Groote, golvende vlammenzee te Southampton u Stroom van Engelsehe vluchtelingen zoekt Ierland op Groenten en fruit Y r De incidenten aan de grens van Indo-China Gemachtigde voor de prijzen benoemd St- Nicolaas-pakketten Vijf Britsche schepen getorpedeerd T uinbouwpatenten Te Londen dagelijks Vijfmaal alarm en 12 uur kelder Beraadslaging over relaties Japan-Thailand J- Suiker een zeer goed voedingsmiddel V- Australische G.-G. blijft nog een jaar in functie ITALIAANSCHE OPERA IN ONS LAND A, VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 3 DECEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27^ ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDlTIE# UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22733 Duitsch frontbericht: Jr Ooggetuige beschrijft vreese lijke verzvoestingen Gevaar voor epidemieën te Londen neemt toe Fransche kanonneerboot door Thailanders genomen? Defensiebegrooting zal door Tokio worden verhoogd Storm op de Zwarte Zee Loonproblemen in Engeland Maximumprijzen voor het binnen land vastgesteld Voor de in Duitschland geïnter- neerde Nederlanders DE NIEUWE AARDSCHOK TE BOEKAREST LAVAL NAAR VICHY Weygand inspecteert in Marokko Nomoera's vertrek naar Washington TOESTAND IN PARAGUAY NOG NIET OPGEHELDERD Weer Japansche bommen op Tsjoengking „Als ik 't maar heb" BRITSCH VLIEGTUIG BIJ SICILIë NEERGEHAALD Beschadigingen door Italiaansche bombardementen in Egypte De besprekingen tusschen Tatekawa en Molotof fA- NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen; Per lossen regel 30 ctN Inger. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voot prijzen der „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 2 Dec. (D.N.B.). Het Maandag avond uitgegeven frontbericht luidt als volgt; De maand November, waarvan de Engelschen Op grond van de weersomstandigheden een merkbare verlichting verwachtten, heeft alle se dert het begin van de vergeldingsvluchten in de Engelsehe pers zeer veelvuldig uitgesproken ver wachtingen in die richting te schande gemaakt. Het Duitsche luchtwapen heeft in dien tijd bijna dagelijks groote aanvallen gericht op Engelsehe industrie- en havensteden, door welker ontzag lijk effect de algeheele toestand van den te genstander zeer belangrijk minder werd. Het weermachtsbericht van vandaag bewijst, dat de lange reeks massale aanvallen op de economische centra des lands ook in het begin van December niet ophoudt. Het einde van de vorige maand bracht de Britsche hoofdstad weer een ..bommennacht" van den grootsten omvang. De eerste nacht van December zag weer sterke formaties van het Duitsche lucht wapen over het Kanaal vliegen naar het mid den van de Engelsehe zuidkust, waar zij opnieuw overgingen tot een massalen aanval op South ampton. De actie duurde den geheelen nacht van Zaterdag op Zondag en was, zooals Reuter bevestigt, de ergste luchtaanval dien deze stad heeft beleefd, terwijl zij nog pas een week ge leden was blootgesteld aan een zwaren slag van het Duitsche luchtwapen. Reuter vergelijkt het effect met Coventry. De door den eersten aanval noodig gewor den opruimingswerkzaamheden waren nog niet beëindigd, toen reeds een nieuwe regen van bommen op Southampton neerkwam De brandhaarden breidden zich zoo uit dat zij bij elkander aansloten en ten slotte een groote, golvende vlammenzee vormden, die van de Noord-Fransche kust duidelijk kou worden gezien en als een laaiend sein den nachtelij,ken hemel verlichtte. Daar tus- schendoor schoten als bliksemflitsen mach tige ontploffingen omhoog. Londen komt in het geheel niet meer tot bezinning. Nadat eerrige dagen geleden het „jubileum" van het duizendste kelderuur was opgeteekend, is thans het 400ste lucht alarm sedert den 7en September 1940 gege ven. Het blijft dus bij een dagelijksch ge middelde van vijf maal luchtalarm en twaalf uur in den kelder. Uit het weermachtsbericht van vandaag kan ondubbelzinnig geconcludeerd worden, dat de strijdkracht van de Royal Airforce nog meer verminderd is. Aan den eenen kant wordt beves tigd, dat de Britsche bombardementsvliegtuigen ten zeerste afhankelijk zijn van de weersom standigheden, die steeds nauwere grenzen trek ken voor hun op zich zelf al zwakke prestaties; verder echter bewijst het tooneel der talrijke voor de Duitsche jagers zegevierende luchtgevechten van gisteren hoezeer de tegenstander steeds verder in het defensief wordt teruggedrongen. Den laatsten tijd gelukt het den Engelschen steeds zeldzamer om, de aanvallende Duitsche Machines nog voor het bereiken van het eiland °P te vangen. Alle luchtgevechten hebben zich gisteren boven Engeland afgespeeld. In den nacht van 1 op 2 December waren de voornaamste aanvalleü van het Duitsche luchtwapen, zooals het weermachtsbericht reeds heeft gemeld, weer gericht op de ha ven van Southampton. Tegelijkertijd was, naar het D.N.B. verneemt, een vrij groot aantal Duitsche vliegtuigen onderweg om belangrijke ravitailleeringsinrichtingen in Londen te bombardeeren. ook hier ontstond een reeks nieuwe, groote ontploffingen en branden met reusachtige steekvlammen. Te vens werden dien nacht aanvallen onderno men op Liverpool en Birmingham, terwijl het leggen van mijnen voor de Engelsehe havens werd voortgezet. Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. verder bericht, Maandagochtend bij helder zicht boven het Kanaal kunnen waar nemen, dat dikke gele rookwolken opstegen bo ven de vannacht aangevallen havenstad South ampton. Deze steeds weer door vlammenbun- dels doorschoten rookwolken konden zelfs uit Cherbourg gezien worden en bewijzen, dat de branden nog voortduren en de gevolgen van het bombardement uiterst langdurig moeten rijn. Aangezien Southampton o.a. ook een belangrijke Invoerhaven voor petroleum is, kan men uit de soort branden en rookontwikkeling afleiden, dat niet in de laatste plaats belangrijke tankinstal laties en olieopslagplaatsen getroffen zijn. Hoe gevoelig de schade is, die hiermede de Britsche huishouding is toegebracht, kan men begrijpen Uit het feit, dat in 1937 via Southampton onge veer een millioen ton petroleum werd ingevoerd. Naar aanleiding van de Duitsche aanvallen op de Engelsehe provinciesteden geeft de Lon- densche correspondent van het Zweedsche Svenska Dagbladet, die als eerste neutrale journalist Birmingham, Bristol en Southampton mocht bezoeken, een uitvoerige schildering. Wat steeds nog van Britsche zijde verzwegen wordt, aldus begint de correspondent, is het feit, dat alle Engelsehe havens en industrie steden, die na Coventry nachtelijke aanvallen beleefd hebben, precies zoo hard en vernieti gend getroffen zijn als Coventry zelf. In het geval Coventry nu heeft men in Londen toege geven, dat de stad practisch vernield en ver nietigd is en eerst na het einde van den oorlog aan een herbouw gedacht kan worden. De totale Duitsche luchtoorlog tegen Engeland is eerst nu in allen ernst begonnen, aldus schrijft de correspondent verder, en alles wat sedert den massalen aanval op Londen in het begin van de maand September gebeurde, is kinder spel vergeleken bij datgene, wat de Engelsehe provinciesteden thans de een na de ander moe ten doormaken. Coventry heeft den eersten zwaren slag gekregen, doch hetgeen sedertdien vernield en vernietigd is, is evenzoo veelomvattend, ja misschien zelfs nog veel meer. Mlen moet zich inderdaad afvragen, aldus de corres pondent, of de geconcentreerde massale aanvallen op Engelands provinciesteden slechts een generale repetitie zijn voor een zoo groot mogelijk opgezette poging om de Engelsehe hoofdstad in puin te leggen. Op deze wijze werd ook Southampton door de eskaders Duitsche bommenwerpers op Zater dag 23 November en Zaterdag 30 November aangevallen, doch de laatste aanval was verre weg de hevigste en men heeft berekend, dat verscheidene dozijnen groote branden zijn ont staan. De brandweer van de stad had geen materiaal genoeg, zoodat de brandweer uit alle naburige steden moest worden opgeroepen. Des ondanks, aldus de Zweedsche journalist, moest de brandweer den volgenden middag, toen ik in de stad aankwam, zwaar werken om alle ver schillende brandhaarden onder controle te krij gen, en desniettemin brandde het overal nog zeer hevig. Ik zag dikke rookwolken over de stad liggen. In een enkele stadswijk was een gebied van ongeveer 1200 meter lengte en zeshonderd meter breedte totaal in de asch gelegd en dit was slechts een geval uit vele. Het aantal slachtoffers is zeer groot. Daarbij is, zoo ver klaart de Zweedsche journalist met nadruk, Southampton slechts een stad mot 90.000 in woners. De aanval begon onmiddellijk bij het vallen der duisternis met het uitwerpen van lichtfak- kels. waardoor de geheele stad daghelder werd verlicht. Daarna volgde een ware hagel van brand- en dynamietbommen, waardoor de stra ten der stad met hoopen steen en puinhoopen werden bedekt, die bovendien nog in brand ge raakten. Dit duurde urenlang. Heele stadswijken waren een enkele reusachtige vlammenzee. De wandeling door al deze straten, waarin van de huizen alleen nog maar de muren overeind stonden en puinhoopen lagen, was verschrikke lijk. In de haven vond ik een Zweedsch schip, waarvan de bemanning mij vertelde, dat zij reeds veel bombardementen had beleefd, en niet alleen maar in Engelsehe, doch ook in Fransche en Belgische havens. Zij had echter nog nooit iets dergelijks beleefd als in den nacht van Zaterdag op Zondag. Slechts twee man waren aan boord. Zij moesten in de laagst ge legen machinekamer dekking zoeken. Verschei dene brandbommen vielen op het dek van het schip, doch dit schip bleef overigens als door een wonder onbeschadigd en werd niet tot zin ken gebracht. Over Bristol schrijft de Zweedsche correspon dent: „De laatste Duitsche groote aanval op de stad is vijf dagen vroeger ondernomen. Des niettemin stegen nog steeds rookwolken uit de brandhaarden onder de massa's steen op. In 't centrum van Bristol bijv. is de geheele zaken wijk der stad met den grond gelijk gemaakt. In een gebied met een oppervlakte van ver scheidene vierkante kilometers heeft het vuur dusdanig huis gehouden, dat er niet één enkel huis meer staat." De correspondent heeft door dit groote veld van puinhoopen geloopen, dat eens het zakencentrum van Bristol geweest is. Hier heeft men een gloeiende hel medegemaakt zooals nog nooit. De hitte moet fantastisch groot geweest zijn, want in puinhoopen lagen zeer dikke stalen binten, die omgebogen waren als waren het dunne spiralen. Deze puinhoopen hadden deels een geweldigen omvang; verschei dene straten zijn nog steeds afgesloten en kun nen niet opgeruimd worden, daar het den puin ruimers niet mogelijk is daarheen door te drin gen. Dit is echter slechts een gedeelte van de verwoesting. Southamptonde groote haven aan de Britsche Zuidkust, werd dezer dagen zwaar door Duitsche "bomaanvallen getroffen (Foto Archief V.K.P.) DUBLIN, 2 Dec. (D.N.B.)In Iersche krin gen overweegt men het nemen van scher pere maatregelen om den uit- Engeland ko menden stroom vluchtelingen eenigszins te beperken, daar die voor den levensmiddelen toestand des lands gevaarlijk begint te wor den. Ierland heeft, zoo wordt hier gezegd, reeds genoeg te stellen met vluchtelingen van zijn eigen nationaliteit, die door den luchtoorlog uit Engeland vertrokken zijn of door de toenemende vijandigheid der Engel sehe werkgevers hun baantje hebben ver loren. Dientengevolge is in Ierland de werkloosheid toegenomen en is voor het land een moeilijk probleem ontstaan, aangezien aan den anderen kant ook de gebruikelijke emigratie naar de Vereenigde Staten opgehouden heeft. De regee ring heeft het plan maatregelen te nemen ter verzachting van de werkloosheid door uitvoering van openbare werken, vooral op het gebied van den aanleg van wegen. ES- zullen z.g.n. bouw- formaties opgericht worden voor jongemannen, die onder militaire leiding staan en welker leden in uniform gekleed zijn. De grootste hinderpaal voor het land is echter gelegen, zoo wordt ver der gezegd, in de speciale chicanes, die Enge land den Ierschen in- en uitvoer bereidt om op die wijze druk op de Iersche regeering uit te oefenen. Het Britsche ministerie voor de Voed selvoorziening heeft de bevolking van Lon den plotseling aangeraden, niet alleen al het drinkwater maar ook de melk voor het gebruik te koken. Volgens Zweedsche berich ten uit Londen is de aanleiding tot dezen oproep, dat het gevaar voor uitbreiding der bestaande epidemieën den laatsten tijd steeds grooter is geworden. De toestand in de openbare schuilgelegenhe- den te Londen, aldus de correspondent van de Nya Dagligt Allehanda, is niet beter geworden, zooals men algemeen verwachtte; hij is zelfs achteruitgegaan. De waarschuwing tot het koken TOKIO, 2 Dec. (D.N.B.). Over de ernstige incidenten aan de grens van Thailand en Fransch Indo-China werden nog de volgende berichten ontvangen. De minister-president van Thailand heeft, naar Domei meldt, een radiorede gehouden, waarin hij verklaarde, dat vliegtuigen uit Fransch Indo-China Donderdag over Thai- landsch gebied gevlogen en met machinegeweren geschoten hebben, waarbij verscheidene per sonen zijn gewond. Daarop heeft het Thailand- sche luchtwapen de opdracht der vergelding ge kregen. Nog denzelfden avond hebben Thailand sche vliegtuigen in het gebied van Laos bom aanvallen ondernomen en groote schade aan militaire installaties en benzine-opslagplaatsen berokkend. Er worden toebereidselen gemaakt voor uitgebreide bombardementen op de gebie den van Laos en Cambodsja. Uit Vichy wordt hierover nog gemeld, dat Thailandsche vliegtuigen op 28 November tus- schen 16 en 18 uur de Indo-Chineesche grens plaatsen Taket en Savanaket gebombardeerd hebben. Verscheidene personen werden gedood en gewond. Het Fransche bericht spreekt van een Thailandschen aanslag en spreekt de Thai landsche bewering tegen, dat Fransche vliegtui gen over de grens gevlogen waren. Het gouver nement-generaal van Fransch Indo-China treft de noodige maatregelen, zoo wordt gezegd, om voortaan elke betooging van dezen aard te ver hinderen. Verder wordt uit Vichy gemeld: Nadat eerst hedenochtend een Fransch be richt melding maakte van bomaanvallen van Thailandsche vliegers op Fransch Indo- Chineesche grensplaatsjes op 28 November, ls thans hier een bericht ontvangen over een nieuw incident. Volgens dit bericht is een Fransche kanonneerboot, die op de Mekong kruiste, door Thailandsche troepen genomen. Er zouden bij dit incident dooden gevallen zijn. Een officieel Fransch bericht hierover is nog niet ontvangen. In goed ingelichte kringen gelooft men, dat de regee- ring als gevolg van de incidenten der laatste dagen in Bangkok zal protesteeren. Volgens een D.N.B.-bericht uit Sjanghai zijn Zaterdag boven het grensgebied van Indo-China Indo-Chineesche en Thailandsche luchtstrijd krachten in gevecht geraakt. Volgens een te- richt uit Hanoi ontwikkelde zich een verbitterde strijd, waarvan het resultaat nog niet bekend is. TOKIO, 2 Dec. (Domei) De Privy Council heeft gedurende 2 uur beraadslaagd over de ratificatie van het vriendschapsverdrag, dat is gesloten tusschen Japan, Thailand en Iran. De vergadering werd bijgewoond door den minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, den voorzitter Josjimitsji Hara en den directeur van het bureau voor de wetgeving, Naokai Murase. Omtrent de re sultaten der beraadslagingen is nog niets tekend gemaakt. Na een onderhoud gehad te hebben met mi nister-president Konoje heeft de minister van Financiën, Kadada, aan de pers verklaard, dat het volgende jaar een verdere verhooging van c, buitengewone begrooting voor de weermacht te verwachten is, hetgeen in verband met den internationalen toestand noodzakelijk is. De buitengewone begrooting bedroeg dit jaar bijna 4.5 milliard yen. Het kabinet zal deze week zijn standpunt bepalen. De Tokio Asahi Sjimboen acht de vandaag door het ministerie van Oorlog gepubliceerde mutaties in verband met de Óhineesche kwestie van bijzondere beteekenis. BOEKAREST, 2 Dec. (D. N. B.) Sedert Zaterdagavond woedt op de ZwarteZee een storm. De temperatuur is tot het nu punt ge daald; kustscheepvaart en visscherij zijn ge staakt. Tengevolge van het noodweer kon een Fransch schip, dat in Constanza tweehonderd Joden aan boord had genomen, om hen naar he:t Nabije Oosten te brengén, niet vertrekken. van melk wordt uitdrukkelijk gemotiveerd met de ziektegevallen, die zich in de openbare schuilkelders hebben voorgedaan. In een verslag uit Londen in de Göteborgs Post wordt de oplossing van het loonenprobleem de brandende sociale kwestie genoemd. Het gaat er om het vraagstuk op te lossen, hoe men de loonen voor de Engelsehe arbeiders kan ver- hoogen zonder tegelijkertijd de prijzen der levensmiddelen te verhoogen. Drie millioen ar beiders der spoorwegen, scheepswerven en werk plaatsen van Engeland eischen loonsverhooging wegens verhoogde kosten van levensonderhoud. Deze verhooging moet natuurlijk, naar Göte borgs Post schrijft, gevolgd worden door een verhooging van de vrachttarieven bij de ver keersmiddelen. Men is in Engeland in een soort vicieuzen cirkel geraakt, een spiraal zon der einde. Door de scherpe rantsoeneering, die de Britsche regeering invoert, wordt vooral, naar het Zweedsche blad meldt, de kleinhandel zwaar getroffen. De goederenomzet in den detail handel maakt de zaken niet meer loonend. De grondstoffendistributie is voor den kleinhandel bijkans doodelijk. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis scherij, deelt mede, dat met ingang van 2 December voor groente en fruit, bestemd voor het binnenland, maximumprijzen ter veiling zijn vastgesteld. Tevens zijn percen tages vastgesteld, welke maximaal door den groot- en kleinhandel mogen worden oe- '■ekend. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar een in de bladen opgenomen officieele publicatie. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart heeft tot gemachtigde voor de prijzen benoemd: mr. H. C. Schokker, administra teur bij het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart. Overeenkomstig een aan hem medegedeeld initiatief heeft de Rijkscommissaris, rijksminis ter Seyss-Inquart, goedgevonden, dat aan de zijnerzijds, bij wijze van represaille wegens de arrestaties van Duitschers in Nederlandsch- Inefië, ter interneering aangehouden en naar Duitschland in het kamp Buchenwalde overge brachte Nederlanders, bij gelegenheid van den aanstaanden St. Nicolaasdag, geschenkpakket ten worden overhandigd. Deze pakketten, welke een gewicht van tien pond per stuk hebben, zijn door het Nederlandsche Roode Kruis en door de Winterhulp Nederland samengesteld en ter verzending gereed gemaakt. Zij zullen heden in den loop van den dag in vrachtauto's naar Buchenwalde worden vervoerd om daar ijdig voor St. NicPlaasdag aanwezig te zijn. NEW YORK, 2 Dec. (D.N.B.). Radio-Mackay heeft radioberichten opgevangen, waaruit blijkt dat binnen 2'A uur op 600 mijl van de Iersche Noordkust drie Britsche stoomschepen getor pedeerd zijn. Het eerste is de 5448 ton metende Goodleigh. De naam van het tweede schip kon uit de morseteekens niet ontcijferd worden; het schijnt een schip te zijn, dat zijn eerste reis maakte. Het derde is het vrachtschip Lady Gla- nely, 5497 ton groot. Zooals later werd bericht heeft Mackay Radio S. O. S.-seinen opgevangen van nog twee andeie Britsche vrachtschepen, die meldden op 600 mijl buiten de noordkust van Ierland te zijn ge torpedeerd. Uit de morseseinen meent Macxay Radio te kunnen afleiden, dat het eene schip het Britsche vrachtschip Victoria is. De naam van het tweede vaartuig is nog onbekend. Vol gens Mackay Radio zijn dus in de genoemde streek van den Atlantischen Oceaan binnen vijf uur vijf Britsche vrachtschepen tot zinken ge bracht. BOEKAREST, 2 Dec. (D.N.B.). Omtrent den nieuwen aardschok die te Boekarest werd waar genomen wordt nog vernomen, dat deze Zondag avond 19 uur 13 min. is opgetreden. Volgens in lichtingen van het seismologische instituut had de schok een kracht van tusschen drie en vier. Het epicentrum lag evenals dat van de groote aardbeving van 10 November in het Vrantsj- gebergte. Geleerden zijn van meening, dat het een nabeving is geweest, zooals bij groote aard bevingen pleegt voor te komen, omdat de aard lagen eenigen tijd noodig hebben om volledig tot rust te komen. GENEVE, 2 Dec. (D. N. B.) De Fran sche minister van Buitenlandsche Zaken, Pierre Laval, wordt in het midden van deze week te Vichy verwacht. Men neemt aldaar s an, dat Laval aan het'einde van de week weer naar Parijs zal vertrekken. Verder wordt uit Vichy geme:d, dat generaal Weygand van Rabat uit een tocht naar Port Lyautey heeft gemaakt, waar hij den opper bevelhebber van de Marokkaansche troepen, generaal Vergez, en den commandant van het vliegveld van Casablanca, Vairin, heeft ont moet. Hierna is Weygand weer naar Rabat terug gekeerd. TOKIO, 2 Dec. (D.N.B.). De nieuwe Ja- pansche ambassadeur in Washington, ad miraal Nomoera, zal volgens Domei op 28 December naar Amerika vertrekken. In verband met de verhooging der suikerrantsoenen in deze maand wijzen wij er op, dat suiker niet alleen er toe dienen kan op verschillende wijzen de feest vreugde te verhoogen. Zij is ook een uitstekend voedingsmiddel met hooge calorische waarde, waardoor vel als „brandstof" voor 't lichaam vaak kan worden vervangen. Omdat bovendien suiker goed- koopër dan vet is en velerlei toe passing in het huishouden kan vinden, doet men verstandig van het verhoogde rantsoen ook inder daad een dankbaar gebruik te maken. STOCKHOLM, 2 Dec. (D.N.B.). Zooals Reuter meldt heeft op voorstel der regeering van het Australische commonwealth de Engelsehe Ko ning toestemming gegeven, dat Lord Gowrie zijn functie van gouverneur-generaal van Australië nog een jaar. te rekenen van Januari af, zal uitoefenen. BUENOS AIRES, 2 Dec. (D.N.B.) De politieke toestand in Paraguay schijnt ook na het over nemen van de geheele staatsmacht door den president der republiek, Morinigo, en de nieuwe reorganisatie der regeering, volgens berichten uit Asuncion, niet volkomen opgehelderd te zijn. Ook de minister van Gezondheid, Odriozola, is thans afgetreden. Voorts ligt het in het voor nemen de ministeries voor Landbouw en Open bare Werken samen te smelten, zooals by de kabinetshervorming reeds het premierschap samengesmolten is met het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken en het ministerie van Ar beid. TOKIO, 2 Dec. (D.N.B.). Volgens het legerbericht hebben vliegtuigen van de Ja pansche vloot gisteren Tsjoengking aange vallen en militaire doelen aldaar doeltref fend met bommen bestookt. De Japansche vliegers ontmoetten noch vijandelijke jagers, noch luchtafweer Het Japansche ministerie van Oorlog publi ceert de benoeming van luit.-generaal Masa- haru Homma tot opperbevelhebber van het leger van Formosa en van luit.-generaal Kisaburo Mamamoto, die zich roem verworven heeft door zijn leiding van de operaties in Zuid-China, tot eersten bevelhebber van het nieuwe Noordelijke legerdistrict in Sapporo op Hokkaido. Oud-liberaal is de leuze ,Jeder voor zich en God voor ons allen." Wij pra ten vandaag over socialisme en ge meenschapszin. Mooie woorden zijn het; holle leuzen als de practijk er niet aan beantwoordt. Een nieuwe dag. De zon is opgegaan, zij het wat laat op den morgen, over alle menschen, aan ieder gevend licht en warmte in gelijke mate. Dat is het sociale voorbeeld van den levenwek- kenden bol. Maar nauwelijks heeft de vuurbol zijn voorbeeld gesteld of het „ik" van de dwaze menschen begint te spreken. Waar? Overal! Op kantoor, ivaar men elkaar 'n vlieg afvangt. Thuis, waar het eigen persoontje nummer een staat; in het leven op straat, in openbare gebouwen, in de kerk zelfs. Voorbeelden: op 't post kantoor wordt gauw, gauw 'n plaatsje naar voren gedrongen aan 't loket, ten koste van den tijd van een ander. In de kerk grist men een knielkussen weg, de ander moet dan maar op de bank knielen. In de tram: ga maar vlug zitten en doe net of je niets ziet als er voor een dame moet worden op gestaan. In de garderobe van den schouwburg: „Vooruit juffrouw, ik eerst!" Zoo zijn er duizenden voor beelden, kleinigheden, die een menta liteit verraden: „Als ik 't maar heb." Maar juist die oogenschijnlijk kleine dingen vernietigen iedere poging om gemeenschapszin te bevorderen. Van daag kan het anders, welnu! Naar wij vernemen, bestaan <?- plannen de patentwet ook te doen gelden voor den tuin bouw. Hierdoor zou liet mogelijk worden, nieuwigheden op het gebied van den tuin bouw, zooals nieuwe variëteiten en cultures, wettelijk te beschermen. Deze patentkwestie, jie vele moeilijke kan ten heeft, wordt in de kringen van den tuin bouw met groote belangstelling gevolgd. Zondagmiddag is uit Italië in den Haag aan gekomen Maestro Edmondo de Vecchi, die in den Haag en Amsterdam een aantal operavoor stellingen zal geven. Maandag is hy de repetities met het Italiaan- sche Opera-orkest begonnen. Hedenmiddag wordt een uit ongeveer 60 per sonen bestaand gezelschap artisten en koristen uit Italië verwacht. VAN EEN VLIEGTUIGBASIS IN ITALIË, 2 Dec. (Stefani) De speciale correspondent van Stefani meldt: Kort na twaalf uur van middag heeft een patrouille Italiaansche jagers, kruisende boven de Straat van Sici lië, na een kort gevecht een Engelsch vlieg tuig van het type Blenheim neergeschoten. Het toestel werd door brandkogels getroffen en geraakte in brand. Omtrent den strijd welke zich in het gebied ten noordwesten van het Rudolfmeer heeft af gespeeld en waarvan melding is gemaakt in het Italiaansche weermachtsbericht van Zondag, worden de volgende bijzonderheden vernomen. In den ochtend van 27 November deed een En gelsehe colonne tusschen Jereg en Namaraput een aanval op een Italiaansche patrouille. Wel- drr kregen de Italianen versterkingen die tot den strijd overgingen. Het gevecht duurde zes uren en eindigde met een nederlaag der Engel sehe colonne. Tezelfdertijd werd een andere Britsche colonne door formaties Dubat op de vlucht gedreven. De Engelschen lieten 73 dooden op het slagveld achter, onder wie een officier. Een gewonde Engelsehe officier werd gevangen genomen; drie vrachtauto's met wapenen en munitie alsmede andere wapenen werden buit gemaakt. Van Italiaansche zijde werd officieel de lijst gepubliceerd van de beschadigingen, die zijn aangericht door de bombardementen, welke ten uitvoer zyn gelegd door Italiaan sche vliegtuigen in Egypte. Op 13 November werd in Alexandrië de pant serkruiser „Lotraine" gedeeltelijk vernield, twee schepen vlogen in brand en douane-opslag plaatsen werden vernield. Op 14 November werden op het vliegveld van Aboekir twee hangars vernield en het radio station. Op 15 November werden in Alexandrië de opslagplaatsen van Kedive Mesri gedeeltelijk vernield. Op 17 November werd de torpedoboot- jager Hasty gedeeltelijk vernield. Op 18 Novem ber vielen in Alexandrië 200 dooden onder de arbeiders en soldaten, die in de militaire haven werkten. MOSKOU, 2 Dec. (D. N. B.) Naar aan leiding van de besprekingen, die de Japansche ambassadeur Tatekawa in de afgeloopen week met den volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken, Molotof. en den plaatsvervangenden volks commissaris van Buitenlandsche Zaken. Losovski, heeft gevoerd, verluidt dat hierbij de kwestie der Japansche visscherijrechten in de souvereine :ov jet-Russische wateren bij Sachalin bespro ken zou zyn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1