■en Od&L MIJMHARDTJES" Welke bonnen zijn geldig? Het December-programma van „Vreugde en Arbeid" ONNDERUNGE OORLOGSSCHADE- f 570.000.000.- f 115.000.000.- Nieuwe uitgaven Wie had dat kunnen denken? NIEUW M0LEST-RISIC0 Kerkelijk leüen GRU TTERSWAREN Restaurant DORRIUS ZATERDAG 30 NOVEMBER 1940 De geschiedenis van het Neder- landsch Werkloozen-orkest Gebr. Gerzon's mode magazijnen Hij droomde dat de sirene ging Technische Hoogeschool Academische examens Verordeningen overtreden JAARVERSLAG ALGEMEEN MIJNWERKERSFONDS Gunstige gezondheidstoestand ZILVEREN JUBILEUM TE WEERT Kloosterfeest van Moeder Fidela WIJ LUISTEREN NAAR Zondag 1 December Maandag 2 December Op een persconferentie is Vrijdagmiddag in het Huis van den Arbeid te Amsterdam het een en ander medegedeeld omtrent het toekom stige programma van de Gemeenschap „Vreug de en Arbeid", een instelling van het N.V.V. De heer De Haas vermeldde, dat het programma eerst eenigszins vaag is geweest, omdat nog hadere plannen moesten worden uitgewerkt, die hu concreet zijn vastgesteld. Het tempo van Uitvoering is zeer versneld: in November zijn twee concerten en 8 tooneelvoorstellingen (in friesland) gegeven, in December zullen 25 uit voeringen en voorstellingen, zoowel tooneel, muziek als ballet en opera, georganiseerd wor den. Met eenige nog nader vast te stellen uit voeringen staan er voor December totaal 40 op het programma. Mr. Harm Smedes heeft ver- Volgens als dirigent van het in de Gemeenschap i,Vreugde en Arbeid" ingeschakeld Nederlandsch symphonieorkest de geschiedenis van dit orkest geschetst. Hij herinnerde eraan, dat hij twee jaar geleden in Den Haag een werkloozenorkest van 35 man, zonder eenige onderlinge verplich ting, had opgericht. De gemeente stelde een schoollokaal als repetitiegelegenheid ter beschik king en er werden twee concerten voor werk loozen gegeven. Het succes hiervan leidde tot de oprichting van een orkest in meer ''ast ver band. Spr. wist het vertrouwen te winnen van de orkestleden, die als werkloozen moreel en materieel in nièt-florissanten toestand verkeer den. Maar doordat zij weer ingeschakelu wer den in het maatschappelijk leven, is dat veel Verbeterd. Kwamen ze eerst slecht gekleed en ongeschoren ter repetitie, gaandeweg is dat ge heel verbeterd. Ze hebben nu weer arbeidslust gekregen. En passant had spr. menige moeilijk heid op te lossen. Zoo b.v. moest hij op korten termijn voor een nieuw gebit voor een hoornist Zorgen, hetgeen hem met steun van de gemeente ook gelukte Toen werd een opvoering van de opera „Or pheus" gegeven met ballet en koor, ook gedeel telijk uit werkloozen bestaande. De gemeente voerde voor de orkestleden een betere steun regeling in. Ze mochten de helft van hetgeen zij in het orkest verdienden zonder aftrek be houden. De moeilijkheid was echter een afzetgebied Voor het orkest te zoeken zonder met bestaan de orkesten te concurreeren. Daarbij heeft spr. Uieuwe wegen ingeslagen, overwegende dat bree- de lagen van het publiek nog verstoken zijn van goede muziek, hetgeen men echter niet kan Verbeteren door nu maar opeens z.g. „dure mu ziek" voor dit eigenlijk op muziekgebied volko men analphabeet publiek te geven. Spr. heeft daarom uitvoeringen georganiseerd, waarbij het oog zoowel als het oor werd gestreeld en wel door inschakeling van het ballet. De uitvoering op een zomeravond in de openlucht te Den Haag had veel succes (er waren 3500 toehoor ders), een Kerstmatinee, waarop eenvoudige kerstliederen plastisch werden uitgebeeld, even zoo en b;j de mobilisatie kreeg het orkest hog werkloozenorkest genaamd de uitnoodi- aan de ontspanning van gemobiliseerden. Het bleek al spoedig, dat de gemobiliseerden de con certen zeer waardeerden, want merkwaardiger wijze waren er na de pauze nog meer toehoor ders dan ervoor! De concerten begonnen altijd met een klein praatje tot het publiek, waardoor het contact gelegd werd. De oorlog dreigde het Werk teniet te doen, maar niettemin waren er op den eersten oorlogsdag ondanks het bom bardement van Den Haag toch nog 17 musici des middags op de repetitie aanwezig. Vier da gen later was reeds de medewerking van de gemeente verkregen waar men voor den oorlog maandenlang op had gewacht voor een vakcursus voor werklooze musici, waarbij thans ruim 150 werkloozen staan ingeschreven. Er zijn verschillende orkesten daaruit ge vormd met het oude als kern. De naam werd veranderd in „Nederlandsch symphonieorkest". Ook is er een betere bestaansbasis verkregen al blijft het ideaal: het werk zoo uit te breiden, dat de steun kan vervallen, bestaan. Met, graag te heeft men dan ook de door „Vreugde en Ar beid" geboden gelegenheid aanvaard, want spr, achtte het noodig, dat er ook organisatie van „muziekafnemers" wordt geschapen om de nu bestaande kloof tusschen kunstenaars en pu bliek te overbruggen. De kunstenaar moet tot het volk komen. In verschillende plaatsen zullen concerten Worden gegeven, vooral in kleinere, omdat daar gemakkelijker contact met het publiek is te krijgen. Met koor en ballet zullen diverse stuk ken worden uitgevoerd, o.a. de Egmontouver- ture, de Noorsche rahpsodie van Svendsen, de Piet Hein-Rhapsodie van Dr. P. v. Anrooy. het Syviaballet van Delibes, een ballet uit Die Fle- dermaus, de prélude van Rachmaninoff, enz. De heer Rietstap zette dan in het kort uit een, dat in het programma het Nederlandsche ballet is ingeschakeld, een filmprogramma wordt opgesteld, de sportbeoefening als bedrijfssport Wordt gestimuleerd getracht wordt hiervoor een organisatie op te richten en alle plaatse lijke plannen en initiatieven volledig zullen wor den gesteund. Nadat de heer A. v. Hees het door hem geleide tooneelgezelschap „De Voor trekkers" had besproken, welks eerste stuk zal Zijn „Niet voor de poes", werd nog medegedeeld, dat op 21 December te Haarlem een concert Voor „Vreugde en Arbeid" door de Haarlemsche Orkestvereeniging zal worden gegeven en in Arnhem door het A.O.V. resp. met Otto Cou perus en Laurens Bogtman als solist. Op 22 Dec. Volgt een concert van het U.S.O. Ook het Rot- terdamsch Philharmonisch orkest en de Gro ninger Orkestvereeniging zullen concerten or- ganiseeren. Onderhandelingen worden nog ge voerd met de Italiaansche Opera en met ver schillende groote beroepstooneelgezelschappen, terwijl ook aan de door de amateurs aangebo den medewerking ernstige aandacht zal worden besteed. Het ziektepercentage beliep 3.4 pet., dat is een fractie hooger dan het in 1938 bereikte laagte record van 3.2 pet. (1937: 3.4 pet.; 1923: 3.3 pet.). De bijdragen tot de ziekenkassen werden per 1 Januari 1939 opnieuw verlaagd. De exploita tie der ziekenkassen leverde een nadeeiig saldo op van 294.289.het reservekapitaal der ge zamenlijke kassen bedroeg eind 1939 nog 1.185.999.—. Het ziekenfonds boekte over 1939 een nadee iig saldo van 19.183.het voordeeiig kapi taalsaldo eind 1939 bedroeg 169.847. In de Vrijdag te Amsterdam gehouden bui tengewone vergadering van aandeelhouders werden de navolgende punten behandeld: a) Mutaties in het college van commissaris sen. Op voorstel van commissarissen en directie werd aan de heeren mr. H. A. van Nierop en mr. G. Hamburger, ingevolge de onmogelijk heid door hun verblijf buitenslands, aan de werkzaamheden van het college van commis sarissen deel te nemen, op de meest eervolle wijze ontslag verleend, onder dankzegging voor de door hen aan de vennootschap bewezen be langrijke diensten. b) Benoeming van directeuren. Het voorstel van de directie om het aantal directeuren met twee uit te breiden, werd aan genomen. Benoemd werden de heeren ars. G. F. Vromans en dr. R. Stephan. c) Vaststelling van het salaris der directie ingevolge art. 10 der statuten. Ingevolge het voorstel van de directie werd besloten, het in de vergadering van 26 Mei 1925 voor de gezamenlijke directeuren beschikbaar gestelde salaris, ongeacht de benoeming van twee nieuwe directeuren, ongewijzigd te hand haven. Een inwoner van Weesp, die ingedeeld is bij de luchtbescherming, heeft een niet-alledaag- sche ervaring opgedaan, welke bewijst, dat men zeer voorzichtig te werk moet gaan, wanneer de klok het middernachtelijk uur heeft 'laten hoo- ren. Deze 31-jarige Weesper schijnt gedroomd te hebben dit heeft hij ten minste later aan de rijkspolitie verklaard dat hij de sirene hoorde loeiden, ten teeken dat er luchtgevaar was. Hij sprong ijlings uit bed, kleedde zich haastig aan, bevestigde den band van den luchtbeschermingsdienst op den arm, pakte fluks zijn gasmasker en spoedde zich de straat op. Het was hem wel opgevallen, dat hij toen geen sirene meer hoorde, maar het kon zijn, dat het waarschuwingssignaal juist beëindigd was. In elk geval, hij zou zich naar zijn post begeven. Doch vóór het zoover was, ontmoette hij een Rijksveldwachter, die hem er op wees, dat het verboden was, zich op dat nachtelijk Verzekering- Maatschappij gevestigd te 's-Gravenhage, Tel. 11.30.41 Deze maatschappij, opgericht door directeuren van oude, belangrijke, onderlinge maatschappijen, heeft een voorzichtig evenwicht betracht tusschen het door verzekerde te brengen offer en een practische schaderegeling. Afd. A. Woningen, inboedels, enz. tot 50.000.— Sedert 20 Juli werden verzekerd 57.000 objecten tot een totaal van Afd. B. Grootere Risico's tot 1.000.000 Sedert 1 September werden verzekerd 2000 objecten tot een totaal van Afd. C. Persoonlijke ongevallen door molest Afd. D. Gevaarlijke risico's tot 100.000 Afd. E. Huurderving en bedrijfsschade HALFJAARLIJKSCHE SCHADE-UITKEERING Vraagt inlichtingen bij Uw ASSURANTIEBEZORGER uur op straat te bevinden. De plichtgetrouwe helper van de luchtbescherming zette uiteen, waarom hij zich op straat bevond, maar de Rijksveldwachter beduidde hem, dat er van si- renegeloei geen sprake was geweest. Hoe de man mocht tegensputteren, er was niets aan te doen en hij gingop den bon. Afgewacht zal moeten worden, wat de Hilversumsche kanton rechter van dit geval zeggen zal. Naar men ons mededeelt, is de Technische Hoogeschool te Delft alleen voor de studenten gesloten. Het personeel is op zijn post. Niet- studeerenden kunnen van de bibliotheek ge bruik blijven maken. AMSTERDAM Geslaagd voor het candi- daatsexamen rechten J. Haverkamp, Wierin- germeer. Sinds de vorige opgave werden ons de volgen de boeken ter bespreking toegezonden: Mijn terugkeer tot de kerk van Christus H. A. des Amorie van der Hoeven Foreholte, Voorhout. M'enschen en God Pister van der Meer de Walcheren Het Spectrum, Utrecht. Bundelopstellen van oud-leerlingen, aange boden aan prof. De Vooys J. B. Wolters, Gro ningen. x Vom Sinn der Gegenwart Hans Eibe Wil helm Braumüller, Wien-Leipzig. Wilde Lantaarns Theun de Vries L. J Veen, Amsterdam. Humor in Holland Servize, Den Haag.. 1001-Avond Onder redactie van Emmy van Lokhorst en J. C. Kelk Contact, Amsterdam. Rotterdam in de litteratuur Hollandia Drukkerij, Baam. Tussenspel Agnes van der Marke Het Spectrum, Utrecht. Ave Roma Mgr. dr. Jan O. Smit Fore holte. Voorhout. Verrassende ontmoetingen A. Viruly Andries Blitz, Amsterdam. Een gast in uw huis Willy Corsari Leo pold, Den Haag. Het lied der duisternis Alice Bretz Leo pold, Den Haag. De hemelsche spheren en hun harmonie Dr. W. van Bemmelen J. B. Wolters. Gro ningen. Economische encyclopedie D. C. van der Poel W. de Haan, Utrecht. J. Bendien Paul Citroen W. L. en J. Brusse, Amsterdam. Mozart M. H. Flothuis J. Philip Kruse-, man, Den Haag. Debussy Henry Zagewijn J. Philip Kru- seman. Den Haag. Een goede buur P. W. J. van den Berg Van Gorcum en Comp., Assen. Erfolgreicher Gemüsebau Johannes Bött- ner Tro witzsch und Sohn, Frankfurt'Oder. Volksverhalen Dr. M de Jongen. Dr G. Stuiveling J. B. Wolters, Groningen. In eigen kring Dr. G Stuiveling J. B. Wolters, Groningen. L'ïle du paradis Abel Moreau J. B. Wolters, Groningen. Taalvorming, Werkschrift III R. Kuitert en A. van der Wijden J. B. Wolters, Gro ningen. Textielvezels S. A. van Haijtema en A. M. R. Bolleman van der Veen J. Noorduijn en Zoon, Groningen. Let op den hartvorm. 12 sluks 50 ct. 2 st. 10 cl. 4 De kantonrechter te Leiden heeft bij vonnis van 11 November, ter zake van overtreding van de verordenng aangaande verkeersbeperkingen straffen opgelegd varieerende van tien gulden boete, subs, vier dagen hechtenis tot twee gulden boete subs. 1 dag hechtenis. De kantonrechter te Delft legde bij vonnis van 6 November j.l. ter zake van dezelfde over treding straffen op, varieerende van acht gulden boete subs, vier dagen hechtenis, tot drie gulden beote subs, twee dagen hechtenis en voor het al reizende uitoefenen van een bedrijf, drie gul den boete subs, twee dagen hechtenis. Voor het kantongerecht te Utrecht is 29 No vember j.l. een persoon veroordeeld tot 3 subs. 1 week tuchtschool wegens overtreding van de verordening betreffende den identificatieplicht. Aan het juist verschenen jaarverslag over 1939 van het Algemeen Mijnwerkersfcnds van de Steenkolenmijnen in Limburg, te Heerlen, antieenen wij het volgende: Het aantal leden bedroeg op 31 December *an het verslagjaar 34.064 (v.j. 32.119). waar- Van 89.8 pet. Nederlanders en 10.2 pet. vreem delingen (v.j. 88.3 pet. en 11.7 pet.). Het totaal aantal gepensionneerden (met inbegrip van we duwen en weezen) beliep op dien datum 8585, hiedebrengend (met inbegrip van door het Fonds uitgekeerde wettelijke rente) een jaar- lijkschen last van ƒ1.471.288.(v.j. 8382 en f 1.384.413.— In de regeling van den tijdelijken bijslag op de pensioenen die uit de door de mij nonder- hemingen gestorte extra-bijdragen voor de ver betering der pensioenen wordt gefinancierd ia een zoodanige wijziging gebracht, dat de bij slag op invaliditeits-, weduwen- en weezenpen- sioenen verhoogd werd van 15 tot 25 procent; de bijslag op ouderdomstoelage en bijzondere bleef op 15 procent bepaald. Het belegd vermogen der pensioenkas per ul timo December 1939 was te stellen op fcirca 61.25 millioen, waarvan 40.99 pet. in effecten, 24.01 pet. in hypothecaire leeningen, 27.85 pet ih andere leeningen en 7.15 pet. in onroerende 6oe deren. heeft menigeen verzucht, die bij vernielde eigendommen stond. Thans is onwetendheid geen excuus meer. Ieder weet dat oorlogsschade dreigt en dat de beste beveiliging is aansluiting bij de grootste landelijke onderlinge. Volledige inlichtingen en uitvoerig prospec tus verstrekt het kantoor Singel 126-130 - Amsterdam (C.) - Tel. 47190 Zondag 8 December zal in het St. Jans-Gast- huis te Weert het zilveren kloosterfeest gevierd worden van de Eerw. Moeder Fidela, Overste van dit ziekenhuis. Moeder Fidela heeft al de jaren van haar kloosterleven doorgebracht in Weert, vroeger in het oude gasthuis in de Beekstraat, later in het nieuwe ziekenhuis in de Gasthuisstraat. Al aid jaren was zij daar werkzaam, eerst als ge woon kloosterzuster), later als raadzuster en assistente, nu als Overste. Zoodoende heeft zij een groot gedeelte van de geschiedenis van het ziekenhuis meebeleefd, en onder haar bestuur hoofdzakelijk, zijn de groote ontwikkeling en uitbreiding tot stand gekomen, welke het zie kenhuis gemaakt hebben tot een inrichting van groote beteekenis van groot belang, tot een zegen voor Weert en omgeving. En daarin heeft zij met het college van regenten en met den staf van geneesheeren een beduidend aandeel gehad. Bedenkt men verder, dat aan deze inrichting tevens verbonden is een pension en een verblijf voor ouden van dagen, waarvan Moeder Fidela de leiding heeft terwijl zij en dat is niet het minste daarenboven aan het hoofd staat van de kloostergemeenschap der zusters, dan be grijpt men, dat haar taak volstrekt geen sine cure is. Welnu, Moeder Fidela heeft haar taak steeds vervuld met groote toewijding en opoffering, zij heeft zich steeds geheel daaraan gegeven. Voor alle vast en tijdelijk inwonenden, voor de Eerw. Zusters natuurlijk op de eerste plaats, is zij steeds geweest een „Moeder" die door haar goedheid, haar oprechtheid en haar eerlijkheid aller genegenheid heeft weten te winnen, en ook buiten het huis tal van vrienden verworven heeft. Daarom zal het gasthuis ondanks de benarde tijdsomstandigheden Moeders feest vieren. Maar ook van buiten zal het haar zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Voor hen, die haar persoonlijk hunne geluk- wenschen willen aanbieden, zal daarvoor gele genheid gegeven worden op den feestdag van elf tot twaalf uur. Bon Geldighei dsduur Hoeveelheid BROOD 16 17 t/m 8 December t/m 15 December 125 gram roggebrooo of 100 gram ander brood of 1 rantsoen gebak Broodbonboekie BLOEM 2 t/m 29 December 65 gram rogge brood of 50 gram ander brood of rantsoen gebak "d 35 gram meel of bloem Bioemkaart KOFFIE of THEE 81 t/m 20 December nail pond koftie of 75 gram thee A.lgem. distri butie- bonboekle SUIKER 16 t/m 6 December l Kilogram Algem. distributie bonboekje VLEESCH ÏO t/m 8 December 1 ons vleesch 01 vet of 1 rantsoen vleeschwaren Vleeschkaart VLEESCH WAREN 10 t/m 8 December 1 rantsoen Vleescbkaart VET 18 19 t/m 6 December t/m 13 December pond margarine of boter p. boter of mar garine of 2 ons vet Vetkaart BOTER 18 19 t/m 6 December t/m 13 December pond boter ol margarine V4 p, boter of mar garine of 2 ons vet Boterkaart SLAOLIE 21 van 14 Dec. t/m 27 December Va fl. slaolie of p. boter of margarine Boter- of vetkaart KAAS 24 49— SO 6263 t/m 8 December t/m 29 December 1 ons Algem. distributie- bonboekie EIEREN 37 36 t/m 8 December t/m 15 December 1 el Algem distributie bonboekje PETROLEUM Periode B Periode 7 t/m 15 December t/m 29 December voor verlichting 2 liter voor de keuken Zegei BRANDSTOFFEN 4 I'm 7 8 lm 11 7 t/m 14 t/m 30 November t/m 30 November of later t/m 30 November eenneio 1 eenheid turl. latex geldig voor andere brandstoffen 1 eenheid Brandstof f enkaart haarden-kachels' Brandstof fenkaan „centr. verwarm ZEEP 29 t/m 6 December I rantsoen A.lgem. distributie bonboekje SCHEERZEEP 116 t/m 31 December 50 gram scneerzeep of een tube scheer- crême of een Dot scheerzeep ScheerzeepbonneD Peulvruchten 56 t/m 16 December 1 pond Algem distributie bonboekje Rijst of Rijstemeel of Gruttenmeel 43 t/m 27 December Pond Algem. distributie bonboekje Havermout, ha vervlokken, ha- verbloem of aard- appelmeelvlokken 83 (Zie ook hieronder» t/m 27 December y, pond Algem. distributie bonboekje Gort of Gortmout of Grutten 83 en 88 t/m 27 December pond Algem. distributie bonboekje Maïzena, gries- meel, sago, aard appelmeel of puddingpoeder 93 t/m 27 December 1 ons Algem. distributie bonboekje Macaroni of Vermicelli of Spaghetti 98 t/m 27 December 1 ons Algem. distributie, bonboekje Rantsoen gebak 160 gram koek (ontbijtkoek) 140 gram speculaas200 gram andere Koekjes; s* gram biscuits en wafels; 75 gram beschuit: 300 gram cake; 600 gram gebakjes; 600 gram taart; 500 gram gevuld groot korstgebak (boterletter e.d.); 400 gram gevuld klem korstgebak (amandelbroodjes e.d.)een hoeveelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Rantsoen vleeschwaren 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst; 125 gram leverartïke len. tongenworst en nierbrood; 150 gram bloedworst. 1 eenheid brandstoffen 1 H.L. anthraciet of steenkool; 75 K.G. industrie, ot'eierbriketten; 110 KG. bruinkoolbriketten; 2 H.L. cokes; 175 K.G fabrieksturf195 K.G. persturf (300 stuks) 200 K.G. baggerturf (450 stuks)200 K.G. overige soorten turf Rantsoen zeep 150 gram toiletzeep; 120 gram huishoudzeep; 200 gram zachte zeep; 250 gra.m zeep- peeder; 125 gram zeepvlokken. 250 gram zelfwerkends waschmidd.200 gram vleeib. zeep Het schriftelijk eindexamen H.B.S. A. E. Smit en W. Speerstra J. B. Wolters, Gro ningen. „VAN WONDERLAND" Rie Sin- nighe, Steenbergen L. J. Veen's Uitg. Mij. N.V., Amsterdam. Gebundelde korte verhalen vallen bij de jeugd ongetwijfeld meer in den smaak dan bij het ge rijpt lezend publiek. Dat de kinderfantasie zich graag laat boeien door een kort vertelsel, bewij zen de jeugdrubrieken in dag- en weekbladen die door het kleine volkje verslonden plegen te worden. Ongetwijfeld zal het boek „Van Won derland", dat ongeveer 'n dertigtal korte vertel sels bevat, alsmede enkele versjes, door jeugdige lezertjes geapprecieerd worden, temeer waar de sprookjesmogelijkheden hier door de kleine ge beurtenissen van het daagsche heen ziin ge vlochten. Niet alleen beren, bijen en muizen 6pe- 'en in deze vertelsels een rol. maar ook elfjes, die den bril van het booze kindje schoonmaken, poppen, die uit een kinderkamerkast wegloopen en sterrebeelden. die naar beneden komen. Ook om voor te lezen op winteravonden een aardig boek. HET SUCCES VAN DIANA FRO- MENT. Clarence Budington Kel- innc! De Svonrnestad. Haarlem. Waarin het succes van na r.oment bestaan zal, vermoeden we reeds spoedig als we den ro man van Budington entameeren. Diana Froment, een dapper meisje, raakt verzeild temidden van de ruwe zwervers van Arizona, de woeste en vrijwel onbewoonde 6treek van Amerika's mid denwesten omstreeks den jare i860, toen de laat ste Indianenstammen nog 'n uiterste poging de den om hun onafhankelijkheid te handhaven Temidden van dronkaards, spelers, vechtersba zen, schurken, leeft het meisje Diana Froment arm en onbeschermd, behalve dan door haar moed en durf, die haar de kracht geven om on der een mom van hardheid en onverschilligheid haar vrouwelijke teederheid te verbergen. Zij loopt in mannenkleeren rond en beweegt zich vrijmoedig maar onafhankelijk onder het ge spuis. dat zij langzaam aan tot eebied dwingt: eerbied voor haar moed, haar energie en haar doorzicht, waaraan zij een snelle en benijdens waardige welvaart te danken krijgt Maar natuurlijk ontmoet zij den waren Jacob en wel m den persoon van Peter Muncie, een armen maar vroolijken zwerver, die niet heele- maal een voorbeeldig burger kan genoemd wor den. maar die wel zooveel zin voor humor bezit en zooveel levenslust, dat hij indruk kan maken op Diana. Zij trouwen dus en beleven voor en na hun huwelijk een reeks avonturen met en zonder Roodhuiden, met en zonder moord en doodslag Op vluchtige wijze wordt ook de moord op pre sident Lincoln in het geding gebracht en wordt enkelen gevoelens van lotsverbondenheid onder de trekkers van 't Westen vorm gegeven. „Het succes van Diana Froment" is prettig divertisse ment, dat een boeiend verhaal onopgesmukt ver telt. Dbg. WOORDENLIJST door dr. J. W. S. Blom. Uitg.: A N. Govers Den Haag. De volledige titel dezer uitgave luidt; Woorden lijst, met Inleiding en Grammaticale Opmerkin gen bij het Thema- en Vertaalboek voor het Kerklatijn. Het werkje is een kostelijke appen dix bij het onlangs door ons besproken en aan bevolen Thema- en Vertaalboek voornoemd. Een drietal interessante hoofdstukken: Oud-Christe lijk Latijn en Kerklatijn Liturgische boeken en Namen van Kerkgebouwen gaan vooraf aan een reeks grammaticale opmerkingen over het Kerklatijn, en daarna volgen dan de uitgebreide Woordenlijst bij de thema's en de vertaaloefe ningen. Aan dezen belangrijken inhoud wordt eindelijk nog een Alfabetische Woordenlijst toe gevoegd: niet minder dan 50 pag. gevuld met een vocabulaire, welke met succes door iedereen bij zijn studie van het Latijn kan worden ge raadpleegd. j. VRUCHTBAAR LEZENSTIJL EN DICTEEBOEK, REKENEN door P. J. W. van Adrichem en F. J. M. Schmidt Pen. Uitg.: J. J. Romen en Zonen, Roermond. De bovengenoemde drie uitgaven, bewerkt door een H. d. S. in samenwerking met een genees heer aan de Psychiatrische Inrichting „Sint Anna" te Venray, zijn bestemd „voor hen, die zich voorbereiden voor het eerste overgangs examen voor het diploma Ziekenverpleging Het eerstgenoemde werk geeft een zeer mooie collectie leesstof, en daarbij worden gegeven: Denkoefeningen, waaruit men kan leeren hoe men moet studeeren om een artikel, een boek, de krant zelfstandig te kunnen verwerken Stijloefeningen in verband met den inhoud der leeslessen Opsteloefeningen Vragen en Op gaven met betrekking tot spelling, vreemde woorden, synonimiek, enz. Het Stijl- en Dicteeboek is een degelijke voorbereiding voor het diploma Ziekenverple ging B. Op het examen komt als een der pro grammapunten voor een stijloefening of een dictee, bedoelende de taalvaardigheid te toetsen en te onderzoeken of men voldoende in het zui ver schrijven onzer taal gevorderd is. In het derde werkje wordt in de opeenvolgende hoofdstukken de lagere schoolkennis nog eens opgehaald, en hier en daar met het noodige uitgebreid: het bevat de stof, die moet worden doorgewerkt om met succes het eerste over gangsexamen voor het vak rekenen te kunnen afleggen. Die noodige uitbreiding heeft betrek king op hetgeen bij de verpleging te pas komt een paar slothoofdstukken bevatten o.a. ve lerlei mengsels en oplossingen en grafieken. Ook in het Taalboek wordt het medische element niet vergeten: schetsen over Boerhaave, Pasteur, Leeuwenhoek (met portretten) „Medische praktijk in Noord-Canada" Uit de practijk van den Voor- en den Nazorgdienst" „de Vlie gende Dokter" „Liefdedaden" „In het Zie kenhuis" en zoo nog eenige mooie fragmenten. De auteurs hebben hier een drietal uitstekende werkjes geleverd, waaromtrent- we geen betere aanbeveling kunnen geven dan dat ze verdienen in handen te komen van alle candidaten, hier boven genoemd. Als dezon de boekjes met de noodige oplettendheid Un degelijkheid bestudee- ren, zullen zij er stelng op het examen wel bij varen. J. A. NikWischek: DE TOOVERTUIN DER 'WISKUNDE. Geautoriseerde vertaling van J. C. Alders. Met 90 Jteekeningen. W. J. Thieme en Ci.'e. Zutjen. Wanneer) men een vreemdeling in het rijk der wiskunde /door een gids bij de hand genomen ziet en zij n geleider brengt hem met den eersten stap in den toovertuin der wiskunde koenweg te midden cier imaginaire en transcendente getal len, dan begint men reeds spoedig te vermoeden welke duizelingwekkende wonderen van mathe matica Hem zullen wachten, vóór hij het eind- voorrede), die een variatie is op het thema: „Niet punt va.n zijn tocht bereikt zal hebben. Terecht opent het boek dan ook met een bang aijn!" Doch misschien heeft juist degene, die zij n kennis van de wiskunde haalde uit de zoo ge freesde „droge" en „dorre" leerboeken hier meer schroom te overwinnen voor zulk 'n procédé dan de leek, die er onbevooroordeeld als voor 'n „tabulajrasategenover komt te staan. Het land- N.Z. Voorburgwal b.h. Spul, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE ^V,VAV.%V.".V.\W.".V.W.V.W. HILVERSUM 1, 415 M. Nederlandsch programma 8.00 VARA.. 12.00 VARA, 2.00—7.15 KRO 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoon muziek, 9.30 Cello en orgel, 12.00 VARA- Mei6jeskoor ,J>e Krekels" 12.30 VARA- Wandkrant. 12.32 Gramofoonmuziek, 12.45 Nieuws- èn economische breichten ANP. I.00 VARA-orkest. 1.40 Zangdeclamatie m. pianobegeleiding. 2.00 Collegium „Musica Divina", 2.15 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders?", lezing, 2.30 Vervolg concert, 2.45 „Land en volk van West-Afrika". le zing, 3.00 Stedelijk orkest van Maastricht en solist (opn.), 3.454.00 Gramofoonmu ziek, 4.45 Ziekenpraatje, 5.00 Gramofoon muziek. 5.10 Sportnieuws ANP. 5.15 Weke- lijksche gedachten wisseling ANP. 5.30 Gra mofoonmuziek. 5.45 Adventsprogramma, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmu ziek, 7.007.15 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 AVRO 8.30 KRO, 9.30 AVRO, 2.00 VARA, 5.157.15 VARA 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoon muziek, 8.30 Morgenwijding, 9.30 Gramo foonmuziek., 10.15 Schneiderhan-kwartet, 10.40 Gramofoonmuziek. 10.45 Neder landsch Kamerkoor, 11.10 Declamatie, II.20 Schneiderhan-kwartet, 12.00 Cyclus „Nederlandsche dichters en prozaschrij vers uit vroeger eeuwen en wij". 12.20 Willem Hespe's kinderkoor, 12.45 Nieuws- en economische be-.chten ANP, 1.00 Om roeporkest, AVRO-Opera- en -Operette- koor en solisten, 2.00 VARA-orkest, 2.30 RadicT-ooneel. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.00 De Ramblers, 3.30 Vroolijke voordracht. 5.16 Wekelijksche gedachten wisseling ANP. 6.00 Gramofoonmuziek, 6.43 VARA-Wand- krant, 6.45 Actueele reportage of gramo foonmuziek. 7.007 15 Nieuwsberichten ANP en sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. NCRV 7.15 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuwsbe richten ANP 8.25 Geestelijke liederen (opn.). 9.00 Gramofoonmuziek. 10.55 Oude muziek (opn.), 11.45 Gewijae muziek (opn.). 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1.00 Orgelconcert opn.), 1.45 Gramofoonmuziek. 3.30 Uit Berlijn: 50e verzoekconcert voor de Duitsche Weer macht. 6.00 NCRV-Harmonie-orkest (opn.). 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma NCRV 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl 8.35 Gramofoonmuziek. 9 30 Piano, vioo) en gramofoonmuziek, 10.10 NCRV-orksst (opn.), 11.30 Gramo foonmuziek. 12.15 Reportage. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Mar- cando-ensemble en gramofoonmuziek. 2 35 Gewijde muziek (gr.pl.). 3.00 Voor tutn- liefhebbers, 3.30 Zang. cello en piano. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, econo mische en beursberichten ANP. 5 35 Revi- da-sextet (opn 6.05 Orgelconcert, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.007.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA 8.00 Nieuwsberichten ANP. gramofoon muziek, 10 20 Declamatie, 10.40 Zang en plano. 11.10 Declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Esmeralda en solist. 12.45 Nieuws- en economische oerichten ANP. 1.00 VARA-orkest. 3.00 Pianovoordracht en zang met pianobegeleiding. 4.00 Gramo foonmuziek met toelichting. 5.15 Nieuws- economische en oeursberichten ANP. 5.30 Esmeralda. 6.15 De Ramblers. 6.45 Actuee le reportage of gramofoonmuziek, 7.00 7.15 Friescb praatje en nieuwsberichten ANP en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO 7.15 Wij beginnen den dag. 7.45 Gramo foonmuziek, 8.008.15 Nieuwsberichten ANP 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoon muziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 2.45 Eerste acte van de opera „Tosca" (gr.pl.). 3.45 Gramofoonmuziek. 5.155.30 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 6 45 Cabaretprogramma (gr.pl.), 7.007.15 Fnesch praatje en nieuwsbe richten ANP en sluiting. LAAT UW HUID VRIJ ADEMEN, anders wordt ze vlekkerig. Radox-zuurstof zal D daarbij helpen. Die houdt de poriën open en rein en juist d£t maakt Uw teint bloeiend gezond, jeugdig en frisch. - Bovendien spaart't zeep, als ge wat Radox in Uw waschwater doet. Bö apoth. en drog. 41 ct. en 15 ct. incl. verh.O.B. schap, dat gewoonlijk door 'n hoogen muur van afschrikwekkende leerboeken aan zijn oog ont trokken was, blijkt inderdaad een toovertuin te zijn en niet een duister, mufriekend hok. Wij laten hier de verschillende bloemperken in dezen toovertuin volgen: Het geheim van den thermo meter; goochelen met getallen; heksenwerk; een too verstaf (de rekenliniaal)wij stellen u den heer Cosinus voor; de taal der wiskunde; ge- teekende wiskunde, wie is bang van de inte graal?; over tekort, gelijkheid, overvloed en een cirkel, die drie hoeken heeft; de strijd tegen de oneindigheid; over den echten en den onechten bol; het voorwerp, dat maar één zijde heeft; de schrik van de vierde dimensie. Alles bij elkaar: een machtig aardig en sma kelijk boekje, dat ook zij, die de wiskunde al kenden, met genoegen zullen lezen. En die haar nog niet kenden mogen er liefde en waardeering uit verwerven. Voor een herdruk: Wij vonden op blz. 119, 2en regel van onderen, een drukfout. v. M. WETEN EN KUNNEN. NIEUWE REEKS. Mien Ruys, Rotsplanten in de Tuin (No. 207J. J. J. van der Windt, Roeenteelt door ama teurs (No. 208). G. Bleeker, Snoeien van boomen en struiken (No. 217). Met vele foto's. N.V. Uitg. Mij. Kosmos, Amster dam, 1940. Het kweeken van bloemen, heesters en boo men vormt een bij uitstek Nederlandsche bezig heid, die thans ook nog velen liefhebbers hooger levensvreugde brengt, en vele nijvere handen bezighoudt. Daarom zullen de boven vermelde nieuwe Kosmos-boekjes zeker hun weg wel vinden. Dat van Mien Ruys over rotsplanten is in al zijn beknoptheid een juweeltje, mede door aen fijnen smaak, waarvan het getuigt. Het boekje over rozenteqjt zal velen amateurs kun nen helpen, die bijzondere aandacht aan de „koningin der bloemen" willen wijden. Dat van Bleeker tenslotte is ook voor eigenaars van een grooteren tuin zeker van belang, en kan tevens als beknopte handleiding door vaklui worden gebruikt. Fraaie wijze van uitvet..»: lage prijs verhoogen nog de boekjes. uv - akjto s en waarde deaer

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5