Oorlog en revolutie Duitsche aanvallen op een stad in Zuid-Engeland Bonnen voor koopen van huisraad Voor onbezorgd Dr. H. W. E. Mollert Duitsch-Britsch zee gevecht Rijkscommissaris bezoekt glasfabriek „Leerdam" Verduistering v r Badoglio afgetreden als chef van den staf Materieele oorlogs schaden M is VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS •h J' Engelsch vrachtschip gebombardeerd Niet alles kan door den Staat worden vergoed Amerikaansch jachteskader naar de Philippijnen Vijf Britsehe mijnenvegers verloren VRIJDAG 6 DECEMBER 1940 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERI3 DE SPAARNESl AD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22740 - In het zuiden van den Atlantischen Oceaan Ook een St. Nicolaasfecst bijgewoond Robert Murphy op weg naar Vichy Uitkeeringen bijdragen voor be- drijfstoerustingen en voorraden in contanten, zonder verdere verplichtingen ONGEROOMDE MELK ALS SINT NICOLAAS-GESCHENK Hoe de vergoeding wordt uitgekeerd KABINETSWIJZIGING IN EGYPTE maar goed ver zorgd logeeren: HILVERSUM. TEL. 7941 GaoBKQra DIT NUMMER BESTAAT UIT. ZES BLADZIJDEN o APPELEN MOGEN WEER GEVEILD WORDEN KINDER VER LA MM ING I NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen re'gel 50 ctv Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Vooi prijzen der «Omroepers" zie de rubriek In zijn radiorede heeft de nieuwe se cretaris-generaal van het nieuwe de partement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming om. het volgende gezegd: „Wij beleven niet een oorlog, maar een omwenteling, een revolutie, die uiteinde lijk aan onze wereld een uiterlijk zal ge ven, dat in vele essentieele dingen afwijkt van dat van de vroegere. In dit licht bezien, mag ik u er op wijzen, dat het nog al meevalt. Deze revolutie is vol strekt niet zoo bloedig en heftig als vroegere wel waren, omdat zij voltrokken wordt door den wil van een macht, die in de eerste plaats op ordening, niet op Wanorde en chaos is gericht. Wij, Nederlanders, kunnen aan de ont wikkeling van die revolutie niets af of toe doen. Het eenige, wat wij kunnen en par rrmii ov^v -ti nvv ori. is rr voor zorgen, dat de gevolgen van deze revolutie voor ons volk, voor onze kinde ren zegenrijk worden." Prof. dr. J. van Dam houde het ons ten goede, dat wij zoo vrij zijn op een paar punten met hem van mee ning te verschillen, al kunnen wij met zijn zeer algemeen geformuleerde con clusie instemmen. Wij meenen n.l., dat wij wel degelijk een oorlog beleven en daarenboven nog een revolutie. Als deze oorlog geen oorlog, doch enkel een re volutie zou zijn, kunnen wij hem niet bijvallen in zijn oordeel, dat deze revo lutie nog al zou meevallen en dat zij volstrekt niet zoo bloedig en heftig zou zijn als vroegere wel waren. Daar behoe ven wij de dagelijksche D. N. B.-versla gen van de Duitsche luchtaanvallen op Engelsche steden en centra maar op na te lezen. Want volgens die verslagen, nog versterkt door aanhalingen van wat neutrale ooggetuigen verklaren, staan de Engelsche steden en centra succes sievelijk bloot aan zulke tormenten, dat men zich moeilijk kan voorstellen, hoe daarin nog een climax zou kunnen worden gebracht. Maar, zooals wij zeiden, wij hebben thans te doen met een oorlog, die tenge volge van de ontwikkeling van het luchtwapen zeker voor de burgerbevol king de verschrikkelijkste is, die ooit heeft gewoed, én met een revolutie zoo- Wel op geestelijk als staatkundig, als economisch en sociaal gebied. Deze oor log en deze revolutie houden ten nauw ste met elkander verband. De fascistische revolutie in Italië en daarna de natio- naal-socialistische revolutie in Duitsch land zijn ontegenzeggelijk gevolgen van den wereldoorlog, die eindigde door 't op leggen van 'n even kortzichtig als wraak zuchtig vredesdictaat, dat de „overwon nenen" tot verzet en weerstand prikkel de en den Italiaanschen medeoverwin naar teleurstelde door de schrielheid, Waarmee deze zich door Engeland en Frankrijk voor de bewezen oorlogsdien sten beloond zag. De inwendige revolu ties in Italië en Duitschland hadden aan vankelijk als eerste doel, het eigen volk uit de krachtelooze en ontbindende de- Pressie, zoowel op geestelijk als stoffelijk gebied, op te heffen, en eerst toen dat Proces zich had voltrokken, trad een on bedwingbare en als volkomen gerecht vaardigd gevoelde expansiedrang naar Voren. Tegenover dezen expansiedrang kwa men de nog op hun reeds verdorde lauwe ren rustende Versaillianen in 't geweer, omdat zij hun door het vredesdictaat ver zekerd geachte machtspositie daardoor bedreigd zagen. De ideologische tegen stelling tusschen de autoritaire en de democratische régimes moge vlak vóór en ook na het uitbreken van den huldi gen oorlog een tijd lang een belangrijke en in ieder geval een sterk naar voren geschoven rol hebben gespeeld, op het oogenblik heeft zij practisch veel van haar beteekenis verloren. Immers het verslagen Frankrijk heeft zijn toevlucht genomen tot een autoritair régime on der maarschalk Pétain, en Engeland.dat door de regeering Churchill practisch dictatoriaal wordt geregeerd, vecht niet meer voor de democratie, die het zelf niet meer bezit, maar voor behoud van het veege lijf. Zelfs in de Vereenigde Sta ten, den grooten supporter van Enge land, waar president Roosevelt voor de derde maal met enorme bevoegdheden en verantwoordelijkheden is bekleed, is van de democratie in den' vooroorlogschen zin Van dat woord niet zoo heel veel meer overgebleven. Zooals de oorlogsdoelen zich tengevolge van den loop der gebeur tenissen wijzigden, zoo is ook de revo lutie, waarvan reeds vóór den oorlog ook buiten Duitschland en Italië onmis kenbare teekenen vielen waar te nemen, gegroeid tot wat zij nu is. Dat wij aan de ontwikkeling van die revolutie als Ne derlanders niets zouden kunnen af of toe doen, achten wij, althans voor zoo- Ver zij de situatie in ons land betreft, biet geheel juist. Trouwens, prof. dr. van Dam spreekt dat zelf tegen, wanneer hij zegt: „het eenige, wat wij kunnen en baar mijn overtuiging moeten, is ervoor zorgen, dat de gevolgen van deze revo lutie voor ons volk, voor onze kinderen, zegenrijk worden." Dat eenige is niet alleen niet ge ring, maar kan bovendien van ver strekkende beteekenis warden ook voor andere volkeren, want het zou niet de eerste keer zijn, indien Nederland aan anderen een voorbeeld, dat invloed uit oefent, zou geven. Het Nederlandsche volk zal er in groote eensgezindheid naar moeten streven, dat alle essentieel verkeerde dingen in de Nederlandsche samenleving worden overwonnen, niet door dwang van buitenaf, maar uit op rechte en daadkrachtige overtuiging en 9 helder inzicht van binnen uit, en dat alle essentieel goede dingen en verwor venheden worden behouden. Slaagt ons volk daarin, dan zal het jegens zichzelf en zijn kinderen zijn plicht hebben ge daan en zal het mogen vertrouwen op Gods onmisbaren zegen. BERLIJN, 6 December (D.N.B.) Het op perbevel van de Duitsche weermacht deelt mede In het Znidclijke deel van den Atlanti schen Oceaan is een zeegevecht geleverd tnsschen een Duitschen en een Britschen hnlpkruiser, in het verloop waarvan het Britsehe oorlogsschip zware beschadigingen opliep. Het ANP. bericht: De Leerdamsche jeugd vierde Donderdagmid dag feest: het Sint Nicolaasfeest. Een blijde, onbevangen kinderschaar bevolkte de feestzaal van dit zoo vriendelijke stadje. De goede Sint had de Leerdamsche jeugd verrast door in hoogst eigen persoon op dit ter eere van zijn verjaardag aangericht festijn aanwezig te zijn. Twee roetzwarte knechten had de zoo popu laire kindervriend meegebracht en de Leerdam sche jeugd zong en was blij, zooals zij alleen op dezen dag zingen en blij zijn kan. Te midden dezer opgewekte schare bevond zich nog een tweede kindervriend: rijkscommissaris, rijks minister Seyss-Inquart. Aan hem was dit kin derfeest té danken, op zijn initiatief was deze voor de Leerdamsche jeugd zoo blijde middag gehouden en door zijn zorgen was in den voor middag een groote vrachtauto LeerdRm binnen gereden, zwaarbeladen met prachtige kinder geschenken, zooals kruiwagens, poppenwagens, sjoelbakjes, enz. Voordat de rijkscommissaris zich naar het kinderfeest begaf, bracht hij een bezoek aai» de N.V. Nederlandsche Glasfabriek „Leerdam". In het ontspanningsgebouw van dit tot ver buiten onze landsgrenzen bekende bedrijf, werd de hooge gast verwelkomd door den president- commissaris, mr. H. L. Woltersom, en verder door den directeur, den heer H. A. P Pijrv- acker, den adjunct-directeur, den heer N. G. Hoogebrugge, en den burgemeester van Leer dam, den heer A. Hanemaaijer. De heer Pfjnacker heette den rijkscommissaris in een toespraak hartelijk welkom en gaf daar na een uitvoerige uiteenzetting van de inrich ting der fabriek-, haar werkwijzen en fabricage, alsmede van de sociale maatregelen, welke in het belang der circa 1200 arbeiders en arbeid sters, die hier werken in den loop der jaren zijn genomen. In zijn antwoord dankte de Rijkscommissaris Rijkscommissaris Rijksminister Seyss- Inquart met ir. Pijnakker op een der afdeelingen van de glasfabrieken (Foto Stap]) voor de vriendelijke ontvangst. Voorts stelde hij in t licht, dat zijn bezoek aan deze glasfabriek de belangstelling toont, welke hij voor de in dustrie-bedrijven in Nederland heeft. Wanneer een tijd komt, dat het mogelijk zal zijn plannen op langen termijn te maken, dan zal ook" cïe Nederlandsche industrie haar beteekenis <*n haar plaats in de nieuwe orde kunnen hand haven. De Rijkscommissaris, in wiens gezelschap zich o. m. bevond Reichsamtleiter dr. Hellwig, be zocht vervolgens de arbeiderswijken van Leer dam en reed daarna naar het fabrieksgebouw. Achtereenvolgens bezichtigde het gezelschap de glasblazerij, de z.g. afspringkamer, de glas slijperij en het glasetsen, glasschilderen en net zandblazen, alsmede de toenkamers. Uitvoerig liet de Rijkscommissaris zich over dit zeer inte ressante bedrijf voorlichten en hij had de ge legenheid zich ook hier op de hoogte te stellen van de sociale en materieele omstandigheden, waarorder de arbeidende mensch zijn werk moet verrichten. Zooals reeds opgemerkt, begaf de Rijkscom missaris zich hierna naar het Sint Nicolaas feest, dat op zijn initiatief voor de kinderen der arbeiders van de glasfabriek werd gehouden Ruim 250 jongens en meisjes zongen den goe den Sint, die kort na de aankomst van der. Rijkscommissaris de feestzaal binnenschreed, het welkom toe en terwijl het eindeloos geroe zemoes van blijde kinderstemmen zoo nu en dan werd onderbroken door opgewekt gezang, werdén de hier verzamelde Leerdamsche jeugd aardige geschenken overhandigd. Dat de stem ming onovertrefbaar was en dat zij nog langen tijd na het vertrek van den hoogen gast voort duurde, behoeft wel geen betoog. Het was een groot en blij familiefeest van de kinderen der in dit stadje werkende menschen. Zonsondergang 6 Dec. 17.29 Zonsopgang 7 Dec. 9.35 Maanopkomst 13.57 ondergang 1.35 ERGENS IN ITALIË, 6 Dec. (Stefanf). Op zijn verzoek is aan maarschalk Badoglio ontslag verleend als chef van den Italiaan schen generalcn staf. In zijn plaats is be noemd generaal Ugo Cavaüero. BARCELONA, 6 Dcc. (D.N.B.) De Amerikaansche diplomaat' Robert Murphy heeft van Barcelona uit zijn reis naar Vichy voortgezet. Murphy is Roosevelts bij zondere gevolmachtigde voor Vichy en zal maarschalk Pétain inlichten omtrent de houding der Vereenigde Staten tegenover de Fransche regeering. BERLIJN, 6 Dec. (D.N.B.) Londen en een havenstad aan de Engelsch Zuidkust, alsmede eenige andere belangrijke militaire doelen in Zuid-Engeland zijn, naar het D. N.B. verneemt, in de vroege en late avond uren van Donderdag door Duitsche vliegtui gen, die in verscheidene golven aanvielen, met bommen van allerlei kaliber bestookt. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Over de aanvallen van Donderdag meldt de Associated Press uit -Londen, dat de Duitsche vliegers na hun aanvallen overdag, by het vallen van de duisternis opnieuw en in versterkten vorm kwamen opzetten. Een stad in Zuid-Enge land werd mc* brand- en brisantbommen over stelpt. Een niet nader aangeduid openbaar ge bouw is zwaar getroffen. Ook zijn bommen ge vallen op een stad in East-Anglia. In Londen zelf heeft men verscheidene zware ontploffingen gehoord. Ondanks het slechte weer was de be volking reeds in de eerste avonduren weer ge noodzaakt de schuilkelders op te zoeken. Ook uit andere berichten blijkt, dat geheele golven van Duitsche vliegtuigen Donderdagavond boven de Engelsche Zuid- en Oostkust gevlogen en ver scheidene steden zwaar gebombardeerd hebben. In Londen, zoo zegt 'n bericht van International News Service is een reeks ontploffingen voor gekomen. De Duitsche batterijen aan het Kanaal heb ben Donderdagavond het gebied van Dover tot een diepte van ruim 35 kilometer beschoten. Het eerste luchtalarm in Londen werd reeds ge maakt om 18.30 uur. Over den toestand in Southampton melden de Amerikaansche corres pondenten dat de brandweer onvermoeid bezig is stroomen water op de brandende puinhoopen te storten. Uit New Yorksche scheepvaartkringen wordt bekend dat het Engelsche vrachtschip Bisla (5298 ton) op reis van Rio de Janeiro naar En geland op 350 mijl ten Westen van Ierland is gebombardeerd. Over het lot van het schip is niets bekend. Het Britsehe vrachtschip New Chwang (2482 ton) heeft volgens de Associated Press Vrijdag morgen noodseinen uitgezonden en om hulp ver zocht. Als positie werd opgegeven ongeveer 700 mijl ten Westen van Ierland. Er werd niet mede gedeeld waardoor het schip in nood verkeerde. Het radiostation Mackay heeft een noodsein opgevangen van het Britsehe vrachtschip Empire Thunder (3560 ton) .waarin werd medegedeeld dat het ten Westen van Ierland in een zwaren Westerstorm was geraakt en machineschade had opgeloopen. Het vaartuig vroeg onverwijld om hulp. (Van onzen Haagschen redacteur) Wat kostbaars voor individu en gemeenschap in dezen oorlog is verloren gegaan, kan men op dit oogenblilk nog moeilijk nagaan. Zeker is evenwel, dat lang niet alle schade in geld kan worden uitgedrukt en zoo dit al mogelijk zou zijn, staat het vast, dat de overheid onmogelijk alle schade kan vergoeden. B.v. men bezat een prach tige collectie schilderijen, porcelein of een uit gebreide kostbare bibliotheek. Hoe wil men daarvan de waarde taxeeren, hoe wil men de opgegeven waarde controleeren? Er moest dus wordn uitgezien naar een andere, bruikbare norm, die in ruime mate billijk kon worden ge noemd. In overeenstemming met de grondgedachte van het besluit, volgens hetwelk bij de herstelrege ling het maatschappelijk belang dient te prae- valeeren, is een regeling ontworpen om de ge troffenen, wat betreft hun persoonlijk bezit, weer in een zoodanigen toestand te brengen, die overeenkomt met de eischen, die daaraan in het maatschappelijk verkeer naar redelijkheid kun nen worden gesteld. Diensvolgens wordt in ge vallen van algeheel verlies van huisraad de schade voor een gezin gewaardeerd aan de hand van de tabellen in verband met de huurwaarde volgens de personeele belasting van de woning, waarin de verloren gegane goederen zich op den datum der ramp bevonden. Daar voor huisraad de aldus vast te stellen schade voor 100 pCt. wordt vergoed, kan uit de tabellen in gevallen, dat men zijn huisraad, kleedingstukken en ver- bruiksvoorraden daaronder begrepen, bij de ramp geheel verloren zag gaan, practisch worden af gelezen hoe groot de vergoeding is, die uit 's Rijks kas zal worden toegekend, met dien ver stande, dat de in de tabellen vermelde bedragen voor ieder kind beneden de 6 worden verhoogd met 50.— en voor de andere kinderen beneden de 21 jaar, met f 75.— De tabellen zijn verschil lend al naargelang het plattelandsgemeenten grootere gemeenten of de vier grootste gemeen ten des lands betreft. Eenige voorbeelden mogen dit verduidelijken. Een Rotterdamsch gezin met 6 kinderen, waar van 2 beneden den leeftijd van 6 jaar en 4 daar boven, bewoonde op den datum van de ramp een huis met een huurwaarde van ƒ300.—. De Naar aanleiding van vragen, welke voorna melijk in handelskringen zijn gerezen omtrent de wijze, waarop de vergoedingen voor oorlogs schaden, voorzoover deze betrekking hebben op bedrijfstoerustingen, daaronder begrepen ma chines, toestellen en gereedschappen, voertui gen en., en op bedrijfs- en handelsvoorraden, zullen worden vergoed, vernemen wij van de zijde van het departement van Financiën het volgende Het besluit op de materieele oorlogsschaden stelt alleen voorwaarden ten aanzien van de uit- keering der vergoedingen, voorzoover deze be trekking hebben op huisraad en onroerende goe deren. Met name zullen bijdragen voor scha den en gebouwde eigendommen eerst worden uitbetaald, naar gelang de besteding voor her bouw verzekerd is. Ten aanzien van bedrijfstoe rustingen en bedrijfs- en handelsvoorraden be vat het besluit zoodanige bepalingen niet. De bijdragen voor verloren gegane of be schadigde toerustingen en voorraden wor den derhalve, zonder dat daaraan verdere voorwaarden ten aanzien van heraanschaf fing worden verbonden, in contanten uit gekeerd. De uitkeering zal evenwel eerst geleidelijk kunnen plaats vinden, naargelang de onderzoe kingen der schade-enquète-commissies naar den omvang der schaden vorderen. Ten aanzien van bedrijfstoerustingen en voor raden kan een dergelijk standpunt worden in genomen, omdat tot bedoelde heraanschaffing vanzelf zal worden overgegaan, daar bedrijfs panden als fabrieken, handelshuizen en win kels, welke moeten worden herbouwd alvorens de bijdragen wegens het verlies dier panden worden uitgekeerd, zonder zoodanige uitrustin gen niet aan hun doel zouden beantwoorden. Donderdagmiddag om ongeveer twee uur is een melktankauto van „Hollandia" uit Vlaardingen, in botsing gekomen met een tram van de N.Z.H.T.M. op den hoek van de Tempeliers straat en den Koningin neweg te Haarlem. De chauffeur van den zwaren truck met oplegger vermoedde blijkbaar niet, dat uit de Tempeliersstraat de tram naar Zandvoort rijdt en de wagenbestuurder van de tram zag den auto zoo plotseling den hoek omkomen, dat hij de aanrijding niet meer kon voor komenmet het gevolgdat de auto aan de achterzijde werd geramd en tegen het trottoir werd gedrukt, zoodat hij omsloeg. Hierdoor geraakte een der kra nen van de tank defect, met het gevolg, dat de kostbare melk, nog ivel onge- roomde, weg begon te loopen. De tankauto bevatte ongeveer 10.000 liter. Het zou dus wel zonde zijn, wanneer die rn,elk zoo maar in de Haarlemsche riolen zou verdwijnen. Daarom gaf de politie opdracht om de melk uit te deelen. Wel dra kwamen van alle kanten jonge en oude menschen met kannen, pannetjes en emmers toestroomen. Zoo konden heel wat Haarlemmers enkele liters van het kostbare nat machtig worden. Dat was nog een aardig St. Nicolaasgeschenk. De chauffeur van den truck kwam met den schrik vrij. De tankauto zelf werd zwaar beschadigd. De tram had ctan het voorbalcon eenige schade, terwijl een inzittende dame een lichte hoofdwonde kreeg. Donderdagavond om ongeveer vijf uur is de truck weggereden, de tankauto ligt nog ter plaatse. Door Openbare Werken werden eenige roode lampen geplaatst. Donderdagavond was de tank zoover leeg, dat de omwonenden geen melk meer konden ontvangen; doordat de tank echter in den loop van den ochtend eenigszins meer gekeerd was, kon men zich toen weer aan het heerlijke vocht vergasten vergoeding bedraagt ƒ1500 4- ƒ100 ƒ300, m totaal 1900. Een Rotterdamsch gezin, met 4 minderjarige kinderen boven 6 jaar, bewoonde op den datum van de ramp een huis met een huurwaarde van ƒ850. De vergoeding bedraagt ƒ4.675 (interpolatie) 300 of totaal ƒ4.975, De geheele schade aan wat het gezin aan huis raad etc. bezat, wordt met een bedrag van 4.975 vergoed, teneinde het gezin in staat te stellen zich daarmede opnieuw te installeeren. Voor vergoeding van gedeeltelijk verlies van huisraad, waartoe o.m. gevallen van plundering in den regel zullen behooren, zullen nog nadere regelen worden bekend gemaakt. De noodige maatregelen zijn getroffen om tot een spoedige uitkeering der bijdragen voor verlies van huisraad te kunnen overgaan. De betaalbaarstelling kan hierbij ook langs een meer eenvoudigen weg geschieden, daar de bij dragen uit de tabellen kunnen worden afge lezen. Wel zullen nog regelen worden gesteld ter waarborging van een doelmatige besteding der bijdragen. Deze regeling zal waarschijnlijk hierin be staan, dat de bijdragen, waarop volgens de ta bellen aanspraak kan worden gemaakt tot be dragen van ten hoogste 2.500.— en minder kinderbijslagen niet medegerekend in bonnen zullen worden uitgekeerd. Bijdragen voor huis raad boven 2500.zullen geheel in contanten worden uitgekeerd. Velen zullen eerst later, indien zij hun defi nitieve nieuwe behuizing betrekken, behoefte hebben aan het nieuwe huisraad. Indien alle winkeliers medewerken, zullen de bonnen overal en in alle winkels ln Nederland kunnen worden ingewisseld voor de gewenschte waren, die naar eigen keus van de bezitters der bonnen kunnen worden uitgezocht. Maatregelen zijn genomen om de verhande ling van bonnen te voorkomen. Zij mogen b.v. alleen tegen overleggen van stamkaart door den winkelier worden uitgescheurd. Winkeliers, die door het in betaling aannemen van bonnen van hooge waarde bij aankoop voor luttele bedragen of die, door zich niet voldoende te overtuigen van de identiteit van de aanbie ders hun medewerking verleenen tot de ontdui king van deze voorschriften, worden uitgesloten van het bonnensysteem, doordat hun de inwis seling der bonnen in oontanten wordt geweigerd. MANILLA, 6 Dec. (D.NB.). Het zeventiende jachteskader van de V.S. is hier aangekomen. Het eskader bestaat uit 25 officieren en 350 manschappen met de bijbehoorende vliegtuigen. De luchtstrijdkrachten op de Philippijnen waren eind November reeds voor de eerste maal door een nieuw jachteskader versterkt. STOCKHOLM, 6 Dec. (D.N.B.) Volgens een Reuterbericht uit Cairo is Abd el Hamid Ba- dawi Pasje tot minister van Financiën benoemd als opvolger van Hassan Bey Badek, die tot minister van Defensie benoemd is. Hedenmorgen is op 71-jarigen leeftijd in het St. Elisabeth-zieken- huis te Tilburg, waar hij sedert eeni- gen tijd werd verpleegd, overleden dr. H. W. E. Moller, het bekende R.K. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en oud-wethouder van Tilburg. Hij was stichter van de R.K. Leergangen te Tilburg en „Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Bra bant". Dr. Hendrik Willem Evert Moller werd ge boren te Amsterdam, 8 November 1869. Hij promoveerde tot doctor in de Nederlandsche letteren en stichtte (in 1912) en werd rector der R.K. leergangen Tilburg. Voorts was hjj geruimen tijd wethou der van Tilburg. Hij stichtte (in 1916) en is voorzitter van „Ons Middelbaar Onder wijs", van de vereen, tot sticht, en instandh. van R.K. lycea H.B.S. en handelssch., voorz. Bond van Gemeenten, ver. en stichtingen die inrichtingen tot het geven van handelsonderwijs in stand houden, van 't Ned. Aard. Gen. Sinds 1935 had hij voor de RH. Staatspartij zitting in de Tweede Kamer der Staten-Gene raal. Zijn voornaamste werken zijn: Vondels Heer- lijckheit der Kercke, diss.; Ruusbroec's werken (ged.) met inleiding; Geschiedenis der Neder landsche letterkunde. Hij was medewerker aan de groote Vondeluitgave der Wereldbibliotheek. Stichtte o.a. de volgende tijdschriften: Boeken schouw; Tijdschrift voor Opvoeding en Onder wijs (later genoemd Tijdschrift voor Zielkunde en Opvoedingsleer); Tijdschrift voor Taal ai Letteren; Roeping. Voorts schreef hij artikelen in Tijdschrift voor Nederlandsche Taal en Let terkunde, Van Onzen Tijd enz. Dr. H. W. E Moller LONDEN, 6 December <D.NJ3.) De admi raliteit moet tot haar leedwezen bekend maken, dat de volgende schepen den laatsten tijd ver loren gegaan zijn als gevolg van beschadigin gen. die hun bij het mijnenvegen overkomen zijn: Ethel, Taylor. Amethyst. Elk Calverton en Christmasrose. Er zijn geen verliezen ontstaan onder de te" manning van Amethyst en Elk. De verwanten van alle slachtoffert; onder de bemanningen van de andere schepen zijn verwittigd. Men meldt ons uit het Westland: Appelen mogen weer geveild worden met uit zondering van Bellefleurs en Goudreinetten. Blijkens mededeeling van het Staatstoezicht op de volksgezondheid zijn hier te lande twee gevallen voorgekomen van encephalitis na inen ting. Het betrof hier jongetjes van resp. 7 maanden en 5 jaar. Het jongste kind is over leden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1