Weer 313.000 ton aan Britsche schepen vernietigd Apocalyptische verwoestingen te Southampton De steun van Washington aan Londen Duitsch frontbericht L UCHTAANVALLEN BIJ SLECHT WEER Zondag spreekt Antonescoe Schrijnend leed in kelders Oost-Londen van WAPENEN, MUNITIE EN SPRINGSTOFFEN Beperking verkoop van sterken drank Ongevallenverzekering Schade aan voorraden Visschersboot vergaan PROJECTIEL ONTPLOFT Ernstige griepepidemie in Californië VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 5 DECEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANC No. 22737 Aanvallen in den mist Joodsche schepen aan den Staat „Bristol" in headlines Verordening betreffende ver beurdverklaring De opheffing van het dansverbod afgekondigd Uitbreiding der verplichting MEER WASCHGOED OP EEN ZEEPBON? Worden bestellingen gedekt door Britsch tegoed? Strijdt Engeland voor de democratie Nadere mededeeling betreffende de vaststelling Verkoopen en slachten van paarden V er gunning vereischt VELE HUISZOEKINGEN IN ZWITSERLAND OOK HOSJINO MINISTER ZONDER PORTEFEUILLE Thailand en Indo-China Een vreedzame regeling niet uitgesloten Het leven in de Londensche schuilplaatsen De beide opvarenden op het nippertje gered Jongeman om het leven gekomen; woning vrijwel verwoest Vele scholen moesten gesloten worden KABINETSWIJZIGING IN MEXICO OP KOMST? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeeiingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterlt verlaagde prijzen. Voo« prijzen der „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 4 Dec. (D.N.B.). Het front- bericht van het D.N.B. luidt als volgt: De Duitsche tegenblokkade, die de Brit sche oorlogvoering sinds lang moeilijkheden berokkent, maakt snelle vorderingen. Het weermachtsbericht, dat gisteren nog pas het tot zinken brengen van ruim 160.000 ton scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij kon melden, kan vandaag reeds het in den grond boren bekend maken van nog zes ge wapende koopvaardijschepen van in totaal 315.000 ton. De Duitsche seriesuccessen bij het tot zinken brengen van Engelsche koopvaardijtonnage ne men in grootte toe. In de nachten op 19 en 20 October brachten twee gezamenlijke aanvallen van Duitsche duikbooten alleen 44 koopvaardij schepen met een inhoud van 327.000 ton tot zinken. Op 8 November brachten Duitsche op pervlaktestrijdkrachten een vernietigenden slag toe aan een Britsch convooi op den Atlantischen Oceaan, die den Engelschen 36.000 ton met waardevolle lading kostte. Nu komen gisteren en vandaag berichten over nieuwe groote suc cessen in den strijd tegen de Britsche scheep vaart, welke den uiterst gespannen ravitaillee- ringstoestand van Engeland nog moeilijker maken. Ook het Duitsche luchtwapen was op 3 De cember bij een aanval op Engelsche scheeps- doelen succesvol. Bij de actie van den Duitschen verre-afstands bommenwerper, die 'n koopvaar dijschip van 4900 ton, dat in 'n beveiligd convooi voer, in den grond boorde, is het tooneel der stoutmoedige gevechtshandelingen bijzonder op merkelijk. Dit ligt 400 K.M. ten noordwesten van Ierland, dus midden in den Atlantischen Oceaan, zoodat de geweldige actieradius van Duitsche verre- afstands-bommenwerpers opnieuw drastisch be wezen is. Ook Bristol heeft een nieuwen grooten aanval van het Duitsche luchtwapen beleefd. De eerste massale aanval van Duitsche gevechtsvliegtui gen was pas acht dagen geleden, in den nacht van 24 op 25 November ondernomen. Tusschen- door werden er verscheidene afzonderlijke aan vallen gedaan, waarvan alleen herinnerd moge worden aan de bombardementen op de Spitfire- fabrieken en op de voorhaven van Bristol, Avon- mouth. Bristol is dus sindsdien niet meer tot rust gekomen. Opmerkelijk zijn de verwijzingen in het weermachtsbericht naar de aanvalstactiek, die door de in den strijd geworpen forma ties-is toegepast. De weersomstandigheden waren over het algemeen slecht. Toch nam men niet zijn toevlucht tot het hulpmiddel der koppelnavigatie volgens radiopeiling. De vliegtuigen daalden integendeel door de on derste wolkenlaag heen tot zij zicht op den grond kregen en daardoor kon de beste positie voor treffers op de opgedragen doe len verkregen worden. Talrijke waarnemingen bevestigen de ver schrikkelijke gevolgen. Twee brandhaarden van elk een vierkanten kilometer omvang konden in de havenwijken gezien worden. Daartusschen brandden lange reeksen pakhuizen en andere afzonderlijke objecten. De zware grondnevel, die boven het Engelsche eiland hing, alsmede het zware wolkendek, dat op verschillende .hoogten een dichten sluier legde over het landschap en het Kanaal, hinder den het Duitsche luchtwapen slechts in be perkte mate bij de gebruikelijke groote aanvallen in den afgeloopen nacht op de Engelsche in dustrie- en havencentra. De van Duitsche zijde in actie zijnde vliegtuigen konden hun doelen in Zuid- en Midden-Engeland zonder uitzondering bereiken en vooral, zooals reeds gemeld, in Londen en Birmingham opnieuw zware schade aanrichten. In Birmingham zijn meer dan dertig groote branden waargenomen. Ook Southampton was opnieuw het doel van de Duitsche vliegers. De Engelsche luchtdoélartillerie en de afweer door middel van nachtjagers kwamen in net ge heel niet in actie. Op 3 December en m den nacht van 3 op 4 December leed het Duitsche luchtwapen geen enkel verlies. Naar D.N.B. verder meldt, zielen in den loop van gisteren de Duitsche gevechtsvlieg tuigen een aantal voor den oorlog belang rijke doelen in Zuid-Engeland aan. In de eerste plaats werden verkeersinstallaties. vliegvelden en industrieele gebouwen gebom bardeerd. De belangrijke spoorweg van de Southern Railways, DoverCalais, werd bij Townbridge door zware treffers op de spoorbaan omgewoeld en voor het verkeer onbruikbaar gemaakt. Op BOEKAREST, 4 Dec. (DNB) Door 23 Roemeensche oudstrijders-bonden werd een oproep uitgevaardigd, om a.s. Zondag ,te Boekarest bijeen te komen aan het graf van den onbekenden soldaat, waar generaal Antonescoe een redevoering zal houden. Verder wordt bericht dat het Roemeensche Staatsblad een decreet bevat, waarbij alle vaar tuigen, die zich in Joodsch bezit bevinden, in staatseigendom overgaan. Hiertoe behooren alle rivier- en zeeschepen van elke soort, die onder Roemeensche vlag varen en zich op 6 Septem ber 1940 in het bezit van Joden of Joodsche ondernemingen bevonden. De Kamer van Koophandel en Industrie zal aan alle Roemeensche winkeliers bordjes ver strekken met het opschrift „Roemeensche zaak". Hun wordt verzocht deze bordjes in hun etalages op te hangen. een andere spoorlijn werd een naar Midden- Engeland rijdende troepentrein, die reeds van uit groote hoogte aan zijn zware bepantsering te herkennen was, in een duikvlucht dusdanig goed getroffen, dat de drie laatste wagons uit de rails werden geslingerd en het voorste ge deelte van den trein in brand geraakte. Een eigen correspondentie van Göteborgs Pos ten uit Londen meldt, dat de Britsche avond bladen gisteravond voor de eerste maal sedert het begin van de bomaanvallen op jle Britsche provincie den naam „Bristol" als opschrift bo ven hun verslagen hebben mogen schrijven, zon der daarbij gedwongen te zijn het Duitsche weermachtsbericht als bron te vermelden. Het Gemeente-Museum te Delft heeft de beschikking gekregen over het zeem lederen metselaarswambuis, waarin Hu- go de Groot, na zijn befaamde ont snapping in de boekenkist uit het slot Loevestein, uit Gorcum naar Walcheren vluchtte in het jaar 1621. Meer dan drie eeuwen lang bevond het historische kleedingstuk zich in het bezit van de nakomelingen van den grooten Nederlandschen geleerde (Archief gem. Delft), STOCKHOLM, 4 Dec. (DNB). Volgens een bericht van Stockholms Tidningen stel len de bewoners van Southampton na het groote Duitsche bombardement steeds weer de vraag: „Is het hier zooals in Coventry, of nog erger?" Het blad schrijft; „South ampton, de stad met haar zakenwijk, haar openbare gebouwen, met het geheele ge bied, waarin de polsslag van het leven klop te en een zakelijke haast geheerscht heeft, bestaat niet meer. De hoofdstraten beston den na de zware branden uit ten lange rij leege stukken grond. Van de huizen zjjn thans nog alleen een paar stukken overeind staande muren te zien, die als wormstekige Het 4 December verschenen Verordeningen blad bevat een verordening van den rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de verbeurdverklaring van wapens, munitie en springstoffen. Hierin wordt bepaald, dat wapenen, mu nitie en springstoffen, welke in verband met de oorlogsgebeurtenissen of op bevel van de Duitsche weermacht bij Duitsche of Neder landsche instanties of dienstbureaux afge geven of door een Duitsche of Nederlandsche instantie in beslag genomen zijn en welke geen oorlogsbuit zijn, zonder vergoeding aan het Duitsche rijk vervallen, voor zoover zij niet uiterlijk op het tijdstip van het in wer king treden dezer verordening rechtmatig zijn teruggegeven. Tot beschikken over de ingevolge deze bepa ling verbeurd verklaarde goederen is gerechtigd de rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied of de door hem aangewezen in stantie. Deze verordening geldt niet voor wapenen, welke voor de jacht bestemd zijn. Bij twijfel, of het al dan niet een wapen als bovenbedoeld betreft, beslist degene, die krach tens het vorenstaande het beschikkingsrecht heeft, In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van Sociale Zaken, van Justitie en van Binnenlandsche Zaken betreffende cians- vermaak en betreffende den verkoop van ster ken drank in het klein. Hierin is bepaald, dat het besluit no. 190/1940 van de secretarissen-generaal van de departe menten van Justitie, van Binnenlandsche Za ken en van Sociale Zaken betreffende dansver- maak buiten werking treedt. (Het bedoelde be sluit behelsde het dansverbod). Voorts bepaalt dit besluit, dat de verkoop, de aflevering, de verstrekking en het ge bruik van sterken drank in het klein in localiteiten, waarvoor vergunning voor den «verkoop van sterken drank in het klein is verleend, tusschen 19 uur en 4 uur verbo den is. Ten aanzien van de omschrijving van „sterken drank", van „verkoop van sterken drank in het klein" en van „vergunning" is het bepaalde in de Drankwet toepasselijk. Hij die in strijd handelt met het bovenbe- paalde, wordt gestraft met de in artikel 59, lio 1, van de Drankwet genoemde straffen. De artikelen 59, lid 2, en 64 tot en met 66 van de Drankwet zijn van toepassing. Dit besluit treedt op 5 December 1940 in werking. Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken betreffende 'de uitbreiding van de verplichte ongevallenverzekering tot de aan poliklinieken, medische consultatiebureaux en medische keuringsbureaux verbonden per sonen.. Het luidt als volgt: In artikel 1, onder V, van het Koninklijk be sluit van 14 September 1921, Staatsblad no. 1057, tot uitvoering van artikel 4, eerste lid, der On gevallenwet 1921, wordt tusschen: „klinieken" en „krankzinnigengestichten" ingevoegd: „polikli nieken, medische consultatie- en keurings bureaux. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging, 4 December 1940. Volgens het Vaderland wordt thans het plan overwogen om de hoeveelheid waschgoed. welke men bij inlevering van een zeepbon aan de wasscherij kan meegeven, welke hoeveelheid naar men weet thans 8 kg. bedraagt, te ver- hoogen tot 20 kg. Men achtte het bij de desbetreffende instan ties mogelijk, dat deze verhooging zeer spoedig ingevoerd zal worden. NEW-YORK, 4 Dec. (D.N.B.). Van toon aangevende zijde te Washington verneemt Associated Press, dat de ministerconferen tie van Dinsdag waarover reeds in een deel onzer vorige oplage werd bericht be trekking had op de kwestie der financiering van de Engelsche inkoopen in de Vereenig- de Staten. De beraadslagingen betroffen niet credieten voor Engeland, maar het Engelsche tegoed in de Vereenigde Staten en de vraag, voor hoever dit tegoed het vol gend jaar een dekking zou vormen voor de toeneming van de waarde der Engelsche bestellingen, die op IV2 milliard dollar ge schat wordt. De geheele kwestie is een gevolg op de uitla tingen van Lord Lothian over Engelands be hoefte aan crediet. Men vermoedt ook, dat de regeering der Vereenigde Staten voornemens is, aan de door de Engelschen aangekondigde li- nancieele missie, die zal worden belast met een onderzoek naar het Britsche tegoed in Amerika, een Amerikaansche missie toe te voegen, vooral, omdat een aantal congresleden inlichtingen over dit onderwerp heeft verlangd. Ook de Ameri kaansche industrie heeft na de verklaringen van Lothian groote belangstelling voor den wer- kelijken financieelen toestand van Engeland. In het bijzonder de vliegtuigfabrikanten wil len gaarne weten, of de millioenen, welke in de nieuwe fabrieken belegd zouden worden, loo- nend zullen zijn en of het aannemen van nieuwe bestellingen verantwoord is. Bij de bevolking, die zich de onbetaalde Engelsche schulden her innert, bestaat nog altijd tegenzin tegen nieu we leeningen. Ook vraagt menigeen zich af wat er van den Amerikaanschen uitvoer zal worden indien Engeland, zooals men heeft laten door schemeren, den invoer van Amerikaansche goe deren, welke niet van belang voor den oorlog zijn, met 60 procent zou beperken. In vele Amerikaansche bladen wordt het vraagstuk van financieele steunverleening aan, Engeland behandeld. Een deel der bla den betwijfelt, of de financieele nood van Engeland werkelijk zoo groot is als men be weert. In de Washington Daily News schrijft Flynn, dat Engeland twee motieven heeft om zoo hard om financieele hulp te roepen. In de eerste plaats wil het zooveel mogelijk het in de Vereenigde Staten liggende Britsche kapitaal ontzien; in de tweede plaats wil het Amerika financieel zoo vast aan zich binden, dat de Vereenigde Staten ten slotte aan den oorlog moeten gaan deel nemen om de vele milliarden aan Engeland geleende dollars te redden In de Washington Daily News schrijft de Amerikaansche journalist Thompson, die langen tijd chef de bureau van Associated Press in Londen is geweest, dat hij er aan twijfelt, of Engeland werkelijk strijdt voor het behoud van ae democratie. Buitenlandsehe diplomaten, zoo constateert hij, hebben in Londen rondweg ver klaard dat de democratie in Engeland ten einde is. Zelfs de Britsche minister van Arbeid, Bevin, heeft ingezien dat na het einde van den oorlog de Engelsche staat van den socialen kant fun damenteel opnieuw moet worden opgebouwd. Onder deze omstandigheden is het de vraag of Amerika niet uitgaat van verkeerde veronder stellingen, wanneer het Engeland hulp verleent om „het laatste democratische bolwerk in Europa te redden". Het besluit op de materieele oorlogsschaden bepaalt in art. 5: 1. Voor bedrijfs- en handelsvoorraden wordt de waarde voor de beschadiging gesteld op den inkoopsprijs. 2. Ingeval de ten tijde van de beschadiging aangehouden voorraad een grooter omvang had dan die, welke met inachtneming van goed kooprr.ansgebruik en van de destijds bestaande omstandigheden voor het betroffen bedrijf als redelijk kon worden aangemerkt, wordt dat meerdere buiten beschouwing gelaten." Naar de beteekenis van het tweede lid van dit artikel heeft het A.N.P. bij het depar tement van Financiën geïnformeerd. Geant woord werd, dat het tweede lid slechts bij hooge uitzondering zal worden toegepast. Men weet ter bevoegder plaatse zeer wel, dat in het begin van dit jaar de bedrijfs- en han delsvoorraden in vele gevallen hoog waren, mede in verband met de defensiebelangen en met het oog op de voedselvoorziening in oorlogstijd. Al leen het feit, dat een voorraad veel grooter is dan normaal, brengt het tweede lid nog niet in toepassing. Slechts indien de voorraad ook voor de des tijds bestaande omstandigheden onredelijk groot is geweest, zoodat z(j duidelijk van speculatieven aard was, zal gebruik worden gemaakt van de in het tweede lid gegeven mogelijkheid om een gedeelte buiten beschouwing te laten. Bij besluit van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Land bouw en Visscherlj, is het slachten van paar den verboden. Dit verbod geldt niet, Indien en voorzoover door of vanwege de centrale een slachtvergunning is verleend. Voorts is het verkoopen, koopen, afleveren en ontvangen van paarden verboden, tenzij hiervoor schriftelijke vergunning is ver kregen van de landbouw-crisis-organisati» of de Ned. Veehouderij-Centrale. BERN, 4 Dec. (D.N.B.) Het departement van Justitie deelt mede: In verband met het besluit van den Bondsraad van 26 Februari 1940 betref fende de ontbinding der Communistische Partij in Zwitserland heeft de politie de vorige week in samenwerking met kantonnale en gemeente politie een groot aantal huiszoekingen verricht in verscheidene steden en dorpen. Daar de Bondsraad ook heeft besloten tot ontbinding der Nationale Beweging in Zwitserland heeft de politie de verschillende secretariaten dezer be weging te Zurich, Luzern, Biel en Genève aan een grondjg onderzoek onderworpen en al het gevonden materiaal in beslag genomen. TOKIO, 4 Dec. (DNB) Ook de voorzitter van het bureau voor het ontwerpen van plannen, Hbsjino, is benoemd tot minister zonder porte feuille. Hij blijft zijn vroegere functie waar nemen. TOKIO, 4 Dec. (D.N.B.). Volgens de Asahi Sjimboen bestaat nog, in weerwil van de slui ting der grenzen tusschen Thailand en Indo- China, de mogelijkheid tot vreedzame regeling van het conflict. Verscherping van het con flict zou voor Japan niet alleen ongewenscht zijn met het oog op het streven .naar pacifi catie in het Verre Oosten, zij zou ook den Britsch-Amerikaansch-J oodschen financieelen kringen mogelijkheid geven in troebel water te visschen. In .het belang van een gezonde ont wikkeling in Oost-Azië moeten botsingen ver meden worden, onverschillig wie gelijk, wie on gelijk heeft. Japan moet als leider van dit stre- vten zijn standpunt duidelijk uiteenzetten. Te rechter tijd moet een poging tot bemiddeling tusschen Thailand en Fransch Indo-China ge daan worden. Naar Domei uit Hanoi bericht is een Thailandsgh militair vliegtuig gedwongen te dalen te Battamban in het Westen van Cambodsja, toen het gisterochtend een ver kenningsvlucht maakte boven gebied van Fransch Indo-China. De machine werd door de plaatselijke autoriteiten in beslag geno men en de inzittenden werden aangehouden. tandstompjes in een reusachtigen mond gaoen. In Southampton zijn thans breede straten, vier a vijfhonderd meter lang, waarin geen enkel huis meer staat. Het vuur heeft hier steeds nieuw voedsel gevonden. De meeste schade op één punt ziet men in de hoofdstraat van Southampton. Daar heeft het vuur op rampzalige wijze voedsel gekregen. Steeds op nieuw gedurende den geheelen nacht zijn op meedoogenlooze wijze brandbommen in de puinhoopen geworpen. De brandweer was to taal machteloos; zij moest zich beperken tot een poging kleine branden te isoleeren. Men heeft een eindelooze rij van daklooze menschen, die uit de stad vluchtten, kunnen waarnemen. Soldaten werken thans in de ruïnes en steeds nog ontploffen hier en daar dagen geleden neergeworpen tijdbommen. Duizenden dakloozen kunnen niet meer naar Southampton terugkeeren; zij zijn naar het binnenland ver trokken. Daar zijn thans de boerderijen en huizen met gasten overvuld. Slaapplaatsen zijn er in het geheel niet meer te krijgen. De men schen moeten in schuren en garages slapen. Ook het Engeland vriendschappelijk gezinde blad Dagens Nyheter moet het succes van het Duitsche luchtwapen in Southampton toege ven. Het blad schrijft: „Nauwelijks een enkele wijk, hetzij een industrieele-, zaken, of woon wijk, heeft geen bomtreffers gekregen. In Southampton zijn twaalf zeer groote branden uitgebroken en het vuur heeft aan de straten meer schade toegebracht dan de bommen. De stroom van vluchtende burgers uit de stad neemt gestadig toe. Alle verkeersmiddelen wer den gebruikt. Velen gingen ook te voet, daar er geen plaats meer was in auto's en op paar- dekarren. Lange, sinistere karavanen van men schen, bepakt met have en goed, vluchten op karren of fietsen uit de stad. Auto's met luid sprekers rijden permanent door de stad en geven de bevolking aanwijzingen, hoe zij zich te gedragen heeft en over de veiligheidsmoge lijkheden." Het schijnt, aldus is ook Dagens Nyheter van meening, dat de zakenwijk het zwaarste ge troffen is. In straten, waar eens groote win kelmagazijnen, winkels, theaters en bioscopen stonden, is thans niets anders dan zwartge blakerde ruïnes te vinden. Op regelmatige af standen steken in de straten tusschen de puin hoopen de masten van het vroegere electrische net der tram omhoog. De tramdraden zijn to taal vernield. Ook de parken zijn zwaar getrof fen. Svenska Morgenbladet moet toegeven, dat de Duitsche vliegers rekening gehouden hebben met de historische schatten van Southampton. De oude Noorsche stadspoort is bij de vernie tiging gespaard gebleven. Het blad meldt verder, dat ook de Polen zich op hun manier nuttig maken. De Poolsche kadetten nl. moeten hulp verleenen bij het onschadelijk maken van tijd bommen en bij de opruimingswerkzaamheden. Edward Beattie, correspondent van United Press, zond aan zijn bladen een beschrijving van het leven in de Londensche schuilkelders. De normale morgen in Londen begint met het gehuil van de sirenes, die het einde van het luchtalarm aankondigen. De Londenaar wikkelt Zlch dan in zijn kelder of in het ondergrondsche spoorwegstation, waar hij voor den nacht be schutting heeft gezocht, uit zijn dekens. Velen hebben ook eigen schuilplaatsen in de tuinen van hun huizen laten maken, waarin zij met hun gezin den nacht doorbrengen. Men heeft uitgerekend, dat ongeveer 15 procent van de Londensche bevolking den nacht in openbare schuilplaatsen of ondergrondsche spoorwegsta tions doorbrengt. De overigen hebben zich zco goed en kwaad dat ging thuis ingericht. Na het vrij-signaal is de mogelijkheid 's morgens dan groot, dat er bij het ontbijt geen ei is, en dat de gasdruk niet voldoende is om de ham te bakken. Van de heftigheid van den laatsten luchtaanval hangt het af, hoelang men 's mor gens noodig heeft om op kantoor te komen. Vaak moet men onderweg veie malen overstappen en kemt men eerst na langen tijd en langs ver schillende omwegen daar aan. Ook gedurende den dag zal men meerdere malen de schuil plaatsen op moeten zoeken, wanneer de waar nemingsposten op de daken de nadering van vijandelijke vliegtuigen melden. De gemiddelde Lendenaar verlaat zijn arbeidsterrein zoo vroeg mogelijk, om niet door de verduistering verrast te worden en tevens door het eerste alarm, dat meestal niet lang na het invallen van de duis ternis op zich laat wachten. Anders is het echter in het Oosten van Londen, waar de bevolking het ook voor den oorlog niet al te rijk had. Duizen ien gezinnen zijn hier thans dakloos geworden en leiden een schaduw-bestaan in en rond om de openbare schuilplaatsen. Deze schuil plaatsen beteekenen voor duizenden bewo ners van Oost-Londen feitelijk hun geheele leven. Er is daar een reusachtig gewelf, dat vroegei als pakhuis dienst deed. Thans biedt het aan 6000 personen beschutting en onderkomen, ge lijk ik op een nacht kon vaststellen. Dit gewelt' is voldoende bomveilig, daar er zich nog verschei dene sterk gebouwde verdiepingen boven be vinden. Dat is echter ook het eenige voordeel, dat het voor zich kan opeischen. In de nabijheid bevinden zich nog ver scheidene vroegere pakhuizen, die thans dui zenden Londenaren tot schuilplaats dienen. De menschen spreiden hier hun dekens op den stoffigen vloer uit, terwijl anderen er de voorkeur aan geven zich tusschen de groote rollen krantenpapier in te richten, welke nog niet verwijderd zijn. In deze ruimten bevin den zich ook de opénbare toiletten, welke de autoriteiten driemaal per nacht laten reini gen. Overal ruikt het naar de chemicaliën die voor desinfectie gebruikt worden. Vele lieden slapen in ligstoelen, terwijl anderen de voch tige steenen met dikke lagen krantenpapier bedekt hebben. Katten en honden loopen in en uit. Hier bevinden zich ook de rijdende cantines van het Leger des Heils, die thee, soep, broodjes, marmelade enz. voor één of twee stuiver, of koude vleeschpasteien voor drie stuiver verkoopen. In de geheele schuilplaats is geen waschgelegenheid, de meeste menschen die hier komen, hebben geen andere plaats waar zij den nacht kunnen doorbrengen, 's Morgens moeten zij de ruimten weer verlaten, daar deze nan gedesinfecteerd worden. Na vier uur 's middags mogen zij er weer binnen. Ik zag hoe zij uit een dozijn nauwe straatjes aan kwamen stroomen. Velen duw- Woensdagavond om half zeven is de motor reddingboot „Hilda" van de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij uitgevaren naar een visschersvaartuig, dat door den opko menden storm gestrand was. Dit vaartuig had geen seinmiddelen aan boord, zoodat de „Hilda" in het donker een zwaren speurtocht had. Omstreeks half tien kreeg de „Hilda" het ge strande vaartuig bij den Mirdrummer hoek in zicht. Het was de „Lemmer 9" met twee man aan boord. Zij konden op het nippertje worden gered. Het visschersschip verging. Om half elf zette de reddingboot de beide visschers behouden aan wal. Woensdagavond is in de woning van de weduwe den H. aan de Reepstraat no. 36 te Scheveningen een ernstige ontploffing geschied, die het leven heeft gekost aan den alleen thuiszijnden 31-jarigen zoon des hui zes J. den H. De moeder was met twee van haar zoons afwezig. Vermoedelijk had de thuisgebleven zoon aan het strand een on- ontploft projectiel gevonden, dat hij, zoo wordt verondersteld, thuis heeft willen de- monteeren. Omstreeks acht uur werd in den omtrek een hevige knal vernomen, waardoor de bovenwoning vrijwel werd verwoest, ter wijl ook het benedenhuis ernstig werd be schadigd. Onmiddellijk werden èn de politie èn de geneeskundige dienst gewaarschuwd en na kort onderzoek werd het zwaar ver minkte lijk van den jongeman temidden van de puinhoopen aangetroffen. Uit dit droevig voorval moge voor anderen opnieuw de les worden getrokken, dat het hóógst onverantwoordelijk en levensgevaarlijk is om eenig gevonden projectiel met onbevoegde han den aan te raken, laat staan te demonteeren. LOS ANGELES, (DNB) Een griepepidemie dreigt zich over geheel Californië uitte breiden. In Los Angeles zijn tot dusverre reeds 55.000 gevallen aangegeven. Dertig pro cent der schoolkinderen is ziek. Alle doctoren, verpleegsters en ander personeel van het Mount Sinai-ziekenhuis zijn eveneens door de ziekte aangetast. Voorts is het meerendeel van de artsen, verpleegsters enz. van het stedelijk zie kenhuis, benevens een achthonderdtal onder wijzers lijdende aan griep. Op één enkele school wordt het aantal zieke kinderen geraamd op 1400, Van de 2100 gevangenen der stedelijke ge vangenis te Los Angelos zijn er 400 ziek. In een andere stad is 25 pCt. der uit 130.000 inwoners bestaande bevolking door de griep aangetast. In Santa Barbara, Blythe en het dal van de Palo Verde moesten alle scholen gesloten worden. In Los Angeles zijn tot dusver 70 gevallen met doodelijken afloop voorgeko men. Een dokter van het stedelijk gezond heidsbureau heeft verklaard, dat de griep eerst in het beginstadium is, en hij verzocht drin gend het federale bureau 200 verpleegsters te zenden. In San Francisco zijn tot dusver 358 gevallen van griep aangegeven. MEXICO. 4 Dec. (DNB) Bij geruchte ver luidt, dat het Zondag gevormde kabinet van den nieuwen president, Camacho, slechts van korten duur zal zijn en reeds half Februari een reorganisatie ten uitvoer gelegd wordt. Daarbij zouden de laatste politici uit den tijd van Car denas, die deel uitmaken van het huidige mi nisterie, verdwijnen en door vertrouwenslieden van den nieuwen president vervangen worden. Tegelijkertijd gaat het gerucht, dat het be wind van Cardenas omvangrijke schulden na gelaten heeft, die de nieuwe regeering thans moet aflossen.. Deze bestaan o.a. in overschrij den van het regeeringsconto bij de Bank van Mexico met 170 millioen peso. den kinderwagens voor zich uit, anderen trokken karretjes achter zich aan, terwijl weer anderen hun beddegoed als een groote stoffige rol onder den arm droegen. Maar iedereen schijnt precies te weten, waar hij z(jn bed wil opslaan. Aan het eind van de schuilplaats waren ar beiders bezig, muren van tegels tusschen de toiletten op te trekken. Zonder waschgelegen heid en zonder voldoenden afvoer en voortdu rend medisch toezicht, vormt zoo'n schuilplaats ook in den winter een gevaar voor de gezond heid van de bewoners. De menschen zijn thans niet alleen gedwongen zich meestal in de rivier te wasschen, doch velen zijn ook „catty", het geen de Cockney-uitdrukking is voor „luizen hebben". De meeste openbare schuilplaatsen zijn echter beter. In vele zijn zelfs toiletten met stroomend water. De autoriteiten doen wat zfj kunnen om de omstandigheden snel te verbete ren, doch dat gaat absoluut niet snel in een land, dat allereerst aan de vervaardiging van wapens en munitie moet denken. De minister van openbare veiligheid, Morrison, verklaarde onlangs dat men opdracht heeft gegeven tot het bouwen van schuilplaatsen voor bijna 1.900.00 Londenaars; daarvan zijn echter pas kelders voor 400.000 menschen gereed en het zal nog wel langen tijd duren voor alles gereed is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1