UIT DEN OMTREK Haarlem, 2 Dec. Prof. R. N. Roland Holst LINDO-KNEIPP BROOD SMIT'S LUXE BAKKERIJEN Uit de nalatenschap MAANDAG 2 DECEMÉER 1940 KOPEREN PRIESTER- JUBILEA Kapelaan W. E. Blok Kap. M. H. v. d. Togt WINTERHULP NEDERLAND Aanvragen om hulp kunnen worden ingediend HET OVERLIJDEN VAN BARON ROëL Vlaggen halfstok Afval van levensmiddelen Vermijdt scherpe voorwerpen STADSSCHOUWBURG .Familiefeest" Zilveren dienstjubileum Kindervoeding „OP UURWERKGEBIED, R.K. STUDIECLUB „GRAFICUS" Het drukken met waterinkten Jubileum F. W. v. d. Broek Een buitenbandenbuitenbeentje Het verloren schaap „Amusement zonder end" De „Kliek" revue leert lachbonnen hamsteren EEN AFSCHEID BIJ ZUIGELINGENZORG HEEMSTEDE VEILEN Kinderfeest IJMUIDEN Vischomzet in November St. Nicolaasfeest R.K. Vrouwenbond R.K. Volksbond ZAANDAM Van paard tot rund BURGERLIJKE STAND DAMMEN Haarlemsche R.K. Dambond VOETBAL Gompetitiestanden N.V.B. Hillinen 1Tonegido 1 37 Dr. L. F. Lourens gehuldigd Afscheid genomen als directeur rijksseruminrichting AGENDA Bioscopen 3 December Bioscopen Apotheekdiensten STAD Het 12 K-jarig priesterfeest van den weleer waarden heer W. E. Blok, kapelaan der Kathe drale Kerk, is Zondag hartelijk gevierd. Om 9 uur droeg hij een plechtige H. Mis op met as sistentie van de weleerw. heeren J. P. A. Verhoe ven, P. E. C. Bottelier en E. B. J. Determeijer, allen kapelaans der Kathedraal, respectievelijk als diaken, sub-diaken en ceremoniarius. De be langstelling van de zijde der parochianen was bijzonder groot. Het zangkoor, onder leiding van den weleerwaarden heer Dr. A. J. M. Kat, zong op kunstzinnige wijze de misgezangen en na de Mis het „Exultate" van Palestrina. Na het Evangelie hield de hoogeerw. plebaan F. Pilbry een feestpredicatie, waarin hij zijn gelukwenschen uitte en de verhevenheid van het priesterschap schetste. Tijdens de druk be zochte receptie, welke van 1 tot 3 uur werd ge houden, overhandigde mevrouw A. M. M. A. KoningsMiddendorp den jubilaris namens vele parochianen, die daartoe bijdragen hadden geschonken, een stoffelijk blijk van sympathie en deed deze aanbieding vergezeld gaan van eenige welgekozen hartelijke woorden. Ook de Congregatie der H. Familie, het Leekenaposto- laat, de Propasandaclub en heel veel particulie ren toonden hun belangstelling in tastbaren vorm. Om half vijf besloot een plechtig dank- lof met Te Deum den feestdag. Gisteren vierde de weleerw. heer M. H. van o'er Togt, kapelaan van de parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten en H. Bavo. zijn 12' -jarig Priesterfeest. Om 11 uur droeg de jubilaris een plechtige H Mis oo, geassisteerd door den zeereerw. heer pastoor Th. W. Taman, van de parochie der H. Familie te Rotterdam, waar kapelaan van der Togt voor 1938 als kapelaan aan verbonden was en 'n neef van den jubilaris, den weleerw. heer A v. d. Togt. Onder de H. Mis hield de zeereerw. heer pastoor A P. van Eeden. ps stoor der parochie, een feestpredicatie Op uitstekende wijze werd door het koor een H. Mis van Perosi uitgevoerd. Na de H. Mis werd een priestercantate gezongen van L. Kuiten brouwer. Tegen half een bracht de R.K. Har monie St. Caecilia den feesteling een muzikale begroeting voor de pastorie, te midden van zijn ouders, broers en zusters en de geestelijk heid van de parochie. In den namiddag werd een drukbezochte re ceptie gehouden. Bij deze gelegenheid werd ka pelaan van der Togt namens de geheele parochie een feestcadeau aangeboden. Van hen, die den jubilaris persoonlijk kwamen gelukwenschen, noemen we ten eerste zeer veel parochianen, verder de verschillende organisa ties, waarvan kapelaan van der Togt directeur is. de R.K. Volksbond, de Propagandaclub, de verkennersgroep St. Hubertus en de jongens van ae Mariacongregatie. Om 6 uur werd door den jubilaris een plechtig danklof gecelebreerd, geassisteerd door dezelfde eerw. heeren als bij de H. Mis. Tot slot werd door de geheele parochie het Te Deum gezon gen. Nu de eerste openbare inzameling van gelden ten behoeve van WinOerhulp heeft plaats ge vonden, is het tijdstip gekomen om na te gaan op welke wijze deze bedragen het beste kun nen worden besteed. Hiervoor zijn door net Centraal Bureau te 's-Gravehage nog geen nor men vastgesteld. Intusschen zal de directeur van Winterhulp- Nederland afd. Haarlem gaarne de verzoeken om hulp ontvangen van hen, die meenen, dat zij voor een uitkeering uit Winterhulp in aan merking komen. Hü heeft het vertrouwen, dat, vóór de administratieve maatregelen, die nood zakelijk aan de behandeling van de aanvragen vastzitten, beëindigd zijn, bekend is in welken geest het de bedoeling is. dat de besteding der gelden zal plaats hebben. Aanvragen kunnen worden gericht tot het Bu reau Geo. Oude Gracht 47, waar formulieren voor die aanvragen ter beschikking liggen. Deze formulieren kunnen ook worden afgehaald bi) den portier op het Sadhuis, bij den Armemaad, Jansweg 39 en bij den politiepost Rijksstraat weg 24, Haarlem Noord. Op verzoek, liefst schriftelijk, wordt een aanvragformulier toege zonden. Schriftelijke aanvragen echter uitslui tend te richten tot het Bureau Ged. Oude Gracht 47. Reeds rebben enkele personen, mannen of vrouwen, zich opgegeven als medewerkers bij het inwinnen van inlichtingen, het verrichten van administratieven arbeid en bij het verder afwerken van de verzoeken om hulp. Zij die voor dezen belangrijken socialen arbeid zich alsnog beschikbaar willen stellen worden uitgenoodigd zich daarvoor schriftelijk aan te melden aan het Bureau, onder opgave van naam adres, leeftijd, enz. en onder mededee- ling voor welken specialen arbeid. Op alle gemeentehuizen in de provincie Noord-Holland hangt de Nederlandsche drie kleur halfstok vanwege het overlijden van den Commissaris der Provincie mr. dr. A. Baron Roel. In nauw verband met de distributie (die ook voor het vee beteekenis heeft) staat ook het volgende: Sinds een week is het bewaren en overhan digen van afval van levensmiddelen verplich tend. De afval-ophaaldienst werS georganiseerd door den Directeur van de Gemeente-reiniging. De stad is verdeeld in wijken en elke wijk heeft zijn vasten ophaler, waarin hij zich minstens tweemaal per week moet melden. Waar ait afval bestemd is voor de veehouders om als veevcedsel te dienen of tot duurzaam veevoeder te verwerken, wijst de directeur van de gemeente-reiniging er nog eens nadrukkelijk op, dat het bewaren van alle schillen en afval verplichtend is en men daarmede een algemeen belang dient, n.l. versterking tfan de veevoed selvoorziening. Men drage er echter zorg voor, het levens- middelenafval afzonderlijk in een aparten bak te bewaren. Er mag geen asch of ander vuil bij gevonden worden en vanzelfsprekend is het voor de dieren levensgevaarlijk, als men harde 'voorwerpen, scherven, naalden, spelden enz. er bij zou werpen. Verschillende malen moeten dieren hierdoor na veel lijden worden afge maakt. Weest dus zuinig en zorgzaam met Uw le- vensmiddelenafval Het is ten strengste verboden, dit in den vuilnisemmer te deponeeren! Het echtpaar Randolph viert zijn gouden bruiloft. Dat is reden genoeg om de leden van de familie, die in de logeerkamers van de villa in Essex geborgen kunnen worden, te vereeni gen in vertrouwelijk, feestelijk samenzijn. Nu zijn er drie -met een baby mee zelfs vier geslachten bijeen: op de eerste plaats de oudjes, die intusschen jong vfan hart zijn gebleven; dan hun kinderen, één zoon en vier dochters, waarvan er maar één getrouwd is; ten slotte de kleinkinderen, die meerendeels nog zóó jong zijn, dat één der drie bedrijven van het gezellige stuk zich kan afspelen in de kinderkamer, waaraan ook de ouderen tal van herinneringen hebben. Er zijn er nog méér: zooals de schoonzuster van de bruid, Belle, die ver in de zeventig is, maar alles doet om zich een schijn van jeugd te geven met het gevolg, dat ze afgetakeld lijkt naast de frissche grijze oma, die nu haar gouden huwelijksfeest viert. Vergeten mogen we ook niet Grace Feuning, „onze Feunie" ge noemd. wat zeggen wil, dat ze in het oude huis door de familie niet als een gedienstige wordt beschouwd al duurt het lang eer de eenige zoon, Nicholas,haar vraagt zijn vrouw te wor den. Zonder dit kleine drama van een verbor gen, kwellende liefde, die eindelijk triomfeert zou er weinig „draad" in Dodey Smith's geestig en menschkundig spel zijn. Ook al heb ben de anderen ieder voor zich hun probleem. Het zijn uiteenloopende karakters, menschen met eigenaardigheden en gebreken, zooals men ze overal kan aantreffen en die daarom in hun samenzijn zoo'n sprekend beeld van onze we reld geven. Maar al zijn ze sterk Verscheiden, de familie band houdt hen bijeen en maakt, dat ze el kander waardeeren en verdragen. Daarbij kun nen ze hun critiek hebben op de zilverharige grootmoeder, die er slag Van heeft, iedereen aan het werk te zetten, ten slotte vormt het gou den bruidspaar toch de kroon op het waarde volle familiestuk. En een dochter als Dorrit, die een mislukt leven achter zich heeft, vindt weer rust aan dat begrijpende oude hart en in de sfeer van het lang verlaten ouderhuis. Om den inhoud van het spel te kunnen ver tellen, moet men te lang aan het woord zijn. Het heeft geen voortgezette handeling in den gewonen zin; het vormt een aaneenschakeling van deels ernstige, deels humoristische tafe reeltjes, zooals de schrijver ook in andere, reeds bekende werken gaf. De wezenlijke inhoud is: de lof op het familieleven en den familieband, waar Nicholas op den feestavond zijn eenvou- digen, welgemeenden toast aan wijdt. Een pret tig stuk en een gezond stuk; in het begin wat brokkelig, later, als we de personen en hun ka rakters kennen, bijzpnder gaaf en belangwek kend omdat het zoo „echt" is. De opvoering door de tooneelgroep „Het Mas ker" onder de voortreffelijke regie van Ko Arnoldi was zoo goed als men maar wen- schen kon. Stuk voor stuk waren het levende menschen, die onze aandacht Vroegen. Het was een bonte verscheidenheid, maar er werd een ring omheen gelegd door de saamhoorigheid van den familiegeest. Of die groote menschen nu met kleurverven zaten te knoeien op de kinderkamer, of ze filosofeerden of kibbelden, kleingeestigheid of grootmoedigheid te zien ga ven, ze waren hier thuis en dat alles leefden we met hen mee. De gezellige oudjes waren Ko Arnoldi en Jacq. Royaards—Sandberg, kostelijk geteekend in hun grijze jeugd, zooals de kinderen en kleinkinderen en die er bij hoorden overtui gend naar hun aard werden voorgesteld door Hetty Beck, John Gobau, Tine Medema, Geor gette Reyewski, Jan Retël, Sophie de Vries, Jetty van Dijk—Riecker, Lies de Wind, Adolphe Rijkens en Nelly Ernst ja, de lijst is lang. maar ze verdienden allen een afzonderlijke bespreking door de zorg, die aan hun rol was besteed. Dan noemden we de jeugdige kleinkinderen nog niet: Nina Bergsma, op en top een leuke kwajongen, Rini Otte, de weerbarstige, een Heieen Pimentel, de overgevoelige. Achter ons hoorden we de naïeve, maar welgemeende op merking: „Wat spelen die kinderen goed!" Dat zegt genoeg, als men den leeftijd der overigens nog prettig jonge actrices kent De mise-en-scène was voorbeeldig en het décor frisch. Om zwakke p*Unten in de uitvoe ring aan te kunnen wijzen, zou men moeten gaan zóéken, en dat doet men niet na een voor stelling, waarvan oud en jong in de zaal zóó hartelijk, genoten heeft. Vrij velen hadden Zaterdagavond er den tocht door de duisternis voor over gehad en ze zijn niet teleurgesteld geworden. Dat is getoond door een bijzonder levendigen bijval en door mooie bloemen Voor het middelpunt van den familiekring, de goede, bezige grootmoeder. H. E. v. d. S. Zaterdag j.l. herdacht de heer A. Kemp, wa genmaker bij de Centrale Werkplaats van de Ned. Spoorwegen zijn zilveren dienstjubileum. De jubilaris werd door superieuren en collega's gehuldigd in de Centrale Werkplaats. De voor zitter van de huldigingscommissie overhandigde met een toepasselijk woord den jubilaris een theemeubel vergezeld van een oorkonde in lijst. Voorts ontving de heer Kemp van de directie een gratificatie en een oorkonde van de Ned, Spoor wegen. Door „Kindervoeding" werden in de week van 23 Nov. tot en met 30 Nov. 5832 porties warm eten verstrekt, n.l. in lokaal Rijksstraatweg 1314; Seendastraat 1130; Zoetestraat 1472; Kamper straat 958; Teijlerplein 743; voorm. Spaarndam 215. heeft VAN NIEL zijn weerga niet!" Groote Houtstraat 86 - Tel. 10371 Haarlem Op uitnoodiging van de R.K. Studieclub „Gra ficus" hield de heer J. B. van Brakel, chef- drukker te Hilversum, Zaterdagmiddag een inte ressante lezing over het drukken met water- inkten, getoetst aan de practijk. In Amerika, aldus spr„ werd het drukken met waterinkten het eerst toegepast. In ons land wordt deze methode nog zeer weinig ge bruikt. Met een pracht-serie modellen toonde spr. aan, welke resultaten er te bereiken zijn met oliehoudende en waterinkten. Drukwerken, uit gevoerd met deze waterinkten, geven veelal een matter aanzien en daardoor een voornaam ef fect. Een belangrijke factor is wel, dat men ver schillende kleuren tegelijk kan drukken. Met enkele monsters van inkten toonde spr. de dek kracht en het verschil in glans van oliehouden de en waterinkten aan. Deze leerzame lezing werd met belangstelling gevolgd en een geanimeerde bespreking, welke hierna plaats had, werd voor ieder zeer bevre digend beantwoord. In zijn slotwoord spoorde de heer van Brakel de leden en vooral de jongeren ernstig aan, zich meer te gaan toeleggen op de samenstelling van de diverse inkten, om de con clusies in de practijk toe te passen. Zondag herdacht de heer F. W. v. d. Broek den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de P.T.T. Hij ontving gisteren te zijnen huize bezoek van den directeur der Posterijen den heer J. C Smid en van den chef der bestelling en ex peditie. den heer G. H. Klunhaar, die hem na mens de administratie en directie geluk wensch- ten en vol lof over zijn grooten ijver, plichtsbe trachting en nauwkeurigheid gewaagden. De heer J. J. C. Ophuijsen, assistent P.T.T., wees namens het jubileumfonds van P.T.T.- personeel op de goede verstandhouding tusschen den jubilaris en zijn collega's en bood hem namens het genoemde fonds een fraaie electri- sche kroon aan. De heer v. d. Broek dankte voor de hem ge brachte hulde en geschenken. Vele bloemstukken tooiden de woning van den jubilaris. Tal van vrienden en leden van het P.T.T.-personeel, kwamen den heer v. d. Broek persoonlijk geluk wenschen. De politie heeft bij een rijwielhandelaar 822 rijwielbuitenbanden in beslag genomen. De han delaar verkocht de banden voor 4,95, terwijl hij eenige weken geleden voor dezelfde banden 1,75 minder had gevraagd. Op een weide aan de Zomervaart graasde tot gisterenmiddag vier uur een schaap. Nadien heeft een onbekende het beest geslacht. Slechts de huid en de ingewanden liet hij op het veld achter. De gedupeerde eigenaar deed aangifte bij de politie. (MOUTBROOD) 't Bevat al die zouten, koolhydraten en eiwitten, welke het lichaam op bouwen en in stand houden. Uitsluitend verkrijgbaar bij Smedestr., Botermarkt, Wagenweg, Zijlweg Telef. 10876 - 13714 - 12193 - 11643 21521. Evenals de wandelaar door de stikdonkere straten af en ioe graag een lichtje op zijn pad ziet schijnen, zoo waardeeren we nog meer het streven van hen, die ons in dezen geeste lijk donkeren tijd uren van amusement en ontspanning bieden zonder dat zij daarbij de pretentie hebben, dat artiestenfcloed door hun aderen vloeit. De metamorphose, die de ver- eeniging „Davoka" heeft ondergaan, is frap pant en niemand heeft eigenlijk ooft geweten, dat er onder de leden zooveel energieke en levenslustige jongelui waren, die zich niet la ten afschrikken door een dansverbod, maar al aanstonds nieuwe plannen op stapel zetten om licht te brengen In het toonlooze en trieste verduisteringsleven. Vlot, frisch en blij bracht de „Kliek"-revue gisterenavond in den Stadsschouwburg onder regie van den heer H. van Loenen „Amuse ment zonder end" voor het voetlicht, dat een bonte reeks was van kleurige baletten, hu moristische sketches en populaire muziek. Iedere tijd heeft zijn voor en tegen en van beiden hebben de schrijvers van de revue teksten geprofiteerd om een zoo voordeelig mogelijk en aantrekkelijk geheel te maken, al werd er somtijds te veel gewaagd. „Het radicale middel", de beste sketch, die wij zagen, werd vlot en vooral door den Buochusminnenden echtgenoot met veel brio geacteerd. De balletgirls onder de vaardige lefding van mej. Tonny Hoogeveen weerden zich goed en dank zij de uitstekend verzorgde costumeering en grime gaven zij fn Uncle's Sam New Style Show, de Afrikaansche Show „Ons ga trou" en „Romantiek in Venetië" bekoorlijke en goed verzorgde prestaties, die bewezen dat ook amateurs in de balletkunst een goed fi guur kunnen slaan. Het feest van vreugde zou niet volmaakt geweest zijn, als er tusschen die mengeling van humor en komische schetsen niet een artis tieke toon had geklonken. Maar ook daarvoor heeft de revuelefding gezorgd. Het prachtig levende Frans Halsschilderij in zijn kunstzin nige samenstelling en decoratie en het opmer kelijk voealistische optreden van mej. T. Hoogeveen met haar glasheldere sopraanstem in „Plaisir d'amour" en de opera-parodie „Amore di Sevilla" toonden, dat voor iederen smaak aandacht in het programma was be steed. Als bijzondere attractie bracht de heer H. Bergman en zijn partner foxtrot, Engelsche wals en tango voor het voetlicht, dat door de aanwezigen bijzonder op prijs werd gesteld. De „Kliek"-revue heeft met medewerking van de mandolineclub „Bandora" en het revue orkest o.l.v. J Nibberin.g groot succes gehad en dat dit verdiend was zeiden de vele open doekjes wel. Hun spel was spontaan en spoe- die hopen we hen weer met dezelfde animo in den Schouwburg te zien, niet met verduiste ringspapier maar met lachbonnen, waar je nooit genoeg van kan hamsteren. Men deelt ons het volgende mede: Vandaag was het de laatste maal, dat me vrouw Dr. J. van Gilsevan West als medische leidster op „Zuigelingenzorg" werkzaam was. Daar de vertrekkende dokteres den wensch te kennen had gegeven in alle stilte heen te gaan, ontbraken hier ten eenenmale de toespraken, bloemen en geschenken, die bij een dergelijk afscheid behooren. Slechts een enkele inge wijde wist, dat het onherroepelijk de laatste keef was, dat men door Dr. van Gilse werd ge holpen. Bijna 28 jaar heeft deze arts in alle beschei denheid de vereeniging met haar kennis, er varing en tact gediend. Haar spreekuren be hoorden tot de best bezochte van alle bureaux. Er werd hier grondig gewerkt, er werden zéér precieze adviezen gegeven. Al duurden de zit tingen hierdoor misschien wat lr.ng, de moeders hadden dit er best voor over, omdat zij wis ten dat er niets over het hoofd werd gezien en de dokter het zich niet gemakkelijk maakte. Duizenden jonge Haarlemmers heeft zij op deze wijze in den loop der jaren door de moeilijk heden der eerste levensperiode heengeholpen, en daardoor zeker tientallen menschenlevens gered. Den laatsten tijd kwam het herhaalde lijk voor, dat zij voedingsadviezen gaf aan kin deren, wier vader of moeder zij meer dan een kwart eeuw geleden óók geholpen had. Ook als bestuurslid heeft zij vele jaren voor Zuigelingenzorg gewerkt; van haar moedercur sussen ging steeds groote roep uit. Sinds 1930 met haar echtgenoot, den bekenden hoogleeraar van Gilse, te Leiden woonachtig, kwam zij eenige malen per week voor haar zui gelingen naar Haarlem, totdat dit heen- en weer trekken haar ten slotte wat bezwaarlijk werd; wij zijn er echter van overtuigd, dat dit af scheid haar zelf in de allereerste plaats zwaar zal vallen. Den trouwen bezoeksters van haar spreekuren, die dit lezen, zal het zeker interesseeren te ver nemen, dat het spreekuur in Haarlem-Noord door Dr. MazeeDeinum zal worden overgeno- Ernstige aanrijding Zondagmorgen wilde de 46-jarige de H., wonende alhier, vanaf de Kerk- laan den Heerenweg oversteken in de richting Bennebroek. Vanuit de richting Haarlem na derde een auto, die voorrang had, doch de H. meende nog wel over te kunnen steken, met het noodlottig gevolg dat de wielrijder door het rechter spartbord gegrepen werd en tegen den grond werd 'geslingerd. Dr. Layendecker, die spoedig ter plaatse was constateerde een schedelbasisfractuur. Het slachtoffer is per ziekenauto naar de Maria- stichting overgebracht. Het handtaschje terecht De vorige week werd op een avond bij een automatiek aan den Binnenweg alhier een handtaschje uit een fiets- tasch gestolen. Zaterdagmiddag is het taschje met inhoud teruggevonden op het terrein der R. K. kerk aan het Valkenburgerplein, alleen het geld was er uit verdwenen. De politie zoekt naar deD dader. Ook bijltjes en emmers terecht De vorige week werden uit een garage, die tijdelijk als timmerwerkplaats is ingericht, een aantal zin ken emmers en bijltjes ontvreemd. De dief is vermoedelijk door het uitgebreid politie-onderzoek wat angstig geworden en heeft het gestolene weer gedeponeerd in een poort naast bedoelde garage. De winkeliers vereeniging „Wijkeroog" organi seert op 14 December een feest voor kinderer van 7 tot en met 15 jaar in de Hoscoop „De Pont." Tegen inlevering van een zeker aantal W.P.W.-zegels krijgt men gratis toegang. De omzet in de Rij ksvischafslag bedroeg in de afgeloopen maand f 484.372 tegen f 785.869 in dezelfde maand van 1939. De omzet over de eerste elf maanden van dit jaar liep terug van f 5.849.545.13 in 1939 tot f 2.853.807.57 in dit jaar. Het St. Nicolaasfeest van de R.K. Speeltuin- vereeniging „Vrij en Blij", dat oorspronkelijk was vastgesteld op Woensdag 4 December, zal thans verzet worden op Zaterdag 7 December, des namiddags 2 uur in het Patronaatsgebouw. Al leen kinderen van de leden van „Vrij en Blij" hebben hier toegang. De R.K. Vrouwenbond, afd. IJmuiden-Oost zal haar leden een filmmiddag aanbieden. Deze filmvoorstelling zal plaats vinden a.s. Zondag middag om half drie in het Patronaatsgebouw. De R.K. Volksbond, kring IJmuiden-Oost, houdt op Zondag 15 December as. een feest- vergadering. Hier zal o.m. ook het woord ge voerd worden door een lid van het hoofdbe stuur. De vergadering zal worden belegd in het St. Fidelisgebouw. Opbrengst collecte Winterhulp. De in onze gemeente gehouden collecte voor de Winterhulp heeft 2140.94 opgebracht, welk bedrag nog dient te worden verhoogd met enkele toezeg gingen. men, en dat op de Nieuwe Gracht door Dr. van der Meulen. Een slager in Haarlem-Noord verkocht paar- denvleesch voor rundvleesch. En hij ging zelfs zoover, dat hij voor de paardebiefstuk, welke vrij van distributie is, bonnen van de koopers durfde vragen. Toen de politie hem daarvoor ter verantwoording riep, beweerde de slager, dat al het vleesch dat hij verkocht rundvleesch was. Maar bij een controle in het slachthuis bleek het tegendeel. Bovendien kwam aan het licht, dat de slager, toen hij een pond ossengehakt aan een montessorischool moest afleveren, een pond paardengehakt had laten brengen, waarin nota bene een aardappel was verwerkt, om aan het geheel een vettig tintje te geven. Thans heeft de slager een proces-verbaal in zijn zak. Geboren: 28 November: Z. Terhoeven—Jan sen, dochter; 29 November: J. C. van de Gevel—Muller, dochter; A. van de Linde—Gorter, zoon; 30 November: G. W. BoelsmaHulleman, 2 dochters; A. M. Dunhoven—Brouwer, dochter; S. Verlaanvan der Zwart, dochter; A. A. van GoorPellemans, zoon; 1 December: A. M. Rijs—van der Horst, doch- 2 December: P. G. Luiten—van Schaik, doch ter; C. G. Gerrits—Sommer, dochter. Overleden: 29 December: D., 11 jaar, zoon van D. Draaisma, Kamperlaan; C. Heijblom— Waaijer, 76 jaar, Sparenbergstraat; A. Baron Röell, 76 jaar, Nieuwe Gracht; A. M. C. Dozy Evers, 78 jaar, Kleine Houtweg; 30 November: C. van Troost—Herman, 48 jaar, Gen. Bothastraat; 1 December: M. Broekman—Wesseling, 77 jaar, Tafelbergstraat. Voor de le klas competitie van bovengenoem- den bond speelde T.E.P., onderafd. der St. Jo- zefsgezellenver Haarlem I, Frans Halsplein, haar derden wedstrijd in Amsterdam tegen het oude D.I.D. aan de Stadhouderskade. De Haarlemmers, die beduidend sterker wa ren, wonnen verdiend met 6—14 en namen met hun 3 gespeeld en 3 gewonnen wedstrijden fraai de leiding in hun afdeeling. De bordpunten werden behaald door: D.I.D—T.E.P. 1. G. BelderokH. Rump 20 2. P. Zijlstra—P. Hollenberg 0—2 3. N. Groot—B. v. d. Kroft 0—2 4. H. Blokdijk Snz.J. Spijkers 2—0 5. J. BouwmeesterJ. v. d. Kroft 02 6.A. SipsD. Rump 20 7. H. Blokdijk Jnz.A. v. Loenen 0—2 8. H. ZwaneveldC. Koek 02 9. H. v. Susteren—P. Klaver 0—2 10. A. HelslootJ. Dijt 0—2 Uitslag 6—14 Derde klas A afd. I Q.S.C. 7 6 i 0 I 12 25—11 Zaandijk 7 5 -1 1 11 14— 5 Z.V.V. 7 4 2 1 10 17— 5 G.V.O. 8 4 0 4 8 18—21 Hollandia 8 3 1 4 7 18—21 Purmerstein 8 3 1 4 7 13—18 Always Forward 7 2 0 5 4 14—28 St. George 5 0 2 3 2 8—14 K.V.V. 7 0 2 5 2 8—13 Vierde klas I afd. I Zaanlandia 10 7 2 1 16 26—13 Verkade 9 7 0 2 14 35—20 Assendelft 8 4 2 2 10 19—11 O.F.C. 7 4 1 2 9 14—13 Zilvermeeuwen 8 4 1 3 9 15—17 Westzaan 7 4 0 3 8 16—11 Meervogels 8 3 2 3 8 20—17 B.P.C. 9 2 2 5 6 9—13 Gold Star 6 1 1 4 3 11—20 C.S.V. 4 1 0 3 2 10—16 Ontwaakt 8 0 2 6 2 8—25 Vitesse 4 0 1 3 1 7—14 Ondanks dat Hillinen bijna den geheelen wedstrijd een veldmeerderheid aan den dag legde, heeft zij toch een zware nederlaag gele den en in hoofdzaak was dit te wijten aan de verdediging, die de eene fout op de andere sta pelde. Voor de rust hebben de bezoekers al driemaal gedoelpunt. In de tweede helft komt Hillinen verwoed opzetten en dringt Tonegido op eigen helft terug. Twee goede doelpunten zijn het resultaat en met den stand 23 is er voor Hillinen nog alle hoop. Een kans op den gelijkmaker gaat verloren, als Braam een straf schop recht op den doelman schiet. Onophou delijk is de achterhoede de kluts kwijt bij de enkele aanvallen der Voorburgers en het re gent goals. Bij den stand 2—7 wordt het vol houden van de Hillinen-voorhoede bekroond met een doelpunt. In hotel „Pays-Bas" te Utrecht heeft de di recteur van de rijksseruminrichting te Rotter dam dr. L. F. D. E. Lourens Zaterdagmiddag afscheid genomen van het ambtelijke leven we gens het bereiken van den pensioen-gerechtigden leeftijd. Groot was de belangstelling voor dit officieele afscheid, waarvoor tientallen dieren artsen uit alle deelen van het land naar Utrecht waren gekomen. Dr. Lourens, die met zijn naaste familieleden door prof. Berger werd binnengeleid, werd met een hartelijk applaus ontvangen. Aan mevr. Lourens werden fraaie bouquetten orchideeën aangeboden. De voorzitter van het huldigingscomité prof. dr. H. C. L. E. Berger uit Den Haag, directeur van het staatstoezicht op de veeartsenij, wees op het verschil tusschen hen, die in volle vrij heid en onafhankelijkheid hun taak neerleggen en dit voorgoed afscheid nemen door dr Lou rens. Deze toch heeft als ambtenaar het voor echt gehad met wiskund'ge zekerheid te weten, op welk tijdstip hij ambteloos burger wordt. Teruggaande in zijn herinnering belichtte prof. Berger de figuur van dr. Lourens. Gedurende de 15 jaren van samenwerking heeft spr. de alleraangenaamste herinneringen aan dr. Jjourens, dien hij leerde kennen, zoo wel als mensch en als wetenschappelijk func tionaris. als hoogst betrouwbaar en vol toe wijding en ijver voor de taak, voor welke hij zoo hoogst bekwaam was. Spr herinnerde daarbij aan de internatio nale bijeenkomsten. Met zijn bescheiden aard Stadsschouwburg: Nederlandsche Balletgroep, 2.30 en 7.30 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling moderne grafische kunst 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Na jaarstentoonstelling van schilderijen en teeke- ningen, 10 tot 5 uur. Rembrandt: „De Postmeester", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace; „De moordzaak Holm", 2 uur, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Op stap", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Verbannen", voor geestelijk volwassenen, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „Watt en Half Watt", 7.30 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling moderne grafische kunst, 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Na- jaarstentonostelling van schilderijen en teeke- ningen, 105 uur. Rembrandt: „De Postmeester", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „De moordzaak Holm", 2 uur, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Op stap", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Verbannen", voor geestelijk vol wassenen, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „Watt en Half Watt", 7.30 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat -6, tel. 10378; Fa. Bege- mann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 98, teL 28197. De fijne prosateur, die de „Overpeinzingen van een Bramenzoeker" schreef, prof. R. N. Roland Holst, mocht over het begrip van het monu mentale in de kunst en al hetgeen daarmede in verbinding staat, wel eens denkbeelden ver dedigen, waarin de verstandigheid scheen uit te wijken voor de koppigheid: hij vertoonde daarbij, behoudens de overtuigingskracht van een groot man (die zich immers ook kan ver gissen in zijn overtuiging) altijd de beminnelijk heid van een warm levenskunstenaar. Verge lijkt men zijn korten, pittigen betoogtrant met dien van den vijf jaar ouderen Jan Veth, dan is Roland Holst veel minder teekenachtig in zijn woordkeus en dientengevolge veel minder plastisch realist. Veth overtuigt door iets te zeggen, Roland Holst wekt soms argwaan door iets te beweren. Veth is precies en wordt boos, wanneer hem iets niet aanstaat. Roland Holst neigt naar het lyrische, maar blijft ironisch, zelfs wanneer hem iets bevalt. Jan Veth is altijd artiest. Roland Holst is wel eens artistiek. Een mooie wereld is voor Veth een wisselende we reld, voor Roland Holst een geordende we reld. Bij den een is de compositie een stuk na tuur, bij den ander is de natuur nog altijd een stuk compositie: bij Veth zal men dan ook ver geefs naar zulkeen zin zoeken. „Die zachte overgave, de diepe en volle troost over 't leven die het wezen is van de hoogste kunst, het deel eeuwigheid, dat in kunst naast en met de gespierde tijdelijkheid moet leven". Voor Veth is zulk een zin te „mooi", maar het is geen volzin, en je ziet er zoo weinig bij. Of om het grover te zeggen „je schiet er zoo weinig mee op". Veth mijmert ook graag, maar hij laat de aandacht niet verwazen. Roland Holst is daarentegen edeler van in tentie. Hij is meer een „zoeker". In zijn proza ligt de adeldom van het karakter ontvouwd, naar alle kanten ontplooid. Bij Veth blijven er plooien dicht. Ziedaar de verschilpunten tusschen twee meesters van de beeldende kunst, die tevens een gaaf talent bezaten als prozaschrijver. Beider boeken zullen blijven voortbestaan. Fijne menschen zullen die boeken gaarne raadplegen. De hoofdstukken zijn soms korter dan de bladzijden (beiden overdreven die bondigheid wel eens een tikje) maar in elk hoofdstuk staat veel. Roland Holst bezorgde zelf twee deelen pro za „Over Kunst en Kunstenaars". Nu hij over leden is, verzamelde A. M. Hammacher een derden bundel, over verschillende onderwer pen, die volgens Mevrouw Henriëtte Roland Holst-van der Schalk niet is ontstaan „uit het bijeenharken van aren, overgebleven op een akker, welks oogst feitelijk was binnen gehaald". Een deel van deze opstellen in hoofdzaak de lange stukken sluit inderdaad bij de vorige bundels aan en voltooit ze. Een ander deel de korte reacties en soms zeer ironische noti ties is meer uitsluitend van belang voor de waardeering van de figuur Roland Holst. Het geheel is echter, in doorgaans zuiver, vaak rijk proza, essayistisch werk van de edelste soort. Het houdt veel oorspronkelijks in, het verbe tert dikwijls een ten onrechte algemeene op vatting, het stemt tot mijmeren of tot onder zoeken, het wekt verlangen naar edeler levens vormen. Deze posthume bundel kreeg den titel „In en buiten het tij", met den ondertitel „Nagelaten Beschouwingen en Herdenkingen". De uitge ver ervan is J. M. Meulenhoff, te Amsterdam. was Dr. Lourens daar een zeer geziene per soonlijkheid. Spr. memoreerde de totstandkoming van d» nieuwe rijksseruminrichting en zeide, dat land bouwend Nederland en vooral ook de dieren artsen zeer aan dr. Lourens zijn verplicht. Hierna werd op plechtige wijze onthuld het geschilderde portret van dr. Lourens van den Haagschen kunstschilder Ype Wenning, die zelf de onthulling verrichtte Namens de collega's bood Dr. 't Hoofd een prachtige pendule aan. De derde spreker was Dr. B. J. C. te Hennepe, de opvolger van Dr. Lourens als directeur van de rijksseruminrichting. Namens de Mij. voor diergeneeskunde sprak Prof. Dr. E. J. Schornagel, die speciaal het sympathieke karakter van Dr Lourens naar vo ren bracht. De laatste spreker, die Dr Lourens huldigde, was de heer D. Hendrikse, dierenarts, namens de practiseerende collega's.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2