WAAR DE FILMBAND ROLT UIT AMSTERDAM „...DE WIJN OPENT HEI HART!" hboi Succesvol gevecht van torpedojagers Materialen van Nederl. versterkingswerken ZATERDAG 30 NOVEMBER 1940 M FRANS HALS STADSNIEUWS DE POSTMEESTER Een film naar Poesjkin in Rembrandt GINEMA-PALACE De moordzaak Holm LUXOR „Op stap" SPAARNE-THEATER Watt en l/2 Watt als ridders in lompen Verbannen V oorlichtingscursus Groententeelt Door „Tuinbouw- en Plantkunde" Gunningen De oogst van de straat VOETBAL H.B.C.R.C.H. VELSEN Jubilarissen bij de Papierfabriek IJMUIDEISi PLAATSGENOOTEN GEHULDIGD Visch blijft duur „KLEUR EN GLORIE ONZER TROPEN" Bouw van 34 woningen Papyrus' HEEMSTEDE HILLEGOM Paul Huf declameert Op 7 Dec. in het Concertgebouw R. K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Aanwinsten Nederlandsche bloemlezingen Aula in Deutschen Schulverein Duitsch weermachtsbericht Balans van luchtstrijd: 13 tegen 4 DUITSCHE VERMOGENS IN VIJANDELIJKE LANDEN Aangifte uiterlijk op 5 December WINKELRUITEN VAN DE UNIE VERNIELD De Duitsche weermacht belasterd Oude vrouw te Amsterdam krijgt gevangenisstraf Academische examens Raadsheer Mr. H. D. Feenstr^ beëedigd Beeldhouwwerken bij Santee Landweer Zarah Leander in „Verbannen" Poesjkin is sinas jaar en dag, evenals andere Russische auteurs, favoriet geweest by de film makers. Thans is zijn novelle De Postmeester voor de tweede maal in twee jaar tyds verfilmd. In Frankrijk heeft Tourjanski Harry Baur in Le maitre de Poste geregisseerd en nu is het Hc uh Ceo; e, die onder regie van Gustav Ucicky de tragische figuur van Simeon speelt, terwyi Hilae Krahl als zijn dochter Dunja figureert. Simeon woont eenzaam op de steppen als postmeester, ziet zijn dochter met een adel lijken ritmeester naar Petersburg vertrekken, hoort geruimen tijd niets van haar tot er praatjes tot hem doordringen en hy verneemt dan dat Dunja 'n onwaardig leven leidt. De rit meester heeft andere bedoelingen met haar dan zij zelf wenscht en houdt zich vrij voor allerlei vermaken, die in Petersburg aan de orde van den dag zijn. Dunja is ongelukkig, maar wil haar ongeluk voor haar vader verborgen houden. De bude postmeester komt vol argwaan en met wraakgevoelens naar de hoofdstad om met Minsjki af te rekenen. Hy treft echter een schijnbaar gelukkig paar aan en komt niet tot het besef, dat hy beet genomen wordt door Minsjki en Dunja, die een afschuwelijke comedie op touw hebben gezet om den ouden man om den tuin te leiden. Een laatste maal heeft Minsjki het arme kind weten over te halen haar vader te misleiden. Dan echter kan Dunja niet meer tegen het leven op en maakt zij er een eind aan. De oude postmeester reist inmid dels weer zielsgelukkig naar de steppen terug. De strekking van boek en film is niet, zooals bioscoopgangers wellicht gemakkelijk zullen vermoeden, een schildering te geven van het wufte leven in Petersburg, doch dit leven uit te beelden als den achtergrond van Dunja's ondergang. Het meisje wil een beter leven dan zij leidt, wordt door Minsjki daarvan terugge houden, houdt van een anderen officier, voor wien haar slechte leven verborgen blijft, verliest hem, als hij haar in haar ware gedaante ont dekt en gaat tenslotte geheel overstag, als zy haar vader haar vorsteiyk huweiyk met Minsjki moet voorspelen. Zoo gaat zij tragisch ten onder, als zy zich eenmaal heeft overgegeven aan een leven, waaraan zy niet meer ontkomen kan. Het is dus meer een waarschuwend dramatisch betoog dan 'n aanleiding tot zedenschilderingen, die Poesjkin en- daarna de film heeft afge leverd. Dit nu is de verdienste van TJcicki geweest, dat hy niet getracht heeft de novelle een persoonlyke interpretatie te geven, doch zich bepaald heeft tot een vrij getrouwe ver beelding van Poesjkin. Doorgaans kan men voor deze methode weinig respect hebben en men kan er ook niet veel vertrouwen in stellen, omdat het niet de taak van de film is een boek in beelden weer te geven, doch in een zelfstandige taal en in een eigen styi den geest van een boek gestalte te geven. Om dit te kunnen moet men echter een grooter talent bezitten dan Gustav Ucicki, die zonder twijfel een geoefend filmmaker is, doch die zich zelden boven het niveau der industrie heeft verheven. Voor hem was dus de veiligste weg zich niet aan zijn onderwerp te vergapen, zooals Tourjanski dit deed in genoemde Fransche film. Maar ook voor ons is het aangenamer een film te aanschouwen, die z'ch dicht bij Poesikin houdt dan een per- aoonlijke interpretatie, die zich niet aan de film kunst neudt. Tourjanski bezit niet het vermogen een oorspronkeiyk filmgedicht te componeeren en wij vreezen, dat ook Ucicki het niet aan kan, ma?" ^aarom deed hij goed op deze wijze het probleem op te lossen. Hy bleef daarbij de be- schü. en man op den achtergrond en lie* het woord aan Poesjkin. Het gevolg is een film, die men met voldoening ziet. Deze film is alleen voor volwassenen geschikt Een goede crimineele geschiedenis moet men niet aan een ander vertellen, maar adviseeren om te gaan lezen of zien. Daar de moord zaak Holm een goede thriller is, zouden we dus eigenlijk moeten volstaan met een aanbeveling voor volwassenen om een paar uurtjes span ning en ontspanning niet te verzuimen. Toch willen we een enkel tipje van het mys terie oplichten, omdat de film gemaakt is naar een roman van Alex Rudolph. Ursula Deinert wordt tusschen Hamburg en Bremen in haar lol van Graziella Holm vermoord in haar auto ontdekt. Onmiddellijk komt het geheele politie- en justitie-apparaat in werking en met een vaart wordt het publiek in een aantal ingewik kelde situaties betrokken. De zwager van het slachtoffer heeft een dubbele rol en hij speelt het bijvoorbeeld klaar om zyn eigen vrouw op te lichten voor 10.000 Mark met behulp van een andere vrouw. Vanzelfsprekend is den officier van Justitie ook in dit verhaal een groote rol toegemeten en Harald Paulsen heeft er een goede creatie van gemaakt. Het valt trouwens op, dat de vele personen, die in deze story voor komen, stuk voor stuk uitstekend getypeerd zyn. De regie van deze Lumina-film was in handen van Eduard Engels. Een der aardigste Nederlandsche films mag „Op stap" genoemd worden. Het nationale pro duct, waarin bekende figuren als Fientje de la Mar, Frits van Dongen, Jopie Koopman. Hen rietta Davids en Adolphe Engers hoofdrollen vertolken, had indertijd bijzondere belangstel ling van het publiek. Wie den overleden acteur Louis Davids nog eens wil bewonderen, krijgt daartoe in deze fiflm, die voor iederen leeftijd is, de gelegenheid. Deze week brengt het Spaame-theater weer Watt en y2 Watt op het witte doek, nu eens als ridders in lompen. Dit tweetal had een weesje geadopteerd. Dit weesje Kitty werd in een pension opgevoed, daar de beide pleegva ders steeds op zakenreis waren. Maandelijks stuurden ze dan het pensiongeld. Op zekeren keer echter bleef het geld uit. Wat was het ge val? De twee snoeshanen waren wegens onge oorloofd musiceeren, hun „zakenreis", voor drie weken in de gevangenis gezet. Nadat zy ont slagen werden, trachtten zy wederom met mu ziek aan den kost te komen voor hun Kitty Ze raken verward in een oploopje. Aan iemand was namelijk zyn portefeuille met 500 Mark ontrold. Later bemerken Watt en Watt tot hun groote vreugde, dat de dief het geld zoo lang in den zak van Watt had verstopt. Nu kun nen ze het pensiongeld van Kitty betalen 1 Ruimschoots wordt in deze film gelegenheid geboden close-ups te aanschouwen van de ge liefde filmdiva Zarah, terwijl ze zeer koket danst en een van haar alombekende liedjes zingt; men kan hier weer constateeren, hoe uitstekend Zarah Leander op haar plaats is in milieu's, waar weelderig uitgegaan wordt; men krijgt haar te zien als gestrafte banne linge in Paramatta, de gevreesde strafkolonie in Australië voor Londensche misdadigsters; men vindt haar, nadat heel wat om haar ge presteerd en gepasseerd is, als actrice in een cabaret, dat druk bezocht wordt door ver strooiing zoekende „gentlemen"; men maakt mee, hoe zij zich teleurgesteld voelt door pu bliek, dat liever een vroolijk liedje hoort, doch ook door dengene, die langen tijd veel moeiten gedaan heeft, om haar, aan wie hij z'n woord gegeven had (toen ze uit Londen gedeporteerd werd) nog machtig te worden; men beleeft tenslotte, dat zij, in een onverwacht oogenblik, toch nog besluit, op korten termijn te trouwen met dengene, die haar op de liefdesparade in de strafgevangenis had opgemerkt en meegeno men, welke manoeuvre Zarah slechts benut had, om via de vlucht in contact te komen met den „groeien meneer", om wien zij destijds een wissel had vervalscht en wien tijdens haar ballingschap in haar onmiddellijke nabijheid een liefdesverhouding met uitzicht op een grandioos huwelijk was opgedrongen. De film is zoo geënsceneerd, dat Zarah Leander haar wereldberoemde liederen „Yes Sir",Ich stehe im Regen" en.... „Ieh hab eine tiefe Sehnsucht in mir" een en ander maal ten volle en op z'n gunstigst kan uitzin gen. In dit opzicht wordt den bezoekers van deze Zarah Leander-film dus niets onthouden. Bovendien geeft zij als gevierde actrice èn als gestrafte bannelinge individueel „spel" te zien van goede soort, zoodat het oog hier ook z'n portie krygt. Wij moeten echter opmerken, dat de tot ma joor bevorderde kapitein, die op alle mogelijke manieren getracht heeft weer in contact te komen met de verbannen actrice, als hij haar eindelijk teruggevonden heeft, toch zóó teleur gesteld wordt door haar weigering, dat hij een einde maakt niet slechts aan z'n verdriet, doch ook aan z'n leven. Wij achten dit nog steeds niet de juiste methode, om levensverdriet te ontkomen en achten ons derhalve verplicht, mede om andere pikante situaties, de film te reserveeren voor geestelijk-volwassenen. Nu vele liefhebbers het volgend voorjaar tij delijk een deel van hun bloementuin zullen in ruimen of een lapje grond hebben bemachtigd om daarop groenten te kweeken, zal bij tal van menschen de behoefte ontstaan eenige voor lichting te krijgen over grondbewerking, bemes ting, keuze van zaaizaad, rijenteelt enz. Niets toch is teleurstellender, dan dat men moeite besteedt en geen resultaten ziet. Verschillende groenten zooals heerenboonen, worteltjes, sla, andijvie en sommige koolsoorten geven, wan neer men eenige vingerwijzingen ontvangt, aar dige resultaten en de soms schaarsche voorraad voor de keuken kan met geringe kosten en wat moeite aangevuld worden. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plant kunde i'rganiseert een voorlichtingscursus, waar aan men, mits men 21 jaar is of in het bezit is van een diploma van een tuinbouwwinter- cursus deel kan nemen. Praktisch staat dus de gelegenheid voor ieder volwassene open. De ge meente Haarlem heeft v°°r dezen cursus, die uit 5 lessen elk van 2 uur bestaat, een lokali teit beschikbaar gesteld. Er zal zooveel mogelijk rekening gehouden worden met den stand van de maan. Bij het secretariaat van bovengenoemde Maatschappij, Gaelstraat 51, Haarlem, kan men zich opgeven tot deelname. Daar een ruime aangifte verwacht wordt en de deelname aan dezen eersten cursus in zekere mate beperkt is, is spoedige opgave met naam, voornamen en adres gewenscht. Door de Openbare Werken is aan den heer H. C. Heemskerk, aannemer te Leiden, het ma ken van een woonwagenkamp met speelterrein, alhier, gegund voor f 25700. Na bekomen goedkeuring van het Bouw- en Woningtoezicht der gemeente Haarlem zal aan den heer H. J. Oppenkamp gegund worden het bouwen van een nieuw ketelhuis met vaseline- raffinage-afdeeling, nieuwen fabrieksschoorsteen enz. namens de Directie van de Nederlandsche Raffinaderij van Petroleumproducten, alhier; architect is de heer J. A. van Asdonk te Bloe- mendaal. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped, v. Heel, Gen. de Wetstraat 15; bril, de Geus, Dunklerstraat 26; etui met vulpen en vulpotlood. De Kome, 2e Vooruitgangstraat 40; 2 honden. Kennel Fauna Friesche Varken markt 24; horloge, Klute, Tafelbergstraat 21; heerenhoed, bureau van politie, Smedestraat; portemonnaie met inh., Ensing, Koninginne- duinweg 6, Bloemendaal; parapluie, Vink, Zd. Polderstraat 33 rd.; portem. met inh., v. Bonu- haten, Leidschevaart 494; passerdoos met inh., Spierings, Brouwersplein 37; regenpijp en oor hanger, v. d. Bunt, Westergracht 21 rd.; sier speld, Lagerweij, Trompstraat 98; taschje met inh., Fasse, J. W. Frisolaan 15; actentasch met inh., bur. van politie, Smedestraat; vulpotlood, Vemout, Voortingstraat 35 rd.; idem, v. Kessel, Kruistochtstraat 60; armband, v. Riet, Canine- fatenstraat 36; broche, v. d. Veen, van Nievelt- straat 8; kinderfiets, Kok, Cherbonstraat 18; heerenhandschoenen, Houniet, Corn. Schoonstr. 4; damesarmbandhorloge, Erdsieck, Ripperda- park 23; pakje bev. schoenen enz., Mol, Gen. Cronjéstraat 21; ring, Verkruissen, Scheeper- straat 11; rijwielplaatje, Vroom en Dreesmann, G. Houtstraat; sleutel, bur. van politie, Smede straat; vulpen, v. d. Vlucht, Neptunusstraat 24; zak anthraciet, ten Bokkel, M'iddenlaan 17. De tweede Haarlemsche derby, die op Ber kenrode zal plaats vinden, gaat Zendag tegen R.C.H. Het elftal van H.B.C. is hetzelfde als tegen E.D.O. dus met èèn invaller voor van Rooden: Vink Onland Van der Horst Diependaal Van der Veldt Martin Jr. v. d. Linden Drayer v. Bakel Smit Martin Sr. Niet minder dan 5 arbeiders werkzaam aan de Papierfabriek van Van Gelder Zonen alhier hopen in December hun zilveren dienst jubileum te herdenken, terwijl 1, arbeider het feit her denkt, dat hij 30 jaar aan dit bedrijf verbon den is. Maandag a.s. hoopt de heer J. Meyer, .em ployé bij de riemenmakerij den dag te herden ken, dat hy 25 jaar aan dit bedrijf werkzaam is. De heer J. C. Peters, magazijnmeester, her denkt zijn zilveren dienstverband op 2 Decem ber a.s., terwijl de heer D. Dekker, stoker, den dag daarop ditzelfde feit herdenkt. Op 6 December viert de heer W. Groot, cor respondent aan dit bedrijf, zijn 25-jarig dienst verband en op 10 December de heer J. de Reus die in de afdeeling expeditie werkzaam is. De rij jubilarissen wordt gesloten door den heer M. de Wildt die op 14 December 30 jaar aan dit bedrijf verbonden is. Onze plaatsgenooten, de heeren D. Groene- veld en G. Zwart zijn in tegenwoordigheid van een aantal Duitsche autoriteiten gehuldigd voor hun heldhaftig optreden hy het redden van schipbreukelingen, Namens dr. Seyss Inquart huldigde Graf von Monts, S.S. Hauptführer deze beide dappere zeelieden, toen zij als leden der bemanning van de Z.R.D. 50 op 23 October j.l. er op uittrokken om te trachten de elf schipbreukelingen te red den van een schip dat op eenigen afstand van Hellevoetsluis op een zandbank was ge- loopen. De heer G. Zwart, wonende in de Heemskerk- straat, begaf zich ondanks de snijdende kou en de lage temperatuur van het zeewater in bad pak te water om te trachten een kabelverbin ding tot stand te brengen met het in nood ver- keerend schip, dat men tot op ongeveer 200 meter afstand kon naderen. Met bijna boven- menschelijke krachten wist Zwart deze verbin ding tot stand te brengen en kwam nage noeg uitgeput op het in nood verkeerend vaar tuig aan. Dank zij diens moed werden alle op varenden gered. Graf von Monts overhandigden dezen dappe ren zeelieden een zilveren horloge met inscrip tie. Aan den Rijksvischafslag is ook in de afgeloo- pen week geen Noordzeevisch uit Scandinavië aangévoerd. De vischhandel was daarom uitsluitend aan gewezen op rivier- en binnenvisch. Als gevolg van dezen geringen aanvoer en de groote vraag waren de prijzen van de binnenvischsoorten zeer hoog. Snoekbaars b.v. bereikte Donderdag een re- cnrdprijs van 1,23 per kilo. Bot werd zelfs verkocht voor 90 ct. per kg. Men hoopt dat spoedig weer een aanvang ge maakt zal kunnen worden met het importeeren van Deensche en Zweedsche visch. zegt Horatius U, als wijnkenner, bent natuurlijk blij dat U an dere wijnkenners een aardige Sinterklaas-ver rassing van Hooij, kunt geven: zonder bonnen en zonder punten. Voor de feestdagen leveren we gratis aardige, smaakvolle verpakkin gen bij al onze artike len. Wie verstandig is, koopt niet alleen een cadeautje bij Wijnhan del Hooij, maar vult ook zijn eigen voorraad dranken aan Winkels door geheel Haarlem. Het is aan de plaatselijke commissie mogen gelukken voor enkele dagen beslag te leggen op de prachtige film „Kleur en Glorie ontei- Tropen,welken kleurenfilm vervaardigd werd door mr. Hustinx in opdracht van de N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland". Reeds drie voorstellingen werden in twee dagen tijds in onze gemeente gegeven, welke alle zeer druk bezocht waren. Deze buiten gewoon fraaie kleurenfilm laat by een ieder onvergetelijke indrukken achter over onze Oost-Indische bezittingen. Donderdagavond werd de film in het Rex-Theater vertoond. Alvorens de heer Hustinx allen welkom heette, dankte hij burgemeester Kwint voor diens aan wezigheid. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het comité nog een enkele voor stelling te geven. De bouwondernemer H. M. v. d. Pieterman uit IJmuiden-Oost, zal naar wij vernemen bin nenkort een aanvang maken met den bouw van niet minder dan 34 middenstandswoningen. Deze complexen huizen zullen verrijzen op het terrein van „De Kikvorsch". Indien het ver krijgen van de benoodigde materialen dit werk niet ophoudt, hoopt men binnen enkele weken deze woningen te kunnen gaan bouwen. Het bestuur van de personeelsvereeniging der papierfabriek verzoekt ons te willen mededee- len, dat in verband met de huidige omstandig heden en de gevolgen daarvan van plannen, om in dit seizoen voor leden cultureele en ontspanningsavonden te geven, helaas moet worden afgezien. Het wijst niet op wij» beleid als de richtingaan wijzer nog wijst hoewel er na de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver geetachtige medeauto mobilisten daar eens op! n Richtingaanwijzer Is een nuttige helper, maar GEEFT HEM RUST NA DE BOCHT Damestaschje gestolen. By de politie alhier is aangifte gedaan van diefstal van een dames taschje. Dit damestaschje was gestolen uit een fietstasch van een rijwiel, dat Donderdagavond laat een oogenblik onbeheerd stond bij een auto matiek aan den Binnenweg. In het taschje bevonden zich identiteitsbewijs, textielkaart en eenig geld. Verder een zilveren potlood en wat snuisterijen. Van den kant van de recherche wordt er nog eens de nadruk op gelegd, dat het onverant woordelijk is om fietsen onbeheerd te laten staan, waardoor dergelijke diefstallen in de hand worden gewerkt. Den laatsten tijd is het meer malen voorgekomen, dat fietsen en inhoud van fietstaschjes in de avonduren zijn ontvreemd Winterhulp Nederland. Vandaag wordt de eerste collecte ten bate van de Winterhulp ge houden. Hiervoor is de gemeente in 15 wijken verdeeld; iedere wijk zal door twee collectanten bezocht worden. Terwijl, wat de straatcollecte betreft op de twee belangrijkste punten in, de gemeente (Postkantoor en Hotel Sistermans) collectanten aldaar hun molentjes aan de in woners zullen aanbieden. De collecte zal beginnen om 9 uur voormid dags en eindigen om 5 uur namiddags, waarna direct een aanvang zal worden gemaakt met de telling. Iedere gift is welkom, hoe groot deze ook is. Hillegommers toont vandaag uw weldadig heid. Werkgemeenschap Winterhulp Hillegom Burgerlijke Stand Geboren; Adrianus The odoras, zoon van E. Th. Zeestraten en W. M. van der Salm; Hermanus Wilhelmus, zoon van D. Beutick en H. Wittenaar; Helena Maria Eli sabeth, dochter van P. A. Nigten en P. J. Weij- ers. Overleden: E. van Hoof, wed. van A. Stas- en, v., 73 jaar; Chr. N. van der Eist, m., 46 jaar. St. Joseph-Gezellen-Verecnigïng. Agenda week van 30 November tot 7 December. Zaterdagavond vrije bijeenkomst tot 10 uur. Zondag na de Vroegmis in de St. Josephkerk algemeene H. Communie. Na, de Hoogmis tot 's avonds 10 uur vrye byeenkomst. Onder het Lof is de zaal gesloten. ■Maandagavond 7.30 uur Jongemannen-Con gregatie in Huize St. Joseph. Ons eerste devies „Godsdienstzin" moeten wij ook op de eerste plaats hooghouden en nale ven. Iedere gezel behoort een goed lid te zijn van de Mariacongregatie. Alle gezellen dus Maandagavond op tijd aanwezig! 8.15 uur Onderlinge Competitie Biljartclub. Dinsdagavond Onderlinge Competitie Dam club. Donderdagavond geen vergadering vanwege het St. Nicolaksfeest. Vrye bijeenkomst tot 10 uur. Zaterdagavond eveneens. Secr. Gezellen. Loop der bevolking Gevestigd: P. Bode en echtg., Hoofdstraat 110; G. J. Flux en gezin, Looster weg I 40; C. Geilings, Emmastraat 6; J. S. Goedemans en echtg., Hofstraat 7; H. Jan sen en echtg., Hofstraat 20; H. Jansen, Hof straat 20; A. Meier en gezin, Haarlemmerstraat 13; P. A. van der Meij, Stationsweg 132; P. S. Wester, Meerstraat 9. Vertrokken: L. J. van Berkel en echtg., Noord- wijkerhout, Delftweg 15 a; G. den Hoed, Sas- senheim, Zuiderstraat 14; P. C. van der Hoorn en gezin, Leiden, Breestraat 143; J. A. Kruijff, KölnEhrefeld (Duitschland), Winkelmann- strasse 1; F. Nekeman, Haarlem, Mrt. van Heemskerkstraat 48 zw.; H. Ruiter, Haarlem, Asterstraat 15; C. W, H. Siebes en gezin, Dor drecht, Lijnbaan 19. De oogst van de straat. Aanwezig op het politiebureau en aldaar te bevragen alle werk dagen tusschen 7 en 8 uur n.m. de navolgende als gevonden aangegeven voorwerpen. 2 H. rijwielen, distributiebonnen, blauw kin- dertaschje, bl. mantelceintuur, foto's D. W., dameshandschoen, een paar wollen wanten, doosje met films, bruin portemonnaietje, kin- derhandschoen en een paar roode wantjes. Te bevragen aan o.s. adressen; A. de Heer, Beeklaan 20, blauw kinderhoedje; L. C. van Wijngaarden, Meerdorpstr. 47, wollen das; N. v. Lierop, Vossdw.str. 28, paar bruine heeren handschoenen; W. A Ruigrok Trekvaart 7, ba by wasch; Rurgenbur, Stationsweb, zwarte m.o- torhandschoen, Nieuwenhuizen, Bethlehemlaan 2 kosteloos rijw.bel.merk; w. Jansen, Meerlaan 180. ijzeren hark met houten steel; B, Del; Ha ven 72, donkerblauw wantje. 'Archief V.K.P.) Sinds enkele jaren heeft Paul Huf als declamator het land bereisd en de vele ver bintenissen in de provincie hebben hem tot dusver belet in de hoofdstad op te treden. Men kent het succes van dezen eminenten dclamator, die er niet weinig toe bijge dragen heeft, dat het Nederlandsche volk nader in contact kwam met de poëzie van de Nederlandsche dichters. Zijn werk be gonnen vóór den oorlog, heeft thans na de gebeurtenissen der laatste maanden meer beteekenis gekregen dan ooit. Wat Huf wilde zijn een schakel tusschen den dichter en het volk is hij geworden. En thans zal het Amsterdamsche publiek de gelegenheid krijgen Huf te hooren in een uitgelezen pro gramma, dat men zich niet moet laten ont gaan. Op 7 December zal Huf m de Kleine Zaal van het Concertgebouw een voordrachtmatinee geven, waarvan wij hieronder het programma laten volgen. Onder den algemeenen titel Ons Volk, een karakteristiek in verzen heeft de declama tor zijn programma onderverdeeld in de groe pen /Ons Godsvertrouwen, Het strijdende Volk, Gestalten uit ons .verleden, Het werkende volk en Ons Landschap. Deze groepen bevatten de volgende gedich ten: Ons Godsvertrouwen: Opdracht zijner Psalm vertaling aan Lucas d'Heere van Mamix van St. Aldegonde; Hoe schoon moet God zijn vay Anna Bijns; Christus stervende van Hijman Dul- laert; Hij droegh onse Smerten van Jacob Re- vius; Geestigh Liedt van G. A. Bredere; Ge denkt mijn ziel, van G. A. Bredero; Daer moet veel strijds van Dirk Camphuysen; Ongeluk is de wortel voor de deugd van Ja cob Cats. Het strijdende Volk: Boere-clacht van Carel van Mander; Scheeps-Praet van Constantyn Huygens; Vredewensch van Joost v. d. Vondel; Maat der Vrijheidsmin van Dirk Camphuy sen; De Veldheer van Albert Verwey; Nieuw Nederlandsch Lied van Anton v. Duinkerken. Gestalten uit ons Verleden: Erasmus, Op Eras mus' Fronckbeeld van Joost v. d. Vondel; Hugo de Groot, Wellekomst v. H. d. Groot van Joost v. d. Vondel; Rembrandt, Ode aan Rem brandt van Jac. van Looy; Vondel, Vondel van Jan Engelman. Het werkende Volk: Ballade van den Boer van J. W. F. Werumeus Buning; De Dieren van Aart van der Leeuw; De Lantaarn-op steker van Henri Bruning; De Nachtelijke Sleepster van Frangois Pauwels. Ons Landschap: Maysche morgenstond van Dirk Camphuysen; Wiltzangh van Joost v. d. Vondel; Holland van E. Potgieter; Herinnering aan Holland van H. Marsman; De Bruid van Jan Prins; Boutade van P. A. de Genestet. De algemeene en sterke opleving van het nationale gevoel der Nederlanders zal ongetwij feld velen tezamen brengen in de Kleine Zaal om met den declamator Paul Huf en door hem bezield vele van de schoonste gedichten uit vroegere tijden en uit het heden te genieten. Het talent van Huf is waarborg genoeg voor het welslagen van deze matinee. Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) De R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek meldt ons de volgende aanwinsten van Neder landsche bloemlezingen: Poëtisch Appèl 1939. 1939; Henri Bouchette. Vrughten uyt den geestelicken wijngaert. 1939; H. Brugmans. Zeemansleven. 1939. C. C. de Bruin. Middelnederlans geestelijk proza. 1940; K. Fokkema en J. van Ham. De kunst van lezen. 1939; H. Godthelp en A. F. Mirande. Het Diet- sche lied van de Middeleeuwen. 1940; K. Lekker- kerken. In aanbouw; letterkundig werk van jon geren. 1939; Willem de Mérode. Hunkering en heimwee. 1939; Gabriel Smit. Wiltzangh; met de dichters in de natuur. 1939; Idem Heiligen door het jaar. 1939; W. Staverman. Humor en humoristen. 1940; G. Stuiveling. Herscheppin gen. 1939. De centrale uitleening is geopend iederen werkdag van tien tot zeven uur, des Maandags van een tot zeven uur. De lees- en studiezalen zijn kosteloos toegankelijk. Alle inlichtingen be treffende het lidmaatschap worden gaarne ver strekt. Op 24 Juli 1940 besloot de Raad het school gebouw Ruysdaelstraat 67/69 te verhuren aan de „Deutscher Schulverein". Voor het aanbren gen van een centrale-verwarmingsinstallatie in en het uitvoeren van verschillende veranderin gen aan dat gebouw werd een bédrag van 60.000 beschikbaar gesteld; de huur bedraagt 9000 's jaars. De vertegenwoordiger voor de stad Amster dam van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft B. en W. verzocht, de aula van het bedoelde gebouw te doen in richten op andere wijze dan aanvankelijk was bedoeld. De daaraan verbonden kosten worden door den directeur der Publieke Werken geraamd ■p 8000 (zonder meubilair) Tegen inwilliging van het voorschreven ver- oek bestaat bij B. en W, geen bezwaar. Vermits by het opmaken van de raming van kosten, welke heeft geleid tot het beschikbaar BERITJN, 29 Nov. iDJN.B.). Het opper bevel van de weermacht deelt mede: Duitsche torpedojagers drongen door in den Westelijken uitgang van het Kanaal tot dfcht onder de Engelsche kust. Hierbij ontstond een gevecht met Engelsche torpe dojagers. Het gelukte twee vijandelijke tor pedojagers te torpedeeren. Andere Duitsche torpedojagers brachten aan de Zuidkust van Engeland twee schepen van 9.000 en 13.000 brt. ton en twee andere kleine vijandelijke 'vaartuigen tot zinken. Het luchtwapen zette in den nacht van 27 op 28 November en in den loop van 28 Novem ber zijn vergeldingsaanvallen op voor den oorlog belangrijke doelen in het stadsgebied Van Londen voort. Nieuwe branden en hevige ont ploffingen werden waargenomen. Sterke afdeelingen deden in den nacht van 27 op 28 November, zooals reeds gemeld, een con- centrischen aanval op Plymouth en op de ha veninstallaties van deze stad en veroorzaakten verscheidene hevige ontploffingen, alsmede groote en kleine branden. Bovendien werden Spoorweg- en industrfeele installaties van een andere groote stad in Schotland doeltreffend met bommen bestookt. Vèrdragend geschut van het leger en de ma rine beschoten ook gisteren vijandelijke sche pen en andere doelen in het gebied van Dover. In den nacht van 28 op 29 November wierpen verscheidene Britsche vliegtuigen in Noord- en West-Dui'tschland dynamiet- en brandbommen neer. Aan eenige huizen werd aanzienlijke schade toegebracht. Zolderbranden konden snel gebluscht worden. De verliezen van den vijand bedroegen giste ren in totaal 13 vliegtuigen, waarvan 11 in luchtgevechten en twee door de luchtdoelartfl- lerie en artillerie van de marine. Vier eigen vliegtuigen worden vermist. De bevoegde instanties der Duitsche weer macht in Nederland wijzen erop, dat materialen, welke afkomstig zijn van de vroegere Neder landsche versterkingswerken, zooals hout, al lerlei metalen, en. eigendom zijn van den be velhebber der Duitsche weermacht in Neder land en niet eigenmachtig in bezit kunnen wor den genomen door de bevolking of Nederland sche instanties. Iedere diefstal van materiaal uit de Nederlandsche versterkingswerken wordt strafrechterlijk vervolgd en volgens de be staande wetten streng gestraft. Van bevoegde zyde wordt ons medegedeeld, dat het aangeven van Duitsche vermogens in vijandelijke landen, krachtens verordening van 7 Augustus 1940 (Reichsgesetzglatt 140, eerste deel) onmiddellijk geschieden moet voor wat be treft geldvorderingen, bezit deelgenootschap in ondernemingen enz., bij de „Wirtschaftsprüfstel le," Korte Vijverberg 5 's-Gravenhage. De hier voor noodige formulieren zijn by dat bureau te verkrijgen. De laatste dag, waarop deze aan gifte kan geschieden, is 5 December 1940. Evenals in den nacht van Dinsdag op Woens dag is in den nacht van Vrijdag de propaganda- winkel van de Nederlandsche Unie aan het Korte Rapenburg te Leiden het mikpunt geweest van politieke hartstochten. Er werden drie groote spiegelruiten en het raam van de winkeldeur vernield. Het A.N.P. bericht, dat een Duitsch Krijgsga- recht een Nederlander uit Amsterdam heeft ge straft wegens lastering der Duitsche weermacht. Het betrof hier een vrouw, die de lasterlijke bewering had verspreid, dat een Engelsch bom bardement van Amsterdam in werkelijkheid door Duitsche vliegers was geschied. Het von nis luidde 6 weken gevangenisstraf. De straf alleen wegens den hoogen ouderdom van de verdachte zoo bijzonder mild uitgevallen. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer W. L. M. Knitel. stellen van het krediet van 60.000, niet k°n worden gerekend op de kosten van het inrich ten der aula op de wijze als thans is gevraagd, zal een aanvullend krediet beschikbaar dienen te worden gesteld. Aangezien op spoedige uitvoering van het wen» is aangedrongen, hebben B. en W. gemeend, ih* middels opdracht te mogen geven, met de uit voering van het werk te beginnen. Omtrent een evenredige verhooging van de huur is nog over leg gaande. De Hooge Raad heeft Vrijdag beëedigd tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam n H D. Feenstra, tot heden rechter in de reen bank alhier. In den kunsthandel Santee Landweer, zersgracht 468, wordt /an 2 December totvan December een tentoonstelling gehouden beeldhouwwerken door Elisabeth ^odel,Triaffeh mann. Deze tentoonstelling zal op werka van tien tot vijf uur geopend zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4