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1