i'iiiurs De rede van prof. dr. J. v. Dam Aspirin De moord op den veekoopman Welke bonnen zijn geldig? ■LJrabella door bertha ruck a Opbrengsten van de W interhulpcollecte GRU TTERSWAREN: MAANDAG 2 DECEMBER 1940 döO\£l*i. fuidS! Kerkelijk leven MARKTEN de verschrikkelijke WAAROMMIJN LAMP ERUIT GFDRMID? MN KEUKENLAMP IS STUK EN IK KOOP GEEN/-^NIEUWE GEZELLIGE BOEL... NERGENS BFHOORIIJK] LICHT MEER lampei JUISTAZ^ GEEN /PH'K^ MISTROOSTIG v SLECHT VERLICHT HUIS.' GEZELLIG ZOO MET GOED LICHT JE KNAPT HIER •S AVONDS OP Stroombezumïgmg behoeft niet te leiclen tót een somber, slecht verlicht huis. Vervang Uw lampen door Philipslampen en U bespaart ter* stond tot 20% op Uw stroom, zonder dat II, zichzelf aan licht tekort doet! H Heemkunde Woord tot de leerlingen Studenten! Boerderij afgebrand Het vee gered mi Het ECHTE is niet te vervangen TRAGISCH STERFGEVAL ERNSTIG ONGEVAL TE MAARSSEN Benoemingen in het bisdom 's-Hertogenbosch Hooge Raad verwerpt het cassatieberoep Door duisternis te water geraakt en verdronken Twee mannen verdronken Wegens prijsopdrijving gearresteerd Godsdienst-examen Na aanrijding overleden ISifArlit (Vervolg van pagina 1) He denk aan een vorm van onderwijs, waarbij taal en letterkunde, cultuur- en kunstgeschie denis, aardrijkskunde en volkskunde zullen wor den vereenigd tot een heemkunde, als ik dit betrekkelijk nieuwe woord mag gebruiken, die de kennis ontrent de schatten der Nederlandsche cultuur zal kunnen verspreiden. Dat naast deze uitbreiding het thans reeds overbelaste onderwijs een zekere versobering zal moeten ondergaan, spreekt, dunkt mij, vanzelf. Van u, Nederlandsche leeraren en onderwijzers, moet het Nederlandsche volk het offer vragen, zoo noodig met ter zijde stelling van uw per soonlijke gevoelens en overtuigingen ten aan zien van leerstof en methode, de aan uw hoede toevertrouwde kinderen mede op te voeden tot Nederlanders, die in staat zijn, zich harmonisch aan te passen in de nieuwe wereld, die door dezen oorlog zal ontstaan. Thans nog een woord tot hen, die opgevoed worden, de leerlingen der Nederlandsche scho len, universiteiten en hoogescholen. Tot de leerlingen der lagere scholen wil ik kort zijn, omdat zij, gelukkig voor hen, nog weinig begrip hebben van de groote gebeurtenissen van het heden. Ik weet. dat er onder jullie veel over politiek, over den oorlog en over al het nieuwe, dat er op straat te zien is, wordt gepraat en geruzied. Laat dat, en praat over de dingen van je eigen leven. Ik kan jullie beloven, dat we wat meer tijd gaan geven aan gymnastiek en sport! Jullie, leerlingen van de middelbare scholen, bent er lang niet het slechtst aan toe! Jullie hebt het voorrecht, wanneer jullie over eenige jaren de maatschappij binnenstapt, een, naar wij allen hopen en verwachten, vredige en ^evredigde wereld open te zien staan, een we reld, die plaats biedt aan een ieder, die zijn handen uit de mouwen weet te steken, zijn hoofd weet te gebruiken en de kunst verstaat, te profiteeren van al wat jullie thans leert. Maar.... jullie bent je van dat voorrecht maar nauwelijks bewust. De leerlingen van de middelbare scholen zijn verdeeld in tal van groepen en gewikkeld in tal van poli tieke twisten en harrewarrerijen. Ik geef jullie den goedgemeenden raad: houdt daar mee op. Weet, dat jullie samen eens de we reld moet opbouwen, kweekt die gezindheid reeds nu in jullie binnenste aan. Weest ervan overtuigd, dat zij, die jullie opzetten tot dien strijd, geenszins het welzijn van het Nederlandsche volk beoogen en wellicht zijn ondergang veroorzaken. Geeft elkaar ook bij ernstige verschillen van meening de hand en weest, wat in een tijd als deze noodzake lijk is, kameraden! En dan een woord tot de studenten! Het valt mij gemakkelijk, tot u te spreken, omdat ik door jarenlange practijk gewend ben, met u om te gaan en in dien omgang nooit eenigen wan klank heb ervaren, ja, uit den omgang met u steeds weer nieuwe kracht heb geput! Maar het valt mij ook moeilijk, omdat het experimenteele beeld, dat ik mij van u, stu- MENSCHEN EN GOD een titel waarachter zich vele en zeer uiteen lopende boekwerken zouden kurmen ver schuilen. Maar MENSCHEN EN GOD is de titel die Pieter van der Meer de Walcheren koos voor zijn nieuwe dagboek. Een adembenemend, tot op het gebeente der dingen woelend boek. Een leven zoals er weinig geleefd zijn! In heel linnen band, bij intekening op de 2 delen a f 3.90 per deel. Deel I is zojuist verschenen en alom in de boekhandel verkrijgbaar. Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht. denten, heb gevormd, zoo weinig schijnt te kloppen met de werkelijkheid, zooals ik die uit mededeelingen van de meest verschillen de universitaire centra meen te moeten op maken. (Het heeft geen zin struisvogelpolitiek te spelen: er zijn reeds hoogescholen door de Duitsche overheid gesloten en er zullen meer volgen, wanneer gij niet na de Kerst- vacantie tot bezinning bent gekomen). Gij zijn ontevreden en gij uit dat op een wijze, waarmede gij niemand in het land, ook niet dengenen, voor wie gij optreedt, eenig goed doet en waarmee gij niemand in het land meer schaadt dan juist u zelvel Want de sluiting der universiteiten beteekent niet slechts, dat aan u het voorrecht ontnomen wordt, aan onze voeten te zitten en aan ons, om u wijsheid mede te geven. Dat ware te verdragen vooral omdat u in dat opzicht aan lange vacanties bent gewend. Maar het heele werk staat stil, het practische werk, dat voor velen den weg naar de maatschappij beteekent. Uw eigen ontwikkeling wordt ernstig geschaad! Uw houding is negatief en afbrekend. Kijk eens, in rustige tijden wil ik graag aan studenten het recht toekennen, ontevreden te zijn met den gang van zaken. Als gij dat niet was, dan zou er van u later in de maat schappij geen vernieuwing uitgaan. Gij moogt ook nu nog gerust aan ons ouderen verwijten, dat wij ons te weinig hebben verzet tegen de sleur, die de dingen liet komen, zooals ze kwamen. Maar dit is geen tijd voor mopperen en opstandigheid. Het is een tijd, waarin veel werk moet worden verzet, waarin opge bouwd moet worden. Daartoe is tucht noo dig, en tucht is verreweg het best te ver dragen in den vorm van zelftucht! Ik hoop en verwacht van u, Nederlandsche studen ten, dat u in deze vacantie den weg naar deze mooiste menschelüke eigenschap zult vinden. Velen van u zijn soldaat geweest. Sommigen van u, voortreffelijke specimina van het genus studiosorum, heb ik in de mobilisatie zelf van nabij loeren kennen. De soldaat kankert, tot dat hij zijn handen uit de mouwen moet ste ken; dan wordt hij flink en laat het moppe ren. In dat stadium bevindt gij u thans ook: de maatschappij wacht op u, zij heeft u noo dig, om mede te werken aan den opbouw van Nederland, van Europa, ja, van geheel de wereld. Dit geld voor ons allen, ouders en kinderen, opvoeders en opgevoeden. Wij allen, Nederlanders, moeten ons voor bereiden op een wereld, die anders zal zijn dan zij vroeger was en die, naar wij vurig ho pen, beter zal worden dan de wereld, die In Versailles werd geconstrueerd. Ik doe daarom een beroep op u allen, Nederlanders, om posi tief te willen zijn en mede te werken aan ons aller toekomst! Nederlanders, het moet, voor Nederland! Ik dank u voor uw aandacht." Zondagavond brak In de boerderij van den heer C. Verbeek te Blija, gemeente Ferwerde- radeel, brand uit op het oogenblik, dat men bezig was de koeien te melken. Het vuur greep snel om zich heen en vond gretig voedsel in een grooten voorraad hooi en stroo. Het vee wist men naar buiten te drijven. Mid delerwijl was de brandweer den strijd tegen het vuur begonnen met een straal op de waterlei ding. Toen de motorspuit uit Ferwerd arriveerde, kon men krachtdadiger optreden. Hieraan is het te danken dat de omliggende gebouwen behou den bleven. Huis en inboedel, schuur en voorraden gingen echter verloren. Dal geldt zeer zeker ook voor ge neesmiddelen. Neem ASPIRIN dan weet U, het betrouwbaarste en zuiverste middel te hebben tegen verkoudheid, griep en rheumatiek. Let op den oranfeband.' Zaterdagavond omstreeks half acht is de 21- jarige mej. M. aan de Turfmarkt te Delft, door de duisternis misleid, te water geraakt. Na op het droge te zijn gebracht ging zij schijnbaar zonder letsel naar het hüis van de familie, bij wie zij in betrekking was. Eenige uren later moest men den dokter ontbieden, daar de toestand van het meisje zienderoogen achteruitging. Des nachts om half een is zij in het R. K. Ziekenhuis overleden. Op het weggedeelte, waar de afrit van de hooge brug over het Merwedekanaal op den Rijksstraatweg uitloopt, Is Vrijdagavond te Maarssen een vrij ernstig ongeval gebeurd. Even na vijf uur kwam de circa 55-jarige S. G., wonende te Maarssen, per rijwiel van de hooge brug en wilde den Straatweg oversteken, om op het rijwielpad te komen. Van de andere zijde naderde met vrü groote snelheid een per sonenauto, welke door G. niet werd gezien, met het gevolg, dat hij werd aangereden. Met een hersenschudding en ernstige verwondingen werd hij opgenomen door de zuster en den huisbewaarder van het „Groene Kruis", door wie hij naar het huis van Dr J. J. S. Eyma aan den Kerkweg werd vervoerd. Nadat deze de wonden had gekramd en verbonden, is de man per rader-brancard naar zijn woning vervoerd. Z. H. Exc. de bisschop van 's-Hertogenbosch heeft benoemd tot Librorum Censor den wel- eerw. pater Corn. Keulers M.S.C. te Tilburg. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van den 29-jarigen Rotterdamschen koopman R. A., die terzake van moord op den veekoopman C. G. van der Horst te Lefdschendam door het gerechtshof te 's-Gravenhage Is veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. De Hooge Raad heeft heden het cassatie beroep verworpen. De Winterhulpcollecte heeft In Amsterdam f 42.000 opgebracht, te Utrecht f 6840 Zondagmorgen omsrteeks half acht is de 23- jarige mej. J. Meijer, gewoond hebbende in de Witte van Haemstedestraat te Rotterdam door de duisternis misleid in 't water van de Nieuwe Haven geraakt en verdronken. Na twee en een half uur dreggen heeft de politie het lijk op gehaald, waarna het naar de begraafplaats „Crooswijk" is overgebracht. In den vroegen morgen zijn te Amsterdam twee mannen, die op weg waren naar hun werk, door de duisternis misleid in de Elands gracht bij de Nieuwe Teertuinen geraakt. Voor bijgangers brachten den eenen man op den kant, waar bleek, dat hij reeds overleden was. Toen het licht was geworden heeft men het tweede lijk drijvende gevonden. De G. G. en G. D. heeft de stoffelijke resten naar het Bin nengasthuis overgebracht. De politie te Zutphen heeft in het huis van be- waring ingesloten den Amsterdamschen koop- man I. van W. en den Amsterdamschen kan toorbediende L. M. P., alsmede den Deventer koopman R. B. Zij worden er van verdacht, zich op de markt te Zutphen te hebben schuldig ge maakt aan prijsopdrijving. Voor het eindexamen godsdienst, afgenomen door de Bisschoppelijke gecommitteerden, be haalden het diploma: zr. Calista, zr. Joannetta, zr. Jozetta, zr. Mirjam (van de Congregatie van Tilburg). Leekenverpleegsters: zr. Th. Dankelman, zr. M. Esser, zr. G. Höppener, zr. S. Loven, zr. N. Tromp. De 53-jarige heer Y. Hofstee te Heerenveen, die op den Burgemeester Falkenweg door een auto werd overreden en in ernstigen toestand naar een zizkenhuis moest worden vervoerd, is daar aan zijn kwetsuren bezweken. MEDEMBLIK, 30 Nov. „St. Jozef". Bloemkool le soort 13.00, Idem 2e soort 9.50, Idem 3e soort 6.50, Roode kool 13.25, Gele kool 3.25', Witte kool 2.50. Bleten 2.50? Uien 2.00, Andijvie 3.50, Peen 3.00. BOVENKARSPEL, 29 Nov. „De Tuinbouw". 15 baal aardappelen. Eigenh. 1.75, kleine 1.85, grol 1.75. 162.000 stuks bloemkool, le srt. 13, 2de 9.50, 3e 6.50 p. 100 stuks. 9600 Kg. stek 3.00—3.10 p. 100 Kg. 10500 Kg. bieten, midd. 2.50, kl. 2.50, mod to 1.90—2 p. 100 kg. 1800 Kg. roode kool 3.25 p. 100 Kg. 36000 Kg. 'gele kool 3.15 p. 100 Kg. 9500 Kg. witte kool 2.50—3.00 p. 100 Kg. 1350 Kg. Breekpeen, A, B en C 3.00 p. 100 Kg. 1750 Kg uien, groote 4.00. drielingen 4.00. nep 4.00 p. 100 Kg. 550 Kg. spruitkool 14.25 p. 100 Kg. AVENHORN, 30 Nov. Coöp. Land- en Tutnbouw- en Marktvereeniglng Avenhorn en Omstreken. 2150 Kg. roode kool 3.25, 68700 Kg. gele kool 2.30 —3.25, 3750 Kg Chineesche witte kool 1.70—2.40, 2150 Kg. uien gewone maat 4.00, drielingen 4.00, nep 2.302.90. 6500 Kg. bieten, groote 2.50, kleine 2.50. 98850 Kg. wortelen, Flakkee verbeterde 3.00, alles per 100 Kg. TER AAR. 30 Nov. Centrale Veiling. Andijvie 0.10—0.27, Boerenkool 0.190.21, Waschpeen 4.10 4.50. Bospeen 3.504.00. Uien 3.604.00, Prei 3.20 4.20, Spruitkool 14.25, Chineesche kool 1.001.50, Groene Savoye 3.25. Knolrapen 1.20, Witlof 8.80 15.20, Selderij 1.60, Peterselie 1.401.60, Sla 170— 2.90, Bloemkool 0.030.13. WARMENHUIZEN, 29 Nov. Roode kool 3.25, idem 2e soort 33.25, Gele kool 3.25, Witte kool 2.50, Deensche witte kool 3.00, Peen 3.00. NOORD-SCHARWOUDE, 2 Dec. 10.600 kg. roode Bon Geldigheidsduur Hoeveelheid BROOD 16 17 t/m 8 December t/m 15 December L25 gram roggebrooc of 100 gram ander brood of 1 rantsoe. gebak Broodbon boekte BLOEM 2 t/m 29 December - 65 gram rogge brood of 50 gram ander brood of M> rantsoen gebak ^t 35 gram meel of bloem Bloemkaart KOFFIE of THEE 81 t/m 20 December balt pond koftie of 75 gram thee Aigem. distributie bonboekle SUIKER 16 t/m 6 December 1 Kilogram Aigem. distributte- bonboekje VLEESCH 10 t/m 8 December 1 ons vleescb 01 vet of 1 rantsoen vieeschwaren Vleeschkaart VLEESCH- WAREN 10 t/m 8 December 1 rantsoen Vleeschkaart VET 18 19 t/m 6 December t/m 13 December pond margarine of boter p. boter of mar garine of 2 ons vet V etkaart BOTER 18 19 t/m 6 December t/m 13 December pond boter ot margarine p. boter of mar garine of 2 ons vet Boterkaart SLAOLIE 21 van 14 Dec. t/m 27 December y2 fl. slaolie of p. boter of margarine Boter- of vetkaart KAAS 24 49—SO 62—63 t/m 8 December t/m 29 December 1 ons Aigem distributie bonboekle EIEREN 37 36 t/m 8 December t/m 15 December 1 el Aigem distributie bonboekje PETROLEUM Periode 13 Periode 7 t'm 15 December t/m 29 December voor verlichting 2 liter Voor de keuken Zegel BRANDSTOFFEN 4 lm 7 8 I'm 11 7 t/m 14 t/m 14 December t/m 14 December of later t/m 14 December i eenneio i eenheid turl laiei geldig voor andere brandstoffen 1 eenheid Brandstoffenkaar* haarden-kacbels Brandstof fenkaart ..centr. verwarm ZEEP 29 t/m 6 December 1 rantsoen Aigem distributie bonboekje SCHEERZEEP 116 t/m 31 December 50 gram scheerzeep of een tube scheer crème of een pot scheerzeep Scheerzeep bonner Peulvruchten 56 t/m 16 December 1 pond Aigem distributie bonboekje R()st of Rijstemeel of Gruttenmeci 43 t/m 27 December y* pond Aigem. distributie bonboekje Havermout, ha vervlokken, ha- verbloem of aard- appelmeelvlokken 83 (Zie ook hieronder t/m 27 December H pond Aigem. distributie bonboekje Gort of Gortmout of Grutten 83 en 88 t/m 27 December Vi pond Aigem distributie, bonboekle Maizena, gries- meel. sago, aard appelmeel of puddingpoeder 93 t/m 27 December 1 ons Aigem. distributie bonboekje Macaroni of Vermicelli of Spaghetti 98 t/m 27 December 1 ons Aigem. distri butie- bonboekje Rantsoen gebak 160 gram koek (ontbijtkoeki 140 gram speculaas; 200 gram andere koekjes, ni gram biscuits en wafels; 75 gram beschuit. 300 gram cake; 600 gram gebakjes. 600 gram taart: 500 gram gevuld groot korstgebak boterletter e.d.); 400 gram gevuld klein korstgenak (amandelbroodjes e.d.i; een hoeveelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Rantsoen vieeschwaren 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en gerookte worstsoorten100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst125 gram leverartike len. tongenworst en nierbrood; 150 gram bloedworst. 1 eenheid brandstoffen 1 fi.L. anthraclet of steenkool; 75 K.G. industrie- ot elerbrlketten110 KG. bruinkoolbriketten; 2 H.L. cokes; 175 K.G fabrieksturf195 K.G. persturf (300 stuks j 200 K.G. baggerturf (450 stuks)200 K.G. overige soorten turf Rantsoen zeep 150 gram toiletzeep; 120 gram huishoudzeep200 gram zachte zeep; 250 gram zeep poeder; 125 gram zeepvlokken 250 gram zelfwerkende waschmidd.200 gram vloeib zeep kool 4.00, 20.800 kg. gele kool 3.50, 16.100 kg. Deensche witte kool 3.10, 4900 kg. peen 3.30. HOORN, 30 Nov. Veemarkt. Geen aanvoer. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Dec. 20.200 kg. roode kool 4.00, 58.200 kg. gele kool 3.50, 12.500 kg. Deensche witte kool 3.103.20, 12.000 Savoye kool 3.50, 18.000 kg. peen 3.30, 4800 kg. bieten 2.50. LEIDEN, 30 Nov. Botermarkt. Prima boerenboter 2.102.20, aanvoer 100 Kg. Handel vlug. LEIDEN, 30 Nov. Turfmarkt. Aanvoer 53.000 stuks korte f 14. OUDEWATER, 2 Dec. Kaasmarkt. Aangevoerd 24 partijen, 1080 stuks, 6400 kg., prijs 4041%. Handel matig. 25 „Heb je er iets op tegen, dat ik mijn haar In jouw kamer kom borstelen?" vroeg Arabella vriendelijk en wijs. „Ik vraag me al een eeuwig heid af, of ik je soms reden heb gegeven om gepikeerd op me te zijn." „O, heelemaal niet," zei Peggy beleefd. „Ik had alleen maar een beetje hoofdpijn en wilde dus liever alleen zijn." „Ik heb verschrikkelijk met je te doen. Ik voel me zelf ook niet al te lekker." „O," zei Peggy. „Ik zou je eigenlijk niet precies kunnen zeggen wat het is. Misschien komt het wel, omdat mr. Basil vanmiddag zoo akelig vlug is weggetrok ken nu we juist een beetje aan hem gewend raakten." „U had hem hier kunnen houden, indien u het zoo graag gewenscht had, miss Ames," zei het arme familielid plotseling met een harde, scherpe stem en een ongekende terughouding. Want Peggy leed, zooals alleen een uiterst teruggetrokken meisje kan lijden, dat hopeloos verliefd ls. Zij voelde sinds lang de bange zekerheid dat ze machteloos was door haar physieke onaantrekkeljjkheid, die nog verhoogd werd door de bitterheid, dat ze nu een meisje op het tooneel zag verschijnen, dat in rijken overvloed de charmes bezat, die zij miste. Geen wonder dat ze ten slotte aan die smart ten offer viel. Eindelijk had ook haar stem de harde noot der Cattermoles gekregen. Er was een kwalijk verborgen vijandigheid in haar woor den, toen ze verder ging: „En dan nog, miss Ames, zooveel reden om terneergedrukt te zijn heeft u heusch niet: u zult niet langer aan u zelf worden overgelaten. U weet trouwens maar al te goed datde naam van „Eric" scheen in den ranken bleeken hals van het kleine lijderesje te blijven steken mijn neef aanstaanden Dinsdag reeds overkomt. En dan zal het u niet aan allerlei amusementen ontbreken, is het wel?" Arabella's anders zoo vriendelijke en zachte blauwe oogen kregen Ineens een staalharde uit drukking. Ze keek de ander in stijgende verwon dering aan. Zij had het bescheiden, nederige meisje, de Peggy, die altijd bereidvaardig was, en nooit aan zich zelf scheen te denken, nog nooit in zoo'n stemming gezien. En ze zei snel, maar heel vriendelijk, met een koortsachtige haast, als wilde ze zoo vlug moge lijk een bang voorgevoel doen verdwijnen: „Moet ik daaruit opmaken, dat je wilt zeg gen, dat hij alleen voor mij naar „De Schuur" zal komen. „Och kom, wat ben je onnoozel. Ligt dat er niet duimen dil? op?" schreeuwde Peggy Delamere bijna, met een schellen valschen lach. „Sinds dienzelfden avond dat hy met dien jongen Wyn- stone de geheele familie te schande heeft ge zet door in den salon zich met niemand anders bezig te houden dan met hun nieuwe logée. Ik weet maar al te goed, dat Eric Cattermole sinds dien tijd aan niemand anders meer heeft ge dacht dan aan jou alleen en dat heel die voor gewende vacantie niets anders ten doel heeft dan by jou te kunnen zün. Trouwens, dat behoef Ik je toch zeker niet te zeggen, hè. Denk je dat wij onze oogen in onze zakken hebben. Denk je dat ook wij die briefjes niet gezien hebben, die ge regeld voor miss Arabella Ames in de bus werden gevonden." „Zeker, maar dat ging alleen maar over de liedjes, die hy voor m(j wilde koopen in Lon den, zooals hy me zelf beloofd had," zei miss Ames rustig, „en toen moest hy me weer eens schrijven, omdat ze uitverkocht waren en toen nog eens, dat ze binnen enkele dagen toch weer in herdruk zouden komen." „Och kind, dat zün allemaal uitvluchten, dat waren ook voor hem maar smoesjes," riep de anders zoo waardige Peggy woedend uit. „Dat waren al te doorzichtige trucjes om je weer eens te kunnen schrijven, en dat van Eric, die nooit, maar dan ook nooit een briefje aan „De Schuur" heeft gezonden. Die zich bepaalt tot een telefoontje of een door zijn oppasser be zorgd telegram. En hy heeft je bonbons gezon den en later nog eens bloemen. Je denkt zeker, dat ik niets zie, als de post bezorgd wordt. Ik bedoel natuuriyk dat iedereen het wel moest zien, toen de bedienden met die ongewoon groote pakketten naar je toekwamen. En de volgende week komt hy dus naar hier. Hy ls heel wat gewiekster dan dat schaap van een Wynstone, dat natuurlijk den boel ineens heeft bedorven door zoo hard van stapel te loopen met zijn be- lachelijken brief. Nee, Erie heeft op dat gebied meer doorzicht en wellicht meer ondervinding," voegde Peggy er hateiyk aan toe. „Hy bereidt den aanval rustig voor en stuurt lieve briefjes en bonbons en bloemen om de stelling wat te verzwakken. Maar niemand van de geheele familie twijfelt er nog aan of hij zal je hoogstens den tweeden dag met een officieel aanzoek ver eeren!" En toen de ander haar verbaasd aankeek alsof ze het in Keulen hoorde donderen, toen Arabella maar niet antwoordde op dezen hartstochtelijken aanval, toen ze niet eens hooghartig glimlachte, zooals haar jaloersche mededingster van deze hartelooze overwinnaars had verwacht, stampte het arme familielid der Cattermoles, de beschei den Peggy, die Immer de laatste plaats innam, die als het ware in den achtergrond van het leven was opgegroeid en daar bescheidenheid en offerzin had aangekweekt, als een furie op den grond, terwyl zy de ander toeschreeuwde; „Sta me niet zoo ellendig verbaasd aan te kijken, huichelaarster, alsof je dit alles pas voor het eerst hoort, alsof je het niet even goed wist als Ik en als wy allen." Weer viel Arabella haar vriendelijk in de rede, maar ditmaal was er meer beslistheid in haar woorden. „Indien jullie dit allemaal weten, weten jullie meer dan ijs. Maar indien ja opte maar een oogenblik vermoedt, dat Arabella Ames zich gaat verloven met den oudsten zoon van Squire Cattermole, hebben jullie het glad mis." „Och, doe niet zoo eigenwys. Speel ergens anders voor vermoorde onschuld," flapte het meisje eruit. „Stel je niet zoo aan! Doe niet alsof „Ik doe nooit alsof, ik houd me met dergelyke minderwaardige praktijken niet op," zei Arabella eenigszins gekrenkt. „Ik meen altyd wat ik zeg! En ik zal je 'ns 'n paar dingen zeggen, die ik heel beslist meen. Luister!" HOOFDSTUK XII ARABELLA GEEFT GOEDEN RAAD Maar ondanks Arabella's herhaaldelyke ver klaringen, duurde het een behoorlyken tyd voor dat Peggy Delamere eenigszins scheen te be- grypen, dat het ontzettende kind, de onbegrype- lyke Arabella, de nooit voldane Arabella, beslist meende, wat zy vertelde. Wat? Scheen zy dan voor de derden keer haar neus op te trekken voor het prachtige geschenk, dat de goden haar in den schoot wier pen? zy scheen dus niet in het minst van plan te zyn om te trouwen met dien wonderlyken en bekoorlyken Erie Cattermole, den trots van zyn familie, de eer van zyn regiment, den meest gezienen gast in de voornaamste salons? „Waarom niet?" vroegen Peggy's groote, ver wonderde oogen. „Waarom, waarom dan niet?" „Omdat hy en ik niet by elkaar hooren," zei Arabella, terwijl zij ineens met alle kracht heur haar begon uit te borstelen en voor miss Dela- mere's spiegel als maar tegen haar beeld stond te praten om aldus niet verplicht te zyn, miss Delamere zelf aan te zien. „Wy passen niet by elkaar, zeg ik je! Ik heb dat nu al door, en de jongeman zou het minstens een of twee maanden na onze verloving ontdekken indien ik me ooit tot zoo'n tragische comedie liet verlokken. Hy mag misschien een beetje verliefd op me zyn, maar waarom?" Even draaide miss Arabella haar eerlyke, blozende gezicht naar de arme Peggy, die niet wist of ze lachen of schreien zou by al dit wonderlijke nieuws. En ook op Arabella's gezicht kwam een lichte lach toen ze vervolgde: „Omdat hij me voor het eerst zag temidden van die uitgedroogde mormels in dit Noordpoolpaleis, waar ik ten slotte de eenige was, die er een beetje leven en vroolykheid bracht. Maar de hemel beware me! Denk je dat zoo'n fyne mijnheer niet al te spoedig bemerken zou, dat ik veel te luid en te druk, te wild en levenslustig, te opzichtig en ongemanierd ben voor het meisje, dat hy zich ooit verwaardigen zal als meesteres des huizes binnen te leiden? Je ver wedt er zelf alles om, dat het zoo ls. Zyn koninklyke hoogheid zou een meisje moeten heb ben van den zelfden stand als hy zelf, maar ver geet dat niet, een die kans ziet om wat meer leven In dit sterfhuis te brengen, dan die eeuwig lamenteerende mama, of zyn onmogelyke zusters, met hun twee-en-veertig-politie-schoenen. Je moet me niet kwalijk nemen, dat ik mijn oordeel zeg over je eigen familie, maar met je verlof, het ls een stel, waar ze in den dierentuin niet eens geld mee zouden verdienen. Het is een col lectie draken, zooals ik nergens ter wereld heb ontmoet." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6