„Wij beleven niet een oorlog, maar een revolutie" Amerika geeft Tsjoengking een leening van 100 millioen dollar Dichte rookwolken stijgen op van Southampton RENNIE ALPH.ELSENBURG „De maatschappij wacht op u, studenten" Kennedy afgetreden als ambassadeur KINADRUPPELS r Verduistering VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Rede van prof. dr. J. van Dam Cordell Hull over het verdrag van Nanking Aanvallen op de haven Zondag voortgezet NIEUWE AARDBEVING IN ROEMENIë WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Thailandsche bomaanval op Indo-China Vliegen zonder propeller en explosiemotor J BRANDEND MAAGZUUR? MAANDAG 2 DECEMBER 1940 - AVONDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GJRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27% ct. per week, per kwartaa' f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TEXTIEL-GOEPtKtH Opvoeding in een geestwaarbij het Nederlandsche element met allen behoorlijken nadruk wordt geaccentueerd Geen oorlogmaar een revolutie „Voor onze kinderen" „Verboden' schoolboeken L UITEN A N T-KOL O NEL WICK VERMIST Ook Londen brandt Portugeesche uitnoodiging aan den Paus? Om voor den duur van den oorlog naar Portugal te komen Metaalaankoopen der Ver. Staten in China Admiraal Stark over sterkte der vloot De Amerikaansche hulp aan Griekenland 64STE JAARGANG No. 22732 Dr. H. NANNING's 'n TIP VAN BOOTZ DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN o Een nieuw Italiaansch vliegtuigtype Finsche presidentsverkiezing op 21 December Geheime zender in Roemenië NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT N.Z. VOORBURGWAL 165-167 Tel. 32Q8M9313' Telegr.-adres: ..Facta" Cretonnes Chintzes en alle andete zijden en katoenen tontasie-stotten Zondagavond heeft over de zenders Hilver sum 1 en II prof. dr. J. van Dam, secretaris generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, de volgen de rede uitgesproken: „Nu ik het ambt van secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming heb aanvaard, stel ik er prijs op, het woord te richten tot allen, die betrokken zijn bij de opvoeding van ons op groeiend geslacht en in de jeugd en in de toe komst van onze cultuur belang stellen. Ik mag dus aannemen tot alle Nederlanders. Maar in het bijzonder richt ik mij tot de ouders en op voeders en allen, die opgevoed worden, de leer lingen der Nederlandsehe scholen en de stu denten der Nederlandsehe universiteiten en hoogeseholen. Iedere rede van dezen aord begint natuur lijk met de opmerking, dat wij in moeilijke tij den leven. Inderdaad is dat ook nu het geval, maar is dat niet vrijwel altijd zoo geweest? Was de glorietijd van de 17e eeuw met zijn talrijke oorlogen en rampen soms eenvoudig om te be leven? Iedere tijd is moeilijk voor ieder denkend en levend mensch en het verschil zit in het algemeen slechts in den graad der moeilijk heid. En ik geef gaarne toe, dat de moei lijkheden, die ons volk thans doormaakt, de grootste zijn sinds een eeuw, grooter dan die, waarvoor ons de wereldoorlog van 1914 tot 1918 plaatste. Deze moeilijkheden zijn niet uitsluitend en zelfs niet in de eerste plaats van materieelen aard. Het zijn vooral moeilijkheden van geestelijken aard. Het is uitermate bezwaarlijk te midden van deze het geestelijk evenwicht te bewaren, af stand te houden tegenover de vele indruk ken, ervaringen, meeningen, geruchten en alarmeeringen, die wij dagelijks in ons op nemen. Dat uit zich in allerlei symptomen, die ook ons onderwijs bedreigen: onrust, misverstan den, gebrek aan concentratie, opwinding over geruchten, gewilde of ongewilde verkeerde uit leg van maatregelen en voorschriften zijn aan de orde van den dag. Daarbij komt natuurlijk voor allen, die verantwoordelijk zijn voor het welzijn van kinderen, de zorg voor het dage- lijksch leven en de zorg voor hun toekomst. Om ons zelf uit dezen toestand te bevrijden, is in de eerste plaats noodig het inzicht, dat deze tijd van verwarring en chaos voorbijgaat. Dat inzicht schenkt ons in de eerste plaats de geschiedenis. Wat wij beleven is het noodlot, of, zoo men wil. het voorrecht, van slechts en kele generaties van menschen. Wij beleven niet een oorlog, maar een omwenteling, een revolutie, die uiteindelijk aan onze wereld een uiterlijk zal geven, dat in vele essentieele dingen afwijkt van dat van de vroegere. In dit licht bezien, mag ik u er op wijzen, dat het nog al meevalt. Deze revolutie is volstrekt niet zoo bloedig en heftig als vroegere wel waren, omdat zij voltrokken wordt door den wil van een macht, die in de eerste plaats op ordening, niet op wanorde en chaos is gericht. Wij Nederlanders kunnen aan de ontwikke ling van die revolutie niets af of toe doen. Het eenige, wat wij kunnen en naar mijn overtui ging moeten, is, er voor zorgen, dat de gevol gen van deze revolutie voor ons volk, voor onze kinderen, zegenrijk worden. Want dit is het, wat ik vooral tot de Neder landsehe ouders zou willen zeggen: Wij, ouders, moeten er ons van bewust zijn, dat wij de maat schappij niet voor ons zelf bouwen, maar voor onze kinderen, en dat die maatschappij in hun belang een gelukkigen vorm moet krijgen. Wij mogen nooit vergeten, dat onze kinderen de eerste Nederlandsehe generatie vormen sinds ruim een eeuw, die den >oorlog in eigen land heeft gekend. Zij moeten er van worden door drongen, dat de nooden van dezen tijd niet te vergeefs zijn geweest en dat er na dezen tijd een voor Europa gelukkiger periode zal aan breken. Daartoe moeten zij worden opgevoed in een geest, waarbij het Nederlandsehe element met allen behoorlijken nadruk wordt geaccen tueerd. maar die met wil. dat de vernouding tot andere volkeren, met name het Duitsche volk, en de verhouding van de verschillende volksgroepen onderling, die immers alleen in de middelen, niet in het doel verschillen, wordt vertroebeld. Wij zijn allen Nederlanders en willen dat blijven. Wie zijn kind thans in plaats van liefde en saamhoorigheidsgevoel haat en onver draagzaamheid kweekt, schaadt daarmede niet alleen zijn eigen kind, maar ook de Ne derlandsehe volksgemeenschap, waarvan he1 later deel zal uitmaken. In dit licht moet men ook een maatregel zien, die onder alle betrokkenen veel opwinding en misverstand heeft veroorzaakt, de kwestie van de z.g. „verboden" schoolboeken. In werkelyk- heid zijn er geen schoolboeken verboden. Er zyn twee groepen van boeken uit het verkeer ge nomen: die boeken, die een of meer in te tegen, woordige situatie ongeschikte of, wat meer voor komt dan men aanvankelijk zou meenen, voor het Duitsche volk en zijn leiders kwetsende pas sages bevatten, en daarnaast die boeken, die de daartoe ingestelde controlecommisise ten gevolge van tijdgebrek op den daarvoor gestelden termijn nog niet had kunnen controleeren. Deze boeken zullen zoo spoedig mogeiyk aan het onderwijs worden teruggegeven, zoo noodig nadat de noodzakelijke wijzigingen met mede werking van de uitgevers en het doceerend per soneel der scholen zijn aangebracht. Ik ben er van overtuigd, dat ik op de medewerking van deze beide groepen geen vergeefsch beroep doe. Tot de opvoeders in meer specialen zin, tot hen dus, die aan 'n Nederlandsehe school onder wijs geven, kan mijn raad en dringende bede geen andere zijn: bederft de resultaten van uw onderwijs niet door af te breken in plaats van op te bouwen en duldt niet, dat anderen, b.v. sommige van uw leerlingen, dat onderwijs on dermijnen. Ik heb het ambt van secretaris-generaal op mü genomen in de overtuiging, dat het Duitsche bestuur, dat thans ons land regeert, wenscht, dat ons onderwijs in strikt Ne- derlandschen zin wordt gegeven en naar be hoefte wordt uitgebreid en verbeterd. Het streven naar verbetering van het onderwüs in het Nederlandsch en naar verdieping van ons besef van Nederlanderschap zal door hen niet worden belet, wel, uit den aard der zaak en voor iederen weldenkende volkomen be grijpelijk: een onderwijs, dat vijandschap en wanbegrip kweekt tegenover het Duitsche volk en zijn leiders. Tegen dit laatste moge ik u zoo nadrukkeiyk mogelijk waarschuwen! Uitwisseling van denkbeelden en methoden op het gebied van het onderwijs tusschen Neder land en Duitschland, verbetering ook van het onderwijs in de Duitsche taal en cultuur zal voor ons volk zoowel geestelijk als materieel heilzame gevolgen hebben. Maar vooral zal hét onderwijs in Nederland sehe taal en cultuu een aanzienlijke uitbreiding en vernieuwing im' en ondergaan, wil het by- dragen tot de vortfAng van een vernieuwd en doelbewust Nederlandsch volk, dat bereid is, zyn volle energie in de wereld in te zetten. (Vervolg elders in dit nummer) De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam (Foto Pax-Hoüancl) WASHINGTON, 2 Dec. Zooals reeds in ons blad werd gemeld, heeft de Chincesche .regeering te Tsjoengking aan Washington om steun gevraagd. President Roosevelt heeft thans, naar het D.N.B. meldt, medegedeeld, dat de V. S. aan de regeering te Tsjoengking een nieuwe leening ten bedrage van 100 mil lioen dollar zullen toestaan. Hiervan zijn 50 millioen door de Import- en Exportbank „voor algemeene doeleinden" ter beschikking gesteld. De overige 50 millioen moeten dienen om de Chineesche valuta te steunen en zijn afkomstig uit het stabilisatiefonds van het ministerie van Financiën, dat over 2 milliard dollar beschikt. BERLIJN, 1 Dec. (D.N.B.)Luitenant-kolo nel Helmut Wick, de commodore van het be kende Richthofen-eskader en drager van het ridderkruis met eikenloof, is op 28 November van een vlucht boven vyandelijk gebied, tijdens welke hij zijn 53en tegenstander neerschoot, niet teruggekeerd en wordt sindsdien vermist. BERLIJN, 2 Dec. (D.N.B.)Southamp ton, waarop reeds Zaterdagavond een con centrische luchtaanval werd gericht, is ook Zondagnacht sedert het invallen van de duisternis weer zwaar gebombardeerd. De aanvallen op Southampton in den nacht van 30 November op 1 December waren, naar het D.N.B. verneemt, zoo hevig en doeltreffend dat het de brandweer, ondanks haar pogingen niet gelukte de ontstane branden te beperken. Hierby deed zich voornamelijk het vernielen van een waterleidingsbedrijf gevoelen. Tegen den ochtend nam het vuur steeds grooteren om vang aan, zoodat zich boven het Kanaal een zware zwartgele rookwolk uitspreidde, die tot in Cherbourg te zien was. Men vermoedt,' dat geweldige voorraden die voor de levensmid delenvoorziening van Londen in Southampton waren gelost, vernietigd zijn. Naar de verken ners hebben kunnen constateeren, is een groote electrische centrale door een bom zwaar be schadigd. De later binnengekomen berichten over de aanvallen op Southampton doen zien, dat de daar aangerichte schade buitengewoon om vangrijk en zwaar is, zoodat deze aanval be hoort tot de ondernemingen, die den laatsten tyd de duurzaamste gevolgen gehad hebben. De terugkeerende bemanningen verklaren, dat de brandhaarden over het geheele gebied, dat voor de bewapening van belang is, verspreid zijn. Eenstemmig maken zij melding van omtreeks zeventig branden, waaronder een geheele reeks reusachtige branden met steekvlammen bijzon der opvalt. De branden bij de electrische cen trale en de treffers op het kadegebied, vooral op de nieuwe proefkade, leveren het ondubbel- Als het winter wordt. In lange rijen staan de liefhebbers-kolenhandelaars met hun karren te wachten, om de cokes, die het restant is van de door de Haagsche gasfabriek verbruikte kolen af te halen (Foto Schimmelpenningh) zinnige bewijs van de trefzekerheid der Duit sche gevechtsvliegers. Boven de geheele stad verspreidde zich een reusachtige rookwolk, toen de laatste eskaders de terugreis aanvaardden. Deze rookontwikkeling dankt haar ontstaan hoofdzakelijk aan olietanks, die door de bom men in brand geraakt zijn Het vurige schijnsel en de reusachtige rookwolk waren Zondag in de vroege ochtenduren van buitengewoon groo- ten afstand zichtbaar. Dat de Duitsche ge vechtsvliegers. die denzelfden nacht tegen Lon den optraden, hun doelen goed getroffen heb ben, blijkt uit de beschrijvingen van de hierby betrokken bemanningen. Southampton is Zondag sedert het in vallen der duisternis opnieuw door een on onderbroken reeks Duitsche gevechtsvlieg tuigen aangevallen. Na middernacht duur den de aanvallen nog voort. Op deze voor den invoer van vitale goederen bijzonder belangryite haven, werden weder bommen van elk kaliber geworpen. De havenstad Southampton biedt een bijzon der gunstig doel, daar zij aan de groote en breede samenvloeiing van de rivieren Itchen en Test ligt. Op de belangrijkste doelen, den hoofdspoor weg LondenSouthampton, de droogdokken en de fabrieken, werden bommen geworpen. Ter wijl een deel der Duitsche gevechtsmachines de stad Southampton bombardeerde, is een andere aanvalsgroep onderweg naar Londen, om ook daar het werk der vernietiging tegen de Brit- sche verzorging voort te zetten. Het weer is dezen nacht voor de Duitschers bijzonder gun stig, daar Ret met zyn half bedekten hemel de nadering vergemakkelijkt en tegelijkertijd een goed richten der bommen mogelijk maakt. Uit Helsinki meldt het D.N.B.: „Een bran dende puinhoop dwars door Londen", zoo schrijft Hufvudstadsbladet boven een verslag van zijn Londensehen correspondent over der, Duitschen aanval in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. De Helsingin Sanomat spreekt van een blik- semaanval der Duitschers, die over uitgestrekte gebieden van Londen vernietiging gebracht heeft en wijst er op, dat Londen daarop ook Zaterdagmorgen door Duitsche vliegtuigen aan gevallen is. WASHINGTON, 2 Dec. (D. N. B.) De Ame- rikaansche ambassadeur te Londen, Kennedy, heeft gisteren bekend gemaakt, dat hij presi dent Roosevelt op 6 November zijn ontslagaan vrage heeft voorgelegd. Roosevelt heeft hem verzocht den titel van ambassadeur in Londen te houden totdat zijn opvolger benoemd zal zijn. Kennedy zeide, dat hij in geen geval als ambas sadeur naar Londen zal terugkeeren. Al zijn aan dacht zal er in de toekomst naar uitgaan, presi dent Roosevelt behulpzaam te zijn om de Ver- eenigde Staten buiten den oorlog te houden. Hij verklaarde dit voor het oogenblik het belang rijkste te achten. LISSABON, 2 Dec. (A.N.P.) Aan het bericht, dat de Portugeesche ambassadeur bij den Hei ligen Stoel Donderdag door Z. H. den Paus in particuliere audiëntie is ontvangen, knoop: men te Lissabon wederom gissingen vast met betrek king tot de mogelijkheid, dat de Portugeesche regeering den H. Vader zou hebben uitgenoodigd, voor den duur van den oorlog naar Portugal te komen, indien Rome ernstig gebombardeerd zou worden. Volgens een der geruchten, welke in Lissabon de ronde doen, zou deze uitnoodiging Donderdag bij de audiëntie te Rome zijn ge daan, volgens een ander bericht dateert zij van den eersten tijd na de Italiaansche deelneming aan den oorlog en zou zij ook aanvaard zijn Sommigen meenen zelfs te weten, dat de H. Vader eventueel zijn intrek zou nemen in het vroegere klooster Maera, niet ver van Lissabon. Intusschen moeten al deze geruchten met de grootste reserve bezien worden, omdat een be vestiging voorloopig niet te verkrijgen is. De minister van Financiën, Morgenthau, zal morgen het plan tot steun aan de Chineesche valuta bekend maken aan de bank- en valuta commissies van het Congres. De 50 millioen dollar voor de Import- en Ex portbank zullen, naar vernomen wordt, op de rekening voor aankoop van voor den oorlog belangrijke metalen in China geplaatst worden. Het Witte Huis heeft, in verband hiermede, een brief gepubliceerd van den directeur der fe derale leeningen, Johns, aan Roosevelt. Dit schrijven behelst een plan voor nieuwe metaal- aankoopen der Amerikaansche regeering in China, o. a. opslag van wolfram, antimonium en tin van Chineesche herkomst, met een totale v/aarde van 60 millioen dollar. De levering moet zoo luidt de brief „binnen de eerstvolgende jaren" geschieden. In verband met de onderteekening van het verdrag tusschen Japan en de nationale Chi neesche regeering van Wang Tsjing Wei heeft de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, op de persconferentie ver klaard, dat de regeering der V. S. haar stand punt officieel vastgelegd heeft in de verklaring, die hij 30 Maart j.l. heeft afgelegd. Dit stand punt heeft door de onderteekening van het Ja- pansch-Chineesche verdrag geen wyziging ondergaan. Het bericht, dat de V.S. opnieuw een leening verstrekken aan de regeering van Tsjoengking, wordt door alle Amerikaansche bladen op de voorpagina gepubliceerd, die hierin een duidelijk berekend antwoord van Washington zien op de onderteekening van het verdrag tusschen Tokio en Nanking. Het besluit om Tsjang Kai Sjek deze leening te verstrekken is reeds eerder genomen, maar aldus meenen de bladen de regeering heeft de bekendmaking ervan doen samenvallen met het sluiten van het verdrag, teneinde de politieke ■uitwerking ervan te verhoogen. De Washington Post noemt dezen stap van president Roosevelt zyn eersten grooten internationalen maatregel sedert zijn herkiezing, waardoor niet alleen het Chineesche verzet versterkt wordt, doch ook de hulpverleening aan Tsjang Kai Sjek wordt aan gemoedigd. De Star schrijft, dat deze leening ge tuigenis aflegt van het voornemen der V. S., Tsjang Kai Sjek te steunen. De Baltimore Sun is van meening, dat deze maatregel een nauw keurig overwogen antwoord schijnt te zijn aan Japan om aan te toonen, dat de V.S. thans meer dan ooit achter het onafhankelijke Chineesche bewind van Tsjoengking staan in diens strijd tegen Japan. Het blad merkt tevens op, dat deze leening het totaal van alle vorige Amerikaansche leeningen aan China sinds 1935 overschrydt, hetgeen een nieuw bewijs is voor haar politieke beteekenis. Het Witte Huis heeft een brief gepubliceerd van den directeur der federale leeningen Jones, aan Roosevelt. Deze behelst een plan voor nieu we metaalaankoopen der Amerikaansche regee ring in China. Het plan omvat opslag van wolfram, antimonium en tin van Chineesche herkomst met een totale waarde van 60 mil lioen dollar. De levering moet zoo luidt de brief „binnen de eerstvolgende jaren" ge schieden. De chef van den marinestaf der Ver. Sta ten, admiraal Stark, verklaart in zijn rapport over het in Juni 1940 geëindigde begroo- tingsjaar, dat de vloot der Vereenigde Staten thans waarschijnlijk de sterkste ter we reld is. In Juni 1940, aldus het rapport, heeft het Congres een verhooging met elf procent van de sterkte goedgekeurd en in Juli nog een ver hooging met zeventig procent. Wanneer de uit breiding voltooid is, zal dé vloot der V. S. de volgende eenheden bezitten: 32 linieschepen, 18 vliegtuigmoederschepen, 91 kruisers, 325 torpedo jagers, 185 duikbooten en 15000 vliegtuigen. Admiraal Stark geeft dan in zijn rapport als zyn meening te kennen, dat de vloot der V. S. wel is waar sterk, maar toch nog niet sterk genoeg is. Van 1921 tot 1933 heeft men door het streven naar ontwapening niet slechts schepen, doch vooral ook waardevollen tijd vervuren De V. S. zouden jaren noodig hebben om een werkelijk sterke vloot te bouwen. De V. S. moeten zich er op voorbereiden, alleen op eigen kracht te kunnen vertrouwen. Zij hebben niet slechts schepen, vistuigen en bemanningen noodig, doch oox ver v oorui(geschoven steun punten. Daartoe rekent hij zoowel Port Rico als Hawaii en Guam. De vloot der V. S. bestaat volgens het rapport op het oogenblik uit 460 groote en 193 kleine schepen, waaronder 15 linieschepen, 6 vliegtuig moederschepen, 18 zware en 19 lichte kruisers 260 torpedojagers en lichte mijnenleggers, 64 onderzeebooten, een mijnenlegger, 11 patrouille vaartuigen en talrijke hulpschepen. In verband met de benoeming van den onder staatssecretaris van het Departement van Fi nanciën, Young, wordt te Washington verklaard, dat Amerika's houding ten aanzien van het vraagstuk van eventueelen steun aan Grieken land door middel van leveranties afhangt van de mate, waarin Engeland en de Vereenigde Staten zelf afstand kunnen doen van de prio riteit. United Press meldt aan haar bladen: Boekarest is om 11 uur 17 Zondagavond door een nieuwe aardbeving geteisterd. De beving werd officieus als een van den vierden graad gekenmerkt. Een reeks stra ten werd beschadigd. De bewoners renden in paniek de straten op. Tot dusverre zijn nog geen berichten over schade van belang binnengekomen. Het aangewezen middel bij: BLOEDARMOEDE BLEEKZUCHT MALARIA GEBREK AAK EETLUST eu. Men lette op den naam „Dc. H. Nanning" buiten op de roode doos en op de flacon. - Prijs f 1.30 Dr. H. NANNING'i Pb.na Clem. Fabriek. N.V., DEN HAAG. Wat moet de Sint dit jaar weer rijden Waarmede moet U manlief gaan verblijden? Omzeil deze lastige klip, Neem van Bootz 'n flesch TIP Dat Is „het" geschenk voor alle tijden: Inz. C. M. te Hilversum ontving een flesch TIP Bureau VERPLAATST naar STADHUIS, ingang Groote Markt naast de klok. Telefoon No. 11855 Postgiro No. 212793 TOKIO, 1 Dec. (D. N. B.) Volgens berichten uit Hanoi hebben Thailandsche vliegtuigen naar de „Tokio Nitsji Nitsji" meldt op het Fransch Indo-Chineesche gebied van Savanaket drie bommen laten vallen. Verscheidene personen werden ge dood en gekwetst. Gouverneur-generaal Decoux zou het gezantschap te Bangkok terstond opgedra gen hebben b(j de regeering van Thailand (Siam) te protesteeren. ROME, 1 Dec. (D.N.B.) De bekende Itali aansche recordvlieger kolonel De Bernardi, de bezitter van verscheiden wereldrecords snel- vliegen en overwinnaar in den strijd om den „Schneiderbeker", ontving dezer dagen de gou den medaille voor bijzondere luchtvaartpresta ties. De kolonel, die ook als kunstvlieger bekend heid verwierf, heeft, naar de „Popoio di Roma" meldt, de eerste geslaagde proefvluchten on dernomen met een geheel nieuw type vliegtuig. Het betreft hier een zuiver Italiaansche uit vinding en wel van een vliegtuig, dat zonder propeller en den gebruikelijken explosiemotor vliegt. Het wordt aangedreven door een sterk gecomprimeerd vloeibaar element. Deskundi gen hechten aan het nieuwe type vliegtuig voor al waarde voor het maken van stratosfeer- vluchten. HELSINKI, 1 Dec. (D.N.B.). De verkiezing van den nieuwen president der Finsche repu bliek zal 21 December geschieden, naar de bla den vermelden. Voorwaarde hiervoor is, dat de wet op de presidentsverkiezing in derde lezing Dinsdag door den Rijksdag aangenomen wordt. BOEKAREST, 2 Dec. (D.N.B.) Het Roe- meensche ministerie van Buitenlandsche Zaken waarschuwt in een communiqué tegen een ge heimen radiozender, die door valsche berichten verwarring onder het Roemeensche volk wil stichten. Zonsondergang 3 Dec. 17.31 Zonsopgang 3 Dec. 9.29 3 Dec. Maanopkomst 11.45 ondergang 21.13 Als ge na iederen maaltijd ot na het nuttigen van het minste of geringste al gekweld wordt door die brandende pijn, neem dan Rennies. Oie werken afdoende binnen enkele minuten. 1.27 en 0.41 ind. verh, O.B., bij Apoth. «n Drog Digestif Pastilles

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1