„Bet verdrag van Nankim is geen vredesverdrag" Chiappe ongekomen Op weg nair zijn nieuwe standplaats in Syrië Directeur van het perswezen Hardnekkige tegenstand tegen de Grieksche aanvallen De bijzetting van Codreanoe VERWACHTING VAN HET LICHT Londen, Liverpool bommen en Birkenhead met bestookt O r Mandsjoekwo erkent d< Nankmg-regeermg Kardinaalsbenoemingen nog vóór Kerstmis? Thailandsche grensstad beschoten Grieksche opmarsch tot staan gebracht? Besprekingen te Batavia hervat Onrust te Sjanghai Engelsche torpedo- aanvallen afgeslagen VERENIGDE KATHOLIEKE PER3 ZONDAG 1 DECEMBER 1940 - OCHTENDBLAD Verklaring üan Japanschen woordvoerder De heer N. Oosterbaan benoemd Ital. hoofdkwartier meldt: Groote schouwburgbrand in Californië Eerste Zondag van den Advent Duitsch weermachtsbericht BUR. VOOR REDACTiE EN ADMINISTRATIE: NASSAUAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonneientsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlen 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. E| onze Agenten 27V2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22731 Geruchten ten Vaticane niet tegengesproken Zijn vliegtuig teer ge schot en in gebied waaBritsch-Ita- liaansch zeegevecht werd geleverd Vergelding voor luchtaanval op Indo-Chineesche stad ^fSP^ Josjizawa benoemd tot leider der Japansche delegatie Chineezen keeren zich tegen verdrag van Nanking Amerikaansche 'steun voor Tsjoengking Braziliaansch schip vrijgelaten De kans DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag èèn 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der .Omroepers" zie de rubriek T»KIO, 30 Nov. (D.N.B.) „Het ver dra,' van Nanking is geen vredesverdrag", zooheeft de woordvoerder van het Japan- sch, departement van Buitenlandsche Za ken op de persconferentie verklaard na het bekndmaken van de officieele mededeeling omrent de sluiting van het verdrag tus- schm Tokio en Nanking. Het verdrag be paalt veeleer de fundamenteele Chineeseh- ïa.>.ische betrekkingen. De vrede met China za! eerst dan gesloten worden, wanneer Tsoengking zijn tegenstand opgeeft, of Warneer zijn tegenstand zal zijn gebroken. Eei onmiddellijke evacuatie der Japansche trtspen uit China is in het verdrag niet betaald. In Japansche politieke kringen, aldus meldt bonsi, wordt het tot stand komen van het ver drag van Nanking en de erkenning de jure der lieuwe nationale Chineesche regeering be- schöwd als een beslissend keerpunt in de ge- schidenis der Chineesch-Japansche betrekkin gen. Het verdrag beteekent niets anders dan de amenwerking tegen de mogendheden, die het opbouwwerk in het Verre Oosten trachten te verhinderen. Engelands politiek in het Verre Ooser., aldus constateert men, is door het ver drag beslist van de hand gewezen. In Japan- scht kringen wijst men er vooral op, dat En- gelaid en de Vereenigde Staten den laatsten tijd steeds openlijker en met alle middelen stre'en naar de handhaving van den status quo in .iet Verre Oosten. Onder deze omstandig- hedm zal Japan in samenwerking met de na- tiorftle Chineesche regeering eventueel drasti sche maatregelen moeten nemen. Eb woordvoerder van het Japansche depar tement van Buitenlandsche Zaken heeft verder voo) de radio verklaard, dat de Chineesch- Japsnsche betrekkingen dank zij het streven van generaal Abe thans een phase ingaan, wclïe groote mogelijkheden biedt. Achter Tsjang Kai Sjek, wiens houding de woordvoerder als verraad jegens de groote taak der Aziatische volkeren bestempelde, staan de Engelsche en Amsrikaansche invloeden, die pogen het streven van Japan naar den opbouw eener nieuwe orde in Oost-Azië met alle middelen te verhinderen. De Chineesche kwéstie kan daarom niet alleen worien opgelost door de nederlaag van Tsjoengking, doch moet vooral ook gezien wor den in verband met de pogingen van dit oogen- biik voor de oprichting van een nieuwe wereld orde Vertegenwoordigers van Japan, China en Mandsjoekwo hebben Zaterdagochtend om 11 uur een gemeenschappelijke verklaring onderteekend, waarin de betrokken landen zich verplichten tot samenwerking voor de instelling van een nieuwe/ orde in Oost- Azië. Mandsjoekwo is hiermede het eerste land, dat zich aansluit bij Japan in de er kenning van de nieuwe Chineesche regeering in Nanking. Ee regeering van Mandsjoekwo heeft de vol gende verklaring gepubliceerd: Pe regeering van het keizerrijk Mandsjoekwo, het nationale China en het keizerrijk Japan zejgen toe wederkeerig eikaars traditioneele eigmschappen te erkennen, gemeenschappelijk eei nieuwe orde, die gegrondvest is op de mcraal, in Oost-Azië op te richten en als vr6ndschappelijke naburen samen te werken. Zij ien correspondent van het V.P.B. meldt uit Rme: Taar wij vernemen, zal Z. H. Paus Pius XII hg vóór Kerstmis in een Consistorie eenige niuwe Kardinalen benoemen. Ofschoon dit ge- ruht ook te Rome verbreid is, heeft men ten Vficane tot dusver nog niet de noodzakelijk- hed van een dementie ingezien. 'aar verluidt, zouden vier prelaten van de cuie het purper krijgen. Het zouden de secre- tas van de Congregatie tot Voortplanting des Cboofs, Mgr. Constantini, de secretaris van de H.Congregatie voor de Riten, Mgr. Carinci, de 6ecetaris van de H. Congregatie voor het Con- cili, Mgr. Bruno, en de prefect van de pause lijk ceremoniën, Mgr. Respighi, zijn. De onder- schiding van verscheidene kerkelijke hoogwaar- dig.eidsbekleeders mag overigens geen verwon- demg wekken, aangezien de H. Vader sinds zijr troonsbestijging nog geen nieuwe Kardina len benoemd heeft, zooals .nen weet. Het ligt in ie lijn van de ook in vroegere oorlogen Wargenomen handelwijze, dat tijdens den duur var de vijandelijkheden de benoeming van Kadinalen uit de met elkander in oorlog zijnde lanen in het geheel niet plaats vindt, of slechts in csn vorm van een reserveering „in pectore". Dit was bijvoorbeeld het geval met Kardinaal Berram, die door Z. H. Paus Benedictus XV in Dt Consistorie van 1916 „in petto" gereser- veeri werd, doch eerst in het Consistorie van 15 recember 1919, dus na den oorlog, bekend Were gemaakt. vormen hiermede een i van eeuwigen vrede in Oost-Azië, die een kei van den wereldvrede zal zijnTDe drie regeerijen verklaren daarom: 1. Mandsjoekwo, Chinaen Japan eerbiedigen wederzijds "eikaars soiereiniteit en eikaars gebied. 2. De drie landi zijn overeengekomen op den grondslag der wierkeerigheid samen te werken, vriendscliappeke nabuurschappelijke betrekkingen in stand ;e houden, ecónomisch samen te werken en geieenschappelijk de actie van de komintern te nderdrukken. Ter ver vulling van deze geisenschappelijke idealen zullen de noodige maategelen in alle opzichten genomen worden. 3. landsjoekwo, China en Japan gaan zonder veyijl een agreement aan op den grondslag van on zin dezer verklaring." GENÈVE, 30 Nov. D.N.B.)Naar uit Vichy gemeld wordt, heeft bet bureau van den Fran- sclien vice-presidept omtrent een doodelijk on geval, waarbij de iteuwe Hooge Commissaris van Syrië, Jean Chiippe, om het leven is ge komen, een commuiiqué uitgegeven, waarin o.m. het volgende wirdt gezegd: „De Ambassadeir en Hooge Commissaris in Syrië en den Lbanon, Chiappe, heeft on der dramatische Omstandigheden den dood gevonden. Hij waf Woensdag j.L per vlieg tuig uit Frankrijk vertrokken om zijn func tie in Beiroet te aanvaarden. De eerste étappe zou Tunis zijn. Bij het vliegen over de Middellandsch; Zee werd het vliegtuig van Chiappe in lolle vlucht door een En- gelseb jachtvliegtiig met machinegeweer vuur beschoten. Yloensdagmiddag om 12 uur 06, halverwege dekust van Sardinië en Afri ka, heeft het vliertuig van Chiappe het vol gende sein uitgftonden: „Worden bescho ten, vliegtuig in brand. SOS". Het ongeluk geschiedde, toen het vliegtuig het gebied passeerde, waar :en zeegevecht werd gele verd tusschen Bigelschc en Italiaansche oorlogsschepen. Uit de tot dusve: ontvangen berichten blijkt, dattwee Britsche vliegtuigmoederschepen pa trouilles van jach'.toestellen hadden uitgezon den. Het ongewapmde en weinig snelle vlieg tuig van de luchtverkeersmaatschappij Air France bood een gemakkelijk doel. De Italiaan sche autoriteiten lebben zonder verwijl de 'wa- penstilstandscomm.ssie in Turijn in kennis ge steld en op de plaats van het ongeluk een on derzoek doen instellen. Opsporingen van Fran- sche vliegtuigen zijn zonder resultaat gebleven. Ook het onderzoek dat tweemaal door de Fran sche torpedoboót „Buffon" is ingesteld, leverde geen resultaat op. Later is vernomen, dat tal rijke wrakstukken zijn gevonden, waaronder zich een reddingsgordel bevond met het op schrift „Air France". De gordel scheen niet ge bruikt te zijn. De voorhanden berichten laten geen twijfel toe. Het vliegtuig van de Air France is verloren en alle passagiers en de bemanning hebben den dood gevonden. De „Farman -ma chine had als passagiers behalve Jean Chiappe een officier aan boord." In Vichy vormt de tragische dood van Chiappe het gesprek van den dag. In politieke kringen aldaar duikt de lezing op, dat een buitenlandsch diplomaat den dag voor het vertrek van Chiappe zou hebben gewaarschuwd het tijdstip var ver trek en de reisroute bekend te maken. Deze diplomaat zou hiermede een ondubbelzinnige toespeling hebben gegeven op de Intelligence Service. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kun sten is met ingang van 1 December 1940 benoemd tot directeur van het Perswezen de heer N. Oos terbaan, te 's-Gravenhage. SJANGHAI, 30 Nov. (D. N. B). Volgens be richten uit Hanoi heeft Fransch-Indo-Chinee- sche artillerie Donderdag de Thailandsche grensstad Lakhon beschoten. De beschieting geschiedde, naar de Fransche autoriteiten in Hanoi bekend hebben gemaakt, bij wijze van vergelding voor een luchtaanval, dien Thailandsche vliegtuigen op de Indo- Chineesche stad Thakhek hebben ondernomen. Bij dezen luchtaanval zou een aantal inboor lingen zijn gedood of gewond en zouden ver scheidene huizen zijn vernield. In toonaangevende Fransche kringen te Hanoi is men van meening dat deze vijan delijkheden slechts van plaatselijken aard zijn. De vroegere prefect van politie van Pa rijs en nieuw-benoemde Hooge Commis saris van Syrië, Jean Chiappè, werd op weg naar zijn nieuwe standplaats met zijn vliegtuig neergeschoten (Foto Archief V.K.P.) ROME, 30 Nov. (Stefani). Het Italiaansche communiqué van Zaterdag luidt als volgt: Aan het Grieksche front hebben onze troepen aan vijandelijke aanvallen hard- nekkigen tegenstand geboden en op eenige plaatsen doeltreffende tegenaanvallen van plaatselijken aard ondernomen. Bijzondere vermelding verdient de divisie Ferrara en het cavalerieregiment Guide. Twee luchteskaders werden den geheelen dag in den strijd geworpen voor aanvallen met bom men, brisantgranaten en machinegeweervuur op de doelen, die van belang zijn voor het Al- baansch—Grieksche front. Militaire installaties, straten, knooppunten, troepenconcentraties en vijandelijke stellingen werden herhaaldelijk met voltreffers geraakt. In Policani werden afdee- lingen troepen doeltreffend onder mitrailleur- vuur genomen. Op den weg ten Westen van Sajada werden tentenkampen en auto's in scheervluchten aangevallen en doeltreffend ge raakt. Boven Shkore werden drie van onze bom menwerpers door negen vijandelijke vliegtuigen van het Glostertype aangevallen. Na een le vendig gevecht werd een vijandelijk toestel neer geschoten. Al onzevliegtuigen zijn op hun steunpunten teruggekeerd. Op 27 November werden door onze jachttoe- stellen in luchtgevechten drie vijandelijke vlieg tuigen van het Gloster-type en één van het Blenheim-type neergeschoten, welker beman ningen gevangen werden genomen. Drie eigen vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Tijdens een verkenning in de nabijheid van Malta hebben onze vliegtuigen reeds op grooten afstand het laaien geconstateerd van een uit- gebreiden brand, die bij het Vrijdag gemelde bombardement op La Valetta werd veroorzaakt. In Noord-Afrika hebben onze vliegtuigen ar tilleriestellingen in de zone van El Dawaia en Wadi Halazin (60 en 100 km ten Oosten van Sidi el Sarrani) herhaaldelijk met mitrailleur- vuur bestookt. Vijandelijke vliegtuigen hebben zonder succes bommen geworpen op Sidi el Barrani. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen vij andelijke auto's in de zone van Menze (ten Noordwesten van Gubba) met brisantbommen bestookt en daarbij twee branden veroorzaakt. Vijandelijke bomaanvallen op Cheren hebben lichte schade doen ontstaan. Bij mitrailleur- vuuraanvallen op de haven van Assab werden zes personen gewond. De Popoio di Roma meldt, dat een deel der Eritsche vlootformatie, welke in de wateren van Sardinië door de Italianen verslagen is, zich in slechten toestand teruggetrokken heeft op de basis van Gibraltar. De zeeslag heeft den Italianen 1600 ton en den Engelschen 100.000 ton scheepsruimte gekost. Uit Rome meldt United Press aan haar bladen: Volgens de laatste berichten, die hier nit Albanië zijn binnengekomen, zou het den Italiaanschen troepen Vrijdagavond zijn ge lukt om de verschillende opmarschen van de Grieken op diverse fronten tot staan te brengen. x BOEKAREST, 30 Nov. (D.N.B.). Zaterdagoch tend zijn Boekarest het stoffelijk overschot van Codreanoe en de tegelijk met hem vermoorde dertien legionnaire plechtig bijgezet. In het Groene Huis, den zetel van de legionnaire be weging in Boekarest, hebben Codreanoe en de 13 kameraden, die met hem vermoord waren, hun laatste rustplaats gevonden. De stoet werd daar afgewacht door' Antonescoe, Horia Sima en de eeregasten, onder wie de Duitsche rijksleider Baldur von Schirach als vertegenwoordiger van den Führer en gouwleider Bohle als vertegen woordiger van Hess. De plechtigheden begonnen met een gods dienstoefening in de legionnaire kerk in Boe karest, waar de kiften sinds drie dagen stonden opgebaard. Na de aankomst van den leider van den staat, generaal Antonescoe, legden rijkslei der Baldur von Schibach den krans van den Führer en de leider der buitenlandsche organi satie van de N.S.D.A.P., gouwleider Bohle, den krans van den plaatsvervanger van den Führer, Rudolf Hess, bij de kist van Codreanoe. De krans van den Führer was versierd met een lint, waar op de handteekening en de standaard van den Führer stonden. Na de Duitsche delegatie leg den de Italiaansche gezant een krans van den Duce en een speciale afgezant een krans van de fascistische partij neer. Vervolgens werd een plechtige kerkdienst ge houden; waarbij aanwezig waren de leider van den staat, generaal Antonescoe, de plaatsvervan gende minister-president en leider der legionnaire beweging, Horia Sima, de vertegenwoordigers van den Führer en van Rudolf Hess, voorts de Duitsche en de Italiaansche gezant, de Spaansche e Japansche zaakgelastigden, de generaals der Duitsche missie van leger en luchtwapen, bene vens leden van het corps diplomatique. Na den kerkdienst trok óe rouwstoet door de geheele stad naar het Groene-Huis. TOKIO, 30 Nov. (Domei). De woordvoer der van het Japansche ministerie van Bui tenlandsche Zaken heeft medegedeeld: „De onderhandelingen met Nederlandsch Indië, die in September zijn begonnen, zijn te Ba- taria voortgezet, rtadat korten tijd geleden onze eerste gedelegeerde, Itsjizo Kobajasji, was teruggekeerd. De regeering heeft thans besloten, Kenkitsji Josjizawa, oud-minister van Buitenlandsche Zaken en thans lid van het Hoogerhuis, naar Batavia te zenden om als opvolger van Kobajasji aan de onder handelingen deel te nemen. Met Nagaiwa, secretaris aan het ministerie van Buiten landsche Zaken, en den vice-consul Mijosji zal Josjizawa op 12 December aan boord van de „Nissjo Maroe" van Kobe vertrekken". SJANGHAI, 3u Nov. (D.N.B.). De dag der on- derteekening van het Chineesch-Japansche ver drag is te Sjanghai niet rustig verloopen. In het Westelijke stadsdeel is een Japansche politie agent door een revolverschot ernstig gewond. Een Chineesch is door een Japanschen gendarme neergeschoten. Dit stadsdeel is thans afgesloten. Op een scheepswerf werden eenige handgrana ten geworpen. Van de autobussen en tramwa gens zijn biljetten, die de bevolking opriepen, Wang Tsjing Wei te steunen, afgescheurd. Een deel der Chineesche politie in de nederzetting ging in staking, doch des middags was dit con flict weer bijgelegd. De bekende bankier Percitsjoe is gisteren ont voerd. Uit Washington meldt het D.N.B.: Volgens Associated Press zal het ministerie van Financiën Maandag van de bankcommissie van den Senaat toestemming vragen om een deel van het z.g. mobiliseeringsfonds (twee milliard dollar) te ge bruiken voor steun aan de valuta der regeering te Tsjoengking. Met een ander deel zou men de valuta van verschillende Latijnsch-Amerikaan- sche staten willen steunen. Een lid der bankcommissie heeft verklaard, dat de regeering van Tsjoengking Washington om steun voor haar valuta gevraagd heeft met de mededeeling, dat de bestaande legersterkte anders niet gehandhaafd zou kunnen blijven. MADEIRA (Californië),, 30 Nov. (D. N. B.). Een groote brand, die hier is uitge broken, heeft een schouwburg en vijf zaken vernield. Twee brandweerlieden kwamen in de vlammen om. De schade wordt geraamd op 50.000 dollar. LISSABON, 30 Nov. (D. N. B.). Het Bra- ziliaansche s.'s. „Sigueira Campcs". dat eenige dagen geleden na het vertrek uit Lissabon door een Engelsch oorlogsschip naar Gibraltar werd opgebracht is, naar uit Gibraltar verluidt, vrij gelaten. „De Zijnen ontvingen Hem niet" (Jo. 1, 11) Naarmate het daglicht spaarzamer wordt en de nachten langer, de natuur triester en een zamer, begint in de Liturgie der komende Zon dagen een blijde toon door te Klinken, een ver wachting van het komende Licht. Tegenover de bezonkenheid en rust van de vele Zondagen na Pinksteren, is de Advent een tijd van gelukkig verwachten en de gebeden van Mis en brevier worden van een stemmings volle poëtische blijheid: „In dié dagen zullen de bergen druipen van zoetheid en van de heuvelen zullen meik en honing vloeien. Alleluja". Het kerkelijk jaar eindigde met de overden king van het einde der wereld. Ook de Advent begint met het Evangelie van het einde der wereld, maar nu vermaant ons de H. Kerk: „Heft uw hoofden omhoog, want uw verlossing is nabij!" De Advent is een tijd van blijde boodschap. Wanneer de duisternis van dezen tijd, de nood van ons volk, de onzekerheid over de toekomst ons dreigen neer te drukken, wanneer wij nu reeds vervuld meenen te zien de woorden van het Evangelie over den „doodsangst onder de volkeren", dan moeten wij troost en sterkte putten uit de blijde Advents- verwachting en met vertrouwen de Oratie overdenken: „Wek op Uw macht, Heer en kom, opdat wij uit de dreigende gevaren onzer zonden door U als beschermer gered en door U als bevrijder verlost mo gen worden." Want over al het klein-menschelijk gedoe, over allen strijd en broedermoord en oneenig- heid van deze kleine wereld, koepelen zich de onaantastbare vrede Gods en de stilte der eeuwigheid. God is onze sterkte en onze vrij heid, het plechtanker van onze hoop en door onze aanneming als Zijn kinderen dragen wij in ons de zekerheid der komende vreugde. Hier aan kunnen wij voor ons zelf afmeten, hoe het staat met onze verbondenheid met Christus: of Christus voor ons alles beteekent, ot dat wij nog ver van Hem afstaan en ons de zorgen van den tijd over het hoofd groeien. Wam het ge heim van Christus' sterkte is niet, dat wij gespaard zullen blijven voor lichamelijk lijden, maar wel, dat moeilijkheden en zorgen, vervol ging en dood, onze ziel niet kunnen deren: cat wij in ons in zekere mate bezitten de onaan tastbaarheid en grootheid van ziel van Christus. „Laat uw harten niet worden bezwaard dooi brasserij, dronkenschap ende zorgen des levens". (Lc. 21, 34). Iedere Christen heeft in zich iets van den avonturier: zijn leven lang zal hij werken aan de verbetering van zich zelf en daardoor aan de verbetering der wereld, hij kent velerlei zorgen ook om het hei) en welzijn van anderen en toch, als al zijn moei zaam pogen en arbeiden onvruchtbaar schijnen zal hij toch nog den moed niet verliezen en op God al zijn zorgen werpen. „Werpt op Hem al uw bekommernissen". Hij kenmerkt zich door een onverstoorbare onbezorgdheid, die echter nimmër in zorgeloosheid ontaardt. Zijn opvat tingen zijn lijnrecht in strijd met de opvattin gen der wereld. Zij zijn een kenmerk van het voortdurende conflict tusschen den Wil van God en de wereld, voor wie de Adventsver- wachting steeds een raadsel blijft. Bij haar falen roept de wereld om een Verlosser, maar als God zich haast, om de in ellende verkee- rende menschheid te hulp te komen, wordt Hij uitgeworpen. „Hij kwam tot de Zijnen, maar de Zijnen ontvingen Hem niet". Dit tragisch misverstand tusschen God en de wereld vindt zijn grond hierin, dat Schepper en schepsel een geheel verschillend begrip hebben van de Verlossing. Voor den Schepper beteekent Verlossing het herstel van 's menschen kracht, om zich op nieuw aan God te bmden in de meest innige vriendschap; voor het schepsel beteekent het louter een verbetering van de smartelijke on volkomenheden van het leven op aarde. De mensch ziet zijn heil in een verandering en verbetering van de dingen, die hem omringen. God ziet het heil in de inwendige verandering van de menschelijke ziel: „Zoo iemand niet opnieuw wordt geboren, dan kan hij het Koninkrijk Gods niet zien". (Jo. 3, 5). Maar de mensch blijft hardnekkig zijn geluk verbinden aan andere dingen, dan aan de macht om kind Gods te worden en deel te krijgen aan Gods eigen leven en Zijn volmaakt geluk. De miskende liefde Gods roept om zooveel wanbegrip hemel en aarde op tot verbazing: Hoort, gij hemelen en luistert, gij aarde want de Heer spreekt: Kinderen heb ik opgevoea en grootgebracht, maar zij hebben Mij versmaad. Een os kent zijn meester, de ezel de Kribbe van zijn heer: Maar Israel kent Mij niet en Mijn volk begrijpt het niet eens". (Is. I, 2-3). En toch blijft Gods liefde, na zooveel miskenning, bereid, om ons te redden: „Komt, dan maken wij er met elkander een eind aan, spreekt de Heer". (Is. 1, 17). Het is in het Christendom, dat wij de oplos sing vinden voor dit tragische conflict tusschen God en mensch. Het Christendom slaat de brug tuschen tijd en eeuwigheid, tusschen het ver gankelijke en het blijvende, door het tijdelijke te maken tot een inleiding op het eeuwige en daardoor aan alles zijn juiste waarde te geven. Het drukt den stempel der eeuwigheid op onze tijdelijke activiteit. Het wil een gelukkige aarde maken als voorbereiding voor een gelukkigen hemel. Beide zijn slechts mogelijk door het bewan delen van de wegen Gods. En daarom bidt de H. Kerk vandaag in den Introïtus: „Wijs mij Uw wegen. Heer. en maak mij Uw paden bekend". En als wij, hoewel wij Christenen zijn, gefaald hebben om ook als Christenen te leven, dan moet deze Advent, dien wij in een zoo zorgelijken tijd beleven een aansporing zijn tot beter leven. „Nu is het uur geslagen om uit den slaap op te staan. De nacht is ver gevorderd, de dag breekt aan Laat ons dan afleggen, de werken der duisternis en ons omgorden met de wapenen des lichts." (Epistel) In een donkere en verduisterde wereld is het Christendom de lichtende stad op den berg. Dat ook iedere Christen het vuur der liefde brandende houde, dan behoeven wij de duister nis niet te vreezen, omdat onze lampen gevulo zijn met de olie van Christus. K. BERLIJN, 30 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: In den nacht van 2S op 30 November en op 29 November is Londen weer het doel van vergeldingsaan vallen van Het lucht wapen geweest. Groote branden werden in de Victoria-docks, alsmede in het Zuid westen van Londen, waargenomen. Sterke af deelingen gevechtsvliegers heb ben in opeenvolgende nachtelijke aanvallen militaire doelen in de havenstad Liverpool, alsmede de havenwerken van het er tegen over liggende Birkenhead met bommen, w-O. een groot aantal van het zwaarste kaliber, bestookt. Geweldige explosies en branden in de uitgestrekte rijen pakhuizen waren des nachts op verren afstand te zien. Ook 'andere voor den oorlog belangrijke doe len in Schotland en Zuid- en Midden-Engeland zooals Birmingham, Bristol, Portsmouth en Southampton werden met talrijke bommen aan gevallen. Vliegtuigen hebben een convooi aangevallen en een koopvaardijschip door treffers van zware bommen beschadigd. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Ln den namiddag van 29 November hebben batterijen vèrdragend legergeschut de vernieti ging van defensiewerken in het kustgebied van Dover voortgezet, waarbij de uitwerking waar genomen kon worden, vèrdragend gesehut van het leger en de marine heeft schepen en con- vooieerende vaartuigen aan den Oostelijken uit gang van het Kanaal beschoten. Door aanvallen van Britsche vliegtuigen in Noord- en West-Duitschland in den nacht van 29 op 30 November werden behalve een kleine fabrieksinstallatie weer verscheidene huizen be schadigd; twee personen werden zwaar en ver scheidene licht gewond. Gisteren werden vier vijandelijke vliegtuigen neergeschoten; twee daarvan in luchtgevech ten. twee door luchtafweergeschut. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. In den loop van Vrijdagmiddag hebben En- gelsche torpedovliegtuigen, naar het D.NJ3. ver neemt, op de Noordzee herhaaldelijk gétraciu Duitsche stoomschepen met torpedo's aan ie vallen. Door tijdig en welgericht afweervuur van de oorlogsbodems, die de stoomschepen be veiligden, werden de Engelsche vliegtuigen bij hun herhaalde aanvalspogingen gedwongen rechtsomkeert te maken. Alle uitgeworpen tor pedo's misten hun doel. Dit succes van de ar tilleristen onzer beveiligmgsstrijdkrachten is bijzonder verheugend. De betrekkelijk langzame doelen, die koopvaardijschepen vormen, bieden aan torpedovliegtuigen goede kansen. Des te meer bewijst het feit, dat de torpedo's hun doel misten, dat de tegenstander gedwongen werd zijn projectielen op een afstand, die geen kansen bood, neer te werpen. „Een kans krijgen wij allemaal in het leven," is een oud gezegde, waar veel waarheid in schuilt. Nu wil dat niet zeggen, dat wij maar rustig op onzen stoel moeten blijven zitten en afwachten, tot de gebraden vogeltjes op tafel komen. Zoo gemakkelijk wordt het ons niet gemaakt. Wij moe ten er wat voor doen, heel veei soms; wij moeten ons de kans weten te scheppen om ze op het juiste moment te kunnen benutten. Hij, die op kan toor is en hoogerop ipil, zal zich door studie verder moeten bekwamen, ter wijl hij, die een vak heeft, waarin wat te bereiken valt, er niet komt door alleen maar zijn dagelijksch werk te verrichten. Zet u de komende maanden eens jlink aan de studie, de avonden zijn dit jaar langer dan gewoonlijk. Studie is niet alleen inspanning, een goed- opgezette studie is een genot, dat u niet meer zult willen missen. V ver rijkt uw geest en u schept t.evens uw kans.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1