SAMBO DE OLIFANT 1 .Arabella door bertha ruck f Gaat ook Velox nu van Hercules verliezen? KERKLIJSTEN ZATERDAG 30 NOVEMBER 1940 de verschrikkelijke TWEEDE KLAS WEST In Amsterdam weer een derby Z eeburgiaD AV.V. OvermaasU. V.S. - NED. VOETBALBOND AFD. HAARLEM Wijzigingen wedstrijdprogramma voor Zondag HOOFDAKTE RESA - ARNHEM SCHAKEL Nationaal Schaaktournooi te Beverwijk Op 11 en 12 Januari R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" DAMMEN DAMCLUB OOSTER KWARTIER Meesterwedstrij den Kampioenschap van Noord- Holland WATERPOLO Zaansche waterpolocompetitie Wijk aan Zee Zandvoort Zaandam UIT DEN OMTREK BEVERWIJK VOOR HONGERIGE KINDERMAGEN Comité Winterhulp HILLEGOM VELSEN Subsidies voor 1941 Aanstelling geneeskundige ZAANDAM Provinciale benoemingen ZANDVOORT VIJFHUIZEN HAARLEMMERMEER Maar toen Arabella weer in den auto zat en In afdeeling I treden morgen weer eens twee Amsterdamsche clubs tegen elkaar aan. t.w. Zeeburgia en D.W.V. Beide clubs nebben den moed nog niet opgegeven om een rol te blijven spelen in den strijd om de eerste plaats, ook al heeft Z.F.C., dat vrijaf is. een voorsprong van resp. 4 en 3 punten op deze ploegen. Wie van hen na Zondagmiddag de beste kansen heeft is moeilijk uit te maken. Ongenaakbaar zijn de ciubs geen van beide en bovendien noopt de wisselvalligheid van dit soort wedstrijden ons wat een voorspelling betreft tot de grootste voorzichtigheid. Minder ongewis lijkt ons dit bij West-FrisiaV.V.Z. Niet omdat de gast- heeren nu van zulk bijzonder formaat zijn, maar wel omdat V.V.Z. blijkbaar nog niet in zijn omgeving is ingespeeld en ook morgen wel met een kleine nederlaag zal worden afge scheept. W.F.C. heeft een kwade aan Alkmaarsche Boys, dat den laatsten tijd al verschillende lei ders heeft dwarsgezeten en zulks ook ten koste van de Wormer club wel eens zou kunnen doen. Spannend zal in Amsterdam de ontmoeting zijn tusschen Alcmaria Victrix en A.F.C. We hou den het daarbij op een kleine overwinning van de gastheeren. In Ib heeft Hercules de laatste weken zoo'n beetje als enfant terrible gefungeerd. Eerst klopten de Utrechtenaren het toen lang nog niet kanslooze Spartaan en Zondag speelden zij het zelfs klaar H.V.C. in Amersfoort een 16 nederlaag toe te brengen. Morgen valt Velox de eer te beurt zijn stadgenooten te gaan op zoeken en we hebben er zoo'n idee van dat de heeren, die vorige week ook al van E.D.O. ver loren. met een eenigszms bezwaard hart dezen wedstrijd tegemoet zien. Spannen zal het er in ieder geval. H.V.C. heeft het ook al niet ge makkelijk. We hebben tenminste nog nooit hoo ien beweren, dat het bij Watergraafsmeer ge makkelijk winnen was! E.D.O. mag een beetje uitrusten, want al treffen Schijvenaar en de zijnen dan ook een derby, het wil ons zoo voor komen. dat zij tegen H.F.C. toch wel voor de winst kunnen zorgen. KennemersDe Spar taan is een gesloten boek. Van onze R. K. clubs in deze afdeeling is Volendamz eker niet kansloos in den thuiswed strijd tegen Hilversum. Evenzoo kan H.B.C. zich weer laten gelden tegen R.CH., dat weliswaar aan de beterende hand is, maar toch voor de Heemstedenaren geen te sterke tegenpartij mag heeten. In Ila benut Emma den thuiswedstrijd tegen Neptunus om zijn puntental met twee te ver meerderen. Quick geeft den strijd natuurlijk ondanks zijn nederlaag van Zondag niet op en kan op het goede pad terugkeeren. door in Rotterdam van Spartaan te winnen. U.V.V. mag in Utrecht geen moeite hebben met B.M.T. Siiedrecht heeft de laatste weken een beetje in de lift omlaag gezeten. De thuiswedstrijd tegen Unitas kan nu echter wel weer eens een succesje worden. In lib gaat Overmaas, lang niet Ontdaan van zijn nederla&g van Zondag, het thuis op nemen tegen het leidende U.V.S. Daar kunnen de Overkanters wel weer twee winstpunten uit distilleeren, al zal zulks dan ook niet zoo ge makkelijk gaan. O.D.S. heeft nog niet gewon nen bij Excelsior, maar S.V.V. hoeft met eenig inzicht bij Fluks niet zoo erg bang te zijn. Voor VD.L. wordt het tijd, dat eindelijk het eerste winstpuntje binnen komt. We zijn benieuwd of dit in den thuiswedstrijd tegen Gouda het ge val zal zijn. Afd. IA: HFC 3RCH 3 11 uur. vervalt. Afd. 1B Haarlem 3aRCH 4. 11 uur. vervalt. Afd. IC. Geel WitOIV, niet om 2 uur. maar om 12 uur, Afd. 2E: Zeemeeuwen 3Kennemers 3. niet om 11 uur, maar om 10.30 uur. Afd. 3b: DSK 3—Beverwijk, 11 uur, scheids rechter niet Keerwolf, maar L. Bonkerk. Afd. 4a: ETO 2EDO 8. 2 uur. vervalt. Junioencompetitie: Afd. A: Haarlem a HFC a. niet om 11 uur, maar om 10.30 uur, Gem. Speelterrein Mr. J. Gerritszlaan. Afd. 3: Terrasvogels aHaarlem b. 11 uur, vervalt. Afd. D: De CeO bHFC b, 2 uur. vervalt. EDO cEHS a, 2 uur, vervalt. Schoten bBloe- mendaal b. 2 uur, vervalt. Afd. E: HillegomTerrasvogels b. niet om 11 uur. maar om 2 uur. VRAAGT ONS PROSPECTUS: WISKUNDE EN TALEN (Bekende Schriftelijke Cursus) Op Zaterdag 11 en Zondag 12 Januari a.s. zal In het Kennemer Hotel te Beverwijk het vierde Nationale Schaaktournooi worden gehouden, ge organiseerd door de Hoogoven-schaakclub. Dr. Max Euwe heeft toegezegd om, evenals het vorige jaar, aan het tournooi deel te nemen. In de eere-groepen spelen, behalve dr. Euwe. mede de heeren Cortlever Kramer, Wijnans, ir. van Steenis, A. D. de Groot, Mühring en Kcomen. Voorts zijr, verschillende bekende schaaksters uitgenoodigd, o. w. mevr. Koom.en, schaakkam pioene van Nederland, mevr. Roczant, mej. van Schaick en mej M. W. Bannink. Tcumooileider is de heer G. L. de Haas, te IJmuiden. Deze week zijn de navolgende partijen voor de onderlinge competitie gespeeld: Groep I: C. v. SoestB. Walker 01. Groep II: «J. Reeuwijk—N. Hoogland 10. P. v. Deij- zenJ Reeuwijk 10. N. HooglandB. Spoor afgebr. Groep III: J. Lippus'—Th. Schcorl 01. 3. NijssenP. Castenmiller 10, W. Witteman ,7. Baas afgebr. Voor de nevencompetitie: G. v. d. StoopTh. ie Looze 10. Zaterdag 30 November a.s. zullen de eerste partijen voor bovengenoemde wedstrijden aan vangen. Dan ontmoeten elkaar de volgende spelers: StahlbergP. J v. Dartelen. Huisman H. Laros. de Krijger—Y de Jong. Deze ontmoetingen zullen plaats vinden in Huize „Westeinde" te Amsterdam. A.s. Zondag zullen Zaandam 1 en Oosterkwar tier elkaar voor het kampioenschap van Noord- Holland te Zaandam ontmoeten. De kring Noord-Holland boven het IJ heeft besloten een wintercompetitie waterpolo te »r- ganiseeren. Er zijn verschillende afdeelingen samengesteld. K.N.Z.B.-zeventallen: Kroosduikers (West- zaan), DAW (Alkmaar), Nereus 2 en 3 (Zaan dijk), Neptunus (Zaandam) en de Ham I (Krommenie). Kringzeventallen: Nereus 4, Neptunus 2 en de Ham II. Dames-zeventallen: Kroosduikers I en Ne reus II. Nereus I (heeren) neemt reeds deel aan de Haarlemsche kringcmpetitie. Zondagmiddag wordt in het Sportfondsenbad Zaanland een aanvang gemaakt met deze competitie. De volgende wedstrijden zijn vast gesteld; Nereus IHVGB I, Neptunus IINe reus IV, Kroosduikers IDAW I, Nereus II Neptunus I, de Ham INereus IH. De wedstrijden beginnen om 3 uur. ZONDAG 1ste Zondag v. d. Aavent; begin van het Kerkelijk jaar. De H.H. Missen te 8 en 10 lur. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor de altaarsieraden. Te 2.30 uur Lof ter eere van het H. Hart met gebeden voor den vrede; na iet Lof bijeenkomst voor de ouders en leden van Kruisvaart en genoodigden, ter viering van het eerste lustrum. MAANDAG 7.30 H. Mis in de Kapel der Eerw. Zusters. DINSDAG en volgende dagen van deze week te 8 uur H. Mis. Vandaag feestdag v. d. H. Fran- ciscus Xaverius. WOENSDAG 8 uur H. Mis met gebeden en gezongen door de kinderen der school. Te 3.30 biechthooren voor de jongens der hoogste klas sen. DONDERDAG, 5.30—6.30 biechthooren. VRIJDAG, le Vrijdag der maand, toegewijd a. d. vereering van het Goddelijk Hart. Feest dag van den H. Nicolaas, bisschop en belijder. 8 Uur gezongen H. Mis; 5.30 Lof ter eere van het H. Hart, met Litanie. ZATERDAG, 46.30 uur biechtgelegenheid 5.30 Marialof met Rozenhoedje. ZONDAG a.s. Hoogfeest van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria. ZONDAG 1 Dec.: Eerste Zondag van den Advent, begin van het Kerkelijk Jaar. De H H. Missen om 7.30, 9 uur en 10.30 de Hoogmis. Al- gemeene H. Communie voor de meisjes-congrega tie onder de H. Mis van 7.30 (allen present en bij elkaar op de stoelen): collecte voor onze arme parochiekerk, welke bijzonder in uwe milddadigheid wordt aanbevolen; om 12.30 voor bereiding voor de plechtige geloofsbelijdenis; om 3 uur Adventlof met rozenhoedje voor den vrede (lied 1). WOENSDAG: om 4.30 uur Lof ter eere van den H. Joseph, met rozenhoedje voor den vrede (lied 60). DONDERDAG: Van 4 tot 6 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG: Eerste Vrijdag van de maand, toegewijd aan de bijzondere vereering van het Goddelijk Hart. Om 8 uur gezongen H. Mis met Algem. H. Communie van de kinderen en acte van toewijding; om. 4.30 uur Lof ter eere van het Goddelijk Hart, met Litanie en gebed voor den vrede (lied 113). ZATERDAG; Van 47 uur gelegenheid om te biechten. ZONDAG: 1ste Zondag van den Advent. 1ste Zondag van de maand. De stille H. H. Missen 6 uur, 7 uur en half 9; 10 uur de Kindermis, uitsluitend voor kinderen toegankelijk, de laat ste H. Mis om 11 uur. Deze plechtige H Mis zal worden opgedragen uit dankbaarheid bij het 12J4-jarig priesterfeest van kap. J. van Et- tinger. De -schaalcollecte is voor den jubilaris. Om 3.15 oefening van de Derde Orde. Om 4 uur plechtig Lof uit dankbaarheid bij het 12^-jarie priesterfeest. In de week de H. H. Missen om 7 uur in het St. Jozefgesticht; 7.30, 8.30 en 9.30 in de kerk. DINSDAG: feest van St. Franciscus Xave rius, patroon van het Missiewerk. 3 uur Maria- Congregatie, afd. gehuwde dames. WOENSDAG-avond 7.30 uur Maria-Congre- gatie voor de jongens in de Burcht. 8.15 Maria- Congregatie voor de jongemannen in het Gezel- lengebouw. DONDERDAG: om 12 en 4 uur gelegenheid om te biechten voor de kinderen van de lagere klassen van de meisjesschool. Biechtgelegenheid van half 6 tot half 8. 6 uur H. Uur met Rozen hoedje en gebeden ter eere van onzen kerk- patroon St. Bonifacius voor de bekeering van ons Vaderland. VRIJDAG: feest van St. Nicolaas. 1ste Vrij dag van de maand. Half 7 de H. Mis in het St. Jozefgesticht. 7 uur wordt de H. Commu nie uitgereikt in de kerk. Om 8 uur gez H. Mis voor de leden van het Apostolaat des Gebec.s. Om 4.15 uur Lof met oefening van eerherstel aan het H. Hart. ZATERDAG: Vigilie van O.L. V. Onbevlekt Ontvangen, 's Morgens onder de H. Mis von 8.30 Algem. H. Communie voor de kinderen; 's namiddags van 3 uur tot 7.30 gelegenheid om te biechten; 's namiddags 4.15 uur Lof ter eere van de H. Maagd Maria voor de bekeering van de zondaars. A.s. ZONDAG: 2e Zondag van de maand. 2e Zondag van den Advent. De N.V. Beverwijksche Conservenfabriek heeft 5000 porties schoolvoeding ter beschikking van het gemeentebestuur gesteld, ter uitdeeling aan kinderen, die hiervoor in aanmerking komen. Voorzeker een mooie geste, die het mogelijk maakt het noodzakelijke werk der schoolvoeding weer eenige uitbreiding te geven. In het plaatselijk comité „Winterhulp Neder land" hebben alsnog zitting genomen de heeren J. Holthans, N. P. Bol en F. R. C. Rijkens, allen te Wijk aan Zee. „Onderling Belang" U.A. Alhier had de jaarlijksche ledenvergadering van „Onderling Belang" plaats in café „Zomerzorg". Na een zakelijk openingswoord van voorzitter L. Burg graaf, had de behandeling plaats van het jaar verslag. Over het financieele gedeelte werden eenige vragen gesteld, welke tot tevredenheid werden beantwoord. Uit het verslag bleek, dat de omzet in het afgeloopen boekjaar f 271.619.96bedroeg en bij vorig jaar een stijging aangeeft van f 27246.57. De netto-winst bedroeg, met aftrek dus van de vaste kortingen, f 7993.82Een bestuursvoorstel inzake winst- verdeeling werd met algemeene stemmen aan genomen; dit sluit tevens in, dat aan de leden, nog 1 pet. dividend van de afdeelingen bakkerij en kruidenierswaren, boven de vaste korting, zal worden uitgekeerd. Er is een fonds gesticht voor prijsdaling. Het aantal leden bedroeg per 1 September j.l. 841 en het aantal personeel leden 29. De laatste f 500 obligaties werden uit geloot, het waren de nummers 34, 20, 59, 44 en 45. Tot den penningmeester, den heer M. van Ruiten, die op 10 Dec. a.s. 25 jaar bestuurslid is, werden hartelijke woorden gesproken, terwijl de officieele huldiging op 10 December zal plaats hebben. Openstelling gemeente-secretarie. B. en W. van Hillegom brengen ter openbare kennis, dat in verband met de verduisteringsvoorschriften de gemeente-secretarie, met ingang van Maan dag, 2 December a.s., voorloopig des voormiddags om 9.30 uur geopend zal zijn. B. en W. stellen den raad voor over 1941 de na volgende subsidies te verleenen; Aan de Vereeniging tot bestrijding der tuber culose te Velsen 9000, Aan de Centrale Commissie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten, de Ka tholieke Kinderuitzending, afdeeling Velsen, te Velsen, de afd. Velsen van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolo- nies, éen subsidie tot een maximum bedrag van 1120,te verdeelen over de hiervoor volgens het oordeel van B. en W. in aanmerking komen de vereenigingen, echter onder voorwaarde, dat de aanwijzing der uit te zenden kinderen dient te geschieden na overleg met den Directeur van den Gemeentelijke geneeskundige- en gezond heidsdienst en de kosten van uitzending en ver pleging een bedrag van 0,30 per dag in de zo mermaanden en van 0,60 per dag in de win termaanden niet te boven gaan. Hierbij wordt nog het volgende opgemerkt. Volgens de bovengenoemde voorwaarden moe ten de vereenigingen de meerdere kosten der uit zending betalen uit haar eigen inkomsten, be staande uit contributie, opbrengst bloempjesdag, enz. Door het terugloopen van het ledental wordt dit hoe langer hoe moeilijker. Het gevolg is, dat er een kleiner aantal kinderen wordt uitgezon den dan in verband met de gemeentelijke sub sidie mogelijk zou zijn. Zoo werd b.v. in 1939 van de beschikbare 1120,slechts 950,uitbe taald; 170,werd niet gebruikt, omdat de vereenigingen niet in staat waren de rest bijeen te brengen. Juist in den tegenwoordigen tijd valt het te betreuren, dat kinderen, die het noodig Met gebalde vuist vloog hij op Sambo toe, enpas op, pas op." riep Jan nog, maar Flip luisterde niet in zijn woede en sloeg Sambo op de lange slurf. Maar nu werd Sambo kwaad. Sambo nam Flip op zijn slurf en slingerde hem woedend heen en weer. Flip gilde van angst. Jan stond er bij en wist niet hoe hij zijn vriendje moest helpen. En wat het ergste was? Sambo liep met Flip den dierentuin uit. hebben, niet kunnen worden uitgezonden, omdat de vereenigingen haar deel van het geld niet bij elkaar kunnen brengen, terwijl het deel, dat de gemeente besch!kbaar stelt, ongebruikt blijft. Om deze reden wordt voorgesteld, de maximum bedragen voor uitzending en verpleging te stellen op 0,30 en 0,60 per dag, resp. voor de zomer en wintermaanden, inplaats van, zooals vorige jaren, op 0,25 en 0 50 per dag. Aan de Vereeniging „Het W;t-Gele Kruis" te Velsen 1395, Aan de afdeehng Velsen van de Noordholland- sche Vereeniging „Het Witte Kruis" f 2325,— gewoon subsidie voor wijkverpleging, 1800 voor kraam verpleging en 1575,voor drie consultatiebureaux voor zuigelingen, of in totaal 5700.—. Aan de Vereeniging' voor Nijverhe'dsonderwijs in Kennemerland te Velsen: voor de Nijver heidsdagschool 31.833.—. voor de Nijverheids avondschool 4.266—, voor het leerlingenstelsel 1.017.—. Aan de Vereeniging voor Zwakzinnigenzorg in •de gemeente Velsen 3000, B. en W. stellen voor, voor 1941 aan deze Ver eeniging: 1. weder te verhuren de door de ge meente gestichte werkinricht'ng bij de W lhel- minasehool te IJrmrden, tegen een huurprijs van f goo,onder de gewone voorwaarden; .2. een subsid'e te verleenen van 2100,vermeerderd met de onder 1 bedoelde huursom, een en ander onder voorwaarde, onder meer, dat een lid van het College, van rechtswege lid is van het Be stuur der Vereen'ging en als zoodanig stem heeft. Aan het bestuur der Insinger- en Mevr. van Tuyll-bewaarschool en aan het Bestuur der R. K. Schoolvereeniging St. Laurentius te IJmui den, Willemsbeekweg 12, ten behoeve van de onder zijn beheer staande bewaarschool aan den Zeeweg te IJmirden, over 1941 dezelfde vergoe ding als over 1940. Op de gemeente-begrooting voor 1940 werd een bedrag van f 2500 uitgetrokken voor de aanstelling van 'n assistent-arts bij den Gemeen telijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst. Bij de behandeling der betreffende begrooting in den raad werd algemeen de noodzaak van de aanstelling van een geneeskundige onder schreven, doch heerschte geen eenstemmigheid ten aanzien van het uitgetrokken salaris. Door B. en W. werd toegezegd, om, vóór dat tot- be noeming zou worden overgegaan, dus na eerst betreffende dezen begrootingspost contact met de Regeering te hebben gehad, hierover nader overleg met den raad te plegen. Bij schrijven d.d. 24 Juli 1940 berichtten Ge deputeerde Staten dat in verband met den financieelen toestand der gemeente geen nieuwe uitgaven voor dat doel konden worden toege staan en werd verlaging van dezen post ver zocht. In April 1940 was overgegaan tot aanstelling van een tijdelijken arts bij den betrokken dienst, hetwelk noodzakelijk werd door de afwezigheid van den Directeur wegens mobilisatie. Deze arts is thans nog bij den dienst werkzaam. De sala- rieering werd bestreden uit het bespaarde salaris van den Directeur, tijdens diens verblijf in militairen dienst. Handhaving van deze uitbreiding van den geneeskundigen dienst is thans dringender dan ooit, aldus schrijven B. en W. aan den raad. De werkzaamheden van den dienst zijn de laat ste jaren zeer toegenomen en onder de huidige omstandigheden nog meer uitgebreid geworden. In verband met het bovenstaande stellen zij den raad voor te besluiten met ingang van 1 Januari 1941 een geneeskundige bij den Ge meentelijke Geneeskundige- en Gezondheids dienst aan te stellen op een jaarwedde van f 4000. 121/,-jarig Priesterfeest Kapelaan van Ettinger.' Kapelaan van Ettinger, nog maar kort te Zaandam, viert Zondag a.s. zijn 12jé-jarig priesterfeest. Dien dag zal om 11 uur uit dank baarheid een plechtige H. Mis worden opgedra gen, waarondai' gecollecteerd zal worden, waar van de opbrengst den jubilaris ter hand zal worden gesteld. Om 4 uur wordt een plechtig Lof gecelebreerd. De vereenigingen, waarvan Kapelaan v. Et tinger adviseur is, worden dringend verzocht hun leden aan te sporen dien dag ook ter H. Tafel te naderen tot intentie van den jubilaris. De vaandels van de betreffende vereenigingen worden Zaterdagmiddag in de kerk verwacht. Na afloop van de plechtige H. Mis zullen deze geplaatst worden in de receptiezaal van het R.K. Vereenigingsgebouw. Des middags om half twee begint de receptie. Ook na het Lof bestaat er tot half zes in de benedenzaal van het R. K. Vereenigingsgebouw gelegenheid den jubileerenden priester te felici- teeren. Burg. Stand. Geboren: Frank, z. van Willem Lubbes en Johanna W. Heerens; Tine, d. van Pieter Hartog en Aafje Hartog; Pieter, z. van Pleter Out en Petronella Bakker; Wijbrand, z. van Simon Kalf en Aaltje Mars; Nicolaas Cor nells Franciscus, z. van Klaas Nugter en Maria Martha Betjes; Wilhelmina Hendrika Maria, d. van Hermanus Heino en Anna M. Kremer; Beitske, d. van Jurjen Salmons en Alida J. C. de Vries; Johannes Joseph, z. van Johannes H. Bemoster en Jacoba D. Wiechert; Jan, z. van Jan Bes en Pietertje Brouwer; Johanna Ca- tharina Maria, d. van Klaas de Boer en Klara Vet; Marie, d. van A. Blomsma en S. Hendriks; Jack, z. van E. Koning en A. Roza; Jacoba An- thonia Maria, d. van J. A. de Groot en M. J. Knossenburg; Ansje Renskje, d. van J. Oost en J. B. de Witte; Willy, d. van D. Eijben en H. van Aarle; Juliana, d. van T. Hendriks en J. Goudsmid; Pieter Willem, z. van P. Molenaar en J. de Boer. Ondertrouwd: Jan C. Wiepjes en Grietje Kar- ten; Jacob Taanman en Jannetje Dunnebier; Gijsbrand van Ruiven en Cato Bouquet. Gehuwd: J. G. Buhrs en G. Stolp; P. W. Collé en M. J. van Vliet; C. Blumink en G. Kuiper; G. Snippe en B. Koning; J. Koene en C. Steketee. Ged. Staten hebben de volgende staten van aanbevelingen samengesteld ter benoeming van een lid van den Raad van Toezicht op de Pro vinciale Bedrijven: 1. E. Luden, lid der Provinciale Staten van Noordholland, te Hilversum. 2. P. G. van Wees, lid der Provinciale Staten van Noordholland, te Amstelveen;' tweede vacature; 1. Dr. J. A. van Steijn, directeur van het St»atsboschbeheer, te Zeist. 2. Ir. C. Staf, directeur van de Nederlandsche Heidemaatschappij, te Arnhem; derde vacature: 1. W. van de Vall. lid der Provinciale Staten van Noordholland, te Alkmaar. 2. Mej. Mr. E. Ribbius Peletier, lid der Prov. Staten van Noordholland, te Amsterdam, vierde vacature: 1. Ir. W. J. Harders, Directeur van de Ge meente Duinwaterleiding van 's Gravenhage. 2. Ir. B. Schreur. Directeur van de Gemeente Drinkwaterleiding van Rotterdam. Overleden: Frederik van Zijp, 34 jaar. geh. met M. K'amer. Antje Kelder, echtg. van Jan Bart. Klasina Melk, wed. van Pieter Olie. Gemeentelijke Bureaux. Met ingang van Maandag 2 December a.s, zullen de Gemeente lijke Bureaux te Zandvoort wrden geopend te half 10. Voordien was dit negen uur. De scholen te Zandvoort vangen vanaf Maan dag te kwart voor tien aan. Ned. Unie. Te Zandvoort is een plaatselijk comité van De Nederlandsche Uriie in het leven geroepen. Mevr. J. J. M. van Groeningen— Holleman is belast met het secretariaat. Aan haar adres Brederodestraat 96 zal al het pro- paganda-materiaal beschikbaar zijn en kunnen verdere inlichtingen verkregen worden. Het aantal leden van de Unie is te Zand voort zeer groot en groeit door de onderlinge propaganda met den dag. Parochie-bericht. Om ook alle Eerw. Zus ters en de kinderen van de school in de gele genheid te stellen het Lof in de week bij te wonen, zal dit Lof in het vervolg gehoutisn worden om half vijf. Begrafenis F. Jellema. De begrafenis van den heer F. Jellema, in leven Gemeente-Secr"- taris van Zandvoort en alhier Woensdagavond overleden, zal plaats hebben op Maandag a.s. te half drie op de Alg. Begraafplaats. Burgerlijke Stand. Geboren: Cora, d. van r. j poifk-Es en T. Lammees; Hendrik, z. van H. Terol en A. Postma; Johanna Magdalena, d. van G. K. P. Kiel en J. H. van Naaf; Corne lls, z. van G. Kerkman en S. Koper. Gehuwd C. Visser en B. Verheij. voerleden; Jannetje Koper, 79 j.; Feike Jeh lema, 57 j. Einde moedercursus. Door bemiddeling van de Commissie voor Kinderhygiëne in Noord- Holland werd door mej. Zr. Nieuwpoort als docente van genoemde commissie in twaalf les sen een moedercursus gegeven in het wijkge- bouw van het Witte Kruis te Vijfhuizen. Deze cursussen werden bijgewoond door 22 dames, volgd. Dezer dagen werd de eindles gegeven. Het kringbestuur van Vijfhuizen deed zich. als blijk van belangstelling en waardeering, verte genwoordigen door de beide dames bestuurs leden en door zijn voorzitter Aan de docente werd dank gebracht voor het mooie werk onder moeilijke omstandigheden door haar verricht in het bizonder ook aan de dames, die zoo trouw steeds present waren, alsook aan de wijk zuster voor haar propaganda voor deze zaak, Burgerlijke Stand Geboren: Gerretje, d. van G. Roos en G. Donker; Hinderkien, d. van C. van Asperen en E. Lukkien; Wilhelmina Ma ria, d. van H. Terwijn en Th. J. de Lange; Dina Cornelia, d. en Godefridus Johannes, z. Van J. Eteerendonk en J. J. van Osta; Sytske Iet je, d. van A. Dijkstra en R. de Boer; Guur- tje, d. van H. Buwalda en J. Kaak; Abraham, z. van L. G. Faas en S. Imanse. Onde: t ouwriHendrik van GroenSgen, 27 jaar en Antje Bons, 24 jaar; Bartel v. Maas dam, 29 jaar en Jantje Oudshoorn, 20 jaar; Aeger Beijlevelt, 49 jaar en Anna SpandaW, 44 jaar; Gerrit Willem van Kempen, 28 jaar en Christina Margaretha van Melle, 19 jaar. Getrouwd: Johannes Hendricus Kramer, 22 jaar en Angela Christina v*an Leemput, 20 jaar; Gerardus Johannes Adrianus Zoet, 26 jaar eb Johanna Clasina Bouwman, 20 jaar; Dirk Blom. 21 jaar en Alida van Andel, 26 jaar; Pieter Hulsebos, 28 jaar en Clasina Cornelia Vurens Van Es, 23 jaar. Overleden: Willem van der Luit, 24 jaar, ongeh.; Heleender.t van der Luit, 29 jaar, geh, met W. J. Kinkel; Elisabeth van Hooff, 73 jaar, weduwe van A. Stassen; Andries Ekkerman, 53 jaar, geh. met J. van Eerde; Elisabeth Loos broek, 75 jaar, geh. met W. J. Louwerse. Da arm van aan flaiser Isgeentoo- verstaf: vóór hat varanderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden 24 En op al haar smeeken en haar bedreigingen, zei de Squire maar niets anders dan: „Neen, Sybil, ik heb nu eenmaal mijn woord gegeven" Ja, jb, zijn woord! „en daar heb ik me aan te houden. Ik kan het meisje niet buiten de deur zetten. Het is gewoonweg onmogelijk. We moeten het dan maar wagen met Eric, er zit niets anders op. Daar komt nog bij dat we heelemaal niet weten of hij naar „De Schuur" komt, omdat hij ten slotte zoo verliefd is op miss Ames." Mrs. Cattermole lachte bitter bij de veronder stellingen: „Nee?" „Hoe het ook zij," besloot de Squire met iets vijandigs in zijn. stem, „de Jongen kon het slechter getroffen hebben." „Slechter. „Ja. Een jongeman kan het slechter treffen, indien hij in het huwelijk treedt met een knap, gezond kind, dat een uiterst nuchter stel her sens bezit, een prachtig hart en eerlijke oogen, wat doet het er toe wiens dochter zij toevallig tol" En dit van den Squire! „Horace," zei zijn vrouw heel zwakjes, „die taal klinkt verschrikkelijk, om niet te zeggen, boosaardig. Je spreekt, Horace, als een lid van de arbeiderspartij. Geef mij mijn zout, Peggy, en ik zal op mijn eigen kamer thee drinken." „Ook Christina is er door aangetast," ver klaarde mrs. Cattermole op een toon van: Ook gij Brutus! „Ze vraagt nooit Amber op „De Honk." Amber haar petekind, en die juist zoo op haar gelijkt. Haar wel, omdat ze in haar gril len aangenaam getroffen is door de brutaliteit van dat dorpswicht...." en zoo ging het maar door. Arabella zou van schaamte niet geweten heb ben waar zich te bergen, indien ze dit alles had gehoord. Maar niets vermoedend van wat de familie over haar wist te vertellen en waarom men zoo veel aandacht aan haar schonk, zat ze zich kostelijk te amuseeren. Het was werkelijk de prettigste middag, dien ze sinds haar komst op „De Schuur" had gekend. Het was een prach tige rijtoer naar het landhuis van de hertogin. Tot groot plezier van den chauffeur hing ze als een schoolkind dat juist uit een pensionaat is losgebroken, uit het raampje. Met uitroepen van ongetemde vreugde gaf ze haar goedkeuring te kennen over den stand der gewassen, het blauw van den hemel, het groen der bosschenZe vond het statige grijze huis, geheel omrankt met wilde wingerd juist het soort huis waarin een hertogin behoorde te leven, jammer dat ze zich niet meer naar haar stand kleedde. Toen de magere ge stalte van de hertogin haar op het terras ter ver welkoming tegenkwam, begroette ze haar als een oude en uiterst intieme vriendin. „De onaangenaamste vrouw van Londen" kon even vriendelijk zijn als elke andere vrouw ter wereld. Dit zouden u slechts enkele menschen, bevoorrechten, zooals mr. Wynstone's vader, weten te vertellen. Dien middag was ze zoo vriendelijk voor haar gast Arabella. Al was het meisje voor haar wellicht niet meer dan een bezienswaardigheid of een stuk speelgoed, ze liet het in ieder geval niet bemerken. Ze liet haar het geheele huis zien met dezelfde voorkomendheid, alsof ze een prinses van den bloede te gast zou hebben gekregen. En later zaten ze samen aan een thee, die Arabella „de thee van haar leven" noemde. Verbeeld je prach tige druiven uit de warme kassen en een heer lijke „Peche melba." Er was nog geen woord gesproken over huwe lijken en verlovingen, totdat Arabella tenslotte opstond en met haar gewone manier van doen de kruimels in haar schoot bijeenzocht en aan de duiven wierp. Na deze royale geste vroeg ze of „de wagen" al besteld was, want al had ze er „de smoor" over in, dat ze nu al weg moest, ze kon niet langer blijven, omdat ze anders te laat zou zijn voor het „late diner." „O, je zult heusch niet te laat komen," zei de hertogin. „Ook ik kan het gewoonweg niet uitstaan, dat je nu al weg gaat. Je bent voor mij een zonnestraal in mijn eentonig leven geweest, zooals sentimenteele menschen dat zouden noe men en ik hoop werkelijk, lieve miss Ames, dat de zonneschijn nooit je eigen heerlijk leven mag verlaten en ie steeds mag voorlichten op je tocht door onze hatelijke, belachelijke preten tieuze wereld." „O, hartelijk dank voor die lieve woorden, doch heb geen vrees hoor, dat zal beslist altijd wel zoo blijven," zei Arabella, terwijl ze de kleine beringde hand lang en wellicht een beetje te nadrukkelijk bleef schudden. Och, Arabella zag in haar buitengewone opgewe ktheid niet eens dat het kleine handje toch maar liefst onder dien druk vandaan wilde, vooral daar de ringen pijn lijk diep in het arme vleesch drongen. Toch was het voor de hertogin een aangename ge waarwording en ze zocht even naar den dag, dat een der Cattermoles haar pijn had bezorgd door een zoo hartelijken handdruk. Ze vond er geen. „Ik hoop, dat je den prins uit het sprookje zult krijgen, dien je wenscht," voegde de groote oude dame er met een ondeugend glimlachje aan toe. „En ik hoop verder, dat je erg naar hem zult blijven verlangen, Indien je hem eenmaal hebt gekregen, want dat is ten slotte het voor naamste." „Ik kan niet anders zeggen, dan dat ik het daar volkomen mee eens ben," stemde Arabella grif toe. „Het klinkt In ieder geval erg gezond. Dank u wel, hertogin en goeden dag. Ik heb me best geamuseerd, dat kan ik u wel ver zekeren." „Je hebt mij geamuseerd," zei de hertogin met een blik waarin evenveel achting voor de betrokkene lag als In een glanzend eereteeken, indien miss Ames het maar voldoende had weten te apprecieeren. zich gemakkelijk tegen de heerlijke kussens liet vallen vond ze alleen maar, dat ze een heerlijken middag had doorgemaakt, dat ze haar oogen tegoed had kunnen doen aan allerlei heerlijke dingen, dat ze bovendien heerlijk gesmuld had, dat ze ten slotte heerlijk vertroeteld was ge worden. Wat een verandering van de charme en de vriendelijke waardeering der hertogin naar de oude en nauwelijks verbogen minachting op „De Schuur." Het was een intens afschuwelijke avond na dezen schitterenden middag. Zelfs Peggy Dela- mere, die tot heden altijd zoo vriendelijk en voorkomend was geweest, die zoo herhaaldelijk haar steun en bijstand had getoond, scheen van avond naar den vijand te zijn overgeloopen. Peggy! „Nou heeft zij het ook te pakken!" dacht Arabella in den salon, waar iedereen zat te lezen in een doodelijke stilte, uitgezonderd Peggy, die juist een hoofdpijn had voorgewend en naar bed was gegaan. „Ze zal mij met hoofdpijn geen zand in de oogen strooien. Waarom kan ze niet eerlijk tegen mij zijn, en me precies zeg gen waar het op staat. Laat ze me ineens vertel len, wat haar dwars zit, dan kunnen we mis schien cia. ruzie weer bijleggen." Inmiddels lag Peggy Delamere, bleek en lijdend in haar eigen slaapkamer. Over haar blauwe kimono lagen twee lange dikke vlechten rood bruin haar. Peggy Delamere vond, dat de verschrikkelijke dag slechts was uitgesteld. Dat er nog niets veranderd was in den dreigenden toestand. Dat het alles slechts uitstel van execu tie beteekende. Het was slechts een kwestie va» wat, ja van wat, tenslotte? Een week? Eerder nog enkele dagen. Dan zou de erfgenaam va» de Cattermoles de verloofde zijn van dit ordi naire, opzichtig gekleede kruidenierskind, das niets anders tot haar voordeel had dan lichamelijke schoonheid en een goed hart. beauté van het dorp, inderdaad, niets mee - En daarvoor vielen al die hartelijke jongelui 1 het stof. Daarvoor gingen ze de honderdvoudig grootere deugden van hun zusters en nlchm voorbij. Ofschoo» Peggy Delamere slechts he arme familielid was en arme familieleden tenminste de luxe kunnen veroorloven om ee cynischen kijk op de gebeurtenissen te hebbe deelde zij geen oogenblik het hooghartige en o rechtvaardige standpunt der Cattermoles, miss Ames alleen maar met den oudsten z wilde trouwen, omdat hij in het bezit zou kom van het grootste landgoed uit den omtrek dat miss Ames zich aldus een locale overwinn zou kunnen veroorloven. Neen, zij was in haar hart overtuigd, c Arabella Eric alleen zou nemen, omdat hil was, de knapste, aardigste, geestigste jonge:rr en tegelijk de meest elegante soldaat va®,>tsa Engelsche leger, die steeds een wereld bi het bereik van dit arme familielid had ges Het arme familielid zat nog steeds ver in haar bitter zoeten droom over dezen ®j®;uste ten neef, toen de deur openging en de oorzaak van al dit onheil binnenkwam mei borstel in elke hand. Vordt vervolg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6